Бір тараптан Еуразиялық экономикалық одақ пен оған мүше мемлекеттер және екінші тараптан Сингапур Республикасы арасындағы жан-жақты экономикалық ынтымақтастық туралы негіздемелік келісімді және Бір тараптан Еуразиялық экономикалық одақ пен оған мүше мемлекеттер және екінші тараптан Сингапур Республикасы арасындағы еркін сауда туралы келісімді ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 9 қаңтардағы № 152-VIII ҚРЗ.
2019 жылғы 1 қазанда Ереванда жасалған Бір тараптан Еуразиялық экономикалық одақ пен оған мүше мемлекеттер және екінші тараптан Сингапур Республикасы арасындағы жан-жақты экономикалық ынтымақтастық туралы негіздемелік келісім және Бір тараптан Еуразиялық экономикалық одақ пен оған мүше мемлекеттер және екінші тараптан Сингапур Республикасы арасындағы еркін сауда туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
БІР ТАРАПТАН ЕУРАЗИЯЛЫҚ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ОДАҚ ПЕН ОҒАН МҮШЕ МЕМЛЕКЕТТЕР ЖӘНЕ ЕКІНШІ ТАРАПТАН СИНГАПУР РЕСПУБЛИКАСЫ АРАСЫНДАҒЫ ЖАН-ЖАҚТЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ЫНТЫМАҚТАСТЫҚ ТУРАЛЫ НЕГІЗДЕМЕЛІК КЕЛІСІМ
КІРІСПЕ
Бір тараптан Армения Республикасы (бұдан әрі "Армения" деп аталады), Беларусь Республикасы (бұдан әрі "Беларусь" деп аталады), Қазақстан Республикасы (бұдан әрі "Қазақстан" деп аталады), Қырғыз Республикасы (бұдан әрі "Қырғызстан" деп аталады), Ресей Федерациясы (бұдан әрі "Ресей" деп аталады) (бұдан әрі бірлесіп "ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер" деп аталады) және Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі "ЕАЭО" деп аталады) және
екінші тараптан
Сингапур Республикасы (бұдан әрі "Сингапур" деп аталады),
Тараптар арасындағы ұзақ мерзімді қатынастар мен берік достықты және дәстүрлі көп жоспарлы ынтымақтастықты нығайтудың маңыздылығын МОЙЫНДАЙ ОТЫРЫП;
Тараптардың тауарлар саудасын, көрсетілетін қызметтер саудасын, инвестицияларды және саудамен байланысты салаларды қамтитын жан-жақты экономикалық әріптестікке өзара ұмтылысына СҮЙЕНЕ ОТЫРЫП;
өзара мүдделілікті білдіретін салаларда Тараптар арасындағы өзара сауда байланыстарын дамыту және экономикалық ынтымақтастықты ілгерілету үшін қолайлы орта мен жағдайлар жасауға НИЕТ БІЛДІРЕ ОТЫРЫП;
Тараптар арасындағы сауда кедергілерін және инвестициялар саласындағы кедергілерді жоюды, бизнес шығасыларын азайтуға және экономикалық тиімділікті арттыруға НИЕТ БІЛДІРЕ ОТЫРЫП;
Тараптар арасындағы экономикалық ынтымақтастық жөніндегі қолданыстағы бастамалардың маңыздылығын РАСТАЙ ОТЫРЫП,
сондай-ақ өзара мүддені білдіретін салалардағы қазіргі экономикалық әріптестікті одан әрі дамытуға келісе отырып,
төмендегілер туралы УАҒДАЛАСТЫ:

О ратификации Рамочного соглашения о всеобъемлющем экономическом сотрудничестве между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами, с одной стороны, и Республикой Сингапур, с другой стороны, и Соглашения о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами, с одной стороны, и Республикой Сингапур, с другой стороны
Закон Республики Казахстан от 9 января 2025 года № 152-VIII ЗРК.
Ратифицировать Рамочное соглашение о всеобъемлющем экономическом сотрудничестве между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами, с одной стороны, и Республикой Сингапур, с другой стороны, и Соглашение о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами, с одной стороны, и Республикой Сингапур, с другой стороны, совершенные в Ереване 1 октября 2019 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ
Неофициальный перевод
РАМОЧНОЕ СОГЛАШЕНИЕ
О ВСЕОБЪЕМЛЮЩЕМ ЭКОНОМИЧЕСКОМ СОТРУДНИЧЕСТВЕ МЕЖДУ ЕВРАЗИЙСКИМ ЭКОНОМИЧЕСКИМ СОЮЗОМ И ЕГО ГОСУДАРСТВАМИ - ЧЛЕНАМИ, С ОДНОЙ СТОРОНЫ, И РЕСПУБЛИКОЙ СИНГАПУР, С ДРУГОЙ СТОРОНЫ
ПРЕАМБУЛА
Республика Армения (именуемая далее "Армения"), Республика Беларусь (именуемая далее "Беларусь"), Республика Казахстан (именуемая далее "Казахстан"), Кыргызская Республика (именуемая далее "Кыргызстан"), Российская Федерация (именуемая далее "Россия") (совместно именуемые далее "государства - члены ЕАЭС") и Евразийский экономический союз (именуемый далее "ЕАЭС"),
с одной стороны, и
Республика Сингапур (именуемая далее "Сингапур"),
с другой стороны,
ПРИЗНАВАЯ важность укрепления долгосрочных отношений, крепкой дружбы и традиционного многопланового сотрудничества между Сторонами;
ССЫЛАЯСЬ на обоюдное стремление Сторон к всестороннему экономическому партнерству, охватывающему торговлю товарами, торговлю услугами, инвестиции и связанные с торговлей области;
ЖЕЛАЯ создать благоприятную среду и условия для развития взаимных торговых связей и продвижения экономического сотрудничества между Сторонами в областях, представляющих взаимный интерес;
ЖЕЛАЯ устранить торговые барьеры и барьеры в области инвестиций между Сторонами, снизить издержки бизнеса и повысить экономическую эффективность;
ПОДТВЕРЖДАЯ важность действующих инициатив по экономическому сотрудничеству между Сторонами, а также соглашаясь и далее развивать существующее экономическое партнерство в областях, представляющих взаимный интерес;
ДОГОВОРИЛИСЬ о следующем:

1-ТАРАУ
ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1.1-бап
Мақсаттары
Осы Негіздемелік келісімнің мақсаты:
(а) бір Тараптан ЕАЭО және ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер мен екінші Тараптан Сингапур арасындағы экономикалық және сауда қатынастарын нығайту және кеңейту, сондай-ақ ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер мен Сингапур арасындағы инвестициялық ынтымақтастық; және
(b) бір Тараптан ЕАЭО және ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер мен екінші Тараптан Сингапур арасындағы тауарлар саудасын және ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер мен Сингапур арасындағы көрсетілетін қызметтер саудасын ырықтандыру және оған жәрдемдесу, сондай-ақ ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер мен Сингапур арасында ашық, либералдық және ынталандырушы инвестициялық режим құру арқылы бір Тараптан ЕАЭО және ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер мен екінші Тараптан Сингапур арасындағы жан-жақты экономикалық ынтымақтастық үшін негіз құру болып табылады.
1.2-бап
Анықтамалар
Егер өзгеше көзделмесе, осы Негіздемелік келісімнің мақсаттары үшін:
"күн" – демалыс және мереке күндерін қоса алғанда, күнтізбелік күнді;
"Еуразиялық экономикалық комиссия" – 2014 жылғы 29 мамырдағы ЕАЭО туралы шартқа (бұдан әрі – ЕАЭО туралы шарт деп аталады) сәйкес құрылған ЕАЭО-ның тұрақты әрекет ететін реттеуші органын;
"Тараптар" – бір Тараптан ЕАЭО туралы шартта белгіленген өзінің құзыреті шеңберінде ЕАЭО-ны және (немесе) оған мүше мемлекеттерді және екінші Тараптан Сингапурды білдіреді.
1.3-бап
Қолданылу аясы және басқа келісімдермен өзара байланыс
1. 1.1-бапта (Мақсаттары) баяндалған мақсаттарға мынадай:
(а) осы Негіздемелік келісім;
(b) 20 жылғы " " бір Тараптан Еуразиялық экономикалық одақ және оған мүше мемлекеттер мен екінші Тараптан Сингапур Республикасы арасындағы еркін сауда туралы келісім; және
(c) көрсетілетін қызметтер саудасы және инвестициялар туралы болашақта жасалатын:
і. Армения мен Сингапур;
іі. Беларусь пен Сингапур;
ііі. Қазақстан мен Сингапур;
іv. Қырғызстан мен Сингапур; және
v. Ресей мен Сингапур арасындағы келісімдер арқылы қол жеткізіледі.
2. 1-тармақта санамаланған келісімдердің ешқайсысы да ЕАЭО немесе оған мүше мемлекеттің кез келгені үшін, егер олар мұндай келісімнің тараптары болып табылмаса, қандай да бір құқықтарды немесе міндеттерді көздемеуге тиіс.
1.4-бап
Министрлердің консультациялары
1. Тараптардың біреуінің сұрау салуы бойынша Тараптар саудаға жауапты уәкілетті министрлер деңгейінде мынадай мәселелер бойынша консультациялар жүргізеді:
a) 1.3-баптың (Қолданылу аясы және басқа келісімдермен өзара байланысы) 1-тармағында аталған келісімнің кез келген қолданысын тоқтату;
b) ЕАЭО туралы шартқа сәйкес ЕАЭО-ға жаңа мүше мемлекеттің қосылуы;
c) ЕАЭО туралы шартқа сәйкес ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің ЕАЭО-дан шығуы; немесе
d) Тараптардың өзара келісімі бойынша кез келген басқа да мәселе.

ГЛАВА 1
ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1.1
Цели
Целью настоящего Рамочного соглашения является создание основы для всестороннего экономического сотрудничества между ЕАЭС и государствами - членами ЕАЭС, с одной стороны, и Сингапуром, с другой стороны, посредством:
(a) укрепления и расширения экономических и торговых отношений между ЕАЭС и его государствами - членами ЕАЭС, с одной стороны, и Сингапуром, с другой стороны, а также инвестиционного сотрудничества между государствами - членами ЕАЭС и Сингапуром; и
(b) либерализации и содействия торговле товарами между ЕАЭС и государствами - членами ЕАЭС, с одной стороны, и Сингапуром, с другой стороны, и услугами между государствами - членами ЕАЭС, и Сингапуром, а также создания прозрачного, либерального и стимулирующего инвестиционного режима между государствами - членами ЕАЭС и Сингапуром.
Статья 1.2
Определения
Для целей настоящего Рамочного соглашения, если не предусмотрено иное:
"день" - календарный день, включая выходные и праздничные дни;
"Евразийская экономическая комиссия" - постоянно действующий регулирующий орган ЕАЭС в соответствии с Договором о ЕАЭС от 29 мая 2014 г. (именуемый далее "Договор о ЕАЭС");
"Стороны" - с одной стороны, ЕАЭС в рамках его компетенции, установленной Договором о ЕАЭС, и (или) его государства-члены и, с другой стороны, Сингапур.
Статья 1.3
Сфера действия и взаимосвязь с другими соглашениями
1. Цели, изложенные в статье 1.1 (цели), достигаются посредством следующих соглашений:
(a) настоящего Рамочного соглашения;
(b) Соглашения о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и его государствами - членами, с одной стороны, и Республикой Сингапур, с другой стороны от "__" ________20__г; и
(c) соглашениями о торговле услугами и инвестициях, которые будут заключены в будущем, между:
i.Арменией и Сингапуром;
ii.Беларусью и Сингапуром;
iii.Казахстаном и Сингапуром;
іv.Кыргызстаном и Сингапуром; и
v.Россией и Сингапуром.
2. Ни одно из соглашений, перечисленных в пункте 1, не должно предусматривать какие-либо права или обязанности для ЕАЭС или любого из его государств-членов, если они не являются сторонами такого соглашения.
Статья 1.4
Консультации министров
1. Стороны по запросу одной из Сторон проводят консультации на уровне уполномоченных министров, ответственных за торговлю, по следующим вопросам:
(a) прекращение действия любого из соглашений, упомянутых в пункте 1 статьи 1.3 (Сфера действия и соотношение с другими соглашениями);
(b) присоединение нового государства-члена к ЕАЭС в соответствии с Договором о ЕАЭС;
(c) выход государства - члена ЕАЭС из ЕАЭС в соответствии с Договором о ЕАЭС; или
(d) любой другой вопрос по взаимному согласию Сторон.

2. 1-тармақта аталған консультациялар туралы сұрау салуды сұрау салушы Тарап екінші Тарапқа дипломатиялық арналар арқылы жазбаша нысанда жібереді. Мұндай консультациялар, егер Тараптар өзге туралы уағдаласпаса, екінші Тарап сұрау салуды алғаннан кейін 30 күн ішінде сұрау салушы Тараптың аумағында жүргізіледі.
3. Осы баптың 1-тармақта аталған консультациялар барысында Тараптар, өзгелермен қатар, кез келген тиісті факторларды ескере отырып, осы Негіздемелік келісімнің мақсаттарына қол жеткізілуін және осы Негіздемелік келісімге және 1.3-баптың (Қолданылу аясы және басқа келісімдермен өзара байланысы) 1-тармағында аталған басқа да келісімдерге түзетулер енгізу қажеттілігінің бар-жоғын зерделейді.
2-ТАРАУ
ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
2.1-бап
Өзгерістер енгізу
Тараптар осы Негіздемелік келісімге өзгерістер енгізу туралы жазбаша нысанда уағдаласуы мүмкін. Мұндай өзгеріс 2.2-бапта (Күшіне енуі) көзделген тәртіппен күшіне енеді.
2.2-бап
Күшіне енуі
Осы Негіздемелік келісім Тараптардың осы Негіздемелік келісімнің күшіне енуі үшін қажетті өзінің тиісті ішкі құқықтық рәсімдерін орындағаны туралы жазбаша хабарламалармен алмасқан күннен кейінгі екінші айдың бірінші күні күшіне енеді. Мұндай хабарламалармен алмасу Еуразиялық экономикалық комиссия мен Сингапур арасында жүргізіледі.
2.3-бап
Қосылу
1. ЕАЭО-ға жаңа мүше мемлекеттің осы Негіздемелік келісімге қосылуы ЕАЭО, осы жаңа мүше мемлекетті қоса алғанда, оған мүше мемлекеттер мен Сингапур арасындағы келіссөздердің нысанасы болып табылады. Мұндай қосылу осы Негіздемелік келісімге қосымша хаттама жасасу арқылы жүзеге асырылады.
2. Еуразиялық экономикалық комиссия кез келген үшінші елдің ЕАЭО-ға қосылуға кандидат мәртебесін алғаны туралы, ЕАЭО-ға қосылуға кандидат елмен келіссөздердің нәтижелері туралы және ЕАЭО-ға қосылу туралы кез келген шешімнің күшіне енгені туралы Сингапурды дереу хабардар етеді.
3. ЕАЭО мен ЕАЭО-ға қосылуға кандидат ел арасындағы келіссөздер барысында Еуразиялық экономикалық комиссия:
a) Сингапурдың сұрау салуы бойынша және мүмкіндігінше осы Негіздемелік келісімнің қолданылу аясына кіретін кез келген мәселелерге қатысты кез келген ақпаратты беруге; және
b) кез келген айқын қауіптенулерді назарға алуға ұмтылады.
2.4-бап
Қолданысы және қолданысын тоқтату
1. Осы Негіздемелік келісім мерзімсіз қолданылады.
2. ЕАЭО және ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер Сингапур Республикасын жазбаша хабардар ету арқылы осы Негіздемелік келісімнің қолданылуын тоқтата алады немесе Сингапур Республикасы ЕАЭО-ны жазбаша хабардар ету арқылы осы Келісімнің қолданысын тоқтата алады. Тоқтату хабардар етілген күннен кейін алты (6) айдан соң басталады.

2. Запрос о консультациях, упомянутых в пункте 1, направляется запрашивающей Стороной другой Стороне в письменной форме по дипломатическим каналам. Такие консультации проводятся в течение 30 дней после получения запроса другой Стороной на территории запрашивающей Стороны, если Стороны не договорились об ином.
3. В ходе консультаций, упомянутых в пункте 1, Стороны, среди прочего, изучают с учетом любых соответствующих факторов, достигнуты ли цели настоящего Рамочного соглашения и существует ли необходимость внесения поправок в настоящее Рамочное соглашение и другие соглашения, упомянутые в пункте 1 статьи 1. 3 (Сфера действия и соотношение с другими соглашениями).
ГЛАВА 2
ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 2.1
Внесение изменений
Стороны могут договориться в письменной форме о внесении изменений в настоящее Рамочное соглашение. Такое изменение вступает в силу в порядке, предусмотренном в статье 2.2 (Вступление в силу).
Статья 2.2
Вступление в силу
Настоящее Рамочное соглашение вступает в силу в первый день второго месяца, следующего за датой, когда Стороны обменяются письменными уведомлениями о выполнении Сторонами своих соответствующих внутренних правовых процедур, необходимых для вступления в силу настоящего Рамочного соглашения. Обмен подобными уведомлениями производится между Евразийской экономической комиссией и Сингапуром.
Статья 2.3
Присоединение
1. Присоединение нового государства - члена ЕАЭС к настоящему Рамочному соглашению является предметом переговоров между ЕАЭС, его государствами-членами, включая это новое государство-член, и Сингапуром. Подобное присоединение осуществляется путем заключения дополнительного протокола к настоящему Рамочному соглашению.
2. Евразийская экономическая комиссия незамедлительно уведомляет Сингапур о получении любой третьей страной статуса кандидата на присоединение к ЕАЭС, о результатах переговоров со страной-кандидатом на присоединение к ЕАЭС и вступлении в силу любого решения о присоединении к ЕАЭС.
3. В ходе переговоров между ЕАЭС и страной-кандидатом, претендующей на присоединение к ЕАЭС, Евразийская экономическая комиссия стремится:
(a) предоставлять по запросу Сингапура и по мере возможности любую информацию, относящуюся к любым вопросам, входящим в сферу действия настоящего Рамочного Соглашения; и
(b) принимать во внимание любые выраженные опасения.
Статья 2.4
Действие и прекращение действия
1. Настоящее Рамочное соглашение действует бессрочно.
2. ЕАЭС и государства - члены ЕАЭС могут прекратить действие настоящего Рамочного соглашения посредством письменного уведомления Республики Сингапур, или Республика Сингапур может прекратить действие настоящего Рамочного соглашения посредством письменного уведомления ЕАЭС. Прекращение наступает через шесть (6) месяцев после даты уведомления.

3. Негіздемелік келісім ЕАЭО туралы шарттан шығатын ЕАЭО-ға мүше кез келген мемлекетке қатысты ЕАЭО туралы шарттан шыққан күнінен бастап қолданысын тоқтатады. Еуразиялық экономикалық комиссия Сингапур Республикасын осындай шығу туралы тоғыз (9) ай бұрын хабардар етеді.
4. Егер ЕАЭО-ға мүше мемлекет келісімнен 3-тармаққа сәйкес шығатын болса, осы Негіздемелік келісім қалған ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерге және Сингапурға қатысты қолданысын жалғастырады.
ОСЫНЫ РАСТАУ ҮШІН, төменде қол қоюшылар, осыған барлық қажетті өкілеттіктері бола отырып, осы Негіздемелік келісімге қол қойды.
2019 жылғы 1 қазанда Ереван қаласында ағылшын тілінде екі данада жасалды.
АРМЕНИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШІН
БЕЛАРУСЬ РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШІН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШІН
ҚЫРҒЫЗ РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШІН
РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫ ҮШІН
ЕУРАЗИЯЛЫҚ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ОДАҚ ҮШІН
СИНГАПУР РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШІН
Бейресми аударма
БІР ТАРАПТАН ЕУРАЗИЯЛЫҚ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ОДАҚ ПЕН ОҒАН МҮШЕ МЕМЛЕКЕТТЕР ЖӘНЕ ЕКІНШІ ТАРАПТАН СИНГАПУР РЕСПУБЛИКАСЫ АРАСЫНДАҒЫ ЕРКІН САУДА ТУРАЛЫ КЕЛІСІМ
КІРІСПЕ
Бір тараптан
Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі "ЕАЭО" деп аталады) және Армения Республикасы, Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы және Ресей Федерациясы (бұдан әрі "ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер" деп аталады) және
екінші тараптан
Сингапур Республикасы (бұдан әрі "Сингапур" деп аталады)
Тараптар арасындағы ұзақ мерзімді және берік достық пен ынтымақтастықты нығайту мен күшейтудің маңыздылығын МОЙЫНДАЙ ОТЫРЫП,
өзара мүддені білдіретін салаларда Тараптар арасындағы өзара пайдалы сауда қатынастарын кеңейту және экономикалық ынтымақтастықты дамыту үшін қолайлы орта және жағдайлар жасауға НИЕТ БІЛДІРЕ ОТЫРЫП;
бизнес шығасыларын азайтуды және экономикалық тиімділікті арттыруды қамтамасыз ету үшін Тараптар арасындағы сауда кедергілерін азайтуға немесе жоюға НИЕТ БІЛДІРЕ ОТЫРЫП;
тұрақты, ашық және кемсітусіз түрде жүзеге асырылатын еркін және кедергісіз саудаға ықпал ететін қағидаттар мен практиканы ұстану қажеттігін МОЙЫНДАЙ ОТЫРЫП;
шығасыларды азайту және нарықтың болжамдылығын қамтамасыз ету мақсатында тиімді және транспарентті рәсімдерді ілгерілетуде сауда рәсімдерін оңайлатудың маңыздылығын МОЙЫНДАЙ ОТЫРЫП;
өзара сенім, транспаренттілік және сауда рәсімдерін әділ әрі өзара тиімді оңайлату қағидаттары негізінде Тараптар арасындағы өзара ынтымақтастықты одан әрі дамыту қажеттігін АТАП КӨРСЕТЕ ОТЫРЫП;
мыналар туралы УАҒДАЛАСТЫ:
1-ТАРАУ
НЕГІЗГІ ЕРЕЖЕЛЕР ЖӘНЕ ЖАЛПЫ АНЫҚТАМАЛАР
1.1-бап
Еркін сауда аймағын құру
Осы құжат арқылы осы Келісімнің Тараптары 1994 жылғы ГАТТ XXIV бабына сәйкес еркін сауда аймағын құрады.
1.2-бап
Мақсаттары
Осы Келісімнің мақсаты осы Келісімнің ережелеріне сәйкес Тараптар арасындағы сауданы ырықтандыру және оған жәрдемдесу болып табылады.
1.3-бап
Жалпы қолданылатын анықтамалар
Егер өзгеше көзделмесе, осы Келісімнің мақсаттары үшін:

3. Рамочное соглашение прекращает действовать в отношении любого государства - члена ЕАЭС, которое выходит из Договора о ЕАЭС, с даты его выхода из Договора о ЕАЭС. Евразийская экономическая комиссия уведомляет Республику Сингапур о таком выходе за девять (9) месяцев.
4. Если государство - член ЕАЭС выходит из соглашения в соответствии с пунктом 3, настоящее Рамочное соглашение продолжает действовать в отношении оставшихся государств - членов ЕАЭС и Сингапура.
В ПОДТВЕРЖДЕНИЕ ЧЕГО, нижеподписавшиеся, имея на то все необходимые полномочия, подписали настоящее Рамочное соглашение.
Совершено в двух экземплярах на английском языке в городе Ереван 1 октября 2019 года.
ЗА РЕСПУБЛИКУ АРМЕНИЯ
ЗА РЕСПУБЛИКУ БЕЛАРУСЬ
ЗА РЕСПУБЛИКУ КАЗАХСТАН
ЗА КЫРГЫЗСКУЮ РЕСПУБЛИКУ
ЗА РОССИЙСКУЮ ФЕДЕРАЦИЮ
ЗА ЕВРАЗИЙСКИЙ ЭКОНОМИЧЕСКИЙ СОЮЗ
ЗА РЕСПУБЛИКУ СИНГАПУР
Неофициальный перевод
СОГЛАШЕНИЕ
О СВОБОДНОЙ ТОРГОВЛЕ МЕЖДУ ЕВРАЗИЙСКИМ ЭКОНОМИЧЕСКИМ СОЮЗОМ И ЕГО ГОСУДАРСТВАМИ-ЧЛЕНАМИ, С ОДНОЙ СТОРОНЫ, И РЕСПУБЛИКОЙ СИНГАПУР, С ДРУГОЙ СТОРОНЫ
ПРЕАМБУЛА
Евразийский экономический союз (именуемый далее "ЕАЭС") и Республика Армения, Республика Беларусь, Республика Казахстан, Кыргызская Республика и Российская Федерация (именуемые далее "государства - члены ЕАЭС"),
c одной стороны, и
Республика Сингапур (именуемая далее "Сингапур")
с другой стороны,
ПРИЗНАВАЯ важность укрепления и усиления долгосрочной и крепкой дружбы и сотрудничества между Сторонами;
ЖЕЛАЯ создать благоприятную среду и условия для расширения взаимовыгодных торговых отношений и развития экономического сотрудничества между Сторонами в областях, представляющих взаимный интерес;
ЖЕЛАЯ снизить или устранить торговые барьеры между Сторонами, чтобы обеспечить снижение издержек бизнеса и повышение экономической эффективности;
ПРИЗНАВАЯ необходимость придерживаться принципов и практики, которые способствуют свободной и беспрепятственной торговле, осуществляемой стабильным, прозрачным и недискриминационным образом;
ПРИЗНАВАЯ важность упрощения процедур торговли в продвижении эффективных и транспарентных процедур в целях снижения издержек и обеспечения предсказуемости рынка;
ПОДЧЕРКИВАЯ необходимость дальнейшего развития взаимного сотрудничества между Сторонами на основе взаимного доверия, транспарентности и принципов справедливого и взаимовыгодного упрощения процедур торговли;
ДОГОВОРИЛИСЬ о следующем:
ГЛАВА 1
ОСНОВНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ И ОБЩИЕ ОПРЕДЕЛЕНИЯ
Статья 1.1
Создание зоны свободной торговли
Настоящим Стороны настоящего Соглашения создают зону свободной торговли в соответствии со статьей XXIV ГАТТ 1994.
Статья 1.2
Цели
Целями настоящего Соглашения являются либерализация и содействие торговле между Сторонами в соответствии с положениями настоящего Соглашения.
Статья 1.3
Определения общего применения
Для целей настоящего Соглашения, если не предусмотрено иное:

"Демпингке қарсы келісім" – ДСҰ келісіміне 1А – қосымшада қамтылған 1994 жылғы Тарифтер мен сауда бойынша басты келісімнің VI бабын қолдану жөніндегі келісім;
"кедендік баж" тауарлар импорты кезінде алынатын кез келген бажды және (немесе) кез келген түрдегі төлемді қамтиды, бірақ мыналарды қамтымайды:
(а) 1994 жылғы ГАТТ ІІІ бабының 2-тармағына сәйкес алынатын ішкі салыққа баламалы төлем;
(b) ұсынылған қызметтердің құнына мөлшерлес, импортқа байланысты алым және (немесе) басқа да төлем; және (немесе)
(c) осы Келісімнің "Сауданы қорғау шаралары" деген 3-тарауына сәйкес алынатын баж;
"күн" – демалыс және мерекелік күндерді қоса алғанда, күнтізбелік күн;
"Еуразиялық экономикалық комиссия" – 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа (бұдан әрі – "ЕАЭО туралы шарт" деп аталады) сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың тұрақты жұмыс істейтін реттеуші органы;
"1994 жылғы ГАТТ" – ДСҰ келісіміне 1А – қосымшада қамтылған 1994 жылғы Тарифтер мен сауда бойынша басты келісім және оған түсіндірме ескертулер;
"тауар (лар)" – кез келген тауар, өнім, бұйым немесе материал;
"Үйлестірілген жүйе" немесе "ҮЖ" – интерпретациялаудың негізгі қағидаларын, секцияларға түсіндірмелерді, тарауларға түсіндірмелерді және бұдан әрі тақырыптарға түсіндірмелерді және оларға қатысты Тараптар өздерінің тиісті заңнамасында қабылдаған және іске асырған түзетулерді қоса алғанда, Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестірілген жүйесі;
"Импорттық лицензиялау туралы келісім" – ДСҰ келісіміне 1А қосымшада қамтылған Импорттық лицензиялау рәсімдері туралы келісім;
"шара" – заң, нормативтік акт, қағидалар, рәсім, шешім, әкімшілік әрекет, қалыптасқан практика нысанындағы немесе кез келген өзге де нысандағы:
мынадай:
(а) орталық, өңірлік және жергілікті билік органдары; және
(b) орталық, өңірлік немесе жергілікті билік органдары берген өкілеттіктерді орындау үшін үкіметтік емес органдар қабылдайтын шараларды қоса алғанда, қамтитын Тараптың кез келген шарасы;
"шығарылған жері" 4-тарауда (Тауарлардың шығарылған жерін айқындау қағидалары) белгіленген шығарылған жер қағидаларына сәйкестікті білдіреді;
"Тараптар" бір тараптан ЕАЭО туралы шартта белгіленген оның құзыреті шеңберінде Еуразиялық экономикалық одақты және (немесе) оған мүше мемлекеттерді және екінші тараптан Сингапурды білдіреді;
"Тұлға" – жеке немесе заңды тұлға;
"Арнайы қорғау шаралары туралы келісім" – ДСҰ келісіміне 1А қосымшада қамтылған Арнайы қорғау шаралары туралы келісім;
"СӨШ келісімі" – ДСҰ келісіміне 1А қосымшада қамтылған Субсидиялар мен өтемақы шаралары жөніндегі келісім;
"СФC келісімі" – ДСҰ келісіміне 1А қосымшада қамтылған Санитариялық және фитосанитариялық шараларды қолдану туралы келісім;
"СТТ келісімі" – ДСҰ келісіміне 1А қосымшада қамтылған Саудадағы техникалық тосқауылдар бойынша келісім;
"ЗМҚСА келісімі" – ДСҰ келісіміне 1С қосымшада қамтылған Зияткерлік меншік құқықтарының сауда аспектілері жөніндегі келісім;

"Антидемпинговое соглашение" - Соглашение по применению статьи VI Генерального соглашения по тарифам и торговле 1994 года, содержащегося в приложении 1А к Соглашению ВТО;
"таможенная пошлина" включает любую пошлину и (или)1 платеж любого рода, взимаемый при импорте товаров, но не включает следующее:
(a) платеж, эквивалентный внутреннему налогу, взимаемому в соответствии с пунктом 2 статьи III ГАТТ 1994;
(b) сбор и (или) другой платеж, связанный с импортом, соразмерный стоимости предоставленных услуг; и (или)
(c) пошлину, взимаемую согласно главе 3 "Меры торговой защиты" настоящего Соглашения;
"день" - календарный день, включая выходные и праздничные дни;
"Евразийская экономическая комиссия" - постоянно действующий регулирующий орган Евразийского экономического союза в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (именуемый далее "Договор о ЕАЭС");
"ГАТТ 1994" - Генеральное соглашение по тарифам и торговле 1994 года и пояснительные замечания к нему, содержащееся в приложении 1А к Соглашению ВТО;
"товар(ы)"- любой товар, продукт, изделие или материал;
"Гармонизированная система" или "ГС" - Гармонизированная система описания и кодирования товаров, включая ее основные правила интерпретации, комментарии к секциям, комментарии к главам и далее комментарии к заголовкам, и поправки к ним, принятые и реализованные Сторонами в их соответствующем законодательстве;
"Соглашение по импортному лицензированию" - Соглашение по процедурам импортного лицензирования, содержащееся в приложении 1А к Соглашению ВТО;
"мера" - любая мера Стороны в форме закона, нормативного акта, правил, процедуры, решения, административного действия, сложившейся практики или в любой иной форме, включая меры, принимаемые:
(a) центральными, региональными и местными органами власти; и
(b) неправительственными органами во исполнение полномочий, делегированных центральными, региональными или местными органами власти;
"происходящий" означает соответствующий правилам происхождения, установленным в главе 4 (Правила определения происхождения);
"Стороны" означают с одной стороны, Евразийский экономический союз в рамках его компетенции, установленной Договором о ЕАЭС, и (или) его государства-члены и, с другой стороны, Сингапур;
"Лицо" - физическое или юридическое лицо;
"Соглашение по специальным защитным мерам" - Соглашение по специальным защитным мерам, содержащееся в приложении 1А к Соглашению ВТО;
"Соглашение СКМ" - Соглашение по субсидиям и компенсационным мерам, содержащееся в приложении 1А к Соглашению ВТО;
"Соглашение СФС" - Соглашение по применению санитарных и фитосанитарных мер, содержащееся в приложении 1А к Соглашению ВТО;
"Соглашение TБT" - Соглашение по техническим барьерам в торговле, содержащееся в приложении 1А к Соглашению ВТО;
"Соглашение ТРИПС" - Соглашение по торговым аспектам прав интеллектуальной собственности, содержащееся в приложении 1С к Соглашению ВТО;

"ДСҰ келісімі" – 1994 жылғы 15 сәуірдегі Дүниежүзілік сауда ұйымын құру туралы Марракеш келісімі; және
"ДСҰ" – Дүниежүзілік сауда ұйымы.
2-ТАРАУ
НАРЫҚҚА ҚОЛЖЕТІМДІЛІК
2.1-бап
Анықтамалар
Осы Тараудың мақсаттары үшін:
"консулдық операциялар" коммерциялық шоттарға арналған консулдық шоттарды немесе консулдық визаларды, шығарылуы туралы сертификаттарды, манифестерді, жүк жөнелтушілердің экспорттық декларацияларын немесе оларды импорттау үшін қажетті кез келген басқа да кедендік құжаттарды алу мақсатында екінші Тараптың аумағына экспорттауға арналған бір Тараптың тауарлары бірінші кезекте экспорттаушы Тараптың аумағындағы импорттаушы Тараптың консулына бақылау үшін ұсынылуға тиіс екендігі туралы талапты білдіреді;
"импорттық лицензиялау" импорттаушы Тараптың кедендік аумағына әкелу үшін алдын ала қойылған талап ретінде өтінішті немесе басқа да құжаттаманы (Кедендік мақсаттар үшін талап етілетіннен өзгеше) тиісті әкімшілік органға ұсыну деп түсінілетін, импорттық лицензиялауды жүзеге асыру үшін қолданылатын әкімшілік рәсімдерді білдіреді;
2.2-бап
Қамту
Осы тарау Тараптар арасындағы тауарлар саудасына қолданылады.
2.3-бап
Барынша қолайлылық режимі
1. 1994 жылғы ГАТТ-тың І бабы, сондай-ақ кез келген ерекше жағдайлар, алып қоюлар мен ДСҰ келісіміне сәйкес қолданылатын, 1994 жылғы ГАТТ-тың І бабында баяндалған режимді ұсыну міндеттемесінен босатулар осы Келісімге енгізілген және оның бөлігі болып табылады.
2. Неғұрлым түсінікті болу үшін 1-тармақта аталғанның ешбірі де мына сипаттамалардың кез келгеніне сәйкес болған кезде бірінші Тарап осы Келісімнің тарапы болып табылмайтын кез келген өзге тарапқа:
(a) шекара маңындағы сауданы оңайлату мақсатында шектес елдерге;
(b) кеден одағының, еркін сауда аймағының және (немесе) өңірлік экономикалық ұйымға қатысушыларға және (немесе) 1994 жылғы ГАТТ-тың XXIV бабының ережелеріне сәйкес келетін, бірінші Тарап қатысушысы болып табылатын кез келген басқа өңірлік сауда келісімдеріне қатысушыларға; және (немесе)
(c) 1994 жылғы ГАТТ-ке, БҰҰ-ның Сауда және даму жөніндегі конференциясы шеңберінде тарифтік преференциялардың жалпы жүйесіне сәйкес және (немесе) Тараптардың осы мәселелер жөніндегі заңнамасына сәйкес дамушы және неғұрлым аз дамыған елдерге беретін барынша қолайлылық режимі негізінде Тарапты басқа Тарапқа басымдық, қолайлылық, артықшылық және (немесе) иммунитет беруге міндеттемейді.
2.4-бап
Ұлттық режим

"Соглашение ВТО" - Марракешское соглашение об учреждении Всемирной торговой организации от 15 апреля 1994 года; и
"ВТО" - Всемирная торговая организация.
__________________________
1 Для большой ясности союз "или" используется в данном соглашении в инклюзивном значении (как если бы хотели сказать" [А] или [Б], или [А] и [Б] одновременно). В случае, если предполагается использование союза "или" в разделительном значении (как если бы хотели сказать "или только [А], или только [Б], но не [А] и [Б] одновременно), тогда это должно быть выражено посредством формулировки "или [А], или [Б]".
ГЛАВА 2
ДОСТУП НА РЫНОК
Статья 2.1
Определения
Для целей настоящей главы:
"консульские операции" означают требование о том, что товары одной Стороны, предназначенные на экспорт на территорию другой Стороны, в первую очередь должны быть представлены для контроля консулу импортирующей Стороны на территории экспортирующей Стороны с целью получения консульских счетов или консульских виз для коммерческих счетов, сертификатов происхождения, манифестов, экспортных деклараций грузоотправителей или любых других таможенных документов, необходимых для импорта;
"импортное лицензирование" означает административные процедуры, применяемые для осуществления импортного лицензирования, подразумевающие представление соответствующему административному органу заявления или другой документации (отличной от требуемой для таможенных целей) в качестве предварительного условия для ввоза на таможенную территорию импортирующей Стороны.
Статья 2.2
Охват
Настоящая глава применяется к торговле товарами между Сторонами.
Статья 2.3
Режим наибольшего благоприятствования
1. Статья І ГАТТ 1994, а также любые исключения, изъятия и освобождения от обязательства предоставлять режим, изложенный в статье І ГАТТ 1994, применимый в соответствии с Соглашением ВТО, включены в настоящее Соглашение и являются его частью.
2. Для большей ясности, ничто в пункте 1 не обязывает Сторону предоставлять другой Стороне преимущество, благоприятствование, привилегию и (или) иммунитет на основе режима наибольшего благоприятствования, который первая Сторона предоставляет любой иной стороне, не являющейся стороной настоящего Соглашения, при соответствии любому из следующих описаний:
(a) сопредельным странам с целью облегчения приграничной торговли;
(b) участникам таможенного союза, зоны свободной торговли и (или) региональной экономической организации, и (или) участникам любых других региональных торговых соглашений, соответствующих положениям статьи XXIV ГАТТ 1994, в которых первая Сторона является участницей; и (или)
(c) развивающимся и наименее развитым странам в соответствии с ГАТТ 1994, общей системой тарифных преференций в рамках Конференции ООН по торговле и развитию и (или) в соответствии с законодательством Сторон по данным вопросам.
Статья 2.4
Национальный режим

Әрбір Тарап 1994 жылғы ГАТТ-тың ІІІ бабына сәйкес басқа Тараптың тауарларына ұлттық режим береді және осыған байланысты 1994 жылғы ГАТТ-тың ІІІ бабы, сондай-ақ кез келген ерекше жағдайлар, алып қоюлар және 1994 жылғы ГАТТ-тың ІІІ бабында баяндалған режимді беру міндеттемесінен босатулар осы Келісімге енгізілген және оның бөлігі болып табылады.
2.5-бап
Тауарларды сыныптау
1. Тараптар арасындағы саудада тауарларды сыныптау ҮЖ-ге сәйкес әрбір Тараптың тиісті тауар номенклатурасында реттеледі.
2. Әрбір Тарап өзінің тауар номенклатурасына енгізілетін кез келген өзгерістің 2-1-қосымшаға (Тарифтік міндеттемелер тізбелері) сәйкес белгіленген тарифтік міндеттемелерге нұқсансыз жүзеге асырылуын қамтамасыз етеді. Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына және Сингапурдың Тауар сыныптамасына, кедендік және акциздік баждарына мұндай өзгерістерді тиісінше Еуразиялық экономикалық комиссия және Сингапур жүзеге асыруға тиіс.
2.6-бап
Кедендік баждарды азайту және оларды жою
1. Егер осы Келісімде өзгеше көзделмесе, әрбір Тарап 2-1-қосымшадағы (Тарифтік міндеттемелер тізбелері) өзінің тарифтік міндеттемелері тізбесіне сәйкес басқа Тараптың шығарылатын тауарларына кедендік баждарды төмендетеді және (немесе) оларды жояды.
2. Егер осы Келісімде өзгеше көзделмесе, егер 2-1-қосымшадағы (Тарифтік міндеттемелер тізбелері) тарифтік міндеттемелердің тізбесіне сәйкес айқындалған кедендік баж мөлшерлемесі деңгейінің ұлғаюына алып келетін болса, Тараптардың ешқайсысы да шығарылатын тауарларға қолданыстағы бар кедендік баждарды ұлғайта алмайды және (немесе) жаңа кедендік баждар белгілей алмайды.
3. Тараптар 2-1-қосымшада (Тарифтік міндеттемелер тізбелері) көзделген өзінің тарифтік міндеттемелері тізбесіне сәйкес кез келген кезде басқа Тараптың аумағынан шығарылатын тауарларға кедендік баждарды азайтуды және (немесе) жоюды біржақты тәртіппен жеделдете алады. Бұл ереже мұндай Тарапқа біржақты азайтудың ізінше кедендік бажды 2-1-қосымшадағы (Тарифтік міндеттемелері тізбелері) өзінің тарифтік міндеттемелері тізбесінде тиісті жылға белгіленген деңгейге дейін ұлғайтуға кедергі келтірмейді. Кедендік бажды осылай азайту, жою және (немесе) ұлғайту мүмкіндігін қарайтын Тарап кедендік баждардың жаңа мөлшерлемелері күшіне енгенге дейін мүмкіндігінше қысқа мерзімде басқа Тарапқа жазбаша нысанда хабарлауға тиіс. Мұндай хабарламалармен алмасу Еуразиялық экономикалық комиссия мен Сингапур арасында болады.

Каждая Сторона предоставляет национальный режим товарам другой Стороны в соответствии со статьей III ГАТТ 1994, и в этой связи статья III ГАТТ 1994, а также любые исключения, изъятия и освобождения от обязательства предоставлять режим, изложенный в статье III ГАТТ 1994, включены в настоящее Соглашение и являются его частью.
Статья 2.5
Классификация товаров
1. Классификация товаров в торговле между Сторонами регулируется соответствующей товарной номенклатурой каждой Стороны в соответствии с ГС.
2. Каждая Сторона обеспечивает, чтобы любые изменения, вносимые в ее товарную номенклатуру, осуществлялись без ущерба для тарифных обязательств, установленных в соответствии с приложением 2 - 1 (Перечни тарифных обязательств). Такие изменения в Товарную номенклатуру внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Товарную классификацию, таможенные и акцизные пошлины Сингапура должны осуществляться Евразийской экономической комиссией и Сингапуром, соответственно.
Статья 2.6
Снижение и отмена таможенных пошлин
1. Если иное не предусмотрено настоящим Соглашением, каждая Сторона в соответствии с перечнем своих тарифных обязательств в приложении 2 - 1 (Перечни тарифных обязательств) снижает и (или) отменяет таможенные пошлины на происходящие товары другой Стороны.
2. Если иное не предусмотрено настоящим Соглашением, ни одна из Сторон не может увеличить существующие таможенные пошлины и (или) не может установить новые таможенные пошлины на происходящие товары, если это приводит к увеличению уровня ставки таможенной пошлины, определенного в соответствии с перечнем тарифных обязательств в приложении 2 - 1 (Перечни тарифных обязательств).
3. Сторона может в соответствии со своим перечнем тарифных обязательств, предусмотренным в приложении 2 - 1 (Перечни тарифных обязательств) в любой момент в одностороннем порядке ускорить снижение и (или) отмену таможенных пошлин на товары, происходящие с территории другой Стороны. Данное положение не препятствует такой Стороне повысить таможенную пошлину до уровня, установленного в ее перечне тарифных обязательств в приложении 2 - 1 (Перечни тарифных обязательств) для соответствующего года, вслед за односторонним снижением. Сторона, рассматривающая возможность такого снижения, отмены и (или) повышения таможенной пошлины, должна проинформировать другую Сторону в письменной форме в возможно короткий срок до вступления в силу новых ставок таможенных пошлин. Обмен такими уведомлениями происходит между Евразийской экономической комиссией и Сингапуром.

4. Егер Келісім күшіне енгеннен кейін кез келген кезде Тарап барынша қолайлылық режимі шарттарында қолданылатын кедендік баж мөлшерлемесін азайтатын болса, онда баждың мұндай мөлшерлемесі 2-1-қосымшадағы (Тарифтік міндеттемелер тізбелері) өзінің тарифтік міндеттемелері тізбесіне сәйкес ол кедендік баж мөлшерлемесінен аз болған жағдайда және солай болғанға дейін қолданылады.
2.7-бап
Жөндеуден және (немесе) жетілдіруден кейін әкелінетін азаматтық ұшақтар
1. Тараптардың ешқайсысы да жөндеу жүргізу және (немесе) жетілдіру мақсаттары үшін басқа Тараптың аумағынан өз аумағына осындай Тараптың заңнамасына сәйкес уақытша әкелінетін, олардың шығарылған жеріне қарамастан, ҮЖ-ның 8802 20, 8802 30 және 8802 40 позицияларында сыныпталатын азаматтық ұшақтарға қатысты кедендік баждар алмайды.
2.  Тараптардың ешқайсысы да жөндеу жүргізу және (немесе) жетілдіру мақсаттары үшін бұрын әкетілген, басқа Тараптың аумағынан өз аумағына сол Тараптың заңнамасына сәйкес кері әкелінетін, ҮЖ-ның 8802 20, 8802 30 және 8802 40 позицияларында сыныпталатын азаматтық ұшақтарды жөндеу операцияларының құнынан (ол осындай жөндеу процесінде пайдаланылған тауарлардың құнын да қамти алады) кедендік баждар алмайды. Осы тармақтың ережелері көрсетілген азаматтық ұшақтардың шығарылған жеріне қарамастан, сондай-ақ жөндеу жүргізу және (немесе) жетілдіру мақсаттарында осындай азаматтық ұшақтар аумағынан әкетілген Тараптың аумағында жөндеу және (немесе) жетілдіру жөніндегі мұндай операцияларды жасау мүмкіндігінің болған-болмағанына қарамастан қолданылады.
3. 2-тармақтың ережелерін қолдану шарттары:
(а) тауарларға жөндеу жүргізу және (немесе) жетілдіру мақсатында бұрын әкетілген басқа Тараптың аумағынан оларды Тараптың аумағына әкеткен кезден бастап 6 (алты) айдан кешіктірмей қайтару;
(b) тауарларды Тараптың аумағына кері әкелген кезде оларды әкеткен кезде пайдаланылған сәйкестендіру тәсілі (тәсілдері) бойынша сәйкестендіру мүмкіндігі болып табылады.
4. Осы баптың мақсаттары үшін жөндеу және (немесе) жетілдіру жөніндегі операциялар нәтижесінде:
(а) тауардың негізгі сапалық сипаттамалары өзгеретін және (немесе) жаңа немесе коммерциялық тұрғыдан өзге тауар жасалатын; және (немесе)
(b) жасалуы аяқталмаған тауардың дайын тауар ретінде қайта өзгеруі болатын операцияларды және (немесе) процестерді қамтымайды.
2.8-бап
Жөндеуден және (немесе) жетілдіруден кейін әкелінетін азаматтық ұшақтарға арналған қозғалтқыштар, қосалқы бөлшектер және жабдық
1. Жөндеу және (немесе) жетілдіру үшін басқа Тараптың аумағына әкетілгеннен кейін Тараптың аумағына өзінің ұлттық заңнамасына сәйкес кері әкелінетін азаматтық ұшақтарға арналған қозғалтқыштарға, қосалқы бөлшектерге және жабдыққа салынатын кез келген кедендік баждарға қатысты осындай кедендік баждарды алатын Тарап басқа Тараптың аумағынан қайтарылатын тауарларға осы Келісімнің Тарапы болып табылмайтын өзге тараптың аумағынан қайтарылатын тауарларға қарағанда қолайлылығы кем емес режим береді.

4. Если в любой момент после вступления Соглашения в силу Сторона снижает ставку таможенной пошлины, применяемую на условиях режима наибольшего благоприятствования, такая ставка пошлины применяется в случае и пока она ниже ставки таможенной пошлины в соответствии с ее перечнем тарифных обязательств в приложении 2 - 1 (Перечни тарифных обязательств).
Статья 2.7
Гражданские самолеты, ввозимые после ремонта и (или) доработки
1. Ни одна из Сторон не взимает таможенные пошлины в отношении гражданских самолетов, классифицируемых в позициях 8802 20, 8802 30 и 8802 40 ГС, вне зависимости от их происхождения, временно ввозимых в соответствии с законодательством такой Стороны на ее территорию с территории другой Стороны для целей совершения ремонта и (или) доработки.
2. Ни одна из Сторон не взимает таможенные пошлины со стоимости операций по ремонту (которая также может включать в себя стоимость товаров, использованных в процессе такого ремонта) гражданских самолетов, классифицируемых в позициях 8802 20, 8802 30 и 8802 40 ГС, обратно ввозимых в соответствии с законодательством такой Стороны на ее территорию с территории другой Стороны, на которую они были ранее вывезены для целей совершения ремонта и (или) доработки. Положения настоящего пункта применяются вне зависимости от происхождения указанных гражданских самолетов, а также вне зависимости от того, могли ли такие операции по ремонту и (или) доработке быть совершены на территории Стороны, с территории которой такие гражданские самолеты были вывезены для целей совершения ремонта и (или) доработки.
3. Условиями применения положений пункта 2 являются:
(a) возвращение товаров на территорию Стороны с территории другой Стороны, на которую они были ранее вывезены для целей совершения ремонта и (или) доработки, не позднее 6 (шести) месяцев с момента вывоза;
(b) возможность идентификации товаров при их обратном ввозе на территорию Стороны по способу (способам) идентификации, использованному при их вывозе.
4. Для целей настоящей статьи операции по ремонту и (или) доработке не включают операции и (или) процессы, в результате которых:
(a) изменяются ключевые качественные характеристики товара и (или) создается новый или коммерчески иной товар; и (или)
(b) происходит преобразование незавершенного товара в готовый товар.
Статья 2.8
Двигатели, запасные части и оборудование для гражданских самолетов, ввозимые после ремонта и (или) доработки
1. В отношении любых таможенных пошлин, налагаемых на двигатели, запасные части и оборудование для гражданских самолетов, которые ввозятся обратно на территорию Стороны в соответствии с ее законодательством после их вывоза на территорию другой Стороны для ремонта и (или) доработки, Сторона, взымающая такие таможенные пошлины, предоставляет товарам, возвращаемым с территории другой Стороны, режим не менее благоприятный, чем товарам, возвращаемым с территории иной стороны, не являющейся Стороной настоящего Соглашения.

2. Әрбір Тарап 1-тармақта аталған өзінің қолданылатын заңнамасы туралы осы Келісім күшіне енген күннен бастап алпыс (60) күн мерзімінде екінші Тарапқа хабар береді. Тараптар осындай қолданылатын заңнаманың кез келген өзгерістері туралы бір-біріне жедел хабар беріп отырады.
2.9-бап
Әкелу мен әкетуге байланысты төлемдер мен шарттылықтар
1. 1994 жылғы ГАТТ-тың VІІІ бабы, сондай-ақ кез келген ерекше жағдайлар, алып қоюлар және ДСҰ келісіміне сәйкес қолданылатын, 1994 жылғы ГАТТ-тың VІІІ бабында баяндалған режимді беру міндеттемесінен босатулар осы Келісімге енгізілген және оның бөлігі болып табылады.
2. Әрбір Тарап өзінің құзыретті органдарының әкелу мен әкетуге байланысты қолданатын төлемдері мен алымдары туралы ақпаратты өздерінің ресми веб-сайттарында орналастыруын қамтамасыз етеді.
3. Тараптар басқа Тараптың кез келген тауарын әкелуге байланысты консулдық операцияларды, оның ішінде солармен байланысты алымдар мен төлемдерді қолданбайды.
4. Тараптардың ешқайсысы да көрсетілген қызметтердің шамалас құнынан асып түсетіндей және өзгеше түрде 1994 жылғы ГАТТ-тың VІІІ бабына сәйкес келмейтіндей, әкелуге немесе әкетуге байланысты төлемдер мен алымдарды адвалорлық негізде ала алмайды.
5. Әрбір Тарап алымдар мен төлемдердің саны мен түрлерін азайту мақсатында қолданылатын алымдар мен төлемдерді іс жүзінде мүмкін болатын жағдайда кезен-кезенімен қайта қарап отырады.
2.10-бап
Импорттық және экспорттық шектеулер
1. Егер осы Келісімде өзгеше көзделмесе, Тараптардың ешқайсысы да басқа Тараптың қандай да бір тауарының импортына және (немесе) басқа Тараптың аумағына арналған қандай да бір тауардың экспортына тыйым салуларды және (немесе) шектеулерді қоса алғанда, ДСҰ-дағы өз міндеттемелерінде айқындалған жағдайларды қоспағанда, сандық шектеулерді белгілей және (немесе) сақтай алмайды және осыған байланысты, 1994 жылғы ГАТТ-тың ХІ бабы осы Келісімге енгізілген және оның бөлігі болып табылады.
2. Әрбір Тарап 1-тармаққа сәйкес рұқсат етілген кез келген сандық шектеулердің ашықтығын қамтамасыз етеді және ешбір осыған ұқсас шаралардың Тараптар арасындағы саудаға шамадан тыс кедергі келтіретіндей мақсатта немесе сондай салдарлар үшін әзірленбеуін, қабылданбауын немесе қолданылмауын қамтамасыз етеді.
2.11-бап
Импорттық лицензиялау
1. Әрбір Тарап Импорттық лицензиялау жөніндегі келісімнің 1–3-баптарында айқындалған өзінің импортты лицензиялау рәсімдерінің ашық әрі болжамды түрде орындалуын және Импорттық лицензиялау жөніндегі келісімге сәйкес қолданылуын қамтамасыз етеді.
2. Әрбір Тарап Импорттық лицензиялау жөніндегі келісімнің 1-бабының 4-тармағына сәйкес импортты лицензиялау рәсімдеріне қатысты өз қағидаларының және ақпараттың жариялануын қамтамасыз етеді. Импортты лицензиялау рәсімін енгізетін және (немесе) мұндай рәсімдерді өзгертетін Тарап жарияланған кезінен бастап алпыс (60) күннен кешіктірмей бұл туралы екінші Тарапты хабардар етуге тиіс. Мұндай хабарламалар Импорттық лицензиялау жөніндегі келісімнің 5-бабының 2 және 3-тармақтарында айқындалған ақпаратты қамтуға тиіс. Мұндай ақпарат әрбір Тараптың осы мақсаттар үшін тағайындалған байланыс пункті арқылы берілуге тиіс.

2. Каждая Сторона информирует другую Сторону о своем применяемом законодательстве, упомянутом в пункте 1, в срок шестьдесят (60) дней с даты вступления в силу настоящего Соглашения. Стороны оперативно информируют друг друга о любых изменениях такого применяемого законодательства.
Статья 2.9
Платежи и формальности в связи с ввозом и вывозом
1. Статья VIII ГАТТ 1994, а также любые исключения, изъятия и освобождения от обязательства предоставлять режим, изложенный в статье VIII ГАТТ 1994, применимый в соответствии с Соглашением ВТО, включены в настоящее Соглашение и являются его частью.
2. Каждая Сторона обеспечивает, чтобы ее компетентные органы разместили на своих официальных веб-сайтах информацию о налагаемых ею платежах и сборах в связи с ввозом и вывозом.
3. Стороны не применяют консульские операции, в том числе связанные с ними сборы и платежи, в связи с ввозом любых товаров другой Стороны.
4. Ни одна из Сторон не может взимать платежи и сборы, связанные с ввозом или вывозом, на адвалорной основе, которые превышали бы приблизительную стоимость оказанных услуг и иным образом не соответствовали бы статье VIII ГАТТ 1994 года.
5. Каждая Сторона периодически пересматривает применяемые сборы и платежи с целью уменьшения их количества и разнообразия, где это практически возможно.
Статья 2.10
Импортные и экспортные ограничения
1. Если иное не предусмотрено настоящим Соглашением, ни одна из Сторон не может устанавливать и (или) сохранять количественные ограничения, включая запреты и (или) ограничения на импорт каких-либо товаров другой Стороны и (или) на экспорт каких-либо товаров, предназначенных для территории другой Стороны, за исключением случаев, определенных ее обязательствами в ВТО, и в этой связи статья XI ГАТТ 1994 включена в настоящее Соглашение и является его частью.
2. Каждая Сторона обеспечивает прозрачность любых количественных ограничений, разрешенных в соответствии с пунктом 1, и обеспечивает, что никакие подобные меры не будут разрабатываться, приниматься или применяться с такой целью или с такими последствиями, которые создадут излишние препятствия для торговли между Сторонами.
Статья 2.11
Импортное лицензирование
1. Каждая Сторона обеспечивает, чтобы ее процедуры лицензирования импорта, определенные в статьях с 1 по 3 Соглашения по импортному лицензированию, исполнялись прозрачным и предсказуемым образом и применялись в соответствии с Соглашением по импортному лицензированию.
2. Каждая Сторона обеспечивает публикацию своих правил и информации в отношении процедур лицензирования импорта в соответствии с пунктом 4 статьи 1 Соглашения по импортному лицензированию. Сторона, которая вводит процедуры лицензирования импорта и (или) изменяет такие процедуры, должна уведомить об этом вторую Сторону не позднее шестидесяти (60) дней с момента публикации. Такие уведомления должны содержать информацию, определенную в пунктах 2 и 3 статьи 5 Соглашения по импортному лицензированию. Такая информация должна передаваться через контактный пункт каждой Стороны, назначенный для этих целей.

3. Импортты лицензиялау рәсімдерін өзгертуге қатысты кез келген ақпарат осындай жаңа рәсімдер және (немесе) қолданыстағы рәсімдердің өзгерістері күшіне енген күнге дейін көпшілікке қолжетімді болуға тиіс.
4. Әрбір Тарап алпыс (60) күннен аспайтын мерзімде импортты лицензиялау қағидаларына қатысты және жүгінуге болатын әкімшілік орган(дар)ға тұлғалардың, фирмалар мен мекемелердің импорттық лицензияға өтінім беру құқығын қоса алғанда, осындай өтінім беру рәсімдеріне қатысты басқа Тараптың негізделген сұрау салуына жауапты және лицензиялау талабы қолданылатын тауарлардың тізімін ұсынады.
5. Импорттық лицензиялаудың қолданыстағы рәсіміне қатысты 2-тармақтың шарттары, егер Тарап:
(a) Импорттық лицензиялау жөніндегі келісімнің 4-бабына сәйкес бекітілген Импортты лицензиялау жөніндегі комитетке осы Келісімнің 5-бабының 2-тармағында көрсетілген ақпаратпен бірге осы рәсім туралы хабардар етсе; және (немесе)
(b) осы Келісім күшіне енгенге дейін Импорттық лицензиялау жөніндегі келісімнің 7-бабының 3-тармағында сипатталған импортты лицензиялау рәсімдері туралы жыл сайынғы сауалдарға өзінің неғұрлым кеш берген жауабында осы рәсімге қатысты ақпаратты Импортты лицензиялау жөніндегі комитетке ұсынса, орындалды деп есептеледі.
2.12-бап
Тауарлар саудасы жөніндегі кіші комитет
1. Осы арқылы Тараптар әрбір Тарап өкілдерін қамтитын Тауарлар саудасы жөніндегі кіші комитетті (бұдан әрі "Тауарлар жөніндегі кіші комитет" деп аталады) құрады.
2. Тауарлар жөніндегі кіші комитет осы тарау шеңберінде туындайтын кез келген мәселелерді қарау үшін Тараптардың өзара шешімі бойынша кез келген уақытта жиналады. Кездесулерді өткізу орны мен тәсілі Тараптардың бірлескен шешімімен айқындалады.
3. Тауарлар жөніндегі кіші комитет мынадай функцияларды атқарады:
(а) осы тарау ережелерінің орындалуына және қолданылуына шолу жасайды және мониторинг жүргізеді;
(b) кез келген Тараптың сұрау салуы бойынша осы тараудың ережелеріне кез келген түзетуді және (немесе) 2.6-баптың (Кедендік баждарды азайту және оларды жою) 1-тармағында көзделген тарифтік міндеттемелердің өзгерістерін қарайды және сосын бірлескен комитетке тиісті ұсынымдар береді;
(c) қажеттігіне қарай және басқа Тараптың сұрау салуы бойынша осы Келісім бойынша Тараптардың әрқайсысының міндеттемелерді орындауын қамтамасыз ету мақсатында ҮЖ өзгерістерінің қорытындысы бойынша тауар номенклатурасына өзгерістерді қарайды;
(d) осы тараудың қолданылуына байланысты туындауы мүмкін проблемаларды шешуге бағытталған шараларға қатысты Бірлескен комитет үшін ұсынымдарды айқындайды және әзірлейді;
(е) осы тарауды қолдануға байланысты кез келген басқа да мәселелерді қарау нәтижелерін бірлескен комитетке береді.

3. Любая информация относительно изменения процедур лицензирования импорта должна быть публично доступна до даты вступления в силу таких новых и (или) изменений действующих процедур.
4. Каждая Сторона в срок, не превышающий шестьдесят (60) дней, представляет ответ на обоснованный запрос другой Стороны относительно правил лицензирования импорта и процедур подачи заявки на импортную лицензию, включая право лиц, фирм и учреждений подавать такую заявку, административный орган(ы), к которому следует обратиться, и список товаров, на которые распространяется требование лицензирования.
5. Условия пункта 2 в отношении существующей процедуры импортного лицензирования считаются выполненными, если Сторона:
(a) уведомила об этой процедуре Комитет по лицензированию импорта, утвержденный в соответствии со статьей 4 Соглашения по импортному лицензированию, вместе с информацией, указанной в пункте 2 статьи 5 этого соглашения; и (или)
(b) до вступления в силу настоящего Соглашения представила в своем наиболее позднем ответе на ежегодный вопросник о процедурах лицензирования импорта, описанный в пункте 3 статьи 7 Соглашения по импортному лицензированию, информацию в отношении этой процедуры в Комитет по лицензированию импорта.
Статья 2.12
Подкомитет по торговле товарами
1. Стороны настоящим создают подкомитет по торговле товарами (именуемый далее "Подкомитет по товарам"), включающий представителей каждой Стороны.
2. Подкомитет по товарам собирается в любое время по взаимному решению Сторон для рассмотрения любых вопросов, возникающих в рамках настоящей главы. Место и способ проведения встреч определяются совместным решением Сторон.
3. Подкомитет по товарам выполняет следующие функции:
(a) проводит обзор и мониторинг выполнения и применения положений настоящей главы;
(b) по запросу любой Стороны рассматривает любые поправки к положениям настоящей главы и (или) изменения тарифных обязательств, предусмотренных пунктом 1 статьи 2.6 (снижение и отмена таможенных пошлин), и затем представляет соответствующие рекомендации совместному комитету;
(c) по мере необходимости и по запросу другой Стороны рассматривает изменения в товарную номенклатуру по итогам изменения ГС с целью обеспечения выполнения обязательств каждой из Сторон по настоящему Соглашению;
(d) определяет и вырабатывает рекомендации для Совместного Комитета в отношении мер, направленных на решение проблем, которые могут возникнуть в связи с применением настоящей главы;
(e) передает Совместному комитету результаты рассмотрения любых других вопросов, связанных с применением настоящей главы.

4. Тауарлар жөніндегі кіші комитет қажет болған кезде осы кіші комитеттерге қатысы бар мәселелерді қарау кезінде осы Келісімге сәйкес құрылған басқа кіші комитеттермен консультация жүргізеді.
2.13-бап
Ad hoc консультациялар
1. Әрбір Тарап осы тараудың қолданылу аясына жататын кез келген мәселе бойынша Тараптар арасындағы өзара іс-әрекетті жеңілдету үшін тауарлар саудасы мәселелері жөніндегі байланыс пунктін тағайындайды.
2. Тарап 1-тармақта көрсетілген байланыс пункті арқылы басқа Тарапқа сұрау салу жіберу жолымен осы Тарау шеңберінде туындайтын кез келген мәселе бойынша ad hoc консультацияларын жүргізуді сұрай алады. Сұрау салуда сұрау салу себептері, оның ішінде Тараптың алаңдаушылығының сипаттамасы және алаңдаушылық қатысты болып отырған осы тараудың ережелері көрсетіледі.
3. Тарап 2-тармақта көрсетілген сұрау салуды алған кезден бастап қырық бес (45) күн ішінде жауап беруге тиіс. Тараптар жауап алынған кезден бастап отыз (30) күн ішінде сұрау салуда көрсетілген мәселені бетпе-бет отырып немесе электрондық құралдардың көмегімен талқылауға тиіс. Егер Тараптар бетпе-бет кездесуге шешім қабылдаса, онда кездесу орны Тараптардың бірлескен шешімімен айқындалады.
4. Ad hoc консультациялар осы бапқа сәйкес құпия болып табылады және
Тараптардың ешқайсысының құқықтарына, 14-тарауда (Дауларды шешу) көзделген дауды реттеу жөніндегі процеске немесе талқылау нәтижелеріне нұқсан келтірмейді.
2-1-ҚОСЫМША
ТАРИФТІК МІНДЕТТЕМЕЛЕР ТІЗБЕЛЕРІ
2-1-1 (ЕАЭО тарифтік міндеттемелерінің тізбесі) және 2-1-2-қосымшалар (Сингапур тарифтік міндеттемелерінің тізбесі) осы қосымшаның ажырамас бөлігі болып табылады және жеке қосымшада ұсынылған.
3-ТАРАУ
САУДАНЫ ҚОРҒАУ ШАРАЛАРЫ
А бөлімі: Жалпы ережелер
3.1-бап
Жалпы ережелер
1. Егер осы тараудың ережелерінде өзгеше көзделмесе, Тараптар 1994 жылғы ГАТТ-тың VI және ХІХ баптарына, Демпингке қарсы келісімге, СӨШ келісіміне және Арнайы қорғау шаралары туралы келісімге сәйкес демпингке қарсы, өтемақы және арнайы қорғау шараларын қолданады.
2. Қайта тергеп-тексерулерді қоса алғанда, демпингке қарсы және арнайы қорғау тергеп-тексерулерін және кез келген кейінгі рәсімдерді жүргізу мақсаттары үшін Сингапур ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерді жалпы ЕАЭО ретінде емес, жеке-жеке қарайды және жалпы ЕАЭО-дан шығарылатын импортқа демпингке қарсы және арнайы қорғау шараларын қолданбайды. Қайта тергеп-тексерулерді қоса алғанда, өтемақы тергеп-тексерулерін және кез келген кейінгі өтемақы рәсімдерін жүргізу мақсаттары үшін Сингапур ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерді жеке-жеке қарайды және ЕАЭО деңгейінде барлық ЕАЭО-ға мүше мемлекеттен өндірушілер үшін берілген және СӨШ келісімінің 2-бабының түсінігінде өзіндік ерекшелігі болып табылатын, 1994 жылғы ГАТТ-тың ХVI бабының және СӨШ келісімінің 1-бабының түсінігіндегі субсидиялар болған жағдайларды қоспағанда, жалпы ЕАЭО-дан импортқа өтемақы шараларын қолданбайды.

4. Подкомитет по товарам при необходимости консультируется с другими подкомитетами, учрежденными в соответствии с настоящим Соглашением, при рассмотрении вопросов, имеющих отношение к этим подкомитетам.
Статья 2.13
Ad hoc консультации
1. Каждая Сторона назначает контактный пункт по вопросам торговли товарами для облегчения взаимодействия между Сторонами по любому вопросу, подпадающему под действие настоящей главы.
2. Сторона может запросить проведение ad hoc консультаций по любому вопросу, возникающему в рамках настоящей Главы, путем направления запроса другой Стороне через контактный пункт, указанный в пункте 1. В запросе указываются причины запроса, в том числе описание обеспокоенности Стороны и указание положений настоящей главы, к которым относятся обеспокоенности.
3. Сторона должна представить ответ в течение сорока пяти (45) дней с момента получения запроса, указанного в пункте 2. Стороны должны очно или с помощью электронных средств обсудить вопрос, указанный в запросе, в течение тридцати (30) дней с момента получения ответа. Если Стороны решают встретиться очно, то место встречи определяется совместным решением Сторон.
4. Ad hoc консультации в соответствии с настоящей статьей являются конфиденциальными и не наносят ущерба правам ни одной из Сторон, процессу или результатам разбирательства по урегулированию спора, предусмотренного главой 14 (разрешение споров).
ПРИЛОЖЕНИЕ 2 - 1
ПЕРЕЧНИ ТАРИФНЫХ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ
Приложения 2 - 1 - 1 (Перечень тарифных обязательств ЕАЭС) и 2 - 1 - 2 (Перечень тарифных обязательств Сингапура) являются неотъемлемой частью настоящего приложения и представлены в отдельном приложении.
ГЛАВА 3
МЕРЫ ТОРГОВОЙ ЗАЩИТЫ
Раздел А: Общие положения
Статья 3.1.
Общие положения
1. Если иное не предусмотрено положениями настоящей главы, Стороны применяют антидемпинговые, компенсационные и специальные защитные меры в соответствии со статьями VI и XIX ГАТТ 1994, Антидемпинговым соглашением, Соглашением СКМ и Соглашением по специальным защитным мерам.
2. Для целей проведения антидемпинговых и специальных защитных расследований и любых последующих процедур, включая повторные расследования, Сингапур рассматривает государства - члены ЕАЭС по отдельности, а не как ЕАЭС в целом, и не применяет антидемпинговые и специальные защитные меры к импорту, происходящему из ЕАЭС в целом. Для целей проведения компенсационных расследований и любых последующих компенсационных процедур, включая повторные расследования, Сингапур рассматривает государства - члены ЕАЭС по отдельности и не применяет компенсационные меры к импорту из ЕАЭС в целом, за исключением случаев, когда имеются субсидии в понимании статьи XVI ГАТТ 1994 и статьи 1 Соглашения СКМ, предоставленные на уровне ЕАЭС для производителей из всех государств - членов ЕАЭС и являющиеся специфическими в понимании статьи 2 Соглашения СКМ.

3. А және В бөлімдерінің мақсаттары үшін тауарлардың шығарылған жері Тараптардың тауарлардың шығарылған жерін айқындаудың преференциялық емес қағидаларына сәйкес айқындалады.
3.2-бап
Ақпарат алмасу
1. Осы тарау қолданылу аясына жататын мәселелер бойынша Тараптар арасында ақпарат пен құжаттарды ресми алмасу тергеп-тексерулерді жүргізетін органдарының және (немесе) Тараптардың өзге де құзыретті органдарының арасында жүзеге асырылады.
2. Осы Келісім күшіне енген күннен бастап отыз (30) күн ішінде Тараптар тергеп-тексеру жүргізетін органдардың және (немесе) өзге де құзыретті органдардың атаулары мен байланыс деректері туралы ақпарат алмасады. Тараптар тергеп-тексеру жүргізетін органдардың және (немесе) өзге де құзыретті органдардың өзгергені туралы бір-бірін дереу хабардар етеді.
3. Арнайы қорғау тергеп-тексеруін жүргізетін Тарап Арнайы қорғау шаралары жөніндегі келісімнің 12-бабының 1-тармағына сәйкес ДСҰ-ның Арнайы қорғау шаралары жөніндегі комитетіне жіберілетін нотификациялардың электрондық көшірмесін екінші Тарапқа береді.
B бөлімі: Демпингке қарсы және өтемақы шаралары
3.3-бап
Демпингке қарсы шаралар
1. Қайтадан тергеп-тексеруді қоса алғанда, демпингке қарсы тергеп-тексерулерді және кез келген кейінгі демпингке қарсы рәсімдерді жүргізу мақсаттары үшін Тараптардың ешқайсысы да Демпингке қарсы келісімнің 2-бабының 7-тармағына және (немесе) 1994 жылғы ГАТТ-қа І қосымшада қамтылған 1994 жылғы ГАТТ-тың VI бабының 1-тармағына екінші қосымша ережеге сәйкес суррогат елдің деректеріне толық және (немесе) ішінара негізделген, экспорттаушы Тараптың ішкі нарығында тұтынуға арналған ұқсас тауарлардың қалыпты құнын айқындау әдістемесін қолданбайды.
2. Қайтадан тергеп-тексеруді қоса алғанда, Демпингке қарсы тергеп-тексерулерді және кез келген кейінгі демпингке қарсы рәсімдерді жүргізу мақсаттары үшін Тараптардың ешқайсысы да өзіне экспорттаушы Тараптың ішкі нарығында тұтынуға арналған ұқсас тауарды өндірушілердің және (немесе) экспорттаушылардың шығасылары туралы деректерді ескермеуге және (немесе) түзетуге мүмкіндік беретін қандай да бір әдістемесін, тергеп-тексеру жүргізетін орган өндіріс факторлары нарықтарының мынадай жұмыс істеу ерекшеліктеріне байланысты:
(a) ұқсас тауар нарығында ерекше нарықтық жағдай орын алып отыр; және (немесе)
(b) құжаттар осы экспорттаушылар және (немесе) өндірушілер іс жүзінде шеккен шығындарға жеткілікті көлемде және тиісті түрде сәйкес келген немесе сол шығындарды қалпына келтірген жағдайда, тергеп-тексеру объектісі - тауарды өндірушілердің және (немесе) экспорттаушылардың құжаттарында тіркелген шығасылар тергеп-тексеру объектін – тауарды өндіруге және сатуға байланысты шығасыларды ақылға қонымды дәрежеде көрсетпей отыр деген қорытындыға келген жағдайларда пайдаланбайды.
3.4-бап
Демпингке қарсы және өтемақы тергеп-тексерулеріне жататын рәсімдер

3. Для целей разделов A и B происхождение определяется в соответствии с непреференциальными правилами определения происхождения товаров Сторон.
Статья 3.2.
Обмен информацией
1. Официальный обмен информацией и документами между Сторонами по вопросам, подпадающим под действие настоящей главы, осуществляется между органами, проводящими расследования, и (или) иными компетентными органами Сторон.
2. В течение тридцати (30) дней с даты вступления в силу настоящего Соглашения Стороны обмениваются информацией о наименованиях и контактных данных органов, проводящих расследования, и (или) иных компетентных органов. Стороны незамедлительно уведомляют друг друга об изменении органов, проводящих расследования, и (или) иных компетентных органов.
3. Сторона, проводящая специальное защитное расследование, представляет другой Стороне электронную копию нотификаций, направляемых в Комитет ВТО по специальным защитным мерам в соответствии с пунктом 1 статьи 12 Соглашения по специальным защитным мерам.
Раздел B: Антидемпинговые и компенсационные меры
Статья 3.3.
Антидемпинговые меры
1. Для целей проведения антидемпинговых расследований и любых последующих антидемпинговых процедур, включая повторные расследования, ни одна из Сторон не применяет методики определения нормальной стоимости аналогичных товаров, предназначенных для потребления на внутреннем рынке экспортирующей Стороны, полностью или частично основанные на данных суррогатной страны в соответствии с пунктом 7 статьи 2 Антидемпингового соглашения и (или) вторым Дополнительным положением к пункту 1 статьи VI ГАТТ 1994, содержащимся в приложении І к ГАТТ 1994.
2. Для целей проведения антидемпинговых расследований и любых последующих антидемпинговых процедур, включая повторные расследования, ни одна из Сторон не использует какие-либо методики, которые позволяют ей не учитывать и (или) корректировать данные об издержках производителей и (или) экспортеров аналогичного товара, предназначенного для потребления на внутреннем рынке экспортирующей Стороны, в случаях, когда орган, проводящий расследование, приходит к заключению о том, что в силу особенностей функционирования рынков факторов производства:
(a) существует особая рыночная ситуация на рынке аналогичного товара; и (или)
(b) издержки, зафиксированные в документах производителей и (или) экспортеров товара - объекта расследования, не отражают в разумной степени издержки, связанные с производством и продажей товара - объекта расследования, при условии, что документы в достаточном объеме и надлежащим образом соответствуют тем затратам или воспроизводят те затраты, которые эти экспортеры и (или) производители фактически понесли.
Статья 3.4.
Процедуры, относящиеся к антидемпинговым и компенсационным расследованиям

1. Егер тергеп-тексеру жүргізетін орган тергеп-тексеру барысында сауалға жауап берген тұлға берген және демпингтік маржаны немесе берілген субсидия мөлшерін есептеуге жататын ақпаратты тексеру мақсатында көшпелі іс-шара өткізу туралы шешім қабылдаса, тергеп-тексеру жүргізетін орган сауалға жауап берген тұлғаны өз ниеті туралы дереу хабардар етеді және:
(а) сауалға жауап берген тұлғаны он төрт (14) күннен кешіктірмей органның тексеру сапарын жүргізуге ниет еткен күні туралы хабардар етеді;
(b) тексеру сапары басталғанға дейін он (10) күннен кешіктірмей сауалға жауап берген тұлға тексеру сапары барысында талқылауға әзір болуға тиіс тақырыптар баяндалған, сондай-ақ тексеру үшін ұсынылуға тиіс қосымша құжаттардың түрлері санамаланған құжатты сауалға жауап берген тұлғаға береді; және
(с) тексеру сапары аяқталғаннан кейін, сондай-ақ құпия ақпаратты қорғау жөніндегі талаптарды ескере отырып, сауалға жауап берген тұлға ұсынған деректердің тексеру сапары барысында тексерілген құжаттармен қандай дәрежеде расталғаны туралы ақпаратты ашады. Өзіне қатысты тексеру сапары жүргізілген, сауалға жауап берген тұлға өз мүдделерін қорғауға мүмкіндік беретін мерзімде тексеру сапарының нәтижелері туралы хабардар болуға тиіс.
2. Тергеп-тексеру жүргізетін Тараптың органы әрбір тергеп-тексеру мен қайта тергеп-тексеру үшін деректеме жүргізеді, ол:
(а) тергеп-тексеру немесе қайта тергеп-тексеру деректемесінің бір бөлігін құрайтын барлық құпия емес құжаттарды; және
(c) құпия ақпаратты ашпай мүмкін болатындай дәрежедегі әрбір тергеп-тексеру және (немесе) қайта тергеп-тексеру деректемесінде қамтылған құпия ақпараттың құпия емес нұсқасын қамтиды.
3. Тергеп-тексеру немесе қайта тергеп-тексеру деректемесінде қамтылған барлық құжаттар Тараптардың заңнамасында көзделген рәсімдер ескеріле отырып, тергеп-тексеру жүргізетін органдардың әдеттегі жұмыс уақытында көру және көшіру үшін мүдделі тұлғаларға нақты қолжетімді болуға және (немесе) жүктеу үшін электрондық түрде қолжетімді болуға тиіс.
4. Егер басқа Тараптан импорттауға байланысты Демпингке қарсы немесе өтемақы тергеп-тексеруі шеңберінде тергеп-тексеру жүргізетін Тараптың органдары ақпаратты сұратуға уақтылы жауап беру, мүдделі тұлға барынша мүмкін болатындай түрде әрекет еткен жағдайда барлық жағынан алғанда мінсіз болып табылмайтынын айқындаса, тергеп-тексеру жүргізетін органдар іс-жүзінде мүмкін болатындай шамада демпингке қарсы немесе өтемақы тергеп-тексерулерін аяқтау үшін көзделген мерзімдерді ескере отырып, ақпаратты кері қайтармай тұрып, тергеп-тексеру мақсаттары үшін неғұрлым толық ақпарат алуға тырысуға, оның ішінде, талап етілген кезде, Демпингке қарсы келісім мен СӨШ келісімінің ережелеріне сәйкес неғұрлым егжей-тегжейлі және дұрыс жауап беру үшін мерзімді ақылға қонымды түрде ұзартуды ұсынуға тиіс. Егер осы мүдделі тарап қосымша ақпарат берсе және тергеп-тексеру жүргізетін органдар жауапты қанағаттанарлық емес және (немесе) жауап қолданылатын мерзім ішінде ұсынылмады деп есептесе және егер тергеп-тексеру жүргізетін органдар бастапқы және кейінгі жауапты толық немесе ішінара ескермесе, органдар қорытындыда және (немесе) өзге құжатта осы ақпаратты есепке алудан бас тарту үшін себептерді жазбаша түрде түсіндіреді.
3.5-бап
Хабарламалар мен консультациялар

1. Если в ходе расследования орган, проводящий расследование, принимает решение о проведении выездного мероприятия в целях проверки информации, представленной лицом, ответившим на вопросник,2 и относящейся к расчету демпинговой маржи или размера предоставленной субсидии, орган, проводящий расследование, незамедлительно уведомляет лицо, ответившее на вопросник, о своем намерении и:
(а) не позднее, чем за четырнадцать (14) дней уведомляет лицо, ответившее на вопросник, о датах, когда орган намерен провести проверочный визит;
(b) не позднее, чем за десять (10) дней до начала проверочного визита представляет лицу, ответившему на вопросник, документ, в котором излагаются темы, к обсуждению которых лицо, ответившее на вопросник, должно быть готово в ходе проверочного визита, а также перечисляются виды дополнительных документов, которые должны быть представлены для проверки;3 и
(с) после завершения проверочного визита, а также с учетом требований по защите конфиденциальной информации раскрывает информацию о том, в какой степени данные, представленные лицом, ответившим на вопросник, были подтверждены документами, проверенными в ходе проверочного визита. Лицо, ответившее на вопросник, в отношении которого проводился проверочный визит, должно быть проинформировано о результатах проверочного визита в срок, позволяющий защитить свои интересы.
2. Орган Стороны, проводящий расследование, ведет досье для каждого расследования и повторного расследования, которое включает:
(а) все неконфиденциальные документы, которые составляют часть досье расследования или повторного расследования; и
(b) в той степени, в которой это возможно без раскрытия конфиденциальной информации, неконфиденциальную версию конфиденциальной информации, содержащейся в досье каждого расследования или повторного расследования.
3. Все документы, которые содержатся в досье расследования или повторного расследования, должны быть физически доступны заинтересованным лицам с учетом процедур, предусмотренных законодательством Сторон, для просмотра и копирования4 в обычные рабочие часы органов, проводящих расследования, и (или) должны быть доступны в электронном виде для скачивания.
4. Если в рамках антидемпингового или компенсационного расследования, связанного с импортом из другой Стороны, органы Стороны, проводящие расследование, определяют, что своевременный ответ на запрос информации не является идеальным во всех отношениях при условии, что заинтересованное лицо действовало наилучшим возможным образом, органы, проводящие расследования, должны, насколько это практически возможно с учетом сроков, предусмотренных для завершения антидемпинговых или компенсационных расследований, прежде чем отклонять информацию, постараться получить более полную информацию для целей расследования, в том числе, когда это требуется, предоставить разумное продление срока для более подробного и правильного ответа в соответствии с положениями Антидемпингового соглашения и Соглашения СКМ. Если эта заинтересованная сторона представляет дополнительную информацию и органы, проводящие расследование, считают, что ответ не является удовлетворительным и (или) ответ не был представлен в течение применимого срока, и если органы, проводящие расследования, не учитывают полностью или частично первоначальный и последующий ответ, органы разъясняют в заключении и (или) ином документе в письменном виде причины для отказа от учета данной информации.
Статья 3.5.
Уведомления и консультации

1. Тергеп-тексеру жүргізетін Тараптың органы екінші Тараптан келетін импортқа қатысты Демпингке қарсы шара қолдану туралы тиісті түрде ресімделген өтінішті алғаннан кейін осы тергеп-тексеру жүргізу басталғанға дейін он бес (15) күннен кешіктірмей Тарап екінші Тарапқа өтінішті алғаны туралы хабарламаны жазбаша нысанда жібереді, ол:
(а) тауардың сипаттамасын;
(b) сол арқылы тауар импортталатын кедендік номенклатураның кодын;
(c) өтініште көрсетілген тауарды экспорттаушылар мен экспорттаушы елдер туралы мәліметтерді;
(d) тергеп-тексеру жүргізетін органның атауы мен мекенжайын қамтиды.
2. Тергеп-тексеру жүргізетін Тараптың органы екінші Тараптан келетін импортқа қатысты өтемақы шарасын қолдану туралы тиісті түрде ресімделген өтінішті алғаннан кейін осы тергеп-тексеруді жүргізу басталғанға дейін он бес (15) күннен кешіктірмей Тарап екінші Тарапқа өтінішті алғаны туралы хабарламаны жазбаша нысанда жібереді және екінші Тарапқа осы өтінішті талқылау үшін консультация жүргізуді ұсынады.
3.6-бап
Нөлге түсіруге тыйым салу
Демпингке қарсы маржа Демпингке қарсы келісімнің 2-бабына, 9-бабының 3 және 5-тармақтарына және 11-бабына сәйкес белгіленген, айқындалған немесе қайта қаралған кезде, оң болсын немесе теріс болсын әрбір жеке маржа орташа өлшемді деректерді салыстырып тексеру немесе жеке мәмілелер бойынша деректерді салыстырып тексеру кезінде орташа мәнді айқындаған кезде ескерілуге тиіс. Орташа өлшемді деректерді жеке мәмілелер бойынша деректермен салыстырып тексеру кезінде теріс маржа Демпингке қарсы келісімнің 2-бабы 4.2-тармақшасының ережелеріне қайшы келетін тәсілмен жүйелі түрде алып тасталмауға тиіс.
3.7-бап
Құпия ақпаратпен жұмыс істеу
Тергеп-тексеру жүргізетін Тараптың органы құпия ақпарат беретін мүдделі тұлғалардан Демпингке қарсы келісімнің 6-бабының 5.1-тармақшасында аталған осы ақпараттың құпия емес нұсқасын да ұсынуды талап етуге тиіс. Бұл құпия емес нұсқа құпия түрде ұсынылған ақпараттың мәнін дұрыс түсінуді қамтамасыз ету үшін және басқа да мүдделі тұлғалардың тергеп-тексеру барысында оны түсіндіру және өз мүдделерін қорғау мүмкіндігінің болуына мүмкіндік беру үшін жеткілікті шамада толық болуға тиіс.
3.8-бап
Негізгі фактілерді ашу
Тергеп-тексеру жүргізетін органдар түпкілікті қорытынды шығарылғанға дейін барлық мүдделі тұлғаларға түпкілікті шаралар қолдану туралы шешімнің негізінде жатқан негізгі фактілер туралы ақпарат беруге тиіс. Құпия ақпаратты қорғау талаптарын ескере отырып, тергеп-тексеру жүргізетін органдар негізгі фактілерді ашу үшін кез келген ақылға қонымды құралдарды, оның ішінде деректемеде қамтылған мәліметтер қысқаша жазылған баяндаманы, баяндама жобасын және (немесе) алдын ала қорытындыны және (немесе) осы баяндамалардың және (немесе) қорытындылардың қандай да бір үйлесімін пайдалана алады, олар мүдделі тұлғаларға негізгі фактілердің ашылуын түсіндіру мүмкіндігін береді.
3.9-бап
Баға міндеттемелері

1. После получения органом Стороны, проводящим расследования, должным образом оформленного заявления о применении антидемпинговой меры в отношении импорта из другой Стороны, не позднее, чем за пятнадцать (15) дней до начала проведения данного расследования Сторона направляет другой Стороне в письменной форме уведомление о получении заявления, которое включает:
(а) описание товара;
(b) код таможенной номенклатуры, под которым товар импортируется;
(c) сведения об экспортерах товара и экспортирующих странах, указанных в заявлении; и
(d) наименование и адрес органа, проводящего расследование.
2. После получения органом Стороны, проводящим расследования, должным образом оформленного заявления о применении компенсационной меры в отношении импорта из другой Стороны, не позднее, чем за пятнадцать (15) дней до начала проведения данного расследования Сторона направляет другой Стороне в письменной форме уведомление о получении заявления и предлагает другой Стороне провести консультации для обсуждения данного заявления.
Статья 3.6.
Запрет обнуления
Когда антидемпинговая маржа устанавливается, определяется или пересматривается в соответствии со статьей 2, пунктами 3 и 5 статьи 9 и статьей 11 Антидемпингового соглашения, каждая индивидуальная маржа, будь то положительная или отрицательная, должна учитываться при определении среднего значения при сопоставлении средневзвешенных данных или сопоставлении данных по индивидуальным сделкам. При сопоставлении средневзвешенных данных с данными по индивидуальным сделкам отрицательная маржа не должна систематически исключаться способом, противоречащим положениям подпункта 4.2 статьи 2 Антидемпингового соглашения.
Статья 3.7.
Обращение с конфиденциальной информацией
Орган Стороны, проводящий расследования, должен требовать от заинтересованных лиц, предоставляющих конфиденциальную информацию, представлять также неконфиденциальную версию данной информации, упомянутую в подпункте 5.1 статьи 6 Антидемпингового соглашения. Эта неконфиденциальная версия должна быть в достаточной мере подробной, чтобы обеспечить разумное понимание сути информации, представленной в конфиденциальном виде, и чтобы позволить другим заинтересованным лицам в ходе расследования иметь возможность прокомментировать ее и защитить свои интересы.
Статья 3.8.
Раскрытие основных фактов
До вынесения окончательного заключения органы, проводящие расследования, должны проинформировать всех заинтересованных лиц об основных фактах, которые лежат в основе решения о применении окончательных мер. С учетом требований защиты конфиденциальной информации, органы, проводящие расследования, могут использовать любые разумные средства для раскрытия основных фактов, в том числе доклад с кратким изложением сведений, содержащихся в досье, проект доклада и (или) предварительное заключение и (или) какое-либо сочетание данных докладов и (или) заключений, которые предоставят заинтересованным лицам возможность прокомментировать раскрытые основные фактов.
Статья 3.9.
Ценовые обязательства

1. Егер демпингке қарсы тергеп-тексеру барысында тергеп-тексеру жүргізетін Тараптың органы демпингтік импорттың және оған негізделген залалдың бар екендігі туралы алдын ала қорытынды шығарса, Тарап екінші Тараптың экспорттаушыларына ұсынылған баға міндеттемелеріне қатысты консультациялар жүргізуге мүмкіндік береді, мақұлданған жағдайда олар Тараптың заңнамасы мен рәсімдеріне сәйкес демпингке қарсы баждарды енгізбестен тергеп-тексеруді аяқтауға немесе тоқтата тұруға алып келуі мүмкін.
2. Егер өтемақылық тергеп-тексеру барысында тергеп-тексеру жүргізетін Тараптың органы субсидияланатын импорттың және оған негізделген залалдың бар екендігі туралы алдын ала қорытынды шығарса, Тарап екінші Тараптың экспорттаушыларына ұсынылған баға міндеттемелеріне қатысты консультациялар жүргізуге мүмкіндік береді, мақұлданған жағдайда олар Тараптың заңнамасы мен рәсімдеріне сәйкес өтемақы баждарын енгізбей тергеп-тексеруді аяқтауға немесе тоқтата тұруға алып келуі мүмкін.
3.10-бап
Шараның қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты қайта тергеп-тексерулер
Тарап Демпингке қарсы келісімнің 11-бабының 3-тармағында көзделген қайта тергеп-тексеруге демпингке қарсы баждар енгізілген күннен кейінгі бес жылдық кезең немесе оның шеңберінде демпинг те, залал да талданған демпингке қарсы бажды алдыңғы қайта қараудан кейін демпингке қарсы бажды ұзарту туралы шешім күшіне енген күннен бастап бес жылдық кезең аяқталғанға дейін кемінде үш (3) айдан кешіктірмей бастамашылық жасайды. Қайта тергеп-тексеру басталған күннен бастап он екі (12) ай ішінде аяқталуға тиіс.
3.11-бап
Тоқтатылғаннан кейін тергеп-тексеру жүргізуге тыйым салу
Егер екінші Тараптан келетін тауарларға қатысты демпингке қарсы тергеп-тексеру түпкілікті теріс қорытындымен тоқтатылса, тергеп-тексеру басталғанға дейін жүргізілген талдау өзгерген мән-жайлардың бар екенін көрсететін жағдайды қоспағанда, импорттаушы Тарап алдыңғы тергеп-тексеру тоқтатылған күннен бастап бір (1) жыл ішінде сол тауарларға қатысты тергеп-тексеруді бастауға тиіс емес.
3.12-бап
Қайта тергеп-тексеру шеңберінде қолданылатын ең төменгі жол берілетін демпингтік маржа стандарты
1. Демпингке қарсы келісімнің 11-бабының 2-тармағына сәйкес оған қатысты қайта тергеп-тексеру жүргізілетін шара, егер демпингтік маржаның Демпингке қарсы келісімнің 5-бабының 8-тармағында көзделген ең төменгі жол берілетін демпингтік маржадан аз екені анықталса, қолданылуын тоқтатуға тиіс.
2.Демпингке қарсы келісімнің 9-бабының 5-тармағына сәйкес экспорттаушыларға немесе өндірушілерге қатысты жеке маржа анықталған кезде, егер демпингтік маржаның Демпингке қарсы келісімнің 5-бабының 8-тармағында көзделген ең төменгі жол берілетін демпингтік маржадан аз екені анықталса, экспорттаушы Тарапта баж енгізілмейді.
С бөлімі: Екіжақты қорғау шаралары
3.13-бап
Анықтамалар
Осы бөлімнің мақсаттары үшін:
"экономика саласы" Тарап аумағындағы барлық ұқсас немесе тікелей бәсекелес тауар өндірушілерді және (немесе) үлесі ұқсас немесе тікелей бәсекелес тауар өндірісінің жалпы көлемінде елеулі бөлікті құрайтын өндірушілерді білдіреді;
"елеулі залал" экономика саласы жағдайының айтарлықтай жалпы нашарлауын білдіреді;

1. Если в ходе антидемпингового расследования орган Стороны, проводящий расследование, выносит предварительное заключение о наличии демпингового импорта и обусловленного им ущерба, Сторона предоставляет экспортерам другой Стороны возможность для проведения консультаций в отношении предложенных ценовых обязательств, которые, в случае одобрения, в соответствии с законодательством и процедурами Стороны могут привести к завершению или приостановлению расследования без введения антидемпинговых пошлин.
2. Если в ходе компенсационного расследования орган Стороны, проводящий расследование, выносит предварительное заключение о наличии субсидируемого импорта и обусловленного этим ущерба, Сторона предоставляет экспортерам другой Стороны возможность для проведения консультаций в отношении предложенных ценовых обязательств, которые, в случае одобрения, в соответствии с законодательством и процедурами Стороны могут привести к завершению или приостановлению расследования без введения компенсационных пошлин.
Статья 3.10.
Повторные расследования в связи с истечением срока действия меры
Сторона инициирует повторное расследование, предусмотренное пунктом 3 статьи 11 Антидемпингового соглашения, не позднее, чем за три (3) месяца до окончания пятилетнего периода, следующего за датой введения антидемпинговой пошлины, или пятилетнего периода с даты вступления в силу решения о продлении антидемпинговой пошлины после предыдущего пересмотра антидемпинговой пошлины, в рамках которого анализировались как демпинг, так и ущерб. Повторное расследование должно быть завершено в течение двенадцати (12) месяцев с даты начала.
Статья 3.11.
Запрет на проведение расследования после прекращения
Если антидемпинговое расследование в отношении товаров из другой Стороны прекращается с отрицательным окончательным заключением, импортирующая Сторона не должна начинать расследование в отношении тех же товаров в течение одного (1) года с даты прекращения предыдущего расследования, за исключением ситуации, когда проведенный до начала расследования анализ указывает на наличие изменившихся обстоятельств.
Статья 3.12.
Стандарт минимально допустимой демпинговой маржи, применяемый в рамках повторных расследований
1. Мера, в отношении которой проводится повторное расследование в соответствии с пунктом 2 статьи 11 Антидемпингового соглашения, должна прекратить действовать, если установлено, что демпинговая маржа меньше минимально допустимой демпинговой маржи, предусмотренной в пункте 8 статьи 5 Антидемпингового соглашения.
2. При установлении индивидуальной маржи в соответствии с пунктом 5 статьи 9 Антидемпингового соглашения в отношении экспортеров или производителей в экспортирующей Стороне не вводится пошлина, если установлено, что демпинговая маржа меньше минимально допустимой демпинговой маржи, предусмотренной в пункте 8 статьи 5 Антидемпингового соглашения.
Раздел С: Двусторонние защитные меры
Статья 3.13.
Определения
Для целей настоящего раздела:
"отрасль экономики" означает всех производителей аналогичного или непосредственно конкурирующего товара, действующих на территории Стороны, либо тех производителей, доля которых в общем объеме производства аналогичного или непосредственно конкурирующего товара составляет существенную часть;
"серьезный ущерб" означает существенное общее ухудшение положения отрасли экономики;

"елеулі залал келтіру қатері" 3.16-баптың (Тергеп-тексеру рәсімдері және транспаренттілік талаптары) 3 және 4-тармақтарының ережелеріне сәйкес айқындалған, сөзсіз келтірілетін елеулі залалды білдіреді. Елеулі залал қатері бар екенін айқындау тұжырымдарға, болжамдарға және (немесе) ықтималдығы аз мүмкіндіктерге емес, фактілерге негізделуге тиіс;
"өтпелі кезең" нақты тауарға қатысты осы Келісім күшіне енген күннен бастап 2-1-қосымшаға (Тарифтік міндеттемелер тізбелері) сәйкес осы тауарға кедендік бажды жою процесі аяқталған кезден бастап жеті (7) жыл өткенге дейінгі кезеңді білдіреді; және
"екіжақты қорғау шарасы" 3.14-баптың (Екіжақты қорғау шараларын қолдану) 2-тармағында сипатталған шараны білдіреді.
3.14-бап
Екіжақты қорғау шараларын қолдану
1. Егер осы Келісімге сәйкес кедендік бажды азайту және (немесе) жою нәтижесінде бір Тараптың 2-1-қосымшада (Тарифтік міндеттемелер тізбелері) көрсетілген қандай да бір шығарылатын тауарын екінші Тараптың аумағына импорттау өндірістің жалпы көлеміне абсолюттік көрсеткіштерде және (немесе) салыстырмалы көрсеткіштерде өскен мөлшерде және импорттаушы Тарапта ұқсас немесе тікелей бәсекелес тауар өндіретін экономика саласына елеулі залалдың немесе оны келтіру қатерінің елеулі себебі болып табылатындай, шарттармен жүзеге асырылса, онда импорттаушы Тарап өтпелі кезең ішінде осы бөлімде баяндалған шарттар мен рәсімдерге сәйкес 2-тармақта көзделген шараларды қолдана алады.
2. Импорттаушы Тарап екіжақты қорғау шарасын:
(a) 2-1-қосымшада (Тарифтік міндеттемелер тізбелері) көзделген кедендік баж мөлшерлемесін қаралып отырған тауарға қатысты одан әрі азайтуды тоқтата тұру; немесе
(b) қаралып отырған тауарға қатысты кедендік баж мөлшерлемесін:
(і) шараны қолдану кезінде қолданылатын, барынша қолайлылық режиміне сәйкес келетін кедендік әкелу бажының қолданылатын мөлшерлемесінің;
(ii) 2-1-қосымшада (Тарифтік міндеттемелер тізбелері) белгіленген кедендік баждың базалық мөлшерлемесінің ең аз мөлшерлемесінен аспайтын деңгейге дейін арттыру нысанында қолдана алады.
3.15-бап
Екіжақты қорғау шараларын қолдану стандарттары
1. Тарап елеулі залалды немесе оны келтіру қатерін болғызбау немесе жою үшін, сондай-ақ экономика саласын бейімдеу процесін жеңілдету үшін қажет мерзім ішінде екіжақты қорғау шарасын қолданады. Егер шараны қолданатын Тараптың тергеп-тексеру жүргізетін органы 3.16-бапта (Тергеп-тексеру рәсімдері және транспаренттілік талаптары) баяндалған рәсімдерге сәйкес екіжақты қорғау шарасы елеулі залалдың алдын алу немесе жою және бейімдеуді жеңілдету үшін қажетті болып қала береді деп айқындаса, осы мерзім, мерзімді бір (1) жылға ұзарту жағдайын қоспағанда, екі (2) жылдан аспауға тиіс.

"угроза причинения серьезного ущерба" означает серьезный ущерб, определенный в соответствии с положениями пунктов 3 и 4 статьи 3.16 (Процедуры расследования и требования транспарентности), причинение которого неизбежно. Определение наличия угрозы серьезного ущерба должно основываться на фактах, а не на утверждениях, предположениях и (или) маловероятной возможности;
"переходный период" означает в отношении конкретного товара период с даты вступления в силу настоящего Соглашения до истечения семи (7) лет с момента завершения процесса отмены таможенной пошлины на данный товар в соответствии с приложением 2 - 1 (Перечни тарифных обязательств); и
"двусторонняя защитная мера" означает меру, описанную в пункте 2 статьи 3.14 (Применение двусторонних защитных мер).
Статья 3.14.
Применение двусторонних защитных мер
1. Если в результате снижения и (или) отмены таможенной пошлины в соответствии с настоящим Соглашением импорт какого-либо указанного в приложении 2 - 1 (Перечни тарифных обязательств) происходящего товара одной Стороны на территорию другой Стороны осуществляется в таких возросших количествах в абсолютных показателях и (или) в относительных показателях к общему объему производства и на таких условиях, что это является существенной причиной серьезного ущерба или угрозы его причинения отрасли экономики, производящей аналогичный или непосредственно конкурирующий товар в импортирующей Стороне, то импортирующая Сторона может в течение переходного периода применить меры, предусмотренные в пункте 2, в соответствии с условиями и процедурами, изложенными в настоящем разделе.
2. Импортирующая Сторона может применить двустороннюю защитную меру в форме:
(a) приостановления дальнейшего снижения ставки таможенной пошлины, предусмотренной в приложении 2 - 1 (Перечни тарифных обязательств) в отношении рассматриваемого товара; или
(b) повышения ставки таможенной пошлины в отношении рассматриваемого товара до уровня, не превышающего меньшей из:
(і) применимой ставки ввозной таможенной пошлины, соответствующей режиму наибольшего благоприятствования, действующей на момент применения меры;
(ii) базовой ставки таможенной пошлины, установленной в приложении 2 - 1 (Перечни тарифных обязательств).
Статья 3.15.
Стандарты применения двусторонней защитной меры
1. Сторона применяет двустороннюю защитную меру в течение срока, который необходим для предотвращения или устранения серьезного ущерба или угрозы его причинения, а также облегчения процесса адаптации отрасли экономики. Данный срок не должен превышать двух (2) лет, за исключением случая продления срока на один (1) год, если проводящий расследование орган Стороны, применяющей меру, определит в соответствии с процедурами, изложенными в статье 3.16 (процедуры расследования и требования транспарентности), что двусторонняя защитная мера продолжает оставаться необходимой для предотвращения или устранения серьезного ущерба и облегчения адаптации.

2. Екіжақты қорғау шарасы осы Келісім бойынша кедендік бажды азайту немесе кедендік бажды жою процесі басталғаннан кейін алғашқы алты (6) ай ішінде қолданылмайды.
3. Бұрын қолданыста болған екіжақты қорғау шарасының қолданылу мерзімінің жартысына тең мерзім аяқталатын жағдайларды қоспағанда, екіжақты қорғау шарасы өтпелі кезең ішінде сол бір тауарға қатысты қайта қолданылмайды.
4. Егер тауарға қатысты арнайы қорғау шарасы қолданылатын болса, осы тауарға қатысты екіжақты қорғау шарасы енгізілуі мүмкін емес. Егер тауарға қатысты арнайы қорғау шарасы енгізілетін болса, сол тауарға қатысты қолданылатын кез келген екіжақты қорғау шарасының қолданысы тоқтатылады.
5. Екіжақты қорғау шарасының қолданылуы аяқталған соң кедендік баждың мөлшерлемесі, егер шара енгізілмеген болса, 2-1-қосымшаға (Тарифтік міндеттемелер тізбелері) сәйкес шараның қолданылуы аяқталатын күні қолданылатындай деңгейде белгіленеді.
3.16-бап
Тергеп-тексеру рәсімдері және транспаренттілік талаптары
1. Тарап екіжақты қорғау шарасын тергеп-тексеру жүргізетін Тараптың органы жүргізген тергеп-тексеруден кейін ғана қолданады. Осы тергеп-тексеру шеңберінде барлық мүдделі тұлғалар алдын ала хабардар етілуге тиіс және жария тыңдаулар немесе өзге де тиісті іс-шаралар өткізілуге тиіс, олардың барысында импорттаушылар, экспорттаушылар және басқа да мүдделі тұлғалар дәлелдемелер ұсына және өз ұстанымын білдіре алады, сондай-ақ басқа тараптардың сөйлейтін сөздеріне түсініктеме беру және өз пікірін білдіру мүмкіндігіне ие бола алады. Тергеп-тексеру жүргізетін орган факті мен құқықтың маңызы бар барлық мәселелері бойынша өз тұжырымдары мен негізделген қорытындыларын баяндай отырып, баяндама жариялайды.
2. Мағынасы бойынша құпия болып табылатын немесе құпия негізде берілетін кез келген ақпаратты негіздеме ұсынылғаннан кейін тергеп-тексеру жүргізетін органдар осындай ақпарат ретінде қарауға тиіс. Мұндай ақпарат оны берген мүдделі тұлғаның рұқсатынсыз жария етілуге жатпайды. Құпия ақпаратты берген мүдделі тұлғаларға құпия ақпараттың құпия емес нұсқасын ұсыну немесе егер олар мұндай ақпараттың құпия емес түрде жазылуы мүмкін болмауын көрсететін болса, құпия емес нұсқаның берілуі мүмкін болмау себептерін жазып беру ұсынылуы мүмкін. Алайда, егер тергеп-тексеру жүргізетін орган құпиялылықты сақтау туралы талапты негізделмеген деп есептесе және егер мүдделі тұлға бұл ақпаратты жария етуді не оны жалпы түрде немесе қысқартылған түрде ашуға рұқсат беруді қаламаса, тергеп-тексеру жүргізетін орган тиісті көздерден ұсынылған ақпараттың дұрыстығы жөнінде органды қанағаттандыратын растау алынған жағдайларды қоспағанда, бұл ақпаратты есепке алмауы мүмкін.

2. Двусторонняя защитная мера не применяется в течение первых шести (6) месяцев после начала процесса снижения таможенной пошлины или отмены таможенной пошлины по настоящему Соглашению.
3. Двусторонняя защитная мера не применяется повторно в отношении одного и того же товара в течение переходного периода, за исключением случаев, когда истек срок, равный половине срока действия ранее действовавшей двусторонней защитной меры.
4. Двусторонняя защитная мера не может быть введена в отношении товара, если в отношении данного товара действует специальная защитная мера. Если в отношении товара вводится специальная защитная мера, любая действующая в отношении того же товара двусторонняя защитная мера прекращает действие.
5. По окончании действия двусторонней защитной меры ставка таможенной пошлины устанавливается на уровне, который применялся бы на дату окончания действия меры в соответствии с приложением 2 - 1 (перечни тарифных обязательств), если бы мера не была введена.
Статья 3.16.
Процедуры расследования и требования транспарентности
1. Сторона применяет двустороннюю защитную меру только после расследования, проведенного органом Стороны, проводящим расследования. В рамках данного расследования должно быть сделано заблаговременное уведомление всех заинтересованных лиц и должны быть проведены публичные слушания или иные соответствующие мероприятия, в ходе которых импортеры, экспортеры и другие заинтересованные лица могут представить доказательства и свою позицию, а также иметь возможность прокомментировать выступления других сторон и представить свое мнение. Орган, проводящий расследование, публикует доклад с изложением своих выводов и обоснованных заключений по всем имеющим значение вопросам факта и права.
2. Любая информация, которая по своей природе является конфиденциальной или которая представляется на конфиденциальной основе, должна после представления обоснования рассматриваться в качестве таковой органами, проводящими расследование. Такая информация не подлежит разглашению без разрешения заинтересованного лица, предоставившего ее. Заинтересованным лицам, представившим конфиденциальную информацию, может быть предложено представить неконфиденциальную версию конфиденциальной информации или, если они указывают на то, что такая информация не может быть изложена в неконфиденциальном виде, изложить причины, по которым неконфиденциальная версия не может быть представлена. Однако, если орган, проводящий расследование, сочтет, что требование о соблюдении конфиденциальности не обоснованно, и если заинтересованное лицо не желает предать гласности эту информацию либо разрешить раскрыть ее в общем виде или в сокращенном виде, орган, проводящий расследование, может не учитывать эту информацию, за исключением случаев, когда из соответствующих источников будет получено удовлетворяющее орган подтверждение корректности представленной информации.

3. Ұлғайған импорттың осы бөлімнің ережелеріне сәйкес экономика саласына айтарлықтай залалдың немесе қатердің елеулі себебі болғанын айқындау мақсатында, тергеп-тексерулер жүргізетін орган сандық көрсеткіштерде көрсетілуі мүмкін және экономика саласының жағдайына, оның ішінде тергеп-тексеру объектісі болып табылатын тауар импортының абсолютті және салыстырмалы көрсеткіштерде өсу қарқыны мен көлеміне ықпал ететін барлық объективті факторларды, тергеп-тексеру объектісі болып табылатын импорттық тауардың ішкі нарықтағы үлесін, сату көлемінің, өндірістің, өнімділіктің, өндірістік қуаттардың жүктелуінің, пайда мен шығындар мөлшерінің, сондай-ақ жұмыспен қамту деңгейінің өзгеруін бағалайды.
4. Егер тергеп-тексеру объективті деректер негізінде осы тауардың ұлғайған импорты мен елеулі залалдың немесе елеулі залал қатерінің арасындағы себеп-салдарлық байланыстың бар екенін көрсетпесе ғана 3-тармақта аталған айқындау жасалмайды. Ұлғайған импорттан бөлек басқа факторлар сол уақытта экономика саласына залал келтірген болса, мұндай залал ұлғайған импортқа жатқызылмауға тиіс.
5. Әрбір Тарап өзінің тергеп-тексеру жүргізетін органдарының мұндай тергеп-тексеруді бастаған күнінен бастап тоғыз (9) ай ішінде аяқтауын қамтамасыз етеді.
3.17-бап
Нотификациялар мен консультациялар
1. Тарап:
(а) елеулі залалға немесе оның қатеріне, сондай-ақ ол үшін негізге қатысты тергеп-тексеру рәсімі басталғаннан;
(b) ұлғайған импорт салдарынан елеулі залал немесе оның қатері белгіленгеннен; және
(c) екіжақты қорғау шарасын қолдану немесе ұзарту туралы шешім қабылданғаннан кейін екінші Тарапқа дереу жазбаша хабарлама жібереді.
2. Тергеп-тексеру жүргізетін органдар 3.16-баптың (Тергеп-тексеру рәсімдері және транспаренттілік талаптары) 1-тармағының ережелеріне сәйкес тергеп-тексеру шеңберінде қаралатын мәселенің толық талдауын, сондай-ақ талданған факторлардың релеванттылығының дәлелдемелерін дереу жариялайды. Тарап екінші Тарапқа тергеп-тексеру жүргізетін орган баяндамасының құпия емес нұсқасының көшірмесін баспа түрінде және (немесе) Интернет арқылы электронды түрде береді.
3. Тарап 1 (b) тармақшасына сәйкес ұлғайған импорт салдарынан елеулі залалдың немесе оның қатерінің бар екені туралы қорытындыға келгені туралы хабардар еткен кезде, бұл Тарап хабарламаға:
(a) 2-1-қосымша (Тарифтік міндеттемелер тізбелері) негізделетін ҮЖ позициясы мен қосалқы позициясын қоса алғанда, екіжақты қорғау шарасы енгізілетін тауардың толық сипаттамасын; және
(b) осы Келісімге сәйкес кедендік бажды азайту немесе жою нәтижесінде екінші Тараптан шығарылған тауардың ұлғайған импорты салдарынан елеулі залалдың немесе оны келтіру қатерінің бар екенін анықтау үшін негіздерді енгізеді.

3. В целях определения того, стал ли возросший импорт существенной причиной серьезного ущерба отрасли экономики или угрозы в соответствии с положениями настоящего раздела орган, проводящий расследования, оценивает все объективные факторы, которые могут быть выражены в количественных показателях и которые оказывают воздействие на положение отрасли экономики, в том числе темпы и объем роста импорта товара, являющегося объектом расследования, в абсолютных и относительных показателях, долю импортного товара, являющегося объектом расследования, на внутреннем рынке, изменение объема продаж, производства, производительности, загрузки производственных мощностей, размеров прибыли и убытков, а также уровня занятости.
4. Определение, упомянутое в пункте 3, не может быть сделано, если только расследование не покажет на основе объективных данных наличие причинно-следственной связи между возросшим импортом данного товара и серьезным ущербом или угрозой серьезного ущерба. Когда другие факторы, кроме возросшего импорта, наносят ущерб отрасли экономики в то же самое время, такой ущерб не должен быть приписан возросшему импорту.
5. Каждая Сторона обеспечивает, чтобы ее органы, проводящие расследование, завершили такое расследование в течение девяти (9) месяцев с даты его начала.
Статья 3.17.
Нотификации и консультации
1. Сторона незамедлительно направляет письменное уведомление другой Стороне после:
(a) начала процедуры расследования, касающегося серьезного ущерба или его угрозы, а также основания для этого;
(b) установления серьезного ущерба или его угрозы вследствие возросшего импорта; и
(c) принятия решения о применении или продлении двусторонней защитной меры.
2. Органы, проводящие расследования, незамедлительно публикуют в соответствии с положениями пункта 1 статьи 3.16 (Процедуры расследования и требования транспарентности) подробный анализ рассматриваемого в рамках расследования вопроса, а также доказательства релевантности проанализированных факторов. Сторона представляет другой Стороне копию неконфиденциальной версии доклада органа, проводящего расследования, в печатном виде и (или) в электронном виде через Интернет.
3. Когда Сторона в соответствии с подпунктом 1(b) уведомляет о том, что она пришла к выводу о наличии серьезного ущерба или его угрозы вследствие возросшего импорта, эта Сторона включает в уведомление:
(a) полное описание товара, в отношении которого вводится двусторонняя защитная мера, включая позицию и субпозицию ГС, на которой основывается приложение 2 - 1 (Перечни тарифных обязательств); и
(b) основания для установления наличия серьезного ущерба или угрозы его причинения вследствие возросшего импорта товара, происходящего из другой Стороны в результате снижения или отмены таможенной пошлины в соответствии с настоящим Соглашением.

4. Тарап 1(с) тармақшасына сәйкес екіжақты қорғау шарасын қолдану немесе ұзарту туралы шешім қабылдағаны туралы хабардар еткен кезде, Тарап хабарламаға:
(a) 2-1-қосымша (Тарифтік міндеттемелер тізбелері) негізделетін ҮЖ позициясы мен қосалқы позициясын қоса алғанда, екіжақты қорғау шарасы енгізілетін тауардың толық сипаттамасын;
(b) екіжақты қорғау шарасының нақты сипаттамасын;
(c) екіжақты қорғау шарасы енгізілетін күнді, шараның болжамды қолданылу мерзімін; және
(d) екіжақты қорғау шарасы ұзартылған жағдайда – экономиканың тиісті саласының бейімделуінің дәлелдемелерін енгізеді.
5. Осы бөлімге сәйкес тауарларына қатысты екіжақты қорғау тергеп-тексеру жүргізілетін Тараптың сұрау салуы бойынша осы тергеп-тексеруді жүргізетін Тарап, 3 және 4-тармақтарға сәйкес ұсынылған хабарламаны немесе тергеп-тексеру жүргізетін орган тергеп-тексеруге байланысты жариялаған кез келген хабарламаны немесе баяндаманы талқылау үшін оларды сұрататын Тараппен консультацияларға қатысуға тиіс. Мұндай консультациялар Тараптың екіжақты қорғау тергеп-тексеруін жүргізуін қиындатпауға және мұндай тергеп-тексеруге немесе шараны енгізуге кедергі келтірмеуге тиіс.
4-ТАРАУ
ТАУАРЛАРДЫҢ ШЫҒАРЫЛҒАН ЖЕРІН АЙҚЫНДАУ ҚАҒИДАЛАРЫ
I БӨЛІМ. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
4.1-бап
Қолданылу аясы
Осы тарауда көзделген Тауардың шығарылған жерін айқындау қағидалары осы Келісімге сәйкес преференциялық тарифтік режимді ұсыну мақсаттары үшін қолданылады.
4.2-бап
Анықтамалар
Осы тараудың мақсаттары үшін:
"акваөсіру" өндірісті ұлғайту мақсатында, мысалы, тұрақты балық жіберу, қоректендіру немесе жыртқыштардан қорғау арқылы даму мен өсіру процестеріне әсер ету жолымен жұмыртқа, құртшабақтар, шабақтар және дернәсілдер сияқты бастапқы материалдан су организмдерін, оның ішінде балықтарды, ұлуларды, шаян тәрізділерді, басқа да су омыртқасыздарын және су өсімдіктерін өсіруді білдіреді;
"верификациялаушы орган" верификациялау бойынша рәсімдерді жүзеге асыру үшін Тарап тағайындайтын құзыретті үкіметтік органды білдіреді.
"өзара ауыстырылатын тауарлар немесе материалдар" коммерциялық мақсаттар үшін өзара ауыстырылатын және жоғары дәрежеде бірдей қасиеттерге ие тауарларды немесе материалдарды білдіреді;
"импорттаушы" тауарларды импорттайтын және тауарлар импортталатын Тараптың аумағында тіркелген тұлғаны білдіреді;
"бірдей және теңмәнді материалдар" техникалық және физикалық сипаттамалары бір және оларды дайын бұйымға енгізгеннен кейін шығарылған жерін айқындау мақсаттары үшін бір-бірінен ажыратуға болмайтын сол түрдегі және коммерциялық сападағы материалдарды білдіреді;
"материал" басқа тауарларды өндіру кезінде пайдаланылатын тауарды білдіреді;
"шығарылмайтын тауар" немесе "шығарылмайтын материал" осы тарауға сәйкес шығарылатын деп есептелмейтін тауарды немесе материалды білдіреді;
"бухгалтерлік есепке алудың жалпыға бірдей қағидаттары" консенсус арқылы танылатын немесе белгілі бір уақытта активтер мен пассивтер ретінде қандай экономикалық ресурстар мен міндеттемелер ескерілуге тиіс, активтер мен пассивтердегі қандай өзгерістер тіркелуге тиіс, активтер мен пассивтер және ондағы өзгерістер қалай өлшенуге тиіс, қандай ақпарат және қалай ашылуға тиіс және қандай қаржылық есептер ашылуға тиіс екеніне қатысты елде елеулі беделді қолдау көрсетілетін нормалар ретінде түсініледі.
Бұл нормалар жалпы қолданылатын толық басшылыққа алынатын қағидаттарды, сол сияқты егежей-тегежейлі практикалық стандарттарды, практикалар мен әдістемелерді білдіруі мүмкін.
"партия" экспорттаушыдан бір жүк алушының атына бір немесе бірнеше көлік құжаттары бойынша бір уақытта жіберілетін тауарды білдіреді;
"өндіруші" Тараптың аумағында тауарлар өндіруді жүзеге асыратын тұлғаны білдіреді;
"өндіріс" өсіруді, өндіруді, егін жинауды, өсімін молайтуды, алуды, жинауды, ұстап алуды, балық аулау мен аң аулауды, осындай тауарларды дайындауды, өңдеуді немесе құрастыруды қамтитын тауарларды алу тәсілдерін білдіреді;
"шығарылатын тауар" немесе "шығарылатын материал" осы тарауға сәйкес шығарылатын деп есептелуі мүмкін тауарды немесе материалды білдіреді;
"CIF жеткізу шарттарындағы құн" кеден брокерлеріне баждарды, салықтарды, алымдарды қоспағанда, фрахт құнын, сақтандыруды және портқа немесе тауарларды импорт еліне әкелінетін жерге дейін жеткізуге байланысты басқа да шығыстарды қамтитын импортталған тауардың құнын білдіреді;
"FOB жеткізу шарттарындағы құн" портқа немесе шетелге түпкілікті тиеп жөнелтілетін жерге дейін тасымалдау шығыстарын қоса алғанда, "бортта бос бағамен" шарттарындағы тауарлардың құнын білдіреді;
"қаптама материал және тиеп жөнелтуге арналған контейнер" тауар бөлшек саудада сату үшін қапталған қаптама материалын немесе контейнерді қоспағанда, басқа тауарды тасымалдау уақытында сол тауарды қорғау үшін пайдаланылатын тауарды білдіреді;
"уәкілетті орган" осы Келісімге сәйкес тауардың шығарылған жері туралы сертификаттарды беру үшін Тарап тағайындаған құзыретті органды білдіреді;
"экспорттаушы" осы тұлға тауарларды экспорттайтын Тараптың аумағында тіркелген тұлғаны білдіреді.
4.3-бап
Тауарлардың шығарылған жерінің өлшемшарттары
Осы тарауда көзделген жағдайларды қоспағанда, егер тауарлар:

4. Когда Сторона в соответствии с подпунктом 1(с) уведомляет о том, что она приняла решение о применении или продлении двусторонней защитной меры, Сторона включает в уведомление:
(a) полное описание товара, в отношении которого вводится двусторонняя защитная мера, включая позицию и субпозицию ГС, на которой основывается приложение 2 - 1 (Перечни тарифных обязательств);
(b) точное описание двусторонней защитной меры;
(c) дату введения двусторонней защитной меры, предполагаемый срок действия меры; и
(d) в случае продления двусторонней защитной меры - доказательства того, что соответствующая отрасль экономики адаптируется.
5. По запросу Стороны, в отношении товаров из которой проводится двустороннее защитное расследование в соответствии с настоящим разделом, Сторона, проводящая это расследование, должна принять участие в консультациях со Стороной, которая их запрашивает, для обсуждения уведомления, представленного в соответствии с пунктами 3 и 4, или любого уведомления или доклада, опубликованного органом, проводящим расследование, в связи с расследованием. Такие консультации не должны затруднять проведение Стороной двустороннего защитного расследования и не препятствуют такому расследованию или введению меры.
__________________________
2 Для целей данного пункта, "лицо, ответившее на вопросник" означает производителя, экспортера, импортера, и, в соответствующих случаях, правительство и (или) правительственный орган, которые отвечают на направленный органом Стороны, проводящим расследование, антидемпинговый или компенсационный вопросник.
3 Данное положение не препятствует органу после консультаций с лицом, ответившим на вопросник, изменять дату, если это становится необходимым в свете хода расследования.
4 Плата за снятие копий, если таковая имеется, должна быть ограничена суммой, которая приблизительно соответствует стоимости оказанных услуг.
ГЛАВА 4
ПРАВИЛА ОПРЕДЕЛЕНИЯ ПРОИСХОЖДЕНИЯ ТОВАРОВ
РАЗДЕЛ І. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 4.1
Сфера действия
Правила определения происхождения товара, предусмотренные настоящей главой, применяются для целей предоставления преференциального тарифного режима в соответствии с настоящим Соглашением.
Статья 4.2
Определения
Для целей настоящей главы:
"аквакультура" означает разведение водных организмов, в том числе рыбы, моллюсков, ракообразных, других водных беспозвоночных и водных растений, из исходного материала, такого как яйца, мальки, сеголетки и личинки, путем воздействия на процессы развития и роста в целях увеличения производства, например, посредством регулярного зарыбления, кормления или защиты от хищников;
"верифицирующий орган" означает компетентный правительственный орган, назначаемый Стороной для осуществления процедур по верификации.
"взаимозаменяемые товары или материалы" означают товары или материалы, которые являются взаимозаменяемыми для коммерческих целей и обладают в высшей степени идентичными свойствами;
"импортер" означает лицо, зарегистрированное на территории той Стороны, в которую таким лицом импортируются товары;
"идентичные и равнозначные материалы" означает материалы того же вида и коммерческого качества, обладающие теми же техническими и физическими характеристиками и которые после включения их в готовое изделие нельзя отличать друг от друга для целей определения происхождения;
"материал" означает товар, используемый при производстве других товаров;
"непроисходящий товар" или "непроисходящий материал" означает товар или материал, которые не могут считаться происходящими в соответствии с настоящей главой;
"общепринятые принципы бухгалтерского учета" понимаются как нормы, признаваемые консенсусом или пользующиеся в определенное время существенной авторитетной поддержкой в стране в отношении того, какие экономические ресурсы и обязательства должны учитываться как активы и пассивы, какие изменения в активах и пассивах должны регистрироваться, каким образом должны измеряться активы и пассивы и изменения в них, какая информация и каким образом должна раскрываться, и какие финансовые отчеты должны быть раскрыты.
Эти нормы могут представлять собой как развернутые руководящие принципы общего применения, так и подробные практические стандарты, практики и методики;
"партия" означает товар, который отправляется от экспортера одновременно по одному или нескольким транспортным документам в адрес одного грузополучателя;
"производитель" означает лицо, осуществляющее производство товаров на территории Стороны;
"производство" означает способы получения товаров, включающие выращивание, добычу, сбор урожая, разведение, извлечение, сбор, ловлю, рыболовство и охоту, изготовление, переработку или сборку таких товаров;
"происходящий товар" или "происходящий материал" означает товар или материал, которые могут считаться происходящими в соответствии с настоящей главой;
"стоимость на условиях поставки CIF" означает стоимость импортированного товара, включающую в себя стоимость фрахта, страхования и другие расходы, связанные с доставкой до порта или места ввоза товаров в страну импорта, исключая пошлины, налоги, сборы на таможенных брокеров;
"стоимость на условиях поставки FOB" означает стоимость товаров на условиях "свободен на борту", включая расходы на транспортировку до порта или места окончательной отгрузки за рубеж;
"упаковочные материал и контейнер для отгрузки" означает товар, используемый для защиты другого товара во время его транспортировки, за исключением упаковочного материала или контейнера, в который товар упакован для розничной продажи;
"уполномоченный орган" означает компетентный орган, назначенный Стороной для выдачи сертификатов о происхождении товара в соответствии с настоящим Соглашением;
"экспортер" означает лицо, зарегистрированное на территории той Стороны, откуда таким лицом экспортируются товары.
Статья 4.3
Критерии происхождения товаров
За исключением случаев, предусмотренных настоящей главой, каждая Сторона обеспечивает, чтобы товары признавались происходящими, если они:

(a) 4.4-бапта (Толық алынған немесе өндірілген тауарлар) көзделгендей Тарапта толық алынса немесе өндірілсе;
(b) 4.8-бапта (Шығарылған жерінің кумуляциясы) көзделгендей, бір және (немесе) одан көп Тараптың материалдарынан ғана Тарапта толық өндірілсе; және (немесе)
(c) шығарылмайтын материалдар пайдаланыла отырып, Тараптың аумағында өндірілсе және 4-4-қосымшаның (Тауарлардың шығарылған жерінің ерекше өлшемшарттары) қолданылатын талаптарын қанағаттандырса;
және тауарлар осы тараудың басқа да қолданылатын талаптарына сәйкес келсе, олар шығарылды деп танылуын әрбір Тарап қамтамасыз етеді.
4.4-бап
Толық алынған немесе өндірілген тауарлар
Әрбір Тарап 4.3-бапты (Тауарлардың шығарылған жерінің өлшемшарттары) қолдану мақсаттары үшін мынадай тауарлардың Тарапта толық алынған немесе өндірілген деп есептелуін қамтамасыз етуге тиіс:
(a) жемістерді, жидектерді, гүлдерді, көкөністерді, ағаштарды, балдырларды, саңырауқұлақтарды және онда өсірілген немесе жиналған тірі өсімдіктерді қоса алғанда, өсімдіктер мен өсімдіктен алынатын өнімдер;
(b) сол жерде төлдеген және өсірілген тірі жануарлар;
(c) сол жерде тірі жануарлардан алынған өнімдер;
(d) жинау, аң аулау, ұстап алу, балық аулау, өсіру, өсімін молайту және акваөсіру нәтижесінде алынған өнімдер;
(e) сол жерде ауадан, топырақтан, судан, теңіз түбінен немесе жер қойнауынан алынған немесе өндірілген минералдар және басқа да пайдалы қазбалар;
(f) Тарапта тіркелген, тіркелімге алынған немесе тізімге енгізілген және оның туын көтеріп жүретін кеме халықаралық құқық нормаларына сәйкес аумақтық теңіз (су) шекарасынан тыс алынған балық, моллюскалар және теңіз кәсібінің басқа да өнімдері;
(g) Тарапта тіркелген, тіркелімге алынған немесе тізімге енгізілген және оның туын көтеріп жүретін қайта өңдеуші кеменің бортында f) тармақшасында көрсетілген тауарлардан ғана алынған тауарлар;
(h) халықаралық заңнамаға сәйкес Тараптың осы теңіз түбін немесе жер қойнауын пайдалануға құқығы болған жағдайда, аумақтық теңізден тысқары жерлерде теңіз түбінен немесе жер қойнауынан Тарап өндірген балықтан, моллюскалардан және басқа да теңіз өнімдерінен ерекшеленетін тауарлар;
(i) мұндай тауарлар тек қайта өңдеу үшін ғана жарамды болған жағдайда, Тараптың аумағында өндіру және тұтыну нәтижесінде алынған қалдықтар мен сынықтар;
(j) мұндай өнімдер тек қайта өңдеу үшін ғана жарамды болған жағдайда, Тараптың аумағында құрастырылған, тұтынуда болған бұйымдар;
(k) Тарапта тіркелген ғарыш кемелерінде ашық ғарышта алынған өнімдер;
(l) Тараптың аумағында тек осы баптың (a) – (k) тармақшаларында көрсетілген тауарлардан ғана өндірілген немесе алынған тауарлар.
4.5-бап
Қосылған құнның үлесі

(a) полностью получены или произведены в такой Стороне как предусмотрено статьей 4.4 (полностью полученные или произведенные товары);
(b) полностью произведены в Стороне исключительно из материалов из одной и (или) более Сторон как предусмотрено статьей 4.8 (кумуляция происхождения); и (или)
(c) произведены на территории Стороны с использованием непроисходящих материалов и удовлетворяют применимым требованиям приложения 4-4 (особые критерии происхождения товаров);
и товары соответствуют всем другим применимым требованиям настоящей главы.
Статья 4.4
Полностью полученные или произведенные товары
Каждая Сторона должна обеспечить, что для целей применения статьи 4.3 (критерии происхождения товаров) полностью полученными или произведенными в Стороне будут считаться следующие товары:
(a) растения и продукты растительного происхождения, включая фрукты, ягоды, цветы, овощи, деревья, водоросли, грибы и живые растения, выращенные или собранные там;
(b) живые животные, родившиеся и выращенные;
(c) продукты, полученные там от живых животных;
(d) продукты, полученные в результате сбора, охоты, ловли, рыболовства, выращивания, разведения и аквакультур;
(e) минералы и другие полезные ископаемые, извлеченные или добытые там из воздуха, почвы, воды, морского дна или недр;
(f) рыба, моллюски и другие продукты морского промысла, полученные за границами территориального моря (вод) в соответствии с нормами международного права судном, зарегистрированным, приписанным или занесенным в списке в Стороне и ходящим под ее флагом;
(g) товары, полученные исключительно из товаров, указанных в подпункте (f), на борту перерабатывающего судна, зарегистрированного, приписанного или занесенного в списки в Стороне и ходящего под ее флагом;
(h) товары, отличные от рыбы, моллюсков и других морепродуктов, добытые Стороной из морского дна или недр за пределами территориального моря (вод) при условии, что в соответствии с международным законодательством Сторона имеет право эксплуатировать это дно или недра;
(і) отходы и лом, полученные в результате производства и потребления на территории Стороны, при условии, что такие товары пригодны только для переработки;
(j) бывшие в употреблении изделия, собранные на территории Стороны, при условии, что такие продукты пригодны только для переработки;
(k) продукты, полученные в открытом космосе на космических судах, зарегистрированных в Стороне;
(l) товары, произведенные или полученные на территории Стороны исключительно из товаров, указанных в подпунктах (a) - (k).
Статья 4.5
Доля добавленной стоимости

1. Осы тарауды және 4-4-қосымшада (Тауарлардың шығарылған жерінің ерекше өлшемшарттары) келтірілген шығарылған жерінің ерекше өлшемшарттарын қолдану мақсаттары үшін қосылған құнның үлесін есептеу үшін мынадай формула (бұдан әрі "VAC" деп аталады) пайдаланылады:
FOB жеткізу шарттарындағы құн – шығарылмайтын материалдардың құны
_________________________________________________________________ x 100%
FOB жеткізу шарттарындағы құн
2. 1-тармақта көрсетілген VAC-ты есептеу мақсаттары үшін мыналар:
(a) Тараптың аумағына материалдарды әкелу кезіндегі CIF жеткізу шарттарындағы құн; және (немесе)
(b) тауарды өңдеу және қайта өңдеу жүзеге асырылған Тараптың аумағында шығарылмайтын материалдар үшін төленген немесе төлеуге жататын ең ерте белгіленген баға шығарылмайтын материалдардың құны болып табылады.
3. Әрбір Тарап VAC-ты есептеу кезінде қаралған барлық шығыстардың тауарларды өңдеу және қайта өңдеу жүзеге асырылған Тараптың аумағында қолданылатын жалпыға бірдей қабылданған бухгалтерлік есеп қағидаттарына сәйкес есепке алынуын және тіркелуін қамтамасыз етеді.
4.6-бап
Өндірісте пайдаланылған материалдардың құны
1. Тараптың аумағында тауарларды өндіруші шығарылмайтын материалдарды сатып алған кезде мұндай материалдардың құны тасымалдау, сақтандыру, қаптау шығыстарын және осы материалдарды өнім беруші орналасқан жерден өндіріс орнына дейін ішкі тасымалдауға ғана байланысты кез келген басқа да шығыстарды қамтымайды.
2. Әрбір Тарап шығарылмайтын материалдар үшін тауарлар өндіру кезінде материалдарды пайдалану нәтижесінде пайда болатын қалдықтар мен сынықтардың құны басқа мақсаттар үшін пайдалануға болатын сынықтардың немесе қалдықтардың құнынан басқа материалдар құнынан шегеріп тасталатындай етіп көздеуге тиіс.
3. Егер 1 және 2-тармақтарда санамаланған шығыстар белгісіз болса және (немесе) түзету сомаларын құжатпен растау болмаса, онда осы нақты шығыстар үшін түзетуге жол берілмейді.
4.7-бап
Жеткіліксіз өңдеу немесе қайта өңдеу
1. Бөлек және (немесе) бір-бірімен ұштастырылып жүзеге асырылатын мына операциялар 4.3-баптың (Тауарлардың шығарылған жерінің өлшемшарттары) (b) және (c) тармақшаларының талаптарын орындау үшін жеткіліксіз деп есептеледі:
(a) тауарды сақтау немесе тасымалдау кезінде оның қалыпты жағдайда болуын қамтамасыз ету жөніндегі операциялар;
(b) мұздату және мұзын еріту;
(c) қаптау және қайта қаптау;
(d) жуу, тазалау, шаңын, тотығын, майын, бояуын немесе басқа жабындарын кетіру;
(e) кездемені үтіктеу немесе сығымдау;
(f) бояу, жалтырату, лактау, май жағу (май сіңіру);
(g) дәнділердің және күріштің қабығын аршу, ішінара немесе толығымен ағарту, тегістеу мен жылтырату;
(h) қантты бояу немесе кесек қантты қалыптастыру;
(i) дәндердің қабығын аршу және дәнін шығарып алу, жемістердің, көкөністер мен жаңғақтардың қабығын ашу;
(j) қайрау, тегістеу, ұнтақтау;
(k) қарапайым кесу;
(l) елеу, іріктеу, сұрыптау, сыныптау;
(m) банкілерге, сауыттарға, қаптарға, жәшіктерге, қораптарға құйып-салу, өлшеп орау, үстіңгі бетке бекіту және қаптау бойынша басқа да қарапайым операциялар;
(n) өнімге немесе оның қаптамасына сауда маркаларын, логотиптерді, заттаңбаларды және басқа да ұқсас айырым белгілерін салу немесе басу;
(o) шығарылған жері әртүрлі тауарларды араластыру, мұндай кезде дайын өнімнің сипаттамалары бастапқы құрамдастардың сипаттамаларынан айтарлықтай ерекшеленбейтін болады;
(p) тауарды құрастыру жөніндегі қарапайым операциялар;
(q) тауарды бөліктерге бөлшектеу; және
(r) малды сою.

1. Для целей применения настоящей главы и особых критериев происхождения, приведенных в приложении 4-4 (особые критерии в происхождения), используется следующая формула для расчета доли добавленной стоимости (именуемая далее "VAC"):
2. Для целей расчета VAC, указанного в пункте 1, стоимостью непроисходящих материалов являются:
(a) стоимость на условиях поставки CIF на момент ввоза материалов на территорию Стороны; и (или)
(b) самая ранняя установленная уплаченная или подлежащая уплате цена, за эти непроисходящие материалы на территории той Стороны, в которой осуществлялись обработка и переработка товара.
3. Каждая Сторона обеспечит, чтобы все расходы, рассмотренные при расчете VAC, учитывались и велись в соответствии с общепринятыми принципами бухгалтерского учета, применяемыми на территории той Стороны, в которой осуществлялись обработка и переработка товаров.
Статья 4.6
Стоимость материалов, использованных в производстве
1. Когда на территории Стороны производитель товаров приобретает непроисходящие материалы, в стоимость таких материалов не включают расходы на перевозку, страхование, упаковку и любые другие расходы, связанные только с внутренней перевозкой этих материалов от места расположения поставщика до места производства.
2. Каждая Сторона должна предусмотреть, чтобы для непроисходящих материалов стоимость отходов и лома, возникающих в результате использования материалов при производстве товаров, могла бы быть вычтена из стоимости материалов, кроме стоимости лома или отходов, которые можно использовать для других целей.
3. Если расходы, перечисленные в пунктах 1 и 2, неизвестны и (или) отсутствует документальное подтверждение сумм корректировки, то корректировка для этих конкретных расходов не допускается.
Статья 4.7
Недостаточная обработка или переработка
1. Следующие операции, осуществляемые по отдельности и (или) в сочетании друг с другом, считаются недостаточными для выполнения требований подпунктов (b) и (c) статьи 4.3 (Критерии происхождения товаров):
(a) операции по обеспечению нахождения товара в нормальном состоянии во время его хранения или транспортировки;
(b) заморозка и размораживание;
(c) упаковка и переупаковка;
(d) мойка, чистка, удаление пыли, окиси, масла, краски или других покрытий;
(e) глажка или прессование текстиля;
(f) покраска, полировка, лакировка, покрытие (пропитка) маслом;
(g) шелушение, частичное или полное отбеливание, шлифовка и полировка зерновых и риса;
(h) окрашивание сахара или формирование кускового сахара;
(і) шелушение и извлечение семян, снятие кожуры фруктов, овощей и орехов;
(j) затачивание, шлифование, помол;
(k) простая резка;
(l) просеивание, отбор, сортировка, классификация;
(m) разлив, фасовка в банки, флаконы, мешки, ящики, коробки, закрепление на поверхности и все другие простые операции по упаковке;
(n) нанесение или печать торговых марок, логотипов, этикеток и других подобных отличительных знаков на продукцию или ее упаковку;
(o) смешивание товаров различного происхождения, при котором характеристики итогового продукта не будут существенно отличаться от характеристик исходных компонентов;
(p) простые операции по сборке товара;
(q) разборка товара на части; и
(r) убой животных.

2. 1-тармақты қолдану мақсаттары үшін "қарапайым" операция деп жүзеге асырылуы үшін арнайы машықты (дағдыны), осы операцияға арналған машиналарды, аспаптарды немесе арнайы жабдықты қолдану талап етілмейтін операция түсініледі.
4.8-бап
Шығарылған жердің кумуляциясы
1. Әрбір Тарап Тараптардың біреуінде шығарылатын, екінші Тараптың аумағында тауарларды өндіру кезінде пайдаланылатын тауарлар мен материалдардың 4.7-баптың (Жеткіліксіз өңдеу немесе қайта өңдеу) 1-тармағында көрсетілген операциялардан басқа, соңғы операциялар орындалған екінші Тараптың аумағынан шығарылған деп есептелуін қамтамасыз етеді.
2. Әрбір Тарап бір немесе бірнеше өндіруші шығарылмайтын материалдарды пайдалана отырып бір немесе бірнеше Тараптың аумағында жүзеге асыратын өндірістік операциялардың осы материалға шығарылған жерін беру үшін осы өндірістік операциялардың өзі жеткілікті/жеткіліксіз екеніне қарамастан, өндірілген тауарлардың шығарылған жерін айқындау кезінде тауардың құрамында есепке алынуын қамтамасыз етеді.
3. Егер тауарларды өндіру кезінде шығарылмайтын материалдар пайдаланылса, әрбір Тарап тауардың VAC талаптарына сәйкестігін айқындау үшін:
(а) бір немесе бірнеше Тараптың аумағында шығарылмайтын материалға қатысты жүзеге асырылатын материалдарды өңдеу құны; сондай-ақ
(b) бір немесе бірнеше Тараптың аумағында шығарылмайтын материалдарды өндіру кезінде пайдаланылған кез келген шығарылатын материалдың құны есепке алынуы мүмкін екенін көздеуге тиіс.
4. Мұндай материалдардың шығарылған жері уәкілетті орган берген шығарылған жері сертификатымен (EAS нысаны) расталуға тиіс.
4.9-бап
Өндірісте пайдаланылатын материалдар
Әрбір Тарап, егер шығарылмайтын материалдарға осы тараудың талаптарына сай келетіндей одан әрі өңдеу жасалатын болса, онда кейіннен алынған тауардың шығарылған жерін айқындау кезінде осы материалдарды тауар өндірушінің өндіргеніне немесе өндірмегеніне қарамастан, осындай материалдардың шығарылатын материалдар ретінде қаралуын көздеуге тиіс.
4.10-бап
De Minimis
1. Әрбір Тарап 4-4-қосымшада (Тауарлардың шығарылған жерінің ерекше өлшемшарттары) көрсетілген тарифтік сыныптауды өзгерту жөніндегі талаптарды қанағаттандырмайтын, құрамында шығарылмайтын материалдар бар тауарлардың, егер тауарларды өндіруде пайдаланылатын барлық шығарылмайтын материалдардың құны FOB шарттарында осындай тауарлар құнының 10 пайызынан аспаса, ал тауарлар осы тараудың барлық басқа талаптарына сай келетін болса, дегенмен де шығарылатын тауарлар ретінде қаралуын көздеуге тиіс.

2. Для целей применения пункта 1 под "простой" операцией понимается операция, для осуществления которой не требуется применение специальных умений (навыков), машин, приборов или оборудования, специально предназначенных для данной операции.
Статья 4.8
Кумуляция происхождения
1. Каждая Сторона обеспечит, чтобы товары или материалы, происходящие в одной из Сторон, которые используются при производстве товаров на территории другой Стороны, считались происходящими с территории Стороны, где были выполнены последние операции, кроме тех, которые указаны в пункте 1 статьи 4.7 (Недостаточная обработка или переработка).
2. Каждая Сторона обеспечит, чтобы производственные операции, осуществляемые на территории одной или нескольких Сторон одним или несколькими производителями с использованием непроисходящих материалов, могли быть учтены в составе товара при определении происхождения произведенных товаров, вне зависимости от того, достаточны ли эти производственные операции сами по себе для придания происхождения этому материалу.
3. Если при производстве товаров используются непроисходящие материалы, каждая Сторона должна предусмотреть, чтобы для определения того, соответствует ли товар требованиям VAC, могли быть учтены:
(а) стоимость обработки материалов, осуществляемой на территории одной или нескольких Сторон, над непроисходящим материалом; а также
(b) стоимость любого происходящего материала, использованного при производстве непроисходящих материалов, на территории одной или нескольких Сторон.
4. Происхождение таких материалов должно быть подтверждено сертификатом происхождения (форма EAS), выданным уполномоченным органом.
Статья 4.9
Материалы, используемые в производстве
Каждая Сторона должна предусмотреть, чтобы в случае, если непроисходящие материалы, подвергаются дальнейшей переработке таким образом, что они отвечают требованиям настоящей главы, при определении происхождения полученного впоследствии товара такие материалы рассматриваются как происходящие независимо от того, были ли эти материалы произведены производителем товара или нет.
Статья 4.10
De Minimis
1. Каждая Сторона должна предусмотреть, чтобы товары, содержащие непроисходящие материалы, которые не удовлетворяют требованиям по изменению тарифной классификации, указанным в приложении 4-4 (особые критерии происхождения товаров), тем не менее рассматривались как происходящие товары, если стоимость всех непроисходящих материалов, которые используются в производстве товаров, не превышает 10 процентов стоимости таких товаров на условиях FOB; а товары отвечают всем другим требованиям настоящей главы.

2. 1-тармақ тауарлар өндіруде шығарылмайтын материалдар пайдаланылған жағдайда ғана қолданылады.
3. Егер 1-тармақта көрсетілген тауарларға қосылған құн үлесінің өлшемшарттары да қолданылатын болса, қосылған құнның қолданылатын өлшемшартын есептеу мақсаттары үшін осы шығарылмайтын материалдардың құны шығарылмайтын материалдардың құнына қосылуға тиіс.
4.11-бап
Тікелей жеткізу
1. Әрбір Тарап, шығарылатын тауарлар осы Келісімнің тарапы болып табылмайтын елдің аумағы арқылы өткізілмей, экспорттаушы Тараптың аумағынан импорттаушы Тараптың аумағына тікелей жеткізілген жағдайда, олардың өз шығарылған жерін сақтап қалуын қамтамасыз етеді.
2. Әрбір Тарап, егер шығарылатын тауарлар осы Келісімнің тарапы болып табылмайтын бір немесе одан көп елдің аумағы арқылы тасымалданатын болса, олардың:
(a) осы Келісімнің тарапы болып табылмайтын елдердің аумағы арқылы транзит географиялық себептерге негізделген немесе тек қана тасымалдау жөніндегі талаптарға байланысты;
(b) тауарлар сауда немесе тұтыну объектісі болып табылмаған және осы Келісімнің тарапы болып табылмайтын елдің аумағында кеден органдарының бақылауында қалған;
(c) жүк түсіру, қайта тиеу (оның ішінде көлік құралдары мен контейнерлердің түрін өзгерте отырып), сақтау, таңбалау жөніндегі операцияларды және олардың жақсы күйде сақталуын қамтамасыз ету үшін немесе тауарды импорттаушы Тараптың аумағына тасымалдау үшін қажетті кез келген операцияларды қоспағанда, тауарлар қандай да бір операцияларға ұшырамаған жағдайларда, өзінің шығарылған жерін сақтап қалуын қамтамасыз етеді.
3. Декларант импорттаушы Тараптың кеден органдарына 2-тармақта белгіленген талаптардың орындалуын тиісті құжатпен растауларды ұсынуға тиіс. Мұндай дәлелдемелер импорттаушы Тараптың кеден органдарына:
(а) бір Тараптың аумағынан екінші Тараптың аумағына алып өту маршрутын куәландыратын, мынадай ақпаратты қамтитын:
i. тауарлардың нақты сипаттамасы;
ii. оны қолданатын жер:
А. кемелердің немесе басқа да пайдаланылған көлік құралдарының атаулары;
В. контейнерлердің нөмірлерін;
С. осы Келісімнің тарапы болып табылмайтын транзит тарапта тауарлардың болған жағдайлары;
D. осы Келісімнің тарапы болып табылмайтын тараптың кеден органдарының белгілері;
Е. тауарларды түсіру және қайта тиеу күні; көлік құжаттарын; және (немесе)
(b) осы Келісімнің тарапы болып табылмайтын транзит тарапында кеден органдары берген құжатты беру арқылы ұсынылады.
4. Декларант 3-тармақта көрсетілгендерден басқа, 2-тармақ талаптарының орындалуын растайтын өзге де құжаттарды ұсына алады.
4.12-бап
Өзара ауыстырылатын тауарлар немесе материалдар

2. Пункт 1 применяется только тогда, когда в производстве товаров используются непроисходящие материалы.
3. Если на товары, указанные в пункте 1, также распространяются критерии доли добавленной стоимости, стоимость этих непроисходящих материалов должна быть включена в стоимость непроисходящих материалов для целей расчета применимого критерия добавленной стоимости.
Статья 4.11
Прямая поставка
1. Каждая Сторона обеспечивает, чтобы происходящие товары сохраняли свое происхождение при условии их прямой поставки с территории экспортирующей стороны на территорию импортирующей Стороны без перемещения через территорию страны, не являющейся стороной данного Соглашения.
2. Каждая Сторона обеспечивает, чтобы в случае, если происходящие товары перевозятся через территорию одной или более стран, не являющихся стороной данного Соглашения, они сохраняли свое происхождение при условии того, что:
(a) транзит через территорию стран, не являющихся стороной данного Соглашения, обусловлен географическими причинами или связан исключительно с требованиями по перевозке;
(b) товары не являлись объектом торговли или потребления и оставались под контролем таможенных органов на территории страны, не являющейся стороной данного Соглашения;
(c) товары не подвергались каким-либо операциям, за исключением операций по разгрузке, перегрузке (в том числе с изменением вида транспортных средств и контейнеров), хранению, маркировки и любых операций, необходимых для обеспечения их сохранности в хорошем состоянии или для перевозки товара на территорию импортирующей Стороны.
3. Декларант должен предъявить таможенным органам импортирующей Стороны соответствующие документальные подтверждения выполнения требований, установленных пунктом 2. Такие доказательства предоставляются в таможенные органы импортирующей Стороны путем подачи:
(а) транспортных документов, удостоверяющих маршрут перемещения с территории одной Стороны на территорию другой Стороны, содержащих следующую информацию:
і. точное описание товаров;
ii. где это применимо:
A. названия судов или других использованных транспортных средств;
B. номера контейнеров;
C. условия, в которых товары находились в стороне транзита, не являющейся стороной данного Соглашения;
D. отметки таможенных органов стороны транзита, не являющейся стороной данного Соглашения;
E. даты разгрузки и перегрузки товаров; и (или)
(b) документ, выданный таможенными органами в стороне транзита, не являющейся стороной данного Соглашения.
4. Декларант может представлять иные документы, помимо указанных в пункте 3, подтверждающие выполнение требований пункта 2.
Статья 4.12
Взаимозаменяемые товары или материалы

1. Егер тауарды дайындау кезінде бірдей және өзара ауыстырылатын шығарылатын және шығарылмайтын тауарлар және (немесе) материалдар пайдаланылса, бұл материалдар сақтау кезінде олардың шығарылған жеріне байланысты физикалық тұрғыдан бөлектенуге тиіс.
2. Бірдей және өзара ауыстырылатын болып табылатын, шығарылатын және шығарылмайтын материалдардың қорларын бөлек сақтау кезінде елеулі шығындар, өндірістік практикаға қатысты қиыншылықтар және (немесе) материалдық қиындықтар туындаған жағдайларда, уәкілетті органдар өндірушілердің жазбаша сұрау салуы бойынша бухгалтерлік есептегі бөлу әдісін пайдалана отырып, материалдарды бөлек сақтамай материалдарды басқаруға келісім беруі мүмкін. Келісім, егер бухгалтерлік есептегі бөлу әдісін пайдалану арқылы кез келген уақытта Тараптарда шығарылған тауарлар ретінде қаралуы мүмкін, алынған тауарлар санының қорларды физикалық бөлу әдісін пайдалана отырып алынуы мүмкін тауарлардың санымен сәйкес келетініне кепілдік беруге болатын жағдайда ғана беріледі.
3. Таңдап алынған бөлек есепке алу әдісі оны таңдаған тұлға үшін қаржы жылы ішінде тауарлар шығарылатын Тарапта қолданылатын бухгалтерлік есептің жалпыға бірдей қабылданған қағидаттарына сәйкес белгіленеді, қолданылады және сақталады.
4. 2-тармақта аталған таңдап алынған бөлек есепке алу әдісін пайдаланатын өндіруші материалдардың барлық құжатпен растауларын кемінде үш жыл бойы сақтауға тиіс. Экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органының сұрау салуы бойынша өндіруші қорларды басқару қалай жүзеге асырылатыны туралы қанағаттанарлық есеп беруге тиіс.
5. Уәкілетті органдар 2-тармақта аталған келісудің пайдаланылуын бақылайды және егер дайындаушы оны тиісті түрде қолданбаса және (немесе) осы тарауда жазылған қандай да бір басқа шарттарды орындамаса, оны кері қайтарып ала алады.
4.13-бап
Үшінші тараптың инвойсы
Импорттаушы Тарап шот-фактураны (инвойсты) не осы Келісімнің Тарапы болып табылмайтын елде орналасқан компания не экспорттаушы Тараптағы экспорттаушы көрсетілген компания есебінен берген кезде және тауарлар осы тараудың талаптарына сәйкес келген жағдайда преференциялық тарифтік режим беруге тиіс.
4.14-бап
Бөлшек саудада сатуға арналған қаптама материалдар мен контейнерлер
1. Әрбір тарап, егер бөлшек саудада сатуға арналған тауарлар қапталған қаптама материалдар мен контейнерлер тауарлармен бірге сыныпталатын болса, олардың осы тауарлардың бөлігі ретінде қаралуын және олардың шығарылған жері сол жер болуға тиіс екенін көздеуге тиіс.

1. Если при изготовлении товара используются идентичные и взаимозаменяемые происходящие и непроизводящие товары и (или) материалы, эти материалы во время хранения должны быть физически разделены в зависимости от их происхождения.
2. В тех случаях, когда при раздельном хранении запасов из происходящих и непроисходящих материалов, которые являются идентичными и взаимозаменяемыми, возникают значительные затраты, сложности с производственной практикой и (или) материальные трудности, уполномоченные органы могут по письменному запросу производителей согласовать управление материалами с использованием метода разделения в бухгалтерском учете без раздельного хранения материалов. Согласование предоставляется только в том случае, если с помощью использования метода разделения в бухгалтерском учете можно гарантировать, что в любое время количество полученных товаров, которые могут рассматриваться как происходящие в Сторонах, совпадает с количеством товаров, которое могло быть получено с использованием метода физического разделения запасов.
3 Выбранный метод раздельного учета отмечается, применяется и поддерживается в соответствии с общепринятыми принципами бухгалтерского учета, применяемыми в Стороне, в которой производятся товары в течение финансового года для лица, которое его выбрало.
4. Производитель, использующий выбранный метод раздельного учета, упомянутый в пункте 2, должен хранить все документальные подтверждения материалов в течение не менее трех лет. По запросу верифицирующего органа экспортирующей Стороны производитель должен предоставить удовлетворительный отчет о том, как осуществляется управление запасами.
5. Уполномоченные органы контролируют использование согласования, упомянутого в пункте 2, и могут отозвать его, если изготовитель применяет его ненадлежащим образом и (или) не выполняет какие-либо другие условия, изложенные в настоящей главе.
Статья 4.13
Инвойс третьей стороны
Импортирующая сторона должна предоставить преференциальный тарифный режим в случае, когда счет-фактура (инвойс) выдается либо компанией, расположенной в стране, не являющейся Стороной данного Соглашения, либо экспортером в экспортирующей Стороне за счет указанной компании и при условии того, что товары соответствуют требованиям настоящей главы.
Статья 4.14
Упаковочные материалы и контейнеры для розничной продажи
1. Каждая сторона должна предусмотреть, чтобы упаковочные материалы и контейнеры, в которые упакованы товары для розничной продажи, если они классифицируются с товарами, рассматривались как часть этих товаров и имели то же происхождение.

2. Әрбір тарап, егер тауарларға VAC өлшемшарты қолданылатын болса, егер тауарлар қапталған, бөлшек саудада сатуға арналған қаптама материалдар мен контейнерлер тауарлармен бірге сыныпталатын болса, тауарлардың қосылған құнының үлесін есептеу мақсатында, олардың құны жағдайға байланысты, шығарылатын немесе шығарылмайтын тауар құны ретінде ескерілуін көздеуге тиіс.
4.15-бап
Тасымалдауға арналған қаптама материалдар мен контейнерлер
Әрбір тарап тауарларды тасымалдауға ғана арналған қаптама материалдар мен контейнерлер тауарлардың шығарылған жерін айқындау кезінде есепке алынбауын көздеуге тиіс.
4.16-бап
Құрылғылар, керек-жарақтар, қосалқы бөлшектер, құралдар, нұсқаулықтар және басқа да ақпараттық материалдар
1. Әрбір Тарап:
(a) 3-тармақта сипатталғандай, тауардың толық алынғанын және (немесе) өндірілгенін және (немесе) тауарлардың 4-4-қосымшада (Тауарлардың шығарылған жерінің ерекше өлшемшарттары) көрсетілген сыныптаманы ауыстыру өлшемшартына сәйкес келетінін айқындау кезінде құрылғылардың, қосалқы бөлшектердің, құралдардың немесе нұсқаулықтар мен басқа да ақпараттық материалдардың есепке алынбауын; және
(b) 3-тармақта сипатталғандай, тауарлардың қосылған құн үлесінің өлшемшартына сәйкес келетінін айқындау кезінде құрылғылардың, керек-жарақтардың, қосалқы бөлшектердің, нұсқаулықтардың және басқа да ақпараттық материалдардың құны, жағдайға байланысты, тауарлардың қосылған құнының үлесін есептеу кезінде шығарылатын немесе шығарылмайтын материалдар ретінде назарға алынуын көздеуге тиіс.
2. Әрбір Тарап 3-тармақта сипатталғандай, құрылғылардың, керек-жарақтардың, қосалқы бөлшектердің, құралдардың, нұсқаулықтардың және басқа да ақпараттық материалдардың шығарылған жері олармен бірге жеткізілген тауарлардың шығарылған жерімен бірдей болуын қамтамасыз етуге тиіс.
3. Осы баптың мақсаттары үшін құрылғылар, керек-жарақтар, қосалқы бөлшектер, құралдар, нұсқаулықтар және ақпараттық материалдар, егер:
(a) құрылғылар, керек-жарақтар, қосалқы бөлшектер, құралдар, нұсқаулықтар және ақпараттық материалдар тауарлармен бірге сыныпталса және жеткізілсе, бірақ оларға тауарлардан бөлек коммерциялық шот қойылмаса; және
(b) құрылғылардың, керек-жарақтардың, қосалқы бөлшектер мен құралдардың, нұсқаулықтар мен ақпараттық материалдардың түрлері, саны және құны осы тауарлар үшін әдеттегідей болып табылса, сондай құрал-жабдықтар ретінде қаралады.
4.17-бап
Тауарлар жинақтары
1. Әрбір тарап Үйлестірілген жүйені интерпретациялаудың негізгі қағидаларының 3 (a) және (b) қағидасына сәйкес сыныпталатын жинақтың шығарылған жерінің жинаққа қолданылатын тауарлардың шығарылатын жерінің ерекше өлшемшартына сәйкес айқындалуын көздеуге тиіс.

2. Каждая сторона должна предусмотреть, чтобы в случае, если на товары распространяется критерий VAC, стоимость упаковочных материалов и контейнеров для розничной продажи, в которые упакованы товары, если они классифицируются с товарами, в целях расчета доли добавленной стоимости товаров учитывалась как происходящая и (или) непроисходящая в зависимости от ситуации.
Статья 4.15
Упаковочные материалы и контейнеры для перевозки
Каждая сторона должна предусмотреть, чтобы упаковочные материалы и контейнеры, предназначенные исключительно для транспортировки товаров, не учитывались при определении происхождения товаров.
Статья 4.16
Приспособления, принадлежности, запасные части, инструменты, инструкции и другие информационные материалы
1 Каждая сторона должна предусмотреть, чтобы:
(a) при определении того, полностью ли получены и (или) произведены товары, и (или) соответствуют ли товары критерию смены классификации, указанному в приложении 4-4 (Особые критерии происхождения товаров), приспособления, принадлежности, запасные части, инструменты или инструкции и другие информационные материалы, как это описано в пункте 3, не учитывались; а
(b) при определении того, соответствуют ли товары критерию доли добавленной стоимости, стоимость приспособлений, принадлежностей, запасных частей, инструкций и других информационных материалов, как это описано в пункте 3, принималась во внимание в качестве происходящих или непроисходящих материалов, в зависимости от ситуации, при расчете доли добавленной стоимости товаров.
2. Каждая Сторона должна обеспечить, чтобы приспособления, принадлежности, запасные части, инструменты инструкции и другие информационные материалы, как описано в пункте 3, имели бы то происхождение, что и товары, с которыми они были поставлены.
3. Для целей настоящей статьи приспособления, принадлежности, запасные части, инструменты, инструкции и информационные материалы рассматриваются таковыми, если:
(a) приспособления, принадлежности, запасные части, инструменты, инструкции и информационные материалы классифицируются и поставляются вместе с товарами, но на них не выставлен отдельный от товаров коммерческий счет; и
(b) типы, количество и стоимость приспособлений, принадлежностей, запасных частей и инструментов, инструкций и информационных материалов являются обычными для данных товаров.
Статья 4.17
Наборы товаров
1. Каждая сторона должна предусмотреть, чтобы происхождение набора, классифицируемого в соответствии с Правилом 3 (a) и (b) Основных правил интерпретации Гармонизированной системы, определялось в соответствии с особым критерием происхождения товаров, применимым к набору.

2. Әрбір тарап Үйлестірілген жүйені интерпретациялаудың негізгі қағидаларының 3 (с) қағидасына сәйкес сыныпталатын жинақтың, егер жинақтағы әрбір тауар шығарылатын тауар болып табылған жағдайда ғана, және бұл ретте жинақ пен тауарлар осы тараудың қолданылатын басқа да талаптарына сай келетін болса, шығарылатын жинақ деп танылуын көздеуге тиіс.
3. 2-тармақтың ережелеріне қарамастан, Үйлестірілген жүйені интерпретациялаудың негізгі қағидаларының 3 (с) қағидасына сәйкес сыныпталатын жинақ, егер жинақтағы барлық шығарылмайтын тауарлардың құны FOB жеткізу шарттарында жинақ құнының он (10) пайызынан аспаса, шығарылатын жинақ деп танылады.
4.18-бап
Жанама материалдар
Тауардың шығарылған жерін айқындау мақсаттары үшін мұндай тауарды өндіру кезінде пайдаланылуы мүмкін және осындай тауардың құрамына қосылмайтын мынадай жанама материалдардың:
(a) отынның және электр энергиясының, катализаторлардың және еріткіштердің;
(b) құралдардың, мөртаңбалардың және пресс-нысанның;
(c) жабдықтар мен ғимараттарға техникалық қызмет көрсетуде пайдаланылатын қосалқы бөлшектер мен материалдардың;
(d) өндірісте немесе жабдық пен ғимараттарды пайдалану кезінде пайдаланылатын жағармай материалдарының, қоспалардың және басқа да материалдардың;
(e) қауіпсіздікті қамтамасыз етуге арналған қолғаптардың, көзілдіріктің, аяқ киімнің, киімнің, жабдықтың;
(f) тауарларды тестілеу немесе тексеру үшін пайдаланылатын жабдықтың, құрылғының;
(g) мұндай тауарларға қосылмаған, бірақ тауарларды дайындау кезінде пайдалану өндірістік процестің бір бөлігі ретінде негізді түрде ұсынылуы мүмкін кез келген басқа материалдың шығарылған жері есепке алынбайды.
II БӨЛІМ
ТАУАРЛАРДЫҢ ШЫҒАРЫЛҒАН ЖЕРІН ҚҰЖАТТАМАЛЫҚ РАСТАУ
4.19-бап
Преференциялық тарифтік режим беру туралы өтініш
1. 2.6-бапқа (Кедендік баждарды төмендету және олардың күшін жою) сәйкес преференциялық тарифтік режим алу мақсаттары үшін декларант, осы Келісімнің 4.20 (Шығарылған жері туралы декларация) және 4.21 (Тауардың шығарылған жерін растайтын құжаттарды ұсыну талап етілмейтін мән-жайлар) баптарында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, импорттаушы Тараптың кеден органына осы тараудың талаптарына сәйкес жасалған Тауардың шығарылған жері туралы сертификатты (EAS нысаны) қағаз жеткізгіште ұсынуға міндетті.
2. Импорттаушы Тараптың кеден органдарына ұсынылатын Тауардың шығарылған жері туралы сертификат түпнұсқалы, жарамды болуға, сондай-ақ 4-1-қосымшада (Тауардың шығарылған жері туралы сертификат (EAS нысаны) белгіленген форматқа сәйкес келуге тиіс, сондай-ақ 4-2-қосымшада (Тауардың шығарылған жері туралы сертификатты толтыру жөніндегі нұсқаулық (EAS нысан) белгіленген талаптарға сәйкес тиісті түрде ағылшын тілінде толтырылған болуға тиіс.

2. Каждая сторона должна предусмотреть, чтобы набор, классифицируемый в соответствии с Правилом 3 (с) Основных правил интерпретации Гармонизированной системы, признавался происходящим только в том случае, если каждый товар в наборе является происходящим, и при этом набор и товары отвечают другим применимым требованиям настоящей главы.
3. Несмотря на положения пункта 2 набор, классифицируемый в соответствии с Правилом 3 (с) Основных правил интерпретации Гармонизированной системы, признается происходящим, если стоимость всех непроисходящих товаров в наборе не превышает десять (10) процентов стоимости набора на условиях поставки FOB.
Статья 4.18
Косвенные материалы
Для целей определения происхождения товара не учитывается происхождение следующих косвенных материалов, которые могут использоваться при производстве такого товара и не включаются в состав такого товара:
(a) топливо и электрическая энергия, катализаторы и растворители;
(b) инструменты, штампы и пресс-формы;
(c) запасные части и материалы, используемые в техническом обслуживании оборудования и зданий;
(d) смазочные материалы, присадки и другие материалы, используемые в производстве или при эксплуатации оборудования и зданий;
(e) перчатки, очки, обувь, одежда, оборудование для обеспечения безопасности;
(f) оборудование, устройства, используемые для тестирования или проверки товаров;
(g) любой другой материал, который не включен в товары, но использование которого при изготовлении товаров может быть обоснованно представлено в качестве части производственного процесса.
РАЗДЕЛ II.
ДОКУМЕНТАЛЬНОЕ ПОДТВЕРЖДЕНИЕ ПРОИСХОЖДЕНИЯ ТОВАРОВ
Статья 4.19
Заявление о предоставлении преференциального тарифного режима
1. Для целей получения преференциального тарифного режима в соответствии со статьей 2.6 (Снижение и отмена таможенных пошлин) декларант, за исключением случаев, указанных в статьях 4.20 (Декларация о происхождении) и 4.21 (Обстоятельства, при которых представление документов, подтверждающих происхождение товара не требуется), обязан представить таможенному органу импортирующей Стороны выполненный в соответствии с требованиями настоящей главы сертификат о происхождении товара (форма EAS) на бумажном носителе.
2. Сертификат о происхождении товара, представляемый таможенным органам импортирующей Стороны, должен быть оригинальным, действительным, а также соответствовать формату, установленному приложением 4-1 (Сертификат о происхождении товара (форма EAS), а также должен быть надлежащим образом заполнен на английском языке согласно требованиям, установленным приложением 4-2 (Инструкция по заполнению сертификата о происхождении товара (форма EAS).

