Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дипломатиялық қызмет, халықаралық шарттар және дамуға ресми көмек мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 10 қаңтардағы № 154-VIII ҚРЗ
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" 2002 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) кіріспе алып тасталсын;
2) 1-бапта:
4) тармақшадағы "дипломатиялық өкілдіктерге, халықаралық ұйымдарға және (немесе) олардың өкілдіктеріне, консулдық мекемелерге" деген сөздер "шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктеріне, халықаралық ұйымдарға және (немесе) олардың өкілдіктеріне, сондай-ақ шет мемлекеттердің консулдық мекемелеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақша "дипломатиялық қызмет органдарында" деген сөздерден кейін "және (немесе) Қазақстан Республикасынан жолдама бойынша халықаралық ұйымдарда" деген сөздермен толықтырылсын;
3) мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-баптармен толықтырылсын:
"2-1-бап. Осы Заңның негізгі мақсаттары
Дипломатиялық қызмет саласындағы құқықтық қатынастарды реттеу, сондай-ақ дипломатиялық қызметтің жұмысын ұйымдастырудың құқықтық негіздерін айқындау осы Заңның негізгі мақсаттары болып табылады.
2-2-бап. Дипломатиялық қызметтің негізгі қағидаттары
Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі мынадай негізгі қағидаттарға негізделеді:
1) заңдылық;
2) патриотизм;
3) Қазақстан Республикасы азаматтары құқықтарының, бостандықтары мен заңды мүдделерінің басымдығы;
4) Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін қорғау;
5) дипломатиялық қызмет персоналының кәсібилігі.";
4) 5-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Дипломатиялық қызмет органдарының негізгі міндеттері";
бірінші абзац "мынадай" деген сөзден кейін "негізгі" деген сөзбен толықтырылсын;
8-2) тармақшадағы "дипломатиялық өкілдіктермен, халықаралық ұйымдармен және (немесе) олардың өкілдіктерімен, сондай-ақ консулдық мекемелермен" деген сөздер "шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерімен, халықаралық ұйымдармен және (немесе) олардың өкілдіктерімен, сондай-ақ шет мемлекеттердің консулдық мекемелерімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 6-бапта:
10), 11) және 12) тармақшалар алып тасталсын;
18) тармақшадағы "дипломатиялық өкiлдiктердiң және консулдық мекемелердiң" деген сөздер "шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің, сондай-ақ шет мемлекеттердің консулдық мекемелерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
19), 23), 27-3), 27-4), 27-5), 27-6) және 27-7) тармақшалар алып тасталсын;
27-8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"27-8) мыналарды:
шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерін, халықаралық ұйымдарды және (немесе) олардың өкілдіктерін, сондай-ақ шет мемлекеттердің консулдық мекемелерін тіркеуді;
Қазақстан Республикасындағы шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдардың және (немесе) олардың өкілдіктерінің басшыларын, персоналы мүшелерін, шет мемлекеттердің консулдық мекемелерінің жұмыскерлерін аккредиттеуді жүзеге асыру;";
27-9) тармақша алып тасталсын;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дипломатической службы, международных договоров и официальной помощи развитию
Закон Республики Казахстан от 10 января 2025 года № 154-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 7 марта 2002 года "О дипломатической службе Республики Казахстан":
1) преамбулу исключить;
2) в статье 1:
в подпункте 4) слова "обслуживание дипломатических представительств, международных организаций и (или) их представительств, консульских учреждений" заменить словами "обслуживание дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, международных организаций и (или) их представительств, а также консульских учреждений иностранных государств";
подпункт 7) после слов "в органах дипломатической службы" дополнить словами "и (или) международной организации по направлению от Республики Казахстан";
3) дополнить статьями 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"Статья 2-1. Основные цели настоящего Закона
Основными целями настоящего Закона являются регулирование правовых отношений в сфере дипломатической службы, а также определение правовых основ организации деятельности дипломатической службы.
