Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сатып алу және артық заңнамалық регламенттеуді болғызбау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2024 жылғы 1 шілдедегі № 107-VIII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне:
1) 90-2-баптың сегізінші бөлігіндегі "бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер "масс-медиа" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 143-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті органның мемлекеттік сатып алуды өткізуді тексеру қорытындылары бойынша шешімдеріне, қорытындыларына, нұсқамаларына, тапсырыс берушінің, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының, мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының мемлекеттік сатып алу қорытындыларына шағымдарды қарау шеңберінде қабылданған шешіміне, сондай-ақ сот орындаушыларының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) дау айту туралы әкімшілік істер бойынша алдын ала тыңдау сотқа талап қою берілген күннен бастап жиырма жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.";
3) 146-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уәкілетті органның мемлекеттік сатып алуды өткізуді тексеру қорытындылары бойынша шешімдеріне, қорытындыларына, нұсқамаларына, тапсырыс берушінің, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының, мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының мемлекеттік сатып алу қорытындыларына шағымдарды қарау шеңберінде қабылданған шешіміне және сот орындаушысының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) дау айту туралы әкімшілік істер оған сот отырысында талқылау тағайындалған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қаралады және шешіледі.";
4) 168-бапта:
төртінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Уәкілетті органның мемлекеттік сатып алуды өткізуді тексеру қорытындылары бойынша шешімдеріне, қорытындыларына, нұсқамаларына, тапсырыс берушінің, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының, мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының мемлекеттік сатып алу қорытындыларына шағымдарды қарау шеңберінде қабылданған шешіміне және сот орындаушыларының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) дау айту туралы әкімшілік істер бойынша апелляциялық шағым, прокурордың өтінішхаты шешім жария етілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей дайындалатын түпкілікті нысандағы шешім шығарылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде берілуі мүмкін.";
сегізінші бөліктің бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті органның мемлекеттік сатып алуды өткізуді тексеру қорытындылары бойынша шешімдеріне, қорытындыларына, нұсқамаларына, тапсырыс берушінің, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының, мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының мемлекеттік сатып алу қорытындыларына шағымдарды қарау шеңберінде қабылданған шешіміне және сот орындаушыларының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) дау айту туралы әкімшілік іс сотқа келіп түскен күнінен бастап он жұмыс күні ішінде қаралады.";

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам закупок и исключения излишней законодательной регламентации
Закон Республики Казахстан от 1 июля 2024 года № 107-VIII ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 29 июня 2020 года:
1) в части восьмой статьи 90-2 слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа";
2) абзац второй части первой статьи 143 изложить в следующей редакции:
"По административным делам об оспаривании решений, заключений, предписаний уполномоченного органа по итогам проверки проведения государственных закупок, решения заказчика, организатора государственных закупок, единого организатора государственных закупок, принятого в рамках рассмотрения жалоб на итоги государственных закупок, а также действий (бездействия) судебных исполнителей, предварительное слушание осуществляется не позднее двадцати рабочих дней со дня предъявления иска в суд.";
3) часть вторую статьи 146 изложить в следующей редакции:
"2. Административные дела об оспаривании решений, заключений, предписаний уполномоченного органа по итогам проверки проведения государственных закупок, решения заказчика, организатора государственных закупок, единого организатора государственных закупок, принятого в рамках рассмотрения жалоб на итоги государственных закупок, и действий (бездействия) судебного исполнителя рассматриваются и разрешаются в течение десяти рабочих дней со дня назначения его к разбирательству в судебном заседании.";
4) в статье 168:
абзац первый части четвертой изложить в следующей редакции:
"4. Апелляционные жалоба, ходатайство прокурора по административным делам об оспаривании решений, заключений, предписаний уполномоченного органа по итогам проверки проведения государственных закупок, решения заказчика, организатора государственных закупок, единого организатора государственных закупок, принятого в рамках рассмотрения жалоб на итоги государственных закупок, и действий (бездействия) судебных исполнителей могут быть поданы в течение десяти рабочих дней со дня вынесения решения в окончательной форме, которое изготавливается не позднее десяти рабочих дней со дня оглашения решения.";
абзац пятый части восьмой изложить в следующей редакции:
"Административное дело об оспаривании решений, заключений, предписаний уполномоченного органа по итогам проверки проведения государственных закупок, решения заказчика, организатора государственных закупок, единого организатора государственных закупок, принятого в рамках рассмотрения жалоб на итоги государственных закупок, и действий (бездействия) судебных исполнителей рассматривается в течение десяти рабочих дней со дня его поступления в суд.";

5) алып тасталды – ҚР 21.11.2024 № 136-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2. "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" 1998 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-бап 18) тармақшадағы "бекітуге құқылы." деген сөздер "бекітуге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 19), 20) және 21) тармақшалармен толықтырылсын:
"19) сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша қала аумағында құрылыс салу қағидаларын бекітуге;
20) тұрғынжайды реновациялау бағдарламасын бекітуге;
21) құрылыс-монтаждау жұмыстарының ғимараттар мен құрылысжайлардың тіреу және (немесе) қоршау конструкцияларын тұрғызуға және реконструкциялауға қойылатын талаптарға сәйкестігін инспекциялау үшін құрылыс объектілеріне бару тәртібін белгілеуге құқылы.";
2) 4-бапта:
6-2) тармақша "бағытталған," деген сөзден кейін "көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде сәндік-жарықпен безендіруді қоса алғанда," деген сөздермен толықтырылсын;
6-5) тармақша "бағытталған," деген сөзден кейін "көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде сәндік-жарықпен безендіруді қоса алғанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-9) және 6-10) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-9) ғимараттар мен құрылысжайлардың сейсмикалық орнықтылығы саласындағы ғылыми-зерттеу институттарын күрделі объектілерді техникалық жағынан сүйемелдеуге тарту туралы шешім қабылдайды;
6-10) Алматы қаласының сәулет-құрылыс бақылау органының жергілікті өкілді орган айқындаған тәртіппен құрылыс-монтаждау жұмыстарының ғимараттар мен құрылысжайлардың тіреу және (немесе) қоршау конструкцияларын тұрғызуға және реконструкциялауға қойылатын талаптарға сәйкестігін инспекциялау үшін құрылыс объектілеріне баруға құқығы бар;";
9-28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9-28) автомобиль көлік құралдарынан шығарындыларды мониторингтеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 9-39), 9-40), 9-41), 9-42) және 9-43) тармақшалармен толықтырылсын:
"9-39) жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын Алматы қаласы тұрғындарының тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету жүйесінің қалалық операторын айқындайды;
9-40) тұрғынжайды реновациялау бағдарламасын әзірлейді;
9-41) тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымның авариялық-қалпына келтіру және құрылыс жұмыстарын жүргізу қағидаларын бекітеді;
9-42) сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша, Алматы қаласының ерекшеліктері ескерілетін қосымша талаптарды ескере отырып, сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен қалалар мен елді мекендерді абаттандырудың үлгі қағидалары негізінде әзірленген Алматы қаласының аумағын абаттандыру қағидаларын әзірлейді және Алматы қаласының өкілді органына бекітуге ұсынады;

