Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлердiң атаулары туралы
Қазақстан Республикасының ЗАҢЫ 1993 жылғы 18 қаңтар N 1888-ХII. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 1999.07.26. N 457 Заңымен. ~Z990457
Осы Заң Қазақстан Республикасындағы тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбаларын және тауар шығарылған жерлердiң атауларын қорғау мен пайдалануға байланысты туындайтын құқылық, экономикалық және ұйымдық қатынастарды реттейдi.
I БӨЛIМ
ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Қазақстан Республикасының тауар таңбаларын, қызмет
көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлерiнiң
атаулары туралы заңдары
Тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбаларын және тауар шығарылған жерлердiң атауларын қорғау мен пайдалануға байланысты туындайтын қатынастар осы Заңмен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заң актiлерiмен және нормативтiк актiлерiмен реттеледi.
2-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық Патент ведомствосы
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Патент ведомствосы (бұдан әрi - Патент ведомствосы) орталық мемлекеттiк басқару органы бола отырып, өнеркәсiптiк меншiк объектiлерiн қорғау саласындағы мемлекеттiк саясатты жүргiзедi.
2. Патент ведомствосы тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбаларын тiркеуге, тауар шығарылған жердiң атауын тiркеуге және пайдалану құқығына берiлген өтiнiмдердi қарауға қабылдайды, олар жөнiнде сараптама жұмыстарын өткiзедi, куәлiк бередi, мемлекеттiк тiзiмдер жүргiзедi, тiркелген тауар таңбалары мен тауар шығарылған жерлердiң атауларын жариялайды, осы Заңды қолдану жөнiнде түсiнiктемелер бередi, Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен Ұлттық Патент ведомствосы туралы Ережеге сәйкес басқа да мiндеттердi атқарады.
3-бап. Тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбаларын және тауар
шығарылған жерлердiң атауларын құқылық қорғау
1. Тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбаларын және тауар шығарылған жердiң атауын пайдалану құқығы Заңмен қорғалады.
2. Қазақстан Республикасында тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбаларын және тауар шығарылған жерлердiң атауларын құқылық қорғау оларды осы Заңда белгiленген тәртiппен тiркеу және куәлiк беру негiзiнде немесе Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес берiледi.
3. Тауар таңбаларын және қызмет көрсету таңбаларын құқылық қорғау шаруашылық жүргiзушi кез келген субъектiге берiлуi мүмкiн.
Шаруашылық жүргiзушi субъект өзi шығаратын барлық тауарлар (көрсететiн қызметi) үшiн бiр тауар таңбасын немесе түрлi сапалық сипаты бар әр алуан тауар түрлерi (көрсететiн қызметi) немесе тауарлар үшiн бiрнеше тауар таңбасын иелене алады.

О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров
ЗАКОН Республики Казахстан от 18 января 1993 года. Утратил силу - Законом РК от 26 июля 1999 г. N 457 ~Z990457.
Настоящий Закон регулирует правовые, экономические и организационные отношения, возникающие в связи с охраной и использованием товарных знаков, знаков обслуживания и наименований мест происхождения товаров в Республике Казахстан.
Раздел I.
Общие Положения
Статья 1. Законодательство Республики Казахстан о
товарных знаках, знаках обслуживания и
наименованиях мест происхождения товаров
Отношения, возникающие в связи с охраной и использованием товарных знаков, знаков обслуживания и наименований мест происхождения товаров, регулируются настоящим Законом, а также иными законодательными и нормативными актами Республики Казахстан.
Статья 2. Национальное Патентное ведомство
Республики Казахстан
1. Национальное Патентное ведомство Республики Казахстан (далее Патентное ведомство), являясь центральным органом государственного управления, проводит государственную политику в области охраны объектов промышленной собственности.
2. Патентное ведомство принимает к рассмотрению заявки на регистрацию товарных знаков, знаков обслуживания на регистрацию и предоставление права пользования наименованием места происхождения товара, проводит по ним экспертизу, выдает свидетельства, ведет государственные реестры, публикует зарегистрированные знаки и наименования мест происхождения товаров, дает разъяснения по применению настоящего Закона, выполняет другие функции, в соответствии с Положением о Национальном Патентном ведомстве, утвержденном правительством Республики Казахстан.
Статья 3. Правовая охрана товарных знаков, знаков
обслуживания и наименований мест происхождения
товаров
1. Право на товарный знак, знак обслуживания и использование наименования места происхождения товара охраняется Законом.
2. Правовая охрана товарных знаков, знаков обслуживания и наименований мест происхождения товаров в Республике Казахстан предоставляется на основании их регистрации и выдачи свидетельства в порядке, установленном настоящим Законом, или в силу международных договоров Республики Казахстан.