Статья 2-2. Основные принципы дипломатической службы
Дипломатическая служба Республики Казахстан основывается на следующих основных принципах:
1) законности;
2) патриотизма;
3) приоритета прав, свобод и законных интересов граждан Республики Казахстан;
4) отстаивания национальных интересов Республики Казахстан;
5) профессионализма персонала дипломатической службы.";
4) в статье 5:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Основные задачи органов дипломатической службы";
абзац первый после слова "следующие" дополнить словом "основные";
в подпункте 8-2) слова "с дипломатическими представительствами, международными организациями и (или) их представительствами, а также консульскими учреждениями" заменить словами "с дипломатическими и приравненными к ним представительствами иностранных государств, международными организациями и (или) их представительствами, а также консульскими учреждениями иностранных государств";
5) в статье 6:
подпункты 10), 11) и 12) исключить;
в подпункте 18) слова "дипломатических представительств и консульских учреждений" заменить словами "дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, а также консульских учреждений иностранных государств";
подпункты 19), 23), 27-3), 27-4), 27-5), 27-6) и 27-7) исключить;
подпункт 27-8) изложить в следующей редакции:
"27-8) осуществление:
регистрации дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, международных организаций и (или) их представительств, а также консульских учреждений иностранных государств;
аккредитации глав, членов персонала дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, международных организаций и (или) их представительств, работников консульских учреждений иностранных государств в Республике Казахстан;";
подпункт 27-9) исключить;

мынадай мазмұндағы 27-15) тармақшамен толықтырылсын:
"27-15) осы Заңның негізгі мақсаттарына, дипломатиялық қызмет органдарының негізгі міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дипломатиялық қызмет саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;";
6) 7-1-бапта:
8-тармақта:
1) тармақша ", сондай-ақ дипломатиялық поштаны жеткізу кезінде оның қауіпсіздігі мен сақталуын қамтамасыз ету жөнінде шараларды өз құзыреті шегінде қабылдайды" деген сөздермен толықтырылсын;
2), 3) және 4) тармақшалар алып тасталсын;
9-тармақтың 4) және 5) тармақшалары алып тасталсын;
7) 9-бапта:
3-тармақтағы "азаматтар алдын ала мiндеттi арнайы тексеруден өткеннен кейін" деген сөздер "арнаулы тексерудің оң нәтижелері алынғаннан кейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Халықаралық ұйымға лауазымға тағайындалғанға дейін тікелей дипломатиялық қызметте болған дипломатиялық қызмет персоналы халықаралық ұйымдағы жұмысы аяқталғаннан кейін халықаралық ұйымдағы лауазымынан босатылған күннен бастап үш ай ішінде Сыртқы істер министрлігінде атқарған лауазымынан төмен емес лауазымға конкурстық іріктеу жүргізілмей тағайындалады.
Осы тармақтың күші халықаралық ұйымға лауазымға тағайындалғанға дейін тікелей мемлекеттік саяси лауазымды атқарған адамдарға қолданылмайды.";
6-тармақтағы ", сондай-ақ мемлекеттік қызметтен теріс себептер бойынша шығарылған" деген сөздер алып тасталсын;
8) 9-1-баптың 1-тармағының екінші сөйлемі алып тасталсын;
9) 11-баптың 1-тармағының екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктері алып тасталсын;
10) 15-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Дипломатиялық қызмет органдарында дипломатиялық қызмет персоналын ротациялау жүргізіледі.";
4-тармақта:
бірінші бөліктің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының бас консулдары үшін – төрт жылдан ұзақ емес;";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы бас консулдарының үздіксіз жұмыс мерзімдерін қызмет бабында қажеттілік болған жағдайда Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі ұзартуы мүмкін.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген адамдардың үздіксіз жұмыс мерзімдерін Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі ұзартуы мүмкін, бірақ ол бір жылдан аспауға тиіс.";
7-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталары аппараттарының құрылымдық бөлімшелерінде лауазымдарды атқаратын, Парламент Палаталарының халықаралық және парламентаралық ынтымақтастығын қамтамасыз ету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын, осы құрылымдық бөлімшелерде кемінде бес жыл үздіксіз жұмыс істеген адамдарға;";

дополнить подпунктом 27-15) следующего содержания:
"27-15) разработка и утверждение нормативных правовых актов в сфере дипломатической службы в соответствии с основными целями настоящего Закона, основными задачами органов дипломатической службы и законодательством Республики Казахстан;";
6) в статье 7-1:
в пункте 8:
подпункт 1) дополнить словами ", а также принимает в пределах своей компетенции меры по обеспечению безопасности и сохранности дипломатической почты при ее доставке";
подпункты 2), 3) и 4) исключить;
подпункты 4) и 5) пункта 9 исключить;
7) в статье 9:
в пункте 3 слова "прохождения гражданами обязательной специальной проверки" заменить словами "получения положительных результатов специальной проверки";
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Персонал дипломатической службы, находившийся на дипломатической службе непосредственно до назначения на должность в международной организации, по окончании работы в международной организации назначается на должность не ниже той, которую он занимал в Министерстве иностранных дел, без проведения конкурсного отбора в течение трех месяцев со дня освобождения от должности в международной организации.
