Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне адам саудасына, вандализм көрінісіне және бөтеннің мүлкін бүлдіруге қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2024 жылғы 5 шілдедегі № 111-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2011 жылғы 26 желтоқсандағы "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 111-баптың 3-тармағы "адамдарды қоспағанда)" деген сөздерден кейін "агенттіктің," деген сөзбен толықтырылсын;
2) 117-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Медициналық ұйымдардың және бала құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдардың лауазымды адамдары жаңа туған бала тастап кетілген, жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар келіп түскен және жеткізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде бұл туралы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органына және прокуратурасына хабарлауға міндетті.".
2. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық Кодексіне:
1) 3-бапта:
1) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1) адамды қанау – кінәлі адамның мәжбүрлi еңбекті, басқа адамның жезөкшелiкпен айналысуын немесе ол көрсететiн сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді пайдалануы, адамды қайыршылықпен айналысуға, құқыққа қайшы қызмет жасауға мәжбүрлеуі немесе кiнәлi адамның адамға қатысты меншiк иесiнің кейбір немесе барлық өкiлеттiгiн жүзеге асыруына байланысты өзге де әрекеттер.
Ескертпелер. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кінәлі адамның мәжбүрлі еңбекті пайдалануы деп адам оны орындау үшiн өз қызметтерiн ерiктi түрде ұсынбаған, осы адамнан күш қолдану немесе оны қолдану қатерін төндіру не қандай да бір жаза қолдану қатерін төндіру арқылы талап етiлетiн кез келген жұмыс немесе қызмет түсініледі.
Басқа адамның жезөкшелікпен айналысуын немесе ол көрсететін сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді кінәлі адамның пайдалануы деп кінәлі адамның алынған табыстарды немесе оның бөлігін иемденіп алу мақсатында, сол сияқты осы мақсатты көздемей, адамды жезөкшелікпен айналысуға немесе сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсетуге мәжбүрлеуі түсініледі.
Адамды қайыршылықпен айналысуға мәжбүрлеу деп басқа адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлiктi сұрауға байланысты қоғамға жат іс-әрекет жасауға мәжбүрлеу түсініледі.
Кінәлі адамның құқыққа қайшы қызмет жасауға мәжбүрлеуі деп табыс немесе мүліктік сипаттағы пайда алу мақсатында адамды құқық бұзушылық жасауға мәжбүрлеу түсініледі.";

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия торговле людьми, проявлению вандализма и порче чужого имущества
Закон Республики Казахстан от 5 июля 2024 года № 111-VIII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье":
1) в пункте 3 статьи 111 слова "Сотрудниками филиала и (или) представительства" заменить словами "Сотрудниками агентства, филиала и (или) представительства";
2) пункт 3 статьи 117 изложить в следующей редакции:
"3. Должностные лица медицинских организаций и организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка, в течение трех рабочих дней со дня оставления новорожденного, поступления и доставления детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, обязаны сообщить об этом в орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству, и прокуратуру соответствующей административно-территориальной единицы.".
2. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
1) в статье 3:
пункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) эксплуатация человека – использование виновным принудительного труда, занятия проституцией другим лицом или иных оказываемых им услуг сексуального характера, принуждение лица к занятию попрошайничеством, совершению противоправной деятельности или иные действия, связанные с осуществлением виновным некоторых или всех полномочий собственника в отношении лица.
Примечания. Под использованием виновным принудительного труда понимается любая работа или служба, требуемая от лица путем применения насилия или угрозы его применения либо угрозы какого-либо наказания, для выполнения которой это лицо не предложило добровольно своих услуг, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
Под использованием виновным занятия проституцией другим лицом или иных оказываемых им услуг сексуального характера понимается принуждение лица к занятию проституцией или оказанию иных услуг сексуального характера в целях присвоения полученных доходов или их части, а равно без преследования виновным этой цели.
Под принуждением лица к занятию попрошайничеством понимается принуждение к совершению антиобщественного деяния, связанного с выпрашиванием у других лиц денег и (или) иного имущества.