3. Тауардың шығарылған жері туралы сертификат берілген күннен бастап он екі (12) ай бойы жарамды болуға және 5-тармақта көрсетілген жағдайларды қоспағанда, импорттаушы Тараптың кеден органдарына осы кезең ішінде, бірақ тауар шығарылған кезден кешіктірілмей ұсынылуға тиіс.
4. Мүдделі тараптар өздерінің арасындағы саудада, 4.32-бапта (Шығарылған жерін сертификаттаудың электрондық жүйесі) көзделгендей, Тауарлардың шығарылған жерін сертификаттаудың электрондық жүйесін (бұдан әрі "СЭЖ" деп аталады) пайдаланған кезде тауардың шығарылған жері туралы сертификатты қағаз жеткізгіште ұсыну талап етілмейді. Бұл жағдайда тауардың шығарылған жері туралы мұндай сертификаттың күні мен нөмірі импорттық кедендік декларацияда көрсетілуге тиіс.
5. Егер импорттаушы импорттау кезінде тауардың шығарылған жері туралы сертификатты ұсына алмаса, импорттаушы Тарап БҚР мөлшерлемесі көлемінде кедендік баждар алады немесе қолданылатын жерде әкелінетін тауарға депозит енгізуді талап етеді. Мұндай жағдайда импорттаушы импорттық кедендік декларация тіркелген күннен бастап он екі (12) ай ішінде преференциялық тарифтік режим беруді және 4.27-баптың (Преференциялық тарифтік режим беру) ережелері орындалған жағдайда, импорттаушы Тараптың заңнамасына сәйкес кедендік әкелу бажының немесе енгізілген депозиттің артық төленген сомасын қайтаруды сұрата алады.
4.20-бап
Шығарылған жері туралы декларация
1. Шығарылатын тауарлардың кедендік құны 5000 АҚШ долларынан немесе импорттаушы Тараптың валютасындағы баламалы сомадан аспайтын преференциялық тарифтік режим алу мақсатында тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың орнына тауардың шығарылған жері туралы декларация берілуі мүмкін.
2. Тараптар тауардың шығарылған жері туралы сертификатты ұсыну қажеттігінен алшақтау мақсатында мұндай әкелудің негізді түрде бөлінген немесе ұйымдастырылған деп есептелуі мүмкін тауарлардың бір немесе бірнеше партиясының бір бөлігін білдірмеуін қамтамасыз етеді.
3. Өндіруші немесе экспорттаушы Тауардың шығарылған жері туралы декларацияны шот-фактурада (инвойста) немесе тауарға байланысты өзге ілеспе құжатта 4-3-қосымшада (Тауардың шығарылған жері туралы декларация) ұсынылған үлгі бойынша ағылшын тілінде ақпарат жазу түрінде ресімдейді. Тауардың шығарылған жері туралы декларацияда өндірушінің, экспорттаушының немесе оның уәкілетті өкілінің түпнұсқа қолтаңба қолы болуға тиіс.
4. Тауардың шығарылған жері туралы декларация бір партиядан шығарылатын тауарлар туралы ақпаратты қамтиды және берілген күннен бастап он екі (12) ай бойы жарамды.

3. Сертификат о происхождении товара может быть действителен в течение двенадцати (12) месяцев с даты выдачи и представлен таможенным органам импортирующей Стороны в течение этого периода, но не позднее момента выпуска товара, за исключением случаев, указанных в пункте 5.
4. Когда заинтересованные стороны используют в торговле между ними Электронную систему сертификации происхождения товаров (именуемая далее "ЭСС"), как это предусмотрено статьей 4.32 (Электронная система сертификации происхождения), представление сертификата о происхождении товара на бумажном носителе не требуется. В этом случае дата и номер такого сертификата о происхождении товара должны быть указаны в импортной таможенной декларации.
5. Если импортер не может предоставить при импорте сертификат о происхождении товара, импортирующая Сторона взимает таможенные пошлины в размере ставки РНБ или, где это применимо, требует внесения депозита за ввозимый товар. В таком случае импортер может в течение двенадцати (12) месяцев с даты регистрации импортной таможенной декларации запросить предоставление преференциального тарифного режима и возврата излишне уплаченной суммы ввозной таможенной пошлины или внесенного депозита в соответствии с законодательством импортирующей Стороны при условии выполнения положений статьи 4.27 (Предоставление преференциального тарифного режима)
Статья 4.20
Декларация о происхождении
1. В целях получения преференциального тарифного режима, когда таможенная стоимость происходящих товаров не превышает 5000 долларов США или эквивалентную сумму в валюте импортирующей Стороны, вместо сертификата о происхождении товара может предоставляться декларация о происхождении товара.
2. Стороны обеспечивают, чтобы такой ввоз не представлял собой часть одной или нескольких партий товаров, которые могут обосновано считаться разделенными или организованными в целях ухода от необходимости предоставления сертификата о происхождении товара.
3. Декларация о происхождении товара оформляется производителем или экспортером в виде проставления на счет-фактуре (инвойсе) или ином сопроводительном документе, связанном с товаром, на английском языке информации по образцу, представленному в приложении 4-3 (Декларация о происхождении товара). Декларация о происхождении товара должна иметь оригинальную рукописную подпись производителя, экспортера или его уполномоченного представителя.
4. Декларация о происхождении товара содержит информацию о происходящих товарах из одной партии и действительна в течение двенадцати (12) месяцев с даты выдачи.

5. Тауардың шығарылған жері туралы декларацияны ресімдейтін өндіруші немесе экспорттаушы, импорттаушы Тараптың кеден органының сұрау салуы бойынша экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органы арқылы көрсетілген тауардың шығарылған жерін, сондай-ақ осы тараудың басқа да талаптарының орындалуын растайтын барлық тиісті құжаттарды ұсынуға тиіс.
6. Егер импорттаушы Тараптың кеден органдарында тауардың шығарылған жері туралы декларацияның түпнұсқалығына және (немесе) тауарлардың шығарылған жерінің өлшемшарттарына сәйкестігіне қатысты негізделген күмәндары болса, олар импорттаушыдан тауарлардың шығарылған жері туралы сертификатты беруді талап ете алады. Мұндай сұрау салу жазбаша түрде жасалуға тиіс және оның жасалу себептері туралы негіздемелерді қамтуға тиіс.
4.21-бап
Тауардың шығарылған жерін растайтын құжаттарды ұсыну талап етілмейтін мән-жайлар
Преференциялық тарифтік режимді алу мақсаттары үшін тауардың шығарылған жерін құжаттамалық растау осы жеткізу бір немесе бірнеше партиялардың бір бөлігі болып табылмайтын және тауардың шығарылған жерін құжаттамалық растауды ұсынудан жалтару тәсілі ретінде негізді түрде қарастырылмайтын жағдайда, кедендік құны 200 АҚШ долларынан немесе импорттаушы Тараптың валютасындағы баламалы сомадан аспайтын тауарлар әкелінген кезде талап етілмейді.
4.22-бап
Тауардың шығарылған жері туралы сертификатты беру
1. Экспортталатын тауарлар осы тараудың түсінігінде Тараптың аумағынан шығарылған деп есептелетін жағдайда, уәкілетті орган экспорттайтын Тараптың өндірушісіне немесе тауарларды экспорттаушыға тауарларды әкелгенге дейін немесе әкелген кезде тауардың шығарылған жері туралы сертификатты береді.
2. Тауардың шығарылған жері туралы сертификат тауарлардың бір партиясына беріледі.
3. Тауардың шығарылған жері туралы әрбір сертификаттың уәкілетті орган берген бірегей тіркеу нөмірі болуға тиіс.
4. Егер тауардың шығарылған жері туралы сертификатта көрсетілген барлық тауарлар осы Келісімге 4-1-қосымшада (Тауардың шығарылған жері туралы сертификат (EAS нысаны)) көзделгендей, Тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың (EAS нысаны) бір парағында санамаланбайтын болса, қосымша парақтар ретінде Тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың басқа да бланкілері (EAS нысаны) пайдаланылуы мүмкін.
5. Тауардың шығарылған жері туралы сертификат (EAS нысаны) бір түпнұсқа мен екі көшірмеден тұруға тиіс.
6. Тауардың шығарылған жері туралы сертификатының (EAS нысаны) бір көшірмесі экспорттаушы Тараптың уәкілетті органында қалуға тиіс. Екінші көшірмесі экспорттаушыда сақталуға тиіс.

5. Производитель или экспортер, оформляющие декларацию о происхождении товара, должны представить по запросу таможенного органа импортирующей Стороны через верифицирующий орган экспортирующей Стороны все соответствующие документы, подтверждающие происхождение указанного товара, а также выполнение других требований настоящей главы.
6. Если у таможенных органов импортирующей Стороны имеются обоснованные сомнения относительно подлинности декларации о происхождении товара и (или) соответствия товаров критериям происхождения, они могут потребовать от импортера предоставить сертификат о происхождении товаров. Такой запрос должен быть сделан в письменной форме и должен содержать обоснования, почему он был сделан.
Статья 4.21
Обстоятельства, при которых представление документов, подтверждающих происхождение товара не требуется
Документального подтверждение происхождения товара для цели получения преференциального тарифного режима не требуется при ввозе товаров, когда таможенная стоимость таких товаров не превышает 200 долл. США или эквивалентную сумму в валюте импортирующей Стороны, при условии, что данная поставка не является частью одной или нескольких партий, и не может обоснованно рассматриваться как способ уклонения от представления документального подтверждения о происхождении товара.
Статья 4.22
Выдача сертификата о происхождении товара
1. Сертификат о происхождении товара выдается уполномоченным органом производителю экспортирующей Стороны или экспортеру товаров до или в момент ввоза товаров в случае, когда экспортируемые товары считаются происходящими с территории Стороны в понимании настоящей главы.
2. Сертификат о происхождении товара выдается на одну партию товаров.
3. Каждый сертификат о происхождении товара должен иметь уникальный регистрационный номер, присвоенный уполномоченным органом.
4. Если все товары, указанные в сертификате о происхождении товара, не могут быть перечислены на одной странице Сертификата о происхождении товара (форма EAS) как предусмотрено приложением 4-1 (Сертификат о происхождение товара (форма EAS) к настоящему Соглашению, в качестве дополнительных листов могут использоваться другие бланки Сертификата о происхождении товара (форма EAS).
5. Сертификат о происхождении товара (форма EAS) должен состоять из одного оригинала и двух копий.
6. Одна копия Сертификата о происхождении товара (форма EAS) должна остаться у уполномоченного органа экспортирующей Стороны. Другая копия должна храниться у экспортера.

7. Осы Келісімнің 4.19-бабының (Преференциялық тарифтік режим беру туралы өтініш) 3-тармағына нұқсан келтірмей, Тауардың шығарылған жері туралы сертификат (EAS нысаны) тауар экспортына дейін немесе тауар экспорты кезінде берілмеген айрықша жағдайларда, ол тауар әкетілгеннен кейін он екі (12) ай ішінде берілуі мүмкін, бұл ретте сертификатта "КЕЙІННЕН БЕРІЛДІ" ("ISSUED RETROSPECTIVELY") деген белгі қойылады.
8. Осы Келісімнің 4.32-бабында (Шығарылған жерін сертификаттаудың электрондық жүйесі) көзделгендей, СЭЖ құрылғаннан кейін осы баптың ережесі басым күшке ие болады.
9. 4-1-қосымшада (Тауардың шығарылған жері туралы сертификат (EAS нысаны)) келтірілген нысан бойынша жасалған Тауардың шығарылған жері туралы сертификатқа қолтаңба қойылуға және ол мөрмен расталуға тиіс. Қолтаңба электрондық тәсілмен қойылуы мүмкін.
10. Егер экспорттаушы Тараптың уәкілетті органы импорттаушы Тарапқа ұсынылған тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың, оның ішінде верификациялауға сұрау салу шеңберінде импорттаушы Тараптың кеден органы сәйкестендірілген сертификаттың жарамсыз немесе дұрыс емес құжаттар және (немесе) тауардың шығарылған жеріне әсер ететін ақпарат негізінде берілгенін анықтаса, онда экспорттаушы Тараптың уәкілетті органы бұл тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың күшін жоюға және осы сертификатта көрсетілген импорттаушы елдің орталық кеден органын дереу хабардар етуге тиіс.
4.23-бап
Болмашы алшақтықтар
Әрбір тарап:
(а) егер тауардың шығарылған жері күмән тудырмаса, тауардың шығарылған жері туралы сертификатта қамтылған ақпарат пен импортталатын тауарларға арналған ресми талаптарды орындау мақсаттары үшін импорттаушы Тараптың кеден органына ұсынылған құжаттарда қамтылған ақпарат арасында болмашы алшақтықтардың табылуы, егер онда көрсетілген мәліметтер ұсынылған тауарларға іс жүзінде сәйкес келетін болса, өздігінен-өзі, тауардың шығарылған жері туралы сертификатты жарамсыз деп тану үшін негіз болып табылмауға тиіс екенін көздеуге тиіс;
(b) егер тауардың шығарылған жері туралы сертификатта бірнеше тауар мәлімделген болса, онда санамаланған тауарлардың біреуіне қатысты туындаған проблема тауардың шығарылған жері туралы сертификатта көрсетілген қалған тауарларға қатысты преференциялық тарифтік режим беруді қозғамауға немесе кідіртуге әкеп соқпауға тиіс екенін көздеуге тиіс.
4.24-бап
Тауардың шығарылған жері туралы сертификатты берудің ерекше жағдайлары
1. Тауардың шығарылған жері туралы сертификат ұрланған, жоғалған немесе жойылған жағдайда, тауарларды өндіруші немесе экспорттаушы осындай өтініш беру себептерін көрсете отырып, тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың ресми расталған телнұсқасын алу үшін уәкілетті органға жүгіне алады. Телнұсқа тауардың шығарылған жері туралы бұрын берілген сертификаттың және ілеспе құжаттардың негізінде жасалуға тиіс.

7. Без ущерба для пункта 3 статьи 4.19 (заявление о предоставлении преференциального тарифного режима) в исключительных случаях, когда Сертификат о происхождении товара (форма EAS) не был выдан до или в момент экспорта товара, он может быть выдан в течение двенадцати (12) месяцев после вывоза товара, при этом в сертификате проставляется отметка "ВЫДАН ВПОСЛЕДСТВИИ" ("ISSUED RETROSPECTIVELY").
8. После создания ЭСС, как это предусмотрено статьей 4.32 (Электронная система сертификации происхождения), положение данной статьи будет иметь преимущественную силу.
9 Сертификат о происхождении товара, выполненный по форме, приведенной в приложении 4-1 (сертификат о происхождении (форма EAS)), должен быть подписан и заверен печатью. Подпись может быть проставлена электронным способом.
10. Если уполномоченный орган экспортирующей Стороны устанавливает, что уже представленный импортирующей Стороне сертификат о происхождении товара, в том числе сертификат, идентифицированный таможенным органом импортирующей Стороны в рамках запроса на верификацию, выдан на основании недействительных или неправильных документов и (или) информации, влияющих на происхождение товара, уполномоченный орган экспортирующей Стороны должен аннулировать этот сертификат о происхождении товара и незамедлительно уведомить об этом центральный таможенный орган импортирующей страны, указанной в этом сертификате.
Статья 4.23
Незначительные расхождения
Каждая сторона должна предусмотреть, что:
(а) если происхождение товаров не вызывает сомнений, обнаружение незначительных расхождений между информацией, содержащейся в сертификате о происхождении товара, и информацией, содержащейся в документах, представленных таможенному органу импортирующей Стороны для целей выполнения официальных требований для импортируемых товаров, не должно являться, само по себе, основанием для признания сертификата о происхождении товара недействительным, если сведения, указанные в нем, фактически соответствуют представленным товарам; а
(b) если в сертификате о происхождении товара заявлено несколько товаров, то проблема, возникшая в отношении одного из перечисленных товаров, не должна затрагивать или приводить к задержке в предоставлении преференциального тарифного режима в отношении остальных товаров, указанных в сертификате о происхождении товара.
Статья 4.24
Особые случаи выдачи сертификата о происхождении товара
1 В случаях кражи, утери или уничтожения сертификата о происхождении товара, производитель или экспортер товаров могут обратиться в уполномоченный орган за официально заверенным дубликатом сертификата о происхождении товара с указанием причин подачи такого заявления. Дубликат должен быть сделан на основе ранее выданного сертификата о происхождении товара и сопроводительных документов.

2. Расталған телнұсқада "ТАУАРДЫҢ ШЫҒАРЫЛҒАН ЖЕРІ ТУРАЛЫ СЕРТИФИКАТТЫҢ ТЕЛНҰСҚАСЫ НӨМІРІ____КҮНІ____" ("DUPLICATE OF THE CERTIFICATE OF ORIGIN NUMBER_DATE_") деген сөздерді қамтуға тиіс. Тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың расталған телнұсқасы тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың түпнұсқасы берілген күннен бастап он екі (12) айдан аспайтын мерзімге жарамды.
3. Тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың түпнұсқасында жасалған кездейсоқ қателер немесе жаңсақтықтар табылған жағдайда, тауар импорт елінде еркін айналымға шығарылғаннан кейін және 4.26-бапта (Құжаттарды сақтауға қатысты талаптар) көрсетілген құжаттаманы сақтау мерзімі аяқталғанға дейін уәкілетті орган тауардың шығарылған жері туралы қолданыстағы сертификаттың орнына жаңасын беруге тиіс. Бұл жағдайда тауардың шығарылған жері туралы сертификатта: "ТАУАРДЫҢ ШЫҒАРЫЛҒАН ЖЕРІ ТУРАЛЫ СЕРТИФИКАТТЫҢ ОРНЫНА БЕРІЛДІ НӨМІРІ_ КҮНІ_" ("ISSUED IN SUBSTITUTION FOR THE CERTIFICATE OF ORIGIN NUMBER_DATE__") деген белгіні қамтуға тиіс.
4.25-бап
Тауардың шығарылған жері туралы сертификаттағы өзгерістер
Тауардың шығарылған жері туралы сертификатта қолмен жөнделген жерлердің де, түзетулердің де болуына жол берілмейді. Кез келген өзгеріс қате деректерді сызып тастау және кез келген талап етілетін қосымша ақпаратты басып шығару арқылы енгізіледі. Мұндай өзгерісті тауардың шығарылған жері туралы сертификатқа қол қоюға уәкілеттік берілген адам бекітуге және ол тауардың шығарылған жері туралы сертификатты берген уәкілетті органның ресми мөрімен расталуға тиіс.
4.26-бап
Құжаттарды сақтауға қатысты талаптар
1. Тауардың шығарылған жері туралы сертификат беру туралы өтініш жіберген өндіруші және (немесе) экспорттаушы уәкілетті органға ұсынылған барлық құжаттаманы және құжаттардың көшірмелерін тауардың шығарылған жері туралы сертификат берілген күннен бастап кемінде үш (3) жыл бойы сақтауға тиіс.
2. Өзіне преференциялық тарифтік режим берілген импорттаушы тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың көшірмесін преференциялық тарифтік режим берілген күннен бастап кемінде үш (3) жыл сақтауға тиіс.
3. Сақталатын құжаттама электрондық жазбаларды қамтуы мүмкін және ол әрбір Тараптың заңнамасына және практикасына сәйкес сақталуға тиіс.
4. Тауардың шығарылған жері туралы сертификат беру туралы өтінішті және осындай өтінішке қатысты барлық құжаттарды уәкілетті орган тауардың шығарылған жері туралы сертификат берілген күннен бастап кемінде үш (3) жыл сақтауға тиіс.
5. Тауардың шығарылған жері туралы декларация берген өндіруші және (немесе) экспорттаушы тиісті тауарлардың шығарылған жерін растайтын барлық құжаттаманы және құжаттардың көшірмелерін тауардың шығарылған жері туралы декларация берілген кезден бастап кемінде үш (3) жыл бойы сақтауға тиіс.
III БӨЛІМ
ПРЕФЕРЕНЦИЯЛЫҚ ТАРИФТІК РЕЖИМ
4.27-бап
Преференциялық тарифтік режим беру

2. Заверенный дубликат должен содержать слова "ДУБЛИКАТ СЕРТИФИКАТА О ПРОИСХОЖДЕНИИ ТОВАРА НОМЕР__ ДАТА__" ("DUPLICATE OF THE CERTIFICATE OF ORIGIN NUMBER_DATE_"). Заверенный дубликат сертификата о происхождении товара действителен не более двенадцати (12) месяцев с даты выдачи оригинала сертификата о происхождении товара.
3. В случае обнаружения случайных ошибок или опечаток, сделанных в оригинале сертификата о происхождении товара, после выпуска товара в свободное обращение в стране импорта и до окончания срока хранения документации, указанной в статье 4.26 (требования в отношении хранения документов), уполномоченный орган должен выдать новый сертификат о происхождении товара взамен существующего. В этом случае сертификат о происхождении товара должен содержать отметку: "ВЫДАН ВЗАМЕН СЕРТИФИКАТА О ПРОИСХОЖДЕНИИ ТОВАРА НОМЕР_ ДАТА_" ("ISSUED IN SUBSTITUTION FOR THE CERTIFICATE OF ORIGIN NUMBER_DATE__").
Статья 4.25
Изменения в сертификате о происхождении товара
В сертификате о происхождении товара не допускается наличие ни помарок, ни исправлений. Любое изменение вносится посредством вычеркивания ошибочных данных и впечатывания любой требуемой дополнительной информации. Такое изменение должно быть утверждено лицом, уполномоченным подписывать сертификат о происхождении товара, и заверено официальной печатью уполномоченного органа, выдавшего ранее сертификат о происхождении товара.
Статья 4.26
Требования в отношении хранения документов
1. Производитель и (или) экспортер, направлявшие заявление о выдаче сертификата о происхождении товара, должны хранить всю документацию и копии документов, представленных в уполномоченный орган в течение не менее трех (3) лет с даты выдачи сертификата о происхождении товара.
2. Импортер, которому был предоставлен преференциальный тарифный режим, должен хранить копию сертификата о происхождении товара не менее трех (3) лет с даты предоставления преференциального тарифного режима.
3. Хранящаяся документация может включать электронные записи и должна храниться в соответствии с законодательством и практикой каждой Стороны.
4. Заявление о выдаче сертификата о происхождении товара и все документы, относящиеся к такому заявлению, должны храниться уполномоченным органом не менее трех (3) лет с даты выдачи сертификата о происхождении товара.
5. Производитель и (или) экспортер, выдавшие декларацию о происхождении товара, должны хранить всю документацию и копии документов, подтверждающие происхождение соответствующих товаров, в течение не менее трех (3) лет с момента выдачи декларации о происхождении товара.
РАЗДЕЛ III.
ПРЕФЕРЕНЦИАЛЬНЫЙ ТАРИФНЫЙ РЕЖИМ
Статья 4.27
Предоставление преференциального тарифного режима

1. Осы Келісімнің шеңберіндегі преференциялық тарифтік режим осы тараудың талаптарын қанағаттандыратын, шығарылатын тауарларға қолданылуға тиіс.
2. Импорттаушы Тараптың кеден органдары мынадай:
(a) импортталатын тауар 4.3-бапта (Тауарлардың шығарылған жерінің өлшемшарттары) көрсетілген шығарылған жерінің өлшемшарттарына сай келетін;
(b) декларант осы тараудың талаптарын сақтайтын;
(c) импорттаушы Тараптың кеден органдарына осы тараудың ІІ бөлімінің талаптарына сәйкес жарамды және толтырылған тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың (немесе тауардың шығарылған жері туралы декларация) түпнұсқасы ұсынылатын шарттар орындалған кезде экспорттаушы Тараптан шығарылатын тауарларға преференциялық тарифтік режим береді.
3. 2-тармақтың ережелеріне қарамастан, егер импорттаушы Тараптың кеден органдарында оған қатысты преференциялық тарифтік режим сұратылған тауардың шығарылған жеріне және (немесе) тауардың шығарылған жері туралы ұсынылған сертификаттың (немесе тауардың шығарылған жері туралы декларацияның) анықтығына қатысты негізді күмәндар болса, онда мұндай кеден органдары тиісті тауарларға преференциялық тарифтік режим қолданудан бас тарта алады немесе оның қолданылуын тоқтата тұра алады. Дегенмен, тауарлар мұндай Тарап заңнамасының талаптарына сәйкес еркін айналымға шығарылуы мүмкін.
4.28-бап
Преференциялық тарифтік режим беруден бас тарту
1. Егер тауар осы тараудың талаптарына сәйкес келмеген немесе егер тауарларды импорттаушы немесе экспорттаушы осы тарау ережелерінің сақталуын қамтамасыз етпеген жағдайда, импорттаушы Тараптың кеден органы преференциялық тарифтік режим беруден бас тарта алады және импорттаушы Тараптың заңнамасына сәйкес төленбеген кедендік баждарды өндіріп ала алады.
2. Импорттаушы Тараптың кеден органдары, егер:
(a) тауарлар осы тараудың талаптарына сай келмесе, бұл оларды экспорттаушы Тараптан шығарылған тауарлар ретінде қарауға мүмкіндік бермесе, және (немесе)
(b) осы тараудың басқа да талаптары орындалмаса, оның ішінде:
i. 4.11-баптың талаптары орындалмаса (Тікелей жеткізу);
ii. тауардың шығарылған жерін құжаттамалық растау ұсынылуға тиіс 4-1-қосымшада (Тауардың шығарылған жері туралы сертификат (EAS нысаны)) көрсетілген формат немесе 4-2 (Тауардың шығарылған жері туралы сертификатты толтыру жөніндегі нұсқаулық (EAS нысаны)) немесе 4-3 (Тауардың шығарылған жері туралы декларация) қосымшаларда қарастырылған талаптар орындалмаса;
(c) 4.33 (Шығарылған жерін тексеру) және 4.34 (Көшпелі тексеру) баптарға сәйкес жүзеге асырылған верификациялау рәсімдері тауардың шығарылған жерін анықтауға мүмкіндік бермесе немесе тауардың шығарылған жерінің өлшемшарттарына сәйкес келмейтінін айғақтаса;
(d) экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органы тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың берілмегенін (мысалы, тауардың шығарылған жері туралы сертификат жалған болып табылады) не күші жойылғанын (кері қайтарып алынғанын) растаса;
(e) импорттаушы Тараптың кеден органдары верификациялық сұрау салу жіберілген күннен бастап алты (6) ай ішінде экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органынан жауап алмаса, не алынған жауап тауарлардың осы Тараптан шығарылғанын айқындауға жеткілікті мәліметтерді қамтымаса;

1. Преференциальный тарифный режим в рамках настоящего Соглашения должен применяться к происходящим товарам, которые удовлетворяют требованиям настоящей главы.
2. Таможенные органы импортирующей Стороны предоставляют преференциальный тарифный режим товарам, происходящим из экспортирующей Стороны, при выполнении следующих условий:
(a) импортируемый товар отвечает критериям происхождения, указанным в статье 4.3 (критерии происхождения товаров);
(b) декларант соблюдает требования настоящей главы;
(c) таможенным органам импортирующей Стороны представлен действительный и заполненный в соответствии с требованиями раздела II настоящей главы оригинал сертификата о происхождении товара (или декларация о происхождении товара).
3. Несмотря на положения пункта 2, если таможенные органы импортирующей Стороны имеют обоснованные сомнения в происхождении товара, в отношении которого запрошен преференциальный тарифный режим, и (или) в достоверности представленного сертификата о происхождении товара (или декларации о происхождении товара), такие таможенные органы могут отказать или приостановить применение преференциального тарифного режима к соответствующим товарам. Тем не менее товары могут быть выпущены в свободное обращение в соответствии с требованиями законодательства такой Стороны.
Статья 4.28
Отказ в предоставлении преференциального тарифного режима
1. В случае, если товар не соответствует требованиям настоящей главы или если импортер или экспортер товаров не обеспечивают соблюдение положений настоящей главы, таможенный орган импортирующей Стороны могут отказать в предоставлении преференциального тарифного режима и взыскать неуплаченные таможенные пошлины в соответствии с законодательством импортирующей Стороны.
2. Таможенные органы импортирующей Стороны вправе отказать в предоставлении преференциального тарифного режима, если:
(a) товары не отвечают требованиям настоящей главы, что не позволяет рассматривать их как товары, происходящие из экспортирующей Стороны, и (или)
(b) не выполняются другие требования настоящей главы, в том числе:
і. требования статьи 4.11 (прямая поставка);
ii. формат, указанный в приложении 4-1 (сертификат о происхождении товара (форма EAS)), в котором должно представляться документальное подтверждение происхождения товара, или требования, изложенные в приложениях 4-2 (инструкция по заполнению Сертификата о происхождении товара (форма EAS) или 4-3 (декларация о происхождении товара);
(c) процедуры верификации, осуществленные согласно статьям 4.33 (Проверка происхождения) и 4.34 (Выездная проверка), не позволяют установить происхождение товара или свидетельствуют о несоответствии товара критериям происхождения;
(d) верифицирующий орган экспортирующей Стороны подтвердил, что сертификат о происхождении товара не выдавался (например, сертификат о происхождении товара является поддельным) либо был аннулирован (отозван);
(e) таможенными органами импортирующей Стороны в течение шести (6) месяцев с даты направления верификационного запроса не был получен ответ верифицирующего органа экспортирующей Стороны, либо полученный ответ не содержит сведений, достаточных для определения того, происходят ли товары из этой Стороны;

(f) импорттаушы Тараптың кеден органы 4.34-баптың (Көшпелі тексеру) 2-тармағында көзделген хабарлама жіберілген кезден бастап алпыс (60) күн ішінде 4.34-баптың (Көшпелі тексеру) 4-тармағына сәйкес экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органынан көшпелі тексеру жүргізуге жазбаша келісім алмаса немесе осындай көшпелі тексеру жүргізуден бас тарту алса, преференциялық тарифтік режим беруден бас тартуға құқылы.
3. 2 (b) тармақшада жазылған жағдайларда импорттаушы Тараптың кеден органдары преференциялық тарифтік режим беруден бас тарту туралы шешім қабылдау мақсаттары үшін экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органының атына 4.33-бапта (Шығарылған жерін тексеру) көзделген верификациялық сұрау салуды жіберуге міндетті емес.
IV БӨЛІМ
ӘКІМШІЛІК ЫНТЫМАҚТАСТЫҚ
4.29-бап
Әкімшілік ынтымақтастық тілі
Осы бөлім шеңберіндегі Тараптар арасындағы кез келген хабарламалар мен өзара іс-әрекет тиісті органдар арқылы ағылшын тілінде жүзеге асырылуға тиіс.
4.30-бап
Уәкілетті және верификациялаушы органдар
Әрбір Тарап уәкілетті және верификациялаушы органдарды тағайындайды немесе растайды.
4.31-бап
Хабарламалар
1. Уәкілетті орган осы Келісімге сәйкес тауардың шығарылған жері туралы қандай да бір сертификаттар бергенге дейін Тараптардың әрқайсысы бір-біріне тиісінше Сингапурдың тиісті құзыретті органы және Еуразиялық экономикалық комиссия арқылы:
(a) Тараптардың әрбір уәкілетті және верификациялаушы органдарының атаулары мен мекенжайлары туралы ақпаратты (верификациялау мақсаттары үшін электрондық пошта мекенжайларын қоса алғанда);
(b) өздері пайдаланатын мөрлер бедерлерінің түпнұсқалы және анық үлгілерін;
(c) тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың пайдаланылуға тиіс бланкісінің үлгісін; және
(d) тауардың шығарылған жері туралы сертификатты қорғау ерекшеліктері туралы мәліметтерді жібереді.
2. Сингапур Еуразиялық экономикалық комиссияға осы баптың 1-тармағында көрсетілген бастапқы ақпаратты алты данада жібереді. Еуразиялық экономикалық комиссия Сингапурға көрсетілген ақпараттың қосымша даналарын беру туралы сұрау салумен жүгіне алады.
3. Еуразиялық экономикалық комиссия мен Сингапур интернет желісінде Тараптардың әрқайсысының уәкілетті және верификациялаушы органдарының атаулары мен мекенжайлары туралы ақпаратты жариялауға тиіс.
4. Жоғарыда көрсетілген ақпараттың кез келген өзгерістері 1-тармақта көрсетілген органдарға осындай тәртіпте алдын ала хабарлануға тиіс.
5. 1 және 4-тармақтарға сәйкес ұсынылатын барлық ақпарат тиісінше Сингапурдың тиісті құзыретті органы мен Еуразиялық экономикалық комиссия осындай ақпараты бар ресми хатты (қағаз түрінде) алған кезден бастап қолданылатын болады.
4.32-бап
Шығарылған жерін сертификаттаудың электрондық жүйесі

(f) таможенный орган импортирующей Стороны в течение шестидесяти (60) дней с момента отправки уведомления, предусмотренного пунктом 2 статьи 4.34 (Выездная проверка), не получил от верифицирующего органа экспортирующей Стороны в соответствии с пунктом 4 статьи 4.34 (Выездная проверка) письменного согласия на проведение выездной проверки или получил отказ в проведении такой выездной проверки.
3. В случаях, изложенных в подпункте 2(b), таможенные органы импортирующей Стороны не обязаны направлять верификационный запрос, предусмотренный статьей 4.33 (Проверка происхождения), в адрес верифицирующего органа экспортирующей Стороны для целей принятия решения об отказе в предоставлении преференциального тарифного режима.
РАЗДЕЛ IV.
АДМИНИСТРАТИВНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО
Статья 4.29
Язык административного сотрудничества
Любые уведомления и взаимодействие между Сторонами в рамках настоящего раздела должны осуществляться через соответствующие органы на английском языке.
Статья 4.30
Уполномоченный и верифицирующий органы
Каждая Сторона назначит или подтвердит уполномоченный и верифицирующий органы.
Статья 4.31
Уведомления
1. До выдачи уполномоченным органом каких-либо сертификатов о происхождении товара в соответствии с настоящим Соглашением каждая из Сторон направит друг другу через соответствующий компетентный орган Сингапура и Евразийскую экономическую комиссию, соответственно:
(a) информацию о наименованиях и адресах каждого уполномоченного и верифицирующего органа Сторон (включая адреса электронной почты для целей верификации);
(b) оригинальные и разборчивые образцы оттисков используемых ими печатей,
(c) образец бланка сертификата о происхождении товара, который должен будет использоваться, и
(d) сведения об особенностях защиты сертификата о происхождении товара.
2. Сингапур направит в Евразийскую экономическую комиссию исходную информацию, указанную в пункте 1, в шести экземплярах. Евразийская экономическая комиссия может обратиться в Сингапур с запросом о представлении дополнительных экземпляров указанной информации.
3. Евразийская экономическая комиссия и Сингапур должны опубликовать в сети интернет информацию о наименованиях и адресах уполномоченного и верифицирующего органов каждой из Сторон.
4. Любые изменения информации, указанной выше, должны быть заблаговременно в таком же порядке сообщены органам, указанным в пункте 1.
5. Вся информация, представляемая в соответствии с пунктами 1 и 4, будет применяться с момента получения официального письма (в бумажном виде) с такой информацией соответствующим компетентным органом Сингапура и Евразийской экономической комиссией, соответственно.
Статья 4.32
Электронная система сертификации происхождения

1. Кедендік операцияларды оңайлату және преференциялық тарифтік режимді алу мақсатында мүдделі Тараптар СЭЖ әзірлейді және оның жұмысын қолдайды.
2. СЭЖ импорттаушы Тараптың орталық кеден органдарына экспорттаушы Тараптың құзыретті органдары берген тауардың шығарылған жерінің сертификаттары туралы электрондық деректер базасынан алынатын ақпаратты пайдалану мүмкіндігін ұсынады.
3. Егер Тараптар СЭЖ-ді өзара саудада пайдаланатын болса, Тауарлардың шығарылған жері сертификаттарының қағаз көшірмесі (EAS нысаны) қолданылмайды.
4. СЭЖ шеңберінде импорттаушы Тараптың орталық кеден органдары мен экспорттаушы Тараптың уәкілетті органы арасындағы деректермен электрондық алмасу ЕАЭС-тің интеграцияланған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі "ЕАЭС ИАЖ" деп аталады) құралдары пайдаланыла отырып жүзеге асырылуға тиіс.
5. СЭЖ-ді қолдануға арналған барлық талаптар мен өзіндік ерекшеліктер жеке келісімде баяндалуға тиіс.
6. Тараптар осы Келісім күшіне енген күннен бастап екі (2) жылдан кешіктірмей СЭЖ-ді енгізуге ұмтылатын болады.
4.33-бап
Шығарылған жерін тексеру
1. Импорттаушы Тараптың кеден органдарында тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың (Шығарылған жері туралы декларацияның) анықтығына және (немесе) тауардың шығарылған жері туралы сертификат (немесе шығарылған жері туралы декларация) қолданылатын тауарлар үшін преференциялық тарифтік режим қолданудың құқықтылығына қатысты негізді күмәндар туындаған жағдайда немесе іріктеп тексерген жағдайда, олар 4.26-бапта (Құжаттарды сақтауға қатысты талаптар) көрсетілген құжаттаманы сақтау мерзімдеріне сәйкес:
(а) импорттаушыдан қосымша ақпаратты жазбаша сұрату;
(b) экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органы арқылы экспорттаушыдан немесе өндірушіден қосымша ақпаратты жазбаша сұрату;
(c) 3-тармақта көзделгендей, экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органына тауардың шығарылған жерін тексеру туралы сұрау салу арқылы шығарылған жеріне тексеру жүргізе алады.
2. Барлық верификациялық сұрау салуларға қарастырылатын тауарларды сәйкестендіру үшін жеткілікті ақпарат қоса берілуге тиіс. Экспорттаушы тараптың верификациялаушы органына сұрау салу тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың (Шығарылған жері туралы декларацияның) көшірмесімен қоса берілуге және оған бастамашылық жасаудың мән-жайлары мен себептері туралы мәліметтерді қамтуға тиіс. Верификациялық сұрау салудың және оған қоса берілген құжаттардың көшірмесін импорттаушы Тараптың кеден органдары 4.31-баптың (Хабарламалар) 1(а) тармақшасында көрсетілген байланыс мекенжайлары арқылы экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органына электрондық құралдар арқылы беруге тиіс.

1. В целях упрощения таможенных операций и получения преференциального тарифного режима заинтересованные Стороны разрабатывают и поддерживают работу ЭСС.
2. ЭСС предоставляет центральным таможенным органам импортирующей Стороны возможность использовать информацию из электронной базы данных о сертификатах происхождения товара, выданных компетентными органами экспортирующей Стороны.
3. Если Стороны используют ЭСС в торговле между собой, бумажная копия Сертификатов происхождения товаров (форма EAS) не применяется.
4. Электронный обмен данными между центральными таможенными органами импортирующей Стороны и уполномоченным органом экспортирующей Стороны в рамках ЭСС должен осуществляться с использованием средств интегрированной информационной системы ЕАЭС (именуемой далее "ИИС ЕАЭС").
5. Все требования и спецификации для применения ЭСС должны быть изложены в отдельном соглашении.
6. Стороны будут стремиться к внедрению ЭСС не позднее, чем через два (2) года с даты вступления в силу настоящего Соглашения.
Статья 4.33
Проверка происхождения
1. В случае возникновения у таможенных органов импортирующей Стороны обоснованных сомнений относительно достоверности сертификата о происхождении товара (Декларации о происхождении товара) и (или) правомочности применения преференциального тарифного режима для товаров, на которые распространяется сертификат о происхождении товара (или декларации о происхождении товара), или в случае выборочной проверки они в соответствии с сроками хранения документации, указанными в статье 4.26 (Требования в отношении хранения документов), могут провести проверку происхождениям посредством:
(а) письменного запроса дополнительной информации у импортера;
(b) письменного запроса дополнительной информации у экспортера или производителя через верифицирующий орган экспортирующей Стороны;
(c) запроса в верифицирующий орган экспортирующей Стороны о проверке происхождения товара, как это предусмотрено в пункте 3.
2. Все верификационные запросы должны сопровождаться информацией, достаточной для идентификации рассматриваемых товаров. Запрос в верифицирующий орган экспортирующей Стороны должен сопровождаться копией сертификата о происхождении товара (Декларации о происхождении товара) и включать сведения об обстоятельствах и причинах его инициирования. Копии верификационного запроса и приложенных к нему документов должны быть переданы электронными средствами таможенных органов импортирующей Стороны верификационному органу экспортирующей стороны через контактные адреса, указанные в подпункте 1(a) статьи 4.31 (уведомления).

3. 1(с) тармақшасына сәйкес сұрау салуға жауап ретінде экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органы тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың (Шығарылған жері туралы декларацияның) экспорттаушы тарапта берілгенін-берілмегенін және верификациялық сұрау салу шығарылған жері өлшемшарттарын орындауға қатысты болса, тауардың шығарылған жері туралы сертификатта (Шығарылған жері туралы декларация) көрсетілген тауарларды Келісімде белгіленген шығарылған жері өлшемшарттарына сәйкес шығарылған деп есептеуге болатынын-болмайтынын жедел растауға тиіс. Егер мұндай ақпаратты импорттаушы Тараптың кеден органы сұратқан болса, верификациялаушы орган солардың негізінде тауардың шығарылған жері туралы сертификат берілген экспорттаушы /өндіруші ұсынған құжаттарды қоса беруге тиіс. Импорттаушы Тараптың кеден органы тауарлардың преференциялық тарифтік режимге құқығының бар-жоғын айқындайды.
4. Верификациялау нәтижелерін күту кезінде импорттаушы Тараптың кеден органдары соларға қатысты тексеру жүргізілетін тауарлар үшін преференциялық тарифтік режимді қолдануды тоқтата тұруы мүмкін. Егер импорттаушы Тараптың кеден органы тауардың экспорттаушы Тараптан шығарылған деп танылатыны туралы шешім қабылдаған жағдайда, тоқтатылған преференциялық тарифтік режим қалпына келтірілуге тиіс.
5. Экспорттаушы Тараптың верификациялық сұрау салуды алған верификациялаушы органы сұрау салуды электрондық түрде алғанын растауға және осындай сұрау салу күнінен кейін оған мүмкіндігінше тезірек, бірақ алты айдан кешіктірмей жауап беруге тиіс. Экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органы верификациялық сұрау салуға жауаптың көшірмесін 4.31-баптың (Хабарламалар) 1(а) тармақшасында көрсетілген байланыс деректері бойынша импорттаушы Тараптың кеден органына электрондық түрде береді.
6. Тараптардың тиісті заңнамасында және практикасында белгіленген шеңберде Тараптардың құзыретті органдары осы Келісімге сәйкес преференциялық тарифтік режим берудің құқықтылығын тексеру бойынша кез келген іс-әрекет жасауда толық көлемде ынтымақтасуға тиіс.
7. Бүкіл верификациялау процесі верификациялық сұрау салынған күннен бастап тоғыз (9) ай ішінде аяқталуға тиіс.
4.34-бап
Көшпелі тексеру
1. Егер импорттаушы Тараптың кеден органдары 33-бапта (Шығарылған жерін тексеру) көрсетілген тексеру нәтижелеріне қанағаттанбаған жағдайда, олар айрықша жағдайларда экспорттаушы Тарапқа 4.26-бапта (Құжаттарды сақтауға қатысты талаптар) көрсетілген құжаттаманы зерделеу мақсатында және (немесе) тауарларды өндіру кезінде пайдаланылатын объектілерді қарап тексеру үшін көшпелі тексеру жүргізуге сұрау салуды жібере алады.

3. В ответ на запрос согласно подпункту 1(c) верифицирующий орган экспортирующей Стороны должен оперативно подтвердить, был ли сертификат о происхождении товара (Декларация о происхождении товара) выдан в экспортирующей стороне, и, в случае когда верификационный запрос касался выполнения критериев происхождения, можно ли считать указанные в сертификате о происхождении товара (Декларация о происхождении товара) товары происходящими в соответствии с критериями происхождения, установленными Соглашением. Верифицирующий орган, если такая информация была запрошена таможенным органом импортирующей Стороны, должен приложить документы, представленные экспортером/производителем, на основании которых был выдан сертификат о происхождении товара. Таможенным органом импортирующей Стороны определяется, имеют ли товары право на преференциальный тарифный режим.
4. В ожидании результатов проверки таможенные органы импортирующей Стороны могут приостановить применение преференциального тарифного режима для товаров, в отношении которых проводится проверка. В случае, если таможенным органом импортирующей Стороны принято решение о том, что товар признается происходящим из экспортирующей Стороны, приостановленный преференциальный тарифный режим должен быть восстановлен.
5. Верифицирующий орган экспортирующей Стороны, получивший верификационный запрос, должен подтвердить получение запроса в электронном виде и как можно быстрее, но не позднее шести месяцев после даты такого запроса ответить на него. Копия ответа на верификационный запрос также передается верифицирующим органом экспортирующей Стороны в электронном виде таможенному органу импортирующей Стороны по контактным данным, указанным в подпункте 1 (а) статьи 4.31 (уведомления).
6. В рамках, установленных соответствующим законодательством и практикой Сторон, компетентные органы Сторон должны в полной мере сотрудничать в любых действиях по проверке правомочности предоставления преференциального тарифного режима в соответствии с этим Соглашением.
7. Весь процесс верификации должен быть завершен в течение девяти (9) месяцев с даты верификационного запроса.
Статья 4.34
Выездная проверка
1. В случае, если таможенные органы импортирующей Стороны не удовлетворены результатами проверки, указанной в статье 33 (Проверка происхождения), они могут, при исключительных обстоятельствах направить экспортирующей Стороне запрос на проведение выездной проверки с целью изучения документации, указанной в статье 4.26 (Требования в отношении хранения документов), и (или) для осмотра объектов, используемых при производстве товаров.

2. 1-тармаққа сәйкес көшпелі тексеру жүргізілгенге дейін импорттаушы Тараптың кеден органдары аумағында осындай тексеру жүзеге асырылуға тиіс Тараптың верификациялаушы органына өзінің осындай тексеру жүргізу ниеті туралы жазбаша хабарлама жіберуге тиіс. Көшпелі тексеру туралы сұрау салудың көшірмесін де импорттаушы Тараптың кеден органы экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органына электрондық құралдармен беруге тиіс.
3. 2-тармақта көрсетілген жазбаша хабарлама барынша толық болуға және өзгелерден басқа:
(a) хабарламаны жіберген Тараптың кеден органының атауын;
(b) кәсіпорындарына баратын өндірушінің немесе экспорттаушының атауын;
(c) көшпелі тексерудің болжамды күндерін;
(d) тексеру нысанасы болып табылатын тауарлар туралы және олардың шығарылған жеріне байланысты күмәндар туралы мәліметтерді қоса алғанда, ұсынылып отырған көшпелі тексерудің қамтуын;
(e) көшпелі тексеру жүргізетін ресми тұлғалардың аттары мен лауазымдарын қамтуға тиіс.
4. Экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органы кәсіпорындарына бару жоспарланған тауарларды өндірушіден және (немесе) экспорттаушыдан көшпелі тексеру жүргізуге жазбаша келісім сұратуға және оны 2-тармаққа сәйкес өздеріне хабарлама жіберілген күннен бастап алпыс (60) күн ішінде импорттаушы Тараптың кеден органына жіберуге тиіс.
5. Егер Экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органының жазбаша келісімі оған 2-тармақта көрсетілген хабарлама жіберілген күннен бастап алпыс (60) күн ішінде алынбаса немесе егер көшпелі тексеру жүргізуден бас тарту алынса, онда хабарламаны жіберген импорттаушы Тараптың кеден органы соларға қатысты тексеру жүзеге асырылатын тауардың шығарылған жері туралы сертификатта (сертификаттарда) көрсетілген тауарларға қатысты преференциялық тарифтік режим беруден бас тартады.
6. Кез келген көшпелі тексеру жазбаша келісім алынған күннен бастап алпыс (60) күн ішінде басталуға және ақылға қонымды мерзімде аяқталуға тиіс.
7. Көшпелі тексеру жүргізетін кеден органы көшпелі тексеру жүргізудің бірінші күнінен бастап тоқсан (90) күннен кешіктірмей тауарлары мен үй-жайлары көшпелі тексеру жүргізу нысанасы болып табылатын тауарларды өндірушіге және (немесе) экспорттаушыға, сондай-ақ экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органына осындай тексеру нәтижелері туралы жазбаша шешім ұсынуға тиіс.
8. Тексерудің өзін және сөз болған тауарлардың шығарылған немесе шығарылмаған болып табылатынын айқындауды қамтитын көшпелі тексеру және оны жүргізу нәтижелері нотификация жіберілген күннен бастап екі жүз он (210) күннен аспайтын мерзімде экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органына жіберілуге тиіс. Тексеру нәтижелері алынғанға дейін 4.27-баптың (Преференциялық тарифтік режим беру) 3-тармағының ережелері қолданылуы мүмкін.

2. До проведения выездной проверки согласно пункту 1 таможенные органы импортирующей Стороны должны направить письменное уведомление о своем намерении провести такую проверку верифицирующему органу той Стороны, на территории которой такая проверка должна быть осуществлена. Копия запроса о выездной проверке должна быть также передана электронными средствами таможенным органом импортирующей стороны верификационному органу экспортирующей стороны.
3. Письменное уведомление, указанное в пункте 2, должно быть максимально полным и включать в себя, помимо прочего:
(a) наименование таможенного органа Стороны, направившего уведомление;
(b) наименование производителя или экспортера, чьи предприятия будут посещаться;
(c) предполагаемые даты выездной проверки;
(d) охват предлагаемой выездной проверки, включая сведения о товарах, являющихся предметом проверки, и сомнениях, связанных с их происхождением;
(e) имена и должности официальных лиц, проводящих выездную проверку.
4. Верифицирующий орган экспортирующей Стороны должен запросить у производителя и (или) экспортера товаров, предприятия которых будут посещаться, письменное согласие на проведение выездной проверки и направить его таможенному органу импортирующей Стороны в течение шестидесяти (60) дней с даты отправки им уведомления согласно пункту 2.
5. В случае, если письменное согласие верифицирующего органа экспортирующей Стороны не получено в течение шестидесяти (60) дней с даты отправки им уведомления, указанного в пункте 2, или если получен отказ в проведении выездной проверки, таможенный орган импортирующей Стороны, направивший уведомление, отказывает в предоставлении преференциального тарифного режима в отношении товаров, указанных в сертификате (сертификатах) о происхождении товара, в отношении которых осуществляется проверка.
6. Любая выездная проверка должна быть начата в течение шестидесяти (60) дней с даты получения письменного согласия на нее и закончена в разумный срок.
7. Таможенный орган, производящий выездную проверку, должен не позднее девяносто (90) дней с первого дня проведения выездной проверки предоставить производителю и (или) экспортеру товаров, чьи товары и помещения являются предметом проведения выездной проверки, а также верифицирующему органу экспортирующей Стороны письменное решение о результатах такой проверки.
8. Выездная проверка, включая саму проверку и определение того, являются ли затронутые товары происходящими или нет, должна быть проведена и результаты ее проведения направлены верифицирующему органу экспортирующей Стороны в срок, не превышающий двести десять (210) дней с даты отправки нотификации. До получения результатов проверки могут применяться положения пункта 3 статьи 4.27 (предоставление преференциального тарифного режима).

9. Тоқтатылған немесе күші жойылған преференциялық тарифтік режим аталған тауарлардың шығарылған тауарлар ретінде қарастырылатынын және осы Келісімнің ережелеріне сәйкес тауарлардың шығарылған жері өлшем-шарттарының сақталғанын айғақтайтын жазбаша шешім негізінде қалпына келтірілуге тиіс.
10. Верификациялау жөніндегі топты импорттаушы Тараптың заңнамасына сәйкес импорттаушы Тараптың орталық кеден органы қалыптастырады.
11. Экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органы немесе уәкілетті органы импорттаушы Тараптың кеден органдарының көшпелі тексеру жүргізуіне жәрдем көрсетуге тиіс.
12. Көшпелі тексеру жүргізуге келісім берген тауарларды өндіруші және (немесе) экспорттаушы оны іске асыруға жәрдем көрсетуге, көшпелі тексеру нысанасына жататын өндірістік үй-жайларға, қаржылық (бухгалтерлік) және өзге де өндірістік құжаттарға қолжетімділікті қамтамасыз етуге тиіс, сондай-ақ егер қажет болса, кез келген қосымша ақпаратты және (немесе) құжаттарды беруге тиіс.
13. Егер көшпелі тексеру жүргізу кезінде экспорттаушы Тараптың органдары немесе ұйымдары тарапынан көшпелі тексеру жүргізу үшін осындай тексеру жүргізуге мүмкіндік бермейтін кедергілер жасалса, импорттаушы Тараптың тиісті тауарларға преференциялық тарифтік режим беруден бас тартуға құқығы бар.
14. Көшпелі тексеру жүргізуге байланысты барлық шығындарды импорттаушы Тарап төлеуге тиіс.
4.35-бап
Айыппұлдар
Әрбір Тарап осы тарауға қатысты өзінің тиісті заңнамасын бұзғаны үшін қылмыстық немесе әкімшілік жауапкершілік шараларын көздейді.
4.36-бап
Тауарлардың шығарылған жері қағидалары жөніндегі кіші комитет
1. Осы құжат арқылы Тараптар әрбір Тараптың өкілдерін қамтитын Тауарлардың шығарылған жері қағидалары және шығу рәсімдері жөніндегі кіші комитет (бұдан әрі "Шығарылған жері қағидалары жөніндегі кіші комитет" деп аталады) құрады. Осы тараудың ережелерін осы Келісімнің мақсаттарына сәйкес тиімді, біркелкі және дәйекті орындауды қамтамасыз ету үшін және осы тарауды әкімшілендіру бойынша өзара іс-әрекет жасау үшін Шығарылған жері қағидалары жөніндегі кіші комитет тұрақты негізде консультациялар жүргізеді.
2. Шығарылған жері қағидалары жөніндегі кіші комитет мынадай функцияларды орындайды:
(а) Мыналарға:
i. Тауарларды сипаттау мен кодтаудың келісілген жүйесі туралы халықаралық конвенцияға қосымшада ұсынылған номенклатураға түзетулерге сәйкес 4-4-қосымшаны (Шығарылған жерінің ерекше өлшемшарттары) қайта қарауға қатысты Бірлескен комитетке берілетін тиісті ұсынымдарды қарау және қабылдау. Мұндай қайта қарау қолданыстағы міндеттемелерге нұқсан келтірілмей жүзеге асырылады және уақтылы жүзеге асырылуға тиіс;
ii. имплементациялау бойынша уағдаластықтар жасау жөніндегі ұсыныстарды қоса алғанда, осы тараудың орындалуына және жұмыс істеуіне;
iii. Тараптардың осы бөлімде айқындалған міндеттемелерді орындамауына;

9. Приостановленный или отмененный преференциальный тарифный режим должен быть восстановлен на основании письменного решения, свидетельствующего о том, что данные товары рассматриваются как происходящие и критерии происхождения товаров в соответствии с положениями настоящего Соглашения соблюдены.
10. Группа по верификации формируется центральным таможенным органом импортирующей Стороны согласно законодательству импортирующей Стороны.
11. Верифицирующий орган или уполномоченный орган экспортирующей Стороны должны оказывать содействие в проведении выездной проверки таможенными органами импортирующей Стороны.
12. Производитель и (или) экспортер товаров, давшие согласие на проведение выездной проверки, должны оказывать содействие в ее реализации, обеспечить доступ к производственным помещениям, финансовым (бухгалтерским) и иным производственным документам, относящимся к предмету выездной проверки, а также представить, если это потребуется, любую дополнительную информацию и (или) документы.
13. Если во время проведения выездной проверки со стороны органов или организаций экспортирующей Стороны создаются препятствия для проведения выездной проверки, которые делают невозможным проведение такой проверки, импортирующая Сторона имеет право отказать в предоставлении соответствующим товарам преференциального тарифного режима.
14. Все затраты, связанные с проведением выездной проверки, должны быть оплачены импортирующей Стороной.
Статья 4.35
Штрафы
Каждая Сторона предусматривает меры уголовной или административной ответственности за нарушение своего соответствующего законодательства, относящегося к настоящей главе.
Статья 4.36
Подкомитет по правилам происхождения товаров
1. Настоящим Стороны создают подкомитет по правилам происхождения товаров и процедурам происхождения (именуемый далее "Подкомитет по правилам происхождения"), включающий представителей каждой Стороны. Для того, чтобы обеспечить эффективное, единообразное и последовательное исполнение положений настоящей главы в соответствии с целями настоящего Соглашения и для взаимодействия по администрированию данной главы, Подкомитет по правилам происхождения проводит консультации на регулярной основе.
2. Подкомитет по правилам происхождения выполняет следующие функции:
(а) рассмотрение и принятие соответствующих рекомендаций Совместному комитету в отношении:
і. пересмотра приложения 4-4 (Особые критерии происхождения) в соответствии с поправками к номенклатуре, представленной в приложении к Международной конвенции о Согласованной системе описания и кодирования товаров. Такой пересмотр осуществляется без ущерба для действующих обязательств и должен осуществляться своевременно.
ii. выполнения и функционирования настоящей главы, включая предложения по созданию договоренностей по имплементации;
iii. неисполнения Сторонами обязательств, определенных в настоящем разделе;

iv. осы тараудың ережелеріне және 4-1 (Тауардың шығарылған жері туралы сертификат) (EAS нысаны), 4-2 (Тауардың шығарылған жері туралы сертификатты толтыру жөніндегі нұсқаулық (EAS нысаны)), 4-3 (Тауардың шығарылған жері туралы декларация) және 4-4 (Тауарлардың шығарылған жерінің ерекше өлшемшарттары) қосымшаларға кез келген түзетулерге немесе өзгерістерге;
v. тауарлардың шығарылған жерін электрондық сертификаттауды ұсыну мен оның форматының техникалық аспектілеріне немесе СЭЖ техникалық аспектілеріне қатысты Бірлескен комитетке берілетін тиісті ұсынымдарды қарау және қабылдау.
(b) осы тарауға байланысты Тарап ұсынған кез келген басқа да мәселені қарау;
(c) Шығарылған жері қағидалары жөніндегі кіші комитеттің есептерін Бірлескен комитетке ұсыну; сондай-ақ
(d) 15.1-бапқа (Бірлескен комитет) сәйкес Бірлескен комитет беруі мүмкін басқа да функцияларды орындау.
3. Шығарылған жері қағидалары жөніндегі кіші комитет осы тарауға сәйкес туындайтын кез келген мәселелерді қарау үшін Тараптар өзара айқындаған кезеңділікпен кездесулер өткізеді. Отырыстар Тараптар өзара уағдаласатын орындарда және құралдар пайдаланыла отырып өткізіледі.
4. Әрбір кеңестің алдын ала күн тәртібі, әдетте, кездесуге дейін бір айдан кешіктірілмей Тараптарға жіберіледі.
4.37-бап
Жолдағы немесе сақтаудағы тауарлар
Осы Келісім күшіне енген күннен бастап үш (3) ай ішінде экспорттаушы Тараптан импорттаушы Тарапқа тасымалданатын, сондай-ақ импорттаушы Тараптың кеден қоймаларында уақытша сақтаудағы шығарылатын тауарлар 4.27-бапта (Преференциялық тарифтік режим беру) көзделген барлық талаптар орындалған жағдайда преференциялық режим алуға тиіс.
4-1-ҚОСЫМША
ШЫҒАРЫЛҒАН ЖЕРІ СЕРТИФИКАТЫ (EAS НЫСАНЫ)
Экспорттаушы
(фирмалық атауы, мекенжайы және елі)
4. № ________
ЕАЭО ЕСА - Сингапур
Шығарылған жері сертификаты
EAS нысаны
__________________________ ұсыну үшін
(елі)
__________ берілді.
(елі)
Импорттаушы / алушы
(фирмалық атауы, мекенжайы және елі)
3. Көлік құралының түрі мен бағыты (белгілі болып отырған),
жөнелтілген күні
Кеменің атауы / ұшақ және т.б.
түсіру орны
5. Ресми пайдалану үшін
6. Реттік нөмірі
7. Қаптаманың таңбал алуы саны және түрі
8. Тауарлардың сипаттамасы
(ҮЖ кодын қоса алғанда)
9. Шығарылған жері өлшемшарттары
10. Тауардың саны
11. Инвойс нөмірі мен күні
12. Куәлік
Осы құжат арқылы орындалған тексерудің негізінде өтініш беруші декларациясының шындыққа сәйкес келетіні куәландырылады
Орны Күні Қолы Мөрі
13. Өтініш берушінің декларациясы
Төменде қол қоюшы жоғарыда келтірілген мәліметтердің шындыққа сәйкес келетінін, барлық тауарлардың
__________________________________
(елі)
өндірілгенін
және олардың ЕАЭО ЕСА – Сингапур
4-тарауында ("Тауарлардың шығарылған жерін айқындау қағидалары") көзделген шығарылған жері қағидаларына сәйкес келетінін мәлімдейді.
Орны Күні Қолы Мөрі
14.
□ Үшінші тараптың инвойсы
□ DeMinimis
□ Кумуляция
□ Азия тамақ өнімдері
□ Ішінара кумуляция

iv. любых поправок или изменений в положения настоящей главы и к приложениям 4-1 (Сертификат о происхождении товара (форма EAS), 4-2 (инструкция по заполнению Сертификата о происхождении товара (форма EAS), 4-3 Декларация о происхождении товара) и 4-4 (Особые критерии происхождения товаров);
v. технических аспектов представления и формата электронной сертификации происхождения товаров или технических аспектов ЭСC.
(b) рассмотрение любого другого вопроса, предложенного Стороной, связанной с настоящей главой;
(c) представление отчетов Подкомитета по правилам происхождения Совместному комитету; а также
(d) выполнение других функций, которые могут быть делегированы Совместным комитетом в соответствии со статьей 15.1 (совместный комитет).
3. Подкомитет по правилам происхождения проводит встречи с периодичностью, взаимно определяемой Сторонами для рассмотрения любых вопросов, возникающих в соответствии с настоящей главой. Заседания проводятся в таких местах и с использованием таких средств, о которых взаимно договорятся Стороны.
4. Предварительная повестка дня каждого совещания направляется Сторонам, как правило, не позднее, чем за один месяц до встречи.
Статья 4.37
Товары в пути или хранении
В течение трех (3) месяцев с даты вступления настоящего Соглашения в силу происходящие товары, которые перевозятся из экспортирующей Стороны в импортирующую Сторону, а также те, которые находятся на временном хранении на таможенных складах в импортирующей Стороне, должны получить преференциальный режим при условии выполнения всех требований, предусмотренных статьей 4.27 (Предоставление преференциального тарифного режима).
ПРИЛОЖЕНИЕ 4 - 1
СЕРТИФИКАТ ПРОИСХОЖДЕНИЯ (ФОРМА EAS)
1. Экспортер
(фирменное наименование, адрес и страна)
4. № ________
ЗСТ ЕАЭС- Сингапур
Сертификат происхождения
Форма EAS
Выдано в: __________
Для представления в ____________________
(страна)
2. Импортер/получатель
(фирменное наименование, адрес и страна)
3. Вид транспортного средства и маршрута (насколько это известно),
дата отправки
Название судна/самолет и т.д.
место разгрузки
5. Для официального использования
6. Порядковый номер
7. Маркировка, количество и вид упаковок
8. Описание товаров (включая код ГС)
9. Критерии происхождения
10. Количество товаров
11. Номер и дата инвойса
12. Удостоверение
Настоящим удостоверяется на основании выполненной проверки, что декларация заявителя соответствует действительности
Место Дата Подпись Печать
13. Декларация заявителя
Нижеподписавшийся заявляет, что вышеприведенные сведения соответствуют
действительности, что все товары произведены в
__________________________________
(страна)
И что они соответствуют правилам происхождения, предусмотренным в главе 4 ("Правила определения происхождения товаров") ЗСТ ЕАЭС - Сингапур
Место Дата Подпись Печать
14.
Инвойс третьей стороны
De Minimis
Кумуляция
Азиатские пищевые продукты
Частичная кумуляция

4-2-ҚОСЫМША
Тауардың шығарылған жері туралы сертификатты толтыру жөніндегі нұсқаулық (EAS нысаны)
Тауардың шығарылған жері туралы сертификат (EAS нысаны):
(а) ағылшын тілінде ресімделуге және 4-1-қосымшада келтірілген үлгіге сәйкес А 4 форматындағы қағазда басып шығарылуға;
(b) барлық бағандарда ең аз қажетті ақпаратты қамтуға;
(с) лауазымды адамның қолы мен уәкілетті органның ресми мөрі, сондай-ақ қорғаныш құралдарының элементтері болуға тиіс. Қол таңба электрондық тәсілмен қойылуы мүмкін. Ресми мөрдің факсимилесін пайдалануға жол берілмейді.
6-дан бастап 11 аралығындағы бағандарда пайдаланылмаған орын кез келген кейінгі толықтырулар енгізудің мүмкіндігін болғызбау үшін сызылып тасталуға тиіс.
1-баған: Тауарды экспорттаушы туралы мәліметтер: фирмалық атауы, мекенжайы және елі көрсетіледі.
2-баған: Импорттаушы (міндетті түрде) және тауарларды алушы (егер белгілі болса) туралы мәліметтер: фирмалық атауы, мекенжайы және елі көрсетіледі.
3-баған: Жөнелту (тиелім) күні, көлік құралының түрі (кеме, ұшақ және т.б.); және жүктің түсірілген жері (порт, әуежай) сияқты тауарларды тасудың бағдары (белгілі болып отырған) туралы мәліметтер көрсетіледі.
4-баған: Сертификаттың бірегей тіркеу нөмірі, сертификатты берген ел және осы сертификат арналған ел көрсетіледі.
5-баған: Мынадай белгілер:
Тауардың шығарылған жері туралы сертификат түпнұсқасының телнұсқасы берілген жағдайда "ТАУАРДЫҢ ШЫҒАРЫЛҒАН ЖЕРІ ТУРАЛЫ СЕРТИФИКАТТЫҢ ТЕЛНҰСҚАСЫ НӨМІРІ __ КҮНІ__" ("DUPLICATE OF THE CERTIFICATE OF ORIGIN NUMBER_DATE_") .
тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың түпнұсқасы ауыстырылған жағдайда "ТАУАРДЫҢ ШЫҒАРЫЛҒАН ЖЕРІ ТУРАЛЫ СЕРТИФИКАТТЫҢ ОРНЫНА БЕРІЛГЕН НӨМІРІ _ КҮНІ_" ("ISSUED IN SUBSTITUTION FOR THE CERTIFICATE OF ORIGIN NUMBER_DATE__").
егер тауардың шығарылған жері туралы сертификат тауарды әкеткенге дейін немесе әкету кезінде берілмесе, айрықша жағдайларда "КЕЙІННЕН БЕРІЛДІ" ("ISSUED RETROSPECTIVELY") көрсетіледі.
6-баған: Тауардың реттік нөмірі көрсетіледі.
7-баған: Қаптамалар саны мен түрі, егер қолданылатын болса, қаптамалардың таңбалануы көрсетіледі.
8-баған: Тауарлардың сипаттамасы оны тексеруді жүргізетін кеден қызметкеріне сәйкестендіруге мүмкіндік беру үшін жеткілікті түрде егжей-тегжейлі болуға тиіс. Сипаттамада сондай-ақ ҮЖ-ге сәйкес тауардың кодын көрсету қамтылуға тиіс.
Тауарлар "ех" кіші тақырыбында сыныпталатын жағдайларда, 8-бағанда қамтылған сипаттама 4-4-қосымшадағы (Тауарлардың шығарылған жерінің ерекше өлшемшарттары) сипаттамамен бірдей болуға тиіс.
9-баған: 8-бағанда көрсетілген әрбір тауар үшін кестедегі белгілемелерге сәйкес шығарылған жері өлшемшарттары көрсетіледі:
Шығарылған жері өлшемшарттары
9-бағандағы белгілеме

ПРИЛОЖЕНИЕ 4 - 2
Инструкция по заполнению Сертификата о происхождении товара
(форма EAS)
Сертификат о происхождении товара (форма EAS) должен:
(а) оформляться на английском языке и распечатываться на бумаге формата А 4 в соответствии с образцом, приведенным в приложении 4-1;
(b) содержать минимально необходимую информацию во всех графах;
(c) содержать подпись должностного лица и официальную печать уполномоченного органа, а также элементы средств защиты. Подпись может быть проставлена электронным способом. Использование факсимиле официальной печати не допускается.
Неиспользованное место в графах с 6 по 11 должно быть перечеркнуто для предотвращения возможности внесения любых последующих дополнений.
Графа 1: Указываются сведения об экспортере товара: фирменное наименование, адрес и страна.
Графа 2: Указываются сведения об импортере (обязательно) и получателе товаров (если известно): фирменное наименование, адрес и страна.
Графа 3: Указываются сведения о маршруте транспортировки товаров (насколько это известно), такие как дата отправки (отгрузки), вид транспортного средства (судно, самолет и т.п.); и место разгрузки (порт, аэропорт).
Графа 4: Указывается уникальный регистрационный номер сертификата, страна, выдавшая сертификат, и страна, для которой этот сертификат предназначен.
Графа 5: Указываются следующие отметки:
"ДУБЛИКАТ СЕРТИФИКАТА О ПРОИСХОЖДЕНИИ ТОВАРА НОМЕР__ ДАТА__" ("DUPLICATE OF THE CERTIFICATE OF ORIGIN NUMBER_DATE_") - в случае выдачи дубликата оригинала сертификата о происхождении товара.
"ВЫДАН ВЗАМЕН СЕРТИФИКАТА О ПРОИСХОЖДЕНИИ ТОВАРА НОМЕР_ ДАТА_" ("ISSUED IN SUBSTITUTION FOR THE CERTIFICATE OF ORIGIN NUMBER_DATE__") - в случае замены оригинала сертификата о происхождении товара.
"ВЫДАН ВПОСЛЕДСТВИИ" ("ISSUED RETROSPECTIVELY") в исключительных случаях, если сертификат о происхождении товара не был выдан до или во время вывоза товара.
Графа 6: Указывается порядковый номер товара.
Графа 7: Указываются количество и вид упаковок и, если это применимо, маркировка упаковок.
Графа 8: Описание товаров должно быть достаточно подробным, чтобы позволить сотруднику таможни, проводящему проверку его идентифицировать. Описание также должно содержать указание на код товара в соответствии с ГС.
В тех случаях, когда товары классифицируются в подзаголовке "ex", описание, содержащееся в Графе 8, должно быть идентичным описанию в приложении 4-4 (особые критерии происхождения товаров).
Графа 9: Для каждого товара, указанного в Графе 8, указываются критерии происхождения в соответствии с обозначениями в таблице:
Критерии происхождения
Обозначение в графе 9

(a) Тауарлар 4.4-бапқа (Толық алынған немесе өндірілген тауарлар) сәйкес Тарапта толығымен алынған немесе өндірілген
WO
(b) Тауарлар 4.3-бапта (Тауарлардың шығарылған жері өлшемшарттары) көзделгендей, Тараптардың біреуінен немесе екеуінен де шығарылған материалдардан ғана Тарапта толығымен өндірілген
PE
(c) Тауарлар шығарылмайтын материалдарды пайдалана отырып, Тарапта өндірілген және 4-4-қосымшада (Тауарлардың шығарылған жерінің ерекше өлшемшарттары) белгіленген талаптарды қанағаттандырады
"CC", "CTH", "CTSH", "VAC"... %", "PSR"*
*Егер нақты тауарлар үшін 4-4-қосымша (Тауарлардың шығарылған жерінің ерекше өлшемшарттары) шығарылған жерінің біреуден артық өлшемшартына жол берсе, 8-баған шығарылған жерінің қандай өлшемшарты сақталғанын көрсетуге тиіс.
Егер қосылған құнның үлесі туралы ("VAC") шығарылған жерінің өлшемшарты пайдаланылған болса, 8-бағанда VAC-тың орындалған (мысалы, VAC 51%) нақты мәні болуға тиіс;
4-4-қосымшада (Тауарлардың шығарылған жерінің ерекше өлшемшарттары) "CTC"-тен ("CC", "CTH", "CTSH") немесе "VAC... %"-тан ерекшеленетін шығарылған жерінің өлшемшарттары белгіленген жағдайларда "PSR" аббревиатурасы көрсетіледі.
10-баған: Тауардың саны көрсетіледі: брутто салмағы (килограммда) немесе өзге де өлшем бірліктері (дана, литр және т.б.). Жеткізілген тауардың нақты салмағы тауардың шығарылған жері туралы сертификатта көрсетілген салмақтан бес (5) пайыздан артық болмауға тиіс.
11-баған: Тауардың шығарылған жері туралы сертификатты беру үшін уәкілетті органға ұсынылған инвойстың (-тардың) нөмірі(-лері) мен күні (-дері) көрсетіледі.
12-баған: Тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың берілген күні мен орны туралы деректер көрсетіледі, уәкілетті органның мөрі,
сондай-ақ лауазымды адамның қолы қойылады.
13-баған: Тауар шығарылған елдің атауы (бір тараптан ЕАЭО-ға мүше мемлекет, екінші тараптан Сингапур Республикасы), декларацияның орны мен күні, өтініш берушінің қолы мен мөрі көрсетіледі.
14-баған: Егер:
- инвойсты Еркін сауда туралы келісімге қатысушы болып табылмайтын елдің резиденті берген болса (4.13-бап (Үшінші тараптың инвойсы)),
- өлшемшартты айқындау кезінде "de Minimis" қағидасы пайдаланылса (4.10-бап (De Minimis)),
- бір Тарапта шығарылған тауарлар түпкілікті тауарларды өндіру кезінде басқа Тарапта пайдаланылған болса (4.8-бап (Шығарылған жерінің кумуляциясы)),
- тауарлар "Азия өнімдеріне" арналған талаптарға сәйкес келетін және 4-4-қосымшада (Тауарлардың шығарылған жерінің ерекше өлшемшарттары) "ех" кіші тақырыбында сыныпталатын болса,
- 4.8-баптың (Шығарылған жерінің кумуляциясы) 2-тармағында көзделгендей, ішінара кумуляция қағидасы қолданылған болса, ( ) белгісі қойылады.

(a) Товары полностью получены или произведены в Стороне в соответствии со статьей 4.4 (Полностью полученные или произведенные товары)
WO
(b) Товары полностью произведены в Стороне исключительно из происходящих материалов, происходящих из одной или обеих Сторон, как предусмотрено в статье 4.3 (Критерии происхождения товаров)
PE
(c) Товары произведены в Стороне с использованием непроисходящих материалов и удовлетворяют требованиям, установленным в приложении 4-4 (Особые критерии происхождения товаров)
"CC", "CTH", "CTSH",
"VAC … %",
"PSR"*
*Если для конкретных товаров приложение 4-4 (особые критерии происхождения товаров) допускает более чем один критерий происхождения, Графа 8 должна указывать какой именно критерий происхождения был соблюден.
Если использовался критерий происхождения о доли добавленной стоимости ("VAC"), Графа 8 должна содержать конкретное значение VAC, которое было выполнено (например, VAC 51%);
Аббревиатура "PSR" указывается в тех случаях, когда приложением 4-4 (Особые критерии происхождения товаров) установлены критерии происхождения, отличные от "CTC" ("CC", "CTH", "CTSH") или "VAC… %".
Графа 10: Указывается количество товара: вес-брутто (в килограммах) или иные единицы измерения (штуки, литры и т.п.). Фактический вес поставленного товара не должен превышать вес, указанный в сертификате о происхождении товара, более чем на пять (5) процентов.
Графа 11: Указываются номер(а) и дата(ы) инвойса(-ов), представленного в уполномоченный орган для выдачи сертификата о происхождении товара.
Графа 12: Указываются данные о дате и месте выдачи сертификата о происхождении товара, ставится печать уполномоченного органа, а также подпись должностного лица.
Графа 13: Указываются наименование страны происхождения товара (с одной стороны, государство-член ЕАЭС, с другой стороны, Республика Сингапур), место и дата декларации, подпись и печать заявителя.
Графа 14: Проставляется отметка (
) если:
- инвойс выдан резидентом страны, не являющейся участницей Соглашения о свободной торговле (статья 4.13 (инвойс третьей стороны));
- при определении критерия использовалось правило "de Minimis" (статья 4.10 (De Minimis));
- товары, происходящие в одной Стороне, использовались в другой Стороне при производстве конечных товаров (статья 4.8 (Кумуляция происхождения));
- товары соответствуют требованиям для "азиатских продуктов" и классифицируются в подзаголовке "ex" в приложении 4-4 (Особые критерии происхождения товаров);
- применяется правило частичной кумуляции, как это предусмотрено в пункте 2 статьи 4.8 (Кумуляция происхождения).

4-3-ҚОСЫМША
ШЫҒАРЫЛҒАН ЖЕРІ ДЕКЛАРАЦИЯСЫ
"Өндіруші немесе экспорттаушы _______________1 осы құжат қолданылатын тауарлардың шығарылған елі ЕАЭО мен Сингапур арасындағы еркін сауда туралы келісімнің тауарлардың шығарылған жері қағидаларына сәйкес __________2 болып табылады деп мәлімдейді".
__________________________________3
(қол қоюшының аты, қолы, күні)
Ескертпелер:
1. Ілеспе құжаттарға сәйкес тауарды өндірушінің немесе экспорттаушының фирмалық атауы.
2. Тауар шығарылған елдің атауы.
3. Қол қойған адамның толық аты, қолы және берілген күні.
4-4-ҚОСЫМША
ТАУАРЛАРДЫҢ ШЫҒУ ТЕГІНІҢ ЕРЕКШЕ ӨЛШЕМДЕРІ
4-4-қосымша жеке қосымшада ұсынылып отыр.
5-ТАРАУ
КЕДЕНДІК ЫНТЫМАҚТАСТЫҚ ЖӘНЕ САУДА РӘСІМДЕРІН ОҢАЙЛАТУ
5.1-бап
Мақсаттары
Осы тараудың мақсаттары:
(a) Тараптардың кеден заңнамасын қолдануда болжамдықты, дәйектілікті және ашықтықты қамтамасыз ету;
(b) кедендік рәсімдерді тиімді әкімшілендіруге және тауарларды жедел кедендік ресімдеуге жәрдемдесу;
(c) Тараптардың кедендік рәсімдерін оңайлату және, мүмкіндігінше, оларды тиісті халықаралық стандарттармен үйлестіру;
(d) Тараптардың кеден органдары арасындағы ынтымақтастыққа жәрдемдесу және
(e) Тараптар арасындағы сауда рәсімдерін, оның ішінде жеткізілімнің жаһандық және өңірлік тізбектері үшін жағдайларды жақсарту арқылы оңайлату болып табылады.
5.2-бап
Қолданылу аясы
Осы тарау Тараптар арасында сатылатын тауарларға қолданылатын кедендік рәсімдер туралы Тараптардың тиісті заңнамасы мен қағидаларына сәйкес қолданылады.
5.3-бап
Анықтамалар
"Кеден заңнамасы және қағидалары" әрбір Тараптың тиісті кеден органы қолданатын немесе орындауға жататын заңнамалық және нормативтік актілерді білдіреді;
"Кеден органы" әрбір Тараптың заңнамасына сәйкес кеден заңнамасы мен қағидаларын әкімшілендіру үшін жауапты болатын құзыретті органды білдіреді;
"Кедендік рәсімдер" әрбір Тараптың кеден органы осы Тараптың кеден заңнамасы мен қағидаларының қолданылу аясына жататын тауарларға қолданатын режимді білдіреді.
5.4-бап
Кедендік рәсімдер және сауда рәсімдерін оңайлату
1. Әрбір Тарап өзінің кедендік рәсімдері мен практикасының болжамды, дәйекті, транспарентті болуын және сауданы жеңілдетуін қамтамасыз етеді.
2. Әрбір Тараптың кедендік рәсімдері мүмкіндігінше және оның кеден заңнамасында жол берілетін шекте Дүниежүзілік кеден ұйымының стандарттарына және ұсынылатын практикаларына сәйкес келеді.

ПРИЛОЖЕНИЕ 4-3
ДЕКЛАРАЦИЯ ПРОИСХОЖДЕНИЯ
"Производитель или экспортер _______________1 заявляют, что страной происхождения
товаров, на которые распространяется данный документ, является __________2
в соответствии с правилами происхождения товаров Соглашения о свободной торговле
между ЕАЭС и Сингапуром".
__________________________________3
(Имя подписавшего, подпись, дата)
Примечания:
1. Фирменное наименование производителя или экспортера товара в соответствии
с сопроводительными документами.
2. Наименование страны происхождения товара.
3. Полное имя подписавшего, подпись и дата выдачи.
ПРИЛОЖЕНИЕ 4-4
ОСОБЫЕ КРИТЕРИИ ПРОИСХОЖДЕНИЯ ТОВАРОВ
Приложения 4 - 4 (Особые критерии происхождения товаров) представлено в отдельном приложении.
ГЛАВА 5
ТАМОЖЕННОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО И УПРОЩЕНИЕ ПРОЦЕДУР ТОРГОВЛИ
Статья 5.1
Цели
Целями настоящей главы являются:
(a) обеспечение предсказуемости, последовательности и прозрачности в применении таможенного законодательства Сторон;
(b) содействие эффективному администрированию таможенных процедур и ускоренному таможенному оформлению товаров;
(c) упрощение таможенных процедур Сторон и, насколько это возможно, их гармонизация с соответствующими международными стандартами;
(d) содействие сотрудничеству между таможенными органами Сторон и
(e) упрощение процедур торговли между Сторонами, в том числе посредством улучшения условий для глобальных и региональных цепочек поставок.
Статья 5.2
Сфера действия
Настоящая глава применяется в соответствии с соответствующими законодательством и правилами Сторон о таможенных процедурах, применяемых к торгуемым между Сторонами товарам.
Статья 5.3
Определения
"Таможенное законодательство и правила" означают законодательные и нормативные акты, применимые или подлежащие исполнению соответствующим таможенным органом каждой Стороны;
"Таможенный орган" означает компетентный орган, который в соответствии с законодательством каждой Стороны несет ответственность за администрирование таможенного законодательства и правил;
"Таможенные процедуры" означают режим, применяемый таможенным органом каждой Стороны к товарам, которые подпадают под действие таможенного законодательства и правил этой Стороны.
Статья 5.4
Таможенные процедуры и упрощение процедур торговли
1. Каждая Сторона обеспечивает, чтобы ее таможенные процедуры и практика были предсказуемыми, последовательными, транспарентными и облегчали торговлю.
2. Таможенные процедуры каждой Стороны по мере возможности и в пределах, допускаемых ее таможенным законодательством, соответствуют стандартам и рекомендуемым практикам Всемирной таможенной организации.

3. Әрбір Тарап сауданы жеңілдету үшін өздерінің кеден заңнамасы мен қағидаларын оңайлату мақсатында оларды қайта қарайтын болады.
5.5-бап
Ақпаратты жариялау және оның қолжетімділігі
1. Әрбір Тарап кемсітпеушілік негізде және оңай қолжетімді нысанда мүдделі тараптардың онымен танысуға мүмкіндігі болуы үшін мынадай ақпаратты жедел жариялауға тиіс:
(a) әкелу, әкету және транзит рәсімдері (порттарда, әуежайларда және басқа да өткізу пункттерінде қолданылатын рәсімдерді қоса алғанда) және қажетті нысандар мен құжаттар;
(b) импортқа немесе экспортқа байланысты алынатын кедендік баждар мен салықтардың кез келген түрінің қолданылатын мөлшерлемелері;
(c) кедендік мақсаттар үшін тауарларды сыныптау немесе бағалау қағидалары;
(d) шығарылған жері қағидаларына қатысты заңдар, заңға тәуелді актілер және жалпы қолданылатын әкімшілік өкімдер;
(e) импортқа, экспортқа немесе транзитке қатысты шектеулер немесе тыйым салулар;
(f) импорт, экспорт немесе транзит кезінде үкіметтік ведомстволар алатын немесе солардың пайдасына алынатын төлемдер мен алымдар;
(g) импорттық, экспорттық немесе транзиттік рәсімдіктерді бұзғаны үшін айыппұлдар;
(h) апелляция немесе қайта қарау рәсімдері;
(i) импортқа, экспортқа немесе транзитке қатысты кез келген елмен немесе елдермен келісімдер немесе олардың жекелеген ережелері;
(j) тарифтік квоталарды әкімшілендіруге байланысты рәсімдер.
2. Әрбір Тарап 1-тармақта көрсетілген ақпаратты интернет желісінде орналастыруға және мүмкіндігінше және қажет болған жағдайда жаңартып отыруға тиіс.
3. Тараптар 1-тармақта қамтылған ақпаратты интернет желісінде ағылшын тілінде орналастыруға ұмтылатын болады.
4. Әрбір Тарап өзінің заңнамасына қайшы келмейтін тәсілмен мүдделі тұлғаларға транзиттегі тауарларды қоса алғанда, тауарларды өткізуге, шығаруға және кедендік тазалауға қатысты заңдар мен жалпы қолданылатын өзге де актілердің ұсынылып отырған енгізілуі немесе өзгертілуіне қатысты комментарийлер беру мүмкіндігін және жеткілікті уақыт кезеңін ұсынуға тиіс.
5. Әрбір Тарап кедендік реттеу және сауда рәсімдерін оңайлату мәселелері бойынша мүдделі тұлғалардың сұрау салуларын қарау үшін ақпараттық орталықтарды айқындайды. Мұндай сұрау салуларға жауаптар, егер олар ағылшын тілінде жасалған болса, ағылшын тілінде берілуге тиіс.
5.6-бап
Кедендік бағалау
Тараптар арасындағы сауда айналымындағы тауарлардың кедендік құны 1994 жылғы ГАТТ-тың VII бабын қолдану туралы келісімде және 1994 жылғы ГАТТ-тың VII бабында көзделген ортақ қағидаттар мен қағидаларға негізделген Тараптардың кеден заңнамасына сәйкес айқындалуға тиіс.
5.7-бап
Тарифтік сыныптау

3. Каждая Сторона будет пересматривать свои таможенные законодательство и правила с целью их упрощения для облегчения торговли.
Статья 5.5
Публикация и доступность информации
1. Каждая Сторона на недискриминационной основе и в легко доступной форме должна оперативно публиковать следующую информацию с тем, чтобы заинтересованные стороны имели возможность с ней ознакомиться:
(a) процедуры ввоза, вывоза и транзита (включая процедуры, действующие в портах, аэропортах и других пунктах пропуска) и необходимые формы и документы;
(b) применяемые ставки любого вида таможенных пошлин и налогов, взимаемых в связи с импортом или экспортом;
(c) правила классификации или оценки товаров для таможенных целей;
(d) законы, подзаконные акты и административные распоряжения общего применения, касающиеся правил происхождения;
(e) ограничения или запреты в отношении импорта, экспорта или транзита;
(f) платежи и сборы, взимаемые правительственными ведомствами или в их пользу при импорте, экспорте или транзите;
(g) штрафы за нарушения импортных, экспортных или транзитных формальностей;
(h) процедуры апелляции или пересмотра;
(i) соглашения или их отдельные положения с любой страной или странами, касающиеся импорта, экспорта или транзита; и
(j) процедуры, связанные с администрированием тарифных квот.
2. Каждая Сторона должна размещать и обновлять, по мере возможности и необходимости, в сети интернет информацию, указанную в пункте 1.
3. Стороны будут стремиться размещать в сети интернет информацию, содержащуюся в пункте 1, на английском языке.
4. Каждая Сторона должна, способом, не противоречащим ее законодательству, предоставлять возможность и достаточный период времени для того, чтобы заинтересованные лица могли представить комментарии в отношении предлагаемого введения или изменения законов и иных актов общего применения, относящихся к перемещению, выпуску и таможенной очистке товаров, включая товары, находящиеся в транзите.
5. Каждая Сторона определяет информационные центры для рассмотрения запросов заинтересованных лиц по вопросам таможенного регулирования и упрощения процедур торговли. Ответы на такие запросы, если они были сделаны на английском языке, должны представляться на английском языке.
Статья 5.6
Таможенная оценка
Таможенная стоимость товаров, находящихся в торговом обороте между Сторонами, должна определяться в соответствии с таможенным законодательством Сторон, основанным на общих принципах и правилах, предусмотренных в статье VII ГАТТ-1994 и Соглашении о применении статьи VII ГАТТ-1994.
Статья 5.7
Тарифная классификация

Тараптар өздерінің арасындағы сауда айналымындағы тауарларға қатысты 1986 жылғы 24 маусымдағы Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестірілген жүйесі туралы халықаралық конвенцияға қосымшада ұсынылған Үйлестірілген жүйенің соңғы редакциясына негізделген тауар номенклатурасын қолданады.
5.8-бап
Алдын ала шешімдер
1. Әрбір Тарап экспорттаушының, импорттаушының немесе кез келген тұлғаның өтініші бойынша тауарлардың шығарылған жеріне және тауардың тарифтік сыныптамасына қатысты алдын ала шешім беруге тиіс. Тараптар сондай-ақ кедендік құнды айқындауға арналған әдісті қолдануға қатысты алдын ала шешім беруді енгізуге және сақтауға ұмтылатын болады.
2. Тарап өтініш берушінің заңды өкілдігінің болуын немесе оның аумағында тіркелуін талап ете алады.
3. Тараптар:
(a) барлық қажетті ақпаратты алған кезден бастап алпыс (60) күн ішінде тауардың тарифтік сыныптамасына қатысты;
(b) барлық қажетті ақпаратты алған кезден бастап тоқсан (90) күннен аспайтын мерзімде тауарлардың шығарылған жеріне қатысты алдын ала шешімдер беретін болады.
4. Тараптар барлық қажетті ақпаратты алған кезден бастап тоқсан (90) күн ішінде кедендік құнды айқындау әдістерін қолдану мәселелері бойынша алдын ала шешімдер беруге ұмтылатын болады.
5. Тараптар өзінің тиісті заңнамасы арқылы жоғарыда аталған мерзімдерді азайтуға ұмтылатын болады.
6. Тауардың тарифтік сыныптамасына қатысты алдын ала шешім оны берген күннен бастап кемінде үш (3) жыл немесе Тараптардың заңнамасында көрсетілгендей мерзімнен асатын басқа уақыт кезеңі ішінде қолданылатын болады.
7. Тауарлардың шығарылған жері қағидаларына қатысты және тауарлардың кедендік құнын айқындау әдістерін қолдану мәселелері жөніндегі алдын ала шешім оны берген күннен бастап ақылға қонымды уақыт кезеңі ішінде қолданылатын болады.
8. Алдын ала шешімді берген Тарап:
(а) егер шешім қате фактіге немесе жалған немесе анық емес ақпаратқа негізделген болса;
(b) егер олардың негізінде алдын ала шешім берілген елеулі фактілер немесе мән-жайлар өзгерген болса; және (немесе)
(с) сот шешіміне және (немесе) оның заңнамасының өзгеруіне сәйкестікті қамтамасыз ету мақсатында алдын ала шешімді өзгертуі, күшін жоюы немесе кері қайтарып алуы мүмкін.
9. Әрбір Тарап алдын ала шешімді кез келген өзгертудің, қолданылуын тоқтатудың немесе кері қайтарып алудың өзгерту, қолданылуын тоқтату немесе кері қайтарып алу туралы шешім қабылданған күннен бастап немесе тиісті шешімде көрсетілуі мүмкін неғұрлым кеш мерзімде күшіне енуін және олардың, егер алдын ала шешім берілген тұлға жалған немесе анық емес ақпаратты ұсынбаған болса ғана, осы күнге дейін жүзеге асырылған импорттық операцияларға қолданылмауын қамтамасыз етеді.

В отношении товаров, находящихся в торговом обороте между ними, Стороны применяют товарную номенклатуру, основанную на последней редакции Гармонизированной системы, представленной в приложении к Международной конвенции о гармонизированной системе описания и кодирования товаров от 24 июня 1986 года.
Статья 5.8
Предварительные решения
1. Каждая Сторона по заявлению экспортера, импортера или любого лица должна выдавать предварительное решение в отношении происхождения товаров и тарифной классификации товара. Стороны также будут стремиться ввести или сохранить выдачу предварительного решения в отношении применения метода для определения таможенной стоимости.
2. Сторона может потребовать, чтобы заявитель имел юридическое представительство или был зарегистрирован на ее территории.
3. Стороны будут выдавать предварительные решения:
(a) в отношении тарифной классификации товара в течение шестидесяти (60) дней с момента получения всей необходимой информации;
(b) в отношении происхождения товаров в срок, не превышающий (90) дней с момента получения всей необходимой информации.
4. Стороны будут стремиться выдавать предварительные решения по вопросам применения методов определения таможенной стоимости в течение девяноста (90) дней с момента получения всей необходимой информации.
5. Стороны будут стремиться снизить вышеуказанные сроки через свое соответствующее законодательство.
6. Предварительное решение в отношении тарифной классификации товара будет действовать как минимум в течение трех (3) лет с даты его выдачи или другого периода времени, превышающего такой срок, как указано в законодательстве Сторон.
7. Предварительное решение в отношении правил происхождения товаров и по вопросам применения методов определения таможенной стоимости товаров будет действовать в течение разумного периода времени с даты его выдачи.
8. Сторона, выдавшая предварительное решение, может изменить, отменить или отозвать его:
(a) если решение было основано на ошибочном факте или ложной или недостоверной информации;
(b) если произошли изменения существенных фактов или обстоятельств, на основании которых было выдано предварительное решение; и (или)
(c) в целях обеспечения соответствия с решением суда и (или) изменением ее законодательства.
9. Каждая Сторона обеспечит, чтобы любое изменение, прекращение действия или отзыв предварительного решения вступали в силу с даты принятия решения об изменении, прекращении действия или отзыве или же в более поздний срок, который может быть указан в соответствующем решении, и не применялось к импортным операциям, которые осуществлялись до этой даты, если только лицо, которому было выдано предварительное решение, не представило ложную или недостоверную информацию.

10. Егер Тарап алдын ала шешімді ретроактивті түрде кері қайтарып алса, өзгертсе немесе жарамсыз деп таныса, ол мұны тек шешімдегі қате ақпаратқа (тауарлардың тарифтік сыныптамасы туралы немесе тауарлардың шығарылған жері туралы) әсер етпеген жағдайда ғана жасай алады.
11. Әрбір Тарап алдын ала шешімді өзгертетін, жарамсыз деп танитын немесе кері қайтарып алатын жағдайларда, ол тиісті фактілер мен осындай шешімнің негіздерін көрсете отырып, өтініш берушіге жазбаша хабарлама жібереді. Егер Тарап ретроспективті түрде алдын ала шешімді кері қайтарып алса, өзгертсе немесе жарамсыз деп таныса, ол мұны шешім толық емес, дұрыс емес, жалған немесе жаңылысуға алып келетін ақпаратқа негізделген жағдайда ғана жасай алады.
12. Қандай да бір Тарап берген алдын ала шешім оны сұратқан өтініш берушіге қатысты осы Тарап үшін міндетті болып табылады. Тарап алдын ала шешімнің өтініш беруші үшін міндетті болып табылуын көздеуі мүмкін.
5.9-бап
Тауарларды уақытша әкелу
Халықаралық стандарттарға сәйкес Тараптардың кеден органдары тауарларды уақытша әкелудің кедендік рәсімі жөніндегі кедендік операциялардың жүзеге асырылуын оңайлатады.
5.10-бап
Кедендік ынтымақтастық
1. Тараптар кедендік мәселелері жөніндегі ынтымақтастықты кеңейту мақсатында, өзгелерімен қатар:
(а) кеден саласындағы ең үздік практикалармен алмасу немесе АКТ енгізу мақсатында диалог жүргізеді;
(b) импорттық, экспорттық және басқа да кедендік рәсімдерге байланысты, сондай-ақ іскерлік қоғамдастыққа тиімді қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін бірлескен бастамаларды әзірлеу мүмкіндігін қарастырады;
(c) Тараптар арасында қауіпсіздікті қамтамасыз ету мен сауданы оңайлатудың кедендік аспектілерімен және берілім тізбектері шеңберінде бірлесіп жұмыс істейтін болады.
2. Егер импорттаушы Тарап кеден органының декларацияның шынайылығына немесе дәлдігіне күмәндануға жеткілікті негіздері болса, мұндай кеден органы бұл жағдайларда тиісті заңнамаға сәйкес екінші Тараптың кеден органына импорттық декларацияны тексеру мақсатында ақпарат беру туралы өтінішпен жүгіне алады.
3. Осы баптың 2-тармағына сәйкес Тараптың ақпарат ұсыну жөніндегі сұрау салуы ақпараттың сұратылу мақсаты көрсетіле отырып, жазбаша нысанда болуға және тиісті тауарларды сәйкестендіру үшін жеткілікті деректер қоса берілуге тиіс.
4. Осы баптың 3-тармағына сәйкес ақпарат сұратылған Тарап мүмкіндігінше сұрау салынған ақпаратты қамтитын жазбаша жауапты жазбаша сұрау салу күнінен бастап тоқсан (90) күннен кешіктірмей шұғыл беруге тиіс.

10. Если Сторона ретроактивно отзывает, изменяет или признает недействительным предварительное решение, оно может делать это только тогда, когда ошибка, содержащаяся в решении, не влияет на информацию (о тарифной классификации товаров или происхождении товаров).
11. В тех случаях, когда каждая Сторона изменяет, признает недействительным или отзывает предварительное решение, она направляет заявителю письменное уведомление с указанием соответствующих фактов и основания такого решения. Если Сторона отзывает, изменяет или признает недействительными предварительные решение ретроспективно, она может сделать это только тогда, когда решение основывалось на неполной, неправильной, ложной или вводящей в заблуждение информации.
12. Предварительное решение, выданное какой-либо Стороной, является обязательным для этой Стороны в отношение заявителя, который его запросил.
Сторона может предусмотреть, что предварительное решение является обязательным для заявителя.
Статья 5.9
Временный ввоз товаров
В соответствии с международными стандартами таможенные органы Сторон упрощают осуществление таможенных операций по таможенной процедуре временного ввоза товаров.
Статья 5.10
Таможенное сотрудничество
1. В целях расширения сотрудничества по таможенным вопросам Стороны, среди прочего:
(a) учредят диалог с целью обмена наилучшими практиками в таможенной области или внедрения ИКТ.
(b) рассмотрят возможность разработки совместных инициатив, связанных с импортными, экспортными и другими таможенными процедурами, а также для обеспечения эффективного предоставления услуг деловому сообществу;
(c) будут совместно работать над таможенными аспектами обеспечения безопасности и упрощения торговли между Сторонами и в рамках цепочек поставок.
2. Если таможенный орган импортирующей Стороны имеет достаточные основания сомневаться в правдивости или точности декларации, такой таможенный орган может в таких случаях в соответствии с соответствующим законодательством обратиться к таможенному органу другой Стороны с просьбой представить информацию в целях проверки импортной декларации.
3. Запрос Стороны по представлению информации в соответствии с пунктом 2 должен быть в письменной форме с указанием цели, для которой запрашивается информация, и сопровождаться достаточными данными для идентификации соответствующих товаров.
4. Сторона, у которой была запрошена информация, в соответствии с пунктом 3 должна оперативно, не позднее чем 90 дней с даты письменного запроса предоставить письменный ответ, содержащий по мере возможности запрошенную информацию.

5. Ақпарат берілгенге дейін сұрау салынатын Тарап өзінің заңнамасына және құқықтық жүйесіне сәйкес нақты ақпараттың сұрау салынатын Тараптың тікелей жазбаша рұқсатынсыз қылмыстық тергеп-тексерулерде, сот талқылауларында немесе кедендік іске байланысты емес талқылауларда дәлелдеме ретінде пайдаланылмайтындығына кепілдік беруді сұрата алады. Егер сұрау салатын Тарап осы талаптарды орындайтындай жағдайда болмаса, ол сұрау салынатын Тарапқа бұл жөнінде хабарлауға тиіс.
5.11-бап
Кеден органдарының байланысатын тұлғалары
1. Тараптар осы тарауды іске асыру кезінде туындайтын мәселелер бойынша байланыс пункттерін тағайындайды және тағайындалған байланыс пункттерінің тізімдерімен алмасады.
2. Байланыс пункттері осы тараудың қолданылу аясына жататын жедел мәселелерді консультациялар жүргізу арқылы шешуге ұмтылатын болады.
5.12-бап
Тауарлар келгенге дейін өңдеу
1. Тауарлар келгеннен кейін оларды шығаруды жеделдету мақсатында әрбір Тарап тауарлар келгенге дейін оларды өңдеуді бастау үшін импорттық құжаттаманы және басқа да қажетті ақпаратты беруге мүмкіндік беретін рәсімдерді қабылдауға немесе сақтауға тиіс.
2. Әрбір Тарап осындай құжаттарды алдын ала өңдеу үшін мүмкіндігінше құжаттарды электрондық түрде алдын ала беруді қамтамасыз етеді.
5.13-бап
Жеделдетілген жеткізілімдер
1. Тараптың кеден органы тиісті кедендік бақылау сақтала отырып, Тараптың кеден заңнамасына сәйкес жеделдетілген жеткізілімдерге қатысты кедендік операциялардың басым тәртіппен орындалуын қамтамасыз етеді. Мұндай рәсімдер:
(а) жеделдетілген жеткізілімдерге байланысты ақпаратты тауарлар келгенге дейін өңдеуді қамтамасыз етуге;
(b) тауарларды шығару үшін шарт ретінде экспресс қызмет көрсететін компанияға мүмкіндігінше электрондық түрде Тарап орынды деп есептейтін түрде бір құжатты, мысалы, партиядағы барлық тауарды қамтитын бір манифестті немесе бір декларацияны ұсынуға рұқсат етуге;
(c) жеделдетілген жеткізілімдерді шығару үшін қажетті құжаттардың санын мүмкіндігінше барынша азайтуға; және
(d) барлық қажетті кедендік құжаттама ұсынылған жағдайда, кедендік декларация тіркелген кезден бастап 4 (төрт) сағат ішінде жеделдетілген жеткізілімдерді шығаруға (әдеттегі жағдайларда) рұқсат етуге тиіс.
5.14-бап
Тауарларды шығару
1. Әрбір Тарап:
(а) өзінің кеден заңнамасын сақтау кепілдігі үшін қажетті мерзімнен аспайтын мерзімде тауарларды шығаруды қамтамасыз ететін;
(b) тиісті кедендік декларация тіркелген және барлық қалған талаптар орындалған жағдайда, тауарлар әрбір Тараптың аумағына келген кезден бастап 24 сағат ішінде қалыпты жағдайда оларды шығаруға мүмкіндік беретін;
(c) импортпен байланысты кеден органдары алатын кедендік баждардың, салықтардың, алымдар мен өзге де төлемдердің құнын айқындау және оларды төлеу бойынша Тарап көздеген рәсімдерді орындаған импорттаушыларға кеденнен тауарларды әкетуге мүмкіндік беретін рәсімдерді қабылдайды және (немесе) сақтайды, бірақ Тарап, егер мұндай қамтамасыз ету (кепілдіктер) тауарларды шығаруға байланысты міндеттемелер, сондай-ақ барлық қалған реттеуші талаптар орындалатынын куәландыру үшін талап етілетін болса, импорттаушының тауарларды шығару үшін шарт ретінде қамтамасыз етуді (кепілдікті) беруін талап етуі мүмкін.
2. Әрбір Тарап:
(а) қамтамасыз ету (кепілдік) сомасының қамтамасыз ету (кепілдіктер) қолданылатын тауарлардың импортына байланысты кеден органдары алатын кедендік баждарды, салықтарды, алымдарды және өзге де төлемдерді төлеуді қамтамасыз ету үшін қажетті сомадан аспауын қамтамасыз етеді;
(b) өз кеден органдары тауарларды әкелуге байланысты міндеттемелердің орындалатынына көз жеткізгеннен кейін кез келген қамтамасыз етудің (кепілдіктің) мүмкіндігінше тез арада алып тасталуын қамтамасыз етеді; сондай-ақ
(c) импорттаушыларға:
i. көптеген мәмілелер бойынша қамтамасыз етуді (кепілдіктерді) беруге; сондай-ақ
ii. Тараптың заңнамасында айқындалған кез келген нысанда қамтамасыз етуді (кепілдіктерді) беруге мүмкіндік беретін рәсімдерді қабылдайды және (немесе) белгілейді.
5.15-бап
Тәуекелдерді басқару

5. До передачи информации запрашиваемая Сторона может запросить в соответствии со своим законодательством и правовой системой предоставление гарантии в том, что конкретная информация не будет использована как доказательство в уголовных расследованиях, судебных разбирательствах или разбирательствах, не связанных с таможенным делом, без прямого письменного разрешения запрашиваемой Стороны. Если запрашивающая Сторона не в состоянии выполнить эти требования, она должна сообщить это запрашиваемой Стороне.
Статья 5.11
Контактные лица таможенных органов
1. Стороны назначат контактные пункты по вопросам, возникающим при реализации настоящей главы, и обменяются списками назначенных контактных пунктов.
2. Контактные пункты будут стремиться решать оперативные вопросы, подпадающие под действие настоящей главы, путем проведения консультаций.
Статья 5.12
Обработка до прибытия товаров
1. С целью ускорения выпуска товаров по их прибытии каждая Сторона должна принять или сохранять процедуры, позволяющие подавать импортную документацию и другую необходимую информацию для начала их обработки до прибытия товаров.
2. Каждая Сторона для предварительной обработки таких документов обеспечивает по возможности предварительную подачу документов в электронном виде.
Статья 5.13
Ускоренные поставки
1. Таможенный орган Стороны обеспечивает, что таможенные операции в отношении ускоренных поставок в соответствии с таможенным законодательством Стороны при сохранении надлежащего таможенного контроля выполнялись в приоритетном порядке. Такие процедуры должны:
(a) обеспечить обработку информации, связанной с ускоренными поставками до прибытия товаров;
(b) в качестве условия для выпуска товаров разрешить компании экспресс-обслуживания представлять по возможности в электронном виде единый документ в том виде, в котором Сторона сочтет это уместным, например, один манифест или одну декларацию, охватывающие все товары в партии;
(c) минимизировать, насколько это возможно, количество документов, необходимых для выпуска ускоренных поставок; и
(d) при представлении всей необходимой таможенной документации разрешать выпуск (в обычных условиях) ускоренных поставок в течение 4 (четырех) часов с момента регистрации таможенной декларации.
Статья 5.14
Выпуск товаров
1. Каждая Сторона принимает и (или) сохраняет процедуры:
(a) обеспечивающие выпуск товаров в срок, не превышающий необходимый для гарантии соблюдения своего таможенного законодательства;
(b) позволяющие в нормальных обстоятельствах выпускать товары в течение 24 часов с момента их прибытия на территорию каждой Стороны при условии, что соответствующая таможенная декларация зарегистрирована и все остальные требования выполнены;
(c) позволяющие импортерам, которые выполнили процедуры, предусмотренные Стороной, по определению стоимости и уплате таможенных пошлин, налогов, сборов и иных платежей, взимаемых таможенными органами в связи с импортом вывозить товары с таможни, но Сторона может потребовать предоставления импортером обеспечения (гарантии) в качестве условия для выпуска товаров, если такое обеспечение (гарантии) требуется для удостоверения того, что обязательства, связанные с выпуском товаров, а также всех остальных регулирующих требований, будут выполнены.
2. Каждая Сторона:
(a) обеспечит, чтобы сумма обеспечения (гарантии) не превышала сумму, необходимую для обеспечения оплаты таможенных пошлин, налогов, сборов и иных платежей, взимаемых таможенными органами в связи с импортом товаров, к которым применяется обеспечение (гарантии);
(b) обеспечит, что любое обеспечение (гарантии) после того, как ее таможенные органы удостоверятся в том, что обязательства, связанные с ввозом товаров, выполнены, будет снято настолько быстро, насколько это возможно; а также
(c) примет (и) или установит процедуры, позволяющие:
i. импортерам предоставлять обеспечение (гарантии) по множественным сделкам; а также
ii. импортерам предоставлять обеспечение (гарантии) в любых формах, определенных законодательством Стороны.
Статья 5.15
Управление рисками

1. Әрбір Тарап тәуекел деңгейі жоғары жүктерге кедендік бақылауды шоғырландыру және оларды шығаруды жеделдету мақсатында тәуекел деңгейі төмен жүктерге кедендік бақылауды қолдануды оңайлату үшін тәуекелдерді жүйелі бағалау арқылы тәуекелдерді басқару жүйесін қолдануға тиіс.
2. Әрбір Тарап тәуекелдерді басқару жүйесін халықаралық саудадағы еркін немесе негізсіз кемсітушілікті немесе жасырын шектеулерді болғызбайтындай етіп әзірлейді және қолданады.
2. Әрбір Тарап тәуекелдерді басқаруды тиісті іріктеу өлшемшарттары бойынша тәуекелдерді бағалауға негіздейді. Мұндай іріктеу өлшемшарттары, өзгелерінен басқа, ҮЖ кодын, тауардың сипаты мен сипаттамасын, шығарылған елін, тауарлар тиеліп жөнелтілген елді, тауарлардың құнын, сауда операциясына қатысушылардың нормативтік талаптарды сақтауы туралы ақпаратты, сондай-ақ көлік құралының типін қамтуы мүмкін.
5.16-бап
Тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылау
1. Тауарларды шығаруды жеделдету мақсатында әрбір Тарап кедендік және басқа да тиісті заңнаманың сақталуын қамтамасыз ету үшін тауарларды шығарғаннан кейін кедендік бақылау рәсімін қабылдайды немесе сақтайды.
2. Әрбір Тарап тиісті іріктеу өлшемшарттарын қамтуы мүмкін тәуекелдерді бағалау негізінде кедендік ресімдеуден кейін бақылау жүргізу үшін тұлғаны немесе жеткізілімді таңдайды. Әрбір Тарап тауарларды шығарғаннан кейін транспарентті түрде бақылау жүргізуге тиіс. Егер бақылау процесіне тұлға тартылып, қорытынды нәтижелер алынған болса, Тарап деректері тексерілетін тұлғаны тексеру нәтижелері, оның құқықтары мен міндеттері туралы, сондай-ақ мүмкін болған жерде алынған нәтижелердің негіздері туралы хабардар етуге тиіс.
3. Бақылау барысында алынған ақпарат одан әрі әкімшілік немесе сот талқылауы барысында пайдаланылуы мүмкін.
4. Тараптар іс жүзінде жүзеге асыруға болатын кезде тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану кезінде бақылау нәтижелерін пайдалануға тиіс.
5.17-бап
Бірыңғай терезе
1. Әрбір Тарап сауда жасаушы тұлғаларға қатысушы органдарға немесе ведомстволарға бірыңғай өткізу арнасы арқылы тауарлардың импорты, экспорты немесе транзиті үшін құжаттаманы және (немесе) талап етілетін деректерді беруге мүмкіндік бере отырып, бірыңғай терезе құруға және (немесе) оның жұмысын қолдауға тиіс. Қатысушы органдар немесе ведомстволар құжаттарды және (немесе) деректерді тексергеннен кейін нәтижелер бірыңғай терезе арқылы өтініш берушілердің назарына уақтылы жеткізілуге тиіс.
2. Құжаттар және (немесе) талап етілетін деректер бірыңғай терезе арқылы ұсынылған жағдайларда, төтенше мән-жайларды және жариялануға тиіс басқа да ерекше жағдайларды қоспағанда, сол құжаттарды және (немесе) талап етілетін деректерді қатысушы органдар немесе ведомстволар талап етуге тиіс емес.

1. Каждая Сторона должна применять систему управления рисками посредством систематической оценки рисков, чтобы сосредоточить таможенный контроль на грузах с высокой степенью риска и упрощать применение таможенного контроля к грузам с низкой степенью риска с целью ускорения их выпуска.
2. Каждая Сторона разрабатывает и применяет систему управления рисками таким образом, чтобы избежать произвольной или необоснованной дискриминации или скрытых ограничений в международной торговле.
3. Каждая Сторона основывает управление рисками на оценке рисков по соответствующим критериям отбора. Такие критерии отбора могут включать, помимо прочего, код ГС, характер и описание товара, страну происхождения, страну, из которой товары были отгружены, стоимость товаров, информацию о соблюдении участниками торговой операции нормативных требований, а также тип транспортного средства.
Статья 5.16
Таможенный контроль после выпуска товаров
1. В целях ускорения выпуска товаров каждая Сторона принимает или сохраняет процедуру таможенного контроля после выпуска товаров для обеспечения соблюдения таможенного и другого соответствующего законодательства.
2. Каждая Сторона выбирает лицо или поставку для проведения контроля после таможенного оформления на основе оценки рисков, которые могут включать соответствующие критерии отбора. Каждая Сторона должна проводить контроль после выпуска товаров транспарентным образом. Если лицо было вовлечено в процесс контроля и были получены итоговые результаты, Сторона должна уведомить лицо, чьи данные проверялись, о результатах проверки, правах и обязанностях этого лица, а также, где это возможно, об основаниях полученных результатов.
3. Информация, полученная в ходе контроля, может быть использована в ходе дальнейшего административного или судебного разбирательства.
4. Стороны, когда это практически осуществимо, должны использовать результаты контроля при применении системы управления рисками.
Статья 5.17
Единое окно
1. Каждая Сторона должна создать и (или) поддерживать работу единого окна, позволяя торгующим лицам представлять участвующим органам или ведомствам документацию и (или) требуемые данные для импорта, экспорта или транзита товаров через единый пропускной канал. После проверки участвующими органами или ведомствами документов и (или) данных результаты должны быть своевременно доведены до сведения заявителей через единое окно.
2. В тех случаях, когда документы и (или) требуемые данные уже были представлены через единое окно, те же самые документы и (или) требуемые данные не должны быть затребованы участвующими органами или ведомствами, за исключением чрезвычайных обстоятельств и других исключений, которые должны быть опубликованы.

3. Тараптар сыртқы сауда қызметін жүзеге асыруға қажетті электрондық құжаттар мен деректерді өзара тану үшін жағдай жасауға мүмкіндік беретін ұлттық "бірыңғай терезелер" арасындағы өзара іс-қимылды дамытуға ұмтылатын болады. Осы мақсатта Тараптар ұлттық "бірыңғай терезелер" арасында ақпарат алмасуды қамтамасыз ету үшін институционалдық, құқықтық және техникалық негізді дамытуға ұмтылатын болады.
5.18-бап
Ақпараттық технологияларды қолдану және ақпараттық өзара
іс-қимыл
1. Кедендік операцияларды жүзеге асыру үшін әрбір тарап Дүниежүзілік кеден ұйымы және басқа да халықаралық ұйымдар ұсынған стандарттар мен озық практикаға сәйкес ақпараттық технологияларды қолданады.
2. Халықаралық жеткізілімдер тізбегінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған кедендік бақылауды жүзеге асырудың халықаралық стандарттары мен қағидаттарына сәйкес Тараптар өзара келісу бойынша Тараптар арасында саудаланатын тауарларға қатысты Тараптардың кеден органдары арасында ақпарат алмасуды (бұдан әрі "электрондық ақпарат алмасу" деп аталады) белгілей алады және тұрақты негізде жүзеге асыра алады.
3. Тараптар 5.15-бапқа (Тәуекелдерді басқару) сәйкес тәуекелдерді бағалау мақсаттары үшін және тауарларды шығаруды жеделдету және кеден заңнамасын бұзушылықтарды болғызбау мақсатында ақпарат алмасу нәтижесінде алынған ақпаратты пайдалана алады.
4. Тараптар Еуразиялық экономикалық одақтың Интеграцияланған ақпараттық жүйесінің техникалық инфрақұрылымын және Сингапурдың бірыңғай терезесінің Ұлттық платформасының инфрақұрылымын пайдалану негізінде электрондық ақпарат алмасуды жүзеге асыруға ұмтылады.
5.19-бап
Салықтар мен алымдарды электрондық төлеу
Әрбір Тарап өзінің тиісті заңнамасы шеңберінде импортқа және экспортқа байланысты кеден органдары алатын кедендік баждарды, салықтарды, алымдарды және өзге де төлемдерді электрондық төлеуді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін рәсімдерді қабылдайды және (немесе) қолдайды.
5.20-бап
Қайта қарау және апелляция рәсімдері
1. Әрбір Тарап кедендік мәселелер жөніндегі әкімшілік шешім мүдделерін қозғайтын импорттаушының, экспорттаушының немесе кез келген басқа тұлғаның:
(а) қайта қаралатын шешімді қабылдауға жауапты қызметкерден немесе кеден органынан жоғары тұрған немесе тәуелсіз кеден органының шешімдерді әкімшілік қайта қарау тетігіне; және (немесе)
(b) шешімдердің сотта қайта қаралуына қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
2. Апелляция жөніндегі шешім өтініш берушінің назарына жеткізіледі, мұндай шешімнің себептері жазбаша нысанда ұсынылуға тиіс.
5.21-бап
Айыппұлдар
Әрбір Тарап қылмыстық немесе әкімшілік айыппұлдар мен санкцияларды және қажет болған кезде осы тараудың ережелеріне байланысты өздерінің кедендік заңнамасын бұзғаны үшін азаматтық жауапкершілікті енгізуді көздейтін шараларды қабылдайды және (немесе) сақтайды.
5.22-бап
Құпиялылық

3. Стороны будут стремиться развивать взаимодействие между национальными "едиными окнами", что позволит создать условия для взаимного признания электронных документов и данных, необходимых для осуществления внешнеторговой деятельности. В этих целях Стороны будут стремиться развивать институциональную, правовую и техническую основу для обеспечения обмена информацией между национальными "едиными окнами".
Статья 5.18
Применение информационных технологий и информационное взаимодействие
1. Для осуществления таможенных операций каждая сторона применяет информационные технологии в соответствии со стандартами и передовой практикой, рекомендованными Всемирной таможенной организацией и другими международными организациями.
2. В соответствии с международными стандартами и принципами осуществления таможенного контроля, предназначенного для обеспечения безопасности международных цепочек поставок, Стороны могут по взаимному согласию устанавливать и на регулярной основе осуществлять обмен информацией между таможенными органами Сторон в отношении торгуемых между Сторонами товаров (именуемый далее "электронный информационный обмен").
3. Стороны могут использовать информацию, полученную в результате обмена информацией для целей оценки рисков в соответствии со статьей 5.15 (Управление рисками), ускорения выпуска товаров и предотвращения нарушений таможенного законодательства.
4. Стороны стремятся осуществлять электронный информационный обмен на основе использования технической инфраструктуры Интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза и инфраструктуры Национальной платформы единого окна Сингапура.
Статья 5.19
Электронная оплата платежей и сборов
Каждая Сторона в рамках своего соответствующего законодательства принимает и (или) поддерживает процедуры, позволяющие осуществлять электронную уплату таможенных пошлин, налогов, сборов и иных платежей, взимаемых таможенными органами в связи с импортом и экспортом.
Статья 5.20
Процедуры пересмотра и апелляции
1. Каждая Сторона обеспечивает, чтобы импортер, экспортер или любое другое лицо, чьи интересы затрагивает административное решение по таможенным вопросам, имели доступ к:
(a) механизму административного пересмотра решений таможенным органом, вышестоящим или независимым от сотрудника или таможенного органа, ответственного за принятие пересматриваемого решения; и (или)
(b) судебному пересмотру решений.
2. Решение по апелляции доводится до заявителя, причины такого решения должны быть представлены в письменной форме.
Статья 5.21
Штрафы
Каждая Сторона принимает и (или) сохраняет меры, предусматривающие введение уголовных или административных штрафов и санкций и при необходимости гражданской ответственности за нарушения своего таможенного законодательства, связанные с положениями настоящей главы.
Статья 5.22
Конфиденциальность

1. Осы тарауда ешнәрсе де кез келген Тараптың осы тарауда айтылған құпия ақпаратқа қолжетімділікті ұсынуы немесе оған рұқсат беруі туралы талап ретінде түсіндірілмеуге тиіс, оны ашуды ол:
(a) өз заңнамасында айқындалған қоғамдық мүдделерге қайшы келеді;
(b) жеке қол сұғылмаушылықты және (немесе) қаржылық мәселелерді және қаржы мекемелерінің жекелеген клиенттерінің шоттарын қорғайтын заңнаманы қоса алғанда, бірақ онымен шектелмей, өз заңдарының кез келгеніне қайшы келеді;
(с) құқық қорғау қызметіне кедергі жасайды; және (немесе)
(d) жекелеген мемлекеттік немесе жекеше кәсіпорындардың бәсекелестік позициясын қамтуы мүмкін заңды коммерциялық мүдделерге нұқсан келтіреді деп есептейді.
2. Тарап осы тарауға сәйкес екінші Тарапқа ақпарат берген және ақпаратты құпия ақпарат ретінде айқындаған кезде, ақпарат алатын Тарап ақпараттың құпиялылығын сақтап қалады, оны ақпаратты берген Тарап көрсеткен мақсаттар үшін ғана пайдаланады және ақпаратты берген Тараптың арнайы жазбаша рұқсатынсыз оны ашпайды.
5.23-бап
Уәкілетті экономикалық операторларды өзара тану
Әрбір Тарап Уәкілетті экономикалық операторлар бағдарламасын жасайды және Тараптар арасында уәкілетті экономикалық операторлар бағдарламаларын өзара тану туралы келіссөздер жүргізу мүмкіндігін зерделей алады.
6-ТАРАУ
САУДАДАҒЫ ТЕХНИКАЛЫҚ КЕДЕРГІЛЕР
6.1-бап
Мақсаттары
Осы тараудың мақсаттары:
(a) стандарттарды, техникалық регламенттерді және сәйкестікті бағалау рәсімдерін әзірлеу, қабылдау және қолдану нәтижесінде туындауы мүмкін саудадағы артық кедергілерді болғызбау және жою;
(b) Тараптардың әрқайсысының стандарттарды, техникалық регламенттерді және сәйкестікті бағалау рәсімдерін өзара түсіністігіне жәрдемдесу;
(c) стандарттарды, техникалық регламенттерді және сәйкестікті бағалау рәсімдерін әзірлеу, қабылдау және қолдану саласында Тараптар арасында ақпарат алмасуды дамыту;
(d) стандарттау, аккредиттеу және сәйкестікті бағалау саласындағы халықаралық органдардың жұмысында Тараптар арасындағы ынтымақтастықты нығайту;
(e) саудадағы техникалық кедергілерге байланысты мәселелер бойынша ынтымақтастықты дамыту; және
(f) осы мақсатқа қол жеткізу үшін негізді қамтамасыз ету арқылы Тараптар арасындағы тауарлар саудасын оңайлату болып табылады.
6.2-бап
Қолданылу аясы
1. Осы тарау:
(a) үкіметтік органдардың өндіріс мұқтаждары мен тұтынуы үшін сатып алу мақсатында үкіметтік органдар дайындайтын сатып алудың өзіндік ерекшеліктерін;
(b) осы Келісімнің 7-тарауында (Санитариялық және фитосанитариялық шаралар) айқындалған санитариялық және фитосанитариялық шараларды қоспағанда, Тараптар арасындағы тауарлар саудасына тікелей немесе жанама түрде әсер етуі мүмкін ДСҰ-ның СТК жөніндегі келісімінің 1-қосымшасында айқындалғандай Тараптардың барлық стандарттарын, техникалық регламенттері мен сәйкестікті бағалау рәсімдерін әзірлеуге, қабылдауға және қолдануға қолданылады.

1. Ничто в настоящей главе не должно толковаться как требование о том, чтобы любая Сторона предоставляла или разрешала доступ к конфиденциальной информации, упомянутой в настоящей главе, раскрытие которой она считает:
(a) противоречит общественным интересам, определенным ее законодательством;
(b) противоречит любому из ее законов, включая, но не ограничивая, законодательство, защищающее личную неприкосновенность и (или) финансовых вопросов и счетов отдельных клиентов финансовых учреждений;
(c) препятствует правоохранительной деятельности; и (или)
(d) создает ущерб законным коммерческим интересам, которые могут включать конкурентную позицию отдельных государственных или частных предприятий.
2. Когда Сторона представляет информацию другой Стороне в соответствии с настоящей главой и определяет информацию как конфиденциальную. Сторона, получающая информацию, сохраняет конфиденциальность информации, использует ее только для целей, указанных представившей информацию Стороной, и не раскрывает ее без специального письменного разрешения представившей информацию Стороны.
Статья 5.23
Взаимное признание уполномоченных экономических операторов
Каждая Сторона создает программу уполномоченных экономических операторов и может изучить возможность проведения переговоров между Сторонами о взаимном признании программ уполномоченных экономических операторов.
ГЛАВА 6
ТЕХНИЧЕСКИЕ БАРЬЕРЫ В ТОРГОВЛЕ
Статья 6.1
Цели
Целью настоящей главы является упрощение торговли товарами между Сторонами посредством:
(a) предотвращения и устранения излишних барьеров в торговле, которые могут возникнуть в результате разработки, принятия и применения стандартов, технических регламентов и процедур оценки соответствия;
(b) содействия взаимному пониманию стандартов, технических регламентов и процедур оценки соответствия каждой из Сторон;
(c) развития обмена информацией между Сторонами в области разработки, принятия и применения стандартов, технических регламентов и процедур оценки соответствия;
(d) укрепления сотрудничества между Сторонами в работе международных органов в области стандартизации, аккредитации и оценки соответствия;
(e) развития сотрудничества по вопросам, связанным с техническими барьерами в торговле; и
(f) обеспечения основы для достижения данной цели.
Статья 6.2
Сфера применения
1. Настоящая глава применяется к разработке, принятию и применению всех стандартов, технических регламентов и процедур оценки соответствия Сторон, определҰнных как в приложении 1 Соглашения ВТО по ТБТ, которые могут прямо или косвенно повлиять на торговлю товарами между Сторонами, за исключением:
(a) закупочных спецификаций, подготавливаемых правительственными органами в целях закупок для нужд производства и потребления правительственных органов; и (или)
(b) санитарных и фитосанитарных мер, как они определены в главе 7 (Санитарные и фитосанитарные меры) настоящего Соглашения.

2. Осы Тарауда стандарттарға, техникалық регламенттерге және сәйкестікті бағалау рәсімдеріне жасалған барлық сілтемелер, болмашы сипаттағы өзгерістер мен толықтыруларды қоспағанда, олардың кез келген өзгерістерін және қағидаларға немесе осы стандарттардың, техникалық регламенттер мен сәйкестікті бағалау рәсімдерінің тауарлық қамтылуына кез келген толықтыруларды қамтитындай етіп түсіндіріледі.
6.3-бап
Анықтамалар
Осы Тараудың мақсаттары үшін СТК келісіміне 1-қосымшада жазылған анықтамалар қолданылады.
6.4-бап
СТК келісімін қосу
1. Егер осы тарауда өзгеше белгіленбесе, СТК келісімі Тараптар арасында қолданылады және осы құжат арқылы осы Келісімге инкорпорацияланған және оның ажырамас бөлігін құрайды.
2. Осы тарауда ешнәрсе де СТК келісіміне сәйкес Тараптардың әрқайсысының тиісті құқықтары мен міндеттемелерін шектемейді.
6.5-бап
Транспаренттілік
1. Тараптар стандарттарды, техникалық регламенттерді және сәйкестікті бағалау рәсімдерін әзірлеуге, қабылдауға және қолдануға қатысты транспаренттіліктің маңызды екенін мойындайды.
2. Тарап СТК келісімінің 2-бабының 9-тармағына немесе 5-бабының 6-тармағына сәйкес хабарлама жіберген жағдайда, мұндай Тарап:
(а) әдетте, екінші Тарапқа және оның мүдделі тұлғаларына хабарлама жарияланғаннан кейін кем дегенде алпыс (60) күн комментарийлер беруге арналған кезең береді. Алпыс (60) күннен астам мерзім ұсына алатын Тарапқа осыны жасау ұсынылады;
(b) (а) тармақшасына сәйкес комментарийлер беруге арналған кезең ішінде екінші Тарап берген комментарийлерді назарға алады;
(с) екінші Тараптың сұрау салуы бойынша (b) тармақшасында айтылған комментарийлерге жауаптар беруге ұмтылады;
(d) жазбаша сұрау салуды алғаннан кейін он бес (15) күн ішінде ұсынылып отырған техникалық регламенттің немесе сәйкестікті бағалау рәсімінің мақсаттарына және техникалық регламент немесе сәйкестікті бағалау рәсімі оларға қалай қол жеткізетініне түсінік береді. Сұрау салу бойынша әзірленетін техникалық регламенттің немесе сәйкестікті бағалау рәсімінің сипаттамалары немесе мәтіндері де ұсынылады. Егер техникалық регламент жобасының немесе сәйкестікті бағалау рәсімінің көшірмелері сұрау салу кезінде қолжетімді болмаса, сұрау салынатын Тарап оларды сұрау салатын Тарапқа қолжетімді болысымен жібереді;
(е) екінші Тараптың сұрау салуы бойынша, егер олар бар болса, әзірленетін техникалық регламенттер мен сәйкестікті бағалау рәсімдерінің тиісті халықаралық стандарттардан, нұсқаулықтар мен ұсынымдардан елеулі айырмашылықтары туралы ақпарат береді;
(f) сұрау салу бойынша техникалық регламент немесе сәйкестікті бағалау рәсімі қабылданғанға дейін (а) тармақшасында көрсетілген, комментарийлер беруге арналған кезең ішінде берілген комментарийлерді қарау нәтижелері туралы ақпаратты ұсынады; және
(g) комментарийлер кезеңінің аяқталуы мен техникалық регламентті немесе сәйкестікті бағалау рәсімін қабылдау арасында жеткілікті уақыт беруге ұмтылады.

2. Все ссылки в настоящей главе на стандарты, технические регламенты и процедуры оценки соответствия истолковываются таким образом, чтобы включать любые их изменения и любые дополнения к правилам или товарному охвату этих стандартов, технических регламентов и процедур оценки соответствия, за исключением изменений и дополнений несущественного характера.
Статья 6.3
Определения
Для целей настоящей главы применяются определения, изложенные в приложении 1 к Соглашению ТБТ.
Статья 6.4
Включение Соглашения ТБТ
1. Если иное не установлено в настоящей главе, Соглашение ТБТ применяется между Сторонами и настоящим инкорпорировано в настоящее Соглашение и составляет его неотъемлемую часть.
2. Ничто в настоящей главе не ограничивает соответствующие права и обязательства каждой из Сторон в соответствии с Соглашением ТБТ.
Статья 6.5
Транспарентность
1. Стороны признают важность транспарентности в отношении разработки, принятия и применения стандартов, технических регламентов и процедур оценки соответствия.
2. В случае направления Стороной уведомления в соответствии с пунктом 9 статьи 2 или пунктом 6 статьи 5 Соглашения ТБТ, такая Сторона:
(a) как правило, предоставляет другой Стороне и ее заинтересованным лицам период для комментариев по крайней мере шестьдесят (60) дней после опубликования уведомления. Стороне, которая может предоставить срок более шестидесяти (60) дней, рекомендуется сделать это;
(b) принимает во внимание комментарии, сделанные другой Стороной в течение периода для предоставления комментариев в соответствии с подпунктом (а);
(c) по запросу другой Стороны стремится представить ответы на комментарии, упомянутые в подпункте (b);
(d) в течение пятнадцати (15) дней после получения письменного запроса дает разъяснение целей предлагаемого технического регламента или процедуры оценки соответствия и того, как технический регламент или процедура оценки соответствия их достигают. По запросу также предоставляются описания или тексты разрабатываемого технического регламента или процедуры оценки соответствия. Если копии проекта технического регламента или процедуры оценки соответствия не будут доступны в момент запроса, запрашиваемая Сторона направит их запрашивающей Стороне, как только они будут доступны.
(e) по запросу другой Стороны представляет информацию о существенных отличиях разрабатываемых технических регламентов и процедур оценки соответствия от соответствующих международных стандартов, руководств и рекомендаций, если такие существуют;
(f) по запросу представляет информацию о результатах рассмотрения комментариев, сделанных в течение периода для комментариев, указанного в подпункте (а), до принятия технического регламента или процедуры оценки соответствия; и
(g) стремится предоставить достаточное время между окончанием периода комментариев и принятием технического регламента или процедуры оценки соответствия.

3. Тарап СТК келісімінің 2-бабының 10-тармағына немесе 5-бабының 7-тармағына сәйкес хабарлама жіберген жағдайда, мұндай Тарап екінші Тараптың жазбаша сұрау салуы бойынша нотификацияланатын техникалық регламенттердің немесе сәйкестікті бағалау рәсімдерінің көшірмелерін осындай сұрау салуды алған кезден бастап он (10) күн ішінде береді.
4. Әрбір Тарап қабылданған техникалық регламенттер мен сәйкестікті бағалау рәсімдерін және техникалық регламенттердің жобалары мен сәйкестікті бағалау рәсімдерін мүмкіндігінше дереу жариялауды қамтамасыз етеді немесе екінші Тараптың мүдделі тұлғалары олармен таныса алатындай етіп оларға қолжетімділікті ұсынады.
5. Әрбір Тарап екінші Тарапқа сертификаттау жөніндегі органдардың және олардың аккредиттеу жөніндегі ұлттық органдары аккредиттеген сынақ зертханаларының тізбесін, сондай-ақ оларды аккредиттеу саласы туралы ақпарат береді.
6. Тараптарға стандарттарды, техникалық регламенттерді және сәйкестікті бағалау рәсімдерін әзірлеу кезінде, оның ішінде электрондық құралдарды пайдалану, жұртшылықты хабардар ету және консультациялар арқылы қосымша транспаренттілікті қамтамасыз ететін әдістерді қарау ұсынылады.
7. Әрбір Тарап, әдетте, Тараптар үшін қауіпсіздікті, денсаулықты, қоршаған ортаны қорғауды және (немесе) ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің кезек күттірмейтін проблемалары туындаған немесе туындау қаупі болған жағдайларды қоспағанда, техникалық регламенттер қабылданған кезден бастап және олар күшіне енгенге дейін кемінде алты (6) ай және (немесе) ол осындай техникалық регламенттердің заңды мақсаттарына қол жеткізу үшін тиімсіз болған кезде ұсынады. Алты (6) айдан астам мерзім ұсына алатын Тарапқа осыны жасау ұсынылады.
8. 7-тармақты қолдану кезінде Тараптар осы мән-жайлар кезінде өнім берушілерге осындай нақты техникалық регламент күшіне енген кезде өз тауарларының техникалық регламенттің тиісті талаптарына сәйкестігін көрсетуге мүмкіндік беретін ақылға қонымды мерзімнің болуын қамтамасыз етеді.
9. Тараптар барынша мүмкін дәрежеде осы бапқа сәйкес ағылшын тілінде ақпарат алмасуға ұмтылады.
6.6-бап
Халықаралық стандарттар, нұсқаулықтар және ұсынымдар
Тараптар халықаралық стандарттардың, нұсқаулықтар мен ұсынымдардың маңызды рөлін, олардың нормативтік құқықтық актілердің, тиісті нормативтік реттеу практикасы ұқсастығының жоғары деңгейін ұстап тұруға және саудада артық кедергілерді азайтуға қосатын үлесін мойындайды.
6.7-бап
Техникалық регламенттер
1. Тараптар СТК келісімінің 2-бабының 4-тармағына сәйкес көзделетін заңды мақсаттарды орындау үшін тиісті халықаралық стандарттар тиімсіз немесе сәйкес келмейтін құралдар болып табылуы мүмкін болатын жағдайларды қоспағанда, осындай халықаралық стандарттарды немесе олардың тиісті бөліктерін өздерінің техникалық регламенттері үшін негіз ретінде пайдаланады. Егер Тарап осындай халықаралық стандарттарды немесе олардың тиісті бөліктерін өздерінің техникалық регламенттері үшін негіз ретінде пайдаланбаса, ол екінші Тараптың өтініші бойынша себептерін түсіндіреді.

3. В случае направления Стороной уведомления в соответствии с пунктом 10 статьи 2 или пунктом 7 статьи 5 Соглашения ТБТ, такая Сторона по письменному запросу другой Стороны представляет копии нотифицируемых технических регламентов или процедур оценки соответствия в течение десяти (10) дней с момента получения такого запроса.
4. Каждая Сторона обеспечивает незамедлительное опубликование принятых технических регламентов и процедур оценки соответствия и насколько это возможно проектов технических регламентов и процедур оценки соответствия или предоставляет к ним доступ таким образом, чтобы заинтересованные лица другой Стороны могли с ними ознакомиться.
5. Каждая Сторона представляет другой Стороне перечень органов по сертификации и испытательных лабораторий, аккредитованных их национальными органами по аккредитации, а также информацию об области их аккредитации.
6. Сторонам предлагается рассмотреть методы, обеспечивающие дополнительную транспарентность при разработке стандартов, технических регламентов и процедур оценки соответствия, в том числе путем использования электронных средств, информирования общественности и консультаций.
7. Каждая Сторона предоставляет, как правило, не менее шести (6) месяцев с момента принятия технических регламентов и до их вступления в силу, за исключением случаев возникновения или угрозы возникновения для Сторон неотложных проблем обеспечения безопасности, здоровья, охраны окружающей среды и (или) национальной безопасности, и (или) когда это будет неэффективным для достижения законных целей таких технических регламентов. Стороне, которая может предоставить срок более шести (6) месяцев, рекомендуется сделать это.
8. При применении пункта 7 Стороны обеспечивают поставщикам при данных обстоятельствах наличие разумного срока, позволяющего продемонстрировать соответствие своих товаров соответствующим требованиям технического регламента на момент вступления в силу такого конкретного технического регламента.
9. Стороны в максимально возможной степени стремятся обмениваться информацией в соответствии с настоящей статьей на английском языке.
Статья 6.6
Международные стандарты, руководства и рекомендации
Стороны признают важную роль международных стандартов, руководств и рекомендаций, их вклад в поддержание высокого уровня схожести нормативных правовых актов, надлежащей практики нормативного регулирования и сокращениеи излишних барьеров в торговле.
Статья 6.7
Технические регламенты
1. Стороны в соответствии с пунктом 4 статьи 2 Соглашения ТБТ используют соответствующие международные стандарты или соответствующие их части в качестве основы для своих технических регламентов, за исключением случаев, когда такие международные стандарты могут являться неэффективными или несоответствующими средствами для выполнения законных преследуемых целей. Если Сторона не использует такие международные стандарты или их соответствующие части в качестве основы для своих технических регламентов, она объясняет причины, по просьбе другой Стороны.

2. Әрбір Тарап техникалық регламенттер дайындалған және қабылданған аумақтарды ескере отырып, өзінің бүкіл аумағында оларды біркелкі әрі дәйекті қолдануға ұмтылады.
6.8-бап
Сәйкестікті бағалау
1. Тараптар Аккредиттеу жөніндегі халықаралық форум және Зертханаларды аккредиттеу жөніндегі халықаралық ұйым сияқты тиісті өңірлік және халықаралық ұйымдардың сәйкестікті бағалау саласындағы және сауданы оңайлату мақсаттары үшін ынтымақтастықты дамытудағы маңызды рөлін мойындайды. Осыған байланысты әрбір Тарап екінші Тараптың тиісті органдарының мұндай ынтымақтастықты дамыту мақсатында осындай ұйымдарға қатысу мәртебесін назарға алады.
2. Тараптар экономикалық операторлардың сол бір тауарды нарықта орналастыруға қажетті сәйкестікті бағалау рәсімдерін жүргізу үшін Тарап уәкілеттік берген екі немесе одан көп осындай органдар болған жағдайларда сәйкестікті бағалау жөніндегі органдарды таңдай алуын қамтамасыз етеді.
3. Тараптар сәйкестікті бағалау рәсімдерінің нәтижелерін қабылдауға ықпал ететін тетіктердің кең спектрін мойындайды және сәйкестікті бағалау рәсімдерінің нәтижелерін қабылдауды оңайлату мақсатында осындай тетіктер бойынша ақпарат алмасады.
6.9-бап
Таңбалау және затбелгі жапсыру
1. Тараптар СТК келісіміне 1-қосымшаның 1-тармағына сәйкес техникалық регламент таңбалауға немесе затбелгі жапсыруға қойылатын талаптарды қамтуы немесе тек қана соларды қамтуы мүмкін екенін және мұндай техникалық регламент таңбалауға немесе затбелгі жапсыруға қойылатын міндетті талаптарды қамтитын жағдайларда, техникалық регламенттері халықаралық саудада артық кедергілер жасайтындай немесе оларды жасауға алып келетіндей және саудаға заңды мақсаттарға қол жеткізу үшін қажет болатыннан неғұрлым шектеуші әсер ететіндей түрде әзірленбеуге, қабылданбауға және қолданылмауға тиіс СТК келісімінің 2-бабының 2-тармағында қамтылған қағидаттарға сәйкес әрекет етуге келісетінін атап өтеді.
2. Тараптар өзара сауданы оңайлату мақсатында өздерінің тиісті талаптары мен таңбалау және затбелгі жапсыру рәсімдері туралы ақпарат алмасады.
6.10-бап
Сауданы оңайлату жөніндегі келісімдер мен уағдаластықтар
1. Тараптар нақты мәселелер немесе өзара мүдде секторлары үшін қолданылатын стандарттарға, техникалық регламенттерге және сәйкестікті бағалау рәсімдеріне қатысты сауданы оңайлату жөніндегі бастамаларды айқындауға ұмтылады.
2. Сауданы оңайлату жөніндегі мұндай бастамалар стандарттарды біріздендіру, техникалық регламенттер мен сәйкестікті бағалау рәсімдерінің жақындастырылуы немесе баламалылығы, сәйкестікті бағалау рәсімдерінің нәтижелерін сақтау және өзара тану мәселелері сияқты нормативтік құқықтық реттеу мәселелері жөніндегі келісімдерді немесе уағдаластықтарды қамтуы мүмкін.

2. Каждая Сторона стремится единообразно и последовательно применять технические регламенты на всей своей территории с учетом территорий, в которых они подготовлены и приняты.
Статья 6.8
Оценка соответствия
1. Стороны признают важную роль соответствующих региональных и международных организаций, таких как Международный форум по аккредитации и Международная организация по аккредитации лабораторий в развитии сотрудничества в области оценки соответствия и для целей упрощения торговли. В связи с этим каждая Сторона принимает во внимание статус участия соответствующих органов другой Стороны в таких организациях в целях развития такого сотрудничества.
2. Стороны обеспечивают, что экономические операторы могут выбирать органы по оценке соответствия в случаях, когда есть два или более таких органов, уполномоченных Стороной для проведения процедур оценки соответствия, необходимых для размещения одного и того же товара на рынке.
3. Стороны признают широкий спектр механизмов, способствующих принятию результатов процедур оценки соответствия и обмениваются информацией по таким механизмам с целью упрощения принятия результатов процедур оценки соответствия.
Статья 6.9
Маркировка и этикетирование
1. Стороны отмечают, что в соответствии с пунктом 1 приложения 1 к Соглашению ТБТ технический регламент может включать или исключительно содержать требования к маркировке или этикетированию и соглашаются в случаях, когда такой технический регламент содержит обязательные требования к маркировке или этикетированию, действовать в соответствии с принципами, содержащимися в пункте 2 статьи 2 Соглашения ТБТ, в соответствии с которыми технические регламенты не должны разрабатываться, приниматься и применяться таким образом, чтобы создавать или приводить к созданию излишних препятствий в международной торговле и оказывать на торговлю более ограничивающее воздействие, чем это необходимо для достижения законных целей.
2. Стороны обмениваются информацией о своих соответствующих требованиях и процедурах маркировки и этикетирования в целях упрощения взаимной торговли.
Статья 6.10
Соглашения или договоренности по упрощению торговли
1. Стороны стремятся определить инициативы по упрощению торговли в отношении стандартов, технических регламентов и процедур оценки соответствия, которые являются применимыми для конкретных вопросов или секторов взаимного интереса.
2. Такие инициативы по упрощению торговли могут включать соглашения или договоренности по вопросам нормативно-правового регулирования, таким как унификации стандартов, сближения или эквивалентности технических регламентов и процедур оценки соответствия, вопросам соблюдения и взаимного признания результатов процедур оценки соответствия.

3. Тараптар осындай келісімдер немесе уағдаластықтар бойынша талқылаулар барысында барлық қажетті және тиісті ақпаратты беруді қамтамасыз етеді.
4. Сәйкестікті бағалау рәсімдерінің нәтижелерін өзара тану туралы келісімдер немесе уағдаластықтар бойынша талқылауларды немесе келіссөздерді бастау туралы шешім қабылданған жағдайда, Тараптар inter alia:
(a) нақты өнім түрлері мен осындай өнімдерге қойылатын тиісті талаптарды айқындауды;
(b) осындай өнім үшін техникалық регламенттер мен сәйкестікті бағалаудың тиісті рәсімдерінің баламалығына бағалау жүргізуді;
(c) сәйкестікті бағалау жөніндегі органдардың аккредиттеу немесе тағайындау жүйелеріне және аккредиттеу және (немесе) тағайындау рәсімдеріне бағалау жүргізуді қамтуы мүмкін кезеңдерде ынтымақтасады.
5. 4-тармақта көрсетілген сәйкестікті бағалау нәтижелерін өзара тану туралы келісімдерді немесе уағдаластықтарды қолдану мақсатында әрбір Тарап, әдетте, өз аумағында сәйкестікті бағалау жөніндегі органдарды тағайындайды.
6. Егер Тарап екінші Тараптың осындай келісімдерді немесе уағдаластықтарды талқылау туралы өтінішін қабылдамаса, ол осы Тараптың өтініші бойынша өз шешімінің себептерін жазбаша нысанда түсіндіреді.
6.11-бап
Ынтымақтастық
1. Осы тарауды қолдануды қолдау және тиісті жүйелердің өзара түсіністігін нығайту мақсатында Тараптар стандарттар, техникалық регламенттер және сәйкестікті бағалау рәсімдері саласында өзара мүдделілікті білдіретін салаларда ынтымақтасады. Мұндай ынтымақтастық өзара келісілген шарттарға негізделуге тиіс.
2. Ынтымақтастық 1-тармаққа сәйкес мыналарды қамтуы мүмкін:
(a) Тараптардың әрқайсысының стандарттарды, техникалық регламенттерді және сәйкестікті бағалау рәсімдерін өзара түсіністігін оңайлату және арттыру мақсатында бірлескен іс-шаралар өткізу;
(b) елдерге баруды қоса алғанда, тәжірибе алмасу;
(с) стандарттар, техникалық регламенттер және сәйкестікті бағалау рәсімдері туралы ақпарат алмасу;
(d) саудадағы техникалық кедергілерге байланысты нарықты қадағалау жөніндегі қызмет туралы ақпарат алмасу;
(e) стандарттау және сәйкестікті бағалау жөніндегі тиісті халықаралық органдарды қоса алғанда, халықаралық форумдарда, сондай-ақ ДСҰ-ның Саудадағы техникалық кедергілер жөніндегі комитетінде өзара мүддені білдіретін салаларда ынтымақтастықты нығайту;
(f) Тараптардың әрқайсысында стандарттарға, техникалық регламенттерге және сәйкестікті бағалау рәсімдеріне жауапты органдардың өзара мүддені білдіретін мәселелер бойынша ынтымақтастығына жәрдемдесу;
(g) стандарттарды, техникалық регламенттерді және сәйкестікті бағалау рәсімдерін әзірлеу мен қолдануды жетілдіру мақсатында ғылыми және техникалық ынтымақтастық;
(h) стандарттардың, техникалық регламенттердің және сәйкестікті бағалау рәсімдерінің тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру үшін нормативтік реттеудің тиісті практикасын пайдалануды дамыту; және
(i) бұл қисынсыз немесе тиімсіз болатын жағдайларды қоспағанда, Тараптардың ұлттық стандарттарын тиісті халықаралық стандарттармен үйлестіруді күшейтуді көтермелеу.

3. Стороны обеспечивают в ходе обсуждений по таким соглашениям или договоренностям представление всей необходимой и соответствующей информации.
4. В случае принятия решения о начале обсуждений или переговоров по соглашениям или договорҰнностям о взаимном признании результатов процедур оценки соответствия, Стороны сотрудничают на этапах, которые могут включать, inter alia:
(a) определение конкретных видов продукции и соответствующих требований к такой продукции;
(b) проведение оценки эквивалентности технических регламентов и соответствующих процедур оценки соответствия для такой продукции;
(c) проведение оценки систем аккредитации или назначения и процедур аккредитации и (или) назначения органов по оценке соответствия.
5. В целях применения соглашений или договорҰнностей о взаимном признании результатов оценки соответствия, указанных в пункте 4, каждая Сторона, как правило, назначает органы по оценке соответствия на своей территории.
6. Если Сторона отклоняет просьбу другой Стороны об обсуждении таких соглашений или договоренностей, она по просьбе этой Стороны объясняет причины своего решения в письменной форме.
Статья 6.11
Сотрудничество
1. В целях поддержки применения настоящей главы и укрепления взаимопонимания соответствующих систем Стороны сотрудничают в областях, представляющих взаимный интерес в сфере стандартов, технических регламентов и процедур оценки соответствия. Такое сотрудничество должно основываться на взаимосогласованных условиях.
2. Сотрудничество в соответствии с пунктом 1 может включать следующее:
(a) проведение совместных мероприятий в целях упрощения и повышения взаимного понимания стандартов, технических регламентов и процедур оценки соответствия каждой из Сторон;
(b) обмен опытом, включая посещение стран;
(c) обмен информацией о стандартах, технических регламентах и процедурах оценки соответствия;
(d) обмен информацией о деятельности по надзору за рынком, связанной с техническими барьерами в торговле;
(e) укрепление сотрудничества на международных форумах, включая соответствующие международные органы по стандартизации и оценке соответствия, а также в Комитете ВТО по техническим барьерам в торговле, в областях, представляющих взаимный интерес;
(f) содействие сотрудничеству органов, ответственных за стандарты, технические регламенты и процедуры оценки соответствия в каждой из Сторон, по вопросам, представляющим взаимный интерес;
(g) научно и техническое сотрудничество в целях совершенствования разработки и применения стандартов, технических регламентов и процедур оценки соответствия;
(h) развитие использования надлежащей практики нормативного регулирования для повышения эффективности и результативности стандартов, технических регламентов и процедур оценки соответствия; и
(і) поощрение усиления гармонизации национальных стандартов Сторон с соответствующими международными стандартами, за исключением случаев, когда это неоправданно или неэффективно.

3. Тараптар сәйкестікті бағалау рәсімдерінің нәтижелерін тануды оңайлатуға, нормативтік құқықтық актілер ұқсастығының жоғары деңгейін ұстап тұруға және Тараптар арасындағы саудадағы артық кедергілерді жоюға бағытталған қазіргі және ықтимал тетіктер бойынша ақпарат алмасуды және ынтымақтастықты нығайтады.
4. Тарап екінші Тараптың сұрау салуы бойынша осы тараудың қолданылу аясы шеңберінде нақты секторлар бойынша ынтымақтастық туралы ұсыныстарға тиісінше көңіл бөледі.
5. Тараптар мүмкін және орынды болған кезде техникалық регламенттер мен сәйкестікті бағалау рәсімдері үшін негіз болуы мүмкін халықаралық стандарттардың, нұсқаулықтар мен ұсынымдардың өзара сауда үшін артық кедергілер тудырмауын қамтамасыз ету мақсатында бір-бірімен ынтымақтасады.
6.12-бап
Ақпарат алмасу
1. Егер осы тарауда өзгеше көзделмесе, осы тарауға сәйкес Тарап сұрататын ақпарат, әдетте, алпыс (60) күнді құрайтын ақылға қонымды уақыт кезеңі ішінде баспа түрінде немесе электрондық түрде беріледі.
2. Осы тарауда ешнәрсе де Тараптың ашылуы өзінің елеулі қауіпсіздік мүдделеріне қайшы келеді деп есептейтін кез келген ақпаратты беруі туралы талап ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
6.13-бап
Техникалық консультациялар
1. Тарап осы тарауға сәйкес туындайтын кез келген мәселе бойынша екінші Тараппен техникалық консультацияларды сұрата алады.
2. Өзара қолайлы шешім табу мақсатында сұрау салынатын Тарап сұрау салуды алған кезден бастап алпыс (60) күн ішінде техникалық консультацияларға кіріседі. Техникалық консультациялар Тараптар өзара келіскен кез келген тәсілдермен жүргізілуі мүмкін.
3. Егер сұрау салатын Тарап мәселені шұғыл деп есептесе, ол техникалық консультацияларды неғұрлым қысқа мерзімде жүргізуді талап ете алады. Қарсы тарап мұндай талаптарды ескереді.
4. Егер техникалық консультацияларға қатысушы Тараптар өзге туралы уағдаласпаса, талқылаудың мазмұны және техникалық консультациялар барысында берілген кез келген ақпарат құпия болуға тиіс.
6.14-бап
Байланыс пункттері және құзыретті органдар
1. Тараптар осы тарауды қолдану мәселелері бойынша үйлестіруге жауап беретін байланыс пунктін немесе байланыс пункттерін тағайындайды.
2. Осы тарауға сәйкес мұндай байланыс пункттерінің функциялары inter alia:
(а) 6.5-бапты (Транспаренттілік) қолдануды үйлестіруді;
(b) осы тараудың шеңберінде туындайтын мәселелер бойынша ақпарат алмасуды;
(с) ынтымақтастық туралы сұрау салуларды жіберу мен алуды және тиісті жауаптар беруді;

3. Стороны укрепляют обмен информацией и сотрудничество по существующим и возможным механизмам, которые направлены на упрощение признания результатов процедур оценки соответствия, поддержание высокого уровня схожести нормативных правовых актов и устранение излишних технических барьеров в торговле между Сторонами.
4. Сторона по запросу другой Стороны уделяет должное внимание предложениям о сотрудничестве по конкретным секторам в рамках сферы применения настоящей главы.
5. Стороны, когда это возможно и целесообразно, сотрудничают друг с другом в целях обеспечения того, чтобы международные стандарты, руководства и рекомендации, которые могут стать основой для технических регламентов и процедур оценки соответствия, не создавали излишних препятствий для взаимной торговли.
Статья 6.12
Обмен информацией
1. Если иное не предусмотрено настоящей главой, информация, запрашиваемая Стороной в соответствии с настоящей главой, представляется в печатном или электронном виде в течение разумного периода времени, который, как правило, составляет шестьдесят (60) дней.
2. Ничто в настоящей главе не должно толковаться как требование о том, чтобы Сторона представляла любую информацию, раскрытие которой она считает противоречащей ее существенным интересам безопасности.
Статья 6.13
Технические консультации
1. Сторона может запросить технические консультации с другой Стороной по любому вопросу, который возникает в соответствии с настоящей главой.
2. В целях нахождения взаимоприемлемого решения запрашиваемая Сторона вступает в технические консультации в течение шестидесяти (60) дней с момента получения запроса. Технические консультации могут проводиться любыми способами, взаимно согласованными Сторонами.
3. Если запрашивающая Сторона считает, что вопрос является срочным, она может потребовать проведения технических консультаций в более короткие сроки. Ответная сторона учитывает такие требования.
4. Если Стороны, участвующие в технических консультациях, не договорятся об ином, содержание обсуждения и любая информация, переданная в ходе технических консультаций, должны быть конфиденциальными.
Статья 6.14
Контактные пункты и компетентные органы
1. Стороны назначают контактный пункт или контактные пункты, отвечающие за координацию по вопросам применения настоящей главы.
2. Функции таких контактов пунктов в соответствии с настоящей главой включают, inter alia:
(a) координацию применения статьи 6.5 (Транспарентность);
(b) обмен информацией по вопросам, возникающим в рамках настоящей главы;
(c) направление и получение запросов о сотрудничестве и представление соответствующих ответов;

(d) 6.10-бапқа (Сауданы оңайлату жөніндегі келісімдер мен уағдаластықтар) және 6.13-бапқа (Техникалық консультациялар) сәйкес сұрау салуларды жіберу мен алуды, тиісті жауаптар беруді; және
(e) осы тарауға жататын мәселелер бойынша өз аумағындағы тиісті құзыретті органдардың өзара іс-қимыл жасауын және олардың қызметін үйлестіруді қамтиды.
3. Әрбір Тарап екінші Тарапқа байланысатын адамдардың аттары, телефон нөмірлері және электрондық пошта мекенжайлары сияқты байланыс деректерін қоса алғанда, тағайындалған байланыс пункті немесе байланыс пункттері туралы ақпарат береді. Әрбір Тарап осы ақпаратты жаңартып отыруға тиіс.
4. Әрбір Тарап екінші Тарапқа тиісті құзыретті органдар туралы ақпаратты және олардың функцияларының жазбаша сипаттамасын береді. Әрбір Тарап осы ақпаратты жаңартып отыруға тиіс.
5. 1-тармақта аталған байланыс пункттері арасындағы өзара іс-қимыл ағылшын тілінде жүзеге асырылады. Тараптар осындай өзара іс-қимылға сәйкес сұрау салынатын ақпаратпен ағылшын тілінде алмасуға ұмтылады.
7-ТАРАУ
САНИТАРИЯЛЫҚ ЖӘНЕ ФИТОСАНИТАРИЯЛЫҚ ШАРАЛАР
7.1-бап
Мақсаттары
Осы Тараудың мақсаттары:
(a) Тараптардың аумақтарында адамдардың өмірі мен денсаулығын, жануарларды немесе өсімдіктерді сақтай отырып, өзара саудаға санитариялық және фитосанитариялық (бұдан әрі "СФС" деп аталатын) шаралардан болатын теріс әсерлерді барынша азайту;
(b) транспаренттілікті арттыру, СФС саласында ақпарат алмасуды оңайлату және Тараптардың реттеу жүйелерін өзара түсіністігін жақсарту;
(с) Тараптардың құзыретті органдары арасындағы ынтымақтастықты күшейту; және
(d) осы тараудың қолданылу саласы шегінде тауарлардың өзара саудасына әсер ететін мәселелерді тиімді шешуге ықпал ететін құралды қамтамасыз ету болып табылады.
7.2-бап
Қолданылу аясы
Осы тарау Тараптар арасындағы саудаға тікелей немесе жанама әсер етуі мүмкін Тараптардың барлық СФС шараларына қолданылады.
7.3-бап
Анықтамалар
1. Осы тараудың мақсаттары үшін СФС келісімге А қосымшада жазылған анықтамалар қолданылады.
2. Тараптар "Алиментариус кодексі" комиссиясы (бұдан әрі "Алиментариус кодексі" деп аталатын), Жануарлардың саулығын қорғау жөніндегі дүниежүзілік ұйым (бұдан әрі "ХЭБ" деп аталатын) сияқты тиісті халықаралық ұйымдардың және Өсімдіктер карантині және оларды қорғау жөніндегі халықаралық конвенция (бұдан әрі "ӨКҚХК" деп аталатын) шеңберінде жұмыс істейтін тиісті халықаралық және өңірлік ұйымдардың глоссарийлері мен анықтамаларын назарға ала отырып, осы тарауды қолдану үшін басқа да анықтамаларды қосымша келісуі мүмкін.
7.4-бап
СФС келісімін инкорпорациялау

(d) направление и получение запросов согласно статье 6.10 (Соглашения и договоренности по упрощению торговли) и статье 6.13 (Технические консультации) представление соответствующих ответов; и
(e) взаимодействие и координация деятельности соответствующих компетентных органов на своей территории по вопросам, относящимся к настоящей главе.
3. Каждая Сторона представляет другой Стороне информацию о назначенном контактном пункте или контактных пунктах, включая контактные данные, такие как имена, номера телефонов и адреса электронной почты контактных лиц. Каждая Сторона должна обновлять данную информацию.
4. Каждая Сторона представляет другой Стороне информацию о соответствующих компетентных органах и письменное описание их функций. Каждая Сторона должна обновлять данную информацию.
5. Взаимодействие между контактными пунктами, упомянутыми в пункте 1, осуществляется на английском языке. Стороны стремятся обмениваться информацией, запрашиваемой в соответствии с таким взаимодействием на английском языке.
ГЛАВА 7
САНИТАРНЫЕ И ФИТОСАНИТАРНЫЕ МЕРЫ
Статья 7.1
Цели
Целями настоящей главы являются:
(a) минимизация негативных эффектов от санитарных и фитосанитарных (именуемых далее - СФС) мер на взаимную торговлю, при этом защищая жизнь и здоровье людей, животных или растений на территориях Сторон.
(b) повышение транспарентности, упрощение информационного обмена в сфере СФС мер и улучшение взаимного понимания систем регулирования Сторон;
(c) усиление сотрудничества между компетентными органами Сторон; и
(d) обеспечение инструмента, способствующего эффективному решению вопросов, оказывающих воздействие на взаимную торговлю товарами в пределах сферы применения настоящей главы.
Статья 7.2
Сфера применения
Настоящая глава применяется ко всем СФС мерам Сторон, которые могут прямо или косвенно оказывать воздействие на торговлю между Сторонами.
Статья 7.3
Определения
1. Для целей настоящей главы применяются определения, изложенные в приложении А к Соглашению СФС.
2. Стороны могут дополнительно согласовать другие определения для применения настоящей главы, принимая во внимание глоссарии и определения соответствующих международных организаций, таких как Комиссия "Кодекс Алиментариус" (именуемый далее "Кодекс Алиментариус"), Всемирная организация по охране здоровья животных (именуемый далее "МЭБ") и соответствующих международных и региональных организаций, действующих в рамках Международной конвенции по карантину и защите растений (именуемый далее " МККЗР").
Статья 7.4
Инкорпорирование Соглашения СФС

1. Егер осы тарауда өзгеше белгіленбесе, СФС келісімі Тараптар арасында қолданылады және осы Келісімге инкорпорацияланған және оның ажырамас бөлігін құрайды.
2. Осы тарауда ешнәрсе де СФС келісімі шеңберінде әрбір Тараптың тиісті құқықтары мен міндеттемелерін шектемейді.
7.5-бап
Транспаренттілік және ақпарат алмасу
1. Тараптар СФС шараларды әзірлеу және қолдану туралы уақтылы және тұрақты ақпарат алмасудың құндылығын мойындайды. Осы бапты қолдану кезінде Тараптар тиісті халықаралық ұйымдардың нұсқаулықтары мен ұсынымдарын назарға алады.
2. Тарап СФС келісімге В қосымшаның 5 (b) немесе 6 (а) тармақшасына сәйкес хабарлама жіберген жағдайда, мұндай Тарап сұрау салу бойынша әзірленіп жатқан СФС қағидалардың көшірмелерін сұрау салуды жіберген Тарапқа береді.
3. Әрбір Тарап денсаулықты қорғауға байланысты кезек күттірмейтін проблемалардың туындау немесе туындау қаупі жағдайларын қоспағанда, әзірленіп жатқан СФС шараларға екінші Тарап комментарийлер ұсынуы үшін ең кем дегенде алпыс (60) күн кезеңді ұсынады. Егер комментарийлерге Тарап алпыс (60) күннен астам уақыт кезеңін ұсынуға мүмкіндігі болған жағдайда, оның бұл ұсынысы құпталады.
4. Әрбір Тарап екінші Тараптың комментарийлерін назарға алады және сұрау салу бойынша оларға жауаптар береді.
5. Әрбір Тарап екінші Тараптан жазбаша сұрау салуды алған кезде Тараптардың өзара саудасында туындаған немесе туындауы мүмкін СФС шараларға байланысты кез келген мәселе жөніндегі ақпаратты уақтылы береді.
6. Экспорттаушы Тараптың сұрау салуы бойынша импорттаушы Тарап белгілі бір өнім түрлерінің импортына қойылатын, қауіпсіздікті растайтын рәсімдер мен құжаттардың нысандарын және импорттаушы Тарап көздеген СФС қадағалау саласында басқа да тиісті ақпаратты қоса алғанда, барынша мүмкін көлемде тиісті СФС талаптарды 30 күн ішінде ұсынады.
7. Экспорттаушы Тараптың сұрау салуы бойынша импорттаушы Тарап 30 күн ішінде экспорттаушы Тараптың СФС талаптар бөлігінде нарыққа қолжетімділікті ұсынуға арналған өтінімінің мәртебесі туралы ақпаратты ұсынады.
7.6-бап
Ынтымақтастық
1. Тараптар құзыретті органдардың тиісті жүйелерді өзара түсіністігін арттыру және олардың СФС қадағалау жүйелерін жетілдіру мақсатында құзыретті органдар арасындағы СФС шаралар саласындағы ынтымақтастықты қоса алғанда, ынтымақтастықты күшейтуге уағдаласты. Өзара келісілген шарттарға негізделген мұндай ынтымақтастық:
(а) осы тараудың қолданылу саласы шеңберінде өзара мүдденің СФС мәселелеріне қатысты проблемалар бойынша бірлескен жұмыс пен ақпарат алмасуды;
(b) тиісті халықаралық ұйымдар шеңберінде тамақ өнімдері қауіпсіздігінің, адамдар өмірі немесе денсаулығы, жануарлардың немесе өсімдіктердің тіршілігі немесе саулығы мәселелерімен айналысатын Тараптардың құзыретті органдарының ынтымақтастығын күшейтуді;
(с) Тараптардың тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі, санитариялық және фитосанитариялық шараларды қолдану, жануарлар ауруларының таралуын және зиянкестердің таралуын болғызбау мәселелерінде әлеуетін арттыру және өзара түсіністігін тереңдету мақсатында құзыретті органдар арасында тәжірибе алмасу үшін оқыту бағдарламаларын әзірлеуді;
(d) сауданы дамытуға жәрдемдесу жөніндегі бастамаларды қоса алғанда, СФС шаралармен байланысты мәселелер бойынша қосымша уағдаластықтарды қамтуы мүмкін.