Действие настоящего пункта не распространяется на лиц, занимавших непосредственно до назначения на должность в международной организации политическую государственную должность.";
в пункте 6 слова ", а также уволенные по отрицательным мотивам с государственной службы" исключить;
8) предложение второе пункта 1 статьи 9-1 исключить;
9) части вторую, третью, четвертую и пятую пункта 1 статьи 11 исключить;
10) в статье 15:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. В органах дипломатической службы проводится ротация персонала дипломатической службы.";
в пункте 4:
подпункт 2) части первой изложить в следующей редакции:
"2) для генеральных консулов Республики Казахстан – не более четырех лет;";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Сроки непрерывной работы генеральных консулов Республики Казахстан в случае служебной необходимости могут быть продлены Министром иностранных дел Республики Казахстан.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Сроки непрерывной работы лиц, указанных в подпунктах 3) и 4) части первой настоящего пункта, могут быть продлены Министром иностранных дел Республики Казахстан, но не более чем на один год.";
пункт 7 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) на лиц, занимающих должности в структурных подразделениях аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан, осуществляющих функции по обеспечению международного и межпарламентского сотрудничества Палат Парламента, непрерывно проработавших в данных структурных подразделениях не менее пяти лет;";

11) 15-1-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі ", халықаралық" деген сөз алып тасталсын;
12) 18-баптың 1-тармағында:
1) тармақша "жұмыскерінің" деген сөзден кейін "сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін не мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылық үшін жауаптылығын қарастыру жағдайларын қоспағанда, оның" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) шет мемлекет азаматтығының болуы;";
13) 6-тараудың тақырыбы ", сондай-ақ дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге қызмет көрсету" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 24-бапта:
5-тармақтағы "заң актілеріне" деген сөздер "заңнамасына" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақтың үшінші бөлігі "ілеспе әрекеттер," деген сөздерден кейін "көрсетілетін аударма қызметтері," деген сөздермен толықтырылсын;
15) 25-баптың 8-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
16) 29-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"29-бап. Дипломатиялық қызмет персоналына ақшалай төлемдер
Дипломатиялық қызмет персоналының сирек кездесетін шет тiлдерiн бiлгенi үшiн, мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәліметтермен жұмыс істегені үшiн ақшалай төлемдерді, сондай-ақ өкiлдiк керек-жарақ құнының жыл сайынғы ақшалай төлемін Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген мөлшерлерде алуына құқығы бар.
Дипломатиялық қызмет қызметкерлерінің дипломаттық дәрежесі үшін ақшалай төлемдерді Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мөлшерлерде алуына құқығы бар.";
17) 32-1-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасынан халықаралық ұйымдарға жұмысқа жіберілген, бұрын дипломатиялық қызмет персоналы лауазымдарын атқарған лауазымды адамдар дипломатиялық қызмет персоналының осы Заңның 25, 28-баптарында көзделген және дипломаттық дәрежесі үшін төлемдерді, сондай-ақ өкілдік керек-жарақ құнының жыл сайынғы ақшалай төлемін алу бөлігінде 29-бабында белгіленген ақшалай қамтымы, кепілдіктері мен өтемақылары мәселелерінде тиісті шет мемлекеттегі шетелдік мекеменің персоналына теңестіріледі.