3. Правовая охрана товарных знаков и знаков обслуживания может быть предоставлена любому хозяйствующему субъекту. Хозяйствующий субъект может иметь один товарный знак для всех выпускаемых им товаров (оказываемых услуг) или несколько товарных знаков для товаров разных видов (услуг) или товаров, обладающих различными качественными характеристиками.

4. Тауар таңбалары мен қызмет көрсету таңбаларын немесе соған шектесiп кету дәрежесiне дейiн ұқсас таңбаны бiртектес тауарлар мен қызмет көрсетуге қатысты шаруашылық айналымына рұқсатсыз енгiзу ол белгiлер иесiнiң айрықша құқығын бұзу болып табылады.
4-бап. Заңда пайдаланылатын ұғымдар
"Тауар таңбасы және қызмет көрсету таңбасы" (бұдан әрi - "тауар таңбасы") - шаруашылық жүргiзушi бiр субъектiнiң тауарлары мен көрсететiн қызметiн шаруашылық жүргiзушi басқа субъектiнiң бiртектес тауарлары мен көрсететiн қызметiнен ажырату үшiн қолданылатын тiркелген сөздiк, бейнелiк, көлемдiк немесе басқа да таңба;
"Ұжымдық тауар таңбасы"- одақтың, шаруашылық қауымдастығының, концерннiң немесе өзге де бiрлестiктiң (бұдан әрi - бiрлестiк) сапасы немесе өзге де сипаттамалары бiрыңғай етiп шығарылатын немесе өткiзiлетiн тауарларды белгiлеуге арналған тауар таңбасы;
"Тауар шығарылған жер атауы" - тауардың ерекше қасиеттерi тек қана немесе негiзiнен оны шығаратын жермен (табиғи жағдайларымен немесе адам факторларымен не табиғи жағдайлары және адам факторларымен бiр мезгiлде) байланысты тауар белгiлеуге пайдаланылатын географиялық объект атауы;
"Шаруашылық жүргiзушi субъект" - шаруашылық-коммерциялық қызметтi жүзеге асыратын және тауар айналымына қатысушы болып табылатын кез келген заңды ұйым мен нақты адам.
II БӨЛIМ
ТАУАР ТАҢБАСЫН ТIРКЕУГЕ БЕРIЛЕТIН ӨТIНIМ ЖӘНЕ ТАУАР
ШЫҒАРЫЛҒАН ЖЕР АТАУЫН ПАЙДАЛАНУ ҚҰҚЫҒЫН БЕРУ
5-бап. Өтiнiм беру
1. Тауар таңбасын тiркеуге, тауар шығарылған жер атауын тiркеуге және оны пайдалану құқығын беруге өтiнiмдi Патент ведомствосына шаруашылық жүргiзушi субъект бередi.
2. Өтiнiмдi Патент ведомствосында тiркелген патенттiк сенiмдi өкiл арқылы беруге болады. Патенттiк сенiмдi өкiлдiң өкiлеттiгi мүдделi шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң сенiмхатымен куәландырылады.
3. Шетелдiк заңды ұйымдар немесе Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты тұратын нақты адамдар не олардың патенттiк сенiмдi өкiлдерi тауар таңбаларын және шығарылған жерлердiң атауларын тiркеуге байланысты iстердi Патент ведомствосында тiркелген патенттiк сенiмдi өкiлдер арқылы жүргiзедi.
6-бап. Тауар таңбасын тiркеуге берiлетiн өтiнiмге қойылатын
талаптар
1. Өтiнiм бiр тауар таңбасына қатысты болуға тиiс.
2. Өтiнiмде:
- белгiленген үлгiдегi белгiнi тауар таңбасы ретiнде тiркеу туралы, өтiнiм берушiнiң аты-жөнi, сондай-ақ оның тұратын жерi немесе мекен-жайы көрсетiлген арыз;
- ұсынылған белгi мен оның сипаттамасы;
- тауар таңбасын тiркеу сұралып отырған тауарлар мен көрсетiлетiн қызметтердiң, таңбалардың тiркелуi үшiн халықаралық саралау кластары бойынша топтастырылған тауар тiзбесi қамтылуға тиiс.

4. Нарушением исключительного права владельца товарного знака, знака обслуживания признается несанкционированное им введение его или сходного с ним до степени смешения знака в хозяйственный оборот в отношении однородных товаров и услуг.