1. Если иное не установлено в настоящей главе, Соглашение СФС применяется между Сторонами, инкорпорировано в настоящее Соглашение и составляет его неотъемлемую часть.
2. Ничто в настоящей главе не ограничивает соответствующие права и обязательства каждой Стороны в рамках Соглашения СФС.
Статья 7.5
Транспарентность и обмен информацией
1. Стороны признают ценность своевременного и постоянного обмена информацией о разработке и применении СФС мер. При применении настоящей статьи Стороны принимают во внимание руководства и рекомендации соответствующих международных организаций.
2. В случае направления Стороной уведомления в соответствии с подпунктами 5(b) или 6 (а) Приложения В к Соглашению СФС, такая Сторона по запросу представляет копии разрабатываемых СФС правил5 Стороне, направившей запрос.
3. Каждая Сторона предоставляет период по крайней мере шестьдесят (60) дней для того, чтобы другая Сторона могла представить комментарии к разрабатываемым СФС мерам, за исключением случаев возникновения или угрозы возникновения неотложных проблем, связанных с защитой здоровья. В случае, если Сторона имеет возможность предоставить период времени для комментариев свыше шестидесяти (60) дней, его предоставление приветствуется.
4. Каждая Сторона принимает во внимание комментарии другой Стороны и по запросу предоставляет на них ответы.
5. Каждая Сторона при получении письменного запроса от другой Стороны своевременно предоставляет информацию по любому вопросу, связанному с СФС мерами, который возник или может возникнуть во взаимной торговле Сторон.
6. По запросу экспортирующей Стороны импортирующая Сторона предоставляет в максимально возможном объеме соответствующие СФС требования, включая процедуры и формы документов, подтверждающих безопасность, которые предъявляются к импорту определенных видов продукции, и другую соответствующую информацию в сфере СФС надзора, предусмотренную импортирующей Стороной, в течение 30 дней.
7. По запросу экспортирующей Стороны импортирующая Сторона в течение 30 дней предоставляет информацию о статусе заявки экспортирующей Стороны на предоставление доступа на рынок в части СФС требований.
Статья 7.6
Сотрудничество
1. Стороны договорились усиливать сотрудничество, включая сотрудничество между компетентными органами, в сфере СФС мер с целью повышения взаимного понимания их соответствующих систем и совершенствования их систем СФС надзора. Такое сотрудничество, основанное на взаимосогласованных условиях, может включать:
(a) совместную работу и обмен информацией по проблемам, касающимся СФС вопросов взаимного интереса в рамках сферы применения настоящей главы;
(b) усиление сотрудничества компетентных органов Сторон, которые занимаются вопросами безопасности продуктов питания, жизни или здоровья людей, животных или растений в рамках соответствующих международных организаций;
(c) разработка программ обучения для обмена опытом между компетентными органами в целях увеличения потенциала и углубления взаимного понимания Сторон в вопросах безопасности пищевой продукции, применения санитарных и фитосанитарных мер, предотвращения распространения болезней животных и распространения вредителей.
(d) дополнительные договоренности по вопросам, связанным с СФС мерами, включая инициативы по содействию развитию торговли.

2. Тараптар тауарлардың экспортталған партиясында елеулі СФС тәуекел анықталған жағдайда уақтылы ақпарат беру жөнінде бірлескен жұмыс жүргізетін болады. Мұндай жұмыс өзара келісілген шарттарға негізделетін болады.
7.7-бап
Баламалылық
1. Тараптар баламалылық сауданы оңайлатудың маңызды құралы болып табылатынын мойындайды.
2. Тараптар бір салада немесе саланың бір бөлігінде қолданылатын жекелеген шараның және (немесе) шаралар тобының және (немесе) СФС қадағалау жүйесінің баламалылығын мойындауы мүмкін.
3. Тараптар ДСҰ-ның Санитариялық және фитосанитариялық шаралар жөніндегі комитетінің, ӨКҚХК, ХЭБ және Алиментариус кодексінің нұсқаулықтары мен ұсынымдарын ескере отырып, Тараптар жекелеген шараның және (немесе) шаралар тобының және (немесе) жүйесінің баламалылығын тануға қатысты мәселелер бойынша ынтымақтастықты кеңейтуге уағдаласты.
4. Егер баламалылық танылған жағдайда, Тараптар жануарлардың немесе жануарлардан алынатын өнімдердің, өсімдіктердің немесе өсімдік тектес өнімдердің немесе импортқа арналған басқа да тиісті тауарлардың әрбір партиясын импорттау кезінде талап етілетін, қауіпсіздікті растайтын құжаттардың екі жақты нысаны туралы келісімге қол жеткізе алады.
7.8-бап
Өңірлік жағдайларға бейімделу
1. Тараптар ДСҰ-ның Санитариялық және фитосанитариялық шаралар жөніндегі комитетінің, ӨКҚХК, ХЭБ және "Алиментариус кодексінің" нұсқаулықтары мен ұсынымдарын ескере отырып, Тараптардың аурулардан немесе зиянкестерден бос аймақтарын, аурулар немесе зиянкестер аз таралған аймақтарын және аурулардан немесе зиянкестерден бос өндірістік аумақтарын және (немесе) компартменттерін тануды қоса алғанда, өңірлік жағдайларға бейімделуге жататын мәселелер бойынша ынтымақтастығын кеңейтуге уағдаласты.
2. Тараптар кез келген тиісті стандарттарды, ДСҰ-ның Санитариялық және фитосанитариялық шаралар жөніндегі комитетінің, ХЭБ және ӨКҚХК-ның нұсқаулықтарын немесе ұсынымдарын ескере отырып, осындай аймақтарды, өндірістік аумақтарды және (немесе) компартменттерді тану рәсімі, оның ішінде аурулар өршіп шыққаннан немесе зиянкестер таралғаннан кейін осындай аймақтарды, өндірістік аумақтарды және (немесе) компартменттерді тану рәсімі үшін қосымша нақтылауларды айқындай алады.
3. Егер импорттаушы Тарап экспорттаушы Тарап берген дәлелдемелерді қабылдамаған жағдайда, ол себептерін түсіндіруге тиіс және техникалық консультацияларды бастауға дайын болуға тиіс.
4. Тараптар осы баптың қолданылуын оңайлату мақсатында өздерінің жауапты органдарының ынтымақтастығына жәрдемдеседі.
7.9-бап
Аудит және инспекция

2. Стороны будут проводить совместную работу по предоставлению своевременной информации в случае выявления в экспортированной партии товаров существенного СФС риска. Такая работа будет основываться на взаимосогласованных условиях.
Статья 7.7
Эквивалентность
1. Стороны признают, что эквивалентность является важным инструментом упрощения торговли.
2. Стороны могут признавать эквивалентность отдельной меры и (или) группы мер и (или) системы СФС надзора, применяемого в одной отрасли или части отрасли.
3. Стороны договорились расширять сотрудничество по вопросам, относящимся к признанию эквивалентности отдельной меры и (или) группы мер и (или) системы Сторон с учетом руководств и рекомендаций Комитета ВТО по санитарным и фитосанитарным мерам, МККЗР, МЭБ и Кодекса Алиментариус.
4. В случае, если эквивалентность была признана, Стороны могут достигнуть соглашения о двусторонней форме документов, подтверждающих безопасность, которые требуются при импорте каждой партии животных или продукции животного происхождения, растений или продукции растительного происхождения или других соответствующих товаров, предназначенных для импорта.
Статья 7.8
Адаптация к региональным условиям
1. Стороны договорились расширять сотрудничество по вопросам, относящимся к адаптации к региональным условиям, включая признание зон, свободных от заболеваний или вредителей, зон с незначительным распространением заболеваний или вредителей и производственных территорий и (или) компартментов, свободных от заболеваний или вредителей, Сторон с учетом руководств и рекомендаций Комитета ВТО по санитарным и фитосанитарным мерам, МККЗР, МЭБ и Кодекса Алиментариус.
2. Стороны могут определять дополнительные детали для процедуры признания таких зон, производственных территорий и (или) компартментов, в том числе процедуры признания таких зон, производственных территорий и (или) компартментов после возникновения вспышки заболеваний или распространения вредителей с учетом любых соответствующих стандартов, руководств или рекомендаций Комитета ВТО по санитарным и фитосанитарным мерам, МЭБ и МККЗР.
3. В случае, если импортирующая Сторона не принимает доказательства, предоставленные экспортирующей Стороной, она должна объяснить причины и должна быть готова начать технические консультации.
4. Стороны содействуют сотрудничеству своих ответственных органов в целях упрощения применения настоящей статьи.
Статья 7.9
Аудит и инспекции

1. Әрбір Тарап өнімдердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында аудит және (немесе) инспекция жүргізе алады.
2. Тараптар аудит және инспекциялау саласындағы одан әрі ынтымақтастықты кеңейтуге келіседі.
3. Аудит және (немесе) инспекция жүргізу кезінде әрбір Тарап тиісті халықаралық стандарттарды, нұсқаулықтарды және ұсынымдарды назарға алады.
4. Аудит немесе инспекция жүргізетін Тарап аудит немесе инспекция жүргізілетін Тарапқа аудиттің және (немесе) инспекцияның нәтижелерін комментарий жасауға мүмкіндік береді.
5. Аудит немесе инспекция жүргізетін Тарап шеккен шығыстарды, егер Тараптар өзгеше уағдаласпаса, аудит немесе инспекция жүргізетін Тарап өтейді.
7.10-бап
Қауіпсіздікті растайтын құжаттар
1. Егер саудасы Тараптар арасында жүзеге асырылатын өнімдердің қауіпсіздігін растау үшін қандай да бір құжатты ұсыну талап етілетін болса, экспорттаушы Тарап импорттаушы Тараптың талаптарын орындауды қамтамасыз етеді. Импорттаушы Тарап өзінің импорттық талаптарының барабар және кемсітпеушілік негізде қолданылуын қамтамасыз етеді.
2. Тараптар саудасы Тараптар арасында жүзеге асырылатын белгілі бір өнім түрінің немесе өнім түрлері топтарының қауіпсіздігін растау үшін екіжақты құжаттарды әзірлеу мақсатында ынтымақтастықты кеңейтуге уағдаласты.
3. Сауданы оңайлату мақсатында Тараптар өнімдердің қауіпсіздігін растайтын құжаттарда электрондық технологияларды қолдануға жәрдемдеседі.
7.11-бап
Импорттық тексерулер
1. Экспорттаушы Тараптан импортталатын өнімге қатысты жүргізілетін импорттық тексерулер осындай импортқа байланысты санитариялық және фитосанитариялық тәуекелдерге негізделеді. Мұндай импорттық тексерулер негізделмеген кідіріссіз жүргізіледі.
2. 1-тармақты дамыту үшін импорттаушы Тарап экспорттаушы Тараптан келетін жүктерге қолданылатын тексерулердің, оның ішінде физикалық тексерулер мен зертханалық зерттеулердің жиілігін өзгерте алады.
3. Импорттық тексеру барысында өнімнің импорттаушы Тараптың тиісті импорттық талаптарына сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, осыған байланысты импорттаушы Тарап қолданатын кез келген СФС шара ДСҰ-ның СФС келісіміне сәйкес болуы тиіс.
7.12-бап
Сауданы оңайлату
Егер осы тарауда өзгеше белгіленбесе, импорттаушы Тарап, әдетте, тауарлардың бір партиясында СФС талаптарына сәйкессіздікті анықтау негізінде екінші Тараппен сауданы тоқтатпайды.
7.13-бап
Техникалық консультациялар
1. Егер Тарап екінші Тараптың СФС шарасы оның осы Тараппен саудасы мәселесін қозғайды деп пайымдаған жағдайда, ол мәселені шешу мақсатында техникалық консультациялар өткізу туралы жазбаша сұрау салуды тиісті байланыс пункттері арқылы жібере алады.

1. Каждая Сторона может проводить аудит и (или) инспекцию в целях обеспечения безопасности продукции.
2. Стороны соглашаются расширять дальнейшее сотрудничество в сфере аудита и инспектирования.
3. При проведении аудита и (или) инспекций каждая Сторона принимает во внимание соответствующие международные стандарты, руководства и рекомендации.
4. Сторона, проводящая аудит или инспекцию, предоставляет Стороне, в которой проводится аудит или инспекция, возможность прокомментировать результаты аудита и (или) инспекции.
5. Расходы, понесенные Стороной, проводящей аудит или инспекцию, покрываются Стороной, проводящей аудит или инспекцию, если Стороны не договорились иначе.
Статья 7.10
Документы, подтверждающие безопасность
1. Если для подтверждения безопасности продукции, торговля которой осуществляется между Сторонами, требуется предоставление какого-либо документа, экспортирующая Сторона обеспечивает выполнение требований импортирующей Стороны. Импортирующая Сторона обеспечивает, чтобы ее импортные требования применялись на пропорциональной и недискриминационной основе.
2. Стороны договорились расширять сотрудничество с целью разработки двусторонних документов для подтверждения безопасности определенного вида продукции или групп видов продукции, торговля которыми осуществляется между Сторонами.
3. С целью упрощения торговли Стороны содействуют применению электронных технологий в документах, подтверждающих безопасность продукции.
Статья 7.11
Импортные проверки
1. Импортные проверки, которые проводятся в отношении продукции, импортируемой из экспортирующей Стороны, основываются на санитарных и фитосанитарных рисках, связанных с таким импортом. Такие импортные проверки проводятся без необоснованных задержек.
2. В развитие пункта 1 импортирующая Сторона может изменять частоту проверок, в том числе физических проверок и лабораторных исследований, применяемых к грузам из экспортирующей Стороны.
3. В случае выявление в ходе импортной проверки несоответствия продукции соответствующим импортным требованиям импортирующей Стороны, любая СФС мера, которую применяет в этой связи импортирующая Сторона, должна соответствовать Соглашению ВТО СФС.
Статья 7.12
Упрощение торговли
Если иное не установлено в настоящей главе, импортирующая Сторона, как правило, не приостанавливает торговлю с другой Стороной на основании выявления несоответствия СФС требованиям в одной партии товаров.
Статья 7.13
Технические консультации
1. В случае, если Сторона полагает, что СФС мера другой Стороны затрагивает ее торговлю с этой Стороной, она может через соответствующие контактные пункты направить письменный запрос о проведении технических консультаций с целью разрешения вопроса.

2. Өзара қолайлы шешім табу мақсатында сұрау салынатын Тарап, егер өзгеше келісілмесе, алпыс (60) күннен аспайтын кезең ішінде техникалық консультацияларға кіріседі. Техникалық консультациялар мүдделі Тараптардың уағдаластығы бойынша кез келген форматта өткізілуі мүмкін.
3. Егер сұрау салушы Тарап мәселені шұғыл деп есептесе, ол кез келген талқылауды өткізу туралы сұрау салуды неғұрлым қысқа мерзімде жібере алады.
4. Техникалық консультациялар өткізу мақсатында әрбір Тарап техникалық консультациялар өткізу туралы сұрау салуды алғаннан кейін отыз (30) күн ішінде барлық қажетті ақпаратты беруге ұмтылады.
7.14-бап
Төтенше шаралар
1. Егер импорттаушы Тарап экспорттаушы Тарапқа қатысты қолданылатын адамдардың өмірін немесе денсаулығын, жануарлардың немесе өсімдіктердің тіршілігін немесе саулығын қорғау үшін қажетті төтенше шараларды енгізген жағдайда, импорттаушы Тарап мүмкіндігінше қысқа мерзімде осындай шаралар туралы экспорттаушы Тарапты хабардар етеді. Импорттаушы Тарап экспорттаушы Тарап ұсынған тиісті ақпаратты назарға алады.
2. Тараптардың кез келгенінің сұрау салуы бойынша мүмкіндігінше қысқа мерзімде, егер Тараптар өзгеше туралы келіспесе, төтенше шаралар мәселелері жөніндегі тиісті құзыретті органдардың консультациялары өткізіледі.
7.15-бап
Байланыс пункттері және құзыретті органдар
1. Әрбір Тарап осы тарауды қолдану мәселелері бойынша үйлестіруге жауап беретін байланыс пунктін немесе байланыс пункттерін тағайындайды.
2. Осы тараудың шеңберінде мұндай байланыс пункттерінің функциялары inter alia:
(а) 7.5-баптың (Транспаренттілік және ақпарат алмасу) қолданылуын үйлестіруді;
(b) осы тараудың шеңберінде туындайтын мәселелер бойынша ақпарат алмасуды;
(с) ынтымақтастық туралы сұрау салуларды жіберу мен алуды және тиісті жауаптар беруді;
(d) 7.13-бапқа (Техникалық консультациялар) және 7.14-бапқа (Төтенше шаралар) сәйкес сұрау салуларды жіберу мен алуды және тиісті жауаптар беруді; және
(e) осы тарауға жататын тиісті мәселелер бойынша өз аумағындағы тиісті құзыретті органдардың өзара іс-қимыл жасауын және олардың қатысуын үйлестіруді қамтиды.
3. Әрбір Тарап екінші Тарапқа байланыс пункттерінің атаулары, телефон нөмірлері және электрондық пошта мекенжайлары сияқты байланыс деректерін қоса алғанда, тағайындалған байланыс пункті немесе байланыс пункттері туралы ақпарат береді. Әрбір Тарап осы ақпаратты жаңартып отыруға тиіс.
4. Әрбір Тарап екінші Тарапқа тиісті құзыретті органдар туралы ақпаратты және олардың жауапкершілігі саласының жазбаша сипаттамасын береді. Әрбір Тарап осы ақпаратты жаңартып отыруға тиіс.

2. В целях нахождения взаимоприемлемого решения запрашиваемая Сторона вступает в технические консультации в течение периода, не превышающего шестидесяти (60) дней, если иное не согласовано. Технические консультации могут быть проведены в любом формате по договоренности заинтересованных Сторон.
3. В случае, если запрашивающая Сторона считает вопрос срочным, она может направить запрос о проведении любых обсуждений в более короткий срок.
4. С целью проведения технических консультаций каждая Сторона стремится предоставлять всю необходимую информацию в течение тридцати (30) дней после получения запроса о проведении технических консультаций.
Статья 7.14
Чрезвычайные меры
1. В случае, если импортирующая Сторона вводит чрезвычайные меры, необходимые для защиты жизни или здоровья людей, животных или растений, которые применяются в отношении экспортирующей Стороны, импортирующая Сторона в возможно короткие сроки уведомляет6 о таких мерах экспортирующую Сторону. Импортирующая Сторона принимает во внимание соответствующую информацию, предоставленную экспортирующей Стороной.
2. По запросу любой из Сторон в возможно короткие сроки проводятся консультации соответствующих компетентных органов по вопросам чрезвычайных мер, если иное не согласовано Сторонами.
Статья 7.15
Контактные пункты и компетентные органы
1. Каждая Сторона назначает контактный пункт или контактные пункты, отвечающие за координацию по вопросам применения настоящей главы.
2. Функции таких контактов пунктов в рамках настоящей главы включают, inter alia:
(a) координацию применения статьи 7.5 (Транспарентность и обмен информацией);
(b) обмен информацией по вопросам, возникающим в рамках настоящей главы;
(c) направление и получение запросов о сотрудничестве и предоставление соответствующих ответов;
(d) направление и получение запросов согласно статье 7.13 (Технические консультации) и статье 7.14 (Чрезвычайные меры) и предоставление соответствующих ответов; и
(e) взаимодействие и координация участия соответствующих компетентных органов на своей территории по соответствующим вопросам, относящимся к настоящей главе.
3. Каждая Сторона предоставляет другой Стороне информацию о назначенном контактном пункте или контактных пунктах, включая контактные данные, такие как имена, номера телефонов и адреса электронной почты контактных пунктов. Каждая Сторона должна обновлять данную информацию.
4. Каждая Сторона предоставляет другой Стороне информацию о соответствующих компетентных органах и письменное описание области их ответственности. Каждая Сторона должна обновлять данную информацию.

5. Байланыс пункттері арасындағы өзара іс-қимыл ағылшын тілінде жүзеге асырылады. Тараптар осындай өзара іс-қимыл шеңберінде сұрау салынатын ақпаратпен ағылшын тілінде алмасуға ұмтылады.
8-ТАРАУ
ЗИЯТКЕРЛІК МЕНШІК
8.1-бап
Мақсаттары, қағидаттары
Тараптар экономикалық және әлеуметтік дамуға, сондай-ақ білім мен технологияларды таратуға жәрдемдесуге бағытталған ғылыми зерттеулерді, әзірлемелерді және шығармашылық қызметті ынталандыру мақсатында зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғау мен сақтаудың маңыздылығын мойындайды. Тараптар сонымен бірге құқық иеленушілердің және жалпы қоғамның заңды мүдделері арасындағы теңгерімді қамтамасыз етудің маңыздылығын мойындайды.
8.2-бап
Анықтамалар
Осы Тараудың мақсаттары үшін: "зияткерлік меншік" осы тараудың ережелері қолданылатын зияткерлік меншіктің барлық санатын білдіреді, атап айтқанда:
(a) авторлық құқық және сабақтас құқықтар;
(b) патенттер (өнертабыстар немесе пайдалы модельдер);
(c) тауар белгілері;
(d) өнеркәсіптік үлгілер;
(e) географиялық көрсеткіштерді және (немесе) тауарлар шығарылған жерлердің атаулары; және
(f) өсімдіктер сорттарына құқықтар.
8.3-бап
Халықаралық келісімдер
1. ЗМҚСА келісіміне қатысушылар болып табылатын Тараптар ЗМҚСА келісімінде белгіленген өз міндеттемелерін растайды. ЗМҚСА келісіміне қатысушылар болып табылмайтын Тараптар ЗМҚСА келісімінің қағидаттарын ұстанады. Тараптар:
(a) 1883 жылғы 20 наурыздағы Өнеркәсіптік меншікті қорғау туралы Париж конвенциясын (бұдан әрі "Париж конвенциясы" деп аталатын);
(b) 1886 жылғы 9 қыркүйектегі Әдеби және көркем шығармаларды қорғау туралы Берн конвенциясын;
(с) 1961 жылғы 26 қазандағы Орындаушылардың, фонограмма жасаушылардың және хабар тарату ұйымдарының құқықтарын қорғау туралы Халықаралық конвенцияны;
(d) 1970 жылғы 19 маусымдағы Патент кооперациясы туралы шартты;
(e) 1971 жылғы 29 қазандағы Фонограмма жасаушылардың мүдделерiн олардың фонограммаларын қайта шығарудан қорғау туралы конвенцияны;
(f) 1891 жылғы 14 сәуірдегі Белгілерді халықаралық тіркеу туралы Мадрид келісімін және 1989 жылғы 27 маусымдағы Белгілерді халықаралық тіркеу туралы Мадрид келісіміне хаттаманы;
(g) 1991 жылғы 19 наурыздағы Өсімдіктердің жаңа сұрыптарын қорғау жөніндегі халықаралық конвенцияны (бұдан әрі "УПОВ конвенциясы" деп аталатын);
(h) 1996 жылғы 20 желтоқсандағы ДЗМҰ-ның Орындаушылықтар мен фонограммалар жөніндегі шартын (бұдан әрі "ОФШ" деп аталатын);
(і) 1996 жылғы 20 желтоқсандағы ДЗМҰ-ның Авторлық құқық жөніндегі шартын (бұдан әрі "АҚШ" деп аталатын);

5. Взаимодействие между контактными пунктами осуществляется на английском языке. Стороны стремятся обмениваться запрашиваемой в рамках такого взаимодействия информацией на английском языке.
________________________
5 Санитарные или фитосанитарные меры, такие как законы, решения или постановления общего действия.
6 Такие уведомления считаются направленными в тех случаях, когда информация была нотифицирована в ВТО согласно соответствующим правилам и процедурам.
ГЛАВА 8
ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНАЯ СОБСТВЕННОСТЬ
Статья 8.1
Цели, принципы
Стороны признают важность охраны и защиты прав на объекты интеллектуальной собственности в целях стимулирования научных исследований, разработок и творческой деятельности, направленных на содействие экономическому и социальному развитию, а также распространению знаний и технологий. Стороны также признают важность обеспечения баланса между законными интересами правообладателей и общества в целом.
Статья 8.2
Определения
Для целей настоящей главы: "интеллектуальная собственность" означает все категории интеллектуальной собственности, на которые распространяются положения настоящей главы, а именно:
(a) авторское право и смежные права;
(b) патенты (изобретения или полезные модели);
(c) товарные знаки;
(d) промышленные образцы;
(e) географические указания и (или) наименования мест происхождения товаров; и
(f) права на сорта растений.
Статья 8.3
Международные соглашения
1. Стороны, являющиеся участниками Соглашения ТРИПС, подтверждают свои обязательства, установленные Соглашением ТРИПС. Стороны, которые не являются участниками Соглашения ТРИПС, следуют принципам Соглашения ТРИПС. Стороны подтверждают свои обязательства, установленные в международных договорах в сфере интеллектуальной собственности, участниками которых они являются, включая следующие:
(a) Парижская конвенция по охране промышленной собственности от 20 марта 1883 года (именуемая далее "Парижская конвенция");
(b) Бернская конвенция об охране литературных и художественных произведений от 9 сентября 1886 года;
(c) Международная конвенция об охране прав исполнителей, изготовителей фонограмм и вещательных организаций от 26 октября 1961 года;
(d) Договор о патентной кооперации от 19 июня 1970 года;
(e) Конвенция об охране интересов производителей фонограмм от незаконного воспроизведения их фонограмм от 29 октября 1971 года;
(f) Мадридское соглашение о международной регистрации знаков от 14 апреля 1891 года и Протокол к Мадридскому соглашению о международной регистрации знаков от 27 июня 1989 года;
(g) Международная конвенция по охране новых сортов растений от 19 марта 1991 года (именуемая далее "Конвенция УПОВ");
(h) Договор ВОИС по исполнениям и фонограммам от 20 декабря 1996 года (именуемый далее "ДИФ");
(i) Договор ВОИС по авторскому праву от 20 декабря 1996 года (именуемый далее "ДАП");

(j) 1977 жылғы 28 сәуірдегі Микроорганизмдерді патенттік рәсім мақсаттары үшін депонирлеуді халықаралық тану туралы Будапешт шартын;
(k) 1999 жылғы 2 шілдедегі Өнеркәсіптік үлгілерді халықаралық тіркеу туралы Гаага келісімінің Женева актісін; және
(l) 2006 жылғы 27 наурыздағы Тауар белгілері жөніндегі заңдар туралы Сингапур шартын қоса алғанда, өздері қатысушылары болып табылатын зияткерлік меншік саласындағы халықаралық шарттарда белгіленген өз міндеттемелерін растайды.
8.4-бап
Авторлық және сабақтас құқықтар
1. Тараптар өздерінің заңнамасына және ЗМҚСА келісімінің 9–14-баптарына сәйкес авторлардың, орындаушылардың, фонограмма шығарушылардың және эфирлік хабар тарату ұйымдарының тиісінше өздерінің туындыларына, орындаушылықтарына, фонограммаларына және эфирлік хабар тарату ұйымдарының хабарларына қатысты мүдделерін тиімді қорғауға кепілдік береді және қамтамасыз етеді.
2. Әрбір Тарап өз заңнамасының цифрлық ортада авторлық және сабақтас құқықтардың тиімді қорғалуына және олардың сақталуына кепілдік беруін қамтамасыз етуге ұмтылады.
8.5-бап
Техникалық қорғау құралдары және құқықтарды басқару туралы ақпарат
1. Тараптар АҚШ пен ОФШ-ға сәйкес тиімді техникалық шараларды айналып өтуге қарсы барабар құқықтық қорғауды және құқықтық қорғаудың тиімді құралдарын қамтамасыз етеді.
2. Тараптар АҚШ пен ОФШ-ға сәйкес құқықтарды басқару туралы ақпараттың қорғалуын қамтамасыз етеді.
3. Тараптың заңнамасында көзделген, осы бапта белгіленген міндеттемелерге қатысты кез келген ерекше жағдайлар олар құқықтық қорғауға кедергі келтірмейтін немесе құқықтық қорғау құралдарының барабарлылығын немесе техникалық шараларды айналып өтуден құқықтық қорғау құралдарының тиімділігін төмендетпейтін жағдайда ғана қолданылуы мүмкін.
8.6-бап
Тауар белгілері
1. Әрбір Тарап өзінің заңнамасына және ЗМҚСА келісімінің 15-21-баптарына сәйкес тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге қатысты тауар белгілерін барабар және тиімді құқықтық қорғауды қамтамасыз етеді.
2. Әрбір Тарап тіркелген тауар белгісі иесінің тауарлар немесе көрсетілетін қызметтер үшін өздеріне қатысты тауар белгісі тіркелген, бірыңғай немесе біртектес болатын бірдей немесе ұқсас белгілерді сауда барысында үшінші тұлғалардың пайдалануына, ол ұқсас пайдалану мұндай пайдаланудың нәтижесінде айырғысыз дәрежеге дейін ұқсастыққа алып келгенде, иесінің келісімінсіз рұқсат бермеуге айрықша құқығы болуын көздейді.
Бірыңғай тауарлар немесе көрсетілетін қызметтер үшін бірдей белгіні пайдаланған жағдайда, араласу ықтималдығының болуы тұжырымдалуы мүмкін. Жоғарыда сипатталған құқықтар бұрын ие болған құқықтарға нұқсан келтірмейді және Тараптардың құқықтарды жүзеге асыруды оларды пайдалануға тәуелді етіп қою құқығын қозғайды.

(j) Будапештский договор о международном признании депонирования микроорганизмов для целей патентной процедуры от 28 апреля 1977 года;
(k) Женевский акт Гаагского соглашения о международной регистрации промышленных образцов от 2 июля 1999 года; и
(l) Сингапурский договор о законах по товарным знакам от 27 Марта 2006 года.
Статья 8.4
Авторские и смежные права
1. Стороны в соответствии со своим законодательством и статьями с 9 по 14 Соглашения ТРИПС гарантируют и обеспечивают эффективную охрану интересов авторов, исполнителей, производителей фонограмм и организаций эфирного вещания в отношении их произведений, исполнений, фонограмм и передач организаций эфирного вещания соответственно.
2. Каждая Сторона стремится обеспечить, чтобы ее законодательство гарантировало эффективную охрану и обеспечивало соблюдение авторских и смежных прав в цифровой среде.
Статья 8.5
Технические средства защиты и информация об управлении правами
1. Стороны обеспечивают адекватную правовую охрану и эффективные средства правовой защиты против обхода эффективных технических мер в соответствии с ДАП и ДИФ.
2. Стороны обеспечивают защиту информации об управлении правами в соответствии с ДАП и ДИФ.
3. Любые исключения, касающиеся обязательств, установленных настоящей статьей, которые предусмотрены в законодательстве Стороны, могут применяться только в том случае, если они не препятствуют правовой охране или не снижают адекватность средств правовой защиты или эффективности средств правовой защиты от обхода технических мер.
Статья 8.6
Товарные знаки
1. Каждая Сторона обеспечивает адекватную и эффективную правовую охрану товарных знаков в отношении товаров и услуг согласно ее законодательству и статьям с 15 по 21 Соглашения ТРИПС.
2. Каждая Сторона предусматривает, что владелец зарегистрированного товарного знака имеет исключительное право не разрешать третьим лицам без согласия владельца использовать в ходе торговли тождественные или сходные знаки для товаров или услуг, которые идентичны или однородны тем, в отношении которых зарегистрирован товарный знак, когда подобное использование имеет сходство до степени смешения в результате такого использования. В случае использования тождественного знака для идентичных товаров или услуг, наличие вероятности смешения может презюмироваться. Права, описанные выше, не наносят ущерба прежде приобретенным правам и затрагивают право Сторон ставить осуществление прав в зависимость от их использования.

3. Тараптар белгіні пайдалану:
(a) тауарларға немесе олардың қаптамасына белгі қою;
(b) қойылған белгісі бар тауарларды сатуға ұсыну немесе шығару; оларды нарыққа енгізу немесе оларды көрсетілген мақсаттар үшін сақтау; қызметтер көрсету кезінде белгі қою;
(c) белгі қоя отырып импорттау немесе экспорттау;
(d) белгіні шот-фактурада, шарап картасында, каталогта, іскерлік хатта, іскерлік қағазда, прейскурантта немесе кез келген жеткізгіштегі кез келген осындай құжатты қоса алғанда, басқа да коммерциялық құжатта пайдалану; және (немесе)
(e) белгіні жарнамада пайдалану арқылы жүзеге асырылуы мүмкін екенін белгілей алады.
8.7-бап
Өнеркәсіптік үлгілер
Әрбір Тарап өз заңнамасына және ЗМҚСА келісімінің 25 және 26-баптарына сәйкес өнеркәсіптік үлгілерді барабар және тиімді құқықтық қорғауды қамтамасыз етеді.
8.8-бап
Патенттер
1. Тараптар өз заңнамасына және ЗМҚСА келісімінің 27–34- баптарына сәйкес барабар және тиімді патенттік қорғауды қамтамасыз етеді. Патенттік қорғау әрбір Тараптың заңнамасына сәйкес өнертабыстарды және (немесе) пайдалы модельдерді қорғау арқылы қамтамасыз етілуі мүмкін.
2. 2 және 3-тармақтардың ережелері сақталған жағдайда, патенттер жаңалығы бар, өнертабыстық деңгейі болса және өнеркәсіпте қолдануға болатын жағдайда, техниканың барлық салаларында, өнім немесе тәсіл болып табылатынына-табылмайтынына қарамастан, кез келген өнертабысқа беріледі. ЗМҚСА келісімінің 65-бабының 4-тармағын, 70-бабының 8-тармағын және 3-тармағын ескере отырып, өнертабыстың жасалған орнына, техника саласына, сондай-ақ өнімдердің әкелінетініне-әкелінбейтініне немесе сол жерде өндірілетініне қарамастан, патенттер беріледі және патенттік құқықтар жүзеге асырылуы мүмкін.
3. Әрбір Тарап, мұндай алып тастау олардың заңнамасында пайдалануға тыйым салынуына байланысты болғандықтан ғана жасалып отырмаған жағдайда, адамдардың өмірін немесе денсаулығын, жануарлардың немесе өсімдіктердің тіршілігін немесе саулығын қорғауды қоса алғанда, қоғамдық тәртіпті немесе моральды қорғау үшін немесе қоршаған ортаға елеулі залал келтірмеу үшін өз аумақтары шегінде олардың коммерциялық пайдаланылуын болдырмау қажет өнертабыстарды патенттелетін өнертабыстар саласынан алып тастай алады.
4. Әрбір Тарап патенттелетін зияткерлік меншік объектілері саласынан:
(a) адамдарды немесе жануарларды емдеудің диагностикалық, терапиялық және хирургиялық әдістерін;
(b) микроорганизмдерден басқа өсімдіктер мен жануарларды, сондай-ақ биологиялық емес және микробиологиялық процестерден өзге өсімдіктерді немесе жануарларды өсірудің шын мәніндегі биологиялық тәсілдерінде алып тастай алады.
Сонымен бірге, Тараптар өсімдіктер түрлерінің сұрыптарын патенттік заңнама не арнайы заңнама не оларды үйлестіру арқылы қорғауды көздейді.

3. Стороны могут устанавливать, что использование знака7 может осуществляться посредством:
(a) размещения знака на товарах или их упаковке;
(b) предложения или выставления на продажу товаров с размещенным на них знаком; ввода их на рынок или хранения для указанных целей; размещения знака при предоставлении услуг;
(c) импорта или экспорта с размещением знака;
(d) использования знака на счете-фактуре, винной карте, каталоге, деловом письме, деловой бумаге, прейскуранте или другом коммерческом документе, включая любой такой документ на любом носителе; и (или)
(e) использования знака в рекламе.
Статья 8.7
Промышленные образцы
Каждая Сторона обеспечивает адекватную и эффективную правовую охрану промышленных образцов согласно своему законодательству и статьям 25 и 26 Соглашения ТРИПС.
Статья 8.8
Патенты
1. Стороны в соответствии со своим законодательством и статьями с 27 по 34 Соглашения ТРИПС обеспечивают адекватную и эффективную патентную защиту. Патентная защита может быть обеспечена посредством охраны изобретений и (или) полезных моделей в соответствии с законодательством каждой Стороны.
2. При соблюдении положений пунктов 2 и 3 патенты выдаются на любые изобретения, независимо от того, являются ли они продуктом или способом, во всех областях техники, при условии, что они обладают новизной, содержат изобретательский уровень и являются промышленно применимыми8. С учетом пункта 4 статьи 65, пункта 8 статьи 70 Соглашения ТРИПС и пункта 3 патенты выдаются и патентные права могут осуществляться вне зависимости от места создания изобретения, области техники, а также от того, ввозятся ли продукты или производятся на месте.
3. Каждая Сторона может исключить из области патентуемых изобретения, коммерческое использование которых необходимо предотвратить в пределах их территорий для охраны общественного порядка или морали, включая охрану жизни или здоровья людей, животных или растений, или чтобы избежать серьезного ущерба окружающей среде, при условии, что подобное исключение не делается только в силу того, что использование запрещено их законодательством.
4. Каждая Сторона также может исключать из области патентуемых объектов интеллектуальной собственности:
(a) диагностические, терапевтические и хирургические методы лечения людей или животных;
(b) растения и животных, кроме микроорганизмов, а также биологические, по существу, способы выращивания растений или животных, иные чем небиологические и микробиологические процессы.
Вместе с тем, Стороны предусматривают охрану сортов видов растений посредством либо патентного законодательства, либо специального законодательства, либо их сочетанием.9

5. Тараптардың әрқайсысы патенттік өтінімдердің тіркеуге мәлімделген зияткерлік меншік объектісінің компьютерлік бағдарламаны қамтитындығы негізінде ғана кері қайтарылмауына кепілдік береді. Техникалық шешім болып табылатын компьютерлік бағдарламаларға қатысты өнертабыстарға патенттік өтінімдер осындай Тараптың заңнамасына сәйкес патенттелетін зияткерлік меншік объектілерінің тізбесіне енгізілуі мүмкін.
8.9-бап
Өсімдіктердің сұрыптары
1. Тараптар УПОВ конвенциясы бойынша өз міндеттемелерін растайды.
2. Селекционердің рұқсаты қорғалатын сұрыптың тұқымдық материалына қатысты кем дегенде мынандай әрекеттерді орындау үшін:
(а) өндіру немесе өсімін молайту (көбейту);
(b) коммерциялық мақсаттарда көбейту үшін егіс кондициясына дейін жеткізу;
(c) сатуға ұсыну;
(d) сату немесе өзге коммерциялық айналымға енгізу;
(e) импорт немесе экспорт; және
(f) (а)-дан бастап (е)-ге дейін жоғарыда санамаланған іс-қимылдарды жүзеге асыру мақсаттарында сақтау үшін талап етіледі.
8.10-бап
Тауарлар шығарылған жерлердің географиялық көрсеткіштері және атауы
1. Тараптар өз аумағында өз заңнамасына және ЗМҚСА келісімінің 22 және
23-баптарына сәйкес географиялық көрсеткіштерді барабар және тиімді құқықтық қорғауды қамтамасыз етеді.
2. Тараптар өздерінің заңнамасын сақтау шартымен географиялық көрсеткіштердің тауар белгілері немесе географиялық көрсеткіштер немесе тауарлардың шығарылған жерлері атауларының жүйесі арқылы қорғалуы мүмкін екенін мойындайды.
8.11-бап
Жосықсыз бәсекелестіктен қорғау
Әрбір Тарап өз заңнамасына және Париж конвенциясының 10bis-бабына сәйкес жосықсыз бәсекелестіктен қорғауды қамтамасыз етеді.
8.12-бап
Зияткерлік меншік объектілеріне құқықтардың сақталуын қамтамасыз ету
Тараптар өз заңнамасына және ЗМҚСА келісімінің 41 – 61-баптарына сәйкес зияткерлік меншік объектілеріне құқықтардың сақталуын қамтамасыз етеді. Тараптар зияткерлік меншік құқықтарын бұзудың кез келген актісіне қарсы тиімді шаралар қолдануға болатындай ЗМҚСА келісімінің III бөлігіне сәйкес құқықтарды сақтау рәсімдерін қамтамасыз етеді.
8.13-бап
Шекаралық шаралар
1. Тараптар өз заңнамасына және ЗМҚСА келісімнің 51-57-баптарына, 59 және 60-баптарына сәйкес заңсыз пайдаланылатын тауар белгілері бар тауарларға және авторлық құқықтар бұза отырып өндірілген тауарларға қатысты тиімді шекаралық шараларды қамтамасыз етеді.
2. Әрбір Тарап өз құзыретті органдарының өз заңнамасына сәйкес Тараптың аумағына әкелінетін немесе оның аумағынан әкетілетін авторлық құқықтарды бұза отырып өндірілген тауарларды және заңсыз пайдаланылатын тауар белгілері бар тауарларды жеткізуге қолданылатын шекаралық шараларға бастама жасауын қамтамасыз етеді.

5. Каждая из Сторон гарантирует, что патентные заявки не будут отклоняться исключительно на том основании, что заявленный к регистрации объект интеллектуальной собственности включает в себя компьютерную программу. Патентные заявки на изобретения в отношении компьютерных программ, которые представляют собой техническое решение, могут быть включены в перечень патентуемых объектов интеллектуальной собственности в соответствии с законодательством такой Стороны.
Статья 8.9
Сорта Растений
1. Стороны подтверждают их обязательства по Конвенции УПОВ.10
2. Разрешение селекционера требуется по меньшей мере для выполнения следующих действий в отношении семенного материала охраняемого сорта:
(a) производство или воспроизводство (размножение);
(b) доведение до посевных кондиций для размножения в коммерческих целях;
(c) предложение к продаже;
(d) продажа или введение в иной коммерческий оборот;
(e) импорт или экспорт; и
(f) хранение для целей осуществления вышеперечисленных действий с (а) до (е).
Статья 8.10
Географические указания и наименования мест происхождения товаров11
1. Стороны обеспечивают на своей территории адекватную и эффективную правовую охрану географических указаний в соответствии со своим законодательством и статьями 22 и 23 Соглашения ТРИПС.
2. Стороны признают, что географические указания могут охраняться через систему товарных знаков или географических указаний или наименований мест происхождения товаров при условии соблюдения законодательства Сторон.
Статья 8.11
Защита от недобросовестной конкуренции
Каждая Сторона обеспечивает защиту от недобросовестной конкуренции в соответствии со своим законодательством и статьей l0bis Парижской конвенции.
Статья 8.12
Обеспечение соблюдения прав на объекты интеллектуальной собственности12
Стороны обеспечивают соблюдение прав на объекты интеллектуальной собственности в соответствии со своим законодательством и статьями с 41 по 61 Соглашения ТРИПС. Стороны обеспечивают процедуры соблюдения прав согласно Части III Соглашения ТРИПС, с тем чтобы можно было принимать эффективные меры против любого акта нарушения прав интеллектуальной собственности.
Статья 8.13
Пограничные меры13
1. Стороны в соответствии со своим законодательством и статьями с 51 по 57, статьями 59 и 60 Соглашения ТРИПС обеспечивают эффективные пограничные меры в отношении товаров с неправомерно используемыми товарными знаками14 и товаров, произведенных с нарушением авторских прав15.
2. Каждая Сторона обеспечивает, чтобы ее компетентные органы в соответствии со своим законодательством могли инициировать пограничные меры, применяемые к поставкам товаров, произведенных с нарушением авторских прав, и товаров с неправомерно используемыми товарными знаками, ввозимых на территорию Стороны или вывозимых с ее территории.

3. Әрбір Тарап өздерінің құзыретті органдарының оларға қатысты заңсыз пайдаланылатын тауар белгілерін қамтиды немесе өз заңнамасына сәйкес авторлық құқықтарды бұза отырып өндірілген деп пайымдауға негіз бар тауарларды шығаруды тоқтата тұру рәсіміне бастамашылық жасауы үшін қажетті талаптардың осы рәсімдерге жүгінуге негізсіз кедергі келтірмеуін қамтамсыз етеді.
4. Әрбір Тарап құзыретті органдар тауарды заңсыз пайдаланылатын тауар белгілері бар тауар немесе авторлық құқықтарды бұза отырып өндірілген тауар ретінде айқындаған кезде, құзыретті органдардың құқық иеленушіге жүк жөнелтушінің, экспорттаушының, жүк алушының немесе импорттаушының атауы мен мекенжайлары туралы деректерді беруін қамтамасыз етеді.
5. Әрбір Тарап Тараптың сұрау салуы бойынша берілетін зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды бұзатын тауарлар саудасы туралы ақпарат алмасу үшін байланыс пункттерін құра алады. Тараптар, атап айтқанда, өздерінің шекаралық органдары арасында ақпарат алмасуға және олардың ынтымақтастығына ықпал ете алады.
8.14-бап
Ынтымақтастық
1. Тараптар мына салалардағы ынтымақтастықты тереңдетуге ұмтылатын болады:
(а) зияткерлік меншікті басқару, ақпарат және тәжірибе алмасу арқылы лицензиялау, тіркеу және пайдалану;
(b) географиялық көрсеткіштерді және (немесе) тауарлар шығарылған жерлердің атауларын қорғауды қоса алғанда, зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды тиімді тіркеуге жәрдемдесуге бағытталған зияткерлік меншік жүйелерін енгізу туралы ақпарат алмасу;
(c) көпжақты және өңірлік форумдарда зияткерлік меншік саласындағы бастамалар саласындағы саясат мәселелері бойынша диалог;
(d) зияткерлік меншік құқықтары мен жүйелерінің артықшылықтары туралы хабардар болуды арттыру үшін тиісті бастамалар бойынша ақпарат алмасу және ынтымақтастық;
(е) зияткерлік меншік саласында оқыту; сондай-ақ
(f) Тараптармен келісілуі мүмкін ынтымақтастықтың кез келген басқа да салалары.
2. Тараптардың біреуінің өтініші бойынша Тараптар:
(а) Тараптар арасындағы ынтымақтастыққа жәрдемдесу жолдарын талқылауға;
(b) осы тарауда көзделген рәсімдерді орындауға жауапты құзыретті органдар мен тиісті байланысатын адамдар туралы бір-бірін хабардар етуге;
(c) (b) тармақшасында көрсетілген байланысатын адамдардың кез келген өзгерістері туралы бір-біріне хабарлауға; сондай-ақ
(d) осы тараудың орындалуымен байланысты мәселелер бойынша консультациялар жүргізуге ұмтылуға тиіс.
3. Тараптар зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды қорғаудың нақты мәселелері бойынша келіссөздерді бастау туралы уағдаласуы мүмкін.

3. Каждая Сторона обеспечивает, что требования, необходимые для инициирования процедуры своими компетентными органами приостановления выпуска товаров, в отношении которых есть основания полагать, что они содержат неправомерно используемые товарные знаки, или произведены с нарушением авторских прав в соответствии со своим законодательством, необоснованно не препятствуют обращению к этим процедурам16.
4. Каждая Сторона при определении компетентными органами товара как товара с неправомерно используемыми товарными знаками или товара, произведенного с нарушением авторских прав, обеспечивает предоставление компетентными органами правообладателю данных о наименовании и адресах грузоотправителя, экспортера, грузополучателя или импортера17.
5. Каждая Сторона может создавать контактные пункты для обмена информацией о торговле товарами, нарушающими права на объекты интеллектуальной собственности, которая будет предоставляться по запросу Стороны. Стороны могут, в частности, способствовать обмену информацией и сотрудничеству между своими пограничными органами.
Статья 8.14
Сотрудничество
1. Стороны будут стремиться к углублению сотрудничества в следующих областях:
(a) управление интеллектуальной собственностью, лицензирование, регистрация и эксплуатация посредством обмена информацией и опытом;
(b) обмен информацией о внедрении систем интеллектуальной собственности, направленных на содействие эффективной регистрации прав на объекты интеллектуальной собственности, включая защиту географических указаний и (или) наименований мест происхождения товаров;
(c) диалог по вопросам политики в области инициатив в сфере интеллектуальной собственности на многосторонних и региональных форумах;
(d) обмен информацией и сотрудничество по соответствующим инициативам для повышения осведомленности о преимуществах прав и систем интеллектуальной собственности;
(e) обучение в области интеллектуальной собственности; а также
(f) любые другие области сотрудничества, которые могут быть согласованы Сторонами.
2. По просьбе одной из Сторон Стороны должны стремиться:
(a) обсуждать пути содействия сотрудничеству между Сторонами;
(b) уведомлять друг друга о компетентных органах, ответственных за выполнение процедур, предусмотренных в настоящей главе, и соответствующих контактных лицах;
(c) информировать друг друга о любых изменениях контактных лиц, указанных в подпункте (b); а также
(d) проводить консультации по вопросам, связанным с выполнением настоящей главы.
3. Стороны могут договориться о начале переговоров по конкретным вопросам защиты прав на объекты интеллектуальной собственности.

2. Тараптар 1998 жылғы 25 қыркүйектегі Электрондық сауда жөніндегі жұмыс бағдарламасына қатысты ДСҰ-ның Министрлік конференциясының кез келген болашақ шешімдеріне сәйкес осы баптың 1-тармағында айтылған өз көзқарасын өзгерту құқығын өзіне қалдырады.
9.4-бап
Ішкі нормативтік құқықтық база
1. Әрбір Тарап мүмкіндігінше өз заңнамасында электрондық саудаға байланысты қолданылатын ұсынымдарды, келісімдерді және (немесе) модельдік заңдарды назарға алады.
2. Тараптар электрондық саудаға байланысты кез келген артық реттеуші жүктемені болғызбау қажеттігін мойындайды.
9.5-бап
Электрондық қолтаңбалар
1. Тараптар, егер өздерінің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, электрондық емес нысандағы ұқсас қолтаңбалар сияқты электрондық қолтаңбалардың да ұқсас заңды күші бар екенін мойындайды.
2. Неғұрлым дәл болу үшін 1-тармақта айтылатын электрондық қолтаңбалар Тараптың заңнамасында белгіленген заңнамалық талаптарға сәйкес келуге тиіс.
3. Тараптар бір-бірінің электрондық қолтаңбаларға байланысты заңнамасын жақсы түсінуге қол жеткізетін болады.
4. Тараптар қолданылуға болатын жерде электрондық қолтаңбаларды өзара тануға ұмтылады.
5. Электрондық қолтаңбаларды өзара тануға жәрдемдесу мақсатында Тараптар деректердің қорғалуы мен тұтастығының жоғары деңгейін қамтамасыз ететін, екі Тарапта да қолжетімді әзірлемелерді зерделейді.
9.6-бап
Электрондық құжаттарды пайдалану
1. Әрбір Тарап Тараптар арасындағы саудаға байланысты құжаттарды электрондық түрде көпшілікке қолжетімді етуге ұмтылады.
2. Тараптар:
(а) Тараптар арасындағы саудаға байланысты құжаттардың электрондық құжаттар нысанында Тараптардың уәкілетті органдарына ұсынылуын қамтамасыз етуге;
(b) Тараптар арасындағы саудаға байланысты құжаттардың электрондық құжат нысанында болғаны негізінде ғана оларды өңдеуден бас тартпауға;
(c) Тараптар арасындағы саудаға байланысты құжаттарды электрондық құжаттар нысанында орындалған осындай құжаттардың түпнұсқалылығын растау қажет деген негізбен ғана қағаз түрінде беру талаптарын қамтитын шаралар қабылдамауға және (немесе) күшінде сақтамауға ұмтылады.
9.7-бап
Дербес деректерді қорғау
1. Тараптар электрондық сауданы пайдаланушылардың дербес деректерін қорғаудың экономикалық және әлеуметтік артықшылықтарын және тұтынушының электрондық саудаға сенімін арттыруға қатысты электрондық сауданың қосатын үлесін мойындайды.
2. Тараптар өз заңнамасына сәйкес дербес деректерді трансшекаралық беруді қоса алғанда, дербес деректерді қорғауға кепілдік беретін шараларды, сондай-ақ онымен байланысты шарттар мен талаптарды қабылдайды және (немесе) күшінде сақтайды.
9.8-бап
Электрондық саудада ақпаратты трансшекаралық беру

2. Стороны оставляют за собой право изменить свой подход, о котором говорится в пункте 1, в соответствии с любыми будущими решениями Министерской Конференции ВТО в отношении Рабочей Программы по электронной торговле от 25 сентября 1998 г.
Статья 9.4
Внутренняя нормативная правовая база
1. Каждая Сторона, насколько это возможно, принимает во внимание в своем законодательстве применимые рекомендации, соглашения и (или) модельные законы, связанные с электронной торговлей.
2. Стороны признают необходимость избежания любой избыточной регуляторной нагрузки, связанной с электронной торговлей.
Статья 9.5
Электронные подписи
1. Стороны признают, что электронные подписи имеют аналогичную юридическую силу, как аналогичные подписи в не-электронной форме, если иное не установлено их законодательством.
2. Для большей точности, электронные подписи, о которых говорится в пункте 1, должны соответствовать законодательным требованиям, установленным законодательством Стороны.
3. Стороны будут добиваться лучшего понимания законодательства друг друга, связанного с электронными подписями.
4. Стороны стремятся к взаимному признанию электронных подписей, где это применимо.
5. В целях содействия взаимному признанию электронных подписей Стороны изучают разработки, доступные в обеих Сторонах, которые обеспечивают высокий уровень защиты и целостности данных.
Статья 9.6
Использование электронных документов
1. Каждая Сторона стремится делать публично доступными в электронном виде документы, связанные с торговлей между Сторонами.
2. Стороны стремятся:
(a) обеспечивать, чтобы документы, связанные с торговлей между Сторонами, могли быть представлены в уполномоченные органы Сторон в форме электронных документов;
(b) не отказывать в обработке документов, связанных с торговлей между Сторонами, только на основании того, что они представлены в форме электронного документа; и
(c) не принимать и (или) сохранять в силе меры, содержащие требования предоставлять документы, связанные с торговлей между Сторонами, в бумажном виде только на основании того, что необходимо подтвердить подлинность таких документов, которые выполнены в форме электронных документов.
Статья 9.7
Защита персональных данных
1. Стороны признают экономические и социальные преимущества защиты персональных данных пользователей электронной торговли и вклад, который она делает в отношении повышения доверия потребителя к электронной торговле.
2. Стороны в соответствии со своим законодательством принимают и (или) сохраняют в силе меры, которые гарантируют защиту персональных данных, включая трансграничную передачу персональных данных, а также условия и требования, связанные с ней.
Статья 9.8
Трансграничная передача информации в электронной торговле

1. Осы бап дербес деректерді беруге байланысты шараларға қолданылмайды.
2. Тараптар әрбір Тараптың ақпаратты трансшекаралық беру бөлігінде өз заңнамасы бар екенін мойындайды.
3. Әрбір Тарап, мұндай ақпарат бизнес мақсаттары үшін және тиісті заңнамаға сәйкес пайдаланылуға тиіс болған жағдайда, электрондық байланыс құралдарының көмегімен ақпаратты трансшекаралық беруге рұқсат ете алады.
4. Осы бапта ешнәрсе де Тарапқа 15.8-бапқа (Жалпы ерекше жағдайлар) және (немесе) 15.9-бапқа (Қауіпсіздік тұрғысындағы ерекше жағдайлар) және
15.10-бапқа (Аса маңызды инфрақұрылымды қорғау) сәйкес мемлекеттік саясаттың заңды мақсаттарына қол жеткізу үшін 3-тармағына сәйкес келмейтін шараларды қабылдауға және (немесе) күшінде сақтауға тыйым салмайды.
9.9-бап
Тұтынушыларды қорғау
1. Әрбір Тарап, мүмкіндігінше, электрондық саудаға қатысатын тұтынушыларға тұтынушыларды қорғау жөніндегі шараларды қолданады.
2. Әрбір тарап тұтынушыларға зиян келтіретін немесе ықтимал зиян келтіруі мүмкін, мыналарды:
(а) өнім туралы ақпаратты бұрмалауды;
(b) одан төлем алынғаннан кейін тұтынушыға тауарларды жеткізуден немесе қызметтер көрсетуден бас тартуды; және (немесе)
(c) авторландырусыз төлем алуды немесе шоттан қаражатты есептен шығаруды қамтуы мүмкін, алаяқтық және жаңылысуға алып келетін коммерциялық қызметке тыйым салу жөніндегі қолданыстағы заңнаманы қабылдайды және (немесе) күшінде қалдырады.
3. Мүмкін болған жағдайда әрбір тарап, мысалы:
(а) тұтынушы саналы түрде шешім қабылдай алуы үшін дәл және анық ақпарат беру;
(b) тұтынушыға тауарлардың кепілдік кезеңі және жарамдылық мерзімдері туралы хабар беру;
(с) тұтынушының сатып алу ниетін растауға сұрау салу; және
(d) тауарлардың қауіпсіздігін есепке алу сияқты тұтынушыны қорғайтын, электрондық саудадағы іскерлік практикаларды қолдайды.
9.10-бап
Сұрау салынбайтын коммерциялық электрондық хабарлар
1. Әрбір Тарап алушының келісімінсіз немесе алушының бас тарту білдіргеніне қарамастан, коммерциялық немесе маркетингтік мақсаттармен электрондық мекенжайға немесе электрондық құрылғыға жіберілетін, хабарлар болып табылатын, сұрау салынбайтын коммерциялық электрондық хабарлардың санын азайтудың маңызды екенін назарға алатын болады.
2. Әрбір тарап тұтынушыларды сұрау салынбайтын коммерциялық электрондық хабарламаларды таратушылардан қорғау мүмкіндігін беруге ұмтылады.
9.11-бап
Тұтынушының құқықтарын қорғау жөніндегі органдардың өзара
іс-қимыл жасауы
1. Тараптар тұтынушылардың әл-ауқатын жақсарту мақсатында трансшекаралық электрондық саудаға байланысты мәселелер бойынша тұтынушыларды қорғау жөніндегі өздерінің тиісті ұлттық органдары немесе басқа да тиісті органдар арасындағы ынтымақтастықтың маңызды екенін мойындайды. Осы мақсатта Тараптар тұтынушыны қорғау жөніндегі тиісті органдарды қамтитын байланыс тобын:
(а) өзара келісілген уақыт кезеңі шеңберінде заңнама және құқық қолдану бойынша ақпарат пен тәжірибе алмасу;
(d) мүмкіндігінше, тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында ынтымақтасу; және
(c) 9.9-бабымен (Тұтынушыларды қорғау) және осы баппен қамтылған шараларды имплементациялауды және қолдануды бақылау мақсатында құрады.

1. Настоящая статья не применяется к мерам, связанным с передачей персональных данных.
2. Стороны признают, что каждая Сторона имеет своҰ законодательство в части трансграничной передачи информации.
3. Каждая Сторона может разрешать трансграничную передачу информации с помощью электронных средств связи, при условии, что такая информации должна быть использована для целей бизнеса и в соответствии с соответствующим законодательством.
4. Ничто в настоящей статье не запрещает Стороне принимать и (или) сохранять в силе меры, не соответствующие пункту 3 для достижения законных целей государственной политики в соответствии со статьей 15.8 (Общие исключения) и (или) статьями 15.9 (Исключения по соображения безопасности) и 15.10 (защита критической инфраструктуры).
Статья 9.9
Защита потребителей
1. Каждая Сторона по мере возможности применяет меры по защите потребителей к потребителям, участвующим в электронной торговле.
2. Каждая сторона принимает и (или) сохраняет действующее законодательство по запрету мошеннической и вводящей в заблуждение коммерческой деятельности, которая наносит вред или может нанести потенциальный вред потребителям, которая может включать:
(a) искажение информации о продукте;
(b) отказ от доставки товаров или оказания услуг потребителю после того, как с него была взята плата; и (или)
(c) Взимание платы или списание со счета средств без авторизации.
3. Каждая сторона где это возможно поощряет деловые практики в электронной торговле, которые защищают потребителя, как например:
(a) представление точной и ясной информации для того, чтобы потребитель мог принять осознанное решение;
(b) информирование потребителя о гарантийном периоде и сроках годности товаров;
(c) запрос подтверждения намерения потребителя совершить покупку; и
(d) учет безопасности товаров.
Статья 9.10
Незапрашиваемые коммерческие электронные сообщения
1. Каждая Сторона будет принимать во внимание важность уменьшения количества незапрашиваемых коммерческих электронных сообщений, которые являются сообщениями, рассылаемых с коммерческими или маркетинговыми целями на электронный адрес или электронное устройство, без согласия получателя или несмотря на выражение отказа получателем.
2. Каждая сторона стремится предоставлять возможность защиты потребителей от распространителей незапрашиваемых коммерческих электронных сообщений.
Статья 9.11
Взаимодействие органов по защите прав потребителя
1. Стороны признают важность сотрудничества между их соответствующими национальными органами по защите потребителей или другими соответствующими органами по вопросам, связанным с трансграничной электронной торговлей с целью улучшения благосостояния потребителя. С этой целью Стороны создают контактную группу, включающую соответствующие органы по защите потребителя, с целью:
(a) обмена информацией и опытом по законодательству и правоприменению в рамках взаимно согласованного временного периода;
(b) сотрудничества насколько это возможно в области защиты прав потребителей; и
(c) наблюдения за имплементацией и применением мер, охватываемых статьей 9.9 (Защита потребителей) и настоящей статьей.

2. Тараптар электрондық саудада тұтынушылардың құқықтарын қорғауға байланысты әлеуетті дамыту жөніндегі бастамаларды ілгерілету мүмкіндігін зерделей алады.
9.12-бап
Ынтымақтастық
Электрондық сауданың жаһандық сипатын мойындай отырып және электрондық саудаға сенім деңгейін арттыру мақсатында Тараптар:
(a) шағын және орта кәсіпорындарға электрондық сауданы пайдалану кезінде ұшырайтын кедергілерді олардың еңсеруіне көмектесу мақсатында ынтымақтасуға;
(b) заңнама және құқық қолдану мәселелері бойынша ақпарат және тәжірибе алмасуға, сондай-ақ мынадай мәселелер:
(i) дербес деректерді қорғау;
(ii) электрондық саудадағы қауіпсіздік;
(iii) сұрау салынбайтын коммерциялық электрондық хабарлар;
(iv) электронды қолтаңбалар; және
(v) электрондық сауданы оңайлатуға арналған логистика бойынша ынтымақтасуға;
(c) үлкен деректер, блокчейн, бұлттық есептеулер, электрондық тауар-ілеспе құжаттары және лингвистикалық технологиялар сияқты электрондық саудаға байланысты жаңа технологиялардың дамуын көтермелеуге;
(d) жекеменшік секторда өзін-өзі реттеу шараларын, оның ішінде электрондық сауданы дамытуға ықпал ететін мінез-құлық кодекстері, шарттар үлгілері және ұсынымдар арқылы қабылдауды көтермелеуге;
(e) электрондық саудада алаяқтық және жаңылысуға алып келетін практикаларды болғызбауға;
(f) мүмкін болған жағдайда, Тараптар арасындағы электрондық сауда көлемі туралы қолжетімді статистикалық ақпарат алмасуға;
(g) Тараптардың мемлекеттік құрылымдары мен жекеменшік секторының өкілдері арасында семинарлар мен сараптамалық диалогтар ұйымдастыруға ұмтылады.
9.13-бап
Байланыс пункттері
1. Әрбір Тарап осы тарауды енгізу кезінде туындайтын кез келген мәселелер бойынша екінші Тараппен және Бірлескен комитетпен тұтастай алғанда коммуникацияға жауапты болып табылатын байланыс пунктін тағайындайды.
2. Байланыс пункттерінің функциялары:
(a) осы тараудың қолданылу аясы шеңберінде ағылшын тілінде ақпарат алмасуды;
(b) осы тараудың қолданылу аясы шеңберінде ынтымақтастық туралы сұрау салуларды жіберу мен алуды және тиісті жауаптар беруді;
(c) 9.14-бапқа (Консультациялар) сәйкес консультациялар туралы сұрау салуларды жіберу мен алуды және тиісті жауаптар беруді қамтиды.
3. Әрбір Тарап екінші Тарапқа тағайындалған байланыс пункттерінің атаулары мен байланыс деректерін береді. Әрбір Тарап байланыс пункті деректерінің кез келген өзгерістері туралы екінші Тарапты уақтылы хабардар етуге тиіс.
9.14-бап
Консультациялар
1. Тараптар арасындағы өзара түсіністікті нығайту мақсатында немесе осы тараудан туындайтын белгілі бір мәселелерді шешу үшін әрбір Тарап 9.13-бапқа (Байланыс пункттері) сәйкес құрылған өз байланыс пункті арқылы екінші Тараппен консультацияларға сұрау салуы мүмкін.

2. Стороны могут изучить возможность продвижения инициатив по развитию потенциала, связанных с защитой прав потребителей в электронной торговле.
Статья 9.12
Сотрудничество
Признавая глобальный характер электронной торговли и с целью повышения уровня доверия к электронной торговле Стороны стремятся:
(a) сотрудничать с целью помощи малым и средним предприятиям преодолеть препятствия, с которыми они сталкиваются при использовании электронной торговли;
(b) обмениваться информацией и опытом по вопросам законодательства и правоприменения, а также сотрудничать по вопросам:
(i) защиты персональных данных;
(ii) безопасности в электронной торговле;
(iii) незапрашиваемых коммерческих электронных сообщений;
(іv) электронных подписей; и
(v) логистики для упрощения электронной торговли.
(c) поощрять развитие новых технологий, связанных с электронной торговлей, таких как большие данные, блокчейн, облачные вычисления, электронные товарно-сопроводительные документы и лингвистические технологии;
(d) поощрять в частном секторе принятие мер саморегулирования, в том числе посредством кодексов поведения, образцов договоров и рекомендаций, способствующих развитию электронной торговли;
(e) предотвращать мошеннические и вводящие в заблуждение практики в электронной торговле;
(f) где возможно, обмениваться доступной статистической информацией об объемах электронной торговли между Сторонами;
(g) организовывать семинары и экспертные диалоги между государственными структурами и представителями частного сектора Сторон.
Статья 9.13
Контактные пункты
1. Каждая Сторона назначает контактный пункт, который является ответственным отвечающием в целом за коммуникацию с другой Стороной и Совместным Комитетом, по любым вопросам, возникающим при внедрении настоящей главы.
2. Функции контактных пунктов включают следующее:
(a) обмен информацией на английском языке в рамках сферы применения настоящей главы;
(b) направление и получение запросов о сотрудничестве в рамках сферы применения настоящей главы и предоставление соответствующих ответов;
(c) направление и получение запросов о консультациях согласно статье 9.14 (Консультации) и предоставление соответствующих ответов.
3. Каждая Сторона предоставляет другой Стороне имена и контактные данные назначенных контактных пунктов. Каждая Сторона должна своевременно уведомлять другую Сторону о любых изменениях данных контактного пункта.
Статья 9.14
Консультации
1. В целях укрепления взаимопонимания между Сторонами или для решения определенных вопросов, вытекающих из настоящей главы, каждая Сторона может через еҰ контактный пункт, учрежденный в соответствии со статьей 9.13 (контактные пункты), запросить консультации с другой Стороной.

2. Мұндай консультациялар, егер Тараптар келіскен болса, Тараптар келіскен кез келген тәсілдермен жүргізілуі мүмкін.
10-ТАРАУ
МЕМЛЕКЕТТІК САТЫП АЛУ
10.1-бап
Мақсаттары
Тараптар мемлекеттік сатып алу саласында Тараптар арасындағы транспаренттілік деңгейін арттырудың және ынтымақтастықты дамытудың маңыздылығын мойындайды.
10.2-бап
Қолданылу аясы
1. Осы тарау транспаренттілік және тиімділік қағидаттарына сәйкес жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алуға қатысты заңнамаға және рәсімдерге қолданылады.
2. Тараптар ынтымақтастықтың негізгі бағыттары мен транспаренттілік қағидаттарын айқындайды.
3. Осы тараудың мақсаттары үшін "мемлекеттік сатып алу" термині әрбір Тараптың өз заңнамасына сәйкес айқындалады.
10.3-бап
Сатып алу жүйесі туралы ақпарат
1. Тараптар ресми тілде:
(a) өзінің тиісті заңнамасын; және
(b) мұндай жариялау Тарап заңнамасында көзделген жағдайды қоса алғанда, мемлекеттік сатып алу туралы жалпыға қолжетімді ақпаратты, сатып алуды өткізу туралы хабарды және шарт жасасу туралы хабарламаны 10-1-қосымшада (Мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнаманы жариялау) санамаланған ресурстарда жариялайды. Транспаренттілік деңгейін арттыру мақсатында Тараптар осындай ақпараттың қол жетімділігі мен өзектілігін қамтамасыз етеді.
2. Әрбір Тарап электрондық нысанда жарияланатын мемлекеттік сатып алу туралы ақпараттың мазмұнын кеңейтуге ұмтылады.
10.4-бап
Ынтымақтастық
1. Тараптар мемлекеттік сатып алуға қатысты мәселелер бойынша, атап айтқанда мынадай бағыттар:
(a) Тараптардың заңнамасы, практикасы мен статистикасы және олардың кез келген өзгерістері туралы тәжірибе мен ақпарат алмасу;
(b) мемлекеттік сатып алуда электрондық құралдарды пайдалануды дамыту;
(c) Тараптардың микро, шағын және орта кәсіпорындарға қатысты үздік практикаларын қоса алғанда, ең үздік практикалар туралы ақпарат алмасу;
(d) мемлекеттік сатып алуға қатысты мәселелер бойынша құзыретті органдардың өзара іс-қимыл жасауын нығайту;
(e) мемлекеттік сатып алудағы электрондық құжат айналымына жәрдемдесуді қоса алғанда, электрондық сатып алу саласында қауіпсіз сенімді кеңістікті дамыту; және
(f) Тараптардың өзара келісімі бойынша айқындалған ынтымақтастықтың басқа да бағыттары бойынша ынтымақтасуға ұмтылады.
10.5-бап
Байланыс пункттері
1. Әрбір Тарап осы тарауды қолданудың кез келген мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасауға жауап беретін байланыс пунктін тағайындайды. Мұндай байланыс пункттерінің функциялары:
(a) осы тараудың қолданылу аясы шеңберінде ақпарат алмасуды қамтамасыз етуді;
(b) осы тараудың қолданылу аясы шеңберінде ынтымақтастық туралы сұрау салуларды жіберу мен алуды және тиісті жауаптар беруді;
(c) 10.6-бапқа (Консультациялар) сәйкес консультациялар туралы сұрау салуларды жіберу мен алуды және тиісті жауаптар беруді; және
(d) осы тараудың қолданылу аясына қатысты, екінші Тараптың мүдделі адамдарының барлық сұрау салулары бойынша ақпарат беруді қамтиды.

2. Такие консультации, если были согласованы Сторонами, могут проводиться любыми способами, согласованными Сторонами.
ГЛАВА 10
ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ЗАКУПКИ
Статья 10.1
Цели
Стороны признают важность повышения уровня транспарентности и развития сотрудничества между Сторонами в сфере государственных закупок.
Статья 10.2
Сфера применения
1. Настоящая глава распространяется на законодательство и процедуры, относящиеся к государственным закупкам, осуществляемым в соответствии с принципами транспарентности и эффективности.
2. Стороны определяют основные направления сотрудничества и принципы транспарентности.
3. Для целей настоящей главы термин "государственные закупки" определяется каждой Стороной в соответствии с ее законодательством.
Статья 10.3
Информация о системе закупок
1. Стороны публикуют на официальном языке:
(a) свое соответствующее законодательство; и
(b) общедоступную информацию о государственных закупках, включая, когда такая публикация предусмотрена законодательством Стороны, извещение о проведении закупки и уведомление о заключении договора,
на ресурсах, перечисленных в приложении 10-1 (Публикация законодательства в области государственных закупок). В целях повышения уровня траспарентности Стороны обеспечивают доступность и актуальность такой информации.
2. Каждая Сторона стремится расширить содержание информации о государственных закупках, публикуемой в электронной форме.
Статья 10.4
Сотрудничество
1. Стороны стремятся сотрудничать по вопросам, относящимся к государственным закупкам, в частности, по следующим направлениям:
(a) обмен опытом и информацией о законодательстве, практике и статистике Сторон, и любых их изменениях;
(b) развитие использования электронных средств в государственных закупках;
(c) обмен информацией о наилучших практиках, включая лучшие практики Сторон в отношении микро, малых и средних предприятий;
(d) укрепление взаимодействия компетентных органов по вопросам, относящимся к государственным закупкам;
(e) развитие безопасного надежного пространства в области электронных закупок, включая содействие электронному документообороту, в государственных закупках; и
(f) другие направления сотрудничества, определенные по взаимному согласию Сторон.
Статья 10.5
Контактные пункты
1. Каждая Сторона назначает контактный пункт, отвечающий за взаимодействие по любым вопросам применения настоящей главы. Функции таких контактных пунктов включают:
(a) обеспечение обмена информацией в рамках сферы применения настоящей главы;
(b) направление и получение запросов о сотрудничестве в рамках сферы применения настоящей главы и предоставление соответствующих ответов;
(c) направление и получение запросов о консультациях в соответствии со статьей 10.6 (Консультации) и предоставление соответствующих ответов; и
(d) предоставление информации по всем запросам заинтересованных лиц другой Стороны, касающимся сферы применения настоящей главы.

2. Тараптар бір-біріне өздерінің байланыс пункттерінің деректерін ұсынады. Әрбір Тарап өзінің байланыс пунктіне байланысты кез келген өзгерістер туралы екінші Тарапты дереу хабардар етеді.
10.6-бап
Консультациялар
1. Бір Тараптың сұрау салуы бойынша екінші Тарап ақылға қонымды уақыт кезеңі ішінде осы тараудың мақсаттары үшін мемлекеттік сатып алуға қатысты түсіндірмелер бере алады.
2. Тараптар арасындағы өзара түсіністікті нығайту мақсатында және (немесе) осы тарауға сәйкес туындайтын нақты мәселелерді шешу үшін әрбір Тарап 10.5-бапқа (Байланыс пункттері) сәйкес құрылған екінші Тараптың байланыс пунктінің сұрау салуы бойынша екінші Тарап көтерген мәселелер бойынша консультацияларға кіріседі. Сұрау салынатын Тарап консультациялардың нысанасы болып табылатын мәселені практикада барынша мүмкін жедел түрде толық және жан-жақты қарауды қамтамасыз етеді.
3. Консультациялар көзбе-көз кездесулер нысанында және (немесе) Тараптармен келісілген басқа да нысандарда жүргізіледі.
10.7-бап
Келешектегі келіссөздер
Тараптар, қажет болған жағдайда, өздерінің тиісті мемлекеттік сатып алу нарықтарын ырықтандыру туралы келіссөздерді және егер бұл қажет болса, әлеуетті нарықтарға қол жеткізу мәселелерін талқылауды бастай алады.
10.8-бап
14-тарауды (Дауларды шешу) қолданбау
14-тарау (Дауларды шешу) осы тарауға қолданылмайды және Тараптардың ешқайсысы да осы тараудың шеңберінде туындайтын мәселелер бойынша 14-тарауға (Дауларды шешу) сәйкес дауларды шешуге жүгінбейді.
10-1-ҚОСЫМША
Мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнаманы жариялау
Армения Республикасының ресми веб-сайты – https://www.procurement.am;
Беларусь Республикасының ресми веб-сайттары – https://www.gias.by; https://www.icetrade.bywww.pravo.by; https://www.zakupki.butb.by; https://www.goszakupki.by; https://www.butb.by;
Қазақстан Республикасының ресми веб-сайттары - https://www.goszakup.gov.kz; https://www.adilet.zan.kz
Қырғыз Республикасының ресми веб-сайты - https://www.zakupki.gov.kg
Ресей Федерациясының ресми веб-сайттары –
Заңнаманы жариялау
https://www.pravo.gov.ru
Мемлекеттік сатып алу туралы ақпаратты жариялау
https://www.zakupki.gov.ru
Сингапур Республикасының ресми веб-сайттары –
Заңнаманы жариялау
https://sso.agc.gov.sg
Мемлекеттік сатып алу туралы ақпаратты жариялау
https://www.gebiz.gov.sg
11-ТАРАУ
БӘСЕКЕЛЕСТІК
11.1-бап
Мақсаттары мен қағидаттары
1. Сауда қатынастарындағы адал бәсекелестіктің маңыздылығын назарға ала отырып, Тараптар бәсекелестікке қарсы практикалардың жолын кесу және осы тарауда қамтылған мәселелер бойынша ынтымақтастық өздерінің нарықтарының тиісінше жұмыс істеуіне және сауданы ырықтандырудан түсетін пайда күмән тудыратын жағдайды болғызбауға жәрдемдесетін болады деп мойындайды.

2. Стороны предоставляют друг другу данные своих контактных пунктов. Каждая Сторона незамедлительно уведомляет другую Сторону о любых изменениях, связанных с ее контактным пунктом.
Статья 10.6
Консультации
1. По запросу одной Стороны другая Сторона в течение разумного периода времени может предоставить разъяснения, касающиеся государственных закупок для целей настоящей главы.
2. В целях укрепления взаимопонимания между Сторонами и (или) для решения конкретных вопросов, возникающих в соответствии с настоящей главой, каждая Сторона по запросу контактного пункта другой Стороны, созданного в соответствии со статьей 10.5 (контактные пункты), вступает в консультации по вопросам, поднятым другой Стороной. Запрашиваемая Сторона обеспечивает полное и всестороннее рассмотрение вопроса, являющегося предметом консультаций, так скоро, как это возможно на практике.
3. Консультации проводятся в форме очных встреч и (или) других формах, согласованных Сторонами.
Статья 10. 7
Дальнейшие переговоры
Стороны, при необходимости, могут начать переговоры о либерализации своих соответствующих рынков государственных закупок и обсуждение вопросов доступа на потенциальные рынки, если это необходимо.
Статья 10. 8
Неприменение главы 14 (Разрешение споров)
Глава 14 (Разрешение споров) не распространяется на данную главу и ни одна из Сторон не прибегает к разрешению споров в соответствии с главой 14 (Разрешение споров) по вопросам, возникающим в рамках настоящей главы.
ПРИЛОЖЕНИЕ 10 -1
ПУБЛИКАЦИЯ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА В ОБЛАСТИ ГОСУДАРСТВЕННЫХ ЗАКУПОК18
Официальный веб-сайт Республики Армения - https://www.procurement.am;
Официальные веб-сайты Республики Беларусь - https://www.gias.by; https://www.pravo.by; https://www.zakupki.butb.by; https://www.goszakupki.by; https://www.butb.by;
Официальные веб-сайты Республики Казахстан - https://www.goszakup.gov.kz; https://www.adilet.zan.kz;
Официальный веб-сайт Кыргызской Республики - https://www.zakupki.gov.kg;
Официальные веб-сайты Российской Федерации -
Публикация законодательства
https://www.pravo.gov.ru
Публикация информации о государственных закупках
https://www.zakupki.gov.ru
Официальные веб-сайты Республики Сингапур -
Публикация законодательства
https://sso.agc.gov.sg;
Публикация информации о государственных закупках
https://www.gebiz.gov.sg.
_________________________________
18 В случае любого изменения вышеупомянутых веб-сайтов, соответствующая Сторона уведомит другую Сторону о таком изменении через свои контактные пункты.
ГЛАВА 11
КОНКУРЕНЦИЯ
Статья 11.1
Цели и Принципы
1. Принимая во внимание важность добросовестной конкуренции в торговых отношениях, Стороны признают, что пресечение антиконкурентных практик и сотрудничество по вопросам, охватываемым настоящей главой, будут содействовать надлежащему функционированию их рынков и предотвращению ситуации, когда выгоды от либерализации торговли поставлены под сомнение.

2. Әрбір Тарап өз заңнамасына сәйкес өз нарықтарында бәсекелестікке қарсы практикаларды болғызбау және оның жолын кесу үшін өзі негізді елген деп есептейтін барлық қажетті шараларды қабылдайды.
3. Әрбір Тарап бәсекелестік саласындағы заңнаманы әзірлеу мен қолдану құқығын сақтайды. Тараптар бәсекелестік саласындағы заңнаманың сақталуына жауапты құзыретті органдардың шешімдер қабылдау тәуелсіздігін қамтамасыз етеді.
4. Бәсекелестік саласындағы құқық қолдану қызметі ұлттық қағидат бойынша кемсітушілікке жол бермейді.
5. Әрбір Тараптың тиісті құзыретті органдары бәсекелестік саласындағы заңнаманың бұзылуы туралы кез келген адамға қатысты түпкілікті шешім шығарылғанға дейін, мұндай адамға болжамды бұзушылық жасады деп айыптау үшін негіз және өзін қорғау үшін өз позициясы мен дәлелдемелерін ұсыну мүмкіндігі берілетініне кепілдік береді.
6. Өзіне қатысты бәсекелестік саласындағы заңнаманың бұзылуы туралы шешім қабылданған адамға осы Тараптың заңнамасына сәйкес осы шешімге шағымдануға мүмкіндік беріледі.
11.2-бап
Бәсекелестікке қарсы практикалар
1.Тараптар мынадай бәсекелестікке қарсы практикалар:
(a) нарықтарында бәсекелестікке жол бермеу, шектеу, бұрмалау және (немесе) оның жолын кесу мақсаты және (немесе) нәтижесі болып табылатын шаруашылық жүргізуші субъектілер арасындағы бәсекелестікке қарсы келісімдер мен келісілген іс-қимылдар; және
(b) бір және (немесе) бірнеше шаруашылық жүргізуші субъектінің тиісті нарықтарда үстем жағдайды теріс пайдалануы осы Келісімді тиісінше іске асырумен үйлеспейді деп уағдаласты.
2. Әрбір Тарап өз заңнамасына сәйкес экономикалық қызметтің шоғырлануына осындай Тараптың нарықтарында бәсекелестікті қорғау мен дамыту үшін қажетті шамада тиімді бақылауды қамтамасыз етеді.
11.3-бап
Транспаренттілік
1. Әрбір Тарап 11-1-қосымшада (Бәсекелестік мәселелеріне жауапты органдардың ресми веб-сайттары) және 11-2-қосымшада (Бәсекелестік мәселелеріне жауапты салалық органдардың ресми веб-сайттары) санамаланған ресми веб-сайттарда өзінің бәсекелестік саласындағы заңнамасын және өзінің құзыретті органдарының бәсекелестік саласындағы заңнаманың бұзылуы жөніндегі қорытынды шешімдері туралы ақпаратты жариялайды. 11-1-қосымшада (Бәсекелестік мәселелеріне жауапты органдардың ресми веб-сайттары) санамаланған веб-сайттардың мекенжайлары өзгерген жағдайда, тиісті Тарап екінші Тарапқа осындай өзгерістер туралы өзінің байланыс пункттері арқылы хабар береді. 11-2-қосымшада (Бәсекелестік мәселелеріне жауапты салалық органдардың ресми веб-сайттары) санамаланған веб-сайттардың мекенжайлары өзгерген жағдайда, тиісті Тарап екінші Тарапқа осындай өзгерістер туралы өзінің байланыс пункттері арқылы хабар беруге ұмтылады.

2. Каждая Сторона в соответствии со своим законодательством принимает все необходимые меры, которые она считает обоснованными, для предотвращения и пресечения антиконкурентных практик на своих рынках.
3. Каждая Сторона сохраняет право на разработку и применение законодательства в сфере конкуренции. Стороны обеспечивают независимость принятия решений компетентными органами, ответственными за соблюдение законодательства в сфере конкуренции.
4. Правоприменительная деятельность в сфере конкуренции не допускает дискриминации по национальному принципу.
5. Соответствующие компетентные органы каждой Стороны гарантируют, что до вынесения окончательного решения в отношении любого лица о нарушении законодательства в сфере конкуренции, такому лицу предоставляются основание для обвинения в совершении предполагаемого нарушения и возможность представить свою позицию и доказательства в свою защиту.
6. Лицу, в отношении которого принято решение о нарушении законодательства в сфере конкуренции, предоставляется возможность обжаловать данное решение в соответствии с законодательством данной Стороны.
Статья 11.2
Антиконкурентные практики
1. Стороны договорились, что следующие антиконкурентные практики несовместимы с надлежащей реализацией настоящего Соглашения:
(a) антиконкурентные соглашения и согласованные действия между хозяйствующими субъектами, целью и (или) результатом которых являются недопущение, ограничение, искажение и (или) пресечение19 конкуренции на их рынках; и
(b) злоупотребление одним и (или) несколькими хозяйствующими субъектами доминирующим положением на соответствующих рынках.
2. Каждая Сторона в соответствии со своим законодательством обеспечивает эффективный контроль за концентрацией экономической деятельности в той мере, в какой это необходимо для защиты и развития конкуренции на рынках такой Стороны.
Статья 11.3
Транспарентность
1. Каждая Сторона публикует на официальных веб-сайтах, перечисленных в приложении 11 - 1 (Официальные веб-сайты органов, ответственных за вопросы конкуренции) и приложении 11 - 2 (Официальные веб-сайты отраслевых органов, ответственных за вопросы конкуренции), своҰ законодательство в сфере конкуренции и информацию об итоговых решениях своих компетентных органов о нарушениях законодательства в сфере конкуренции. В случае изменения адресов веб-сайтов, перечисленных в приложении 11 - 1 (Официальные веб-сайты органов, ответственных за вопросы конкуренции), соответствующая Сторона информирует другую Сторону о таких изменениях через свои контактные пункты. В случае изменения адресов веб-сайтов, перечисленных в приложении 11-2 (Официальные веб-сайты отраслевых органов, ответственных за вопросы конкуренции), соответствующая Сторона стремится проинформировать другую Сторону о таких изменениях через свои контактные пункты.

2. Әрбір Тарап бәсекелестік саласындағы заңнаманың бұзылуы туралы істер жөніндегі тиісті құзыретті органдардың барлық қорытынды шешімдерінің жазбаша нысанда жазылуын және олардың негізінде шешімдер қабылданған тиісті фактілер мен заңдық негіздемелерді қамтуын қамтамасыз етеді.
3. Әрбір Тарап сондай-ақ:
(a) өз заңнамасына;
(b) құпия ақпаратты қорғау қажеттігіне; және (немесе)
(с) мемлекеттік саясатты және (немесе) қоғамдық мүдделерді іске асыру мақсатында ақпаратты қорғау қажеттігіне сәйкес олардың негізінде шешімдер қабылданған фактілер мен заңдық негіздемені қолжетімді етуге ұмтылады.
11.4-бап
Ынтымақтастық
1. Тараптар бәсекелестік саласында тиімді құқық қолдануға жәрдемдесу мақсатында тиісті құзыретті органдар арасындағы ынтымақтастықтың маңыздылығын мойындайды. Ынтымақтастық:
(а) егер Тараптардың біреуі өзінің мүдделері екінші Тараптың нарықтарында бәсекелестікке қарсы практикалармен елеулі түрде қозғалды деп есептесе, бәсекелестік саласындағы тиісті құқық қолдану қызметіне бастамашылық жасау туралы сұрау салулар жіберуді қамтиды. Мұндай сұрау салу, мүмкіндігінше, бәсекелестікке қарсы практиканың бастапқы кезеңінде жасалуға тиіс және мұндай сұрау салуды барлық қажетті нақтылаулармен қоса жіберу себептерін қамтуға тиіс;
(і) сұрау салынатын Тарап өз заңнамасының талаптарына сәйкес құқық қолдану әрекеттеріне бастамашылық жасау және (немесе) ағымдағы құқық қолдану әрекеттерін кеңейту мүмкіндігін мұқият қарайды және сұрау салушы Тарапқа осындай қараудың нәтижелері туралы практикадағы барынша мүмкін жедел түрде хабар береді;
(іі) құқық қолдану әрекеттеріне бастамашылық жасау және (немесе) кеңейту кезінде сұрау салынатын Тарап сұрау салушы Тарапқа олардың қорытындылары туралы және, мүмкіндігінше, елеулі аралық әрекеттер туралы хабар береді.
Осы Тарауда ешнәрсе де сұрау салынатын Тараптың сұрау салуда көрсетілген бәсекелестікке қарсы практикаларға қатысты құқық қолдану әрекеттерін жасау туралы шешім қабылдау бойынша іс-қимыл бостандығын шектемейді, сол сияқты сұрау салушы Тарапқа өзінің сұрау салуын кері қайтарып алуға кедергі келтірмейді.
(b) екінші Тараптың мүдделерін елеулі түрде қозғайтын құқық қолдану қызметі туралы ақпаратты қоса алғанда, бәсекелестік саласындағы өзара түсіністігіне нығайту және (немесе) тиімді құқық қолдану қызметіне жәрдемдесу мақсатында Тараптар арасында ақпарат алмасу туралы сұрау салу жіберуді; және
(с) техникалық ынтымақтастықты қамтиды.
2. Мұндай ынтымақтастық Тараптармен келісілген шарттарда жүзеге асырылады.
11.5-бап
Ақпараттың құпиялылығы

2. Каждая сторона обеспечивает, чтобы все итоговые решения соответствующих компетентных органов по делам о нарушениях законодательства в сфере конкуренции были изложены в письменной форме и содержали соответствующие факты и юридическое обоснования, на основе которых были приняты решения.
3. Каждая Сторона также стремится сделать доступными факты и юридическое обоснование, на основе которых были приняты решения в соответствии с:
(a) своим законодательством;
(b) необходимостью защиты конфиденциальной информации; и (или)
(c) необходимостью защиты информации в целях реализации государственной политики и (или) общественных интересов.
Статья 11.4
Сотрудничество
1. Стороны признают важность сотрудничества между соответствующими компетентными органами с целью содействия эффективному правоприменению в сфере конкуренции. Сотрудничество включает:
(a) направление запросов об инициировании надлежащей правоприменительной деятельности в области конкуренции, если одна из Сторон считает, что ее интересы существенно затронуты на рынках другой Стороны антиконкурентными практиками. Такой запрос должен быть сделан, насколько это возможно, на ранней стадии антиконкурентной практики и должен содержать причины направления такого запроса со всеми необходимыми деталями;
(i) Сторона, которой адресован запрос, тщательно рассматривает возможность инициирования правоприменительных действий и (или) расширения текущих правоприменительных действий в соответствии с требованиями своего законодательства и информирует запрашивающую Сторону о результатах такого рассмотрения так скоро, как это возможно на практике;
(ii) при инициировании и (или) расширении правоприменительных действий Сторона, которой адресован запрос, информирует запрашивающую Сторону о результатах рассмотрения и по возможности значительных промежуточных действиях.
Ничто в настоящей главе не ограничивает свободу действий Стороны, которой адресован запрос, по принятию решения о совершении правоприменительных действий в отношении антиконкурентных практик, указанных в запросе, равно как не препятствует запрашивающей Стороне отозвать свой запрос.
(b) направление запроса об обмене информацией между Сторонами с целью укрепления взаимопонимания и (или) содействия эффективной правоприменительной деятельности в сфере конкуренции, включая информацию о правоприменительной деятельности, которая существенно затрагивает интересы другой Стороны; и
(c) техническое сотрудничество.
2. Такое сотрудничество осуществляется на условиях, согласованных Сторонами.
Статья 11.5
Конфиденциальность информации

1. Егер Тараптар экономикалық шоғырланудың сол бір мәмілесін бір мезгілде қарастырып, Тараптардың біреуі осы мәміле екінші Тараптың юрисдикциясындағы нарыққа ықпал етуі мүмкін деген ықтималдықты анықтаса, Тараптардың әрқайсысы екінші Тарапқа осындай тұлға және (немесе) тұлғалар туралы тиісті шарттарда құпия ақпаратты ашуға келісім алу үшін және Тараптар арасындағы осындай ықпал ету туралы пікірталасқа жәрдемдесу мақсатында осы мәмілеге қатысушы бір және (немесе) одан көп тұлғаларға жүгінудің артықшылығын мойындайды.
2. Ақпарат беру туралы кез келген сұрау салуда қол жеткізу үшін осы ақпарат пайдаланылатын мақсат көрсетіледі. Бір Тарап екінші Тарапқа ақпарат берген жағдайда, ақпаратты соңғы Тарап тек осындай мақсаттар үшін ғана пайдаланады және мұндай ақпаратты ұсынатын Тараптың келісімінсіз өзге тұлғалар және (немесе) үшінші елдер ашпауға және (немесе) оларға берілмеуге тиіс.
3. Осы тараудың ережелеріне қарамастан, Тараптардың ешқайсысы да, егер мұндай ақпаратты беруге өз заңнамасымен тыйым салынса және (немесе) оның аса маңызды мүдделеріне қайшы келсе, екінші Тарапқа ақпарат беруге міндетті емес.
11.6-бап
Консультациялар
1. Тараптардың өзара түсіністігіне жәрдемдесу мақсатында және (немесе) осы тараудың шеңберінде туындайтын белгілі бір мәселелерді шешу үшін әрбір Тарап 11.7-бапқа (Байланыс пункттері) сәйкес құрылған екінші Тараптың байланыс пунктінің сұрау салуы бойынша сұрау салынатын Тарап көтерген мәселелер бойынша консультациялар жүргізеді. Сұрау салынатын тарап консультацияның нысанасы болып табылатын мәселені практикада барынша мүмкін жедел түрде толық және жан-жақты қарауды қамтамасыз етеді.
2. Консультациялардың нысанасы болып табылатын мәселе жөніндегі пікірталасқа жәрдемдесу мақсатында әрбір Тарап екінші Тарапқа құпия емес сипаттағы тиісті ақпаратты беруге ұмтылады. Тараптар конструктивті диалог арқылы қаралатын мәселе бойынша консенсусқа қол жеткізуге ұмтылады.
11.7-бап
Байланыс пункттері
1. Әрбір Тарап осы тарауды қолдану мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасауға жауап беретін байланыс пунктін тағайындайды. Мұндай байланыс пункттерінің функциялары:
(a) осы тараудың қолданылу саласы шеңберінде ақпарат алмасуды;
(b) осы тарауды қолдану саласы шеңберінде ынтымақтастық туралы сұрау салуларды жіберу мен алуды және тиісті жауаптар беруді;
(c) 11.6-бапқа (Консультациялар) сәйкес консультациялар туралы сұрау салуларды жіберу мен алуды және тиісті жауаптар беруді;
(d) осы тарауды қолдану саласына қатысты, екінші Тараптың мүдделі тұлғаларының барлық сұрау салулары бойынша ақпарат беруді қамтиды.

1. Если Стороны одновременно рассматривают одну и ту же сделку экономической концентрации и одной из Сторон выявлена вероятность того, что данная сделка может оказывать влияние на рынок, находящийся в юрисдикции другой Стороны, каждая из Сторон признает преимущества обращения к одному и (или) более лицам, участвующим в данной сделке для получения согласия на раскрытие конфиденциальной информации другой Стороне о таком лице и (или) лицах на соответствующих условиях и с целью содействия дискуссии между Сторонами о таком влиянии.
2. В любом запросе на предоставление информации указывается цель, для достижения которой эта информация будет использоваться. В случае предоставления одной Стороной информации другой Стороне, информация используется последней Стороной исключительно для таких целей и не должна раскрываться и (или) передаваться иным лицам и (или) третьим странам без согласия Стороны, предоставляющей такую информацию.
3. Независимо от положений настоящей главы, ни одна из Сторон не обязана предоставлять другой Стороне информацию в случае, если предоставление такой информации запрещено ее законодательством и (или) противоречит ее важнейшим интересам.
Статья 11.6
Консультации
1. С целью содействия взаимопониманию Сторон и (или) для решения определенных вопросов, возникающих в рамках настоящей главы, каждая Сторона по запросу контактного пункта другой Стороны, учрежденного в соответствии со статьей 11.7 (Контактные пункты), проводит консультации по вопросам, поднятым запрашиваемой Стороной. Запрашиваемая сторона обеспечивает полное и всеобъемлющее рассмотрение вопроса, являющегося предметом консультации, так скоро, как это возможно на практике.
2. С целью содействия дискуссии по вопросу, являющемуся предметом консультаций, каждая Сторона стремится предоставить соответствующую информацию, носящую неконфиденциальный характер, другой Стороне. Стороны стремятся достичь консенсуса по рассматриваемому вопросу посредством конструктивного диалога.
Статья 11.7
Контактные пункты
1. Каждая сторона назначает контактный пункт, отвечающий за взаимодействие по вопросам применения настоящей главы. Функции таких контактных пунктов включают:
(a) обмен информацией в рамках сферы применения настоящей главы;
(b) направление и получение запросов о сотрудничестве в рамках сферы применения настоящей главы и предоставление соответствующих ответов;
(c) направление и получение запросов о консультациях в соответствии со статьей 11.6 (Консультации) и предоставление соответствующих ответов;
(d) предоставление информации по всем запросам заинтересованных лиц другой Стороны, касающимся сферы применения настоящей главы.

2. Тараптар бір-біріне телефон нөмірлерін, электрондық пошта мекенжайын және басқа да қажетті деректерді қоса алғанда, байланыс пункттері туралы ақпарат береді.
3. Тараптар өздерінің байланыс пункттеріне байланысты кез келген өзгерістер туралы бір-бірін уақтылы хабардар етіп отырады.
11.8-бап
14-тарауды қолданбау (Дауларды шешу)
14-тарау (Дауларды шешу) осы тарауға қолданылмайды және Тараптардың ешқайсысы да осы тараудың шеңберінде туындайтын мәселелер бойынша 14-тарауға (Дауларды шешу) сәйкес дауларды шешуге жүгінбейді.
11-1-ҚОСЫМША
Бәсекелестік мәселелеріне жауапты органдардың ресми веб-сайттары
Еуразиялық экономикалық комиссия -http://www.eurasiancommission.org/
Армения Республикасы - http://www.competition.am/
Беларусь Республикасы - http://mart.gov.by/sites/mart/home.html/
Қазақстан Республикасы - http://www.kremzk.gov.kz/
Қырғыз Республикасы - http://antimonopolia.gov.kg/
Ресей Федерациясы - https://fas.gov.ru/
Сингапур Республикасы - https://www.cccs.gov.sg
11-2-ҚОСЫМША
Бәсекелестік мәселелеріне жауапты салалық органдардың ресми веб-сайттары
Сингапур Республикасы
Азаматтық авиация саласындағы орган - https://www.caas.gov.sg/
Энергетикалық нарық саласындағы орган - https://www.ema.gov.sg/
Бұқаралық ақпарат құралдарын дамыту саласындағы орган - https://www.imda.gov.sg/
12-ТАРАУ
ҚОРШАҒАН ОРТА
12.1-бап
Мақсаттары мен қағидаттары
1. БҰҰ Бас Ассамблеясының тиісінше 2012 жылғы 27 шілдедегі және 2015 жылғы 25 қыркүйектегі Қарарларымен қабылданған Рио+20 конференциясының "Біз қалайтын болашақ" және "Біздің әлемімізді қайта құру: 2030 орнықты даму саласындағы күн тәртібі" атты қорытынды құжатын назарға ала отырып, Тараптар экономикалық даму, әлеуметтік даму және қоршаған ортаны қорғау орнықты дамудың өзара тәуелді және өзара толықтырушы бөліктері болып табылатынын мойындайды.
2. Осы Тараудың мақсаттары:
(a) қоршаған орта саласындағы өзара сауда мен саясатқа жәрдемдесу;
(b) қоршаған ортаны қорғаудың жоғары деңгейіне және Тараптардың тиісті экологиялық заңнамасын тиімді қолдануға жәрдемдесу;
(c) табиғи ресурстарды сақтау мен тұрақты пайдалануды, технологиялық дамуды, инновацияларға және жасыл өсуге ықпал ететін өзара мүдденің бірлескен жобаларын іске асыруға жәрдемдесуді қоса алғанда, қоршаған ортаны қорғау, жақсарту және сақтау мақсатында Тараптар арасындағы ынтымақтастықты кеңейту үшін негіз жасау; және
(d) саудаға байланысты экологиялық проблемаларды шешу үшін, оның ішінде ынтымақтастық арқылы шешу үшін Тараптардың мүмкіндіктерін кеңейту болып табылады.

2. Стороны предоставляют друг другу информацию о контактных пунктах, включая телефонные номера, адреса электронной почты и другие необходимые детали.
3. Стороны своевременно уведомляют друг друга о любых изменениях, связанных с их контактными пунктами.
Статья 11.8
Неприменение главы 14 (Разрешение споров)
Глава 14 (Разрешение споров) не распространяется на данную главу и ни одна из Сторон не прибегает к разрешению споров в соответствии с главой 14 (Разрешение споров) по вопросам, возникающим в рамках настоящей главы.
ПРИЛОЖЕНИЕ 11-1
ОФИЦИАЛЬНЫЕ ВЕБ-САЙТЫ ОРГАНОВ, ОТВЕТСТВЕННЫХ ЗА ВОПРОСЫ КОНКУРЕНЦИИ
Евразийская экономическая комиссия - http://www.eurasiancommission.org/
Республика Армения - http://www.competition.am/
Республика Беларусь - http://mart.gov.by/sites/mart/home.html/
Республика Казахстан - http://www.kremzk.gov.kz/
Кыргызская Республика - http://antimonopolia.gov.kg/
Российская Федерация - https://fas.gov.ru/
Республика Сингапур - https://www.cccs.gov.sg
ПРИЛОЖЕНИЕ 11-2
ОФИЦИАЛЬНЫЕ ВЕБ-САЙТЫ ОТРАСЛЕВЫХ ОРГАНОВ, ОТВЕТСТВЕННЫХ ЗА ВОПРОСЫ КОНКУРЕНЦИИ
Республика Сингапур
Орган в области гражданской авиации - https://www.caas.gov.sg/
Орган в области энергетического рынка - https://www.ema.gov.sg/
Орган в области развития средств массовой информации - https://www.imda.gov.sg/
________________
19 Стороны договорились о том, что каждая из Сторон будет использовать термины "искажение" и (или) "пресечение" в зависимости от того, какой из них применяется в их соответствующем законодательстве.
ГЛАВА 12
ОКРУЖАЮЩАЯ СРЕДА
Статья 12.1
Цели и принципы
1. Принимая во внимание итоговый документ конференции Рио + 20 "Будущее, которого мы хотим" и "Преобразование нашего мира: Повестка дня в области устойчивого развития 2030" принятые Резолюциями Генеральной Ассамблеи ООН от 27 июля 2012 года и 25 сентября 2015 года соответственно, Стороны признают, что экономическое развитие, социальное развитие и защита окружающей среды являются взаимозависимыми и взаимодополняющими компонентами устойчивого развития.
2. Целями настоящей главы являются:
(a) содействие взаимной торговле и политике в области окружающей среды;
(b) содействие высокому уровню защиты окружающей среды и эффективному применению соответствующего экологического законодательства Сторон;
(c) создание основы для расширения сотрудничества между Сторонами с целью защиты, улучшения и сохранения окружающей среды, включая сохранение и устойчивое использование природных ресурсов, технологическое развитие, содействие инновациям и реализацию совместных проектов взаимного интереса, которые могут способствовать зеленому росту; и
(d) расширение возможностей Сторон для решения связанных с торговлей экологических проблем, в том числе посредством сотрудничества.

3. Тараптар тұрақты өндіріс пен тұтынудың, қосылған құн тізбектері арқылы табиғи ресурстарды ұтымды қамтамасыз ету мен пайдалануға жәрдемдесудің маңыздылығын растайды.
4. Ынтымақтастық өзара мүдделілік және пайда, транспаренттілік қағидаттарына негізделуге және қоршаған ортаны қорғауға шоғырлануға тиіс.
12.2-бап
Жалпы ережелер
1. Тараптар әрбір Тараптың өзінің қоршаған ортаны қорғау деңгейін және экологиялық даму басымдықтарын белгілеу, сондай-ақ қоршаған орта саласындағы заңнама мен саясатты қабылдау және оларға өзгерістер енгізу жөніндегі егемен құқығын растайды.
2. Әрбір Тарап 1-тармақта көрсетілген заңнама мен саясаттың қоршаған ортаны қорғаудың жоғары деңгейін көздеуін және ынталандыруын, сондай-ақ осындай заңнама мен саясатты тиімді қолдануға ұмтылуын қамтамасыз етуге ұмтылады. Әрбір Тарап өзінің қоршаған ортаны қорғау деңгейін арттыруды жалғастыруға да ұмтылады.
3. Тараптар өздерінің қоршаған ортаны қорғауға бағытталған іс-әрекеттері протекционизм нысанын қабылдауға тиіс емес екенін де мойындайды.
12.3-бап
Ынтымақтастық
1. Тараптар қоршаған орта мәселелері бойынша екіжақты, өңірлік және көпжақты деңгейлердегі бірлескен қызметтің маңыздылығын мойындайды.
2. Тараптар өздерінің ұлттық басымдықтары мен қолда бар ресурстарын назарға ала отырып, қоршаған орта саласындағы ынтымақтастықты нығайтуға және қоршаған ортаны қорғауға ықпал етуі мүмкін секторларда өзара тиімді бірлескен жобаларды іске асыруға уағдаласты. Мұндай ынтымақтастық мүмкіндігінше ЕАЭО-ға мүше бірнеше мемлекет пен Сингапурдың қатысуымен және Тараптардың консенсусы шартымен жүзеге асырылады.
3. 2-тармаққа сәйкес бірлескен қызмет өзара мүдде салаларына, өзара келісілген ережелер мен шарттарға негізделуге тиіс, ал бірлескен қызметті қаржыландыруды әрбір нақты жағдайда қатысушы Тараптар айқындайды. Мұндай ынтымақтастық өзгелерінен басқа мынадай нысандарда:
(a) бірлескен зерттеулер мен ғылыми жобаларды іске асыруға жәрдемдесу;
(b) конференциялар, семинарлар, білім беру бағдарламалары және басқа да тәсілдерді қоса алғанда, ақпарат пен ең үздік практикалар алмасу;
(c) сарапшылар мен зерттеушілер арасындағы алмасуды көтермелеу;
(d) адамдардың өзара мүддесін танытатын жобаларға мүдделі тұлғаларды анықтау мақсатында әлеуетті бірлескен жобалар туралы тиісті ақпарат алмасу;
(e) бірлескен өзара тиімді жобаларды іске асыру; және
(f) қатысушы Тараптар келіскен ынтымақтастықтың кез келген басқа да нысандарда болуы мүмкін.
12.4-бап
Корпоративтік әлеуметтік жауапкершілік
Әрбір Тарап өз аумағында немесе өз юрисдикциясы шекарасында қызметін жүзеге асыратын кәсіпорындарды ынталандыруға, өз саясаты мен практикасына осындай Тарап мақұлдаған және қабылдаған, халықаралық танылған стандарттар мен ұсынымдарға сәйкес келетін қоршаған орта саласындағы корпоративтік әлеуметтік жауапкершілік қағидаттарын өз еркімен енгізуге ұмтылуға тиіс.
12.5-бап
Ауа сапасының деңгейін арттыру жөніндегі әрекеттер

3. Стороны подтверждают важность устойчивого производства и потребления, содействия рациональному обеспечению и использованию природных ресурсов посредством цепочек добавленной стоимости.
4. Сотрудничество должно основываться на принципах взаимного интереса и выгоды, транспарентности и концентрироваться на защите окружающей среды.
Статья 12.2
Общие положения
1. Стороны подтверждают суверенное право каждой Стороны устанавливать свои уровни защиты окружающей среды и приоритеты экологического развития, а также принимать и вносить изменения в законодательство и политику в сфере окружающей среды.
2. Каждая Сторона стремится обеспечить, чтобы законодательство и политика, указанные в пункте 1, предусматривали и стимулировали высокий уровень защиты окружающей среды, а также стремится к эффективному применению такого законодательства и политики. Каждая Сторона также стремится продолжать повышать свои уровни защиты окружающей среды.
3. Стороны также признают, что их действия, направленные на защиту окружающей среды, не должны принимать форму протекционизма.
Статья 12.3
Сотрудничество
1. Стороны признают важность совместной деятельности на двустороннем, региональном и многостороннем уровнях по вопросам окружающей среды.
2. Принимая во внимание свои национальные приоритеты и имеющиеся ресурсы, Стороны договорились укреплять сотрудничество в сфере окружающей среды и реализовывать взаимовыгодные совместные проекты в секторах, которые могут способствовать защите окружающей среды. Такое сотрудничество осуществляется по возможности при участии нескольких государств - членов ЕАЭС и Сингапура и на условии консенсуса Сторон.
3. В соответствии с пунктом 2 совместная деятельность должна основываться на сферах взаимного интереса, взаимно согласованных положениях и условиях, а финансирование совместной деятельности определяется участвующими Сторонами в каждом конкретном случае. Такое сотрудничество может, помимо прочего, быть выражено в следующих формах:
(a) содействие реализации совместных исследований и научных проектов;
(b) обмен информацией и наилучшими практиками, включая посредством конференций, семинаров, обучающих программ и другими способами;
(c) поощрение обмена между экспертами и исследователями;
(d) обмен соответствующей информацией о потенциальных совместных проектах с целью выявления заинтересованных лиц в проектах, представляющих взаимный интерес;
(e) реализация совместных взаимовыгодных проектов; и
(f) любые другие формы сотрудничества, согласованные участвующими в них Сторонами.
Статья 12.4
Корпоративная социальная ответственность
Каждая Сторона должна стремится стимулировать предприятия, осуществляющие деятельность на ее территории или в границах ее юрисдикции, добровольно внедрять в свою политику и практику принципы корпоративной социальной ответственности в сфере окружающей среды, которые соответствуют международно признанным стандартам и рекомендациям, одобренным и принятым такой Стороной.
Статья 12.5
Действия по повышению уровня качества воздуха

1. Тараптар ауаның ластануы қоршаған орта үшін жағымсыз салдарларға алып келетін елеулі жаһандық проблема болып табылатынын мойындайды. Тараптар қоғам үшін ауа ластануының жоғары деңгейдегі салдарларын экономикаға, еңбек өнімділігіне, медициналық қызмет көрсетуге және оның ішінде туризмге арналған шығыстарға теріс әсер етуден болатын да мойындайды және ауаның жоғары сапасын ұстап тұруға бағытталған саясатты ілгерілету қажеттігін растайды.
2. Тараптар әрбір Тараптың ауаны тазарту жөніндегі шаралары ішкі жағдайлар мен мүмкіндіктер ескеріле отырып жүзеге асырылатынын және әрбір Тарап өзі үшін мүддесін білдіретін мәселелерді өзінің ұлттық басымдықтарына сәйкес қарайтынын мойындайды.
3. Тараптар ауаның ластану проблемасын шешу мақсатында ғылымның, білімнің, саясаттың, сауданың, инвестициялар мен инновациялардың мүмкіндіктерін барынша тиімді пайдалануға ұмтылады. Тараптар қоршаған ортаның мониторингі жөніндегі кешенді және транспарентті іс-шараларды қамтамасыз етуге және ауа сапасын жақсартуға бағытталған әрекеттерді қолдауға ұмтылады.
4. Тараптар халықаралық және өңірлік деңгейлерде ауаны ластау мәселелері бойынша ынтымақтастықты нығайту үшін мүмкіндіктерді пайдалануға ұмтылады.
12.6-бап
Шығарындылар деңгейі төмен экономикаға көшу
1. Елдер шығарындылар деңгейі төмен экономикаға көшу келісілген әрекетті талап ететінін мойындайды.
2. Тараптар шығарындылар деңгейі төмен экономикаға көшу жөніндегі әрбір Тараптың әрекеті ұлттық жағдайлар мен мүмкіндіктерді ескере отырып жүзеге асырылуға және ұлттық басымдықтарға сәйкес келуге тиіс екенін мойындайды, Тараптар өздері үшін ортақ немесе бірлескен мүдделерді білдіретін мәселелерді шешу үшін ынтымақтаса алады.
3. 2-тармақта көрсетілген ынтымақтастық салалары мыналарды: энергия тиімділігі мәселелерін; экономикалық тиімді төмен көміртекті технологиялар мен баламалы, таза және жаңартылатын энергия көздерін өндіруді; тұрақты көлікті және орнықты қалалық инфрақұрылымды дамытуды; ормандарды кесу және олардың сиреуі мәселелерін шешуді; шығарындылар деңгейінің мониторингін; нарықтық және нарықтық емес тетіктерді; шығарындылар деңгейі төмен орнықты дамытуды және жоғарыда аталған мәселелерді шешуде ақпарат пен тәжірибе алмасуды қамтуы мүмкін.
4. Тараптар, қажет болған жағдайда, шығарындылар деңгейі төмен экономикаға көшу мәселелері бойынша мүмкіндіктерді кеңейтуге бағытталған бірлескен іс-шараларға қатысады.
12.7-бап
Консультациялар
1. Тараптардың өзара түсіністігіне жәрдемдесу мақсатында және (немесе) осы тараудың шеңберінде туындайтын белгілі бір мәселелерді шешу үшін әрбір Тарап 12.8-бабына (Байланыс пункттері) сәйкес құрылған екінші Тараптың байланыс пунктінің сұрау салуы бойынша екінші Тарап көтерген мәселелер бойынша консультациялар жүргізеді. Сұрау салынатын Тарап консультациялардың нысанасы болып табылатын мәселені практикадағы барынша мүмкін жедел түрде толық және жан-жақты қарауды қамтамасыз етеді.

1. Стороны признают, что загрязнение воздуха является серьезной глобальной проблемой, влекущей за собой негативные последствия для окружающей среды. Стороны также признают высокий уровень последствий загрязнения воздуха для общества из-за негативного воздействия на экономику, производительность труда, расходы на медицинское обслуживание и туризм в том числе и подтверждают необходимость продвижения политики, направленной на поддержание высокого качества воздуха.
2. Стороны признают, что меры по очищению воздуха каждой Стороны осуществляются с учетом внутренних условий и возможностей, и что каждая Сторона рассматривает вопросы, представляющие для нее интерес, в соответствии со своими национальными приоритетами.
3. Стороны стремятся максимально эффективно использовать возможности науки, образования, политики, торговли, инвестиций и инноваций с целью решения проблемы загрязнения воздуха. Стороны стремятся обеспечить комплексные и транспарентные мероприятия по мониторингу окружающей среды и поддерживать действия, направленные на улучшение качества воздуха.
4. Стороны стремятся использовать возможности для укрепления сотрудничества по вопросам загрязнения воздуха на международном и региональном уровнях.
Статья 12.6
Переход к экономике с низким уровнем выбросов
1. Страны признают, что переход к экономике с низким уровнем выбросов требует согласованных действий.
2. Стороны признают, что действия каждой Стороны по переходу к экономике с низким уровнем выбросов должны осуществляться с учетом национальных условий и возможностей и соответствовать национальным приоритетам, Стороны могут сотрудничать для решения вопросов, представляющий для них общий или совместный интерес.
3. Области сотрудничества, указанные в пункте 2, могут включать: вопросы энергоэффективности; разработку экономически эффективных низкоуглеродных технологий и альтернативных, чистых и возобновляемых источников энергии; развитие устойчивого транспорта и устойчивой городской инфраструктуры; решение вопросов вырубки и деградации лесов; мониторинг уровня выбросов; рыночные и нерыночные механизмы; устойчивое развитие с низким уровнем выбросов и обмен информацией и опытом в решении вышеупомянутых вопросов.
4. Стороны, при необходимости, участвуют в совместных мероприятиях, направленных на расширение возможностей по вопросам перехода к экономике с низким уровнем выбросов.
Статья 12.7
Консультации
1. С целью содействия взаимопониманию Сторон и (или) для решения определенных вопросов, возникающих в рамках настоящей главы, каждая Сторона по запросу контактного пункта другой Стороны, учрежденного в соответствии со статьей 12.8 (Контактные пункты), вступает в консультации по вопросам, поднятым другой Стороной. Запрашиваемая сторона обеспечивает полное и всеобъемлющее рассмотрение вопроса, являющегося предметом консультаций, так скоро, как это возможно на практике.

2. Консультациялардың нысанасы болып табылатын мәселе бойынша пікірталасқа жәрдемдесу мақсатында әрбір Тарап екінші Тарапқа құпия емес сипаттағы тиісті ақпаратты беруге ұмтылады. Тараптар конструктивті диалог арқылы қаралып отырған мәселе бойынша консенсусқа қол жеткізуге ұмтылады.
12.8-бап
Байланыс пункттері
1. Әрбір Тарап осы тарауды қолдану мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасауға жауап беретін байланыс пунктін тағайындайды. Мұндай байланыс пункттерінің функциялары:
(a) осы тараудың қолданылу саласы шеңберінде ақпарат алмасуды;
(b) осы тарауды қолдану саласы шеңберінде ынтымақтастық туралы сұрау салуларды жіберу мен алуды және тиісті жауаптар беруді;
(c)12.3-баптың (Ынтымақтастық) 3-тармағына сәйкес келісілген ынтымақтастық жобаларының тізбесін қажет болған жағдайда жүргізуді;
(d) 12.7-бапқа (Консультациялар) сәйкес консультациялар туралы сұрау салуларды жіберу мен алуды және тиісті жауаптар беруді; және
(e) осы тарауды іске асыруға байланысты туындайтын кез келген басқа да мәселелер бойынша өзара іс-қимыл жасауды қамтиды.
2.Тараптар бір-біріне телефон нөмірлерін, электрондық пошта мекенжайын және басқа да қажетті деректерді қоса алғанда, байланыс пункттері туралы ақпарат береді.
3. Тараптар өздерінің байланыс пункттеріне қатысты кез келген өзгерістер туралы бір-бірін уақтылы хабардар етіп отырады.
12.9-бап
14-тарауды қолданбау (Дауларды шешу)
14-тарау (Дауларды шешу) осы тарауға қолданылмайды және Тараптардың ешқайсысы да осы тараудың шеңберінде туындайтын мәселелер бойынша 14-тарауға (Дауларды шешу) сәйкес дауларды шешуге жүгінбейді.
13-ТАРАУ
ТРАНСПАРЕНТТІЛІК
13.1-бап
Анықтамалар
Осы тараудың мақсаттары үшін:
"мүдделі тұлға" жалпы қолдану шарасы шеңберінде қандай да бір құқықтар немесе міндеттер қолданылуы мүмкін кез келген жеке немесе заңды тұлғаны білдіреді; және
"жалпы қолдану шарасы":
(а) нақты жағдайда белгілі бір тұлғаға, тауарға немесе көрсетілетін қызметке қолданылатын әкімшілік немесе квазисот ісін жүргізу барысында шығарылған шешімді немесе ұйғарымды; немесе
(b) белгілі бір актіге немесе практикаға қатысты шығарылатын ұйғарымды қамтымайды.
13.2-бап
Жариялау
1. Әрбір Тарап осы Келісімнің қолданылу саласына кіретін кез келген мәселелер бойынша өзінің жалпы қолдану шаралары екінші Тарапқа және мүдделі тұлғаларға олармен танысуға мүмкіндік беру үшін дереу жариялануын немесе өзгеше түрде еркін қол жеткізу үшін орналастырылуын қамтамасыз етеді.
2. Мүмкіндігіне қарай әрбір Тарап:
(а) қабылдау жоспарланып отырған жалпы қолданылатын кез келген осындай шараларды алдын ала жариялайды; және
(b) мүдделі тұлғаларға және екінші Тарапқа қабылдау жоспарланып отырған шаралар бойынша өзінің комментарийлерін беруге негізделген мүмкіндік береді.
13.3-бап
Хабарлама және ақпарат беру

2. С целью содействия обсуждениям по вопросу, являющемуся предметом консультаций, каждая Сторона стремится предоставить соответствующую информацию, не являющуюся конфиденциальной другой Стороне. Стороны стремятся достичь консенсуса по рассматриваемому вопросу посредством конструктивного диалога.
Статья 12.8
Контактные пункты
1. Каждая Сторона назначает контактный пункт, отвечающий за взаимодействие по вопросам применения настоящей главы. Функции таких контактных пунктов включают:
(a) обмен информацией в рамках сферы применения настоящей главы;
(b) направление и получение запросов о сотрудничестве в рамках сферы применения настоящей главы и предоставление соответствующих ответов;
(c) ведение, при необходимости, перечня проектов сотрудничества, согласованных в соответствии с пунктом 3 статьи 12.3 (Сотрудничество);
(d) направление и получение запросов о консультациях в соответствии со статьей 12.7 (Консультации) и предоставление соответствующих ответов; и
(e) взаимодействие по любым другим вопросам, возникающим в связи с реализацией настоящей главы.
2. Стороны предоставляют друг другу информацию о контактных пунктах, включая телефонные номера, адреса электронной почты и другие необходимые детали.
3. Стороны своевременно уведомляют друг друга о любых изменениях, связанных с их контактными пунктами.
Статья 12.9
Неприменение главы 14 (Разрешение споров)
Глава 14 (Разрешение споров) не распространяется на данную главу и ни одна из Сторон не прибегает к разрешению споров в соответствии с главой 14 (Разрешение споров) по вопросам, возникающим в рамках настоящей главы.
ГЛАВА 13
ТРАНСПАРЕНТНОСТЬ
Статья 13.1
Определения
Для целей настоящей главы:
"заинтересованное лицо" означает любое физическое или юридическое лицо, на которое могут распространяться какие-либо права или обязанности в рамках меры общего применения; и
"мера общего применения" не включает:
(a) решение или определение, вынесенные в ходе административного или квазисудебного производства, которые применяются к определенному лицу, товару или услуге в конкретном случае; или
(b) определение, которое выносится в отношении определенного акта или практики.
Статья 13.2
Публикация
1. Каждая Сторона обеспечивает, чтобы ее меры общего применения по любым вопросам, входящим в сферу действия настоящего Соглашения, были незамедлительно опубликованы или иным образом размещены для свободного доступа с тем, чтобы позволить другой Стороне и заинтересованным лицам ознакомиться с ними.
2. По мере возможности каждая Сторона:
(a) заблаговременно публикует любые такие меры общего применения, которые планируются к принятию; и
(b) предоставляет заинтересованным лицам и другой Стороне обоснованную возможность давать свои комментарии по тем мерам, которые планируются к принятию.
Статья 13.3
Уведомление и предоставление информации

1. Барынша мүмкін дәрежеде әрбір Тарап Тараптың пікірі бойынша осы Келісімнің күшіне елеулі әсер етуі немесе осы Келісімге сәйкес басқа Тараптың мүдделеріне өзгеше түрде елеулі әсер етуі мүмкін кез келген шара туралы екінші Тарапқа хабарлайды.
2. Екінші Тараптың сұрау салуы бойынша Тарап бұрын сұрау салушы Тараптың осы шара туралы хабарланғанына қарамастан, осы Келісімнің қолданылу саласына кіретін кез келген мәселелер бойынша кез келген шараларға қатысты ақпаратты дереу береді және сұрақтарға жауап береді.
3. Осы бапқа сәйкес ұсынылатын кез келген хабарлама немесе ақпарат шараның осы Келісімге сәйкес келетінін-келмейтінін алдын ала анықтамаулары тиіс.
4. Осы бапқа сәйкес кез келген хабарлама, сұрау салу немесе ақпарат екінші Тарапқа тиісті байланыс пункттері арқылы беріледі.
5. 1-тармаққа сәйкес ақпарат ДСҰ-ға оның тиісті қағидалары мен рәсімдеріне сәйкес хабарлама арқылы ұсынылған кезде немесе аталған ақпарат Тараптардың ресми, жалпыға қолжетімді және тегін веб-сайттарында орналастырылған кезде ақпарат алмасу өтті деп есептеледі.
13.4-бап
Әкімшілік іс жүргізу
Осы Келісімнің қолданылу саласына кіретін кез келген мәселелер бойынша жалпы қолданылатын барлық шараларды дәйекті, бейтарап және ақылға қонымды қолдану мақсатында әрбір Тарап екінші Тараптың нақты тұлғаларына, тауарларына немесе көрсететін қызметтеріне қатысты осындай шараларды қолдануға бағытталған әкімшілік іс жүргізу барысында белгілі бір жағдайларда:
(а) іс жүргізудің сипатын сипаттауды, соның негізінде іс жүргізу басталған құқықтық қорғау органының өтінішін және кез келген даулы мәселелердің жалпы сипаттамасын қоса алғанда, ішкі рәсімдерге сәйкес іс жүргізуге тікелей қатысы бар екінші Тараптың тұлғаларына іс жүргізудің қашан басталғаны туралы ақылға қонымды хабарлама беруге ұмтылуға; және
(b) мұндай тұлғаларға қандай да бір түпкілікті әкімшілік шешім қабылданғанға дейін, уақыт, іс жүргізу сипаты және қоғамдық мүдде мүмкіндік беретін дәрежеде өз ұстанымдарын қолдайтын фактілер мен дәлелдерді ұсынуға ақылға қонымды мүмкіндік беруге;
(с) рәсімдердің оның заңнамасына сәйкес болуын қамтамасыз етуге тиіс.
13.5-бап
Әкімшілік шараларды қайта қарау
1. Әрбір Тарап сот, квазисот немесе әкімшілік органдарды немесе рәсімдерді мақсаттар үшін, оның ішінде осы Келісімнің қолданылу саласына кіретін мәселелер бойынша әкімшілік шараларды дереу қайта қарау және түзету үшін құрады және (немесе) қолдайды. Мұндай органдар немесе рәсімдер бейтарап болуға және әкімшілік шаралардың сақталуын қамтамасыз ету жүктелген ведомстводан немесе органнан тәуелсіз болуға тиіс және осы мәселені шешуге қандай да бір елеулі мүдделілігі болмауға тиіс.

1. В максимально возможной степени каждая Сторона уведомляет другую Сторону о любой мере, которая, по мнению Стороны, может существенно повлиять на действие настоящего Соглашения или иным образом существенно повлиять на интересы другой Стороны в соответствии с настоящим Соглашением.
2. По запросу другой Стороны Сторона незамедлительно предоставляет информацию и отвечает на вопросы, относящиеся к любым мерам по любым вопросам, входящим в сферу действия настоящего Соглашения, независимо от того, была ли ранее запрашивающая Сторона уведомлена об этой мере.
3. Любое уведомление или информация, предоставляемые в соответствии с настоящей статьей, не должны предопределять, соответствует ли мера настоящему Соглашению.
4. Любое уведомление, запрос или информация в соответствии с настоящей статьей передаются другой Стороне через соответствующие контактные пункты.
5. Когда информация в соответствии с пунктом 1 была предоставлена путем уведомления ВТО согласно ее соответствующим правилам и процедурам или когда упомянутая информация была размещена на официальных, общедоступных и бесплатных веб-сайтах Сторон, обмен информацией считается состоявшимся.
Статья 13.4
Административное производство
В целях последовательного, беспристрастного и разумного применения всех мер общего применения по любым вопросам, входящим в сферу действия настоящего Соглашения, каждая Сторона в ходе административного производства, направленного на применение таких мер в отношении конкретных лиц, товаров или услуг другой Стороны, в определенных случаях должна:
(a) стремиться предоставить лицам другой Стороны, непосредственно затронутым производством, разумное уведомление в соответствии с внутренними процедурами о том, когда производство начато, включая описание характера производства, заявление органа правовой защиты, на основании которого начато производство, и общее описание любых спорных вопросов;
(b) предоставить таким лицам разумную возможность представить факты и аргументы в поддержку своих позиций до принятия какого-либо окончательного административного решения, в той степени, в которой это позволяют время, характер производства и общественный интерес; и
(c) обеспечить, чтобы процедуры соответствовали ее законодательству.
Статья 13.5
Пересмотр административных мер
1. Каждая Сторона учреждает и (или) поддерживает судебные, квазисудебные или административные органы или процедуры для целей, в том числе, незамедлительного пересмотра и исправления административных мер20 по вопросам, входящим в сферу действия настоящего Соглашения. Такие органы или процедуры должны быть беспристрастными и независимыми от ведомства или органа, на которое возложено обеспечение соблюдения административных мер, и не должны иметь какую-либо существенную заинтересованность в разрешении этого вопроса.

2. Әрбір Тарап кез келген осындай органдарда немесе кез келген осындай рәсімдерді жүзеге асыру кезінде талқылау тараптарына:
(а) өзінің тиісті позицияларын нығайтудың немесе қорғаудың ақылға қонымды мүмкіндігіне; және
(b) дәлелдемелерге және ресми ұсынылған құжаттарға негізделген немесе, егер оны оның заңнамасы талап етсе, әкімшілік орган жасаған ресми құжаттағы шешімге құқық берілуін қамтамасыз етеді.
3. Әрбір Тарап өзінің ішкі заңнамасына сәйкес шағымдануды немесе одан әрі қайта қарауды ескере отырып, мұндай шешім қаралып отырған әкімшілік шараға қатысты қолданылуын және ведомствоның немесе органның практикасын реттеуін қамтамасыз етеді.
13.6-бап
Ерекше қағидалар
Осы тараудың нысанасына жататын осы Келісімнің басқа тарауларындағы ерекше қағидалар осы тараудың ережелерінен ерекшеленетін шамада басым күшке ие болады.
14-ТАРАУ
ДАУЛАРДЫ ШЕШУ
14.1-бап
Анықтамалар
1. Осы тараудың мақсаттары үшін:
"төреші" – 14.8-бапқа (Төрелік топтың құрамы және құрылуы) сәйкес құрылған төрелік топтың мүшесі;
"төрелік топ" – 14.8-бапқа (Төрелік топтың құрамы және құрылуы) сәйкес құрылған топ;
"талқылау", егер өзгеше көрсетілмесе, – осы тарауға сәйкес төрелік талқылау;
"Талап қоюшы Тарап" – 14.7-бапқа (Төрелік талқылаудың басталуы) сәйкес төрелік топ құруды сұрататын кез келген Тарап;
"Жауапкер Тарап" – осы Келісімнің ережелерін бұзады деп атап көрсетілетін Тарап.
2. Осы тараудың және 14-1 (Төрелік іс жүргізу тәртібі) және 14-2 (Төрешілердің мінез-құлық кодексі) қосымшалардың мақсаттары үшін Тараптар ЕАЭО-ға және оған мүше мемлекеттерге қатысты талап қоюшы тарап пен жауапкер тарап деп ЕАЭО туралы шарттан туындайтын өз құзыретіне сәйкес ЕАЭО немесе даудың нысанасы бойынша өз атынан әрекет ететін, өз құзыретіне сәйкес оған мүше мемлекет түсінілетіндігі туралы уағдаласады.
14.2-бап
Мақсаты
Осы тараудың мақсаты мүмкіндігінше өзара қолайлы шешімге қол жеткізу үшін Тараптар арасындағы кез келген дауларды болғызбау және шешу болып табылады.
14.3-бап
Қолданылу аясы
Егер осы Келісімде өзгеше көзделмесе, осы тарау осы Келісімнің ережелерін түсіндіруге немесе қолдануға қатысты Тараптар арасындағы кез келген дауларды болғызбау немесе шешу үшін Тарап:
(а) басқа Тараптың шарасы осы Келісім бойынша міндеттемелерге сәйкес келмейді; немесе
(b) басқа Тарап осы Келісім бойынша өз міндеттемелерін өзге тәсілмен орындамаған деп пайымдаған жағдайларда қолданылады.

2. Каждая Сторона обеспечивает, чтобы в любых таких органах или при осуществлении любых таких процедур сторонам разбирательства предоставлялось право на:
(a) разумную возможность подкреплять или защищать свои соответствующие позиции; и
(b) решение, основанное на доказательствах и официально предоставленных документах или, если этого требует ее законодательство, на официальном документе, составленном административным органом.
3. Каждая Сторона обеспечивает, с учетом обжалования или дальнейшего пересмотра в соответствии с ее внутренним законодательством, что такое решение применяется и регулирует практику ведомства или органа в отношении рассматриваемой административной меры.
Статья 13.6
Особые правила
Особые правила в других главах настоящего Соглашения, относящиеся к предмету настоящей главы, имеют преимущественную силу в той мере, в которой они отличаются от положений настоящей главы.
______________
20 Для уточнения, пересмотр административных мер может принимать форму судебного пересмотра по общему праву, а исправление административных мер может включать возврат дела в орган, принявший такую меру, для внесения исправлений.
ГЛАВА 14
РАЗРЕШЕНИЕ СПОРОВ
Статья 14.1
Определения
1. Для целей настоящей главы:
"арбитр" - член арбитражной группы, учрежденной в соответствии со статьей 14.8 (Состав и учреждение арбитражной группы);
"арбитражная группа" - группа, учрежденная в соответствии со статьей 14.8 (Состав и учреждение арбитражной группы);
"разбирательство", если не указано иное, - арбитражное разбирательство в соответствии с настоящей главой;
"Сторона-истец" - любая Сторона, которая запрашивает учреждение арбитражной группы в соответствии со статьей 14.7 (Начало арбитражного разбирательства);
"Сторона-ответчик" - Сторона, которая, как утверждается, нарушает положения настоящего Соглашения.
2. Для целей настоящей главы и приложений 14 - 1 (Порядок арбитражного производства) и 14 - 2 (Кодекс поведения арбитров) Стороны договариваются о том, что в отношении ЕАЭС и его государств-членов под стороной-истцом и стороной-ответчиком могут пониматься ЕАЭС в соответствии с его компетенцией, вытекающей из Договора о ЕАЭС, или его государство-член в соответствии с его компетенцией, действующие от своего имени по предмету спора.
Статья 14.2
Цели
Целями настоящей главы являются предотвращение и разрешение любых споров между Сторонами для достижения по мере возможности взаимоприемлемого решения.
Статья 14.3
Сфера действия
Если иное не предусмотрено в настоящем Соглашении, настоящая глава применяется для избежания или разрешения любых споров между Сторонами в отношении толкования или применения положений настоящего Соглашения, в случаях, когда Сторона полагает, что:
(a) мера другой Стороны не соответствует обязательствам по настоящему Соглашению; или
(b) другая Сторона иным способом не выполнила свои обязательства по настоящему Соглашению.

2. Неғұрлым айқындық үшін осы Келісімге сәйкес екінші Тараптың осы Келісімге қайшы келмейтін қандай да бір шараларды қолдануы нәтижесінде Тарап ақылға қонымды күтуі мүмкін кез келген пайданы жоюдан немесе қысқартудан туындайтын даулар осы тараудың ережелерімен реттелмейді.
14.4-бап
Дауды шешу орнын таңдау
1. Осы тараудың дауларды шешу туралы ережелерін қолдану дауларды шешу рәсімдерін қоса алғанда, ДСҰ шеңберінде қандай да бір іс-қимылды кемітпеуге тиіс.
2. Егер талап қоюшы Тарап нақты шараға қатысты дауды шешу рәсімін не осы тарауға сәйкес не ДСҰ келісіміне сәйкес бастаған болса, ол бірінші талқылау аяқталғанға дейін дауларды шешудің басқа жерінде сол шараға қатысты дауды шешу рәсімін бастауға тиіс емес. Бұдан басқа, талап қоюшы Тарап әртүрлі міндеттемелерге айтарлықтай дәрежеде дау айтылмайтын немесе дауды шешудің таңдалған орны рәсімдік немесе юрисдикциялық себептер бойынша осы міндеттеменің бұзылуын жою туралы талап қою жөніндегі қорытындыларды қамтамасыз ете алмайтын жағдайлардан басқа, дауды шешу орнының мұндай қабілетсіздігі дау Тарапының іс-әрекеттерді тиісті түрде жүзеге асырудан жалтару нәтижесі болып табылмаған жағдайда, дауды шешу жөніндегі талқылауды осы тарауға сәйкес, сол сияқты ДСҰ келісіміне сәйкес бастамауға тиіс.
3. 2-тармақтың мақсаттары үшін:
(a) ДСҰ келісіміне сәйкес дауларды шешу рәсімдері ДРУ-дің 6-бабына сәйкес Тараптың аралық топты құру туралы сұрау салуы бойынша басталған болып есептеледі және Дауларды шешу жөніндегі орган ДРУ-дің 16 және 17 (14)-баптарына сәйкес мән-жайларға байланысты аралық топтың баяндамасын және Апелляциялық органның баяндамасын бекіткен кезде аяқталған болып есептеледі; және
(b) осы тарауға сәйкес дауларды шешу рәсімдері 14.7-бапқа (Төрелік рәсімнің басталуы) сәйкес Тараптың төрелік топты құру туралы сұрау салуы бойынша басталған болып есептеледі және төрелік топ 14.11-бапқа (Төрелік топтың алдын ала және түпкілікті баяндамасы) сәйкес өзінің түпкілікті баяндамасын Тараптарға ұсынған кезде немесе төрелік рәсімдер 14.15-бапқа (Төрелік талқылауды тоқтата тұру және тоқтату) сәйкес тоқтатылатын кезде аяқталған болып есептеледі.
4. Осы тарауда ешнәрсе де Дауларды шешу жөніндегі орган рұқсат еткен міндеттемелерді тоқтата тұруды қолдану үшін Тарапқа кедергі болмауға тиіс. ДСҰ келісімі осы тарауға сәйкес міндеттемелерді тоқтата тұру үшін Тарапқа кедергі жасайтындай болып қолданылмауға тиіс.
14.5-бап
Консультациялар

2. Для большей определенности споры, возникающие из аннулирования или сокращения любой выгоды, которую Сторона могла бы разумно ожидать получить в соответствии с настоящим Соглашением, в результате применения другой Стороной какой-либо меры, не противоречащей настоящему Соглашению, не регулируются положениями настоящей главы.
Статья 14.4
Выбор места разрешения спора
1. Применение положений настоящей главы о разрешении споров не должно умалять какие-либо действия в рамках ВТО, включая процедуры разрешения споров.
2. Если Сторона-истец в отношении конкретной меры начала процедуру разрешения спора либо в соответствии с настоящей главой, либо в соответствии с Соглашением ВТО, она не должна начинать процедуру разрешения спора в отношении той же меры в другом месте разрешения споров до того, как первое разбирательство завершится. Кроме того, Сторона-истец не должна начинать разбирательство по разрешению спора и в соответствии с настоящей главой, и в соответствии с Соглашением ВТО, кроме случаев, когда не оспариваются в значительной степени различные обязательства, или когда выбранное место разрешения спора не может по процедурным или юрисдикционным причинам обеспечить выводы по иску об устранении нарушений этого обязательства, при условии, что такая неспособность места разрешения спора не является результатом уклонения Стороны спора от осуществления действий надлежащим образом.
3. Для целей пункта 2:
(a) процедуры разрешения споров в соответствии с Соглашением ВТО считаются начатыми по запросу Стороны об учреждении третейской группы в соответствии со статьей 6 ДРС и считаются завершенными, когда Орган по разрешению споров утвердит доклад третейской группы и доклад Апелляционного органа в зависимости от обстоятельств, согласно статьям 16 и 17(14) ДРС; и
(b) процедуры разрешения споров в соответствии с настоящей главой считаются начатыми по запросу Стороны об учреждении арбитражной группы в соответствии со статьей 14.7 (Начало арбитражной процедуры) и считаются завершенными, когда арбитражная группа представит Сторонам свой окончательный доклад согласно статье 14.11 (Предварительный и окончательный доклад арбитражной группы) или когда арбитражные процедуры будут прекращены в соответствии со статьей 14.15 (Приостановление и прекращение арбитражного разбирательства).
4. Ничто в настоящей главе не должно служить Стороне препятствием для применения приостановления обязательств, разрешенного Органом по разрешению споров. Соглашение ВТО не должно применяться так, чтобы служить Стороне препятствием для приостановления обязательств в соответствии с настоящей главой.
Статья 14.5
Консультации

1. Тараптар осы Келісімнің ережелерін түсіндіру және қолдану туралы әрдайым уағдаласуға және өзара келісілген шешімге қол жеткізу мақсатында консультацияға шынайы кірісу арқылы кез келген тиісті дауды шешуге ұмтылады.
2. Тарап Келісімнің қолданылатын ережелерін және осындай ережелердің қолданылу себептерін көрсетуді қоса алғанда, сұрау салу үшін негіздерді баяндай отырып, екінші Тараптың байланыс жасайтын тұлғасына жазбаша сұрау салуды беру арқылы консультациялар сұратады.
3. Консультациялар сұрау салуды алған күннен кейін отыз (30) күннен кешіктірілмей жүргізіледі және егер Тараптар өзгеше туралы уағдаласпаса, сұрау салуды алған күннен соң алпыс (60) күннен кейін аяқталған болып есептеледі. Кезек күттірмейтін мәселелер бойынша, оның ішінде тез бұзылатын тауарлар бойынша консультациялар сұрау салуды алған күннен соң он бес (15) күннен кешіктірілмей жүргізіледі және егер Тараптар өзгеше туралы уағдаласпаса, сұрау салуды алған күннен кейін отыз (30) күннен соң аяқталған болып есептеледі.
4. Консультациялар бетпе-бет немесе Тараптарға қолжетімді кез келген технологиялық құралдардың көмегімен жүргізілуі мүмкін. Егер консультациялар бетпе-бет өткізілетін болса, егер консультацияға тартылған Тараптар өзгеше туралы уағдаласпаса, олар сұрау салу жіберілген Тараптың аумағында өткізіледі. Консультациялар құпия сипатта болады және кез келген одан кейінгі талқылаулар кезінде Тараптардың кез келгенінің құқықтарына нұқсан келтірмейді.
5. Егер сұрау салу жіберілген Тарап оны алған күнінен бастап он (10) күн ішінде консультациялар туралы сұрау салуға жауап бермесе немесе егер консультациялар 3-тармақта көрсетілген мерзімде жүргізілмесе немесе егер консультациялар өзара келісілген шешімге қол жеткізілмей аяқталса, талап қоюшы Тарап 14.7-бапқа (Төрелік талқылаудың басталуы) сәйкес төрелік топ құруды талап ете алады.
14.6-бап
Көрсетілетін қайырымды қызметтер, келісу рәсімі немесе делдалдық
1. Тараптар кез келген уақытта көрсетілетін қайырымды қызметтерді, келісу рәсімін немесе делдалдықты пайдалану туралы уағдаласа алады. Көрсетілетін қайырымды қызметтер, татуласу немесе делдалдық рәсімдері не талап қоюшы Тараптың, не жауапкер Тараптың сұрау салуы бойынша кез келген уақытта басталуы және тоқтатылуы мүмкін.
2. Егер Тараптар бұл туралы уағдаласқан болса, көрсетілетін қайырымды қызметтер, келісу рәсімі немесе делдалдық осы тарауда көзделген бүкіл төрелік талқылау процесі бойы жалғасуы мүмкін.
3. Көрсетілетін қайырымды қызметтер, келісу рәсімі және делдалдық пайдаланылған талқылаулар және, атап айтқанда, Тараптардың осы талқылаулар барысындағы позициялары құпия сипатта болады және Тараптардың кез келгенінің кез келген басқа талқылаудағы құқықтарына нұқсан келтірмейді.
14.7-бап
Төрелік талқылаудың басталуы
Төрелік топ құру туралы сұрау салу жауапкер Тараптың байланыс пунктіне жазбаша нысанда жіберіледі. Талап қоюшы Тарап өзінің сұрау салуында нақты шараны немесе өзге де даулы мәселені, консультациялардың жүргізілгенін-жүргізілмегенін және шағымның құқықтық негізінің қысқаша сипаттамасын проблема анық ұсынылатындай етіп көрсетуге тиіс.
14.8-бап
Төрелік топтың құрамы және құрылуы

1. Стороны всегда стремятся договариваться о толковании и применении положений настоящего Соглашения и разрешать любой соответствующий спор путем добросовестного вступления в консультации с целью достижения взаимосогласованного решения.
2. Сторона запрашивает консультации посредством представления письменного запроса контактному лицу другой Стороны с изложением оснований для запроса, включая указание применимых положений Соглашения и причин применимости таких положений.
3. Консультации проводятся не позднее чем через тридцать (30) дней после даты получения запроса и считаются завершенными через шестьдесят (60) дней после даты получения запроса, если Стороны, вовлеченные в переговоры, не договорились об ином. Консультации по неотложным вопросам, в том числе по скоропортящимся товарам, проводятся не позднее пятнадцати (15) дней после даты получения запроса и считаются завершенными через тридцать (30) дней после даты получения запроса, если Стороны, вовлеченные в переговоры, не договорились об ином.
4. Консультации могут проводиться очно или при помощи любых технологических средств, доступных Сторонам. Если консультации проводятся очно, они проводятся на территории Стороны, которой был направлен запрос, если Стороны, вовлеченные в консультации, не договорились об ином. Консультации носят конфиденциальный характер и не ущемляют права любой из Сторон при любых дальнейших разбирательствах.
5. Если Сторона, которой направлен запрос, не отвечает на запрос о консультациях в течение десяти (10) дней с даты его получения, или если консультации не проводятся в сроки, указанные в пункте 3, или если консультации завершены без достижения взаимосогласованного решения, Сторона-истец может потребовать учреждения арбитражной группы в соответствии со статьей 14.7 (Начало арбитражного разбирательства).
Статья 14.6
Добрые услуги, согласительная процедура или посредничество
1. Стороны могут в любое время договориться об использовании добрых услуг, согласительной процедуры или посредничества. Процедуры добрых услуг, примирения или посредничества могут быть начаты и прекращены в любое время по запросу либо Стороны-истца, либо Стороны-ответчика.
2. Если Стороны договорятся об этом, добрые услуги, согласительная процедура или посредничество могут продолжаться и в течение всего процесса арбитражного разбирательства, предусмотренного в настоящей главе.
3. Разбирательства с использованием добрых услуг, согласительной процедуры и посредничества, и, в частности, позиции, занимаемые Сторонами в ходе этих разбирательств, носят конфиденциальный характер и не ущемляют права любой из Сторон в любом другом разбирательстве.
Статья 14.7
Начало арбитражного разбирательства
Запрос об учреждении арбитражной группы направляется в письменной форме в контактный пункт Стороны-ответчика. Сторона-истец должна указать в своем запросе конкретную меру или иной спорный вопрос, были ли проведены консультации и краткое описание правового основания жалобы таким образом, чтобы проблема была представлена четко.
Статья 14.8
Состав и учреждение арбитражной группы

1. Төрелік топ үш (3) төрешіден тұрады. Дау Тарапының әрқайсысы 14.7-бапта (Төрелік талқылаудың басталуы) көрсетілген сұрау салуды алғаннан кейін отыз (30) күннен кешіктірмей төрешіні тағайындайды және екі төреші олардың екіншісін тағайындағаннан кейін отыз (30) күннен кешіктірмей уағдаластық бойынша үшінші төрешіні тағайындаулары тиіс.
2. Дау Тараптары үшінші төреші тағайындалғаннан кейін жеті (7) күннен кешіктірмей мақұлданған жағдайда төрелік топтың төрағасы ретінде әрекет ететін осы мүшенің тағайындалуын бекітуге немесе қабылдамауға тиіс.
3. Егер үшінші төреші 1-тармаққа сәйкес тағайындалмаған болса немесе дау Тараптарының біреуі үшінші төрешіні тағайындауды қабылдамаса, ДСҰ-ның Бас директоры дау Тараптарының кез келгенінің өтініші бойынша келесі отыз (30) күн ішінде төрелік топтың төрағасы ретінде әрекет ететін үшінші төрешіні тағайындайды.
4. Егер дау Тараптарының біреуі 1-тармаққа сәйкес төрешіні тағайындамаса, екінші дау Тарапы келесі отыз (30) күн ішінде төрелік топтың төрағасын тағайындайтын ДСҰ-ның Бас директорына хабар бере алады. Тағайындалғаннан кейін төраға мүшесін тағайындамаған дау Тарапынан мұны он төрт (14) күн ішінде іске асыруды сұрайды. Егер мұндай мерзім өткеннен кейін бұл дау Тарапы төрешіні тағайындамаса, төраға осы тағайындауды келесі отыз (30) күн ішінде іске асыратын ДСҰ-ның Бас директорына хабар береді.
5. 3 және 4-тармақтардың мақсаттары үшін, егер ДСҰ-ның Бас директоры ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің немесе Сингапурдың азаматы болып табылған жағдайда, қажетті тағайындауларды жүзеге асыру өтінішімен ДСҰ Бас директорының орынбасарына немесе қандай да бір дау Тарапының азаматтары болып табылмайтын, одан кейінгі шенді қызметкеріне жүгінеді.
6. 3, 4 және 5-тармақтардың мақсаттары үшін, егер дау Тараптарының біреуі ДСҰ-ның мүшесі болып табылмаса, дау Тараптары БҰҰ Халықаралық Сотының (бұдан әрі – "БҰҰ ХС" деп аталып) Төрағасын қажетті тағайындауларды жасауды сұрайды және олар мұндай тағайындауды қабылдауға тиіс. Егер БҰҰ ХС-ның Төрағасы қандай да бір дау Тарапының азаматы болып табылған жағдайда, қажетті тағайындауларды жүзеге асыру өтінішімен БҰҰ ХС Төрағасының орынбасарына немесе қандай да бір дау Тарапының азаматы болып табылмайтын, одан кейінгі шенді қызметкеріне жүгінеді.
7. Үш төрешінің соңғысы тағайындалған күн төрелік топтың құрылған күні болып есептеледі.
8. Төрелік топтың төрешісі болып тағайындалған кез келген адамның құқық, халықаралық сауда, осы Келісімде қамтылған басқа да мәселелер саласында немесе халықаралық сауда келісімдерінен туындайтын дауларды шешу саласында білімі мен тәжірибесі болуға тиіс. Төреші объективтілік, сенімділік, парасатты ақыл-ой және тәуелсіз болу талаптарының негізінде қатаң түрде таңдап алынады және бүкіл төрелік талқылау барысында және 14-2-қосымшаға (Төрешілердің мінез-құлық кодексі) сәйкес өзін осы талаптарды негізге ала отырып ұстауға тиіс. Бұдан басқа, төраға ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің немесе Сингапурдың азаматы болуға, өзінің әдеттегі тұрғылықты жері болуға немесе оның аумағында жұмыс істеуге тиіс емес. Төраға барлық ЕАЭО-ға мүше мемлекеттермен де, Сингапур Республикасымен де дипломатиялық қатынастары бар мемлекеттің азаматы болуға тиіс. Егер дау Тарапы төрелік топтың қандай да бір төрешісі осы талаптарды бұзып отыр деп есептесе, Тараптар консультациялар жүргізеді және, егер олар келісімге келетін болса, бұл төреші шеттетіледі және осы бапқа сәйкес жаңа төреші тағайындалады.

1. Арбитражная группа состоит из трех (3) арбитров. Каждая Сторона спора назначает арбитра не позднее, чем через тридцать (30) дней после получения запроса, указанного в статье 14.7 (Начало арбитражного разбирательства), и два арбитра должны не позднее чем через тридцать (30) дней после назначения второго из них назначить по договоренности третьего арбитра.
2. Стороны спора должны не позднее чем через семь (7) дней после назначения третьего арбитра утвердить или отклонить назначение этого члена, который, в случае одобрения, выступает в качестве председателя арбитражной группы.
3. Если третий арбитр не был назначен в соответствии с пунктом 1, или одна из Сторон спора отклоняет назначение третьего арбитра, Генеральный директор ВТО по просьбе любой из Сторон спора в течение следующих тридцати (30) дней назначает третьего арбитра, который выступает в качестве председателя арбитражной группы.
4. Если одна из Сторон спора не назначит арбитра в соответствии с пунктом 1, другая Сторона спора может проинформировать Генерального директора ВТО, который назначит председателя арбитражной группы в течение следующих тридцати (30) дней. По назначении председатель просит Сторону спора, которая не назначила члена, сделать это в течение четырнадцати (14) дней. Если по истечении такого срока эта Сторона спора не назначит арбитра, председатель информирует Генерального директора ВТО, который делает это назначение в течение следующих тридцати (30) дней.
5. Для целей пунктов 3 и 4 в случае, если Генеральный директор ВТО является гражданином государства - члена ЕАЭС или Сингапура, с просьбой осуществить необходимые назначения обращаются к заместителю Генерального директора ВТО или следующему по старшинству сотруднику, не являющимся гражданами какой-либо из Сторон спора.
6. Для целей пунктов 3, 4 и 5, если одна из Сторон спора не является членом ВТО, Стороны спора просят Председателя Международного Суда ООН (далее именуемого "МС ООН") произвести необходимые назначения, и такое назначение должно быть принято ими. В случае, если Председатель МС ООН является гражданином какой-либо из Сторон спора, с просьбой осуществить необходимые назначения обращаются к заместителю Председателя МС ООН или следующему по старшинству сотруднику, не являющимся гражданами какой-либо из Сторон спора.
7. Датой учреждения арбитражной группы считается дата назначения последнего из трех арбитров.
8. Любое лицо, назначенное арбитром арбитражной группы, должно обладать знаниями и опытом в области права, международной торговли, других вопросов, охватываемых настоящим Соглашением, или в сфере разрешения споров, возникающих из международных торговых соглашений. Арбитр выбирается строго на основе требований объективности, надежности, здравого смысла и независимости и должен вести себя, исходя из этих требований в течение всего арбитражного разбирательства и в соответствии с приложением 14-2 (Кодекс поведения арбитров). Кроме того, председатель не должен быть гражданином, иметь свое обычное место жительства или работать на территории государства - члена ЕАЭС или Сингапура. Председателем должен являться гражданин государства, имеющего дипломатические отношения как со всеми государствами -членами ЕАЭС, так и с Республикой Сингапур. Если Сторона спора считает, что какой-либо арбитр арбитражной группы нарушает эти требования, Стороны проводят консультации, и, если они приходят к согласию, этот арбитр отстраняется и назначается новый арбитр в соответствии с настоящей статьей.

9. Егер осы бапқа сәйкес тағайындалған төрелік топтың қандай да бір төрешісі өз еркімен орнынан кетсе, талқылауға қатысуға қабілетсіз болса немесе 7-тармаққа сәйкес шеттетілсе, мирасқор бастапқыда тағайындалған төреші үшін белгіленгендей түрде тағайындалады. Мұндай жағдайда төрелік топтың жұмысы бастапқыда тағайындалған төреші өз еркімен орнынан кеткен, талқылауға қатысуға қабілетсіз болған немесе 7-тармаққа сәйкес шеттетілген күннен бастап басталатын кезеңге тоқтатыла тұрады, ал төрелік талқылауға қолданылатын барлық мерзімдер төрелік топтың жұмысы тоқтатыла тұрған кезеңге ұзартылады. Төрелік топтың жұмысы мирасқор тағайындалған күні қайта басталады. Мирасқор бастапқыда тағайындалған мүшенің барлық өкілеттіктері мен міндеттеріне ие болуға тиіс.
14.9-бап
Өкілеттіктер ауқымы
Егер дау Тараптары төрелік топты құру туралы сұрау салуды алған күннен бастап жиырма (20) күн ішінде өзге туралы уағдаласпаса, төрелік топ өкілеттіктерінің келесі ауқымы айқындалады:
"Осы Келісімнің тиісті ережелері аясында 14.7-бапқа (Төрелік талқылаудың басталуы) сәйкес төрелік топты құру туралы сұрау салуда көрсетілген мәселені зерделеу және дауды шешу жөнінде қорытынды жасау, шешім шығару және кез келген ұсынымдар беру, сондай-ақ 14.11-бапқа (Төрелік топтың баяндамасы) сәйкес жазбаша баяндама ұсыну".
14.10-бап
Төрелік талқылау
1. Егер дау Тараптары өзге шешім қабылдамаса, төрелік топтың отырыстары жабық режимде өтеді.
2. Дау Тарапының әрқайсысына құжаттарды кемінде бір рет жазбаша нысанда ұсынуға және талқылау барысында кез келген таныстырылымдар, мәлімдемелер немесе жауап мәлімдемелер кезінде қатысуға мүмкіндік беріледі. Алдын ала баяндамаға кез келген түсіндірмелерді және төрелік топ берген сұрақтарға жауаптарды қоса алғанда, дау Тарапы төрелік топқа жазбаша нысанда ұсынған барлық ақпарат немесе құжаттар екінші дау Тарапына қолжетімді болуға тиіс.
3. Екінші дау Тарапының шарасы осы Келісімге сәйкес келмейді деп тұжырымдаушы дау Тарапы осындай сәйкессіздікті белгілеу ауыртпалығын көтереді. Осы Келісімге сәйкес шара ерекше жағдайға жатады деп тұжырымдаушы дау Тарапы осы ерекше жағдайдың қолданылатынын анықтау ауыртпалығын өзі көтереді.
4. Төрелік топ қажет болған жағдайда дау Тараптарынан консультация алуға және проблеманың өзара қолайлы шешілуін немесе өзара келісілген шешімді әзірлеу үшін барабар мүмкіндіктер беруге тиіс.

9. Если какой-либо арбитр арбитражной группы, назначенный в соответствии с настоящей статьей, уходит в отставку, становится неспособным участвовать в разбирательстве или отстраняется в соответствии с пунктом 7, преемник назначается таким же образом, как это предписано для изначально назначенного арбитра. В таком случае работа арбитражной группы приостанавливается на период, начинающийся с даты, когда изначально назначенный арбитр уходит в отставку, становится неспособным участвовать в разбирательстве или отстраняется в соответствии с пунктом 7, а все сроки, применимые к арбитражной разбирательству, продлеваются на такой период, на который была приостановлена работа арбитражной группы. Работа арбитражной группы возобновляется в день назначения преемника. Преемник должен иметь все полномочия и обязанности изначально назначенного члена.
Статья 14.9
Круг полномочий
Если Стороны спора не договорятся об ином в течение двадцати (20) дней с даты получения запроса об учреждении арбитражной группы, определяется следующий круг полномочий арбитражной группы:
"Изучить в свете соответствующих положений настоящего Соглашения вопрос, указанный в запросе об учреждении арбитражной группы в соответствии со статьей 14.7 (Начало арбитражного разбирательства), и сделать выводы, вынести решения и дать любые рекомендации по разрешению спора, а также представить письменный доклад в соответствии со статьей 14.11 (Доклад арбитражной группы)".
Статья 14.10
Арбитражное разбирательство
1. Заседания арбитражной группы проходят в закрытом режиме, если Стороны спора не примут иного решения.
2. Каждой Стороне спора предоставляется возможность как минимум один раз представить документы в письменной форме и присутствовать при любых презентациях, заявлениях или ответных заявлениях в ходе разбирательства. Вся информация или документы, представленные Стороной спора в письменной форме арбитражной группе, включая любые комментарии к предварительному докладу и ответы на вопросы, заданные арбитражной группой, должны быть доступны другой Стороне спора.
3. Сторона спора, утверждающая, что мера другой Стороны спора не соответствует настоящему Соглашению, несет бремя установления такого несоответствия. Сторона спора, утверждающая, что мера подпадает под исключение в соответствии с настоящим Соглашением, несет бремя установления, что данное исключение применяется.
4. Арбитражная группа должна в случае необходимости консультироваться со Сторонами спора и предоставлять адекватные возможности для разработки взаимоприемлемого разрешения проблемы или взаимосогласованного решения.

5. Төрелік топ консенсус негізінде кез келген шешім қабылдау үшін барлық күш-жігерін жұмсайды. Егер шешім консенсуспен қабылданбаса, даулы мәселе көпшілік дауыспен шешіледі.
6. Дау Тарапының сұрау салуы бойынша немесе өз бастамасы бойынша төрелік топ төрелік талқылау үшін қолайлы деп есептейтін кез келген көзден ақпарат ала алады. Төрелік топ, сондай-ақ өз қалауы бойынша сарапшылардың пікірін сұратуға құқылы. Төрелік топ мұндай сарапшыларды таңдау алдында дау Тараптарымен кеңеседі. Осылайша алынған кез келген ақпарат дау Тараптарына ашылуға және олардың түсіндірмелері үшін ұсынылуға тиіс. Егер төрелік топ өз баяндамасын дайындау кезінде мұндай ақпаратты ескеретін болса, ол сондай-ақ осындай ақпаратқа қатысты дау Тараптарының кез келген түсіндірмелерін ескеруге тиіс.
7. Төрелік топ талқылауларының барысы туралы ақпарат және оған ұсынылған құжаттар құпия болып табылады.
8. 7-тармаққа қарамастан, дау Тараптарының кез келгені дауға қатысты өз көзқарастары туралы жария мәлімдемелер жасай алады, бірақ екінші дау Тарапы төрелік топқа жазбаша нысанда ұсынған, осы Тарап құпия ретінде айқындаған кез келген ақпарат пен құжаттарды құпия құжаттар ретінде қарауға тиіс. Егер дау Тарапы құпия ретінде белгіленген ақпаратты немесе құжаттарды жазбаша нысанда берсе, бұл Тарап екінші дау Тарапының сұрау салуынан кейін отыз (30) күннен кешіктірмей жария етілуі мүмкін ақпараттың немесе құжаттардың құпия емес қысқаша сипаттамасын беруге тиіс.
14.11-бап
Төрелік топтың алдын ала және түпкілікті баяндамасы
1. Төрелік топ дау Тараптарына:
(a) жазбаша нысандағы құжаттардың және дау Тараптарының дәлелдерінің қысқаша сипаттамасын;
(b) істің нақты мән-жайлары бойынша негіздемесі бар тұжырымдарды;
(с) осы Келісімнің ережелерін түсіндіруге немесе қолдануға қатысты және
(i) қаралып отырған шараның осы Келісім бойынша міндеттемелерге қайшы келетініне-келмейтініне; немесе
(ii) Тараптың осы Келісім бойынша өз міндеттемелерін орындаудан қандай да бір өзгеше түрде жалтарғанына-жалтармағанына қатысты өз шешімін;
(d) өкілеттіктер ауқымымен көзделген кез келген басқа да шешімді; және
(е) сәйкессіздік туралы шешім болған кезде, жауапкер Тараптың шараны осы Келісім бойынша міндеттемелерге сәйкес келтіруі туралы және дау Тараптары келіскен кезде дауды шешу тәсілдері туралы өз ұсынымын қамтитын алдын ала баяндаманы төрелік топ құрылған күннен кейін тоқсан (90) күннен немесе аса қажет болған жағдайда алпыс (60) күннен кешіктірмей ұсынады. Ол бұл мерзім сақталмайды деп есептеген жағдайларда, төрелік топтың төрағасы кідірту себептерін және төрелік топ өзінің алдын ала баяндамасын ұсынуды жоспарлап отырған күнді көрсете отырып, дау Тараптарын жазбаша хабардар етуге тиіс. Ешқандай жағдайда төрелік топ өзінің алдын ала баяндамасын құрылған күнінен кейін бір жүз жиырма (120) күннен кешіктіріп ұсынбауға тиіс.

5. Арбитражная группа прилагает все усилия для принятия любого решения на основе консенсуса. Если решение не может быть принято консенсусом, спорный вопрос решается большинством голосов.
6. По запросу Стороны спора или по собственной инициативе арбитражная группа может получать информацию из любого источника, который она посчитает подходящим для арбитражного разбирательства. Арбитражная группа также имеет право запрашивать мнение экспертов по своему усмотрению. Арбитражная группа консультируется со Сторонами спора перед выбором таких экспертов. Любая информация, полученная таким образом, должна быть раскрыта Сторонам спора и предоставлена для их комментариев.
Если арбитражная группа учитывает такую информацию при подготовке своего доклада, она также должна учитывать любые комментарии Сторон спора в отношении такой информации.
7. Информация о ходе обсуждений арбитражной группы и представленные ей документы являются конфиденциальными.
8. Несмотря на пункт 7, любая из Сторон спора может делать публичные заявления о своих взглядах в отношении спора, но должна рассматривать в качестве конфиденциальных любую информацию и документы, представленные другой Стороной спора в письменной форме арбитражной группе, которые эта Сторона определила как конфиденциальные. Если Сторона спора предоставила информацию или документы в письменной форме, обозначенные как конфиденциальные, эта Сторона не позднее чем через тридцать (30) дней после запроса другой Стороны спора должна предоставить неконфиденциальное краткое описание информации или документов в письменной форме, которые могут быть обнародованы.
Статья 14.11
Предварительный и окончательный доклад арбитражной группы
1. Арбитражная группа представляет Сторонам спора предварительный доклад, содержащий:
(a) краткое описание документов в письменной форме и аргументов Сторон спора;
(b) выводы по фактическим обстоятельствам дела с обоснованием;
(c) свое решение относительно толкования или применения положений настоящего Соглашения, и
(i) противоречит ли рассматриваемая мера обязательствам по настоящему Соглашению; или
(ii) не уклонилась ли Сторона каким-либо иным образом от выполнения своих обязательств по настоящему Соглашению;
(d) любое другое решение, предусмотренное кругом полномочий; и
(e) при наличии решения о несоответствии, ее рекомендация о том, чтобы Сторона-ответчик привела меру в соответствие с обязательствами по настоящему Соглашению, и, при согласии Сторон спора, о способах разрешения спора, не позднее девяноста (90) дней, или шестидесяти (60) дней в случае крайней необходимости, после даты учреждения арбитражной группы. В тех случаях, когда она считает, что этот срок не может быть соблюден, председатель арбитражной группы должен письменно уведомить Стороны спора, указав причины задержки и дату, когда арбитражная группа планирует представить свой предварительный доклад. Ни при каких обстоятельствах арбитражная группа не должна представлять свой предварительный доклад позднее, чем через сто двадцать (120) дней после даты ее учреждения.