5) исключена Законом РК от 21.11.2024 № 136-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 1998 года "Об особом статусе города Алматы":
1) статью 3 дополнить подпунктами 19), 20) и 21) следующего содержания:
"19) утверждать правила застройки территории города по согласованию с уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства;
20) утверждать программу реновации жилища;
21) устанавливать порядок посещения строительных объектов для инспектирования строительно-монтажных работ на соответствие требованиям, предъявляемым к возведению и реконструкции несущих и (или) ограждающих конструкций зданий и сооружений.";
2) в статье 4:
подпункт 6-2) после слов "жилых домов," дополнить словами "включая услуги, в том числе декоративно-светового оформления,";
подпункт 6-5) после слов "жилых домов," дополнить словами "включая услуги, в том числе декоративно-светового оформления,";
дополнить подпунктами 6-9) и 6-10) следующего содержания:
"6-9) принимает решение о привлечении научно-исследовательских институтов в сфере сейсмостойкости зданий и сооружений к техническому сопровождению сложных объектов;
6-10) орган архитектурно-строительного контроля города Алматы имеет право посещать строительные объекты для инспектирования строительно-монтажных работ на соответствие требованиям, предъявляемым к возведению и реконструкции несущих и (или) ограждающих конструкций зданий и сооружений, в порядке, определенном местным представительным органом;";
подпункт 9-28) изложить в следующей редакции:
"9-28) разрабатывает и утверждает правила мониторинга выбросов от автомобильных транспортных средств;";
дополнить подпунктами 9-39), 9-40), 9-41), 9-42) и 9-43) следующего содержания:
"9-39) определяет городского оператора системы жизнеобеспечения жителей города Алматы со стопроцентным участием государства в уставном капитале;
9-40) разрабатывает программу реновации жилища;
9-41) утверждает правила проведения аварийно-восстановительных и строительных работ жилищно-коммунальной инфраструктуры;
9-42) разрабатывает и представляет на утверждение в представительный орган города Алматы правила благоустройства территории города Алматы, разработанные на основании типовых правил благоустройства городов и населенных пунктов, утвержденных уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, с учетом дополнительных требований, учитывающих особенности города Алматы, по согласованию с уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства;

9-43) Алматы қаласында және Алматы агломерациясында әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалын жүзеге асыруға байланысты тасымалдаушылардың шығындарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
3) мынадай мазмұндағы 4-3-баппен толықтырылсын:
"4-3-бап. Тұрғынжайды реновациялау
1. Тұрғынжайды реновациялау бағдарламасында оны іске асыру тетігі мен өлшемшарттары, оның ішінде реновациялауға жататын объектілердегі тұрғынжайдың меншік иелеріне өтеу тәртібі мен шарттары, сондай-ақ қаржыландыру, оның ішінде тұрғынжайды реновациялау бағдарламасын іске асыру жөніндегі уәкілетті ұйымды тарта отырып қаржыландыру тетіктері белгіленеді.
2. Тұрғынжайды реновациялау бағдарламасына енгізілген көппәтерлі тұрғын үйлердегі тұрғынжайдың меншік иелеріне қазіргі пәтерлерінің орнына онда тұрып жатқан адамдар санына қарамастан, техникалық паспорттарға сәйкес "бір бөлмеге бір бөлме" қағидаты бойынша жаңа пәтерлер меншікке берілетін болады. Бұл ретте жаңа тұрғынжайдағы тұрғын бөлмелердің саны қазіргі тұрғын бөлмелер санынан кем болмауға тиіс.
3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген шарттар бойынша берілген және бұзылатын тұрғынжай көлемінен асатын, тұрғынжайды реновациялау бағдарламаларын іске асыру жөніндегі уәкілетті ұйымның тұрғын үй қорынан берілетін тұрғынжай алаңы артық деп есептелмейді.
4. Тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне олардың құны өтеледі не тараптардың келісімі бойынша салынып жатқан объектілерден тең дәрежелі тұрғын емес үй-жайлар беріледі.
5. Тұрғынжайды реновациялауға жататын объектілердің тізбесін ғимараттар мен құрылысжайлардың сейсмикалық орнықтылығы саласындағы ғылыми-зерттеу институттарының қорытындысы негізінде Алматы қаласының атқарушы органы айқындайды.
6. Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 84-бабында көзделген жағдайлардан басқа, тұрғынжайды реновациялауға жататын көппәтерлі тұрғын үйлер орналасқан жер учаскелерінде жер учаскелерін мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп иеліктен шығаруға жол берілмейді.
7. Тұрғынжайды реновациялау бағдарламасы шеңберінде барлық меншік иелерінің келісімі болған жағдайда ғана тұрғынжайларды бұзуға жол беріледі.
8. Алматы қаласының атқарушы органы тұрғынжайды реновациялау бағдарламасын іске асыру үшін уәкілетті ұйымды айқындайды және қаржыландырады.
Тұрғынжайды реновациялау бағдарламасын қаржыландыру жергілікті бюджет және өзге де көздер есебінен жүзеге асырылуы мүмкін.
9. Алматы қаласының атқарушы органы тұрғынжайды реновациялау бағдарламасы бойынша бұзылған тұрғынжайдың орнына тұрғынжай салуды жүзеге асырады. Бұл ретте бұзу жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.".