Под принуждением виновным к совершению противоправной деятельности понимается принуждение лица к совершению правонарушения с целью извлечения дохода или выгод имущественного характера.";

мынадай мазмұндағы 1-1) тармақпен толықтырылсын:
"1-1) адам саудасына байланысты қылмыстар – осы Кодекстің 116, 125 (үшінші бөлігінің 2) тармағында), 126 (үшінші бөлігінің 2) тармағында), 128, 134, 135, 308 және 309-баптарында көзделген іс-әрекеттер;";
2) тармақта:
"202 және 269-1-баптарда – айлық есептік көрсеткіштен екі жүз есе асатын сомадағы залал" деген сөздер "202-бапта – айлық есептік көрсеткіштен бір жүз есе асатын сомадағы залал;" деген сөздермен ауыстырылсын;
"233-бапта – айлық есептік көрсеткіштен бір мың есе асатын сомада келтірілген залал;" деген сөздерден кейін "269-1-бапта – айлық есептік көрсеткіштен екі жүз есе асатын сомадағы залал;" деген сөздермен толықтырылсын;
42) тармақта:
"122 (он алты жасқа толмаған адаммен жыныстық қатынас немесе сексуалдық сипаттағы өзге де әрекеттер жасау)," деген сөздер "122 (көрінеу он алты жасқа толмаған адаммен жыныстық қатынас немесе сексуалдық сипаттағы өзге де әрекеттерді жасау, сол сияқты көрінеу кәмелетке толмаған адам көрсететін жезөкшелік қызметті, сексуалдық сипаттағы өзге де қызметті алу)," деген сөздермен ауыстырылсын;
"134 (кәмелетке толмаған адамды жезөкшелікпен айналысуға тарту)," деген сөздер "134 (кәмелетке толмаған адамды жезөкшелікпен айналысуға, сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсетуге тарту)," деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 15-баптың екінші бөлігі "(202-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi)," деген сөздерден кейін "ауырлататын мән-жайлар кезiнде ерекше құндылығы бар заттарды қасақана жойғаны, әкеткені немесе бүлдіргені (203-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi)," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 68-баптың төртінші бөлігі 9) тармағындағы "құқық бұзушылық жасаған адамдарға қолданылмайды." деген сөздер "құқық бұзушылық;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10) тармақпен толықтырылсын:
"10) адам саудасына байланысты қылмыстар жасаған адамдарға қолданылмайды.";
4) 122-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"122-бап. Көрінеу он алты жасқа толмаған адаммен жыныстық қатынас немесе сексуалдық сипаттағы өзге де әрекеттерді жасау, сол сияқты көрінеу кәмелетке толмаған адам көрсететін жезөкшелік қызметті, сексуалдық сипаттағы өзге де қызметті алу
1. Көрінеу он алты жасқа толмаған адаммен жыныстық қатынас, еркек пен еркектің жыныстық қатынасын, әйел мен әйелдің жыныстық қатынасын немесе сексуалдық сипаттағы өзге де әрекеттерді жасау –
белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан өмір бойына айыра отырып, бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.

дополнить пунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) преступления, связанные с торговлей людьми, – деяния, предусмотренные статьями 116, 125 (пунктом 2) части третьей), 126 (пунктом 2) части третьей), 128, 134, 135, 308 и 309 настоящего Кодекса;";
в пункте 2):
слова "202 и 269-1 – ущерб на сумму, в двести раз превышающую месячный расчетный показатель;" заменить словами "202 – ущерб на сумму, в сто раз превышающую месячный расчетный показатель;";
после слов "233 – ущерб, причиненный на сумму, в одну тысячу раз превышающую месячный расчетный показатель;" дополнить словами "269-1 – ущерб на сумму, в двести раз превышающую месячный расчетный показатель;";
в пункте 42):
слова "122 (половое сношение или иные действия сексуального характера с лицом, не достигшим 16-летнего возраста)," заменить словами "122 (половое сношение или иные действия сексуального характера с лицом, заведомо не достигшим шестнадцатилетнего возраста, а равно получение услуги проституции, иной услуги сексуального характера, оказываемой заведомо несовершеннолетним лицом),";
слова "134 (вовлечение несовершеннолетнего в занятие проституцией)," заменить словами "134 (вовлечение несовершеннолетнего в занятие проституцией, оказание иных услуг сексуального характера),";
2) часть вторую статьи 15 после слов "(части вторая и третья статьи 202)," дополнить словами "умышленные уничтожение, вывоз или повреждение предметов, имеющих особую ценность, при отягчающих обстоятельствах (части вторая и третья статьи 203),";
3) часть четвертую статьи 68 дополнить пунктом 10) следующего содержания:
"10) преступления, связанные с торговлей людьми.";
4) статью 122 изложить в следующей редакции:
"Статья 122. Половое сношение или иные действия сексуального характера с лицом, заведомо не достигшим шестнадцатилетнего возраста, а равно получение услуги проституции, иной услуги сексуального характера, оказываемой заведомо несовершеннолетним лицом
1. Половое сношение, мужеложство, лесбиянство или иные действия сексуального характера с лицом, заведомо не достигшим шестнадцатилетнего возраста, –
наказываются ограничением свободы на срок до пяти лет либо лишением свободы на тот же срок с пожизненным лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью.

