Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2023 жылғы 20 сәуірдегі № 227-VII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заң 01.07.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескертпе!
ҚР Конституциялық Сотының 08.04.2023 № 8 нормативтік қаулысын қараңыз.
1-бап. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 62-баптың екінші бөлігінде "Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы," деген сөздер "зейнетақымен қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік сақтандыру саласында, Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 64-бапта:
бірінші бөліктегі "73, 73-1, 73-2" деген цифрлар "73-1 (бірінші бөлігінде), 73-2 (бірінші бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-1-бөлігі:
"73-1" деген цифрлардан кейін "(1-1-бөлігінде)" деген сөздермен толықтырылсын;
"73-2" деген цифрлардан кейін "(1-1-бөлігінде)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Осы бөліктің ережелері осы Кодекстің 73-бабы, 73-1-бабының 1-1-бөлігі және 73-2-бабының 1-1-бөлігі бойынша тараптардың татуласуына байланысты бір жыл ішінде әкімшілік жауаптылықтан босатылған адамдарға қолданылмайды.";
3) 73-бапта:
бірінші бөліктегі "бес тәулiкке дейiнгi мерзімге" деген сөздер "бес тәулікке" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "он тәулiкке дейiнгі мерзімге" деген сөздер "он тәулікке" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 73-1-бапта:
1-1-бөліктегі "он бес тәулікке дейінгі мерзімге" деген сөздер "он бес тәулікке" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "жиырма тәулікке дейінгі мерзімге" деген сөздер "жиырма бес тәулікке" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 73-2-бапта:
1-1-бөліктегі "он тәулікке дейінгі мерзімге" деген сөздер "он тәулікке" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "он бес тәулікке дейінгі мерзімге" деген сөздер "жиырма тәулікке" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 84-баптың тақырыбындағы және бірінші бөлігіндегі "арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" деген сөздер "арнаулы әлеуметтік қызметтер саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 91-баптың тақырыбындағы, бірінші, бесінші, алтыншы, сегізінші және оныншы бөліктеріндегі "зейнетақымен қамсыздандыру туралы" деген сөздер "зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 92-баптың тақырыбындағы және бүкіл мәтіні бойынша "міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" деген сөздер "міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
Закон Республики Казахстан от 20 апреля 2023 года № 227-VII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023.
Примечание ИЗПИ!
См. Нормативное постановление Конституционного Суда РК от 08.04.2023 № 8.
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года следующие изменения и дополнения:
1) в части второй статьи 62 слова "законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании," заменить словами "в области пенсионного обеспечения, обязательного социального страхования, законодательства Республики Казахстан";
2) в статье 64:
в части первой цифры "73, 73-1, 73-2" заменить словами "73-1 (частью первой), 73-2 (частью первой)";
часть 1-1:
после цифр "73-1" дополнить словами "(частью 1-1)";
после цифр "73-2" дополнить словами "(частью 1-1)";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Положения настоящей части не распространяются на лиц, освобожденных в течение года от административной ответственности в связи с примирением сторон по статье 73, части 1-1 статьи 73-1 и части 1-1 статьи 73-2 настоящего Кодекса.";
3) в статье 73:
в части первой слова "срок до пяти" заменить словом "пять";
в части второй слова "срок до десяти" заменить словом "десять";
4) в статье 73-1:
в части 1-1 слова "срок до пятнадцати" заменить словом "пятнадцать";
в части второй слова "срок до двадцати" заменить словами "двадцать пять";
5) в статье 73-2:
в части 1-1 слова "срок до десяти" заменить словом "десять";
в части второй слова "срок до пятнадцати" заменить словом "двадцать";
6) в заголовке и части первой статьи 84 слова "о специальных социальных услугах" заменить словами "в области специальных социальных услуг";
7) в заголовке, частях первой, пятой, шестой, восьмой и десятой статьи 91 слова "о пенсионном обеспечении" заменить словами "в области пенсионного обеспечения";
8) в заголовке и по всему тексту статьи 92 слова "об обязательном социальном страховании" заменить словами "в области обязательного социального страхования";

9) 98-баптың тақырыбындағы және бірінші бөлігіндегі "жұмыспен қамту туралы" деген сөздер "жұмыспен қамту саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 461-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"461-бап. Қорғау нұсқамасын бұзу
1. Ішкі істер органы шығарған қорғау нұсқамасын бұзу –
он тәулікке әкімшілік қамаққа алуға алып келеді.
2. Осы Кодекстің 50-бабының екінші бөлігіне сәйкес әкімшілік қамаққа алу қолданылмайтын адамдар жасаған, осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әрекет –
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
11) 669-бапта:
екінші бөліктегі "бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға не бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамаққа алуға" деген сөздер "он тәулікке әкімшілік қамаққа алуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "он тәулікке дейінгі мерзімге" деген сөздер "жиырма тәулікке" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "үшінші бөлігіне" деген сөздер "екінші және үшінші бөліктеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 826-2-баптың үшінші бөлігіндегі "зейнетақымен қамсыздандыру туралы және міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" деген сөздер "зейнетақымен қамсыздандыру және міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 829-4-баптың екінші бөлігіндегі "зейнетақымен қамсыздандыру туралы және міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" деген сөздер "зейнетақымен қамсыздандыру және міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

9) в заголовке и части первой статьи 98 слова "о занятости" заменить словами "в области занятости";
10) статью 461 изложить в следующей редакции:
"Статья 461. Нарушение защитного предписания
1. Нарушение защитного предписания, вынесенного органом внутренних дел, –
влечет административный арест на десять суток.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное лицами, к которым административный арест в соответствии с частью второй статьи 50 настоящего Кодекса не применяется, –
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
11) в статье 669:
в части второй слова "штраф в размере пяти месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до семи" заменить словами "административный арест на десять";
в части третьей слова "срок до десяти" заменить словом "двадцать";
в части четвертой слова "частью третьей" заменить словами "частями второй и третьей";
12) в части третьей статьи 826-2 слова "о пенсионном обеспечении и об обязательном социальном страховании" заменить словами "в области пенсионного обеспечения и обязательного социального страхования";
13) в части второй статьи 829-4 слова "о пенсионном обеспечении и обязательном социальном страховании" заменить словами "в области пенсионного обеспечения и обязательного социального страхования".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 июля 2023 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