2. Кез келген дау Тарапы төрелік топтың алдын ала баяндаманың нақты аспектілерін қарауы туралы жазбаша сұрау салуды ол ұсынылған кезден бастап отыз (30) күн ішінде бере алады. Төрелік топ дау Тараптарының алдын ала баяндамаға кез келген жазбаша түсіндірмелерін жазбаша түсіндірмелері алынған күннен бастап он бес (15) күн ішінде қарайды. Дау Тараптарының кез келген осындай жазбаша түсіндірмелерін қарағаннан кейін төрелік топ өз баяндамасына өзгерістер енгізе алады және өзі орынды деп есептейтін одан әрі қарауды жүргізе алады.
3. Төрелік топ дау Тараптарына өзінің түпкілікті баяндамасын алдын ала баяндаманы ұсынғаннан кейін қырық бес (45) күннен немесе аса қажет болған жағдайда отыз (30) күннен кешіктірмей ұсынады. Ол бұл мерзім сақталмайды деп есептеген жағдайларда, төрелік топтың төрағасы кідірту себептерін және төрелік топ өзінің түпкілікті баяндамасын ұсынуды жоспарлап отырған күнді көрсете отырып, дау Тараптарын жазбаша хабардар етуге тиіс. Ешқандай жағдайда төрелік топ өзінің түпкілікті баяндамасын құрылған күнінен кейін бір жүз сексен (180) күннен кешіктіріп ұсынбауға тиіс. Қорытынды есеп 1-тармақта көрсетілген мәселелерді қамтуға, алдын ала қарау кезеңінде ұсынылған дәлелдердің жеткілікті талдауын қамтуға және дау Тараптарының жазбаша түсіндірмелерін нақты жазып көрсетуге тиіс.
4. Төрелік топтың түпкілікті баяндамасын дау Тараптары нақты дауға қатысты сөзсіз қабылдауға тиіс. Төрелік топ өзінің тұжырымдары мен ұсынымдарында осы Келісімде көзделген құқықтар мен міндеттерді қоса алмайды немесе оларға нұқсан келтіре алмайды.
14.12-бап
Төрелік топтың баяндамасын орындау
1. Дау Тарапының әрқайсысы төрелік топтың түпкілікті баяндамасын адал сақтау үшін қажетті кез келген шараларды қабылдайды. Егер төрелік топ өзінің түпкілікті баяндамасында қаралып отырған шара осы Келісім бойынша міндеттемелерге сәйкес келмейтінін немесе жауапкер Тарап осы Келісім бойынша өз міндеттемелерін орындамағанын анықтаса, жауапкер Тарап мүмкіндігінше осы Келісімнің бұзылуын жоюға тиіс.
2. Түпкілікті баяндаманы ұсынғаннан кейін отыз (30) күннен кешіктірмей жауапкер Тарап, егер дереу орындау мүмкін болмаса, түпкілікті баяндаманы орындау үшін талап етілетін (бұдан әрі "ақылға қонымды мерзім" деп аталады) уақыт туралы талап қоюшы Тарапты хабардар етеді. Дау Тараптары ақылға қонымды уақыт кезеңі жөнінде келісуге ұмтылады.

2. Любая Сторона спора может подать письменный запрос о рассмотрении арбитражной группой конкретных аспектов предварительного доклада в течение тридцати (30) дней с момента его представления. Арбитражная группа рассматривает любые письменные комментарии Сторон спора к предварительному докладу в течение пятнадцати (15) дней с даты получения письменных комментариев. После рассмотрения любых таких письменных комментариев Сторон спора арбитражная группа может внести изменения в свой доклад и провести дальнейшее рассмотрение, которое она сочтет целесообразным.
3. Арбитражная группа представляет свой окончательный доклад Сторонам спора не позднее, чем через сорок пять (45) дней, или тридцать (30) дней в случае крайней необходимости, после представления предварительного доклада. В случаях, когда она считает, что этот срок не может быть соблюден, председатель арбитражной группы должен письменно уведомить Стороны спора, указав причины задержки и дату, когда арбитражная группа планирует представить свой окончательный доклад. Ни при каких обстоятельствах арбитражная группа не должна представлять свой окончательный доклад позднее, чем через сто восемьдесят (180) дней после даты ее учреждения. Итоговый отчет должен содержать вопросы, перечисленные в пункте 1, включать достаточный анализ аргументов, представленных на этапе предварительного рассмотрения, и четко отражать письменные комментарии Сторон спора.
4. Окончательный доклад арбитражной группы должен безоговорочно приниматься Сторонами спора в отношении конкретного спора. В своих выводах и рекомендациях арбитражная группа не может добавлять или ущемлять права и обязанности, предусмотренные в настоящем Соглашении.
Статья 14.12
Исполнение доклада арбитражной группы
1. Каждая Сторона спора принимает любые меры, необходимые для добросовестного соблюдения окончательного доклада арбитражной группы. Если в своем окончательном докладе арбитражная группа установит, что рассматриваемая мера не соответствует обязательствам по настоящему Соглашению или что Сторона-ответчик не выполнила свои обязательства по настоящему Соглашению, Сторона-ответчик должна, по мере возможности, устранить нарушение настоящего Соглашения.
2. Не позднее чем через тридцать (30) дней после представления окончательного доклада Сторона-ответчик уведомляет Сторону-истца о времени, которое потребуется для исполнения окончательного доклада (именуемое далее "разумный срок"), если немедленное исполнение невозможно. Стороны спора стремятся договориться о разумном периоде времени.

3. Егер дау Тараптары түпкілікті баяндаманы ұсынғаннан кейін қырық бес (45) күн ішінде ақылға қонымды мерзім туралы уағдаласпаса, талап қоюшы Тарап түпкілікті баяндаманы ұсынғаннан кейін елу (50) күннен кешіктірмей бастапқыда құрылған төрелік топтан ақылға қонымды мерзімнің ұзақтығын айқындауды жазбаша сұрай алады. Мұндай сұрау салу туралы бір мезгілде екінші дау Тарапы да хабардар етіледі. Бастапқыда құрылған төрелік топ Тараптарға ақылға қонымды мерзімнің ұзақтығы туралы өз шешімін сұрау салу берілген күннен кейін жиырма (20) күннен кешіктірмей ұсынады.
4. Егер бастапқыда құрылған төрелік топтың қандай да бір мүшесі бұдан әрі процеске қатыса алмайтын болса, 14.8-бапта (Төрелік топтың құрамы және құрылуы) көзделген рәсімдер қолданылады. Ақылға қонымды мерзімнің ұзақтығы туралы шешім шығару мерзімі 3-тармақта көрсетілген сұрау салу берілген күннен кейін отыз бес (35) күннен аспауға тиіс.
5. Жауапкер Тарап түпкілікті баяндаманы орындау үшін өзі қабылдаған кез келген шаралар туралы ақылға қонымды мерзім өткенге дейін талап қоюшы Тарапты хабардар етеді. Ақылға қонымды мерзім дау Тараптарының өзара келісімі бойынша ол аяқталғанға дейін кез келген уақытта ұзартылуы мүмкін.
6. 5-тармаққа осы Келісімнің ережелеріне сәйкес мәлімделген кез келген шараның болуына немесе сәйкестігіне қатысты дау Тараптары арасында келіспеушіліктер туындаған жағдайда, талап қоюшы Тарап бастапқыда құрылған төрелік топтан осы мәселе бойынша шешім шығаруды жазбаша сұрай алады. Мұндай сұрау салу туралы екінші Тарап, келіспеушіліктерді анық ұсыну үшін жеткілікті болатындай етіп аталған шараны сәйкес келмейді деп есептейтін кез келген нақты қаралатын шара мен 14.3-баптың (Қолданылу аясы) ережелері көрсетіле отырып, бір мезгілде хабардар етіледі. Бастапқыда құрылған төрелік топ дау Тараптарына өз шешімін сұрау салу берілген күннен кейін қырық бес (45) күннен кешіктірмей ұсынады.
7. Егер бастапқыда құрылған төрелік топтың қандай да бір мүшесі бұдан әрі процеске қатыса алмайтын болса, 14.8-бапта (Төрелік топтың құрамы және құрылуы) көзделген рәсімдер қолданылады. Шешім шығару мерзімі 6-тармақта көрсетілген сұрау салу берілген күннен кейін алпыс (60) күннен аспауға тиіс.
14.13-бап
Басқаға берудің немесе басқа да міндеттемелердің өтемақысы және оларды тоқтата тұру
1. Егер жауапкер Тарап 14.12-бапқа сәйкес (Төрелік топтың баяндамасын орындау) түпкілікті баяндаманы орындау үшін қабылданған қандай да бір шаралар туралы хабардар етпесе немесе егер төрелік топ 14.12-бапқа сәйкес (Төрелік топтың баяндамасын орындау) мәлімделген қандай да бір шараның жоқ екендігі немесе осы Келісімнің қандай да бір ережесіне сәйкес келмейді деген шешім шығарса, жауапкер Тарап өтемақы туралы өзара қолайлы келісімге қол жеткізу мақсатында талап қоюшы Тараппен келіссөздер жүргізеді.

3. Если Стороны спора в течение сорока пяти (45) дней после представления окончательного доклада не договорились о разумном сроке, Сторона-истец может не позднее, чем через пятьдесят (50) дней после представления окончательного доклада письменно запросить изначально учрежденную арбитражную группу определить продолжительность разумного срока. О таком запросе одновременно уведомляется другая Сторона спора. Изначально учрежденная арбитражная группа представляет Сторонам свое решение о продолжительности разумного срока не позднее, чем через двадцать (20) дней после даты подачи запроса.
4. В случае, если какой-либо член изначально учрежденной арбитражной группы больше не может принять участие в процессе, применяются процедуры, предусмотренные статьей 14.8 (Состав и учреждение арбитражной группы). Срок вынесения решения о продолжительности разумного срока должен составлять не более тридцати пяти (35) дней21 после даты подачи запроса, указанного в пункте 3.
5. Сторона-ответчик уведомляет сторону-истца до истечения разумного срока о любых мерах, предпринятых ею для исполнения окончательного доклада. Разумный срок может быть продлен по взаимному согласию Сторон спора в любое время до его истечения.
6. В случае возникновения разногласий между Сторонами спора относительно наличия или соответствия любой меры, заявленной в соответствии с пунктом 5, положениям настоящего Соглашения, Сторона-истец может письменно запросить изначально учрежденную арбитражную группу вынести решение по этому вопросу. О таком запросе одновременно уведомляется другая Сторона с указанием любой конкретной рассматриваемой меры и положений статьи 14.3 (сфера действия), которым она считает эту меру несоответствующей, таким образом, чтобы этого было достаточно для ясного представления разногласий. Изначально учрежденная арбитражная группа представляет Сторонам спора свое решение не позднее, чем через сорок пять (45) дней после даты подачи запроса.
7. В случае, если какой-либо член изначально учрежденной арбитражной группы больше не может принять участие в процессе, применяются процедуры, предусмотренные статьей 14.8 (Состав и учреждение арбитражной группы). Срок вынесения решения должен составлять не более шестидесяти (60) дней22 после даты подачи запроса, указанного в пункте 6.
Статья 14.13
Компенсация и приостановление уступок или других обязательств
1. В случае, если Сторона-ответчик не уведомляет о каких-либо мерах, предпринятых для исполнения окончательного доклада в соответствии со статьей 14.12 (Исполнение доклада арбитражной группы), или если арбитражная группа выносит решение о том, что какая-либо мера, заявленная в соответствии со статьей 14.12 (Исполнение доклада арбитражной группы) не существует или не соответствует какому-либо положению настоящего Соглашения, Сторона-ответчик вступает в переговоры со Стороной-истцом с целью достижения взаимоприемлемого соглашения о компенсации.

2. Егер дау Тараптары өтемақы туралы уағдаласпаса:
(а) ақылға қонымды мерзім өткеннен; немесе
(b) төрелік топтың 14.12-бапқа (Төрелік топтың баяндамасын орындау) сәйкес мәлімделген кез келген шараның жоқ екендігі немесе оның осы Келісімнің қандай да бір ережесіне қайшы келетіні туралы шешімі шығарылғаннан кейін отыз (30) күн ішінде мән-жайларға байланысты, талап қоюшы Тараптың жауапкер Тарапты хабардар еткеннен кейін төрелік топ осы Келісімге сәйкес келмейді деп таныған шарамен мәні бірдей, осы Келісімнен туындайтын басқаға берудің немесе басқа да міндеттемелердің қолданылуын тоқтата тұруға құқығы бар. Хабарламада талап қоюшы Тарап тоқтата тұруға ниет білдіріп отырған басқаға берудің немесе басқа да міндеттемелердің деңгейі көрсетіледі және тоқтата тұруға негізделген себептер көрсетіледі. Талап қоюшы Тарап 4-тармақты ескере отырып, өз хабарламасы жауапкер Тарапқа жеткізілгеннен кейін жиырма (20) күннен соң тоқтата тұруға кірісе алады.
3. 2-тармаққа сәйкес қандай да бір басқаға берудің немесе басқа да міндеттемелердің күшін тоқтата тұру туралы мәселені қарау кезінде:
(а) талап қоюшы Тарап алдымен төрелік топтың 14.11-бапта (Төрелік топтың алдын ала және түпкілікті баяндамасы) көрсетілген түпкілікті баяндамасына сәйкес осы Келісім бойынша міндеттемелерге сәйкес келмеу анықталған сол секторға (секторларға) қатысты басқаға берудің немесе басқа да міндеттемелердің қолданылуын тоқтата тұруға тырысуға тиіс;
(b) егер талап қоюшы Тарап сол секторға (секторларға) қатысты басқаға беруді немесе басқа да міндеттемелерді тоқтата тұруды орынсыз немесе тиімсіз деп есептесе, ол басқа секторға (секторларға) қатысты басқаға берудің немесе басқа да міндеттемелердің қолданылуын тоқтата тұруы мүмкін; және
(с) талап қоюшы Тарап оларды тоқтата тұру осы Келісімнің жұмыс істеуін барынша аз дәрежеде бұзатын басқаға беруді немесе басқа да міндеттемелерді қарастыратын болады.
4. Жауапкер Тарап бастапқыда құрылған төрелік топтан қолданылуын талап қоюшы Тарап тоқтата тұруға ниет білдіріп отырған басқаға беру немесе басқа да міндеттемелер деңгейінің төрелік топ осы Келісімге сәйкес келмейді деп таныған шара әсер еткен басқаға беруге немесе басқа да міндеттемелерге баламалы болып табылатыны-болып табылмайтыны туралы шешім шығару жөнінде жазбаша түрде сұрау салуы мүмкін. Талап қоюшы Тарап мұндай сұрау салу туралы 2-тармақта көрсетілген жиырма күндік (20 күндік) мерзім өткенге дейін хабардар етіледі. Бастапқыда құрылған төрелік топ қажет болған жағдайда сарапшылардың пікірін сұрата отырып, дау Тараптарына өз шешімін сұрау салу берілген күннен бастап отыз (30) күннен кешіктірмей ұсынады. Басқаға берудің немесе басқа да міндеттемелердің қолданылуы төрелік топ өз шешімін шығарғанға дейін тоқтатылмауға тиіс және кез келген тоқтата тұру төрелік топтың шешіміне сәйкес келуге тиіс.

2. Если Стороны спора не договорились о компенсации в течение тридцати (30) дней после:
(a) истечения разумного срока; или
(b) вынесения решения арбитражной группы о том, что любая мера, заявленная в соответствии со статьей 14.12 (Исполнение доклада арбитражной группы), не существует или противоречит какому-либо положению настоящего Соглашения,
в зависимости от обстоятельств, Сторона-истец имеет право после уведомления Стороны-ответчика приостановить действие уступок или других обязательств, вытекающих из настоящего Соглашения, равнозначных тем, которые затрагиваются мерой, которую арбитражная группа признала несоответствующей настоящему Соглашению. В уведомлении указываются уровень уступок или других обязательств, действие которых Сторона-истец намеревается приостановить, и причины, на которых основано приостановление. Сторона-истец может приступить к приостановлению через двадцать (20) дней после доставки ее уведомления Стороне-ответчику с учетом пункта 4.
3. При рассмотрении вопроса о том, действие каких уступок или других обязательств приостановить в соответствии с пунктом 2:
(a) Сторона-истец должна сначала попытаться приостановить действие уступок или других обязательств в отношении того же сектора (секторов), в котором в соответствии с окончательным докладом арбитражной группы, указанным в статье 14.11 (предварительный и окончательный доклад арбитражной группы), установлено несоответствие обязательствам по настоящему Соглашению;
(b) если Сторона-истец считает, что приостановление уступок или других обязательств в отношении того же сектора (секторов) нецелесообразно или неэффективно, она может приостановить действие уступок или других обязательств в отношении другого сектора (секторов); и
(c) Сторона-истец будет рассматривать те уступки или другие обязательства, приостановление которых в наименьшей степени нарушит функционирование настоящего Соглашения.
4. Сторона-ответчик может письменно запросить изначально учрежденную арбитражную группу вынести решение о том, является ли уровень уступок или других обязательств, действие которых Сторона-истец намеревается приостановить, эквивалентным тем, на которые повлияла мера, признанная арбитражной группой несоответствующей настоящему Соглашению. Сторона- истец уведомляется о таком запросе до истечения двадцатидневного (20- дневного) срока, указанного в пункте 2. Изначально учрежденная арбитражная группа, запросив при необходимости мнение экспертов, представляет Сторонам спора свое решение не позднее тридцати (30) дней с даты подачи запроса. Действие уступок или других обязательств не должно приостанавливаться до тех пор, пока арбитражная группа не вынесет свое решение, и любое приостановление должно соответствовать решению арбитражной группы.

5. Егер бастапқыда құрылған төрелік топтың қандай да бір мүшесі бұдан әрі процеске қатыса алмайтын болса, 14.8-бапта (Төрелік топтың құрамы және құрылуы) көзделген рәсімдер қолданылады. Шешім шығару мерзімі 4-тармақта көрсетілген сұрау салу берілген күннен кейін қырық бес (45) күннен аспауға тиіс.
6. 1-тармақта көрсетілген өтемақы және 2-тармақта көрсетілген тоқтата тұру уақытша шаралар болып табылады. Төрелік топтың түпкілікті баяндамасында айқындалғандай, өтемақы да, тоқтата тұру да осы Келісімге кез келген сәйкессіздікті толық жоюдан артық болмайды. Кез келген тоқтата тұру сәйкессіздік толығымен жойылғанға – дейін немесе 14.14-бапқа (Міндеттемелерді орындауға шолу) сай сәйкессіздіктің жойылғаны немесе дау Тараптарының өзгеше түрде өзара қолайлы шешімге қол жеткізбегені айқындалғанға дейін ғана қолданылады.
14.14-бап
Міндеттемелерді орындауға шолу
1. Егер жауапкер Тарап төрелік топтың түпкілікті баяндамасында бастапқыда айқындалғандай, осы Келісімге сәйкессіздікті өзі жойдым деп есептесе, ол бастапқыда тағайындалған төрелік топтан осы мәселе бойынша шешім шығару жөнінде жазбаша түрде сұрау салуы мүмкін. Мұндай сұрау салу туралы екінші дау Тарапы бір мезгілде хабардар етіледі. Бастапқыда тағайындалған төрелік топ дау Тараптарына өз шешімін сұрау салу берілген күннен кейін қырық бес (45) күннен кешіктірмей ұсынады. Егер төрелік топ жауапкер Тарап осы Келісімде көрсетілген ережелерге сәйкессіздікті жойды деп шешсе, талап қоюшы Тарап өзі енгізген басқаға беруді немесе басқа да міндеттемелерді кез келген тоқтата тұруды қолдануды тоқтатуға тиіс.
2. Егер бастапқыда құрылған төрелік топтың қандай да бір мүшесі бұдан әрі процеске қатыса алмайтын болса, 14.8-бапта (Төрелік топтың құрамы және құрылуы) көзделген рәсімдер қолданылады. Шешім шығару мерзімі 1-тармақта көрсетілген сұрау салу берілген күннен кейін алпыс (60) күннен аспауға тиіс.
14.15-бап
Төрелік талқылауды тоқтата тұру және тоқтату
1. Төрелік топ екі дау Тараптарының жазбаша сұрау салуы бойынша өз жұмысын кез келген уақытта дау Тараптарымен келісілген, он екі (12) айдан аспайтын мерзімге тоқтата тұрады және өз жұмысын талап қоюшы Тараптың жазбаша сұрау салуы бойынша осы келісілген кезеңнің соңында немесе екі дау Тараптарының жазбаша сұрау салуы бойынша осы келісілген кезең аяқталғанға дейін жаңартады. Егер талап қоюшы Тарап тоқтата тұрудың келісілген кезеңі аяқталғанға дейін төрелік топтың жұмысын жаңартуды талап етпесе, осы тарауға сәйкес басталған дауды шешу рәсімдері тоқтатылған болып есептеледі. 14.4-бапқа сәйкес (Дауды шешу орнын таңдау) төрелік топтың жұмысын тоқтата тұру немесе тоқтату дау Тараптарының кез келгенінің басқа талқылаудағы құқықтарына нұқсан келтірмейді.

5. В случае, если какой-либо член изначально учрежденной арбитражной группы больше не может принять участие в процессе, применяются процедуры, предусмотренные статьей 14.8 (Состав и учреждение арбитражной группы). Срок вынесения решения должен составлять не более сорока пяти (45) дней23 после даты подачи запроса, указанного в пункте 4.
6. Компенсация, указанная в пункте 1, и приостановление, указанное в пункте 2, являются временными мерами. Ни компенсация, ни приостановление не предпочтительнее полного устранения любого несоответствия настоящему Соглашению, как определено в окончательном докладе арбитражной группы. Любое приостановление применяется только до тех пор, пока несоответствие не будет полностью устранено, или не будет определено в соответствии со статьей 14.14 (обзор исполнения обязательств), что несоответствие было устранено, или Стороны спора иным образом не достигнут взаимоприемлемого решения.
Статья 14.14
Обзор исполнения обязательств
1. Если Сторона-ответчик считает, что она устранила несоответствие настоящему Соглашению, как изначально было определено в окончательном докладе арбитражной группы, она может письменно запросить изначально назначенную арбитражную группу вынести решение по данному вопросу. О таком запросе одновременно уведомляется другая Сторона спора. Изначально назначенная арбитражная группа представляет Сторонам спора свое решение не позднее чем через сорок пять (45) дней после даты подачи запроса. Если арбитражная группа решит, что Сторона-ответчик устранила несоответствие положениям настоящего Соглашения, Сторона-истец должна прекратить применять любое приостановление уступок или других обязательств, которое она ввела.
2. В случае, если какой-либо член изначально учрежденной арбитражной группы больше не может принять участие в процессе, применяются процедуры, предусмотренные статьей 14.8 (состав и учреждение арбитражной группы). Срок вынесения решения должен составлять не более шестидесяти (60) дней24 после даты подачи запроса, указанного в пункте 1.
Статья 14.15
Приостановление и прекращение арбитражного разбирательства
1. Арбитражная группа по письменному запросу обеих Сторон спора приостанавливает свою работу в любое время на срок, согласованный Сторонами спора, не превышающий двенадцать (12) месяцев, и возобновляет свою работу в конце этого согласованного периода по письменному запросу Стороны-истца, или до истечения этого согласованного периода по письменному запросу обеих Сторон спора. Если Сторона-истец не требует возобновления работы арбитражной группы до истечения согласованного периода приостановления, процедуры разрешения спора, начатые в соответствии с настоящей главой, считаются прекращенными. В соответствии со статьей 14.4 (Выбор места разрешения спора) приостановление или прекращение работы арбитражной группы не ущемляют права любой из Сторон спора в другом разбирательстве.

2. Тараптар кез келген уақытта осы тарауға сәйкес басталған дауларды шешу рәсімдерін тоқтату туралы жазбаша уағдаласа алады.
14.16-бап
Рәсім қағидалары
Осы тарауға сәйкес дауларды шешу рәсімдері 14-1-қосымшасымен (Төрелік іс жүргізу тәртібі) реттеледі.
14.17-бап
Түсіндіру қағидалары
Төрелік топ халықаралық жария құқықты түсіндірудің әдеттегі қағидаларына сәйкес осы Келісімде көрсетілген ережелерді түсіндіреді.
14.18-бап
Шығыстар
Әрбір Тарап өзі тағайындаған төрешінің шығыстарын, сондай-ақ құқықтық көмекке арналған өз шығыстары мен шығасыларын көтереді. Төрелік топ төрағасының шығыстарын және талқылауды жүргізуге байланысты басқа да шығыстарды дау Тараптары тең үлеспен көтереді.
14.19-бап
Мерзімі
1. Осы тарауда белгіленген барлық мерзімдер күнтізбелік күндермен есептеледі, бұл ретте бірінші күн, егер өзгеше көрсетілмесе, сілтеме жасалатын іс-қимылдан немесе фактіден кейінгі күн болып есептеледі.
2. Осы тарауда көрсетілген кез келген мерзім Тараптардың өзара келісімі бойынша өзгертілуі мүмкін.
14-1-ҚОСЫМША
ТӨРЕЛІК ІС ЖҮРГІЗУ ТӘРТІБІ
Жалпы ережелер
1. 14-тарауда (Дауларды шешу) көрсетілген анықтамалар осы Қосымшаға қолданылады. Осы Қосымшаның және 14-2-қосымшаның (Төрешілердің мінез-құлық кодексі) мақсаттары үшін қосымша:
"кеңесші" төрелік талқылауға байланысты осы Тарапқа консультация беру немесе көмек көрсету үшін Тарап шақырған адамды білдіреді;
"көмекші" төрешіні тағайындау шарттарына сәйкес зерттеу жүргізетін немесе төрешіге көмек көрсететін адамды білдіреді;
"кандидат" 14.8-бапқа сәйкес (Төрелік топтың құрамы және құрылуы) төреші ретінде таңдау үшін қаралатын жеке тұлғаны білдіреді;
"өкіл" осы Келісімге сәйкес даудың мақсаттары үшін Тарапты білдіретін Тараптың мемлекеттік органы, ведомствосы немесе кез келген басқа да жария заңды тұлғасы тағайындаған қызметкерді немесе кез келген адамды білдіреді.
"персонал" төрешінің қызметіне қатысты бөлікте көмекшіні қоспағанда, төрешінің басшылығындағы және бақылауындағы кез келген адамды білдіреді.
2. Егер Тараптар өзгеше туралы уағдаласпаса, осы Қосымша 14-тарауға (Дауларды шешу) сәйкес дауларды шешу рәсімдеріне қолданылады.
3. Талап қоюшы Тарап дауларды шешу рәсімдерін материалдық-техникалық қамтамасыз ету үшін, атап айтқанда, егер өзгеше келісілмесе, тыңдауларды ұйымдастыру үшін жауапты болады.
Хабарламалар
4. Дау Тараптары мен төрелік топ тиісті тараптарға жазбаша нысанда ұсынылған кез келген сұрау салуды, хабарламаны, құжаттарды немесе басқа да құжатты сол күні факсимильдік берумен, тапсырысты пошта жөнелтілімімен, курьер арқылы, қолхатпен табыс ету арқылы немесе жөнелту фактісін растауды қамтамасыз ететін кез келген басқа байланыс құралының көмегімен берілген қағаз көшірмесімен қоса электрондық пошта арқылы бір мезгілде беруге тиіс. Егер өзгеше дәлелденбесе, электрондық поштамен берілетін хабарлама оны жіберген күні алынған болып есептеледі.

2. Стороны спора могут в любое время письменно договориться о прекращении процедур разрешения споров, начатых в соответствии с настоящей главой.
Статья 14.16
Правила процедуры
Процедуры разрешения споров в соответствии с настоящей главой регулируются приложением 14-1 (Порядок арбитражного производства).
Статья 14.17
Правила толкования
Арбитражная группа толкует положения настоящего Соглашения в соответствии с обычными правилами толкования международного публичного права.
Статья 14.18
Расходы
Каждая Сторона спора несет расходы назначенного им арбитра, а также свои расходы и издержки на правовую помощь. Расходы председателя арбитражной группы и другие расходы, связанные с ведением разбирательства, Стороны спора несут в равных долях.
Статья 14.19
Сроки
1. Все сроки, установленные в настоящей главе, считаются в календарных днях, причем первым днем считается день, следующий за действием или фактом, к которому делается отсылка, если не указано иное.
2. Любой срок, указанный в настоящей главе, может быть изменен по взаимному согласию Сторон.
ПРИЛОЖЕНИЕ 14-1
ПОРЯДОК АРБИТРАЖНОГО ПРОИЗВОДСТВА
Общие положения
1. Определения, указанные в главе 14 (Разрешение споров), применяются к настоящему приложению. В дополнение, для целей настоящего приложения и приложения 14-2 (Кодекс поведения арбитров):
"советник" означает лицо, приглашенное Стороной для консультирования или оказания помощи этой Стороне в связи с арбитражным разбирательством;
"помощник" означает лицо, которое в соответствии с условиями назначения арбитра проводит исследование или оказывает помощь арбитру;
"кандидат" означает физическое лицо, которое рассматривается для выбора в качестве арбитра в соответствии со статьей 14.8 (Состав и учреждение арбитражной группы).
"представитель" означает сотрудник или любое лицо, назначенное государственным органом, ведомством или любым другим публичным юридическим лицом Стороны, который представляет Сторону для целей спора в соответствии с настоящим Соглашением.
"персонал" в части, касающейся деятельности арбитра, означает любое лицо, находящееся под руководством и контролем арбитра, за исключением помощника.
2. Настоящее приложение применяется к процедурам разрешения споров в соответствии с главой 14 (Разрешение споров), если Стороны не договорились об ином.
3. Сторона-истец отвечает за материально-техническое обеспечение процедур разрешения споров, в частности, за организацию слушаний, если не согласовано иное.
Уведомления
4. Стороны спора и арбитражная группа должны одновременно передавать соответствующим сторонам любой запрос, уведомление, документы, представленные в письменной форме, или другой документ по электронной почте с бумажной копией, представленной в тот же день факсимильной передачей, заказной почтовым отправлением, курьером, вручением под расписку или с помощью любого другого средства связи, которое обеспечивает подтверждение факта отправки. Если не доказано иное, сообщение по электронной почте считается полученным в день его отправки.

5. Барлық хабарламалар 15.3-бапта (Байланыс пункттері) көрсетілген дау Тараптарының тиісті байланыс пункттеріне жіберілуге тиіс.
6. Кез келген сұрау салудағы, хабарламадағы, жазбаша нысанда ұсынылған құжаттардағы немесе төрелік талқылауға қатысы бар басқа да құжаттағы техникалық сипаттағы елеусіз қателер екінші дау Тарапының қарсылықтары болмаса, осы қосымшаның 4-5-қағидаларына сәйкес өзгерістерді анық көрсететін жаңа құжатты беру арқылы түзетілуі мүмкін.
7. Егер құжат жеткізілген соңғы күн қандай да бір дау Тарапының ресми мемлекеттік мерекесімен тұспа-тұс келсе, құжат келесі жұмыс күні жеткізіледі.
Төрелік талқылаудың басталуы
8. Егер дау Тараптары өзгеше туралы уағдаласпаса, дау Тараптары немесе төрелік топ төрешілерге төленуге тиіс сыйақы мен шығыстар мәселелерін қоса алғанда, орынды деп есептейтін мәселелерді айқындау үшін олар төрелік топ құрылған кезден бастап жеті күн ішінде төрелік топпен кездесуге тиіс. Төрешілер мен дау Тараптарының өкілдері осы отырысқа телефон арқылы немесе бейнеконференция арқылы қатыса алады.
Құжаттарды жазбаша нысанда бастапқы ұсыну
9. Талап қоюшы Тарап өз құжаттарын төрелік топ құрылған күннен кейін
21 күннен кешіктірмей жазбаша нысанда ұсынады. Жауапкер Тарап өз құжаттарын талап қоюшы Тараптың құжаттары жазбаша нысанда жеткізілген күннен кейін 21 күннен кешіктірмей жазбаша нысанда ұсынады.
Төрелік топтардың жұмысы
10. Төрелік топтың төрағасы оның барлық отырыстарында төрағалық етеді. Төрелік топ төрағаға әкімшілік және процестік шешімдер қабылдау өкілеттігін бере алады.
11. Егер 14-тарауда (Дауларды шешу) өзгеше көзделмесе, төрелік топ өз қызметін телефон, факсимильдік немесе компьютерлік байланысты қоса алғанда, кез келген байланыс құралдарының көмегімен жүзеге асыра алады.
12. Төрелік топтың отырыстарына тек төрешілер ғана қатыса алады, бірақ төрелік топ өздерінің талқылаулары кезінде өз көмекшілеріне қатысуға рұқсат беруі мүмкін.
13. Талқылау барысында көтерілген барлық мәселелерді қарау және төрелік топтың кез келген шешімдерінің жобаларын дайындау төрелік топтың айрықша міндеті болып табылады және бұл міндет берілмеуге тиіс.
14. 14-тарауда (Дауларды шешу), осы қосымшада немесе 14-2-қосымшада (Төрешілердің мінез-құлық кодексі) көзделмеген рәсімдік мәселе туындаған жағдайда, оның ішінде аса қажет болған жағдайда, төрелік топ дау Тараптарымен консультациялардан кейін осы ережелерге сәйкес келетін қажетті рәсімді бекіте алады.

5. Все уведомления должны быть адресованы соответствующим контактным пунктам Сторон спора, указанным в статье 15.3. (Контактные пункты).
6. Незначительные ошибки технического характера в любом запросе, уведомлении, документах, представленных в письменной форме, или другом документе, относящемся к арбитражному разбирательству, в отсутствие возражений другой Стороны спора могут быть исправлены путем передачи в соответствии с правилами 4 - 5 настоящего приложения нового документа, четко указывающего на изменения.
7. Если последний день доставки документа приходится на официальный государственный праздник какой-либо из Сторон спора, документ доставляется на следующий рабочий день.
Начало арбитражного разбирательства
8. Если Стороны спора не договорились об ином, они должны встретиться с арбитражной группой в течение семи дней с момента ее создания, чтобы определить такие вопросы, которые Стороны спора или арбитражная группа сочтут целесообразными, включая вопросы вознаграждения и расходов, подлежащих выплате арбитрам. Арбитры и представители Сторон спора могут принимать участие в этом заседании по телефону или по видеоконференции.
Первоначальное представление документов в письменной форме
9. Сторона-истец представляет свои документы в письменной форме не позднее, чем через 21 день после даты учреждения арбитражной группы. Сторона-ответчик представляет свои документы в письменной форме не позднее, чем через 21 день после даты доставки документов в письменной форме Стороны-истца.
Работа арбитражных групп
10. Председатель арбитражной группы председательствует на всех ее заседаниях. Арбитражная группа может делегировать председателю полномочия принимать административные и процессуальные решения.
11. Если в главе 14 (Разрешение споров) не предусмотрено иное, арбитражная группа может осуществлять свою деятельность с помощью любых средств связи, включая телефонную, факсимильную или компьютерную связь.
12. В заседаниях арбитражной группы могут принимать участие только арбитры, но арбитражная группа может разрешить своим помощникам присутствовать при своих обсуждениях.
13. Рассмотрение всех вопросов, поднятых в ходе разбирательства, и подготовка проектов любых решений арбитражной группы являются исключительной обязанностью арбитражной группы, и эта обязанность не должна делегироваться.
14. В случае возникновения процедурного вопроса, не предусмотренного главой 14 (Разрешение споров), настоящим приложением или приложением 14-2 (Кодекс поведения арбитров), в том числе в случае крайней необходимости, арбитражная группа после консультаций со Сторонами спора может утвердить необходимую процедуру, соответствующую этим положениям.

15. Төрелік топ қандай да бір мерзімді немесе 14-тарауда (Дауларды шешу), осы қосымшада немесе 14-2-қосымшада (Төрешілердің мінез-құлық кодексі) көзделген рәсімді өзгерту қажет деп есептесе, ол дау Тараптарына ұсынылған өзгерістің себептері туралы жазбаша хабар береді. Дау Тараптары өзара келісім бойынша кез келген мерзімді немесе рәсімді өзгерте алады.
Төрешілерді ауыстыру
16. Егер төреші талқылауға қатыса алмайтын болса, өздігінен бас тартуды мәлімдейді немесе ол ауыстырылуға тиіс болса, ауыстыру 14.8-бапқа (Төрелік топтың құрамы және құрылуы) сәйкес таңдалуға тиіс.
17. Егер дау Тарапы төреші 14.8-баптың (Төрелік топтың құрамы және құрылуы) 7-тармағының немесе 14-2-қосымшаның (Төрешілердің мінез-құлық кодексі) талаптарына сәйкес келмейді және осы себепке байланысты ауыстырылуға тиіс деп есептесе, онда бұл дау Тарапы екінші дау Тарапы төрешінің көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуін куәландыратын мән-жайлар туралы өзіне белгілі болған кезден бастап 15 күн ішінде хабардар етуге тиіс.
18. Егер дау Тарапы төрағадан басқа, төреші 14.8-баптың (Төрелік топтың құрамы және құрылуы) 7-тармағының немесе 14-2-қосымшаның (Төрешілердің мінез-құлық кодексі) талаптарына сәйкес келмейді деп есептесе, дау Тараптары консультациялар жүргізеді және олар келіскен жағдайда, төрешіні ауыстырады және 14.8-бапта (Төрелік топтың құрамы және құрылуы) көзделген рәсімге сәйкес ауыстыратын адамды таңдайды.
19. Егер дау Тараптары төрешіні ауыстыру қажеттігі туралы уағдаласа алмаса, дау Тараптарының кез келгені мұндай мәселенің шешімі түпкілікті болып табылатын төрелік топ төрағасының қарауына беру туралы өтінішхат жасай алады.
20. Егер дау Тарапы төрелік топтың төрағасы 14.8-баптың (Төрелік топтың құрамы және құрылуы) 7-тармағының немесе 14-2-қосымшаның (Төрешілердің мінез-құлық кодексі) талаптарына сәйкес келмейді деп есептесе, дау Тараптары консультациялар жүргізеді және олар келіскен жағдайда төрағаны ауыстырады және 14.8-бапта (Төрелік топтың құрамы және құрылуы) көзделген рәсімге сәйкес ауыстыратын адамды таңдайды.
21. Егер дау Тараптары төрағаны ауыстыру қажеттігі туралы уағдаласа алмаса, мұндай мәселе ДСҰ-ның Бас директорының қарауына беріледі. ДСҰ-ның Бас директорының төрағаны ауыстыру қажеттігі туралы шешімі түпкілікті шешім болып табылады. Егер ДСҰ-ның Бас директоры ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің немесе Сингапурдың азаматы болып табылған жағдайда, қажетті тағайындауларды жүзеге асыру өтінішімен ДСҰ-ның Бас директорының орынбасарына немесе қандай да бір дау Тараптарының азаматы болып табылмайтын, одан кейінгі шенді қызметкеріне жүгінеді.

15. Когда арбитражная группа считает, что необходимо изменить какой-либо срок или процедуру, предусмотренную главой 14 (Разрешение споров), настоящим приложением или приложением 14-2 (Кодекс поведения арбитров), она письменно информирует Стороны спора о причинах рекомендованного изменения. Стороны спора могут по взаимному согласию изменить любой срок или процедуру.
Замена арбитров
16. Если арбитр не может участвовать в разбирательстве, заявляет самоотвод или должен быть заменен, замена должна быть выбрана в соответствии со статьей 14.8 (Состав и учреждение арбитражной группы).
17. Если Сторона спора считает, что арбитр не соответствует требованиям пункта 7 статьи 14.8 (Состав и учреждение арбитражной группы) или приложения 14-2 (Кодекс поведения арбитров), и по этой причине должен быть заменен, то эта Сторона спора должна уведомить другую Сторону спора в течение 15 дней с момента, когда ей стало известно об обстоятельствах, свидетельствующих о несоответствии арбитра указанным требованиям.
18. Если Сторона спора считает, что арбитр, кроме председателя, не соответствует требованиям пункта 7 статьи 14.8 (Состав и учреждение арбитражной группы) или приложения 14-2 (Кодекс поведения арбитров), Стороны спора проводят консультации и, в случае их согласия, заменяют арбитра и выбирают замену в соответствии с процедурой, предусмотренной статьей 14.8 (Состав и учреждение арбитражной группы).
19. Если Стороны спора не могут договориться о необходимости замены арбитра, любая из Сторон спора может ходатайствовать о передаче такого вопроса на рассмотрение председателю арбитражной группы, решение которого является окончательным.
20. Если Сторона спора считает, что председатель арбитражной группы не соответствует требованиям пункта 7 статьи 14.8 (Состав и учреждение арбитражной группы) или приложения 14-2 (Кодекс поведения арбитров), Стороны спора проводят консультации и, в случае их согласия, заменяют председателя и выбирают замену в соответствии с процедурой, предусмотренной статьей 14.8 (Состав и учреждение арбитражного группы).
21. Если Стороны спора не могут договориться о необходимости замены председателя, такой вопрос передается на рассмотрение Генеральному директору ВТО. Решение Генерального директора ВТО о необходимости замены председателя является окончательным. В случае, если Генеральный директор ВТО является гражданином государства - члена ЕАЭС или Сингапура, с просьбой осуществить необходимые назначения обращаются к заместителю Генерального директора ВТО или следующему по старшинству сотруднику, не являющимся гражданами какой-либо из Сторон спора.

22. 21-қағиданың мақсаттары үшін, егер Тараптардың біреуі ДСҰ-ға мүшесі болмаса, "ДСҰ-ның Бас директоры" деп айтуы "БҰҰ ХС Президенті" деп ауыстырылады. Егер БҰҰ ХС Төрағасы қандай да бір дау Тараптарының азаматы болып табылған жағдайда, қажетті тағайындауларды жүзеге асыру өтінішімен БҰҰ ХС Төрағасының орынбасарына немесе қандай да бір дау Тараптарының азаматы болып табылмайтын, одан кейінгі шенді қызметкеріне жүгінеді.
23. Төрелік топтың жұмысы осы қосымшаның 18-22-қағидаларында көзделген рәсімдерді орындау мерзіміне тоқтатыла тұрады.
Тыңдаулар
24. Төраға дау Тараптарымен және басқа да төрешілермен консультациялар жүргізе отырып, тыңдаудың күні мен уақытын белгілейді және оны дау Тараптарына жазбаша нысанда растайды. Егер дау Тараптарының ешқайсысы қарсылық білдірмесе, төрелік топ тыңдауды шақырмау жөнінде шешім қабылдай алады.
25. Егер дау Тараптары өзгеше туралы уағдаласпаса, тыңдау талап қоюшы Тараптың аумағында өткізіледі.
26. Егер дау Тараптары бұл туралы уағдаласса, төрелік топ қосымша тыңдаулар шақыра алады.
27. Барлық төрешілер барлық тыңдаулар кезінде қатысып отырулары тиіс.
28. Тыңдауға мына адамдар қатыса алады:
(а) дау Тараптарының өкілдері;
(b) дау Тараптарының кеңесшілері;
(с) әкімшілік персонал, ауызша аударатын аудармашылар, жазбаша аударатын аудармашылар және отырыс хатшылары; және
(d) төрешілердің көмекшілері.
Дау Тараптарының өкілдері мен кеңесшілері ғана төрелік топтың алдында сөз сөйлей алады.
29. Тыңдауды өткізу күніне дейін 3 күннен кешіктірмей дау Тараптарының әрқайсысы төрелік топқа және бір мезгілде екінші дау Тарапына тыңдау шеңберінде ауызша дәлелдемелерімен жарыссөзде немесе осы Тараптың атынан істі ұсына отырып сөз сөйлейтін адамдардың, сондай-ақ тыңдауға қатысатын басқа да өкілдердің немесе кеңесшілердің тізімін ұсынады.
30. Төрелік топ талап қоюшы Тарап пен жауапкер Тарапқа тең уақыт берілуін қамтамасыз ете отырып, тыңдауды былайша өткізеді:
Құжаттарды ұсыну
(а) талап қоюшы Тараптың құжаттарды ұсынуы;
(b) жауапкер Тараптың құжаттарды ұсынуы;
Жарыссөз
(а) талап қоюшы Тараптың дәлелдемелерін ұсынуы;
(b) жауапкер Тараптың қарсы дәлелдемелерін ұсынуы.
31. Төрелік топ әрбір тыңдаудың стенограммасын дайындауды және оны Тараптарға мүмкіндігінше қысқа мерзімде беруді қамтамасыз етеді.
32. Төрелік топтың келісімімен дау Тарапы тыңдау барысында туындаған кез келген мәселеге жауап ретінде жазбаша нысанда қосымша құжаттарды ұсына алады. Екінші дау Тарапына сондай-ақ кез келген осындай қосымша құжаттарға жазбаша нысанда жазбаша түсіндірмелер беру мүмкіндігі беріледі.
Жазбаша нысандағы мәселелер

22. Для целей правила 21, если одна из Сторон не является членом ВТО, упоминание "Генерального директора ВТО" заменяется на "Президента МС ООН". В случае, если Председатель МС ООН является гражданином какой- либо из Сторон спора, с просьбой осуществить необходимые назначения обращаются к заместителю Председателя МС ООН или следующему по старшинству сотруднику, не являющимся гражданами какой-либо из Сторон спора.
23. Работа арбитражной группы приостанавливается на срок выполнения процедур, предусмотренных правилами 18-22 настоящего приложения.
Слушания
24. Председатель устанавливает дату и время слушаний, консультируясь со Сторонами спора и другими арбитрами, и подтверждает это в письменной форме Сторонам спора. Если ни одна из Сторон спора не возражает, арбитражная группа может принять решение не созывать слушание.
25. Если Стороны спора не договорились об ином, слушание проводится на территории Стороны-истца.
26. Арбитражная группа может созывать дополнительные слушания, если Стороны спора договорятся об этом.
27. Все арбитры должны присутствовать на протяжении всех слушаний.
28. Следующие лица могут присутствовать на слушании:
(a) представители Сторон спора;
(b) советники Сторон спора;
(c) административный персонал, устные переводчики, письменные переводчики и секретари заседания; и
(d) помощники арбитров.
Только представители и советники Сторон спора могут выступать перед арбитражной группой.
29. Не позднее, чем за 3 дня до даты проведения слушания каждая из Сторон спора представляет арбитражной группе и одновременно другой Стороне спора список лиц, которые в рамках слушания выступят в прениях с устными доказательствами или представлением дела от имени этой Стороны, а также других представителей или советников, которые будут присутствовать на слушании.
30. Арбитражная группа проводит слушание следующим образом, обеспечивая, чтобы Стороне-истцу и Стороне-ответчику предоставлялось равное время:
Представление документов
(a) представление документов Стороной-истцом;
(b) представление документов Стороной-ответчиком.
Прения
(a) представление доказательств Стороны-истца;
(b) представление встречных доказательств Стороны-ответчика.
31. Арбитражная группа обеспечивает подготовку стенограммы каждого слушания и предоставлением ее Сторонам спора в возможно короткие сроки.
32. С согласия арбитражной группы Сторона спора может представить дополнительные документы в письменной форме в ответ на любой вопрос, возникший в ходе слушания. Другой Стороне спора также предоставляется возможность представить письменные комментарии к любым таким дополнительным документам в письменной форме.
Вопросы в письменной форме

33. Төрелік топ төрелік талқылау барысында кез келген кезде даудың бір немесе екі Тарапына жазбаша нысанда мәселелерді жібере алады. Дау Тараптарының әрқайсысы төрелік топ қойған кез келген мәселелердің көшірмесін алады.
34. Дау Тарапының әрқайсысы сондай-ақ бір мезгілде төрелік топқа және екінші дау Тарапына төрелік топтың мәселелеріне өздерінің жазбаша жауаптарының көшірмесін береді. Дау Тарапының әрқайсысына екінші дау Тарапының жауаптарын алған күннен бастап 7 күн ішінде оларға жазбаша түсіндірмелер беру мүмкіндігі беріледі.
Құпиялылық
35. Дау Тараптары және олардың кеңесшілері мен өкілдері, барлық төрешілер, бұрынғы төрешілер және олардың көмекшілері мен қызметкерлері және төрелік топтың тыңдауларына қатысатын барлық қатысушылар мен сарапшылар тыңдаулардың, талқылаулардың және төрелік топтың алдын ала баяндамасының және жазбаша нысандағы барлық ұсынылған құжаттардың және төрелік топпен ақпарат алмасудың құпиялылығын сақтауға тиіс. Ол дау Тарапы құпия ретінде белгілеген, төрелік топқа осы Тарап ұсынған кез келген ақпаратты қамтиды. Осы қосымшада ешнәрсе де дау Тарапына өз ұстанымын, екінші дау Тарапы ұсынған ақпаратқа сілтеме жасау кезінде екінші дау Тарапы құпия ретінде белгілеген ешқандай ақпарат ашылмайтындай шамада, жария түрде мәлімдеуге кедергі болмауға тиіс.
Еx parte байланыстары
36. Төрелік топ екінші дау Тарапы болмаған кезде кездесулер, тыңдаулар өткізбеуге және бір дау Тарапымен өзгеше түрде өзара іс-қимыл жасамауға тиіс.
37. Төрешілердің ешқайсысы да басқа төрешілер болмаған кезде дау Тарапымен немесе дау Тараптарымен талқылау нысанасын талқылай алмайды.
Тілі мен аудармасы
38. 14-тарауда (Дауларды шешу) көзделген барлық рәсімдер және бүкіл ақпарат алмасу, барлық берілетін құжаттар және төрелік алқа жариялайтын барлық баяндамалар ағылшын тілінде жүргізіледі немесе жасалады.
39. Дау Тарапының әрқайсысы өзі талқылау барысында беретін барлық құжаттардың ағылшын тіліне аудармасын дайындауға жауапты болады.
Мерзімдерді есептеу
40. Егер осы қосымшаның 7-қағидасын қолдануға байланысты дау Тарапы құжатты екінші дау Тарапының осы құжатты алған күнінен өзгеше күні алса, осындай құжатты алған күн негізінде есептелетін кез келген мерзім осындай құжатты алған соңғы күннен бастап есептелуге тиіс.
Басқа рәсімдер
41. Осы қосымша 14.12-баптың (Төрелік топтың баяндамасын орындау) 3 және 8-тармақтарында, 14.13-баптың (Басқаға берудің немесе басқа да міндеттемелердің өтемақысы және оларды тоқтата тұру) 4-тармағында және 14.14-баптың (Міндеттемелерді орындауға шолу) 1-тармағында көзделген рәсімдерге де қолданылады. Осы қосымшада белгіленген мерзімдер төрелік топтың осындай жекелеген рәсімдерде шеңберінде шешімдер қабылдауы үшін көзделген арнайы мерзімдерге сәйкес келтіріледі.

33. Арбитражная группа в ходе арбитражного разбирательства может в любой момент направить вопросы в письменной форме одной или обеим Сторонам спора. Каждая из Сторон спора получает копию любых вопросов, заданных арбитражной группой.
34. Каждая Сторона спора также предоставляет одновременно арбитражной группе и другой Стороне спора копию своих письменных ответов на вопросы арбитражной группы. Каждой Стороне спора предоставляется возможность представить письменные комментарии к ответам другой Стороны спора в течение 7 дней с даты их получения.
Конфиденциальность
35. Стороны спора, и их советники и представители, все арбитры, бывшие арбитры, и их помощники и сотрудники, и все участники и эксперты, присутствующие на слушаниях арбитражной группы, должны соблюдать конфиденциальность слушаний, обсуждений и предварительного доклада арбитражной группы, и всех представленных документов в письменной форме, и обмена информацией с арбитражной группой. Это включает в себя любую информацию, представленную Стороной спора арбитражной группе, которую эта Сторона обозначила как конфиденциальную. Ничто в настоящем приложении не должно служить Стороне спора препятствием для публичного заявления своей позиции в той мере, в которой при ссылке на представленную другой Стороной спора информацию не раскрывалась бы никакая информация, обозначенная другой Стороной спора в качестве конфиденциальной.
Контакты ex parte
36. Арбитражная группа не должна проводить встречи, слушания и иным образом взаимодействовать с одной Стороной спора в отсутствие другой Стороны спора.
37. Никто из арбитров не может обсуждать со Стороной спора или Сторонами спора предмет разбирательства в отсутствие других арбитров.
Язык и перевод
38. Все процедуры, предусмотренные главой 14 (разрешение споров), и весь информационный обмен, все подаваемые документы и все публикуемые арбитражной коллегией доклады проводятся или составляются на английском языке.
39. Каждая Сторона спора несет ответственность за подготовку перевода на английский язык всех документов, которые она подает в ходе разбирательства.
Исчисление сроков
40. Если в связи с применением правила 7 настоящего приложения Сторона спора получает документ в день, отличный от даты получения этого документа другой Стороной спора, любой срок, который исчисляется на основании даты получения такого документа, должен исчисляться от последней даты получения такого документа.
Другие процедуры
41. Настоящее приложение также применяется к процедурам, предусмотренным пунктами 3 и 8 статьи 14.12 (Исполнение доклада арбитражной группы), пунктом 4 статьи 14.13 (Компенсация и приостановление уступок или других обязательств) и пунктом 1 статьи 14.14 (Обзор выполнения обязательств). Сроки, установленные настоящим приложением, приводятся в соответствие со специальными сроками, предусмотренными для принятия арбитражной группой решений в рамках таких отдельных процедур.

14-2-ҚОСЫМША
Төрешілердің мінез-құлық кодексі
Анықтамалар
1. Егер өзгеше көрсетілмесе, осы Қосымшада пайдаланылатын анықтамалар 14-тарауда (Дауларды шешу) және 14-1-қосымшада (Төрелік іс жүргізу тәртібі) айқындалған мәндерінде қолданылады.
Талқылау процесіндегі міндеттер
2. Талқылау барысында әрбір кандидат немесе төреші жарамсыз мінез-құлыққа немесе оның орын алуына жол бермеуге, тәуелсіз әрі бейтарап әрекет етуге, мүдделердің тікелей немесе жанама қақтығысынан аулақ болуға және дауларды шешу тетігінің тұтастығы мен бейтараптылығын сақтау мақсатында мінез-құлықтың жоғары стандарттарын сақтауға міндетті. Төрешілер төрелік топтың қарауындағы мәселелер бойынша қандай да бір ұйымдардан, жеке тұлғалардан немесе мемлекеттік органдардан нұсқаулар алмауға тиіс.
Ақпаратты ашу жөніндегі міндеттемелер
3. 14-тарауға (Дауларды шешу) сәйкес төреші лауазымына бекітілу алдында кандидат өзінің тәуелсіздігі мен бейтараптығына әсер етуі мүмкін немесе талқылау барысында негізді түрде жарамсыз мінез-құлық немесе алалаушылық әсерін тудыруы мүмкін кез келген мүдделілік, өзара қарым-қатынастар немесе жағдайлар туралы ақпаратты ашуға міндетті. Осы мақсатта кандидат осындай мүдделіліктің, өзара қарым-қатынастардың немесе жағдайлардың бар екенін сезіну үшін барлық ақылға қонымды күш-жігерін жұмсауға міндетті.
4. Бекітілгеннен кейін төреші осы қосымшаның 3-тармағында аталған кез келген мүдделіліктің, өзара қарым-қатынастардың немесе жағдайлардың бар екенін сезіну үшін барлық ақылға қонымды күш-жігерін жұмсауды жалғастыруға міндетті және олар туралы ақпаратты ашуға міндетті. Ақпаратты ашу жөніндегі міндеттеме тұрақты болып табылады, ол төрешіден талқылаудың кез келген кезеңінде мұндай мүдделілік, өзара қарым-қатынастар немесе жағдайлар туындаған жағдайда олар туралы мүмкіндігінше тезірек хабарлауын талап етеді. Төреші дау Тараптарын осындай мүдделілікті, өзара қарым-қатынастарды немесе жағдайларды қарау үшін жазбаша нысанда хабардар ету арқылы олар туралы ақпаратты ашуға міндетті.
5. Мүдделілік, өзара қарым-қатынастар немесе жағдайлар туралы ақпаратты ашу мұндай мүдделіліктің, өзара қарым-қатынастың немесе жағдайдың осы қосымшаның 3 және 4-тармақтарының қолданылу аясына жататынына-жатпайтынына немесе бұл қарсылық білдіруге немесе шеттетуге алып келетініне-алып келмейтініне қарамастан жүргізіледі. Мүдделілік, өзара қарым-қатынас немесе жағдай туралы ақпаратты ашу қажеттігіне қатысты айқынсыздық жағдайында кандидат немесе төреші ақпаратты ашу пайдасына бейімделуге міндетті.
6. Кандидат немесе төреші осы қосымшаның ережелерін бұзудың нақты немесе әлеуетті тәуекелі бар жағдайлары туралы ғана дау Тараптарына оларды қарау үшін хабарлауға міндетті.
Төрешілердің міндеттері

ПРИЛОЖЕНИЕ 14-2
КОДЕКС ПОВЕДЕНИЯ АРБИТРОВ
Определения
1. Если не указано иное, определения, используемые в настоящем приложении, применяются в значениях, определенных в главе 14 (Разрешение споров) и приложении 14-1 (Порядок арбитражного производства).
Обязанности в процессе разбирательства
2. В ходе разбирательства каждый кандидат или арбитр обязаны не допускать неподобающее поведение или его проявление, действовать независимо и беспристрастно, избегать прямого или косвенного конфликта интересов и соблюдать высокие стандарты поведения в целях сохранения целостности и беспристрастности механизма разрешения споров. Арбитры не должны получать указания от каких-либо организаций, физических лиц или государственных органов по вопросам, находящимся на рассмотрении арбитражной группы.
Обязательства по раскрытию информации
3. Перед утверждением на должность арбитра в соответствии с главой 14 (Разрешение споров) кандидат обязан раскрыть информацию о любой заинтересованности, взаимоотношениях или ситуациях, которые могут повлиять на его независимость и беспристрастность или могут обоснованно создать впечатление неподобающего поведения или предвзятости в ходе разбирательства. С этой целью кандидат обязан прилагать все разумные усилия, чтобы осознать наличие такой заинтересованности, взаимоотношений или ситуаций.
4. После утверждения арбитр обязан продолжать прилагать все разумные усилия, чтобы осознать наличие любой заинтересованности, взаимоотношений или ситуаций, упомянутых в пункте 3 настоящего приложения, и обязан раскрывать информацию о них. Обязательство по раскрытию информации является постоянным, что требует от арбитра, чтобы он в случае возникновения на любом этапе разбирательства такой заинтересованности, взаимоотношений или ситуаций как можно скорее сообщил о них. Арбитр обязан раскрыть информацию о такой заинтересованности, взаимоотношениях или ситуациях путем уведомления Сторон спора в письменной форме для их рассмотрения.
5. Раскрытие информации о заинтересованности, взаимоотношениях или ситуации производится вне зависимости от того, подпадают ли такая заинтересованность, взаимоотношение или ситуация под действие пунктов 3 и 4 настоящего приложения, или приведет ли это к отводу или дисквалификации. В случае неопределенности в отношении необходимости раскрытия информации о заинтересованности, взаимоотношении или ситуации, кандидат или арбитр обязаны склоняться в пользу раскрытия информации.
6. Кандидат или арбитр обязаны сообщать Сторонам спора для их рассмотрения только о тех ситуациях, когда существует реальный или потенциальный риск нарушения положений настоящего приложения.
Обязанности арбитров

7. Төреші өз міндеттерін әділдік пен адалдық рухындағы бүкіл талқылау бойы мұқият әрі жедел орындауға міндетті.
8. Төреші 14-тарауда (Дауларды шешу) және 14-1-қосымшада (Төрелік іс жүргізу тәртібі) және осы қосымшада көрсетілген ережелерді сақтауға міндетті.
9. Төреші талқылау барысында туындайтын және шешім шығару үшін қажетті мәселелерді ғана қарауға міндетті және бұл міндетті қандай да бір үшінші тұлғаларға беруге тиіс емес. Төреші талқылаудың барлық аспектілеріне қатысуда басқа төрешілерге қарсылық білдірмеуге тиіс.
10. Төреші өз ассистенттері мен қызметкерлерінің осы қосымшаның 2, 5 және 17–20-тармақтарында көрсетілген ережелермен танысуы және оларды сақтауы үшін тиісті шаралар қабылдауға міндетті.
11. Төреші талқылауға байланысты біржақты байланыстарға тартылмауға тиіс.
Төрешілердің тәуелсіздігі мен бейтараптығы
12. Төреші тәуелсіз әрі бейтарап болуға міндетті және теріс мінез-құлық немесе алалаушылық әсерін тудырмауға, жеке мүдделерін көздемеуге, сыртқы қысымға ұшырамауға, саяси көзқарастарға, қоғамдық талаптарға, Тарапқа бейілділікке немесе сынға ұшырау қорқынышына тәуелді болмауға тиіс.
13. Төреші өзінің жеке міндеттерінің тиісінше орындалуына сол немесе өзгеше түрде ықпал ететін немесе ықпал ететіні туралы әсер тудыратын қандай да бір міндеттемені тікелей немесе жанама түрде өзіне алуға немесе қандай да бір пайда табуға тиіс емес.
14. Төреші қандай да бір жеке немесе жекеменшік мүдделерді ілгерілету үшін төрелік топта өз жағдайын пайдалануға тиіс емес және басқалардың ерекше жағдайда екендігі және оған әсер ете алатыны туралы әсер тудыратын іс-қимылдар жасамауға тиіс.
15. Төреші өткен немесе қазіргі қаржылық, іскерлік, кәсіби, отбасылық немесе әлеуметтік қатынастарының немесе міндеттерінің өз мінез-құлқына немесе пайымдауына ықпал етуге мүмкіндік бермеуге тиіс.
16. Төреші өзінің бейтараптығына әсер етуі мүмкін немесе теріс мінез-құлық немесе алалаушылық әсерін негізді түрде тудыруы мүмкін қандай да бір қарым-қатынасқа түспеуге немесе қаржылық мүдделі болмауға тиіс.
Құпиялылық
17. Төреші немесе бұрынғы төреші талқылау мақсаттарынан басқа, талқылауға қатысты немесе талқылау барысында алынған қандай да бір жарияланбайтын ақпаратты бір кезде ашуға немесе пайдалануға тиіс емес және атап айтқанда, жеке пайда немесе басқалар үшін пайда алу үшін немесе басқалардың мүдделеріне әсер ету үшін кез келген осындай ақпаратты ашуға немесе пайдалануға тиіс емес.
18. Төреші аяқталмаған төрелік талқылаудың мәні бойынша ешқандай жария мәлімдемелер жасамауға тиіс.

7. Арбитр обязан исполнять свои обязанности тщательно и оперативно на всем протяжении разбирательства в духе справедливости и добросовестности.
8. Арбитр обязан соблюдать положения, указанные в главе 14 (Разрешение споров), приложении 14-1 (Порядок арбитражного производства) и настоящем приложении.
9. Арбитр обязан рассматривать только те вопросы, которые возникают в ходе разбирательства и необходимы для вынесения решения, и не должен передавать эту обязанность каким-либо третьим лицам. Арбитр не должен отказывать другим арбитрам в участии во всех аспектах разбирательства.
10. Арбитр обязан принимать надлежащие меры для того, чтобы его ассистенты и сотрудники были ознакомлены и соблюдали положения, указанные в пунктах 2, 5 и 17 -20 настоящего приложения.
11. Арбитр не должен быть вовлечен в односторонние контакты, связанные с разбирательством.
Независимость и беспристрастность арбитров
12. Арбитр обязан быть независимым и беспристрастным и не должен создавать впечатление неподобающего поведения или предвзятости, преследовать личные интересы, подвергаться внешнему давлению, зависеть от политических взглядов, общественных требований, лояльности к Стороне или страха критики.
13. Арбитр не должен прямо или косвенно брать на себя какое-либо обязательство или извлекать какую-либо выгоду, что тем или иным образом повлияет или создаст впечатление о влиянии на должное исполнение им собственных обязанностей.
14. Арбитр не должен использовать свое положение в арбитражной группе для продвижения каких-либо личных или частных интересов и совершать действия, которые могут создать впечатление, что другие находятся в особом положении и способны повлиять на него.
15. Арбитр не должен позволять прошлым или настоящим финансовым, деловым, профессиональным, семейным или социальным отношениям или обязанностям влиять на его поведение или суждения.
16. Арбитр не должен вступать в какие-либо отношения или приобретать финансовую заинтересованность, которые могут повлиять на его беспристрастность или могут обоснованно создать видимость неподобающего поведения или предвзятости.
Конфиденциальность
17. Арбитр или бывший арбитр не должны когда-либо раскрывать или использовать какую-либо непубличную информацию, касающуюся разбирательства или полученную в ходе разбирательства, кроме как в целях разбирательства, и, в частности, раскрывать или использовать любую такую информацию для получения личной выгоды или выгоды для других, или чтобы повлиять на интересы других.
18. Арбитр не должен делать никаких публичных заявлений по существу неоконченного арбитражного разбирательства.

4. Бірлескен комитет:
(a) кез келген кіші комитетті немесе жұмыс тобын құру немесе тарату туралы немесе тиісті кіші комитеттерге немесе жұмыс топтарына міндеттер мен функцияларды беру туралы шешімдер қабылдайды;
(b) Бірлескен комитеттің құзыретіне кіретін кез келген мәселелер бойынша барлық мүдделі тұлғалармен немесе сарапшылармен қажет болған жағдайда ақпарат алмасу туралы шешімдер қабылдайды;
(c ) кіші комитеттер мен жұмыс топтарының ұсынымдарын қарайды;
(d) Тараптар үшін ол орынды деп есептейтін, оның ішінде осы Келісімге кез келген өзгерістер енгізу жөніндегі ұсынымдарды дайындайды;
(e) егер бұл осы Келісімде көзделген болса, шешімдер қабылдайды және (немесе) ұсынымдар дайындайды;
(f) Бірлескен комитет рәсімінің қағидаларын бекітеді; және
(g) Тараптардың өзара келісімі бойынша өз функцияларын орындау үшін кез келген басқа да іс-әрекеттер жасайды.
5. Бірлескен комитет Тараптардың консенсусымен шешімдер немесе ұсынымдар қабылдайды. Тараптар Бірлескен комитеттің шешімдерін орындау үшін қажетті шаралар қабылдауға тиіс.
15.2-бап
Кіші комитеттер және жұмыс топтары
Кіші комитеттер және жұмыс топтары осы Келісімге сәйкес немесе осы Келісімге сәйкес әрекет ететін Бірлескен комитеттің шешімі бойынша құрылуы мүмкін. Кіші комитеттер және жұмыс топтары Бірлескен комитеттің әрбір кезекті отырысында өзінің қызметі туралы Бірлескен комитетке баяндауға тиіс. Кіші комитеттің немесе жұмыс тобының құрылуы және (немесе) болуы Тараптардың ешқайсысын да кез келген мәселемен тікелей Бірлескен комитетке жүгіну мүмкіндігін шектемеуге тиіс.
15.3-бап
Байланыс пункттері
Әрбір Тарап, егер осы Келісімнің басқа ережелерінде өзгеше ерекше көрсетілмесе, осы Келісімнің қолданылу аясына кіретін кез келген мәселелер бойынша тұтастай алғанда екінші Тараппен және Бірлескен комитетпен ақпарат алмасуға жауапты байланыс пунктін тағайындайды. Әрбір Тарап өзінің ішкі рәсімдеріне сәйкес өзінің байланыс пунктін тағайындайды және екінші Тарапты осы Келісім күшіне енген күннен бастап 90 күн ішінде осындай тағайындау туралы хабардар етеді. Тараптың байланыс пунктіне байланысты кез келген өзгерістер кезінде мұндай Тарап тиісті түрде екінші Тарапты хабардар етеді.
15.4-бап
Басқа келісімдермен арақатынасы
1. Тараптар ДСҰ келісімінен, ДСҰ шеңберінде өздері қатысушылары болып табылатын басқа да келісімдерден және өздері қатысушылары болып табылатын өзге де халықаралық келісімдерден туындайтын, бір-біріне қатысты өздерінің қазіргі құқықтары мен міндеттерін растайды.
2. Осы Келісім мен Тараптар қатысушылары болып табылатын басқа да келісімдер арасында кез келген қайшылық болған жағдайда, тиісті Тараптар халықаралық құқықтың жалпы қағидаттарын ескере отырып, өзара қолайлы шешім әзірлеу мақсатында бір-бірімен дереу консультациялар жүргізеді.

4. Совместный комитет может:
(a) принимать решения об учреждении или расформировании любого подкомитета или рабочей группы или наделении соответствующих подкомитетов или рабочих групп обязанностями и функциями;
(b) принимать решения об информационном обмене, при необходимости, со всеми заинтересованными лицами и экспертами по любым вопросам, входящим в компетенцию Совместного комитета;
(c) рассматривать рекомендации подкомитетов и рабочих групп;
(d) готовить для Сторон рекомендации, которые он посчитает целесообразными, в том числе по внесению любых изменений в настоящее Соглашение;
(e) принимать решения и (или) готовить рекомендации, если это предусмотрено настоящим Соглашением;
(f) утверждать Правила процедуры Совместного комитета; и
(g) предпринимать любые другие действия во исполнение своих функций по взаимному согласию Сторон.
5. Совместный комитет принимает решения или рекомендации консенсусом Сторон. Стороны должны принимать необходимые меры для выполнения решений Совместного комитета.
Статья 15.2
Подкомитеты и рабочие группы
Подкомитеты и рабочие группы могут учреждаться в соответствии с настоящим Соглашением или по решению Совместного комитета, действующего в соответствии с настоящим Соглашением. Подкомитеты и рабочие группы должны докладывать Совместному комитету о своей деятельности на каждом очередном заседании Совместного комитета. Создание и (или) существование подкомитета или рабочей группы не должны ограничивать ни одну из Сторон в возможности обратиться с любым вопросом напрямую к Совместному комитету.
Статья 15.3
Контактные пункты
Каждая Сторона назначает контактный пункт, ответственный в целом за информационный обмен с другой Стороной и Совместным комитетом по любым вопросам, входящим в сферу действия настоящего Соглашения, если иное особо не указано в других положениях настоящего Соглашения. Каждая Сторона назначает свой контактный пункт в соответствии со своими внутренними процедурами и уведомляет другую Сторону о таком назначении в течение 90 дней с даты вступления в силу настоящего Соглашения. При любых изменениях, связанных с контактным пунктом Стороны, такая Сторона должным образом уведомляет другую Сторону.
Статья 15.4
Соотношение с другими соглашениями
1. Стороны подтверждают свои существующие права и обязанности в отношении друг друга, вытекающие из Соглашения ВТО, других соглашений в рамках ВТО, участниками которых они являются, и иных международных соглашений, участниками которых они являются.
2. В случае любого противоречия между настоящим Соглашением и другими соглашениями, участниками которых являются Стороны, соответствующие Стороны незамедлительно проводят консультации друг с другом с целью выработки взаимоприемлемого решения с учетом общих принципов международного права.

3. 2-тармаққа қарамастан, егер осы Келісімде 2-тармақта көрсетілген қайшылық мәселесін реттейтін ережелер тікелей көзделген болса, осындай ережелер қолданылады.
4. Осы Келісімнің мақсаттары үшін қолданылатын жерде 1994 жылғы ГАТТ-тың баптарына кез келген сілтемелер түсіндірме ескертпелерді қамтиды.
15.5-бап
ДСҰ құқығын дамыту
Егер Тараптар осы Келісімге енгізген ДСҰ келісімінің кез келген ережесі өзгертілетін болса, Тараптар қажет болған жағдайда өзара қолайлы шешім әзірлеу мақсатында Бірлескен комитет шеңберінде бір-бірімен консультациялар жүргізеді.
15.6-бап
Салық салу
1. Осы Келісім 1994 жылғы ГАТТ салық шараларына қатысты қолданылатын шамада ғана соларға қатысты қолданылады.
2. Осы Келісімде ештеңе де ЕАЭО-ның немесе оған мүше мемлекеттердің кез келгенінің құқықтары мен міндеттемелеріне немесе ЕАЭО мен Сингапур арасындағы немесе ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің кез келгені мен Сингапур арасындағы кез келген салық келісімі бойынша Сингапурдың құқықтары мен міндеттемелеріне әсер етпеуге тиіс. Осы Келісім мен кез келген осындай келісім арасында кез келген қайшылық болған жағдайда, мұндай келісім қайшылық бөлігінде басым күшке ие болады. ЕАЭО мен Сингапур арасында немесе ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің кез келгені мен Сингапур арасында салықтық келісім болған кезде уәкілетті органдар осындай келісім шеңберінде осы Келісім мен осындай келісім арасында қандай да бір қайшылықтың бар-жоғын айқындауға айрықша жауапты болады.
3. Осы баптың мақсаттары үшін "салық келісімі" қосарланған салық салуды болғызбау туралы келісімді немесе басқа халықаралық келісімді немесе салық салу туралы уағдаластықты білдіреді.
15.7-бап
Төлем теңгерімін қамтамасыз ету мақсатындағы шектеулер
1. Тарап, өзінің төлем теңгерімінің тепе-теңдігінің елеулі бұзушылықтары мен сыртқы қаржылық жағдайымен елеулі қиындықтар болған жағдайда немесе мұндай қауіп болған кезде 1994 жылғы ГАТТ-тың XII бабына және 1994 жылғы ГАТТ-тың төлем теңгерімі туралы ережелерге қатысты уағдаластыққа сәйкес импортқа қатысты шектеу шараларын енгізе алады. Мұндай шектеу шаралары Халықаралық валюта қоры (бұдан әрі – "ХВҚ" деп аталады) келісімінің баптарына сәйкес келуге тиіс.
2. Күшін сақтайтын, шектеу шараларын енгізетін немесе өзгертетін кез келген Тарап мүмкіндігінше қысқа мерзімде бұл туралы екінші Тарапты хабардар етеді.
3. 1 және 2-тармақтарда көрсетілген шектеу шараларын сақтаған немесе енгізген кезде Бірлескен комитет мүмкіндігінше қысқа мерзімде консультациялар жүргізеді. Мұндай консультациялар шеңберінде тиісті Тараптың төлем теңгерімінің жай-күйін қозғайтын жағдай және осы бапқа сәйкес сақталған немесе енгізілген шектеу шаралары, оның ішінде:
(a) Тараптың төлем теңгерімімен және сыртқы қаржылық жағдайымен болған қиындықтардың сипаты мен ауқымы;
(b) сыртқы экономикалық және сауда жағдайы; және (немесе)
(c) пайдаланылуы мүмкін баламалы түзету шаралары сияқты факторлар ескеріле отырып бағаланады.

3. Несмотря на пункт 2, если в настоящем Соглашении прямо предусмотрены положения, регулирующие вопрос противоречия, указанный в пункте 2, применяются такие положения.
4. Для целей настоящего Соглашения любые ссылки на статьи ГАТТ 1994, где это применимо, включают пояснительные примечания.
Статья 15.5
Развитие права ВТО
Если любое положение Соглашения ВТО, которое Стороны инкорпорировали в настоящее Соглашение, будет изменено, Стороны проводят консультации друг с другом в рамках Совместного комитета с целью выработки, при необходимости, взаимоприемлемого решения.
Статья 15.6
Налогообложение
1. Настоящее соглашение применяется в отношении налоговых мер только в той мере, в которой ГАТТ 1994 применяется в отношении налоговых мер.
2. Ничто в настоящем Соглашении не должно влиять на права и обязательства ЕАЭС или любого из его государств - членов, или на права и обязательства Сингапура по любому налоговому соглашению между ЕАЭС и Сингапуром или между любым из государств-членов ЕАЭС и Сингапуром. В случае любого противоречия между настоящим Соглашением и любым таким соглашением, такое соглашение имеет преимущественную силу в части противоречия. При наличии налогового соглашения между ЕАЭС и Сингапуром или между любым из государств-членов ЕАЭС и Сингапуром уполномоченные органы в рамках такого соглашения несут исключительную ответственность за определение того, существует ли какое-либо противоречие между настоящим Соглашением и таким соглашением.
3. Для целей настоящей статьи "налоговое соглашение" означает соглашение об избежании двойного налогообложения или другое международное соглашение или договоренность о налогообложении.
Статья 15.7
Ограничения в целях защиты платежного баланса
1. Сторона, в случае серьезных нарушений равновесия ее платежного баланса и серьезных затруднений с внешним финансовым положением или при наличии такой угрозы, может в соответствии со статьей XII ГАТТ 1994 и Договоренностью в отношении положений о платежном балансе ГАТТ 1994 ввести ограничительные меры в отношении импорта. Такие ограничительные меры должны соответствовать статьям Соглашения Международного валютного фонда (именуемого далее "МВФ").
2. Любая Сторона, которая сохраняет в действии, вводит или изменяет ограничительные меры, в возможно короткие сроки уведомляет об этом другую Сторону.
3. При сохранении или введении ограничительных мер, указанных в пунктах 1 и 2, Совместный комитет в возможно короткие сроки проводит консультации. В рамках таких консультаций оценивается ситуация, затрагивающая состояние платежного баланса соответствующей Стороны, и ограничительные меры, сохраненные или введенные в соответствии с настоящей статьей, с учетом, в том числе, таких факторов как:
(a) характер и масштаб затруднений с платежным балансом и внешним финансовым положением Стороны;
(b) внешнеэкономическую и торговую обстановку; и (или)
(c) альтернативные корректирующие меры, которые могут быть использованы.

Консультациялар барысында шектеу шараларының 1 және 2-тармақтарға сәйкес келуі мәселесі қаралады. Бұл ретте ХВҚ ұсынған және айырбастау бағамына, валюталық резервтерге және төлем теңгерімінің жай-күйіне қатысты барлық статистикалық және басқа да деректер назарға алынады, ал қорытындылар ХВҚ ұсынған тиісті Тараптың төлем теңгерімінің жай-күйін және сыртқы қаржылық жағдайын бағалауға негізделеді.
15.8-бап
Жалпы ерекше жағдайлар
Мұндай шаралар бірдей шарттары басым елдер арасында еркін немесе ақталмаған кемсітушілік құралына немесе халықаралық сауданың жасырын шектеулері бола алатындай түрде қолданылмаған жағдайда, осы Келісімде ешнәрсе де Тараптың:
(a) қоғамдық моралды қорғау үшін қажетті;
(b) адамның өмірін немесе денсаулығын, жануарлардың немесе өсімдіктердің саулығын немесе тіршілігін қорғау үшін қажетті;
(c) алтынды немесе күмісті әкелуге немесе әкетуге қатысты;
(d) 1994 жылғы ГАТТ-тың II бабының 4-тармағына және XVII бабына сәйкес қолданылатын кеден заңнамасының монополиялар туралы қағидалардың сақталуын қамтамасыз етуге, патенттерді, тауар белгілерін және авторлық құқықтарды қорғауға және жаңылыстыруға алып келетін практикалардың алдын алуға жататын ережелерді қоса алғанда, осы Келісімнің ережелеріне қайшы келмейтін заңнамаға сәйкестігін қамтамасыз ету үшін қажетті;
(e) сотталғандар өндірген тауарларға жататын;
(f) көркемдік, тарихи немесе археологиялық құндылыққа ие ұлттық қазыналарын күзету үшін қолданатын;
(g) егер осыған ұқсас шаралар ішкі өндірісті немесе тұтынуды шектеумен бір мезгілде жүргізілсе, сарқылатын табиғи ресурстарды консервациялауға жататын;
(h) ДСҰ мүшелерінің қарауына ұсынылған және олар қабылдаған өлшемшарттарға сәйкес келетін немесе ДСҰ мүшелеріне өзі ұсынылған және олар қабылдаған үкіметаралық тауар келісімі жөніндегі міндеттемелерді орындау үшін қабылданатын;
(i) үкімет жүзеге асыратын тұрақтандыру жоспарының бір бөлігі ретінде отандық материалдарға ішкі баға әлемдік бағаға қарағанда анағұрлым төмен деңгейде болған кезеңдер ішінде отандық өңдеуші өнеркәсіптің осындай материалдарының жеткілікті көлемімен қамтамасыз етуге қажетті, мұндай материалдардың экспортын шектеуге байланысты шаралар қабылдауына немесе олардың мәжбүрлеп орындатылуын қамтамасыз етуге кедергі келтіретіндей болып түсіндірілмейді; мұндай шектеулер экспорттың кеңеюіне немесе осы отандық өнеркәсіптің қорғауға жәрдемдеспеуі және осы Келісімнің кемсітпеуге қатысты ережелерін сақтауы шарт;
(j) кез келген осындай шаралар Тараптардың осындай тауарлардың халықаралық берілімдерінен әділ үлеске құқығы бар және осы Келісімнің басқа ережелерімен үйлеспейтін кез келген осындай шаралар олардың қолданылуына себеп болған шарттар қолданылуын тоқтатқаннан кейін тоқтатылады деген қағидатпен үйлесімді болған жағдайда, тұтастай алғанда немесе нақты өңір үшін тапшы болып табылатын тауарларды сатып алу немесе бөлу үшін елеулі шараларды қабылдауына немесе қолдануына кедергі келтіретін нәрсе ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
15.9-бап
Қауіпсіздік пайымдары бойынша ерекше жағдайлар
Осы Келісімде ештеңе де:
(a) ол ашылуы өз қауіпсіздігінің елеулі мүдделеріне қайшы келеді деп санайтын қандай да бір ақпаратты ұсыну бойынша Тарапқа қойылатын талап ретінде; немесе
(b) Тарапқа өз қауіпсіздігінің:
(i) ыдырайтын материалдарға немесе олардан өндірілетін материалдарға қатысты;
(ii) қару-жарақ, оқ-дәрілермен және әскери материалдармен саудаға, сондай-ақ қарулы күштерді жабдықтау мақсаттары үшін тікелей немесе жанама түрде жүзеге асырылатын басқа да тауарлармен және материалдармен саудаға қатысты;
(iii) соғыс уақытында немесе халықаралық қатынастардағы басқа да төтенше жағдайлар кезінде қабылданатын елеулі мүдделерін қорғау үшін өзі қажет деп санайтын әрекеттер қабылдауға кедергі келтіретін ретінде; (немесе)
(c) бүкіл әлемде бейбітшілікті сақтау және халықаралық қауіпсіздік үшін Біріккен Ұлттар Ұйымының Жарғысы бойынша өз міндеттемелерін орындау үшін кез келген әрекет жасауға Тарапқа кедергі келтіретін ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
15.10-бап
Сыни қоғамдық инфрақұрылымды қорғау үшін ерекшеліктер

В ходе консультаций рассматривается вопрос соответствия ограничительных мер пунктам 1 и 2. При этом принимаются во внимание все статистические и другие данные, представленные МВФ и относящиеся к обменному курсу, валютным резервам и состоянию платежного баланса, а выводы основываются на представленной МВФ оценке состояния платежного баланса и внешнего финансового положения соответствующей Стороны.
Статья 15.8
Общие исключения
При условии, что такие меры не применяются таким образом, который мог бы стать средством произвольной или неоправданной дискриминации между странами, в которых преобладают одинаковые условия, или скрытым ограничением международной торговли, ничто в настоящем Соглашении не должно быть истолковано как препятствующее принятию или применению Стороной мер:
(a) необходимых для защиты общественной морали;
(b) необходимых для защиты жизни или здоровья человека, животных или растений;
(c) относящихся к ввозу или вывозу золота или серебра;
(d) необходимых для обеспечения соответствия законодательству, не противоречащему положениям настоящего Соглашения, включая те, которые относятся к обеспечению соблюдения таможенного законодательства, правил о монополиях, действующих согласно пункту 4 статьи II и статьи XVII ГАТТ 1994, защите патентов, товарных знаков и авторских прав и предупреждению практик, вводящих в заблуждение;
(e) относящихся к товарам, произведенным заключенными;
(f) принимаемых для охраны национальных сокровищ художественной, исторической или археологической ценности;
(g) относящихся к консервации истощаемых природных ресурсов, если подобные меры проводятся одновременно с ограничением внутреннего производства или потребления;
(h) принимаемых во исполнение обязательств по межправительственному товарному соглашению, которое соответствует критериям, представленным на рассмотрение членам ВТО и не отвергнутым ими, или которое само было представлено членам ВТО и не было отвергнуто ими;
(i) связанных с ограничением экспорта отечественных материалов, необходимым для обеспечения достаточным количеством таких материалов отечественной обрабатывающей промышленности в течение периодов, когда внутренняя цена на такие материалы держится на более низком уровне, чем мировая цена, как часть осуществляемого правительством плана стабилизации; при условии, что такие ограничения не содействуют расширению экспорта или защите этой отечественной промышленности и не отступают от положений настоящего Соглашения, касающихся недискриминации; или
(j) существенных для приобретения или распределения товаров, являющихся дефицитными в целом или для конкретного региона; при условии, что любые такие меры совместимы с принципом, что Стороны имеют право на справедливую долю в международных поставках таких товаров, и что любые такие меры, не совместимые с другими положениями настоящего Соглашения, прекращаются, как только условия, ставшие причиной их применения, перестали существовать.
Статья 15.9
Исключения по соображениям безопасности
Ничто в настоящем Соглашении не должно быть истолковано:
(a) как требование к Стороне предоставлять какую-либо информацию, раскрытие которой она считает противоречащим существенным интересам ее безопасности; или
(b) как препятствующее Стороне предпринимать такие действия, которые она считает необходимыми для защиты существенных интересов своей безопасности;
(i) в отношении расщепляемых материалов или материалов, из которых они производятся;
(ii) в отношении торговли оружием, боеприпасами и военными материалами, а также торговли другими товарами и материалами, которая осуществляется, прямо или косвенно, для целей снабжения вооруженных сил;
(iii) предпринимаемые в военное время или при других чрезвычайных обстоятельствах в международных отношениях; b (или)
(c) как препятствующее Стороне предпринимать любые действия во исполнение ее обязательств по Уставу Организации Объединенных Наций для сохранения мира во всем мире и международной безопасности.
Статья 15.10
Исключения для защиты критической общественной инфраструктуры

1. Осы Келісімде ештеңе де Тарапқа өзінің сыни қоғамдық инфрақұрылымын (бұл халыққа тауарлар және (немесе) қызметтер ұсынатын коммуникациялардың, энергетиканың, көліктің және (немесе) сумен жабдықтаудың инфрақұрылымына қатысты) оны бұзуға немесе істен шығаруға әдейі жасалған әрекеттерден қорғау үшін қажет деп санайтын әрекеттерді қабылдауға кедергі келтіретін ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
2. 1-тармақты Тарап Тараптар арасындағы қасақана және жасырын шектеу ретінде қолданбауға тиіс.
15.11-бап
Ақпаратты ашу
1. Осы Келісімде ештеңе де Тараптан ашылуы құқық қолдануға кедергі келтіретін немесе өзге де түрде қоғамдық мүдделерге қайшы келетін немесе жекелеген кәсіпорындардың, мемлекеттік немесе жекемешік кәсіпорындардың заңды коммерциялық мүдделеріне нұқсан келтіретін құпия ақпарат беруді талап етуші ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
2. Егер осы Келісімде өзгеше көзделмесе, Тарап екінші Тарапқа (немесе Бірлескен комитетке, кіші комитеттерге, жұмыс топтарына немесе кез келген басқа да органдарға) осы Келісімге сәйкес құпия ретінде айқындайтын ақпаратты берген жағдайда, осындай ақпаратты алатын Тарап (немесе Бірлескен комитет, кіші комитет, жұмыс тобы немесе кез келген басқа да органдар) ақпараттың құпиялылығын сақтауға, оны ақпаратты берген Тарап айқындаған мақсаттар үшін ғана қолдануға және оны ақпарат берген Тараптың арнайы жазбаша рұқсатынсыз ашпауға тиіс.
16-ТАРАУ
ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
16.1-бап
Өзгерістер енгізу
Тараптар осы Келісімге өзгерістер енгізу туралы жазбаша уағдаласуы мүмкін. Мұндай өзгерістер 16.3-баптың (Күшіне енуі) 2-тармағында көзделген тәртіппен күшіне енеді.
16.2-бап
Бірлесіп түсіндіру
Тараптар үшін, сондай-ақ осы Келісімге сәйкес құрылған барлық органдар мен төрелік топтар үшін міндетті болып табылатын осы Келісімнің ережелеріне түсінік беруді Тараптар бірлесіп жазбаша түрде жасай алады.
16.3-бап
Күшіне енуі
1. Осы Келісімді ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер мен Сингапур ратификациялайды және ЕАЭО осы Келісімнің міндеттілігіне өз келісімін білдіреді.
2. Осы Келісім Тараптар, осы Келісімнің күшіне енуі үшін қажетті өздерінің тиісті ішкі құқықтық рәсімдерін Тараптардың орындағанын растау үшін жазбаша хабарламалар алмасқан күннен кейінгі екінші айдың бірінші күні күшіне енеді. Осындай хабарламалармен алмасу Еуразиялық экономикалық комиссия мен Сингапур арасында жүргізіледі.
16.4-бап
Қолданылу ұзақтығы және тоқтатылуы

1. Ничто в настоящем Соглашении не должно быть истолковано как препятствующее Стороне предпринимать такие действия, которые она считает необходимыми для защиты своей критической общественной инфраструктуры (это относится к инфраструктуре коммуникаций, энергетики, транспорта и (или) водоснабжения, предоставляющей товары и (или) услуги населению) от преднамеренных попыток ее разрушить или вывести из строя.
2. Пункт 1 не должен применяться Стороной в качестве преднамеренного и скрытого ограничения между Сторонами.
Статья 15.11
Раскрытие информации
1. Ничто в настоящем Соглашении не должно толковаться как требующее от Стороны предоставлять конфиденциальную информацию, раскрытие которой препятствовало бы правоприменению, или иным образом противоречило бы общественным интересам или наносило бы ущерб законным коммерческим интересам отдельных предприятий, государственных или частных.
2. Если иное не предусмотрено настоящим Соглашением, в случаях, когда Сторона предоставляет другой Стороне (или Совместному комитету, подкомитетам, рабочим группам или любым другим органам) в соответствии с настоящим Соглашением информацию, которую определяет как конфиденциальную, Сторона (или Совместный комитет, подкомитеты, рабочие группы или любые другие органы), получающая такую информацию, должна сохранять конфиденциальность информации, применять ее только для целей, определенных Стороной, предоставившей информацию, и не раскрывать ее без специального письменного разрешения Стороны, предоставившей информацию.
ГЛАВА 16
ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 16.1
Внесение изменений
Стороны могут письменно договориться о внесении изменений в настоящее Соглашение. Такое изменение вступает в силу в порядке, предусмотренном в пункте 2 статьи 16.3 (Вступление в силу).
Статья 16.2
Совместное толкование
Стороны могут совместно письменно давать толкования положений настоящего Соглашения, которые являются обязательными для Сторон, а также всех органов и арбитражных групп, учрежденных в соответствии с настоящим Соглашением.
Статья 16.3
Вступление в силу
1. Настоящее Соглашение ратифицируется государствами-членами ЕАЭС и Сингапуром, и ЕАЭС выражает согласие на обязательность настоящего Соглашения.
2. Настоящее Соглашение вступает в силу в первый день второго месяца, следующего за днем, когда Стороны обменяются письменными уведомлениями в подтверждение выполнения Сторонами своих соответствующих внутренних правовых процедур, необходимых для вступления в силу настоящего Соглашения. Обмен подобными уведомлениями производится между Евразийской экономической комиссией и Сингапуром.
Статья 16.4
Продолжительность и прекращение действия

1. Осы Келісім мерзімсіз қолданылады.
2. ЕАЭО мен ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер Сингапур Республикасын жазбаша хабардар ету арқылы осы Келісімнің қолданылуын тоқтата алады немесе Сингапур Республикасы ЕАЭО-ны жазбаша хабардар ету арқылы осы Келісімнің қолданылуын тоқтатуы мүмкін. Осы Келісім осындай хабарлама алынғаннан кейін алты (6) айдан соң қолданылуын тоқтатады.
3. Осы Келісім ЕАЭО туралы шарттан шығатын ЕАЭО-ға мүше кез келген мемлекет үшін ЕАЭО туралы шарттан шыққан күннен бастап қолданылуын тоқтатады. Еуразиялық экономикалық комиссия Сингапурды мұндай шығуға дейін тоғыз (9) ай бұрын хабардар етеді. Тараптар осы Келісім үшін мұндай шығудың салдарын айқындау мақсатында консультациялар жүргізеді.
4. Егер ЕАЭО-ға мүше мемлекет 3-тармаққа сәйкес шығатын болса, осы Келісім ЕАЭО-ға мүше қалған мемлекеттерге және Сингапурға қатысты қолданылуын жалғастырады.
16.5-бап
Қосымшалар мен толықтырулар
Осы Келісімге қосымшалар мен толықтырулар оның ажырамас бөлігін құрайды.
16.6-бап
Қосылу
1. ЕАЭО-ға мүше жаңа мемлекеттің осы Келісімге қосылуы ЕАЭО, ЕАЭО-ға жаңа мүше мемлекетті қоса алғанда, оған мүше мемлекеттер мен Сингапур арасындағы келіссөздердің нысанасы болып табылады. Мұндай қосылу осы Келісімге қосымша хаттама жасасу арқылы жүзеге асырылады.
2. Еуразиялық экономикалық комиссия кез келген үшінші мемлекеттің ЕАЭО-ға қосылуға үміткер мемлекет мәртебесін алғандығы туралы, ЕАЭО-ға қосылуға үміткер мемлекетпен келіссөздердің нәтижелері туралы және ЕАЭО-ға кез келген қосылу туралы Сингапурды дереу хабардар етеді.
3. ЕАЭО мен ЕАЭО-ға қосылуға үміткер мемлекет арасындағы келіссөздер барысында Еуразиялық экономикалық комиссия:
(a) Сингапурдың сұрау салуы бойынша осы Келісімнің қолданылу аясына кіретін мәселелерге қатысты кез келген ақпаратты мүмкіндігінше беруге; және
(b) кез келген айтылған қауіптенулерді назарға алуға ұмтылады.
ОСЫНЫ РАСТАУ ҮШІН, төменде қол қоюшылар, оған барлық қажетті өкілеттіктері бола отырып, осы Келісімге қол қойды.
2019 жылғы 1 қазанда Ереван қаласында ағылшын тілінде екі данада жасалды.
АРМЕНИЯ РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШІН       СИНГАПУР РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШІН
БЕЛАРУСЬ РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШІН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШІН
ҚЫРҒЫЗ РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШІН
РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫ ҮШІН
ЕУРАЗИЯЛЫҚ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ОДАҚ ҮШІН
ҚОСЫМША 2-1-1
ЕАЭО ТАРИФТІК МІНДЕТТЕМЕЛЕРІНІҢ ТІЗБЕСІ
Осы Қосымшаның мақсаттары үшін:
"Тарифтік желі" және "сипаттама" Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2012 жылғы 16 шілдедегі № 54 шешімімен бекітілген ЕАЭО сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына сәйкес ЕАЭО тиісті тарифтік желісін және оған сәйкес келетін сипаттаманы білдіреді.
"Базалық ставка" ЕАЭО 2018 жылдың 1 қарашасына сәйкес Біріккен кедендік тарифтерінің мөлшерлемесін білдіреді.
Кеден баждарын төмендету немесе жою мақсатында әр жыл сайынғы төмендету, астында анықталғандай, сәйкес жылдың бірінші күнінде өткізіледі.
a) "бірінші жыл" осы Келісімнің күшіне енген күнінен бастап 12 айлық кезеңді білдіреді;
b) "екінші жыл" осы Келісімнің күшіне енген күнінен бастап 1 жыл өткеннен кейінгі 12 айлық кезеңді білдіреді;
c) "үшінші жыл" осы Келісімнің күшіне енген күнінен бастап 2 жыл өткеннен кейінгі 12 айлық кезеңді білдіреді;
d) "төртінші жыл" осы Келісімнің күшіне енген күнінен бастап 3 жыл өткеннен кейінгі 12 айлық кезеңді білдіреді;
e) "бесінші жыл" осы Келісімнің күшіне енген күнінен бастап 4 жыл өткеннен кейінгі 12 айлық кезеңді білдіреді;
f) "алтыншы жыл" осы Келісімнің күшіне енген күнінен бастап 5 жыл өткеннен кейінгі 12 айлық кезеңді білдіреді;
g) "жетінші жыл" осы Келісімнің күшіне енген күнінен бастап 6 жыл өткеннен кейінгі 12 айлық кезеңді білдіреді;
h) "сегізінші жыл" осы Келісімнің күшіне енген күнінен бастап 7 жыл өткеннен кейінгі 12 айлық кезеңді білдіреді;
i) "тоғызыншы жыл" осы Келісімнің күшіне енген күнінен бастап 8 жыл өткеннен кейінгі 12 айлық кезеңді білдіреді;
j) "оныншы жыл" осы Келісімнің күшіне енген күнінен бастап 9 жыл өткеннен кейінгі 12 айлық кезеңді білдіреді;
k) "он бірінші жыл және одан кейінгі жылдар" осы Келісімнің күшіне енген күнінен бастап 9 жыл өткеннен кейінгі 12 айлық кезеңді және одан кейінгі жылдарды білдіреді.

1. Настоящее Соглашение действует бессрочно.
2. ЕАЭС и государства - члены ЕАЭС могут прекратить действие настоящего Соглашения путем письменного уведомления Республики Сингапур, или Республика Сингапур может прекратить действие настоящего Соглашения путем письменного уведомления ЕАЭС. Настоящее Соглашение прекращает свое действие через шесть (6) месяцев после получения такого уведомления.
3. Настоящее Соглашение прекращает свое действие для любого государства - члена ЕАЭС, которое выходит из Договора о ЕАЭС, со дня выхода из Договора о ЕАЭС. Евразийская экономическая комиссия уведомляет Сингапур за девять (9) месяцев до такого выхода. Стороны проводят консультации с целью определения последствий такого выхода для настоящего Соглашения.
4. Если государство - член ЕАЭС выходит в соответствии с пунктом 3, настоящее Соглашение продолжает свое действие в отношении оставшихся государств - членов ЕАЭС и Сингапура.
Статья 16.5
Приложения и дополнения
Приложения и дополнения к настоящему Соглашению составляют его неотъемлемую часть.
Статья 16.6
Присоединение
1. Присоединение нового государства-члена ЕАЭС к настоящему Соглашению является предметом переговоров между ЕАЭС, его государствами-членами, включая новое государство - член ЕАЭС, и Сингапуром. Подобное присоединение осуществляется путем заключения дополнительного протокола к настоящему Соглашению.
2. Евразийская экономическая комиссия незамедлительно уведомляет Сингапур о получении любым третьим государством статуса государства-кандидата на присоединение к ЕАЭС, о результатах переговоров с государством-кандидатом на присоединение к ЕАЭС и любом присоединении к ЕАЭС.
3. В ходе переговоров между ЕАЭС и государством-кандидатом на присоединение к ЕАЭС Евразийская экономическая комиссия стремится:
(a) по запросу Сингапура предоставлять по мере возможности любую информацию, относящуюся к вопросам, входящим в сферу действия настоящего Соглашения; и
(b) принимать во внимание любые высказанные опасения.
В ПОДТВЕРЖДЕНИЕ ЧЕГО, нижеподписавшиеся, имея на то все необходимые полномочия, подписали настоящее Соглашение.
Совершено в двух экземплярах на английском языке в городе Ереван 1 октября 2019 года.
ЗА РЕСПУБЛИКУ АРМЕНИЯ
ЗА РЕСПУБЛИКУ БЕЛАРУСЬ
ЗА РЕСПУБЛИКУ КАЗАХСТАН
ЗА КЫРГЫЗСКУЮ РЕСПУБЛИКУ
ЗА РОССИЙСКУЮ ФЕДЕРАЦИЮ
ЗА ЕВРАЗИЙСКИЙ ЭКОНОМИЧЕСКИЙ СОЮЗ
ЗА РЕСПУБЛИКУ СИНГАПУР
ПРИЛОЖЕНИЕ 2-1-1
ПЕРЕЧЕНЬ ТАРИФНЫХ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ ЕАЭС
Для целей настоящего Приложения:
1. "Тарифная линия" и "Описание" означают соответствующую тарифную линию ЕАЭС и соответствующее ей описание в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности ЕАЭС, утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 16 июля 2012 года № 54.
2. "Базовая ставка" означает ставки Единого таможенного тарифа ЕАЭС по состоянию на 1 ноября 2018 года.
3. Для целей снижения или отмены таможенных пошлин каждое ежегодное снижение происходит на первый день соответствующего года, как определено:
a) "год первый" означает двенадцатимесячный период, начинающийся с даты вступления в силу настоящего Соглашения;
b) "год второй" означает двенадцатимесячный период, начинающийся с первой годовщины вступления в силу настоящего Соглашения;
c) "год третий" означает двенадцатимесячный период, начинающийся со второй годовщины вступления в силу настоящего Соглашения;
d) "год четвертый" означает двенадцатимесячный период, начинающийся с третей годовщины вступления в силу настоящего Соглашения;
e) "год пятый" означает двенадцатимесячный период, начинающийся с четвертой годовщины вступления в силу настоящего Соглашения;
f) "год шестой" означает двенадцатимесячный период, начинающийся с пятой годовщины вступления в силу настоящего Соглашения;
g) "год седьмой" означает двенадцатимесячный период, начинающийся с шестой годовщины вступления в силу настоящего Соглашения;
h) "год восьмой" означает двенадцатимесячный период, начинающийся с седьмой годовщины вступления в силу настоящего Соглашения;
i) "год девятый" означает двенадцатимесячный период, начинающийся с восьмой годовщины вступления в силу настоящего Соглашения;
j) "год десятый" означает двенадцатимесячный период, начинающийся с девятой годовщины вступления в силу настоящего Соглашения;
k) "год одиннадцатый и последующие года" означает двенадцатимесячный период, начинающийся с десятой годовщины вступления в силу настоящего Соглашения и последующие года.

4. "EX" санатына жатқызылған тауарлар кез келген тарифтік міндеттемелерден алынып тасталды. Мұндай тауарларға қатысты кедендік баждар осы Келісім күшіне енген күннен бастап 2.3-бапқа (барынша қолайлылық режимі) сәйкес барынша қолайлы режимге сәйкес қолданылады.
5. Төмендеудің және нөлдеудің келесі санаттары 2.6-бабына сәйкес (кедендік баждарды жою және төмендету):
a) "А" санатына жатқызылған шығарылатын тауарларға кедендік баждар осы Келісім күшіне енген сәттен бастап күшін жояды;
b) "В3" санатына жатқызылған шығарылатын тауарларға арналған кедендік баждар жыл сайынғы төрт кезеңде нөлге дейін төмендетіледі;
c) "В" санатына жатқызылған шығарылатын тауарларға арналған кедендік баждар жыл сайынғы алты кезеңде нөлге дейін төмендетіледі;
d) "С" санатына жатқызылған шығарылатын тауарларға салынатын кедендік баждар жыл сайынғы сегіз кезеңге нөлге дейін төмендетіледі;
e) "D" санатына жатқызылған шығарылатын тауарларға кеден баждары он бір жыл сайынғы кезеңге нөлге дейін төмендетіледі.
Тарифтік желі
Позицияның атауы
Базалық мөлшерлеме
Төмендету санаты
Бірінші жыл
Екінші жыл
Үшінші жыл
Төртінші жыл
Бесінші жыл
Алтыншы жыл
Жетінші жыл
Сегізінші жыл
Тоғызыншы жыл
Оныншы жыл
Он бірінші жыл және кейінгі жылдар

4. Товары, отнесенные к категории "ЕХ", исключены из любых тарифных обязательств. Таможенные пошлины в отношении таких товаров применяются в соответствии с режимом наибольшего благоприятствования согласно Статье
2.3 (Режим наибольшего благоприятствования) с даты вступления в силу настоящего Соглашения.
5. Следующие категории снижения и обнуления применяются ЕАЭС в соответствии со Статьей 2.6 (Отмена и снижение таможенных пошлин):
a) таможенные пошлины на происходящие товары, отнесенные к категории "А", отменяются с момента вступления в силу настоящего Соглашения;
b) таможенные пошлины на происходящие товары, отнесенные к категории "ВЗ", снижаются до нуля в четыре ежегодных этапов;
c) таможенные пошлины на происходящие товары, отнесенные к категории "В", снижаются до нуля в шесть ежегодных этапов;
d) таможенные пошлины на происходящие товары, отнесенные к категории "С", снижаются до нуля в восемь ежегодных этапов;
e) таможенные пошлины на происходящие товары, отнесенные к категории "D", снижаются до нуля в одиннадцать ежегодных этапов.
Тарифная линия
Наименование
Базовая ставка
Категория снижения
Первый год
Второй год
Третий год
Четвертый год
Пятый год
Шестой год
Седьмой год
Восьмой год
Девятый год
Десятый год
Одиннадцатый год и последующие года

0201 10 000 1
– – 0201 10 000 2 немесе 0201 10 000 3 кіші қосалқы позициясына енгізілгеннен басқа, Еуразиялық экономикалық одақтың 02 топқа 3 қосымша ескертпесінде көрсетілген тәртіппен
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 10 000 2
– – әкелу елінің франко-шекарасы шарттарында сиыр етінің 1000 кг таза салмағы үшін құны кемінде 8000 евро
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 10 000 3
– – – жоғары сапалы сиыр еті 12)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 10 000 8
– – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 200 1
– – – 0201 20 200 2 немесе 0201 20 200 3 кіші қосалқы позициясына енгізілгеннен басқа, Еуразиялық экономикалық одақтың 02 топқа 3 қосымша ескертпесінде көрсетілген тәртіппен
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 200 2
– – – әкелу елінің франко-шекарасы шарттарында сиыр етінің 1000 кг таза салмағы үшін құны кемінде 8000 евро
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 200 3
– – – – жоғары сапалы сиыр еті 12)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 200 8
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 300 1
– – – 0201 20 300 2 немесе 0201 20 300 3 кіші қосалқы позициясына енгізілгеннен басқа, Еуразиялық экономикалық одақтың 02 топқа 3 қосымша ескертпесінде көрсетілген тәртіппен
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 300 2
– – – әкелу елінің франко-шекарасы шарттарында сиыр етінің 1000 кг таза салмағы үшін құны кемінде 8000 евро
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 300 3
– – – – жоғары сапалы сиыр еті 12)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 300 8
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 500 1
– – – 0201 20 500 2 немесе 0201 20 500 3 кіші қосалқы позициясына енгізілгеннен басқа, Еуразиялық экономикалық одақтың 02 топқа 3 қосымша ескертпесінде көрсетілген тәртіппен
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 500 2
– – – әкелу елінің франко-шекарасы шарттарында сиыр етінің 1000 кг таза салмағы үшін құны кемінде 8000 евро
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 500 3
– – – – жоғары сапалы сиыр еті 12)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 500 8
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 900 1
– – – 0201 20 900 2 немесе 0201 20 900 3 кіші қосалқы позициясына енгізілгеннен басқа, Еуразиялық экономикалық одақтың 02 топқа 3 қосымша ескертпесінде көрсетілген тәртіппен
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 900 2
– – – әкелу елінің франко-шекарасы шарттарында сиыр етінің 1000 кг таза салмағы үшін құны кемінде 8000 евро
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 900 3
– – – – жоғары сапалы сиыр еті 12)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 900 8
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 30 000 4
– – 0201 30 000 5 немесе 0201 30 000 6 кіші қосалқы позициясына енгізілгеннен басқа, Еуразиялық экономикалық одақтың 02 топқа 3 қосымша ескертпесінде көрсетілген тәртіппен
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

0201 10 000 1
– – в порядке, указанном в дополнительном примечании Евразийского экономического союза 3 к группе 02, кроме
включенных в подсубпозицию 0201 10 000 2 или 0201 10 000 3
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 10 000 2
– – говядина стоимостью на условиях франко-границы страны ввоза не менее 8000 евро за 1000 кг нетто-массы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 10 000 3
– – – высококачественная говядина12)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 10 000 8
– – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 200 1
– – – в порядке, указанном в дополнительном примечании Евразийского экономического союза 3 к группе 02, кроме включенных в подсубпозицию 0201 20 200 2 или 0201 20 200 3
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 200 2
– – – говядина стоимостью на условиях франко-границы страны ввоза не менее 8000 евро за 1000 кг нетто-массы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 200 3
– – – – высококачественная говядина12)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 200 8
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 300 1
– – – в порядке, указанном в дополнительном примечании Евразийского экономического союза 3 к группе 02, кроме включенных в подсубпозицию 0201 20 300 2 или 0201 20 300 3
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 300 2
– – – говядина стоимостью на условиях франко-границы страны ввоза не менее 8000 евро за 1000 кг нетто-массы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 300 3
– – – – высококачественная говядина12)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 300 8
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 500 1
– – – в порядке, указанном в дополнительном примечании
Евразийского экономического союза 3 к группе 02, кроме включенных в подсубпозицию 0201 20 500 2 или 0201 20 500 3
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 500 2
– – – говядина стоимостью на условиях франко-границы страны
ввоза не менее 8000 евро за 1000 кг нетто-массы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 500 3
– – – – высококачественная говядина12)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 500 8
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 900 1
– – – в порядке, указанном в дополнительном примечании Евразийского экономического союза 3 к группе 02, кроме
включенных в подсубпозицию 0201 20 900 2 или 0201 20 900 3
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 900 2
– – – говядина стоимостью на условиях франко-границы страны
ввоза не менее 8000 евро за 1000 кг нетто-массы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 900 3
– – – – высококачественная говядина12)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 20 900 8
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0201 30 000 4
– – в порядке, указанном в дополнительном примечании Евразийского экономического союза 3 к группе 02, кроме
включенных в подсубпозицию 0201 30 000 5 или 0201 30 000 6
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

0203 29 150 1
– – – – – Еуразиялық экономикалық одақтың 02 топқа 2 қосымша ескертпесінде көрсетілген тәртіппен
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 150 9
– – – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 550 1
– – – – – – Еуразиялық экономикалық одақтың 02 топқа 2 қосымша ескертпесінде көрсетілген тәртіппен
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 550 2
– – – – – – Еуразиялық экономикалық одақтың 02 топқа 2 қосымша ескертпесінде көрсетілген тәртіппен тримминг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 550 3
– – – – – – – тримминг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 550 9
– – – – – – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 590 1
– – – – – – Еуразиялық экономикалық одақтың 02 топқа 2 қосымша ескертпесінде көрсетілген тәртіппен
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 590 9
– – – – – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 900 1
– – – – Еуразиялық экономикалық одақтың 02 топқа 2 қосымша ескертпесінде көрсетілген тәртіппен
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 900 2
– – – – Еуразиялық экономикалық одақтың 02 топқа 2 қосымша ескертпесінде көрсетілген тәртіппен тримминг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 900 3
– – – – – тримминг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 900 9
– – – – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0204 10 000 0
– қозылардың ұшасы мен жартылай ұшасы, жас немесе тоңазытылған
15, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,15 евро
D
13,6, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,136 евро
12,3, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,123 евро
10,9, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,109 евро
9,5, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,095 евро
8,2, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,082 евро
6,8, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,068 евро
5,5, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,055 евро
4,1, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,041 евро
2,7, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,027 евро
1,4, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,014 евро
0
0204 21 000 0
– – ұшалар мен жартылай ұшалар
15, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,15 евро
D
13,6, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,136 евро
12,3, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,123 евро
10,9, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,109 евро
9,5, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,095 евро
8,2, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,082 евро
6,8, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,068 евро
5,5, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,055 евро
4,1, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,041 евро
2,7, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,027 евро
1,4, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,014 евро
0
0204 22 100 0
– – – қысқа кесілген алдыңғы ширектер
15, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,15 евро
D
13,6, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,136 евро
12,3, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,123 евро
10,9, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,109 евро
9,5, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,095 евро
8,2, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,082 евро
6,8, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,068 евро
5,5, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,055 евро
4,1, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,041 евро
2,7, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,027 евро
1,4, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,014 евро
0

0203 29 150 1
– – – – – в порядке, указанном в дополнительном примечании
Евразийского экономического союза 2 к группе 02
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 150 9
– – – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 550 1
– – – – – – в порядке, указанном в дополнительном примечании
Евразийского экономического союза 2 к группе 02
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 550 2
– – – – – – тримминг в порядке, указанном в дополнительном
примечании Евразийского экономического союза 2 к группе 02
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 550 3
– – – – – – – тримминг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 550 9
– – – – – – – прочее
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 590 1
– – – – – – в порядке, указанном в дополнительном примечании
Евразийского экономического союза 2 к группе 02
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 590 9
– – – – – – прочая
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 900 1
– – – – в порядке, указанном в дополнительном примечании
Евразийского экономического союза 2 к группе 02
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 900 2
– – – – тримминг в порядке, указанном в дополнительном
примечании Евразийского экономического союза 2 к группе 02
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 900 3
– – – – – тримминг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0203 29 900 9
– – – – – прочая
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0204 10 000 0
– туши и полутуши ягнят, свежие или охлажденные
15, но не менее 0,15 евро
за 1 кг
D
13,6, но не менее 0,136
евро за 1 кг
12,3, но не менее 0,123
евро за 1 кг
10,9, но не менее 0,109
евро за 1 кг
9,5, но не менее 0,095
евро за 1 кг
8,2, но не менее 0,082
евро за 1 кг
6,8, но не менее 0,068
евро за 1 кг
5,5, но не менее 0,055
евро за 1 кг
4,1, но не менее 0,041
евро за 1 кг
2,7, но не менее 0,027
евро за 1 кг
1,4, но не менее 0,014
евро за 1 кг
0
0204 21 000 0
– – туши и полутуши
15, но не менее 0,15 евро
за 1 кг
D
13,6, но не менее 0,136
евро за 1 кг
12,3, но не менее 0,123
евро за 1 кг
10,9, но не менее 0,109
евро за 1 кг
9,5, но не менее 0,095
евро за 1 кг
8,2, но не менее 0,082
евро за 1 кг
6,8, но не менее 0,068
евро за 1 кг
5,5, но не менее 0,055
евро за 1 кг
4,1, но не менее 0,041
евро за 1 кг
2,7, но не менее 0,027
евро за 1 кг
1,4, но не менее 0,014
евро за 1 кг
0
0204 22 100 0
– – – передние четвертины короткого разруба
15, но не менее 0,15 евро
за 1 кг
D
13,6, но не менее 0,136
евро за 1 кг
12,3, но не менее 0,123
евро за 1 кг
10,9, но не менее 0,109
евро за 1 кг
9,5, но не менее 0,095
евро за 1 кг
8,2, но не менее 0,082
евро за 1 кг
6,8, но не менее 0,068
евро за 1 кг
5,5, но не менее 0,055
евро за 1 кг
4,1, но не менее 0,041
евро за 1 кг
2,7, но не менее 0,027
евро за 1 кг
1,4, но не менее 0,014
евро за 1 кг
0

0401 10 900 0
– – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 20 110 1
– – – – балалар тағамына арналған, таза көлемі 0,35 л-ден аспайтын бастапқы орамдардағы сүт
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 20 110 9
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 20 190 0
– – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 20 910 1
– – – – балалар тағамына арналған, таза көлемі 0,35 л-ден аспайтын бастапқы орамдардағы сүт
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 20 910 9
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 20 990 0
– – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 40 100 0
– – таза көлемі 2 л-ден аспайтын бастапқы орамдардағы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 40 900 0
– – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 50 110 0
– – – таза көлемі 2 л-ден аспайтын бастапқы орамдардағы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 50 190 0
– – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 50 310 0
– – – таза көлемі 2 л-ден аспайтын бастапқы орамдардағы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 50 390 0
– – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 50 910 0
– – – таза көлемі 2 л-ден аспайтын бастапқы орамдардағы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 50 990 0
– – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 10 110 0
– – – таза салмағы 2,5 кг-нан аспайтын бастапқы орамдардағы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 10 190 0
– – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 10 910 0
– – – таза салмағы 2,5 кг-нан аспайтын бастапқы орамдардағы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 10 990 0
– – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 21 110 0
– – – – таза салмағы 2,5 кг-нан аспайтын бастапқы орамдардағы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 21 180 0
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 21 910 0
– – – – таза салмағы 2,5 кг-нан аспайтын бастапқы орамдардағы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 21 990 0
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 29 110 0
– – – – құрамында 10 салм.%-дан астам майы бар, таза салмағы 500 г-нан аспайтын герметикалық орамдағы, емшектегі балаларға арналған арнайы сүт
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 29 150 0
– – – – – таза салмағы 2,5 кг-нан аспайтын бастапқы орамдардағы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 29 190 0
– – – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 29 910 0
– – – – таза салмағы 2,5 кг-нан аспайтын бастапқы орамдардағы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 29 990 0
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 91 100 0
– – – құрамында 8 салм.%-дан астам майы бар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 91 300 0
– – – құрамында 8 салм.%-дан астам, бірақ 10 салм.%-дан аспайтын майы бар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 91 510 0
– – – – таза салмағы 2,5 кг-нан аспайтын бастапқы орамдардағы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 91 590 0
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

0401 10 900 0
– – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 20 110 1
– – – – молоко в первичных упаковках нетто-объемом не более
0,35 л, для детского питания
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 20 110 9
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 20 190 0
– – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 20 910 1
– – – – молоко в первичных упаковках нетто-объемом не более
0,35 л, для детского питания
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 20 910 9
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 20 990 0
– – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 40 100 0
– – в первичных упаковках нетто-объемом не более 2 л
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 40 900 0
– – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 50 110 0
– – – в первичных упаковках нетто-объемом не более 2 л
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 50 190 0
– – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 50 310 0
– – – в первичных упаковках нетто-объемом не более 2 л
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 50 390 0
– – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 50 910 0
– – – в первичных упаковках нетто-объемом не более 2 л
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0401 50 990 0
– – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 10 110 0
– – – в первичных упаковках нетто-массой не более 2,5 кг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 10 190 0
– – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 10 910 0
– – – в первичных упаковках нетто-массой не более 2,5 кг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 10 990 0
– – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 21 110 0
– – – – в первичных упаковках нетто-массой не более 2,5 кг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 21 180 0
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 21 910 0
– – – – в первичных упаковках нетто-массой не более 2,5 кг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 21 990 0
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 29 110 0
– – – – молоко специального назначения, для грудных детей, в герметичной упаковке нетто-массой не более 500 г, с
содержанием жира более 10 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 29 150 0
– – – – – в первичных упаковках нетто-массой не более 2,5 кг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 29 190 0
– – – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 29 910 0
– – – – в первичных упаковках нетто-массой не более 2,5 кг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 29 990 0
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 91 100 0
– – – с содержанием жира не более 8 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 91 300 0
– – – с содержанием жира более 8 мас.%, но не более 10 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 91 510 0
– – – – в первичных упаковках нетто-массой не более 2,5 кг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 91 590 0
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

0402 91 910 0
– – – – таза салмағы 2,5 кг-нан аспайтын бастапқы орамдардағы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 91 990 0
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 99 100 0
– – – құрамында 9,5 салм.%-дан астам майы бар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 99 310 0
– – – – таза салмағы 2,5 кг-нан аспайтын бастапқы орамдардағы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 99 390 0
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 99 910 0
– – – – таза салмағы 2,5 кг-нан аспайтын бастапқы орамдардағы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 99 990 0
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 110 0
– – – – 3 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 130 0
– – – – 3 салм.%-дан астам, бірақ 6 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 190 0
– – – – 6 салм.%-дан астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 310 0
– – – – 3 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 330 0
– – – – 3 салм.%-дан астам, бірақ 6 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 390 0
– – – – 6 салм.%-дан астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 510 0
– – – – 1,5 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 530 0
– – – – 1,5 салм.%-дан астам, бірақ 27 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 590 0
– – – – 27 салм.%-дан астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 910 0
– – – – 3 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 930 0
– – – – 3 салм.%-дан астам, бірақ 6 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 990 0
– – – – 6 салм.%-дан астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 110 0
– – – – – 1,5 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 130 0
– – – – – 1,5 салм.%-дан астам, бірақ 27 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 190 0
– – – – – 27 салм.%-дан астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 310 0
– – – – – 1,5 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 330 0
– – – – – 1,5 салм.%-дан астам, бірақ 27 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 390 0
– – – – – 27 салм.%-дан астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 510 1
– – – – – – – балалар тағамына арналған, таза көлемі 0,35 л-ден аспайтын бастапқы орамдардағы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 510 2
– – – – – – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 510 9
– – – – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 530 1
– – – – – – – балалар тағамына арналған, таза көлемі 0,35 л-ден аспайтын бастапқы орамдардағы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 530 2
– – – – – – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 530 9
– – – – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 590 0
– – – – – 6 салм.%-дан астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 610 0
– – – – – 3 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

0402 91 910 0
– – – – в первичных упаковках нетто-массой не более 2,5 кг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 91 990 0
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 99 100 0
– – – с содержанием жира не более 9,5 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
Тарифная
линия
Описание
Базовая ставка
Категория
снижения
Первый год
Второй год
Третий год
Четвертый год
Пятый год
Шестой год
Седьмой год
Восьмой год
Девятый год
Десятый год
Одиннадцатый год и
последующие года
0402 99 310 0
– – – – в первичных упаковках нетто-массой не более 2,5 кг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 99 390 0
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 99 910 0
– – – – в первичных упаковках нетто-массой не более 2,5 кг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0402 99 990 0
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 110 0
– – – – не более 3 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 130 0
– – – – более 3 мас.%, но не более 6 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 190 0
– – – – более 6 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 310 0
– – – – не более 3 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 330 0
– – – – более 3 мас.%, но не более 6 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 390 0
– – – – более 6 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 510 0
– – – – не более 1,5 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 530 0
– – – – более 1,5 мас.%, но не более 27 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 590 0
– – – – более 27 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 910 0
– – – – не более 3 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 930 0
– – – – более 3 мас.%, но не более 6 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 10 990 0
– – – – более 6 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 110 0
– – – – – не более 1,5 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 130 0
– – – – – более 1,5 мас.%, но не более 27 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 190 0
– – – – – более 27 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 310 0
– – – – – не более 1,5 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 330 0
– – – – – более 1,5 мас.%, но не более 27 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 390 0
– – – – – более 27 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 510 1
– – – – – – – в первичных упаковках нетто-объемом не более 0,35
л, для детского питания
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 510 2
– – – – – – – прочий
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 510 9
– – – – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 530 1
– – – – – – – в первичных упаковках нетто-объемом не более 0,35
л, для детского питания
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 530 2
– – – – – – – прочий
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 530 9
– – – – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 590 0
– – – – – более 6 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0403 90 610 0
– – – – – не более 3 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

0404 10 760 0
– – – – – 27 салм.%-дан астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0404 10 780 0
– – – – – 1,5 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0404 10 820 0
– – – – – 1,5 салм.%-дан астам, бірақ 27 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0404 10 840 0
– – – – – 27 салм.%-дан астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0404 90 210 0
– – – 1,5 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0404 90 230 0
– – – 1,5 салм.%-дан астам, бірақ 27 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0404 90 290 0
– – – 27 салм.%-дан астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0404 90 810 0
– – – 1,5 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0404 90 830 0
– – – 1,5 салм.%-дан астам, бірақ 27 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0404 90 890 0
– – – 27 салм.%-дан астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0405 10 110 0
– – – – таза салмағы 1 кг-нан аспайтын бастапқы орамдардағы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0405 10 190 0
– – – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0405 10 300 0
– – – рекомбинацияланған май
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0405 10 500 0
– – – сарысу майы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0405 10 900 0
– – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0405 20 100 0
– – құрамында 39 салм.% немесе одан астам, бірақ 60 салм.%-дан кем майы бар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0405 20 300 0
– – құрамында 60 салм.% немесе одан астам, бірақ 75 салм.%-дан кем майы бар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0405 20 900 0
– – құрамында 75 салм.%-дан астам, бірақ 80 салм.%-дан кем майы бар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0405 90 100 0
– – құрамында 99,3 салм.% немесе одан астам майы және құрамында 0,5 салм.%-дан аспайтын суы бар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0405 90 900 0
– – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 10 300 0
– – – сұйықтықтағы немесе онсыз моцарелла
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 10 500 1
– – – – – балалар тағамына арналған, таза көлемі 200 г-нан аспайтын бастапқы орамдардағы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 10 500 2
– – – – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 10 500 9
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 10 800 0
– – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 20 000 0
– барлық сұрыпты үгілген немесе ұнтақтағы ірімшіктер
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 30 100 0
– – өндіру кезінде тек Эмменталер, Грюйер және Аппенцеллер ірімшіктері пайдаланылған және қосымша ингредиент ретінде Гларский ("Шабцигер" деп те аталады) ірімшігін құрауы мүмкін; бөлшектеп сатуға арналған орамдағы, құрғақ заттағы құрамында 56 салм.%-дан аспайтын майы бар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 30 310 0
– – – – 48 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 30 390 0
– – – – 48 салм.%-дан астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 30 900 0
– – – құрамында 36 салм.%-дан астам майы бар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

0404 10 760 0
– – – – – более 27 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0404 10 780 0
– – – – – не более 1,5 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0404 10 820 0
– – – – – более 1,5 мас.%, но не более 27 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0404 10 840 0
– – – – – более 27 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0404 90 210 0
– – – не более 1,5 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0404 90 230 0
– – – более 1,5 мас.%, но не более 27 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0404 90 290 0
– – – более 27 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0404 90 810 0
– – – не более 1,5 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0404 90 830 0
– – – более 1,5 мас.%, но не более 27 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0404 90 890 0
– – – более 27 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0405 10 110 0
– – – – в первичных упаковках нетто-массой не более 1 кг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0405 10 190 0
– – – – прочее
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0405 10 300 0
– – – рекомбинированное масло
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0405 10 500 0
– – – сывороточное масло
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0405 10 900 0
– – прочее
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0405 20 100 0
– – с содержанием жира 39 мас.% или более, но менее 60 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0405 20 300 0
– – с содержанием жира 60 мас.% или более, но не более 75
мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
Тарифная
линия
Описание
Базовая ставка
Категория
снижения
Первый год
Второй год
Третий год
Четвертый год
Пятый год
Шестой год
Седьмой год
Восьмой год
Девятый год
Десятый год
Одиннадцатый год и
последующие года
0405 20 900 0
– – с содержанием жира более 75 мас.%, но менее 80 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0405 90 100 0
– – с содержанием жира 99,3 мас.% или более и с содержанием
воды не более 0,5 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0405 90 900 0
– – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 10 300 0
– – – моцарелла в жидкости или нет
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 10 500 1
– – – – – в первичных упаковках нетто-массой не более 200 г, для
детского питания
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 10 500 2
– – – – – прочий
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 10 500 9
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 10 800 0
– – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 20 000 0
– тертые сыры или сыры в порошке, всех видов
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 30 100 0
– – при производстве которых использовались лишь сыры
Эмменталер, Грюйер и Аппенцеллер и которые могут включать в качестве дополнительного ингредиента Гларский сыр
(называемый также "Шабцигер"); упакованные для розничной продажи, с содержанием жира в сухом веществе не более 56
мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 30 310 0
– – – – не более 48 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 30 390 0
– – – – более 48 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 30 900 0
– – – с содержанием жира более 36 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

0406 40 100 0
– – Рокфор
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 40 500 0
– – Горгонзола
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 40 900 0
– – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 010 0
– – балқытылған ірімшіктерді өндіру үшін
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 130 0
– – – Эмменталер
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 150 0
– – – Грюйер, Сбринц
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 170 0
– – – Бергказе, Аппенцеллер
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 180 0
– – – фрибуржский, Вашрен Мон д’О және Тет де Муан ірімшігі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 210 0
– – – Чеддер
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 230 0
– – – Эдам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 250 0
– – – Тильзит
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 290 0
– – – Качокавалло
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 320 1
– – – – контейнерлерде, тұздықтағы, немесе қой не ешкі терісінен местердегі қой сүтінен немесе енекелердің сүтінен
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 320 9
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 350 0
– – – Кефалотири
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 370 0
– – – Финляндия
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 390 0
– – – Яарлсберг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 500 0
– – – – контейнерлерде, тұздықтағы, немесе қой не ешкі терісінен местердегі қой сүтінен немесе енекелердің сүтінен жасалатын ірімшіктер
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 610 0
– – – – – – – Грана Падано, Пармиджано Реджано
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 630 0
– – – – – – – Фиоре Сардо, Пекорино
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 690 0
– – – – – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 730 0
– – – – – – – Проволоне
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 740 0
– – – – – – – Маасдам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 750 0
– – – – – – – Асиаго, Качокавалло, Монтасио, Рагузано
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 760 0
– – – – – – – Данбо, Фонталь, Фонтина, Финбо, Аварти, Марибо, Самсо
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 780 0
– – – – – – – Гауда
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 790 0
– – – – – – – Эсром, Италико, Кернгем, Сен-Нектер, Сен-Полен, Таледжо
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 810 0
– – – – – – – Канталь, Чешир, Уэнслидайль, Ланкашир, Дабл Глостер, Бларней, Колби, Монтерей
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 820 0
– – – – – – – Камамбер
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 840 0
– – – – – – – Бри
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 850 0
– – – – – – – Кефалогравиера, Кассери
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 860 0
– – – – – – – – 47 салм.%-дан астам, бірақ 52 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 890 0
– – – – – – – – 52 салм.%-дан астам, бірақ 62 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 920 0
– – – – – – – – 62 салм.%-дан астам, бірақ 72 салм.%-дан астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

0406 40 100 0
– – Рокфор
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 40 500 0
– – Горгонзола
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 40 900 0
– – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 010 0
– – для производства плавленых сыров
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 130 0
– – – Эмменталер
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 150 0
– – – Грюйер, Сбринц
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 170 0
– – – Бергказе, Аппенцеллер
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 180 0
– – – сыр фрибуржский, Вашрен Мон д’О и Тет де Муан
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 210 0
– – – Чеддер
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 230 0
– – – Эдам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 250 0
– – – Тильзит
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 290 0
– – – Качокавалло
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 320 1
– – – – из овечьего молока или молока буйволиц в контейнерах, содержащих рассол, или в бурдюках из овечьей или козьей
шкуры
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 320 9
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 350 0
– – – Кефалотири
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 370 0
– – – Финляндия
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 390 0
– – – Яарлсберг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 500 0
– – – – сыры из овечьего молока или молока буйволиц в
контейнерах, содержащих рассол, или в бурдюках из овечьей или козьей шкуры
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 610 0
– – – – – – – Грана Падано, Пармиджано Реджано
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 630 0
– – – – – – – Фиоре Сардо, Пекорино
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 690 0
– – – – – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 730 0
– – – – – – – Проволоне
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 740 0
– – – – – – – Маасдам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 750 0
– – – – – – – Асиаго, Качокавалло, Монтасио, Рагузано
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 760 0
– – – – – – – Данбо, Фонталь, Фонтина, Финбо, Аварти, Марибо,
Самсо
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 780 0
– – – – – – – Гауда
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 790 0
– – – – – – – Эсром, Италико, Кернгем, Сен-Нектер, Сен-Полен,
Таледжо
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 810 0
– – – – – – – Канталь, Чешир, Уэнслидайль, Ланкашир, Дабл
Глостер, Бларней, Колби, Монтерей
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 820 0
– – – – – – – Камамбер
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 840 0
– – – – – – – Бри
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 850 0
– – – – – – – Кефалогравиера, Кассери
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 860 0
– – – – – – – – более 47 мас.%, но не более 52 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 890 0
– – – – – – – – более 52 мас.%, но не более 62 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0406 90 920 0
– – – – – – – – более 62 мас.%, но не более 72 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

0701 90 100 0
– – крахмал өндіру үшін
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0701 90 500 0
– – – жас, 1 қаңтардан 30 маусымға дейін
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0701 90 900 0
– – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0702 00 000 1
– 1 қаңтардан 31 наурызға дейін
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0702 00 000 2
– 1 сәуірден 30 сәуірге дейін
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0702 00 000 3
– 1 мамырдан 14 мамырға дейін
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0702 00 000 4
– 15 мамырдан 31 мамырға дейін
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0702 00 000 5
– 1 маусымнан 30 қыркүйекке дейін
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0702 00 000 6
– 1 қазаннан 31 қазанға дейін
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0702 00 000 7
– 1 қарашадан 20 желтоқсанға дейін
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0702 00 000 9
– 21 желтоқсаннан 31 желтоқсанға дейін
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0703 10 110 0
– – – себілетін пияз
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0703 10 190 0
– – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0703 10 900 0
– – шалот пиязы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0703 20 000 0
– сарымсақ
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0703 90 000 0
– порей пиязы және өзге де пиязшық көкөнiстер
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0704 10 000 0
– түрлi-түстi қырыққабат және брокколи
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0704 20 000 0
– брюссельдiк қырыққабат
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0704 90 100 1
– – – ақбас
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0704 90 100 9
– – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0704 90 900 0
– – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0705 11 000 0
– – қаудандық латук салаты (қаудандық салат)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

0701 90 100 0
– – для производства крахмала
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0701 90 500 0
– – – молодой, с 1 января по 30 июня
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0701 90 900 0
– – – прочий
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0702 00 000 1
– с 1 января по 31 марта
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0702 00 000 2
– с 1 апреля по 30 апреля
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0702 00 000 3
– с 1 мая по 14 мая
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0702 00 000 4
– с 15 мая по 31 мая
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0702 00 000 5
– с 1 июня по 30 сентября
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0702 00 000 6
– с 1 октября по 31 октября
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0702 00 000 7
– с 1 ноября по 20 декабря
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0702 00 000 9
– с 21 декабря по 31 декабря
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0703 10 110 0
– – – лук-севок
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0703 10 190 0
– – – прочий
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0703 10 900 0
– – лук шалот
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0703 20 000 0
– чеснок
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0703 90 000 0
– лук-порей и прочие луковичные овощи
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0704 10 000 0
– капуста цветная и брокколи
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0704 20 000 0
– капуста брюссельская
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0704 90 100 1
– – – белокочанная
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0704 90 100 9
– – – прочая
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0704 90 900 0
– – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
0705 11 000 0
– – салат-латук кочанный (салат кочанный)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

1006 10 100 0
– – егуге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 10 210 0
– – – – қысқа дәнді
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 10 230 0
– – – – орташа дәнді
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 10 250 0
– – – – – ұзындығының еніне қатынасы 2-ден астам, бірақ 3-тен кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 10 270 0
– – – – – ұзындығының еніне қатынасы 3-ке тең немесе одан астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 10 920 0
– – – – қысқа дәнді
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 10 940 0
– – – – орташа дәнді
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 10 960 0
– – – – – ұзындығының еніне қатынасы 2-ден астам, бірақ 3-тен кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 10 980 0
– – – – – ұзындығының еніне қатынасы 3-ке тең немесе одан астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 20 110 0
– – – қысқа дәнді
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 20 130 0
– – – орташа дәнді
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 20 150 0
– – – – ұзындығының еніне қатынасы 2-ден астам, бірақ 3-тен кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 20 170 0
– – – – ұзындығының еніне қатынасы 3-ке тең немесе одан астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 20 920 0
– – – қысқа дәнді
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 20 940 0
– – – орташа дәнді
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 20 960 0
– – – – ұзындығының еніне қатынасы 2-ден астам, бірақ 3-тен кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 20 980 0
– – – – ұзындығының еніне қатынасы 3-ке тең немесе одан астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 210 0
– – – – қысқа дәнді
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 230 0
– – – – орташа дәнді
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 250 0
– – – – – ұзындығының еніне қатынасы 2-ден астам, бірақ 3-тен кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 270 0
– – – – – ұзындығының еніне қатынасы 3-ке тең немесе одан астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 420 0
– – – – қысқа дәнді
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 440 0
– – – – орташа дәнді
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 460 0
– – – – – ұзындығының еніне қатынасы 2-ден астам, бірақ 3-тен кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 480 0
– – – – – ұзындығының еніне қатынасы 3-ке тең немесе одан астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 610 0
– – – – қысқа дәнді
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 630 0
– – – – орташа дәнді
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 650 0
– – – – – ұзындығының еніне қатынасы 2-ден астам, бірақ 3-тен кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 670 1
– – – – – – Еуразиялық экономикалық одақтың осы топқа 1 қосымша ескертпесінде көрсетілген тәртіппен
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 670 9
– – – – – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 920 0
– – – – қысқа дәнді
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 940 0
– – – – орташа дәнді
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 960 0
– – – – – ұзындығының еніне қатынасы 2-ден астам, бірақ 3-тен кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

1006 10 100 0
– – для посева
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 10 210 0
– – – – короткозерный
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 10 230 0
– – – – среднезерный
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 10 250 0
– – – – – с отношением длины к ширине более 2, но менее 3
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 10 270 0
– – – – – с отношением длины к ширине, равным 3 или более
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 10 920 0
– – – – короткозерный
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 10 940 0
– – – – среднезерный
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 10 960 0
– – – – – с отношением длины к ширине более 2, но менее 3
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 10 980 0
– – – – – с отношением длины к ширине, равным 3 или более
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 20 110 0
– – – короткозерный
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 20 130 0
– – – среднезерный
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 20 150 0
– – – – с отношением длины к ширине более 2, но менее 3
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 20 170 0
– – – – с отношением длины к ширине, равным 3 или более
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 20 920 0
– – – короткозерный
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 20 940 0
– – – среднезерный
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 20 960 0
– – – – с отношением длины к ширине более 2, но менее 3
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 20 980 0
– – – – с отношением длины к ширине, равным 3 или более
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 210 0
– – – – короткозерный
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 230 0
– – – – среднезерный
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 250 0
– – – – – с отношением длины к ширине более 2, но менее 3
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 270 0
– – – – – с отношением длины к ширине, равным 3 или более
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 420 0
– – – – короткозерный
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 440 0
– – – – среднезерный
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 460 0
– – – – – с отношением длины к ширине более 2, но менее 3
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 480 0
– – – – – с отношением длины к ширине, равным 3 или более
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 610 0
– – – – короткозерный
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 630 0
– – – – среднезерный
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 650 0
– – – – – с отношением длины к ширине более 2, но менее 3
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 670 1
– – – – – – в порядке, указанном в дополнительном примечании
Евразийского экономического союза 1 к данной группе
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 670 9
– – – – – – прочий
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 920 0
– – – – короткозерный
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 940 0
– – – – среднезерный
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1006 30 960 0
– – – – – с отношением длины к ширине более 2, но менее 3
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

1102 20 100 0
– – құрамында 1,5 салм.%-дан астам емес майы бар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1102 20 900 0
– – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1102 90 100 0
– – арпа ұны
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1102 90 300 0
– – сұлы ұны
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1102 90 500 0
– – күріш ұны
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1102 90 700 0
– – қара бидай ұны
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1102 90 900 1
– – – сорго ұны
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1102 90 900 9
– – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 11 100 0
– – – қатты бидайдан
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 11 900 0
– – – жұмсақ бидайдан және спельтадан
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 13 100 0
– – – құрамында 1,5 салм.%-дан астам емес майы бар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 13 900 0
– – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 19 200 0
– – – қара бидайдан немесе арпадан
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 19 400 0
– – – сұлыдан
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 19 500 0
– – – күріштен
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 19 900 1
– – – – соргодан
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 19 900 9
– – – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 20 250 0
– – қара бидайдан немесе арпадан
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 20 300 0
– – сұлыдан
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 20 400 0
– – жүгеріден
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 20 500 0
– – күріштен
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 20 600 0
– – бидайдан
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

1102 20 100 0
– – с содержанием жира не более 1,5 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1102 20 900 0
– – прочая
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1102 90 100 0
– – мука ячменная
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1102 90 300 0
– – мука овсяная
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1102 90 500 0
– – мука рисовая
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1102 90 700 0
– – мука ржаная
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1102 90 900 1
– – – мука сорговая
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1102 90 900 9
– – – прочая
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 11 100 0
– – – из пшеницы твердой
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 11 900 0
– – – из пшеницы мягкой и спельты
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 13 100 0
– – – с содержанием жира не более 1,5 мас.%
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 13 900 0
– – – прочая
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 19 200 0
– – – из ржи или ячменя
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 19 400 0
– – – из овса
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 19 500 0
– – – из риса
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 19 900 1
– – – – из сорго
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 19 900 9
– – – – прочая
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 20 250 0
– – из ржи или ячменя
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 20 300 0
– – из овса
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 20 400 0
– – из кукурузы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 20 500 0
– – из риса
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1103 20 600 0
– – из пшеницы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

1602 50 950 1
– – – – герметикалық контейнерлерде
20, но бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,25 евро
D
18,2, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,227 евро
16,4, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,205 евро
14,5, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,182 евро
12,7, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,159 евро
10,9, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,136 евро
9,1, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,114 евро
7,3, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,091 евро
5,5, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,068 евро
3.6, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,045 евро
1,8, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,023 евро
0
1602 50 950 9
– – – – өзгелері
20, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,5 евро
D
18,2, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,455 евро
16,4, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,409 евро
14,5, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,364 евро
12,7, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,318 евро
10,9, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,273 евро
9,1, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,227 евро
7,3, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,182 евро
5,5, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,136 евро
3,6, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,091 евро
1,8, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,045 евро
0
1602 90 100 0
– – кез келген малдың қанынан жасалған өнімдер
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1602 90 310 0
– – – жабайы жануардан немес үй қоянынан
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1602 90 510 0
– – – – құрамында үй шошқасының еті немесе қосымша ет өнімдері бар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1602 90 610 0
– – – – – – шикі; піскен ет немесе қосымша ет өнімдері және шикі ет немесе қосымша ет өнімдерінің қоспасы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1602 90 690 0
– – – – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1602 90 910 0
– – – – – – қой етінен
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1602 90 950 0
– – – – – – ешкі етінен
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1602 90 990 0
– – – – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1603 00 100 0
– таза салмағы 1 кг немесе одан кем бастапқы орамдардағы
14
C
12,3
10,5
8,8
7,0
5,3
3,5
1,8
0
0
0
0
1603 00 800 0
– өзгелері
14
C
12,3
10,5
8,8
7,0
5,3
3,5
1,8
0
0
0
0
1604 11 000 0
– – албырт балығы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1604 12 100 0
– – – сүбе еті, шикі, қамырдағы немесе ұнға аунатылған, алдын ала майға қуырылған немесе қуырылмаған, мұздатылған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1604 12 910 0
– – – – герметикалық орамдардағы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1604 12 990 0
– – – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1604 13 110 0
– – – – зәйтүн майында
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1604 13 190 0
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1604 13 900 0
– – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1604 14 210 0
– – – – – өсімдік майында
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1604 14 260 0
– – – – – – "корды немесе балық" деп аталатын сүбе ет
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1604 14 280 0
– – – – – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

1602 50 950 1
– – – – в герметичных контейнерах
20, но не менее 0,25 евро
за 1 кг
B
16,7, но не менее 0,21
евро за 1 кг
13,3, но не менее 0,17
евро за 1 кг
10, но не менее 0,13 евро
за 1 кг
6,7, но не менее 0,08
евро за 1 кг
3,3, но не менее 0,04
евро за 1 кг
0
0
0
0
0
0
1602 50 950 9
– – – – прочие
20, но не менее 0,5 евро за
1 кг
B
16,7, но не менее 0,42
евро за 1 кг
13,3, но не менее 0,33
евро за 1 кг
10, но не менее 0,25 евро
за 1 кг
6,7, но не менее 0,17
евро за 1 кг
3,3, но не менее 0,08
евро за 1 кг
0
0
0
0
0
0
1602 90 100 0
– – продукты из крови любых животных
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1602 90 310 0
– – – из дичи или кролика
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1602 90 510 0
– – – – содержащие мясо или мясные субпродукты из домашней
свиньи
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1602 90 610 0
– – – – – – сырые; смеси отварного мяса или субпродуктов и
сырого мяса или субпродуктов
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1602 90 690 0
– – – – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1602 90 910 0
– – – – – – из баранины
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1602 90 950 0
– – – – – – из козлятины
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1602 90 990 0
– – – – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1603 00 100 0
– в первичных упаковках нетто-массой 1 кг или менее
14
C
12,3
10,5
8,8
7,0
5,3
3,5
1,8
0
0
0
0
1603 00 800 0
– прочие
14
C
12,3
10,5
8,8
7,0
5,3
3,5
1,8
0
0
0
0
1604 11 000 0
– – лосось
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1604 12 100 0
– – – филе, сырое, в тесте или панировке, предварительно
обжаренное или не обжаренное в масле, замороженное
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1604 12 910 0
– – – – в герметичных упаковках
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1604 12 990 0
– – – – прочая
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1604 13 110 0
– – – – в оливковом масле
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1604 13 190 0
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1604 13 900 0
– – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1604 14 210 0
– – – – – в растительном масле
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1604 14 260 0
– – – – – – филе, известное как "корды, или балык"
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1604 14 280 0
– – – – – – прочий
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

1701 12 100 1
– – – – 1 қаңтардан 30 маусымға дейін
1000 кг үшін 250 АҚШ доллары
D
1000 кг үшін 227 АҚШ доллары
1000 кг үшін 205 АҚШ доллары
1000 кг үшін 182 АҚШ доллары
1000 кг үшін 159 АҚШ доллары
1000 кг үшін 136 АҚШ доллары
1000 кг үшін 114 АҚШ доллары
1000 кг үшін 91 АҚШ доллары
1000 кг үшін 68 АҚШ доллары
1000 кг үшін 45 АҚШ доллары
1000 кг үшін 23 АҚШ доллары
0
1701 12 100 9
– – – – 1 шілдеден 31 желтоқсанға дейін
1000 кг үшін 250 АҚШ доллары
D
1000 кг үшін 227 АҚШ доллары
1000 кг үшін 205 АҚШ доллары
1000 кг үшін 182 АҚШ доллары
1000 кг үшін 159 АҚШ доллары
1000 кг үшін 136 АҚШ доллары
1000 кг үшін 114 АҚШ доллары
1000 кг үшін 91 АҚШ доллары
1000 кг үшін 68 АҚШ доллары
1000 кг үшін 45 АҚШ доллары
1000 кг үшін 23 АҚШ доллары
0
1701 12 900 1
– – – – 1 қаңтардан 30 маусымға дейін
1000 кг үшін 250 АҚШ доллары
D
1000 кг үшін 227 АҚШ доллары
1000 кг үшін 205 АҚШ доллары
1000 кг үшін 182 АҚШ доллары
1000 кг үшін 159 АҚШ доллары
1000 кг үшін 136 АҚШ доллары
1000 кг үшін 114 АҚШ доллары
1000 кг үшін 91 АҚШ доллары
1000 кг үшін 68 АҚШ доллары
1000 кг үшін 45 АҚШ доллары
1000 кг үшін 23 АҚШ доллары
0
1701 12 900 9
– – – – 1 шілдеден 31 желтоқсанға дейін
1000 кг үшін 250 АҚШ доллары
D
1000 кг үшін 227 АҚШ доллары
1000 кг үшін 205 АҚШ доллары
1000 кг үшін 182 АҚШ доллары
1000 кг үшін 159 АҚШ доллары
1000 кг үшін 136 АҚШ доллары
1000 кг үшін 114 АҚШ доллары
1000 кг үшін 91 АҚШ доллары
1000 кг үшін 68 АҚШ доллары
1000 кг үшін 45 АҚШ доллары
1000 кг үшін 23 АҚШ доллары
0
1701 13 101 1
– – – – – Нью-Йорк тауар-шикізат биржасында 1 т үшін 286,60 АҚШ долларынан аспайтын орташа айлық баға кезінде
1000 кг үшін 250 АҚШ доллары
D
1000 кг үшін 227 АҚШ доллары
1000 кг үшін 205 АҚШ доллары
1000 кг үшін 182 АҚШ доллары
1000 кг үшін 159 АҚШ доллары
1000 кг үшін 136 АҚШ доллары
1000 кг үшін 114 АҚШ доллары
1000 кг үшін 91 АҚШ доллары
1000 кг үшін 68 АҚШ доллары
1000 кг үшін 45 АҚШ доллары
1000 кг үшін 23 АҚШ доллары
0
1701 13 101 2
– – – – – Нью-Йорк тауар-шикізат биржасында 1 т үшін кемінде 286,61 АҚШ доллары, бірақ 1 т үшін 324,08 АҚШ долларынан аспайтын орташа айлық баға кезінде
1000 кг үшін 240 АҚШ доллары
D
1000 кг үшін 218 АҚШ доллары
1000 кг үшін 196 АҚШ доллары
1000 кг үшін 175 АҚШ доллары
1000 кг үшін 153 АҚШ доллары
1000 кг үшін 131 АҚШ доллары
1000 кг үшін 109 АҚШ доллары
1000 кг үшін 87 АҚШ доллары
1000 кг үшін 65 АҚШ доллары
1000 кг үшін 44 АҚШ доллары
1000 кг үшін 22 АҚШ доллары
0
1701 13 101 3
– – – – – Нью-Йорк тауар-шикізат биржасында 1 т үшін кемінде 324,09 АҚШ доллары, бірақ 1 т үшін 361,56 АҚШ долларынан аспайтын орташа айлық баға кезінде
1000 кг үшін 203 АҚШ доллары
D

1701 12 100 1
– – – – с 1 января по 30 июня
250 долларов США за
1000 кг
D
227 долларов США за
1000 кг
205 долларов США за
1000 кг
182 долларов США за
1000 кг
159 долларов США за
1000 кг
136 долларов США за
1000 кг
114 долларов США за
1000 кг
91 долларов США за
1000 кг
68 долларов США за
1000 кг
45 долларов США за
1000 кг
23 долларов США за
1000 кг
0
1701 12 100 9
– – – – с 1 июля по 31 декабря
250 долларов США за
1000 кг
D
227 долларов США за
1000 кг
205 долларов США за
1000 кг
182 долларов США за
1000 кг
159 долларов США за
1000 кг
136 долларов США за
1000 кг
114 долларов США за
1000 кг
91 долларов США за
1000 кг
68 долларов США за
1000 кг
45 долларов США за
1000 кг
23 долларов США за
1000 кг
0
1701 12 900 1
– – – – с 1 января по 30 июня
250 долларов США за
1000 кг
D
227 долларов США за
1000 кг
205 долларов США за
1000 кг
182 долларов США за
1000 кг
159 долларов США за
1000 кг
136 долларов США за
1000 кг
114 долларов США за
1000 кг
91 долларов США за
1000 кг
68 долларов США за
1000 кг
45 долларов США за
1000 кг
23 долларов США за
1000 кг
0
1701 12 900 9
– – – – с 1 июля по 31 декабря
250 долларов США за
1000 кг
D
227 долларов США за
1000 кг
205 долларов США за
1000 кг
182 долларов США за
1000 кг
159 долларов США за
1000 кг
136 долларов США за
1000 кг
114 долларов США за
1000 кг
91 долларов США за
1000 кг
68 долларов США за
1000 кг
45 долларов США за
1000 кг
23 долларов США за
1000 кг
0
1701 13 101 1
– – – – – при среднемесячной цене не более 286,60 доллара США
за 1 т на Нью-Йоркской товарно-сырьевой бирже
250 долларов США за
1000 кг
D
227 долларов США за
1000 кг
205 долларов США за
1000 кг
182 долларов США за
1000 кг
159 долларов США за
1000 кг
136 долларов США за
1000 кг
114 долларов США за
1000 кг
91 долларов США за
1000 кг
68 долларов США за
1000 кг
45 долларов США за
1000 кг
23 долларов США за
1000 кг
0
1701 13 101 2
– – – – – при среднемесячной цене не менее 286,61 доллара США за 1 т, но не более 324,08 доллара США за 1 т на Нью-Йоркской
товарно-сырьевой бирже
240 долларов США за 1000 кг
D
218 долларов США за 1000 кг
196 долларов США за 1000 кг
175 долларов США за 1000 кг
153 долларов США за 1000 кг
131 долларов США за 1000 кг
109 долларов США за 1000 кг
87 долларов США за 1000 кг
65 долларов США за 1000 кг
44 долларов США за 1000 кг
22 долларов США за 1000 кг
0
1701 13 101 3
– – – – – при среднемесячной цене не менее 324,09 доллара США за 1 т, но не более 361,56 доллара США за 1 т на Нью-Йоркской
товарно-сырьевой бирже
203 доллара США за 1000 кг
D

1 кг үшін 0,1 евро
1 кг үшін 0,09 евро
1 кг үшін 0,08 евро
1 кг үшін 0,07 евро
1 кг үшін 0,06 евро
1 кг үшін 0,05 евро
1 кг үшін 0,04 евро
1 кг үшін 0,03 евро
1 кг үшін 0,02 евро
1 кг үшін 0,01 евро
0
1905 32 190 0
– – – – – өзгелері
1 кг үшін 0,11 евро
D
1 кг үшін 0,1 евро
1 кг үшін 0,09 евро
1 кг үшін 0,08 евро
1 кг үшін 0,07 евро
1 кг үшін 0,06 евро
1 кг үшін 0,05 евро
1 кг үшін 0,04 евро
1 кг үшін 0,03 евро
1 кг үшін 0,02 евро
1 кг үшін 0,01 евро
0
1905 32 910 0
– – – – – тұздалған, ішінде салмасы бар немесе салмасы жоқ
1 кг үшін 0,11 евро
D
1 кг үшін 0,1 евро
1 кг үшін 0,09 евро
1 кг үшін 0,08 евро
1 кг үшін 0,07 евро
1 кг үшін 0,06 евро
1 кг үшін 0,05 евро
1 кг үшін 0,04 евро
1 кг үшін 0,03 евро
1 кг үшін 0,02 евро
1 кг үшін 0,01 евро
0
1905 32 990 0
– – – – – өзгелері
1 кг үшін 0,11 евро
D
1 кг үшін 0,1 евро
1 кг үшін 0,09 евро
1 кг үшін 0,08 евро
1 кг үшін 0,07 евро
1 кг үшін 0,06 евро
1 кг үшін 0,05 евро
1 кг үшін 0,04 евро
1 кг үшін 0,03 евро
1 кг үшін 0,02 евро

0,1 евро за 1 кг
0,09 евро за 1 кг
0,08 евро за 1 кг
0,07 евро за 1 кг
0,06 евро за 1 кг
0,05 евро за 1 кг
0,04 евро за 1 кг
0,03 евро за 1 кг
0,02 евро за 1 кг
0,01 евро за 1 кг
0
1905 32 190 0
– – – – – прочие
0,11 евро за 1 кг
D
0,1 евро за 1 кг
0,09 евро за 1 кг
0,08 евро за 1 кг
0,07 евро за 1 кг
0,06 евро за 1 кг
0,05 евро за 1 кг
0,04 евро за 1 кг
0,03 евро за 1 кг
0,02 евро за 1 кг
0,01 евро за 1 кг
0
1905 32 910 0
– – – – – соленые, с начинкой или без начинки
0,11 евро за 1 кг
D
0,1 евро за 1 кг
0,09 евро за 1 кг
0,08 евро за 1 кг
0,07 евро за 1 кг
0,06 евро за 1 кг
0,05 евро за 1 кг
0,04 евро за 1 кг
0,03 евро за 1 кг
0,02 евро за 1 кг
0,01 евро за 1 кг
0
1905 32 990 0
– – – – – прочие
0,11 евро за 1 кг
D
0,1 евро за 1 кг
0,09 евро за 1 кг
0,08 евро за 1 кг
0,07 евро за 1 кг
0,06 евро за 1 кг
0,05 евро за 1 кг
0,04 евро за 1 кг
0,03 евро за 1 кг
0,02 евро за 1 кг

1905 90 100 0
– – маца
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1905 90 200 0
– – фармацевтикалық мақсаттарда пайдалану үшін жарамды вафельді пластиналар, бос капсулалар, жапсыру үшін қажетті вафельді қабықтар, күріш қағазы және ұқсас өнімдер
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1905 90 300 0
– – – құрамында бал, жұмыртқа, ірімшік немесе жемістер түріндегі қоспалары жоқ және құрғақ күйінде 5 салм.%-дан аспайтын қанты және 5 салм.%-дан аспайтын майы бар нан-тоқаш бұйымдары
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1905 90 450 0
– – – құрғақ печенье
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1905 90 550 0
– – – экструдерленген немесе созылған өнімдер, ащы немесе тұздалған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1905 90 600 0
– – – – тәттілендіргіш қоспалары бар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1905 90 900 0
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2001 10 000 0
– қияр мен корнишондар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

1905 90 100 0
– – маца
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1905 90 200 0
– – вафельные пластины, пустые капсулы, пригодные для
использования в фармацевтических целях, вафельные облатки для запечатывания, рисовая бумага и аналогичные продукты
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1905 90 300 0
– – – хлебобулочные изделия, не содержащие добавок в виде
меда, яиц, сыра или плодов и содержащие в сухом состоянии не более 5 мас.% сахара и не более 5 мас.% жира
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1905 90 450 0
– – – сухое печенье
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1905 90 550 0
– – – экструдированные или вытянутые продукты, острые или
соленые
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1905 90 600 0
– – – – с подслащивающими добавками
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
1905 90 900 0
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2001 10 000 0
– огурцы и корнишоны
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

2009 61 100 7
– – – – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 61 900 0
– – – 100 кг таза салмақ үшін құны 18 евродан аспайтын
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 69 110 0
– – – – 100 кг таза салмақ үшін құны 22 евродан аспайтын
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 69 190 0
– – – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 69 510 1
– – – – – – 100 кг таза салмақ үшін құны 30 евродан аспайтын, сыйымдылығы 40 кг-нан кем болмайтын бөшкедегі, цистернадағы, флексия-танкідегі
0
A
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
2009 69 510 9
– – – – – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 69 590 0
– – – – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 69 710 0
– – – – – – қойылтылған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 69 790 0
– – – – – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 69 900 0
– – – – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 71 200 1
– – – – 100 кг таза салмақ үшін құны 18 евродан астам, балалар тағамына арналған көлемі 0,35 л-ден аспайтын орамдардағы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 71 200 2
– – – – – 100 кг таза салмақ үшін құны 30 евродан астам, қойылтылған, сыйымдылығы 40 кг-нан аспайтын бөшкедегі, цистернадағы, флексия-танкідегі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 71 200 8
– – – – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 71 990 1
– – – – 100 кг таза салмақ үшін құны 30 евродан астам, қойылтылған, сыйымдылығы 40 кг-нан аспайтын бөшкедегі, цистернадағы, флексия-танкідегі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 71 990 9
– – – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

2009 61 100 7
– – – – – прочий
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 61 900 0
– – – стоимостью, не превышающей 18 евро за 100 кг нетто-массы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 69 110 0
– – – – стоимостью, не превышающей 22 евро за 100 кг нетто-
массы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 69 190 0
– – – – прочий
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 69 510 1
– – – – – – стоимостью, превышающей 30 евро за 100 кг нетто-
массы, в бочках, цистернах, флекси-танках вместимостью не менее 40 кг
0
A
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
2009 69 510 9
– – – – – – прочий
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 69 590 0
– – – – – прочий
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 69 710 0
– – – – – – концентрированный
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 69 790 0
– – – – – – прочий
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 69 900 0
– – – – – прочий
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 71 200 1
– – – – стоимостью, превышающей 18 евро за 100 кг нетто-массы,
в упаковках объемом не более 0,35 л, для детского питания
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 71 200 2
– – – – – концентрированный, стоимостью, превышающей 30 евро за 100 кг нетто-массы, в бочках, цистернах, флекси-танках
вместимостью не более 40 кг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 71 200 8
– – – – – прочий
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 71 990 1
– – – – концентрированный, стоимостью, превышающей 30 евро за 100 кг нетто-массы, в бочках, цистернах, флекси-танках
вместимостью не более 40 кг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2009 71 990 9
– – – – прочий
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

2009 90 790 0
– – – – – – құрамында қант қоспалары жоқ
10, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,046 евро
C
8,8, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,04 евро
7,5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,035 евро
6,3, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,029 евро
5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,023 евро
3,8, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,017 евро
2,5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,012 евро
1,3, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,006 евро
0
0
0
0
2009 90 920 0
– – – – – – – тропикалық жемістер шырынының қоспасы
10, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,046 евро
C
8,8, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,04 евро
7,5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,035 евро
6,3, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,029 евро
5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,023 евро
3,8, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,017 евро
2,5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,012 евро
1,3, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,006 евро
0
0
0
0
2009 90 940 0
– – – – – – – өзгелері
10, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,046 евро
C
8,8, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,04 евро
7,5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,035 евро
6,3, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,029 евро
5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,023 евро
3,8, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,017 евро
2,5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,012 евро
1,3, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,006 евро
0
0
0
0
2009 90 950 0
– – – – – – – тропикалық жемістер шырынының қоспасы
10, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,046 евро
C
8,8, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,04 евро
7,5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,035 евро
6,3, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,029 евро
5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,023 евро
3,8, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,017 евро
2,5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,012 евро
1,3, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,006 евро
0
0
0
0
2009 90 960 0
– – – – – – – өзгелері
10, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,046 евро
C
8,8, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,04 евро
7,5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,035 евро
6,3, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,029 евро
5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,023 евро
3,8, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,017 евро
2,5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,012 евро
1,3, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,006 евро
0
0
0
0
2009 90 970 0
– – – – – – – тропикалық жемістер шырынының қоспасы
10, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,046 евро
C
8,8, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,04 евро
7,5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,035 евро
6,3, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,029 евро
5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,023 евро
3,8, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,017 евро
2,5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,012 евро
1,3, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,006 евро
0
0
0
0
2009 90 980 0
– – – – – – – өзгелері
10, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,046 евро
C
8,8, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,04 евро
7,5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,035 евро
6,3, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,029 евро
5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,023 евро
3,8, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,017 евро
2,5, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,012 евро
1,3, бірақ 1 л үшін кем дегенде 0,006 евро
0
0
0
0

2009 90 790 0
– – – – – – не содержащие добавок сахара
10, но не менее 0,046 евро
за 1 л
C
8,8, но не менее 0,04
евро за 1 л
7,5, но не менее 0,035
евро за 1 л
6,3, но не менее 0,029
евро за 1 л
5, но не менее 0,023 евро
за 1 л
3,8, но не менее 0,017
евро за 1 л
2,5, но не менее 0,012
евро за 1 л
1,3, но не менее 0,006
евро за 1 л
0
0
0
0
2009 90 920 0
– – – – – – – смеси соков из тропических фруктов
10, но не менее 0,046 евро
за 1 л
C
8,8, но не менее 0,04
евро за 1 л
7,5, но не менее 0,035
евро за 1 л
6,3, но не менее 0,029
евро за 1 л
5, но не менее 0,023 евро
за 1 л
3,8, но не менее 0,017
евро за 1 л
2,5, но не менее 0,012
евро за 1 л
1,3, но не менее 0,006
евро за 1 л
0
0
0
0
2009 90 940 0
– – – – – – – прочие
10, но не менее 0,046 евро
за 1 л
C
8,8, но не менее 0,04
евро за 1 л
7,5, но не менее 0,035
евро за 1 л
6,3, но не менее 0,029
евро за 1 л
5, но не менее 0,023 евро
за 1 л
3,8, но не менее 0,017
евро за 1 л
2,5, но не менее 0,012
евро за 1 л
1,3, но не менее 0,006
евро за 1 л
0
0
0
0
2009 90 950 0
– – – – – – – смеси соков из тропических фруктов
10, но не менее 0,046 евро
за 1 л
C
8,8, но не менее 0,04
евро за 1 л
7,5, но не менее 0,035
евро за 1 л
6,3, но не менее 0,029
евро за 1 л
5, но не менее 0,023 евро
за 1 л
3,8, но не менее 0,017
евро за 1 л
2,5, но не менее 0,012
евро за 1 л
1,3, но не менее 0,006
евро за 1 л
0
0
0
0
2009 90 960 0
– – – – – – – прочие
10, но не менее 0,046 евро
за 1 л
C
8,8, но не менее 0,04
евро за 1 л
7,5, но не менее 0,035
евро за 1 л
6,3, но не менее 0,029
евро за 1 л
5, но не менее 0,023 евро
за 1 л
3,8, но не менее 0,017
евро за 1 л
2,5, но не менее 0,012
евро за 1 л
1,3, но не менее 0,006
евро за 1 л
0
0
0
0
2009 90 970 0
– – – – – – – смеси соков из тропических фруктов
10, но не менее 0,046 евро
за 1 л
C
8,8, но не менее 0,04
евро за 1 л
7,5, но не менее 0,035
евро за 1 л
6,3, но не менее 0,029
евро за 1 л
5, но не менее 0,023 евро
за 1 л
3,8, но не менее 0,017
евро за 1 л
2,5, но не менее 0,012
евро за 1 л
1,3, но не менее 0,006
евро за 1 л
0
0
0
0
2009 90 980 0
– – – – – – – прочие
10, но не менее 0,046 евро
за 1 л
C
8,8, но не менее 0,04
евро за 1 л
7,5, но не менее 0,035
евро за 1 л
6,3, но не менее 0,029
евро за 1 л
5, но не менее 0,023 евро
за 1 л
3,8, но не менее 0,017
евро за 1 л
2,5, но не менее 0,012
евро за 1 л
1,3, но не менее 0,006
евро за 1 л
0
0
0
0

2207 20 000 0
– этил спирті және кез-келген концентрациясы бар, денатуратталған, өзге спирт тұндырмалары
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 120 0
– – – коньяк
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 140 0
– – – арманьяк
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 260 0
– – – граппа
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 270 0
– – – хересті бренди (Brandy de Jerez)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 290 0
– – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 400 0
– – – өңделмеген дистилляттар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 620 0
– – – – коньяк
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 640 0
– – – – арманьяк
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 860 0
– – – – граппа
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 870 0
– – – – хересті бренди (Brandy de Jerez)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 890 0
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 110 0
– – – 2 л немесе кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 190 0
– – – 2 л-ден астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 300 1
– – – – сыйымдылығы 2 л немесе одан кем ыдыстарда
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 300 9
– – – – сыйымдылығы 2 л-ден астам ыдыстарда
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 410 0
– – – – 2 л немесе кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 490 0
– – – – 2 л-ден астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 610 0
– – – – 2 л немесе кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 690 0
– – – – 2 л-ден астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 710 0
– – – – 2 л немесе кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 790 0
– – – – 2 л-ден астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 820 0
– – – 2 л немесе кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 880 0
– – – 2 л-ден астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 40 110 0
– – – 1 гектолитр таза спиртке 225 г немесе одан да астам келетін этил және метил спиртінен басқа, құрамында ұшпалы заттар бар ром (рұқсат етілетін 10 %-дық ауытқумен)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 40 310 0
– – – – 1 л таза спирт үшін құны 7,9 евродан астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 40 390 0
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 40 510 0
– – – 1 гектолитр таза спиртке 225 г немесе одан да астам келетін этил және метил спиртінен басқа, құрамында ұшпалы заттар бар ром (рұқсат етілетін 10 %-дық ауытқумен)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 40 910 0
– – – – 1 л таза спирт үшін құны 2 евродан астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 40 990 0
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 50 110 0
– – – 2 л немесе кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 50 190 0
– – – 2 л-ден астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 50 910 0
– – – 2 л немесе кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 50 990 0
– – – 2 л-ден астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 60 110 0
– – – 2 л немесе кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