2. Көрінеу кәмелетке толмаған адам көрсететін жезөкшелік қызметті, сексуалдық сипаттағы өзге де қызметті алу –
белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан өмір бойына айыра отырып, үш жылдан алты жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, он алты жасқа толмаған адамға қатысты ата-анасы, өгей әкесі, өгей шешесі, педагог не оны тәрбиелеу жөніндегі міндеттер Қазақстан Республикасының заңымен жүктелген өзге адам жасаған іс-әрекеттер –
белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан өмір бойына айыра отырып, жеті жылдан он екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
4. Осы баптың бірінші, екінші немесе үшінші бөліктерінде көзделген, мынадай:
1) бірнеше рет;
2) екі және одан көп адамға қатысты жасалған іс-әрекеттер –
белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан өмір бойына айыра отырып, он екі жылдан он бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескертпе. Осы бапта және осы Кодекстің 134, 308 және 309-баптарында сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтер деп басқа адамның жыныстық қажеттілігін (құмарлығын), оның ішінде телекоммуникациялар желілері, оның ішінде Интернет арқылы нақты уақыт режимінде қашықтан қанағаттандыруға бағытталған әрекеттерді табыс алу немесе мүліктік сипатта пайда табу мақсатында жасау түсініледі.";
5) 128-бапта:
екінші бөліктің бірінші абзацы 12) тармағындағы "жасалған дәл сол іс-әрекеттер –" деген сөздер "жасалған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 13) тармақпен толықтырылсын:
"13) қанауда босанған және (немесе) өзімен бірге кәмелетке толмаған баласы бар әйелге қатысты жасалған дәл сол іс-әрекеттер –";
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе. Осы Кодекстің адам саудасына байланысты қылмыстар үшін жауаптылықты көздейтін баптарында жәбірленушінің өзін пайдалануға күш қолдану немесе оны қолдану қатерін төндіру, алдау немесе қызметтік жағдайды, жәбірленушінің материалдық немесе өзгедей тәуелділігін пайдалана отырып, сенімін теріс пайдалану, психикасының бұзылуын немесе дәрменсіз күйін пайдалану, жеке басын куәландыратын құжаттарын алып қою, жасыру не жою немесе ықпал етудің өзге де тәсілдері арқылы алынған келісімі қылмыстық жауаптылық пен жазаны жоққа шығаратын негіз болып табылмайды.";
6) 134-бапта:
тақырып және бірінші бөліктің бірінші абзацы "айналысуға" деген сөзден кейін ", сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсетуге" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацы:
"алдау жолымен" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ жезөкшелікті, сексуалдық сипаттағы өзге де көрсетілетін қызметтерді осы мақсаттарда насихаттау және (немесе) жарнамалау арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
"айналысуға" деген сөзден кейін ", сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсетуге" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы ескертпелермен толықтырылсын:

2. Получение услуги проституции, иной услуги сексуального характера, оказываемой заведомо несовершеннолетним лицом, –
наказывается лишением свободы на срок от трех до шести лет с пожизненным лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью.
3. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные в отношении лица, не достигшего шестнадцатилетнего возраста, родителем, отчимом, мачехой, педагогом либо иным лицом, на которое законом Республики Казахстан возложены обязанности по его воспитанию, –
наказываются лишением свободы на срок от семи до двенадцати лет с пожизненным лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью.
4. Деяния, предусмотренные частями первой, второй или третьей настоящей статьи, совершенные:
1) неоднократно;
2) в отношении двух и более лиц, –
наказываются лишением свободы на срок от двенадцати до пятнадцати лет с пожизненным лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью.