2. Егер Қазақстан Республикасынан халықаралық ұйымдарға жұмысқа жіберілген, бұрын дипломатиялық қызмет персоналы лауазымдарын атқарған лауазымды адамдардың халықаралық ұйымда ақшалай қамтымы, әлеуметтік, зейнетақымен және медициналық қамсыздандырылуы, сондай-ақ шет елде тұрғын үймен қамтамасыз етілуі тиісті шет мемлекеттегі шетелдік мекеменің персоналына қарағанда аз болған жағдайда, теңестірілген лауазым бойынша айырма бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
Егер халықаралық ұйымның құжаттарында жіберуші тараптың есебінен тұрғын үймен қамтамасыз ету көзделген жағдайда, теңестірілген лауазым бойынша ақшалай өтемақы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасынан халықаралық ұйымдарға жұмысқа жіберілген, бұрын дипломатиялық қызмет персоналы лауазымдарын атқарған лауазымды адамдарға ақшалай өтемақыны төлеу және айырманы өтеу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";

11) в части первой пункта 1 статьи 15-1 слово ", международным" исключить;
12) в пункте 1 статьи 18:
подпункт 1) дополнить словами ", за исключением случаев рассмотрения его ответственности за коррупционное правонарушение либо за дисциплинарный проступок, дискредитирующий государственную службу";
в подпункте 2) слова "законодательством Республики Казахстан" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) наличие гражданства иностранного государства;";
13) заголовок главы 6 дополнить словами ", а также обслуживание дипломатических и приравненных к ним представительств";
14) в статье 24:
в пункте 5 слова "законодательными актами" заменить словом "законодательством";
часть третью пункта 6 после слова "мероприятий," дополнить словами "переводческие услуги,";
15) часть вторую пункта 8 статьи 25 исключить;
16) статью 29 изложить в следующей редакции:
"Статья 29. Денежные выплаты персоналу дипломатической службы
Персонал дипломатической службы имеет право на получение денежных выплат за знание редких иностранных языков, работу со сведениями, составляющими государственные секреты, а также ежегодной денежной выплаты стоимости представительской экипировки в размерах, установленных Правительством Республики Казахстан.
Сотрудники дипломатической службы имеют право на получение денежных выплат за дипломатический ранг в размерах, установленных Правительством Республики Казахстан.";
17) пункты 1 и 2 статьи 32-1 изложить в следующей редакции:
"1. Должностные лица, направленные на работу в международные организации от Республики Казахстан, ранее занимавшие должности персонала дипломатической службы, приравниваются в вопросах денежного содержания, гарантий и компенсаций персонала дипломатической службы, предусмотренных статьями 25, 28 и установленных статьей 29 настоящего Закона в части получения выплат за дипломатический ранг, а также ежегодной денежной выплаты стоимости представительской экипировки, к персоналу загранучреждения в соответствующем иностранном государстве.
2. В случае, если денежное содержание, социальное, пенсионное и медицинское обеспечение, а также обеспечение за границей жильем должностных лиц, направленных на работу в международные организации от Республики Казахстан, ранее занимавших должности персонала дипломатической службы, в международной организации меньше, чем у персонала загранучреждения в соответствующем иностранном государстве, разница возмещается по приравненной должности за счет бюджетных средств.
В случае, если документами международной организации предусмотрено обеспечение жильем за счет направляющей стороны, денежная компенсация осуществляется по приравненной должности за счет бюджетных средств.
Порядок выплаты денежной компенсации и возмещения разницы должностным лицам, направленным на работу в международные организации от Республики Казахстан, ранее занимавшим должности персонала дипломатической службы, определяется Правительством Республики Казахстан.";

18) 6-тарау мынадай мазмұндағы 32-2-баппен толықтырылсын:
"32-2-бап. Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктеріне, халықаралық ұйымдарға және (немесе) олардың өкілдіктеріне, сондай-ақ шет мемлекеттердің консулдық мекемелеріне қызмет көрсету
Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктеріне, халықаралық ұйымдарға және (немесе) олардың өкілдіктеріне, сондай-ақ шет мемлекеттердің консулдық мекемелеріне қызмет көрсетуді дипломатиялық өкілдіктермен жұмыс жөніндегі ұйым жүзеге асырады.
Қызмет көрсету деп Қазақстан Республикасының аумағында болудың қолайлы және қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етуге бағытталған әрекеттер: ғимараттарға (үй-жайларға) кешенді қызмет көрсету және оларды жөндеу; автокөлікке қызмет көрсету үшін ғимараттарды жалға беруді қоса алғанда, бағдарламалық-ақпараттық және автокөліктік қызмет көрсету; Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен өзара іс-қимыл жасау; іс-шараларға қызмет көрсету және оларды өткізу жөніндегі ұйымдастырушылық және ілеспе әрекеттер, көрсетілетін аударма қызметтері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған өзге де әрекеттер түсініледі.".