9-43) разрабатывает и утверждает правила субсидирования за счет бюджетных средств убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров в городе Алматы и Алматинской агломерации;";
3) дополнить статьей 4-3 следующего содержания:
"Статья 4-3. Реновация жилища
1. Программа реновации жилища устанавливает механизм и критерии ее реализации, в том числе порядок и условия возмещения собственникам жилища в объектах, подлежащих реновации, а также механизмы финансирования, в том числе с привлечением уполномоченной организации по реализации программ реновации жилища.
2. Собственникам жилища в многоквартирных жилых домах, включенных в программу реновации жилища, будут предоставляться в собственность новые квартиры взамен существующих по принципу "комната за комнату" в соответствии с техническими паспортами, вне зависимости от количества проживающих. При этом количество жилых комнат в новом жилище должно быть не меньше чем при существующем количестве жилых комнат.
3. Площадь жилища из жилищного фонда уполномоченной организации по реализации программ реновации жилища, предоставленная по условиям, указанным в пункте 2 настоящей статьи, и превышающая размеры сносимого жилища, не считается излишней.
4. Собственникам нежилых помещений возмещается их стоимость либо по соглашению сторон предоставляются равнозначные нежилые помещения в строящихся объектах.
5. Перечень объектов, подлежащих реновации жилища, определяется исполнительным органом города Алматы на основании заключения научно-исследовательских институтов в сфере сейсмостойкости зданий и сооружений.
6. Принудительное отчуждение земельных участков для государственных нужд не допускается на земельных участках, где расположены многоквартирные жилые дома, подлежащие реновации жилища, кроме случаев, предусмотренных статьей 84 Земельного кодекса Республики Казахстан.
7. Снос жилищ допускается в рамках программы реновации жилища только при наличии согласия всех собственников.
8. Исполнительный орган города Алматы определяет и финансирует уполномоченную организацию для реализации программы реновации жилища.
Финансирование программы реновации жилища может осуществляться за счет местного бюджета и иных источников.
9. Исполнительный орган города Алматы осуществляет строительство жилища на месте снесенного жилища по программе реновации жилища. При этом снос производится за счет средств местного бюджета.".

3. "Аудиторлық қызмет туралы" 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) мынадай мазмұндағы 3-1-баппен толықтырылсын:
"3-1-бап. Аудиторлық қызмет саласындағы реттеудің мақсаттары мен міндеттері
1. Қазақстан Республикасында аудиторлық қызметті дамыту және аудиторлық көрсетілетін қызметтердің сапалы болуы үшін жағдайлар жасау аудиторлық қызмет саласындағы реттеудің мақсаттары болып табылады.
2. Аудиторлық қызмет саласындағы реттеудің міндеттері:
1) аудиторлық қызметтің құқықтық негіздерін белгілеу;
2) аудиторлық қызметті жүзеге асырудың негізгі бағыттарын айқындау;
3) аудиторлық қызмет саласында жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау;
4) аудиторлардың кәсіби құзыреттерін арттыру үшін жағдайлар жасау.";
2) 7-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) аудиторлық қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады және іске асырады;";
мынадай мазмұндағы 1-4) тармақшамен толықтырылсын:
"1-4) осы Заңның мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет саласындағы нормативтік құқықтық актілерін әзірлейді және бекітеді;";
7), 9-2) және 9-3) тармақшалар алып тасталсын.
4. "Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап. Қазақстан Республикасының этил спиртi мен алкоголь өнiмiнiң өндiрiлуiн және айналымын мемлекеттiк реттеу туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының этил спиртi мен алкоголь өнiмiнiң өндiрiлуiн және айналымын мемлекеттiк реттеу туралы заңнамасы осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.
2. Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуі және айналымы субъектілерінің қызметін мемлекеттік реттеу және бақылау этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы реттеудің мақсаттары болып табылады.
3. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар осы Заңның алдында басым болады. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың Қазақстан Республикасының аумағында қолданылу тәртібі мен талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.";
2) 3-бап мынадай мазмұндағы 1-1 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы реттеу:

3. В Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности":
1) дополнить статьей 3-1 следующего содержания:
"Статья 3-1. Цели и задачи регулирования в области аудиторской деятельности
1. Целями регулирования в области аудиторской деятельности являются развитие аудиторской деятельности в Республике Казахстан и создание условий для качества аудиторских услуг.
2. Задачи регулирования в области аудиторской деятельности:
1) установление правовых основ аудиторской деятельности;
2) определение основных направлений осуществления аудиторской деятельности;
3) защита прав и законных интересов физических и юридических лиц, государства в области аудиторской деятельности;
4) создание условий для повышения профессиональных компетенций аудиторов.";
2) в статье 7:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) формирует и реализует государственную политику в области аудиторской деятельности;";
дополнить подпунктом 1-4) следующего содержания:
"1-4) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты Республики Казахстан в области аудиторской деятельности в соответствии с целями и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;";
подпункты 7), 9-2) и 9-3) исключить.
4. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции":
1) статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Законодательство Республики Казахстан о государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции
1. Законодательство Республики Казахстан о государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Целями регулирования в сфере государственного регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции являются государственное регулирование и контроль деятельности субъектов производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции.
3. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед настоящим Законом. Порядок и условия действия на территории Республики Казахстан международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан, определяются законодательством Республики Казахстан.";
2) статью 3 дополнить пунктами 1-1 и 7 следующего содержания:
"1-1. Регулирование в сфере государственного регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции основывается на следующих принципах:

1) этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру кезіндегі заңдылық;
2)      Қазақстан Республикасының заңнамасына, техникалық регламенттер мен стандарттарға сәйкес этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру кезіндегі негізділік;
3) этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру кезіндегі объективтілік пен ашықтық қағидаттарына негізделеді.";
"7. Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";
3) 4-баптың 2-тармағында:
мынадай мазмұндағы 1-3) тармақшамен толықтырылсын:
"1-3) осы Заңның мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілерін әзірлейді және бекітеді;";
8-1) және 8-2) тармақшалар алып тасталсын.
5. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 44-4) тармақшамен толықтырылсын:
"44-4) реновациялау – адамдардың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында құрылыс объектілерінің пайдаланылу жағдайларын жақсартуға, сондай-ақ осындай объектілерді реконструкциялау (күрделі жөндеу), реставрациялау немесе ескірген және (немесе) авариялық құрылыс объектілерін бұза отырып, жаңа құрылыс объектілерін салу, тұрғызу арқылы елді мекеннің сәулеттік келбетіне сәйкес келтіруге бағытталған құрылыс объектілерін, оның ішінде ескірген және (немесе) авариялық құрылыс объектілерін жаңарту жөніндегі шаралардың кешені;";
2) 3-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "қалпына келтiру" деген сөздер "реставрациялау, реновациялау" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 30-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Алматы қаласының аумағын қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында жергiлiктi жерлердегі сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiн реттейтiн құрылыс салуды ұйымдастыру және құрылыс саласындағы рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидалары қолданылады.".
6. "Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" 2003 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымы субъектілерінің қызметін мемлекеттік реттеу және бақылау темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы реттеудің мақсаттары болып табылады.";