Примечание. В настоящей статье и статьях 134, 308 и 309 настоящего Кодекса под иными услугами сексуального характера понимается совершение с целью получения дохода или выгод имущественного характера действий, направленных на удовлетворение половой потребности (страсти) другого лица, в том числе дистанционно в режиме реального времени посредством сетей телекоммуникаций, в том числе Интернета.";
5) в статье 128:
абзац первый части второй дополнить пунктом 13) следующего содержания:
"13) в отношении женщины, родившей в эксплуатации и (или) имеющей при себе несовершеннолетнего ребенка, –";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. В статьях настоящего Кодекса, предусматривающих ответственность за преступления, связанные с торговлей людьми, согласие потерпевшего на эксплуатацию, полученное путем применения насилия или угрозы его применения, обмана или злоупотребления доверием с использованием служебного положения, материальной или иной зависимости, использования психического расстройства или беспомощного состояния, изъятия, сокрытия либо уничтожения документов, удостоверяющих личность потерпевшего, или иных способов воздействия, не является основанием, исключающим уголовную ответственность и наказание.";
6) в статье 134:
заголовок и абзац первый части первой дополнить словами ", оказание иных услуг сексуального характера";
абзац первый части второй:
после слова "проституцией" дополнить словами ", оказание иных услуг сексуального характера";
дополнить словами ", а также путем пропаганды и (или) рекламы проституции, иных услуг сексуального характера в этих целях";
дополнить примечаниями следующего содержания:

"Ескертпелер. Осы бапта, осы Кодекстің 308 және 309-баптарында:
1) жезөкшелікті, сексуалдық сипаттағы өзге де көрсетілетін қызметтерді осы қызметке тарту мақсатында, сол сияқты жеңгетайлық мақсатында насихаттау деп жезөкшелік, сексуалдық сипаттағы өзге де көрсетілетін қызметтер, осындай қызметтерді көрсетудің пайдасы мен артықшылықтары туралы кез келген ақпарат таратуды түсінген жөн;
2) жезөкшелікті, сексуалдық сипаттағы өзге де көрсетілетін қызметтерді осы қызметке тарту мақсатында, сол сияқты жеңгетайлық мақсатында жарнамалау деп осындай қызметтерді көрсететін адам, олардың бағасы, алу тәсілі және (немесе) орны туралы ақпарат таратуды және (немесе) орналастыруды түсінген жөн.";
7) 135-бапта:
екінші бөліктің бірінші абзацы 13) тармағындағы "жасалған дәл сол іс-әрекеттер –" деген сөздер "жасалған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 14) тармақпен толықтырылсын:
"14) қанауда босанған және (немесе) өзімен бірге кәмелетке толмаған баласы бар кәмелетке толмаған адамға қатысты жасалған дәл сол іс-әрекеттер –";
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе. Кәмелетке толмаған жәбірленушінің өзін пайдалануға келісімі осы Кодекстің 128-бабына ескертпеде көзделген ықпал ету тәсілдерінің болуына немесе болмауына қарамастан, назарға алынбайды.";
8) 202-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
"екі мың" деген сөздер "бес жүзден екі мың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"алты жүз" деген сөздер "үш жүзден алты жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацы 5) тармағындағы "келтірген дәл сол іс-әрекет –" деген сөздер "келтірген;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақтармен толықтырылсын:
"6) адамдар тобы, алдын ала сөз байласу арқылы адамдар тобы жасаған;
7) бірнеше рет жасалған дәл сол іс-әрекет –";
үшінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың бірiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген:
1) абайсызда адам өлiмiне алып келген;
2) аса ірі залал келтіруге алып келген;
3) қылмыстық топ жасаған іс-әрекеттер –";
9) 203-бапта:
екінші бөліктің бірінші абзацы 3) тармағындағы "жасалған іс-әрекет –" деген сөздер "жасалған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақтармен толықтырылсын:
"4) адамдар тобы, алдын ала сөз байласу арқылы адамдар тобы жасаған;
5) бірнеше рет жасалған іс-әрекет –";
үшінші бөліктің бірінші абзацы "әкеп соққан" деген сөздерден кейін ", сол сияқты қылмыстық топ жасаған" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 293-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
"екі мың" деген сөздер "бес жүзден екі мың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"алты жүз" деген сөздер "үш жүзден алты жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
"бес мың" деген сөздер "үш мыңнан жеті мың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бес жылға" деген сөздер "үш жылдан алты жылға" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"Примечания. В настоящей статье, статьях 308 и 309 настоящего Кодекса:
1) под пропагандой проституции, иных услуг сексуального характера в целях вовлечения в эту деятельность, а равно в целях сводничества следует понимать распространение любой информации о проституции, иных услугах сексуального характера, выгодах и преимуществах оказания таких услуг;
2) под рекламой проституции, иных услуг сексуального характера в целях вовлечения в эту деятельность, а равно в целях сводничества следует понимать распространение и (или) размещение информации о лице, цене, способе и (или) месте получения таких услуг.";