2207 20 000 0
– спирт этиловый и прочие спиртовые настойки,
денатурированные, любой концентрации
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 120 0
– – – коньяк
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 140 0
– – – арманьяк
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 260 0
– – – граппа
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 270 0
– – – хересный бренди (Brandy de Jerez)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 290 0
– – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 400 0
– – – дистилляты необработанные
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 620 0
– – – – коньяк
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 640 0
– – – – арманьяк
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 860 0
– – – – граппа
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 870 0
– – – – хересный бренди (Brandy de Jerez)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 20 890 0
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 110 0
– – – 2 л или менее
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 190 0
– – – более 2 л
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 300 1
– – – – в сосудах емкостью 2 л или менее
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 300 9
– – – – в сосудах емкостью более 2 л
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 410 0
– – – – 2 л или менее
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 490 0
– – – – более 2 л
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 610 0
– – – – 2 л или менее
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 690 0
– – – – более 2 л
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 710 0
– – – – 2 л или менее
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 790 0
– – – – более 2 л
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 820 0
– – – 2 л или менее
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 30 880 0
– – – более 2 л
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 40 110 0
– – – ром с содержанием летучих веществ, кроме этилового и метилового спиртов, 225 г или более на 1 гектолитр чистого
спирта (с допустимым отклонением 10%)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 40 310 0
– – – – стоимостью более 7,9 евро за 1 л чистого спирта
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 40 390 0
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 40 510 0
– – – ром с содержанием летучих веществ, кроме этилового и метилового спиртов, 225 г или более на 1 гектолитр чистого
спирта (с допустимым отклонением 10%)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 40 910 0
– – – – стоимостью более 2 евро за 1 л чистого спирта
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 40 990 0
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 50 110 0
– – – 2 л или менее
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 50 190 0
– – – более 2 л
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 50 910 0
– – – 2 л или менее
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 50 990 0
– – – более 2 л
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
2208 60 110 0
– – – 2 л или менее
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
Тарифная
линия
Описание
Базовая ставка
Категория
снижения
Первый год
Второй год
Третий год
Четвертый год
Пятый год
Шестой год
Седьмой год
Восьмой год
Девятый год
Десятый год
Одиннадцатый год и
последующие года

1 кг үшін 0,61 евро
D
1 кг үшін 0,555 евро
1 кг үшін 0,499 евро
1 кг үшін 0,444 евро
1 кг үшін 0,388 евро
1 кг үшін 0,333 евро
1 кг үшін 0,277 евро
1 кг үшін 0,222 евро
1 кг үшін 0,166 евро
1 кг үшін 0,111 евро
1 кг үшін 0,055 евро
0
6307 90 910 0
– – – киізден немесе фетрден жасалған
1 кг үшін 0,61 евро
D
1 кг үшін 0,555 евро
1 кг үшін 0,499 евро
1 кг үшін 0,444 евро
1 кг үшін 0,388 евро
1 кг үшін 0,333 евро
1 кг үшін 0,277 евро
1 кг үшін 0,222 евро
1 кг үшін 0,166 евро
1 кг үшін 0,111 евро
1 кг үшін 0,055 евро
0
6307 90 920 0
– – – – хирургиялық операциялар жүргізген кезде пайдаланылатын, 5603 тауарлық позициясының материалдарынан дайындалған біржолғы төсек жаймалар немесе майлықтар
1 кг үшін 0,61 евро
D
1 кг үшін 0,555 евро
1 кг үшін 0,499 евро
1 кг үшін 0,444 евро
1 кг үшін 0,388 евро
1 кг үшін 0,333 евро
1 кг үшін 0,277 евро
1 кг үшін 0,222 евро
1 кг үшін 0,166 евро
1 кг үшін 0,111 евро
1 кг үшін 0,055 евро
0
6307 90 980 0
– – – – өзгелері
1 кг үшін 0,61 евро
D
1 кг үшін 0,555 евро
1 кг үшін 0,499 евро
1 кг үшін 0,444 евро
1 кг үшін 0,388 евро
1 кг үшін 0,333 евро
1 кг үшін 0,277 евро
1 кг үшін 0,222 евро
1 кг үшін 0,166 евро
1 кг үшін 0,111 евро
1 кг үшін 0,055 евро
0
6308 00 000 0
Бөлшек сатуға арналып буылған, кілемдер, гобелендер, кестеленген дастархандар немесе майлықтар немесе ұқсас тоқыма бұйымдар дайындауға арналған, керек-жарақтарымен қоса немесе оларсыз маталар мен иірілген жіптерден немесе жіптерден тұратын жиынтықтар
1 кг үшін 0,61 евро
D
1 кг үшін 0,555 евро

0,61 евро за 1 кг
D
0,555 евро за 1 кг
0,499 евро за 1 кг
0,444 евро за 1 кг
0,388 евро за 1 кг
0,333 евро за 1 кг
0,277 евро за 1 кг
0,222 евро за 1 кг
0,166 евро за 1 кг
0,111 евро за 1 кг
0,055 евро за 1 кг
0
6307 90 910 0
– – – из войлока или фетра
0,61 евро за 1 кг
D
0,555 евро за 1 кг
0,499 евро за 1 кг
0,444 евро за 1 кг
0,388 евро за 1 кг
0,333 евро за 1 кг
0,277 евро за 1 кг
0,222 евро за 1 кг
0,166 евро за 1 кг
0,111 евро за 1 кг
0,055 евро за 1 кг
0
6307 90 920 0
– – – – одноразовые простыни или салфетки, изготовленные из материалов товарной позиции 5603, используемые при
проведении хирургических операций
0,61 евро за 1 кг
D
0,555 евро за 1 кг
0,499 евро за 1 кг
0,444 евро за 1 кг
0,388 евро за 1 кг
0,333 евро за 1 кг
0,277 евро за 1 кг
0,222 евро за 1 кг
0,166 евро за 1 кг
0,111 евро за 1 кг
0,055 евро за 1 кг
0
6307 90 980 0
– – – – прочие
0,61 евро за 1 кг
D
0,555 евро за 1 кг
0,499 евро за 1 кг
0,444 евро за 1 кг
0,388 евро за 1 кг
0,333 евро за 1 кг
0,277 евро за 1 кг
0,222 евро за 1 кг
0,166 евро за 1 кг
0,111 евро за 1 кг
0,055 евро за 1 кг
0
Тарифная
линия
Описание
Базовая ставка
Категория
снижения
Первый год
Второй год
Третий год
Четвертый год
Пятый год
Шестой год
Седьмой год
Восьмой год
Девятый год
Десятый год
Одиннадцатый год и
последующие года
6308 00 000 0
Наборы, состоящие из тканей и пряжи или нитей с принадлежностями или без них, для изготовления ковров,
гобеленов, вышитых скатертей или салфеток или аналогичных
текстильных изделий, упакованные для розничной продажи
0,61 евро за 1 кг
D
0,555 евро за 1 кг

6401 92 900 0
– – – үсті пластмассадан жасалған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6401 99 000 0
– – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 12 100 0
- - - шаңғылық бәтеңкелер және шаңғылық жарыс аяқ киімі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 12 900 0
- - - сноубордқа арналған бәтеңкелер
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 19 000 0
– – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 20 000 0
- ұлтанға бастырмалармен бекітілген баулармен немесе белдеушелер жасалған қонышты аяқ киім
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 91 100 0
– – – тұмсығында метал қорғағышы бар аяқ киім
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 91 900 0
– – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 99 050 0
– – – тұмсығында метал қорғағышы бар аяқ киім
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 99 100 0
– – – –үсті резеңкеден жасалған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 99 310 0
– – – – – – ұлтаны және биіктігі 3 см-ден астам өкшесі бар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 99 390 0
– – – – – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 99 500 0
– – – – – бөлмеде киетін туфли және өзге де үй аяқ киімі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 99 910 0
– – – – – – 24 см-ден кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 99 930 0
– – – – – – – ерлерге немесе әйелдерге арналған болып идентификацияланбайтын аяқ киім
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 99 960 0
– – – – – – – – ерлерге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 99 980 0
– – – – – – – – әйелдерге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 12 000 0
- - - шаңғылық бәтеңкелер және шаңғылық жарыс аяқ киімі, сноубордқа арналған бәтеңкелер
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 19 000 0
– – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 20 000 0
- табиғи былғарыдан жасалған ұлтанды және қонышы аяқ алқымы арқылы өтіп, табанның үлкен башпайын қамтитын табиғи былғары баулардан жасалған аяқ киім
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 40 000 0
- тұмсығында металл қорғағышы бар өзге де аяқ киім
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 51 050 0
- - - негізгі қабаты немесе ағаштан жасалған ішкі ұлтарақсыз платформасы бар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 51 110 0
– – – 24 см-ден кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 51 150 0
– – – – – – ерлерге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 51 190 0
– – – – – әйелдерге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 51 910 0
– – – 24 см-ден кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 51 950 0
– – – – – – ерлерге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 51 990 0
– – – – – әйелдерге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 59 050 0
- - - негізгі қабаты немесе ағаштан жасалған ішкі ұлтарақсыз платформасы бар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 59 110 0
– – – – – ұлтаны және биіктігі 3 см-ден астам өкшесі бар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 59 310 0
– – – – – – 24 см-ден кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

6401 92 900 0
– – – с верхом из пластмассы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6401 99 000 0
– – прочая
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 12 100 0
– – – лыжные ботинки и беговая лыжная обувь
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 12 900 0
– – – ботинки для сноуборда
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 19 000 0
– – прочая
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 20 000 0
– обувь с верхом из ремешков или полосок, прикрепленных к
подошве заклепками
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 91 100 0
– – – с защитным металлическим подноском
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 91 900 0
– – – прочая
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 99 050 0
– – – с защитным металлическим подноском
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 99 100 0
– – – – с верхом из резины
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 99 310 0
– – – – – – с подошвой и каблуком высотой более 3 см
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 99 390 0
– – – – – – прочая
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 99 500 0
– – – – – комнатные туфли и прочая домашняя обувь
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 99 910 0
– – – – – – менее 24 см
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 99 930 0
– – – – – – – обувь, которая не может быть идентифицирована как
мужская или женская обувь
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 99 960 0
– – – – – – – – мужская
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6402 99 980 0
– – – – – – – – женская
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 12 000 0
– – лыжные ботинки, беговая лыжная обувь и ботинки для
сноуборда
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 19 000 0
– – прочая
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 20 000 0
– обувь с подошвой из натуральной кожи и верхом из ремешков из натуральной кожи, проходящих через подъем и охватывающих
большой палец стопы
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 40 000 0
– обувь с защитным металлическим подноском прочая
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 51 050 0
– – – с основанием или платформой из дерева, без внутренней
стельки
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 51 110 0
– – – – – менее 24 см
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 51 150 0
– – – – – – мужская
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 51 190 0
– – – – – – женская
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 51 910 0
– – – – – менее 24 см
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 51 950 0
– – – – – – мужская
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 51 990 0
– – – – – – женская
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 59 050 0
– – – с основанием или платформой из дерева, без внутренней
стельки
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 59 110 0
– – – – – с подошвой и каблуком высотой более 3 см
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 59 310 0
– – – – – – менее 24 см
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

6403 59 350 0
– – – – – – – ерлерге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 59 390 0
– – – – – – – әйелдерге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 59 500 0
– – – – бөлмеде киетін туфли және өзге де үй аяқ киімі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 59 910 0
– – – 24 см-ден кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 59 950 0
– – – – – – ерлерге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 59 990 0
– – – – – әйелдерге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 91 050 0
- - - негізгі қабаты немесе ағаштан жасалған ішкі ұлтарақсыз платформасы бар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 91 110 0
– – – 24 см-ден кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 91 130 0
– – – – – – ерлерге немесе әйелдерге арналған болып идентификацияланбайтын аяқ киім
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 91 160 0
– – – – – – – ерлерге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 91 180 0
– – – – – – – әйелдерге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 91 910 0
– – – 24 см-ден кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 91 930 0
– – – – – – ерлерге немесе әйелдерге арналған болып идентификацияланбайтын аяқ киім
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 91 960 0
– – – – – – – ерлерге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 91 980 0
– – – – – – – әйелдерге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 050 0
- - - негізгі қабаты немесе ағаштан жасалған ішкі ұлтарақсыз платформасы бар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 110 0
– – – – – ұлтаны және биіктігі 3 см-ден астам өкшесі бар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 310 0
– – – – – – 24 см-ден кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 330 0
– – – – – – – ерлерге немесе әйелдерге арналған болып идентификацияланбайтын аяқ киім
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 360 0
– – – – – – – – ерлерге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 380 0
– – – – – – – – әйелдерге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 500 0
– – – – бөлмеде киетін туфли және өзге де үй аяқ киімі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 910 0
– – – 24 см-ден кем
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 930 0
– – – – – – ерлерге немесе әйелдерге арналған болып идентификацияланбайтын аяқ киім
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 960 0
– – – – – – – ерлерге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 980 0
– – – – – – – әйелдерге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6404 11 000 0
– – спорттық аяқ киім; тенниске, баскетболға, гимнастикаға арналған, жаттығуға арналған аяқ киім және ұқсас аяқ киім
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6404 19 100 0
– – – бөлмеде киетін туфли және өзге де үй аяқ киімі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6404 19 900 0
– – – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6404 20 100 0
– – бөлмеде киетін туфли және өзге де үй аяқ киімі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6404 20 900 0
– – өзгесі
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

6403 59 350 0
– – – – – – – мужская
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 59 390 0
– – – – – – – женская
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 59 500 0
– – – – комнатные туфли и прочая домашняя обувь
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 59 910 0
– – – – – менее 24 см
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 59 950 0
– – – – – – мужская
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 59 990 0
– – – – – – женская
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 91 050 0
– – – с основанием или платформой из дерева, без внутренней
стельки
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 91 110 0
– – – – – менее 24 см
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 91 130 0
– – – – – – обувь, которая не может быть идентифицирована как
мужская или женская обувь
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 91 160 0
– – – – – – – мужская
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 91 180 0
– – – – – – – женская
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 91 910 0
– – – – – менее 24 см
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 91 930 0
– – – – – – обувь, которая не может быть идентифицирована как
мужская или женская обувь
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 91 960 0
– – – – – – – мужская
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 91 980 0
– – – – – – – женская
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 050 0
– – – с основанием или платформой из дерева, без внутренней
стельки
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 110 0
– – – – – с подошвой и каблуком высотой более 3 см
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 310 0
– – – – – – менее 24 см
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 330 0
– – – – – – – обувь, которая не может быть идентифицирована как
мужская или женская обувь
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 360 0
– – – – – – – – мужская
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 380 0
– – – – – – – – женская
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 500 0
– – – – комнатные туфли и прочая домашняя обувь
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 910 0
– – – – – менее 24 см
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 930 0
– – – – – – обувь, которая не может быть идентифицирована как
мужская или женская обувь
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 960 0
– – – – – – – мужская
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6403 99 980 0
– – – – – – – женская
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6404 11 000 0
– – спортивная обувь; обувь для тенниса, баскетбола, гимнастики,
тренировочная и аналогичная обувь
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6404 19 100 0
– – – комнатные туфли и прочая домашняя обувь
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
Тарифная
линия
Описание
Базовая ставка
Категория
снижения
Первый год
Второй год
Третий год
Четвертый год
Пятый год
Шестой год
Седьмой год
Восьмой год
Девятый год
Десятый год
Одиннадцатый год и
последующие года
6404 19 900 0
– – – прочая
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6404 20 100 0
– – комнатные туфли и прочая домашняя обувь
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
6404 20 900 0
– – прочая
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

7304 11 000 5
- сыртқы диаметрі 406,4 мм-ден аспайтын
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 11 000 8
- сыртқы диаметрі 406,4 мм-ден астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 19 100 1
– – – – құрамында күкіртті сутегі (H2S)1) бар ортада жұмыс істеуге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 19 100 2
– – – – газ құбырларын жалғастырғыш бөлшектерді дайындау үшін –40 °С және төмен сынау температурасы кезінде соққы тұтқырлығы 2,5 кгс·м/см² және одан астам болаттан жасалған1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 19 100 9
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 19 300 1
– – – – құрамында күкіртті сутегі (H2S)1) бар ортада жұмыс істеуге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 19 300 2
– – – – газ құбырларын жалғастырғыш бөлшектерді дайындау үшін –40 °С және төмен сынау температурасы кезінде соққы тұтқырлығы 2,5 кгс·м/см² және одан астам болаттан жасалған1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 19 300 9
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 19 900 1
– – – – құрамында күкіртті сутегі (H2S)1) бар ортада жұмыс істеуге арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 19 900 2
– – – – газ құбырларын жалғастырғыш бөлшектерді дайындау үшін –40 °С және төмен сынау температурасы кезінде соққы тұтқырлығы 2,5 кгс·м/см² және одан астам болаттан жасалған1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 19 900 9
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 22 000 1
– – – ең төменгі аққыштық шегі 724 МПа және одан астам болаттан жасалған1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 22 000 2
– – – бұрандалы құлыптық қосылыстары бар, барынша аз аққыштық шегі 655 МПа және одан жоғары болаттан жасалған күкіртті сутегі (H 2 S) бар ортадағы жұмысқа арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 22 000 9
– – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 23 000 1
– – – ең төменгі аққыштық шегі 724 МПа және одан астам болаттан жасалған1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 23 000 2
– – – бұрандалы құлыптық қосылыстары бар, барынша аз аққыштық шегі 655 МПа және одан жоғары болаттан жасалған күкіртті сутегі (H 2 S) бар ортадағы жұмысқа арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 23 000 9
– – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 24 000 1
– – – – ең төменгі аққыштық шегі 758 МПа және одан астам болаттан жасалған шегендеуші және сорғылық-компрессорлық құбырлар1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 24 000 2
– – – – жоғары герметикалық бұрандалы қосылыстары бар, барынша аз аққыштық шегі 517 МПа және одан астам болаттан жасалған күкіртті сутегі (H 2 S) бар ортадағы жұмысқа арналған шегендеуші және сорғылық-компрессорлық құбырлар1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

7304 11 000 5
– – – – наружным диаметром не более 406,4 мм
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 11 000 8
– – – – наружным диаметром более 406,4 мм
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 19 100 1
– – – – предназначенные для работы в среде, содержащей
сероводород (H2S)1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 19 100 2
– – – – из стали с ударной вязкостью 2,5 кгс·м/см² и более при температуре испытания –40 °С и ниже, для изготовления
соединительных деталей газопpоводов1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 19 100 9
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 19 300 1
– – – – предназначенные для работы в среде, содержащей
сероводород (H2S)1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
Тарифная
линия
Описание
Базовая ставка
Категория
снижения
Первый год
Второй год
Третий год
Четвертый год
Пятый год
Шестой год
Седьмой год
Восьмой год
Девятый год
Десятый год
Одиннадцатый год и
последующие года
7304 19 300 2
– – – – из стали с ударной вязкостью 2,5 кгс·м/см² и более при температуре испытания –40 °С и ниже, для изготовления
соединительных деталей газопpоводов1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 19 300 9
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 19 900 1
– – – – предназначенные для работы в среде, содержащей
сероводород (H2S)1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 19 900 2
– – – – из стали с ударной вязкостью 2,5 кгс·м/см² и более при температуре испытания –40 °С и ниже, для изготовления
соединительных деталей газопpоводов1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 19 900 9
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 22 000 1
– – – из стали с минимальным пределом текучести 724 МПа и
более1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 22 000 2
– – – предназначенные для работы в среде, содержащей
сероводород (H2S), из стали с минимальным пределом текучести 655 МПа и более, с резьбовыми замковыми соединениями1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 22 000 9
– – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 23 000 1
– – – из стали с минимальным пределом текучести 724 МПа и
более1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 23 000 2
– – – предназначенные для работы в среде, содержащей
сероводород (H2S), из стали с минимальным пределом текучести 655 МПа и более, с резьбовыми замковыми соединениями1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 23 000 9
– – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 24 000 1
– – – – трубы обсадные и насосно-компрессорные из стали с
минимальным пределом текучести 758 МПа и более1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 24 000 2
– – – – трубы обсадные и насосно-компрессорные,
предназначенные для работы в среде, содержащей сероводород (H2S), из стали с минимальным пределом текучести 517 МПа и
более, с высокогерметичными резьбовыми соединениями1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

7304 24 000 3
– – – – жалғастырғышсыз байланыстырғыштары бар шегендеуші құбырлар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 24 000 4
– – – – сыртқы диаметрі 339,7 мм шегендеуші құбырлар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 24 000 5
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 24 000 6
– – – – сыртқы диаметрі 508 мм және одан астам шегендеуші құбырлар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 24 000 9
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 100 1
– – – – ең төменгі аққыштық шегі 758 МПа және одан астам болаттан жасалған шегендеуші және сорғылық-компрессорлық құбырлар1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 100 2
– – – – жоғары герметикалық бұрандалы қосылыстары бар, барынша аз аққыштық шегі 517 МПа және одан астам болаттан жасалған күкіртті сутегі (H 2 S) бар ортадағы жұмысқа арналған шегендеуші және сорғылық-компрессорлық құбырлар1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 100 3
– – – – жалғастырғышсыз байланыстырғыштары бар шегендеуші құбырлар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 100 9
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 300 1
– – – – ең төменгі аққыштық шегі 758 МПа және одан астам болаттан жасалған шегендеуші және сорғылық-компрессорлық құбырлар1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 300 2
– – – – жоғары герметикалық бұрандалы қосылыстары бар, барынша аз аққыштық шегі 517 МПа және одан астам болаттан жасалған күкіртті сутегі (H 2 S) бар ортадағы жұмысқа арналған шегендеуші және сорғылық-компрессорлық құбырлар1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 300 3
– – – – жалғастырғышсыз байланыстырғыштары бар шегендеуші құбырлар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 300 4
– – – – сыртқы диаметрі 339,7 мм шегендеуші құбырлар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 300 9
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 900 1
– – – – сыртқы диаметрі 508 мм және одан астам шегендеуші құбырлар
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 900 9
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 31 200 1
– – – – 8701-8705 тауарлық позицияларындағы моторлы көлік құралдарын, олардың тораптары мен агрегаттарын өнеркәсіптік құрастыруға арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 31 200 2
– – – – – қосылған фитингтері бар, газдарды немесе сұйықтықтарды беруге жарамды, азаматтық әуе кемелеріне арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 31 200 8
– – – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 31 800 1
– – – – қосылған фитингтері бар, газдарды немесе сұйықтықтарды беруге жарамды, азаматтық әуе кемелеріне арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 31 800 9
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 39 100 0
– – – өңделмеген, тік, басқа қималы және қабырға қалыңдығы басқа құбырларды өндіруде ғана пайдалануға арналған қабырға қалыңдығы бірдей
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

7304 24 000 3
– – – – трубы обсадные с безмуфтовыми соединениями
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 24 000 4
– – – – трубы обсадные наружным диаметром 339,7 мм
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 24 000 5
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 24 000 6
– – – – трубы обсадные наружным диаметром 508 мм и более
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 24 000 9
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 100 1
– – – – трубы обсадные и насосно-компрессорные из стали с
минимальным пределом текучести 758 МПа и более1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 100 2
– – – – трубы обсадные и насосно-компрессорные,
предназначенные для работы в среде, содержащей сероводород (H2S), из стали с минимальным пределом текучести 517 МПа и более, с высокогерметичными резьбовыми соединениями1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 100 3
– – – – трубы обсадные с безмуфтовыми соединениями
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 100 9
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 300 1
– – – – трубы обсадные и насосно-компрессорные из стали с
минимальным пределом текучести 758 МПа и более1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 300 2
– – – – трубы обсадные и насосно-компрессорные,
предназначенные для работы в среде, содержащей сероводород (H2S), из стали с минимальным пределом текучести 517 МПа и
более, с высокогерметичными резьбовыми соединениями1)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 300 3
– – – – трубы обсадные с безмуфтовыми соединениями
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 300 4
– – – – трубы обсадные наружным диаметром 339,7 мм
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 300 9
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 900 1
– – – – трубы обсадные наружным диаметром 508 мм и более
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 29 900 9
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 31 200 1
– – – – для промышленной сборки моторных транспортных
средств товарных позиций 8701 – 8705, их узлов и агрегатов
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 31 200 2
– – – – – с присоединенными фитингами, пригодные для подачи
газов или жидкостей, предназначенные для гражданских воздушных судов
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 31 200 8
– – – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 31 800 1
– – – – с присоединенными фитингами, пригодные для подачи
газов или жидкостей, предназначенные для гражданских воздушных судов
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 31 800 9
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 39 100 0
– – – необработанные, прямые, с равномерной толщиной стенки для использования исключительно в производстве труб другого
сечения и с другой толщиной стенки
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

7304 39 520 1
– – – – – – қосылған фитингтері бар, газдарды немесе сұйықтықтарды беруге жарамды, азаматтық әуе кемелеріне арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 39 520 9
– – – – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 39 580 1
– – – – – – қосылған фитингтері бар, газдарды немесе сұйықтықтарды беруге жарамды, азаматтық әуе кемелеріне арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 39 580 9
– – – – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 39 920 1
– – – – – – қосылған фитингтері бар, газдарды немесе сұйықтықтарды беруге жарамды, азаматтық әуе кемелеріне арналған
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 39 920 9
– – – – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 39 930 0
– – – – – 168,3 мм-ден астам, бірақ 406,4 мм-ден астам емес
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 39 980 1
– – – – – –сыртқы диаметрі 421 мм және қабырға қалыңдығы 10,5 мм-ден астам
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

7304 39 520 1
– – – – – – с присоединенными фитингами, пригодные для подачи газов или жидкостей, предназначенные для гражданских
воздушных судов
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 39 520 9
– – – – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 39 580 1
– – – – – – с присоединенными фитингами, пригодные для подачи
газов или жидкостей, предназначенные для гражданских воздушных судов
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 39 580 9
– – – – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 39 920 1
– – – – – – с присоединенными фитингами, пригодные для подачи
газов или жидкостей, предназначенные для гражданских воздушных судов
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 39 920 9
– – – – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 39 930 0
– – – – – более 168,3 мм, но не более 406,4 мм
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
7304 39 980 1
– – – – – – наружным диаметром более 421 мм и толщиной стенки
более 10,5 мм
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

8528 72 300 2
– – – – – экран диагоналі 42 см-ден астам, бірақ 52 см-ден аспайтын көлемді
10, бірақ 1 дана үшін кем дегенде 14 евро
C
8,8, бірақ 1 дана үшін кем дегенде 12,25 евро
7,5, бірақ 1 дана үшін кем дегенде 10,5 евро
6,3, бірақ 1 дана үшін кем дегенде 8,75 евро
5, бірақ 1 дана үшін кем дегенде 7 евро
3,8, бірақ 1 дана үшін кем дегенде 5,25 евро
2,5, бірақ 1 дана үшін кем дегенде 3,5 евро
1,3, бірақ 1 дана үшін кем дегенде 1,75 евро
0
0
0
0
8528 72 300 3
– – – – – экран диагоналі 52 см-ден астам, бірақ 72 см-ден аспайтын өлшемді
10, бірақ 1 дана үшін кем дегенде 17 евро
C
8,8, бірақ 1 дана үшін кем дегенде 14,875 евро
7,5, бірақ 1 дана үшін кем дегенде 12,75 евро
6,3, бірақ 1 дана үшін кем дегенде 10,625 евро
5, бірақ 1 дана үшін кем дегенде 8,5 евро
3,8, бірақ 1 дана үшін кем дегенде 6,375 евро
2,5, бірақ 1 дана үшін кем дегенде 4,25 евро
1,3, бірақ 1 дана үшін кем дегенде 2,125 евро
0
0
0
0

8528 72 300 2
– – – – – с размером диагонали экрана более 42 см, но не более
52 см
10, но не менее 14 евро за
1 шт
C
8,8, но не менее 12,25
евро за 1 шт
7,5, но не менее 10,5
евро за 1 шт
6,3, но не менее 8,75
евро за 1 шт
5, но не менее 7 евро за
1 шт
3,8, но не менее 5,25
евро за 1 шт
2,5, но не менее 3,5 евро
за 1 шт
1,3, но не менее 1,75
евро за 1 шт
0
0
0
0
8528 72 300 3
– – – – – с размером диагонали экрана более 52 см, но не более
72 см
10, но не менее 17 евро за
1 шт
C
8,8, но не менее 14,875
евро за 1 шт
7,5, но не менее 12,75
евро за 1 шт
6,3, но не менее 10,625
евро за 1 шт
5, но не менее 8,5 евро за
1 шт
3,8, но не менее 6,375
евро за 1 шт
2,5, но не менее 4,25
евро за 1 шт
1,3, но не менее 2,125
евро за 1 шт
0
0
0
0

қозғалтқыш көлемінің 1 см³ үшін 0,127 евро
0
8703 21 909 4
– – – – – шығарылған сәтінен 5 жылдан астам, бірақ 7 жылдан кем уақыт өткен автомобильдер
22, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см³ үшін кем дегенде 0,4 евро
C
19,3, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см³ үшін кем дегенде 0,35 евро
16,5, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см³ үшін кем дегенде 0,3 евро
13,8, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см³ үшін кем дегенде 0,25 евро
11, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см³ үшін кем дегенде 0,2 евро
8,3, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см³ үшін кем дегенде 0,15 евро

0,127 евро за 1 см³
объема двигателя
0
8703 21 909 4
– – – – – автомобили, с момента выпуска которых прошло более 5 лет, но не более 7 лет
22, но не менее 0,4 евро за 1 см³ объема двигателя
C
19,3, но не менее 0,35 евро за 1 см³ объема
двигателя
16,5, но не менее 0,3 евро за 1 см³ объема
двигателя
13,8, но не менее 0,25 евро за 1 см³ объема
двигателя
11, но не менее 0,2 евро за 1 см³ объема
двигателя
8,3, но не менее 0,15 евро за 1 см³ объема
двигателя

8,3, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см³ үшін кем дегенде 0,154 евро
5,5, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см³ үшін кем дегенде 0,103 евро
2,8, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см³ үшін кем дегенде 0,051 евро
0
0
0
0
8703 23 908 1
– – – – – – – шығарылған сәтінен 7 жылдан астам уақыт өткен автомобильдер
қозғалтқыш көлемінің 1 см³ үшін 2,2 евро
D
қозғалтқыш көлемінің 1 см³ үшін 2 евро
қозғалтқыш көлемінің 1 см³ үшін 1,8 евро
қозғалтқыш көлемінің 1 см³ үшін 1,6 евро
қозғалтқыш көлемінің 1 см³ үшін 1,4 евро

8,3, но не менее 0,154 евро за 1 см³ объема
двигателя
5,5, но не менее 0,103 евро за 1 см³ объема
двигателя
2,8, но не менее 0,051 евро за 1 см³ объема
двигателя
0
0
0
0
8703 23 908 1
– – – – – – – автомобили, с момента выпуска которых прошло
более 7 лет
2,2 евро за 1 см³ объема
двигателя
D
2 евро за 1 см³ объема
двигателя
1,8 евро за 1 см³ объема
двигателя
1,6 евро за 1 см³ объема
двигателя
1,4 евро за 1 см³ объема
двигателя

8716 90 900 0
– өзге де бөлiктер
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8801 00 100 1
– – азаматтық
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8801 00 100 9
– – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8801 00 900 1
– – азаматтық
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8801 00 900 9
– – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 11 000 2
– –бос жабдықталған аппараттың салмағы 1000кг-нан аспайтын
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 11 000 3
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 11 000 9
– – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 12 000 1
– – азаматтық
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 12 000 9
– – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 20 000 1
– – азаматтық
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 20 000 2
– – барлаушы-соққылы пилотсыз ұшу аппараттары14)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 20 000 8
– – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 30 000 2
– – жолаушылар орны 50 адамнан аспайтын азаматтық жолаушылар ұшақтары
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 30 000 3
– – бос жарақталған аппарат салмағы 12 000 кг-нан астам, бірақ 13 000 кг-нан аспайтын, жүк рампымен жабдықталған әскери-көлік ұшақтары14)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 30 000 7
– – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 001 1
– – жолаушылар орны 50 адамнан аспайтын азаматтық жолаушылар ұшақтары
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 001 5
– – – – кресло қатарлары арасында екі аралығы бар, кең фезюляжды, алыс магистральды
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 001 6
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 001 7
– – – – кең фюзеляжды алыс магистральдық азаматтық жүк ұшақтары
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 001 8
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 003 3
– – – – кресло қатарлары арасында екі аралығы бар, кең фезюляжды, алыс магистральды
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 003 4
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 003 5
– – – – кресло қатарлары арасында екі аралығы бар, кең фезюляжды, алыс магистральды
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 003 6
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 003 7
– – жолаушылар орны 300 адамнан астам азаматтық жолаушылар ұшақтары
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 003 8
– – – – кең фюзеляжды алыс магистральдық азаматтық жүк ұшақтары
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 003 9
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 004 4
– – – – кресло қатарлары арасында екі аралығы бар, кең фезюляжды, алыс магистральды
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 004 5
– – – – өзгелері
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 004 6
– – – жолаушылар орны 50 адамнан астам, бірақ 300 адамнан аспайтын азаматтық жолаушылар ұшақтары
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

8716 90 900 0
– – части прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8801 00 100 1
– – гражданские
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8801 00 100 9
– – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8801 00 900 1
– – гражданские
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8801 00 900 9
– – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 11 000 2
– – – – с массой пустого снаряженного аппарата не более 1000 кг
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 11 000 3
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 11 000 9
– – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 12 000 1
– – – гражданские
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 12 000 9
– – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 20 000 1
– – гражданские
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 20 000 2
– – разведывательно-ударные беспилотные летательные
аппараты14)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 20 000 8
– – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 30 000 2
– – самолеты гражданские пассажирские с количеством
пассажирских мест не более чем на 50 человек
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 30 000 3
– – самолеты военно-транспортные, оснащенные грузовой рампой, с массой пустого снаряженного аппарата более 12 000 кг,
но не более 13 000 кг14)
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 30 000 7
– – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 001 1
– – – самолеты гражданские пассажирские с количеством
пассажирских мест не более чем на 50 человек
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 001 5
– – – – широкофюзеляжные, имеющие два прохода между
рядами кресел, дальнемагистральные
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 001 6
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 001 7
– – – – широкофюзеляжные, дальнемагистральные гражданские
грузовые самолеты
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 001 8
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 003 3
– – – – широкофюзеляжные, имеющие два прохода между
рядами кресел, дальнемагистральные
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 003 4
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 003 5
– – – – широкофюзеляжные, имеющие два прохода между
рядами кресел, дальнемагистральные
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 003 6
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 003 7
– – – самолеты гражданские пассажирские с количеством
пассажирских мест более чем на 300 человек
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 003 8
– – – – широкофюзеляжные, дальнемагистральные гражданские
грузовые самолеты
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 003 9
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 004 4
– – – – широкофюзеляжные, имеющие два прохода между
рядами кресел, дальнемагистральные
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 004 5
– – – – прочие
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
8802 40 004 6
– – – самолеты гражданские пассажирские с количеством
пассажирских мест более чем на 50 человек, но не более чем на 300 человек
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX
EX

2. Осы міндеттемелер тізбесінде белгіленген баждың базалық ставкасы 2018 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша ТКТАП сәйкес Сингапурдың БҚР баж ставкасын көрсетеді.
3. 2.6-бабына сәйкес (Кедендік баждарды төмендету және жою) Сингапур осы Келісім күшіне енген сәттен бастап ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерден шығарылатын барлық тауарларға кедендік баж салығын жояды және мұндай тауарлар болашақта кез келген кедендік баждардан босатылады.
4-4-ҚОСЫМША
ТАУАРЛАРДЫҢ ШЫҒУ ТЕГІНІҢ ЕРЕКШЕ ӨЛШЕМДЕРІ
Негізгі ескертулер
Осы Қосымшаның мақсаттары үшін:
1. Тізбенің бірінші бағаны топтарды, тауар позицияларын немесе субпозицияларды қамтиды, екінші баған тауардың сипаттамасын қамтиды. Осы тізбедегі тауарлар тек үйлестірілген жүйе бойынша тауар кодымен айқындалады. Тауардың сипаттамасы пайдалану ыңғайлылығы үшін ғана келтірілген.
2. "Топ" ГЖ тобын білдіреді (екі белгі);
"Тауар позициясы" ГЖ тауар позициясын білдіреді (төрт белгі);
"Субпозиция" ГЖ субпозициясын білдіреді (алты белгі);
"CTC" тауар жіктемесінің алғашқы екі, төрт немесе алты белгі (СС, CTH, CTSH) деңгейінде өзгеруін білдіреді, бұл ретте тауарлардың түпкілікті өндірісі тарапта орындалды;
"WO" тауардың 4.4-бапқа сәйкес толық өндірілгенін немесе тарапта алынғанын білдіреді (Толық алынған немесе өндірілген тауарлар));
"СС" түпкілікті тауар өндірісінде пайдаланылатын барлық жазылмайтын материалдар ГЖ алғашқы екі белгісі деңгейінде тауарлық сыныптауда өзгеріске ұшырағанын білдіреді (топтың өзгеруі);
"CTH" түпкілікті тауар өндірісінде пайдаланылатын барлық жазылмайтын материалдар ГС алғашқы төрт белгісі деңгейінде тауарлық жіктеуде өзгеріске ұшырағанын білдіреді (тауар позициясының өзгеруі);
"CTSH" түпкілікті тауар өндірісінде пайдаланылатын барлық түспейтін материалдар ГЖ алты белгісі деңгейінде тауарлық жіктеуде өзгеріске ұшырағанын білдіреді (субпозицияның өзгеруі);
"VAC X%" 4.5-бапта айқындалған формулаға сәйкес есептелген қосылған құн үлесі (Қосылған құн үлесі) кемінде X пайызды құрайтынын және тауарларды түпкілікті өндіру тарапта орындалғанын білдіреді;
"CTC немесе VAC X%" тауар сыныптамасын өзгерту жөніндегі талапты немесе 4.5-бапта айқындалған формулаға (Қосылған құн үлесі) сәйкес есептелген қосылған құн үлесіне x пайыздан кем емес қол жеткізуді білдіреді, бұл ретте тауарларды түпкілікті өндіру тарапта орындалған;
"ХХХХ қоспағанда, СТС" көрсетілген тараудан, тауар позициясынан немесе субпозициясынан шығарылмайтын материалдар өндірісте пайдаланылмағанда және тауарларды түпкілікті өндіру тарапта орындалғанда, тиісінше алғашқы екі, төрт немесе алты белгі деңгейінде тауар сыныптамасын өзгерту жөніндегі талапты білдіреді.;
"CTC, бірақ XXXX-тен шығарылмайтын материалдардың құны X% - дан аспайтын" жоғарыда аталған тараудан, өндірісте пайдаланылатын тауар позициясынан немесе субпозициядан шығарылмайтын материалдардың құны FOB жеткізу шартымен тауар құнының X пайызынан аспайтын жағдайда, тиісінше алғашқы екі, төрт немесе алты белгі деңгейінде тауар жіктемесін өзгерту жөніндегі талапты білдіреді, бұл ретте тауарларды түпкілікті өндіру бірінші екі, төрт немесе алты белгі деңгейінде орындалған болса, бұл ретте тауардың түпкілікті өндірісі;
"VAC X % + TO" 4.5-бапта айқындалған формулаға сәйкес есептелген қосылған құн үлесі (қосылған құн үлесі) кемінде X пайызды құрайтынын, бұл ретте мынадай технологиялық операцияларды орындау шартымен тауарларды түпкілікті өндіру тарапта орындалғанын білдіреді:
(a) шанақты (кабинаны) дәнекерлеу немесе шанақты (кабинаны) дайындау кезінде дәнекерлеу операцияларын көздемейтін технологияларды қолданған жағдайда өзге тәсілмен шанақты (кабинаны) дайындау);
(b) бояу шанақты (кабинаны);
(c) қозғалтқышты орнату (Іштен жану қозғалтқышы бар моторлы көлік құралдары үшін, сондай-ақ гибридті күш агрегаттары үшін);
(d)- тарту электрмашиналарын (генераторлар, электр қозғалтқыштары) орнату (электр жетегімен немесе гибридті күш қондырғыларымен қозғалысқа келтірілетін моторлы көлік құралдары үшін);
(e) трансмиссияны орнату;
(f) алдыңғы және артқы аспаны орнату (электр жетегімен немесе гибридті күш қондырғыларымен қозғалысқа келтірілетін моторлы көлік құралдары үшін және ұшқынмен тұтанатын іштен жану қозғалтқышы бар моторлы көлік құралдары үшін);
(g) рульдік басқару және тежегіш жүйесін орнату;
(h) сөндіргішті және пайдаланылған газ шығаратын құбыр өткізгіш секцияларын орнату (ұшқынмен тұтанатын іштен жану қозғалтқышы бар моторлы көлік құралдары үшін);
(i) қозғалтқышты диагностикалау және реттеу;
(j) тежегіш жүйесінің тиімділігін тексеру;
(k) радио кедергілердің деңгейін және электромагниттік үйлесімділік нормаларын тексеру (электр жетегімен немесе гибридті күш қондырғыларымен қозғалысқа келтірілетін моторлы көлік құралдары үшін));
(l) дайын моторлы көлік құралдарына бақылау сынақтарын жүргізу.

2. Базовая ставка пошлины, установленная в данном перечне обязательств, отражает ставку пошлины РНБ Сингапура в соответствии с ТКТАП по состоянию на 1 Ноября 2018 г.
3. В соответствии со Статьей 2.6 (Снижение и отмена таможенных пошлин) Сингапур отменяет таможенные пошлины на все товары, происходящие из государств-членов ЕАЭС, с момента вступления в силу настоящего Соглашения, и такие товары в будущем будут освобождены от любых таможенных пошлин.
ПРИЛОЖЕНИЕ 4 – 4
ОСОБЫЕ КРИТЕРИИ ПРОИСХОЖДЕНИЯ ТОВАРОВ
Основные примечания
Для целей настоящего приложения
1. Первый столбец перечня содержит группы, товарные позиции или субпозиции, второй столбец содержит описание товаров. Товары в настоящем перечне определяются исключительно кодом товара по Гармонизированной системе. Описание товара приведено только для удобства пользования.
2. "Группа" означает группу ГС (два знака);
"Товарная позиция" означает товарную позицию ГС (четыре знака);
"Субпозиция" означает субпозицию ГС (шесть знаков);
"CTC" означает изменение товарной классификации на уровне первых двух, четырех или шести знаков (СС, CTH, CTSH) при этом окончательное производство товаров было выполнено в Стороне;
"WO" означает, что товар полностью произведен или получен в Стороне в соответствии со статьей 4.4 (Полностью полученные или произведенные товары);
"СС" означает, что все непроисходящие материалы, используемые в производстве конечного товара, претерпели изменение в товарной классификации на уровне первых двух знаков ГС (изменение группы);
"CTH" означает, что все непроисходящие материалы, используемые в производстве конечного товара, претерпели изменение в товарной классификации на уровне первых четырех знаков ГС (изменение товарной позиции);
"CTSH" означает, что все непроисходящие материалы, используемые в производстве конечного товара, претерпели изменение в товарной классификации на уровне шести знаков ГС (изменение субпозиции);
"VAC X%" означает , что доля добавленной стоимости, рассчитанная в соответствии с формулой, определенной в статье 4.5 (Доля добавленной стоимости), составляет не менее X процентов и окончательное производство товаров было выполнено в Стороне;
"CTC или VAC X%" означает или требование по изменению товарной классификации, или достижение доли добавленной стоимости, рассчитанной в соответствии с формулой, определенной в статье 4.5 (Доля добавленной стоимости), не менее X процентов, при этом окончательное производство товаров было выполнено в Стороне;
"CTC, за исключением из XХХХ" означает требование по изменению товарной классификации на уровне первых двух, четырех или шести знаков соответственно , при том что непроисходящие материалы из указанной главы, товарной позиции или субпозиции в производстве не использовались и окончательное производство товаров было выполнено в Стороне;
"CTC, но стоимость непроисходящих материалов из XXXX не превышает X%" означает требование по изменению товарной классификации на уровне первых двух, четырех или шести знаков соответственно, при условии того, что стоимость непроисходящих материалов из упомянутых главы, товарной позиции или субпозиции, используемых в производстве, не превышает X процентов от стоимости товара на условиях поставки FOB, при этом окончательное производство товаров было выполнено в Стороне;
"VAC X% + TO" означает, что доля добавленной стоимости, рассчитанная в соответствии с формулой, определенной в статье 4.5 (Доля добавленной стоимости), составляет не менее X процентов, при этом окончательное производство товаров было выполнено в Стороне, при условии выполнения следующих технологических операций:
(a) сварка кузова (кабины) или изготовление кузова (кабины) иным способом в случае применения технологий, не предусматривающих сварочных операций при изготовлении кузова (кабины);
(b) окраска кузова (кабины);
(c) установка двигателя (для моторных транспортных средств с двигателем внутреннего сгорания, а также для гибридных силовых агрегатов);
(d) установка тяговых электромашин (генераторы, электродвигатели) (для моторных транспортных средств, приводимых в движение электроприводом или гибридными силовыми установками);
(e) установка трансмиссии;
(f) установка передней и задней подвески (для моторных транспортных средств, приводимых в движение электроприводом или гибридными силовыми установками, и для моторных транспортных средств с двигателем внутреннего сгорания с искровым зажиганием);
(g) установка рулевого управления и тормозной системы;
(h) установка глушителя и секций выхлопного трубопровода (для моторных транспортных средств с двигателем внутреннего сгорания с искровым зажиганием);
(i) диагностика и регулировка двигателя;
(j) проверка эффективности тормозной системы;
(k) проверка уровня радиопомех и норм электромагнитной совместимости (для моторных транспортных средств, приводимых в движение электроприводом или гибридными силовыми установками);
(l) проведение контрольных испытаний готового моторного транспортного средства.

3. Тауар сыныптамасын өзгерту жөніндегі талап тек түспейтін материалдарға қатысты қолданылады.
4. Тізбенің үшінші бағанында көрсетілген шығу тегі критерийлері өндірістік операцияларға қойылатын ең аз талаптарды белгілейді. Өндірістік операциялардың үлкен көлемін орындау да тауарға болып жатқан жағдай мәртебесін береді.
5. Бірінші бағанда кодтың алдында "ex" болған жағдайда, бұл үшінші бағанда ережелер сипаттамасы екінші бағанда ұсынылған ГЖ кодының осы бөлігіне ғана қолданылатынын білдіреді. Бұл жағдайда тауарлар ГЖ коды бойынша да, атауы бойынша да сәйкестендіріледі. Тауардың шығу тегі туралы сертификатта (EAЭО нысаны) мұндай тауарлардың сипаттамасы Тізбенің екінші бағанында келтірілген сипаттамамен толық бірдей болуға тиіс.
СЭҚ ТН коды (HS)
Тауардың қысқаша сипаттамасы
Шығу тегінің критерийлері
1 топ
ТІРІ ЖАНУАРЛАР;

3. Требование по изменению товарной классификации применяется только в отношении непроисходящих материалов.
4. Критерии происхождения, указанные в третьем столбце перечня, устанавливают минимальные требования к производственным операциям. Выполнение большего объема производственных операций также придает товару статус происходящего.
5. В случаях, когда коду в первом столбце предшествует "ex", это означает, что правила в третьем столбце применяются только к части этого кода ГС, описание которого представлено во втором столбце. В этом случае товары идентифицируются как по коду ГС, так и по наименованию. Описание таких товаров в Сертификате о происхождении товара (Форма EAS) должно быть полностью идентично описанию, приведенному во втором столбце перечня.
Код ТН ВЭД (HS)
Краткое описание товара
Критерии происхождения
Группа 1
ЖИВЫЕ ЖИВОТНЫЕ;

0302 71
- - тилапия (Oreochromis spp.)
WO
0302 72
- - жайын (Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.)
WO
0302 73
- - тұқы балық (Cyprinus carpio, Carassius carassius, Ctenopharyngodon idellus, Hypophthalmichthys spp., Cirrhinus spp., Mylopharyngodon piceus)
WO
0302 74
- - жыланбалық (Anguilla spp.)
WO
– 0302 91 – 0302 99 қосалқы позицияларының тағамдық балықтың қосалқы өнімдерін қоспағанда, өзге де балық:
0302 79
- - өзгесі
WO
0302 91 – 0302 99 қосалқы позицияларының тағамдық балықтың қосалқы өнімдерін қоспағанда, өзге де балық:

0302 71
- - тилапия (Oreochromis spp.)
WO
0302 72
- - сом (Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.)
WO
0302 73
- - карп (Cyprinus carpio, Carassius carassius, Ctenopharyngodon idellus, Hypophthalmichthys spp., Cirrhinus spp., Mylopharyngodon piceus)
WO
0302 74
- - угорь (Anguilla spp.)
WO
– рыба прочая, за исключением пищевых рыбных субпродуктов субпозиций 0302 91 – 0302 99:
0302 79
- - прочая
WO
рыба прочая, за исключением пищевых рыбных субпродуктов субпозиций 0302 91 – 0302 99:

0304 31
- - тилапияның (Oreochromis spp.)
CC
0304 32
- - жайынның (Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.)
CC
0304 33
- - ніл латесі (Lates niloticus)
CC
0304 39
- - өзгесі
CC
- өзге балықтың сүбе еті, жас немесе тоңазытылған:
0304 41
- - тынық мұхитының албырт балығы (Oncorhynchus nerka, Oncorhynchus gorbuscha, Oncorhynchus keta, Oncorhynchus tschawytscha, Oncorhynchus kisutch, Oncorhynchus masou және Oncorhynchus rhodurus), атлант албырт балығы (Salmo salar) және Дунай албырт балығы (Hucho hucho)
CC
0304 42
- - бахтах (Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss, Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus aguabonita, Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus apache және Oncorhynchus chrysogaster)
CC
0304 43
- - камбала тәріздестердің (Pleuronectidae, Bothidae, Cynoglossidae, Soleidae, Scophthalmidae және Citharidae)
CC
0304 44
- - Bregmacerotidae, Euclichthyidae, Gadidae, Macrouridae, Melanonidae, Merlucciidae, Moridae және Muraenolepididae тұқымдасының балықтары
CC
0304 45
- - семсер балық (Xiphias gladius)
CC
0304 46
- - азулы балықтың (Dissostichus spp.)
CC
030447
– – акулалар
CC
030448
– – тұтасқанаттардың және ромб тұтасқанаттардың (Rajidae)
CC
0304 49
- - өзгесі
CC
- өзгесі, жас немесе тоңазытылған:
0304 51
- - тилапияның (Oreochromis spp.), жайынның (Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.), тұқы балықтың (Cyprinus carpio, Carassius carassius, Ctenopharyngodon idellus, Hypophthalmichthys spp., Cirrhinus spp., Mylopharyngodon piceus), жыланбалықтың (Anguilla spp.), ніл латесінің (Lates niloticus) және жыланбасты балықтың (Channa spp.)
CC
0304 52
- - албырт тектестердің
CC
0304 53
-- Bregmacerotidae, Euclichthyidae, Gadidae, Macrouridae, Melanonidae, Merlucciidae, Moridae және Muraenolepididae тұқымдасының балықтары
CC
0304 54
– – семсер балықтың (Xiphias gladius)
CC
0304 55
- - азулы балықтың (Dissostichus spp.)
CC
030456
– – акулалар
CC
030457
– – тұтасқанаттардың және ромб тұтасқанаттардың (Rajidae)
CC
0304 59
- - өзгесі
CC
- (Oreochromis spp.), жайынның (Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.), тұқы балықтың (Cyprinus carpio, Carassius carassius, Ctenopharyngodon idellus, Hypophthalmichthys spp., Cirrhinus spp., Mylopharyngodon piceus), жыланбалықтың (Anguilla spp.), ніл латесінің (Lates niloticus) және жыланбасты балықтың (Channa spp.) мұздатылған сүбе еті:
0304 61
- - тилапияның (Oreochromis spp.)
CC
0304 62
- - жайынның (Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.)
CC
0304 63
- - ніл латесі (Lates niloticus)
CC
0304 69
- - өзгесі
CC
- Bregmacerotidae, Euclichthyidae, Gadidae, Macrouridae, Melanonidae, Merlucciidae, Moridae және Muraenolepididae тұқымдастарының балықтарының мұздатылған сүбе еті

0304 31
- - тилапии (Oreochromis spp.)
CC
0304 32
- - сома (Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.)
CC
0304 33
- - латеса нильского (Lates niloticus)
CC
0304 39
- - прочее
CC
- филе прочей рыбы, свежее или охлажденное:
0304 41
- - лосося тихоокеанского (Oncorhynchus nerka, Oncorhynchus gorbuscha, Oncorhynchus keta, Oncorhynchus tschawytscha, Oncorhynchus kisutch, Oncorhynchus masou и Oncorhynchus rhodurus), лосося атлантического (Salmo salar) и лосося дунайского (Hucho hucho)
CC
0304 42
- - форели (Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss, Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus aguabonita, Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus apache и Oncorhynchus chrysogaster)
CC
0304 43
- - камбалообразных (Pleuronectidae, Bothidae, Cynoglossidae, Soleidae, Scophthalmidae и Citharidae)
CC
0304 44
- - рыбы семейств Bregmacerotidae, Euclichthyidae, Gadidae, Macrouridae, Melanonidae, Merlucciidae, Moridae и Muraenolepididae
CC
0304 45
- - меч-рыбы (Xiphias gladius)
CC
0304 46
- - клыкача (Dissostichus spp.)
CC
030447
– – акул
CC
030448
– – скатов и ромбовых скатов (Rajidae)
CC
0304 49
- - прочее
CC
- прочее, свежее или охлажденное:
0304 51
- - тилапии (Oreochromis spp.), сома (Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.), карпа (Cyprinus carpio, Carassius carassius, Ctenopharyngodon idellus, Hypophthalmichthys spp., Cirrhinus spp., Mylopharyngodon piceus), угря (Anguilla spp.), латеса нильского (Lates niloticus) и змееголова (Channa spp.)
CC
0304 52
- - лососевых
CC
0304 53
-- рыбы семейств Bregmacerotidae, Euclichthyidae, Gadidae, Macrouridae, Melanonidae, Merlucciidae, Moridae и Muraenolepididae
CC
0304 54
– – меч-рыбы (Xiphias gladius)
CC
0304 55
- - клыкача (Dissostichus spp.)
CC
0304 56
– – акул
CC
0304 57
– – скатов и ромбовых скатов (Rajidae)
CC
0304 59
- - прочее
CC
- филе мороженое тилапии (Oreochromis spp.), сома (Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.), карпа (Cyprinus carpio, Carassius carassius, Ctenopharyngodon idellus, Hypophthalmichthys spp., Cirrhinus spp., Mylopharyngodon piceus), угря (Anguilla spp.), латеса нильского (Lates niloticus) и змееголова (Channa spp.):
0304 61
- - тилапии (Oreochromis spp.)
CC
0304 62
- - сома (Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.)
CC
0304 63
- - латеса нильского (Lates niloticus)
CC
0304 69
- - прочее
CC
- филе мороженое рыбы семейств Bregmacerotidae, Euclichthyidae, Gadidae, Macrouridae, Melanonidae, Merlucciidae, Moridae и Muraenolepididae:

0304 71
- - нәлімнің (Gadus morhua, Gadus ogac, Gadus macrocephalus)
CC
0304 72
- - пикшаның (Melanogrammus aeglefinus)
CC
0304 73
- - сайданың (Pollachius virens)
CC
0304 74
- - мерлуза (Merluccius spp.) және нитеперлі америка нәлімі (Urophycis spp.)
CC
0304 75
- - минтайдың (Theragra chalcogramma)
CC
0304 79
- - өзгесі
CC
- өзге балықтың сүбе еті, мұздатылған:
0304 81
- - тынық мұхитының албырт балығы (Oncorhynchus nerka, Oncorhynchus gorbuscha, Oncorhynchus keta, Oncorhynchus tschawytscha, Oncorhynchus kisutch, Oncorhynchus masou және Oncorhynchus rhodurus), атлант албырт балығы (Salmo salar) және Дунай албырт балығы (Hucho hucho)
CC
0304 82
- - бахтах (Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss, Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus aguabonita, Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus apache және Oncorhynchus chrysogaster)
CC
0304 83
- - камбала тәріздестердің (Pleuronectidae, Bothidae, Cynoglossidae, Soleidae, Scophthalmidae және Citharidae)
CC
0304 84
- - семсер балық (Xiphias gladius)
CTH немесе VAC 40%
0304 85
- - азулы балықтың (Dissostichus spp.)
CC
0304 86
- - майшабақтың (Clupea harengus, Clupea pallasii)
CC
0304 87
- - тунецтің (Thunnus тектес), скипджектен немесе ала тунецтен (Euthynnus (Katsuwonus) pelamis)
CC
030488
– – акулалардың, тұтасқанаттардың және ромб тұтасқанаттардың (Rajidae)
CC
0304 89
– – өзгесі:
CC
- өзгесі, мұздатылған:
0304 91
- - семсер балық (Xiphias gladius)
CC
0304 92
- - азулы балықтың (Dissostichus spp.)
CC
0304 93
- - тилапияның (Oreochromis spp.), жайынның (Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.), тұқы балықтың (Cyprinus carpio, Carassius carassius, Ctenopharyngodon idellus, Hypophthalmichthys spp., Cirrhinus spp., Mylopharyngodon piceus), жыланбалықтың (Anguilla spp.), ніл латесінің (Lates niloticus) және жыланбасты балықтың (Channa spp.):
CC
0304 94
- - минтайдың (Theragra chalcogramma)
CC
0304 95
- - минтайдан басқа (Theragra chalcogramma), Bregmacerotidae, Euclichthyidae, Gadidae, Macrouridae, Melanonidae, Merlucciidae, Moridae және Muraenolepididae тұқымдастарының балықтары
CC
030496
– – акулалар
CC
030497
– – тұтасқанатардың немесе ромб тұтасқанаттардың (Rajidae)
CC
0304 99
- - өзгесі
CC
0305
Кептірілген, тұздалған немесе тұздықтағы балық; ыстау процесі кезінде не оған дейін жылулық өңдеуге ұшыраған немесе ұшырамаған ысталған балық; ірі және ұсақ тартылған балық ұны және тамаққа қолдануға жарамды балық түйіршіктері:
0305 10
- балықтан жасалған тамаққа пайдалануға жарамды ұсақ немесе ipi тартылған балық ұны және түйiршiктерi
CC
0305 20
- балықтың бауыры, уылдырығы және шоғалдары, кептiрiлген, ысталған, тұздалған немесе тұздық судағы
CC
- кептірілген, тұздалған немесе тұздықтағы, бірақ ысталмаған балық сүбесі:

0304 71
- - трески (Gadus morhua, Gadus ogac, Gadus macrocephalus)
CC
0304 72
- - пикши (Melanogrammus aeglefinus)
CC
0304 73
- - сайды (Pollachius virens)
CC
0304 74
- - мерлузы (Merluccius spp.) и американского нитеперого налима (Urophycis spp.)
CC
0304 75
- - минтая (Theragra chalcogramma)
CC
0304 79
- - прочее
CC
- филе прочей рыбы, мороженое:
0304 81
- - лосося тихоокеанского (Oncorhynchus nerka, Oncorhynchus gorbuscha, Oncorhynchus keta, Oncorhynchus tschawytscha, Oncorhynchus kisutch, Oncorhynchus masou и Oncorhynchus rhodurus), лосося атлантического (Salmo salar) и лосося дунайского (Hucho hucho)
CC
0304 82
- - форели (Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss, Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus aguabonita, Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus apache и Oncorhynchus chrysogaster)
CC
0304 83
- - камбалообразных (Pleuronectidae, Bothidae, Cynoglossidae, Soleidae, Scophthalmidae и Citharidae)
CC
0304 84
- - меч-рыбы (Xiphias gladius)
CTH или VAC 40%
0304 85
- - клыкача (Dissostichus spp.)
CC
0304 86
- - сельди (Clupea harengus, Clupea pallasii)
CC
0304 87
- - тунца (рода Thunnus), скипджека, или тунца полосатого (Euthynnus (Katsuwonus) pelamis)
CC
0304 88
– – акул, скатов и ромбовых скатов (Rajidae):
CC
0304 89
– – прочее:
CC
- прочее, мороженое:
0304 91
- - меч-рыбы (Xiрhias gladius)
CC
0304 92
- - клыкача (Dissostichus spp.)
CC
0304 93
- - тилапии (Oreochromis spp.), сома (Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.), карпа (Cyprinus carpio, Carassius carassius, Ctenopharyngodon idellus, Hypophthalmichthys spp., Cirrhinus spp., Mylopharyngodon piceus), угря (Anguilla spp.), латеса нильского (Lates niloticus) и змееголова (Channa spp.):
CC
0304 94
- - минтая (Theragra chalcogramma)
CC
0304 95
- - рыбы семейств Bregmacerotidae, Euclichthyidae, Gadidae, Macrouridae, Melanonidae, Merlucciidae, Moridae и Muraenolepididae, кроме минтая (Theragra chalcogramma)
CC
0304 96
– – акул:
CC
0304 97
– – скатов и ромбовых скатов (Rajidae):
CC
0304 99
- - прочее
CC
0305
Рыба сушеная, соленая или в рассоле; рыба копченая, не подвергнутая или подвергнутая тепловой обработке до или в процессе копчения; рыбная мука тонкого и грубого помола и гранулы из рыбы, пригодные для употребления в пищу:
0305 10
- рыбная мука тонкого и грубого помола и гранулы из рыбы, пригодные для употребления в пищу
CC
0305 20
- печень, икра и молоки рыбы, сушеные, копченые, соленые или в рассоле
CC
- филе рыбы, сушеное, соленое или в рассоле, но не копченое:

0305 31
- - тилапияның (Oreochromis spp.), жайынның (Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.), тұқы балықтың (Cyprinus carpio, Carassius carassius, Ctenopharyngodon idellus, Hypophthalmichthys spp., Cirrhinus spp., Mylopharyngodon piceus), жыланбалықтың (Anguilla spp.), ніл латесінің (Lates niloticus) және жыланбасты балықтың (Channa spp.)
CC
0305 32
- - Bregmacerotidae, Euclichthyidae, Gadidae, Macrouridae, Melanonidae, Merlucciidae, Moridae және Muraenolepididae тұқымдасының балықтары
CC
0305 39
- - өзгесі
CC
- Тағамдық балық қосалқы өнімдерін қоспағанда, сүбені қосқанда, ысталған балық:
0305 41
- - тынық мұхитының албырт балығы (Oncorhynchus nerka, Oncorhynchus gorbuscha, Oncorhynchus keta, Oncorhynchus tschawytscha, Oncorhynchus kisutch, Oncorhynchus masou және Oncorhynchus rhodurus), атлант албырт балығы (Salmo salar) және Дунай албырт балығы (Hucho hucho)
CC
0305 42
- - майшабақ (Cluрea harengus, Cluрea рallasii)
CC
0305 43
- - бахтах (Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss, Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus aguabonita, Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus apache және Oncorhynchus chrysogaster)
CC
0305 44
- - тилапия (Oreochromis spp.), жайын (Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.), тұқы балық (Cyprinus carpio, Carassius carassius, Ctenopharyngodon idellus, Hypophthalmichthys spp., Cirrhinus spp., Mylopharyngodon piceus), жыланбалық (Anguilla spp.), ніл латесі (Lates niloticus) және жыланбасты балық (Channa spp.)
CC
0305 49
- - өзгесі
CC
- Тағамдық балық қосалқы өнімдерінен басқа, тұздалған немесе тұздалмаған, бірақ ысталмаған, кептірілген балық:
0305 51
- - нәлім (Gadus morhua, Gadus ogac, Gadus macrocephalus)
CC
030552
– – тилапия (Oreochromis spp.), жайын (Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.), тұқы балық (Cyprinus spp., Carassius spp., Ctenopharyngodon idellus, Hypophthalmichthys spp., Cirrhinus spp., Mylopharyngodon piceus, Catla catla, Labeo spp., Osteochilus hasselti, Leptobarbus hoeveni, Megalobrama spp.), жыланбалық (Anguilla spp.), ніл латесі (Lates niloticus) және жыланбас балық (Channa spp.)
CC
030553
– – нәлімнен басқа, Bregmacerotidae, Euclichthyidae, Gadidae, Macrouridae, Melanonidae, Merlucciidae, Moridae и Muraenolepididae тұқымдасының балықтары (Gadus morhua, Gadus ogac, Gadus macrocephalus):
CC
030554
– – майшабақ (Clupea harengus, Clupea pallasii), анчоустар (Engraulis spp.), сардиналар (Sardina pilchardus, Sardinops spp.), сардинелла (Sardinella spp.), килькалар немесе шпроттар (Sprattus sprattus), скумбрия (Scomber scombrus, Scomber australasicus, Scomber japonicus), тропикалық скумбриялар (Rastrelliger spp.), макрельдер (Scomberomorus spp.), ставрида (Trachurus spp.), каранкс (Caranx spp.), кобия (Rachycentron canadum), айна балық (Pampus spp.), тынық мұхиттық сайра (Cololabis saira), он қауырсынды ставрида (Decapterus spp.), мойва (Mallotus villosus), семсер балық (Xiphias gladius), кішкентай теңбіл тунец (Euthynnus affinis), пеламида (Sarda spp.), Istiophoridae тұқымдасының балықтары (марлиндер, желкенді балық, найза балықтар):
CC

0305 31
- - тилапии (Oreochromis spp.), сома (Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.), карпа (Cyprinus carpio, Carassius carassius, Ctenopharyngodon idellus, Hypophthalmichthys spp., Cirrhinus spp., Mylopharyngodon piceus), угря (Anguilla spp.), латеса нильского (Lates niloticus) и змееголова (Channa spp.)
CC
0305 32
- - рыбы семейств Bregmacerotidae, Euclichthyidae, Gadidae, Macrouridae, Melanonidae, Merlucciidae, Moridae и Muraenolepididae
CC
0305 39
- - прочее
CC
- рыба копченая, включая филе, кроме пищевых рыбных субпродуктов:
0305 41
- - лосось тихоокеанский (Oncorhynchus nerka, Oncorhynchus gorbuscha, Oncorhynchus keta, Oncorhyncus tschawytscha, Oncorhynchus kisutch, Oncorhynchus masou и Oncorhynchus rhodurus), лосось атлантический (Salmo salar) и лосось дунайский (Hucho hucho)
CC
0305 42
- - сельдь (Cluрea harengus, Cluрea рallasii)
CC
0305 43
- - форель (Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss, Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus aguabonita, Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus apache и Oncorhynchus chrysogaster)
CC
0305 44
- - тилапия (Oreochromis spp.), сом (Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.), карп (Cyprinus carpio, Carassius carassius, Ctenopharyngodon idellus, Hypophthalmichthys spp., Cirrhinus spp., Mylopharyngodon piceus), угорь (Anguilla spp.), латес нильский (Lates niloticus) и змееголов (Channa spp.)
CC
0305 49
- - прочая
CC
- рыба сушеная, кроме пищевых рыбных субпродуктов, соленая или несоленая, но не копченая:
0305 51
- - треска (Gadus morhua, Gadus ogac, Gadus macroceрhalus)
CC
030552
– – тилапия (Oreochromis spp.), сом (Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.), карп (Cyprinus spp., Carassius spp., Ctenopharyngodon idellus, Hypophthalmichthys spp., Cirrhinus spp., Mylopharyngodon piceus, Catla catla, Labeo spp., Osteochilus hasselti, Leptobarbus hoeveni, Megalobrama spp.), угорь (Anguilla spp.), латес нильский (Lates niloticus) и змееголов (Channa spp.)
CC
030553
– – рыба семейств Bregmacerotidae, Euclichthyidae, Gadidae, Macrouridae, Melanonidae, Merlucciidae, Moridae и Muraenolepididae, кроме трески (Gadus morhua, Gadus ogac, Gadus macrocephalus):
CC
030554
– – сельдь (Clupea harengus, Clupea pallasii), анчоусы (Engraulis spp.), сардины (Sardina pilchardus, Sardinops spp.), сардинелла (Sardinella spp.), кильки или шпроты (Sprattus sprattus), скумбрия (Scomber scombrus, Scomber australasicus, Scomber japonicus), скумбрии тропические (Rastrelliger spp.), макрели (Scomberomorus spp.), ставрида (Trachurus spp.), каранкс (Caranx spp.), кобия (Rachycentron canadum), рыба-зеркало (Pampus spp.), сайра тихоокеанская (Cololabis saira), десятиперая ставрида (Decapterus spp.), мойва (Mallotus villosus), меч-рыба (Xiphias gladius), тунец малый пятнистый (Euthynnus affinis), пеламида (Sarda spp.), рыбы семейства Istiophoridae (марлины, парусники, копьеносцы):
CC

0305 59
- - өзгесі
CC
- кептірілмеген немесе ысталмаған, тұздалған балық және тағамдық балық қосалқы өнімдерінен басқа, тұздықтағы балық:
0305 61
- - майшабақ (Cluрea harengus, Cluрea рallasii)
CC
0305 62
- - нәлім (Gadus morhua, Gadus ogac, Gadus macrocephalus)
CC
0305 63
- - анчоустар (Engraulis sрр.)
CC
0305 64
- - тилапия (Oreochromis spp.), жайын (Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.), тұқы балық (Cyprinus carpio, Carassius carassius, Ctenopharyngodon idellus, Hypophthalmichthys spp., Cirrhinus spp., Mylopharyngodon piceus), жыланбалық (Anguilla spp.), ніл латесі (Lates niloticus) және жыланбасты балық (Channa spp.)
CC
0305 69
- - өзгесі
CC
- жүзбеқанаттар, бастар, құйрықтар, жүзу көпіршіктері және тағамдық балық қосалқы өнімдері:
0305 71
- - акуланың жүзбеқанаттары
CTH немесе VAC 40%
0305 72
- - балықтардың бастар, құйрықтар, жүзу көпіршіктері
CC
0305 79
- - өзгелері
CC
0306
Бақалшақтағы немесе бақалшағы жоқ, тірі, жас, тоңазытылған, мұздатылған, кептірілген, тұздалған немесе тұздықтағы шаян тәрізділер; ысталған, бақалшақтағы немесе бақалшағы жоқ, ыстау процесі кезінде не оған дейін жылулық өңдеуге ұшыраған немесе ұшырамаған шаян тәрізділер; бақалшақтағы, туға немесе қайнаған суға пісірілген, тоңазытылған немесе тоңазытылмаған, мұздатылған, кептірілген, тұздалған немесе тұздықтағы шаян тәрізділер; тағамға қолдануға жарамды шаян тәрізділерден жасалған ірі және ұсақ тартылған ұн және түйіршіктер:
- мұздатылған
0306 11
- - еуропалық лангуст және өзге лангусттар (Рalinurus sрр., Рanulirus sрр., Jasus sрр.)
CC
0306 12
- - омарлар (Homarus sрр.)
CC
0306 14
- - теңіз шаяндары
CC
0306 15
- - новергиялық омар (Nephrops norvegicus)
CC
0306 16
- - креветкалар және аратісті креветкалар, терең сулы (Pandalus spp., Crangon crangon)
CC
0306 17
- - креветкалар және аратісті креветкалардың өзгелері
CC
0306 19
- - шаян тәрізділерден жасалған тамаққа пайдалануға жарамды ұсақ немесе ipi тартылған балық ұны және түйiршiктерiн қосқанда, өзгелері
CC
– тірі, жаңа ауланған немесе тоңазытылған
030631
- - еуропалық лангуст және өзге лангусттар (Рalinurus sрр., Рanulirus sрр., Jasus sрр.)
CC
030632
- - омарлар (Homarus sрр.)
CC
030633
- - теңіз шаяндары
CC
030634
- - новергиялық омар (Nephrops norvegicus)
CC
030635
- - креветкалар және аратісті креветкалар, терең сулы (Pandalus spp., Crangon crangon)
CC
030636
- - креветкалар және аратісті креветкалардың өзгелері
CC
030639
– – шаян тәрізділерден жасалған тамаққа пайдалануға жарамды ұсақ немесе ipi тартылған балық ұны және түйiршiктерiн қосқанда, өзгелері
CC
030691
– – еуропалық лангуст және өзге лангусттар (Palinurus spp., Panulirus spp., Jasus spp.)
CC

0305 59
- - прочая
CC
- рыба соленая, но не сушеная или не копченая, и рыба в рассоле, кроме пищевых рыбных субпродуктов:
0305 61
- - сельдь (Cluрea harengus, Cluрea рallasii)
CC
0305 62
- - треска (Gadus morhua, Gadus ogac, Gadus macroceрhalus)
CC
0305 63
- - анчоусы (Engraulis sрр.)
CC
0305 64
- - тилапия (Oreochromis spp.), сом (Pangasius spp., Silurus spp., Clarias spp., Ictalurus spp.), карп (Cyprinus carpio, Carassius carassius, Ctenopharyngodon idellus, Hypophthalmichthys spp., Cirrhinus spp., Mylopharyngodon piceus), угорь (Anguilla spp.), латес нильский (Lates niloticus) и змееголов (Channa spp.)
CC
0305 69
- - прочая
CC
- плавники, головы, хвосты, плавательные пузыри и прочие пищевые рыбные субпродукты:
0305 71
- - плавники акульи
CTH или VAC 40%
0305 72
- - головы, хвосты, плавательные пузыри рыб
CC
0305 79
- - прочие
CC
0306
Ракообразные, в панцире или без панциря, живые, свежие, охлажденные, мороженые, сушеные, соленые или в рассоле; ракообразные копченые, в панцире или без панциря, не подвергнутые или подвергнутые тепловой обработке до или в процессе копчения; ракообразные в панцире, сваренные на пару или в кипящей воде, охлажденные или неохлажденные, мороженые, сушеные, соленые или в рассоле; мука тонкого и грубого помола и гранулы из ракообразных, пригодные для употребления в пищу:
- мороженые:
0306 11
- - лангуст европейский и прочие лангусты (Рalinurus sрр., Рanulirus sрр., Jasus sрр.)
CC
0306 12
- - омары (Homarus sрр.)
CC
0306 14
- - крабы
CC
0306 15
- - омар норвежский (Nephrops norvegicus)
CC
0306 16
- - креветки и пильчатые креветки, глубоководные (Pandalus spp., Crangon crangon)
CC
0306 17
- - креветки и пильчатые креветки прочие
CC
0306 19
- - прочие, включая муку тонкого и грубого помола и гранулы из ракообразных, пригодные для употребления в пищу
CC
– живые, свежие или охлажденные:
030631
- - лангуст европейский и прочие лангусты (Рalinurus sрр., Рanulirus sрр., Jasus sрр.)
CC
030632
- - омары (Homarus sрр.)
CC
030633
- - крабы
CC
030634
- - омар норвежский (Nephrops norvegicus)
CC
030635
- - креветки и пильчатые креветки, глубоководные (Pandalus spp., Crangon crangon)
CC
030636
- - креветки и пильчатые креветки прочие
CC
030639
– – прочие, включая муку тонкого и грубого помола и гранулы из ракообразных, пригодные для употребления в пищу:
CC
030691
– – лангуст европейский и прочие лангусты (Palinurus spp., Panulirus spp., Jasus spp.):
CC

0407 21
– – үй тауықтарының (Gallus domesticus)
CC
0407 29
– – өзгелері
CC
0407 90
– өзгелері
CC
0408
Қабығы жоқ құс жұмыртқалары және жаңа пісірілген, кептірілген, буға немесе қайнаған суда пісірілген, пішімделген, мұздатылған немесе басқа тәсілмен консервіленген қант және басқа тәттілендіретін заттар қосылған немесе қосылмаған жұмыртқа сарыуыздары
– жұмыртқа сарыуызы:
0408 11
– – кептірілген
CC
0408 19
– – өзгелері
CC
– өзгелері:
0408 91
– – кептірілген
CC
0408 99
– – өзгелері
CC
0409
Табиғи бал
0409 00
Табиғи бал
WO
0410
Басқа жерде аты аталмаған немесе енгізілмеген жануар текті тамақ өнімдері
0410 00
Басқа жерде аты аталмаған немесе енгізілмеген жануар текті тамақ өнімдері
CC немесе VAC 40%
5 топ
Басқа жерде аты аталмаған немесе қосылмаған жануар текті тамақ өнімдері
0501
Өңделмеген, жуылған немесе жуылмаған, тазартылған немесе тазартылмаған адам шашы; адам шашының қалдықтары
0501 00
Өңделмеген, жуылған немесе жуылмаған, тазартылған немесе тазартылмаған адам шашы; адам шашының қалдықтары
CC
0502
Шошқаның немесе қабанның қылы; шөтке бұйымдарын өндiру үшiн пайдаланылатын борсықтың немесе өзге де қылдар; олардың қалдықтары:
0502 10
– шошқаның немесе қабанның қылы және олардың қалдықтары
CC
0502 90
– өзгелері
CC
[0503]
0504
Жануарлардың (балықтыкінен өзге) бүтін немесе бөлшектелген, жас, мұздатылған, тоңазытылған, тұздалған, тұздықтағы, кептірілген немесе ысталған ішектері, көпіршіктері және асқазандары
0504 00
Жануарлардың (балықтыкінен өзге) бүтін немесе бөлшектелген, жас, мұздатылған, тоңазытылған, тұздалған, тұздықтағы, кептірілген немесе ысталған ішектері, көпіршіктері және асқазандары
CC
0505
Қауырсындармен немесе мамықтарымен бірге құстардың терілері мен өзге де бөліктері, тазаланған, дезинфекцияланған немесе сақтау үшін өңделген, бірақ одан арғы өңдеуге ұшырамаған қауырсындар мен қауырсындардың бөліктері (шеттері кесілген немесе кесілмеген) және мамықтары; қауырсындар мен олардың бөліктерінің ұнтағы мен қалдықтары:
0505 10
– толтыру үшiн пайдаланылатын құс қауырсыны; мамық
CC
0502 90
– өзгелері
CC
0506
Өңделмеген, майсыздандырылған, бастапқы өңдеуге ұшыраған (пішін берілместен), қышқылмен өңделген немесе желатині алынған сүйектер және мүйіз өзегі; осы өнімдердің ұнтағы мен қалдықтары:
0506 10
– қышқылмен өңделген оссеин мен сүйектер
CC
0506 90
– өзгелері
CC
0507
Өңделмеген немесе бастапқы өңдеуге ұшыраған, бірақ пішін берілмеген, піл сүйегі, тасбақалардың сауыттары, кит мұрты және кит мұртының қылы, мүйіздер, бұғы мүйіздері, тұяқтары, тырнақтары, аяқ тырнақтары мен тұмсықтары; осы өнімдердің ұнтағы мен қалдықтары
0507 10
– піл сүйегі; ұнтақ және қалдықтар
CC

0407 21
– – кур домашних (Gallus domesticus)
CC
0407 29
– – прочие
CC
0407 90
– прочие
CC
0408
Яйца птиц без скорлупы и яичные желтки, свежие, сушеные, сваренные на пару или в кипящей воде, формованные, замороженные или консервированные другим способом, с добавлением или без добавления сахара или других подслащивающих веществ:
– яичные желтки:
0408 11
– – сушеные
CC
0408 19
– – прочие
CC
– прочие:
0408 91
– – сушеные
CC
0408 99
– – прочие
CC
0409
Мед натуральный
0409 00
Мед натуральный
WO
0410
Пищевые продукты животного происхождения, в другом месте не поименованные или не включенные
0410 00
Пищевые продукты животного происхождения, в другом месте не поименованные или не включенные
CC или VAC 40%
Группа 5
Продукты животного происхождения, в другом месте не поименованные или не включенные
0501
Человеческий волос, необработанный, мытый или немытый, очищенный или неочищенный; отходы человеческого волоса
0501 00
Человеческий волос, необработанный, мытый или немытый, очищенный или неочищенный; отходы человеческого волоса
CC
0502
Щетина свиная или кабанья; барсучий или прочий волос, используемый для производства щеточных изделий; их отходы:
0502 10
– щетина свиная или кабанья и ее отходы
CC
0502 90
– прочие
CC
[0503]
0504
Кишки, пузыри и желудки животных (кроме рыбьих), целые и в кусках, свежие, охлажденные, замороженные, соленые, в рассоле, сушеные или копченые
0504 00
Кишки, пузыри и желудки животных (кроме рыбьих), целые и в кусках, свежие, охлажденные, замороженные, соленые, в рассоле, сушеные или копченые
CC
0505
Шкурки и прочие части птиц с перьями или пухом, перья и части перьев (с подрезанными или неподрезанными краями) и пух, очищенные, дезинфицированные или обработанные для хранения, но не подвергнутые дальнейшей обработке; порошок и отходы перьев или их частей:
0505 10
– перья птиц, используемые для набивки; пух
CC
0502 90
– прочие
CC
0506
Кости и роговой стержень, необработанные, обезжиренные, подвергнутые первичной обработке (без придания формы), обработанные кислотой или дежелатинизированные; порошок и отходы этих продуктов:
0506 10
– оссеин и кости, обработанные кислотой
CC
0506 90
– прочие
CC
0507
Слоновая кость, панцири черепах, ус китовый и щетина из китового уса, рога, оленьи рога, копыта, ногти, когти и клювы, необработанные или подвергнутые первичной обработке, но без придания формы; порошок и отходы этих продуктов:
0507 10
– слоновая кость; порошок и отходы
CC

0507 90
– өзгелері
CC
0508
Өңделмеген немесе бастапқы өңдеуге ұшыраған маржандар мен ұқсас материалдар; ұлулардың, шаян тәріздестердің немесе тікен терілілердің бақалшықтары мен сауыттары, өңделмеген немесе пішін берілмей бастапқы өңдеуге ұшыраған теңіз құрттарының қаңқалық пластиналары, осы өнімдердің ұнтағы мен қалдықтары
0508 00
Өңделмеген немесе бастапқы өңдеуге ұшыраған маржандар мен ұқсас материалдар; ұлулардың, шаян тәріздестердің немесе тікен терілілердің бақалшықтары мен сауыттары, өңделмеген немесе пішін берілмей бастапқы өңдеуге ұшыраған теңіз құрттарының қаңқалық пластиналары, осы өнімдердің ұнтағы мен қалдықтары
CC
[0509]
0510
Жас, мұздатылған, тоңазытылған немесе қысқа мерзімді сақтау үшін өзге де тәсілмен өңделген сұр амбра, камшаттың тобылғысы, циветта мен мускус; алагүліктер; өт, оның ішінде құрғағы; фармацевтикалық өнімдерді өндіруде пайдаланатын бездер мен жануарлардан алынған өзге де өнімдер
0510 00
Жас, мұздатылған, тоңазытылған немесе қысқа мерзімді сақтау үшін өзге де тәсілмен өңделген сұр амбра, камшаттың тобылғысы, циветта мен мускус; алагүліктер; өт, оның ішінде құрғағы; фармацевтикалық өнімдерді өндіруде пайдаланатын бездер мен жануарлардан алынған өзге де өнімдер
CC
0511
Басқа жерде аты аталмаған немесе енгізілмеген жануарлардан алынатын өнімдер; тамаққа пайдалану үшін жарамсыз 01 немесе 03-топтың өлген жануарлары:
0511 10
– бұқаның шәуеті
CC
– өзгелері:
0511 91
– – балықтың және шаян тәрізділердің, ұлулар және басқа да су омыртқасыздардың өнiмдерi; 03 топтың өлген жануарлары
CC
0511 99
– – өзгелері
CC
6 топ
Тірі ағаштар және өзге де өсімдіктер; пияздар, тамырлар және өсімдіктердің өзге де ұқсас бөліктері; кесіп алынған гүлдер және сәндік өсімдіктер
0601
Пияздар, түйнектер, түйнек тәрізді тамырлар, түйнекті пияздар, бұтақталғандарды қоса алғанда, вегетативтік тыныштықтағы, вегетация немесе гүлдену жағдайындағы тамыр сабақтары; 1212-тауарлық позициясындағы тамырлардан өзге, өсімдіктер және шашыратқының тамырлары:
0601 10
– вегетативтік тыныштық жағдайындағы бұтақталғандарды қоса алғанда, пияздар, түйнектер, түйнек тәрізді тамырлар, түйнекті пияздар
CC
0601 20
– пияздар, түйнектер, түйнек тәрізді тамырлар, түйнекті пияздар, бұтақталғандарды қоса алғанда, вегетативтік тыныштықтағы немесе гүлдену жағдайындағы тамыр сабақтары, өсімдіктер және шашыратқының тамырлары:
CC
0602
Өзге де тірі өсімдіктер (олардың тамырларын қоса алғанда), сабақтар немесе сұлатпа бұтақтар; саңырауқұлақтың жіпшумағы:
0602 10
– тамырланбаған сабақтар мен сұлатпа бұтақтар
CC
0602 20
– ұластырылған немесе ұластырылмаған, жеуге жарайтын жемістер немесе жаңғақтар беретін ағаштар, бұталар және бұташықтар
CC

0507 90
– прочие
CC
0508
Кораллы и аналогичные материалы, необработанные или подвергнутые первичной обработке; раковины и панцири моллюсков, ракообразных или иглокожих и скелетные пластины каракатиц, необработанные или подвергнутые первичной обработке, без придания формы, порошок и отходы этих продуктов
0508 00
Кораллы и аналогичные материалы, необработанные или подвергнутые первичной обработке; раковины и панцири моллюсков, ракообразных или иглокожих и скелетные пластины каракатиц, необработанные или подвергнутые первичной обработке, без придания формы, порошок и отходы этих продуктов
CC
[0509]
0510
Амбра серая, струя бобровая, циветта и мускус; шпанки; желчь, в том числе сухая; железы и прочие продукты животного происхождения, используемые в производстве фармацевтических продуктов, свежие, охлажденные, мороженые или обработанные иным способом для кратковременного хранения
0510 00
Амбра серая, струя бобровая, циветта и мускус; шпанки; желчь, в том числе сухая; железы и прочие продукты животного происхождения, используемые в производстве фармацевтических продуктов, свежие, охлажденные, мороженые или обработанные иным способом для кратковременного хранения
CC
0511
Продукты животного происхождения, в другом месте не поименованные или не включенные; павшие животные группы 01 или 03, непригодные для употребления в пищу:
0511 10
– сперма бычья
CC
– прочие:
0511 91
– – продукты из рыбы, ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных; павшие животные группы 03
CC
0511 99
– – прочие
CC
Группа 6
Живые деревья и другие растения; луковицы, корни и прочие аналогичные части растений; срезанные цветы и декоративная зелень
0601
Луковицы, клубни, клубневидные корни, клубнелуковицы, корневища, включая разветвленные, находящиеся в состоянии вегетативного покоя, вегетации или цветения; растения и корни цикория, кроме корней товарной позиции 1212:
0601 10
– луковицы, клубни, клубневидные корни, клубнелуковицы, корневища, включая разветвленные, находящиеся в состоянии вегетативного покоя
CC
0601 20
– луковицы, клубни, клубневидные корни, клубнелуковицы, корневища, включая разветвленные, находящиеся в состоянии вегетации или цветения; растения и корни цикория
CC
0602
Прочие живые растения (включая их корни), черенки и отводки; мицелий гриба:
0602 10
– неукорененные черенки и отводки
CC
0602 20
– деревья, кустарники и кустарнички, привитые или непривитые, приносящие съедобные плоды или орехи
CC

1504 20
– бауырдың майынан басқа балықтың тоң майы және майы және олардың фракциялары
CС немесе VAC 50%
1504 30
– теңiз сүтқоректiлерiнiң тоң майлары және майлар және олардың фракциялары
CС немесе VAC 50%
1505
Шайыр және одан алынған тоң майлы заттар (ланолиндi қоса алғанда):
1505 00
Шайыр және одан алынған тоң майлы заттар (ланолиндi қоса алғанда):
CС немесе VAC 50%
1506
Тазартылмаған немесе тазартылған, бiрақ химиялық құрамы өзгермеген жануарлардың өзге тоң майлары, майлар және олардың фракциялары
1506 00
Тазартылмаған немесе тазартылған, бiрақ химиялық құрамы өзгермеген жануарлардың өзге тоң майлары, майлар және олардың фракциялары
CС немесе VAC 50%
1507
Тазартылмаған немесе тазартылған, бiрақ химиялық құрамы өзгермеген соя майы және оның фракциялары:
1507 10
– гидратациямен тазартылмаған немесе тазартылған шикi май
CC, 12 тарауды қоспағанда
1507 90
– өзгелері
CC, 12 тарауды қоспағанда
1508
Тазартылмаған немесе тазартылған, бiрақ химиялық құрамы өзгермеген жер жаңғағының майы және оның фракциялары:
1508 10
– шикі май
CС немесе VAC 50%
1508 90
– өзгелері
CС немесе VAC 50%
1509
Тазартылмаған немесе тазартылған, бiрақ химиялық құрамы өзгермеген зәйтүн майы және оның фракциялары:
1509 10
– бірінші (салқын) тығыздаудан өткен тазартылған зәйтүн майы
CС немесе VAC 50%
1509 90
– өзгелері
CС немесе VAC 50%
1510
Тазартылмаған немесе тазартылған бірақ, химиялық құрамы өзгермеген зәйтүн жемісінен ғана, немесе зәйтүннен алынған өзге де майлар және олардың фракциялары, аталған майлардың коспаларын немесе майлы фракцияларын немесе 1509-тауарлық позициясындағы фракцияларды қоса алғанда:
1510 00
Тазартылмаған немесе тазартылған бірақ, химиялық құрамы өзгермеген зәйтүн жемісінен ғана, немесе зәйтүннен алынған өзге де майлар және олардың фракциялары, аталған майлардың коспаларын немесе майлы фракцияларын немесе 1509-тауарлық позициясындағы фракцияларды қоса алғанда:
CС немесе VAC 50%
1511
Тазартылмаған немесе тазартылған, бiрақ химиялық құрамы өзгермеген пальма майы және оның фракциялары:
1511 10
– шикі май
CС немесе VAC 50%
1511 90
– өзгелері
CС немесе VAC 50%
1512
Тазартылмаған немесе тазартылған, бiрақ химиялық құрамы өзгермеген күнбағыс, мақсары немесе мақта майлары және олардың фракциялары:
– күнбағыс немесе мақсары майлары және олардың фракциялары:
1512 11
– – шикі май
CC, 12 тарауды қоспағанда
1512 19
– – өзгелері
CC, 12 тарауды қоспағанда
– мақта майы және оның фракциялары:
1512 21
– мақта майы және оның фракциялары: – – госсиполдан тазаланған немесе тазаланбаған шикi май
CС немесе VAC 50%
1512 29
– – өзгелері
CС немесе VAC 50%
1513
Тазартылмаған немесе тазартылған бiрақ химиялық құрамы өзгермеген кокос (копра), пальма өзегiмен немесе бабассу майы және олардың фракциялары:
– кокос (копра) майы және оның фракциялары:

1504 20
– жиры и масла из рыбы и их фракции, кроме жира из печени
CС или VAC 50%
1504 30
– жиры и масла морских млекопитающих и их фракции
CС или VAC 50%
1505
Жиропот и жировые вещества, получаемые из него (включая ланолин):
1505 00
Жиропот и жировые вещества, получаемые из него (включая ланолин):
CС или VAC 50%
1506
Прочие животные жиры, масла и их фракции, нерафинированные или рафинированные, но без изменения химического состава
1506 00
Прочие животные жиры, масла и их фракции, нерафинированные или рафинированные, но без изменения химического состава
CС или VAC 50%
1507
Масло соевое и его фракции, нерафинированные или рафинированные, но без изменения химического состава:
1507 10
– масло сырое, нерафинированное или рафинированное гидратацией
CC, за исключением из Главы 12
1507 90
– прочие
CC, за исключением из Главы 12
1508
Масло арахисовое и его фракции, нерафинированные или рафинированные, но без изменения химического состава:
1508 10
– масло сырое
CС или VAC 50%
1508 90
– прочие
CС или VAC 50%
1509
Масло оливковое и его фракции, нерафинированные или рафинированные, но без изменения химического состава:
1509 10
– масло оливковое первого (холодного) прессования
CС или VAC 50%
1509 90
– прочие
CС или VAC 50%
1510
Прочие масла и их фракции, получаемые только из маслин, или оливок, нерафинированные или рафинированные, но без изменения химического состава, включая смеси этих масел или фракций с маслами или фракциями товарной позиции 1509:
1510 00
Прочие масла и их фракции, получаемые только из маслин, или оливок, нерафинированные или рафинированные, но без изменения химического состава, включая смеси этих масел или фракций с маслами или фракциями товарной позиции 1509:
CС или VAC 50%
1511
Масло пальмовое и его фракции, нерафинированные или рафинированные, но без изменения химического состава:
1511 10
– масло сырое
CС или VAC 50%
1511 90
– прочие
CС или VAC 50%
1512
Масло подсолнечное, сафлоровое или хлопковое и их фракции, нерафинированные или рафинированные, но без изменения химического состава:
– масло подсолнечное или сафлоровое и их фракции:
1512 11
– – масло сырое
CC, за исключением из Главы 12
1512 19
– – прочие
CC, за исключением из Главы 12
– масло хлопковое и его фракции:
1512 21
– масло хлопковое и его фракции: – – масло сырое, очищенное от госсипола или не очищенное
CС или VAC 50%
1512 29
– – прочие
CС или VAC 50%
1513
Масло кокосовое (копровое), пальмоядровое или масло бабассу и их фракции, нерафинированные или рафинированные, но без изменения химического состава:
– масло кокосовое (копровое) и его фракции:

1513 11
– – шикі май
CС немесе VAC 50%
1513 19
– – өзгелері
CС немесе VAC 50%
– пальма өзекті майы немесе бабассу майы және олардың фракциялары:
1513 21
– пальма өзекті майы немесе бабассу майы және олардың фракциялары
– – шикі май
CС немесе VAC 50%
1513 29
– – өзгелері
CС немесе VAC 50%
1514
Тазартылмаған немесе тазартылған, бiрақ химиялық құрамы өзгермеген рапс (рапстан немесе кользадан) немесе қыша майлары және олардың фракциялары:
– құрамында эрук қышқылы аз рапс (рапстан, немесе кользадан) майы және оның фракциялары:

1513 11
– – масло сырое
CС или VAC 50%
1513 19
– – прочие
CС или VAC 50%
– масло пальмоядровое или масло бабассу и их фракции:
1513 21
– масло пальмоядровое или масло бабассу и их фракции:
– – масло сырое
CС или VAC 50%
1513 29
– – прочие
CС или VAC 50%
1514
Масло рапсовое (из рапса, или кользы) или горчичное и их фракции, нерафинированные или рафинированные, но без изменения химического состава:
– масло рапсовое (из рапса, или кользы) с низким содержанием эруковой кислоты и его фракции:

1514 11
– – шикі май
CC, 12 тарауды қоспағанда
1514 19
– – өзгелері
CC, 12 тарауды қоспағанда
– өзгелері:
1514 91
– – шикі май
CC, 12 тарауды қоспағанда
1514 99
– – өзгелері
CC, 12 тарауды қоспағанда
1515
Тазартылмаған немесе тазартылған, бірақ химиялық құрамы өзгермеген өзге де өсімдіктен алынған ұшпайтын майлар және майлар (жожоба майын қоса алғанда) және олардың фракциялары
– зығыр майы және оның фракциялары:
1515 11
– – шикі май
CС немесе VAC 50%
1515 19
– – өзгелері
CС немесе VAC 50%
–жүгері майы және оның фракциялары:
1515 21
– – шикі май
CC
1515 29
– – өзгелері
CC
1515 30
– майсана майы және оның фракциялары:
CC
1515 50
– күнжүт майы және оның фракциялары
CC
1515 90
– өзгелері
CC
1516
Толық немесе жартылай сутектендірілген, қайта этерифицирленген, реэтерифицирленген немесе элаидинизирленген, тазартылмаған немесе тазартылған, бірақ кейінгі өңдеуге ұшырамаған тоң майлар және жануарлардан немесе өсімдіктен алынатын тоң майлар және олардың фракциялары:
1516 10
– жануарлардың тоң майлары және майлары және олардың фракциялары
1516 20
– өсімдік тоң майлары және майлар және олардың фракциялары
CC
1517
Маргарин; 1516-тауарлық позициясындағы тағамдық тоң майлардан немесе майлардан немесе олардың фракцияларынан басқа, жеуге жарамайтын қоспалар немесе жануарлардың немесе өсімдіктердің тоң майларынан немесе майларынан немесе фракциялардағы әртүрлі тоң майларынан және аталған топтың майларынан алынатын дайын өнімдер:
1517 10
– сұйық маргаринді қоспағанда, маргарин:
CC, 12 тарауды қоспағанда
1517 90
– өзгелері
CC, 12 тарауды қоспағанда
1518
1516-тауарлық позициясындағы өнімдерден өзге, піскен, тотықтандырылған, сусыздандырылған, сульфирленген, әуедегі өрлеумен тотықтандырылған, вакуумда немесе инерсіз газда қыздыру жолмен полимеризделген немесе басқа тәсілмен химия жағынан модификацияланған жануарлардың немесе өсімдіктердің тоң майлары мен майлары және олардың фракциялары; басқа жерде аталмаған немесе енгізілмеген жеуге жарамайтын қоспалар және жануарлардың немесе өсімдіктердің тоң майлары мен майларынан, немесе фракциялардағы әртүрлі тоң майлардан және аталған топтың майларынан алынатын дайын өнімдер:
1518 00
1516-тауарлық позициясындағы өнімдерден өзге, піскен, тотықтандырылған, сусыздандырылған, сульфирленген, әуедегі өрлеумен тотықтандырылған, вакуумда немесе инерсіз газда қыздыру жолмен полимеризделген немесе басқа тәсілмен химия жағынан модификацияланған жануарлардың немесе өсімдіктердің тоң майлары мен майлары және олардың фракциялары; басқа жерде аталмаған немесе енгізілмеген жеуге жарамайтын қоспалар және жануарлардың немесе өсімдіктердің тоң майлары мен майларынан, немесе фракциялардағы әртүрлі тоң майлардан және аталған топтың майларынан алынатын дайын өнімдер:
CC
[1519]

1514 11
– – масло сырое
CC, за исключением из Главы 12
1514 19
– – прочие
CC, за исключением из Главы 12
– прочие:
1514 91
– – масло сырое
CC, за исключением из Главы 12
1514 99
– – прочие
CC, за исключением из Главы 12
1515
Прочие нелетучие растительные жиры, масла (включая масло жожоба) и их фракции, нерафинированные или рафинированные, но без изменения химического состава:
– масло льняное и его фракции:
1515 11
– – масло сырое
CС или VAC 50%
1515 19
– – прочие
CС или VAC 50%
– масло кукурузное и его фракции:
1515 21
– – масло сырое
CC
1515 29
– – прочие
CC
1515 30
– масло касторовое и его фракции
CC
1515 50
– масло кунжутное и его фракции
CC
1515 90
– прочие
CC
1516
Жиры и масла животные или растительные и их фракции, полностью или частично гидрогенизированные, переэтерифицированные, реэтерифицированные или элаидинизированные, нерафинированные или рафинированные, но не подвергнутые дальнейшей обработке:
1516 10
– жиры и масла животные и их фракции
1516 20
– жиры и масла растительные и их фракции
CC
1517
Маргарин; пригодные для употребления в пищу смеси или готовые продукты из животных или растительных жиров или масел или фракций различных жиров или масел данной группы, кроме пищевых жиров или масел или их фракций товарной позиции 1516:
1517 10
– маргарин, за исключением жидкого маргарина:
CC, за исключением из Главы 12
1517 90
– прочие
CC, за исключением из Главы 12
1518
Животные или растительные жиры и масла и их фракции, вареные, окисленные, дегидратированные, сульфурированные, окисленные воздушной продувкой, полимеризованные путем нагревания в вакууме или в инертном газе или химически модифицированные другим способом, кроме продуктов товарной позиции 1516; непригодные для употребления в пищу смеси или готовые продукты из животных или растительных жиров или масел или фракций различных жиров или масел данной группы, в другом месте не поименованные или не включенные:
1518 00
Животные или растительные жиры и масла и их фракции, вареные, окисленные, дегидратированные, сульфурированные, окисленные воздушной продувкой, полимеризованные путем нагревания в вакууме или в инертном газе или химически модифицированные другим способом, кроме продуктов товарной позиции 1516; непригодные для употребления в пищу смеси или готовые продукты из животных или растительных жиров или масел или фракций различных жиров или масел данной группы, в другом месте не поименованные или не включенные:
CC
[1519]

1522 00
Дегра; майлы заттарды немесе өсімдіктен немесе жануарлардан алынатын балауыздарды өңдеуден қалған қалдықтар:
CC
16 топ
ЕТ, БАЛЫҚ ӨНІМДЕРІ НЕМЕСЕ ШАЯН ТӘРІЗДІЛЕРДЕН ЖАСАЛҒАН ӨНІМДЕР, ҰЛУЛАР НЕМЕСЕ ӨЗГЕ ДЕ СУ ОМЫРТҚАСЫЗДАРЫ
1601
Шұжықтар және еттен, қосымша ет өнімдерінен немесе қаннан жасалған соған ұқсас өнімдер; солардың негізінде әзірленген дайын тамақ өнімдері:
1601 00
Шұжықтар және еттен, қосымша ет өнімдерінен немесе қаннан жасалған соған ұқсас өнімдер; солардың негізінде әзірленген дайын тамақ өнімдері:
CC, 2 тарауды қоспағанда
ex 160100
Тауық (gallus domesticus), шошқа етінен және жас бауырдан жасалған, тамаққа қолдануға дайын "балауыздалған" шұжықтар (腊肠)
CTH
1602
Еттен, қосымша ет өнімдерінен жасалған дайын немесе консервіленген өнімдер немесе басқа да қандар:
1602 10
– гомогенизирленген дайын өнімдер
CC, 2 тарауды қоспағанда
1602 20
– кез келген малдың бауырынан жасалған
CC, 2 тарауды қоспағанда
– 0105 тауарлық позициясының үй құсынан:
1602 31
– – күркетауықтан
CC, 2 тарауды қоспағанда
1602 32
– – үй тауықтарының (Gallus domesticus)
CC, 2 тарауды қоспағанда
ex 160232
Құрамында 20%-дан астам тауық еті (gallus domesticus) бар, консервіленген ет ланчы (午餐肉)
- "Тауық етінен жасалған жіп" сияқты кептірілген үгілген ет (肉松)
- Құрамында 20%-дан астам тауық еті (gallus domesticus) бар "Жабысқақ күріш" жартылай дайын өнімі (糯米 饭);
- бастапқы термикалық өңдеуден өткен, маринадталған, мұздатылған "Сатай" тауық етінің кесектері (沙爹)
- Тауық етінен жасалған (gallus domesticus), маринадталған, термикалық өңдеуден өткен және тамаққа қолдануға дайын, қақталған "Шағын барбекю" (肉干)
CTH
1602 39
– – өзгелері
CC, 2 тарауды қоспағанда
– – шошқа етінен жасалғандар
1602 41
– –сан еті және оның шабылған етінен
CC, 2 тарауды қоспағанда
1602 42
– – жауырын бөлігі және оның шабылған еті
CC, 2 тарауды қоспағанда
1602 49
– – қоспаларды қоса алғанда, өзгелері
CC, 2 тарауды қоспағанда
ex 160249
Құрамында 20%-дан астам шошқа еті бар, консервіленген ет ланчы (午餐肉)
"Шошқа етінен жасалған жіп" кептірілген үлгілген еті (肉松)
Маринадталған, бастапқы термикалық өңдеуден өткен, мұздатылған "Сатай" шошқаның әртүрлі шабылған етінің бөліктері (沙爹)
Шошқа етінен жасалған, маринадталған, термикалық өңдеуден өткен және тамаққа қолдануға дайын, қақталған "Шағын барбекю" (肉干)
CTH

1522 00
Дегра; остатки после обработки жировых веществ или восков растительного или животного происхождения:
CC
Группа 16
Изделия из мяса
1601
Колбасы и аналогичные продукты из мяса, мясных субпродуктов или крови; готовые пищевые продукты, изготовленные на их основе:
1601 00
Колбасы и аналогичные продукты из мяса, мясных субпродуктов или крови; готовые пищевые продукты, изготовленные на их основе:
CC, за исключением из Главы 02
ex 160100
Готовые к употреблению "вощеные" колбаски из курицы (gallus domesticus), свинины и свежей печени (腊肠)
CTH
1602
Готовые или консервированные продукты из мяса, мясных субпродуктов или крови прочие:
1602 10
– гомогенизированные готовые продукты
CC, за исключением из Главы 02
1602 20
– из печени любых животных
CC, за исключением из Главы 02
– из домашней птицы товарной позиции 0105:
1602 31
– – из индейки
CC, за исключением из Главы 02
1602 32
– – из кур домашних (Gallus domesticus)
CC, за исключением из Главы 02
ex 160232
Консервированный мясной ланч, содержащий более 20% мяса курицы (gallus domesticus) (午餐肉)
- Сушеное тертое мясо, такое как "Куриная нить" (肉松)
- Полуфабрикат "Клейкий рис", содержащий более 20% мяса курицы (gallus domesticus) (糯米 饭);
- Замороженные кусочки куриного мяса "Сатай", маринованные, прошедшие первичную термическую обработку (沙爹)
- Маринованные, прошедшее термическую обработку и готовое к употреблению вяленое "Мини барбекю" из мяса курицы (gallus domesticus) (肉干)
CTH
1602 39
– – прочие
CC, за исключением из Главы 02
– – из свинины
1602 41
– – окорока и их отруба
CC, за исключением из Главы 02
1602 42
– – лопаточная часть и ее отруба
CC, за исключением из Главы 02
1602 49
– – прочие, включая смеси
CC, за исключением из Главы 02
ex 160249
Консервированный мясной ланч, содержащий более 20% мяса свинины (午餐肉);
Сушеное тертое мясо "Свиная нить" (肉松)
Замороженные куски свинины из разных отрубов "Сатай", маринованные, прошедшие первичную термическую обработку (沙爹)
Маринованные, прошедшее термическую обработку и готовое к употреблению вяленое "Мини барбекю" из свинины (肉干)
CTH

1602 50
– ірі қара мал етінен
CC, 2 тарауды қоспағанда
ex 160250
Құрамында 20%-дан астам сиыр еті бар, консервіленген ет ланчы (午餐肉)
Маринадталған, бастапқы термикалық өңдеуден өткен, мұздатылған "Сатай" сиырдың әртүрлі шабылған етінің бөліктері (沙爹)
CTH
1602 90
– кез-келген жануардың қанынан дайындалған өнімдерді қосқанда, өзгелері
CC, 2 тарауды қоспағанда
1603
Еттен, балықтан немесе шаян тәрізділерден, моллюскілерден немесе басқа да судағы омыртқасыздардан алынатын сығындылар немесе шырындар:

1602 50
– из мяса крупного рогатого скота
CC, за исключением из Главы 02
ex 160250
Консервированный мясной ланч, содержащий более 20% мяса говядины (午餐肉);
Замороженные куски мяса говядины из разных отрубов "Сатай", маринованные, прошедшие первичную термическую обработку
CTH
1602 90
– прочие, включая готовые продукты из крови любых животных
CC, за исключением из Главы 02
1603
Экстракты и соки из мяса, рыбы или ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных:

1603 00
Еттен, балықтан немесе шаян тәрізділерден, моллюскілерден немесе басқа да судағы омыртқасыздардан алынатын сығындылар немесе шырындар:
CC
ex 160300
Ет сығындысы. Тауық етінен (gallus domesticus) жоғары концентрацияланған эссенция, бөтелкеде (鸡精)
CTH
1604
Дайын немесе консервіленген балық; бекіре уылдырықтары мен оның балық уылдырықтарынан жасалған алмастырғыштары:
1604 11
– – албырт балығы
CC, 3 тарауды қоспағанда
1604 12
– – майшабақ
CC, 3 тарауды қоспағанда
1604 13
– – сардиналар, сардинелла, килька немесе шпроттар
CC, 3 тарауды қоспағанда
1604 14
– – тунец, скипджек, немесе ала тунец және пеламида (Sarda spp.)
CC, 3 тарауды қоспағанда

1603 00
Экстракты и соки из мяса, рыбы или ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных:
CC
ex 160300
Мясной экстракт. Высококонцентрированная эссенция из мяса курицы (gallus domesticus) в бутылках (鸡精)
CTH
1604
Готовая или консервированная рыба; икра осетровых и ее заменители, изготовленные из икринок рыбы:
1604 11
– – лосось
CC, за исключением из Главы 03
1604 12
– – сельдь
CC, за исключением из Главы 03
1604 13
– – сардины, сардинелла, килька или шпроты
CC, за исключением из Главы 03
1604 14
– – тунец, скипджек, или тунец полосатый, и пеламида (Sarda spp.)
CC, за исключением из Главы 03

1604 15
– – скумбpия
CC, 3 тарауды қоспағанда
1604 16
– – анчоустар
CC, 3 тарауды қоспағанда
ex 160416
Құрамында жалпы салмақтың 20 %-нан астам анчоустар бар, сондай-ақ құрамында пияз, чили пастасы, тамаринда, белахана, қоңыр қант және тұзы бар, тамаққа қолдануға дайын "Дәмді қытырлақ анчоустар"
CTH
1604 17
– – жыланбалық
CC, 3 тарауды қоспағанда
160418
– – акуланың жүзбеқанаттары
CC
1604 19
– – өзгесі
CC, 3 тарауды қоспағанда
1604 20
–өзге де дайын немесе консервіленген балық:
CC, 3 тарауды қоспағанда
ex 160420
Суримиден жасалған теңіз шаянының таяқшалары;
- Балық етінен, теңіз шаянының таяқшалары, теңіз балдырлары, өсімдік майы, қант, тұз, картоп крахмалы, натрий глутаматы және "Төрт түсті рулет" типті дәмдеуіштерден жасалған дайын өнім;
-Құрамында балық етінің жалпы салмағынан 20 %-дан астамы бар, бидай крахмалымен, тұзбен, қантпен, күрделі дәмдеуіштермен араласқан "Балықтан жасалған шариктер" жартылай дайын өнімдері (термикалық өңдеуге ұшырамаған);
- Құрамында балық етінің жалпы салмағынан 20 %-дан астамы бар, бидай крахмалымен, тұзбен, карримен, қантпен, күрделі дәмдеуіштермен араласқан "Балықтан жасалған карри қосылған шариктер" жартылай дайын өнімдері (термикалық өңдеуге ұшырамаған);
- Құрамында балық және краб етінің жалпы салмағынан 20 %-дан астамы бар, бидай крахмалымен, тұзбен, қантпен, күрделі дәмдеуіштермен араласқан "Крабтан жасалған шариктер" жартылай дайын өнімдері (термикалық өңдеуге ұшырамаған);
- Құрамында балық, краб және теңіз құрты етінің жалпы салмағынан 20 %-дан астамы бар "Омарлардан жасалған шариктер" жартылай дайын өнімдері (термикалық өңдеуге ұшырамаған)
CTH
– бекіре тұқымдасының уылдырығы және бекіре тұқымдасының алмастырғыштары:

1604 15
– – скумбpия
CC, за исключением из Главы 03
1604 16
– – анчоусы
CC, за исключением из Главы 03
ex 160416
Готовые к употреблению "Пряные хрустящие анчоусы", содержащие более 20 % общего веса анчоусов, а также содержащий лук, пасту из чили, тамаринда, белахана, коричневого сахара и соли.
CTH
1604 17
– – угорь
CC, за исключением из Главы 03
160418
– – плавники акульи
CC
1604 19
– – прочая
CC, за исключением из Главы 03
1604 20
– готовая или консервированная рыба прочая:
CC, за исключением из Главы 03
ex 160420
Крабовые палочки из сурими;
- Готовый продукт из мяса рыбы, крабовых палочек, морских водорослей, растительного масла, сахара, соли, картофельного крахмала, глутамата натрия и приправ типа "Четыре цветных рулета";
-Полуфабрикаты (не подвергнутые термической обработке) "Рыбные шарики", содержащий более 20 % общего веса мяса рыбы, смешанного с пшеничным крахмалом, солью, сахаром, сложными приправами;
- Полуфабрикаты (не подвергнутые термической обработке) "Рыбные шарики карри", содержащий более 20 % общего веса мяса рыбы, смешанного с пшеничным крахмалом, карри, солью, сахаром, сложными приправами;
- Полуфабрикаты (не подвергнутые термической обработке) "Крабовые шарики", содержащие более 20 % общего веса мяса рыбы и краба, смешанного с пшеничным крахмалом, солью, сахаром, сложными приправами;
- Полуфабрикаты (не подвергнутые термической обработке) "Шарики из омаров", содержащие более 20 % общего веса мяса каракатицы, рыбы и краба,
CTH*
– икра осетровых и заменители икры осетровых:

1604 31
– – бекіре тектестер уылдырығы
CC, 3 тарауды қоспағанда
1604 32
– – бекіре тұқымдасының уылдырығын алмастырғыштар:
CC, 3 тарауды қоспағанда
1605
Дайын немесе консервіленген шаян тәрізділер, ұлулар және өзге су омыртқасыздары
1605 10
– теңіз шаяндары
CC, 3 тарауды қоспағанда
– креветкалар және аратісті креветкалар:
1605 21
– – саңылаулы қаптамада
CC, 3 тарауды қоспағанда
ex 160521
Құрамында креветкалар етінің жалпы салмағынан 20 %-дан астамы бар, бидай крахмалымен, тұзбен, қантпен, күрделі дәмдеуіштермен араласқан "Креветкалардан жасалған шариктер" жартылай дайын өнімдері (термикалық өңдеуге ұшырамаған);
CTH

1604 31
– – икра осетровых
CC, за исключением из Главы 03
1604 32
– – заменители икры осетровых:
CC, за исключением из Главы 03
1605
Готовые или консервированные ракообразные, моллюски и прочие водные беспозвоночные:
1605 10
– крабы
CC, за исключением из Главы 03
– креветки и пильчатые креветки:
1605 21
– – в негерметичной упаковке
CC, за исключением из Главы 03
ex 160521
Полуфабрикаты (не подвергнутые термической обработке) "Шарики из креветки", содержащие более 20 % общего веса мяса креветки, смешанного с пшеничным крахмалом, солью, сахаром, сложными приправами;
CTH

1806 10
– қант немесе басқа да тәттілендіргіш заттар қосылмаған ұнтақ какао
CTH
1806 20
– салмағы 2 кг-нан астам, брикеттегі, пластинкадағы немесе плиткадағы немесе қою, паста түрінде, ұнтақ түрінде, түйіршік түрінде немесе басқа да ұқсас түрде, контейнерлерде немесе ішіндегісі 2 кг-нан астам бастапқы орамадағы өзге де дайын өнімдер
CTH
– брикеттегі, пластинкадағы немесе плиткадағы өзгелері:
1806 31
– – ішінде салмасы бар
CTH
1806 32
– – ішінде салмасы жоқ
CTH

1806 10
– какао-порошок с добавлением сахара или других подслащивающих веществ
CTH
1806 20
– изделия готовые прочие, в брикетах, пластинках или плитках массой более 2 кг, или в жидком, пастообразном, порошкообразном, гранулированном или другом аналогичном виде в контейнерах или в первичных упаковках с содержимым более 2 кг
CTH
– прочие, в брикетах, пластинках или плитках:
1806 31
– – с начинкой
CTH
1806 32
– – без начинки
CTH

1806 90
– өзгелері
CTH
19 топ
Дәнді дақылдардың дәнінен, ұннан, крахмалдан немесе сүттен жасалған дайын өнімдер; ұннан жасалған кондитерлік өнімдер
1901
Миядан жасалған сығынды; ұсақ немесе ірі тартылған ұннан, жармадан, крахмалдан немесе құрамында какао жоқ немесе толық майсыздандырылған негізге қайта есептегенде 4 салм.%– дан аз какао бар мия сығындысынан жасалған, басқа жерде аты аталмаған немесе енгізілмеген дайын тамақ өнімдері; 0401– 0404 тауарлық позицияларындағы шикізаттан жасалған, толық майсыздандырылған негізге қайта есептегенде, құрамында какао жоқ немесе 5 салм.%– дан аз какао бар, басқа жерде аты аталмаған немесе енгізілмеген дайын тамақ өнімдері:
1901 10
– бөлшек сату үшін буып-түйілген балалар тағамы
CC, 4 тарауды қоспағанда

1806 90
– прочие
CTH
Группа 19
Готовые продукты из зерна злаков, муки, крахмала или молока; мучные кондитерские изделия
1901
Экстракт солодовый; готовые пищевые продукты из муки тонкого или грубого помола, крупы, крахмала или солодового экстракта, не содержащие какао или содержащие менее 40 мас.% какао в пересчете на полностью обезжиренную основу, в другом месте не поименованные или не включенные; готовые пищевые продукты из сырья товарных позиций 0401 – 0404, не содержащие или содержащие менее 5 мас.% какао в пересчете на полностью обезжиренную основу, в другом месте не поименованные или не включенные:
1901 10
– детское питание, расфасованное для розничной продажи
CC, за исключением из Главы 04

1901 20
– бөлке нан және 1905 тауарлық позициясындағы ұннан жасалған кондитер өнімдерін әзірлеуге арналған аралас қоспалар мен қамыр
CC
ex 190120
"Роти Паратха" мұздатылған ашытқысыз қамыры (印度拉餅或甩甩餅);
-"Геза" (云吞皮), "Бейжің үйрегіне арналған орама" (烤鸭皮) және "Вонтон" (云吞皮) сияқты азиялық тағамарды дайындауға арналған шикі ашытқысыз қамыр;
-"Жабысқақ күріштен жасалған шариктер" салмасы бар күріш қамыры негізіндегі мұздатылған жартылай өнім (汤圆);
- "Шығыс наны" мұздатылған, ашытқысыз қамыр (馒头);
- Ашытқысыз қамыр негізіндегі пісірілген кремі бар тоқаш жартылай дайын өнімі (термикалық өңдеуге ұшырамаған) (奶 皇 包);
-Ашытқысыз қамыр негізіндегі әртүрлі салмасы бар тоқаш жартылай дайын өнімі (термикалық өңдеуге ұшырамаған) (包)
CTH
1901 90
– өзгелері
CC, 4 тарауды қоспағанда
1902
Жылулық өңдеуге ұшыраған немесе ұшырамаған, ішінде салмасы бар (еттен немесе басқа өнімдерден) немесе салмасы жоқ, спагетти, макарон, кеспе, қысқа тілік кеспе, үзбендер, равиоли, каннеллони сияқты басқа тәсілдермен әзірленген макарон бұйымдары; тағамға пайдалануға әзір немесе әзір емес кускус:
– жылытып өңдеуге ұшырамаған, ішінде салмасы жоқ немесе қандайда бір басқа жолмен әзірленбеген макарон бұйымдары:
1902 11
– – құрамында жұмыртқа бар
CC
1902 19
– – өзгелері
CC
ex 190219
Күріш лапшасы (米粉);
Жылдам дайындалатын күріш лапшасы (快熟河粉)
CTH
1902 20
– жылулық өңдеуге ұшыраған немесе ұшырамаған немесе басқа тәсілмен дайындалған, салмасы бар макарон өнімдері
CC
ex 190220
"Геза", "Қытай пельмендері" (水饺), "Самоса" (萨莫萨三角饺)/ (萨莫萨三角饺); Спринг роллы, (春卷), "Шаомай" (烧卖); "Хар гоу" (虾饺) сияқты, құрамында 20%-дан астам тауық еті (gallus domesticus) бар, ашытқысыз қамырдан салмасымен жасалған, жылулық өңдеуге ұшырамаған, ет салмасы бар макарон бұйымдары;
-Құрамында 20%-дан астам креветка еті бар, үсті ашытқысыз қамырға оралған, жылумен өңдеуге (қуыруға) ұшыраған "Вонтон креветкалары" макарон бұйымдары (炸虾云吞);
- Ашытқысыз қамырдан дайындалған, жылумен өңдеуге ұшырамаған, көкөніс салмасы бар макарон бұйымдары (水饺);
- көкөніс салмасы бар, ашытқысыз қамырдан дайындалған, жылумен өңдеуге ұшырамаған, макарон бұйымдарының жартылай дайын өнімдері: "Самоса" (萨莫萨三角饺) сияқты жабық немесе "Спринг роллы" сияқты ашық (春卷);
CTH

1901 20
– смеси и тесто для изготовления хлебобулочных и мучных кондитерских изделий товарной позиции 1905
CC
ex 190120
Замороженное без дрожжевое тесто "Роти Паратха" (印度拉餅或甩甩餅);
-Сырое без дрожжевое тесто для изготовления блюд азиатской кухни, таких как "Геза" (云吞皮), "Обертка для Пекинской Утки" (烤鸭皮) и "Вонтон" (云吞皮);
-Замороженный полуфабрикат на основе рисового теста с начинкой "Шарики из клейкого риса" (汤圆);
- Замороженное, без дрожжевое тесто "восточный хлеб" (馒头);
- Полуфабрикат (не подвергнутый термической обработке) булочки с заварным кремом на основе без дрожжевого теста (奶 皇 包);
-Полуфабрикат (не подвергнутый термической обработке) булочки с разными начинками на основе без дрожжевого теста (包)
CTH
1901 90
– прочие
CC, за исключением из Главы 04
1902
Макаронные изделия, подвергнутые или не подвергнутые тепловой обработке, с начинкой (из мяса или прочих продуктов) или без начинки, или приготовленные другим способом, такие как спагетти, макароны, лапша, рожки, клецки, равиоли, каннеллони; кускус, готовый или не готовый к употреблению в пищу:
– макаронные изделия, не подвергнутые тепловой обработке, без начинки или не приготовленные каким-либо другим способом:
1902 11
– – содержащие яйца
CC
1902 19
– – прочие
CC
ex 190219
Рисовая лапша (米粉);
Рисовая лапша быстрого приготовления (快熟河粉)
CTH
1902 20
– макаронные изделия с начинкой, подвергнутые или не подвергнутые тепловой обработке или приготовленные другим способом
CC
ex 190220
Макаронные изделия, с мясной начинкой, не подвергнутые тепловой обработке, изготовленные из бездрожжевого теста с начинкой, содержащей более 20% мяса курицы (gallus domesticus), или бескостного мяса свинины, такие как "Геза", "Китайские пельмени" (水饺), "Самоса" (萨莫萨三角饺)/ (萨莫萨三角饺); Спринг роллы, (春卷), "Шаомай" (烧卖); "Хар гоу" (虾饺);
-Макаронные изделия, подвергнутые термической обработке (жарке) "креветки "Вонтон", содержащие более 20% мяса креветки, обернутые сверху в без дрожжевое тесто (炸虾云吞);
- Макаронные изделия с овощной начинкой, не подвергнутые тепловой обработке, изготовленные из без дрожжевого теста (水饺);
- Полуфабрикаты макаронных изделий, не подвергнутые тепловой обработке, изготовленные из бездрожжевого теста с овощной начинкой: закрытые такие как "Самоса" (萨莫萨三角饺) или открытые на концах такие как "Спринг роллы" (春卷);
CTH*

1902 30
-Құрамында 20%-дан астам креветка еті бар, үсті ашытқысыз қамырға оралған, жылумен өңдеуге (қуыруға) ұшыраған "Вонтон креветкалары" макарон бұйымдары (炸虾云吞);
CC
ex 190230
Пакеттердегі, қуырылған/қуырылмаған жылдам дайындалатын кеспе 快熟面 / 拉面).
CTH
1902 40
Көкөніс салмасы бар, ашытқысыз қамырдан дайындалған, жылумен өңдеуге ұшырамаған, макарон бұйымдарының жартылай дайын өнімдері: "Самоса" (萨莫萨三角饺) сияқты жабық немесе "Спринг роллы" сияқты ашық (春卷);
CC

1902 30
-Макаронные изделия, подвергнутые термической обработке (жарке) "креветки "Вонтон", содержащие более 20% мяса креветки, обернутые сверху в без дрожжевое тесто(炸虾云吞);
CC
ex 190230
Лапша быстрого приготовления, жареная/ не жареная в пакетах (快熟面 / 拉面).
CTH
1902 40
Полуфабрикаты макаронных изделий, не подвергнутые тепловой обработке, изготовленные из бездрожжевого теста с овощной начинкой: закрытые такие как "Самоса" (萨莫萨三角饺) или открытые на концах такие как "Спринг роллы" (春卷);
CC

1903
Тапиока және оның үлпек, домалақ, дәнек, түйіршік пішініндегі немесе басқа да осыған ұқсас пішіндерде әзірленген алмастырғыштары
1903 00
Тапиока және оның үлпек, домалақ, дәнек, түйіршік пішініндегі немесе басқа да осыған ұқсас пішіндерде әзірленген алмастырғыштары
CC
1904
Дақылдар дәндерін немесе дақылдар өнімдерін үрлеу немесе қуыру жолымен алынған дайын тамақ өнімдері (мысалы, жүгерінің үлпектері); дән түрінде немесе үлпек түрінде немесе өзге де тәсілмен өңделген дәндер (ұсақ және ірі тартылған ұнды, жарманы қоспағанда), алдын ала пісірілген немесе өзге де тәсілмен дайындалған, басқа жерде аты аталмаған немесе енгізілмеген дақылдар (жүгері дәнінен басқа):
1904 10
– дақылдар дәндерін немесе дақылдар өнімдерін үрлеу немесе қуыру жолымен алынған дайын тамақ өнімдері
CC
1904 20
– қуырылмаған дақылдар үлпектерінен алынған дайын тамақ өнімдері немесе қуырылған дақылдар үлпектерінен немесе үрленген дақылдар дәндерінен, қуырмаған дақылдар дәндерінен алынған қоспалар
CC
1904 30
– Bulgur бидайы
CC
1904 90
– өзгелері
CC
1905
Құрамында какаосы бар немесе жоқ нан, ұннан жасалған кондитерлік өнімдер, пирожныйлар, печенье және өзге де бөлке нан өнімдері; фармацевтикалық мақсаттарда пайдалану үшін жарамды вафельді пластиналар, бос капсулалар, жапсыру үшін қажетті вафельді қабықтар, күріш қағазы және ұқсас өнімдер:
1905 10
– қытырлақ нан ұсақтары
СС
1905 20
– зімбір печеньесі және соған ұқсас бұйымдар:
СС
– тәтті құрғақ печенье; вафли және вафли қабықтары:
1905 31
– – тәтті құрғақ печенье
СС
1905 32
– – вафли және вафли қабықтары
СС
1905 40
– қытырлақ нан, кесіліп қуырылған нандар және соған ұқсас өнімдер
СС
1905 90
– өзгелері
СС
20 топ
Көкөністердің, жемістердің, жаңғақтардың немесе өсімдіктердің өзге де бөліктерін қайта өңдеу өнімдері
2001
Көкөністер, жемістер, жаңғақтар және сірке суы немесе сірке қышқылы қосылып әзірленген немесе консервіленген басқа да өсімдіктердің жеуге болатын бөліктері:
2001 10
– қияр мен корнишондар
CC, 7 тарауды қоспағанда
2001 90
– өзгелері
CC, 7 тарауды қоспағанда
2002
Сірке суы немесе сірке қышқылы қосылмай әзірленген немесе консервіленген қызанақтар:
2002 10
– тұтас немесе кесіліп бөлінген қызанақтар
CC, 7 тарауды қоспағанда
2002 90
– өзгелері
CC, 7 тарауды қоспағанда
2003
Сірке суы немесе сірке қышқылы қосылмай әзірленген немесе консервіленген саңырауқұлақтар мен трюфельдер:
2003 10
– Agaricus тектес саңырауқұлақтар
CC, 7 тарауды қоспағанда
2003 90
– өзгелері
CC, 7 тарауды қоспағанда
2004
Сiрке суы немесе сiрке қышқылы қосылмай дайындалған немесе консервіленген, мұздатылған, 2006 тауарлық позициясындағы өнiмдерден басқа өзге де көкөнiстер:

1903
Тапиока и ее заменители, приготовленные из крахмала, в форме хлопьев, гранул, зернышек, крупинок или в других аналогичных формах
1903 00
Тапиока и ее заменители, приготовленные из крахмала, в форме хлопьев, гранул, зернышек, крупинок или в других аналогичных формах
CC
1904
Готовые пищевые продукты, полученные путем вздувания или обжаривания зерна злаков или зерновых продуктов (например, кукурузные хлопья); злаки (кроме зерна кукурузы) в виде зерна или в виде хлопьев или зерна, обработанного иным способом (за исключением муки тонкого и грубого помола, крупы), предварительно отваренные или приготовленные иным способом, в другом месте не поименованные или не включенные:
1904 10
– готовые пищевые продукты, полученные путем вздувания или обжаривания зерна злаков или зерновых продуктов
CC
1904 20
– готовые пищевые продукты, полученные из необжаренных зерновых хлопьев или смесей из необжаренных зерновых хлопьев с обжаренными зерновыми хлопьями или с вздутыми зернами злаков
CC
1904 30
– пшеница Bulgur
CC
1904 90
– прочие
CC
1905
Хлеб, мучные кондитерские изделия, пирожные, печенье и прочие хлебобулочные и мучные кондитерские изделия, содержащие или не содержащие какао; вафельные пластины, пустые капсулы, пригодные для использования в фармацевтических целях, вафельные облатки для запечатывания, рисовая бумага и аналогичные продукты:
1905 10
– хрустящие хлебцы
СС
1905 20
– имбирное печенье и аналогичные изделия:
СС
– сладкое сухое печенье; вафли и вафельные облатки:
1905 31
– – сладкое сухое печенье
СС
1905 32
– – вафли и вафельные облатки
СС
1905 40
– сухари, гренки и аналогичные обжаренные продукты
СС
1905 90
– прочие
СС
Группа 20
Продукты переработки овощей, фруктов, орехов или прочих частей растений
2001
Овощи, фрукты, орехи и другие съедобные части растений, приготовленные или консервированные с добавлением уксуса или уксусной кислоты:
2001 10
– огурцы и корнишоны
CC, за исключением из Главы 07
2001 90
– прочие
CC, за исключением из Главы 07
2002
Томаты, приготовленные или консервированные без добавления уксуса или уксусной кислоты:
2002 10
– томаты целые или резаные на части
CC, за исключением из Главы 07
2002 90
– прочие
CC, за исключением из Главы 07
2003
Грибы и трюфели, приготовленные или консервированные без добавления уксуса или уксусной кислоты:
2003 10
– грибы рода Agaricus
CC, за исключением из Главы 07
2003 90
– прочие
CC, за исключением из Главы 07
2004
Овощи прочие, приготовленные или консервированные без добавления уксуса или уксусной кислоты, замороженные, кроме продуктов товарной позиции 2006:

2009 90
– шырындар қоспасы
СС немесе VAC 50 %
21 топ
Әртүрлі тағам өнімдері
2101
Кофе, шай немесе мате сірінділері, эссенциялары және концентраттары, және олардың негізіндегі немесе кофе, шай немесе мате негізіндегі дайын өнімдер немесе парагвай шайы; қуырылған шашыратқы және өзге де қуырылған кофе алмастырғыштары және олардан алынатын сірінділер, эссенциялар және концентраттар:
– кофенiң сығындылары, эссенциялары және концентраттары және осы сығындылары, эссенциялар немесе концентраттар негiзіндегі немесе кофе негiзiндегі дайын өнiмдер:

2009 90
– смеси соков
СС или VAC 50 %
Группа 21
Разные пищевые продукты
2101
Экстракты, эссенции и концентраты кофе, чая или мате, или парагвайского чая, и готовые продукты на их основе или на основе кофе, чая или мате, или парагвайского чая; обжаренный цикорий и прочие обжаренные заменители кофе и экстракты, эссенции и концентраты из них:
– экстракты, эссенции и концентраты кофе и готовые продукты на основе этих экстрактов, эссенций или концентратов или на основе кофе:

2204 10
– көбікті шараптар
CC
– өзге де шараптар; ашытуы тоқтатылған немесе спирт қосу жолымен тоқтатылған сығынды жүзiм шырындары:
2204 21
– – сыйымдылығы 2 литр немесе аспайтын ыдыстардағы
CC
220422
– – сыйымдылығы 2 л-ден астам, бірақ 10 л-ден аспайтын ыдыста:
CC
2204 29
– – өзгелері
CC
2204 30
– өзге жүзім суслолары
CC
2205
Өсімдік немесе хош иісті заттар қосылған вермуттар және өзге табиғи жүзім шараптары:
2205 10
– сыйымдылығы 2 литр немесе аспайтын ыдыстардағы
CC
2205 90
– өзгелері
CC
2206
Ашытылған өзге де көбiктi сусындар (мысалы, сидр, перри немесе алмұрт сидрі, бал сусыны); ашыған сусындардан жасалған қоспалар және басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген ашыған сусындардан және алкогольсiз сусындардан жасалған қоспалар:
2206 00
Ашытылған өзге де көбiктi сусындар (мысалы, сидр, перри немесе алмұрт сидрі, бал сусыны); ашыған сусындардан жасалған қоспалар және басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген ашыған сусындардан және алкогольсiз сусындардан жасалған қоспалар:
CC
2207
Спирт концентрациясы 80 айн.% немесе одан астам денатуратталмаған этил спирті; этил спирті және өзге спирт тұнбалары, денатуратталған, кез-келген концентрациялы:
2207 10
– спирт концентрациясы 80 айн.% немесе одан астам денатуратталған этил спирті
CC
2207 20
– этил спирті және кез-келген концентрациясы бар, денатуратталған, өзге спирт тұндырмалары
CC
2208
Құрамындағы спирт концентрациясы 80 айн.%-нан кем, денатуратталмаған этил спирті; спирт тұнбалары, ликерлер және өзге де спирт ішімдіктер:
2208 20
– жүзім шарабын дистилдеу немесе жүзімді сығу нәтижесінде алынған спирт тұнбалары
CC
2208 30
– виски
CC
2208 40
– ром және құрақ қантынан ашытылған өнімдерді дистилдеу нәтижесінде алынған өзге спирт тұндырмалары:
CC
2208 50
– джин және арша тұнбасы
CC
2208 60
– арақ
CC
2208 70
– ликерлер
CC
2208 90
– өзгелері
CC
2209
Сірке қышқылынан алынған сірке суы және оның алмастырғыштары:
2209 00
Сірке қышқылынан алынған сірке суы және оның алмастырғыштары:
CC
23 топ
Тамақ өнеркәсібінің қалдықтары мен шығарындылары; малға арналған дайын жемшөп
2301
Ұсақ және ірі тартылған ұн және еттен немесе қосымша ет өнімдерінен, балық немесе шаян тәрізділерден, ұлулардан немесе өзге су омыртқасыздарынан жасалған түйіршіктер, шыжықтар:
2301 10
– ұсақ және ірі тартылған ұн және еттен немесе қосымша ет өнімдерінен жасалған түйіршіктер; шыжықтар
CTH
2301 20
– ұсақ және ірі тартылған ұн және балықтан немесе шаян тәрізділерден, ұлулардан немесе омыртқасыздардың өзге түрлерінен жасалған түйіршіктер
CTH
2302
Түйiршiктелмеген немесе түйiршiктелген кебектер, жармалар, жарма ұндар және дақылдар дәндерiн немесе бұршақ дақылдарын елеуден, тартудан немесе басқа да тәсiлдермен өңдеуден алынған өзге де қалдықтар

2204 10
– вина игристые
CC
– вина прочие; виноградное сусло, брожение которого было предотвращено или приостановлено путем добавления спирта:
2204 21
– – в сосудах емкостью 2 л или менее
CC
220422
– – в сосудах емкостью более 2 л, но не более 10 л:
CC
2204 29
– – прочие
CC
2204 30
– прочие сусла виноградные
CC
2205
Вермуты и виноградные натуральные вина прочие с добавлением растительных или ароматических веществ:
2205 10
– в сосудах емкостью 2 л или менее
CC
2205 90
– прочие
CC
2206
Напитки прочие сброженные (например, сидр, перри, или сидр грушевый, напиток медовый); смеси из сброженных напитков и смеси сброженных напитков и безалкогольных напитков, в другом месте не поименованные или не включенные:
2206 00
Напитки прочие сброженные (например, сидр, перри, или сидр грушевый, напиток медовый); смеси из сброженных напитков и смеси сброженных напитков и безалкогольных напитков, в другом месте не поименованные или не включенные:
CC
2207
Спирт этиловый неденатурированный с концентрацией спирта 80 об.% или более; этиловый спирт и прочие спиртовые настойки, денатурированные, любой концентрации:
2207 10
– спирт этиловый неденатурированный с концентрацией спирта 80 об.% или более
CC
2207 20
– спирт этиловый и прочие спиртовые настойки, денатурированные, любой концентрации
CC
2208
Спирт этиловый неденатурированный с концентрацией спирта менее 80 об.%; спиртовые настойки, ликеры и прочие спиртные напитки:
2208 20
– спиртовые настойки, полученные в результате дистилляции виноградного вина или выжимок винограда
CC
2208 30
– виски
CC
2208 40
– ром и прочие спиртовые настойки, полученные в результате дистилляции сброженных продуктов из сахарного тростника:
CC
2208 50
– джин и можжевеловая настойка
CC
2208 60
– водка
CC
2208 70
– ликеры
CC
2208 90
– прочие
CC
2209
Уксус и его заменители, полученные из уксусной кислоты:
2209 00
Уксус и его заменители, полученные из уксусной кислоты:
CC
Группа 23
Остатки и отходы пищевой промышленности; готовые корма для животных
2301
Мука тонкого и грубого помола и гранулы из мяса или мясных субпродуктов, рыбы или ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных, непригодные для употребления в пищу; шкварки:
2301 10
– мука тонкого и грубого помола и гранулы из мяса или мясных субпродуктов; шкварки
CTH
2301 20
– мука тонкого и грубого помола и гранулы из рыбы или ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных
CTH
2302
Отруби, высевки, месятки и прочие остатки от просеивания, помола или других способов переработки зерна злаков или бобовых культур, негранулированные или гранулированные:

2302 10
– жүгері
CTH
2302 30
– бидай
CTH
2302 40
– өзге дақылдардан
CTH
2302 50
– бұршақ дақылдарының
CTH
2303
Крахмалды өңдеуден қалған қалдықтар және ұқсас қалдықтар, түйіршіктелмеген немесе түйіршіктелген қызылша, жом, багасса, немесе қант қамысының жомы, және өзге де қант, өңдеуден қалған қалдықтар, шарап және сыра қайнатудан немесе арап-шарап қайнатудан қалған өзге де қалдықтар
2303 10
– крахмал өңдеуден қалған қалдықтар және ұқсас қалдықтар
CTH
2303 20
– қызылша сығындысы, бaгacca немесе қант құрағының сығындысы, және өзге де қант өңдеуден қалған қалдықтар
CTH
2303 30
– төп және сыра қайнатудан немесе арақ-шарап қайнатудан қалған қалдықтар
CTH
2304
Соя майын шығару кезінде алынатын тартылмаған немесе тартылған, түйiршiктелмеген немесе түйiршiктелген күнжара және басқа да қатты қалдықтар
2304 00
Соя майын шығару кезінде алынатын тартылмаған немесе тартылған, түйiршiктелмеген немесе түйiршiктелген күнжара және басқа да қатты қалдықтар
CTH
2305
Жержаңғақ майын шығару кезінде алынатын тартылмаған немесе тартылған, түйiршiктелмеген немесе түйiршiктелген күнжара және басқа да қатты қалдықтар
2305 00
Жержаңғақ майын шығару кезінде алынатын тартылмаған немесе тартылған, түйiршiктелмеген немесе түйiршiктелген күнжара және басқа да қатты қалдықтар
CTH
2306
Өсiмдiк тоң майлары немесе майларды шығару кезінде алынатын тартылмаған немесе тартылған, түйiршiктелген немесе түйiршiктелмеген күнжара және басқа да қатты қалдықтар, 2304 немесе 2305 тауарлық позициясындағы қалдықтардан басқа:
2306 10
– мақта тұқымынан жасалған
CTH
2306 20
– зығыр тұқымынан жасалған
CTH
2306 30
– күнбағыс тұқымынан жасалған
CTH
– рапс, немесе кольза тұқымынан жасалған:
2306 41
– – құрамында эрук қышқылы төмен рапс немесе кольза тұқымынан жасалған
CTH
2306 49
– – өзгелері
CTH
2306 50
– кокос жаңғағынан немесе копрдан
CTH
2306 60
– майлы пальма жаңғағының жемiссерiгiнен немесе өзегiнен
CTH
2306 90
– өзгелері
CTH
2307
Шарап тұнбасы; шарап тасы:
2307 00
Шарап тұнбасы; шарап тасы:
CTH
2308
Түйiршiктелмеген немесе түйіршiктелген, малдарды азықтандыру үшiн пайдаланылатын, басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген өсiмдiктен алынатын өнiмдер және өсiмдiк қалдықтары, өсiмдiктiң қалдықтары және жанама өнiмдер:
2308 00
Түйiршiктелмеген немесе түйіршiктелген, малдарды азықтандыру үшiн пайдаланылатын, басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген өсiмдiктен алынатын өнiмдер және өсiмдiк қалдықтары, өсiмдiктiң қалдықтары және жанама өнiмдер:
CTH
2309
Жануарларды азықтандыру үшін пайдаланылатын өнімдер:
2309 10
– бөлшек сату үшін буып түйілген иттерге немесе мысықтарға арналған азық
CTH

2302 10
– кукурузные
CTH
2302 30
– пшеничные
CTH
2302 40
– прочих злаков
CTH
2302 50
– бобовых культур
CTH
2303
Остатки от производства крахмала и аналогичные остатки, свекловичный жом, багасса, или жом сахарного тростника, и прочие отходы производства сахара, барда и прочие отходы пивоварения или винокурения, негранулированные или гранулированные:
2303 10
– остатки от производства крахмала и аналогичные остатки
CTH
2303 20
– свекловичный жом, багасса, или жом сахарного тростника, и прочие отходы производства сахара
CTH
2303 30
– барда и прочие отходы пивоварения или винокурения
CTH
2304
Жмыхи и другие твердые отходы, получаемые при извлечении соевого масла, немолотые или молотые, негранулированные или гранулированные:
2304 00
Жмыхи и другие твердые отходы, получаемые при извлечении соевого масла, немолотые или молотые, негранулированные или гранулированные:
CTH
2305
Жмыхи и другие твердые отходы, получаемые при извлечении арахисового масла, немолотые или молотые, негранулированные или гранулированные
2305 00
Жмыхи и другие твердые отходы, получаемые при извлечении арахисового масла, немолотые или молотые, негранулированные или гранулированные
CTH
2306
Жмыхи и другие твердые отходы, получаемые при извлечении растительных жиров или масел, кроме отходов товарной позиции 2304 или 2305, немолотые или молотые, негранулированные или гранулированные:
2306 10
– из семян хлопчатника
CTH
2306 20
– из семян льна
CTH
2306 30
– из семян подсолнечника
CTH
– из семян рапса, или кользы:
2306 41
– – из семян рапса, или кользы, с низким содержанием эруковой кислоты
CTH
2306 49
– – прочие
CTH
2306 50
– из кокосового ореха или копры
CTH
2306 60
– из околоплодника или ядра ореха масличной пальмы
CTH
2306 90
– прочие
CTH
2307
Винный отстой; винный камень:
2307 00
Винный отстой; винный камень:
CTH
2308
Продукты растительного происхождения и растительные отходы, растительные остатки и побочные продукты, негранулированные или гранулированные, используемые для кормления животных, в другом месте не поименованные или не включенные:
2308 00
Продукты растительного происхождения и растительные отходы, растительные остатки и побочные продукты, негранулированные или гранулированные, используемые для кормления животных, в другом месте не поименованные или не включенные:
CTH
2309
Продукты, используемые для кормления животных:
2309 10
– корм для собак или кошек, расфасованный для розничной продажи
CTH

2508 10
– бентонит
CC
2508 30
– отқа төзiмдi балшық
CC
2508 40
– өзге де балшық
CC
2508 50
– андалузит, кианит және силлиманит
CC
2508 60
– муллит
CC
2508 70
– шамот немесе динас топырағы
CC
2509
Бор
2509 00
Бор
CC
2510
Табиғи кальций фосфаты, табиғи алюминий кальций фосфаты және фосфат боры:
2510 10
– ұсақталмаған
CC
2510 20
– ұсақталған
CC
2511
Табиғи барий сульфаты (барит); кальцийлендірілген немесе кальцийлендірілмеген 2816 тауарлық позициясындағы барий оксидінен басқа, табиғи барий карбонаты (ветирит):
2511 10
– табиғи барий сульфаты (барит)
CC
2511 20
– табиғи барий карбонаты (витерит)
CC
2512
Кремний инфузорлық топырағы (мысалы, кизельгур, трепел және деатомит) және кальцийлендірілген немесе кальцийлендірілмеген, үлес салмағы 1 немесе одан аз ұқсас кремний топырағы
2512 00
Кремний инфузорлық топырағы (мысалы, кизельгур, трепел және деатомит) және кальцийлендірілген немесе кальцийлендірілмеген, үлес салмағы 1 немесе одан аз ұқсас кремний топырағы
CC
2513
Кеуектас; зiмпара; жылумен өңделген немесе өңделмеген табиғи корунд және өзге де табиғи абразивтi материалдар:
2513 10
– кеуектас
CC
2513 20
– зiмпара, табиғи корунд, табиғи гранат және өзге де табиғи абразивтi материалдар
CC
2514
Ірi ұсатылған немесе ұсатылмаған, араланған немесе араланбаған блоктарға немесе тiк бұрышты нысандағы тақталарға (төрт бұрышты қоса алғанда) басқа тәсiлмен бөлiнген тақтатас
2514 00
Ірi ұсатылған немесе ұсатылмаған, араланған немесе араланбаған блоктарға немесе тiк бұрышты нысандағы тақталарға (төрт бұрышты қоса алғанда) басқа тәсiлмен бөлiнген тақтатас
CC
2515
Ескерткiштер немесе құрылыс үшiн үлес салмағы 2,5 немесе одан астам мәрмәр, жарлауық, немесе әк таутезегi, экаусин және басқа да әктер, және блоктарға немесе тiк бұрышты нысандағы тақталарға (төртбұрышты қоса алғанда) басқа тәсiлмен бөлiнген алебастр:
– мәрмәр және жарлауық немесе әк таутезегi
2515 11
– – өңделмеген немесе iрi ұсақталған
CC
2515 12
– – араланған немесе блоктарға немесе тiк бұрышты нысандағы тақталарға (төрт бұрышты қоса алғанда) басқа тәсiлмен бөлiнген
CC
2515 20
– экаусин және ескерткiштерге немесе құрылысқа арналған басқа да әктастар; алебастр
CC
2516
Өзгедей iрi ұсақталған немесе ұсақталмаған, араланған немесе араланбаған, немесе блоктарға немесе тiк бұрышты нысандағы тақталарға (төрт бұрышты қосаалғанда) басқа тәсiлмен бөлiнген ескерткiштер немесе құрылыс үшiн арналған гранит, порфир, базальт, құмтас және тас:
– гранит:
2516 11
– – өңделмеген немесе iрi ұсақталған
CC
2516 12
– –араланған немесе блоктарға немесе тiк бұрышты нысандағы тақталарға (төрт бұрышты қоса алғанда) басқа тәсiлмен бөлiнген
CC

2508 10
– бентонит
CC
2508 30
– глина огнеупорная
CC
2508 40
– глины прочие
CC
2508 50
– андалузит, кианит и силлиманит
CC
2508 60
– муллит
CC
2508 70
– земли шамотные или динасовые
CC
2509
Мел
2509 00
Мел
CC
2510
Фосфаты кальция природные, фосфаты алюминиево-кальциевые природные и мел фосфатный:
2510 10
– неразмолотые
CC
2510 20
– размолотые
CC
2511
Сульфат бария природный (барит); карбонат бария природный (витерит), кальцинированный или некальцинированный, кроме оксида бария товарной позиции 2816:
2511 10
– сульфат бария природный (барит)
CC
2511 20
– карбонат бария природный (витерит)
CC
2512
Земли инфузорные кремнистые (например, кизельгур, трепел и диатомит) и аналогичные кремнистые земли, кальцинированные или некальцинированные, с удельным весом 1 или менее
2512 00
Земли инфузорные кремнистые (например, кизельгур, трепел и диатомит) и аналогичные кремнистые земли, кальцинированные или некальцинированные, с удельным весом 1 или менее
CC
2513
Пемза; наждак; корунд природный, гранат природный и прочие природные абразивные материалы, термически обработанные или необработанные:
2513 10
– пемза
CC
2513 20
– наждак, корунд природный, гранат природный и прочие природные абразивные материалы
CC
2514
Сланец, грубо раздробленный или нераздробленный, распиленный или нераспиленный, либо разделенный другим способом на блоки или плиты прямоугольной (включая квадратную) формы
2514 00
Сланец, грубо раздробленный или нераздробленный, распиленный или нераспиленный, либо разделенный другим способом на блоки или плиты прямоугольной (включая квадратную) формы
CC
2515
Мрамор, травертин, или известковый туф, экауссин и другие известняки для памятников или строительства с удельным весом 2,5 или более, и алебастр, грубо раздробленные или нераздробленные, распиленные или нераспиленные, либо разделенные другим способом на блоки или плиты прямоугольной (включая квадратную) формы:
– мрамор и травертин, или известковый туф:
2515 11
– – необработанные или грубо раздробленные
CC
2515 12
– – распиленные или разделенные другим способом на блоки или плиты прямоугольной (включая квадратную) формы
CC
2515 20
– экауссин и другие известняки для памятников или строительства; алебастр
CC
2516
Гранит, порфир, базальт, песчаник и камень для памятников или строительства прочий, грубо раздробленные или нераздробленные, распиленные или нераспиленные, либо разделенные другим способом на блоки или плиты прямоугольной (включая квадратную) формы:
– гранит:
2516 11
– – необработанный или грубо раздробленный
CC
2516 12
– – распиленный или разделенный другим способом на блоки или плиты прямоугольной (включая квадратную) формы
CC

2516 20
– құмтас
CC
2516 90
– өзге де ескерткiштер немесе құрылысқа арналған өзге тас
CC
2517
Малтатас, гравий, қиыршықтас немесе әдетте бетон толтырғыш ретінде пайдаланылатын ұсақталған тас, шоссе жолдары немесе теміржол жолдары үшін арналған қабат немесе өзге де қабат, малтатас, сондай-ақ жылумен өңделген немесе өңделмеген қойтастар және кремень гравийі; тауарлық позициясының бірінші бөлімінде көрсетілген енгізілген немесе енгізілмеген материалдар қождан, дросстан немесе ұқсас өнеркәсіп калдықтарынан алынған макадам; гудрондалған макадам; жылудан өңделген немесе өңделмеген 2515 немесе 2516-тауарлық позициясындағы тастан алынған түйіршіктер, үгінді және ұнтақ:
2517 10
– малтатас, гравий, қиыршықтас немесе әдетте бетон толтырғыш ретінде пайдаланылатын ұсақталған тас, шоссе жолдары немесе темір жол жолдары үшін арналған қабат, немесе өзге де қабат, малтатас, сондай-ақ жылумен өңделген немесе өңделмеген қойтастар және кремень гравийі
CC
2517 20
– 2517 10 қосалқы позициясындағы материалдар енгізілген немесе енгізілмеген материалдарды қамтитын қождан, дросстан немесе ұқсас өнеркәсіп қалдықтарынан алынған макадам
CC
2517 30
– гудранделген макадам
CC
– жылумен өңделген немесе өңделмеген 2515 немесе 2516 тауарлық позициясындағы тастан алынған түйіршiктер, үгiндi және ұнтақ:
2517 41
– – мәрмәрдан жасалған
CC
2517 49
– – өзгелері
CC
2518
Кальцийлендірілген немесе кальцийлендірілмеген, күйежектелген немесе күйежектелмеген, iрi ұсақталған немесе араланған доломиттi қоса алғанда, немесе басқа да тәсiлмен тiк бұрышты (төрт бұрыштыны қоса алғанда) нысандағы блоктарға немесе тақталарға бөлiнген доломит; доломиттi нығыздаушы қоспа:
2518 10
– кальцийлендірілмеген немесе бірікпеген доломит
CC
2518 20
– кальцийлендірілген немесе біріккен доломит
CC
2518 30
–доломиттi нығыздаушы қоспа
CC
2519
Табиғи магний карбонат (магнезит); балқытылған магнезия; кесектендірудің алдында қосылатын, құрамында өзге оксидтің шағын мөлшері бар қайта күйдірілген магнезия (кесектендірілген); қоспаларымен немесе қоспаларсыз өзге де магний оксиді:
2519 10
– табиғи магний карбонаты (магнезит)
CC
2519 90
– өзгелері
CC
2520
Гипс; ангидрит; боялмаған немесе боялған, құрамында шағын мөлшерде жеделдеткiштерді немесе алмастырғыштарды құрайтын немесе құрамайтын сылақ (күйдiрiлген гипстi немесе кальций сульфатын бiлдiретiн):
2520 10
– гипс; ангидрит
CC
2520 20
– гипстен жасалған тұтқыр
CC
2521
Әктас флюсі; әктас немесе әк не цемент дайындау үшiн пайдаланылатын өзге де әктас
2521 00
Әктас флюсі; әктас немесе әк не цемент дайындау үшiн пайдаланылатын өзге де әктас
CC

2516 20
– песчаник
CC
2516 90
– камень для памятников или строительства прочий
CC
2517
Галька, гравий, щебень или дробленый камень, обычно используемые в качестве наполнителей бетона, балласта для шоссейных дорог или железнодорожных путей или другого балласта, галька, а также валуны и кремневый гравий, термически обработанные или необработанные; макадам из шлака, дросса или аналогичных промышленных отходов, включающий или не включающий материалы, указанные в первой части товарной позиции; гудронированный макадам; гранулы, крошка и порошок из камня товарной позиции 2515 или 2516, термически обработанные или необработанные:
2517 10
– галька, гравий, щебень или дробленый камень, обычно используемые в качестве наполнителей бетона, балласта для шоссейных дорог или железнодорожных путей или другого балласта, галька, а также валуны и кремневый гравий, термически обработанные или необработанные
CC
2517 20
– макадам из шлака, дросса или аналогичных промышленных отходов, включающий или не включающий материалы субпозиции 2517 10
CC
2517 30
– гудронированный макадам
CC
– гранулы, крошка и порошок из камня товарной позиции 2515 или 2516, термически обработанные или необработанные:
2517 41
– – из мрамора
CC
2517 49
– – прочие
CC
2518
Доломит, кальцинированный или некальцинированный, спекшийся или неспекшийся, включая доломит грубо раздробленный или распиленный, либо разделенный другим способом на блоки или плиты прямоугольной (включая квадратную) формы; доломитовая набивочная смесь:
2518 10
– доломит некальцинированный или неспекшийся
CC
2518 20
– доломит кальцинированный или спекшийся
CC
2518 30
– доломитовая набивочная смесь
CC
2519
Карбонат магния природный (магнезит); магнезия плавленая; магнезия обожженная до спекания (агломерированная), содержащая или не содержащая небольшие количества других оксидов, добавляемых перед агломерацией; прочие оксиды магния, с примесями или без примесей:
2519 10
– карбонат магния природный (магнезит)
CC
2519 90
– прочие
CC
2520
Гипс; ангидрит; гипсовые вяжущие (представляющие собой кальцинированный гипс или сульфат кальция), окрашенные или неокрашенные, содержащие или не содержащие небольшие количества ускорителей или замедлителей:
2520 10
– гипс; ангидрит
CC
2520 20
– гипсовые вяжущие
CC
2521
Флюс известняковый; известняк и прочий известняковый камень, используемый для изготовления извести или цемента
2521 00
Флюс известняковый; известняк и прочий известняковый камень, используемый для изготовления извести или цемента
CC

2620 91
– – құрамында сүрме, бериллий, кадмий, хром немесе олардың қоспалары бар
CC
2620 99
– – өзгелері
CC
2621
Теңіз балдырларынан алынатын күлдi қоса алғанда (келп), қож және өзге де күл; қалалық шаруашылық қалдықтарын жандырудан қалған күл және қалдықтар
2621 10
– қалалық шаруашылық қалдықтарын жандырудан қалған күл және қалдықтар
CC
2621 90
– өзгелері
CC
27 топ
Минералдық отын, мұнай және олардан айырылып алынатын өнімдер; битоминозды заттар; минералды балауыздар
2701
Тacкөмiр; таскөмiрден алынған кесекшелер, шекем тастар және қатты отынның ұқсас түрлерi:
– шаң түріндегi немесе шаңсыз түрдегi, бiрақ агломерацияланбаған тас көмiр
2701 11
– – антрацит
CC
2701 12
– – битуминозды көмір
CC
2701 19
– – өзге де көмiр
CC
2701 20
– таскөмiрден алынған кесекшелер, шекемтастар және қатты отынның ұқсас түрлерi
CC
2702
Гагаттан басқа, агломерацияланған немесе агломерацияланбаған лигнит, немесе құба көмiр:
2702 10
– шаң түріндегі немесе шаңсыз түрдегі, бірақ агломерацияланбаған лигнит, немесе құба көмір
CC
2702 20
– агломерацияланған лигнит немесе қоңыр көмiр
CC
2703
Агломерацияланған немесе агломерацияланбаған шымтезек (шымтезектің ұнтағын қоса алғанда)
2703 00
Агломерацияланған немесе агломерацияланбаған шымтезек (шымтезектің ұнтағын қоса алғанда)
CC
2704
Агломерацияланған немесе агломерацияланбаған кокс және тас көмiрден, лигниттен немесе шымтезектен алынған жартылай кокс; реторттық көмір:
2704 00
Агломерацияланған немесе агломерацияланбаған кокс және тас көмiрден, лигниттен немесе шымтезектен алынған жартылай кокс; реторттық көмір:
CC
2705
Мұнай газдары мен басқа да газ тәрiздi көмiрсутектерден басқа, таскөмірлi, сулы, генераторлық газ және ұқсас газдар
2705 00
Мұнай газдары мен басқа да газ тәрiздi көмiрсутектерден басқа, таскөмірлi, сулы, генераторлық газ және ұқсас газдар
CC
2706
"Қалпына келтірілген" шайырларды қоса алғанда, сусызданған немесе сусызданбаған, ішінара ректификацияланған немесе ректификацияланбаған тас көмiрлi, құбакөмірлі, шымтезекті шайырлар және өзге де минералдық шайырлар
2706 00
"Қалпына келтірілген" шайырларды қоса алғанда, сусызданған немесе сусызданбаған, ішінара ректификацияланған немесе ректификацияланбаған тас көмiрлi, құбакөмірлі, шымтезекті шайырлар және өзге де минералдық шайырлар
CC
2707
Майлар және таскөмірді шайырлардың жоғарғы температурада айдалатын басқа да өнімдері; құрамдық бөлімдердің хош иісті салмағы хош иіссіз салмақтылардан асатын ұқсас өнімдер:
2707 10
– бензол
CTH немесе VAC 50%
2707 20
– толуол
CTH немесе VAC 50%
2707 30
– ксилол
CTH немесе VAC 50%
2707 40
– нафталин
CTH немесе VAC 50%

2620 91
– – содержащие сурьму, бериллий, кадмий, хром или их смеси
CC
2620 99
– – прочие
CC
2621
Шлак и зола прочие, включая золу из морских водорослей (келп); зола и остатки от сжигания отходов городского хозяйства:
2621 10
– зола и остатки от сжигания отходов городского хозяйства
CC
2621 90
– прочие
CC
Группа 27
Топливо минеральное, нефть и продукты их перегонки; битуминозные вещества; воски минеральные
2701
Уголь каменный; брикеты, окатыши и аналогичные виды твердого топлива, полученные из каменного угля:
– уголь каменный, пылевидный или непылевидный, но не агломерированный:
2701 11
– – антрацит
CC
2701 12
– – уголь битуминозный
CC
2701 19
– – уголь прочий
CC
2701 20
– брикеты, окатыши и аналогичные виды твердого топлива, полученные из каменного угля
CC
2702
Лигнит, или бурый уголь, агломерированный или неагломерированный, кроме гагата:
2702 10
– лигнит, или бурый уголь, пылевидный или непылевидный, но не агломерированный
CC
2702 20
– лигнит, или бурый уголь, агломерированный
CC
2703
Торф (включая торфяную крошку), агломерированный или неагломерированный
2703 00
Торф (включая торфяную крошку), агломерированный или неагломерированный
CC
2704
Кокс и полукокс из каменного угля, лигнита или торфа, агломерированные или неагломерированные; уголь ретортный:
2704 00
Кокс и полукокс из каменного угля, лигнита или торфа, агломерированные или неагломерированные; уголь ретортный:
CC
2705
Газ каменноугольный, водяной, генераторный и аналогичные газы, кроме нефтяных газов и других газообразных углеводородов
2705 00
Газ каменноугольный, водяной, генераторный и аналогичные газы, кроме нефтяных газов и других газообразных углеводородов
CC
2706
Смолы каменноугольные, буроугольные, торфяные и прочие минеральные смолы, обезвоженные или необезвоженные, частично ректифицированные или неректифицированные, включая "восстановленные" смолы
2706 00
Смолы каменноугольные, буроугольные, торфяные и прочие минеральные смолы, обезвоженные или необезвоженные, частично ректифицированные или неректифицированные, включая "восстановленные" смолы
CC
2707
Масла и другие продукты высокотемпературной перегонки каменноугольной смолы; аналогичные продукты, в которых масса ароматических составных частей превышает массу неароматических:
2707 10
– бензол
CTH или VAC 50%
2707 20
– толуол
CTH или VAC 50%
2707 30
– ксилол
CTH или VAC 50%
2707 40
– нафталин
CTH или VAC 50%

2707 50
– ASTM D86 әдiсi бойынша температурасы 250 о С кезiнде айдалатын 65 көл.%-дан немесе одан астам (шығындарды қосаалғанда) өзге де хош иiстi көмiрсу тектес қоспалар
CTH немесе VAC 50%
– өзгелері:
2707 91
– – креозот майлары
CTH немесе VAC 50%
2707 99
– – өзгелері
CTH немесе VAC 50%
2708
Таскөмiр шайырлардан немесе өзге де минералды шайырлардан алынған пек және пектi кокс:
2708 10
– пек
CTH немесе VAC 50%
2708 20
– пекті кокс
CTH немесе VAC 50%
2709
Битуминозды жыныстардан алынған шикi мұнай және шикi мұнай өнiмдерi:
2709 00
Битуминозды жыныстардан алынған шикi мұнай және шикi мұнай өнiмдерi:
CC
2710
Шикілерден басқа, битуминозды жыныстардан алынған мұнай және мұнай өнімдері; басқа жерде аталмаған немесе енгізілмеген, құрамында 70 салм.% немесе одан да артығы болатын мұнай немесе мұнай өнімдері бар, битуминоздық жыныстардан алынған, оның үстіне бұл мұнай өнімдері негізгі өнімдерді құрайтын өнімдер болып табылады; пайдаланылған мұнай өнімдері:
– (шикілерден басқа), битуминозды жыныстардан алынған мұнай және мұнай өнiмдерi; басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген, құрамында 70 салм.% немесе одан астам мұнай немесе мұнай өнiмдерi бар, битуминозды жыныстардан алынған, оның үстіне, жұмсалған мұнай өнiмдерiн қоспағанда, олар негiзгi өнiмдер болып табылады:
2710 12
– – жеңiл айдағыштар және өнiмдер
CTH немесе VAC 40%
2710 19
– – өзгелері
CTH немесе VAC 40%
2710 20
– (шикілерден басқа), битуминозды жыныстардан алынған мұнай және мұнай өнiмдерi; басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген, құрамында 70 салм.% немесе одан астам мұнай немесе мұнай өнiмдерi бар, битуминозды жыныстардан алынған, оның үстіне, жұмсалған мұнай өнiмдерiн қоспағанда, олар негiзгi өнiмдер болып табылады:
CTH немесе VAC 40%
– пайдаланылған мұнай өнімдері:
2710 91
– – құрамында полихлорбифенилдер, полихлортерфенилдер немесе полибромбифенилдері бар
WO
2710 99
– – өзгелері
WO
2711
Мұнай газдары және өзге де газ тәрiздi көмiрсутектер:
– сұйылтылған:
2711 11
– – табиғи газ
CTH
2711 12
– – пропан:
CTH
2711 13
– – бутандар:
CTH
2711 14
– – этилен, пропилен, бутилен және бутадиен
CTH
2711 19
– – өзгелері
CTH
– газ тәрізді күйдегі:
2711 21
– – табиғи газ
CTH
2711 29
– – өзгелері
CTH
2712
Мұнай вазелині; боялған немесе боялмаған синтез нәтижесінде алынған, микрокристалданған парафин, мұнай балауызы, парафин гачі, озокерит, құба көмірлі балауыз, шымтезек балауызы, өзге де минералды балауыздар және ұқсас өнімдер:
2712 10
– мұнай вазелинi
CTH немесе VAC 50%
2712 20
– құрамында 0,75 салм.%-дан кем майы бар парафин
CTH немесе VAC 50%
2712 90
– өзгелері
CTH немесе VAC 50%

2707 50
– смеси ароматических углеводородов прочие, 65 об.% которых или более (включая потери) перегоняется при температуре 250 ºС по методу ASTM D 86
CTH или VAC 50%
– прочие:
2707 91
– – масла креозотовые
CTH или VAC 50%
2707 99
– – прочие
CTH или VAC 50%
2708
Пек и кокс пековый, полученные из каменноугольной смолы или прочих минеральных смол:
2708 10
– пек
CTH или VAC 50%
2708 20
– кокс пековый
CTH или VAC 50%
2709
Нефть сырая и нефтепродукты сырые, полученные из битуминозных пород:
2709 00
Нефть сырая и нефтепродукты сырые, полученные из битуминозных пород:
CC
2710
Нефть и нефтепродукты, полученные из битуминозных пород, кроме сырых; продукты, в другом месте не поименованные или не включенные, содержащие 70 мас.% или более нефти или нефтепродуктов, полученных из битуминозных пород, причем эти нефтепродукты являются основными составляющими продуктов; отработанные нефтепродукты:
– нефть и нефтепродукты (кроме сырых), полученные из битуминозных пород, и продукты, в другом месте не поименованные или не включенные, содержащие 70 мас.% или более нефти или нефтепродуктов, полученных из битуминозных пород, причем эти нефтепродукты являются основными составляющими продуктов, за исключением содержащих биодизель и отработанных нефтепродуктов:
2710 12
– – легкие дистилляты и продукты
CTH или VAC 40%
2710 19
– – прочие
CTH или VAC 40%
2710 20
– нефть и нефтепродукты (кроме сырых), полученные из битуминозных пород, и продукты, в другом месте не поименованные или не включенные, содержащие 70 мас.% или более нефти или нефтепродуктов, полученных из битуминозных пород, причем эти нефтепродукты являются основными составляющими продуктов, содержащие биодизель, за исключением отработанных нефтепродуктов:
CTH или VAC 40%
– отработанные нефтепродукты:
2710 91
– – содержащие полихлорбифенилы, полихлортерфенилы или полибромбифенилы
WO
2710 99
– – прочие
WO
2711
Газы нефтяные и углеводороды газообразные прочие:
– сжиженные:
2711 11
– – газ природный
CTH
2711 12
– – пропан:
CTH
2711 13
– – бутаны:
CTH
2711 14
– – этилен, пропилен, бутилен и бутадиен
CTH
2711 19
– – прочие
CTH
– в газообразном состоянии:
2711 21
– – газ природный
CTH
2711 29
– – прочие
CTH
2712
Вазелин нефтяной; парафин, воск нефтяной микрокристаллический, гач парафиновый, озокерит, воск буроугольный, воск торфяной, прочие минеральные воски и аналогичные продукты, полученные в результате синтеза или других процессов, окрашенные или неокрашенные:
2712 10
– вазелин нефтяной
CTH или VAC 50%
2712 20
– парафин с содержанием масел менее 0,75 мас.%
CTH или VAC 50%
2712 90
– прочие
CTH или VAC 50%