1) законности при осуществлении государственного регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции;
2) обоснованности при осуществлении государственного регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции в соответствии с законодательством Республики Казахстан, техническими регламентами и стандартами;
3) объективности и прозрачности при осуществлении государственного регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции.";
"7. Государственный контроль за производством и оборотом этилового спирта и алкогольной продукции осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
3) в пункте 2 статьи 4:
дополнить подпунктом 1-3) следующего содержания:
"1-3) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты Республики Казахстан в сфере государственного регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции в соответствии с целями и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;";
подпункты 8-1) и 8-2) исключить.
5. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан":
1) статью 1 дополнить подпунктом 44-4) следующего содержания:
"44-4) реновация – комплекс мер по обновлению строительных объектов, в том числе ветхих и (или) аварийных, направленный на улучшение условий их эксплуатации в целях обеспечения безопасности жизни и здоровья людей, а также приведение таких объектов в соответствие с архитектурным обликом населенного пункта путем реконструкции (капитального ремонта), реставрации или строительства, возведения новых строительных объектов со сносом ветхих и (или) аварийных строительных объектов;";
2) подпункт 4) пункта 2 статьи 3 после слова "реставрации" дополнить словом ", реновации";
3) пункт 1 статьи 30 изложить в следующей редакции:
"1. На территории Республики Казахстан действуют правила организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства, регулирующие архитектурную, градостроительную и строительную деятельность на местах, за исключением территории города Алматы.".
6. В Закон Республики Казахстан от 12 июня 2003 года "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий":
1) статью 2 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Целями регулирования в области государственного регулирования производства и оборота табачных изделий являются государственное регулирование и контроль деятельности субъектов производства и оборота табачных изделий.";

2) 3-бап мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2 және 3-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы реттеу:
1) темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру кезіндегі заңдылық;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына, техникалық регламенттерге, санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарға сәйкес темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру кезіндегі негізділік;
3) темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру кезіндегі объективтілік пен ашықтық қағидаттарына негізделеді.
1-2. Темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы реттеудің міндеттері:
1) экономикалық мүдделерді және халықтың денсаулығын қорғау;
2) Қазақстан Республикасында өндірілетін және оған әкелінетін темекі өнімдерінің сапасын арттыру үшін жағдайлар жасау;
3) Қазақстан Республикасының темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеу туралы заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету болып табылады.";
"3. Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";
3) 5-бап мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) осы Заңның мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілерін әзірлейді және бекітеді;".
7. "Экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларындағы меншіктің мемлекеттік мониторингі туралы" 2003 жылғы 4 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
13-бапта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы Заңның мақсаты мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының меншіктің мемлекеттік мониторингі саласындағы нормативтік құқықтық актілерін әзірлейді және бекітеді;";
7) тармақша алып тасталсын.
8. "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) мынадай мазмұндағы 4-1-баппен толықтырылсын:
"4-1-бап. Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласындағы реттеудің міндеті
Мүдделі тұлғаларды анық ақпаратпен қамтамасыз ету үшін құқықтық негізді белгілеу бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласындағы реттеудің міндеті болып табылады.";
2) 19-баптың 3-1 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Қаржы ұйымдары (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда) жылдық қаржылық есептерін қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген мерзімдерде ұсынады.

2) статью 3 дополнить пунктами 1-1, 1-2 и 3 следующего содержания:
"1-1. Регулирование в области государственного регулирования производства и оборота табачных изделий основывается на следующих принципах:
1) законности при осуществлении государственного регулирования производства и оборота табачных изделий;
2) обоснованности при осуществлении государственного регулирования производства и оборота табачных изделий в соответствии с законодательством Республики Казахстан, техническими регламентами, санитарно-эпидемиологическими и гигиеническими требованиями;
3) объективности и прозрачности при осуществлении государственного регулирования производства и оборота табачных изделий.
1-2. Задачами регулирования в области государственного регулирования производства и оборота табачных изделий являются:
1) защита экономических интересов и здоровья населения;
2) создание условий для повышения качества табачных изделий, производимых и ввозимых в Республику Казахстан;
3) обеспечение соблюдения законодательства Республики Казахстан о государственном регулировании производства и оборота табачных изделий.";
"3. Государственный контроль за производством и оборотом табачных изделий осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
3) статью 5 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты Республики Казахстан в области государственного регулирования производства и оборота табачных изделий в соответствии с целями и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;".
7. В Закон Республики Казахстан от 4 ноября 2003 года "О государственном мониторинге собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение":
в статье 13:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты Республики Казахстан в области государственного мониторинга собственности в соответствии с целью и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 7) исключить.
8. В Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности":
1) дополнить статьей 4-1 следующего содержания:
"Статья 4-1. Задача регулирования в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности
Задачей регулирования в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности является установление правовой основы для обеспечения достоверной информацией заинтересованных лиц.";
2) пункты 3-1 и 4 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"3-1. Финансовые организации (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей) представляют годовые финансовые отчеты в сроки, установленные Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.

4. Осы Заңның 18-бабында көрсетiлген мерзiм шегiнде құрылтайшылар (қатысушылар) аралық қаржылық есептiлiктi ұсыну мерзiмiн айқындауға және жылына бiр реттен сирек болмайтын өзге кезеңдiлiктi белгiлеуге құқылы.";
3) 20-бапта:
1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының Үкіметі өзіне Қазақстан Республикасының Конституциясында, заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде жүктелген функцияларды орындайды.";
4-тармақтағы "нормативтік құқықтық актілер және оларға әдістемелік ұсынымдарды қабылдау арқылы" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк саласында мемлекеттiк саясатты қалыптастырады және іске асырады;
2) осы Заңның мақсаты мен міндетіне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласындағы нормативтік құқықтық актілерін әзірлейді және бекітеді;";
3), 4), 6), 15), 17) және 18-1) тармақшалар алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі:
1) қаржы ұйымдары үшін халықаралық стандарттарда реттелмеген мәселелер бойынша қаржылық есептілік стандарттарын, сондай-ақ оларға әдістемелік ұсынымдарды әзірлейді және бекітеді;
2) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде белгіленген мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін қаржы ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары және Қазақстан Даму Банкі үшін Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің еншілес ұйымдары үшін бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік мәселелері жөніндегі құқықтық актілерін әзірлейді және бекітеді;
3) қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасының және халықаралық стандарттардың талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
4) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.".