2. "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" 2005 жылғы 30 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) кіріспе алып тасталсын;
2) 1-бапта:
5-1) тармақша алып тасталсын;
6) тармақша "құжаттарда" деген сөзден кейін "(оның ішінде ноталар немесе хаттар алмасу нысанында)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) халықаралық шарттарды электрондық басқару жүйесі – Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасуға, орындауға, өзгертуге, олардың қолданысын тоқтатуға және тоқтата тұруға байланысты жекелеген процестерді автоматтандыруға, сондай-ақ халықаралық шарттарды есепке алуға және олардың орындалуын қамтамасыз етуді мониторингтеуге арналған бірыңғай электрондық жүйе;";
3) мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-баптармен толықтырылсын:
"1-1-бап. Осы Заңның негізгі мақсаты мен міндеті
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасуға, орындауға, өзгертуге, олардың қолданысын тоқтатуға және тоқтата тұруға байланысты құқықтық қатынастарды реттеу осы Заңның негізгі мақсаты болып табылады.
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасу, орындау, өзгерту, олардың қолданысын тоқтату және тоқтата тұру тәртібін айқындау осы Заңның негізгі міндеті болып табылады.
1-2-бап. Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасудың, орындаудың, өзгертудің, олардың қолданысын тоқтатудың және тоқтата тұрудың негізгі қағидаттары
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасу, орындау, өзгерту, олардың қолданысын тоқтату және тоқтата тұру Қазақстан Республикасының Конституциясына, халықаралық құқықтың жалпыға бірдей танылған қағидаттары мен нормаларына, сол халықаралық шарттың ережелеріне, Халықаралық шарттар құқығы туралы Вена конвенциясына, осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасына сәйкес, сондай-ақ мынадай негізгі қағидаттар негізінде жүзеге асырылады:

18) главу 6 дополнить статьей 32-2 следующего содержания:
"Статья 32-2. Обслуживание дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, международных организаций и (или) их представительств, а также консульских учреждений иностранных государств, аккредитованных в Республике Казахстан
Обслуживание дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, международных организаций и (или) их представительств, а также консульских учреждений иностранных государств, аккредитованных в Республике Казахстан, осуществляется организацией по работе с дипломатическими представительствами.
Под обслуживанием понимаются действия, направленные на обеспечение благоприятных и безопасных условий пребывания на территории Республики Казахстан: комплексное обслуживание и ремонт зданий (помещений); программно-информационное и автотранспортное обслуживание, включая предоставление в аренду зданий для обслуживания автотранспорта; взаимодействие с государственными органами Республики Казахстан; организационные и сопроводительные действия по обслуживанию и проведению мероприятий, переводческие услуги, а также иные действия, не запрещенные законами Республики Казахстан.".
2. В Закон Республики Казахстан от 30 мая 2005 года "О международных договорах Республики Казахстан":
1) преамбулу исключить;
2) в статье 1:
подпункт 5-1) исключить;
подпункт 6) после слова "документах" дополнить словами "(в том числе в форме обмена нотами или письмами)";
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) электронная система управления международными договорами – единая электронная система, предназначенная для автоматизации отдельных процессов, связанных с заключением, выполнением, изменением, прекращением и приостановлением действия международных договоров Республики Казахстан, а также для учета международных договоров и мониторинга обеспечения их выполнения;";
3) дополнить статьями 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"Статья 1-1. Основные цель и задача настоящего Закона
Основной целью настоящего Закона является регулирование правовых отношений, связанных с заключением, выполнением, изменением, прекращением и приостановлением действия международных договоров Республики Казахстан.
Основной задачей настоящего Закона является определение порядка заключения, выполнения, изменения, прекращения и приостановления действия международных договоров Республики Казахстан.
Статья 1-2. Основные принципы заключения, выполнения, изменения, прекращения и приостановления действия международных договоров Республики Казахстан
Заключение, выполнение, изменение, прекращение и приостановление действия международных договоров Республики Казахстан осуществляются в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, общепризнанными принципами и нормами международного права, положениями самого международного договора, Венской конвенцией о праве международных договоров, настоящим Законом и иным законодательством Республики Казахстан, а также на основе следующих основных принципов:

1) заңдылық;
2) Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін ескеру;
3) Қазақстан Республикасы азаматтары құқықтарының, бостандықтары мен заңды мүдделерінің басымдығы;
4) еркін келісу;
5) қабылданған міндеттемелерді міндетті түрде және адал орындау.";
4) 2-1-бап алып тасталсын;
5) 2-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-2-бап. Халықаралық шарттарды жасасудың сыртқы саяси орындылығын айқындау
1. Халықаралық шартты жасасудың сыртқы саяси орындылығы туралы қорытындыны Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі халықаралық шартты жасасу тұжырымдамасын қарау нәтижелері бойынша береді.