2843 21
– – күміс нитраты
CTH
2843 29
– – өзгелері
CTH
2843 30
– алтын қосылыстары
CTH
2843 90
– өзге де қосылыстар; амальгамалар:
CTH
2844
Химиялық радиоактивті элементтер мен радиоактивті изотоптар (бөлінетін немесе туындайтын химиялық элементтер мен изотоптарды қоса алғанда) және олардың қосылыстары; осы өнімдер бар қоспалар мен қалдықтар:
2844 10
– табиғи уран және оның қосылыстары; балқымалар, дисперсиялар (металл керамикасын қоса алғанда), құрамында табиғи уран және оның қосылыстары бар керамикалық өнімдер мен қоспалар
CTH
2844 20
– уран-235-пен байытылған уран және оның қосылыстары; плутоний және оның қосылыстары; балқымалар, дисперсиялар (металл керамикасын қоса алғанда), уран 235-пен байытылған, плутоний немесе осы өнімдердің қосылыстары бар керамикалық өнімдер мен қоспалар
CTH
2844 30
– уран-235-пен байытылған уран және оның қосылыстары; балқымалар, дисперсиялар (металл керамикасын қоса алған-да), уран-235-пен байытылған, уран бар керамикалық өнімдермен қоспалар:
CTH
2844 40
– радиоактивті элементтер, изотоптар және 2844 10, 2844 20 немесе 2844 20-қосалқы позицияларда аталғандардан басқа қосылыстар; дисперсиялар (металл керамикасын қоса алғанда), осы элементтер бар керамикалық өнімдер мен қоспалар, изотоптар немесе қосылыстар; радиоактивтік қалдықтар:
CTH
2844 50
– өңделген (сәулеленген) ядролық реакторлардың жылу бөлетін элементтері (твэлдер)
CTH
2845
2844 тауарлық позициясының изотоптарынан басқа изотоптар; белгілі немесе белгісіз химиялық құрамдағы органикалық емес немесе органикалық осы изотоптардың қосылыстары:
2845 10
– ауыр су (дейтерий оксиді)
CTH
2845 90
– өзгелері
CTH
2846
Сирек кездесетін металдардың, итрийдің немесе скандийдің органикалық емес немесе органикалық қосылыстары немесе осы металдардың қоспалары
2846 10
– церийдің қосылыстары
CTH
2846 90
– өзгелері
CTH
2847
Несепнәрмен қатайған немесе қатаймаған сутегі пеpоксиді
2847 00
Несепнәрмен қатайған немесе қатаймаған сутегі пеpоксиді
CTH
2848
Феррофосфорды қоспағанда, белгілі немесе белгісіз химиялық құрамдағы фосфидтер
[2848]
2849
Белгілі немесе белгісіз химиялық құрамдағы карбидтер:
2849 10
– кальцийдің
CTH
2849 20
– кремнийдің
CTH
2849 90
– өзгелері
CTH
2850
2849 тауарлық позициясының карбидтері болып табылатын қосылыстардан басқа, белгілі немесе белгісіз химиялық құрамдағы гидридтер, нитридтер, азидтер, силицидтер мен боридтер:
2850 00
2849 тауарлық позициясының карбидтері болып табылатын қосылыстардан басқа, белгілі немесе белгісіз химиялық құрамдағы гидридтер, нитридтер, азидтер, силицидтер мен боридтер:
CTH
[2851]
2852
Амальгаманан басқа органикалық емес немесе органикалық химиялық құрамы белгілі немесе белгісіз сынап қосылыстары:

2843 21
– – нитрат серебра
CTH
2843 29
– – прочие
CTH
2843 30
– соединения золота
CTH
2843 90
– соединения прочие; амальгамы:
CTH
2844
Элементы химические радиоактивные и изотопы радиоактивные (включая делящиеся или воспроизводящиеся химические элементы и изотопы) и их соединения; смеси и остатки, содержащие эти продукты:
2844 10
– уран природный и его соединения; сплавы, дисперсии (включая металлокерамику), продукты и смеси керамические, содержащие природный уран или соединения природного урана
CTH
2844 20
– уран, обогащенный ураном-235, и его соединения; плутоний и его соединения; сплавы, дисперсии (включая металлокерамику), продукты и смеси керамические, содержащие уран, обогащенный ураном-235, плутоний или соединения этих продуктов
CTH
2844 30
– уран, обедненный ураном-235, и его соединения; торий и его соединения; сплавы, дисперсии (включая металлокерамику), продукты и смеси керамические, содержащие уран, обедненный ураном-235, торий или соединения этих продуктов
CTH
2844 40
– элементы радиоактивные, изотопы и соединения, кроме указанных в субпозиции 2844 10, 2844 20 или 2844 30; сплавы, дисперсии (включая металлокерамику), продукты и смеси керамические, содержащие эти элементы, изотопы или соединения; остатки радиоактивные:
CTH
2844 50
– отработанные (облученные) тепловыделяющие элементы (твэлы) ядерных реакторов
CTH
2845
Изотопы, кроме изотопов товарной позиции 2844; соединения неорганические или органические этих изотопов, определенного или неопределенного химического состава:
2845 10
– тяжелая вода (оксид дейтерия)
CTH
2845 90
– прочие
CTH
2846
Соединения, неорганические или органические, редкоземельных металлов, иттрия или скандия или смесей этих металлов:
2846 10
– соединения церия
CTH
2846 90
– прочие
CTH
2847
Пеpоксид водорода, отвеpжденный или не отвеpжденный мочевиной
2847 00
Пеpоксид водорода, отвеpжденный или не отвеpжденный мочевиной
CTH
2848
Фосфиды, определенного или неопределенного химического состава, за исключением феррофосфора
[2848]
2849
Карбиды, определенного или неопределенного химического состава:
2849 10
– кальция
CTH
2849 20
– кремния
CTH
2849 90
– прочие
CTH
2850
Гидриды, нитриды, азиды, силициды и бориды, определенного или неопределенного химического состава, кроме соединений, являющихся карбидами товарной позиции 2849:
2850 00
Гидриды, нитриды, азиды, силициды и бориды, определенного или неопределенного химического состава, кроме соединений, являющихся карбидами товарной позиции 2849:
CTH
[2851]
2852
Соединения ртути, неорганические или органические, определенного или неопределенного химического состава, кроме амальгам:

2932 93
– – пиперональ
CTH
2932 94
– – сафрол
CTH
2932 95
– – тетрагидроканнабинолдар (барлық изомерлері)
CTH
2932 99
– – өзгелері
CTH
2933
Тек азоттың гетероатомы (гетероатомдары) бар гетероциклдік қосылыстар:
-– құрылымында қоюландырылмаған пиразоль сақинасы бар (сутектендірілген немесе сутектендірілмеген) қосылыстар:
2933 11
– – феназон (антипирин) және оның туындылары
CTH
2933 19
– – өзгелері
CTH
– құрылымында қоюландырылмаған имидазоль сақинасы бар (сутектендірілген немесе сутектендірілмеген) қосылыстар:
2933 21
– – гидантоин және оның туындылары
CTH
2933 29
– – өзгелері
CTH
– құрылымында қоюландырылмаған пиридин сақинасы бар (сутектендірілген немесе сутектендірілмеген) қосылыстар:
2933 31
– – пиридин және оның тұздары
CTH
2933 32
– – пиперидин және оның тұздары
CTH
2933 33
– – алфентанил (ІNN), анилеридин (ІNN), безитрамид (ІNN), бромазепам (ІNN), дифеноксин (ІNN), дифеноксилат (ІNN), дипипанон (ІNN), фентанил (ІNN), кетобемидон (ІNN), метилфенидат (ІNN), пентазоцин (ІNN), петидин (ІNN), петидин (ІNN) – аралық А өнімі, фенциклидин (ІNN) (PCP), феноперидин (ІNN), пипрадрол (ІNN), пиритрамид (ІNN), пропирам (ІNN) және тримеперидин (ІNN); осы қосылыстардың тұздары
CTH
2933 39
– – өзгелері:
CTH
– құрылымында, одан әрі қоюландырусыз, хинолиндік немесе изохилиндік сақиналық жүйесі (сутектендірілген немесе сутектендірілмеген) бар қосылыстар:
2933 41
– – леворфанол (INN) және оның тұздары
CTH
2933 49
– – өзгелері
CTH
– құралымында пиримидин сақинасы (сутектендірілген немесе сутектендірілмеген) немесе пиперизин сақинасы бар қосылыстар:
2933 52
– – малонилнесепнәрдің (барбитуралық қышқылы) және оның тұздары
CTH
2933 53
– – аллобарбитал (INN), амобарбитал (INN), барбитал (INN), буталбитал (INN), бутобарбитал, циклобарбитал (INN), метилфенобарбитал (INN), пентобарбитал (INN), фенобарбитал (INN), секбутабарбитал (INN), секобарбитал (INN) және винилбитал (INN); осы қосылыстардың тұздары:
CTH
2933 54
– – малонилнесепнәрдің (барбитуралық қышқылдың) басқа туындылары; осы қосылыстардың тұздары
CTH
2933 55
– – лопразолам (INN), меклоквалон (INN), метаквалон (INN) және зипепрол (INN); осы қосылыстардың тұздары
CTH
2933 59
– – өзгелері
CTH
– құрылымында қоюландырылмаған триазин сақинасы бар (сутектендірілген немесе сутектендірілмеген) қосылыстар:
2933 61
– – меламин
CTH
2933 69
– – өзгелері:
CTH
– лактамдар:
2933 71
– – 6-гексанлактам (e-капролактам)
CTH
2933 72
– – клобазам (INN) және метиприлон (INN)
CTH
2933 79
– – өзге лактамалар
CTH
– өзгелері:
2933 91
– – алпразолам (INN), камазепам (INN), хлордиазепоксид (INN), клоназепам (INN), клоразепат (INN), делоразепам (INN), диазепам (INN), эстазолам (INN), этиллофлазепат (INN), флудиазепам (INN), флунитразепам (INN), флуразепам (INN), галазепам (INN), лоразепам (INN), лорметазепам (INN), мазиндол (INN), медазепам (INN), мидазолам (INN), ниметазепам (INN), нитразепам (INN), нордазепам (INN), оксазепам (INN), пиназепам (INN), празепам (INN), пировалерон (INN), темазепам (INN), тетразепам (INN) және триазолам (INN); осы қосылыстардың тұздары:
CTH

2932 93
– – пиперональ
CTH
2932 94
– – сафрол
CTH
2932 95
– – тетрагидроканнабинолы (все изомеры)
CTH
2932 99
– – прочие
CTH
2933
Соединения гетероциклические, содержащие лишь гетероатом(ы) азота:
– соединения, содержащие в структуре неконденсированное пиразольное кольцо (гидрированное или негидрированное)
2933 11
– – феназон (антипирин) и его производные
CTH
2933 19
– – прочие
CTH
– соединения, содержащие в структуре неконденсированное имидазольное кольцо (гидрированное или негидрированное):
2933 21
– – гидантоин и его производные
CTH
2933 29
– – прочие
CTH
– соединения, содержащие в структуре неконденсированное пиридиновое кольцо (гидрированное или негидрированное):
2933 31
– – пиридин и его соли
CTH
2933 32
– – пиперидин и его соли
CTH
2933 33
– – алфентанил (INN), анилеридин (INN), безитрамид (INN), бромазепам (INN), дифеноксин (INN), дифеноксилат (INN), дипипанон (INN), фентанил (INN), кетобемидон (INN), метилфенидат (INN), пентазоцин (INN), петидин (INN), петидин (INN) - промежуточный продукт А, фенциклидин (INN) (PCP), феноперидин (INN), пипрадрол (INN), пиритрамид (INN), пропирам (INN) и тримеперидин (INN); соли этих соединений
CTH
2933 39
– – прочие:
CTH
– соединения, содержащие в структуре хинолиновую или изохинолиновую кольцевую систему (гидрированную или негидрированную), без дальнейшей конденсации:
2933 41
– – леворфанол (INN) и его соли
CTH
2933 49
– – прочие
CTH
– соединения, содержащие в структуре пиримидиновое кольцо (гидрированное или негидрированное) или пиперазиновое кольцо:
2933 52
– – малонилмочевина (барбитуровая кислота) и ее соли
CTH
2933 53
– – аллобарбитал (INN), амобарбитал (INN), барбитал (INN), буталбитал (INN), бутобарбитал, циклобарбитал (INN), метилфенобарбитал (INN), пентобарбитал (INN), фенобарбитал (INN), секбутабарбитал (INN), секобарбитал (INN) и винилбитал (INN); соли этих соединений:
CTH
2933 54
– – прочие производные малонилмочевины (барбитуровой кислоты); соли этих соединений
CTH
2933 55
– – лопразолам (INN), меклоквалон (INN), метаквалон (INN) и зипепрол (INN); соли этих соединений
CTH
2933 59
– – прочие
CTH
– соединения, содержащие в структуре неконденсированное триазиновое кольцо (гидрированное или негидрированное):
2933 61
– – меламин
CTH
2933 69
– – прочие:
CTH
– лактамы:
2933 71
– – 6-гексанлактам (e-капролактам)
CTH
2933 72
– – клобазам (INN) и метиприлон (INN)
CTH
2933 79
– – лактамы прочие
CTH
– прочие:
2933 91
– – алпразолам (INN), камазепам (INN), хлордиазепоксид (INN), клоназепам (INN), клоразепат (INN), делоразепам (INN), диазепам (INN), эстазолам (INN), этиллофлазепат (INN), флудиазепам (INN), флунитразепам (INN), флуразепам (INN), галазепам (INN), лоразепам (INN), лорметазепам (INN), мазиндол (INN), медазепам (INN), мидазолам (INN), ниметазепам (INN), нитразепам (INN), нордазепам (INN), оксазепам (INN), пиназепам (INN), празепам (INN), пировалерон (INN), темазепам (INN), тетразепам (INN) и триазолам (INN); соли этих соединений:
CTH

2941
Антибиотиктер:
2941 10
– пенициллан қышқылының құрылымынан тұратын пенициллиндер және олардың туындылары; осы қосылыстардың тұздары
CTH
2941 20
– стрептомициндер және олардың туындылары; осы қосылыстардың тұздары
CTH
2941 30
– тетрациклиндер және олардың туындылары; осы қосылыстардың тұздары
CTH
2941 40
– хлорамфеникол және оның туындылары; осы қосылыстардың тұздары
CTH
2941 50
– эритромицин және оның туындылары; осы қосылыстардың тұздары
CTH
2941 90
– өзгелері:
CTH
2942
Өзге де органикалық қосылыстар
2942 00
Өзге де органикалық қосылыстар
CTH
30 топ
Фармацевтикалық өнiм
3001
Органотерапияға арналған, кептірілген, ұнтақ болып ұсақталған немесе ұсақталмаған бездер мен басқа органдар; органотерапияға арналған бездердің немесе өзге органдардың немесе олардың секреттерінің сығындылары; гепарин және оның тұздары; басқа жерде аты аталмаған немесе енгізілмеген терапевтикалық немесе алдын алу мақсаттарына арналған адамнан немесе жануарлардан алынған өзге заттар:
3001 20
– бездердiң немесе өзге органдардың немесе олардың секреттерінің сығындылары:
CTH немесе VAC 40%
3001 90
– өзгелері:
CTH немесе VAC 40%
3002
Терапевтикалық, алдын алу немесе диагностикалық мақсаттарда пайдалану үшін дайындалған адам қаны, жануарлар қаны; иммундық қан сарысуы және қанның басқа фракциялары, түрлендірілген және түрлендірілмеген иммунологиялық өнімдер, оның ішінде биотехнология әдістерімен алынған өнімдер: вакциналар, токсиндер, микроорганизмдер себінділері (ашытқылардан басқа) және ұқсас өнімдер:
– иммундық қан сарысуы және қанның өзге фракциялары, түрлендірілген және түрлендірілмеген иммунологиялық өнімдер, оның ішінде биотехнология әдістерімен алынған өнімдер:
300211
– – безгекті диагностикалауға арналған жиынтықтар
CTH немесе VAC 40%
300212
– – қанның иммундық сарысуы және өзге фракциялары:
CSTH немесе VAC 40%
300213
– – араластырылмаған, дозаланған дәрілік нысандар түрінде буып түйілмеген немесе бөлшек сату үшін қалыптарға немесе қаптамаларға буып түйілмеген иммунологиялық өнімдер
CSTH немесе VAC 40%
300214
– – араластырылған, дозаланған дәрілік нысандар түрінде буып түйілмеген немесе бөлшек сату үшін қалыптарға немесе қаптамаларға буып түйілмеген иммунологиялық өнімдер
CSTH немесе VAC 40%
300215
– – дозаланған дәрілік қалыптар түрінде буып түйілген немесе бөлшек сату үшін қалыптарға немесе қаптамаларға буып түйілген иммунологиялық өнімдер
CSTH немесе VAC 40%
300219
– – өзгелері
CSTH немесе VAC 40%
3002 20
– адамдарға арналған вакциналар:
CSTH немесе VAC 40%
3002 30
– ветеринарлық вакциналар
CSTH немесе VAC 40%
3002 90
– өзгелері:
CSTH немесе VAC 40%

2941
Антибиотики:
2941 10
– пенициллины и их производные, имеющие структуру пенициллановой кислоты; соли этих соединений
CTH
2941 20
– стрептомицины и их производные; соли этих соединений:
CTH
2941 30
– тетрациклины и их производные; соли этих соединений
CTH
2941 40
– хлорамфеникол и его производные; соли этих соединений
CTH
2941 50
– эритромицин и его производные; соли этих соединений
CTH
2941 90
– прочие:
CTH
2942
Соединения органические прочие
2942 00
Соединения органические прочие
CTH
Группа 30
Фармацевтическая продукция
3001
Железы и прочие органы, предназначенные для органотерапии, высушенные, измельченные или не измельченные в порошок; экстракты желез или прочих органов или их секретов, предназначенные для органотерапии; гепарин и его соли; прочие вещества человеческого или животного происхождения, подготовленные для использования в терапевтических или профилактических целях, в другом месте не поименованные или не включенные:
3001 20
– экстракты желез или прочих органов или их секретов:
CTH или VAC 40%
3001 90
– прочие:
CTH или VAC 40%
3002
Кровь человеческая; кровь животных, приготовленная для использования в терапевтических, профилактических или диагностических целях; сыворотки иммунные, фракции крови прочие и иммунологические продукты, модифицированные или немодифицированные, в том числе полученные методами биотехнологии; вакцины, токсины, культуры микроорганизмов (кроме дрожжей) и аналогичные продукты:
– сыворотки иммунные, фракции крови прочие и иммунологические продукты, модифицированные или немодифицированные, в том числе полученные методами биотехнологии:
300211
– – наборы для диагностики малярии
CTH или VAC 40%
300212
– – сыворотки иммунные и фракции крови прочие:
CSTH или VAC 40%
300213
– – иммунологические продукты, несмешанные, не расфасованные в виде дозированных лекарственных форм или в формы или упаковки для розничной продажи
CSTH или VAC 40%
300214
– – иммунологические продукты, смешанные, не расфасованные в виде дозированных лекарственных форм или в формы или упаковки для розничной продажи
CSTH или VAC 40%
300215
– – иммунологические продукты, расфасованные в виде дозированных лекарственных форм или в формы или упаковки для розничной продажи
CSTH или VAC 40%
300219
– – прочие
CSTH или VAC 40%
3002 20
– вакцины для людей:
CSTH или VAC 40%
3002 30
– вакцины ветеринарные
CSTH или VAC 40%
3002 90
– прочие:
CSTH или VAC 40%

3003
Терапевтік немесе алдын алу мақсаттарына пайдалануға арналған, бірақ мөлшерленген дәрілік нысандар түрінде немесе бөлшек сату үшін қалыптарға немесе қаптамаларға буып түйілмеген, екі немесе одан көп құрамдас бөліктерден тұратын дәрілік заттар (3002, 3005 немесе 3006 тауарлық позицияларынан басқа):
3003 10
– құрамында пенициллан қышқылының құрылымынан тұратын пенициллиндер немесе олардың туындылары бар немесе құрамында стрептомицин немесе олардың туындылары бар
CTH немесе VAC 40%
3003 20
– басқа антибиотиктерді қамтитын
CTH немесе VAC 40%
– құрамында антибиотиктер жоқ, 2937 тауарлық позициясының гормондарын немесе өзге қосылыстарын қамтитын:
3003 31
– – құрамында инсулин бар
CTH немесе VAC 40%
3003 39
– – өзгелері
CTH немесе VAC 40%
– құрамында алкалоид немесе оның туындылары бар, өзгелері:
300341
– – құрамында эфедрин немесе оның тұздары бар
CTH немесе VAC 40%
300342
– – құрамында псевдоэфедрин (INN) немесе оның тұздары бар
CTH немесе VAC 40%
300343
– – құрамында норэфедрин немесе оның тұздары бар
CTH немесе VAC 40%
300349
– – өзгелері
CTH немесе VAC 40%
300360
- Осы бөлімге 2 ескертпенің тақырыпшасында сипатталға малярияға қарсы белсенді элементтерді құрайтын өзгелері
CTH немесе VAC 40%
3003 90
– өзгелері
CTH немесе VAC 40%
3004
Терапевтік немесе алдын алу мақсаттарында пайдалануға арналған, араласқан немесе араласпаған өнімдерден тұратын, мөлшерленген дәрілік нысандар түрінде (трансдермальдық жүйелер нысанындағы дәрілік заттарды қоса алғанда) немесе бөлшек сату үшін қалыптарға немесе орамдарға буып түйілген дәрілік заттар (3002, 3005 немесе 3006 тауарлық позициясының тауарларынан басқа)
3004 10
– құрамында пенициллан қышқылының құрылымынан тұратын пенициллиндер немесе олардың туындылары бар немесе құрамында стрептомицин немесе олардың туындылары бар
CTH немесе VAC 40%
3004 20
– басқа антибиотиктерді қамтитын
CTH немесе VAC 40%
– құрамында антибиотиктер жоқ, 2937 тауарлық позициясының гормондарын немесе өзге қосылыстарын қамтитын:
3004 31
– – құрамында инсулин бар
CTH немесе VAC 40%
3004 32
– – құрамында кортикостероидтық гормондар, олардың туындылары мен құрылымдық ұқсастықтары бар:
CTH немесе VAC 40%
3004 39
– – өзгелері
CTH немесе VAC 50%
300441
- - құрамында эфедрин немесе оның тұздары бар
CTH немесе VAC 40%
300442
құрамында псевдоэфедрин (INN) немесе оның тұздары бар
CTH немесе VAC 40%
300443
- құрамында норэфедрин немесе оның тұздары бар
CTH немесе VAC 40%
3004 49
- - өзгелері:
CTH немесе VAC 50%
3004 50
– витаминдерді немесе 2936 тауарлық позициясының басқа қосылыстарының құрамында бар өзге де дәрілік заттар:
CTH немесе VAC 40%

3003
Лекарственные средства (кроме товаров товарной позиции 3002, 3005 или 3006), состоящие из смеси двух или более компонентов, для использования в терапевтических или профилактических целях, но не расфасованные в виде дозированных лекарственных форм или в формы или упаковки для розничной продажи:
3003 10
– содержащие пенициллины или их производные, имеющие структуру пенициллановой кислоты, или содержащие стрептомицины или их производные
CTH или VAC 40%
3003 20
– содержащие прочие антибиотики
CTH или VAC 40%
– содержащие гормоны или прочие соединения товарной позиции 2937, но не содержащие антибиотиков:
3003 31
– – содержащие инсулин
CTH или VAC 40%
3003 39
– – прочие
CTH или VAC 40%
– прочие, содержащие алкалоиды или их производные:
300341
– – содержащие эфедрин или его соли
CTH или VAC 40%
300342
– – содержащие псевдоэфедрин (INN) или его соли
CTH или VAC 40%
300343
– – содержащие норэфедрин или его соли
CTH или VAC 40%
300349
– – прочие
CTH или VAC 40%
300360
- Прочие, содержащие противомалярийные активные элементы, описанные в Подзаголовке Примечание 2 к этой главе
CTH или VAC 40%
3003 90
– прочие
CTH или VAC 40%
3004
Лекарственные средства (кроме товаров товарной позиции 3002, 3005 или 3006), состоящие из смешанных или несмешанных продуктов, для использования в терапевтических или профилактических целях, расфасованные в виде дозированных лекарственных форм (включая лекарственные средства в форме трансдермальных систем) или в формы или упаковки для розничной продажи:
3004 10
– содержащие пенициллины или их производные, имеющие структуру пенициллановой кислоты, или содержащие стрептомицины или их производные:
CTH или VAC 40%
3004 20
– содержащие прочие антибиотики:
CTH или VAC 40%
– содержащие гормоны или прочие соединения товарной позиции 2937, но не содержащие антибиотиков:
3004 31
– – содержащие инсулин
CTH или VAC 40%
3004 32
– – содержащие кортикостероидные гормоны, их производные или структурные аналоги:
CTH или VAC 40%
3004 39
– – прочие
CTH или VAC 50%
300441
- - содержащие эфедрин или его соли
CTH или VAC 40%
300442
содержащий псевдоэфедрин (INN) или его соли
CTH или VAC 40%
300443
- содержащие норэфедрин или его соли
CTH или VAC 40%
3004 49
- - Прочие:
CTH или VAC 50%
3004 50
– лекарственные средства прочие, содержащие витамины или другие соединения товарной позиции 2936:
CTH или VAC 40%

3004 60
құрамында осы топқа 2 қосалқы позицияларға ескертпеде көрсетілген безгекке қарсы белсенді (қолданыстағы) заттары бар, өзгелері
CTH немесе VAC 40%
3004 90
– өзгелері
CTH немесе VAC 45%
3005
Медицинада, хирургияда, стоматологияда немесе ветеринарияда қолдануға арналған, фармацевтикалық заттар сіңірілген немесе қапталған немесе бөлшек сату үшін қалыптарға немесе орамдарға буып түйілген мақта, дәке, бинттер және ұқсас бұйымдар (мысалы, таңу материалы, лейкопластырьлер, припаркалар):
3005 10
– үстi жабысқақ адгезивтiк таңу материалы және өзге материалдар
CTH немесе VAC 40%
3005 90
– өзгелері:
CTH немесе VAC 50%
3006
Осы топқа 4-ескертпеде аталған фаpмацевтикалық өнім
3006 10
– хирургиялық стерилді кетгут, жіктер салуға арналған стерилді ұқсас материалдар (стерилді таралатын хирургиялық немесе стоматологиялық жіптерді қоса алғанда) және жараларды хирургиялық жабуға арналған стерилді адгезивтік тіндер; стерилді ламинария және ламинариядан жасалған стерилді тампондар; хирургиялық немесе стоматологиялық қан тоқтататын стерилді сорғыш құралдар (гемостатиктер); стерильді хирургиялық немесе стоматологиялық жабысқақтыққа қарсы бөгеулер, таралатын немесе таралмайтын:
CTH
3006 20
– қан тобын анықтауға арналған реагенттер
CTH
3006 30
– рентгенографиялық зерттеулерге арналған контрастық препараттар; ауруларға салуға арналған диагностикалық реагенттер
CTH
3006 40
– тiс цементтерi және тiстердi пломбылауға арналған басқа материалдар; сүйектi реконструкциялайтын цементтер
CTH
3006 50
– санитариялық сөмкелер және алғашқы көмек көрсетуге арналған жиынтықтар
CTH
3006 60
– гормондардың, 2937 тауарлық позициясындағы басқа қосылыстардың немесе спермицидтердiң негiзiнде жасалған химиялық контрацептивтiк құралдар:
CTH
3006 70
– медицинада немесе ветеринарияда қолданылуға арналған хирургиялық операциялар немесе физикалық зерттеулер процесінде дене бөліктері үшін майлағыш ретінде немесе дене мен медициналық құралдар арасындағы байланыстырғыш агент ретінде қолданылатын гель түріндегі препараттар
CTH
– өзгелері:
3006 91
– – стоматологиялық қолдануға арналған құрал-жабдықтар ретінде сәйкестендірілетін құрал-жабдықтар
CTH
3006 92
– – жарамсыз фармацевтикалық құралдар
WO
31 топ
Тыңайтқыштар
3101
Жануарлардан немесе өсімдіктерден алынған, араласқан немесе араласпаған, химиялық өңделген немесе өңделмеген тыңайтқыштар; өсімдіктер немесе жануарлар өнімдерін араластырудан немесе химиялық өңдеуден алынған тыңайтқыштар
3101 00
Жануарлардан немесе өсімдіктерден алынған, араласқан немесе араласпаған, химиялық өңделген немесе өңделмеген тыңайтқыштар; өсімдіктер немесе жануарлар өнімдерін араластырудан немесе химиялық өңдеуден алынған тыңайтқыштар
CTH

3004 60
прочие, содержащие противомалярийные активные (действующие) вещества, указанные в примечании к субпозициям 2 к данной группе
CTH или VAC 40%
3004 90
– прочие
CTH or VAC 45%
3005
Вата, марля, бинты и аналогичные изделия (например, перевязочный материал, лейкопластыри, припарки), пропитанные или покрытые фармацевтическими веществами или расфасованные в формы или упаковки для розничной продажи, предназначенные для использования в медицине, хирургии, стоматологии или ветеринарии:
3005 10
– материал перевязочный адгезивный и прочие изделия, имеющие липкий слой
CTH или VAC 40%
3005 90
– прочие:
CTH или VAC 50%
3006
Фармацевтическая продукция, упомянутая в примечании 4 к данной группе:
3006 10
– кетгут хирургический стерильный, аналогичные стерильные материалы для наложения швов (включая стерильные рассасывающиеся хирургические или стоматологические нити) и стерильные адгезивные ткани для хирургического закрытия ран; ламинария стерильная и тампоны из ламинарии стерильные; стерильные рассасывающиеся хирургические или стоматологические кровоостанавливающие средства (гемостатики); стерильные хирургические или стоматологические адгезионные барьеры, рассасывающиеся или нерассасывающиеся:
CTH
3006 20
– реагенты для определения группы крови
CTH
3006 30
– препараты контрастные для рентгеногpафических обследований; реагенты диагностические, предназначенные для введения больным
CTH
3006 40
– цементы зубные и материалы для пломбирования зубов прочие; цементы, реконструирующие кость
CTH
3006 50
– сумки санитарные и наборы для оказания первой помощи
CTH
3006 60
– средства химические контрацептивные на основе гормонов, прочих соединений товарной позиции 2937 или спермицидов:
CTH
3006 70
– препараты в виде геля, предназначенные для использования в медицине или ветеринарии в качестве смазки для частей тела при хирургических операциях или физических исследованиях или в качестве связующего агента между телом и медицинскими инструментами
CTH
– прочие:
3006 91
– – приспособления, идентифицируемые как приспособления для стомического использования
CTH
3006 92
– – непригодные фармацевтические средства
WO
Группа 31
Удобрения
3101
Удобрения животного или растительного происхождения, смешанные или несмешанные, химически обработанные или необработанные; удобрения, полученные смешиванием или химической обработкой продуктов растительного или животного происхождения
3101 00
Удобрения животного или растительного происхождения, смешанные или несмешанные, химически обработанные или необработанные; удобрения, полученные смешиванием или химической обработкой продуктов растительного или животного происхождения
CTH

3202 10
– синтетикалы органикалық илеу заттары
CTH
3202 90
– өзгелері
CTH
3203
Белгілі немесе белгісіз химиялық құрамның өсімдіктерінен немесе жануарлардан алынған бояу заттары (жануар көмірінен өзге, бояғыш экстракттарды қоса алғанда), осы топқа арналған 3-ескертпеде көрсетілген өсімдіктерден немесе жануарлардан алынған бояғыш заттардың негізінде дайындалған препараттар
3203 00
Белгілі немесе белгісіз химиялық құрамның өсімдіктерінен немесе жануарлардан алынған бояу заттары (жануар көмірінен өзге, бояғыш экстракттарды қоса алғанда), осы топқа арналған 3-ескертпеде көрсетілген өсімдіктерден немесе жануарлардан алынған бояғыш заттардың негізінде дайындалған препараттар
CTH
3204
Белгілі немесе белгісіз химиялық құрамның синтетикалық органикалық бояу заттары; белгілі немесе белгісіз химиялық құрамның оптикалық ағартқыштар немесе люминофорлар ретінде пайдаланылатын осы топқа 3-ескертпесінде көрсетiлген синтетикалық органикалық бояу заттары негізінде дайындалған препараттар:
– синтетикалық органикалық бояу заттары және осы топқа 3-ескертуде көрсетiлген, олардың негiзiнде дайындалған препараттар:
3204 11
– – майдаланған бояғыштар және солардың негiзiнде дайындалған препараттар
CTH
3204 12
– – алдын-ала металдандырылған немесе металдандырылмаған қышқылдық бояулар, және олардың негiзiнде дайындалған препараттар; басытқы бояулар және олардың негiзiнде дайындалған бояулар
CTH
3204 13
– – негiзгi бояулар және олардың негiзiнде дайындалған препараттар
CTH
3204 14
– – тікелей бояғыш заттар және оның негізінде дайындалған препараттар
CTH
3204 15
– – текшелік бояулар (оның ішінде пигмент ретінде қолданылатын) және олардың негізінде дайындалған препараттар
CTH
3204 16
– – химиялық белсенді бояғыш заттар және оның негізінде дайындалған препараттар
CTH
3204 17
– – пигменттер және олардың негiзiнде дайындалған препараттар
CTH
3204 19
– – өзгелерi, 3204 11 – 3204 19 қосалқы позициядағы екi немесе одан көп бояғыш заттардың қоспаларын қоса алғанда
CTH
3204 20
– оптикалық ағартқыштар ретiнде қолданылатын синтетикалық органикалық өнiмдер
CTH
3204 90
– өзгелері
CTH
3205
Түрлi-түстi лактар; осы топқа 3 ескертпеде көрсетiлген түрлi-түстi лактардың негiзiнде жасалған препараттар
3205 00
Түрлi-түстi лактар; осы топқа 3 ескертпеде көрсетiлген түрлi-түстi лактардың негiзiнде жасалған препараттар
CTH
3206
Өзге бояғыш заттар; 3203, 3204 немесе 3205 тауарлық позициясындағы препараттардан өзгеше, осы топқа 3-ескертуде көрсетiлген препараттар; белгілі немесе белгісіз химиялық құрамының люминофорлары ретiнде қолданылатын органикалық емес өнiмдер:
– титан диоксидiнiң негiзiнде дайындалған пигменттер мен препараттар:

3202 10
– органические дубильные вещества синтетические
CTH
3202 90
– прочие
CTH
3203
Красящие вещества растительного или животного происхождения (включая красящие экстракты, кроме животного угля), определенного или неопределенного химического состава; препараты, изготовленные на основе красящих веществ растительного или животного происхождения, указанные в примечании 3 к данной группе:
3203 00
Красящие вещества растительного или животного происхождения (включая красящие экстракты, кроме животного угля), определенного или неопределенного химического состава; препараты, изготовленные на основе красящих веществ растительного или животного происхождения, указанные в примечании 3 к данной группе:
CTH
3204
Органические красящие вещества синтетические, определенного или неопределенного химического состава; препараты, изготовленные на основе синтетических органических красящих веществ, указанные в примечании 3 к данной группе; синтетические органические продукты, используемые в качестве оптических отбеливателей или люминофоров, определенного или неопределенного химического состава:
– органические красящие вещества синтетические и препараты, изготовленные на их основе, указанные в примечании 3 к данной группе:
3204 11
– – красители дисперсные и препараты, изготовленные на их основе
CTH
3204 12
– – красители кислотные, предварительно металлизированные или неметаллизированные, и препараты, изготовленные на их основе; красители протравные и препараты, изготовленные на их основе
CTH
3204 13
– – красители основные и препараты, изготовленные на их основе
CTH
3204 14
– – красители прямые и препараты, изготовленные на их основе
CTH
3204 15
– – красители кубовые (включая используемые в качестве пигментов) и препараты, изготовленные на их основе
CTH
3204 16
– – красители химически активные и препараты, изготовленные на их основе
CTH
3204 17
– – пигменты и препараты, изготовленные на их основе
CTH
3204 19
– – прочие, включая смеси двух или более красящих веществ субпозиций 3204 11 – 3204 19
CTH
3204 20
– органические продукты синтетические, используемые в качестве оптических отбеливателей
CTH
3204 90
– прочие
CTH
3205
Цветные лаки; препараты на основе цветных лаков, указанные в примечании 3 к данной группе
3205 00
Цветные лаки; препараты на основе цветных лаков, указанные в примечании 3 к данной группе
CTH
3206
Красящие вещества прочие; препараты, указанные в примечании 3 к данной группе, отличные от препаратов товарной позиции 3203, 3204 или 3205; неорганические продукты, используемые в качестве люминофоров, определенного или неопределенного химического состава:
– пигменты и препараты, изготовленные на основе диоксида титана:

3206 11
– – құрғақ затқа қайта есептегенде титан диоксидi 80 салм.% немесе одан астам
CTH
3206 19
– – өзгелері
CTH
3206 20
– хром қосылыстарының негізінде дайындалған пигменттер мен препараттар
CTH
– өзге бояғыш заттар мен препараттар:
3206 41
– – ультрамарин және оның негiзiнде дайындалған препараттар
CTH
3206 42
– – литопон және мырыш сульфидiнiң негiзiнде дайындалған өзге пигменттер мен препараттар
CTH
3206 49
– – өзгелері:
CTH
3206 50
– люминофорлар ретінде қолданылатын органикалық емес өнiмдер
CTH
3207
Қыш, эмаль немесе шыны өндіруде қолданылатын дайын пигменттер, шынының дайын басқыштары, дайын бояулар, эмальдар және шыны тәрізді жылтыратпалар, ангобтар (шликерлер), сұйық жалтырақтар мен ұқсас препараттар; шыны тәрізді фритта және ұнтақтағы, түйіршіктердегі және үлпектердегі өзге шыны:
3207 10
– дайын пигменттер, шыны күңгiрттерi, дайын бояулар және ұқсас препараттар
CTH
3207 20
– шыны тәрiздi эмальдар және жылтыратпалар, ангобтар (шликерлер) және ұқсас препараттар:
CTH
3207 30
– сұйық жалтырақтар және ұқсас препараттар
CTH
3207 40
– шыны тәрiздi фритта және ұнтақтағы, түйiршiктердегi немесе үлпектердегi өзге шыны:
CTH
3208
Синтетикалық полимерлер немесе химиялық түрлендірілген табиғи полимерлер негізіндегі, майдаланған немесе сулы емес ортада ерітілген, бояулар мен лактар (эмальдар мен политурларды қоса алғанда); осы топқа арналған 4-ескертпеде көрсетілген ерітінділер:
3208 10
– күрделі полиэфирлер негізінде:
CTH
3208 20
– акрилдiк немесе винилдік полимерлер негiзiнде:
CTH
3208 90
– өзгелері:
CTH
3209
Синтетикалық полимерлер немесе химиялық түрде өзгертілген табиғи полимерлер негізіндегі, майдаланған немесе сулы емес ортада ерітілген бояулар мен лактар (эмальдар мен политураларды қоса алғанда):
3209 10
– акрилдiк немесе винилдік полимерлер негiзiнде:
CTH
3209 90
– өзгелері
CTH
3210
Өзге бояулар мен лактар (эмальдарды, политураларды және желімдік бояуларды қоса алғанда) теріні өңдеу үшін қолданылатын дайын су пигменттері:
3210 00
Өзге бояулар мен лактар (эмальдарды, политураларды және желімдік бояуларды қоса алғанда) теріні өңдеу үшін қолданылатын дайын су пигменттері:
CTH
3211
Дайын сиккативтер
3211 00
Дайын сиккативтер
CTH
3212
Бояуларды өндіруде қолданылатын (эмальдарды қоса алғанда) сулы емес ортада майдаланған, сұйық немесе паста тәрізді пигменттер (металдық ұнтақтар мен үлпектерді қоса алғанда); өрнектеуге арналған фольга; бөлшек сату үшін нысандарға немесе орамдарға буып түйілген бояулар және өзге бояу заттары:
3212 10
– өрнектеуге арналған фольга
CTH
3212 90
– өзгелері
CTH
3213
Суретшілер, студенттер пайдаланатын немесе маңдайша жазуларды безендіруге арналған көркем бояулар, бос уақытта пайдалануға арналған өзгерткіш реңдер, бояулар және таблеткалардағы, түтіктердегі, құтылардағы, сауыттардағы ұяшықтардағы немесе ұқсас нысандардағы немесе орамдардағы ұқсас өнімдер:

3206 11
– – содержащие 80 мас.% или более диоксида титана в пересчете на сухое вещество
CTH
3206 19
– – прочие
CTH
3206 20
– пигменты и препараты, изготовленные на основе соединений хрома
CTH
– прочие красящие вещества и препараты:
3206 41
– – ультрамарин и препараты, изготовленные на его основе
CTH
3206 42
– – литопон и прочие пигменты и препараты, изготовленные на основе сульфида цинка
CTH
3206 49
– – прочие:
CTH
3206 50
– неорганические продукты, используемые в качестве люминофоров
CTH
3207
Готовые пигменты, готовые глушители стекла и готовые краски, эмали и глазури стекловидные, ангобы (шликеры), глянцы жидкие и аналогичные препараты, используемые при производстве керамики, эмали или стекла; фритта стекловидная и стекло прочее в порошке, гранулах или хлопьях:
3207 10
– готовые пигменты, готовые глушители стекла, готовые краски и аналогичные препараты
CTH
3207 20
– эмали и глазури стекловидные, ангобы (шликеры) и аналогичные препараты:
CTH
3207 30
– глянцы жидкие и аналогичные препараты
CTH
3207 40
– фритта стекловидная и прочее стекло в порошке, гранулах или хлопьях:
CTH
3208
Краски и лаки (включая эмали и политуры) на основе синтетических полимеров или химически модифицированных природных полимеров, диспергированные или растворенные в неводной среде; растворы, указанные в примечании 4 к данной группе:
3208 10
– на основе сложных полиэфиров:
CTH
3208 20
– на основе акриловых или виниловых полимеров:
CTH
3208 90
– прочие:
CTH
3209
Краски и лаки (включая эмали и политуры) на основе синтетических полимеров или химически модифицированных природных полимеров, диспергированные или растворенные в водной среде:
3209 10
– на основе акриловых или виниловых полимеров:
CTH
3209 90
– прочие
CTH
3210
Краски и лаки прочие (включая эмали, политуры и клеевые краски); готовые водные пигменты, используемые для отделки кож:
3210 00
Краски и лаки прочие (включая эмали, политуры и клеевые краски); готовые водные пигменты, используемые для отделки кож:
CTH
3211
Готовые сиккативы
3211 00
Готовые сиккативы
CTH
3212
Пигменты (включая металлические порошки и хлопья), диспергированные в неводных средах, жидкие или пастообразные, используемые при производстве красок (включая эмали); фольга для тиснения; красители и прочие красящие вещества, расфасованные в формы или упаковки для розничной продажи:
3212 10
– фольга для тиснения
CTH
3212 90
– прочие
CTH
3213
Краски художественные, используемые художниками, студентами или для оформления вывесок, лессировочные краски, краски для досуга и аналогичные продукты в таблетках, тюбиках, банках, флаконах, лотках или в аналогичных формах или упаковках:

3305 30
– шашқа арналған лактар
CTH
3305 90
– өзгелері
CTH
3306
Тiс протездерiн бекiтетiн ұнтақтар мен пасталарды қоса алғанда, ауыз қуысы немесе тiстердiң тазалығына арналған заттар; бөлшек сату үшiн жеке орамдағы тiстердiң аралығын тазалау үшiн пайдаланылатын жiптер (тіс шыты):
3306 10
– тiс тазалайтын заттар
CTH
3306 20
– тістердің араларын тазалау үшін пайдаланылатын жіптер (тіс жібегі)
CTH
3306 90
– өзгелері
CTH
3307
Қырынардан бұрын, қырыну кезiнде немесе қырынғаннан кейiн пайдаланылатын құралдар, жеке мақсаттағы дезодоранттар, ванна қабылдауға арналған құрамдар, шаш алатын құралдар және басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген өзге де парфюмерлiк, косметикалық және иіс заттары, хош иістендірілген немесе хош иістендірілмеген, дезинфекциялық қасиеттерi бар немесе жоқ үй-жайларға арналған дезодоранттар:
3307 10
– қырынардан бұрын, қырыну кезiнде немесе қырынғаннан кейiн пайдаланылатын құралдар
CTH
3307 20
– жеке мақсаттағы дезодоранттар мен антиперспиранттар
CTH
3307 30
– хош иістендірілген тұздар мен ванна қабылдауға арналған өзге де құрамдар
CTH
– дiни рәсiмдерге арналған жағымды иiстердi қоса алғанда,үй-жайлардың ауасын хош иістендіру немесе тазартуға:
3307 41
– – жанған кезде иіс тарататын "агарбаттилер" және өзге де жағымды иістер
CTH
3307 49
– – өзгелері
CTH
3307 90
– өзгелері:
CTH немесе VAC 50%
34 топ
Сабын, беттік органикалық белсенді заттар, жуу заттары, майлау материалдары, жапсыруға не дайын балауыздар, тазалауға немесе жылтыратуға арналған құрамдар, балауыз шамдар және ұқсас бұйымдар, жабыстыруға арналған пасталар, пластилин, "тіс дәрігерлік балауыз" және гипс негізіндегі тіс дәрігерлік құрамдар
3401
Сабын; кесек, кесік түрінде немесе нысандалған түрде, құрамында сабын болатын немесе болмайтын, сабын ретінде қолданылатын, беттік органикалық белсенді заттар; бөлшек сату үшін буып түйілген, сұйық немесе крем түріндегі, құрамында сабын болатын немесе болмайтын беттік белсенді органикалық заттар мен денені жууға арналған құралдар; сабын немесе жуғыш зат сіңірілген қағаз, мақта, киіз немесе фетр және тоқымалық емес материалдар:
– сабын және кесектер, кесіктер немесе нысандалған бұйым және қағаз түріндегі беттік-белсенді органикалық заттар және құралдар; сабынмен немесе жуғыш зат сіңірілген мақта, киіз немесе фетр және тоқымалық емес материалдар
3401 11
– – иiс сабын (дәрiлiк заттардан тұратын сабынды қоса алғанда):
CTH немесе VAC 40 %
3401 19
– – өзгелері
CTH немесе VAC 40 %
3401 20
– басқа нысандардағы сабындар
CTH немесе VAC 40 %
3401 30
– бөлшек сату үшiн буып түйілген сұйық немесе крем түрiндегi, құрамында сабын болатын немесе болмайтын беттiк-белсендi органикалық заттар мен дененi жууға арналған құралдар
CTH немесе VAC 40 %

3305 30
– лаки для волос
CTH
3305 90
– прочие
CTH
3306
Средства для гигиены полости рта или зубов, включая фиксирующие порошки и пасты для зубных протезов; нитки, используемые для очистки межзубных промежутков (зубной шелк), в индивидуальной упаковке для розничной продажи:
3306 10
– средства для чистки зубов
CTH
3306 20
– нитки, используемые для очистки межзубных промежутков (зубной шелк)
CTH
3306 90
– прочие
CTH
3307
Средства, используемые до, во время или после бритья, дезодоранты индивидуального назначения, составы для принятия ванн, средства для удаления волос и прочие парфюмерные, косметические или туалетные средства, в другом месте не поименованные или не включенные; дезодоранты для помещений, ароматизированные или неароматизированные, обладающие или не обладающие дезинфицирующими свойствами:
3307 10
– средства, используемые до, во время или после бритья
CTH
3307 20
– дезодоранты и антиперспиранты индивидуального назначения
CTH
3307 30
– ароматизированные соли и прочие составы для принятия ванн
CTH
– средства для ароматизации или дезодорирования воздуха помещений, включая благовония для религиозных обрядов:
3307 41
– – "агарбатти" и прочие благовония, распространяющие запах при горении
CTH
3307 49
– – прочие
CTH
3307 90
– прочие:
CTH или VAC 50%
Группа 34
Мыло, поверхностно-активные органические вещества, моющие средства, смазочные материалы, искусственные и готовые воски, составы для чистки или полировки, свечи и аналогичные изделия, пасты для лепки, пластилин, "зубоврачебный воск" и зубоврачебные составы на основе гипса
3401
Мыло; поверхностно-активные органические вещества и средства, применяемые в качестве мыла, в форме брусков, кусков или в виде формованных изделий, содержащие или не содержащие мыло; поверхностно-активные органические вещества и средства для мытья кожи в виде жидкости или крема и расфасованные для розничной продажи, содержащие или не содержащие мыло; бумага, вата, войлок или фетр и нетканые материалы, пропитанные или покрытые мылом или моющим средством:
– мыло и поверхностно-активные органические вещества и средства в форме брусков, кусков или в виде формованных изделий и бумага, вата, войлок или фетр и нетканые материалы, пропитанные или покрытые мылом или моющим средством:
3401 11
– – туалетные (включая содержащие лекарственные средства):
CTH или VAC 40 %
3401 19
– – прочие
CTH или VAC 40 %
3401 20
– мыло в прочих формах
CTH или VAC 40 %
3401 30
– поверхностно-активные органические вещества и средства для мытья кожи в виде жидкости или крема, расфасованные для розничной продажи, содержащие или не содержащие мыло
CTH или VAC 40 %

3402
Беттiк-белсендi органикалық заттар (сабыннан басқа); беттiк-белсендi құралдар, жуғыш заттар (қосалқы жуғыш заттарды қоса алғанда) және тазалайтын, құрамында сабын болатын немесе болмайтын құралдар (3401 тауарлық позициясының құралдарынан басқа):
– бөлшек сату үшін буып түйілген немесе буып түйілмеген беттiк-белсендi органикалық заттар:
3402 11
– – аниондықтар:
CTH
3402 12
– – катиондықтар
CTH
3402 13
– – ионогендік еместер
CTH немесе VAC 40 %
3402 19
– – өзгелері
CTH
3402 20
– бөлшек сату үшiн буып түйілген құралдар
CTH
3402 90
– өзгелері
CTH
3403
Жақпа материалдары (кескіш жабдықтар үшін жақпа– салқындатқыш эмульсияларды, болттар мен гайкаларды бұрауды жеңілдететін құралдарды, татты кетіруге арналған құралдар мен жақпалар негізіндегі бұйымдарды қалыптан алып шығуды жеңілдететін татқа қарсы құралдар мен препараттарды қоса алғанда) және битуминоздық жыныстардан алынған негізгі құрамдас бөліктер ретінде 7 салм. %-дан не одан көп мұнай не мұнай өнімдері бар құралдардан өзге, тоқыма материалдарын, теріні, жүнді жақпа маймен және маймен өңдеу үшін пайдаланылатын құралдар:
– құрамында битуминоздық жыныстардан алынған, мұнай немесе мұнай өнiмдерi бар
3403 11
– – тоқыма материалдары, былғары, жүн немесе басқа материалдарды өңдеуге арналған құралдар
CTH
3403 19
– – өзгелері
CTH
– өзгелері:
3403 91
– – тоқыма материалдары, былғары, жүн немесе басқа материалдарды өңдеуге арналған құралдар
CTH
3403 99
– – өзгелері
CTH немесе VAC 50 %
3404
Жасанды балауыздар және дайын балауыздар:
3404 20
– полиоксиэтиленнен (полиэтиленгликольден) жасалған
CTH
3404 90
– өзгелері
CTH немесе VAC 50 %
3405
3404 тауарлық позициясының балауыздарынан басқа, аяқ киімге арналған вакстар мен кремдер, жиһаз, едендер, автомобиль кузовтары, шыны не металға арналған жылтыратпалар (полироль) және мастикалар, тазартқыш пасталар, ұнтақтар және ұқсас құралдар (оның ішінде, осындай құралдар сіңірілген мақта, киіз не фетр, тоқымалық емес материалдар, кеуекті пластмассалар не кеуекті резеңке):
3405 10
– аяқ киiмге немесе терiге арналған вакстар, кремдер және ұқсас құралдар
CTH
3405 20
– ағаш жиhаз, едендер не ағаштан жасалған басқа бұйымдардың күтiмiне арналған жылтыратпалар, мастикалар және ұқсас құралдар
CTH
3405 30
– металдарды жылтырататын құралдардан басқа, автомобиль кузовтарына арналған жылтыратпа полирольдер және ұқсас құралдар
CTH
3405 40
– тазартқыш пасталар мен ұнтақтар және басқа да тазартқыш құралдар
CTH
3405 90
– өзгелері:
CTH
3406
Балауыз шамдар, жiңiшке балауыз шамдар және ұқсас бұйымдар
3406 00
Балауыз шамдар, жiңiшке балауыз шамдар және ұқсас бұйымдар
CTH

3402
Вещества поверхностно-активные органические (кроме мыла); поверхностно-активные средства, моющие средства (включая вспомогательные моющие средства) и средства чистящие, содержащие или не содержащие мыло (кроме средств товарной позиции 3401):
– вещества поверхностно-активные органические, расфасованные или не расфасованные для розничной продажи:
3402 11
– – анионные:
CTH
3402 12
– – катионные
CTH
3402 13
– – неионогенные
CTH или VAC 40 %
3402 19
– – прочие
CTH
3402 20
– средства, расфасованные для розничной продажи
CTH
3402 90
– прочие
CTH
3403
Материалы смазочные (включая смазочно-охлаждающие эмульсии для режущих инструментов, средства для облегчения вывинчивания болтов или гаек, средства для удаления ржавчины или антикоррозионные средства и препараты для облегчения выемки изделий из форм, изготовленные на основе смазок) и средства, используемые для масляной или жировой обработки текстильных материалов, кожи, меха или прочих материалов, кроме средств, содержащих в качестве основных компонентов 70 мас.% или более нефти или нефтепродуктов, полученных из битуминозных пород:
– содержащие нефть или нефтепродукты, полученные из битуминозных пород
3403 11
– – средства для обработки текстильных материалов, кожи, меха или прочих материалов
CTH
3403 19
– – прочие
CTH
– прочие:
3403 91
– – средства для обработки текстильных материалов, кожи, меха или прочих материалов
CTH
3403 99
– – прочие
CTH или VAC 50 %
3404
Воски искусственные и готовые воски:
3404 20
– из полиоксиэтилена (полиэтиленгликоля)
CTH
3404 90
– прочие
CTH или VAC 50 %
3405
Ваксы и кремы для обуви, полироли и мастики для мебели, полов, автомобильных кузовов, стекла или металла, чистящие пасты и порошки и аналогичные средства (в том числе бумага, вата, войлок или фетр, нетканые материалы, пористые пластмассы или пористая резина, пропитанные или покрытые такими средствами), кроме восков товарной позиции 3404:
3405 10
– ваксы, кремы и аналогичные средства для обуви или кожи
CTH
3405 20
– полироли, мастики и аналогичные средства для ухода за деревянной мебелью, полами или прочими изделиями из дерева
CTH
3405 30
– полироли и аналогичные средства для автомобильных кузовов, кроме полирующих средств для металлов
CTH
3405 40
– чистящие пасты и порошки и прочие чистящие средства
CTH
3405 90
– прочие:
CTH
3406
Свечи, тонкие восковые свечки и аналогичные изделия
3406 00
Свечи, тонкие восковые свечки и аналогичные изделия
CTH

3407
Балаларға арналған пластилиндi қоса алғанда, мүсіндеу пасталары; "тiс дәрiгерлiк балауызы" немесе бөлшек сату үшін жиынтықтарға, орамдарға буып-түйілген немесе плитка түрiндегі, таға нысанындағы, кесектердегi немесе ұқсас нысандардағы тiстiң көшiрме бедерiн алуға арналған құрамдар; гипс (кальциленген гипс не кальций сульфаты) негiзiндегi өзге де тiс дәрiгерлiк мақсаттарға арналған құрамдар
3407 00
Балаларға арналған пластилиндi қоса алғанда, мүсіндеу пасталары; "тiс дәрiгерлiк балауызы" немесе бөлшек сату үшін жиынтықтарға, орамдарға буып-түйілген немесе плитка түрiндегі, таға нысанындағы, кесектердегi немесе ұқсас нысандардағы тiстiң көшiрме бедерiн алуға арналған құрамдар; гипс (кальциленген гипс не кальций сульфаты) негiзiндегi өзге де тiс дәрiгерлiк мақсаттарға арналған құрамдар
CTH
35 топ
Ақуызды заттар; өзгертiлген крахмалдар; желiмдер; ферменттер
l

3407
Пасты для лепки, включая пластилин для детской лепки; "зубоврачебный воск" или составы для получения слепков зубов, расфасованные в наборы, в упаковки для розничной продажи или в виде плиток, в форме подков, в брусках или аналогичных формах; составы для зубоврачебных целей прочие на основе гипса (кальцинированного гипса или сульфата кальция)
3407 00
Пасты для лепки, включая пластилин для детской лепки; "зубоврачебный воск" или составы для получения слепков зубов, расфасованные в наборы, в упаковки для розничной продажи или в виде плиток, в форме подков, в брусках или аналогичных формах; составы для зубоврачебных целей прочие на основе гипса (кальцинированного гипса или сульфата кальция)
CTH
Группа 35
Белковые вещества; модифицированные крахмалы; клеи; ферменты
l

3501
Казеин, казеинаттар және казеиннiң басқа да туындылары; казеиндiк желiмдер:
3501 10
– казеин
CTH
3501 90
– өзгелері
CTH
3502
Альбуминдер (салмағы құрғақ затқа қайта есептегенде 80%-дан астам сарысулық ақуыздары бар, екi немесе одан көп қойылтылған сарысулық ақуызды қоса алғанда), альбуминаттар және альбуминнiң басқа да туындылары
– жұмыртқа альбумині:
3502 11
– – кептірілген:
CTH
3502 19
– – өзгесі
CTH
3502 20
– екі немесе одан астам сарысу ақуыздарының концентраттарын қоса алғанда, сүт альбумині
CTH
3502 90
– өзгелері
CTH
3503
Желатин (оның ішінде тік бұрыштыны (төрт бұрыштыны қоса алғанда) табақтарда, сырттай өңдеумен немесе өңдеусіз, боялған немесе боялмаған) және желатиннің туындылары; балық желімі; жануарлардан алынған өзге желімдер, 3501 тауарлық позициясындағы казеиндiктерден басқа:
3503 00
Желатин (оның ішінде тік бұрыштыны (төрт бұрыштыны қоса алғанда) табақтарда, сырттай өңдеумен немесе өңдеусіз, боялған немесе боялмаған) және желатиннің туындылары; балық желімі; жануарлардан алынған өзге желімдер, 3501 тауарлық позициясындағы казеиндiктерден басқа:
CTH
3504
Пептондар және олардың туындылары; басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген ақуыздық заттар және олардың өзге туындылары; терiден немесе бас-сирақтан жасалған ұнтақ, хромдалған немесе хромдалмаған
3504 00
Пептондар және олардың туындылары; басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген ақуыздық заттар және олардың өзге туындылары; терiден немесе бас-сирақтан жасалған ұнтақ, хромдалған немесе хромдалмаған
CTH
3505
Декстриндер және өзгертілген өзге крахмалдар (мысалы, алдын ала желатинделген немесе күрделі эфирге айналған); крахмалдар немесе декстриндер, немесе өзгертілген өзге крахмалдар негізінде алынған желімдер:
3505 10
– декстриндер және өзгертiлген өзге крахмалдар
CTH
3505 20
– желімдер
CTH
3506
Дайын желiмдер мен өзге де адгезивтер, басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген; желiмдер немесе адгезивтер ретiнде қолдануға жарамды, желiмдер немесе адгезивтер ретіндегі, таза салмағы 1 килограмнан аспайтын бөлшек сату үшiн буып түйілген өнiмдер:
3506 10
– желiмдер немесе адгезивтер ретiнде қолдануға жарамды, желiмдер немесе адгезивтер ретіндегі, таза салмағы 1 килограмнан аспайтын бөлшек сату үшiн буып түйілген өнiмдер
CTH
– өзгелері:
3506 91
– – 3901-3913 тауарлық позицияларының полимерлерi немесе каучук негiзiндегi адгезивтер
CTH
3506 99
– – өзгелері
CTH
3507
Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген ферменттер; ферменттік препараттар:
3507 10
– реннин және оның концентраты
CTH
3507 90
– өзгелері:
CTH
36 топ
Жарылғыш заттар; пиротехникалық бұйымдар; сiрiңкелер; пирофорлық қорытпалар; кейбiр жанғыш заттар

3501
Казеин, казеинаты и прочие производные казеина; клеи казеиновые:
3501 10
– казеин
CTH
3501 90
– прочие
CTH
3502
Альбумины (включая концентраты двух или более сывороточных белков, содержащих более 80 мас.% сывороточных белков в пересчете на сухое вещество), альбуминаты и прочие производные альбумина:
– альбумин яичный:
3502 11
– – высушенный
CTH
3502 19
– – прочий
CTH
3502 20
– альбумин молочный, включая концентраты двух или более сывороточных белков
CTH
3502 90
– прочие
CTH
3503
Желатин (в том числе в прямоугольных (включая квадратные) листах, с поверхностной обработкой или без обработки, окрашенный или неокрашенный) и производные желатина; клей рыбий; клеи прочие животного происхождения, кроме казеиновых товарной позиции 3501:
3503 00
Желатин (в том числе в прямоугольных (включая квадратные) листах, с поверхностной обработкой или без обработки, окрашенный или неокрашенный) и производные желатина; клей рыбий; клеи прочие животного происхождения, кроме казеиновых товарной позиции 3501:
CTH
3504
Пептоны и их производные; белковые вещества прочие и их производные, в другом месте не поименованные или не включенные; порошок из кожи, или голья, хромированный или нехромированный:
3504 00
Пептоны и их производные; белковые вещества прочие и их производные, в другом месте не поименованные или не включенные; порошок из кожи, или голья, хромированный или нехромированный:
CTH
3505
Декстрины и прочие модифицированные крахмалы (например, крахмалы, предварительно желатинизированные или превращенные в сложный эфир); клеи на основе крахмалов или декстринов, или прочих модифицированных крахмалов:
3505 10
– декстрины и прочие модифицированные крахмалы
CTH
3505 20
– клеи
CTH
3506
Готовые клеи и прочие готовые адгезивы, в другом месте не поименованные или не включенные; продукты, пригодные для использования в качестве клеев или адгезивов, расфасованные для розничной продажи в качестве клеев или адгезивов, нетто-массой не более 1 кг:
3506 10
– продукты, пригодные для использования в качестве клеев или адгезивов, расфасованные для розничной продажи в качестве клеев или адгезивов, нетто-массой не более 1 кг
CTH
– прочие:
3506 91
– – адгезивы на основе полимеров товарных позиций 3901 – 3913 или каучука
CTH
3506 99
– – прочие
CTH
3507
Ферменты; ферментные препараты, в другом месте не поименованные или не включенные:
3507 10
– реннин и его концентраты
CTH
3507 90
– прочие:
CTH
Группа 36
Взрывчатые вещества; пиротехнические изделия; спички; пирофорные сплавы; некоторые горючие вещества

3804 00
3803 тауарлық позициясындағы таллий майынан басқа, лигнин сульфонаттарын қоса алғанда, ағаш қоймалжыңын дайындау кезіңде қалатын, концентрацияланған немесе концентрацияланбаған, қантсыздандырылған немесе қантсыздандырылмаған, химиялық өнделген немесе өңделмеген сілті
CTH
3805
Сағыздық, сүректiк немесе сульфаттық скипидар, айдау жолымен немесе қылқан жапырақтылардың сүрегiн өңдеуден алынған өзге де терпендiк майлар; тазартылмаған дипентен; сульфаттық скипидар және тазартылмаған басқа парацимол; негiзi құрамдас бөлiк ретiнде альфа-терпие-нолы бар қарамай майы:
3805 10
– сағыздық, сүректік немесе сульфаттық скипидар
CTH
3805 90
– өзгелері
CTH
3806
Канифоль және шайырлық қышқылдар, және олардың туындылары; канифолдық спирт және канифолдық майлар; қайта балқытылған шайырлар
3806 10
– канифоль және шайырлық қышқылдар
CTH
3806 20
– канифоль аддуктарының тұздарынан басқа, канифолдың, шайырлық қышқылдардың немесе канифоль немесе шайырлық қышқылдар туындыларының тұздары
CTH
3806 30
– күрделi эфирлi шайырлар
CTH
3806 90
– өзгелері
CTH
3807
Сүректiк қарамай; сүректік қарамайдан алынған майлар; сүректiк креозот; сүректiк нафта; өсімдік пекi; сыра қайнату пекi және канифоль, шайырлық қышқылдар немесе өсiмдік пекiнiң негiзiндегi ұқсас өнiмдер:
3807 00
Сүректiк қарамай; сүректік қарамайдан алынған майлар; сүректiк креозот; сүректiк нафта; өсімдік пекi; сыра қайнату пекi және канифоль, шайырлық қышқылдар немесе өсiмдік пекiнiң негiзiндегi ұқсас өнiмдер:
CTH
3808
Инсектицидтер, родентицидтер, фунгицидтер, гербицидтер, өскіндерге қарсы құралдар және өсімдіктің өсyін реттеушілер, дайын препараттар немесе бұйымдар түрінде ұсынылған немесе бөлшек сатуға арналып нысандарға немесе орамдарға буып түйілген зарарсыздандыратын құралдар және оларға ұқсастылар (мысалы, күкіртпен өңделген таспа, білтелер мен балауыз шамдар, шыбындарға қарсы жабысқақ қағаз):
– осы топқа 1 қосалқы позицияға ескертпеде көрсетілген кенептер
380852
– – таза салмағы 300 г-нан аспайтын орамдардағы, ДДТ (ISO) (клофенотан (INN))
CTH
380859
– – өзгелері:
CTH
– – осы топқа 2 қосалқы позицияға ескертпеде көрсетілген тауарлар
380861
– – – – таза салмағы 300 г-нан аспайтын бастапқы орамдардағы
CTH
380862
– – таза салмағы 300 г-нан астам, бірақ 7,5 кг-нан аспайтын орамдардағы
CTH
380869
– – өзгелері:
CTH
– өзгелері:
3808 91
– – инсектицидтер
CTH немесе VAC 40 %
3808 92
– – фунгицидтер
CTH немесе VAC 40 %
3808 93
– – гербицидтер, өскiнге қарсы құралдар және өсiмдiктердiң өсуiн реттеушiлер:
CTH немесе VAC 40 %
3808 94
– – зарарсыздандыратын құралдар:
CTH
3808 99
– – өзгелері
CTH

3804 00
Щелок, остающийся при изготовлении древесной массы, концентрированный или неконцентрированный, обессахаренный или необессахаренный, химически обработанный или необработанный, включая сульфонаты лигнина, кроме таллового масла товарной позиции 3803
CTH
3805
Скипидар живичный, древесный или сульфатный и масла терпеновые прочие, получаемые путем перегонки или другой обработки древесины хвойных пород; дипентен неочищенный; скипидар сульфитный и пара-цимол неочищенный прочий; масло сосновое, содержащее альфа-терпинеол в качестве главного компонента:
3805 10
– скипидар живичный, древесный или сульфатный
CTH
3805 90
– прочие
CTH
3806
Канифоль и смоляные кислоты, и их производные; спирт канифольный и масла канифольные; переплавленные смолы:
3806 10
– канифоль и смоляные кислоты
CTH
3806 20
– соли канифоли, смоляных кислот или производных канифоли или смоляных кислот, кроме солей аддуктов канифоли
CTH
3806 30
– смолы сложноэфирные
CTH
3806 90
– прочие
CTH
3807
Деготь древесный; масла, полученные из древесного дегтя; креозот древесный; нафта древесная; пек растительный; пек пивоваренный и аналогичные продукты на основе канифоли, смоляных кислот или растительного пека:
3807 00
Деготь древесный; масла, полученные из древесного дегтя; креозот древесный; нафта древесная; пек растительный; пек пивоваренный и аналогичные продукты на основе канифоли, смоляных кислот или растительного пека:
CTH
3808
Инсектициды, родентициды, фунгициды, гербициды, противовсходовые средства и регуляторы роста растений, средства дезинфицирующие и аналогичные им, расфасованные в формы или упаковки для розничной продажи или представленные в виде готовых препаратов или изделий (например, ленты, обработанные серой, фитили и свечи, и бумага липкая от мух):
– товары, упомянутые в примечании к субпозициям 1 к данной группе:
380852
– – ДДТ (ISO) (клофенотан (INN)), в упаковках нетто-массой не более 300 г
CTH
380859
– – прочие:
CTH
– товары, упомянутые в примечании к субпозициям 2 к данной группе:
380861
– – в упаковках нетто-массой не более 300 г:
CTH
380862
– – в упаковках нетто-массой более 300 г, но не более 7,5 кг:
CTH
380869
– – прочие:
CTH
– прочие:
3808 91
– – инсектициды
CTH или VAC 40 %
3808 92
– – фунгициды
CTH или VAC 40 %
3808 93
– – гербициды, противовсходовые средства и регуляторы роста растени:
CTH или VAC 40 %
3808 94
– – средства дезинфицирующие
CTH
3808 99
– – прочие
CTH

3809
Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген өңдеу құралдары, бояуды жеделдетуге немесе бояғыштарды бекітуге арналған құралдар мен өзге де өнiмдер және тоқымашылық, қағаз, тepi өнеркәсiбiнде немесе ұқсас салаларда қолданылатын дайын препараттар (мысалы, өңдеуге немесе улауға арналған заттар):
3809 10
– крахмалды заттар негiзiнде
CTH
– өзгелері:
3809 91
– – тоқыма өнеркәсібінде немесе ұқсас салаларда қолданылатын
CTH
3809 92
– – қағаз өнеркәсібінде немесе ұқсас салаларда қолданылатын
CTH
3809 93
– – былғары өнеркәсібінде немесе ұқсас салаларда қолданылатын
CTH
3810
Металл беттерiн өңдеуге арналған препараттар; флюстер және төменгі температурада, жоғары температурада дәнекерлеуге немесе піcіpуге арналған өзге де қосалқы препараттар; төмен температурада, жоғары температурада дәнекерлеуге немесе пісіруге арналған, металдан немесе өзге де материалдардан тұратын ұнтақтар мен пасталар; элекгродтар мен шыбықтарды пісіруге арналған өзектер немесе жабындар ретінде қолданылатын материалдар:
3810 10
– металл беттерiн өңдеуге арналған препараттар; төмен температурада, жоғары температурада дәнекерлеуге немесе пiсiруге арналған, металдан немесе басқа материалдардан тұратын ұнтақтар мен пасталар
CTH
3810 90
– өзгелері:
CTH
3811
Антидетонаторлар, антиоксиданттар, шайыр түзуші тежегiштер, қоюлатқыштар, даттануға қарсы заттар және мұнай өнiмдерiне (бензиндi қоса алғанда) немесе мұнай өнiмдерi сияқты мақсаттарда пайдаланылатын басқа да сұйықтарға қосылатын өзге де дайын қоспалар
– антидетонаторлар:
3811 11
– – қорғасын қосылыстары негізінде
CTH
3811 19
– – өзгелері
CTH
– жағатын майларға қоспалар:
3811 21
– – құрамында битуминоздық жыныстардан алынған, мұнай немесе мұнай өнiмдерi бар
CTH немесе VAC 40 %
3811 29
– – өзгелері
CTH немесе VAC 40 %
3811 90
– өзгелері
CTH немесе VAC 40 %
3812
Көксағызды вулканизациялайтын дайын жеделдеткiштер; басқа жерде аталмаған және енгiзiлмеген көксағыз немесе пластмассаларға арналған құрамдық пластификаторлар; көк сағызға немесе пластмассаларға арналған құрамдық өзге де антиоксиданттар мен тұрақтандырғыштар:
3812 10
– каучукті вулканизациялауды дайын үдеткіштер
CTH
3812 20
– көксағыз немесе пластмассаға арналған құрама пластификаторлар
CTH
381231
– – 2,2,4-триметил-1,2-дигидрохинолин (ТМХ) олигомерлерінің қоспасы
CTH
381239
– – өзгелері
CTH
3813
Өрт сөндiргiштерге арналған құрамдар мен зарядтар; өрт сөндiруге арналып зарядталған гранаталар
3813 00
Өрт сөндiргiштерге арналған құрамдар мен зарядтар; өрт сөндiруге арналып зарядталған гранаталар
CTH
3814
Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген күрделi органикалық ерiткiштер мен сұйылтқыштар; бояулар мен лактарды кетiруге арналған дайын құрамдар:

3809
Средства отделочные, средства для ускорения крашения или фиксации красителей и продукты прочие и готовые препараты (например, вещества для обработки и протравы), применяемые в текстильной, бумажной, кожевенной промышленности или аналогичных отраслях, в другом месте не поименованные или не включенные:
3809 10
– на основе крахмалистых веществ
CTH
– прочие:
3809 91
– – применяемые в текстильной промышленности или аналогичных отраслях
CTH
3809 92
– – применяемые в бумажной промышленности или аналогичных отраслях
CTH
3809 93
– – применяемые в кожевенной промышленности или аналогичных отраслях
CTH
3810
Препараты для травления металлических поверхностей; флюсы и препараты вспомогательные прочие для низкотемпературной пайки, высокотемпературной пайки или для сварки; порошки и пасты для низкотемпературной пайки, высокотемпературной пайки или для сварки, состоящие из металла и прочих материалов; материалы, используемые в качестве сердечников или покрытий для сварочных электродов или прутков:
3810 10
– препараты для травления металлических поверхностей; порошки и пасты для низкотемпературной пайки, высокотемпературной пайки или для сварки, состоящие из металла и прочих материалов
CTH
3810 90
– прочие:
CTH
3811
Антидетонаторы, антиоксиданты, ингибиторы смолообразования, загустители, антикоррозионные вещества и присадки готовые прочие к нефтепродуктам (включая бензин) или другим жидкостям, используемым в тех же целях, что и нефтепродукты:
– антидетонаторы:
3811 11
– – на основе соединений свинца:
CTH
3811 19
– – прочие
CTH
– присадки к смазочным маслам:
3811 21
– – содержащие нефть или нефтепродукты, полученные из битуминозных пород
CTH или VAC 40 %
3811 29
– – прочие
CTH или VAC 40 %
3811 90
– прочие
CTH или VAC 40 %
3812
Ускорители вулканизации каучука готовые; составные пластификаторы для каучука или пластмасс, в другом месте не поименованные или не включенные; антиоксиданты и стабилизаторы составные прочие для каучука или пластмасс:
3812 10
– ускорители вулканизации каучука готовые
CTH
3812 20
– пластификаторы составные для каучука или пластмасс:
CTH
381231
– – смеси олигомеров 2,2,4-триметил-1,2-дигидрохинолина (ТМХ)
CTH
381239
– – прочие
CTH
3813
Составы и заряды для огнетушителей; гранаты для тушения пожаров, заряженные
3813 00
Составы и заряды для огнетушителей; гранаты для тушения пожаров, заряженные
CTH
3814
Растворители и разбавители сложные органические, в другом месте не поименованные или не включенные; готовые составы для удаления красок или лаков:

3814 00
Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген күрделi органикалық ерiткiштер мен сұйылтқыштар; бояулар мен лактарды кетiруге арналған дайын құрамдар:
CTH
3815
Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген реакцияларды қоздырғыштар, реакцияларды және катализаторларды жеделдеткiштер:
– тасығыштардағы катализаторлар
3815 11
– – құрамында белсендi компонент ретiнде никель немесе оның қосылыстары бар
CTH
3815 12
– –құрамында белсендi компонент ретiнде бағалы металдар немесе олардың қосылыстары бар
CTH
3815 19
– – өзгелері
CTH
3815 90
– өзгелері
CTH
3816
3801 тауарлық позициясындағы тауарлардан басқа, отқа төзiмдi цементтер, құрылыстық, бетондық және ұқсас құрамдық ерiтiндiлер
3816 00
3801 тауарлық позициясындағы тауарлардан басқа, отқа төзiмдi цементтер, құрылыстық, бетондық және ұқсас құрамдық ерiтiндiлер
CTH
3817
2707 немесе 2902 тауарлық позицияларындағы өнiмдерден басқа, араласқан алкилбензолдар және араласқан алкилнафталиндер:
3817 00
2707 немесе 2902 тауарлық позицияларындағы өнiмдерден басқа, араласқан алкилбензолдар және араласқан алкилнафталиндер:
CTH
3818
Электроникада диск, пластина немесе ұқсас нысандарда қолдануға арналған химиялық легирленген элементтер; электроникада қолдануға арналған химиялық легирленген қосылыстар
3818 00
Электроникада диск, пластина немесе ұқсас нысандарда қолдануға арналған химиялық легирленген элементтер; электроникада қолдануға арналған химиялық легирленген қосылыстар
CTH
3819
Битуминоздық жыныстардан алынған құрамында 70 салм.%-дан кем мұнай немесе мұнай өнiмдерi болатын немесе болмайтын гидравликалық тежегiш сұйықтары және гидравликалық берiлiстерге арналған өзге де дайын сұйықтар
3819 00
Битуминоздық жыныстардан алынған құрамында 70 салм.%-дан кем мұнай немесе мұнай өнiмдерi болатын немесе болмайтын гидравликалық тежегiш сұйықтары және гидравликалық берiлiстерге арналған өзге де дайын сұйықтар
CTH
3820
Антифриздер және мұздануға қарсы дайын сұйықтар
3820 00
Антифриздер және мұздануға қарсы дайын сұйықтар
CTH
3821
Микроорганизмдердi немесе өсімдік, адам немесе жануарлар жасушасын өсiруге немесе тіршілігін сақтауға арналған дайын өсірінді орталары (вирустар және ұқсастарды қоса алғанда)
3821 00
Микроорганизмдердi немесе өсімдік, адам немесе жануарлар жасушасын өсiруге немесе тіршілігін сақтауға арналған дайын өсірінді орталары (вирустар және ұқсастарды қоса алғанда)
CTH
3822
3002 немесе 3006 тауарлық позицияларындағы тауарлардан басқа, диагностикалық немесе төсенiшке орнатылған зертханалық реагенттер, дайын диагностикалық немесе төсенiшке орнатылған немесе орнатылмаған зертханалық реагенттер; сертификатталған эталондық материалдар

3814 00
Растворители и разбавители сложные органические, в другом месте не поименованные или не включенные; готовые составы для удаления красок или лаков:
CTH
3815
Инициаторы реакций, ускорители реакций и катализаторы, в другом месте не поименованные или не включенные:
– катализаторы на носителях:
3815 11
– – содержащие в качестве активного компонента никель или его соединения
CTH
3815 12
– – содержащие в качестве активного компонента драгоценные металлы или их соединения
CTH
3815 19
– – прочие
CTH
3815 90
– прочие
CTH
3816
Цементы огнеупорные, растворы строительные, бетоны и аналогичные составы, кроме товаров товарной позиции 3801
3816 00
Цементы огнеупорные, растворы строительные, бетоны и аналогичные составы, кроме товаров товарной позиции 3801
CTH
3817
Алкилбензолы смешанные и алкилнафталины смешанные, кроме продуктов товарной позиции 2707 или 2902:
3817 00
Алкилбензолы смешанные и алкилнафталины смешанные, кроме продуктов товарной позиции 2707 или 2902:
CTH
3818
Элементы химические легированные, предназначенные для использования в электронике, в форме дисков, пластин или в аналогичных формах; соединения химические легированные, предназначенные для использования в электронике:
3818 00
Элементы химические легированные, предназначенные для использования в электронике, в форме дисков, пластин или в аналогичных формах; соединения химические легированные, предназначенные для использования в электронике:
CTH
3819
Жидкости тормозные гидравлические и жидкости готовые прочие для гидравлических передач, не содержащие или содержащие менее 70 мас.% нефти или нефтепродуктов, полученных из битуминозных пород
3819 00
Жидкости тормозные гидравлические и жидкости готовые прочие для гидравлических передач, не содержащие или содержащие менее 70 мас.% нефти или нефтепродуктов, полученных из битуминозных пород
CTH
3820
Антифризы и жидкости антиобледенительные готовые
3820 00
Антифризы и жидкости антиобледенительные готовые
CTH
3821
Среды культуральные готовые для выращивания или поддержания жизнедеятельности микроорганизмов (включая вирусы и подобные) или клеток растений, человека или животных
3821 00
Среды культуральные готовые для выращивания или поддержания жизнедеятельности микроорганизмов (включая вирусы и подобные) или клеток растений, человека или животных
CTH
3822
Реагенты диагностические или лабораторные на подложке, готовые диагностические или лабораторные реагенты на подложке или без нее, кроме товаров товарной позиции 3002 или 3006; сертифицированные эталонные материалы

3822 00
3002 немесе 3006 тауарлық позицияларындағы тауарлардан басқа, диагностикалық немесе төсенiшке орнатылған зертханалық реагенттер, дайын диагностикалық немесе төсенiшке орнатылған немесе орнатылмаған зертханалық реагенттер; сертификатталған эталондық материалдар
CTH
3823
Өнеркәсiптiк монокарбондық май қышқылдары; тазалаудан кейiнгi қышқылдық майлар; өнеркәсiптiк майлы спирттер:
– өнеркәсiптiк монокарбондық май қышқылдары; тазалаудан кейiнгi қышқылдық майлар
3823 11
– – стеарин қышқылы
CTH
3823 12
– – олеин қышқылы
CTH
3823 13
– – талий майының тоң май қышқылдары
CTH
3823 19
– – өзгелері
CTH
3823 70
– өнеркәсіптік тоң май спирттері
CTH
3824
Құйма нысандарын немесе құйма сырықтарды өндіру үшін дайын байланыстырғыш заттар; басқа жерде аталмаған немесе енгізілмеген химиялық өнімдер мен препараттар, өнеркәсіптің химиялық немесе аралас салаларының өнімдері мен препараттары (табиғи өнімдердің қоспаларынан тұратын препараттарды қоса алғанда):
3824 10
– құйма қалыптары немесе құйма сырықтарды өндiруге арналған дайын байланыстырғыш заттар;
CTH
3824 30
– металдардың агломерирленбеген карбидтерi, өзара немесе басқа металды байланыстырғыш заттармен араласқан
CTH
3824 40
– цементтер, құрылыс ерiтiндiлерi немесе бетондарға арналған дайын қоспалар
CTH
3824 50
– отқа төзiмдi емес ерiтiндiлер мен бетондар:
CTH
3824 60
– 2905 44 қосымша позициясындағы сорбиттен басқа, сорбит:
CTH
– құрамында галогендi туынды метан, этан немесе пропан бар қоспалар
3824 71
– – құрамында хлорфторкөмірсутегі (ХФК) бар, гидрохлорфторкөмірсутегі (ГХФК), перфторкөмірсутегі (ПФК) немесе гидрофторкөмірсутегі (ГФК) мөлшері бар немесе жоқ
CTH
3824 72
– – құрамында бромхлордифторметан, бромтрифторметан немесе дибромтетрафторэтандар бар
CTH
3824 73
– – құрамында гидробромфторкөмірсутегі (ГБФК) бар немесе жоқ
CTH
3824 74
– – құрамында хлорфторкөмірсутегі (ХФК) бар, гидрохлорфтор-көмірсутегі (ГХФК), перфторкөмірсутегі (ПФК) немесе гидрофторкөмірсутегі (ГФК) мөлшері бар немесе жоқ, бірақ хлорфторкөмірсутегі (ХФК) мөлшері жоқ
CTH
3824 75
– – құрамында тетрахларид көміртегі бар
CTH
3824 76
– – құрамында 1,1,1-трихлорэтан (метилхлороформ) бар
CTH
3824 77
– – құрамында бромметан (ме-тилбромид немесе бромхлорметан бар
CTH
3824 78
– – құрамында перфторкөмірсутегі (ПФК) немесе гидрохлорфторкөмірсутегі (ГХФК) бар бірақ, хлорфторкөмірсутегі (ХФК) немесе гидрофторкөмірсутегі (ГФК) жоқ
CTH
3824 79
– – өзгелері
CTH
– құрамында оксиран (этиленоксид), полибромбифенилдер (ПББ), полихлорбифенилдер (ПХБ), полихлортерфенилдер (ПХТ) немесе трис(2,3-дибромпропил) фосфат бар қоспалар мен препараттар:

3822 00
Реагенты диагностические или лабораторные на подложке, готовые диагностические или лабораторные реагенты на подложке или без нее, кроме товаров товарной позиции 3002 или 3006; сертифицированные эталонные материалы
CTH
3823
Промышленные монокарбоновые жирные кислоты; кислотные масла после рафинирования; промышленные жирные спирты:
– промышленные монокарбоновые жирные кислоты; кислотные масла после рафинирования
3823 11
– – стеариновая кислота
CTH
3823 12
– – олеиновая кислота
CTH
3823 13
– – жирные кислоты таллового масла
CTH
3823 19
– – прочие
CTH
3823 70
– промышленные жирные спирты
CTH
3824
Готовые связующие вещества для производства литейных форм или литейных стержней; продукты и препараты химические, химической или смежных отраслей промышленности (включая препараты, состоящие из смесей природных продуктов), в другом месте не поименованные или не включенные:
3824 10
– готовые связующие вещества для производства литейных форм или литейных стержней
CTH
3824 30
– карбиды металлов неагломерированные, смешанные между собой или с другими металлическими связующими веществами
CTH
3824 40
– добавки готовые для цементов, строительных растворов или бетонов
CTH
3824 50
– неогнеупорные строительные растворы и бетоны:
CTH
3824 60
– сорбит, кроме сорбита субпозиции 2905 44:
CTH
– смеси, содержащие галогенированные производные метана, этана или пропана:
3824 71
– – содержащие хлорфторуглеводороды (ХФУ), содержащие или не содержащие гидрохлорфторуглеводороды (ГХФУ), перфторуглеводороды (ПФУ) или гидрофторуглеводороды (ГФУ)
CTH
3824 72
– – cодержащие бромхлордифторметан, бромтрифторметан или дибромтетрафторэтаны
CTH
3824 73
– – содержащие гидробромфторуглеводороды (ГБФУ)
CTH
3824 74
– – содержащие гидрохлорфторуглеводороды (ГХФУ), содержащие или не содержащие перфторуглеводороды (ПФУ) или гидрофторуглеводороды (ГФУ), но не содержащие хлорфторуглеводороды (ХФУ)
CTH
3824 75
– – содержащие тетрахлорид углерода
CTH
3824 76
– – содержащие 1,1,1- трихлорэтан (метилхлороформ)
CTH
3824 77
– – содержащие бромметан (метилбромид) или бромхлорметан
CTH
3824 78
– – содержащие перфторуглеводороды (ПФУ) или гидрофторуглеводороды (ГФУ), но не содержащие хлорфторуглеводороды (ХФУ) или гидрохлорфторуглеводороды (ГХФУ)
CTH
3824 79
– – прочие
CTH
– смеси и препараты, содержащие оксиран (этиленоксид), полибромбифенилы (ПББ), полихлорбифенилы (ПХБ), полихлортерфенилы (ПХТ) или трис(2,3-дибромпропил)фосфат:

4113
Басқа жануарлардың терiлерiнен алынған жүнсiз немесе түксіз, бөлiнген немесе бөлiнбеген, иленгеннен кейiн қосымша өңделген немесе пергаментке келтiрiлген түрiн қоса алғанда былғарылық краст түріндегі былғары , 4114 тауарлық позициясындағы былғарыдан басқа
4113 10
– ешкілердің немесе лақтардың
CTH
4113 20
– шошқалар
CTH
4113 30
– рептилиялар
CTH
4113 90
– өзгесі
CTH
4114
Күдepi (біріктірілген күдеріні қоca алғанда); сырланған былғары және сырланған ламинацияланған былғары; металдандырылған былғары
4114 10
– күдepi (біріктірілген күдеріні қоca алғанда)
CTH
4114 20
– сырланған былғары және сырланған ламинацияланған былғары, металдандырылған былғары
CTH
4115
Табиғи былғарының немесе былғарылық талшықтардың негізіндегі пластиналарда табақтар мен жолақтарда, немесе таспаларда, рулондағы немесе рулонсыз қиысты былғары; былғарыдан жасалған бұйымдарды өндіру үшін жарамсыз, табиғи немесе қиысты былғарының қиықтары және басқа қалдықтары; былғарылық шаң, ұнтақ және ұн
4115 10
– табиғи былғарының немесе былғарылы талшықтардың негізіндегі пластиналарда, табақтар мен жолақтарда, немесе таспаларда, рулондағы немесе рулонсыз қиысты былғары
CTH
4115 20
– былғарыдан жасалған бұйымдарды өндіру үшін жарамсыз, табиғи немесе қиысты былғарының қиықтары және басқа қалдықтары; былғарылық шаң, ұнтақ және ұн
WO
42 топ
Былғарыдан жасалған бұйымдар; ер-тұрман бұйымдары және әбзел; жолкерек-жарақтары, әйел сөмкілері және ұқсас тауарлар; жануарлардың ішектерінен жасалған бұйымдар (жібек көбелегі фибрионынан алынған талшықтан басқа)
4201
Кез– келген материалдан жасалған, кез– келген жануapлapға арналған ер– тұрман бұйымдары мен әбзел (жанқайыстарды, тізгіндерді, тізеқаптарды, тұмылдырықтарды, аттардың жапқыштарын, артпалы қапшықтарды, иттердің жапқыштарын және ұқсас бұйымдарды қоса алғанда)
4201 00
Кез– келген материалдан жасалған, кез– келген жануapлapға арналған ер– тұрман бұйымдары мен әбзел (жанқайыстарды, тізгіндерді, тізеқаптарды, тұмылдырықтарды, аттардың жапқыштарын, артпалы қапшықтарды, иттердің жапқыштарын және ұқсас бұйымдарды қоса алғанда)
СС
4202
Жол цифрлықтар, шабадандар, әйелдердің шағын сөмке– шабадандары, іс қағаздарына арналған кейстер, портфельдер, арқаға асатын мектеп сөмкелері, көзілдіріктерге, дүрбілерге, фотоаппараттарға, музыкалық аспаптарға, мылтықтарға арналған қаптар, тапанша қап және ұқсас қаптар; жол сөмкелері, азық– түліктерге немесе сусындарға арналған термос– сөмкелер, косметикаға арналған сөмкелер, жолдорбалар, әйел сөмкелері, шаруашылыққа арналған сөмкелер, әмиян, шиландар, географиялық карталарға арналған қабылар, портсигарлар, кисеттер, жұмысшы аспаптарына арналған сөмкелер, спорттық сөмкелер, шишаларға арналған құтылар, зергерлік бұйымдарға арналған қобдишалар, опа салғыштар, кескіш заттарға арналған қынылар және табиғи немесе қиысты былғарыдан, пластмасса табақтарынан, тоқымалық материалдардан, вулканизацияланған талшықтардан немесе қатырмадан жасалған, не болмаса тұтастай немесе жартылай сондай материалдармен немесе қағазбен жабылған ұқсас бұйымдар:
– жол цифрлықтар, шабадандар, әйелдердiң шағын сөмке-шабадандары, iс қағаздарына арналған кейстер, портфельдер, арқаға асатын мектеп сөмкелерi және ұқсас бұйымдар:

4113
Кожа, дополнительно обработанная после дубления или в виде кожевенного краста, включая выделанную под пергамент, из шкур прочих животных, без шерстного или волосяного покрова, двоеная или недвоеная, кроме кожи товарной позиции 4114:
4113 10
– коз или козлят
CTH
4113 20
– свиней
CTH
4113 30
– рептилий
CTH
4113 90
– прочая
CTH
4114
Замша (включая комбинированную замшу); кожа лаковая и кожа лаковая ламинированная; кожа металлизированная:
4114 10
– замша (включая комбинированную замшу):
CTH
4114 20
– кожа лаковая и кожа лаковая ламинированная; кожа металлизированная
CTH
4115
Кожа композиционная на основе натуральной кожи или кожевенных волокон в пластинах, листах или полосах, или лентах, в рулонах или не в рулонах; обрезь и прочие отходы натуральной или композиционной кожи, непригодные для производства изделий из кожи; кожевенные пыль, порошок и мука:
4115 10
– кожа композиционная на основе натуральной кожи или кожевенных волокон в пластинах, листах или полосах, или лентах, в рулонах или не в рулонах
CTH
4115 20
– обрезь и прочие отходы натуральной или композиционной кожи, непригодные для производства изделий из кожи; кожевенные пыль, порошок и мука
WO
Группа 42
Изделия из кожи; шорно-седельные изделия и упряжь; дорожные принадлежности, дамские сумки и аналогичные им товары; изделия из кишок животных (кроме волокна из фиброина шелкопряда)
4201
Изделия шорно-седельные и упряжь для любых животных (включая постромки, поводья, наколенники, намордники, попоны, переметные сумы, собачьи попоны и аналогичные изделия), изготовленные из любого материала
4201 00
Изделия шорно-седельные и упряжь для любых животных (включая постромки, поводья, наколенники, намордники, попоны, переметные сумы, собачьи попоны и аналогичные изделия), изготовленные из любого материала
СС
4202
Саквояжи, чемоданы, дамские сумки-чемоданчики, кейсы для деловых бумаг, портфели, школьные ранцы, футляры для очков, биноклей, фотоаппаратов, музыкальных инструментов, ружей, кобура и аналогичные изделия; сумки дорожные, сумки-термосы для пищевых продуктов или напитков, сумочки для косметики, рюкзаки, дамские сумки, сумки хозяйственные, портмоне, кошельки, футляры для географических карт, портсигары, кисеты, сумки для рабочего инструмента, сумки спортивные, футляры для бутылок, шкатулки для ювелирных изделий, пудреницы, футляры для режущих предметов и аналогичные изделия, из натуральной или композиционной кожи, из листов пластмассы, текстильных материалов, вулканизованных волокон или картона или полностью или преимущественно покрытые такими материалами или бумагой:
– саквояжи, чемоданы, дамские сумки-чемоданчики, кейсы для деловых бумаг, портфели, школьные ранцы и аналогичные изделия:

4408 10
– қылқан жапырақты тұқымдастар
СС
– басқа тропикалық тұқымдастардың сүрегінен жасалған
4408 31
– – күңгірт-қызыл сүрегі бар шорея, ақшыл-қызыл сүрегі бар шорея және шорея бакау:
СС
4408 39
– – өзгелері
СС
4408 90
– өзгелері
СС
4409
Пішінделген ұзын тақтай түріндегі (иректелген, қиысқан жіктері бар, шпунтталған, шеттері ойылған, жартылай шеңберлі калевкалар түріндегі, қосылысы бар (бір қалыпқа келтірілген, дөңгеленген немесе соған ұқсас) кез келген жиек, ұштарындағы немесе тегістіктегі, сүргіленген немесе сүргіленбеген, жылтыратылған немесе жылтыратылмаған, ұштары жалғанған немесе жалғанбаған қылқан жапырақты кесу материалдары (еденді паркетпен жабуға арналған, жиналмаған тақтайшаларды және фриздерді қоса алғанда):
4409 10
– қылқан жапырақтылар
СС
– жапырақтылар:
4409 21
– – бамбуктан
СС
440922
– – басқа тропикалық тұқымдастардың сүрегінен жасалған
СС
4409 29
– – өзгелері
СС
4410
Сүректен немесе басқа да сүректелген материалдан жасалған, қарамаймен немесе басқа да байланыстырылатын органикалық заттармен қанықтырылған немесе қанықтырылмаған ағаш жонатын тақтайшалар (мысалы, жонуға бағдарланған (OSB ) тақтайшалар немесе вафельді тақтайшалар):
– сүректен
4410 11
– – ағаш жонатын тақтайшалар
СС
4410 12
– – жонуға бағдарланған тақтайшалар (OSB)
СС
4410 19
– – өзгелері
СС
4410 90
– өзгелері
СС
4411
Қарамай немесе басқа да органикалық заттар үстемеленген сүректен немесе басқа да сүректелген материалдан жасалған тақтайшалар:
– орташа тығыздықтағы (MDF) сүрек талшықты тақтайшалар:
4411 12
– – қалыңдығы 5 мм-ден аспайтын
СС
4411 13
– – қалыңдығы 5 мм-ден астам, бірақ 9 мм-ден аспайтын
СС
4411 14
– – қалыңдығы 9 мм-ден астам
СС
– өзгелері:
4411 92
– – тығыздығы 0,8 г/см 3 -ден астам
СС
4411 93
– – тығыздығы 0,5 г/см 3 -тен асатын, бірақ 0,8 г/см 3 -ден аспайтын
СС
4411 94
– – тығыздығы 0,5 г/см -ден 3 аспайтын
СС
4412
Желімделген фанера, фанера панельдері және қабатталған сүректен жасалған ұқсас материалдар:
4412 10
– бамбуктан
СС
– тек сүрек жапырақтарынан тұратын (бамбукты қоспағанда), әрқайсысының қалыңдығы 6 мм-ден аспайтын желімделген фанера:
4412 31
– – осы топтың қосалқы позицияларына 2 қосымша ескертпесінде көрсетілген тропикалық тұқымдас сүрегінен ең болмағанда бір сыртқы қабаты бар
СС
441233
– – қандыағаш (Alnus spp.), шаған (Fraxinus spp.), шамшат (Fagus spp.), қайың (Betula spp.), шие (Prunus spp.), талшын (Castanea spp.), шегіршін (Ulmus spp.), эвкалипт (Eucalyptus spp.), гикори (Carya spp.), атбас талшын (Aesculus spp.), жөке (Tilia spp.), үйеңкі (Acer spp.), емен (Quercus spp.), платан (Platanus spp.), терек пен көктерек (Populus spp.), робиния (Robinia spp.), лириодендрон (Liriodendron spp.) немесе жаңғақ (Juglans spp.) тұқымдасы түрлерінен ең болмағанда бір сыртқы қабаты бар, өзгесі
СС

4408 10
– хвойных пород
СС
– из древесины тропических пород:
4408 31
– – шорея с темно-красной древесиной, шорея с бледно-красной древесиной и шорея бакау
СС
4408 39
– – прочие
СС
4408 90
– прочие
СС
4409
Пиломатериалы (включая планки и фриз для паркетного покрытия пола, несобранные) в виде профилированного погонажа (с гребнями, пазами, шпунтованные, со стесанными краями, с соединением в виде полукруглой калевки, фасонные, закругленные или аналогичные) по любой из кромок, торцов или плоскостей, обработанные или не обработанные строганием, шлифованием, имеющие или не имеющие торцевые соединения:
4409 10
– хвойные
СС
– лиственные:
4409 21
– – из бамбука
СС
440922
– – из древесины тропических пород
СС
4409 29
– – прочие
СС
4410
Плиты древесно-стружечные, плиты с ориентированной стружкой (OSB) и аналогичные плиты (например, вафельные плиты) из древесины или других одревесневших материалов, пропитанные или не пропитанные смолами или другими органическими связующими веществами:
– из древесины:
4410 11
– – плиты древесно-стружечные
СС
4410 12
– – плиты с ориентированной стружкой (OSB)
СС
4410 19
– – прочие
СС
4410 90
– прочие
СС
4411
Плиты древесно-волокнистые из древесины или других одревесневших материалов с добавлением или без добавления смол или других органических веществ:
– плиты древесно-волокнистые средней плотности (MDF):
4411 12
– – толщиной не более 5 мм
СС
4411 13
– – толщиной более 5 мм, но не более 9 мм
СС
4411 14
– – толщиной более 9 мм
СС
– прочие:
4411 92
– – плотностью более 0,8 г/см³
СС
4411 93
– – плотностью более 0,5 г/см³, но не более 0,8 г/см³
СС
4411 94
– – плотностью не более 0,5 г/см³
СС
4412
Фанера клееная, панели фанерованные и аналогичные материалы из слоистой древесины:
4412 10
– из бамбука
СС
– фанера клееная прочая, состоящая исключительно из листов древесины (кроме бамбука), толщина каждого из которых не более 6 мм:
4412 31
– – имеющая, по крайней мере, один наружный слой из древесины тропических пород, указанных в примечании 2 к субпозициям данной группы
СС
441233
– – прочая, имеющая, по крайней мере, один наружный слой из древесины лиственных пород видов ольха (Alnus spp.), ясень (Fraxinus spp.), бук (Fagus spp.), береза (Betula spp.), вишня (Prunus spp.), каштан (Castanea spp.), вяз (Ulmus spp.), эвкалипт (Eucalyptus spp.), гикори (Carya spp.), конский каштан (Aesculus spp.), липа (Tilia spp.), клен (Acer spp.), дуб (Quercus spp.), платан (Platanus spp.), тополь и осина (Populus spp.), робиния (Robinia spp.), лириодендрон (Liriodendron spp.) или орех (Juglans spp.)
СС

4802 10
– қолдан құйылған қағаз және картон
CTH
4802 20
– фото–, жылу– немесе электрсезгіш қағаз немесе картонға негіз ретінде қолданылатын қағаз және картон
CTH
4802 40
– қағаз-тұсқағаз үшiн негiз
CTH
– құрамында механикалық немесе химиялық механикалық әдіспен алынған талшықтары жоқ, немесе құрамында сондай талшықтар талшықтардың жалпы массасының 10% астам емес өзге қағаз және картон
4802 54
– – 1 м2 салмағы 40 г-нан кем
CTH
4802 55
– – 1 м2 салмағы 40 г немесе одан астам, бірақ 150 г-нан аспайтын, рулондардағы
CTH
4802 56
– – 1 м2 салмағы 40 г немесе одан астам, бірақ 150 г-нан аспайтын парақтардың бір бетінің көлемі 435 мм-ден аспайтын, ал екінші беті жазылған түрде 297 мм-ден аспайтын
CTH
4802 57
– – 1 м2 салмағы 40 г немесе одан астам, бірақ 150 г-нан аспайтын өзгелері
CTH
4802 58
– – 1 м2 салмағы 150 г-нан астам
CTH
– құрамында механикалық немесе химиялық механикалық әдіспен алынған талшықтары жоқ, немесе құрамында сондай талшықтар талшықтардың жалпы массасының 10% астам өзге қағаз және картон
4802 61
– – рулондағы
CTH
4802 62
– – бір жағының мөлшері 435мм-ден аспайтын, екіншісі 297 мм-ден аспайтын жазылған күйдегі парақтарда
CTH
4802 69
– – өзгелері
CTH
4803
Крепирлерленген немесе крепирленбеген, гофрленген немесе гофрленбеген, батырылып бедерленген немесе батырылып бедерленбеген, перфорацияланған немесе перфорацияланбаған, үстiңгi бетi боялған немесе боялмаған, басылған немесе басылмаған орамдардағы немесе парақтардағы дәретхана қағазы, сулық немесе бет сүртуге арналған сулық, сүлгi немесе жаялықтар және шаруашылық-тұрмыстық немесе санитариялық-гигиеналық мақсаттардағы қағаздың басқа түрлерi, целлюлоза мақта және целлюлоза талшығынан жасалған жайма қағаз:
4803 00
Крепирлерленген немесе крепирленбеген, гофрленген немесе гофрленбеген, батырылып бедерленген немесе батырылып бедерленбеген, перфорацияланған немесе перфорацияланбаған, үстiңгi бетi боялған немесе боялмаған, басылған немесе басылмаған орамдардағы немесе парақтардағы дәретхана қағазы, сулық немесе бет сүртуге арналған сулық, сүлгi немесе жаялықтар және шаруашылық-тұрмыстық немесе санитариялық-гигиеналық мақсаттардағы қағаздың басқа түрлерi, целлюлоза мақта және целлюлоза талшығынан жасалған жайма қағаз:
CTH
4804
4802 немесе 4803-тауарлық позициясында көрсетiлгендерден басқа, рулондардағы немесе парақтардағы крафт-қағаз және борланбаған крафт-картон:
– крафт-лайнер:
4804 11
– – ағартылмаған
CTH
4804 19
– – өзгесі
CTH
– қапшық крафт-қағаз:
4804 21
– – ағартылмаған
CTH
4804 29
– – өзгесі
CTH
– 1 м 2 салмағы 150 г немесе одан да кем крафт-қағаз және крафт-картон

4802 10
– бумага и картон ручного отлива
CTH
4802 20
– бумага и картон, используемые как основа для фото- , тепло- или электрочувствительной бумаги или картона
CTH
4802 40
– бумага – основа для обоев
CTH
– бумага и картон прочие, не содержащие волокон, полученных механическим или химико-механическим способом, или с содержанием таких волокон не более 10% от общей массы волокна:
4802 54
– – массой 1 м2 менее 40 г
CTH
4802 55
– – массой 1 м2 40 г или более, но не более 150 г в рулонах
CTH
4802 56
– – массой 1 м2 40 г или более, но не более 150 г в листах с размером одной стороны не более 435 мм, а другой – не более 297 мм в развернутом виде
CTH
4802 57
– – прочие массой 1 м2 40 г или более, но не более 150 г
CTH
4802 58
– – массой 1 м2 более 150 г
CTH
– бумага и картон прочие, с содержанием волокон, полученных механическим или химико-механическим способом, более 10% от общей массы волокна:
4802 61
– – в рулонах
CTH
4802 62
– – в листах с размером одной стороны не более 435 мм, а другой – не более 297 мм в развернутом виде
CTH
4802 69
– – прочие
CTH
4803
Бумажные туалетные салфетки или салфетки для лица, полотенца или пеленки и другие виды бумаги хозяйственно-бытового или санитарно-гигиенического назначения, целлюлозная вата и полотно из целлюлозных волокон, крепированные или некрепированные, гофрированные или негофрированные, тисненые или нетисненые, перфорированные или неперфорированные, с окрашенной или неокрашенной поверхностью, напечатанные или ненапечатанные, в рулонах или листах:
4803 00
Бумажные туалетные салфетки или салфетки для лица, полотенца или пеленки и другие виды бумаги хозяйственно-бытового или санитарно-гигиенического назначения, целлюлозная вата и полотно из целлюлозных волокон, крепированные или некрепированные, гофрированные или негофрированные, тисненые или нетисненые, перфорированные или неперфорированные, с окрашенной или неокрашенной поверхностью, напечатанные или ненапечатанные, в рулонах или листах:
CTH
4804
Крафт-бумага и крафт-картон немелованные, в рулонах или листах, кроме указанных в товарной позиции 4802 или 4803:
– крафт-лайнер:
4804 11
– – небеленый
CTH
4804 19
– – прочий
CTH
– крафт-бумага мешочная:
4804 21
– – небеленая
CTH
4804 29
– – прочая
CTH
– крафт-бумага и крафт-картон прочие, массой 1 м2 150 г или менее:

4808 90
– өзгелері
CTH
4809
Басылған немесе басылмаған көшіретін қағаз, өзі көшіретін қағаз және өзге көшіретін немесе ауыстырылатын қағаз (көшірмелік аппараттардың трафареттеріне немесе офсеттік пластиналарға арналған қапталған немесе сіңірілген қағазды қосқанда), рулонда немесе парақта:
4809 20
– өз-өзінен көшіретін қағаз
CTH
4809 90
– өзгесі:
CTH
4810
Бір немесе екі жағынан каолинмен (қытайдың саз балшығы) немесе өзге органикалық емес заттармен қапталған, байланыстырушы затты қолдана немесе қолданбай, және қандай да бір өзге қаптаусыз, боялған немесе боялмаған, сәнделген немесе сәнделмеген бетпен, басылған немесе басылмаған қағаз және картон, кез келген өлшемді рулонда немесе тік бұрышты (төрт бұрыштыны қосқанда) парақта:
– құрамында талшықтар жоқ, механикалық немесе химиялық-механикалық әдіспен алынған, немесе құрамында сондай талшықтар талшықтардың жалпы массасының 10% артық емес, хаттар, басуға немесе басқа графикалық мақсаттарда қолданылатын қағаз және картон:
4810 13
– – рулондардағы:
CTH
4810 14
– – бір жағының мөлшері 435 мм-ден аспайтын, басқасы жазылған түрінде 297 мм-ден аспайтын парақтарда:
CTH
4810 19
– – өзгелері:
CTH
– механикалық немесе химиялық-механикалық әдіспен алынған, талшықтарының жалпы салмағының 10%-нан аспайтын құрамында талшықтары бар хат, баспа немесе басқа да графикалық мақсаттар үшін пайдаланылатын қағаз және картон:
4810 22
– – борланған салмағы жеңіл қағаз:
CTH
4810 29
– – өзгелері:
CTH
– хаттарға, баспаға немесе басқа графикалық мақсаттарға арналған крафт-қағаз және крафт-картон
4810 31
– – бүкіл массасы бойынша біркелкі ағартылған және талшықтың жалпы салмағынан 95%-дан астамын химиялық әдіспен алынған, салмағы 1 м² 150 г немесе одан кем сүрек талшықтары құрайтын
CTH
4810 32
– – бүкіл массасы бойынша біркелкі ағартылған және талшықтың жалпы салмағынан 95%-дан астамын химиялық әдіспен алынған, 1 м² салмағы 150 г немесе одан астам сүрек талшықтары құрайтын
CTH
4810 39
– – өзгелері
CTH
– өзге қағаз және картон
4810 92
– – көп қабатты
CTH
4810 99
– – өзгелері
CTH
4811
4803, 4809 немесе 4810-тауарлық позицияларындағыдан басқа, рулондардағы немесе кез-келген мөлшердегi төртбұрышты (шаршыны қоса алғанда) парақтардағы, жабындысы бар сiңірілген, ламинацияланған, боялған немесе әшекейленген целлюлоза талшықтарынан жасалған қағаз, картон, целлюлоза мақтасы және кенеп:
4811 10
– гудрондалған, битумдалған немесе асфальтталған қағаз және картон
CTH
– гуммирленген немесе жабысқақ қағаз және картон:
4811 41
– – өзі жабысатын
CTH
4811 49
– – өзгелері
CTH
– жабындысы, сіңірмесі бар немесе пластмассадан ламинацияланған (желімді қоспағанда) қағаз және картон

4808 90
– прочие
CTH
4809
Бумага копировальная, самокопировальная и прочая копировальная или переводная бумага (включая покрытую или пропитанную бумагу для трафаретов копировальных аппаратов или офсетных пластин), напечатанная или ненапечатанная, в рулонах или листах:
4809 20
– бумага самокопировальная
CTH
4809 90
– прочая:
CTH
4810
Бумага и картон, покрытые с одной или с обеих сторон каолином (китайской глиной) или другими неорганическими веществами, с использованием связующего вещества или без него, и без какого-либо другого покрытия, с окрашенной или неокрашенной, декорированной или недекорированной поверхностью, напечатанные или ненапечатанные, в рулонах или прямоугольных (включая квадратные) листах любого размера:
– бумага и картон, используемые для письма, печати или других графических целей, не содержащие волокон, полученных механическим или химико-механическим способом, или с содержанием таких волокон не более 10% от общей массы волокна:
4810 13
– – в рулонах:
CTH
4810 14
– – в листах с размером одной стороны не более 435 мм, а другой – не более 297 мм в развернутом виде:
CTH
4810 19
– – прочие:
CTH
– бумага и картон, используемые для письма, печати или других графических целей, с содержанием волокон, полученных механическим или химико-механическим способом, более 10% от общей массы волокна:
4810 22
– – бумага мелованная легковесная:
CTH
4810 29
– – прочие:
CTH
– крафт-бумага и крафт-картон, кроме используемых для письма, печати или других графических целей:
4810 31
– – беленые равномерно в массе и в которых более 95% от общей массы волокна составляют древесные волокна, полученные химическим способом, массой 1 м2 150 г или менее
CTH
4810 32
– – беленые равномерно в массе и в которых более 95% от общей массы волокна составляют древесные волокна, полученные химическим способом, массой 1 м2 более 150 г:
CTH
4810 39
– – прочие
CTH
– бумага и картон прочие:
4810 92
– – многослойные
CTH
4810 99
– – прочие
CTH
4811
Бумага, картон, целлюлозная вата и полотно из целлюлозных волокон, с покрытием, пропитанные, ламинированные, с окрашенной или декорированной поверхностью или напечатанные, в рулонах или прямоугольных (включая квадратные) листах любого размера, кроме товаров товарной позиции 4803, 4809 или 4810:
4811 10
– бумага и картон гудронированные, битуминизированные или асфальтированные
CTH
– бумага и картон гуммированные или клейкие:
4811 41
– – самоклеящиеся:
CTH
4811 49
– – прочие
CTH
– бумага и картон с покрытием, пропиткой или ламинированные пластмассой (за исключением клеев):

4811 51
– – ағартылған, 1 м2 салмағы 150 г-нан астам
CTH
4811 59
– – өзгелері
CTH
4811 60
– жабылған немесе балауыз, парафин, стеарин, май немесе глицерин сіңірілген қағаз және картон
CTH
4811 90
– целлюлоза мақтасы және целлюлоза талшығынан жасалған жайма қағаз, картон, өзгелері
CTH
4812
Блоктар, тақталар және қағаз массасынан жасалған сүзгі тілімшелер
4812 00
Блоктар, тақталар және қағаз массасынан жасалған сүзгі тілімшелер
CTH
4813
Кітапшалардың немесе түтікшелердің мөлшері мен нысаны бойынша кесілген немесе кесілмеген папиростық қағаз:
4813 10
– кітапшалар немесе трубкалар нысанындағы
CTH
4813 20
– ені 5 см-ден аспайтын рулондардағы
CTH
4813 90
– өзгесі:
CTH
4814
Тұсқағаз және ұқсас қабырға жабындылары; терезелерге арналған мөлдір қағаз:
4814 20
– қағаздан жасалған, беткі жағы бүршікті, батырылған, бедерлі, боялған, басып салынған суреттері бар немесе өзге тәсілмен пластмасса қабатымен әшекейленген тұсқағаз және ұқсас қабырға жабындылары
CTH
4814 90
– өзгелері:
CTH
[4815]
4816
Қораптар салынған немесе салынбаған көшіретін, өзі көшіретін және өзге де көшіретін қағаз немесе ауыстырылатын қағаз (4809 тауарлық позициясындағы қағаздардан басқа), көшірмелік аппараттарына арналған трафареттер және қағаздан жасалған офсеттік тілімшелер:
4816 20
– өз-өзінен көшіретін қағаз
CTH, 48.09 қоспағанда
4816 90
– өзгелері
CTH
4817
Қағаздан немесе картоннан жасалған конверттер, хатқа арналған карточкалар, суретсіз почталық ашық хаттар мен хат жазысуға арналған карточкалар; қағаздан немесе картоннан жасалған қағаз, кеңсе керек-жарақтарының жиынтығын құрайтын қораптар, сөмкелер, футлярлар мен компендиумдар:
4817 10
– конверттер
CTH
4817 20
– хатқа арналған карточкалар, суреті жоқ ашық хаттар мен хат жазысуға арналған карточкалар
CTH
4817 30
– қағаздан немесе картоннан құрамында қағаз кеңселік жабдықтары бар қораптар, сөмкелер, футлярлар және компендиумдер
CTH, 48.03 қоспағанда
4818
Енi 36 см-нен аспайтын рулондардағы немесе мөлшерi немесе нысаны бойынша кесiлген шаруашылық-тұрмыстық немесе санитарлық-гигиеналық мақсаттарға арналған целлюлоза талшықтарынан жасалған дәретхана қағазы және ұқсас қағаздар, целлюлоза матасы немесе жайма қағаз; бет орамалдары, косметикалық салфеткалар, сүлгiлер, дастархандар, майлықтар, бала жаялықтары, тампондар, ақжаймалар және шаруашылық-тұрмыстық немесе санитарлық-гигиеналық немесе медициналық мақсаттарға арналған ұқсас бұйымдар, қағаз массасынан, қағаздан, целлюлоза матасынан немесе целлюлоза талшықтарынан жасалған, жайма қағаздан жасалған киiм заттары мен керек-жарақтары:
4818 10
– дәретхана қағазы:
CTH, 48.03 қоспағанда

4811 51
– – беленые, массой 1 м2 более 150 г
CTH
4811 59
– – прочие
CTH
4811 60
– бумага и картон с покрытием или пропиткой из воска, парафина, стеарина, масла или глицерина
CTH
4811 90
– бумага, картон, целлюлозная вата и полотно из целлюлозных волокон, прочие
CTH
4812
Блоки, плиты и пластины фильтровальные, из бумажной массы
4812 00
Блоки, плиты и пластины фильтровальные, из бумажной массы
CTH
4813
Бумага папиросная, нарезанная или не нарезанная по размеру или в форме книжечек или трубок:
4813 10
– в форме книжечек или трубок
CTH
4813 20
– в рулонах шириной не более 5 см
CTH
4813 90
– прочая:
CTH
4814
Обои и аналогичные настенные покрытия; бумага прозрачная для окон:
4814 20
– обои и аналогичные настенные покрытия, состоящие из бумаги, покрытой с лицевой стороны зернистым, тисненым, окрашенным, с отпечатанным рисунком или иным способом декорированным слоем пластмассы
CTH
4814 90
– прочие:
CTH
[4815]
4816
Бумага копировальная, самокопировальная и прочая копировальная или переводная бумага (кроме бумаги товарной позиции 4809), трафареты для копировальных аппаратов и офсетные пластины из бумаги, упакованные или не упакованные в коробки:
4816 20
– бумага самокопировальная
CTH, за исключением из 4809
4816 90
– прочие
CTH
4817
Конверты, карточки для писем, почтовые открытки без рисунков и карточки для переписки, из бумаги или картона; коробки, сумки, футляры и компендиумы, из бумаги или картона, содержащие наборы бумажных канцелярских принадлежностей:
4817 10
– конверты
CTH
4817 20
– карточки для писем, почтовые открытки без рисунков и карточки для переписки
CTH
4817 30
– коробки, сумки, футляры и компендиумы, из бумаги или картона, содержащие наборы бумажных канцелярских принадлежностей
CTH
4818
Бумага туалетная и аналогичная бумага, целлюлозная вата или полотно из целлюлозных волокон хозяйственно-бытового или санитарно-гигиенического назначения, в рулонах шириной не более 36 см или разрезанные по размеру или форме; носовые платки, косметические салфетки, полотенца, скатерти, салфетки, простыни и аналогичные изделия хозяйственно-бытового, санитарно-гигиенического или медицинского назначения, предметы одежды и принадлежности к одежде, из бумажной массы, бумаги, целлюлозной ваты или полотна из целлюлозных волокон:
4818 10
– бумага туалетная:
CTH, за исключением из 4803

4818 20
– бет орамалдар, косметикалық сулықтар немесе бетке арналған сулық және сүлгі:
CTH, 48.03 қоспағанда
4818 30
– дастархандар мен майлықтар
CTH, 48.03 қоспағанда
4818 50
– киім заттары және киімге керек-жарақтар
CTH, 48.03 қоспағанда
4818 90
– өзгелері:
CTH
4819
Қағаздан, картоннан, целлюлоза мақтасынан немесе целлюлоза талшықтарынан жасалған жайма қағаздан жасалған үлкен картондар, жәшіктер, қораптар, қапшықтар, пакеттер және басқа да орауыш ыдыстар; мекемелерде, дүкендерде немесе ұқсас мақсаттарда пайдаланылатын қағаздан немесе картоннан жасалған картотекаларға арналған науалар және ұқсас бұйымдар:
4819 10
– гофрленген қағаздан немесе гофрленген картоннан жасалған картондар, жәшіктер және қораптар
CTH
4819 20
– гофрленбеген қағаздан немесе гофрленбеген картоннан жасалған жинамалы картондар, жәшіктер және қораптар
CTH
4819 30
– ені 40 см немесе одан да астам негіздегі қапшықтар мен пакеттер:
CTH
4819 40
– кулиді қоса алғанда өзге де қапшықтар мен пакеттер
CTH
4819 50
– грампластинкаларға арналған конверттерді қоса алғанда, өзге де орамалар
CTH
4819 60
– картотекаға арналған қораптар, хаттарға арналған науалар, мекемелерде, дүкендерде немесе ұқсас мақсаттарда құжаттарды сақтауға арналған жәшіктер және ұқсас бұйымдар
CTH
4820
Қағаздан немесе картоннан жасалған тiркеу журналдары, бухгалтерлiк кiтаптар, қойын кiтаптары, тапсырыс кiтаптары, түбiртек кiтаптары, хаттарға, естелiк жазбаға арналған блокноттар, күнделiктер және ұқсас бұйымдар, дәптерлер, сорғыш қағазы, алынбалы қаптауышы бар блокноттар (жұлынбалы парақтарға және басқаларға арналған) блокноттар, папкалар, құжат тiгiлетiн папкалар, өздiгiнен көшiру iс бланкiлерi, парақтап салынған көшiру жиынтығы және басқа да кеңсе тауарлары; қағаздан немесе картоннан жасалған үлгiге арналған немесе топтамаға арналған альбомдар және кiтаптарға арналған мұқабалар:
4820 10
– тiркеу журналдары, бухгалтерлiк кiтаптар, қойын кiтаптары, тапсырыс кiтаптары, түбiртек кiтаптары, хаттарға, естелiк жазбаға арналған блокноттар, күнделiктер және ұқсас бұйымдар
CTH
4820 20
– дәптерлер
CTH
4820 30
– алынбалы мұқабалар (кітаптарға арналған тыстан басқа), папкалар және құжаттар тігілетін папкалар
CTH
4820 40
– өздігінен көшіру іс бланкілері және парақтап салынған көшіру жиынтығы
CTH
4820 50
– үлгіге немесе топтамаға арналған альбомдар
CTH
4820 90
– өзгелері
CTH
4821
Басылған немесе басылмаған қағаздан немесе картоннан жасалған жапсырмалардың және этикеткалардың барлық түрлері:
4821 10
– басылған
CTH
4821 90
– өзгелері
CTH
4822
Қағаз массасынан жасалған орауыш, шарғылар, шпулалар және ұқсас ұстағыштар, қағаздар немесе (перфорацияланған немесе перфорацияланбаған, арматурланған немесе арматурланбаған):

4818 20
– платки носовые, косметические салфетки или салфетки для лица и полотенца:
CTH, за исключением из 4803
4818 30
– скатерти и салфетки
CTH, за исключением из 4803
4818 50
– предметы одежды и принадлежности к одежде
CTH, за исключением из 4803
4818 90
– прочие:
CTH
4819
Картонки, ящики, коробки, мешки, пакеты и другая упаковочная тара, из бумаги, картона, целлюлозной ваты или полотна из целлюлозных волокон; коробки для картотек, лотки для писем и аналогичные изделия, из бумаги или картона, используемые в учреждениях, магазинах или в аналогичных целях:
4819 10
– картонки, ящики и коробки, из гофрированной бумаги или гофрированного картона
CTH
4819 20
– картонки, ящики и коробки, складывающиеся, из негофрированной бумаги или негофрированного картона
CTH
4819 30
– мешки и пакеты с шириной у основания 40 см или более:
CTH
4819 40
– мешки и пакеты прочие, включая кули
CTH
4819 50
– прочие упаковки, включая конверты для грампластинок
CTH
4819 60
– коробки для картотек, лотки для писем, ящики для хранения документов и аналогичные изделия, используемые в учреждениях, магазинах или в аналогичных целях
CTH
4820
Журналы регистрационные, бухгалтерские книги, записные книжки, книги заказов, квитанционные книжки, блокноты для писем, памятных записок, дневники и аналогичные изделия, тетради, блокноты с промокательной бумагой, съемные переплеты (для отрывных листов или другие), папки, скоросшиватели, самокопировальные деловые бланки, полистно проложенные копировальные наборы и прочие канцелярские товары, из бумаги или картона; альбомы для образцов или для коллекций и обложки для книг, из бумаги или картона:
4820 10
– журналы регистрационные, бухгалтерские книги, записные книжки, книги заказов, квитанционные книжки, блокноты для писем, памятных записок, дневники и аналогичные изделия:
CTH
4820 20
– тетради
CTH
4820 30
– переплеты съемные (кроме обложек для книг), папки и скоросшиватели
CTH
4820 40
– самокопировальные деловые бланки и полистно проложенные копировальные наборы
CTH
4820 50
– альбомы для образцов или коллекций
CTH
4820 90
– прочие
CTH
4821
Ярлыки и этикетки всех видов, из бумаги или картона, напечатанные или ненапечатанные:
4821 10
– напечатанные
CTH
4821 90
– прочие
CTH
4822
Бобины, катушки, шпули и аналогичные держатели, из бумажной массы, бумаги или картона (перфорированные или неперфорированные, армированные или неармированные):

4822 10
– тоқыма жіптерді орауға пайдаланылатын
CTH
4822 90
– өзгелері
CTH
4823
Мөлшері немесе нысаны бойынша кесілген қағаз, картон, целлюлоза мақтасы және өзге де целлюлоза талшықтарынан жасалған жайма қағаз; қағаз массасынан жасалған бұйымдар, қағаздар, картондар, целлюлоза мақтасы немесе целлюлоза талшықтарынан жасалған жайма қағаз, өзгелері:
4823 20
– сүзетін қағаз және картон
CTH, 4805.05 қоспағанда
4823 40
– рулондардағы , парақтардағы және дискідегі аспаптарды тіркеу үшін бағандар бөлінген қағаздар
CTH
– қағаздан немесе картоннан жасалған поднос, тостаған, тәрелке, кесе және ұқсас бұйымдар:
4823 61
– – бамбуктан
CTH
4823 69
– – өзгелері
CTH
4823 70
– қағаз массасынан жасалған, құйылған немесе сығымдалған бұйымдар
CTH
4823 90
– өзгелері
CTH
49 топ
Баспа кітаптары, газеттер, репродукциялар және полиграфия өнеркәсібінің басқа да бұйымдары; қолжазбалар, машинкамен басылған мәтіндер және жоспарлар
4901
Баспа кітаптары, брошюралар, мұқабаланған немесе бөлек парақтар түріндегі үнпарақтар және ұқсас баспа материалдары:
4901 10
– жеке парақ түріндегі фальцтелген немесе фальцтелмеген
CTH
– өзгелері:
4901 91
– – сөздіктер және энциклопедиялар және олардың шығарылу сериясы
CTH
4901 99
– – өзгелері
CTH
4902
Суретті немесе суретсіз, жарнамалық материалдары бар немесе жоқ газеттер, журналдар және басқа да мерзімді басылымдар
4902 10
– аптасына кемінде төрт рет шығарылатын
CTH
4902 90
– өзгелері
CTH
4903
Балалардың сурет кітабы, сурет салуға арналған немесе бояуға арналған кітаптар
4903 00
Балалардың сурет кітабы, сурет салуға арналған немесе бояуға арналған кітаптар
CTH
4904
Басылған немесе қолжазба, мұқабаланған немесе мұқабаланбаған, безендірілген немесе безендірілмеген ноталар
4904 00
Басылған немесе қолжазба, мұқабаланған немесе мұқабаланбаған, безендірілген немесе безендірілмеген ноталар
CTH
4905
Атластарды қоса алғанда, басылған географиялық және гидрографиялық карталар немесе барлық түрдегі ұқсас карталар, топографиялық жоспарлар және глобустар
4905 10
– глобустар
CTH
– өзгелері:
4905 91
– – кітап түрінде
CTH
4905 99
– – өзгелері
CTH
4906
Сәулет, инженерлік, өнеркәсіптік, коммерциялық, топографиялық немесе ұқсас мақсаттарға арналған түпнұсқаны білдіретін, қолмен орындалған жоспарлар мен сызбалар; қолжазба мәтіндері; сенсибилизациялы қағаздағы фоторепродукциялар және жоғарыда аталған тауарлардың көшірілген даналары
4906 00
Сәулет, инженерлік, өнеркәсіптік, коммерциялық, топографиялық немесе ұқсас мақсаттарға арналған түпнұсқаны білдіретін, қолмен орындалған жоспарлар мен сызбалар; қолжазба мәтіндері; сенсибилизациялы қағаздағы фоторепродукциялар және жоғарыда аталған тауарлардың көшірілген даналары
CTH

4822 10
– используемые для намотки текстильных нитей
CTH
4822 90
– прочие
CTH
4823
Бумага, картон, целлюлозная вата и полотно из целлюлозных волокон, прочие, нарезанные по размеру или форме; изделия из бумажной массы, бумаги, картона, целлюлозной ваты или полотна из целлюлозных волокон, прочие:
4823 20
– бумага и картон фильтровальные
CTH, за исключением из 4805 40
4823 40
– бумага разграфленная для регистрирующих приборов, в рулонах, листах и дисках
CTH
– подносы, блюда, тарелки, чашки и аналогичные изделия, из бумаги или картона:
4823 61
– – из бамбука
CTH
4823 69
– – прочие
CTH
4823 70
– изделия из бумажной массы, литые или прессованные
CTH
4823 90
– прочие
CTH
Группа 49
Печатные книги, газеты, репродукции и другие изделия полиграфической промышленности; рукописи, машинописные тексты и планы
4901
Печатные книги, брошюры, листовки и аналогичные печатные материалы, сброшюрованные или в виде отдельных листов:
4901 10
– в виде отдельных листов, сфальцованные или несфальцованные
CTH
– прочие:
4901 91
– – словари, энциклопедии и их серийные выпуски
CTH
4901 99
– – прочие
CTH
4902
Газеты, журналы и прочие периодические издания, иллюстрированные или неиллюстрированные, содержащие или не содержащие рекламный материал:
4902 10
– издаваемые не менее четырех раз в неделю
CTH
4902 90
– прочие
CTH
4903
Книги-картинки, книги для рисования или для раскрашивания, детские
4903 00
Книги-картинки, книги для рисования или для раскрашивания, детские
CTH
4904
Ноты, печатные или рукописные, в переплете или непереплетенные, иллюстрированные или неиллюстрированные
4904 00
Ноты, печатные или рукописные, в переплете или непереплетенные, иллюстрированные или неиллюстрированные
CTH
4905
Карты географические и гидрографические или аналогичные карты всех видов, включая атласы, настенные карты, топографические планы и глобусы, отпечатанные:
4905 10
– глобусы
CTH
– прочие:
4905 91
– – в виде книг
CTH
4905 99
– – прочие
CTH
4906
Планы и чертежи для архитектурных, инженерных, промышленных, коммерческих, топографических или аналогичных целей, представляющие собой оригиналы, выполненные от руки; тексты рукописные; фоторепродукции на сенсибилизированной бумаге и подкопирочные экземпляры вышепоименованных товаров
4906 00
Планы и чертежи для архитектурных, инженерных, промышленных, коммерческих, топографических или аналогичных целей, представляющие собой оригиналы, выполненные от руки; тексты рукописные; фоторепродукции на сенсибилизированной бумаге и подкопирочные экземпляры вышепоименованных товаров
CTH

4907
Танылған номиналды құны бар немесе болатын елде жойылмаған, ағымдағы немесе жаңадан шығарылған пошталық маркалар, баж маркалары немесе ұқсас маркалар; елтаңбалы қағаздар, банкноттар; чек кітапшалары; акциялар,облигациялар немесе бондар және құнды қағаздардың ұқсас түрлері:
4907 00
Танылған номиналды құны бар немесе болатын елде жойылмаған, ағымдағы немесе жаңадан шығарылған пошталық маркалар, баж маркалары немесе ұқсас маркалар; елтаңбалы қағаздар, банкноттар; чек кітапшалары; акциялар,облигациялар немесе бондар және құнды қағаздардың ұқсас түрлері:
CTH
4908
Аудару суреттері (декалькомания):
4908 10
– әйнектелуге қабілетті аудару суреттері (декалькомания)
CTH
4908 90
– өзгелері
CTH
4909
Басылған немесе суретпен безендірілген почталық ашық хаттар; құттықтаулар, сәлемдемелер немесе хабарламалар басылған, суретпен безендірілмеген, конверті бар немесе конвертсіз, әшекейленген немесе әшекейленбеген карточкалар
4909 00
Басылған немесе суретпен безендірілген почталық ашық хаттар; құттықтаулар, сәлемдемелер немесе хабарламалар басылған, суретпен безендірілмеген, конверті бар немесе конвертсіз, әшекейленген немесе әшекейленбеген карточкалар
CTH
4910
Жыртпалыны қоса алғанда, басылған күнтізбелердің барлық түрлері
4910 00
Жыртпалыны қоса алғанда, басылған күнтізбелердің барлық түрлері
CTH
4911
Баспа репродукцияларын және фотосуреттерді қоса алғанда, басқа да баспа өнімдері
4911 10
– жарнама саудасының материалдары, тауар каталогы және ұқсас өнімдер
CTH
– өзгесі:
4911 91
– – репродукциялар, сызбалар және фотосуреттер
CTH
4911 99
– – өзгелері
CTH
50 топ
Жібек
5001
Тарқатуға жарамды жібек құртының пілләлері
5001 00
Тарқатуға жарамды жібек құртының пілләлері
CC
5002
Тазартылмаған жібек (ширатылмаған)
5002 00
Тазартылмаған жібек (ширатылмаған)
CC
5003
Жібек қалдықтары (тарқатуға жарамсыз, пілләларды қоса алғанда, піллә жіптерінің қалдықтары мен ыдыратылған шикізат)
5003 00
Жібек қалдықтары (тарқатуға жарамсыз, пілләларды қоса алғанда, піллә жіптерінің қалдықтары мен ыдыратылған шикізат)
WO
5004
Бөлшек сату үшін буып түйілмеген жібек жібі (жібек қалдықтарынан жасалған иірімжіпті қоспағанда):
5004 00
Бөлшек сату үшін буып түйілмеген жібек жібі (жібек қалдықтарынан жасалған иірімжіпті қоспағанда):
CTH
5005
Бөлшек сату үшін буып түйілмеген жібек жібі қалдықтарынан жасалған иірімжіп:
5005 00
Бөлшек сату үшін буып түйілмеген жібек жібі қалдықтарынан жасалған иірімжіп:
CTH
5006
Бөлшек сату үшін буып түйілген, жібек қалдықтарынан жасалған жібек жібі және иірімжіп; жібек құртының фиброинынан жасалған талшық
5006 00
Бөлшек сату үшін буып түйілген, жібек қалдықтарынан жасалған жібек жібі және иірімжіп; жібек құртының фиброинынан жасалған талшық
CC

4907
Почтовые марки, марки госпошлин или аналогичные марки, негашеные, текущего или нового выпуска в стране, в которой они имеют или будут иметь признанную номинальную стоимость; гербовая бумага; банкноты; чековые книжки; акции, облигации или боны и аналогичные виды ценных бумаг:
4907 00
Почтовые марки, марки госпошлин или аналогичные марки, негашеные, текущего или нового выпуска в стране, в которой они имеют или будут иметь признанную номинальную стоимость; гербовая бумага; банкноты; чековые книжки; акции, облигации или боны и аналогичные виды ценных бумаг:
CTH
4908
Картинки переводные (декалькомания):
4908 10
– картинки переводные (декалькомания), способные стекловаться
CTH
4908 90
– прочие
CTH
4909
Открытки почтовые печатные или иллюстрированные; карточки с напечатанными поздравлениями, посланиями или сообщениями, иллюстрированные или неиллюстрированные, с конвертами или без конвертов, с украшениями или без украшений
4909 00
Открытки почтовые печатные или иллюстрированные; карточки с напечатанными поздравлениями, посланиями или сообщениями, иллюстрированные или неиллюстрированные, с конвертами или без конвертов, с украшениями или без украшений
CTH
4910
Печатные календари всех видов, включая отрывные
4910 00
Печатные календари всех видов, включая отрывные
CTH
4911
Прочая печатная продукция, включая печатные репродукции и фотографии:
4911 10
– материалы рекламные торговые, товарные каталоги и аналогичная продукция:
CTH
– прочая:
4911 91
– – репродукции, чертежи и фотографии
CTH
4911 99
– – прочие
CTH
Группа 50
Шелк
5001
Коконы шелкопряда, пригодные для разматывания
5001 00
Коконы шелкопряда, пригодные для разматывания
CC
5002
Шелк-сырец (некрученый)
5002 00
Шелк-сырец (некрученый)
CC
5003
Отходы шелковые (включая коконы, непригодные для разматывания, отходы коконной нити и расщипанное сырье)
5003 00
Отходы шелковые (включая коконы, непригодные для разматывания, отходы коконной нити и расщипанное сырье)
WO
5004
Нить шелковая (кроме пряжи из шелковых отходов), не расфасованная для розничной продажи:
5004 00
Нить шелковая (кроме пряжи из шелковых отходов), не расфасованная для розничной продажи:
CTH
5005
Пряжа из шелковых отходов, не расфасованная для розничной продажи:
5005 00
Пряжа из шелковых отходов, не расфасованная для розничной продажи:
CTH
5006
Нить шелковая и пряжа из шелковых отходов, расфасованные для розничной продажи; волокно из фиброина шелкопряда:
5006 00
Нить шелковая и пряжа из шелковых отходов, расфасованные для розничной продажи; волокно из фиброина шелкопряда:
CC

5205 13
– – сызықтық тығыздығы 232,56 дтекстен кем, бірақ кем дегенде 192,31 дтекс (43 метрлiк нөмiрден жоғары, бірақ 52 метрлік нөмірден жоғары емес)
CTH
5205 14
– – сызықтық тығыздығы 192,31 дтекстен кем, бірақ кем дегенде 125 дтекс (52 метрлiк нөмiрден жоғары, бірақ 80 метрлік нөмірден жоғары емес)
CTH
5205 15
– – сызықтық тығыздығы 125 дтекс-тен кем (80 метрлік нөмірден жоғары):
CTH
– тарақпен тарауға ұшыраған талшықтардан жасалған бiржіптi иiрiмжiп:
5205 21
– – сызықтық тығыздығы 714,29 дтекс немесе одан астам (14 метрлік нөмірден жоғары емес)
CTH
5205 22
– – сызықтық тығыздығы 714,29 дтекстен кем, бірақ кем дегенде 232,56 дтекс (14 метрлiк нөмiрден жоғары, бірақ 43 метрлік нөмірден жоғары емес)
CTH
5205 23
– – сызықтық тығыздығы 232,56 дтекстен кем, бірақ кем дегенде 192,31 дтекс (43 метрлiк нөмiрден жоғары, бірақ 52 метрлік нөмірден жоғары емес)
CTH
5205 24
– – сызықтық тығыздығы 192,31 дтекстен кем, бірақ кем дегенде 125 дтекс (52 метрлiк нөмiрден жоғары, бірақ 80 метрлік нөмірден жоғары емес)
CTH
5205 26
– – сызықтық тығыздығы 125 дтекстен кем, бірақ кем дегенде 106,38 дтекс (80 метрлiк нөмiрден жоғары, бірақ 94 метрлік нөмірден жоғары емес)
CTH
5205 27
– – сызықтық тығыздығы 106,38 дтекстен кем, бірақ кем дегенде 83,3 дтекс (94 метрлiк нөмiрден жоғары, бірақ 120 метрлік нөмірден жоғары емес)
CTH
5205 28
– – сызықтық тығыздығы 83,33 дтекс-тен кем (120 метрлік нөмірден жоғары)
CTH
– тарақпен тарауға ұшырамаған талшықтардан жасалған көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет ширатылған иірімжіп:
5205 31
– – бір жіпті иірімжіп үшін сызықтық тығыздығы 714,29 дтекс немесе одан астам (бір жіпті иірім жіп үшін 14 метрлік нөмірден жоғары емес)
CTH
5205 32
– – бiржiптi иiрiмжiп үшiн сызықтық тығыздығы 714,29 дтекстен кем, бірақ кем дегенде 232,56 дтекс (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 14 метрлiк нөмiрден жоғары, бірақ 43 метрлік нөмірден жоғары емес)
CTH
5205 33
– – бiржiптi иiрiмжiп үшiн сызықтық тығыздығы 232,56 дтекстен кем, бірақ кем дегенде 192,31 дтекс (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 43 метрлiк нөмiрден жоғары, бірақ 52 метрлік нөмірден жоғары емес)
CTH
5205 34
– – бiржiптi иiрiмжiп үшiн сызықтық тығыздығы 192,31 дтекстен кем, бірақ кем дегенде 125 дтекс (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 52 метрлiк нөмiрден жоғары, бірақ 80 метрлік нөмірден жоғары емес)
CTH
5205 35
– – бір жіпті иірімжіп үшін сызықтық тығыздығы 125 дтекс-тен кем (80 метрлік нөмірден жоғары)
CTH
– тарақпен тарауға ұшыраған талшықтардан жасалған көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет ширатылған иірімжіп:
5205 41
– – бір жіпті иірімжіп үшін сызықтық тығыздығы 714,29 дтекс немесе одан астам (бір жіпті иірім жіп үшін 14 метрлік нөмірден жоғары емес)
CTH

5205 13
– – линейной плотности менее 232,56 дтекс, но не менее 192,31 дтекс (выше 43 метрического номера, но не выше 52 метрического номера)
CTH
5205 14
– – линейной плотности менее 192,31 дтекс, но не менее 125 дтекс (выше 52 метрического номера, но не выше 80 метрического номера)
CTH
5205 15
– – линейной плотности менее 125 дтекс (выше 80 метрического номера):
CTH
– пряжа однониточная из волокон, подвергнутых гребнечесанию:
5205 21
– – линейной плотности 714,29 дтекс или более (не выше 14 метрического номера)
CTH
5205 22
– – линейной плотности менее 714,29 дтекс, но не менее 232,56 дтекс (выше 14 метрического номера, но не выше 43 метрического номера)
CTH
5205 23
– – линейной плотности менее 232,56 дтекс, но не менее 192,31 дтекс (выше 43 метрического номера, но не выше 52 метрического номера)
CTH
5205 24
– – линейной плотности менее 192,31 дтекс, но не менее 125 дтекс (выше 52 метрического номера, но не выше 80 метрического номера)
CTH
5205 26
– – линейной плотности менее 125 дтекс, но не менее 106,38 дтекс (выше 80 метрического номера, но не выше 94 метрического номера)
CTH
5205 27
– – линейной плотности менее 106,38 дтекс, но не менее 83,33 дтекс (выше 94 метрического номера, но не выше 120 метрического номера)
CTH
5205 28
– – линейной плотности менее 83,33 дтекс (выше 120 метрического номера)
CTH
– многокруточная (крученая) или однокруточная пряжа из волокон, не подвергнутых гребнечесанию:
5205 31
– – линейной плотности для однониточной пряжи 714,29 дтекс или более (не выше 14 метрического номера для однониточной пряжи)
CTH
5205 32
– – линейной плотности для однониточной пряжи менее 714,29 дтекс, но не менее 232,56 дтекс (выше 14 метрического номера, но не выше 43 метрического номера для однониточной пряжи)
CTH
5205 33
– – линейной плотности для однониточной пряжи менее 232,56 дтекс, но не менее 192,31 дтекс (выше 43 метрического номера, но не выше 52 метрического номера для однониточной пряжи)
CTH
5205 34
– – линейной плотности для однониточной пряжи менее 192,31 дтекс, но не менее 125 дтекс (выше 52 метрического номера, но не выше 80 метрического номера для однониточной пряжи)
CTH
5205 35
– – линейной плотности для однониточной пряжи менее 125 дтекс (выше 80 метрического номера для однониточной пряжи)
CTH
– многокруточная (крученая) или однокруточная пряжа из волокон, подвергнутых гребнечесанию:
5205 41
– – линейной плотности для однониточной пряжи 714,29 дтекс или более (не выше 14 метрического номера для однониточной пряжи)
CTH

5509
Синтетикалық талшықтардан жасалған иiрiмжiп (тiгiн жiбiнен басқа), бөлшек сату үшiн буып түйілмеген:
– 85 салм.% немесе одан артық нейлоннан немесе өзге де полиамидтерден жасалған талшықтарды құрайтындар
5509 11
– – бір жіпті иірімжіп
CTH
5509 12
– – көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет ширатылған
CTH
– 85 салм.% немесе одан артық полиэфирлі талшықтарды құрайтындар
5509 21
– – бір жіпті иірімжіп
CTH
5509 22
– – көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет ширатылған
CTH
– 85 мас.% немесе одан артық акрилды немесе модакрилды талшықтарды құрайтындар:

5509
Пряжа из синтетических волокон (кроме швейных ниток), не расфасованная для розничной продажи:
– содержащая 85 мас.% или более волокон из нейлона или прочих полиамидов:
5509 11
– – однониточная пряжа
CTH
5509 12
– – многокруточная (крученая) или однокруточная пряжа
CTH
– содержащая 85 мас.% или более полиэфирных волокон:
5509 21
– – однониточная пряжа
CTH
5509 22
– – многокруточная (крученая) или однокруточная пряжа
CTH
– содержащая 85 мас.% или более акриловых или модакриловых волокон:

5606
Оқалы жiп және жалпақ және 5404 немесе 5405- тауарлық позициясының оқалы (5405-тауарлық позициясына енетiндерден және жылқы қылынан жасалған оқалы жiптерден басқа) жiптерi; шашақты иiрiмжiп (флокирлi шашақ жiптi қоса); фасонды iлмектi иiрiмжiп:
5606 00
Оқалы жiп және жалпақ және 5404 немесе 5405- тауарлық позициясының оқалы (5405-тауарлық позициясына енетiндерден және жылқы қылынан жасалған оқалы жiптерден басқа) жiптерi; шашақты иiрiмжiп (флокирлi шашақ жiптi қоса); фасонды iлмектi иiрiмжiп:
CC
5607
Өрiлген немесе өрiлмеген, немесе өрмедегi немесе өрмесiз және сiңiрiлген немесе сiңiрiлмеген, жабылған немесе жабылмаған, резеңкеден немесе пластмассадан жасалған, қапталған немесе қапталмаған жетек арқандар, жiптер, арқандар және тростар:
– сизаль немесе Аgavе тектес өсiмдiктердiң өзге де тоқыма талшықтарынан жасалғандар:
5607 21
– – орамдық жетек арқан немесе шпагат
CTH
5607 29
– – өзгелері
CTH
– полиэтиленнен немесе полипропиленнен жасалғандар:
5607 41
– – орамдық жетек арқан немесе шпагат
CTH
5607 49
– – өзгелері
CTH
5607 50
– өзге де синтетикалық талшықтардан жасалғандар:
CTH
5607 90
– өзгелері
CTH
5608
Жетек арқандардан, жiптерден немесе арқандардан тоқылған торлар және аулар; тоқыма материалдарынан жасалған дайын балық аулайтын аулар және басқа да дайын аулар:
– химиялық тоқыма материалдардан жасалғандар
5608 11
– – балық аулайтын дайын аулар
CTH
5608 19
– – өзгелері
CTH
5608 90
– өзгелері
CC
5609
Жiптерден немесе иiрiм жiптерден, 5405 немесе 5405 тауарлық позициясының жалпақ немесе ұқсас жiптерiнен, жетек арқандардан, жiптерден, арқандардан немесе тростардан жасалған, басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген бұйымдар
5609 00
Жiптерден немесе иiрiм жiптерден, 5405 немесе 5405 тауарлық позициясының жалпақ немесе ұқсас жiптерiнен, жетек арқандардан, жiптерден, арқандардан немесе тростардан жасалған, басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген бұйымдар
CC
57 топ
Кілемдер және еденге төселетін өзге де тоқыма бұйымдар
5701
Дайын және дайын емест түйiнді кiлемдер және өзге де еденге төселетiн тоқыма бұйымдар:
5701 10
– жүннен немесе жануарлардың жұқа қылынан
CC
5701 90
– өзге тоқыма материалдардан:
CC
5702
"Кілем", "сумах", "кермани"және осы сияқты қол жұмысының кiлемдерiн қоса алғанда тафтинктік емес немесе флокирленбеген, дайын немесе дайын емес тоқылған кiлемдер және өзге де еденге төселетiн тоқыма бұйымдар:
5702 10
– "кілем", "сумах", "кермани" және осы сияқты қол жұмысының кiлемдерi
CC
5702 20
– кокoc жаңғағының талшықтарынан жасалған еден төсенiштерi
CC
– өзге дайын емес түктiлер:
5702 31
– – жүннен немесе жануарлардың жұқа қылынан
CC

5606
Нить позументная и плоская и аналогичная нить товарной позиции 5404 или 5405, позументная (кроме входящей в товарную позицию 5605 и позументной нити из конского волоса); пряжа синель (включая флокированную синель); фасонная петлистая пряжа:
5606 00
Нить позументная и плоская и аналогичная нить товарной позиции 5404 или 5405, позументная (кроме входящей в товарную позицию 5605 и позументной нити из конского волоса); пряжа синель (включая флокированную синель); фасонная петлистая пряжа:
CC
5607
Бечевки, веревки, канаты и тросы, плетеные или неплетеные, или в оплетке или без оплетки, и пропитанные или непропитанные, с покрытием или без покрытия, в оболочке или без оболочки из резины или пластмассы:
– из сизаля или прочих текстильных волокон растений рода Agave:
5607 21
– – упаковочная бечевка или шпагат
CTH
5607 29
– – прочие
CTH
– из полиэтилена или полипропилена:
5607 41
– – упаковочная бечевка или шпагат
CTH
5607 49
– – прочие
CTH
5607 50
– из прочих синтетических волокон
CTH
5607 90
– прочие
CTH
5608
Сетки и сети, плетеные из бечевок, веревок или канатов; готовые рыболовные сети и другие готовые сети, из текстильных материалов:
– из химических текстильных материалов:
5608 11
– – готовые сети рыболовные
CTH
5608 19
– – прочие
CTH
5608 90
– прочие
CC
5609
Изделия из нитей или пряжи, плоских или аналогичных нитей товарной позиции 5404 или 5405, бечевок, веревок, канатов или тросов, в другом месте не поименованные или не включенные
5609 00
Изделия из нитей или пряжи, плоских или аналогичных нитей товарной позиции 5404 или 5405, бечевок, веревок, канатов или тросов, в другом месте не поименованные или не включенные
CC
Группа 57
Ковры и прочие текстильные напольные покрытия
5701
Узелковые ковры и прочие текстильные напольные покрытия, готовые или неготовые:
5701 10
– из шерсти или тонкого волоса животных:
CC
5701 90
– из прочих текстильных материалов:
CC
5702
Тканые ковры и прочие текстильные напольные покрытия, нетафтинговые или нефлокированные, готовые или неготовые, включая "килим", "сумах", "кермани" и аналогичные ковры ручной работы:
5702 10
– ковры "килим", "сумах", "кермани" и аналогичные ковры ручной работы
CC
5702 20
– напольные покрытия из волокон кокосового ореха
CC
– прочие ворсовые, неготовые:
5702 31
– – из шерсти или тонкого волоса животных:
CC

5804
Мата жаймаларды, машинамен және қолмен тоқылған тоқыма жаймаларды қоспағанда селдiр перде және өзге торлы жаймалар; 6002-6006 тауарлық позициясының жаймаларынан басқа тiлiктерден, таспалардан немесе жеке ою-өрнектер түрiндегi шiлтерлер:
5804 10
– селдiр перде және өзге торлы жаймалар:
CC
– машинамен тоқылған шілтер:
5804 21
– – химиялық жіптерден
CC
5804 29
– – өзге тоқыма материалдардан:
CC
5804 30
– қолмен тоқылған шілтер
CC
5805
Қолмен тоқылған бельгиялық, обьюссондық, бовэ типіндегі гобелендер және дайын немесе дайын емес инемен тігілген (мысалы, тығыз, айқұш-ұйқыш тігілген) ұқсас гобелендер мен гобелендер
5805 00
Қолмен тоқылған бельгиялық, обьюссондық, бовэ типіндегі гобелендер және дайын немесе дайын емес инемен тігілген (мысалы, тығыз, айқұш-ұйқыш тігілген) ұқсас гобелендер мен гобелендер
CC
5806
5807-тауарлық позициясындағы бұйымдардан басқа, енсіз маталар; нақтылаусыз, желіммен (болдюк) бекітілген енсіз маталар
5806 10
– ұзын түктi маталар (түкті сүлгiлiк маталар мен ұқсас түкті маталарды қоса алғанда) және синелден жасалған маталар
CC
5806 20
– құрамында 5 салм.%-немесе одан артық эластомерлік немесе резеңке жіптері бар маталар
CC
– өзге де маталар
5806 31
– – мақта иiрiмжiптерден жасалған
CC
5806 32
– – химиялық жіптерден
CC
5806 39
– – өзге тоқыма материалдардан
CC
5806 40
– арқаусыз, желіммен (болдюк) бекітілген маталар
CC
5807
Тiлiктердегi, таспалардағы немесе пішіні немесе көлемі бойынша пiшiмделген, бірақ кестеленбеген жапсырмалар, эмблемалар және ұқсас тоқыма материалдардан жасалған бұйымдар:
5807 10
– тоқылған:
CC
5807 90
– өзгелері
CC
5808
Бөлiктер болып тоқылған ызба; машинамен немесе қолмен тоқылған тоқымалардан басқа кестеленбеген бөлiктердегi әрлеу материалдары; қылқаламдар, бумашашақтар және ұқсас бұйымдар:
5808 10
– бөлiктер болып тоқылған ызба
CC
5808 90
– өзгелері
CC
5809
Металл жiптерден жасалған маталар және 5605 тауарлық позициясының жиhаздық мата ретiнде киiмге немесе ұқсас мақсаттарға қолданылатын, басқа жерлерде аталмаған немесе енгiзiлмеген металдандырылған жiптен жасалған маталар
5809 00
Металл жiптерден жасалған маталар және 5605 тауарлық позициясының жиhаздық мата ретiнде киiмге немесе ұқсас мақсаттарға қолданылатын, басқа жерлерде аталмаған немесе енгiзiлмеген металдандырылған жiптен жасалған маталар
CC
5810
Бөлiк түрiндегi, таспа түрiндегi немесе жеке ою-өрнектер түрiндегi кестелер:
5810 10
– көрiнбейтiн тегiстелген негiздiң кестелерi
CC
– өзге де кестелер:
5810 91
– – мақта иiрiмжiптерден жасалған
CC
5810 92
– – химиялық жіптерден
CC
5810 99
– – өзге тоқыма материалдардан
CC
5811
5810 тауарлық позициясының кестелерiнен басқа тоқыма материалдарының жұмсақ қабатты тiгу немесе басқа жолмен бiрiктірiлген бiр немесе бiрнеше қабаттарынан тұратын сырылған тоқыма материалдар

5804
Тюль и прочие сетчатые полотна, за исключением тканых полотен, трикотажных полотен машинного или ручного вязания; кружева в куске, в лентах или в виде отдельных орнаментов, кроме полотен товарных позиций 6002 – 6006:
5804 10
– тюль и прочие сетчатые полотна:
CC
– кружева машинного вязания:
5804 21
– – из химических нитей:
CC
5804 29
– – из прочих текстильных материалов:
CC
5804 30
– кружева ручного вязания
CC
5805
Тканые вручную гобелены типа гобеленов бельгийских, обьюссонских, бовэ и аналогичных гобеленов и гобелены, вышитые иглой (например, гладью, крестом), готовые или неготовые
5805 00
Тканые вручную гобелены типа гобеленов бельгийских, обьюссонских, бовэ и аналогичных гобеленов и гобелены, вышитые иглой (например, гладью, крестом), готовые или неготовые
CC
5806
Узкие ткани, кроме изделий товарной позиции 5807; узкие ткани безуточные, скрепленные склеиванием (болдюк):
5806 10
– ворсовые ткани (включая махровые полотенечные и аналогичные махровые ткани) и ткани из синели
CC
5806 20
– ткани прочие, содержащие 5 мас.% или более эластомерных или резиновых нитей
CC
– ткани прочие:
5806 31
– – из хлопчатобумажной пряжи
CC
5806 32
– – из химических нитей
CC
5806 39
– – из прочих текстильных материалов
CC
5806 40
– ткани безуточные, скрепленные склеиванием (болдюк)
CC
5807
Ярлыки, эмблемы и аналогичные изделия из текстильных материалов, в кусках, в лентах или выкроенные по форме или размеру, но не вышитые:
5807 10
– тканые
CC
5807 90
– прочие
CC
5808
Тесьма плетеная в куске; отделочные материалы без вышивки в куске, кроме трикотажных машинного или ручного вязания; кисточки, помпоны и аналогичные изделия:
5808 10
– тесьма плетеная в куске
CC
5808 90
– прочие
CC
5809
Ткани из металлических нитей и ткани из металлизированной нити товарной позиции 5605, используемые в одежде, в качестве мебельной ткани или для аналогичных целей, в другом месте не поименованные или не включенные
5809 00
Ткани из металлических нитей и ткани из металлизированной нити товарной позиции 5605, используемые в одежде, в качестве мебельной ткани или для аналогичных целей, в другом месте не поименованные или не включенные
CC
5810
Вышивки в куске, в лентах или в виде отдельных орнаментов:
5810 10
– вышивки без видимой грунтовой основы
CC
– вышивки прочие:
5810 91
– – из хлопчатобумажной пряжи
CC
5810 92
– – из химических нитей
CC
5810 99
– – из прочих текстильных материалов
CC
5811
Стеганые текстильные материалы в куске, состоящие из одного или нескольких слоев текстильных материалов, соединенных с мягким слоем прошиванием или другим способом, кроме вышивок товарной позиции 5810

5811 00
5810 тауарлық позициясының кестелерiнен басқа тоқыма материалдарының жұмсақ қабатты тiгу немесе басқа жолмен бiрiктірiлген бiр немесе бiрнеше қабаттарынан тұратын сырылған тоқыма материалдар
CC
59 топ
Сіңірілген, жабындысы бар немесе қатырмаланған тоқыма материалдары; техникалық мақсаттағы тоқыма бұйымдары
5901
Кiтап түптеулерiн дайындауға немесе ұқсас мақсаттарда пайдаланылатын шайырланған немесе крахмалданған тоқыма материалдар; калька; кескiндемеге арналған тегiстелген кенеп; қатырғы және қалпақтардың қаңқасына арналған ұқсас қатты тоқыма материалдар:

5811 00
Стеганые текстильные материалы в куске, состоящие из одного или нескольких слоев текстильных материалов, соединенных с мягким слоем прошиванием или другим способом, кроме вышивок товарной позиции 5810
CC
Группа 59
Текстильные материалы, пропитанные, с покрытием или дублированные; текстильные изделия технического назначения
5901
Текстильные материалы, просмоленные или накрахмаленные, используемые для изготовления книжных переплетов или аналогичных целей; калька; загрунтованный холст для живописи; бортовка и аналогичные жесткие текстильные материалы для каркасов шляп:

5901 10
– кiтап түптеулерiн дайындауға немесе ұқсас мақсаттарда пайдаланылатын шайырланған немесе крахмалданған тоқыма материалдар
CC
5901 90
– өзгелері
CC
5902
Беріктігі жоғары нейлон немесе өзге полиамидті, полиэфирлi немесе вискозалық жiптерден жасалған шиналарға арналған кордтық материалдар:
5902 10
– нейлон немесе өзге полиамидтi жiптерден
CC
5902 20
– полиэфирлі жіптерден
CC
5902 90
– өзгелері
CC
5903
5902-тауарлық позициясының материалдарынан басқа сiңірiлген жабындысы бар немесе пластмассалар мен қатырмаланған тоқыма материалдар
5903 10
– поливинилхлоридпен
CC
5903 20
– полиуретанмен
CC
5903 90
– өзгелері
CC
5904
Пішін бойынша пiшiлген немесе пiшiлмеген линолеум; тоқымалық негiздегi нысан бойынша пiшiлген немесе пiшiлмеген еден төсенiштерi:
5904 10
– линолеум
CC
5904 90
– өзгелері
CC
5905
Тоқыма материалдардан жасалған қабырға жабындылары:
5905 00
Тоқыма материалдардан жасалған қабырға жабындылары:
CC
5906
5902-тауарлық позициясының материалдарынан басқа резеңкеленген тоқыма материалдары
5906 10
– енi 20 см-ден аспайтын жабысқақ таспалар
CC
– өзгелері:
5906 91
– – машинамен немесе қолмен тоқылған
CC
5906 99
– – өзгелері
CC
5907
Өзге тәсiлдермен сiңiрiлген немесе жабындыланған тоқыма материалдар; театрлық декорациялар, көркем сурет студиялары немесе ұқсастарына арналған түр қалқа болып табылатын безелген кенептер
5907 00
Өзге тәсiлдермен сiңiрiлген немесе жабындыланған тоқыма материалдар; театрлық декорациялар, көркем сурет студиялары немесе ұқсастарына арналған түр қалқа болып табылатын безелген кенептер
CC
5908
Шамдарға, жермайлықтарға, тұтатқыштарға, май шамдарға немесе ұқсас бұйымдарға арналған тоқымалы, өрілген немесе трикотаж бiлтелер; газ фонарларына арналған калильдi торлар және сiңiрiлген немесе сiңiрiлмеген газ фонарларының калильдi торларына арналған түтiктi трикотаж кенеп
5908 00
Шамдарға, жермайлықтарға, тұтатқыштарға, май шамдарға немесе ұқсас бұйымдарға арналған тоқымалы, өрілген немесе трикотаж бiлтелер; газ фонарларына арналған калильдi торлар және сiңiрiлген немесе сiңiрiлмеген газ фонарларының калильдi торларына арналған түтiктi трикотаж кенеп
CC
5909
Басқа материалдардан жасалған астары, қаптамасы немесе жабдықтары бар немесе оларсыз тоқыма құбыршектер және ұқсас тоқыма түтiктер
5909 00
Басқа материалдардан жасалған астары, қаптамасы немесе жабдықтары бар немесе оларсыз тоқыма құбыршектер және ұқсас тоқыма түтiктер
CC
5910
Сiңiрiлген немесе сiңiрiлмеген, жабындысы бар немесе жабындысы жоқ, пластмассамен қатырмаланған немесе қатырмаланбаған немесе металмен немесе өзге материалмен арматураланған тоқыма материалдардан конвейерлiк таспалар және қозғалтатын белдіктер немесе бельтинг

5901 10
– текстильные материалы, просмоленные или накрахмаленные, используемые для изготовления книжных переплетов или аналогичных целей
CC
5901 90
– прочие
CC
5902
Материалы кордные для шин из нейлоновых или прочих полиамидных, полиэфирных или вискозных нитей высокой прочности:
5902 10
– из нейлоновых или прочих полиамидных нитей
CC
5902 20
– из полиэфирных нитей
CC
5902 90
– прочие
CC
5903
Текстильные материалы, пропитанные, с покрытием или дублированные пластмассами, кроме материалов товарной позиции 5902:
5903 10
– поливинилхлоридом
CC
5903 20
– полиуретаном
CC
5903 90
– прочие
CC
5904
Линолеум, выкроенный или не выкроенный по форме; напольные покрытия на текстильной основе, выкроенные или не выкроенные по форме:
5904 10
– линолеум
CC
5904 90
– прочие
CC
5905
Настенные покрытия из текстильных материалов:
5905 00
Настенные покрытия из текстильных материалов:
CC
5906
Текстильные материалы прорезиненные, кроме материалов товарной позиции 5902:
5906 10
– клейкие ленты шириной не более 20 см
CC
– прочие:
5906 91
– – трикотажные машинного или ручного вязания
CC
5906 99
– – прочие
CC
5907
Текстильные материалы, иным способом пропитанные или покрытые; расписанные холсты, являющиеся театральными декорациями, задниками для художественных студий, или аналогичные
5907 00
Текстильные материалы, иным способом пропитанные или покрытые; расписанные холсты, являющиеся театральными декорациями, задниками для художественных студий, или аналогичные
CC
5908
Текстильные фитили, тканые, плетеные или трикотажные для ламп, керосинок, зажигалок, свечей или аналогичных изделий; калильные сетки для газовых фонарей и трубчатое трикотажное полотно для калильных сеток газовых фонарей, пропитанное или непропитанное
5908 00
Текстильные фитили, тканые, плетеные или трикотажные для ламп, керосинок, зажигалок, свечей или аналогичных изделий; калильные сетки для газовых фонарей и трубчатое трикотажное полотно для калильных сеток газовых фонарей, пропитанное или непропитанное
CC
5909
Текстильные шланги и аналогичные текстильные трубки с подкладкой, обшивкой или с принадлежностями из других материалов или без них:
5909 00
Текстильные шланги и аналогичные текстильные трубки с подкладкой, обшивкой или с принадлежностями из других материалов или без них:
CC
5910
Ленты конвейерные или ремни приводные, или бельтинг, из текстильных материалов, пропитанных или непропитанных, с покрытием или без покрытия, дублированных или недублированных пластмассами или армированных металлом или прочим материалом