4. В пределах срока, указанного в статье 18 настоящего Закона, учредители (участники) вправе определять сроки представления промежуточной финансовой отчетности и устанавливать иную периодичность, но не реже одного раза в год.";
3) в статье 20:
пункт 1-1 изложить в следующей редакции:
"1-1. Правительство Республики Казахстан выполняет функции, возложенные на него Конституцией, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
в пункте 4 слова "посредством принятия нормативных правовых актов и методических рекомендаций к ним" исключить;
в пункте 5:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) формирует и реализует государственную политику в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности;
2) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты Республики Казахстан в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности в соответствии с целью и задачей настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;";
подпункты 3), 4), 6), 15), 17) и 18-1) исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Национальный Банк Республики Казахстан:
1) разрабатывает и утверждает стандарты финансовой отчетности для финансовых организаций по вопросам, не урегулированным международными стандартами, а также методические рекомендации к ним;
2) для достижения целей и задач, установленных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан, разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности для финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан и Банка Развития Казахстана, а также правовые акты по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности для дочерних организаций Национального Банка Республики Казахстан;
3) осуществляет контроль за соблюдением юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, требований законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и международных стандартов;
4) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.".

9. "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) кіріспе алып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы 1-1-баппен толықтырылсын:
"1-1-бап. Трансферттік баға белгілеу саласындағы реттеудің мақсаты, міндеттері мен қағидаттары
1. Халықаралық іскерлік операцияларда және халықаралық іскерлік операцияларға байланысты мәмілелерде мемлекеттік кіріс ысырабын болғызбау трансферттік баға белгілеу саласындағы реттеудің мақсаты болып табылады.
2. Трансферттік баға белгілеу саласындағы реттеудің міндеттері:
1) халықаралық іскерлік операцияларда және халықаралық іскерлік операцияларға байланысты мәмілелерде бақылауды жүзеге асыру;
2) халықаралық іскерлік операцияларда және халықаралық іскерлік операцияларға байланысты мәмілелерде мәмілелерге қатысушылардың трансферттік бағаларды қолдануын болғызбауға бағытталған қағидалардың ашық жүйесін құру.
3. Трансферттік баға белгілеу саласындағы реттеу:
1) трансферттік баға белгілеуді жүзеге асыру кезіндегі заңдылық;
2) трансферттік баға белгілеуді жүзеге асыру кезіндегі әділдік пен жариялылық қағидаттарына негізделеді.".
10. "Тауар биржалары туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 10-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 20) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"20) мемлекеттік сатып алуды және квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуын қоспағанда, тауар биржасы арқылы сатып алуды өткізу тәртібі;";
2) 13-1-бап алып тасталсын;
3) 17-баптың 7-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1. Жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алуы бойынша сауда-саттық өткізу кезінде клирингтік ұйымға сатып алу сомасының кемінде бір пайызы мөлшерінде биржалық сауда-саттыққа қатысуға арналған өтінімді қамтамасыз ету енгізіледі.".
11. "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) мынадай мазмұндағы 2-1-баппен толықтырылсын:
"2-1-бап. Оңалту және банкроттық саласындағы реттеудің мақсаты, міндеттері мен қағидаттары
1. Берешекті қайта құрылымдау рәсімін, оңалту рәсімін жүргізу тәртібін айқындау және борышкерді банкрот деп тану, банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату арқылы борышкер мен кредитор мүдделерінің теңгерімін қамтамасыз ету оңалту және банкроттық саласындағы реттеудің мақсаты болып табылады.
2. Оңалту және банкроттық саласындағы реттеу:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оңалту рәсімін және банкроттық рәсімін жүзеге асыру кезіндегі заңдылық;
2) оңалту рәсімін және банкроттық рәсімін жүзеге асыру кезіндегі әділдік;

9. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании":
1) преамбулу исключить;
2) дополнить статьей 1-1 следующего содержания:
"Статья 1-1. Цель, задачи и принципы регулирования в области трансфертного ценообразования
1. Целью регулирования в области трансфертного ценообразования является предотвращение потерь государственного дохода в международных деловых операциях и сделках, связанных с международными деловыми операциями.
2. Задачами регулирования в области трансфертного ценообразования являются:
1) осуществление контроля в международных деловых операциях и сделках, связанных с международными деловыми операциями;
2) создание прозрачной системы правил, направленных на предотвращение применения участниками сделок трансфертных цен в международных деловых операциях и сделках, связанных с международными деловыми операциями.
3. Регулирование в области трансфертного ценообразования основывается на следующих принципах:
1) законности при осуществлении трансфертного ценообразования;
2) справедливости и гласности при осуществлении трансфертного ценообразования.".
10. В Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года "О товарных биржах":
1) подпункт 20) части первой пункта 2 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"20) порядок проведения закупок через товарную биржу, за исключением государственных закупок и закупок отдельных субъектов квазигосударственного сектора;";
2) статью 13-1 исключить;
3) пункт 7-1 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"7-1. При проведении торгов по закупкам недропользователей в клиринговую организацию вносится обеспечение заявки на участие в биржевых торгах в размере не менее одного процента от суммы закупки.".
11. В Закон Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве":
1) дополнить статьей 2-1 следующего содержания:
"Статья 2-1. Цель, задачи и принципы регулирования в области реабилитации и банкротства
1. Целью регулирования в области реабилитации и банкротства является обеспечение баланса интересов должника и кредитора путем определения порядка проведения процедуры реструктуризации задолженности, реабилитационной процедуры и признания должника банкротом, ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства.
2. Регулирование в области реабилитации и банкротства основывается на следующих принципах:
1) законности при осуществлении реабилитационной процедуры и процедуры банкротства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) справедливости при осуществлении реабилитационной процедуры и процедуры банкротства;