Статья 4. Понятия, используемые в Законе
"Товарный знак и знак обслуживания" (далее "товарный знак") - это зарегистрированное словесное, изобразительное объемное или другое обозначение, служащее для отличия товаров и услуг одних хозяйствующих субъектов от однородных товаров и услуг других хозяйствующих субъектов.
"Коллективный товарный знак" - это товарный знак союза, хозяйственной ассоциации, концерна, или иного объединения (далее - объединение), предназначенный для обозначения выпускаемых или реализуемых ими товаров, обладающих едиными качественными или иными характеристиками.
"Наименование места происхождения товара" - это название географического объекта, используемое для обозначения товара, особые свойства которого исключительно или главным образом связаны с местом его производства (природными условиями или людскими факторами, либо природными условиями и людскими факторами одновременно).
"Хозяйствующий субъект" - любое юридическое или физическое лицо, осуществляющее хозяйственно-коммерческую деятельность и выступающее участником товарного оборота.
Раздел II.
Заявка на регистрацию товарного знака
и предоставление права пользования
наименованием места происхождения товара
Статья 5. Подача заявки
1. Заявка на регистрацию товарного знака, на регистрацию и предоставление права пользования наименованием места происхождения товара подается в Патентное ведомство хозяйствующим субъектом.
2. Заявка может быть подана через патентного поверенного, зарегистрированного в Патентном ведомстве. Полномочия патентного поверенного удостоверяются доверенностью заинтересованного хозяйствующего субъекта.
3. Иностранные юридические лица или постоянно проживающие за пределами Республики Казахстан физические лица, либо их патентные поверенные ведут дела, связанные с регистрацией товарных знаков и наименований мест происхождения через патентных поверенных зарегистрированных в Патентном ведомстве.
Статья 6. Требования к заявке на регистрацию
товарного знака
1. Заявка должна относиться к одному товарному знаку.
2. Заявка должна содержать:
заявление установленного образца о регистрации обозначения в качестве товарного знака с указанием заявителя, а также его местонахождения или местожительства;
заявляемое обозначение и его описание;
перечень товаров и услуг, для которых испрашивается регистрация товарного знака, сгруппированных по классам международной классификации товаров и услуг для регистрации знаков.

3. Өтiнiмге:
- белгiленген мөлшерде баж төленгендiгiн растайтын құжат;
- патенттiк сенiмдi өкiлдiң өкiлеттiгiн куәландыратын (егер өтiнiм сол арқылы берiлсе) құжат қоса тiркелуге тиiс.
4. Өтiнiмге қоса тiркелетiн құжаттар қазақ немесе орыс тiлiнде табыс етiледi. Егер құжаттар басқа тiлде табыс етiлген болса, өтiнiм берушi екi ай мерзiмде олардың қазақ немесе орыс тiлiндегi аудармасын тапсырады.
5. Өтiнiм құжаттарына басқа талаптарды Патент ведомствосы белгiлейдi.
7-бап. Ұжымдық тауар таңбасын тiркеуге берiлетiн өтiнiмге
қойылатын талаптар
1. Ұжымдық тауар таңбасын тiркеуге берiлген өтiнiмде осы Заңның 6-бабында көзделген құжаттарға қоса ұжымдық тауар таңбасының Жарғысы болуға тиiс.
2. Ұжымдық тауар таңбасының жарғысында ұжымдық тауар таңбасын өз атына тiркеуге уәкiлеттiк берiлген бiрлестiктiң атауы, осы таңбаны тiркеудiң мақсаты, осы таңбаны пайдалануға құқығы бар субъектiлер тiзбесi, ұжымдық тауар таңбасымен белгiленетiн тауарлар тiзбесi мен бiркелкi сапалық немесе өзге де жалпы сипаттамалары, оны пайдалану шарттары, оның пайдаланылуын бақылау тәртiбi, Ұжымдық тауар таңбасы жарғысының ережесiн бұзғандық үшiн жауаптылық қамтылады.
8-бап. Тауар шығарылған жер атауын тiркеуге берiлетiн өтiнiмге
қойылатын талаптар және тауар шығарылған жер атауын
пайдалану құқығын беру
1. Өтiнiм тауар шығарылған жердiң бiр атауына қатысты болуға тиiс.
2. Өтiнiмде:
- тауар шығарылған жер атауын тiркеу және оны пайдалану құқығын беру туралы немесе өтiнiм берушi (арыз берушiлер), сондай-ақ (олардың) тұратын жерiн немесе мекен-жайын көрсете отырып, тiркеуден өткен тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығын беру туралы арыз;
- ұсынылған белгi;
- белгiлеу үшiн тауар шығарылған жердi (объектiнiң географиялық шекарасын) көрсете отырып тiркеу сұралып отырған тауар түрi;
- тауардың айрықша қасиеттерiнiң сипаттамасы қамтылуға тиiс.