2. Орталық мемлекеттік орган халықаралық шартты жасасу тұжырымдамасын Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі бекіткен нысан бойынша әзірлейді.
3. Осы Заңның 3-бабында белгіленген тәртіппен халықаралық шарттардың жобаларын келісу және оларға сараптама жасау Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі халықаралық шартты жасасудың сыртқы саяси орындылығы туралы оң қорытынды бергеннен кейін жүргізіледі.";
6) 2-тарау мынадай мазмұндағы 2-3-баппен толықтырылсын:
"2-3-бап. Халықаралық шарттарды электрондық басқару жүйесін пайдалану
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі халықаралық шарттарды электрондық басқару жүйесінде бастама жасалуға және орындалуға жататын халықаралық шарттармен байланысты процестердің тізбесін айқындайды.";
7) 3-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасу жоспарына енгізілген" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтың екінші бөлігінің 3) тармақшасы "ғылыми" деген сөзден кейін "құқықтық" деген сөзбен толықтырылсын.
3. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 93-баптың 2-тармағы "немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі және шет елдегі дипломатиялық қызмет органдарына бекітіп берілген мемлекеттік мүлікке қатысты Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 94-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі және шет елдегі дипломатиялық қызмет органдарына бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті иеліктен шығару Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.".
4. "Дамуға ресми көмек туралы" 2014 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-бап мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) өзіне Қазақстан Республикасының Конституциясында, осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде жүктелген өзге де функцияларды орындайды.";

1) законности;
2) учета национальных интересов Республики Казахстан;
3) приоритета прав, свобод и законных интересов граждан Республики Казахстан;
4) свободного согласия;
5) обязательного и добросовестного выполнения принятых обязательств.";
4) статью 2-1 исключить;
5) статью 2-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2-2. Определение внешнеполитической целесообразности заключения международных договоров
1. Заключение о внешнеполитической целесообразности заключения международного договора дается Министерством иностранных дел Республики Казахстан по результатам рассмотрения концепции заключения международного договора.
2. Концепция заключения международного договора разрабатывается центральным государственным органом по форме, утвержденной Министерством иностранных дел Республики Казахстан.
3. Согласование и экспертиза проектов международных договоров в порядке, установленном статьей 3 настоящего Закона, проводятся после дачи Министерством иностранных дел Республики Казахстан положительного заключения о внешнеполитической целесообразности заключения международного договора.";
6) главу 2 дополнить статьей 2-3 следующего содержания:
"Статья 2-3. Использование электронной системы управления международными договорами
Министерство иностранных дел Республики Казахстан определяет перечень связанных с международными договорами процессов, подлежащих инициированию и выполнению в электронной системе управления международными договорами.";
7) в статье 3:
в части первой пункта 1 слова ", включенные в план заключения международных договоров Республики Казахстан," исключить;
подпункт 3) части второй пункта 2 после слова "научной" дополнить словом "правовой".
3. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
1) пункт 2 статьи 93 дополнить словами ", или по решению Правительства Республики Казахстан Министерство иностранных дел Республики Казахстан в отношении государственного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан и закрепленного за органами дипломатической службы за границей";
2) статью 94 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Отчуждение государственного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан и закрепленного за органами дипломатической службы за границей, осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.".
4. В Закон Республики Казахстан от 10 декабря 2014 года "Об официальной помощи развитию":
1) статью 6 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) выполняет иные функции, возложенные на него Конституцией Республики Казахстан, настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";

2) 7-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) дамуға ресми көмек іс-шараларының жоспарын әзірлейді және бекітеді;";
2), 3), 4), 6), 8) және 9) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) дамуға ресми көмектің мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дамуға ресми көмек саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;";
2-тармақтың 2) тармақшасындағы "жобалық ұсыныстар" деген сөздер "дамуға ресми көмектің жобалық ұсыныстарын (бұдан әрі – жобалық ұсыныстар)" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 14) тармақшасының үшінші абзацын, 18) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев

2) в статье 7:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) разрабатывает и утверждает план мероприятий официальной помощи развитию;";
подпункты 2), 3), 4), 6), 8) и 9) исключить;
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в сфере официальной помощи развитию в соответствии с целями и задачами официальной помощи развитию и законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 2) пункта 2 после слов "проектные предложения" дополнить словами "официальной помощи развитию (далее – проектные предложения)".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца третьего подпункта 14), подпункта 18) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