3) оңалту рәсімін және банкроттық рәсімін жүргізу кезіндегі ашықтық пен адалдық қағидаттарына негізделеді.
3. Оңалту және банкроттық саласындағы реттеудің міндеттері:
1) борышкердің және кредиторлардың құқықтарын қорғау;
2) кредиторлардың талаптарын барынша қанағаттандыруды қамтамасыз ету;
3) Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды қамтамасыз ету;
4) оңалту және банкроттық саласындағы мемлекеттік реттеу болып табылады.";
2) 15-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-4) тармақшамен толықтырылсын:
"1-4) осы Заңның мақсаты мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық саласындағы нормативтік құқықтық актілерін әзірлейді және бекітеді;";
6), 13), 22) және 23-2) тармақшалар алып тасталсын.
12. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) мынадай мазмұндағы 3-1-баппен толықтырылсын:
"3-1-бап. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы реттеудің міндеттері
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы реттеудің міндеттері:
1) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары қызметінің құқықтық негіздерін белгілеу;
2) мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылауды жүзеге асырудың негізгі қағидаттары мен бағыттарын айқындау болып табылады.";
2) 12-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы 22-1) тармақшамен толықтырылсын:
"22-1) ревизиялық комиссиялардың төрағасы мен мүшелері лауазымдарына кандидаттарды іріктеу тәртібі мен оларды бағалау өлшемшарттарын әзірлейді және бекітеді;";
3) 14-бап мынадай мазмұндағы 11-2) тармақшамен толықтырылсын:
"11-2) осы Заңның мақсаты мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы нормативтік құқықтық актілерін әзірлейді және бекітеді;";
4) 18-баптың 5-тармағында:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының жолданымдары бойынша;";
4) тармақша "жолданымдары бойынша," деген сөздерден кейін "тапсырыс беруші, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы, мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушы мемлекеттік сатып алу қорытындыларына шағымдарды қарау шеңберінде қараған мәселелерді (дәлелдерді) қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
5) 30-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Камералдық бақылауды және шағымдарды апелляциялық реттеуді жүзеге асырған кезде камералдық бақылаудың сапасына бақылау жүргізіледі.";

3) открытости и добросовестности при проведении реабилитационной процедуры и процедуры банкротства.
3. Задачами регулирования в области реабилитации и банкротства являются:
1) защита прав должника и кредиторов;
2) обеспечение максимального удовлетворения требований кредиторов;
3) обеспечение государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве;
4) государственное регулирование в области реабилитации и банкротства.";
2) в статье 15:
дополнить подпунктом 1-4) следующего содержания:
"1-4) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты Республики Казахстан в области реабилитации и банкротства в соответствии с целью и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;";
подпункты 6), 13), 22) и 23-2) исключить.
12. В Закон Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле":
1) дополнить статьей 3-1 следующего содержания:
"Статья 3-1. Задачи регулирования в сфере государственного аудита и финансового контроля
Задачами регулирования в сфере государственного аудита и финансового контроля являются:
1) установление правовых основ деятельности органов государственного аудита и финансового контроля;
2) определение основных принципов и направлений осуществления государственного аудита и финансового контроля.";
2) пункт 4 статьи 12 дополнить подпунктом 22-1) следующего содержания:
"22-1) разрабатывает и утверждает порядок отбора и критерии оценки кандидатов на должности председателя и членов ревизионных комиссий;";
3) статью 14 дополнить подпунктом 11-2) следующего содержания:
"11-2) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты Республики Казахстан в сфере государственного аудита и финансового контроля в соответствии с целью и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;";
4) в пункте 5 статьи 18:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) по обращениям депутатов Парламента Республики Казахстан;";
подпункт 4) дополнить словами ", за исключением вопросов (доводов), рассмотренных заказчиком, организатором государственных закупок, единым организатором государственных закупок в рамках рассмотрения жалоб на итоги государственных закупок";
5) часть вторую пункта 1 статьи 30 изложить в следующей редакции:
"При осуществлении камерального контроля и апелляционного урегулирования жалоб проводится контроль качества камерального контроля.";

6) 47-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Ревизиялық комиссияның төрағасы мен мүшелері лауазымына мемлекеттік аудитор сертификаты және (немесе) бухгалтерлік есеп және аудит саласында халықаралық біліктілігі бар кандидат тағайындалады.";
7) 55-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
8) 58-4-баптың 6-тармағы алып тасталсын.
13. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) кіріспе алып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы 3-1-баппен толықтырылсын:
"3-1-бап. Осы Заңның мақсаты мен міндеттері
Мемлекеттік қызмет саласындағы құқықтық қатынастарды реттеу осы Заңның мақсаты болып табылады.
Осы Заңның міндеттері:
1) мемлекеттік қызметке кірудің, оны өткерудің және тоқтатудың құқықтық негіздерін белгілеу;
2) мемлекеттік қызметшілердің мәртебесін, негізгі құқықтары мен міндеттерін, құқықтық және әлеуметтік кепілдіктерін, мемлекеттік органдардағы өзге де адамдардың қызметін реттеу;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру болып табылады.";
3) 5-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Заңның мақсаты мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы нормативтік құқықтық актілерін әзірлейді және бекітеді;".
14. "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" 2018 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) бағалау стандарты – бағалау қызметi саласындағы уәкiлеттi орган бағалау қызметiнің субъектілері үшін бағалау объектісінің нарықтық немесе өзге құнын айқындауға қойылатын бірыңғай талаптарды белгілейтін нормативтiк құқықтық акт;";
2) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Бағалау қызметі саласындағы реттеудің мақсаты, міндеттері мен қағидаттары
1. Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметін дамыту бағалау қызметі саласындағы реттеудің мақсаты болып табылады.
2. Бағалау қызметі саласындағы реттеудің міндеттері:
1) бағалау қызметінің құқықтық негіздерін белгілеу;
2) бағалау қызметін жүзеге асырудың негізгі қағидаттары мен бағыттарын айқындау;
3) бағалаушылар палатасы мүшелерінің кәсіби деңгейін арттыру үшін жағдайлар жасау;
4) Қазақстан Республикасындағы бағалау институтына деген сенімді нығайту болып табылады.
3. Бағалау қызметі саласындағы реттеудің қағидаттары:
1) бағалау қызметін жүзеге асыру кезіндегі заңдылық;
2) бағалау қызметін жүзеге асыру кезіндегі объективтілік;