7) в статье 135:
абзац первый части второй дополнить пунктом 14) следующего содержания:
"14) в отношении несовершеннолетней, родившей в эксплуатации и (или) имеющей при себе несовершеннолетнего ребенка, –";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Согласие несовершеннолетнего потерпевшего на эксплуатацию не принимается во внимание независимо от наличия или отсутствия способов воздействия, предусмотренных примечанием к статье 128 настоящего Кодекса.";
8) в статье 202:
в абзаце втором части первой:
слова "до двух тысяч" заменить словами "от пятисот до двух тысяч";
слова "до шестисот" заменить словами "от трехсот до шестисот";
абзац первый части второй дополнить пунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) совершенное группой лиц, группой лиц по предварительному сговору;
7) совершенное неоднократно, –";
абзац первый части третьей изложить в следующей редакции:
"3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи:
1) повлекшие по неосторожности смерть человека;
2) повлекшие причинение особо крупного ущерба;
3) совершенные преступной группой, –";
9) в статье 203:
абзац первый части второй дополнить пунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) совершенное группой лиц, группой лиц по предварительному сговору;
5) совершенное неоднократно, –";
абзац первый части третьей дополнить словами "а равно совершенные преступной группой,";
10) в статье 293:
в абзаце втором части первой:
слова "до двух тысяч" заменить словами "от пятисот до двух тысяч";
слова "до шестисот" заменить словами "от трехсот до шестисот";
в абзаце втором части второй:
слова "до пяти тысяч" заменить словами "от трех до семи тысяч";
слова "до пяти лет" заменить словами "от трех до шести лет";
часть третью изложить в следующей редакции:

"3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, атыс қаруын, газды қаруды, пышақтарды, кастеттердi және өзге де суық қаруды не денсаулыққа зиян келтiру үшiн арнайы лайықталған басқа да заттарды қолданып немесе қолдануға тырысып жасалған, сол сияқты қылмыстық топ жасаған іс-әрекеттер –
бес жылдан жетi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
төртінші бөлік алып тасталсын;
11) 294-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"294-бап. Вандализм
1. Вандализм, яғни мемлекет қорғайтын тарихи-мәдени мұра объектілерін, тарих және мәдениет ескерткiштерiн, табиғи объектiлерді жазулармен немесе суреттермен немесе қоғамдық имандылыққа қиянат жасайтын өзге де әрекеттермен қорлау –
бір жүзден екі жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не бір жүз алпыс сағатқа дейiнгi мерзiмге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не елу тәулікке дейінгі мерзімге қамаққа алуға жазаланады.
2. Мынадай:
1) әлеуметтiк, ұлттық, нәсiлдiк немесе дiни араздық уәждері бойынша жасалған;
2) адамдар тобы, алдын ала сөз байласу арқылы адамдар тобы жасаған;
3) пайдакүнемдік ниетпен;
4) бірнеше рет жасалған дәл сол іс-әрекет –
бес жүзден екі мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не үш жүзден алты жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
12) 308-бапта:
тақырып "айналысуға" деген сөзден кейін ", сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсетуге" деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацы:
"алдау арқылы" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ жезөкшелікті, сексуалдық сипаттағы өзге де көрсетілетін қызметтерді осы мақсаттарда насихаттау және (немесе) жарнамалау арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
"айналысуға" деген сөзден кейін ", сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсетуге" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 309-бапта:
тақырып "айналысуға" деген сөзден кейін ", сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсетуге" деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацы "айналысуға" деген сөзден кейін ", сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсетуге" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мынадай:
1) адамдар тобының алдын ала сөз байласуымен;
2) бірнеше рет;
3) телекоммуникациялар желілерін, оның ішінде Интернетті пайдалану арқылы;
4) жезөкшелікті, сексуалдық сипаттағы өзге де көрсетілетін қызметтерді осы мақсаттарда насихаттау және (немесе) жарнамалау арқылы;

"3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные с применением или попыткой применения огнестрельного, газового оружия, ножей, кастетов и иного холодного оружия либо других предметов, специально приспособленных для причинения вреда здоровью, а равно совершенные преступной группой, –
наказываются лишением свободы на срок от пяти до семи лет.";
часть четвертую исключить;
11) статью 294 изложить в следующей редакции:
"Статья 294. Вандализм
1. Вандализм, то есть осквернение объектов историко-культурного наследия, памятников истории и культуры, природных объектов, охраняемых государством, надписями или рисунками, или иными действиями, оскорбляющими общественную нравственность, –
наказывается штрафом в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до ста шестидесяти часов, либо арестом на срок до пятидесяти суток.