3. Өтiнiмге:
- жергiлiктi басқару органының өтiнiм берушiнiң аталған географиялық объектiде екендiгi және ерекше қасиеттерi сол географиялық объектiге тән табиғи жағдайлармен (және) немесе адам факторларымен айқындалатын тауар шығаратындығы туралы қорытындысы;
- өтiнiм берiлген тауар шығарылған жер атауына оны шығарған елде шетелдiк өтiнiш берушiнiң құқығын растайтын құжат;
- белгiленген мөлшерде баж төлегендiгiн растайтын құжат;
- патенттiк сенiмдi өкiлдiң (егер өтiнiм сол арқылы берiлген болса) өкiлеттiгiн куәландыратын құжат қоса тiркелуге тиiс.

3. К заявке должны быть приложены:
документ, подтверждающий уплату пошлины в установленном размере;
документ, удостоверяющий полномочия патентного поверенного (если заявка подается через него).
4. Документы, прилагаемые к заявке, представляются на казахском или русском языках. Если документы представлены на другом языке, то заявитель представляет в двухмесячный срок их перевод на казахский или русский языки.
5. Прочие требования к документам заявки устанавливаются Патентным ведомством.
Статья 7. Требования к заявке на регистрацию
коллективного товарного знака
1. Заявка на регистрацию коллективного товарного знака помимо документов, предусмотренных статьей 6 настоящего Закона, должна содержать устав коллективного товарного знака.
2. Устав коллективного товарного знака включает в себя наименование объединения, уполномоченного зарегистрировать коллективный товарный знак на свое имя, цель регистрации этого знака, перечень субъектов, имеющих право на пользование этим знаком, перечень и единые качественные или иные общие характеристики товаров, которые будут обозначаться коллективным товарным знаком, условия его использования, порядок контроля за его использованием, ответственность за нарушение положений устава коллективного товарного знака.
Статья 8. Требования к заявке на регистрацию наименования
места происхождения товара и предоставления
права пользования наименованием места
происхождения товара
1. Заявка должна относиться к одному наименованию места происхождения товара.
2. Заявка должна содержать:
заявление о регистрации и предоставлении права пользования наименованием места происхождения товара или о предоставлении права пользования уже зарегистрированным наименованием места происхождения товара с указанием заявителя (заявителей), а также его (их) местонахождения или местожительства;
заявляемое обозначение;
вид товара, для обозначения которого испрашивается регистрация, с указанием места его производства (границ географического объекта);
описание особых свойств товара.
3. К заявке должны быть приложены:
заключение местного органа управления о том, что заявитель находится в указанном географическом объекте и производит товар, особые свойства которого определяются характерными для данного географического объекта природными условиями (и) или людскими факторами;
документ, подтверждающий право иностранного заявителя на заявляемое наименование места происхождения товара в стране его происхождения;
документ, подтверждающий уплату пошлины в установленном размере;
документ, удостоверяющий полномочия патентного поверенного (если заявка подается через него).

4. Өтiнiмдiк құжаттар осы Заңның 6-бабындағы 4-тармақта белгiленген талаптарға сәйкес табыс етiледi.
9-бап. Тауар таңбасының басымдығы
1. Тауар таңбасының басымдығы Патент ведомствосына дұрыс ресiмделген өтiнiмнiң түскен күнi бойынша белгiленедi.
2. Егер өтiнiм Патент ведомствосына көрсетiлген уақыттан бастап алты ай iшiнде түскен болса, ресми танылған халықаралық көрмелердiң экспонаттарына қойылған тауар таңбаларының басымдығы экспонаттың көрмеде ашық көрсетiле бастаған күнi бойынша белгiленуi мүмкiн.
3. Егер өтiнiм Патент ведомствосына аталған күннен бастап алты ай iшiнде түссе, тауар таңбасының басымдығы өнеркәсiп меншiгiн қорғау жөнiндегi халықаралық келiсiмдерге (конвенциялық басымдығы) қатысушы шет елде тауар таңбасына бiрiншi өтiнiм берiлген күн бойынша белгiленуi мүмкiн.
4. Конвенцияда, көрмеде басымдық құқығын пайдаланғысы келетiн өтiнiм берушi мұны тауар таңбасына өтiнiм берген кезде немесе өтiнiм Патент ведомствосына түскен күннен бастап екi ай iшiнде көрсетуге мiндеттi. Бұл осындай талаптың заңды екендiгiн растайтын тиiстi құжаттарды қоса тiркеу, не бұл құжаттарды өтiнiм Патент ведомствосына түскен күннен бастап үш ай мерзiмнен кешiктiрмей тапсыру қажет.