6) статью 47 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. На должность председателя и членов ревизионной комиссии назначается кандидат, имеющий сертификат государственного аудитора и (или) международную квалификацию в области бухгалтерского учета и аудита.";
7) часть вторую статьи 55 исключить;
8) пункт 6 статьи 58-4 исключить.
13. В Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан":
1) преамбулу исключить;
2) дополнить статьей 3-1 следующего содержания:
"Статья 3-1. Цель и задачи настоящего Закона
Целью настоящего Закона является регулирование правоотношений в сфере государственной службы.
Задачами настоящего Закона являются:
1) установление правовых основ поступления на государственную службу, ее прохождения и прекращения;
2) регулирование статуса, основных прав и обязанностей, правовых и социальных гарантий государственных служащих, деятельности иных лиц в государственных органах;
3) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан в сфере государственной службы.";
3) подпункт 1) пункта 2 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"1) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты Республики Казахстан в сфере государственной службы в соответствии с целью и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;".
14. В Закон Республики Казахстан от 10 января 2018 года "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан":
1) подпункт 7) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"7) стандарт оценки – нормативный правовой акт, в котором уполномоченным органом в области оценочной деятельности устанавливаются единые для субъектов оценочной деятельности требования к определению рыночной или иной стоимости объекта оценки;";
2) статью 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Цель, задачи и принципы регулирования в области оценочной деятельности
1. Целью регулирования в области оценочной деятельности является развитие оценочной деятельности в Республике Казахстан.
2. Задачами регулирования в области оценочной деятельности являются:
1) установление правовых основ оценочной деятельности;
2) определение основных принципов и направлений осуществления оценочной деятельности;
3) создание условий для повышения профессионального уровня членов палаты оценщиков;
4) укрепление доверия к институту оценки в Республике Казахстан.
3. Принципами регулирования в области оценочной деятельности являются:
1) законность при осуществлении оценочной деятельности;
2) объективность при осуществлении оценочной деятельности;

3) бағалауды жүргізу кезіндегі анықтық;
4) бағалау қызметін жүзеге асыру кезіндегі тәуелсіздік;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, бағалау қызметі субъектілерінің бағалауды жүргізу нәтижесінде өздері алатын немесе жасайтын ақпаратты үшінші тұлғаларға беру не ондағы мәліметтерді ауызша жария ету құқығынсыз олардың сақталуы жөніндегі міндеттемені жүзеге асыруы кезіндегі құпиялылық болып табылады.";
3) 9-баптың 1-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
4) 11-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағалау туралы есептің сараптамасын Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес бағалауды жүргізген бағалаушы мүшесі болып табылатын бағалаушылар палатасының сараптама кеңесі жүргізеді.";
5-тармақ алып тасталсын;
5) 13-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Реттелуі өзге мемлекеттік органның құзыретіне кіретін саланы қозғайтын бағалау стандарты тиісті саладағы уәкілетті органмен келісілуге жатады.";
6) 30-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бағалау қызметі саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) осы Заңның мақсаты мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының бағалау қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілерін әзірлеу және бекіту;";
5) және 10) тармақшалар алып тасталсын.
15. "Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы" 2018 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
мынадай мазмұндағы 2-1-баппен толықтырылсын:
"2-1-бап. Осы Заңды реттеудің мақсаты мен міндеті
1. Қылмыстық құқық бұзушылықтардың жекелеген құрамдары бойынша жәбірленушілердің құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғау осы Заңның реттеу мақсаты болып табылады.
2. Қылмыстық құқық бұзушылықтардың жекелеген құрамдары бойынша жәбірленушілерге өтемақы төлемдерін қамтамасыз ету осы Заңның реттеу міндеті болып табылады.".
16. "Табиғи монополиялар туралы" 2018 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
23-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзацтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
6) тармақшадағы "сатып алуын қоспағанда, тарифтік реттеудің шығындық әдісі қолданылатын тарифі бекітілген табиғи монополия субъектісінің сатып алуына қолданылады." деген сөздер "сатып алуын;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) іссапар шығыстарын жүзеге асыруға байланысты көрсетілетін қызметтерді сатып алуды қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің сатып алуына қолданылады.";

3) достоверность при проведении оценки;
4) независимость при осуществлении оценочной деятельности;
5) конфиденциальность при осуществлении обязательства субъектами оценочной деятельности по сохранности информации, получаемой или составляемой ими в результате проведения оценки без права передачи их третьим лицам либо устного разглашения содержащихся в ней сведений, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.";
3) часть вторую пункта 1 статьи 9 исключить;
4) в статье 11:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Экспертиза отчета об оценке проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности экспертным советом палаты оценщиков, членом которой является оценщик, проводивший оценку.";
пункт 5 исключить;
5) пункт 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"2. Стандарт оценки, затрагивающий сферу, регулирование которой входит в компетенцию иного государственного органа, подлежит согласованию с уполномоченным органом в соответствующей сфере.";
6) в статье 30:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) формирование и реализация государственной политики в области оценочной деятельности;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) разработка и утверждение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области оценочной деятельности в соответствии с целью и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;";
подпункты 5) и 10) исключить.
15. В Закон Республики Казахстан от 10 января 2018 года "О Фонде компенсации потерпевшим":
дополнить статьей 2-1 следующего содержания:
"Статья 2-1. Цель и задача регулирования настоящего Закона
1. Целью регулирования настоящего Закона является защита прав, свобод и законных интересов потерпевших по отдельным составам уголовных правонарушений.
2. Задачей регулирования настоящего Закона является обеспечение выплат компенсации потерпевшим по отдельным составам уголовных правонарушений.".
16. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года "О естественных монополиях":
в статье 23:
в пункте 1:
в абзаце первом слова "которому утвержден тариф с применением затратного метода тарифного регулирования," исключить;
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) закупок услуг, связанных с осуществлением командировочных расходов.";

мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Табиғи монополия субъектісі біртекті тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша конкурс тәсілімен сатып алуды өткізу кезінде конкурстық құжаттамада тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді беру (орындау, көрсету) орны бойынша бөліктерге (лоттарға) бөледі.";
5-тармақта:
6) және 8) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) егер тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жылдық көлемі құндық мәнде тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен аспаса, реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде тартылған желілер мен жабдықтардағы аварияларды жою мақсатында осындай тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер сатып алынған;";
9) тармақша алып тасталсын.
17. "Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" 2021 жылғы 8 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 2-тармағы 16) тармақшасындағы "сатып алу жағдайларына қолданылмайды." деген сөздер "сатып алу;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 17) тармақшамен толықтырылсын:
"17) исламдық қаржыландыру бойынша, оның ішінде шет мемлекеттердің аумағында тіркелген ұйымдармен жасалатын мәмілелерді іске асыру шеңберінде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу жағдайларына қолданылмайды.";
2) мынадай мазмұндағы 1-1-баппен толықтырылсын:
"1-1-бап. Осы Заңның мақсаты мен міндеті
1. Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы саласында жүргізілетін саясатқа сәйкес мемлекеттік басқарудың стратегиялық мақсаттарына, мемлекеттің міндеттері мен функцияларына қол жеткізуді қамтамасыз ету осы Заңның мақсаты болып табылады.
2. Осы Заңда көзделген сатып алуды жүзеге асыру қағидаттары арқылы мемлекеттік қаржы мен бюджетті тиімді басқару бойынша квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алу субъектілері үшін құқықтық негіздер құру осы Заңның міндеті болып табылады.";
3) 2-бап мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) әлеуетті өнім берушінің үлестес тұлғасы – әлеуеттi өнім берушінің шешiмдерiн айқындауға және (немесе) ол қабылдайтын шешiмдерге, оның iшiнде жазбаша түрде жасалған мәмiленiң күшiне орай ықпал етуге құқығы бар кез келген жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ өзiне қатысты осы әлеуеттi өнім берушінің осындай құқығы болатын кез келген жеке немесе заңды тұлға;";
4) 7-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:

дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. При проведении закупок способом конкурса по приобретению однородных товаров, работ и услуг субъект естественной монополии в конкурсной документации разделяет товары, работы и услуги на части (лоты) по месту их поставки (выполнения, оказания).";
в пункте 5:
подпункты 6) и 8) исключить;
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) приобретения товаров, работ и услуг в целях устранения аварий в сетях и оборудованиях, задействованных при предоставлении регулируемых услуг, если годовой объем таких товаров, работ и услуг в стоимостном выражении не превышает двухтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;";
подпункт 9) исключить.
17. В Закон Республики Казахстан от 8 июня 2021 года "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора":
1) пункт 2 статьи 1 дополнить подпунктом 17) следующего содержания:
"17) приобретения товаров, работ, услуг в рамках реализации сделок по исламскому финансированию, в том числе с организациями, зарегистрированными на территории иностранных государств.";
2) дополнить статьей 1-1 следующего содержания:
"Статья 1-1. Цель и задача настоящего Закона
1. Целью настоящего Закона является обеспечение достижения стратегических целей государственного управления, задач и функций государства в соответствии с проводимой политикой в области закупок отдельных субъектов квазигосударственного сектора.
2. Задачей настоящего Закона является создание правовых основ для субъектов закупок отдельных субъектов квазигосударственного сектора по эффективному управлению государственными финансами и бюджетом через принципы осуществления закупок, предусмотренные настоящим Законом.";
3) статью 2 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) аффилированное лицо потенциального поставщика – любое физическое или юридическое лицо, которое имеет право определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые данным потенциальным поставщиком решения, в том числе в силу сделки, совершенной в письменном виде, а также любое физическое или юридическое лицо, в отношении которого данный потенциальный поставщик имеет такое право;";
4) статью 7 дополнить пунктом 3 следующего содержания:

"3. Әлеуетті өнім беруші мен әлеуетті өнім берушінің үлестес тұлғасының тендер, аукцион, баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде бір лотқа қатысуға құқығы жоқ.";
5) 11-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасы алып тасталсын;
5-тармақ алып тасталсын;
6) 13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бап. Сатып алу саласындағы уәкілетті органның құзыреті
Сатып алу саласындағы уәкілетті орган:
1) квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады және іске асырады әрі оны жүзеге асыруды ұйымдастырады;
2) осы Заңның мақсаты мен міндетіне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы саласындағы, оның ішінде жекелеген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі нормативтік құқықтық актілерін әзірлейді және бекітеді;
3) Қорды және Қордың ұйымдарын қоспағанда, квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алу веб-порталдарын айқындайды;
4) квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуды жүргізуі кезіндегі әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қозғайды және қарайды әрі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген тәртіппен әкімшілік жазалар қолданады;
5) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.".
18. "Өнеркәсіптік саясат туралы" 2021 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) офтейк-келісімшарттар тізілімі – мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелерден алынған офтейк-келісімшарттар, оларды орындаушылар және өңдеу өнеркәсібінің өндірілетін тауарлары туралы мәліметтерді қамтитын электрондық дерекқор;";
2) 48-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Офтейк-келісімшарттар, оларды орындаушылар, мерзімдері және өңдеу өнеркәсібінің өндірілетін тауарлары туралы мәліметтерді өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган офтейк-келісімшарттар тізіліміне енгізеді.".
Ескерту. 1-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 21.11.2024 № 136-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2-бап. Осы Заң, 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларын, 10-тармағын, 12-тармағы 4) тармақшасының төртінші абзацын, 5) және 8) тармақшаларын, 17-тармағының 1), 3), 4) және 5) тармақшаларын, 18-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.

"3. Потенциальный поставщик и аффилированное лицо потенциального поставщика не имеют права участвовать в одном лоте при осуществлении закупок способом тендера, аукциона, запроса ценовых предложений.";
5) в статье 11:
подпункт 5) пункта 1 исключить;
пункт 5 исключить;
6) статью 13 изложить в следующей редакции:
"Статья 13. Компетенция уполномоченного органа в сфере закупок
Уполномоченный орган в сфере закупок:
1) формирует и реализует государственную политику в сфере закупок отдельных субъектов квазигосударственного сектора и организует ее осуществление;
2) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты Республики Казахстан в сфере закупок отдельных субъектов квазигосударственного сектора, в том числе по закупкам отдельных товаров, работ, услуг, в соответствии с целью и задачей настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;
3) определяет веб-порталы закупок отдельных субъектов квазигосударственного сектора, за исключением Фонда и организаций Фонда;
4) возбуждает и рассматривает дела об административных правонарушениях при проведении закупок отдельными субъектами квазигосударственного сектора и налагает административные взыскания в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
5) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.".
18. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2021 года "О промышленной политике":
1) статью 1 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) реестр офтейк-контрактов – электронная база данных, содержащая сведения об офтейк-контрактах, их исполнителях и производимых товарах обрабатывающей промышленности, полученные из государственных и негосударственных информационных систем;";
2) статью 48 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Сведения об офтейк-контрактах, их исполнителях, сроках и производимых товарах обрабатывающей промышленности вносятся уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности в реестр офтейк-контрактов.".
Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными Законом РК от 21.11.2024 № 136-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпунктов 2), 3) и 4) пункта 1, пункта 10, абзаца четвертого подпункта 4), подпунктов 5) и 8) пункта 12, подпунктов 1), 3), 4) и 5) пункта 17, пункта 18 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года.

Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 21.11.2024 № 136-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

Сноска. Статья 2 с изменением, внесенным Законом РК от 21.11.2024 № 136-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