2. То же деяние, совершенное:
1) по мотивам социальной, национальной, расовой или религиозной вражды;
2) группой лиц, группой лиц по предварительному сговору;
3) из корыстных побуждений;
4) неоднократно, –
наказывается штрафом в размере от пятисот до двух тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок от трехсот до шестисот часов, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок.";
12) в статье 308:
заголовок дополнить словами ", оказание иных услуг сексуального характера";
абзац первый части первой:
после слова "проституцией" дополнить словами ", оказание иных услуг сексуального характера";
дополнить словами ", а также путем пропаганды и (или) рекламы проституции, иных услуг сексуального характера в этих целях";
13) в статье 309:
заголовок после слова "проституцией" дополнить словами ", оказания иных услуг сексуального характера";
в абзаце первом части первой слова "занятий проституцией," заменить словами "занятия проституцией, оказания иных услуг сексуального характера,";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Те же деяния, совершенные:
1) группой лиц по предварительному сговору;
2) неоднократно;
3) посредством использования сетей телекоммуникаций, в том числе Интернета;
4) путем пропаганды и (или) рекламы проституции, иных услуг сексуального характера в этих целях;

5) кәмелетке толмаған адамды жезөкшелікпен айналысуға, сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсетуге тарта отырып жасалған дәл сол іс-әрекеттер –
мүлкі тәркіленіп, үш жылдан жеті жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.".
3. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне:
1) 71-баптың алтыншы бөлігінің бірінші абзацы 23) тармағындағы "өтемақы алуға құқығы бар." деген сөздер "өтемақы алуға;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 24) тармақпен толықтырылсын:
"24) Қазақстан Республикасының адам саудасына қарсы іс-қимыл туралы заңнамасына сәйкес арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді алуға құқығы бар.";
2) 187-баптың екінші бөлігіндегі "293 (екiншi, үшінші және төртiншi бөлiктерiнде)," деген сөздер "293 (екiншi және үшінші бөлiктерiнде), 294 (екiншi бөлiгінде)," деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 191-баптың он алтыншы бөлігіндегі "294," деген цифрлар "294 (бірiншi бөлiгінде)," деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 307-баптың бірінші бөлігінің 2) тармағындағы "122 (бірінші және екінші бөліктерінде)," деген сөздер "122 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде)," деген сөздермен ауыстырылсын.
4. "Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы" 2018 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
6-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі 1) тармақшасының екінші абзацында:
"110 (екінші бөлігінің 4) тармағында)," деген сөздер "116 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде) (қылмыстық топтың қылмыс жасауы бөлігінде)," деген сөздермен ауыстырылсын;
"124," деген цифрлардан кейін "125 (үшінші бөлігінің 2) тармағында), 126 (үшінші бөлігінің 2) тармағында)," деген сөздермен толықтырылсын;
"және 146 (бірінші және екінші бөліктерінде)-баптарында" деген сөздер ", 146 (бірінші және екінші бөліктерінде) және 308-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

5) с вовлечением несовершеннолетнего в занятие проституцией, оказание иных услуг сексуального характера, –
наказываются лишением свободы на срок от трех до семи лет с конфискацией имущества.";
3. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года:
1) абзац первый части шестой статьи 71 дополнить пунктом 24) следующего содержания:
"24) на получение специальных социальных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии торговле людьми.";
2) в части второй статьи 187 слова "293 (частями второй, третьей и четвертой)," заменить словами "293 (частями второй и третьей), 294 (частью второй),";
3) в части шестнадцатой статьи 191 цифры "294," заменить словами "294 (частью первой),";
4) в пункте 2) части первой статьи 307 слова "122 (частями первой и второй)," заменить словами "122 (частями первой, второй и третьей),".
4. В Закон Республики Казахстан от 10 января 2018 года "О Фонде компенсации потерпевшим":
в абзаце втором подпункта 1) части первой пункта 1 статьи 6:
слова "110 (пунктом 4) части второй)" заменить словами "116 (частями первой, второй и третьей) (в части совершения преступления преступной группой),";
после цифр "124," дополнить словами "125 (пунктом 2) части третьей), 126 (пунктом 2) части третьей),";
слова "и 146 (частями первой и второй)" заменить словами ", 146 (частями первой и второй) и 308".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