5910 00
Сiңiрiлген немесе сiңiрiлмеген, жабындысы бар немесе жабындысы жоқ, пластмассамен қатырмаланған немесе қатырмаланбаған немесе металмен немесе өзге материалмен арматураланған тоқыма материалдардан конвейерлiк таспалар және қозғалтатын белдіктер немесе бельтинг
CC
5911
Осы топқа 7-ескертпеде келтiрiлген техникалық мақсаттарға арналған тоқыма материалдар мен бұйымдар:
5911 10
– инелi таспаларға қолданылатын жабындысы бар немесе резеңкемен, былғарымен немесе басқа материалмен қатырмаланған тоқыма материалдар, киiз немесе фетр және киiз астарлы маталар және тоқыма ұршықтарды жабындылауға арналған резеңкемен сiңiрiлген шибарқыттан жасалған енсіз маталарды қоса алғанда басқа да техникалық мақсаттарда қолданылатын ұқсас материалдар
CC
5911 20
– дайын немесе дайын емес түрдегi елек мата
CC
– шексiз немесе бiрiктiргiш құралдары бар қағаз жасайтын немесе ұқсас машиналарда (мысалы, целлюлоза немесе асбестцементке арналған) қолданылатын тоқыма материалдар мен киіз немесе фетр
5911 31
– – беттік тығыздығы 650 г/м2-ден кем:
CC
5911 32
– – беттік тығыздығы 650 г/м2 немесе одан артық:
CC
5911 40
– адам шашынан дайындалған маталарды қоса алғанда, май сығу үшін немесе ұқсас мақсаттар үшін престе пайдаланылатын сүзгіш маталар
CC
5911 90
– өзгелері
CC
60 топ
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж кенептер
6001
Ұзын түктi кенептер мен түктi кенептерді қоса алғанда машинамен немесе қолмен тоқылған түктi трикотаж жаймалар
6001 10
– ұзынтүктi кенептер
CC
– iлмектi түгi бар жаймалар:
6001 21
– – мақта иiрiмжiптерден жасалған
CC
6001 22
– – химиялық жіптерден
CC
6001 29
– – өзге тоқыма материалдардан
CC
– өзгелері:
6001 91
– – мақта иiрiмжiптерден жасалған
CC
6001 92
– – химиялық жіптерден
CC
6001 99
– – өзге тоқыма материалдардан
CC
6002
6001-тауарлық позициясының кенептерінен басқа енi 30 см аспайтын, 5 салм.%-дан немесе одан артық эластомерлi немесе резеңке жiптердi құрайтын машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж кенептер
CC
6002 40
– құрамында 5 салм.% немесе одан артық эластомерлi жiптердi құрайтын, бiрақ резеңке жiптерi жоқ
CC
6002 90
– өзгелері
CC
6003
6001 немесе 6002-тауарлық позицияларының трикотаж кенептерінен басқа енi 30 см-ден аспайтын машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж кенептер:
6003 10
– жүн иірімінен немесе жануарлардың жұқа қылының жіп иірімдерінен жасалғандар
CC
6003 20
– мақта иiрiмжiптерден жасалған
CC
6003 30
– синтетикалық жіптерден
CC
6003 40
– жасанды жіптерден
CC
6003 90
– өзгелері
CC
6004
6001-тауарлық позициясының кенептерінен басқа енi 30 см аспайтын, 5 салм.%-дан немесе одан артық эластомерлi немесе резеңке жiптердi құрайтын машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж кенептер

5910 00
Ленты конвейерные или ремни приводные, или бельтинг, из текстильных материалов, пропитанных или непропитанных, с покрытием или без покрытия, дублированных или недублированных пластмассами или армированных металлом или прочим материалом
CC
5911
Текстильные материалы и изделия для технических целей, упомянутые в примечании 7 к данной группе:
5911 10
– текстильные материалы, войлок или фетр и ткани с войлочной подкладкой, с покрытием или дублированные резиной, кожей или другим материалом, применяемые для игольчатой ленты, и аналогичные материалы, используемые для прочих технических целей, включая узкие ткани, изготовленные из вельвета, пропитанного резиной, для покрытия ткацких навоев
CC
5911 20
– ситоткань в готовом или неготовом виде
CC
– текстильные материалы и войлок или фетр, бесконечные или с соединительными приспособлениями, применяемые в бумагоделательных или аналогичных машинах (например, для целлюлозы или асбестоцемента):
5911 31
– – с поверхностной плотностью менее 650 г/м2:
CC
5911 32
– – с поверхностной плотностью 650 г/м2 или более:
CC
5911 40
– ткани фильтровальные, используемые в прессах для отжима масла или для аналогичных целей, включая ткани, изготовленные из человеческого волоса
CC
5911 90
– прочие
CC
Группа 60
Трикотажные полотна машинного или ручного вязания
6001
Ворсовые полотна, трикотажные машинного или ручного вязания, включая длинноворсовые полотна и махровые полотна:
6001 10
– длинноворсовые полотна
CC
– полотна с петельным ворсом:
6001 21
– – из хлопчатобумажной пряжи
CC
6001 22
– – из химических нитей
CC
6001 29
– – из прочих текстильных материалов
CC
– прочие:
6001 91
– – из хлопчатобумажной пряжи
CC
6001 92
– – из химических нитей
CC
6001 99
– – из прочих текстильных материалов
CC
6002
Трикотажные полотна машинного или ручного вязания шириной не более 30 см, содержащие 5 мас.% или более эластомерных или резиновых нитей, кроме полотен товарной позиции 6001:
CC
6002 40
– содержащие 5 мас.% или более эластомерных нитей, но не содержащие резиновых нитей
CC
6002 90
– прочие
CC
6003
Трикотажные полотна машинного или ручного вязания шириной не более 30 см, кроме трикотажных полотен товарной позиции 6001 или 6002:
6003 10
– из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого волоса животных
CC
6003 20
– из хлопчатобумажной пряжи
CC
6003 30
– из синтетических нитей
CC
6003 40
– из искусственных нитей
CC
6003 90
– прочие
CC
6004
Трикотажные полотна машинного или ручного вязания шириной более 30 см, содержащие 5 мас.% или более эластомерных или резиновых нитей, кроме полотен товарной позиции 6001:

6006 32
– – боялған
CC
6006 33
– – түрлі түсті иірімжіптен
CC
6006 34
– – басылған
CC
– жасанды жіптерден:
6006 41
– – ағартылмаған немесе ағартылған
CC
6006 42
– – боялған
CC
6006 43
– – түрлі түсті иірімжіптен
CC
6006 44
– – басылған
CC
6006 90
– өзгелері
CC
61 топ
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж киім заттары және киімдердің керек-жарақтары
технологиялық операциялар:
– төсек-орын, асханалық, ас үйлік, дәретханалық киім-кешекке арналған мата тоқымашылығы, матаны бояу, матады өңдеу, материалдарды пішу, тігу; - одеялалар, жастықтар, тігілген көрпелерге арналған мата тоқымашылығы, матаны бояу және өңдеу, материалдарды пішу, толтырғыш өндіру, тігу; – трикотаж тігін бұйымдары үшін кенеп тоқу, кенепті бояу және өңдеу, кенепті пішу, тігу; - тұтас тоқылған трикотаж бұйымдары үшін (оның ішінде шұлықтар): бұйымды тоқу, бұйымды бояу және өңдеу; – киімге арналған мата тоқымашылығы, маталарды бояу және өңдеу, материалдарды пішу, тігу. Жоғарыда аталған операцияларға қосымша конструкцияларында жылытқыш (толтырғыш) бұйымдар болған кезде - жылытқыш (толтырғыш) өндіру
– аяқ киімге арналған: басу пішіндері арқылы табандар мен аяқ-киім бөліктерін құю, балалар аяқ киімін пішу, дайындамаларды тігу және аяқ-киімді құрастыру. Жоғарыда аталған операцияларға қосымша конструкцияларында жылытқыш бұйымдар болған кезде - жылытқыш өндіру

6006 32
– – окрашенные
CC
6006 33
– – из пряжи различных цветов
CC
6006 34
– – напечатанные
CC
– из искусственных нитей:
6006 41
– – неотбеленные или отбеленные
CC
6006 42
– – окрашенные
CC
6006 43
– – из пряжи различных цветов
CC
6006 44
– – напечатанные
CC
6006 90
– прочие
CC
Группа 61
Предметы одежды и принадлежности к одежде, трикотажные машинного или ручного вязания
технологические операции:
– для белья постельного, столового, кухонного, туалетного: ткачество ткани, крашение ткани, отделка ткани, раскрой материалов, пошив; – для одеял, подушек, покрывал стеганых: ткачество ткани, крашение и отделка ткани, раскрой материалов, производство наполнителя, пошив; – для трикотажных швейных изделий: вязание полотна, крашение и отделка полотна, раскрой полотна, пошив; – для цельновязаных трикотажных изделий (включая чулочно-носочные): вязание изделия, крашение и отделка изделия; – для одежды: ткачество ткани, крашение и отделка ткани, раскрой материалов, пошив. При наличии в конструкции изделия утеплителя (наполнителя) дополнительно к вышеуказанным операциям – производство утеплителя (наполнителя);
– для обуви: литье подошв и частей обуви с помощью пресс-форм, раскрой деталей обуви, пошив заготовок и сборка обуви. При наличии в конструкции изделия утеплителя дополнительно к вышеуказанным операциям – производство утеплителя.
– прочие

6308 00
Бөлшек сатуға арналып буылған, кілемдер, гобелендер, кестеленген дастархандар немесе майлықтар немесе ұқсас тоқыма бұйымдар дайындауға арналған, керек-жарақтарымен қоса немесе оларсыз маталар мен иірілген жіптерден немесе жіптерден тұратын жиынтықтар
CC
6309
Киім және бұрын қолданыста болған өзге бұйымдар
6309 00
Киім және бұрын қолданыста болған өзге бұйымдар
CC
6310
Қолданылған немесе жаңа ескі-құсқылар, жіңішке арқандардың үзіктері, арқандар, темір арқандар мен тростар және жіңішке арқандардан, арқандардан, темір арқандар мен тростардан жасалған бұйымдар немесе пайдаланылған тоқыма материалдардан жасалған тростар:
6310 10
– сұрыпталған
CC
6310 90
– өзгелері
CC
64 топ
Аяқ киімдер, қоныштар мен оған ұқсас бұйымдар; олардың бөліктері
6401
Ұлтанды және жіппен де, түйреуішпен де, шегемен де, бұрандамен де, бекіткішпен де, қандай да болмасын басқа да ұқсас тәсілдермен ұлтанға бекітілмейтін және онымен бірікпейтін резеңке немесе пластмассалы жасалған үсті бар су өткізбейтін аяқ киім
6401 10
– тұмсығында метал қорғағышы бар аяқ киім
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
– өзге де аяқ киім
6401 92
– – балтырды жауып тұратын, бірақ тізені жаппайтын
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
6401 99
– – өзгесі
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
6402
Резеңкеден немесе пластмассадан қонышы бар ұлтанды өзге де аяқ киім
– спорттық аяқ киім:
6402 12
– – шаңғылық бәтеңкелер және шаңғылық жарыс аяқ киімі, сноубордқа арналған бәтеңкелер
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
6402 19
– – өзгесі
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
6402 20
– ұлтанға бастырмалармен бекітілген баулармен немесе белдеушелер жасалған қонышты аяқ киім
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
– өзге де аяқ киім
6402 91
– – балтырды жауып тұратын
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
6402 99
– – өзгесі
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
6403
Резеңке, пластмасса, табиғи немесе құрақ теріден жасалған ұлтанды және қонышы табиғи былғарыдан жасалған аяқ киім:
– спорттық аяқ киім
6403 12
– – шаңғылық бәтеңкелер және шаңғылық жарыс аяқ киімі, сноубордқа арналған бәтеңкелер

6308 00
Наборы, состоящие из тканей и пряжи или нитей с принадлежностями или без них, для изготовления ковров, гобеленов, вышитых скатертей или салфеток или аналогичных текстильных изделий, упакованные для розничной продажи
CC
6309
Одежда и прочие изделия, бывшие в употреблении
6309 00
Одежда и прочие изделия, бывшие в употреблении
CC
6310
Тряпье, использованное или новое, куски бечевок, веревок, канатов и тросов и изделия из бечевок, веревок, канатов или тросов, из текстильных материалов, бывшие в употреблении:
6310 10
– сортированные
CC
6310 90
– прочие
CC
Группа 64
Обувь, гетры и аналогичные изделия; их детали
6401
Водонепроницаемая обувь с подошвой и с верхом из резины или пластмассы, верх которой не крепится к подошве и не соединяется с ней ни ниточным, ни шпилечным, ни гвоздевым, ни винтовым, ни заклепочным, ни каким-либо другим аналогичным способом:
6401 10
– обувь с защитным металлическим подноском
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
– прочая обувь:
6401 92
– – закрывающая лодыжку, но не закрывающая колено
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
6401 99
– – прочая
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
6402
Прочая обувь с подошвой и с верхом из резины или пластмассы:
– спортивная обувь:
6402 12
– – лыжные ботинки, беговая лыжная обувь и ботинки для сноуборда
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
6402 19
– – прочая
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
6402 20
– обувь с верхом из ремешков или полосок, прикрепленных к подошве заклепками
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
– обувь прочая:
6402 91
– – закрывающая лодыжку
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
6402 99
– – прочая
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
6403
Обувь с подошвой из резины, пластмассы, натуральной или композиционной кожи и с верхом из натуральной кожи:
– спортивная обувь
6403 12
– – лыжные ботинки, беговая лыжная обувь и ботинки для сноуборда

CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
6403 19
– – өзгесі
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
6403 20
– табиғи былғарыдан жасалған ұлтанды және қонышы аяқ алқымы арқылы өтіп, табанның үлкен бармағын қамтитын табиғи былғары баулардан жасалған аяқ киім
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
6403 40
– тұмсығында металл қорғағышы бар өзге де аяқ киім
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
– өзге табиғи былғары ұлтанды аяқ киім

CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
6403 19
– – прочая
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
6403 20
– обувь с подошвой из натуральной кожи и верхом из ремешков из натуральной кожи, проходящих через подъем и охватывающих большой палец стопы
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
6403 40
– обувь с защитным металлическим подноском прочая
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
– обувь с подошвой из натуральной кожи прочая:

6403 51
– – балтырды жауып тұратын
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
6403 59
– – өзгесі
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
– өзге де аяқ киім
6403 91
– – балтырды жауып тұратын
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
6403 99
– – өзгесі
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
6404
Резеңкеден, пластмассадан,табиғи немесе құрақ теріден жасалған ұлтанды және қонышы тоқыма материалдарынан жасалған аяқ киім:
– ұлтаны резеңкеден немесе пластмассадан жасалған аяқ киім:
6404 11
– – спорттық аяқ киім; тенниске, баскетболға, гимнастикаға арналған, жаттығуға арналған аяқ киім және ұқсас аяқ киім
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
6404 19
– – өзгесі
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
6404 20
– табиғи немесе құрақ былғарыдан жасалған ұлтанды
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
6405
Өзге де аяқ киім
6405 10
– қонышы табиғи немесе құрақ былғарыдан жасалған
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
6405 20
– қонышы тоқыма материалдардан жасалған
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
6405 90
– өзгесі:
CTH, негізгі ұлтарағы бекітілген немесе бекітілмеген 6406.10, 6406.90-дағы аяқ киім қонышынан басқа
6406
Аяқ киімнің бөліктері (аяқ киімнің негізгі ұлтарақпен бекітілген немесе бекітілмеген қонышын қоса алғанда); салынған ұлтарақтар, ішкі ұлтандар мен ұқсас бұйымдар; шұлық-қоныштар, қоныш-байпақтар және ұқсас бұйымдар және олардың бөліктері:
6406 10
– сірелер мен ішкі және аралық қатты бөлшектерді қоспағанда, аяқ киімнің қонышы мен оның бөліктері
CTH
6406 20
– резеңкеден немесе пластмассадан жасалған ұлтандар мен өкшелер
CTH
6406 90
– өзгелері
CTH
65 топ
Бас киімдер мен олардың бөліктері
6501
Фетрден тігілген, қалыпсыз, жиексіз қалпақ қалыптары, қалпақ дайындамалары, және қалпақтар; фетрден жасалған тегіс және цилиндрлі дайындамалар (ұзыннан тілінгендерді қоса)
6501 00
Фетрден тігілген, қалыпсыз, жиексіз қалпақ қалыптары, қалпақ дайындамалары, және қалпақтар; фетрден жасалған тегіс және цилиндрлі дайындамалар (ұзыннан тілінгендерді қоса)
CC
6502
Шляпа жартылай дайындалған өнімдері, өрілген немесе кез-келген материалдың жоланынан дайындалған, қалыптанбаған, жиексіз, төсемсіз және өңдеусіз

6403 51
– – закрывающая лодыжку
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
6403 59
– – прочая
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
– прочая обувь:
6403 91
– – закрывающая лодыжку
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
6403 99
– – прочая
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
6404
Обувь с подошвой из резины, пластмассы, натуральной или композиционной кожи и с верхом из текстильных материалов:
– обувь с подошвой из резины или пластмассы:
6404 11
– – спортивная обувь; обувь для тенниса, баскетбола, гимнастики, тренировочная и аналогичная обувь
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
6404 19
– – прочая
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
6404 20
– обувь с подошвой из натуральной или композиционной кожи
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
6405
Обувь прочая:
6405 10
– с верхом из натуральной или композиционной кожи
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
6405 20
– с верхом из текстильных материалов
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
6405 90
– прочая:
CTH, за исключением верха обуви из 6406 10, 6406 90, с прикрепленной
6406
Детали обуви (включая заготовки верха обуви с прикрепленной или неприкрепленной основной стелькой); вкладные стельки, подпяточники и аналогичные изделия; гетры, гамаши и аналогичные изделия, и их детали:
6406 10
– заготовки верха обуви и их детали, за исключением задников и жестких внутренних и промежуточных деталей
CTH
6406 20
– подошвы и каблуки из резины или пластмассы
CTH
6406 90
– прочие
CTH
Группа 65
Головные уборы и их части
6501
Шляпные формы, шляпные заготовки и колпаки из фетра, неформованные, без полей; плоские и цилиндрические заготовки (включая с продольным разрезом) из фетра
6501 00
Шляпные формы, шляпные заготовки и колпаки из фетра, неформованные, без полей; плоские и цилиндрические заготовки (включая с продольным разрезом) из фетра
CC
6502
Шляпные полуфабрикаты, плетеные или изготовленные путем соединения полос из любого материала, неформованные, без полей, без подкладки и без отделки

6502 00
Шляпа жартылай дайындалған өнімдері, өрілген немесе кез-келген материалдың жоланынан дайындалған, қалыптанбаған, жиексіз, төсемсіз және өңдеусіз
CC
[6503]
6504
Шляпалар және өзге бас киімдер, өрілген немесе кез-келген материалдан жасалған жолақтарды қосып дайындалған, төсемі бар немесе төсемсіз, өңделген немесе өңделмеген
6504 00
Шляпалар және өзге бас киімдер, өрілген немесе кез-келген материалдан жасалған жолақтарды қосып дайындалған, төсемі бар немесе төсемсіз, өңделген немесе өңделмеген
CTH
6505
Машинамен немесе қолдан тоқылған тракотаж немесе шілтердің, фетрдің немесе өзге де тоқыма материалдарының тұтас (бірақ жолақтардан жасалған емес) құрақтарынан дайындалған, астарлы немесе астарсыз немесе өңделген немесе өңделмеген қалпақтар мен өзге де бас киімдер; кез келген материалдан жасалған , астарлы немесе астарсыз немесе өңделген немесе өңделмеген шашқа арналған торлар:
6505 00
Машинамен немесе қолдан тоқылған тракотаж немесе шілтердің, фетрдің немесе өзге де тоқыма материалдарының тұтас (бірақ жолақтардан жасалған емес) құрақтарынан дайындалған, астарлы немесе астарсыз немесе өңделген немесе өңделмеген қалпақтар мен өзге де бас киімдер; кез келген материалдан жасалған , астарлы немесе астарсыз немесе өңделген немесе өңделмеген шашқа арналған торлар:
CTH
6506
Астарлы немесе астарсыз, өңделген немесе өңделмеген өзге де бас киімдер
6506 10
– қорғаныш бас киімдер
CTH
– өзгелері:
6506 91
– – резеңкеден немесе пластмассадан жасалған
CTH
6506 99
– – өзге материалдардан жасалған
CTH
6507
Бас киімдерге арналған таспалар, астарлар, сыртқаптар, негіздер, арқаулар, қалқаншалар мен баулар
6507 00
Бас киімдерге арналған таспалар, астарлар, сыртқаптар, негіздер, арқаулар, қалқаншалар мен баулар
CTH
66 топ
Қолшатырлар, күннен қорғайтын шатырлар, таяқтар, таяқ-орындықтар, бишіктер, салт атпен жүруге арналған қамшылар және олардың бөліктері
6601
Қолшатырлар мен күннен қорғайтын шатырлар (қолшатыр-таяқтарды, бақша қолшатырлары мен ұқсас қолшатырларды қоса алғанда):
6601 10
– бақша қолшатырлары мен ұқсас қолшатырлар
CTH
– өзгелері:
6601 91
– – жылжымалы өзегі бар
CTH
6601 99
– – өзгелері
CTH
6602
Таяқтар, таяқ-орындықтар, атпен жүруге арналған қамшылар мен ұқсас бұйымдар
6602 00
Таяқтар, таяқ-орындықтар, атпен жүруге арналған қамшылар мен ұқсас бұйымдар
CTH
6603
6601 немесе 6602 тауарлық позициясының бұйымдарына арналған бөліктер, әрлеу бөлшектері мен керек-жарақтар
6603 20
– өзектерге (таяқтарға) орнатылған арқауларды қоса алғанда, қолшатырлардың арқаулары
CC
6603 90
– өзгелері
CC
67 топ
Өңделген қауырсындар мен мамық және қауырсындардан немесе мамықтан жасалған бұйымдар; жасанды гүлдер; адамның шашынан жасалған бұйымдар

6502 00
Шляпные полуфабрикаты, плетеные или изготовленные путем соединения полос из любого материала, неформованные, без полей, без подкладки и без отделки
CC
[6503]
6504
Шляпы и прочие головные уборы, плетеные или изготовленные путем соединения полос из любого материала, с подкладкой или без подкладки, с отделкой или без отделки
6504 00
Шляпы и прочие головные уборы, плетеные или изготовленные путем соединения полос из любого материала, с подкладкой или без подкладки, с отделкой или без отделки
CTH
6505
Шляпы и прочие головные уборы трикотажные машинного или ручного вязания, или изготовленные из цельного куска (но не из полос) кружева, фетра или прочего текстильного материала, с подкладкой или без подкладки или с отделкой или без отделки; сетки для волос из любого материала, с подкладкой или без подкладки или с отделкой или без отделки:
6505 00
Шляпы и прочие головные уборы трикотажные машинного или ручного вязания, или изготовленные из цельного куска (но не из полос) кружева, фетра или прочего текстильного материала, с подкладкой или без подкладки или с отделкой или без отделки; сетки для волос из любого материала, с подкладкой или без подкладки или с отделкой или без отделки:
CTH
6506
Головные уборы прочие, с подкладкой или без подкладки или с отделкой или без отделки:
6506 10
– защитные головные уборы
CTH
– прочие:
6506 91
– – из резины или пластмассы
CTH
6506 99
– – из прочих материалов
CTH
6507
Ленты, подкладки, чехлы, основы, каркасы, козырьки и завязки для головных уборов
6507 00
Ленты, подкладки, чехлы, основы, каркасы, козырьки и завязки для головных уборов
CTH
Группа 66
Зонты, солнцезащитные зонты, трости, трости-сиденья, хлысты, кнуты для верховой езды и их части
6601
Зонты и солнцезащитные зонты (включая зонты-трости, садовые зонты и аналогичные зонты):
6601 10
– садовые зонты или аналогичные зонты
CTH
– прочие:
6601 91
– – имеющие раздвижной стержень
CTH
6601 99
– – прочие
CTH
6602
Трости, трости-сиденья, хлысты, кнуты для верховой езды и аналогичные изделия
6602 00
Трости, трости-сиденья, хлысты, кнуты для верховой езды и аналогичные изделия
CTH
6603
Части, отделочные детали и принадлежности для изделий товарной позиции 6601 или 6602:
6603 20
– каркасы зонтов, включая каркасы, установленные на стержнях (палках)
CC
6603 90
– прочие
CC
Группа 67
Обработанные перья и пух и изделия из перьев или пуха; искусственные цветы; изделия из человеческого волоса

6701
Құстардың терілері және қауырсындарымен немесе мамықпен, мамықпен жабылған өзге де бөліктері, қауырсындар, қауырсындарының бөліктері, мамық және осы материалдардан жасалған бұйымдар (0505 тауарлық позициясының бұйымдарынан және өңделген қауырсын діндері мен өзектерін қоспағанда)
6701 00
Құстардың терілері және қауырсындарымен немесе мамықпен, мамықпен жабылған өзге де бөліктері, қауырсындар, қауырсындарының бөліктері, мамық және осы материалдардан жасалған бұйымдар (0505 тауарлық позициясының бұйымдарынан және өңделген қауырсын діндері мен өзектерін қоспағанда)
CC
6702
Жасанды гүлдер, жапырақтар мен жемістер және олардың бөліктері; жасанды гүлдерден, жапырақтардан немесе жемістерден жасалған бұйымдар:
6702 10
– пластмассадан
CC
6702 90
– өзге материалдардан жасалған
CC
6703
Адамның таралған, қиылған, өңсіздендірілген немесе өзге тәсілмен өңделген шаштары; жануарлардың жүні немесе басқа да түгі немесе париктер немесе осыған ұқсас бұйымдар өндіру үшін дайындалған өзге де тоқыма материалдары
6703 00
Адамның таралған, қиылған, өңсіздендірілген немесе өзге тәсілмен өңделген шаштары; жануарлардың жүні немесе басқа да түгі немесе париктер немесе осыған ұқсас бұйымдар өндіру үшін дайындалған өзге де тоқыма материалдары
CC
6704
Адам шашынан немесе жануарлар жүнінен немесе тоқыма материалдарынан жасалған париктер, жапсырма сақалдар қас пен кірпіктер, жапсырмалар мен осыған ұқсас бұйымдар; басқа жерде аталмаған немесе енгізілмеген адам шашынан жасалған бұйымдар:
– синтетикалық тоқыма материалдардан жасалғандар
6704 11
– – аяқталған париктер
CTH
6704 19
– – өзгелері
CTH
6704 20
– адам шашынан жасалғандар
CTH
6704 90
– өзге материалдардан жасалған
CTH
68 топ
Тастан, гипстен, цементтен, асбестен, слюдадан немесе ұқсас материалдардан жасалған бұйымдар
6801
Табиғи тастан (тақтатастан басқа) төсеніш төсеуге арналған төсемтас, жиектастар мен плиталар
6801 00
Табиғи тастан (тақтатастан басқа) төсеніш төсеуге арналған төсемтас, жиектастар мен плиталар
CTH
6802
6801-тауарлық позицияның тауарларынан басқа ескерткіштер немесе құрылыс үшін өңделген тас (сланецтен басқа), және, одан жасалған бұйымдар; негізді немесе негізсіз табиғи тастан (сланецті қоса алғанда) жасалған мозайкаларға арналған кубиктер немесе осыған ұқсас бұйымдар; табиғи тастан (сланецті қоса алғанда) жасалған, жасанды сырланған түйіршіктер, үгінділер және ұнтақ:
6802 10
– барынша үлкен қыры 7 см– ден аспайтын мөлшерлі жағымен шаршыға кірігетін тік бұрыш немесе тік бұрыш емес плиткалар, кубиктер (шаршыны қоса алғанда) және осыған ұқсас бұйымдар; қолдан сырланған түйіршіктер, үгінділер және ұнтақ
CTH
– ескерткіштерге немесе құрылысқа арналған қырланған немесе кесілген, жазық немесе тегіс бетті өзге де тастар және олардан жасалған бұйымдар:

6701
Шкурки и прочие части птиц с перьями или пухом, перья, части перьев, пух и изделия из этих материалов (кроме изделий товарной позиции 0505 и обработанных стволов и стержней перьев)
6701 00
Шкурки и прочие части птиц с перьями или пухом, перья, части перьев, пух и изделия из этих материалов (кроме изделий товарной позиции 0505 и обработанных стволов и стержней перьев)
CC
6702
Цветы, листья и плоды искусственные и их части; изделия из искусственных цветов, листьев или плодов:
6702 10
– из пластмассы
CC
6702 90
– из прочих материалов
CC
6703
Человеческие волосы, расчесанные, прореженные, обесцвеченные или обработанные иным способом; шерсть или прочий волос животных или прочие текстильные материалы, подготовленные для производства париков или аналогичных изделий
6703 00
Человеческие волосы, расчесанные, прореженные, обесцвеченные или обработанные иным способом; шерсть или прочий волос животных или прочие текстильные материалы, подготовленные для производства париков или аналогичных изделий
CC
6704
Парики, бороды накладные, брови и ресницы, накладки и аналогичные изделия из человеческого волоса или волоса животных или из текстильных материалов; изделия из человеческого волоса, в другом месте не поименованные или не включенные:
– из синтетических текстильных материалов:
6704 11
– – парики завершенные
CTH
6704 19
– – прочие
CTH
6704 20
– из человеческого волоса
CTH
6704 90
– из прочих материалов
CTH
Группа 68
Изделия из камня, гипса, цемента, асбеста, слюды или аналогичных материалов
6801
Брусчатка, бордюрные камни и плиты для мощения из природного камня (кроме сланца)
6801 00
Брусчатка, бордюрные камни и плиты для мощения из природного камня (кроме сланца)
CTH
6802
Камень, обработанный (кроме сланца) для памятников или строительства, и изделия из него, кроме товаров товарной позиции 6801; кубики для мозаики и аналогичные изделия из природного камня (включая сланец) на основе или без основы; гранулы, крошка и порошок из природного камня (включая сланец), искусственно окрашенные:
6802 10
– плитки, кубики и аналогичные изделия, прямоугольной или непрямоугольной (включая квадратную) формы, наибольшая грань которых может быть вписана в квадрат со стороной размером менее 7 см; гранулы, крошка и порошок, искусственно окрашенные
CTH
– камни прочие для памятников или строительства и изделия из них, тесаные или пиленые, с плоской или ровной поверхностью:

6802 21
– – мәрмәр, травертин және алебастр
CTH
6802 23
– – гранит
CTH
6802 29
– – өзге де тастар
CTH
– өзгелері:
6802 91
– – мәрмәр, травертин және алебастр
CTH
6802 92
– – өзге де әктастар
CTH
6802 93
– – гранит
CTH
6802 99
– – өзге де тастар
CTH
6803
Өңделген тақта тас пен тақта тастан немесе агломериялацияланған тақта тастан жасалған бұйымдар:
6803 00
Өңделген тақта тас пен тақта тастан немесе агломериялацияланған тақта тастан жасалған бұйымдар:
CTH
6804
Тегістеуге, қайрауға, жалтыратуға, икемдеуге немесе кесуге арналған диірментас, қайрақ тастар, тегістеу шеңберлері мен ұқсас арқаусыз бұйымдар, басқа материалдардан жасалған бөлшектермен жиынтықтағы немесе бұл бөлшектерсіз, қолдан қайрауға арналған тастар және олардың табиғи тастан агломерацияланған табиғи немесе жасанды абразивтерден немесе қыштан жасалған бөліктері:
6804 10
– тегістеуге, қайрауға немесе уатуға арналған диірмен тастар мен қайрақ тастар
CTH
– өзге де диірмен тастар, қайрақ тастар, тегістеу шеңберлері мен ұқсас бұйымдар:
6804 21
– – агломериялацияланған жасанды немесе табиғи алмаздан жасалғандар
CTH
6804 22
– – өзге де агломериялацияланған абразивтерден немесе қыштан жасалғандар
CTH
6804 23
– – табиғи тастардан жасалғандар
CTH
6804 30
– қолдан қайрауға немесе жалтыратуға арналған тастар
CTH
6805
Кесілген немесе тігілген, немесе белгілі бір нысан алу үшін басқа тәсілмен өңделген немесе өңделмеген мата, қағаз, картон, немесе өзге де негіздегі, табиғи немесе жасанды абразивтік ұнтақ немесе дән:
6805 10
– тек мата тоқыма негіздегі ғана
CTH
6805 20
– тек қағаз немесе картон негіздегі ғана
CTH
6805 30
– басқа да материалдар негізінде жасалғандар
CTH
6806
Қожмақта, минералдық силикат мақта және ұқсас минерал маталар; қатпарланған вермикулит, ісінген балшықтар, көбікті қож бен ұқсас ісіңкі минералдық өнімдер; 6811 немесе 6812-тауарлық позициялардың немесе 69– тобының бұйымдарынан басқа, жылуоқшаулағыш, дыбысоқшаулағыш немесе дыбыс жұтқыш минералдық материалдардан жасалған қоспалар мен бұйымдар:
6806 10
– төкпелi, беттердегi немесе рулондардағы қожмақта, минералдық силикат мақта және ұқсас минерал мақталар (олардың қоспаларын қоса алғанда):
CTH
6806 20
– қатпарланған вермикулит, iсiнген балшықтар, көбiктi қож бен өзге де iсiнiңкi минералдық өнiмдер (олардың қоспаларын қоса алғанда:
CTH
6806 90
– өзгелері
CTH
6807
Асфальттан немесе ұқсас материалдардан жасалған бұйымдар (мысалы, мұнай битумынан немесе тас көмiр пiспесiнен жасалғандар):
6807 10
– рулондарда
CTH
6807 90
– өзгелері
CTH
6808
Панельдер, тақталар, тақташалар, блоктар және цементпен, гипспен немесе өзге де минералдық байланыстырғыш заттаpмен агломерацияланған өсімдік талшықтарынан, сабаннан немесе жаңқалардан, жоңқалардан, бөлшектерден, үгінділерден немесе басқа да ағаш қалдықтарынан жасалған ұқсас бұйымдар

6802 21
– – мрамор, травертин и алебастр
CTH
6802 23
– – гранит
CTH
6802 29
– – камни прочие
CTH
– прочие:
6802 91
– – мрамор, травертин и алебастр
CTH
6802 92
– – известняки прочие
CTH
6802 93
– – гранит
CTH
6802 99
– – камни прочие
CTH
6803
Сланец обработанный и изделия из сланца или из агломерированного сланца
6803 00
Сланец обработанный и изделия из сланца или из агломерированного сланца
CTH
6804
Жернова, камни точильные, круги шлифовальные и аналогичные изделия без опорных конструкций, предназначенные для шлифовки, заточки, полировки, подгонки или резания, камни для ручной заточки или полировки и их части из природного камня, из агломерированных природных или искусственных абразивов или из керамики, в сборе с деталями из других материалов или без этих деталей:
6804 10
– жернова и камни точильные для шлифовки, заточки или измельчения
CTH
– прочие жернова, камни точильные, круги шлифовальные и аналогичные изделия:
6804 21
– – из агломерированных искусственных или природных алмазов
CTH
6804 22
– – из прочих агломерированных абразивов или из керамики
CTH
6804 23
– – из природного камня
CTH
6804 30
– камни для ручной заточки или полировки
CTH
6805
Природный или искусственный абразивный порошок или зерно на тканой, бумажной, картонной или иной основе, разрезанной или сшитой, или обработанной другим способом для получения определенной формы, или необработанной:
6805 10
– только на тканой текстильной основе
CTH
6805 20
– только на бумажной или картонной основе
CTH
6805 30
– на основе из других материалов
CTH
6806
Шлаковата, минеральная силикатная вата и аналогичные минеральные ваты; вермикулит расслоенный, глины вспученные, шлак вспененный и аналогичные вспученные минеральные продукты; смеси и изделия из теплоизоляционных, звукоизоляционных или звукопоглощающих минеральных материалов, кроме изделий товарной позиции 6811 или 6812 или группы 69:
6806 10
– шлаковата, минеральная силикатная вата и аналогичные минеральные ваты (включая их смеси), навалом, в листах или рулонах:
CTH
6806 20
– вермикулит расслоенный, глины вспученные, шлак вспененный и прочие вспученные минеральные продукты (включая их смеси):
CTH
6806 90
– прочие
CTH
6807
Изделия из асфальта или аналогичных материалов (например, из нефтяного битума или каменноугольного пека):
6807 10
– в рулонах
CTH
6807 90
– прочие
CTH
6808
Панели, плиты, плитки, блоки и аналогичные изделия из растительных волокон, соломы или стружки, щепы, частиц, опилок или других древесных отходов, агломерированных с цементом, гипсом или прочими минеральными связующими веществами

6814 90
– өзгелері
CTH
6815
Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген тастан немесе басқа минералдық заттардан жасалған бұйымдар (көмiртегi талшықтарын, көмiртегi талшықтарынан жасалған бұйымдар мен торфтан жасалған бұйымдарды қоса алғанда):
6815 10
– графиттан немесе электротехникада пайдаланылмайтын өзге де көміртегілік материалдардан жасалған бұйымдар
CTH
6815 20
– торфтан жасалған бұйымдар
CTH
– өзге де бұйымдар
6815 91
– – магнезитi, доломитi немесе хромитi барлар
CTH
6815 99
– – өзгелері
CTH
69 топ
ҚЫШТАН ЖАСАЛҒАН БҰЙЫМДАР
6901
Кремнеземдік тас ұнынан (мысалы, кизельгурдан, триполиттен немесе диатомиттен) жасалған немесе осыған ұқсас кремнеземдік жыныстардан жасалған кірпіштер, блоктар, тақташалар және басқа да қыш бұйымдары
6901 00
Кремнеземдік тас ұнынан (мысалы, кизельгурдан, триполиттен немесе диатомиттен) жасалған немесе осыған ұқсас кремнеземдік жыныстардан жасалған кірпіштер, блоктар, тақташалар және басқа да қыш бұйымдары
CC
6902
Кремнеземдiк тас ұнынан немесе ұқсас кремнеземдiк жыныстардан жасалған бұйымдардан басқа отқа төзiмдi кiрпiштер, блоктар, тақташалар және ұқсас отқа төзiмдi қыш құрылыс материалдары
6902 10
– MgO, СаО немесе Сr2О3 қайта есептегенде жеке немесе бiрге алынған Mg, Са немесе Сr элементтерiнiң 50 салм.%-дан астамы бар
CC
6902 20
– балшық-топырақтың (Аl 2 О 3 ), кремнеземнiң (SiO 2 ) немесе осы өнiмдер қоспаларының немесе қосылыстарының 50 салм.%-дан астамын қамтитын:
CC
6902 90
– өзгелері
CC
6903
Кремнеземдік тас ұнынан немесе ұқсас кремнеземдік жыныстардан басқа өзге де отқа төзімді қыш бұйымдары (мысалы, реторттар, тиглдер, муфельдер, саптамалаp, бұқтырмалар, тіреуіштер, сынамалау тостағандары, түтіктер, түтікшелер, қаптамалар, шыбықтар, өзектер):
6903 10
– құрамында графит немесе көміртектің басқа нысандарының 50 салм.% немесе осы өнімдердің қоспасы бар
CC
6903 20
– балшық-топырақтың (Аl 2 О 3 ) немесе балшық-топырақтың кремнеземмен (SiO 2 ) қоспасының 50 салм.%-дан астамын қамтитын
CC
6903 90
– өзгелері
CC
6904
Құрылыс кiрпiштерi, еденге арналған блоктар, көтерiп тұратын немесе қаптамалық құрастырмаларды толтыру үшін қыш тастар және қыштан жасалған ұқсас бұйымдар
6904 10
– құрылыс кірпіштері
CC
6904 90
– өзгелері
CC
6905
Жабынғыш, дефлекторлар, түтін шығу құбырларының үстiндегi зонттар, түтiн жүргiштердiң бөлiктерi, сәулет әшекейлері және қыштан жасалған өзге де құрылыс бөлшектерi:
6905 10
– жабынқыш
CC
6905 90
– өзгелері
CC
6906
Керамикалық құбырлар, оқшаулағыш құбыржолдар, су бұрғыштар мен құбыр фитингтері
6906 00
Керамикалық құбырлар, оқшаулағыш құбыржолдар, су бұрғыштар мен құбыр фитингтері
CC

6814 90
– прочие
CTH
6815
Изделия из камня или других минеральных веществ (включая углеродные волокна, изделия из углеродных волокон и изделия из торфа), в другом месте не поименованные или не включенные:
6815 10
– изделия из графита или прочих углеродистых материалов, не используемые в электротехнике
CTH
6815 20
– изделия из торфа
CTH
– прочие изделия:
6815 91
– – содержащие магнезит, доломит или хромит
CTH
6815 99
– – прочие
CTH
Группа 69
CERAMIC PRODUCTS
6901
Кирпичи, блоки, плитки и другие керамические изделия из кремнеземистой каменной муки (например, из кизельгура, триполита или диатомита) или из аналогичных кремнеземистых пород
6901 00
Кирпичи, блоки, плитки и другие керамические изделия из кремнеземистой каменной муки (например, из кизельгура, триполита или диатомита) или из аналогичных кремнеземистых пород
CC
6902
Кирпичи огнеупорные, блоки, плитки и аналогичные огнеупорные керамические строительные материалы, кроме изделий из кремнеземистой каменной муки или аналогичных кремнеземистых пород:
6902 10
– содержащие более 50 мас.% элементов Mg, Ca или Cr, взятых отдельно или вместе, в пересчете на МgО, СаО или Сr2О3
CC
6902 20
– cодержащие более 50 мас.% глинозема (Al2O3), кремнезема (SiO2) или смеси или соединения этих продуктов
CC
6902 90
– прочие
CC
6903
Прочие огнеупорные керамические изделия (например, реторты, тигли, муфели, насадки, заглушки, подпорки, пробирные чашки, трубы, трубки, кожухи, прутки, стержни), кроме изделий из кремнеземистой каменной муки или аналогичных кремнеземистых пород:
6903 10
– содержащие более 50 мас.% графита или других форм углерода, или смеси этих продуктов
CC
6903 20
– содержащие более 50 мас.% глинозема (Al2O3) или смеси или соединения глинозема с кремнеземом (SiO2)
CC
6903 90
– прочие
CC
6904
Кирпичи строительные, блоки для полов, камни керамические несущие или для заполнения балочных конструкций и аналогичные изделия из керамики:
6904 10
– кирпичи строительные
CC
6904 90
– прочие
CC
6905
Черепица, дефлекторы, зонты над дымовыми трубами, части дымоходов, архитектурные украшения и прочие строительные детали из керамики:
6905 10
– черепица
CC
6905 90
– прочие
CC
6906
Трубы керамические, трубопроводы изоляционные, водоотводы и фитинги труб
6906 00
Трубы керамические, трубопроводы изоляционные, водоотводы и фитинги труб
CC

7001
Шыны сынықтары, жиындылары және шынының өзге де қалдықтары; блоктардағы шыны:
7001 00
Шыны сынықтары, жиындылары және шынының өзге де қалдықтары; блоктардағы шыны:
CC
7002
Шар (7018 тауарлық позициясының микросфераларынан басқа), шыбықтар немесе түтікшелер пішініндегі, өңделмеген шыны:
7002 10
– шарлар
CC
7002 20
– шыбықтар
CC
– түтіктер:
7002 31
– – қорытылған кварцтан немесе басқа да қорытылған кремнеземдерден жасалғандар
CC
7002 32
– – 0 0 С-тан 300 0 С-қа дейiнгi температуралар аралығында К-ға 5x10 -6 аспайтын желiлік кеңею коэффициентi бар өзге де шыныдан жасалғандар
CC
7002 39
– – өзгелері
CC
7003
Құйылған және илемделген, табақтар түрiндегi немесе пiшiнделген жұтатын, шағылыстыратын немесе шағылыстырмайтын қабаты бар немесе жоқ, алайда қандай да бiр өзге тәсiлмен өңделмеген шыны:
– бекемдетілмеген табақтар:
7003 12
– – массадағы боялған (көлемi күңгiрттелген), сөндiрiлген, жапсырмалы немесе жарықты жұтатын, шағылыстыратын немесе шағылыстырмайтын қабаты бар шыны
CTH
7003 19
– – өзгелері
CTH
7003 20
– бекемдетілген табақтар
CTH
7003 30
– профильдер
CTH
7004
Созылған және үрленген, табақтардағы, жұтатын, шағылыстыратын немесе шағылыстырмайтын қабаты бар немесе жоқ, алайда қандай да бiр өзге тәсілмен өңделмеген шыны:
7004 20
– массадағы боялған (көлемi күңгiрттелген), сөндiрiлген, жапсырмалы немесе жарықты жұтатын, шағылыстыратын немесе шағылыстырмайтын қабаты бар шыны
CC
7004 90
– өзге шыны
CTH
7005
Термикалық жалтыратылған шыны және бетi тегiстелген немесе жалтыратылған, табақтар түрiндегi жұтатын, шағылыстыратын немесе шағылыстырмайтын қабаты бар немесе жоқ, алайда қандай да бiр өзге тәсiлмен өңделмеген шыны:
7005 10
– жұтатын, шағылыстыратын немесе шағылыстырмайтын қабаты бар бекемдетілмеген шыны:
CTH
– өзге бекемдетілмеген шыны:
7005 21
– – массадағы боялған (көлемi күңгiрттелген), сөндiрiлген, жапсырмалы немесе тек тегiстелген:
CTH
7005 29
– – өзгесі
CTH
7005 30
– бекемдетілген шыны
CTH
7006
Иілген, қырланған, қырналған, тесілген, эмальданған немесе өзге де тәсілмен өңделген, бірақ жақтауға салынбаған немесе өзге материалдармен қиыстырылмаған 7003, 7004 немесе 7005-тауарлық позицияларындағы шыны:
7006 00
Иілген, қырланған, қырналған, тесілген, эмальданған немесе өзге де тәсілмен өңделген, бірақ жақтауға салынбаған немесе өзге материалдармен қиыстырылмаған 7003, 7004 немесе 7005-тауарлық позицияларындағы шыны:
CTH, бұл ретте 7003, 7004, 7005 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
7007
Нығыздалған (шыңдалған) немесе көп қабaтты шыныны қоса алғанда қауіпсіз шыны:
– нығыздалған (шыңдалған) қауiпсiз шыны:

7001
Бой стеклянный, скрап и прочие отходы стекла; стекло в блоках:
7001 00
Бой стеклянный, скрап и прочие отходы стекла; стекло в блоках
CC
7002
Стекло в форме шаров (кроме микросфер товарной позиции 7018), прутков или трубок, необработанное:
7002 10
– шары
CC
7002 20
– прутки
CC
– трубки:
7002 31
– – из плавленого кварца или других плавленых кремнеземов
CC
7002 32
– – из прочего стекла с коэффициентом линейного расширения не 5 х 10–6 на K в интервале температур от 0 ºС до 300 ºСболее
CC
7002 39
– – прочие
CC
7003
Стекло литое и прокатное, листовое или профилированное, имеющее или не имеющее поглощающий, отражающий или неотражающий слой, но не обработанное каким-либо иным способом:
– листы неармированные:
7003 12
– – окрашенные в массе (тонированные в объеме), глушеные, накладные или имеющие поглощающий, отражающий или неотражающий слой
CTH
7003 19
– – прочие
CTH
7003 20
– листы армированные
CTH
7003 30
– профили
CTH
7004
Стекло тянутое и выдувное, в листах, имеющее или не имеющее поглощающий, отражающий или неотражающий слой, но не обработанное каким-либо иным способом:
7004 20
– стекло, окрашенное в массе (тонированное в объеме), глушеное, накладное или имеющее поглощающий, отражающий или неотражающий слой
CC
7004 90
– прочее стекло
CTH
7005
Стекло термически полированное и стекло со шлифованной или полированной поверхностью, в листах, имеющее или не имеющее поглощающий, отражающий или неотражающий слой, но не обработанное иным способом:
7005 10
– стекло неармированное, имеющее поглощающий, отражающий или неотражающий слой
CTH
– неармированное стекло прочее:
7005 21
– – окрашенное в массе (тонированное в объеме), глушеное, накладное или только шлифованное
CTH
7005 29
– – прочее
CTH
7005 30
– стекло армированное
CTH
7006
Стекло товарной позиции 7003, 7004 или 7005, гнутое, граненое, гравированное, сверленое, эмалированное или обработанное иным способом, но не вставленное в раму или не комбинированное с другими материалами:
7006 00
Стекло товарной позиции 7003, 7004 или 7005, гнутое, граненое, гравированное, сверленое, эмалированное или обработанное иным способом, но не вставленное в раму или не комбинированное с другими материалами:
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 7003, 7004, 7005 не превышает 40%
7007
Стекло безопасное, включая стекло упрочненное (закаленное) или многослойное:
– стекло упрочненное (закаленное) безопасное:

7014 00
Белгі беру құралдарына арналған шыны бұйымдары және оптикалық өңделмеген шыныдан жасалған оптикалық эпелинттер (7015 тауарлық позициясына енгізілгендерден басқа)
CTH
7015
Сағаттарға арналған шынылар және ұқсас шынылар, көрудi түзететiн немесе түзетпейтiн көзiлдiрiктерге арналып иiлген, ойық етiлiп майыстырылған шынылар немесе оптикалық өңделмеген ұқсас шынылар; қуыс шыны сфералар мен олардың көрсетiлген шыныларды дайындауға арналған сегменттерi:
7015 10
– көрудi түзететiн көзiлдiрiктерге арналған шынылар
CTH
7015 90
– өзгелері
CTH
7016
Төсеуге арналған блоктар, плиталар, кiрпiштер, тақташалар және құрылыста пайдаланылатын бекемдетілген немесе бекемдетілмеген, престелген немесе құйылған шыныдан жасалған өзге де бұйымдар; мозайкалық немесе ұқсас әсемдеу жұмыстарына арналған негiзi бар немесе негiзсiз шыны кубиктер және өзге де шағын шыны нысандар; әшекей әйнектер және ұқсас бұйымдар; қабық түрiндегi немесе басқа нысандағы блоктар, панелдер, плиталар нысанындағы ұяшықты немесе көбiктi шыны:
7016 10
– мозайкалық немесе ұқсас әсемдеу жұмыстарына арналған негiзi бар немесе негiзсiз шыны кубиктер және өзге де шағын шыны нысандары
CTH
7016 90
– өзгелері
CTH
7017
Зертханалық, гигиеналық немесе фармацевтикалық мақсаттарға арналған градуирленген немесе градуирленбеген, калибрленген немесе калибрленбеген шыны ыдыстар:
7017 10
– қорытылған кварцтан немесе басқа да қорытылған кремнеземдерден жасалғандар
CTH
7017 20
– 0 ºС-тан 300 ºС-қа дейiнгi температуралар аралығында К-ға 5x10 -6 аспайтын желiлік кеңею коэффициентi бар өзге де шыныдан жасалғандар
CTH
7017 90
– өзгесі
CTH
7018
Шыны моншақтар, інжуге ұқсатылған бұйымдар, қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастар және шыныдан жасалған ұқсас шағын нысандар, бижутериядан басқа олардан жасалған бұйымдар; протездерден басқа шыны көздер; статуэткалар және бижутериядан басқа дәнекерлеу лампасымен өңделген шыныдан жасалған әсемдеу бұйымдары; диаметрі 1 мм аспайтын шыны микросфералар:
7018 10
– шыны моншақтар, iнжуге ұқсатылған бұйымдар, қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастар және шыныдан жасалған ұқсас шағын нысандар
CTH
7018 20
– диаметрi 1 мм-ден аспайтын шыны микросфералар
CTH
7018 90
– өзгелері
CTH
7019
Шыны талшық (оның ішінде шыны мақта) және одан жасалған бұйымдар (мысалы, иірімжіп, маталар):
– таспалар, созба, иiрiмжiп және штапелденген талшық
7019 11
– – ұзындығы 50 мм-ден аспайтын штапелденген талшық
CTH
7019 12
– – созба
CTH
7019 19
– – өзгелері
CTH
– жұқа маталар (бетперделер), жайрақтар, бойралар, матрастар, плиталар және өзге де тоқымалы емес материалдар:

7014 00
Стеклянные изделия для сигнальных устройств и оптические элементы из стекла (кроме включенных в товарную позицию 7015) без оптической обработки
CTH
7015
Стекла для часов и аналогичные стекла, стекла для корректирующих или не корректирующих зрение очков, изогнутые, вогнутые с углублением или подобные стекла, оптически не обработанные; полые стеклянные сферы и их сегменты для изготовления указанных стекол:
7015 10
– стекла для корректирующих зрение очков
CTH
7015 90
– прочие
CTH
7016
Блоки для мощения, плиты, кирпичи, плитки и прочие изделия из прессованного или литого стекла, армированные или неармированные, используемые в строительстве; кубики стеклянные и прочие небольшие стеклянные формы, на основе или без основы, для мозаичных или аналогичных декоративных работ; витражи и аналогичные изделия; ячеистое или пеностекло в форме блоков, панелей, плит, в виде оболочек или других форм:
7016 10
– кубики стеклянные и прочие небольшие стеклянные формы, на основе или без основы, для мозаичных или аналогичных декоративных работ
CTH
7016 90
– прочие
CTH
7017
Посуда стеклянная для лабораторных, гигиенических или фармацевтических целей, градуированная или неградуированная, калиброванная или некалиброванная:
7017 10
– из плавленого кварца или других плавленых кремнеземов
CTH
7017 20
– из прочего стекла, имеющего коэффициент линейного расширения не более 5 х 10–6 на K в интервале температур от 0 ºС до 300 ºС
CTH
7017 90
– прочая
CTH
7018
Бусины стеклянные, изделия, имитирующие жемчуг, драгоценные или полудрагоценные камни и аналогичные небольшие формы из стекла, изделия из них, кроме бижутерии; стеклянные глаза, кроме протезов; статуэтки и прочие декоративные изделия из стекла, обработанные паяльной лампой, кроме бижутерии; микросферы стеклянные диаметром не более 1 мм:
7018 10
– бусины стеклянные, изделия, имитирующие жемчуг, драгоценные или полудрагоценные камни и аналогичные небольшие формы из стекла
CTH
7018 20
– микросферы стеклянные диаметром не более 1 мм
CTH
7018 90
– прочие
CTH
7019
Стекловолокно (включая стекловату) и изделия из него (например, пряжа, ткани):
– ленты, ровница, пряжа и штапелированное волокно:
7019 11
– – штапелированное волокно длиной не более 50 мм
CTH
7019 12
– – ровница
CTH
7019 19
– – прочие
CTH
– тонкие ткани (вуали), холсты, маты, матрацы, плиты и прочие нетканые материалы:

7113 20
– қымбат бағалы металдар жалатылған, қымбат бағалы емес металдардан жасалған
CTH
7114
Шеберлердiң алтын немесе күмiс iскерлiк бұйымдары және қымбат бағалы металдардан немесе қымбат бағалы металдар жалатылған металдардан жасалған олардың бөлiктерi:
–гальваникалық қаптамасы бар немесе жоқ, қымбат бағалы металдар жалатылған немесе жалатылмаған, қымбат бағалы металдардан жасалған:
7114 11
– – гальваникалық қаптамасы бар немесе жоқ, қымбат бағалы металдар жалатылған немесе жалатылмаған, күмістен жасалған:
CTH
7114 19
– – гальваникалық қаптамасы бар немесе жоқ, басқа да қымбат бағалы металдар жалатылған немесе жалатылмаған, өзге де қымбат бағалы металдардан жасалған
CTH
7114 20
– қымбат бағалы металдар жалатылған, қымбат бағалы емес металдардан жасалған
CTH
7115
Қымбат бағалы металдардан немесе қымбат бағалы металдар жалатылған металдардан жасалған өзге де бұйымдар:
7115 10
– сым торы нысандағы катализаторлар немесе платинадан жасалған тормалар
CTH
7115 90
– өзгелері
CTH
7116
Taбиғи немесе қопсытылған iнжуден жасалған, қымбат бағалы немесе, жартылай қымбат бағалы тастардан жасалған бұйымдар (табиғи, жасанды немесе өзгертілген):
7116 10
– табиғи немесе қопсытылған інжуден
CTH
7116 20
– қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастардан (табиғи, жасанды немесе өзгертілген):
CTH
7117
Бижутерия:
– қымбат бағалы емес металдардан жасалған, қымбат бағалы металдардан жасалғангальваникалық қаптамасы бар немесе жоқ:
7117 11
– – ілмектер және түйреуіштер
CTH
7117 19
– – өзгелері
CTH
7117 90
– өзгелері
CTH
7118
Тиындар:
7118 10
– заңды төлем құралы ретінде саналмайтын тиындар (алтын тиындардан басқа)
CTH
7118 90
– өзгелері
CTH
7201
Құйымдар, дөңбектер немесе өзге де алғашқы нысандардағы қолданбалы және жалтыр шойындар:
7201 10

7113 20
– из недрагоценных металлов, плакированных драгоценными металлами
CTH
7114
Изделия золотых или серебряных дел мастеров и их части из драгоценных металлов или металлов, плакированных драгоценными металлами:
– из драгоценных металлов, имеющих или не имеющих гальванического покрытия, плакированных или не плакированных драгоценными металлами:
7114 11
– – из серебра, имеющего или не имеющего гальванического покрытия, плакированного или не плакированного другими драгоценными металлами
CTH
7114 19
– – из прочих драгоценных металлов, имеющих или не имеющих гальванического покрытия, плакированных или не плакированных драгоценными металлами
CTH
7114 20
– из недрагоценных металлов, плакированных драгоценными металлами
CTH
7115
Прочие изделия из драгоценных металлов или металлов, плакированных драгоценными металлами:
7115 10
– катализаторы в форме проволочной сетки или решетки из платины
CTH
7115 90
– прочие
CTH
7116
Изделия из природного или культивированного жемчуга, драгоценных или полудрагоценных камней (природных, искусственных или реконструированных):
7116 10
– из природного или культивированного жемчуга
CTH
7116 20
– из драгоценных или полудрагоценных камней (природных, искусственных или реконструированных)
CTH
7117
Бижутерия:
– из недрагоценных металлов, имеющих или не имеющих гальванического покрытия из драгоценных металлов:
7117 11
– – запонки и заколки
CTH
7117 19
– – прочие
CTH
7117 90
– прочие
CTH
7118
Монеты:
7118 10
– монеты (кроме золотых), не являющиеся законным платежным средством
CTH
7118 90
– прочие
CTH
7201
Чугун передельный и зеркальный в чушках, болванках или прочих первичных формах:
7201 10

7210 69
– – өзгесі
CTH, 72.07-72.09 қоспағанда
7210 70
– боялған, лакталған немесе пластмассамен қапталған
CTH, 72.07-72.09 қоспағанда
7210 90
– өзгесі
CTH, 72.07-72.09 қоспағанда
7211
Енi 600 мм-ден кем, жалатылмаған, гальваникалық немесе басқа да қаптамаларсыз, темiрден немесе легирленбеген болаттан жасалған тегiс илек:
– одан әрі өңдеусiз, ыстықтай илемдеуден басқа:
7211 13
– – төрт жағы қапталған немесе тiкбұрышты жабық мөлшерлегiште, енi 150 мм-ден астам және қалыңдығы 4 мм-ден кем емес, рулондарда емес және бедерлi сурет салынбаған
CTH, 72.07-72.09 қоспағанда
7211 14
– – қалыңдығы 4,75 мм немесе одан астам, өзгелері
CTH, 72.07-72.09 қоспағанда
7211 19
– – өзгесі
CTH, 72.07-72.09 қоспағанда
– одан әрі өңдеусiз, суықтай басылғаннан басқа (суық күйінде жаншылған):
7211 23
– – құрамында 0,25 салм.%-дан кем көмiртегi бар
CTH, 72.07-72.09 қоспағанда
7211 29
– – өзгесі
CTH, 72.07-72.09 қоспағанда
7211 90
– өзгесі
CTH, 72.07-72.09 қоспағанда
7212
Енi 600 мм -ден кем, жалатылған, гальваникалық немесе басқа да қаптамаларсыз, темiрден немесе легирленбеген болаттан жасалған тегiс илек:
7212 10
– гальваникалық немесе басқа да қалайы жабыны бар:
CTH, 72.07-72.11 қоспағанда
7212 20
– электролиттiк мырышталған
CTH, 72.07-72.11 қоспағанда
7212 30
– өзге тәсiлмен мырышталған:
CTH, 72.07-72.11 қоспағанда
7212 40
– боялған, лакталған немесе пластмассамен қапталған
CTH, 72.07-72.11 қоспағанда
7212 50
– өзге тәсiлмен қапталған:
CTH, 72.07-72.11 қоспағанда
7212 60
– жалатылған
CTH, 72.06, 72.11 қоспағанда
7213
Темiрден немесе легирленбеген болаттан жасалған бос оралған бумалардағы ыстықтай басылған шыбықтар:
7213 10
– илектеу процесiнде алынған, қуыстары, кертештерi, атыздары немесе басқа да деформациялары бар
CTH, 72.06, 72.07 қоспағанда
7213 20
– автомат болатынан жасалған өзгелері
CTH, 72.06, 72.07 қоспағанда
– өзгелері:
7213 91
– – диаметрi 14 мм-ден кем дөңгелек қимасы бар:
CTH, 72.07-72.11 қоспағанда
7213 99
– – өзгелері:
CTH, 72.06, 72.07 қоспағанда
7214
Соққылаудан, ыстықтай илемдеуден, ыстықтай созудан немесе ыстықтай экструдерлеуден басқа, одан әрі өңдеусіз, темiрден немесе легирленбеген болаттан жасалған шыбықтар, илемделгеннен кейiн бұралған шыбықтарды қоса алғанда, өзгелері:
7214 10
– соғылған
CTH, 72.06, 72.07 қоспағанда
7214 20
– илемдеу процесiнде алынған немесе илемдеуден кейiн бұралған, қуыстары, кертіктерi, ойықтары немесе басқа да деформациялары бар
CTH, 72.06, 72.07 қоспағанда
7214 30
– автомат болатынан жасалған өзгелері
CTH, 72.06, 72.07 қоспағанда
– өзгелері:
7214 91
– – тiкбұрышты (шаршыдан басқа) көлденең қимадағы
CTH, 72.06, 72.07 қоспағанда

7210 69
– – прочий
CTH, за исключением из 7207-72.09
7210 70
– окрашенный, лакированный или покрытый пластмассой
CTH, за исключением из 7207-72.09
7210 90
– прочий
CTH, за исключением из 7207-72.09
7211
Прокат плоский из железа или нелегированной стали шириной менее 600 мм, неплакированный, без гальванического или другого покрытия:
– без дальнейшей обработки, кроме горячей прокатки:
7211 13
– – прокатанный по четырем граням или в прямоугольном закрытом калибре, шириной более 150 мм и толщиной не менее 4 мм, не в рулонах и без рельефного рисунка
CTH, за исключением из 7207-72.09
7211 14
– – толщиной 4,75 мм или более, прочий
CTH, за исключением из 7207-72.09
7211 19
– – прочий
CTH, за исключением из 7207-72.09
– без дальнейшей обработки, кроме холодной прокатки (обжатия в холодном состоянии):
7211 23
– – содержащий менее 0,25 мас.% углерода:
CTH, за исключением из 7207-72.09
7211 29
– – прочий
CTH, за исключением из 7207-72.09
7211 90
– прочий
CTH, за исключением из 7207-72.09
7212
Прокат плоский из железа или нелегированной стали шириной менее 600 мм, плакированный, с гальваническим или другим покрытием:
7212 10
– с гальваническим или другим покрытием оловом
CTH, за исключением из 7207-72.11
7212 20
– электролитически оцинкованный
CTH, за исключением из 7207-72.11
7212 30
– оцинкованный иным способом
CTH, за исключением из 7207-72.11
7212 40
– окрашенный, лакированный или покрытый пластмассой:
CTH, за исключением из 7207-72.11
7212 50
– покрытый иным способом:
CTH, за исключением из 7207-72.11
7212 60
– плакированный
CTH, за исключением из 7206, 72.11
7213
Прутки горячекатаные в свободно смотанных бухтах из железа или нелегированной стали:
7213 10
– имеющие выемки, выступы, борозды или другие деформации, полученные в процессе прокатки
CTH, за исключением из 7206, 72.07
7213 20
– из автоматной стали прочие
CTH, за исключением из 7206, 72.07
– прочие:
7213 91
– – круглого сечения диаметром менее 14 мм:
CTH, за исключением из 7207-72.11
7213 99
– – прочие:
CTH, за исключением из 7206, 72.07
7214
Прутки из железа или нелегированной стали, без дальнейшей обработки, кроме ковки, горячей прокатки, горячего волочения или горячего экструдирования, включая прутки, скрученные после прокатки, прочие:
7214 10
– кованые
CTH, за исключением из 7206, 72.07
7214 20
– имеющие выемки, выступы, борозды или другие деформации, полученные в процессе прокатки или скрученные после прокатки
CTH, за исключением из 7206, 72.07
7214 30
– из автоматной стали прочие
CTH, за исключением из 7206, 72.07
– прочие:
7214 91
– – прямоугольного (кроме квадратного) поперечного сечения
CTH, за исключением из 7206, 72.07

7228 40
– соғылғаннан басқа, одан әрі өңдеусiз шыбықтар, өзгелері
CTH, 72.24, 72.27 қоспағанда
7228 50
– өзгелерi, суықтай деформациядан немесе суық күйiнде таза өңделгеннен басқа, одан әрі өңдеусiз шыбықтар
CTH, 72.24, 72.27 қоспағанда
7228 60
– өзге шыбықтар
CTH, 72.24, 72.27 қоспағанда
7228 70
– фасондық және арнайы профильдегі бұрыштар
CTH, 72.24, 72.27 қоспағанда
7228 80
– бұрғылау жұмыстарына арналған қуыс шыбықтар
CTH, 72.24, 72.27 қоспағанда
7229
Өзге де легирленген болаттан жасалған сым:
7229 20
– кремний марганецті болаттан жасалғандар
CTH, 72.27, 72.28 қоспағанда
7229 90
– өзгесі
CTH, 72.27, 72.28 қоспағанда
7203
Темір кенін тікелей қалпына келтіру арқылы алынған металл бұйымдары және өзге ыстықтай брикеттелген металл бұйымдары, кесек, брикетте немесе ұқсас пішінді; салмағы бойынша тазалығы кемінде 99,94% темір, кесек, брикетте немесе ұқсас пішінді
7301
Қара металдардан жасалған, бұрғыланған немесе бұрғыланбаған, перфорацияланған немесе перфорацияланбаған, монолиттелген немесе құрастырылған элементтерден жасалған шпунтталған құрылымдар; қара металдардан жасалған бұрыштар, фасондық және арнайы пісiрiлген профильдер:
7301 10
– шпунтталған құрылымдар
CC
7301 20
– фасондық және арнайы профильдегі бұрыштар
CC
7302
Темiр жол немесе трамвай жолдары үшiн пайдаланылатын, қара металдардан жасалған бұйымдар: рельстердi бiріктiруге немесе бекiтуге арналған рельстер, жанама рельстер және тiстi рельстер, ауыстырылатын рельстер, қатаң қиылысу айқастырмалары, ауыстырылатын штангалар және өзге де көлденең қосылғыштар, шпалдар, түйiспе жапсырмалар және төсемдер, сыналар, тipeк тақталар, iлмектi рельс бұрандамалары, төсемдер мен кергiштер, тұғырлар, жақтаулар және өзге де бөлшектер:
7302 10
– рельстер
CC
7302 30
– ауыстырылатын рельстер, қатаң қиылысу айқастырмалары, ауыстырылатын штангалар және өзге де көлденең қосылғыштар
CC
7302 40
– түйiспе жапсырмалар және тірек төсемдер
CC
7302 90
– өзгелері
CC
7303
Шойынды құймадан жасалған түтiктер, түтiкшелер және қуыс профильдер:
7303 00
Шойынды құймадан жасалған түтiктер, түтiкшелер және қуыс профильдер:
CC
7304
Жiксiз, қара металдардан жасалған түтiктер, түтiкшелер және қуыс профильдер (шойынды құймадан басқа):
– мұнай және газ құбырларына арналған түтiктер:
7304 11
– – коррозияға төзiмдi болаттан жасалған
CC
7304 19
– – өзгелері
CC
– мұнай немесе газ ұңғыларын бұрғылауға арналған, сорғылы-компрессорлы және бұрғылық айналдыра салынатын құбырлар:
7304 22
– – коррозияға төзімді кәдімгі бұрғылау түтіктерi
CC
7304 23
– – кәдімгі өзге бұрғылау түтіктерi
CC
7304 24
– – өзге коррозияға төзімді болаттан жасалған
CC

7228 40
– прутки, без дальнейшей обработки, кроме ковки, прочие
CTH, за исключением из 7224, 7227
7228 50
– прутки, без дальнейшей обработки, кроме холодной деформации или отделки в холодном состоянии, прочие
CTH, за исключением из 7224, 7227
7228 60
– прутки прочие
CTH, за исключением из 7224, 7227
7228 70
– уголки, фасонные и специальные профили
CTH, за исключением из 7224, 7227
7228 80
– прутки пустотелые для буровых работ
CTH, за исключением из 7224, 7227
7229
Проволока из прочих легированных сталей:
7229 20
– из стали кремнемарганцовистой
CTH, за исключением из 7227, 7228
7229 90
– прочая
CTH, за исключением из 7227, 7228
7203
Ferrous products obtained by direct reduction of iron ore and other spongy ferrous products, in lumps, pellets or similar forms; iron having a minimum purity by weight of 99.94 %, in lumps, pellets or similar forms
7301
Конструкции шпунтовые из черных металлов, сверленые или несверленые, перфорированные или неперфорированные, монолитные или изготовленные из сборных элементов; уголки, фасонные и специальные профили сварные, из черных металлов:
7301 10
– конструкции шпунтовые
CC
7301 20
– уголки, фасонные и специальные профили
CC
7302
Изделия из черных металлов, используемые для железнодорожных или трамвайных путей: рельсы, контррельсы и зубчатые рельсы, переводные рельсы, крестовины глухого пересечения, переводные штанги и прочие поперечные соединения, шпалы, стыковые накладки и подкладки, клинья, опорные плиты, крюковые рельсовые болты, подушки и растяжки, станины, поперечины и прочие детали, предназначенные для соединения или крепления рельсов:
7302 10
– рельсы
CC
7302 30
– рельсы переводные, крестовины глухого пересечения, переводные штанги и прочие поперечные соединения
CC
7302 40
– накладки стыковые и подкладки опорные
CC
7302 90
– прочие
CC
7303
Трубы, трубки и профили полые, из чугунного литья:
7303 00
Трубы, трубки и профили полые, из чугунного литья:
CC
7304
Трубы, трубки и профили полые, бесшовные, из черных металлов (кроме чугунного литья):
– трубы для нефте- или газопроводов:
7304 11
– – из коррозионностойкой стали
CC
7304 19
– – прочие
CC
– трубы обсадные, насосно-компрессорные и бурильные обычные, используемые при бурении нефтяных или газовых скважин:
7304 22
– – трубы бурильные обычные из коррозионностойкой стали
CC
7304 23
– – трубы бурильные обычные прочие
CC
7304 24
– – прочие, из коррозионностойкой стали
CC

7308 10
– көпiрлер және көпiрдiң бөлiктерi
CTH
7308 20
– діңгектер және торланған діңгектер
CTH
7308 30
– есiктер, терезелер және олардың рамалары мен есiктерге арналған табалдырықтар
CTH
7308 40
– металдық құрылыс ағаштары, қалыптар, тipeуіш қабырғалар немесе шахта бекiтпелеріне арналған жабдық
CTH
7308 90
– өзгелері
CTH немесе VAC 50%
7309
Қара металдардан жасалған, сыйымдылығы 300 л-ден астам, қаптамасы немесе жылу оқшаулағышы бар немесе оларсыз, бірақ механикалық немесе жылу техникалық жабдықсыз кез келген заттарға (сығылған немесе сұйылтылған газдан басқа) арналған резервуарлар, цистерналар, бактар және ұқсас ыдыстар:
7309 00
Қара металдардан жасалған, сыйымдылығы 300 л-ден астам, қаптамасы немесе жылу оқшаулағышы бар немесе оларсыз, бірақ механикалық немесе жылу техникалық жабдықсыз кез келген заттарға (сығылған немесе сұйылтылған газдан басқа) арналған резервуарлар, цистерналар, бактар және ұқсас ыдыстар:
CTH
7310
Қара металдардан жасалған, сыйымдылығы 300 л-ден астам, қаптамасы немесе жылу оқшаулағышы бар немесе оларсыз, бiрақ механикалық немесе жылу техникалық жабдықтарсыз, кез келген заттарға (сығылған немесе сұйылтылған газдан басқа) арналған цистерналар, бөшкелер, барабандар, канистралар, жәшiктер және ұқсас ыдыстар:
7310 10
– сыйымдылығы 50 л-ден немесе одан астам
CTH
– сыйымдылығы 50 л-ден кем
7310 21
– – дәнекерлеумен немесе қаусыршамен жабылған консерві банкілері
CTH
7310 29
– – өзгелері
CTH
7311
Қара металдардан жасалған, сығылған немесе сұйылтылған газға арналған сыйымдылықтар:
7311 00
Қара металдардан жасалған, сығылған немесе сұйылтылған газға арналған сыйымдылықтар:
CTH
7312
Қара металдардан жасалған, электрлiк оқшаулаусыз иiрiлген сым, арқандар, арқан-жiптер, өрме баулар, ілмектер және ұқсас бұйымдар:
7312 10
– иiрiлген сымдар, тростар және арқан-жiптер:
CTH
7312 90
– өзгелері
CTH
7313
Қара металдардан жасалған тікенекті сым; тікенекті немесе тікенекті емес, иірілген құрсаулық болат немесе жалаң қабатты жалпақ сым, қара металдардан жасалған, қоршауға арналған бос иірілген қос сым
7313 00
Қара металдардан жасалған тікенекті сым; тікенекті немесе тікенекті емес, иірілген құрсаулық болат немесе жалаң қабатты жалпақ сым, қара металдардан жасалған, қоршауға арналған бос иірілген қос сым
CC
7314
Қара металдардан жасалаған, металл матасы (шексiз таспаларды қоса алғанда), кереге торлар, торлар және сымнан жасалған қоршаулар; қара металдардан жасалған қималап шығаратын табақтар:
– өрме мата:
7314 12
– –машиналарға арналған коррозияға төзiмдi болаттан жасалған шексiз таспалар
CTH
7314 14
– – өзге де коррозияға төзiмдi болаттан жасалған өрме мата
CTH

7308 10
– мосты и секции мостов
CTH
7308 20
– башни и решетчатые мачты
CTH
7308 30
– двери, окна и их рамы и пороги для дверей
CTH
7308 40
– оборудование для металлических строительных лесов, опалубок, подпорных стенок или шахтной крепи
CTH
7308 90
– прочие
CTH или VAC 50%
7309
Резервуары, цистерны, баки и аналогичные емкости, из черных металлов, для любых веществ (кроме сжатого или сжиженного газа) вместимостью более 300 л, с облицовкой или теплоизоляцией или без них, но без механического или теплотехнического оборудования:
7309 00
Резервуары, цистерны, баки и аналогичные емкости, из черных металлов, для любых веществ (кроме сжатого или сжиженного газа) вместимостью более 300 л, с облицовкой или теплоизоляцией или без них, но без механического или теплотехнического оборудования:
CTH
7310
Цистерны, бочки, барабаны, канистры, ящики и аналогичные емкости, из черных металлов, для любых веществ (кроме сжатого или сжиженного газа) вместимостью не более 300 л, с облицовкой или теплоизоляцией или без них, но без механического или теплотехнического оборудования:
7310 10
– вместимостью 50 л или более
CTH
– вместимостью менее 50 л:
7310 21
– – банки консервные, закрываемые пайкой или отбортовкой
CTH
7310 29
– – прочие
CTH
7311
Емкости для сжатого или сжиженного газа, из черных металлов:
7311 00
Емкости для сжатого или сжиженного газа, из черных металлов:
CTH
7312
Скрученная проволока, тросы, канаты, плетеные шнуры, стропы и аналогичные изделия, из черных металлов, без электрической изоляции:
7312 10
– скрученная проволока, тросы и канаты:
CTH
7312 90
– прочие
CTH
7313
Проволока колючая из черных металлов; скрученная обручная сталь или одинарная плоская проволока, колючая или неколючая, свободно скрученная двойная проволока для ограждений, из черных металлов
7313 00
Проволока колючая из черных металлов; скрученная обручная сталь или одинарная плоская проволока, колючая или неколючая, свободно скрученная двойная проволока для ограждений, из черных металлов
CC
7314
Металлическая ткань (включая бесконечные ленты), решетки, сетки и ограждения из проволоки, из черных металлов; просечно-вытяжной лист из черных металлов:
– плетеная ткань:
7314 12
– – бесконечные ленты из коррозионностойкой стали для машин
CTH
7314 14
– – плетеная ткань из коррозионностойкой стали прочая
CTH

7606 11
– – легирленбеген алюминийден жасалған
CTH
7606 12
– – алюминий қорытпаларынан жасалған:
CTH
– өзгелері:
7606 91
– – легирленбеген алюминийден жасалған
CTH
7606 92
– – алюминий қорытпаларынан жасалған:
CTH
7607
Енi 0,2 мм-ден аспайтын (негiзiн есептемегенде) алюминий фольгасы (негiзсiз немесе қағаз, картон, пластмасса немесе ұқсас материалдар негiзiнде)
– негізсіз жасалған:
7607 11
– – басылған, бiрақ одан әрі өңдеусiз
CTH, 76.06 қоспағанда
7607 19
– – өзгесі
CTH, 76.06 қоспағанда
7607 20
– негізімен жасалған:
CTH, 76.06 қоспағанда
7608
Алюминий құбырлар мен түтіктер:
7608 10
– легирленген алюминийден жасалған:
CTH
7608 20
– алюминий қорытпаларынан жасалған:
CTH
7609
Құбырлар немесе түтіктерге арналған алюминий фитингтер (мысалы, жалғастырғыштар, иiндер, ернемектер):
7609 00
Құбырлар немесе түтіктерге арналған алюминий фитингтер (мысалы, жалғастырғыштар, иiндер, ернемектер):
CTH
7610
Алюминийден жасалған металл құрылымдары (9406-тауарлық позициясындағы құрастырылатын құрылыс металл құрылымдарынан басқа) және олардың бөліктері (мысалы, көпірлер және олардың бөліктері, мұнаралар, керегеторлы діңгектер, шатырларға арналған аражабындар, құрылыс фермалары, есіктер, терезелер және олардың жақтаулары, есіктерге арналған табалдырықтар, балюстрадалар, тіректер және колонналар); металл құрылымдарда пайдалануға арналған алюминийден жасалған табақтар, шыбықтар, профильдер, құбырлар және ұқсас бұйымдар:
7610 10
– есiктер, терезелер және олардың жақтаулары, есікке арналған табалдырықтар
CTH
7610 90
– өзгелері
CTH
7611
Алюминийден жасалған, сыйымдылығы 300 л-ден астам, қаптамасы немесе жылу оқшаулағышы бар немесе оларсыз, бірақ механикалық немесе жылу техникалық жабдықсыз кез келген заттарға (сығылған немесе сұйылтылған газдан басқа) арналған резервуарлар, цистерналар, бактар және ұқсас ыдыстар:
7611 00
Алюминийден жасалған, сыйымдылығы 300 л-ден астам, қаптамасы немесе жылу оқшаулағышы бар немесе оларсыз, бірақ механикалық немесе жылу техникалық жабдықсыз кез келген заттарға (сығылған немесе сұйылтылған газдан басқа) арналған резервуарлар, цистерналар, бактар және ұқсас ыдыстар:
CTH
7612
Алюминийден жасалған, сыйымдылығы 300 л-ден астам, қаптамасы немесе жылу оқшаулағышы бар немесе оларсыз, бiрақ механикалық немесе жылу техникалық жабдықтарсыз, кез келген заттарға (сығылған немесе сұйылтылған газдан басқа) арналған бөшкелер, барабандар, құтылар, жәшіктер және ұқсас сыйымдылықтар:
7612 10
– түтікті деформацияланатын сыйымдылықтар
CTH
7612 90
– өзгелері:
CTH
7613
Сығылған немесе сұйылтылған газдарға арналған алюминий сыйымдылықтар

7606 11
– – из алюминия нелегированного
CTH
7606 12
– – из алюминиевых сплавов
CTH
– прочие:
7606 91
– – из алюминия нелегированного
CTH
7606 92
– – из алюминиевых сплавов
CTH
7607
Фольга алюминиевая (без основы или на основе из бумаги, картона, пластмассы или аналогичных материалов) толщиной (не считая основы) не более 0,2 мм:
– без основы:
7607 11
– – катаная, но без дальнейшей обработки
CTH, за исключением из 7606
7607 19
– – прочая
CTH, за исключением из 7606
7607 20
– с основой
CTH, за исключением из 7606
7608
Трубы и трубки алюминиевые:
7608 10
– из алюминия нелегированного
CTH
7608 20
– из алюминиевых сплавов
CTH
7609
Фитинги для труб или трубок алюминиевые (например, муфты, колена, фланцы)
7609 00
Фитинги для труб или трубок алюминиевые (например, муфты, колена, фланцы)
CTH
7610
Металлоконструкции алюминиевые (кроме сборных строительных металлоконструкций товарной позиции 9406) и их части (например, мосты и их секции, башни, решетчатые мачты, перекрытия для крыш, строительные фермы, двери, окна и их рамы, пороги для дверей, балюстрады, опоры и колонны); листы, прутки, профили, трубы и аналогичные изделия алюминиевые, предназначенные для использования в металлоконструкциях:
7610 10
– двери, окна и их рамы, пороги для дверей
CTH
7610 90
– прочие
CTH
7611
Резервуары, цистерны, баки и аналогичные алюминиевые емкости для любых веществ (кроме сжатого или сжиженного газа) вместимостью более 300 л, с облицовкой или с термоизоляцией или без них, но без механического или теплотехнического оборудования
7611 00
Резервуары, цистерны, баки и аналогичные алюминиевые емкости для любых веществ (кроме сжатого или сжиженного газа) вместимостью более 300 л, с облицовкой или с термоизоляцией или без них, но без механического или теплотехнического оборудования
CTH
7612
Бочки, барабаны, банки, ящики и аналогичные емкости (включая жесткие или деформируемые трубчатые емкости) алюминиевые для любых веществ (кроме сжатого или сжиженного газа) вместимостью не более 300 л, с облицовкой или с термоизоляцией или без них, но без механического или теплотехнического оборудования:
7612 10
– емкости деформируемые трубчатые
CTH
7612 90
– прочие:
CTH
7613
Емкости для сжатого или сжиженного газа алюминиевые

8202 10
– қол аралар
CC
8202 20
– таспа араларға арналған табақтар
CC
– циркулярлық араларға арналған табақтар (араның көлденеңiнен кесуге арналған немесе ойықтарды кесiп шығуға арналған табақтарды қоса алғанда)
8202 31
– – болаттан жасалған жұмыс бөлiгiмен
CC
8202 39
– – өзгелері, бөліктерді қоса алғанда
CC
8202 40
– тізбекті араларға арналған табақ
CC
– араларға арналған өзге табақтар
8202 91
– – металл кесетін араларға арналған тура сызықты табақтар
CC
8202 99
– – өзгелері:
CC
8203
Егеулер, майда егеулер, түрпілер, қысқыштар (тiстеуiктердi қоса алғанда), жалпақ ауыздар, атауыздар, іскектер, шымшуырлар, металл кескiш қайшылар, құбыр кескiш қондырғылар, сомын кескiш қайшылар, тескiштер және соған ұқсас қол аспаптары:
8203 10
– егеулер, майда егеулер, түрпілер және соған ұқсас аспаптар
CC
8203 20
– қысқыштар (тiстеуіктердi қoca алғанда), жалпақауыздар, атауыздар, іскектер, шымшуырлар және соған ұқсас аспаптар:
CC
8203 30
– металл кескiш қайшылар және соған ұқсас аспаптар
CC
8203 40
– құбыр кескiш қондырғылар, сомын кескiш қайшылар, кескiштер және соған ұқсас аспаптар
CC
8204
Бұранда қол кiлттерi (торсиометрлермен сомын кiлттерін қоса алғанда, бiрақ мойыншаларды қоспағанда); сабы бар немесе оларсыз, сомын кiлттергe арналған ауыспалы бастар:
– бұранда қол кiлттерi:
8204 11
– – айырылыспайтын
CC
8204 12
– – айырылысатын
CC
8204 20
– сабы бар немесе оларсыз, сомын кiлттерге арналған ауыспалы бастар
CC
8205
Басқа жерде аты аталмаған немесе енгiзiлмеген қол аспаптары (алмас әйнек кескiштердi қоса алғанда): дәнекерлеу лампалары; білдектердің керек-жарақтары мен бөлiктерiнен баcқa, қысқыштар, қыспалар мен соған ұқсас бұйымдар; төстер; тасымал ошақтар; тiрек рамалары, қол немесе аяқ жетегi бар аажарлауыш шарықтар:
8205 10
– iшкi немесе сыртқы ойманы бұрғылауға, кесуге арналған аспаптар
CC
8205 20
– балғалар мен зілбалғалар
CC
8205 30
– ағашты өңдеуге арналған сүргiлер, қашаулар, стамескалар және соған ұқсас кескiш аспаптар
CC
8205 40
– бұрауыштар
CC
– өзге де қол аспаптары (алмас әйнек кескіштерді қоса алғанда):
8205 51
– – тұрмыстық аспаптар
CC
8205 59
– – өзгелері
CC
8205 60
– дәнекерлеу лампалары
CC
8205 70
– қысқыштар, қыспалар және соған ұқсас бұйымдар
CC
8205 90
– осы тауарлық позициясының екi немесе одан артық қосалқы позицияларының бұйым жиынтықтарын қоса алғанда, өзгелері
CC
8206
8202-8205 тауарлық позициясындағы екi немесе одан артық жиынтықты бөлшек сатуға арналған аспаптар
8206 00
8202-8205 тауарлық позициясындағы екi немесе одан артық жиынтықты бөлшек сатуға арналған аспаптар
CC
8207
Металды созып шыңдау немесе экструдерлеу аспабын, жартас жыныстарын немесе топырақтарды бұрғылау аспабын қоса алғанда, механикалық жетегi бар немесе жоқ білдектерге арналған ауыспалы қол аспаптары (мысалы, басу, штамптау, шауып алу, кесу, бұрғылау, кеңейту, тiгу, фрезерлеу, токарлық өңдеу немесе бұрап кiргiзу үшін):
– жартас жыныстарын немесе топырақтарды бұрғылауға арналған аспаптар

8202 10
– пилы ручные
CC
8202 20
– полотна для ленточных пил
CC
– полотна для циркулярных пил (включая полотна для пил продольной резки или для прорезывания пазов):
8202 31
– – с рабочей частью из стали
CC
8202 39
– – прочие, включая части
CC
8202 40
– полотна для цепных пил
CC
– полотна для пил прочие:
8202 91
– – прямолинейные полотна для пил по металлу
CC
8202 99
– – прочие:
CC
8203
Напильники, надфили, рашпили, клещи (включая кусачки), плоскогубцы, пассатижи, пинцеты, щипчики, ножницы для резки металла, устройства трубоотрезные, ножницы болторезные, пробойники и аналогичные ручные инструменты:
8203 10
– напильники, надфили, рашпили и аналогичные инструменты
CC
8203 20
– клещи (включая кусачки), плоскогубцы, пассатижи, пинцеты, щипчики и аналогичные инструменты
CC
8203 30
– ножницы для резки металла и аналогичные инструменты
CC
8203 40
– устройства трубоотрезные, ножницы болторезные, пробойники и аналогичные инструменты
CC
8204
Ключи гаечные ручные (включая гаечные ключи с торсиометрами, но исключая воротки); сменные головки для гаечных ключей, с ручками или без них:
– ключи гаечные ручные:
8204 11
– – неразводные
CC
8204 12
– – разводные
CC
8204 20
– головки для гаечных ключей сменные, с ручками или без них
CC
8205
Инструменты ручные (включая алмазные стеклорезы), в другом месте не поименованные или не включенные; лампы паяльные; тиски, зажимы и аналогичные изделия, кроме принадлежностей и частей станков; наковальни; горны переносные; шлифовальные круги с опорными конструкциями, с ручным или ножным приводом:
8205 10
– инструменты для сверления, нарезания наружной или внутренней резьбы
CC
8205 20
– молотки и кувалды
CC
8205 30
– рубанки, долота, стамески и аналогичные режущие инструменты для обработки древесины
CC
8205 40
– отвертки
CC
– инструменты ручные прочие (включая алмазные стеклорезы):
8205 51
– – инструменты бытовые
CC
8205 59
– – прочие
CC
8205 60
– лампы паяльные
CC
8205 70
– тиски, зажимы и аналогичные изделия
CC
8205 90
– прочие, включая наборы изделий из двух или более субпозиций данной товарной позиции:
CC
8206
Инструменты из двух или более товарных позиций 8202 – 8205, в наборах, предназначенных для розничной продажи
8206 00
Инструменты из двух или более товарных позиций 8202 – 8205, в наборах, предназначенных для розничной продажи
CC
8207
Сменные рабочие инструменты для ручных инструментов, с механическим приводом или без него или для станков (например, для прессования, штамповки, вырубки, нарезания резьбы, сверления, растачивания, протягивания, фрезерования, токарной обработки или завинчивания), включая фильеры для волочения или экструдирования металла, инструменты для бурения скальных пород или грунтов:
– инструменты для бурения скальных пород или грунтов:

8214 10
– қағаздарға арналған, конверттердi ашуға және мәтiндердi тазартуға арналған пышақтар, қаламдарға арналған ұштағыштар және оларға арналған жүздер
CC
8214 20
– маникюр немесе педикюр жинақтары және құралдары (тырнақ егеуiштi қoca алғанда)
CC
8214 90
– өзгелері
CC
8215
Қасық, айыр, палаулықтар, келсер, тортқа арналған күрекшелер, балықтың, майдың пышақтары, қант қысқыштар және ұқсас ас үйлiк және асханалық аспаптар:
8215 10
– қымбат бағалы металдармен гальваникалық тәсiлмен қапталған, ең азы бiр бұйымды құрайтын ас үйлік және асханалық аспаптардың жиынтықтары:
CC
8215 20
– өзгe де ас үйлiк және асханалық аспаптардың жиынтықтары
CC
– өзгелері:
8215 91
– – қымбат бағалы металдармен гальваникалық тәсiлмен қапталған
CC
8215 99
– – өзгелері
CC
83 топ
Қымбат бағалы емес металдардан жасалған өзге де бұйымдар
8301
Қымбат бағалы емес металдардан жасалған аспалы және ойық құлыптар (кiлттiң, кодтық комбинацияның көмегiмен жұмыс iстейтiн немесе электрлiк); ысырмалы тиектер жәнe қымбат бағалы емес металдардан жасалған құлыптармен бiрiктiрiлетiн ысырмалы тиектi рамкалар; жоғарыда көрсетiлген қымбат бағалы емес металдардан жасалған кез келген бұйымдарға арналған кiлттер:
8301 10
– аспалы құлыптар
CTH
8301 20
– моторлы көлiк құралдарына орнатуға арналған құлыптар
CTH
8301 30
– жиhазға орнатуға арналған құлыптар
CTH
8301 40
– өзге де құлыптар
CTH
8301 50
– ысырмалы тиектер және құлыптармен бiрiктірiлген ысырмалы тиектi рамкалар
CTH
8301 60
– бөліктер
CTH
8301 70
– жеке жеткiзiлетiн кiлттер
CTH
8302
Жиhазға, есiктерге, баспалдақтарға, терезелерге, перделерге, көлiк құралдарының салондарына, ер-тұрман бұйымдарына, шабадандарға, жәшiктерге, қобдишаларға немесе ұқсас бұйымдарға пайдаланылатын қымбат бағалы емес металдардан жасалған бекiту арматурасы, фурнитурасы және соған ұқсас бұйымдар; шляпаларға арналған ілгіштер, шляпаларға арналған ілмектер, кронштейндер және қымбат бағалы емес металдардан жасалған ұқсас бұйымдар; қымбат бағалы емес металдардан жасалған бекiткіш керек-жарақтары бар жиhаз дөңгелектерi; қымбат бағалы емес металдардан жасалған есiктердi жабуға арналған автоматты қондырғылар:
8302 10
– топсалар:
CTH
8302 20
– жиhаз дөңгелектерi:
CTH
8302 30
– моторлы көлiк құралдарына арналған бекiту арматурасы, фурнитура және өзге де ұқсас бөлшектер
CTH
– бекiту арматурасы, фурнитура және өзге де ұқсас бөлшектер
8302 41
– – ғимараттарда қолданылатын
CTH
8302 42
– – жиhазға қолданылатын өзгелерi
CTH
8302 49
– – өзгелері
CTH
8302 50
– шляпаларға арналған iлгiштер, шляпаларға арналған iлмектер, кронштейндер және ұқсас бұйымдар
CTH
8302 60
– есіктердi жабуға арналған автоматты қондырғылар

8214 10
– ножи для бумаги, вскрытия конвертов и подчистки текстов, точилки для карандашей и лезвия для них
CC
8214 20
– наборы и инструменты маникюрные или педикюрные (включая пилки для ногтей)
CC
8214 90
– прочие
CC
8215
Ложки, вилки, половники, шумовки, лопаточки для тортов, ножи для рыбы, масла, щипцы для сахара и аналогичные кухонные или столовые приборы:
8215 10
– наборы кухонных или столовых приборов, содержащие, по крайней мере, одно изделие, покрытое драгоценным металлом гальваническим способом:
CC
8215 20
– наборы кухонных или столовых приборов прочие
CC
– прочие:
8215 91
– – покрытые драгоценным металлом гальваническим способом
CC
8215 99
– – прочие
CC
Группа 83
Прочие изделия из недрагоценных металлов
8301
Замки висячие и врезные (действующие с помощью ключа, кодовой комбинации или электрические), из недрагоценных металлов; задвижки и рамки с задвижками, объединенные с замками, из недрагоценных металлов; ключи для любых вышеуказанных изделий, из недрагоценных металлов:
8301 10
– замки висячие
CTH
8301 20
– замки, предназначенные для установки в моторных транспортных средствах
CTH
8301 30
– замки, предназначенные для установки в мебели
CTH
8301 40
– замки прочие
CTH
8301 50
– задвижки и рамки с задвижками, объединенные с замками
CTH
8301 60
– части
CTH
8301 70
– ключи, поставляемые отдельно
CTH
8302
Крепежная арматура, фурнитура и аналогичные изделия из недрагоценных металлов, используемые для мебели, дверей, лестниц, окон, штор, в салонах транспортных средств, шорных изделий, чемоданов, ящиков, шкатулок или аналогичных изделий; вешалки для шляп, крючки для шляп, кронштейны и аналогичные изделия из недрагоценных металлов; мебельные колеса с крепежными приспособлениями из недрагоценных металлов; автоматические устройства из недрагоценных металлов для закрывания дверей:
8302 10
– шарниры:
CTH
8302 20
– мебельные колеса:
CTH
8302 30
– крепежная арматура, фурнитура и аналогичные детали для моторных транспортных средств, прочие
CTH
– крепежная арматура, фурнитура и аналогичные детали прочие:
8302 41
– – применяемые в зданиях
CTH
8302 42
– – прочие, применяемые для мебели
CTH
8302 49
– – прочие
CTH
8302 50
– вешалки для шляп, крючки для шляп, кронштейны и аналогичные изделия
CTH
8302 60
– автоматические устройства для закрывания дверей

CTSH, бұл ретте 8302-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8303
Жанбайтын шкафтар, сейфтер және есiктер мен банк қоймаларындағы құндылықтарды қауiпсiз сақтауға арналған жабылатын жәшiктер, ақша мен құжаттарды сақтауға арнайы арналған жәшiктер және қымбат бағалы емес металдармен брондалған немесе күшейтiлген ұқсас бұйымдар:
8303 00
Жанбайтын шкафтар, сейфтер және есiктер мен банк қоймаларындағы құндылықтарды қауiпсiз сақтауға арналған жабылатын жәшiктер, ақша мен құжаттарды сақтауға арнайы арналған жәшiктер және қымбат бағалы емес металдармен брондалған немесе күшейтiлген ұқсас бұйымдар:
CTH
8304
9403 тауарлық позициясының кеңсе жиhаздарынан басқа қымбат бағалы емес металдардан жасалған іс қағаздарына арналған шкафтар, картотекаларғa арналған шкафтар, қағаздарға арналған науашалар, қағаздарға арналған тағандар, қаламдарға арналған науашалар, мөрлерге арналған тағандар және ұқсас контор немесе кеңсе жабдықтары
8304 00
9403 тауарлық позициясының кеңсе жиhаздарынан басқа қымбат бағалы емес металдардан жасалған іс қағаздарына арналған шкафтар, картотекаларғa арналған шкафтар, қағаздарға арналған науашалар, қағаздарға арналған тағандар, қаламдарға арналған науашалар, мөрлерге арналған тағандар және ұқсас контор немесе кеңсе жабдықтары
CTH
8305
Қымбат бағалы емес металдардан жасалған құжат тiккiштерге немесе папкаларға арналған фурнитура, кеңсе қысқыштары мен қыстырғыштар, индекстiк кәртiшке көрсеткiштерi және өзге де кеңсе бұйымдары; блоктардағы, қымбат бағалы емес металдардан жасалған сым қапсырмалар (мысалы, кеңсе мақсаттары, жиhазды қаптау, қаттау үшiн):
8305 10
– құжат тiккiштерге немесе папкаларға арналған фурнитура
CTH
8305 20
– блоктардағы сым қапсырмалар
CTH
8305 90
– бөлiктерiн қоса алғанда, өзгелерi
CTH
8306
Қымбат бағалы емес металдардан жасалған қоңыраулар, гонгтар және электрлi емес ұқсас бұйымдар; қымбат бағалы емес металдардан жасалған статуэткалар және басқа да әшекейлер; фотосуреттерге, картиналарға арналған қымбат бағалы емес металдардан жасалған жақтаулар; қымбат бағалы емес металдардан жасалған айналар:
8306 10
– қоңыраулар, гонгтар және ұқсас бұйымдар
CTH
– статуэткалар және басқа да әшекейлер:
8306 21
– – қымбат бағалы металдармен гальваникалық тәсiлмен қапталған
CTH
8306 29
– – өзгелері
CTH
8306 30
– фотосуреттерге, картиналарға арналған жақтаулар немесе өзге де жақтаулар; айналар
CTH
8307
Фитингтерi бар немесе оларсыз, қымбат бағалы емес металдардан жасалған иiлгiш түтіктер:
8307 10
– қара металдардан жасалған
CTH
8307 90
– өзге де қымбат бағалы емес металдардан жасалған
CTH

CTSH, но стоимость непроисходящих материалов из 8302 не превышает 40%
8303
Несгораемые шкафы, сейфы и двери и запирающиеся ящики для безопасного хранения ценностей в банковских хранилищах, ящики, специально предназначенные для хранения денег и документов, и аналогичные изделия, бронированные или усиленные, из недрагоценных металлов:
8303 00
Несгораемые шкафы, сейфы и двери и запирающиеся ящики для безопасного хранения ценностей в банковских хранилищах, ящики, специально предназначенные для хранения денег и документов, и аналогичные изделия, бронированные или усиленные, из недрагоценных металлов:
CTH
8304
Шкафы для досье, шкафы для картотек, лотки для бумаг, подставки для бумаг, лотки для ручек, подставки для печатей и аналогичное конторское или канцелярское оборудование, из недрагоценных металлов, кроме конторской мебели товарной позиции 9403
8304 00
Шкафы для досье, шкафы для картотек, лотки для бумаг, подставки для бумаг, лотки для ручек, подставки для печатей и аналогичное конторское или канцелярское оборудование, из недрагоценных металлов, кроме конторской мебели товарной позиции 9403
CTH
8305
Фурнитура для скоросшивателей или папок, канцелярские зажимы и скрепки, индексные карточные указатели и аналогичные канцелярские изделия, из недрагоценных металлов; проволочные скобы в блоках (например, для канцелярских целей, обивки мебели, упаковки), из недрагоценных металлов:
8305 10
– фурнитура для скоросшивателей или папок
CTH
8305 20
– проволочные скобы в блоках
CTH
8305 90
– прочие, включая части
CTH
8306
Колокола, гонги и аналогичные изделия неэлектрические, из недрагоценных металлов; статуэтки и другие украшения из недрагоценных металлов; рамы для фотографий, картин или аналогичные рамы, из недрагоценных металлов; зеркала из недрагоценных металлов:
8306 10
– колокола, гонги и аналогичные изделия
CTH
– статуэтки и другие украшения:
8306 21
– – покрытые драгоценным металлом гальваническим способом
CTH
8306 29
– – прочие
CTH
8306 30
– рамы для фотографий, картин или аналогичные рамы; зеркала
CTH
8307
Трубы гибкие из недрагоценных металлов, с фитингами или без них:
8307 10
– из черных металлов
CTH
8307 90
– из прочих недрагоценных металлов
CTH

8308
Қымбат бағалы емес металдардан жасалған, киiм, аяқ киiм, тенттер, сөмкелер, жол керек-жарақтары немесе басқа да дайын бұйымдар үшiн пайдаланылатын iлгектер, iлгектi жақтаулар, айылбастар, айылбас-iлгектер, iлмешектер, сақиналар, блокшалар және ұқсас бұйымдар; қымбат бағалы емес металдардан жасалған түтiкшелi немесе қосарланған шегеншелер; қымбат бағалы емес металдардан жасалған моншақтар мен жылтырақтар:
8308 10
– iлмешектер, сақиналар және блокшалар
CTH
8308 20
– түтiкшелi немесе қосарланған шегеншелер
CTH
8308 90
– бөлiктерiн қоса алғанда, өзгелерi
CTH
8309
Шөлмектерге арналған тығындар, қалпақшалар мен қақпақтар (кроналы тығындарды, бұралып ашылатын қалпақшаларды және құюға арналған бөлiмi бар тығындарды қоса алғанда), шөлмектерге арналған бекiткiш қақпақтар, ойылған тығындар, тығындардың қабықтары, қымбат бағалы емес металдардан жасалған нығыздаушы және өзге де буып-түю керек-жарақтары:
8309 10
– кроналы қалпақшалар
CTH
8309 90
– өзгелері:
CTH
8310
9405 тауарлық позициясының бұйымдарынан басқа, көрсеткiштер, атаулар, мекен-жайлар жазылған қымбат бағалы емес металдардан жасалған табличкалар және ұқсас табличкалар, нөмiрлер және өзге де нышандар
8310 00
9405 тауарлық позициясының бұйымдарынан басқа, көрсеткiштер, атаулар, мекен-жайлар жазылған қымбат бағалы емес металдардан жасалған табличкалар және ұқсас табличкалар, нөмiрлер және өзге де нышандар
CTH
8311
Қымбат бағалы емес металдардан немесе металдардың карбидтерінен жасалған жабындысы немесе флюсті материалдардан жасалған өзегі бар, металдарды немесе металдардың карбидтерін төменгі температурада дәнекерлеу, жоғары температурада дәнекерлеу, пісіру немесе шөктіру үшін пайдаланылатын сым, шыбықтар, түтіктер, пластиналар, электродтар және ұқсас бұйымдар; қымбат бағалы емес металдардың пісірілген ұнтағынан жасалған тозаңдатумен металдандыру үшін пайдаланылатын сым және шыбықтар:
8311 10
– жабындысы бар қымбат бағалы емес металдардан жасалған, доғалық электрмен дәнекерлеу үшiн пайдаланылатын электродтар
CTH
8311 20
– қара металдардан жасалған және жай еритін материалдан жабындысы бар қара металдардан жасалған өзекті пісіру электродтары
CTH
8311 30
– төменгi температурада дәнекерлеу, жоғары температурада дәнекерлеу, немесе газбен пісіру үшiн пайдаланылатын қымбат бағалы емес металдардан жасалған жабындылы шыбықтар және өзекті сым
CTH
8311 90
– өзгелері
CTH
84 топ
Ядролық реакторлар, қазандар, жабдықтар мен механикалық құрылғылар; олардың бөлiктерi
8401
Ядролық реакторлар; ядролық реакторлар үшiн сәулеленбеген жылу бөлгiш элементтер (твэлдер); изотоптарды бөлуге арналған жабдықтар мен қондырғылар:

8308
Застежки, рамы с застежками, пряжки, пряжки-застежки, крючки, колечки, блочки и аналогичные изделия, из недрагоценных металлов, используемые для одежды, обуви, тентов, сумок, дорожных принадлежностей или других готовых изделий; заклепки трубчатые или раздвоенные, из недрагоценных металлов; бусины и блестки из недрагоценных металлов:
8308 10
– крючки, колечки и блочки
CTH
8308 20
– заклепки трубчатые или раздвоенные
CTH
8308 90
– прочие, включая части
CTH
8309
Пробки, колпачки и крышки (включая крончатые колпачки, завинчивающиеся колпачки и пробки с устройством для разливки), закупорочные крышки для бутылок, пробки нарезные, оболочки пробок, герметизирующие и прочие упаковочные принадлежности, из недрагоценных металлов:
8309 10
– крончатые колпачки
CTH
8309 90
– прочие:
CTH
8310
Таблички с указателями, наименованиями, адресами и аналогичные таблички, номера, буквы и прочие символы из недрагоценных металлов, кроме изделий товарной позиции 9405
8310 00
Таблички с указателями, наименованиями, адресами и аналогичные таблички, номера, буквы и прочие символы из недрагоценных металлов, кроме изделий товарной позиции 9405
CTH
8311
Проволока, прутки, трубы, пластины, электроды и аналогичные изделия, из недрагоценных металлов или из карбидов металлов, с покрытием или с сердечником из флюсовых материалов, используемые для низкотемпературной пайки, высокотемпературной пайки, сварки или осаждения металлов или карбидов металлов; проволока и прутки из спеченного порошка недрагоценных металлов, используемые для металлизации распылением:
8311 10
– электроды из недрагоценных металлов с покрытием, используемые для дуговой электросварки
CTH
8311 20
– проволока из недрагоценных металлов с сердечником, используемая для дуговой электросварки
CTH
8311 30
– прутки с покрытием и проволока с сердечником, используемые для низкотемпературной пайки, высокотемпературной пайки или для газовой сварки, из недрагоценных металлов
CTH
8311 90
– прочие
CTH
Группа 84
Реакторы ядерные, котлы, оборудование и механические устройства; их части
8401
Реакторы ядерные; тепловыделяющие элементы (твэлы), необлученные, для ядерных реакторов; оборудование и устройства для разделения изотопов:

– – қозғалтқыш цилиндрлерінің жұмыс көлемі 50 см 3 -ден аспайтын
CTH, бұл ретте 84 09 -дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8407 32
– – қозғалтқыш цилиндрлерінің жұмыс көлемі 50 см 3 -ден астам, бірақ 250 см 3 -ден аспайтын
CTH, бұл ретте 84 09 -дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8407 33
– – қозғалтқыш цилиндрлерінің жұмыс көлемі 250 см 3 -ден астам, бірақ 1000 см 3 -ден аспайтын
CTH, бұл ретте 84 09 -дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды

– – с рабочим объемом цилиндров двигателя не более 50 см3
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8409 не превышает 40%
8407 32
– – с рабочим объемом цилиндров двигателя более 50 см3, но не более 250 см3
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8409 не превышает 40%
8407 33
– – с рабочим объемом цилиндров двигателя более 250 см3, но не более 1000 см3
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8409 не превышает 40%

8416 10
– сұйық отынға арналған жағу жанарғылар
CTH
8416 20
–біріктірілгенді қоса алғанда, өзге де жағу жанарғылар
CTH
8416 30
– олардың механикалық торларын, механикалық күл аластағыштарды және осыған ұқсас құрылғыларды қоса алғанда, механикалық отындар
CTH
8416 90
– бөліктер
CTH
8417
Қоқыс жағатын, электрлiк емес пештердi қoca алғанда, өнеркәсiптiк немесе зертханалық көрiктер мен пештер
8417 10
– кендердi, пириттiк кендердi немесе металдарды күйдiруге, балқытуға немесе өзгелей термиялық өңдеуге арналған көрiктер мен пештер
CTH
8417 20
– кондитерлік пештердi қоса алғанда, нан пiсiру пештерi:
CTH
8417 80
– өзгелері
CTH
8417 90
– бөліктер
CTH
8418
Электрлiк немесе басқа да түрлердегi тоңазытқыштар, мұздатқыштар және өзге де тоңазыту немесе мұздату жабдықтары; 8415 тауарлық позициясының ауаны тазалауға арналған қондырғыларынан басқа жылу сорғылары
8418 10
– бөлек сыртқы есiктерi бар біріктірілген тоңазытқыш-мұздатқыштар
CTH
– тұрмыстық тоңазытқыштар:
8418 21
– – компрессиялық:
CTH
8418 29
– – өзгелері
CTSH, бұл ретте 84 18-ден шықпайтын материалдардың құны 50%-дан аспайды
8418 30
–сыйымдылығы 800 л-ден аспайтын "ларь" түрiндегi мұздатқыштар:
CTH
8418 40
– сыйымдылығы 900 л-ден аспайтын, тік типті мұздатқыш шкафтар
CTH
8418 50
– тоңазытқыш немесе мұздатқыш жабдықтар орнатылған сақтау және көрсетуге арналған өзге де ұқсас жиhаздар (камералар, жайма сөрелер, сөрелер және ұқсас жиһаздар):
CTH
– өзге де тоңазытқыш немесе мұздатқыш жабдығы; жылу сорғылары
8418 61
– – 8415 тауарлық позициясының ауаны тазартуға арналған қондырғыдан басқа жылу сорғылары
CTH
8418 69
– – өзгесі
CTSH, бұл ретте 84 18 91 немесе 84 18 99 -дан шықпайтын материалдардың құны 50%-дан аспайды
– бөліктер:
8418 91
– – тоңазыту-мұздату жабдықтарын орнатуға арналған жиhаз
CTH
8418 99
– – өзгелері
CTH
8419
Тұрмыстық мақсатта пайдаланылатын машиналар мен жабдықтарды қоспағанда, өңдеу барысында материалдың температурасы өзгеретін жылыту, пісіру, қуыру, тазарту, тазалау, зарарсыздандыру, пастерлеу, буландыру, кептіру, бумен өңдеу, конденсациялау немесе салқындату сияқты материалдарды өңдеуге арналған электрмен немесе электрсіз жылытылатын өнеркәсіптік немесе зертханалық машиналар, жабдықтар (8514 -тауарлық позициясының пештерін, камераларын және басқа да жабдықтарын қоспағанда); электрлі емес инерттік емес су жылытқыштар немесе жылу беретін су аккумуляторлары
– инерттiк емес су жылытқыштар немесе жылу беретiн электрлi емес су аккумуляторлары:
8419 11
– – инерттiк емес газды су жылытқыштары
CTH
8419 19
– – өзгелері
CTH
8419 20
– медициналық, хирургиялық немесе зертханалық зарарсыздандырғыштар
CTH
– кептіргіштер:

8416 10
– горелки топочные для жидкого топлива
CTH
8416 20
– горелки топочные прочие, включая комбинированные
CTH
8416 30
– топки механические, включая их механические колосниковые решетки, механические золоудалители и аналогичные устройства
CTH
8416 90
– части
CTH
8417
Горны и печи промышленные или лабораторные, включая мусоросжигательные печи, неэлектрические:
8417 10
– горны и печи для обжига, плавки или иной термообработки руд, пиритных руд или металлов
CTH
8417 20
– печи хлебопекарные, включая печи кондитерские
CTH
8417 80
– прочие
CTH
8417 90
– части
CTH
8418
Холодильники, морозильники и прочее холодильное или морозильное оборудование электрическое или других типов; тепловые насосы, кроме установок для кондиционирования воздуха товарной позиции 8415:
8418 10
– комбинированные холодильники-морозильники с раздельными наружными дверьми
CTH
– холодильники бытовые:
8418 21
– – компрессионные
CTH
8418 29
– – прочие
CTSH, но стоимость непроисходящих материалов из 8418 не превышает 50%
8418 30
– морозильники типа "ларь", емкостью не более 800 л
CTH
8418 40
– морозильные шкафы вертикального типа, емкостью не более 900 л
CTH
8418 50
– мебель (камеры, шкафы, витрины, прилавки и аналогичная мебель) для хранения и демонстрации, со встроенным холодильным или морозильным оборудованием, прочая
CTH
– оборудование холодильное или морозильное прочее; тепловые насосы:
8418 61
– – тепловые насосы, кроме установок для кондиционирования воздуха товарной позиции 8415
CTH
8418 69
– – прочее
CTSH, но стоимость непроисходящих материалов из 84 18 91 or 84 18 99 не превышает 50%
– части:
8418 91
– – мебель для встраивания холодильно-морозильного оборудования
CTH
8418 99
– – прочие
CTH
8419
Машины, оборудование промышленное или лабораторное с электрическим или неэлектрическим нагревом (исключая печи, камеры и другое оборудование товарной позиции 8514) для обработки материалов в процессе с изменением температуры, таком как нагрев, варка, жаpенье, дистилляция, ректификация, стерилизация, пастеризация, пропаривание, сушка, выпаривание, конденсиpование или охлаждение, за исключением машин и оборудования, используемых в бытовых целях; водонагреватели безынеpционные или тепловые водяные аккумуляторы, неэлектрические:
– безынерционные водонагреватели или тепловые водяные аккумуляторы, неэлектрические:
8419 11
– – безынерционные газовые водонагреватели
CTH
8419 19
– – прочие
CTH
8419 20
– стерилизаторы медицинские, хирургические или лабораторные
CTH
– сушилки:

8422 40
– буып-түюге немесе орауға арналған өзге де жабдықтар (жылу ұстағыш материалдар мен тауар орайтын жабдықтарды қоса алғанда):
CTH
8422 90
– бөліктер
CTH
8423
Өлшенетін жүктің ауырлық күшімен қозғалысқа келтірілетін есептеу немесе бақылау машиналарын қоса алғанда, өлшеуге арналған жабдықтар (сезімталдығы 0,05 г немесе одан да жоғары таразылардан басқа); барлық түрдегі таразыларға арналған теңдестіргіштер:
8423 10
–емшектегi балаларды қоса алғанда, адамдарды өлшеуге арналған таразылар; тұрмыстық таразылар:
CTH
8423 20
– конвейердегi бұйымдарды үздiксiз өлшеуге арналған таразылар
CTH
8423 30
– тұрақты салмаққа реттелген таразылар және бункерлік таразыларды қоса алғанда, белгілі бір салмақтағы жүкті ыдысқа немесе контейнерге салатын таразылар
CTH
– өлшеуге арналған өзге де жабдықтар:
8423 81
– – ең жоғарғы өлшеу салмағы 30кг-нан аспайтын:
CTH
8423 82
– – ең жоғарғы өлшеу салмағы 30 кг-нан астам, бiрақ 5000кг-нан аспайтын
CTH
8423 89
– – өзгесі
CTH
8423 90
– барлық үлгідегі таразыларға арналған теңдестіргіштер; өлшеуге арналған жабдықтар
CTH
8424
Сұйықтарды немесе ұнтақтарды лақтыруға, шашыратуға немесе тозаңдатуға арналған механикалық құрылғылар (қолмен басқару тетігі бар немесе оларсыз); толтырылған немесе толтырылмаған өрт сөндіргіштер; пульверизаторлар және соған ұқсас құрылғылар; бу немесе құм себелейтін және осыларға ұқсас лақтыру құрылғылары:
8424 10
– толтырылған немесе толтырылмаған от сөндiргiштер
CTH
8424 20
– пульверизаторлар және соған ұқсас құрылғылар
CTH
8424 30
– бу немесе құм себелейтiн машиналар және осыларға ұқсас лақтыру құрылғылары
CTH
– өзге де құрылғылар:
842441
– – тасымалданатын тозаңдандырғыштар:
CTH
842449
– – өзгелері:
CTH
842482
– – ауыл шаруашылығына немесе бағбандыққа арналған
CTH
8424 89
– – өзгелері
CTH
8424 90
– бөліктер
CTH
8425
Скиптi көтергiштерден басқа, көтергiш тальдар және көтергiштер; шығырлар және кабестандар; домкраттар:
– көтергiш тальдар және көтергiштер (скиптi көтергiштер немесе көлiк құралдарын көтеру үшiн пайдаланылатын көтергiштерден басқа):
8425 11
– – электр қозғалтқышының жетегі бар
CTH, 84 31 10 -нан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8425 19
– – өзгелері
CTH, 84 31 10 -нан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– жүкшығырлар; кабестандар:
8425 31
– – электр қозғалтқышының жетегі бар
CTH, 84 31 10 -нан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8425 39
– – өзгелері
CTH, 84 31 10 -нан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– домкраттар; көлiк құралдарын көтеруге арналған көтергiштер:
8425 41
– – стационарлық гараж көтергiштерi
CTH, 84 31 10 -нан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды

8422 40
– оборудование для упаковки или обертки (включая оборудование, обертывающее товар с термоусадкой упаковочного материала) прочее
CTH
8422 90
– части
CTH
8423
Оборудование для взвешивания (кроме весов чувствительностью 0,05 г или выше), включая счетные или контрольные машины, приводимые в действие силой тяжести взвешиваемого груза; разновесы для весов всех типов:
8423 10
– весы для взвешивания людей, включая грудных детей; весы бытовые
CTH
8423 20
– весы для непрерывного взвешивания изделий на конвейерах
CTH
8423 30
– весы, отрегулированные на постоянную массу, и весы, загружающие груз определенной массы в емкость или контейнер, включая весы бункерные
CTH
– оборудование для взвешивания прочее:
8423 81
– – с максимальной массой взвешивания не более 30 кг
CTH
8423 82
– – с максимальной массой взвешивания более 30 кг, но не более 5000 кг
CTH
8423 89
– – прочее
CTH
8423 90
– разновесы для весов всех типов; части оборудования для взвешивания
CTH
8424
Механические устройства (с ручным управлением или без него) для метания, разбрызгивания или распыления жидкостей или порошков; огнетушители заряженные или незаряженные; пульверизаторы и аналогичные устройства; пароструйные или пескоструйные и аналогичные метательные устройства:
8424 10
– огнетушители заряженные или незаряженные
CTH
8424 20
– пульверизаторы и аналогичные устройства
CTH
8424 30
– машины пароструйные или пескоструйные и аналогичные метательные устройства
CTH
– устройства прочие:
842441
– – распылители переносные:
CTH
842449
– – прочие:
CTH
842482
– – для сельского хозяйства или садоводства:
CTH
8424 89
– – прочие
CTH
8424 90
– части
CTH
8425
Тали подъемные и подъемники, кроме скиповых подъемников; лебедки и кабестаны; домкраты:
– тали подъемные и подъемники (кроме скиповых подъемников или подъемников, используемых для подъема транспортных средств):
8425 11
– – с приводом от электрического двигателя
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 10 не превышает 40%
8425 19
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 10 не превышает 40%
– лебедки; кабестаны:
8425 31
– – с приводом от электрического двигателя
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 10 не превышает 40%
8425 39
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 10 не превышает 40%
– домкраты; подъемники, используемые для поднятия транспортных средств:
8425 41
– – стационарные гаражные подъемники
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 10 не превышает 40%

8425 42
– – өзге де гидравликалық домкраттар мен көтергiштер
CTH, 84 31 10 -нан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8425 49
– – өзгелері
CTH, 84 31 10 -нан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8426
Кеменің деррик-крандары; кабель-крандарды қоса алғанда, көтергіш крандар; көтергіш кранмен жарақталған көтергіш жылжымалы фермалар, порталды жүк тиегіштер мен тіркемелер
– көпiрлiк, тағандық, портальдық крандар, көтергіш жылжымалы фермалар және порталды тиегiштер:
8426 11
– – жылжымайтын тiректерге орнатылған көпiрлiк крандар
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8426 12
– – дөңгелекпен жүретiн жылжымалы көтергiш фермалар және порталды тиегiштер
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8426 19
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8426 20
– мұналары крандар
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8426 30
– порталды немесе тiректерге орнатылған жебелi крандар
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– өзге де өздiгiнен жүретiн тетiктер:
8426 41
– – дөңгелекпен жүретiн
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8426 49
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– өзге де тетіктер
8426 91
– – жол автокөлік құралдарын монтаждауға арналған
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8426 99
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8427
Ашалы қысқышы бар автотиегiштер; көтергiш нeмece тиеп-түсiру жабдықтарымен жарақтандырылған өзге тиегiштер
8427 10
– электр қозғалтқышының жетегі бар өздiгiнен жүретiн тиегiштер
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8427 20
– өздiгiнен жүретiн өзге де тиегiштер
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8427 90
– өзге де тиегiштер
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8428
Жүк көтеруге, тасымалдауға, тиеуге немесе түсiруге арналған машиналар мен құрылғылар (мысалы, жеделсатылар, эскалаторлар, конвейерлер, аспалы жолдар), өзгелері
8428 10
– жеделсатылар мен скиптi көтергiштер
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8428 20
– пневматикалық көтергiштер мен конвейерлер
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– өзге де тауарлар мен материалдарға арналған үздіксіз жұмыс істейтін элеваторлар мен конвейерлер:
8428 31
– – арнайы жер асты жұмыстарына арналған
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды

8425 42
– – домкраты и подъемники гидравлические прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 10 не превышает 40%
8425 49
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 10 не превышает 40%
8426
Судовые деррик-краны; краны подъемные, включая кабель-краны; фермы подъемные подвижные, погрузчики портальные и тележки, оснащенные подъемным краном:
– краны мостовые, козловые, мостовые перегружатели, фермы подъемные подвижные и погрузчики портальные:
8426 11
– – краны мостовые на неподвижных опорах
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8426 12
– – фермы подъемные подвижные на колесном ходу и погрузчики портальные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8426 19
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8426 20
– краны башенные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8426 30
– краны портальные или стреловые на опоре
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
– механизмы самоходные прочие:
8426 41
– – на колесном ходу
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8426 49
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
– механизмы прочие:
8426 91
– – предназначенные для монтажа на дорожных автотранспортных средствах
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8426 99
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8427
Автопогрузчики с вилочным захватом; прочие погрузчики, оснащенные подъемным или погрузочно-разгрузочным оборудованием:
8427 10
– погрузчики самоходные с приводом от электрического двигателя
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8427 20
– погрузчики самоходные прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8427 90
– погрузчики прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8428
Машины и устройства для подъема, перемещения, погрузки или разгрузки (например, лифты, эскалаторы, конвейеры, канатные дороги) прочие:
8428 10
– лифты и подъемники скиповые
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8428 20
– пневматические подъемники и конвейеры
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
– элеваторы и конвейеры непрерывного действия для товаров или материалов прочие:
8428 31
– – специально предназначенные для подземных работ
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%

8428 32
– –өзге де шөмiштiлер
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8428 33
– – өзге де таспалылар
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8428 39
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8428 40
– эскалаторлар мен жаяу адамдарға арнaлғaн жолдар
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8428 60
– жолаушылар және жүк тасымалдауға арналған аспалы жолдар, шаңғы көтергiштерi; фуникулерлерге арналған тарту тетiктерi
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8428 90
– өзге де жабдықтар
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8429
Өздігінен жүретін бұрылмайтын немесе бұрылатын күрегі бар бульдозерлер, грейдерлер, жоспарлаушылар, скреперлер, механикалық күректер, экскаваторлар, бір шөмішті тиегіштер, тегістейтін машиналар мен жол аунақтары
– бұрылмайтын немесе бұрылатын күрегi бар бульдозерлер:
8429 11
– – шынжыр табанды
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8429 19
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8429 20
– грейдерлер және жоспарлаушылар
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8429 30
– скреперлер
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8429 40
– тегiстейтiн машиналар мен жол аунақтары
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– механикалық күректер, экскаваторлар және бiр шөмiштi тиегiштер
8429 51
– –бiр шөмiштi фронтальды тиегiштер
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8429 52
– – толық бұрылатын машиналар
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8429 59
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8430
Топырақты, пайдалы қазбаларды немесе кенді араластыруға, жоспарлауға, профильдеуге, игеруге, нығыздауға, тығыздауға, қазып алуға немесе бұрғылауға арналған машиналар мен өзге де тетіктер; тіреуіштер қағуға және суырып алуға арналған жабдықтар; соқалы және роторлы қар тазартқыштар:
8430 10
– тiреуiштер қағуға және суырып алуға арналған жабдықтар
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8430 20
– соқалы және роторлы қap тазартқыштар
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– көмiр немесе тау жыныстарын өндiруге арналған үңгiлеу машиналары және туннель қазу машиналары:
8430 31
– – өздігінен жүретін
CTH, бұл ретте 84 31-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды

8428 32
– – ковшовые прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8428 33
– – ленточные прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8428 39
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8428 40
– эскалаторы и движущиеся пешеходные дорожки
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8428 60
– канатные пассажирские и грузовые дороги, лыжные подъемники; тяговые механизмы для фуникулеров
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8428 90
– оборудование прочее
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8429
Бульдозеры с неповоротным и поворотным отвалом, грейдеры, планировщики, скреперы, механические лопаты, экскаваторы, одноковшовые погрузчики, трамбовочные машины и дорожные катки, самоходные:
– бульдозеры с неповоротным и поворотным отвалом:
8429 11
– – гусеничные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8429 19
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8429 20
– грейдеры и планировщики
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8429 30
– скреперы
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8429 40
– машины трамбовочные и катки дорожные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
– лопаты механические, экскаваторы и одноковшовые погрузчики:
8429 51
– – погрузчики одноковшовые фронтальные:
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8429 52
– – машины полноповоротные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8429 59
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8430
Машины и механизмы прочие для перемещения, планировки, профилирования, разработки, трамбования, уплотнения, выемки или бурения грунта, полезных ископаемых или руд; оборудование для забивки и извлечения свай; снегоочистители плужные и роторные:
8430 10
– оборудование для забивки и извлечения свай
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
8430 20
– снегоочистители плужные и роторные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%
– врубовые машины для добычи угля или горных пород и машины туннелепроходческие:
8430 31
– – самоходные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8431 не превышает 40%

8438 60
– жемiс тұқымдарын, жаңғақтарды немесе көкөнiстердi қайта өңдеуге арналған жабдықтар
CTH
8438 80
– өзге де жабдықтар
CTH
8438 90
– бөліктер
CTH
8439
Талшықты целлюлоза материалдарынан масса өндiруге немесе қағаз немесе қатырма қағаз дайындауға және өңдеуге арналған жабдықтар
8439 10
– талшықты целлюлоза материалдарынан масса өндiруге арналған жабдықтар
CTH
8439 20
– қағаз немесе картон дайындауға арналған жабдықтар
CTH
8439 30
– қағаз немесе картон өңдеуге арналған жабдықтар
CTH
– бөліктер:
8439 91
– – талшықты целлюлоза материалдарынан масса өндiруге арналған жабдықтардың
CTH
8439 99
– – өзгелері
CTH
8440
Кiтап блоктарын тiгуге арналған машиналарды қоса алғанда, кiтап түптейтiн жабдықтар:
8440 10
– жабдық
CTH
8440 90
– бөліктер
CTH
8441
Барлық үлгідегі кесетін машиналарды қоса алғанда өзге де қағаз массасынан, қағаздан немесе қатырма қағаздан бұйымдар жасауға арналған жабдықтар
8441 10
– кесетін машиналар
CTH
8441 20
– пакеттер, қапшықтар немесе конверттер дайындауға арналған
CTH
8441 30
– пiшiндеуден ерекшеленетiн тәсiлдермен картон қораптарын, қораптарды, жәшiктердi, түтiктердi, барабандарды немесе осыған ұқсас ыдыстарды дайындауға арналған машиналар
CTH
8441 40
– қағаз массасынан, қағаздан немесе картоннан жасалған бұйымдарды пiшiндеуге арналған
CTH
8441 80
– өзге де жабдықтар
CTH
8441 90
– бөліктер
CTH
8442
Табақтар, цилиндрлер немесе басқа баспахана қалыптарын (8456– 8465-тауарлық позицияларында көрсетілген станоктардан басқа) дайындауға немесе жасауға арналған машиналар, аппаратура мен жабдықтар; табақтар, цилиндрлер және басқа да баспахана қалыптары; баспа мақсаттары үшін жасалған табақтар, цилиндрлер және литографиялық тастар (мысалы, қайралған, тегістелген немесе жалтыратылған):
8442 30
– машиналар, аппаратура мен жабдық
CTH
8442 40
– жоғарыда аталған машиналардың, аппаратура мен жабдықтардың бөлiктерi
CTH
8442 50
– табақтар, цилиндрлер және басқа да баспахана қалыптары; баспа мақсаттары үшін жасалған табақтар, цилиндрлер және литографиялық тастар (мысалы, қайралған, тегістелген немесе жалтыратылған):
CTH
8443
8442 тауарлық позициясының табақтарының, цилиндрлерінің және басқа да баспаханалық қалыптарының көмегімен басу үшін пайдаланылатын баспа машиналары; өзге де біріктірілген немесе біріктірілмеген принтерлер, көшірме жасайтын аппараттар мен факс аппараттары; олардың бөліктері мен керек-жарақтары
– табақтардың, цилиндрлердiң және 8442 тауарлық позициясының басқа да баспа нысандарының көмегiмен басу үшін пайдаланылатын баспа машиналары
8443 11
– – офсеттiк басуға арналған рулонды машиналар
CTH
8443 12
– – офсеттік басуға арналған парақты, кеңселік машиналар (жайылған кезде бір жағының ұзындығы 22 см, екінші жағының ұзындығы 36 см аспайтын парақтарды пайдаланатын)
CTH

8438 60
– оборудование для переработки плодов, орехов или овощей
CTH
8438 80
– оборудование прочее
CTH
8438 90
– части
CTH
8439
Оборудование для производства массы из волокнистых целлюлозных материалов или для изготовления или отделки бумаги или картона:
8439 10
– оборудование для производства массы из волокнистых целлюлозных материалов
CTH
8439 20
– оборудование для изготовления бумаги или картона
CTH
8439 30
– оборудование для отделки бумаги или картона
CTH
– части:
8439 91
– – оборудования для производства массы из волокнистых целлюлозных материалов
CTH
8439 99
– – прочие
CTH
8440
Оборудование переплетное, включая машины для сшивания книжных блоков:
8440 10
– оборудование
CTH
8440 90
– части
CTH
8441
Оборудование для производства изделий из бумажной массы, бумаги или картона, включая резательные машины всех типов, прочее:
8441 10
– машины резательные
CTH
8441 20
– машины для изготовления пакетов, мешков или конвертов
CTH
8441 30
– машины для изготовления картонных коробок, коробок, ящиков, труб, барабанов или аналогичных емкостей способами, отличными от формования
CTH
8441 40
– машины для формования изделий из бумажной массы, бумаги или картона
CTH
8441 80
– оборудование прочее
CTH
8441 90
– части
CTH
8442
Машины, аппаратура и оснастка (кроме станков товарных позиций 8456 – 8465) для подготовки или изготовления пластин, цилиндров или других печатных форм; пластины, цилиндры и другие печатные формы; пластины, цилиндры и литографские камни, подготовленные для печатных целей (например, обточенные, шлифованные или полированные):
8442 30
– машины, аппаратура и оснастка
CTH
8442 40
– части к вышеупомянутым машинам, аппаратуре или оснастке
CTH
8442 50
– пластины, цилиндры и другие печатные формы; пластины, цилиндры и литографские камни, подготовленные для печатных целей (например, обточенные, шлифованные или полированные)
CTH
8443
Машины печатные, используемые для печати посредством пластин, цилиндров и других печатных форм товарной позиции 8442; прочие принтеры, копировальные аппараты и факсимильные аппараты, объединенные или необъединенные; их части и принадлежности:
– машины печатные, используемые для печати посредством пластин, цилиндров и других печатных форм товарной позиции 8442:
8443 11
– – машины для офсетной печати рулонные
CTH
8443 12
– – машины для офсетной печати, листовые, конторские (использующие листы, у которых в развернутом виде одна сторона не более 22 см, а другая – не более 36 см)
CTH

8443 13
– – өзге де офсеттiк басуға арналған машиналар
CTH
8443 14
– – флексографикалықтарды қоспағанда, мынадай жоғары баспаханалық басуға арналған машиналар
CTH
8443 15
– – флексографикалықтарды қоспағанда, рулондылардан басқа мынадай жоғары баспаханалық басуға арналған машиналар
CTH
8443 16
– – флексографикалық басуға арналған машиналар
CTH
8443 17
– – терең басуға арналған машиналар
CTH
8443 19
– – өзгелері
CTH
– принтерлер, көшірме аппараттары мен факсимильді аппараттар, біріккен немесе бірікпеген, өзгелері
8443 31
– – басу, көшірме жасау немесе факсимилді беріліс сияқты екі немесе одан артық функция орындайтын, есептеу машинасына немесе торапқа қосылу мүмкіндігі бар машиналар
CTH
8443 32
– – есептеуіш машиналарына немесе желіге қосу мүмкіндігіне ие өзгелері
CTH
8443 39
– – өзгелері
CTH
– бөліктер мен керек-жарақтар
8443 91
– – табақтардың, цилиндрлердiң және 8442 тауарлық позициясының басқа да баспа нысандарының көмегiмен басу үшін пайдаланылатын баспа машиналарының бөліктері мен керек-жарақтары
CTH
8443 99
– – өзгелері
CTH
8444
Химиялық тоқыма материалдарды эктрудициялауға, созуға, тоқуға, бояуға және қиюға арналған машиналар:
8444 00
– жабдық:
CTH, бұл ретте 84 48 20 -дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8445
Тоқыма талшықтарын дайындауға арналған машиналар; жіп иіру, есу немесе орау машиналары және тоқыма жіп жасауға арналған басқа да жабдықтар; піллә орау немесе орау машиналары (арнайы орау машиналарын қоса алғанда) және 8446 және 8447-тауарлық позицияларында көрсетілген машиналарда пайдалану үшін тоқыма жіп әзірлейтін машиналар
– тоқыма талшықтарын дайындауға арналған машиналар
8445 11
– – тарайтын
CTH, бұл ретте 84 48-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8445 12
– – тарақпен тарайтын
CTH, бұл ретте 84 48-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8445 13
– – таспалы немесе созбалы
CTH, бұл ретте 84 48-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8445 19
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 48-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8445 20
– жiп иiру тоқыма машиналары
CTH, бұл ретте 84 48-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8445 30
– есу немесе орау тоқыма машиналары
CTH, бұл ретте 84 48-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8445 40
–орау тоқыма машиналары (арнайы орау машиналарын қoca алғанда) немесе пiллә орау машиналары
CTH, бұл ретте 84 48-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8445 90
– өзгелері
CTH, бұл ретте 84 48-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8446
Тоқыма станоктары:
8446 10
– енi 30 см-ден аспайтын мата дайындауға арналған
CTH, бұл ретте 84 48-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– енi 30 см-ден астам мата дайындауға арналған қайықтылар:

8443 13
– – машины для офсетной печати прочие
CTH
8443 14
– – машины для высокой печати, рулонные, за исключением флексографических
CTH
8443 15
– – машины для высокой печати, кроме рулонных, за исключением флексографических
CTH
8443 16
– – машины для флексографической печати
CTH
8443 17
– – машины для глубокой печати
CTH
8443 19
– – прочие
CTH
– принтеры, копировальные аппараты и факсимильные аппараты, объединенные или необъединенные, прочие:
8443 31
– – машины, которые выполняют две или более функции, такие как печать, копирование или факсимильная передача, имеющие возможность подключения к вычислительной машине или к сети
CTH
8443 32
– – прочие, имеющие возможность подключения к вычислительной машине или к сети
CTH
8443 39
– – прочие
CTH
– части и принадлежности:
8443 91
– – части и принадлежности печатных машин, используемых для печати посредством пластин, цилиндров и других печатных форм товарной позиции 8442
CTH
8443 99
– – прочие
CTH
8444
Машины для экструдирования, вытягивания, текстурирования или резания химических текстильных материалов:
8444 00
– оборудование:
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8448 20 не превышает 40%
8445
Машины для подготовки текстильных волокон; прядильные, тростильные или крутильные машины и другое оборудование для изготовления текстильной пряжи; кокономотальные или мотальные (включая уточномотальные) текстильные машины и машины, подготавливающие текстильную пряжу для использования ее на машинах товарной позиции 8446 или 8447:
– машины для подготовки текстильных волокон:
8445 11
– – чесальные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8448 не превышает 40%
8445 12
– – гребнечесальные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8448 не превышает 40%
8445 13
– – ленточные или ровничные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8448 не превышает 40%
8445 19
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8448 не превышает 40%
8445 20
– прядильные текстильные машины
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8448 не превышает 40%
8445 30
– тростильные или крутильные текстильные машины
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8448 не превышает 40%
8445 40
– мотальные текстильные машины (включая уточномотальные) или кокономотальные машины
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8448 не превышает 40%
8445 90
– прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8448 не превышает 40%
8446
Станки ткацкие:
8446 10
– для изготовления тканей шириной не более 30 см
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8448 не превышает 40%
– челночные для изготовления тканей шириной более 30 см:

8446 21
– – қозғалтқыштан жетегі бар
CTH, бұл ретте 84 48-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8446 29
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 48-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8446 30
– енi 30 см-ден астам мата дайындауға арналған қайықсыздар:
CTH, бұл ретте 84 48-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8447
Трикотаж, тоқу-тігу, зер жіптерін, торғын, шілтер, кесте тоқу үшін қолданылатын, кесте тігетін, заттың жиектерін немесе жапсарларын әдіптеу үшін пайдаланылатын машиналар және тафтингтік машиналар:
– шеңберлi тоқу машиналары:
8447 11
– – диаметрi 165 мм-ден аспайтын цилиндрлi
CTH, бұл ретте 84 48-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8447 12
– – диаметрi 165 мм-ден астам цилиндрлi
CTH, бұл ретте 84 48-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8447 20
– негізді тоқитын машиналар; тоқып-тігетін машиналар
CTH, бұл ретте 84 48-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8447 90
– өзгелері
CTH, бұл ретте 84 48-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8448
8444, 8445, 8446 немесе 8447-тауарлық позицияларының машиналарымен бірге пайдалануға арналған-қосалқы жабдықтар (мысалы, ремиз көтергіш күймешелер, жаккард машиналары, автоматты түрде тоқтату тетіктері, қайықшаларды ауыстыру тетіктері); тек қана немесе негізінен осы-тауарлық позициясының немесе 8444, 8445, 8446 немесе 8447-тауарлық позицияларының машиналарына арналған бөліктер мен керек-жарақтар (мысалы, ұршықтар мен мүйізшелер, инелі гарнитура, тарақтар, фильерлер, қайықшалар, ремизкалар немесе ремиздік рамалар, трикотаж инелері):
– 8444, 8445, 8446 немесе 8447 тауарлық позицияларының машиналарына арналған қосалқы жабдықтар:
8448 11
– – ремиз көтергіш күймешелер мен жаккард машиналары; карталардың санын азайтуға арналған тетіктер, аталған машиналармен бірге пайдалануға арналған көшіру, карта ойғыш немесе карта тіккіш машиналар
CTH
8448 19
– – өзгелері
CTH
8448 20
– 8444 тауарлық позициясы машиналарының немесе олардың қосалқы құрылғыларының бөлiктерi мен керек-жарақтары:
CTH
– 8445 тауарлық позициясы машиналарының немесе олардың қосалқы құрылғыларының мынадай бөлiктерi мен керек-жарақтары
8448 31
– – инелі гарнитура
CTH
8448 32
– – инелi гарнитурадан басқа, тоқыма талшықтарды дайындауға арналған машиналардың
CTH
8448 33
– – ұршықтар, мүйiзшелер, сақиналар және жүгiртпелер
CTH
8448 39
– – өзгелері
CTH
– тоқыма станоктары мен олардың қосалқы құрылғыларының бөлiктерi мен керек-жарақтары
8448 42
– – тоқыма станоктарына арналған бердолар, ремизкалар мен ремиздiк рамалар
CTH
8448 49
– – өзгелері
CTH
– 8447 тауарлық позициясы машиналарының немесе олардың қосалқы құрылғыларының бөлiктерi мен керек-жарақтары

8446 21
– – с приводом от двигателя
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8448 не превышает 40%
8446 29
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8448 не превышает 40%
8446 30
– бесчелночные для изготовления тканей шириной более 30 см
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8448 не превышает 40%
8447
Машины трикотажные, вязально-прошивные, для получения позументной нити, тюля, кружев, вышивания, плетения тесьмы или сетей и тафтинговые машины:
– машины кругловязальные:
8447 11
– – с цилиндром диаметром не более 165 мм
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8448 не превышает 40%
8447 12
– – с цилиндром диаметром более 165 мм
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8448 не превышает 40%
8447 20
– машины плосковязальные; вязально-прошивные машины
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8448 не превышает 40%
8447 90
– прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8448 не превышает 40%
8448
Оборудование вспомогательное для использования с машинами товарной позиции 8444, 8445, 8446 или 8447 (например, ремизоподъемные каретки, жаккардовые машины, автоматические механизмы останова, механизмы смены челноков); части и принадлежности, предназначенные исключительно или в основном для машин данной товарной позиции или товарной позиции 8444, 8445, 8446 или 8447 (например, веретена и рогульки, игольчатая гарнитура, гребни, фильеры, челноки, ремизки и ремизные рамы, трикотажные иглы):
– оборудование вспомогательное для машин товарной позиции 8444, 8445, 8446 или 8447:
8448 11
– – ремизоподъемные каретки и жаккардовые машины; механизмы для уменьшения числа карт, копировальные, картонасекательные или картосшивательные машины для использования совместно с упомянутыми машинами
CTH
8448 19
– – прочие
CTH
8448 20
– части и принадлежности к машинам товарной позиции 8444 или их вспомогательным устройствам
CTH
– части и принадлежности к машинам товарной позиции 8445 или их вспомогательным устройствам:
8448 31
– – гарнитура игольчатая
CTH
8448 32
– – машин для подготовки текстильных волокон, кроме игольчатой гарнитуры
CTH
8448 33
– – веретена, рогульки, кольца и бегунки
CTH
8448 39
– – прочие
CTH
– части и принадлежности к ткацким станкам или их вспомогательным устройствам:
8448 42
– – берда, ремизки и ремизные рамы для ткацких станков
CTH
8448 49
– – прочие
CTH
– части и принадлежности к машинам товарной позиции 8447 или их вспомогательным устройствам:

8448 51
– – платиналар, инелер және iлгектер, тiгiстер, көктеулер, өрiмдер жасау үшiн қызмет ететiн басқа да элементтер
CTH
8448 59
– – өзгелері
CTH
8449
Бөлек ораммен немесе пішумен киіз және фетр немесе тоқылмаған материалдар өндіру немесе әрлеу үшін пайдаланылатын жабдықтар, соның ішінде фетр қалпақтар шығаруға арналған жабдықтар; қалпaқтар жасауға арналған қалыптар
8449 00
Бөлек ораммен немесе пішумен киіз және фетр немесе тоқылмаған материалдар өндіру немесе әрлеу үшін пайдаланылатын жабдықтар, соның ішінде фетр қалпақтар шығаруға арналған жабдықтар; қалпaқтар жасауға арналған қалыптар
CTH
8450
Платиналар, инелер және iлгектер, тiгiстер, көктеулер, өрiмдер жасау үшiн қызмет ететiн басқа да элементтер:
– 10 кг-нан астам құрғақ кiр сыятын машиналар
8450 11
– – толығымен автоматты машиналар
CTH
8450 12
– – ортадан тепкiш сығу құрылғылары орнатылған өзге де машиналар
CTH
8450 19
– – өзгелері
CTH
8450 20
– 10 кг-нан астам құрғақ кiр сыятын машиналар
CTH
8450 90
– бөліктер
CTH
8451
Жіптерді, маталарды немесе дайын тоқыма бұйымдарын жууға, тазалауға, сығуға, кептіруге, үтіктеуге, нығыздауға (материалдарды термобекітуге арналған престерді қоса алғанда), ағартуға, бояуға, аппреттеуге, өңдеуге, әрлеуге, немесе сіңдіруге арналған жабдықтар (8450-тауарлық позициясында көрсетілген машиналардан өзге) және линолеум секілді еден жамылғыларын өндіруде пайдаланылатын тоқыма немесе өзге де негізіне паста жағатын машиналар; тоқыма маталарды орайтын, тарқататын, жинайтын, кесетін немесе тесетін машиналар:
8451 10
– құрғақ тазалауға арналған машиналар
CTH
– кептiру машиналары:
8451 21
– – 10 кг-нан астам құрғақ кiр сыятын
CTH
8451 29
– – өзгелері
CTH
8451 30
– үтіктеу машиналары және престер (оның ішінде материалдарды термобекітуге арналған престер)
CTH
8451 40
– жуып-шаюға, ағартуға немесе бояуға арналған машиналар
CTH
8451 50
– тоқыма маталарды орайтын, тарқататын, жинайтын, кесетiн немесе тесетiн машиналар
CTH
8451 80
– өзге де жабдықтар
CTH
8451 90
– бөліктер
CTH
8452
8440 тауарлық позициясының кiтап блоктарын тiгуге арналған кiтаптардан басқа, тiгiн машиналары; тiгiн машиналары үшiн әдейi жасалған жиhаз, негiз және футлярлар; тiгiн машиналарына арналған инелер:
8452 10
– тұрмыстық тігін машиналары:
CTH
– өзге тігін машиналары:
8452 21
– – автоматты
CTH
8452 29
– – өзгелері
CTH
8452 30
– тігін машиналарына арналған инелер:
CTH
8452 90
– тiгiн машиналары үшiн әдейi жасалған жиhаз, негiз және футлярлар және олардың бөлiктерi
CTH
8453
Тiгiн машиналарынан басқа, терi немесе былғары дайындауға, илеуге немесе өңдеуге арналған немесе терiден немесе былғарыдан аяқ киiм немесе басқа бұйымдар жасауға немесе жөндеуге арналған жабдықтар

8448 51
– – платины, иглы и другие элементы, служащие для образования петель, швов, стежков, переплетений
CTH
8448 59
– – прочие
CTH
8449
Оборудование для производства или отделки войлока или фетра или нетканых материалов в куске или в крое, включая оборудование для производства фетровых шляп; болваны для изготовления шляп
8449 00
Оборудование для производства или отделки войлока или фетра или нетканых материалов в куске или в крое, включая оборудование для производства фетровых шляп; болваны для изготовления шляп
CTH
8450
Машины стиральные, бытовые или для прачечных, включая машины, оснащенные отжимным устройством:
– машины емкостью не более 10 кг сухого белья:
8450 11
– – полностью автоматические машины
CTH
8450 12
– – машины со встроенным центробежным отжимным устройством прочие
CTH
8450 19
– – прочие
CTH
8450 20
– машины емкостью более 10 кг сухого белья
CTH
8450 90
– части
CTH
8451
Оборудование (кроме машин товарной позиции 8450) для промывки, чистки, отжима, сушки, глаженья, прессования (включая прессы для термофиксации материалов), беления, крашения, аппретирования, отделки, нанесения покрытия или пропитки пряжи, тканей или готовых текстильных изделий и машины для нанесения пасты на тканую или другую основу, используемые в производстве напольных покрытий, таких как линолеум; машины для наматывания, разматывания, складывания, резки или прокалывания текстильных тканей:
8451 10
– машины для сухой чистки
CTH
– машины сушильные:
8451 21
– – емкостью не более 10 кг сухого белья
CTH
8451 29
– – прочие
CTH
8451 30
– гладильные машины и прессы (включая прессы для термофиксации материалов)
CTH
8451 40
– машины для промывки, беления или крашения
CTH
8451 50
– машины для наматывания, разматывания, складывания, резки или прокалывания текстильных тканей
CTH
8451 80
– оборудование прочее
CTH
8451 90
– части
CTH
8452
Машины швейные, кроме машин для сшивания книжных блоков товарной позиции 8440; мебель, основания и футляры, предназначенные специально для швейных машин; иглы для швейных машин:
8452 10
– швейные машины бытовые
CTH
– швейные машины прочие:
8452 21
– – автоматические
CTH
8452 29
– – прочие
CTH
8452 30
– иглы для швейных машин
CTH
8452 90
– мебель, основания и футляры, предназначенные специально для швейных машин, и их части; части швейных машин прочие
CTH
8453
Оборудование для подготовки, дубления или обработки шкур или кож или для изготовления или ремонта обуви или прочих изделий из шкур или кож, кроме швейных машин:

8458 19
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– өзге токарьлық станоктар
8458 91
– – цифрлық бағдарламамен басқарылатын:
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8458 99
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8459
8458 тауарлық позициясында көрсетiлген токарлық станоктардан (көп мақсатты токарьлық станоктарды қоса алғанда) басқа, металды ойып алу жолымен бұрғылауға, қашап өңдеуге, жоңғылауға, сыртқы немесе iшкi бұрандалар салуға арналған металл кесетiн станоктар (желiлiк құрылысты агрегат станоктарын қoca алғанда):
8459 10
– желiлiк құрылысты агрегат станоктары
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
–өзге де бұрғылау станоктары:
8459 21
– – цифрлық бағдарламамен басқарылатын:
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8459 29
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– өзге де қашап өңдеу-жоңғылау станоктары
8459 31
– – цифрлық бағдарламамен басқарылатын:
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8459 39
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
-Өзге де жонғыш станоктар:
845941
– – цифрлық бағдарламамен басқарылатын:
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
845949
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– консальды-жоңғылау станоктары:

8458 19
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
– станки токарные прочие:
8458 91
– – с числовым программным управлением
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8458 99
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8459
Станки металлорежущие (включая агрегатные станки линейного построения) для сверления, растачивания, фрезерования, нарезания наружной или внутренней резьбы посредством удаления металла, кроме токарных станков (включая станки токарные многоцелевые) товарной позиции 8458:
8459 10
– станки агрегатные линейного построения
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
– станки сверлильные прочие:
8459 21
– – с числовым программным управлением
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8459 29
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
– станки расточно-фрезерные прочие:
8459 31
– – с числовым программным управлением
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8459 39
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
-Other boring machines :
845941
– – с числовым программным управлением:
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
845949
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
– станки консольно-фрезерные:

8459 51
– – цифрлық бағдарламамен басқарылатын:
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8459 59
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– өзге де жоңғылау станоктары
8459 61
– – цифрлық бағдарламамен басқарылатын:
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8459 69
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8459 70
– өзге де бұранда кесу станоктары
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8460
Сыдыра ажарлау, қайрау, тегістеу, хонингтеу, ысқылау, жалтырату станоктары және 8461-тауарлық позициясында көрсетілген тіс кесу, тіс тегістеу немесе тіс өңдеу станоктарынан басқа, металдар мен металл қыш материалдарды тегістеу тастарының, абразивтердің немесе жалтыратқыш құралдардың көмегімен басқа да тазалап өңдеу операцияларын жасауға арналған станоктар:
– кез келген ось бойынша 0,01мм-ден кем емес позициялау дәлдiгi бар жұқалап тегiстейтiн станоктар
8460 12
– – цифрлық бағдарламамен басқарылатын:
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8460 19
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– өзге тегістеу станоктары:
8460 22
– – цифрлық бағдарламамен басқарылатын ортасын тегістейтін станоктар:
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8460 23
- - цифрлық бағдарламалық басқарылатын өзге цилиндрлі тегістейтін станоктар
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8460 24
– – өзгелері: цифрлық бағдарламамен басқарылатын:
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8460 29
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– қайрау станоктары (кесетiн аспаптарға арналған):
8460 31
– – цифрлық бағдарламамен басқарылатын:
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8460 39
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8460 40
– хонинговальды немесе жетiлдiретiн станоктар
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8460 90
– өзгелері
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8461
Бойлап сүргілеу, көлденең сүргілеу, уату, созу, тіс кесу, тіс тегістеу немесе тіс өңдеу, аралау, кесу станоктары және материалды алып тастау жолымен металды немесе қыш металдарды өңдеуге арналған басқа жерде аталмаған немесе енгізілмеген басқа да станоктар

8459 51
– – с числовым программным управлением
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8459 59
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
– станки фрезерные прочие:
8459 61
– – с числовым программным управлением
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8459 69
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8459 70
– станки резьбонарезные прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8460
Станки обдирочно-шлифовальные, заточные, шлифовальные, хонинговальные, притирочные, полировальные и для выполнения других операций чистовой обработки металлов или металлокерамики с помощью шлифовальных камней, абразивов или полирующих средств, кроме зуборезных, зубошлифовальных или зубоотделочных станков товарной позиции 8461:
– станки плоскошлифовальные с точностью позиционирования по любой оси не ниже 0,01 мм:
8460 12
– – с числовым программным управлением
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8460 19
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
– станки шлифовальные прочие:
8460 22
– – станки бесцентрово-шлифовальные с числовым программным управлением:
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8460 23
- - Прочие цилиндрические шлифовальные станки с числовым программным управлением
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8460 24
– – прочиее: с числовым программным управлением
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8460 29
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
– станки заточные (для режущих инструментов):
8460 31
– – с числовым программным управлением
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8460 39
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8460 40
– станки хонинговальные или доводочные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8460 90
– прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8461
Станки продольно-строгальные, поперечно-строгальные, долбежные, протяжные, зуборезные, зубошлифовальные или зубоотделочные, пильные, отрезные и другие станки для обработки металлов или металлокерамики посредством удаления материала, в других местах не поименованные или не включенные:

8461 20
– көлденең сүргiлеу немесе уату станоктары
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8461 30
– созу станоктары
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8461 40
– тiс кесу, тiс тегiстеу немесе тiс өңдеу станоктары
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8461 50
– кесетін немесе аралайтын станоктар
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8461 90
– өзгелері
CTH, бұл ретте 84 66 93-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8462
Металдарды көлемді қалыптау, соғу немесе қалыптау арқылы өңдеуге арналған станоктар (престерді қоса алғанда); металдарды өңдеуге арналған ию, көмкеру, түзеу, кесу, тесу немесе шабу станоктары (престерді қоса алғанда); жоғарыда аталмаған, металл немесе металл карбидтерін өңдеуге арналған өзге де престер:
8462 10
–соғу немесе қалыптау (престердi қоса алғанда) машиналар мен балғалар:
CTH, бұл ретте 84 66 94-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– ию, көмкеру, түзеу машиналары (престердi қоса):
8462 21
– – цифрлық бағдарламамен басқарылатын:
CTH, бұл ретте 84 66 94-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8462 29
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 66 94-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– тесетiн және шығаратын қиыстырылғандардан басқа, механикалық қайшылар (престердi қоса алғанда):
8462 31
– – цифрлық бағдарламамен басқарылатын:
CTH, бұл ретте 84 66 94-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8462 39
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 66 94-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– тесетiн және шығаратын қиыстырылғандардан басқа, механикалық қайшылар (престердi қоса алғанда):
8462 41
– – цифрлық бағдарламамен басқарылатын:
CTH, бұл ретте 84 66 94-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8462 49
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 66 94-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– өзгелері:
8462 91
– – гидравликалық престер
CTH, бұл ретте 84 66 94-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8462 99
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 66 94-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8463
Материалды алып тастамастан металдарды немесе металл қышты өңдеуге арналған өзге де станоктар:
8463 10
– темiр шыбықтарды, түтiктердi, профильдердi, сымдарды немесе осыған ұқсас бұйымдарды созуға арналған станоктар
CTH, бұл ретте 84 66 94-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8463 20
– бұранда салу станоктары
CTH, бұл ретте 84 66 94-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8463 30
–сымнан бұйымдар дайындауға арналған машиналар
CTH, бұл ретте 84 66 94-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды

8461 20
– станки поперечно-строгальные или долбежные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8461 30
– станки протяжные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8461 40
– станки зуборезные, зубошлифовальные или зубоотделочные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8461 50
– станки пильные или отрезные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8461 90
– прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 93 не превышает 40%
8462
Станки (включая прессы) для обработки металлов объемной штамповкой, ковкой или штамповкой; станки для обработки металлов (включая прессы) гибочные, кромкогибочные, правильные, отрезные, пробивные или вырубные; прессы для обработки металлов или карбидов металлов, не поименованные выше:
8462 10
– ковочные или штамповочные машины (включая прессы) и молоты
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 94 не превышает 40%
– машины гибочные, кромкогибочные, правильные (включая прессы):
8462 21
– – с числовым программным управлением
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 94 не превышает 40%
8462 29
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 94 не превышает 40%
– механические ножницы (включая прессы), кроме комбинированных пробивных и высечных:
8462 31
– – с числовым программным управлением
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 94 не превышает 40%
8462 39
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 94 не превышает 40%
– машины пробивные или вырубные (включая прессы), в том числе комбинированные пробивные и высечные:
8462 41
– – с числовым программным управлением
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 94 не превышает 40%
8462 49
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 94 не превышает 40%
– прочие:
8462 91
– – прессы гидравлические
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 94 не превышает 40%
8462 99
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 94 не превышает 40%
8463
Станки для обработки металлов или металлокерамики без удаления материала прочие:
8463 10
– станки для волочения прутков, труб, профилей, проволоки или аналогичных изделий
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 94 не превышает 40%
8463 20
– станки резьбонакатные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 94 не превышает 40%
8463 30
– машины для изготовления изделий из проволоки
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 94 не превышает 40%

8463 90
– өзгелері
CTH, бұл ретте 84 66 94-тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8464
Тастарды, қышты, бетонды асбоцементты немесе ұқсас минералды материалдарды өңдеуге немесе шыныны суық өңдеуге арналған станоктар
8464 10
– аралау станоктары
CTH, бұл ретте 84 66 91-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8464 20
– тегiстеу немесе жалтырату станоктары
CTH, бұл ретте 84 66 91 -дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8464 90
– өзгелері
CTH, бұл ретте 84 66 91 -дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8465
Ағаш, тығын, сүйек, эбонит, қатты пластмассалар немесе осыған ұқсас қатты материалдар өңдеуге арналған станоктар (шегелердің, қапсырмалардың, желімнің көмегімен немесе басқа тәсілдермен жинауға арналған машиналарды қоса алғанда):
8465 10
– осы операциялардың арасында аспап ауыстырмастан механикалық өңдеу бойынша әртүрлi операциялар орындауға қабiлеттi станоктар
CTH, бұл ретте 84 66 92 -ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– өзгелері:
846520
– Өңдеуші орталықтар
CTH, бұл ретте 84 66 92 -ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8465 91
– – механикалық аралар
CTH, бұл ретте 84 66 92 -ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8465 92
– – сүргiлеу, фрезерлеу немесе сүргiлеу-шыңдау станоктары
CTH, бұл ретте 84 66 92 -ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8465 93
– – тегiстеу, құммен тегістеу немесе жалтырату станоктары
CTH, бұл ретте 84 66 92 -ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8465 94
– – ию немесе жинау машиналары
CTH, бұл ретте 84 66 92 -ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8465 95
– – бұрғылау немесе уату станоктары
CTH, бұл ретте 84 66 92 -ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8465 96
– – шабу, ұсату немесе аршу станоктары
CTH, бұл ретте 84 66 92 -ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8465 99
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 84 66 92 -ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8466
Аспаптарды немесе бөлшектерді бекітуге арналған құрылғыларды, өздігінен ашылатын бұранда кесу бастиектерін, бөлу бас тиектерін және станоктардың басқа да арнайы құрылғыларын қоса алғанда, тек қана немесе негізінен 8456– 8465-тауарлық позицияларының жабдықтарына арналған бөліктер мен керек-жарақтар; қол аспаптарының барлық түрлеріне арналған жұмыс аспаптарын бекіту құрылғылары:
8466 10
– аспаптарды бeкiтугe арналған құрылғылар мен өздігінен ашылатын бұранда кесу бастиектерi
CTH
8466 20
– өңделетін бөлшектерді бeкiтугe арналған құрылғылар
CTH
8466 30
– бөлу бас тиектерi және станоктардың басқа да арнайы құрылғылары
CTH
– өзгелері:

8463 90
– прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 94 не превышает 40%
8464
Станки для обработки камня, керамики, бетона, асбоцемента или аналогичных минеральных материалов или для холодной обработки стекла:
8464 10
– станки пильные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 91 не превышает 40%
8464 20
– станки шлифовальные или полировальные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 91 не превышает 40%
8464 90
– прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 91 не превышает 40%
8465
Станки (включая машины для сборки с помощью гвоздей, скоб, клея или другими способами) для обработки дерева, пробки, кости, эбонита, твердых пластмасс или аналогичных твердых материалов:
8465 10
– станки, способные выполнять различные операции по механической обработке без смены инструмента между этими операциями
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 92 не превышает 40%
– прочие:
846520
– Обрабатывающие центры
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 92 не превышает 40%
8465 91
– – пилы механические
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 92 не превышает 40%
8465 92
– – станки строгальные, фрезерные или строгально-калевочные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 92 не превышает 40%
8465 93
– – станки шлифовальные, пескошлифовальные или полировальные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 92 не превышает 40%
8465 94
– – машины гибочные или сборочные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 92 не превышает 40%
8465 95
– – станки сверлильные или долбежные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 92 не превышает 40%
8465 96
– – станки рубильные, дробильные или лущильные
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 92 не превышает 40%
8465 99
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8466 92 не превышает 40%
8466
Части и принадлежности, предназначенные исключительно или в основном для оборудования товарных позиций 8456 – 8465, включая приспособления для крепления инструмента или деталей, самораскрывающиеся резьбонарезные головки, делительные головки и другие специальные приспособления к станкам; приспособления для крепления рабочих инструментов для всех типов ручных инструментов:
8466 10
– приспособления для крепления инструмента и самораскрывающиеся резьбонарезные головки
CTH
8466 20
– приспособления для крепления обрабатываемых деталей
CTH
8466 30
– делительные головки и другие специальные приспособления к станкам
CTH
– прочие:

8471 49
– – жүйелер түрiнде жеткiзiлетiн өзгелері
CTH
8471 50
– 8471 41 немесе 8471 49 қосалқы позицияларында сипатталғандардан өзгеше, бір корпуста мынадай құрылғылардың: есте сақтау құрылғысының, енгізу құрылғысының, шығару құрылғысының біpeуі немесе екеуі болатын деректер өңдеу блоктары есте сақтайтын құрылғылар, енгізу құрылғылары, шығару құрылғылары
CTH
8471 60
– бір корпуста есте сақтайтын құрылғылары бар немесе жоқ, енгізу немесе шығару құрылғылары
CTH
8471 70
– есте сақтайтын құрылғылар
CTH
8471 80
– өзге есептеуіш машиналардың құрылғылары
CTH
8471 90
– өзгелері
CTH
8472
Өзге де кеңсе жабдықтары (мысалы, гектографиялық немесе трафареттік көбейту аппараттары, жөнелту машиналары, банкноттарды беруге арналған автоматты құрылғылар, монеталарды сорттауға, есептеуге немесе буып-түюге арналған машиналар, қарындаштарды ұштауға арналған машинкалар, перфорациялық машиналар немесе қапсырмалармен бекітуге арналған машиналар):
8472 10
– көшiру-көбейту машиналары
CTH
8472 30
– сорттауға немесе қаттауға немесе конверттерге салуға, немесе пошта хат-хабарларын байлауға арналған машиналар, пошта хат-хабарларын ашуға, жабуға немесе мөр басуға арналған машиналар және пошта маркаларын желiмдеуге немесе аластауға арналған машиналар
CTH
8472 90
– өзгелері
CTH
8473
Тек қана немесе негiзiнен 8469-8472 тауарлық позицияларының машиналарына арналған бөлiктермен керек-жарақтар (тасымалдауға арналған қаптар, қаптамалар және осыған ұқсас бұйымдардан басқа):
– 8469 тауарлық позициясы машиналарының бөлiктерi мен керек-жарақтары:
8473 21
– –8470 10, 8470 21 немесе 8470 29 кіші қосалқы позицияcының электронды есептеу машиналарының
CTH
8473 29
– – өзгелері:
CTH
8473 30
– 8471 тауарлық позициясы машиналарының бөлiктерi мен керек-жарақтары:
CTH
8473 40
– 8472 тауарлық позициясы машиналарының бөлiктерi мен керек-жарақтары:
CTH
8473 50
– 8469-8472 тауарлық позицияларының екеуiне немесе одан да көбiне кiретiн машиналарға тең дәрежеде арналған бөлiктер мен керек-жарақтар
CTH
8474
Қатты күйіндегі (оның ішінде ұнтақ немесе қоймалжың) топырақты, тасты, руданы немесе өзге де минералды қазбаларды сорттау, елеу, айыру, шаю, ұсақтау, ұнтақтау, қосу немесе араластыруға арналған жабдықтар; қатты минералдық отынды, қыш құрамды, қатпаған цементті, гипсті материалдарды немесе ұнтақ және қоймалжың күйдегі өзге де минералдық өнімдерді агломерациялауға, қалыптауға немесе құюға арналған жабдықтар, құмнан құю қалыптарын жасауға арналған қалыптау машиналары:
8474 10
– сорттау, елеу, айыру, шаюға арналған машиналар
CTH
8474 20
– уатуға немесе ұнтақтауға арналған машиналар
CTH
–қосуға немесе араластыруға арналған машиналар

8471 49
– – прочие, поставляемые в виде систем
CTH
8471 50
– блоки обработки данных, отличные от описанных в субпозиции 8471 41 или 8471 49, содержащие или не содержащие в одном корпусе одно или два из следующих устройств: запоминающие устройства, устройства ввода, устройства вывода
CTH
8471 60
– устройства ввода или вывода, содержащие или не содержащие в одном корпусе запоминающие устройства
CTH
8471 70
– устройства запоминающие
CTH
8471 80
– устройства вычислительных машин прочие
CTH
8471 90
– прочие
CTH
8472
Оборудование конторское (например, гектографические или трафаретные множительные аппараты, машины адресовальные, автоматические устройства для выдачи банкнот, машины для сортировки, подсчета или упаковки монет, машинки для заточки карандашей, перфорационные машины или машины для скрепления скобами) прочее:
8472 10
– машины копировально-множительные
CTH
8472 30
– машины для сортировки или складывания, или укладки в конверты, или перевязывания почтовой корреспонденции, машины для вскрытия, закрывания или запечатывания почтовой корреспонденции и машины для наклеивания или гашения почтовых марок
CTH
8472 90
– прочие
CTH
8473
Части и принадлежности (кроме футляров, чехлов для транспортировки и аналогичных изделий), предназначенные исключительно или в основном для машин товарных позиций 8469 – 8472:
– части и принадлежности машин товарной позиции 8470:
8473 21
– – машин счетных электронных субпозиции 8470 10, 8470 21 или 8470 29
CTH
8473 29
– – прочие:
CTH
8473 30
– части и принадлежности машин товарной позиции 8471
CTH
8473 40
– части и принадлежности машин товарной позиции 8472
CTH
8473 50
– части и принадлежности, в равной степени предназначенные для машин, входящих в две или более товарные позиции 8469 – 8472
CTH
8474
Оборудование для сортировки, грохочения, сепарации, промывки, измельчения, размалывания, смешивания или перемешивания грунта, камня, руд или других минеральных ископаемых в твердом (в том числе порошкообразном или пастообразном) состоянии; оборудование для агломерации, формовки или отливки твердого минерального топлива, керамических составов, незатвердевшего цемента, гипсовых материалов или других минеральных продуктов в порошкообразном или пастообразном состоянии; машины формовочные для изготовления литейных форм из песка:
8474 10
– машины для сортировки, грохочения, сепарации или промывки
CTH
8474 20
– машины для измельчения или размалывания
CTH
– машины для смешивания или перемешивания:

8482 80
– шарикті-шығыршықты қиыстырылғандарды қоса алғанда, өзге де мойынтіректер
CTH
– бөліктер:
8482 91
– – шарикті, инелi шығыршықтар және шығыршықтар
CTH
8482 99
– – өзгелері
CTH
8483
Трансмиссиялық біліктер (жұдырық және иінділерді қоса алғанда) және қос иіндер; ішпектердің корпустары мен біліктерге арналған сырғанау ішпектері; тістегершіктер мен тісті берілістер; түйіршікті немесе шығыршықты бұрама берілістер; гидротрансформаторларды қоса алғанда, беріліс қораптары мен өзге де жылдамдық өзгерткіштер; шкивтердің блоктарын қоса алғанда, тегершіктер мен шкивтер; жалғастырғыштар мен біліктерді біріктіруге арналған құрылғылар (әмбебап топсаларды қоса алғанда):
8483 10
– трансмиссиялық бiлiктер (жұдырық және иiндiлердi қоса алғанда) және қос иiндер
CTSH, бұл ретте 84 83 90-нан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8483 20
– шарикті немесе шығыршықты алдыңғы беттегінен орнатылған мойынтіректердің корпустары
CTH немесе VAC 50%
8483 30
– түйіршіктi немесе шығыршықты ішпектер орнатылмаған ішпектердiң корпустары; бiлiктерге арналған сырғанау ішпектерi
CTH немесе VAC 50%
8483 40
– тісті дөңгелектерден, тізбекті жұлдызшалардан және берілістердің өзге де жеке жеткізілетін элементтерден өзге, тісті берілістер; түйіршікті немесе шығыршықты бұрама берілістер; гидротрансформаторларды қоса алғанда, беріліс қораптары мен өзге де жылдамдық өзгерткіштер
CTH немесе VAC 50%
8483 50
– шкивтердiң блоктарын қоса алғанда, тегершiктер мен шкивтер
CTH немесе VAC 50%
8483 60
– жалғастырғыштар мен бiлiктердi бiрiктiруге арналған құрылғылар (әмбебап булықтарды қоса алғанда):
CTH немесе VAC 50%
8483 90
– тiстi дөңгелектер, тiзбектi жұлдызшалар және жеке жеткiзiлетiн басқа да берiлiс элементтерi, бөліктер
CTH немесе VAC 50%
8484
Басқа материалмен қосылған немесе металдың екі немесе одан көп қабаттарынан тұратын табақтық металдан жасалған төсемдер мен осыған ұқсас біріктіргіш элементтер; пакеттерге, конверттерге немесе осыған ұқсас бумаларға салынған төсемдердің және ұқсас біріктіру элементтерінің жинақтары немесе жиынтықтары; механикалық нығыздағыштар:
8484 10
– басқа материалмен қосылған немесе металдың екi немесе одан артық қабаттарынан тұратын табақтық металдан жасалған төсемдер мен осыған ұқсас бiрiктiргiш элементтер
CTH
8484 20
–механикалық нығыздағыштар
CTH
8484 90
– өзгелері
CTH
[8485]
8486
Айрықша немесе негізінен жартылай өткізгіш була немесе пластиналарды, жартылай өткізгіш құралдарды, электрондық интегралдық схемаларды немесе жалпақ дисплейлі панелдерді өндіруге арналған машиналар мен аппаратуралар; осы топқа 9В ескертпесінде аталған машиналар мен аппаратуралар; бөліктері мен керек-жарақтары

8482 80
– подшипники, включая комбинированные шарико-роликовые, прочие
CTH
– части:
8482 91
– – шарики, игольчатые ролики и ролики
CTH
8482 99
– – прочие
CTH
8483
Валы трансмиссионные (включая кулачковые и коленчатые) и кривошипы; корпуса подшипников и подшипники скольжения для валов; шестерни и зубчатые передачи; шариковые или роликовые винтовые передачи; коробки передач и другие вариаторы скорости, включая гидротрансформаторы; маховики и шкивы, включая блоки шкивов; муфты и устройства для соединения валов (включая универсальные шарниры):
8483 10
– валы трансмиссионные (включая кулачковые и коленчатые) и кривошипы
CTSH, но стоимость непроисходящих материалов из 8483 90 не превышает 40%
8483 20
– корпуса подшипников со встроенными шариковыми или роликовыми подшипниками
CTH или VAC 50%
8483 30
– корпуса подшипников без встроенных шариковых или роликовых подшипников; подшипники скольжения для валов
CTH или VAC 50%
8483 40
– зубчатые передачи, кроме зубчатых колес, цепных звездочек и других отдельно представленных элементов передач; шариковые или роликовые винтовые передачи; коробки передач и другие вариаторы скорости, включая гидротрансформаторы
CTH или VAC 50%
8483 50
– маховики и шкивы, включая блоки шкивов
CTH или VAC 50%
8483 60
– муфты и устройства для соединения валов (включая универсальные шарниры)
CTH или VAC 50%
8483 90
– зубчатые колеса, цепные звездочки и другие элементы передач, представленные отдельно; части
CTH или VAC 50%
8484
Прокладки и аналогичные соединительные элементы из листового металла в сочетании с другим материалом или состоящие из двух или более слоев металла; наборы или комплекты прокладок и аналогичных соединительных элементов, различных по составу, упакованные в пакеты, конверты или аналогичную упаковку; механические уплотнения:
8484 10
– прокладки и аналогичные соединительные элементы из листового металла в сочетании с другим материалом или состоящие из двух или более слоев металла
CTH
8484 20
– механические уплотнения
CTH
8484 90
– прочие
CTH
[8485]
8486
Машины и аппаратура, используемые исключительно или в основном для производства полупроводниковых булей или пластин, полупроводниковых приборов, электронных интегральных схем или плоских дисплейных панелей; машины и аппаратура, поименованные в примечании 9В к данной группе; части и принадлежности:

8486 10
– була немесе пластиналарды өндіруге арналған машиналар мен аппаратуралар:
CTH
8486 20
– жартылай өткізгіш құралдарды, электрондық интегралдық схемаларды өндіруге арналған машиналар мен аппаратуралар
CTH
8486 30
– жалпақ дисплейлі панелдерді өндіруге арналған машиналар мен аппаратуралар
CTH
8486 40
– осы топқа 9В ескертпесінде аталған машиналар мен аппаратуралар
CTH немесе VAC 40%
8486 90
– бөліктер мен керек-жарақтар
CTH
8487
Электр қосылыстары, оқшаулағыштары, түйіспелері, орауыштары немесе басқа да электр бөлшектерi жоқ, аталған топтың басқа жерiнде аталмаған немесе енгiзiлмеген жабдықтардың бөлiктepi:
8487 10
– кемелерге арналған бұрамалар мен олардың қалақтары
CTH
8487 90
– өзгелері
CTH
85 топ
Электр машинкалары мен жабдықтар, олардың бөлiктepi; дыбыс жазғыш және дыбыс шығарғыш аппараттар, телевизиялық бейнені мен дыбысты жазуға және шығаруға арналған аппараттар, олардың бөлiктерi мен керек-жарақтары
8501
Электр қозғалтқыштары және генераторлары (электргенераторлық қондырғылардан басқа):
8501 10
– қуаттылығы 37,5 Вт-тан аспайтын қозғалтқыш
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8501 20
– қуаттылығы 37,5 Вт-тан астам ауыспалы/тұрақты тоқ әмбебап қозғалтқыштары
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– өзге де тұрақты тоқ қозғалтқыштар; тұрақты тоқ генераторлары
8501 31
– – қуаттылығы 750 Вт-тан аспайды
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8501 32
– – қуаттылығы 750 Вт-тан астам, бірақ 75 кВт-тан аспайтын
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8501 33
– – қуаттылығы 75 кВт+тан астам, бірақ 375 кВт-тан аспайтын
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8501 34
– – қуаттылығы 375 кВт-тан астам
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8501 40
– өзге бір фазалы ауыспалы тоқ қозғалтқыштары
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– өзге көп фазалы ауыспалы тоқ қозғалтқыштары
8501 51
– – қуаттылығы 750 Вт-тан аспайды
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8501 52
– – қуаттылығы 750 Вт-тан астам, бірақ 75 кВт-тан аспайтын
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8501 53
– – қуаттылығы 75 кВт-тан астам
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– ауыспалы тоқ генераторлары (синхронды генераторлар):
8501 61
– – қуаттылығы 75 кВА-ден аспайтын
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды

8486 10
– машины и аппаратура для производства булей или пластин
CTH
8486 20
– машины и аппаратура для производства полупроводниковых приборов или электронных интегральных схем
CTH
8486 30
– машины и аппаратура для производства плоских дисплейных панелей
CTH
8486 40
– машины и аппаратура, поименованные в примечании 9В к данной группе
CTH или VAC 40%
8486 90
– части и принадлежности
CTH
8487
Части оборудования, не имеющие электрических соединений, изоляторов, контактов, катушек или других электрических деталей, в другом месте данной группы не поименованные или не включенные:
8487 10
– винты для судов и их лопасти
CTH
8487 90
– прочие
CTH
Группа 85
Электрические машины и оборудование, их части; звукозаписывающая и звуковоспроизводящая аппаратура, аппаратура для записи и воспроизведения телевизионного изображения и звука, их части и принадлежности
8501
Двигатели и генераторы электрические (кроме электрогенераторных установок):
8501 10
– двигатели мощностью не более 37,5 Вт
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%
8501 20
– универсальные двигатели переменного/постоянного тока мощностью более 37,5 Вт
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%
– двигатели постоянного тока прочие; генераторы постоянного тока:
8501 31
– – мощностью не более 750 Вт
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%
8501 32
– – мощностью более 750 Вт, но не более 75 кВт
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%
8501 33
– – мощностью более 75 кВт, но не более 375 кВт
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%
8501 34
– – мощностью более 375 кВт
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%
8501 40
– двигатели переменного тока однофазные прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%
– двигатели переменного тока многофазные прочие:
8501 51
– – мощностью не более 750 Вт
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%
8501 52
– – мощностью более 750 Вт, но не более 75 кВт
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%
8501 53
– – мощностью более 75 кВт
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%
– генераторы переменного тока (синхронные генераторы):
8501 61
– – мощностью не более 75 кВА
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%

8501 62
– – қуаттылығы 75 кВт-тан астам, бірақ 375 кВт-тан аспайтын
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8501 63
– – қуаттылығы 375 кВт-тан астам, бірақ 750 кВт-тан аспайтын
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8501 64
– – қуаттылығы 750 кВА-дан астам
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8502
Электрогенераторлық қондырғы және айналмалы электрлi өзгерткiш:
– iшкi жылуы қысымнан балқитын (дизель немесе жартылай дизель) поршеньдi қозғалтқыштары бар электргенераторлы қондырғылар
8502 11
– – қуаттылығы 75 кВА-ден аспайтын
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8502 12
– – қуаттылығы 75 кВт-тан астам, бірақ 375 кВт-тан аспайтын
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8502 13
– – қуаттылығы 375 кВт-тан астам
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8502 20
– iшкi жылуы ұшқынмен оталу поршеньдi қозғалтқыштары бар электргенераторлы қондырғылар
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– өзге де электргенераторлы қондырғылар
8502 31
– – жел энергиясымен
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8502 39
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8502 40
– айналмалы электр өзгерткiш
CTH, бұл ретте 85 03 -тен шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8503
Негiзiнен 8501 немесе 8502 тауарлық позициясының тек машиналары үшiн көзделген бөлшектер
8503 00
Негiзiнен 8501 немесе 8502 тауарлық позициясының тек машиналары үшiн көзделген бөлшектер
CTH немесе VAC 40%
8504
Электр трансформаторлары, статтық электр өзгерткiштерi (мысалы, түзеткiштер), индуктивтi және дроселдi катушкалар:
8504 10
– қуаттандырылатын шам немесе түтiк үшiн балласты элементтер
CTH
– сұйық диэлектригi бар трансформаторлар:
8504 21
– – қуаттылығы 650 кВА-дан астам
CTH
8504 22
– – қуаттылығы 650 кВА-дан астам, бірақ 10 000 кВА-дан аспайтын:
CTH
8504 23
– – қуаттылығы 10 000 кВА-дан астам
CTH
– өзге де трансформаторлар
8504 31
– – қуаттылығы 1 кВА-дан аспайтын:
CTH
8504 32
– – қуаттылығы 1 кВА-дан астам, бірақ 16 кВА-дан аспайтын
CTH
8504 33
– – қуаттылығы 16 кВА-дан астам, бірақ 500 кВА-дан аспайтын
CTH
8504 34
– –қуаттылығы 500 кВА-дан астам
CTH
8504 40
– статтық өзгерткiш
CTH
8504 50
– өзге де индуктивтi және дросселдi катушкалар:
CTH
8504 90
– бөліктер
CTH
8505
Электрмагниттер; тұрақты магниттер және магниттелгеннен кейiн тұрақты магнитке ауыстыру үшiн көзделген бұйымдар; электр магниттi немесе тұрақты магниттерi бар қысым патрондары, қысқыштар және ұқсас бекiту қондырғылары; электр магниттi ажыратқыштар, жалғастырғыштар және тежегiштер; электр магниттi көтергiш басшалар:
– магниттелгеннен кейін тұрақты магнитке ауыстыру үшiн көзделген тұрақты магниттер және бұйымдар

8501 62
– – мощностью более 75 кВА, но не более 375 кВА
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%
8501 63
– – мощностью более 375 кВА, но не более 750 кВА
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%
8501 64
– – мощностью более 750 кВА
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%
8502
Электрогенераторные установки и вращающиеся электрические преобразователи:
– установки электрогенераторные с поршневым двигателем внутреннего сгорания с воспламенением от сжатия (дизелем или полудизелем):
8502 11
– – мощностью не более 75 кВА
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%
8502 12
– – мощностью более 75 кВА, но не более 375 кВА
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%
8502 13
– – мощностью более 375 кВА
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%
8502 20
– установки электрогенераторные с поршневым двигателем внутреннего сгорания с искровым зажиганием
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%
– электрогенераторные установки прочие:
8502 31
– – ветроэнергетические
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%
8502 39
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%
8502 40
– электрические вращающиеся преобразователи
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8503 не превышает 40%
8503
Части, предназначенные исключительно или в основном для машин товарной позиции 8501 или 8502:
8503 00
Части, предназначенные исключительно или в основном для машин товарной позиции 8501 или 8502:
CTH или VAC 40%
8504
Трансформаторы электрические, статические электрические преобразователи (например, выпрямители), катушки индуктивности и дроссели:
8504 10
– балластные элементы для газоразрядных ламп или трубок:
CTH
– трансформаторы с жидким диэлектриком:
8504 21
– – мощностью не более 650 кВА
CTH
8504 22
– – мощностью более 650 кВА, но не более 10 000 кВА:
CTH
8504 23
– – мощностью более 10 000 кВА
CTH
– трансформаторы прочие:
8504 31
– – мощностью не более 1 кВА
CTH
8504 32
– – мощностью более 1 кВА, но не более 16 кВА
CTH
8504 33
– – мощностью более 16 кВА, но не более 500 кВА
CTH
8504 34
– – мощностью более 500 кВА
CTH
8504 40
– преобразователи статические
CTH
8504 50
– катушки индуктивности и дроссели прочие
CTH
8504 90
– части
CTH
8505
Электромагниты; постоянные магниты и изделия, предназначенные для превращения в постоянные магниты после намагничивания; электромагнитные или с постоянными магнитами зажимные патроны, захваты и аналогичные фиксирующие устройства; электромагнитные сцепления, муфты и тормоза; электромагнитные подъемные головки:
– магниты постоянные и изделия, предназначенные для превращения в постоянные магниты после намагничивания:

8512 20
– өзге де жарықтандыру немесе көзбен көрiп дабыл беру құралдары
CTH
8512 30
– дыбысты дабыл беру құралдары
CTH
8512 40
– шыны тазартқыш, күңгiрттенуге қарсы және булануға қарсы заттар
CTH
8512 90
– бөліктер
CTH
8513
8512 тауарлық позициясындағы жарықтандырғыш жабдықтардан басқа, өзінің жеке энергия көздерінен (мысалы, құрғақ элементтер батареясы, аккумуляторлар, магнето) жұмыс істейтін ықшам электр шамдары
8513 10
– фонарьлар
CTH
8513 90
– бөліктер
CTH
8514
Өнеркәсіптік немесе зертханалық электр пештері мен камералары (индукция құбылысы немесе диэлектpлік ысырап негізінде жұмыс істейтіндерін қоса алғанда); индукция құбылысы немесе диэлектpлік ысырап көмегімен материалдарды термикалық өңдеуге арналған өнеркәсіптік немесе зертханалық жабдық:
8514 10
– пештер мен қарсыласу камералары:
CTH
8514 20
– диэлектрлі жоғалулардың немесе индукция құбылыстарының негізінде жұмыс істейтін пештер мен камералар
CTH
8514 30
– пештер мен өзге камералары:
CTH
8514 40
- индукция құбылысы немесе диэлектpлік ысырап негізінде жұмыс істейтін пештер мен камералар:
CTH
8514 90
– бөліктер
CTH
8515
Кесу операцияларын орындай алуына немесе орындай алмауына қарамастан, электрмен (оның ішінде газды электрмен жылытатын), лазерьмен немесе басқа жарықпен немесе фотонмен, ультрадыбыспен, электронды сәулемен, магнитті импульспен немесе плазмалық доғамен төменгі температурада дәнекерлеуге, жоғары температурада дәнекерлеуге немесе пісіруге арналған машиналар мен аппараттар; металдарды немесе метал қышты ыстықтай суаруға арналған электр машиналар мен аппараттар:
–жоғары температурада дәнекерлеуге немесе төменгі температурада дәнекерлеуге арналған машиналар мен аппараттар
8515 11
– – төменгі температурада дәнекерлеуге арналған дәнекерлегіштер мен дәнекерлеу пистолеттері
CTH
8515 19
– – өзгелері
CTH
– металдарды қарсылықпен пісіруге арналған машиналар мен аппараттар:
8515 21
– –автоматты немесе жартылай автоматты
CTH
8515 29
– – өзгелері
CTH
– металдарды доғамен (плазмалық-доғаны қоса алғанда) пісіруге арналған машиналар мен аппараттар
8515 31
– –автоматты немесе жартылай автоматты
CTH
8515 39
– – өзгелері
CTH
8515 80
– өзге де машиналар мен аппараттар
CTH
8515 90
– бөліктер
CTH
8516
Инерциясыз немесе жинақтауыш электрмен су жылытқыштар, батырмалы электр жылытқыштар; кеңістікті жылытатын және топырақты жылытатын электржабдығы, шашты күтуге арналған электр термиялық аппараттар (мысалы шаш кептіргіштер, бигу-дилер, ыстықтай бұйралайтын қыстырғыштар), қол кептіргіштер; электр үтіктер; өзге де тұрмыстық электр жылытқыш приборлар; 8545 тауарлық позициясында көрсетілгендерден басқа электрлі жылытқыш қарсылықтар:

8512 20
– приборы освещения или визуальной сигнализации прочие
CTH
8512 30
– приборы звуковой сигнализации
CTH
8512 40
– стеклоочистители, антиобледенители и противозапотеватели
CTH
8512 90
– части
CTH
8513
Фонари портативные электрические, работающие от собственного источника энергии (например, батарей сухих элементов, аккумуляторов, магнето), кроме осветительного оборудования товарной позиции 8512:
8513 10
– фонари
CTH
8513 90
– части
CTH
8514
Печи и камеры промышленные или лабораторные электрические (включая действующие на основе явления индукции или диэлектpических потерь); промышленное или лабораторное оборудование для термической обработки материалов с помощью явления индукции или диэлектpических потерь:
8514 10
– печи и камеры сопротивления
CTH
8514 20
– печи и камеры, действующие на основе явления индукции или диэлектpических потерь:
CTH
8514 30
– печи и камеры прочие
CTH
8514 40
– оборудование для термической обработки материалов с помощью явления индукции или диэлектрических потерь прочее
CTH
8514 90
– части
CTH
8515
Машины и аппараты для электрической (в том числе с электрическим нагревом газа), лазерной или другой световой или фотонной, ультразвуковой, электронно-лучевой, магнитно-импульсной или плазменно-дуговой низкотемпературной пайки, высокотемпературной пайки или сварки независимо от того, могут ли они выполнять операции резания или нет; машины и аппараты электрические для горячего напыления металлов или металлокерамики:
– машины и аппараты для высокотемпературной пайки или низкотемпературной пайки:
8515 11
– – паяльники и пистолеты паяльные для низкотемпературной пайки
CTH
8515 19
– – прочие
CTH
– машины и аппараты для сварки металлов сопротивлением:
8515 21
– – автоматические или полуавтоматические
CTH
8515 29
– – прочие
CTH
– машины и аппараты для дуговой (включая плазменно-дуговую) сварки металлов:
8515 31
– – автоматические или полуавтоматические
CTH
8515 39
– – прочие
CTH
8515 80
– машины и аппараты прочие
CTH
8515 90
– части
CTH
8516
Электрические водонагреватели безынерционные или аккумулирующие, электронагреватели погружные; электрооборудование обогрева пространства и обогрева грунта, электротермические аппараты для ухода за волосами (например, сушилки для волос, бигуди, щипцы для горячей завивки) и сушилки для рук; электроутюги; прочие бытовые электронагревательные приборы; электрические нагревательные сопротивления, кроме указанных в товарной позиции 8545:

8516 10
– инерциясыз немесе жинақтауыш электрмен су жылытқыштар және батырмалы электрлі жылытқыштар
CTH
– кеңістікті жылытатын және топырақты жылытатын электр аспаптары
8516 21
– –жылу жинақтайтын радиаторлар
CTH
8516 29
– – өзгелері
CTH
–шашты күтуге және қол кептіруге арналған электр термиялық аппараттар:
8516 31
– – электр шаш кептіргіштер
CTH
8516 32
– – өзге де шаш күтуге арналған аппараттар
CTH
8516 33
– – қол кептіруге арналған аппараттар
CTH
8516 40
– электр үтіктер
CTH
8516 50
– микротолқынды пештер
CTH
8516 60
– өзге де пештер; электр плиталары, электр плиткалары, қайнататын электр қазандары; грильдер мен ростерлер
CTH
– өзге де электрлі жылытқыш аспаптар:
8516 71
– – кофе немесе шай әзірлеуге арналған
CTH
8516 72
– – тостерлер
CTH
8516 79
– – өзгелері
CTH
8516 80
– жылытқыш электр қарсылауыштары
CTH
8516 90
– бөліктер
CTH
8517
Ұялы байланыс жүйелері мен басқа да сымсыз байланыс жүйелеріне арналған телефон аппараттарын қоса алғанда, телефон аппараттары; 8443, 8525, 8527 немесе 8528-тауарлық позицияларының беру немесе қабылдау аппаратураларынан басқа сымды және сымсыз байланыс жүйелерінің (мысалы, жергілікті немесе әлемдік байланыс жүйелерінің) коммуникациясына арналған аппаратураны қоса алғанда, дауысты, бейнені немесе басқа да деректерді беруге және қабылдауға арналған өзге де аппаратура:
– байланыстың ұялы желісіне немесе байланыстың басқа да сымсыз желілеріне арналған телефон аппараттарын қоса алғанда телефон аппараттары
8517 11
– – сымсыз тұтқасы бар сым байланысына арналған телефон аппараттары
CTH
8517 12
– – байланыстың ұялы желісіне немесе байланыстың басқа да сымсыз желілеріне арналған телефон аппараттары
CTH
8517 18
– – өзгелері
CTH
– байланыстың сымды немесе сымсыз желілерінде коммуникацияға арналған аппаратураларды қоса алғанда (мысалы, байланыстың локальды немесе жаһандық желілерде) дауысты, бейнені немесе басқа да деректерді беруге немесе қабылдауға арналған өзге де аппаратуралар:
8517 61
– – базалық станциялар
CTH
8517 62
– –коммутациялық құрылғылар мен маршрутизаторларды қоса алғанда дауысты, бейнені немесе басқа да деректерді қабылдау, қайта құрау және беру немесе қайта қалпына келтіруге арналған машиналар
CTH
8517 69
– – өзгелері
CTH
8517 70
– бөліктер
CTH
8518
Микрофондар мен олардың бекітпелері; корпустарға орнатылған немесе орнатылмаған дауыс зорайтқыштар; микрофонымен біріктірілген немесе біріктірілмеген, басқа киетін құлақшалар мен телефондар және микрофон мен бір немесе одан көп дауыс зорайтқыштан тұратын жинақталымдар; дыбыс жиілігін электр күшейткіштер; электр дыбыс күшейткіш жинақталымдар:
8518 10
– микрофондар мен олардың бекітпелері
CTH
–корпустарына орнатылған немесе орнатылмаған дауыс зорайтқыштар

8516 10
– электрические водонагреватели безынерционные или аккумулирующие и электронагреватели погружные
CTH
– электрооборудование обогрева пространства и обогрева грунта:
8516 21
– – радиаторы теплоаккумулирующие
CTH
8516 29
– – прочие
CTH
– аппараты электротермические для ухода за волосами или для сушки рук:
8516 31
– – сушилки для волос
CTH
8516 32
– – аппараты для ухода за волосами прочие
CTH
8516 33
– – аппараты для сушки рук
CTH
8516 40
– электроутюги
CTH
8516 50
– печи микроволновые
CTH
8516 60
– печи прочие; электроплиты, электроплитки, варочные электрокотлы; грили и ростеры
CTH
– приборы электронагревательные прочие:
8516 71
– – для приготовления кофе или чая
CTH
8516 72
– – тостеры
CTH
8516 79
– – прочие
CTH
8516 80
– электрические нагревательные сопротивления
CTH
8516 90
– части
CTH
8517
Аппараты телефонные, включая аппараты телефонные для сотовых сетей связи или других беспроводных сетей связи; прочая аппаратура для передачи или приема голоса, изображений или других данных, включая аппаратуру для коммуникации в сети проводной или беспроводной связи (например, в локальной или глобальной сети связи), кроме передающей или приемной аппаратуры товарной позиции 8443, 8525, 8527 или 8528:
– телефонные аппараты, включая телефонные аппараты для сотовых сетей связи или других беспроводных сетей связи:
8517 11
– – телефонные аппараты для проводной связи с беспроводной трубкой
CTH
8517 12
– – телефонные аппараты для сотовых сетей связи или других беспроводных сетей связи
CTH
8517 18
– – прочие
CTH
– аппаратура для передачи или приема голоса, изображений или других данных, включая аппаратуру для коммуникации в сети проводной или беспроводной связи (например, в локальной или глобальной сети связи), прочая:
8517 61
– – базовые станции
CTH
8517 62
– – машины для приема, преобразования и передачи или восстановления голоса, изображений или других данных, включая коммутационные устройства и маршрутизаторы
CTH
8517 69
– – прочие
CTH
8517 70
– части
CTH
8518
Микрофоны и подставки для них; громкоговорители, смонтированные или не смонтированные в корпусах; наушники и телефоны головные, объединенные или не объединенные с микрофоном, и комплекты, состоящие из микрофона и одного или более громкоговорителей; электрические усилители звуковой частоты; электpические звукоусилительные комплекты:
8518 10
– микрофоны и подставки для них
CTH
– громкоговорители, смонтированные или не смонтированные в корпусах:

8525 50
– таратқыш аппаратура
CTH, бұл ретте 85 29-дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8525 60
– өз құрамына қабылдағыш құрылғысы бар таратқыш аппаратура:
CTH, бұл ретте 85 29-дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8525 80
– теледидар камералары, цифрлы камералар және жазғыш бейнекамералары
CTH, бұл ретте 85 29-дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8526
Радиолокаторлық, радионавигациялық аппаратура және қашықтықтан басқаратын радиоаппаратура
8526 10
– радиолокаторлық аппаратура
CTH, бұл ретте 85 29-дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– өзгесі:
8526 91
– – радионавигациялық аппаратура:
CTH, бұл ретте 85 29-дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8526 92
– –қашықтықтан басқаратын радиоаппаратура
CTH, бұл ретте 85 29-дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8527
Бір корпуста дыбыс жазғыш немесе дыбыс шығарғыш аппаратурамен немесе сағатпен бірге орнатылған немесе орнатылмаған, радиохабар таратуға арналған қабылдағыш аппаратура
– сыртқы қорек көзінсіз жұмыс істей алатын кең ауқымда хабар таратқыш радио қабылдағыштар:
8527 12
– – радиоқабылдағышы бар кассеталы қалта плейерлер
CTH, бұл ретте 85 29-дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8527 13
– – дыбыс жазғыш немесе шығарғыш аппаратурасымен бірге орнатылғандары, өзгесі
CTH, бұл ретте 85 29-дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8527 19
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 85 29-дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– моторлы көлiк құралдарында қолданатын сыртқы қорек көзінсіз жұмыс істей алмайты кең ауқымда хабар таратқыш радиоқабылдағыштар
8527 21
– – дыбыс жазғыш немесе шығарғыш аппаратурасымен бірге орнатылғандары
CTH, бұл ретте 85 29-дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8527 29
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 85 29-дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– өзгесі:
8527 91
– – дыбыс жазғыш немесе шығарғыш аппаратурасымен бірге орнатылғандары
CTH, бұл ретте 85 29-дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8527 92
– – дыбыс жазғыш немесе шығарғыш аппаратурасымен бірге орнатылғандары, бірақ сағатпен бірге орнатылғандары
CTH, бұл ретте 85 29-дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8527 99
– – өзгесі
CTH, бұл ретте 85 29-дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8528
Теледидар қабылдағыш аппаратурасымен бірге орнатылмаған мониторлар және проекторлар; радиохабар қабылдағышы немесе дыбыс бейне жазып алатын немесе шығаратын аппаратурасын енгізетін немесе енгізбейтін, теледидар байланысына арналған қабылдағыш аппаратура:
–электронды-сәулелі түтікшесі бар мониторлар

8525 50
– аппаратура передающая
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8529 не превышает 40%
8525 60
– аппаратура передающая, включающая в свой состав приемную аппаратуру
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8529 не превышает 40%
8525 80
– телевизионные камеры, цифровые камеры и записывающие видеокамеры
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8529 не превышает 40%
8526
Аппаратура радиолокационная, радионавигационная и радиоаппаратура дистанционного управления:
8526 10
– аппаратура радиолокационная:
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8529 не превышает 40%
– прочая:
8526 91
– – аппаратура радионавигационная
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8529 не превышает 40%
8526 92
– – радиоаппаратура дистанционного управления
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8529 не превышает 40%
8527
Аппаратура приемная для радиовещания, совмещенная или не совмещенная в одном корпусе со звукозаписывающей или звуковоспроизводящей аппаратурой или часами:
– широковещательные радиоприемники, способные работать без внешнего источника питания:
8527 12
– – карманные кассетные плейеры с радиоприемником
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8529 не превышает 40%
8527 13
– – аппаратура, совмещенная со звукозаписывающей или звуковоспроизводящей аппаратурой, прочая
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8529 не превышает 40%
8527 19
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8529 не превышает 40%
– широковещательные радиоприемники, не способные работать без внешнего источника питания, используемые в моторных транспортных средствах:
8527 21
– – совмещенные со звукозаписывающей или звуковоспроизводящей аппаратурой
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8529 не превышает 40%
8527 29
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8529 не превышает 40%
– прочая:
8527 91
– – совмещенная со звукозаписывающей или звуковоспроизводящей аппаратурой
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8529 не превышает 40%
8527 92
– – не совмещенная со звукозаписывающей или звуковоспроизводящей аппаратурой, но совмещенная с часами
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8529 не превышает 40%
8527 99
– – прочая
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8529 не превышает 40%
8528
Мониторы и проекторы, не включающие в свой состав приемную телевизионную аппаратуру; аппаратура приемная для телевизионной связи, включающая или не включающая в свой состав широковещательный радиоприемник или аппаратуру, записывающую или воспроизводящую звук или изображение:
– мониторы с электронно-лучевой трубкой:

8528 42
– – 8471 тауарлық позициясының жүйесін есептеуде айрықша немесе негізінен қолданылатын
CTH, бұл ретте 85 29-дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8528 49
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 85 29-дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– өзге де мониторлар
8528 52
– – 8471 тауарлық позициясының жүйесін есептеуде айрықша немесе негізінен қолданылатын
CTH, бұл ретте 85 29-дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8528 59
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 85 29-дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– проекторлар

8528 42
– – используемые исключительно или главным образом в вычислительных системах товарной позиции 8471
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8529 не превышает 40%
8528 49
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8529 не превышает 40%
– мониторы прочие:
8528 52
– – используемые исключительно или главным образом в вычислительных системах товарной позиции 8471
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8529 не превышает 40%
8528 59
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8529 не превышает 40%
– проекторы:

8528 62
– – 8471 тауарлық позициясының жүйесін есептеуде айрықша немесе негізінен қолданылатын
CTH, бұл ретте 85 29-дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8528 69
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 85 29-дан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– радиохабар қабылдағышы немесе дыбыс бейне жазып алатын немесе шығаратын аппаратурасын енгізетін немесе енгізбейтін, теледидар байланысына арналған қабылдағыш аппаратура:

8528 62
– – используемые исключительно или главным образом в вычислительных системах товарной позиции 8471
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8529 не превышает 40%
8528 69
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8529 не превышает 40%
– аппаратура приемная для телевизионной связи, включающая или не включающая в свой состав широковещательный радиоприемник или аппаратуру, записывающую или воспроизводящую звук или изображение:

8533 90
– бөліктер
CTH
8534
Баспалық сызбалар:
8534 00
Баспалық сызбалар:
CTH
8535
1000 В-дан асатын кернеуге арналған жалғауға немесе электр тізбектерін қорғауға арналған немесе электр тізбектеріне қосуға арналған немесе электр тізбектеріндегі электр аппаратурасы (мысалы, ажыратқыштар, ауыстырып-қосқыштар, үзгіштер, жатық сақтағыштар, жайтартқыштар, кернеу шектегіштер, кернеу секірісін сөндірушілер, қосқыш қорапшалар, ток қабылдағыштар, ток алғыштар және өзге де қосқыштар):
8535 10
– балқығыш сақтандырғыштар
CTH, бұл ретте 85 38-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– автоматты ажыратқыштар
8535 21
– – 72,5 кВ-дан аз кернеуге арналған
CTH, бұл ретте 85 38-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8535 29
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 85 38-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8535 30
– ағытқыштар мен үзгіштер
CTH, бұл ретте 85 38-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8535 40
–жайтартқыштар, кернеу шектегіштер және кернеу секірісін сөндірушілер
CTH, бұл ретте 85 38-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8535 90
– өзгелері
CTH, бұл ретте 85 38-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8536
1000 В-дан аспайтын кернеуге арналған жалғауға немесе электртізбектерін қорғауға арналған немесе электр тізбектеріне қосуға арналған немесе электр тізбектеріндегі электр аппаратурасы (мысалы, ажыратқыштар, ауыстырып-қосқыштар, үзгіштер, реле, балқығыш сақтандырғыштар, тербеліс сөндірушілер, ашамайлы ашалар мен розеткілер, электршамдарына арналған патрондар,қосқыш қорапшалар): талшықты-оптикалық, талшықты-оптикалық бұраулар немесе кабельдерге арналған қосқыштар:
8536 10
– балқығыш сақтандырғыштар
CTH, бұл ретте 85 38-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8536 20
– автоматты ажыратқыштар
CTH, бұл ретте 85 38-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8536 30
– өзге де электр тізбектерін қорғауға арналған құрылғылар
CTH, бұл ретте 85 38-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– реле:
8536 41
– – 60 А-дан аспайтын кернеуге арналған
CTH, бұл ретте 85 38-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8536 49
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 85 38-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8536 50
– өзге де ауыстырып-қосқыштар
CTH, бұл ретте 85 38-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– шамдарға арналған патрондар, ашалар мен розеткалар:
8536 61
– – шамдарға арналған патрондар
CTH, бұл ретте 85 38-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8536 69
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 85 38-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды

8533 90
– части
CTH
8534
Схемы печатные:
8534 00
Схемы печатные:
CTH
8535
Аппаратура электрическая для коммутации или защиты электрических цепей или для подсоединений к электрическим цепям или в электрических цепях (например, выключатели, переключатели, прерыватели, плавкие предохранители, молниеотводы, ограничители напряжения, гасители скачков напряжения, токоприемники, токосъемники и прочие соединители, соединительные коробки) на напряжение более 1000 В:
8535 10
– предохранители плавкие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8538 не превышает 40%
– выключатели автоматические:
8535 21
– – на напряжение менее 72,5 кВ
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8538 не превышает 40%
8535 29
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8538 не превышает 40%
8535 30
– разъединители и прерыватели
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8538 не превышает 40%
8535 40
– молниеотводы, ограничители напряжения и гасители скачков напряжения
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8538 не превышает 40%
8535 90
– прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8538 не превышает 40%
8536
Аппаратура электрическая для коммутации или защиты электрических цепей или для подсоединений к электрическим цепям или в электрических цепях (например, выключатели, переключатели, прерыватели, реле, плавкие предохранители, гасители скачков напряжения, штепсельные вилки и розетки, патроны для электроламп и прочие соединители, соединительные коробки) на напряжение не более 1000 В; соединители для волокон оптических, волоконно-оптических жгутов или кабелей:
8536 10
– предохранители плавкие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8538 не превышает 40%
8536 20
– выключатели автоматические
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8538 не превышает 40%
8536 30
– устройства для защиты электрических цепей прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8538 не превышает 40%
– реле:
8536 41
– – на напряжение не более 60 В
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8538 не превышает 40%
8536 49
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8538 не превышает 40%
8536 50
– переключатели прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8538 не превышает 40%
– патроны для ламп, штепсели и розетки:
8536 61
– – патроны для ламп
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8538 не превышает 40%
8536 69
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8538 не превышает 40%

8536 70
– талшықты-оптикалық, талшықты-оптикалық бұраулар немесе кабельдерге арналған қосқыштар
CTH, бұл ретте 85 38-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8536 90
– өзге де құрылғылар
CTH, бұл ретте 85 38-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8537
8517 тауарлық позициясының жалғау құрылғыларынан өзге, электр тогын басқаруға немесе бөлуге арналған 8535 немесе 8536-тауарлық позициясының екі немесе одан көп, соның ішінде 90-топтың аспаптарын немесе құрылғыларын және цифрлы өзгеру аппараттарын қамтитын құрылғыларымен жабдықталған пульттер, панельдер, консольдар, үстелдер, бөлу қалқандары мен өзге де электр аппаратурасына арналған тұғыршалар:
8537 10
– 1000 В-дан аспайтын кернеуге арналған:
CTH
8537 20
– 1000 В-дан асатын кернеуге арналған:
CTH
8538
Тек қана немесе негізінен 8535, 8536 немесе 8537 тауарлық позициясының аппаратурасына арналған бөлшектер
8538 10
– 8537 тауарлық позициясының бұйымдарына арналған, бірақ тиісті аппаратурамен жинақталмаған пульттер, панельдер, консольдар, үстелдер, бөлу қалқандары мен өзге де тұғыршалар
CTH
8538 90
– өзгелері:
CTH
8539
Герметикалық бағытталған жарығы бар шамдарды, сондай-ақ ультракүлгін немесе инфрақызыл шамдарды қоса алғанда, электр немесе газ разрядты қыздыру шамдары; доғалық шамдар
8539 10
–герметикалық бағытталған жарығы бар шамдар
CTH
– ультракүлгін немесе инфрақызыл сәулелі шамдарды қоспағанда, өзге де қыздыру шамдары
8539 21
– –вольфрам жібі бар галогенділері
CTH
8539 22
– –қуаты 200 Вт-дан аспайтын және 100 В-дан асатын кернеуге арналған өзгелері:
CTH
8539 29
– – өзгелері
CTH
– ультракүлгін сәулелі шамдарды қоспағанда, газ разрядты шамдар
8539 31
– –термокатоды бар люминесцентті
CTH
8539 32
– – сынапты немесе натрийлі шамдар; металл-галогенді шамдар:
CTH
8539 39
– – өзгелері
CTH
– ультракүлгін немесе инфрақызыл сәулелі шамдар; доғалық шамдар
8539 41
– –доғалық шамдар
CTH
8539 49
– – өзгелері
CTH
853950
- Жарық диодты (LED) шамдар
CTH
8539 90
– бөліктер:
CTH
8540
Термокатодты, суық катодты немесе фотокатодты электронды шамдар мен түтіктер (мысалы, вакуумды немесе бу не газ толтырылған шамдар мен түтіктер, сынапты доғалық түзеткіш шамдар мен түтіктер және электронды-сәулелі түтіктер, теледидар хабарын бергіш түтіктер):
–бейнемониторларға арналған электронды-сәулелі түтіктерді қоса алғанда, телевизия хабарын бергіш электронды-сәулелі түтіктер:
8540 11
– – түрлі-түсті бейнелі
CTH
8540 12
– –монохромды бейнелі
CTH
8540 20
– телевизия хабарын бергіш түтіктер; электронды-оптикалық түрлендіргіштер мен бейненің жарықтылығын күшейткіштер; өзге де фотокатодты түтіктер
CTH

8536 70
– соединители для оптических волокон, волоконно-оптических жгутов или кабелей
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8538 не превышает 40%
8536 90
– устройства прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8538 не превышает 40%
8537
Пульты, панели, консоли, столы, распределительные щиты и основания для электрической аппаратуры прочие, оборудованные двумя или более устройствами товарной позиции 8535 или 8536, для управления или распределения электрического тока, в том числе включающие в себя приборы или устройства группы 90 и цифровые аппараты управления, кроме коммутационных устройств товарной позиции 8517:
8537 10
– на напряжение не более 1000 В
CTH
8537 20
– на напряжение более 1000 В
CTH
8538
Части, предназначенные исключительно или в основном для аппаратуры товарной позиции 8535, 8536 или 8537:
8538 10
– пульты, панели, консоли, столы, распределительные щиты и основания прочие для изделий товарной позиции 8537, но не укомплектованные соответствующей аппаратурой
CTH
8538 90
– прочие:
CTH
8539
Лампы накаливания электрические или газоразрядные, включая лампы герметичные направленного света, а также ультрафиолетовые или инфракрасные лампы; дуговые лампы:
8539 10
– лампы герметичные направленного света:
CTH
– лампы накаливания прочие, за исключением ламп ультрафиолетового или инфракрасного излучения:
8539 21
– – галогенные с вольфрамовой нитью
CTH
8539 22
– – прочие, мощностью не более 200 Вт и на напряжение более 100 В
CTH
8539 29
– – прочие
CTH
– лампы газоразрядные, за исключением ламп ультрафиолетового излучения:
8539 31
– – люминесцентные с термокатодом
CTH
8539 32
– – ртутные или натриевые лампы; лампы металлогалогенные
CTH
8539 39
– – прочие
CTH
– лампы ультрафиолетового или инфракрасного излучения; дуговые лампы:
8539 41
– – дуговые лампы
CTH
8539 49
– – прочие
CTH
853950
- Light-emitting diode (LED) lamps
CTH
8539 90
– части:
CTH
8540
Лампы и трубки электронные с термокатодом, холодным катодом или фотокатодом (например, вакуумные или паро- или газонаполненные лампы и трубки, ртутные дуговые выпрямительные лампы и трубки и электронно-лучевые трубки, телевизионные трубки передающие):
– трубки телевизионные электронно-лучевые, включая электронно-лучевые трубки для видеомониторов:
8540 11
– – цветного изображения
CTH
8540 12
– – монохромного изображения
CTH
8540 20
– трубки телевизионные передающие; преобразователи электронно-оптические и усилители яркости изображения; трубки фотокатодные прочие:
CTH

8540 40
– люминофордың экрандағы нүктелерінің 0,4 мм-ден кем қадамдары бар, түрлі-түсті, деректерді/графиктерді шығаруға арналған дисплейлер түтіктері
CTH
8540 60
– өзге де электронды-сәулелі түтіктер
CTH
– басқару торы бар шамдарды қоспағанда, микротолқынды түтіктер (мысалы, магнетрондар, клистрондар, қума толқын шамдары, кері толқын шамдары):
8540 71
– – магнетрондар
CTH
8540 79
– – өзгелері
CTH
– электронды шамдар мен өзге де түтіктер:

8540 40
– трубки дисплеев для вывода данных/графики, монохромные; трубки дисплеев для вывода данных/ графики, цветные, с шагом точек люминофора на экране менее 0,4 мм
CTH
8540 60
– трубки электронно-лучевые прочие
CTH
– трубки микроволновые (например, магнетроны, клистроны, лампы бегущей волны, лампы обратной волны), исключая лампы с управляющей сеткой:
8540 71
– – магнетроны
CTH
8540 79
– – прочие
CTH
– электронные лампы и трубки прочие:

8544 42
– – жалғағыш тетіктермен жарақтанадырылғандары
CTH
8544 49
– – өзгелері
CTH
8544 60
–өзге де 1000 В-ден асатын кернеуге арналған электр өткізгіштер
CTH
8544 70
– талшықты-оптикалық кабельдер
CTH
8545
Көмір электродтар, көмір шөткелер, шамдарға немесе батареяларға арналған көмірлер және өзге де электротехникада қолданылатын, металы бар немесе металы жоқ, графиттен немесе өзге көміртек түрлерінен жасалған бұйымдар:
– электродтар:
8545 11
– – пештерде пайдаланылатындары
CTH
8545 19
– – өзгелері
CTH
8545 20
– шөткелер
CTH
8545 90
– өзгелері
CTH
8546
Кез келген материалдардан жасалған электр оқшаулағыштар:
8546 10
– шыны
CTH
8546 20
– қыш
CTH
8546 90
– өзгелері
CTH
8547
8546 тауарлық позициясының оқшаулағыштарынан басқа пішіндеу кезінде тек қана жинақтау мақсатында бекітілген кейбір металл құрауыштарды (мысалы, бұрандалы патрондарды) есептемегенде, толығымен оқшаулағыш материалдардан дайындалған электр машиналарына, құрылғыларына немесе жабдықтарына арналған оқшаулағыш арматура; оқшаулағыш материалмен қапталған, қымбат бағалы емес металдан жасалған, электр таратылымына арналған түтіктер мен олардың жалғастырғыш тетіктері:
8547 10
– қыштан жасалған оқшаулағыш арматура
CTH
8547 20
–пластмассадан жасалған оқшаулағыш арматура
CTH
8547 90
– өзгесі
CTH
8548
Бастапқы элементтер, бастапқы батареялар мен электр аккумуляторлары қалдықтары мен сынықтары; мерзімі өткен бастапқы элементтер, мерзімі өткен бастапқы батареялар мен мерзімі өткен электр аккумуляторлары; осы топтың өзге жерінде аталмаған немесе енгізілмеген жабдықтың немесе аппаратураның электр бөлшектері:
8548 10
–бастапқы элементтер, бастапқы батареялар мен электр аккумуляторлары қалдықтары мен сынықтары; мерзімі өткен бастапқы элементтер, мерзімі өткен бастапқы батареялар мен мерзімі өткен электр аккумуляторлары
WO
8548 90
– өзгелері
WO
86 топ
Темір жол локомотивтері немесе трамвайдың моторлы вагондары, жылжымалы құрам және олардың бөліктері; жол жабдықтары мен темір жолдарға немесе трамвай жолдарына арналған құрылғылар және олардың бөліктері; барлық түрдегі механикалық (электромеханикалықты қоса алғанда) белгі беру жабдықтары
8601
Электр қуатының сыртқы көзiнен қоректенетiн немесе аккумуляторлық темiржол локомотивтерi:
8601 10
– электр қуатының сыртқы көзiнен қоректенетiн
СTH, бұл ретте 86 07-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8601 20
– электр аккумуляторларынан қоректенетiн
СTH, бұл ретте 86 07-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8602
Өзге де темiр жол локомотивтерi; локомотивтiк тендерлер
8602 10
– дизельдi электр локомотивтерi
CTH, бұл ретте 86 07-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды

8544 42
– – оснащенные соединительными приспособлениями
CTH
8544 49
– – прочие
CTH
8544 60
– проводники электрические на напряжение более 1000 В прочие
CTH
8544 70
– кабели волоконно-оптические
CTH
8545
Электроды угольные, угольные щетки, угли для ламп или батареек и изделия из графита или других видов углерода с металлом или без металла, прочие, применяемые в электротехнике:
– электроды:
8545 11
– – используемые в печах
CTH
8545 19
– – прочие
CTH
8545 20
– щетки
CTH
8545 90
– прочие
CTH
8546
Изоляторы электрические из любых материалов:
8546 10
– стеклянные
CTH
8546 20
– керамические
CTH
8546 90
– прочие
CTH
8547
Арматура изолирующая для электрических машин, устройств или оборудования, изготовленная полностью из изоляционных материалов, не считая некоторых металлических компонентов (например, резьбовых патронов), вмонтированных при формовке исключительно с целью сборки, кроме изоляторов товарной позиции 8546; трубки для электропроводки и соединительные детали для них, из недрагоценных металлов, облицованные изоляционным материалом:
8547 10
– арматура изолирующая из керамики
CTH
8547 20
– арматура изолирующая из пластмасс:
CTH
8547 90
– прочая
CTH
8548
Отходы и лом первичных элементов, первичных батарей и электрических аккумуляторов; отработавшие первичные элементы, отработавшие первичные батареи и отработавшие электрические аккумуляторы; электрические части оборудования или аппаратуры, в другом месте данной группы не поименованные или не включенные:
8548 10
– отходы и лом первичных элементов, первичных батарей и электрических аккумуляторов; отработавшие первичные элементы, отработавшие первичные батареи и отработавшие электрические аккумуляторы
WO
8548 90
– прочие
WO
Группа 86
Железнодорожные локомотивы или моторные вагоны трамвая, подвижной состав и их части; путевое оборудование и устройства для железных дорог или трамвайных путей и их части; механическое (включая электромеханическое) сигнальное оборудование всех видов
8601
Железнодорожные локомотивы, с питанием от внешнего источника электроэнергии, или аккумуляторные:
8601 10
– с питанием от внешнего источника электроэнергии
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8607 не превышает 40%
8601 20
– с питанием от электрических аккумуляторов
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8607 не превышает 40%
8602
Железнодорожные локомотивы прочие; локомотивные тендеры:
8602 10
– локомотивы дизель-электрические
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8607 не превышает 40%

8602 90
– өзгелері
CTH, бұл ретте 86 07-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8603
8604 тауарлық позициясына енгізілгендерден басқа, жолаушы, тауар немесе жол жүгін таситын моторлы темір жол немесе трамвай вагондары, ашық платформалар:
8603 10
– электр қуатының сыртқы көзiнен қоректенетiн
CTH, бұл ретте 86 07-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8603 90
– өзгелері
CTH, бұл ретте 86 07-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8604
Өздiгiнен жүретiн немесе өздігiнен жүрмейтiн, темiржол немесе трамвай жолдарын жөндеу немесе техникалық қамтамасыз ету үшiн пайдаланылатын көлік құралдары (мысалы, шеберхана вагондары, крандар, шпал ұрғыш машиналар, жол түзеткiш машиналар, бақылау-өлшегiш вагондары және жолдарды тексеруге арналған көлiк құралдары)
8604 00
Өздiгiнен жүретiн немесе өздігiнен жүрмейтiн, темiржол немесе трамвай жолдарын жөндеу немесе техникалық қамтамасыз ету үшiн пайдаланылатын көлік құралдары (мысалы, шеберхана вагондары, крандар, шпал ұрғыш машиналар, жол түзеткiш машиналар, бақылау-өлшегiш вагондары және жолдарды тексеруге арналған көлiк құралдары)
CTH, бұл ретте 86 07-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8605
Өздiгiнен жүрмейтiн жолаушылардың темiр жол немесе трамвай вагондары; өздiгiнен жүрмейтiн (8604 тауарлық позициясына енгiзiлгендерден басқа) жол жүгiн, пошта таситын және өзге де арнайы темiр жол немесе трамвай вагондары
8605 00
Өздiгiнен жүрмейтiн жолаушылардың темiр жол немесе трамвай вагондары; өздiгiнен жүрмейтiн (8604 тауарлық позициясына енгiзiлгендерден басқа) жол жүгiн, пошта таситын және өзге де арнайы темiр жол немесе трамвай вагондары
CTH, бұл ретте 86 07-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8606
Жүк таситын өздiгiнен жүретiн темiр жол немесе трамвай вагондары
CTH, бұл ретте 86 07-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8606 10
– барлық түрдегi цистерна вагондары
CTH, бұл ретте 86 07-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8606 30
– 8606 10 қосалқы позициясына енгiзiлгендерден басқа, өздiгiнен түсiргiш вагондар
CTH, бұл ретте 86 07-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– өзгелері:
8606 91
– –жабық және жабылатын
CTH, бұл ретте 86 07-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8606 92
– – ашық, 60 см асатын ашылмайтын бортты
CTH, бұл ретте 86 07-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8606 99
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 86 07-ден шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
8607
Темiр жол локомотивтерiнiң немесе трамвайдың моторлы вагондарының немесе жылжымалы құрамның бөлiктерi
– арбашықтар, қозғалғыш теңгеру арба-шықтар, осьтap және доңғалақтар, және олардың бөлшектерi:

8602 90
– прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8607 не превышает 40%
8603
Моторные железнодорожные или трамвайные вагоны пассажирские, товарные или багажные, открытые платформы, кроме входящих в товарную позицию 8604:
8603 10
– с питанием от внешнего источника электроэнергии:
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8607 не превышает 40%
8603 90
– прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8607 не превышает 40%
8604
Транспортные средства самоходные или несамоходные, предназначенные для ремонта или технического обслуживания железнодорожных или трамвайных путей (например, вагоны-мастерские, краны, шпалоподбивочные машины, путерихтовочные машины, контрольно-измерительные вагоны и транспортные средства для осмотра пути)
8604 00
Транспортные средства самоходные или несамоходные, предназначенные для ремонта или технического обслуживания железнодорожных или трамвайных путей (например, вагоны-мастерские, краны, шпалоподбивочные машины, путерихтовочные машины, контрольно-измерительные вагоны и транспортные средства для осмотра пути)
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8607 не превышает 40%
8605
Вагоны железнодорожные или трамвайные, пассажирские несамоходные; вагоны багажные, почтовые и прочие специальные железнодорожные или трамвайные, несамоходные (кроме входящих в товарную позицию 8604):
8605 00
Вагоны железнодорожные или трамвайные, пассажирские несамоходные; вагоны багажные, почтовые и прочие специальные железнодорожные или трамвайные, несамоходные (кроме входящих в товарную позицию 8604):
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8607 не превышает 40%
8606
Вагоны железнодорожные или трамвайные, грузовые несамоходные:
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8607 не превышает 40%
8606 10
– вагоны-цистерны всех типов
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8607 не превышает 40%
8606 30
– вагоны саморазгружающиеся, кроме входящих в субпозицию 8606 10
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8607 не превышает 40%
– прочие:
8606 91
– – крытые и закрывающиеся
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8607 не превышает 40%
8606 92
– – открытые, с несъемными бортами высотой более 60 см
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8607 не превышает 40%
8606 99
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из 8607 не превышает 40%
8607
Части железнодорожных локомотивов или моторных вагонов трамвая или подвижного состава:
– тележки, ходовые балансирные тележки, оси и колеса, и их части:

8607 11
– – бастайтын арбашықтар және қозғалғыш теңгеру арбашықтар
CTH
8607 12
– –өзге де арбашықтар, қозғалғыш теңгеру арбашықтар
CTH
8607 19
– – өзгелері, бөліктерді қоса алғанда
CTH немесе VAC 40%
–тежегiш құрылғылар және олардың бөлшектерi:
8607 21
– – пневматикалық тежегiштер және олардың бөлшектерi
CTH немесе VAC 40%
8607 29
– – өзгелері
CTH немесе VAC 40%
8607 30
– iлмектер және өзге де тiркесетiн құрылғылар, буферлар, олардың бөлшектерi
CTH немесе VAC 40%
– өзгелері:
8607 91
– – локомотивтердің
CTH немесе VAC 40%
8607 99
– – өзгелері
CTH немесе VAC 40%
8608
Темір жол немесе трамвай жолдарына арналған жол жабдықтары мен құрылғылары; темір жолдарға, трамвай жолдарына, автомобиль жолдарына, ішкі су жолдарына, көлік тұрақтарына, кемежайларға немесе аэроалаңдарға арналған механикалық (электромеханикалықты қоса алғанда) сигнал беру жабдықтары, қауіпсіздік қамтамасыз ету немесе қозғалысты өзгеру құрылғылары; аталған құрылғылар мен жабдықтардың бөлшектері:
8608 00
Темір жол немесе трамвай жолдарына арналған жол жабдықтары мен құрылғылары; темір жолдарға, трамвай жолдарына, автомобиль жолдарына, ішкі су жолдарына, көлік тұрақтарына, кемежайларға немесе аэроалаңдарға арналған механикалық (электромеханикалықты қоса алғанда) сигнал беру жабдықтары, қауіпсіздік қамтамасыз ету немесе қозғалысты өзгеру құрылғылары; аталған құрылғылар мен жабдықтардың бөлшектері:
CTH немесе VAC 40%
8609
Көлiктiң бiр немесе бiрнеше түрiмен тасымалдауға арналған арнайы жабдықталған контейнерлер (сұйық жүктерді немесе газдарды тасымалдауға арналған ыдыстарды қоса алғанда)
8609 00
Көлiктiң бiр немесе бiрнеше түрiмен тасымалдауға арналған арнайы жабдықталған контейнерлер (сұйық жүктерді немесе газдарды тасымалдауға арналған ыдыстарды қоса алғанда)
CTH
87 топ
Теміржол немесе трамвай жылжымалы құрамынан басқа, жермен жүретін көлік құралдары және олардың бөліктері мен керек-жарақтары
87 тарауға түсіндірме: VAC 60% + TO - VAC 60%, келесі технологиялық операцияларды орындаған жағдайда:− кузовты (кабинаны) дәнекерлеу немесе кузовты (кабинаны) дәнекерлеу кезінде дәнекерлеу операцияларын көздемейтін технологияларды қолданған жағдайда өзге тәсілмен кузовты (кабинаны) дайындау; − кузовты (кабинаны) бояу;− қозғалтқышты орнату (іштен жану қозғалтқышы бар моторлы көлік құралдары үшін; сондай-ақ гибридті күш беретін агрегаттар үшін); −тартушы электр машиналарын орнату (генераторлар, электр қозғалтқыштары) (электр жетегімен немесе гибридті күш беретін қондырғылармен қозғалатын моторлы көлік
құралдары үшін );− трансмиссияны орнату;−артқы және алдыңғы ілмекті орнату (электр жетегімен немесе гибридті күш беретін қондырғылармен қозғалатын моторлы көлік құралдары үшін және ұшқыннан тұтанатын іштен жану қозғалтқышы бар моторлы көлік құралдары үшін);− рөлдік
басқаруды және тежегіш жүйені орнату; − бәсеңдеткішті орнату және газ шығаратын құбыржолдың секцияларын орнату (ұшқыннан тұтанатын іштен жану қозғалтқышы бар моторлы көлік құралдары үш);− қозғалтқышты диагностикалау және реттеу;− тежеу жүйесінің тиімділігін тексеру;− радиокедергілер деңгейін және электрлі магнитті үйлесімділік нормаларын тексеру (электр жетегімен немесе гибридті күш беретін қондырғылармен қозғалатын моторлы көлік құралдары үшін);− дайын моторлы көлік құралын қорытынды бақылауларын жүргізу.

8607 11
– – тележки и ходовые балансирные тележки, ведущие
CTH
8607 12
– – тележки и ходовые балансирные тележки, прочие
CTH
8607 19
– – прочие, включая части
CTH или VAC 40%
– тормозные устройства и их части:
8607 21
– – пневматические тормоза и их части
CTH или VAC 40%
8607 29
– – прочие
CTH или VAC 40%
8607 30
– крюки и прочие сцепные устройства, буфера, их части
CTH или VAC 40%
– прочие:
8607 91
– – локомотивов
CTH или VAC 40%
8607 99
– – прочие
CTH или VAC 40%
8608
Путевое оборудование и устройства для железнодорожных или трамвайных путей; механическое (включая электромеханическое) сигнальное оборудование, устройства обеспечения безопасности или управления движением на железных дорогах, трамвайных путях, автомобильных дорогах, внутренних водных путях, парковочных сооружениях, портах или аэродромах; части упомянутых устройств и оборудования:
8608 00
Путевое оборудование и устройства для железнодорожных или трамвайных путей; механическое (включая электромеханическое) сигнальное оборудование, устройства обеспечения безопасности или управления движением на железных дорогах, трамвайных путях, автомобильных дорогах, внутренних водных путях, парковочных сооружениях, портах или аэродромах; части упомянутых устройств и оборудования:
CTH или VAC 40%
8609
Контейнеры (включая емкости для перевозки жидкостей или газов), специально предназначенные и оборудованные для перевозки одним или несколькими видами транспорта:
8609 00
Контейнеры (включая емкости для перевозки жидкостей или газов), специально предназначенные и оборудованные для перевозки одним или несколькими видами транспорта:
CTH
Группа 87
Средства наземного транспорта, кроме железнодорожного или трамвайного подвижного состава, и их части и принадлежности
Коментарий к главе 87: VAC 60% + TO - VAC 60%, при условии выполнения следующих технологических операций:− сварка кузова (кабины) или изготовление кузова (кабины) иным способом в случае применения технологий, не предусматривающих сварочных операций при изготовлении кузова (кабины);− окраска кузова (кабины);− установка двигателя (для моторных транспортных средств с двигателем внутреннего сгорания, а также для гибридных силовых агрегатов); − установка тяговых электромашин (генераторы, электродвигатели) (для моторных транспортных средств, приводимых в движение электроприводом или гибридными силовыми установками);− установка трансмиссии;− установка передней и задней подвески (для моторных транспортных средств, приводимых в движение электроприводом или гибридными силовыми установками, и для моторных транспортных средств с двигателем внутреннего сгорания с искровым зажиганием);− установка рулевого управления и тормозной системы; − установка глушителя и секций выхлопного трубопровода (для моторных транспортных средств с двигателем внутреннего сгорания с искровым зажиганием);− диагностика и регулировка двигателя;− проверка эффективности тормозной системы;− проверка уровня радиопомех и норм электромагнитной совместимости (для моторных транспортных средств, приводимых в движение электроприводом или гибридными силовыми установками);− проведение контрольных испытаний готового моторного транспортного средства.

8701
Тракторлар (8709 тауарлық позициясының тракторларынан басқа):
8701 10
– қатар жүретін жүргiзушi басқаратын тракторлар
VAC 50%
8701 20
– жартылай тiркемеге арналған доңғалақты тракторлар:
VAC 50%
8701 30
– шынжыр табанды тракторлар
VAC 50%
870191
– –18 кВт-тан жоғары емес
VAC 50%
870192
– – 18 кВт-тан жоғары,37 кВт-тан жоғары емес
VAC 50%
870193
– – 37 кВт-тан жоғары,59 кВт-тан жоғары емес
VAC 50%
870194
– – 75 кВт-тан жоғары,90 кВт-тан жоғары емес
VAC 50%
870195
– – 130 кВт-тан астам
VAC 50%
8702
Жүргізушіні қоса алғанда, он және одан артық адамды тасымалдауға арналған автомобильдер
8702 10
– iшкi жылуы қысымнан балқитын (дизель немесе жартылай дизель) поршендi қозғалтқыштары бар
VAC 50% + TO
870220
- iшкi жануы қысымнан балқитын (дизель немесе жартылай дизель) поршеньдi қозғалтқыштары бар электр қозғалтқыштары сияқты іске қосылатын
VAC 50% + TO
870230
- Электрлі қозғалтқыштар сияқты айналмалы немесе қайталап түсетiн қозғалысты поршендi ұшқындап от алатын iштен жану қозғалтқышары
VAC 60% + TO
870240
- тек электрлі қозғалтқышпен қозғалатын:
VAC 60% + TO
8702 90
– өзгелері
VAC 60% + TO
8703
Жолаушы-жүк автомобиль-фургондары және жарысқа қатысатын автомобильдердi қоса алғанда негiзiнен адамдарды тacуға арналған жеңiл автомобильдер және өзге де моторлы көлiк құралдары (8702 тауарлық позициясының моторлы көлiк құралдарынан басқа)
8703 10
– арнайы қармен жүруге арналған көлiк құралдары; ойыншыларды гольфқа тасуға арналған автомобильдер және ұқсас көлiк құралдары
VAC 60% + TO
– ұшқыннан от алатын, поршеннiң қайтпалы-түспелi қозғалысты iштен жану қозғалтқышы бар өзге де көлiк құралдары
8703 21
– – қозғалтқыш цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 1000 см 3 аспайтын:
VAC 60% + TO
8703 22
– –қозғалтқыш цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 1000 см 3 астам, бiрақ 1500см 3 аспайтын
VAC 60% + TO
8703 23
– –қозғалтқыш цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 1500 см 3 астам, бiрақ 3000 см 3 аспайтын
VAC 60% + TO
8703 24
– – қозғалтқыш цилиндрінің жұмыс көлемі 3000 см 3 аспайтын
VAC 60% + TO
– қысыммен тұтанатын поршенді iштен жану қозғалтқышы (дизельмен немесе жартылай дизельмен) бар көлік құралдарымен, өзгелері:
8703 31
– – қозғалтқыш цилиндрінің жұмыс көлемі 1500 см3-тен аспайтын
VAC 60% + TO
8703 32
– – қозғалтқыш цилиндрінің жұмыс көлемі 1500 см3-тен астам, бірақ 2500 см3-тен аспайтын
VAC 60% + TO
8703 33
– – қозғалтқыш цилиндрінің жұмыс көлемі 2500 см3-тен астам
VAC 60% + TO
8703 40
-- іштен жану қозғалтқышының цилиндрлерінің жұмыс көлемі 1000 см3-тен аспайтын
VAC 60% + TO
8703 50
-- іштен жану қозғалтқышының цилиндрлерінің жұмыс көлемі 1500 см3-тен аспайтын
VAC 60% + TO

8701
Тракторы (кроме тракторов товарной позиции 8709):
8701 10
– тракторы, управляемые рядом идущим водителем
VAC 50%
8701 20
– тракторы колесные для полуприцепов
VAC 50%
8701 30
– тракторы гусеничные
VAC 50%
870191
– – не более 18 кВт:
VAC 50%
870192
– – более 18 кВт, но не более 37 кВт:
VAC 50%
870193
– – более 37 кВт, но не более 75 кВт:
VAC 50%
870194
– – более 75 кВт, но не более 130 кВт:
VAC 50%
870195
– – более 130 кВт:
VAC 50%
8702
Motor vehicles for the transport of ten or more persons, including the driver
8702 10
– с поршневым двигателем внутреннего сгорания с воспламенением от сжатия (дизелем или полудизелем)
VAC 50% + TO
870220
- приводимые в движение как поршневым двигателем внутреннего сгорания с воспламенением от сжатия (дизелем или полудизелем), так и электрическим двигателем:
VAC 50% + TO
870230
- приводимые в движение как двигателем внутреннего сгорания с искровым зажиганием с возвратно-поступательным движением поршня, так и электрическим двигателем:
VAC 60% + TO
870240
- приводимые в движение только электрическим двигателем:
VAC 60% + TO
8702 90
– прочие
VAC 60% + TO
8703
Автомобили легковые и прочие моторные транспортные средства, предназначенные главным образом для перевозки людей (кроме моторных транспортных средств товарной позиции 8702), включая грузопассажирские автомобили-фургоны и гоночные автомобили:
8703 10
– транспортные средства, специально предназначенные для движения по снегу; автомобили для перевозки игроков в гольф и аналогичные транспортные средства
VAC 60% + TO
– транспортные средства с двигателем внутреннего сгорания с искровым зажиганием с возвратно-поступательным движением поршня прочие:
8703 21
– – с рабочим объемом цилиндров двигателя не более 1000 см3
VAC 60% + TO
8703 22
– – с рабочим объемом цилиндров двигателя более 1000 см3, но не более 1500 см3
VAC 60% + TO
8703 23
– – с рабочим объемом цилиндров двигателя более 1500 см3, но не более 3000 см3
VAC 60% + TO
8703 24
– – с рабочим объемом цилиндров двигателя более 3000 см3
VAC 60% + TO
– транспортные средства с поршневым двигателем внутреннего сгорания с воспламенением от сжатия (дизелем или полудизелем) прочие:
8703 31
– – с рабочим объемом цилиндров двигателя не более 1500 см3
VAC 60% + TO
8703 32
– – с рабочим объемом цилиндров двигателя более 1500 см3, но не более 2500 см3
VAC 60% + TO
8703 33
– – с рабочим объемом цилиндров двигателя более 2500 см3
VAC 60% + TO
8703 40
-- с рабочим объемом цилиндров двигателя внутреннего сгорания не более 1000 см3:
VAC 60% + TO
8703 50
-- с рабочим объемом цилиндров двигателя внутреннего сгорания не более 1500 см3:
VAC 60% + TO

8708 70
– жүрiс доңғалақтары, олардың бөлiктерi мен керек-жарақтары
VAC 50%
8708 80
– ілме жүйесі және олардың бөліктері (хош иістілерді қосқанда)
VAC 50%
– – өзге де бөліктер мен керек-жарақтар
8708 91
– радиаторлар және олардың бөлiктерi:
VAC 50%
8708 92
– – бәсеңдеткіштер және түтін шығаратын түтiктер, олардың бөліктері
VAC 50%
8708 93
– – жинақталған iлiнiсу және оның бөлiктерi
VAC 50%
8708 94
– – рөл доңғалақтары, рөл бағанасы және рөл тетіктерінің картерлері; олардың бөліктері
VAC 50%
8708 95
– – үрлеме жүйелі пневматикалық қауіпсіздік жастықшалары; олардың бөліктері:
VAC 50%
8708 99
– – өзгелері
VAC 50%
8709
Зауыттарда, қоймаларда, айлақтарда немесе әуежайларда жүктердi шағын қашықтықтарға тасымалдау үшiн пайдаланылатын, көтергiш немесе тиегiш қондырғылармен жабдықталмаған өнеркәсіпке арналған, өздiгiнен жүретiн көлiк құралдары; темiр жол платформаларында пайдаланылатын тракторлар; жоғарыда аталған көлiк құралдарының бөлшектерi:
– көлік құралдары
8709 11
– – электрлі
VAC 50%
8709 19
– – өзгелері
VAC 50%
8709 90
– бөліктер
VAC 50%
8710
Қару-жарағы бар немесе жоқ ,танкiлер мен басқа да өздiгiнен жүретiн әскери бронды машиналар және олардың бөлшектерi
8710 00
Қару-жарағы бар немесе жоқ ,танкiлер мен басқа да өздiгiнен жүретiн әскери бронды машиналар және олардың бөлшектерi
VAC 50%
8711
Орнатылған көмекшi қозғалтқыш, арбасы бар немесе жоқ, мотоциклдер (мопедтердi қоса алғанда) мен велосипедтер; арбалар:
8711 10
– қозғалтқыш цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 50 см 3 аспайтын, поршеннiң қайтпалы-түспелi қозғалысты iштен жану қозғалтқышымен
VAC 50%
8711 20
– қозғалтқыш цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 50 см 3 -ден астам, бiрақ 250 см 3 -тен аспайтын поршеннiң қайтпалы-түспелi қозғалысты iштен жану қозғалтқышы:
VAC 50%
8711 30
– қозғалтқыш цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 250 см 3 -ден астам, бiрақ 500 см 3 -тен аспайтын поршеннiң қайтпалы-түспелi қозғалысты iштен жану қозғалтқышы:
VAC 50%
8711 40
– қозғалтқыш цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 500 см 3 -ден астам, бiрақ 800 см 3 -тен аспайтын поршеннiң қайтпалы-түспелi қозғалысты iштен жану қозғалтқышы:
VAC 50%
8711 50
– қозғалтқыш цилиндрлерi-нiң жұмыс көлемi 800 см 3-тен астам, поршеннiң қайтпалы-түспелi қозғалысты iштен жану қозғалтқышымен
VAC 50%
871160
–қозғалуға арналған электр қозғалтқышы бар
VAC 50%
8711 90
– өзгелері
VAC 50%
8712
Қозғалтқышы жоқ, екi дөңгелектi велосипедтер және велосипедтердiң бacқa да түрлерi (үш дөңгелектi жүк таситын велосипедтердi қоса алғанда):
8712 00
Қозғалтқышы жоқ, екi дөңгелектi велосипедтер және велосипедтердiң бacқa да түрлерi (үш дөңгелектi жүк таситын велосипедтердi қоса алғанда):
CTH, 87.14 қоспағанда

8708 70
– колеса ходовые и их части и принадлежности
VAC 50%
8708 80
– системы подвески и их части (включая амортизаторы)
VAC 50%
– части и принадлежности прочие:
8708 91
– – радиаторы и их части
VAC 50%
8708 92
– – глушители и выхлопные трубы; их части
VAC 50%
8708 93
– – сцепления в сборе и их части
VAC 50%
8708 94
– – рулевые колеса, рулевые колонки и картеры рулевых механизмов; их части
VAC 50%
8708 95
– – пневмоподушки безопасности с системой надувания; их части
VAC 50%
8708 99
– – прочие
VAC 50%
8709
Транспортные средства промышленного назначения, самоходные, не оборудованные подъемными или погрузочными устройствами, используемые на заводах, складах, в портах или аэропортах для перевозки грузов на короткие расстояния; тракторы, используемые на платформах железнодорожных станций; части вышеназванных транспортных средств:
– транспортные средства:
8709 11
– – электрические
VAC 50%
8709 19
– – прочие
VAC 50%
8709 90
– части
VAC 50%
8710
Танки и прочие боевые самоходные бронированные транспортные средства, с вооружением или без вооружения, и их части
8710 00
Танки и прочие боевые самоходные бронированные транспортные средства, с вооружением или без вооружения, и их части
VAC 50%
8711
Мотоциклы (включая мопеды) и велосипеды с установленным вспомогательным двигателем, с колясками или без них; коляски:
8711 10
– с двигателем внутреннего сгорания с возвратно-поступательным движением поршня рабочим объемом цилиндров двигателя не более 50 см3
VAC 50%
8711 20
– с двигателем внутреннего сгорания с возвратно-поступательным движением поршня рабочим объемом цилиндров двигателя более 50 см3, но не более 250 см3
VAC 50%
8711 30
– с двигателем внутреннего сгорания с возвратно-поступательным движением поршня рабочим объемом цилиндров двигателя более 250 см3, но не более 500 см3
VAC 50%
8711 40
– с двигателем внутреннего сгорания с возвратно-поступательным движением поршня рабочим объемом цилиндров двигателя более 500 см3, но не более 800 см3
VAC 50%
8711 50
– с двигателем внутреннего сгорания с возвратно-поступательным движением поршня рабочим объемом цилиндров двигателя более 800 см3
VAC 50%
871160
– с электродвигателем для движения
VAC 50%
8711 90
– прочие
VAC 50%
8712
Велосипеды двухколесные и прочие велосипеды (включая трехколесные велосипеды для доставки грузов) без двигателя:
8712 00
Велосипеды двухколесные и прочие велосипеды (включая трехколесные велосипеды для доставки грузов) без двигателя:
CTH, за исключением из 8714

8802 60
– ғарыш аппараттары (жерсеріктерін қоса алғанда) және қосалқы орбиталық пен ғарыш зымыран тасығыштары
CTH
8803
8801 немесе 8802 тауарлық позициясының ұшу аппараттардың бөлшектерi
8803 10
– ауа бұрандалары және көтергiш бұрандалар мен олардың бөлшектерi
CTH
8803 20
– шасси және олардың бөлшектерi
CTH
8803 30
–өзге дe ұшақтардың және тiкұшақтардың бөлшектерi
CTH немесе VAC 40%
8803 90
– өзгелері:
CTH
8804
Парашюттер (басқарылатын парашюттер мен парапландар) және ротошюттер; олардың бөлiктерi мен керек-жарақтары
8804 00
Парашюттер (басқарылатын парашюттер мен парапландар) және ротошюттер; олардың бөлiктерi мен керек-жарақтары
CTH
8805
Ұшу аппараттарына арналған бастапқы аппараттар; палубалы тежегiш немесе ұқсас қондырғылар; жазғы құрамға арналған жердегi тренажерлар; олардың бөлшектерi
8805 10
– ұшу аппараттарына арналған бастапқы жабдық және оның бөлшектерi; палубалы тежегiш немесе ұқсас қондырғылар және олардың бөлiктерi
CTH
– ұшу құрамына арналған жердегі жаттықтырушылар және олардың бөліктері:
8805 21
– – әуе күресін имитациялаушылар және олардың бөліктері
CTH
8805 29
– – өзгелері
CTH
89 топ
Кемелер, қайықтар және жүзгіш конструкциялар
8901
Круизға, экскурсияға арналған кемелер, паромдар, жүктi кемелер, баржалар және жолаушыларды немесе жүктердi тасымалдауға арналған ұқсас жүзу құралдары:
8901 10
– круизға, экскурсияғa арналған кемелер және негiзiнен жолаушыларды тасымалдауға арналған ұқcac жүзу құралдары; барлық түрдегi паромдар:
CTH, 89.06 кеме корпустарын қоспағанда
8901 20
– танкерлер
CTH, 89.06 кеме корпустарын қоспағанда
8901 30
–8901 20 қосалқы позициясына енгiзiлгендерден басқа, тоңазытқыш кемелер
CTH, 89.06 кеме корпустарын қоспағанда
8901 90
–өзге де жүк және жолаушы жүк жүзу құралдары
CTH, 89.06 кеме корпустарын қоспағанда
8902
Балық аулауға арналған кемелер; жүзбелi базалар және балық өнiмдерiн қайта өңдеуге және консервілеуге арналған өзге де кемелер
8902 00
Балық аулауға арналған кемелер; жүзбелi базалар және балық өнiмдерiн қайта өңдеуге және консервілеуге арналған өзге де кемелер
CTH, 89.06 кеме корпустарын қоспағанда
8903
Яхталар және дем алуға немесе спортқа арналған өзге де жүзу құралдары; еспелi қайықтар және каноэ
8903 10
– үрлемелi:
CTH, 89.06 кеме корпустарын қоспағанда
– өзгелері:
8903 91
– – қосымша қозғалтқышы бар немесе жоқ желкендi кемелер
CTH, 89.06 кеме корпустарын қоспағанда
8903 92
– – аспалы қозғалтқышы бар қайықтан басқа моторлы қайықтар мен катерлер
CTH, 89.06 кеме корпустарын қоспағанда
8903 99
– – өзгелері
CTH, 89.06 кеме корпустарын қоспағанда
8904
Буксирлар және кеме-итергiштер
8904 00
Буксирлар және кеме-итергiштер
CTH, 89.06 кеме корпустарын қоспағанда

8802 60
– космические аппараты (включая спутники) и суборбитальные и космические ракеты-носители
CTH
8803
Части летательных аппаратов товарной позиции 8801 или 8802:
8803 10
– воздушные винты и несущие винты и их части
CTH
8803 20
– шасси и их части
CTH
8803 30
– части самолетов и вертолетов прочие
CTH или VAC 40%
8803 90
– прочие:
CTH
8804
Парашюты (включая управляемые парашюты и парапланы) и ротошюты; их части и принадлежности
8804 00
Парашюты (включая управляемые парашюты и парапланы) и ротошюты; их части и принадлежности
CTH
8805
Стартовое оборудование для летательных аппаратов; палубные тормозные или аналогичные устройства; наземные тренажеры для летного состава; их части:
8805 10
– стартовое оборудование для летательных аппаратов и его части; палубные тормозные или аналогичные устройства и их части
CTH
– наземные тренажеры для летного состава и их части:
8805 21
– – имитаторы воздушного боя и их части
CTH
8805 29
– – прочие
CTH
Группа 89
Суда, лодки и плавучие конструкции
8901
Суда круизные, экскурсионные, паромы, грузовые суда, баржи и аналогичные плавучие средства для перевозки пассажиров или грузов:
8901 10
– суда круизные, экскурсионные и аналогичные плавучие средства, предназначенные в основном для перевозки пассажиров; паромы всех типов
CTH, за исключением корпусов судов из 8906
8901 20
– танкеры
CTH, за исключением корпусов судов из 8906
8901 30
– суда рефрижераторные, кроме входящих в субпозицию 8901 20
CTH, за исключением корпусов судов из 8906
8901 90
– грузовые и грузопассажирские плавучие средства прочие
CTH, за исключением корпусов судов из 8906
8902
Суда рыболовные; плавучие базы и прочие суда для переработки и консервирования рыбных продуктов:
8902 00
Суда рыболовные; плавучие базы и прочие суда для переработки и консервирования рыбных продуктов:
CTH, за исключением корпусов судов из 8906
8903
Яхты и прочие плавучие средства для отдыха или спорта; гребные лодки и каноэ:
8903 10
– надувные
CTH, за исключением корпусов судов из 8906
– прочие:
8903 91
– – суда парусные со вспомогательным двигателем или без него
CTH, за исключением корпусов судов из 8906
8903 92
– – лодки моторные и катера, кроме лодок с подвесным двигателем
CTH, за исключением корпусов судов из 8906
8903 99
– – прочие
CTH, за исключением корпусов судов из 8906
8904
Буксиры и суда-толкачи:
8904 00
Буксиры и суда-толкачи:
CTH, за исключением корпусов судов из 8906

8905
Жүзбелi маяктар, өрт сөндiру кемелерi, жер снарядтары, жүзбелi крандар және жүзбелi мiндеттерi олардың негiзгi функцияларымен салыстырғанда екiншi дәрежеде болып табылатын өзге де жүзу құралдары; жүзбелi доктар; жүзбелi немесе судың астында жұмыс iстейтiн бұрғылау немесе пайдаланылатын платформалар:
8905 10
– жер снарядтары
CTH, 89.06 кеме корпустарын қоспағанда
8905 20
– жүзбелi немесе судың астында жұмыс iстейтiн бұрғылау немесе пайдаланылатын платформалар
CTH
8905 90
– өзгелері
CTH, 89.06 кеме корпустарын қоспағанда
8906
Еспелі қайықтардан басқа, әскери кемелерін және құтқару кемелерді қоса алғанда өзге де кемелер:
8906 10
–әскери кемелер
CTH
8906 90
– өзгелері
CTH
8907
Өзге дe жүзу құралдары (мысалы, салдар, жүзбелi бактар, кессондар, дебаркадерлар, буи және бакендер):
8907 10
–үрлемелi салдар
CTH
8907 90
– өзгелері
CTH
8908
Кемелер және бұзуға арналған өзге де жүзу құралдары
8908 00
Кемелер және бұзуға арналған өзге де жүзу құралдары
CTH
90 топ
Оптикалық, фотографиялық, кинемотографиялық, өлшеу, бақылау, дәл өлшеу, медициналық немесе хирургиялық құрал-жабдықтар мен аппараттар; барлық түрдегі сағаттар; олардың бөліктері мен керек-жарақтары
9001
Оптикалық талшықтар мен талшықты оптикалық бұраулар; 8544-тауарлық позициясында көрсетілгендерден тыс, талшықты оптикалық кабельдер; поляризацияланған материалдардан жасалған табақтар мен пластиналар; линзалар (контактілі линзаларды қоса алғанда), призмалар, айналар және кез келген материалдардан жасалған, жиектемелері жоқ, оптикалық жағынан өңделмеген шыныдан жасалған элементтерден тыс, өзге де оптикалық элементтер:
9001 10
–оптикалық талшықтар және талшықты оптикалық бұраулармен кабельдер
CTH
9001 20
– поляризацияланған материалдардан жасалған табақтар мен тілімшелер
CTH
9001 30
– контактілi линзалар
CTH
9001 40
– шыныдан жасалған көзiлдiрiк линзалары
CTH
9001 50
– өзге де материалдардан жасалған көзiлдiрiктерге арналған линзалар
CTH
9001 90
– өзгелері
CTH немесе VAC 40%
9002
Кез келген материалдардан жасалған көзiлдiрiк линзалары, призмалары, айна және басқа оптикалық элементтерi, құралдар және аспаптардың бөлiктерi немесе соларға бейiмделген құралдар, оптикалық өңделмеген шынылардан жасалған:
– объективтер:
9002 11
– – камералар, проекторлар немесе фото үлкейткiштер немесе жабдықтар үшiн
CTH
9002 19
– – өзгелері
CTH
9002 20
- сүзгілер
CTH
9002 90
– өзгелері
CTH немесе VAC 40%
9003
Көзiлдiрiктерге, қорғаушы көзiлдiрiктерге немесе ұқсас оптикалық аспаптарға арналған жиектеме мен арматуралар, және олардың бөлiктерi:
– жиектеме мен арматуралар
9003 11
– – пластмассадан
CTH
9003 19
– – басқа материалдардан жасалған
CTH

8905
Плавучие маяки, пожарные суда, земснаряды, плавучие краны и прочие плавучие средства, для которых судоходные качества являются второстепенными по сравнению с их основной функцией; доки плавучие; плавучие или работающие под водой буровые или эксплуатационные платформы:
8905 10
– земснаряды
CTH, за исключением корпусов судов из 8906
8905 20
– плавучие или работающие под водой буровые или эксплуатационные платформы
CTH
8905 90
– прочие
CTH, за исключением корпусов судов из 8906
8906
Суда прочие, включая военные корабли и спасательные суда, кроме гребных лодок:
8906 10
– военные корабли
CTH
8906 90
– прочие
CTH
8907
Плавучие конструкции прочие (например, плоты, плавучие баки, кессоны, дебаркадеры, буи и бакены):
8907 10
– плоты надувные
CTH
8907 90
– прочие
CTH
8908
Суда и прочие плавучие конструкции, предназначенные на слом
8908 00
Суда и прочие плавучие конструкции, предназначенные на слом
CTH
Группа 90
Инструменты и аппараты оптические, фотографические, кинематографические, измерительные, контрольные, прецизионные, медицинские или хирургические; их части и принадлежности​​
9001
Волокна оптические и жгуты волоконно-оптические; кабели волоконно-оптические, кроме указанных в товарной позиции 8544; листы и пластины из поляризационного материала; линзы (включая контактные), призмы, зеркала и прочие оптические элементы, из любого материала, неоправленные, кроме таких элементов из оптически не обработанного стекла:
9001 10
– волокна оптические, жгуты и кабели волоконно-оптические
CTH
9001 20
– листы и пластины из поляризационного материала
CTH
9001 30
– линзы контактные
CTH
9001 40
– линзы для очков из стекла
CTH
9001 50
– линзы для очков из прочих материалов
CTH
9001 90
– прочие
CTH или VAC 40%
9002
Линзы, призмы, зеркала и прочие оптические элементы, из любого материала, в сборе, являющиеся частями инструментов и приборов или приспособлениями для них, кроме таких элементов из оптически не обработанного стекла:
– объективы:
9002 11
– – для камер, проекторов или фотоувеличителей или оборудования для проецирования с уменьшением
CTH
9002 19
– – прочие
CTH
9002 20
– фильтры
CTH
9002 90
– прочие
CTH или VAC 40%
9003
Оправы и арматура для очков, защитных очков или аналогичных оптических приборов, и их части:
– оправы и арматура:
9003 11
– – из пластмасс
CTH
9003 19
– – из других материалов
CTH

9017
Сызуға, белгілеуге және математикалық есептерге арналған құралдар (мысалы, сызу машиналары, пантографтар, транспортирлер, сызу жиынтықтары, логарифмдік сызғыштар, дискілі калькуляторлар); аталған топтың өзге жерінде аталмаған немесе енгізілмеген, сызықтық мөлшерлерді өлшеуге арналған қол құралдары (мысалы, өлшеу сырықтар мен рулеткалар, микрометрлер, кронциркульдер):
9017 10
– автоматтандырылған немесе автоматтандырылмаған,сызу үстелдерi мен машиналар
CTH
9017 20
– өзге де сызуға, белгiлеуге және математикалық есептерге арналған құралдар
CTH
9017 30
– микрометрлер, кронциркульдер, штангенциркульдер және калибрлар
CTH немесе VAC 40%
9017 80
– өзге де құралдар
CTH немесе VAC 40%
9017 90
– бөліктер мен керек-жарақтар
CTH
9018
Сцинтигрифиялық аппаратураны, электромедициналық аппаратураны қоса алғанда, медицинада, хирургияда, стомотологияда немесе мал дәрiгерлiгiнде қолданылатын аспаптар мен құралдар, өзгелерi және көздiң қарашығын зерттеуге арналған аспаптар:
– электродиагностикалық аппаратурасы (функционалды диагностикалық зерттеулерге арналған немесе физиологиялық параметрлердi бақылауға арналған аппаратураны қоса алғанда):
9018 11
– – электрокардиографтар
CTH немесе VAC 40%
9018 12
– –ультрадыбысты сканерлеуге арналған аппаратура
CTH немесе VAC 40%
9018 13
– – магниттiк-резонанстық томографтар
CTH немесе VAC 40%
9018 14
– – сцинтиграфиялық аппаратура
CTH немесе VAC 40%
9018 19
– – өзгесі
CTH немесе VAC 40%
9018 20
– ультракүлгiн немесе инфрақызыл сәулелердi пайдалану үшiн негiзделген аппаратура
CTH
– шприцтер, инелер, катетерлер және ұқсас құралдар
9018 31
– – инесi бар немесе инесiз шприцтер
CTH немесе VAC 40%
9018 32
– – металл түтікті инелер және жік салуға арналған инелер
CTH немесе VAC 40%
9018 39
– – өзгелері
CTH немесе VAC 40%
– стоматологиялық аспаптар мен құрылғылар, өзгелерi
9018 41
– –өзге де стаматологиялық құрал-жабдықтармен бір негізге біріктірілген не біріктірілмеген бор машиналар
CTH немесе VAC 40%
9018 49
– – өзгелері
CTH немесе VAC 40%
9018 50
– офтальмологиялық аспаптар мен құрылғылар, өзгелерi
CTH немесе VAC 40%
9018 90
– аспаптар мен жабдықтар, өзгелерi
CTH немесе VAC 40%
9019
Механикалық терапияға арналған құрылғылар; массаждық аппараттар; қабілеттерді анықтауға арналған психологиялық тестілерге арналған аппаратура; озонмен, оттегімен және аэрозольмен емдеуге, қолдан тыныс алдыруға арналған аппаратура немесе өзге де терапевтік тыныс алу аппаратурасы:
9019 10
– механикалық терапияға арналған аппаратура; массаждық аппараттар; кәсiптiк жарамдылығын психологиялық тексеруге арналған аппаратура
CTH немесе VAC 40%

9017
Инструменты для черчения, разметки или математических расчетов (например, чертежные машины, пантографы, транспортиры, чертежные наборы, логарифмические линейки, дисковые калькуляторы); инструменты ручные для измерения линейных размеров (например, измерительные стержни и рулетки, микрометры, кронциркули), в другом месте данной группы не поименованные или не включенные:
9017 10
– столы и машины чертежные, автоматические или неавтоматические
CTH
9017 20
– инструменты для черчения, разметки или математических расчетов, прочие
CTH
9017 30
– микрометры, кронциркули, штангенциркули и калибры
CTH или VAC 40%
9017 80
– инструменты прочие
CTH или VAC 40%
9017 90
– части и принадлежности
CTH
9018
Приборы и устройства, применяемые в медицине, хирургии, стоматологии или ветеринарии, включая сцинтиграфическую аппаратуру, аппаратура электромедицинская прочая и приборы для исследования зрения:
– аппаратура электродиагностическая (включая аппаратуру для функциональных диагностических исследований или для контроля физиологических параметров):
9018 11
– – электрокардиографы
CTH или VAC 40%
9018 12
– – аппаратура ультразвукового сканирования
CTH или VAC 40%
9018 13
– – магнитно-резонансные томографы
CTH или VAC 40%
9018 14
– – сцинтиграфическая аппаратура
CTH или VAC 40%
9018 19
– – прочая
CTH или VAC 40%
9018 20
– аппаратура, основанная на использовании ультрафиолетового или инфракрасного излучения
CTH
– шприцы, иглы, катетеры, канюли и аналогичные инструменты:
9018 31
– – шприцы, с иглами или без игл
CTH или VAC 40%
9018 32
– – иглы трубчатые металлические и иглы для наложения швов
CTH или VAC 40%
9018 39
– – прочие
CTH или VAC 40%
– приборы и устройства стоматологические, прочие:
9018 41
– – бормашины, совмещенные или не совмещенные на едином основании с прочим стоматологическим оборудованием
CTH или VAC 40%
9018 49
– – прочие
CTH или VAC 40%
9018 50
– инструменты и устройства офтальмологические, прочие
CTH или VAC 40%
9018 90
– инструменты и оборудование, прочие
CTH или VAC 40%
9019
Устройства для механотерапии; аппараты массажные; аппаратура для психологических тестов для определения способностей; аппаратура для озоновой, кислородной и аэрозольной терапии, искусственного дыхания или прочая терапевтическая дыхательная аппаратура:
9019 10
– устройства для механотерапии; аппараты массажные; аппаратура для психологических тестов для определения способностей
CTH или VAC 40%

9019 20
– озонмен, оттегiмен және аэрозольмен және аэрозольмен емдеуге, қолдан тыныс алдыруға арналған аппаратура немесе өзге де терапевтiк тыныс алу аппаратурасы
CTH немесе VAC 40%
9020
Механикалық тетiктерi мен ауыстырмалы сүзгiлерi жоқ қорғау маскаларынан басқа, өзге де тыныс алу жабдықтары және газ маскалары:
9020 00
Механикалық тетiктерi мен ауыстырмалы сүзгiлерi жоқ қорғау маскаларынан басқа, өзге де тыныс алу жабдықтары және газ маскалары:
CTH
9021
Балдақтарды, хирургиялық белдіктерді және бандаждарды қоса алғанда, бейімделген ортопедиялық құралдар; сынықтарды емдеуге арналған шиналар және өзге де бейімделген құралдар; жасанды дене мүшелері; есту аппараттары мен жетілмеген органды немесе оның кемістігін өтеу үшін өзімен алып жүретін немесе денеге салынатын өзге де аппараттар:
9021 10
– ортопедиялыққа немесе сынықтарды емдеуге арналған құралдар
CTH немесе VAC 40%
– жасанды тiстер және стоматологиялық бiрiктiргiш бөлшектерi
9021 21
– –жасанды тicтep
CTH немесе VAC 40%
9021 29
– – өзгелері
CTH немесе VAC 40%
– жасанды дене мүшелерi, өзгелерi
9021 31
– – жасанды буындар
CTH немесе VAC 40%
9021 39
– – өзгелері
CTH немесе VAC 40%
9021 40
– есту аппараттары, бөліктері мен жабдықтарынан басқа
CTH немесе VAC 40%
9021 50
– бөлiктер мен керек-жарақтардан басқа, жүрек ширатқыштар
CTH немесе VAC 40%
9021 90
– өзгелері
CTH немесе VAC 40%
9022
Рентгенографиялық немесе радиотерапевтік аппаратураны, рентгендік түтіктерді және өзге де рентгендік сәулелену генераторларын, кернеуі жоғары генераторларды, өзгеру қалқандары мен пульттерін, экрандарды, тексеруге немесе емдеуге арналған үстелдерді, креслоларды қоса алғанда, рентгендік, альфа–, бета– немесе гамма– сәулелендіруді пайдалануға негізделген, медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе ветеринариялық пайдалануға арналған немесе арналмаған аппаратура:
– рентгенографиялық немесе радиотерапевтік аппаратураны қоса алғанда, рентгендік сәулелендіруді пайдалануға негізделген, медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе ветеринариялық пайдалануға арналған немесе арналмаған аппаратура
9022 12
– – компьютерлік томографтар
CTH немесе VAC 40%
9022 13
– – стоматологияда пайдалану үшiн, өзгелері
CTH немесе VAC 40%
9022 14
– – медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе ветеринариялық пайдалану үшiн өзгесі
CTH немесе VAC 40%
9022 19
– – басқа да пайдалануға арналған
CTH немесе VAC 40%
– рентгенографиялық немесе радиотерапевтік аппаратураны қоса алғанда, рентгендiк альфа-,бета- немесе гамма-сәулеленудi пайдалануға негiзделген, медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе малдәрiгерлiк пайдалану үшiн арналған немесе арналмаған аппаратура:

9019 20
– аппаратура для озоновой, кислородной и аэрозольной терапии, искусственного дыхания или прочая терапевтическая дыхательная аппаратура
CTH или VAC 40%
9020
Оборудование дыхательное прочее и газовые маски, кроме защитных масок без механических деталей и сменных фильтров
9020 00
Оборудование дыхательное прочее и газовые маски, кроме защитных масок без механических деталей и сменных фильтров
CTH
9021
Приспособления ортопедические, включая костыли, хирургические ремни и бандажи; шины и прочие приспособления для лечения переломов; части тела искусственные; аппараты слуховые и прочие приспособления, которые носятся на себе, с собой или имплантируются в тело для компенсации дефекта органа или его неработоспособности:
9021 10
– приспособления ортопедические или для лечения переломов
CTH или VAC 40%
– зубы искусственные и стоматологические соединительные детали:
9021 21
– – зубы искусственные
CTH или VAC 40%
9021 29
– – прочие
CTH или VAC 40%
– части тела искусственные прочие:
9021 31
– – суставы искусственные
CTH или VAC 40%
9021 39
– – прочие
CTH или VAC 40%
9021 40
– аппараты слуховые, кроме частей и принадлежностей
CTH или VAC 40%
9021 50
– кардиостимуляторы, кроме частей и принадлежностей
CTH или VAC 40%
9021 90
– прочие
CTH или VAC 40%
9022
Аппаратура, основанная на использовании рентгеновского, альфа-, бета- или гамма-излучения, предназначенная или не предназначенная для медицинского, хирургического, стоматологического или ветеринарного использования, включая аппаратуру рентгенографическую или радиотерапевтическую, рентгеновские трубки и прочие генераторы рентгеновского излучения, генераторы высокого напряжения, щиты и пульты управления, экраны, столы, кресла и аналогичные изделия для обследования или лечения:
– аппаратура, основанная на использовании рентгеновского излучения, предназначенная или не предназначенная для медицинского, хирургического, стоматологического или ветеринарного использования, включая аппаратуру рентгенографическую или радиотерапевтическую:
9022 12
– – компьютерные томографы
CTH или VAC 40%
9022 13
– – для использования в стоматологии, прочая
CTH или VAC 40%
9022 14
– – для медицинского, хирургического или ветеринарного использования, прочая
CTH или VAC 40%
9022 19
– – для другого использования
CTH или VAC 40%
– аппаратура, основанная на использовании альфа-, бета- или гамма-излучения, предназначенная или не предназначенная для медицинского, хирургического, стоматологического или ветеринарного использования, включая аппаратуру рентгенографическую или радиотерапевтическую:

9022 21
– – медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе малдәрiгерлiк пайдалану үшiн арналған аппаратура
CTH немесе VAC 40%
9022 29
– – басқа да пайдалануға арналған
CTH немесе VAC 40%
9022 30
– рентгендiк түтіктер
CTH немесе VAC 40%
9022 90
– бөлiктер мен керек-жарақтарды қоса алғанда, өзгесi
CTH немесе VAC 40%
9023
Көрсету мақсатына арналған (мысалы, үйрету немесе экспонаттау кезiнде), басқадай пайдалануға жарамсыз аспаптар, аппаратуралар және модельдер:
9023 00
Көрсету мақсатына арналған (мысалы, үйрету немесе экспонаттау кезiнде), басқадай пайдалануға жарамсыз аспаптар, аппаратуралар және модельдер:
CTH
9024
Материалдардың (мысалы, металдар, ағаш, тоқыма материалдары, қағаздар, пластмассалар) қаттылығын, берiктiгiн, созылуын және қысылуын, икемдiлiгiн немесе басқа да механикалық қасиеттерiн сынауға арналған машиналар мен аспаптар:
9024 10
– металдарды сынауға арналған машиналар мен қондырғылар
CTH немесе VAC 40%
9024 80
– өзге де машиналар мен қондырғылар
CTH немесе VAC 40%
9024 90
– бөліктер мен керек-жарақтар
CTH немесе VAC 40%
9025
Жазатын қондырғылары бар немесе жазатын қондырғылары жоқ, сұйыққа батырған кезде жұмыс істейтін ареометрлер мен ұқсас аспаптар, термометрлер, пирометрлер, барометрлер, гигрометрлер және психрометрлер, және осы аспаптардың кез келген комбинациялары:
– басқа аспаптармен бiрiкпеген термометрлер мен пирометрлер
9025 11
– – тікелей есептейтін, сұйықтай
CTH немесе VAC 40%
9025 19
– – өзгелері
CTH немесе VAC 40%
9025 80
– өзге де құралдар
CTH немесе VAC 40%
9025 90
– бөліктер мен керек-жарақтар
CTH немесе VAC 40%
9026
9014, 9015, 9028 немесе 9032 тауарлық позициясының аспаптары мен аппаратурасынан тыс, сұйықтар немесе газдардың шығынын, деңгейін, қысымын немесе өзге де өзгермелі сипаттамаларын өлшеуге немесе бақылауға арналған аспаптар немесе аппаратуралар (мысалы, шығынды өлшегіштер, деңгейді көрсеткіштер, монометрлер, жылу өлшегіштер):
9026 10
– сұйықтардың шығынын немесе деңгейiн өлшеуге немесе бақылауға арналған
CTH немесе VAC 40%
9026 20
– қысымды өлшеуге немесе бақылауға арналған
CTH немесе VAC 40%
9026 80
– аспаптар немесе аппаратура, өзгелері
CTH немесе VAC 40%
9026 90
– бөліктер мен керек-жарақтар
CTH немесе VAC 40%
9027
Физикалық немесе химиялық талдауға арналған аспаптар мен аппаратура (мысалы, поляриметрлер, рефрактометрлер, спектрометрлер, газ және түтін талдағыштар); тұтқырлығын, кеуектілігін, кеңейтілуін, бетінің созылуын немесе осындайларды өлшеуге немесе бақылауға арналған аспаптар мен аппаратуралар; жылудың, дыбыстың немесе жарықтың мөлшерін өлшеуге немесе бақылауға арналған аспаптар мен аппараттар (экспонометрлерді қоса алғанда); микротомдар:

9022 21
– – аппаратура для медицинского, хирургического, стоматологического или ветеринарного использования
CTH или VAC 40%
9022 29
– – для другого использования
CTH или VAC 40%
9022 30
– трубки рентгеновские
CTH или VAC 40%
9022 90
– прочая, включая части и принадлежности
CTH или VAC 40%
9023
Приборы, аппаратура и модели, предназначенные для демонстрационных целей (например, при обучении или экспонировании), не пригодные для другого использования:
9023 00
Приборы, аппаратура и модели, предназначенные для демонстрационных целей (например, при обучении или экспонировании), не пригодные для другого использования:
CTH
9024
Машины и устройства для испытания на твердость, прочность, сжатие, упругость или другие механические свойства материалов (например, металлов, древесины, текстильных материалов, бумаги, пластмасс):
9024 10
– машины и устройства для испытания металлов
CTH или VAC 40%
9024 80
– машины и устройства прочие
CTH или VAC 40%
9024 90
– части и принадлежности
CTH или VAC 40%
9025
Ареометры и аналогичные приборы, действующие при погружении в жидкость, термометры, пирометры, барометры, гигрометры и психрометры, с записывающим устройством или без записывающего устройства, и любые комбинации этих приборов:
– термометры и пирометры, не объединенные с другими приборами:
9025 11
– – жидкостные, прямого считывания
CTH или VAC 40%
9025 19
– – прочие
CTH или VAC 40%
9025 80
– приборы прочие
CTH или VAC 40%
9025 90
– части и принадлежности
CTH или VAC 40%
9026
Приборы и аппаратура для измерения или контроля расхода, уровня, давления или других переменных характеристик жидкостей или газов (например, расходомеры, указатели уровня, манометры, тепломеры), кроме приборов и аппаратуры товарной позиции 9014, 9015, 9028 или 9032:
9026 10
– для измерения или контроля расхода или уровня жидкостей
CTH или VAC 40%
9026 20
– для измерения или контроля давления
CTH или VAC 40%
9026 80
– приборы или аппаратура, прочие
CTH или VAC 40%
9026 90
– части и принадлежности
CTH или VAC 40%
9027
Приборы и аппаратура для физического или химического анализа (например, поляриметры, рефрактометры, спектрометры, газо- или дымоанализаторы); приборы и аппаратура для измерения или контроля вязкости, пористости, расширения, поверхностного натяжения или аналогичные; приборы и аппаратура для измерения или контроля количества тепла, звука или света (включая экспонометры); микротомы:

9027 10
–газ бен бу талдағыштар
CTH немесе VAC 40%
9027 20
– электрофорезге арналған хроматографтар мен аспаптар
CTH немесе VAC 40%
9027 30
– оптикалық сәулелендiру әсерiне негiзделген спектрометрлер, спектрофотометрлер және спектрографтар (ультракүлгiн, спектрдiң көрiнетiн бөлігі, инфрақызыл)
CTH немесе VAC 40%
9027 50
– оптикалық сәулелендiру әсерiне негiзделген аспаптар мен аппаратура (ультракүлгiн, спектрдің көрiнетiн бөлігi, инфрақызыл), өзгелері
CTH немесе VAC 40%
9027 80
– өзге де аспаптар мен аппаратура
CTH немесе VAC 40%
9027 90
– микротомдар; бөлшектер мен керек-жарақтар
CTH немесе VAC 40%
9028
Калибрлеушiлердi қоса алғанда, газды, сұйықты немесе электр энергиясын беру немесе өндiру есептеуiштерi
9028 10
– газ есептеуіштерi
CTH немесе VAC 40%
9028 20
– сұйықтық есептеуiштерi
CTH немесе VAC 40%
9028 30
– электр қуатын есептеуіштер
CTH немесе VAC 40%
9028 90
– бөліктер мен керек-жарақтар
CTH немесе VAC 40%
9029
Айналымын есептейтін есептеуіштер, өнімнің мөлшерін есептейтін есептеуіштер, таксометрлер, өткен аралықты, мильмен өлшейтін есептеуіштер, қадам өлшеуіштер және ұқсас аспаптар; 9014 немесе 9015-тауарлық позициясының аспаптары мен құралдарынан басқа спидометрлер мен тахометрлер; стробоскоптар:
9029 10
– айналымын есептейтiн есептеуiштер, өнiмнiң мөлшерiн есептейтiн есептеуiштер, таксометрлер, мильде өткен аралықты өлшейтiн есептеуiштер, қадам өлшеуiштер және ұқсас апаптар
CTH немесе VAC 40%
9029 20
– спидометрлер және тахометрлер; стробоскоптар
CTH немесе VAC 40%
9029 90
– бөліктер мен керек-жарақтар
CTH немесе VAC 40%
9030
9028 тауарлық позициясының өлшеу аспаптарынан басқа, электрдiң шамаларын өлшеуге немесе бақылауға арналған осциллоскоптар, спектp талдағыштары, өзге де аспаптар мен аппаратуралар; альфа-, бетта-, гамма-, ренттендiк, ғарыштық немесе өзге де иондаушы сәулелерді аңғару мен өлшеуге арналған аспаптар мен аппаратуралар
9030 10
– иондаушы сәулелердi аңғарумен өлшеуге арналған аспаптар мен аппаратуралар
CTH немесе VAC 40%
9030 20
– осциллоскоптар мен осциллографтар
CTH немесе VAC 40%
– кернеудi, тоқ күшiн, кедергiнi немесе қуатты өлшеуге немесе бақылауға арналған аспаптар мен аппаратуралар, өзгелері:
9030 31
– – жазатын құрылғылары жоқ әмбебап аспаптары
CTH немесе VAC 40%
9030 32
– – жазатын құрылғылары бар әмбебап аспаптары
CTH немесе VAC 40%
9030 33
– – өзге де жазатын құрылғылар
CTH немесе VAC 40%
9030 39
– –өзге де жазатын құрылғылары жоқ
CTH немесе VAC 40%
9030 40
– арнайы телекоммуникациялар үшiн арналған аспаптар мен аппаратура, өзгелері (мысалы, айқасқан кедергiлердiң, күшейткiш коэффиценттердiң, бұрмалау коэффициенттердiң, псофометрлердiң өлшеуiштерi):
CTH немесе VAC 40%
– өзге де аспаптар мен аппаратура

9027 10
– газо- или дымоанализаторы
CTH или VAC 40%
9027 20
– хроматографы и приборы для электрофореза
CTH или VAC 40%
9027 30
– спектрометры, спектрофотометры и спектрографы, основанные на действии оптического излучения (ультрафиолетового, видимой части спектра, инфракрасного)
CTH или VAC 40%
9027 50
– приборы и аппаратура, основанные на действии оптического излучения (ультрафиолетового, видимой части спектра, инфракрасного), прочие
CTH или VAC 40%
9027 80
– приборы и аппаратура прочие
CTH или VAC 40%
9027 90
– микротомы; части и принадлежности
CTH или VAC 40%
9028
Счетчики подачи или производства газа, жидкости или электроэнергии, включая калибрующие:
9028 10
– счетчики газа
CTH или VAC 40%
9028 20
– счетчики жидкости
CTH или VAC 40%
9028 30
– счетчики электроэнергии
CTH или VAC 40%
9028 90
– части и принадлежности
CTH или VAC 40%
9029
Счетчики числа оборотов, счетчики количества продукции, таксометры, счетчики пройденного расстояния в милях, шагомеры и аналогичные приборы; спидометры и тахометры, кроме приборов и инструментов товарной позиции 9014 или 9015; стробоскопы:
9029 10
– счетчики числа оборотов, счетчики количества продукции, таксометры, счетчики пройденного расстояния в милях, шагомеры и аналогичные приборы
CTH или VAC 40%
9029 20
– спидометры и тахометры; стробоскопы
CTH или VAC 40%
9029 90
– части и принадлежности
CTH или VAC 40%
9030
Осциллоскопы, анализаторы спектра, прочие приборы и аппаратура для измерения или контроля электрических величин, кроме измерительных приборов товарной позиции 9028; приборы и аппаратура для обнаружения или измерения альфа-, бета-, гамма-, рентгеновского, космического или прочих ионизирующих излучений:
9030 10
– приборы и аппаратура для обнаружения или измерения ионизирующих излучений
CTH или VAC 40%
9030 20
– осциллоскопы и осциллографы
CTH или VAC 40%
– приборы и аппаратура для измерения или контроля напряжения, силы тока, сопротивления или мощности, прочие:
9030 31
– – приборы измерительные универсальные без записывающего устройства
CTH или VAC 40%
9030 32
– – приборы измерительные универсальные с записывающим устройством
CTH или VAC 40%
9030 33
– – без записывающего устройства, прочие
CTH или VAC 40%
9030 39
– – с записывающим устройством, прочие
CTH или VAC 40%
9030 40
– приборы и аппаратура, специально предназначенные для телекоммуникаций, прочие (например, измерители перекрестных помех, коэффициентов усиления, коэффициентов искажения, псофометры)
CTH или VAC 40%
– приборы и аппаратура прочие:

9030 82
– –жартылай өткiзгiш тілімшелерді өлшеуге немесе аспаптарды тексеруге арналған
CTH немесе VAC 40%
9030 84
– – жазатын құрылғылары бар, өзгелері
CTH немесе VAC 40%
9030 89
– – өзгелері
CTH немесе VAC 40%
9030 90
– бөліктер мен керек-жарақтар
CTH немесе VAC 40%
9031
Аталған топтың басқа жерінде аталмаған немесе енгiзiлмеген өлшеуге немесе бақылауға арналған аспаптар, қондырғылар және машиналар; профильдiк проекторлар:
9031 10
– механикалық бөлшектерге арналған баланстық машиналар
CTH немесе VAC 40%
9031 20
– сынақ стендтерi
CTH немесе VAC 40%
– оптикалық аспаптар мен өзге де қондырғылар
9031 41
– – жартылай өткiзгiш аспаптарының өндiрiсiнде пайдаланылатын, жартылай өткiзгiш пластиналарды тексеруге арналған немесе фотомаскаларды немесе фотошаблондарды тексеруге арналған
CTH немесе VAC 40%
9031 49
– – өзгелері
CTH немесе VAC 40%
9031 80
– аспаптар, қондырғылар және өзге де машиналар
CTH немесе VAC 40%
9031 90
– бөліктер мен керек-жарақтар
CTH немесе VAC 40%
9032
Автоматты реттеу немесе басқаруға арналған аспаптар мен қондырғылар:
9032 10
– термостаттар
CTH немесе VAC 40%
9032 20
– маностаттар
CTH немесе VAC 40%
– өзге де аспаптар мен қондырғылар
9032 81
– – гидравликалық немесе пневматикалық
CTH немесе VAC 40%
9032 89
– – өзгелері
CTH немесе VAC 40%
9032 90
– бөліктер мен керек-жарақтар
CTH немесе VAC 40%
9033
90-топтағы машиналарға, аспаптарға, құралдарға немесе аппаратураға бөлшектер мен керек-жарақтар (осы топтың басқа жерінде аталмаған немесе енгiзiлмеген)
9033 00
90-топтағы машиналарға, аспаптарға, құралдарға немесе аппаратураға бөлшектер мен керек-жарақтар (осы топтың басқа жерінде аталмаған немесе енгiзiлмеген)
CTH немесе VAC 40%
9101
Қымбат бағалы металдардан немесе қымбат бағалы металл жалатылған металдардан дайындалған корпусы бар секунд өлшегіштердi қоса алғанда, тағуға немесе өзiмен бipгe алып жүруге арналған қол, қалта немесе өзге де сағаттар:
– электр арқылы iске қосылатын, орнатылған секунд өлшегіші бар немесе жоқ қол сағаттары
9101 11
– – механикалық индикациясымен ғана
CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
9101 19
– – өзгелері

9030 82
– – для измерений или проверки полупроводниковых пластин или приборов
CTH или VAC 40%
9030 84
– – с записывающими устройствами, прочие
CTH или VAC 40%
9030 89
– – прочие
CTH или VAC 40%
9030 90
– части и принадлежности
CTH или VAC 40%
9031
Измерительные или контрольные приборы, устройства и машины, в другом месте данной группы не поименованные или не включенные; проекторы профильные:
9031 10
– машины балансировочные для механических частей
CTH или VAC 40%
9031 20
– стенды испытательные
CTH или VAC 40%
– оптические приборы и устройства прочие:
9031 41
– – для проверки полупроводниковых пластин или устройств или для проверки фотомасок или фотошаблонов, используемых в производстве полупроводниковых приборов
CTH или VAC 40%
9031 49
– – прочие
CTH или VAC 40%
9031 80
– приборы, устройства и машины прочие
CTH или VAC 40%
9031 90
– части и принадлежности
CTH или VAC 40%
9032
Приборы и устройства для автоматического регулирования или управления:
9032 10
– термостаты
CTH или VAC 40%
9032 20
– маностаты
CTH или VAC 40%
– приборы и устройства прочие:
9032 81
– – гидравлические или пневматические
CTH или VAC 40%
9032 89
– – прочие
CTH или VAC 40%
9032 90
– части и принадлежности:
CTH или VAC 40%
9033
Части и принадлежности (в другом месте данной группы не поименованные или не включенные) к машинам, приборам, инструментам или аппаратуре группы 90
9033 00
Части и принадлежности (в другом месте данной группы не поименованные или не включенные) к машинам, приборам, инструментам или аппаратуре группы 90
CTH или VAC 40%
9101
Часы наручные, карманные и прочие, предназначенные для ношения на себе или с собой, включая секундомеры, с корпусом, изготовленным из драгоценного металла или металла, плакированного драгоценным металлом:
– часы наручные, приводимые в действие электричеством, имеющие или не имеющие встроенного секундомера:
9101 11
– – только с механической индикацией
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%
9101 19
– – прочие

CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
–орнатылған секунд өлшегіші бар немесе жоқ өзге де қол сағаттары
9101 21
– –автоматты түрде жүргізілетін
CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
9101 29
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– өзгелері:
9101 91
– – электр арқылы iске қосылатын
CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды

CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%
– часы наручные прочие, имеющие или не имеющие встроенного секундомера:
9101 21
– – с автоматическим подзаводом
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%
9101 29
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%
– прочие:
9101 91
– – приводимые в действие электричеством
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%

9101 99
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
91 топ
Барлық түрдегі сағаттар және олардың бөлшектері
9102
9101 тауарлық позициясының сағаттары мен секунд өлшегіштерінен басқа, секунд өлшегіштердi қоса алғанда, тағуға немесе өзiмен бiрге алып жүруге арналған қол, қалта немесе өзге де сағаттар;
– электр арқылы iске қосылатын, орнатылған секунд өлшегіші бар немесе жоқ қол сағаттары
9102 11
– – механикалық индикациясымен ғана
CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды

9101 99
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%
Группа 91
Часы всех видов и их части
9102
Часы наручные, карманные и прочие, предназначенные для ношения на себе или с собой, включая секундомеры, кроме часов и секундомеров товарной позиции 9101:
– часы наручные, приводимые в действие электричеством, имеющие или не имеющие встроенного секундомера:
9102 11
– – только с механической индикацией
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%

9102 91
– – электр арқылы iске қосылатын
CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
9102 99
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
9103
9104 тауарлық позициясының сағаттарынан басқа, тағуға немесе өзiмен бiрге алып жүруге арналған, сағаттарға арналған сағат тетiктерiмен, тағуға немесе өзiмен бiрге алып жүруге арналмаған сағаттар:
9103 10
– электр арқылы iске қосылатын
CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
9103 90
– өзгелері
CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
9104
Аспап тақталарында орнатылатын сағаттар, және жерде жүретiн көлiк құралдарына, ұшу аппараттарына, ғарыш аппараттарына немесе кемелерге арналған ұқсас сағаттар
9104 00
Аспап тақталарында орнатылатын сағаттар, және жерде жүретiн көлiк құралдарына, ұшу аппараттарына, ғарыш аппараттарына немесе кемелерге арналған ұқсас сағаттар
CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
9105
Тағуға немесе өзiмен бiрге алып жүруге арналмаған сағаттар; өзгелері
– оятқыш сағаттар:
9105 11
– – электр арқылы iске қосылатын
CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
9105 19
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
–қабырғаға ілуге арналған сағаттар
9105 21
– – электр арқылы iске қосылатын
CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
9105 29
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
– өзгелері:
9105 91
– – электр арқылы iске қосылатын
CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
9105 99
– – өзгелері
CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
9106
Тәулiк уақыттарын тiркеуге арналған аппаратура және қандай да біp тәсiлмен уақыт аралықтарын өлшеуге, тiркеуге немесе индикациялауға арналған кез келген сағаттық тетiгi немесe синхронды қозғалтқыш бар аппаратура (мысалы, уақыт тiркегіштері, уақытты жазу құрылғылары):
9106 10
– уақыт тіркегіштері, уақытты жазу қондырғылары
CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
9106 90
– өзгелері
CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды
9107
Кез келген түрдегi сағаттық тетігi бар немесе синхрондық қозғалтқышы бар уақытты ажыратып-қосқыштар
9107 00
Кез келген түрдегi сағаттық тетігi бар немесе синхрондық қозғалтқышы бар уақытты ажыратып-қосқыштар
CTH, бұл ретте 91 тараудан шықпайтын материалдардың құны 40%-дан аспайды

9102 91
– – приводимые в действие электричеством
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%
9102 99
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%
9103
Часы, не предназначенные для ношения на себе или с собой, с часовыми механизмами для часов, предназначенных для ношения на себе или с собой, кроме часов товарной позиции 9104:
9103 10
– приводимые в действие электричеством
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%
9103 90
– прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%
9104
Часы, устанавливаемые на приборных досках, и аналогичные часы для наземных транспортных средств, летательных аппаратов, космических аппаратов или судов:
9104 00
Часы, устанавливаемые на приборных досках, и аналогичные часы для наземных транспортных средств, летательных аппаратов, космических аппаратов или судов:
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%
9105
Часы, не предназначенные для ношения на себе или с собой, прочие:
– будильники:
9105 11
– – приводимые в действие электричеством
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%
9105 19
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%
– часы настенные:
9105 21
– – приводимые в действие электричеством
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%
9105 29
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%
– прочие:
9105 91
– – приводимые в действие электричеством
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%
9105 99
– – прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%
9106
Аппаратура для регистрации времени суток и аппаратура для измерения, регистрации или индикации каким-либо способом интервалов времени, с любым часовым механизмом или синхронным двигателем (например, регистраторы времени, устройства записи времени):
9106 10
– регистраторы времени; устройства записи времени
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%
9106 90
– прочие
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%
9107
Временные переключатели с часовым механизмом любого вида или с синхронным двигателем
9107 00
Временные переключатели с часовым механизмом любого вида или с синхронным двигателем
CTH, но стоимость непроисходящих материалов из Главы 91 не превышает 40%

9202 10
– ысқы:
CTH
9202 90
– өзгелері
CTH
[9203]
[9204]
9205
Жәрмеңкелік органдар мен механикалық шарманкаларды қоспағанда, өзге де рухани музыка аспаптары (мысалы, кларнеттер, трубалар, волынкалар):
9205 10
– "мысты" рухани аспаптар
CTH
9205 90
– өзгелері
CTH
9206
Соқпалы музыка аспаптары (мысалы, барабандар, ксилофондар, табақтар, кастаньеттер, маракастар)
9206 00
Соқпалы музыка аспаптары (мысалы, барабандар, ксилофондар, табақтар, кастаньеттер, маракастар)
CTH
9207
Оларда дыбыс электр тәсiлiмен орындалуы немесе күшейтiлуi тиiстi музыкалық аспаптар (мысалы, органдар, гитаралар, аккордеондар):
9207 10
– аккордеондардан басқа, клавишалық аспаптар
CTH
9207 90
– өзгелері
CTH
9208
Аталған топтың басқа жерде айтылмаған және немесе енгiзiлмеген өзге де музыкалық қобдишалар, жәрмеңкелік органдар, механикалық шарманкалар, механикалық сазды құстар, музыкалық аралар және музыка аспаптары; барлық түрдегi манкалар; өзге де ысқырықтар, горндар және үрмелi белгi бepу асаптары:
9208 10
– музыкалық сандықшалар
CTH
9208 90
– өзгелері
CTH
9209
Музыка аспаптарының бөлiктepi (мысалы, музыкалық қобдишаларға арналған тетiктep) мен керек-жарақтары (мысалы, карталар, дискiлер және механикалық аспаптарға арналған бiлiкшелер); метрономдар, камертондар, барлық түрдегi жоғарғы дыбысы белгiленген түтiктер:
9209 30
– музыка аспаптарының iшектерi
CTH
– өзгелері:
9209 91
– – фортепианоның бөлшектерi мен керек-жарақтары
CTH
9209 92
– – 9202 тауарлық позициясының музыка аспаптарының бөлшектерi мен керек-жарақтары
CTH
9209 94
– – 9207 тауарлық позициясының музыка аспаптарының бөлшектерi мен керек-жарақтары
CTH
9209 99
– – өзгелері
CTH
93 топ
Қару-жарақтар мен оқ-дәрілер; олардың бөлшектері мен керек-жарақтары
9301
9307 тауарлық позициясының револьверлерден, тапаншалардан және қарулардан басқа, әскери үлгідегі қарулар
9301 10
– мынадай артиллериялық қаруы (мысалы, зеңбіректер, гаубицалар және минометтер):
CTH
9301 20
– зымырандық іске қосу қондырғылары; отты қарулар; гpaнатометтар; торпеда аппараттары және ұқсас iске қосу қондырғылары
CTH
9301 90
– өзгесі
CTH
9302
9303 немесе 9304 тауарлық позициясына енгiзiлетiндерден басқа, револьверлер мен тапаншалар
9302 00
9303 немесе 9304 тауарлық позициясына енгiзiлетiндерден басқа, револьверлер мен тапаншалар
CTH
9303
Өзге де атыс қаруы және жарылғыш заттар, зарядтың пайдалану арқылы жұмыс iстейтiн оқ-қарулар (мысалы, спорттық мылтықтар және винтовкалар, ауызынан оқталатын атыс қаруы, тек белгi беру зымырандарын iске қосуға арналған, ракетницалар мен өзгеде құрылғылар, бос патрондармен атуға арналған тапаншалар мен револьверлер, жануарларды "iзгiлiкті" өлтiруге арналған ырғып шығатын сырығы бар тапаншалар, линеметтер):

9202 10
– смычковые
CTH
9202 90
– прочие
CTH
[9203]
[9204]
9205
Инструменты музыкальные духовые (например, клавишные органы с трубами, аккордеоны, кларнеты, трубы, волынки), кроме ярмарочных органов и механических шарманок:
9205 10
– инструменты духовые "медные"
CTH
9205 90
– прочие
CTH
9206
Инструменты музыкальные ударные (например, барабаны, ксилофоны, тарелки, кастаньеты, маракасы)
9206 00
Инструменты музыкальные ударные (например, барабаны, ксилофоны, тарелки, кастаньеты, маракасы)
CTH
9207
Музыкальные инструменты, у которых звук производится или должен быть усилен электрическим способом (например, органы, гитары, аккордеоны):
9207 10
– инструменты клавишные, кроме аккордеонов
CTH
9207 90
– прочие
CTH
9208
Шкатулки музыкальные, органы ярмарочные, шарманки механические, птицы поющие механические, пилы музыкальные и инструменты музыкальные, в другом месте данной группы не поименованные или не включенные, прочие; манки всех видов; свистки, горны и духовые сигнальные инструменты прочие:
9208 10
– шкатулки музыкальные
CTH
9208 90
– прочие
CTH
9209
Части (например, механизмы для музыкальных шкатулок) и принадлежности музыкальных инструментов (например, карты, диски и валики для механических инструментов); метрономы, камертоны и трубы с фиксированной высотой звука всех видов:
9209 30
– струны музыкальных инструментов
CTH
– прочие:
9209 91
– – части и принадлежности фортепиано
CTH
9209 92
– – части и принадлежности музыкальных инструментов товарной позиции 9202
CTH
9209 94
– – части и принадлежности музыкальных инструментов товарной позиции 9207
CTH
9209 99
– – прочие
CTH
Группа 93
Оружие и боеприпасы; их части и принадлежности
9301
Оружие военного образца, кроме револьверов, пистолетов и оружия товарной позиции 9307:
9301 10
– оружие артиллерийское (например, пушки, гаубицы и минометы)
CTH
9301 20
– ракетные пусковые установки; огнеметы; гранатометы; торпедные аппараты и аналогичные пусковые установки
CTH
9301 90
– прочее
CTH
9302
Револьверы и пистолеты, кроме входящих в товарную позицию 9303 или 9304
9302 00
Револьверы и пистолеты, кроме входящих в товарную позицию 9303 или 9304
CTH
9303
Оружие огнестрельное прочее и аналогичные устройства, действующие посредством использования заряда взрывчатого вещества (например, спортивные ружья и винтовки, огнестрельное оружие, заряжаемое с дула, ракетницы и прочие устройства для пуска только сигнальных ракет, пистолеты и револьверы для стрельбы холостыми патронами, пистолеты с выскакивающим стержнем для "гуманного" забоя животных, линеметы):

9303 10
– ауызынан оқталатын, атыс қаруы
CTH
9303 20
– тегiс және кесiмдi ұңғысы бар қиыстырылғандарды қоса алғанда спорттық мылтықтар, аңшылық немесе нысана, өзгелер бойынша атуға арналған қарулар, өзгелерде:
CTH
9303 30
–спорттық винтовкалар, аңшылық немесе нысана, өзгелер бойынша атуға арналған қару
CTH
9303 90
– өзгелері
CTH
9304
9307 тауарлық позициясында көрсетiлгендерден басқа, өзге де қару (мысалы, серiппелi, пневматикалық немесе газ мылтығы және пистолеттер, жуан таяқтар)
9304 00
9307 тауарлық позициясында көрсетiлгендерден басқа, өзге де қару (мысалы, серiппелi, пневматикалық немесе газ мылтығы және пистолеттер, жуан таяқтар)
CTH
9305
9301-9304 тауарлық позицияларындағы бұйымдардың бөлшектepi мен керек-жарақтары:
9305 10
– револьверлердiң немесе пистолеттердiң
CTH
9305 20
– 9303 тауарлық позициясының мылтықтары және винтовкалары:
CTH
– өзгелері:
9305 91
– – 9301 тауарлық позициясының әскери нұсқадағы қару-жарағына арналған
CTH
9305 99
– – өзгелері
CTH
9306
Әскери қимылдарды жүргiзуге арналған бомбалар, гранаттар, торпедалар, миналар, зымырандар және ұқсас заттар; патрондарға арналған бытыраларды және тығындарды қоса алғанда, патрондар, өзге де оқ-дәрiлер, снарядтар, олардың бөлiктерi:
– мынадай тегіс стволды қару-жарақтарға арналған патрондар; пневматикалық қару-жарақтарға арналған оқтар:
9306 21
– – патрондар
CTH
9306 29
– – өзгелері
CTH
9306 30
– өзге де патрондар және олардың бөлшектері
CTH
9306 90
– өзгелері
CTH
9307
Семсерлер, қылыштар, сапылаp, найзалap, сүңгілер және ұқсас қару-жарақтар, атап айтылған қару-жарақтардың бөлшектері, олардың қынаптары мен қаптары
9307 00
Семсерлер, қылыштар, сапылаp, найзалap, сүңгілер және ұқсас қару-жарақтар, атап айтылған қару-жарақтардың бөлшектері, олардың қынаптары мен қаптары
CTH
94 топ
Жиһаз; төсек керек-жарақтары, матрастар, матрастық негіздері, диван жастықтары және ұқсас жиһаздық керек-жарақтары; басқа жерде аталмаған немесе енгізілмеген шамдар мен жарықтандыру жабдықтары; жарықтық маңдайша жазулар, аты немесе атауы немесе мекен-жайы көрсетілген жарықтық табличкалар және ұқсас бұйымдар;жиналмалы құрылыс конструкциялары
9401
Төсектерге өзгеретiн немесе өзгермейтiн, отыруға арналған жиhаз (9402 тауарлық позициясында көрсетiлгендерден басқа) және оның бөлiктерi:
9401 10
– әуе көлік құралдарында пайдаланылатын үлгідегі орындықтар
CTH
9401 20
– моторлы көлiк құралдарында пайдаланылатын үлгiдегi орындықтар
CTH
9401 30
– айналмалы қондырғылардың биiктiгін реттейтiн отыруға арналған жиhаз
CTH
9401 40
– саяжайды немесе серуендiктi қоспағанда, төсекке өзгеретiн, отыруға арналған жиhаз
CTH
– қамыстан, шыбықтардан, бамбуктан немесе ұқсас материалдардан жасалған отыруға арналған жиhаз

9303 10
– оружие огнестрельное, заряжаемое с дула
CTH
9303 20
– ружья спортивные, охотничьи или для стрельбы по мишеням, прочие, включая комбинированные с гладкими и нарезными стволами:
CTH
9303 30
– винтовки спортивные, охотничьи или для стрельбы по мишеням, прочие
CTH
9303 90
– прочие
CTH
9304
Оружие прочее (например, пружинные, пневматические или газовые ружья и пистолеты, дубинки), кроме указанного в товарной позиции 9307
9304 00
Оружие прочее (например, пружинные, пневматические или газовые ружья и пистолеты, дубинки), кроме указанного в товарной позиции 9307
CTH
9305
Части и принадлежности изделий товарных позиций 9301 – 9304:
9305 10
– револьверов или пистолетов
CTH
9305 20
– ружей или винтовок товарной позиции 9303
CTH
– прочие:
9305 91
– – оружия военного образца товарной позиции 9301
CTH
9305 99
– – прочие
CTH
9306
Бомбы, гранаты, торпеды, мины, ракеты и аналогичные средства для ведения боевых действий, их части; патроны, прочие боеприпасы, снаряды и их части, включая дробь и пыжи для патронов:
– патроны для гладкоствольного оружия и их части; пульки для пневматического оружия:
9306 21
– – патроны
CTH
9306 29
– – прочие
CTH
9306 30
– патроны прочие и их части
CTH
9306 90
– прочие
CTH
9307
Мечи, сабли, шпаги, палаши, штыки, пики и аналогичное оружие, части перечисленного оружия, ножны и чехлы к нему
9307 00
Мечи, сабли, шпаги, палаши, штыки, пики и аналогичное оружие, части перечисленного оружия, ножны и чехлы к нему
CTH
Группа 94
Мебель; постельные принадлежности, матрацы, основы матрацные, диванные подушки и аналогичные набивные принадлежности мебели; лампы и осветительное оборудование, в другом месте не поименованные или не включенные; световые вывески, световые таблички с именем или названием, или адресом и аналогичные изделия; сборные строительные конструкции
9401
Мебель для сидения (кроме указанной в товарной позиции 9402), трансформируемая или не трансформируемая в кровати, и ее части:
9401 10
– сиденья типа используемых в средствах воздушного транспорта
CTH
9401 20
– сиденья типа используемых в моторных транспортных средствах
CTH
9401 30
– мебель для сидения вращающаяся с регулирующими высоту приспособлениями
CTH
9401 40
– мебель для сидения, кроме дачной или походной, трансформируемая в кровати
CTH
– мебель для сидения из тростника, ивы, бамбука или аналогичных материалов:

9503
Үш дөңгелектi велосипедтер, самокаттар, педальдi автомобильдер және дөңгелектері бар ұқсас ойыншықтар; қуыршақтарға арналған арбалар; қуыршақтар; өзге де ойыншықтар; кiшiрейтiп көрсететiн көлемдегi ("масштабта") модельдер және iске қосылған немесе iске қосылмаған, ойын-сауыққа арналған ұқсас модельдер; барлық түрдегi бас қатырғыштар:
9503 00
Үш дөңгелектi велосипедтер, самокаттар, педальдi автомобильдер және дөңгелектері бар ұқсас ойыншықтар; қуыршақтарға арналған арбалар; қуыршақтар; өзге де ойыншықтар; кiшiрейтiп көрсететiн көлемдегi ("масштабта") модельдер және iске қосылған немесе iске қосылмаған, ойын-сауыққа арналған ұқсас модельдер; барлық түрдегi бас қатырғыштар:
CTH
9504
Пинбол, бильярд ойындарына арналған үстелдердi, казино ойынына арналған арнаулы үстелдердi және кегель банға арналған автоматтандырылған жабдықты қоса алғанда, ойын-сауыққа арналған тауарлар, үстелдi немесе бөлмелi ойындар:
9504 20
– бильярдтың басқа түрлеріне арналған бұйымдар мен керек-жарақтар
CTH
9504 30
– боулингке арналған жабдықтардан басқа, тиындармен, банкноттармен, банктік карточкалармен, жетон немесе ұқсас бұйымдармен іске қосылатын өзге де ойындар
CTH
9504 40
– ойын карталары
CTH
9504 50
– 9504 30 қосалқы позициясында көрсетілгендерден басқа, бейне ойындарына арналған консольдер және бейне ойындарына арналған жабдық
CTH
9504 90
– өзгелері
CTH
9505
Сиқырлар мен әзiлдердi көpceтуге арналған заттарды қоса алғанда, мерекелерге, карнавалдарға арналған бұйымдар немесе көңiл көтеруге арналған өзге де бұйымдар
9505 10
– жаңа жылғы және рождестволық мейрамдарға арналған тауарлар
CTH
9505 90
– өзгелері
CTH
9506
Аталған топтың басқа жерiнде аталмаған немесе енгiзiлмеген, жалпы дене шынықтырумен, гимнастикамен, жеңiл атлетикамен, өзге де спорт түрлерімен немесе ашық ауада ойнауға арналған (үстел теннисiн қоса алғанда) шұғылдануға арналған немесе ашық ауада ойындарға арналған мүкәммал мен жабдықтары; жүзу бассейндерi және балаларға арналған бассейндер:
– шаңғылар және шаңғы спортымен шұғылдануға арналған өзге де мүкәммал
9506 11
– – шаңғылар
CTH
9506 12
– – шаңғы бекітпелері
CTH
9506 19
– – өзгелері
CTH
– су шаңғылары, серфингке және виндсерфингке арналған тақтайлар, өзге де су спорты түрлерiмен шұғылдануға арналған мүкәммал:
9506 21
– – виндсерфингке арналған тақтайлар
CTH
9506 29
– – өзгелері
CTH
–гольфқа арналған клюшкалар және гольф ойындарына арналған өзге де керек-жарақтар:
9506 31
– –клюшкалар, жинақтар
CTH
9506 32
– – доптар
CTH
9506 39
– – өзгелері
CTH
9506 40
–үстелдi тенниске арналған мүкәммал мeн жабдықтар
CTH
– тенниске, бадминтонға арналған ракеткалар немесе iшектерiмен немесе iшексiз ұқсас ракеткалар:

9503
Трехколесные велосипеды, самокаты, педальные автомобили и аналогичные игрушки на колесах; коляски для кукол; куклы; прочие игрушки; модели в уменьшенном размере ("в масштабе") и аналогичные модели для развлечений, действующие или недействующие; головоломки всех видов:
9503 00
Трехколесные велосипеды, самокаты, педальные автомобили и аналогичные игрушки на колесах; коляски для кукол; куклы; прочие игрушки; модели в уменьшенном размере ("в масштабе") и аналогичные модели для развлечений, действующие или недействующие; головоломки всех видов:
CTH
9504
Консоли и оборудование для видеоигр, товары для развлечений, настольные или комнатные игры, включая столы для игры в пинбол, бильярд, специальные столы для игр в казино и автоматическое оборудование для боулинга:
9504 20
– изделия и принадлежности для всех разновидностей бильярда
CTH
9504 30
– игры прочие, приводимые в действие монетами, банкнотами, банковскими карточками, жетонами или аналогичными средствами оплаты, кроме автоматического оборудования для боулинга
CTH
9504 40
– карты игральные
CTH
9504 50
– консоли для видеоигр и оборудование для видеоигр, кроме указанных в субпозиции 9504 30
CTH
9504 90
– прочие
CTH
9505
Изделия для праздников, карнавалов или прочие изделия для увеселения, включая предметы для показа фокусов и шуток:
9505 10
– товары для новогодних и рождественских праздников
CTH
9505 90
– прочие
CTH
9506
Инвентарь и оборудование для занятий общей физкультурой, гимнастикой, легкой атлетикой, прочими видами спорта (включая настольный теннис) или для игр на открытом воздухе, в другом месте данной группы не поименованные или не включенные; бассейны плавательные и бассейны для детей:
– лыжи и прочий инвентарь для занятий лыжным спортом:
9506 11
– – лыжи
CTH
9506 12
– – крепления для лыж
CTH
9506 19
– – прочие
CTH
– лыжи водные, доски для серфинга и виндсерфинга, инвентарь для занятий водными видами спорта прочий:
9506 21
– – доски для виндсерфинга
CTH
9506 29
– – прочие
CTH
– клюшки для гольфа и принадлежности для игры в гольф прочие:
9506 31
– – клюшки, комплекты
CTH
9506 32
– – мячи
CTH
9506 39
– – прочие
CTH
9506 40
– инвентарь и оборудование для настольного тенниса
CTH
– ракетки для тенниса, бадминтона или аналогичные ракетки со струнами или без струн:

9506 51
– – iшегiмен немесе iшексiз, тенниске арналған ракеткалар
CTH
9506 59
– – өзгелері
CTH
– гольфқа және үстел теннисіне арналған шариктердің басқа да доптар
9506 61
– – тенниске арналған доптар
CTH
9506 62
– – үрлемелi доптар
CTH
9506 69
– – өзгелері
CTH
9506 70
– бекiтiлген конькилерi бар коньки бәтеңкелерiн қоса алғанда, мұз конькилерi мен ролик конькилерi
CTH
– өзгелері:
9506 91
– – жалпы дене шынықтырумен, гимнастикамен немесе атлетикамен шұғылдануға арналған мүкәммал мен жабдықтар
CTH
9506 99
– – өзгелері
CTH
9507
Балық аулау қармақтары, қармақ бауды пайдалану арқылы балық аулауға арналған күршектермен басқа да құралдар; балық аулау торлары, көбелек аулайтын торлар және осындай торлар; құс пiшіндерi түрiндегi алдауыштар (9208 немесе 9705 тауарлық позициясында көрсетiлгендерден басқа) және аңшылық пен нысана атуға арналған басқа да керек-жарақтар:
9507 10
– балық аулау қармақтары
CTH
9507 20
– қармақ баулары бар немесе қармақ бауларсыз, балық аулау күршектерi:
CTH
9507 30
– бауларсыз, балық аулайтын күршектер
CTH
9507 90
– өзгелері
CTH
9508
Әткеншектер, алтыбақандар, тирлер және өзге де аттракциондар; жылжымалы цирктер және жылжымалы айуанханалар; жылжымалы театрлар
9508 10
– жылжымалы цирктер және жылжымалы айуанханалар
CTH
9508 90
– өзгелері
CTH
96 топ
Әртүрлі дайын бұйымдар
9601
Өңделген және кесу үшiн жарамды пiл сүйегi, сүйек, тасбақаның тас қабығы, мүйiз, бұғының мүйiзi, кұралдар, маржандар, жануарлардан алынатын өзге де материалдар және осы материалдардан жасалған бұйымдар (қалыпқа келтiру жолымен алынған бұйымдарды қоса алғанда):
9601 10
– өңделген пiл сүйегi және одан жасалған бұйымдар
CTH
9601 90
– өзгелері
CTH
9602
Кесу үшін жарамды, өсімдіктен немесе минералдан шыққан өңделген материалдар, және олардан жасалған бұйымдар; балауыздан, cтeapиннан, табиғи шайырлардан немесе табиғи каучуктан немесе модельді пасталардан жасалған қалыпқа келтірілген немесе оюланған бұйымдар, және басқа жерде аталмаған немесе енгізілмеген, өзге де қалыпқа келтірілген немесе оюланған бұйымдар; өңделген, қатпаған желатин (3503-тауарлық позициясының желатиннен басқа) және қатпаған желатиннен жасалған бұйымдар
9602 00
Кесу үшін жарамды, өсімдіктен немесе минералдан шыққан өңделген материалдар, және олардан жасалған бұйымдар; балауыздан, cтeapиннан, табиғи шайырлардан немесе табиғи каучуктан немесе модельді пасталардан жасалған қалыпқа келтірілген немесе оюланған бұйымдар, және басқа жерде аталмаған немесе енгізілмеген, өзге де қалыпқа келтірілген немесе оюланған бұйымдар; өңделген, қатпаған желатин (3503-тауарлық позициясының желатиннен басқа) және қатпаған желатиннен жасалған бұйымдар
CTH

9506 51
– – ракетки для тенниса, со струнами или без струн
CTH
9506 59
– – прочие
CTH
– мячи, кроме мячей для гольфа и шариков для настольного тенниса:
9506 61
– – мячи для тенниса
CTH
9506 62
– – мячи надувные
CTH
9506 69
– – прочие
CTH
9506 70
– ледовые коньки и роликовые коньки, включая конькобежные ботинки с прикрепленными коньками
CTH
– прочие:
9506 91
– – инвентарь и оборудование для занятий общей физкультурой, гимнастикой или атлетикой
CTH
9506 99
– – прочие
CTH
9507
Удочки рыболовные, крючки рыболовные и прочие снасти для рыбной ловли с использованием лесы; сачки для рыб, сачки для бабочек и аналогичные сачки; приманки в виде муляжей птиц (кроме указанных в товарной позиции 9208 или 9705) и аналогичные принадлежности для охоты или стрельбы:
9507 10
– удочки рыболовные
CTH
9507 20
– крючки рыболовные, с поводками или без поводков
CTH
9507 30
– катушки с леской для рыбной ловли
CTH
9507 90
– прочие
CTH
9508
Карусели, качели, тиры и прочие аттракционы; цирки передвижные и зверинцы передвижные; театры передвижные:
9508 10
– цирки передвижные и зверинцы передвижные
CTH
9508 90
– прочие
CTH
Группа 96
Разные готовые изделия
9601
Обработанные и пригодные для резьбы кость слоновая, кость, панцирь черепахи, рог, рога оленьи, кораллы, перламутр, прочие материалы животного происхождения и изделия из этих материалов (включая изделия, полученные путем формовки):
9601 10
– кость слоновая обработанная и изделия из нее
CTH
9601 90
– прочие
CTH
9602
Обработанные материалы растительного или минерального происхождения, пригодные для резьбы, и изделия из них; изделия формованные или резные из воска, стеарина, натуральных смол или натурального каучука или модельных паст, и прочие формованные или резные изделия, в другом месте не поименованные или не включенные; желатин обработанный, неотвержденный (кроме желатина товарной позиции 3503) и изделия из неотвержденного желатина
9602 00
Обработанные материалы растительного или минерального происхождения, пригодные для резьбы, и изделия из них; изделия формованные или резные из воска, стеарина, натуральных смол или натурального каучука или модельных паст, и прочие формованные или резные изделия, в другом месте не поименованные или не включенные; желатин обработанный, неотвержденный (кроме желатина товарной позиции 3503) и изделия из неотвержденного желатина
CTH

9603
Сыпырғыштар, шөткелер (тетіктердің, аспаптардың немесе көлiк құралдардың бөлiктерi болып табылатын шөткелерді қоса алғанда), едендi жинауға арналған қозғалтқышсыз механикалық қол шөткелері, швабралар және шаңды қағуға арналған қауырсыннан жасалған сыпырғылар; сыпырғыштарды немесе шөтке бұйымдарын жасау үшiн дайындалған түйіндер мен будалар; сырлауға арналған жастықшалар мен бiлiкшелер; резеңкелi швабрлар (ылғалды алуға арналған резеңкелi бiлiкшелерден басқа):
9603 10
– шыбықтардан немесе басқа да табиғи материалдардан жасалған, бiрiктiрiп байланған, сабымен немесе сабы жоқ сыпырғыштар мен шөткелер
CTH
– тіс шөткелері, қырынуға арналған жаққыштар, шашқа арналған шөткелер тырнаққа арналған шөткелер, кiрпiкке арналған шөткелері және оның iшiнде құралдардың (аспаптардың) бөлшектерi болып табылатын, жеке пайдаланыстағы өзге де шөткелер:
9603 21
– – тiс протездерiне арналған шөткелерді қоса алғанда, тiс шөткелері
CTH
9603 29
– – өзгелері
CTH
9603 30
– безендiру қылқаламдары, жазуға арналған қылқаламдар және косметиканы жағуға арналған өзге де қылқаламдар
CTH
9603 40
– бояуларды, темперлердi, лактарды жағуға арналған қылқаламдар немесе ұқсас қылқаламдар (9603 30 қосалқы позициясында көрсетiлгендерден басқа); бояуға арналған сылақ жастықшалары мен білікшелері:
CTH
9603 50
– тетіктің, аспаптардың немесе көлiк құралдардың бөлiктерi болып табылатын шөткелер, өзгелерi:
CTH
9603 90
– өзгелері
CTH
9604
Елеуіштер мен қол електерi
9604 00
Елеуіштер мен қол електерi
CTH
9605
Жеке гигиена үшiн пайдаланылатын, тiгуге немесе киімдер мен аяқ-киiмдердi тазалауға арналған жол жиынтықтары
9605 00
Жеке гигиена үшiн пайдаланылатын, тiгуге немесе киімдер мен аяқ-киiмдердi тазалауға арналған жол жиынтықтары
CTH
9606
Түймелер, батырмалар, түймелеу-iлмектерi, түймелеуге арналған қалыптар және осы бұйымдардың өзге де бөлiктepi; түймелерге арналған дайындамалар
9606 10
– батырмалар, түймелеу-iлмектерi және олардың бөлiктерi
CTH
– түймелер:
9606 21
– – тоқыма жабындысы бар, пластмассадан жасалғандар
CTH
9606 22
– – тоқыма жабындысы жоқ, қымбат емес бағалы металлдан
CTH
9606 29
– – өзгелері
CTH
9606 30
– түймелерге арналған қалыптар және түймелердiң өзге де бөлiктерi; түймелерге арналған дайындамалар
CTH
9607
Сыдырма-түймелерi мен олардың бөлiктерi
– сыдырма-түймелерi:
9607 11
– – қымбат бағалы емес металдардан жасалған тiстерi бар
CTH
9607 19
– – өзгелері
CTH
9607 20
– бөліктер
CTH
9608
Шариктi қаламсаптар; фетрден және кеуектiлiк материалдардан жасалған ұшы бар қаламсаптар мен маркерлер; сия қаламсаптары, стилографтар мен өзге де қаламсаптар; көшiргiш қауырсындары; итеретiн немесе сырғыйтын стерженi бар қаламдар; қауырсындарға арналған ұстағыштар; 9609 тауарлық позициясының бұйымдарынан басқа, жоғарыда айтылған бұйымдардың бөлшектерi (қақпақтар және қысқыштарды қоса алғанда):

9603
Метлы, щетки (включая щетки, являющиеся частями механизмов, приборов или транспортных средств), щетки ручные механические без двигателей для уборки полов, швабры и метелки из перьев для смахивания пыли; узлы и пучки, подготовленные для изготовления метел или щеточных изделий; подушечки и валики малярные для краски; резиновые швабры (кроме резиновых валиков для удаления влаги):
9603 10
– метлы и щетки, состоящие из веток или других растительных материалов, связанных вместе, с рукоятками или без рукояток
CTH
– щетки зубные, помазки для бритья, щетки для волос, щеточки для ногтей, щеточки для ресниц и прочие щеточки индивидуального пользования, в том числе являющиеся частями приспособлений (приборов):
9603 21
– – щетки зубные, включая щетки для зубных протезов
CTH
9603 29
– – прочие
CTH
9603 30
– кисти художественные, кисточки для письма и аналогичные кисточки для нанесения косметики
CTH
9603 40
– кисти для нанесения красок, темперы, лаков или аналогичные кисти (кроме указанных в субпозиции 9603 30); подушечки и валики малярные для краски
CTH
9603 50
– щетки, являющиеся частями механизмов, приборов или транспортных средств, прочие
CTH
9603 90
– прочие
CTH
9604
Сита и решета ручные
9604 00
Сита и решета ручные
CTH
9605
Наборы дорожные, используемые для личной гигиены, шитья или для чистки одежды или обуви
9605 00
Наборы дорожные, используемые для личной гигиены, шитья или для чистки одежды или обуви
CTH
9606
Пуговицы, кнопки, застежки-защелки, формы для пуговиц и прочие части этих изделий; заготовки для пуговиц:
9606 10
– кнопки, застежки-защелки и их части
CTH
– пуговицы:
9606 21
– – пластмассовые, без текстильного покрытия
CTH
9606 22
– – из недрагоценного металла, без текстильного покрытия
CTH
9606 29
– – прочие
CTH
9606 30
– формы для пуговиц и прочие части пуговиц; заготовки для пуговиц
CTH
9607
Застежки-молнии и их части:
– застежки-молнии:
9607 11
– – с зубцами из недрагоценного металла
CTH
9607 19
– – прочие
CTH
9607 20
– части
CTH
9608
Ручки шариковые; ручки и маркеры с наконечником из фетра и прочих пористых материалов; авторучки чернильные, стилографы и ручки прочие; перья копировальные; карандаши с выталкиваемым или скользящим стержнем; держатели для перьев, держатели для карандашей и аналогичные держатели; части (включая колпачки и зажимы) изделий, перечисленных выше, кроме изделий товарной позиции 9609:

9608 10
– шариктi қаламсаптар
CTH
9608 20
– фетрден және өзге де кеуектiлiк материалдардан жасалған ұшы бар қаламсаптар мен маркерлер
CTH
9608 30
– сия қаламсаптар, стилографтар және өзге де қаламсаптар:
CTH
9608 40
– итеретiн немесе сырғитын стерженi бap қаламдар
CTH
9608 50
– бiр немесе одан артық бұйымдардан тұратын, жоғарыда келтiрiлген қосалқы позицияларда көрсетiлген жиындар
CTH
9608 60
– шариктi қаламсаптарға арналған, шариктi ұшынан және сия балоннан тұратын стержендер
CTH
– өзгелері:
9608 91
– – қаламсаптарға арналған қауырсындар және қауырсынды ұстағыштар
CTH
9608 99
– – өзгелері
CTH
9609
Жай қаламдар (9608 тауарлық позициясында көрсетiлгендерден басқа), түрлi-түстi қаламдар, қаламдардың грифельдерi, пастелдер, көмiр қаламдары, жазуға немесе сурет салуға арналған борлар және тiгiншiлерге арналған борлар:
9609 10
– қатты қабықтағы грифельдерi бар, жай және түрлi-түстi қаламдар
CTH
9609 20
– қара немесе түрлi-түстi, қарындаштардың грифельдерi
CTH
9609 90
– өзгелері
CTH
9610
Жақтаудағы немесе жақтаусыз, жазуға немесе сурет салуға арналған грифельмен жазатын тақта
9610 00
Жақтаудағы немесе жақтаусыз, жазуға немесе сурет салуға арналған грифельмен жазатын тақта
CTH
9611
Күндердi белгiлеуге, белгi қоюға немесе нөмiрлеуге арналған мөрлер және қол жұмыстарына арналған, ұқсас құрылғылар (басуға немесе этикеткалар салуға арналған құрылғыларды қоса алғанда); қол компостерлерi, жинақталған қол верстаткалары және сондай верстаткаларды құрайтын, баспа қол жинақтамалары
9611 00
Күндердi белгiлеуге, белгi қоюға немесе нөмiрлеуге арналған мөрлер және қол жұмыстарына арналған, ұқсас құрылғылар (басуға немесе этикеткалар салуға арналған құрылғыларды қоса алғанда); қол компостерлерi, жинақталған қол верстаткалары және сондай верстаткаларды құрайтын, баспа қол жинақтамалары
CTH
9612
Сия сіңірілген немесе өзге де тәсілмен өңделген, белгіні қоюға арналған, орауыштарда, кассеталарда немесе оларсыз жазу машинкаларына арналған таспалар немесе ұқсас таспалар; сия сіңірілген немесе сіңірілмеген, қорапшада немесе қорапшасыз, мөр жастықшалары:
9612 10
– таспалар
CTH
9612 20
– штепсельді жастықтар
CTH
9613
Механикалық немесе электрлік оттықтарды қоса алғанда, темекі оттықтары және өзге де оттықтар және олардың бөліктері, шақпақ тастар мен білтелерді қоспағанда:
9613 10
– қайта толтыруға жарамайтын, газды қалталық оттықтар
CTH
9613 20
– қайта толтырылатын, газды қалталық оттықтар
CTH
9613 80
– өзге оттықтар
CTH
9613 90
– бөліктер
CTH
9614
Шылым түтікшелерi (тостаған тәріздi бөлшектерiн қоса алғанда), сигарларға немесе темекiге арналған мүштектер, және олардың бөлшектepi:

9608 10
– ручки шариковые
CTH
9608 20
– ручки и маркеры с наконечником из фетра и прочих пористых материалов
CTH
9608 30
– авторучки чернильные, стилографы и ручки прочие
CTH
9608 40
– карандаши с выталкиваемым или скользящим стержнем
CTH
9608 50
– наборы, состоящие из двух или более изделий, указанных в вышеприведенных субпозициях
CTH
9608 60
– стержни для шариковых ручек, состоящие из шарикового наконечника и чернильного баллончика
CTH
– прочие:
9608 91
– – перья для ручек и перьевые насадки
CTH
9608 99
– – прочие
CTH
9609
Карандаши простые (кроме указанных в товарной позиции 9608), карандаши цветные, грифели карандашей, пастели, карандаши угольные, мелки для письма или рисования и мелки для портных:
9609 10
– карандаши простые и цветные, с грифелями в твердой оболочке
CTH
9609 20
– грифели карандашей, черные или цветные
CTH
9609 90
– прочие
CTH
9610
Доски грифельные для письма или рисования, в рамах или без рам
9610 00
Доски грифельные для письма или рисования, в рамах или без рам
CTH
9611
Штемпели для датирования, опечатывания или нумераторы, и аналогичные приспособления (включая устройства для печатания или тиснения этикеток), предназначенные для ручной работы; компостеры ручные, верстатки ручные наборные и комплекты ручные печатные, включающие в себя такие верстатки
9611 00
Штемпели для датирования, опечатывания или нумераторы, и аналогичные приспособления (включая устройства для печатания или тиснения этикеток), предназначенные для ручной работы; компостеры ручные, верстатки ручные наборные и комплекты ручные печатные, включающие в себя такие верстатки
CTH
9612
Ленты для пишущих машинок или аналогичные ленты, пропитанные чернилами или обработанные иным способом, предназначенные для получения отпечатков, в катушках, кассетах или без них; подушки штемпельные, пропитанные или не пропитанные чернилами, в коробках или без коробок:
9612 10
– ленты
CTH
9612 20
– подушки штемпельные
CTH
9613
Зажигалки сигаретные и прочие зажигалки, включая механические или электрические, и части к ним, кроме кремней и фитилей:
9613 10
– зажигалки карманные газовые, не подлежащие повторной заправке
CTH
9613 20
– зажигалки карманные газовые, подлежащие повторной заправке
CTH
9613 80
– прочие зажигалки
CTH
9613 90
– части
CTH
9614
Трубки курительные (включая чашеобразные части), мундштуки для сигар или сигарет, и их части:

9614 00
Шылым түтікшелерi (тостаған тәріздi бөлшектерiн қоса алғанда), сигарларға немесе темекiге арналған мүштектер, және олардың бөлшектepi:
CTH
9615
Тарақтар, шашқа арналған тарақтар және ұқсас заттар; шашқа арналған түйреуiштер, бұйралауға арналған қысқыштар, 8516 тауарлық позициясында көрсетiлгендерден басқа, бигудилар мен ұқсас заттар, және олардың бөлшектерi:
–тарақтар, шашқа арналған тарақтар және ұқсас заттар:
9615 11
– – эбониттi немесе пластмассалы
CTH
9615 19
– – өзгелері
CTH
9615 90
– өзгелері
CTH
9616
Гигиеналық мақсаттарға арналған хош иiстi заттардың тозаңдатқыштар мен ұқсас тозаңдатқыштар, олардың қондырғылары мен бастиектерi; косметикалық немесе жуыну заттарды жағуға арналған мамықшалар мен жастықшалар:
9616 10
– гигиеналық мақсаттарға арналған хош иiстi заттардың тозаңдатқыштары мен ұқсас тозаңдатқыштар, олардың қондырғылары мен бастиектерi:
CTH
9616 20
– косметикалық немесе иіс заттарды жағуға арналған мамықшалар мен жастықшалар
CTH
9617
Термостар және жинақталған түрдегi өзге де вакуумдық ыдыстар; шиша колбадан басқа, олардың бөлiктерi
9617 00
Термостар және жинақталған түрдегi өзге де вакуумдық ыдыстар; шиша колбадан басқа, олардың бөлiктерi
CTH
9618
Тiгiншiлерге арналған манекендер және өзге де манекендер; манекен-автоматтар және витриналарды безендiруге арналған өзге де жылжымалы заттар
9618 00
Тiгiншiлерге арналған манекендер және өзге де манекендер; манекен-автоматтар және витриналарды безендiруге арналған өзге де жылжымалы заттар
CTH
9619
Әйелдердің гигиеналық төсеніштері және тампондары, бала жаялықтары және жөргектері және ұқсас санитариялық-гигиениялық бұйымдар:
9619 00
Әйелдердің гигиеналық төсеніштері және тампондары, бала жаялықтары және жөргектері және ұқсас санитариялық-гигиениялық бұйымдар:
CTH
97 топ
Өнер шығармалары, коллекциялық заттар және антиквариат
9701
4906 тауарлық позициясында көрсетiлген суреттерден және қолдан безендiрілген немесе декорацияланған өзге де дайын бұйымдардан басқа, толығынан қолдан жасалған картиналар, суреттер және пастельдер; коллаждар және ұқсас декоративтiк бейнелеулер:
9620 00
Жалғыз тіреулер, екітағандар, үштағандар және ұқсас бұйымдар
CTH немесе VAC 40%
9701 10
– картиналар, суреттер және пастелдер
CC
9701 90
– өзгелері
CC
9702
Гравюрлардың, эстамптардың және литографиялардың түпнұсқалары
9702 00
Гравюрлардың, эстамптардың және литографиялардың түпнұсқалары
CC
9703
Мүсiндердiң және кез келген материалдардан жасалған мүсiншелердiң түпнұсқалары
9703 00
Мүсiндердiң және кез келген материалдардан жасалған мүсiншелердiң түпнұсқалары
CC
9704
Пошта маркалары немесе мемлекеттiк баждың маркалары, пошта төлеу белгілерi, соның ішінде алғашқы өтеу күнінде төленген поша белгілері, пошталық кеңсе заттары (елтаңбалы қағаз) және пайдаланған немесе пайдаланбаған, 4907 тауарлық позициясының тауарларын қоспағанда, ұқсас заттар

9614 00
Трубки курительные (включая чашеобразные части), мундштуки для сигар или сигарет, и их части:
CTH
9615
Расчески, гребни для волос и аналогичные предметы; шпильки для волос, зажимы для завивки, бигуди и аналогичные предметы, кроме указанных в товарной позиции 8516, и их части:
– расчески, гребни для волос и аналогичные предметы:
9615 11
– – эбонитовые или пластмассовые
CTH
9615 19
– – прочие
CTH
9615 90
– прочие
CTH
9616
Распылители ароматических веществ и аналогичные распылители для гигиенических целей, их насадки и головки; пуховки и подушечки для нанесения косметических или туалетных средств:
9616 10
– распылители ароматических веществ и аналогичные распылители для гигиенических целей, их насадки и головки
CTH
9616 20
– пуховки и подушечки для нанесения косметических или туалетных средств
CTH
9617
Термосы и вакуумные сосуды прочие в собранном виде; их части, кроме стеклянных колб
9617 00
Термосы и вакуумные сосуды прочие в собранном виде; их части, кроме стеклянных колб
CTH
9618
Манекены для портных и прочие манекены; манекены-автоматы и движущиеся предметы для оформления витрин прочие
9618 00
Манекены для портных и прочие манекены; манекены-автоматы и движущиеся предметы для оформления витрин прочие
CTH
9619
Женские гигиенические прокладки и тампоны, детские пеленки и подгузники и аналогичные изделия, из любого материала:
9619 00
Женские гигиенические прокладки и тампоны, детские пеленки и подгузники и аналогичные изделия, из любого материала:
CTH
Группа 97
Произведения искусства, предметы коллекционирования и антиквариат
9701
Картины, рисунки и пастели, выполненные полностью от руки, кроме рисунков, указанных в товарной позиции 4906, и прочих готовых изделий, разрисованных или декорированных от руки; коллажи и аналогичные декоративные изображения:
962000
Моноопоры, двуноги, треноги и аналогичные изделия:
CTH или VAC 40%
9701 10
– картины, рисунки и пастели
CC
9701 90
– прочие
CC
9702
Подлинники гравюр, эстампов и литографий
9702 00
Подлинники гравюр, эстампов и литографий
CC
9703
Подлинники скульптур и статуэток из любых материалов
9703 00
Подлинники скульптур и статуэток из любых материалов
CC
9704
Марки почтовые или марки госпошлин, знаки почтовой оплаты, в том числе первого дня гашения, почтовые канцелярские принадлежности (гербовая бумага) и аналогичные предметы, использованные или неиспользованные, за исключением товаров товарной позиции 4907

9704 00
Пошта маркалары немесе мемлекеттiк баждың маркалары, пошта төлеу белгілерi, соның ішінде алғашқы өтеу күнінде төленген поша белгілері, пошталық кеңсе заттары (елтаңбалы қағаз) және пайдаланған немесе пайдаланбаған, 4907 тауарлық позициясының тауарларын қоспағанда, ұқсас заттар
CC
9705
Коллекциялар және зоология, ботаника, минерология, анатомия, тарих, археология, палеонтология, этнография немесе нумизматика жөнiндегi коллекциялау заттары

9704 00
Марки почтовые или марки госпошлин, знаки почтовой оплаты, в том числе первого дня гашения, почтовые канцелярские принадлежности (гербовая бумага) и аналогичные предметы, использованные или неиспользованные, за исключением товаров товарной позиции 4907
CC
9705
Коллекции и предметы коллекционирования по зоологии, ботанике, минералогии, анатомии, истории, археологии, палеонтологии, этнографии или нумизматике

9705 00
Коллекциялар және зоология, ботаника, минерология, анатомия, тарих, археология, палеонтология, этнография немесе нумизматика жөнiндегi коллекциялау заттары
CC
9706
Көнелiгi 100 жылдан асатын антиквариат
9706 00
Көнелiгi 100 жылдан асатын антиквариат
CC
Осымен 2019 жылғы 1 қазандағы Бір тараптан Еуразиялық экономикалық одақ пен оған мүше мемлекеттер және екінші тараптан Сингапур Республикасы арасындағы еркін сауда туралы келісімнің және Бір тараптан Еуразиялық экономикалық одақ пен оған мүше мемлекеттер және екінші тараптан Сингапур Республикасы арасындағы жан-жақты экономикалық ынтымақтастық туралы негіздемелік келісімнің қазақ тіліндегі мәтіні ағылшын тіліндегі тең түпнұсқалы мәтініне сәйкес келетінін растаймын.
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрі
А.Шаққалиев

9705 00
Коллекции и предметы коллекционирования по зоологии, ботанике, минералогии, анатомии, истории, археологии, палеонтологии, этнографии или нумизматике
CC
9706
Антиквариат возрастом более 100 лет
9706 00
Антиквариат возрастом более 100 лет
CC
Настоящим заверяю, что текст Соглашения о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами, с одной стороны, и Республикой Сингапур, с другой стороны, и Рамочного соглашения о всеобъемлющем экономическом сотрудничестве между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами, с одной стороны, и Республикой Сингапур, с другой стороны, от 1 октября 2019 года на русском языке соответствует аутентичному тексту на английском языке.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Шаккалиев