10-бап. Сараптамадан өткiзу тәртiбi
1. Өтiнiмдi сараптамадан Патент ведомствосы кезең-кезеңмен өткiзедi:
алдын ала сараптама - оның барысында бiр ай iшiнде өтiнiм мазмұны, қажеттi құжаттардың болуы, сондай-ақ олардың белгiленген талаптарға сай келуi тексерiледi;
келесi сараптама - өтiнiмге басымдық берiлген күннен бастап есептегенде он екi ай iшiнде өтiнiм жасалып отырған белгi толық сараптамадан өткiзiледi, оның барысында өтiнiм берiлген белгiнiң 4 және 14-баптарда, тауар таңбалары үшiн - 15-баптың 1-тармағында; шығарылған жер атаулары үшiн - 4-баптың төртiншi абзацында және 16-баптың 1, 2, 3-тармақтарында белгiленген талаптарға сәйкестiгi тексерiледi.
2. Патент ведомствосы сараптаманың кез келген сатысында түсiнiктемелер не қосымша материалдар сұрай алады, олар екi ай iшiнде табыс етiлуге тиiс.
Өтiнiм берушi қосымша материалдарды немесе көрсетiлген мерзiмдi ұзарту туралы өтiнiштi мерзiмiнде табыс етпеген ретте өтiнiм бойынша iс жүргізу тоқтатылады. Өтiнiм қайтарылып алынған болып есептеледi.
11-бап. Сараптама нәтижелерi жөнiндегi шешiм
1. Алдын ала жасалған сараптама нәтижелерi жөнiнде өтiнiм берушiге өтiнiмнiң қарауға қабылданғаны және басымдық белгiленгенi туралы не дәлелдi қорытынды түрiнде бас тартылғаны туралы хабарланады. Бұл орайда өтiнiм материалдары қайтарылып берiледi.

4. Заявочные документы представляются в соответствии с требованиями, установленными в пункте 4 статьи 6 настоящего Закона.
Статья 9. Приоритет товарного знака
1. Приоритет товарного знака устанавливается по дате поступления в Патентное ведомство правильно оформленной заявки.
2. Приоритет товарного знака, помещенного на экспонатах официально признанных международных выставок может устанавливаться по дате начала открытого показа экспоната на выставке, если в Патентное ведомство заявка поступила в течение шести месяцев с указанной даты.
3. Приоритет товарного знака может устанавливаться по дате подачи первой заявки на товарный знак в зарубежной стране - участнице международных соглашений по охране промышленной собственности (конвенционный приоритет), если в Патентное ведомство заявка поступила в течение шести месяцев с указанной даты.
4. Заявитель, желающий воспользоваться правом конвенционного, выставочного приоритета, обязан указать это при подаче заявки на товарный знак или в течение двух месяцев с даты поступления заявки в Патентное ведомство. В этом случае необходимо приложить соответствующие документы, подтверждающие правомерность такого требования, либо представить эти документы не позднее трех месяцев с даты поступления заявки в Патентное ведомство.
Статья 10. Порядок проведения экспертизы
1. Экспертиза заявки проводится Патентным ведомством поэтапно:
предварительная экспертиза, в ходе которой в течение одного месяца проверяются содержание заявки, наличие необходимых документов, а также соответствие установленным требованиям;
последующая - полная экспертиза заявляемого обозначения проводится в течение двенадцати месяцев, считая с даты приоритета заявки, в ходе которой проверяется соответствие заявляемого обозначения требованиям, установленным статьями 4 и 14; пунктом 1 статьи 15 - для товарного знака; абзацам четыре статьи 4 и пунктами 1, 2, 3 статьи 16 - для наименования места происхождения.
2. На любом этапе экспертизы Патентное ведомство может запросить разъяснение либо дополнительные материалы, которые должны быть представлены в течение двух месяцев.
В случае непредставления заявителем в срок дополнительных материалов либо ходатайства о продлении указанного срока делопроизводство по заявке прекращается. Заявка считается отозванной.
Статья 11. Решение по результатам экспертизы
1. По результатам предварительной экспертизы заявителю сообщается о принятии заявки к рассмотрению и установлении приоритета либо об отказе в виде мотивированного заключения. При этом заявочные материалы возвращаются.

2. Толық сараптама нәтижелерi бойынша Патент ведомствосы тауар
таңбаларын тiркеу туралы, тауар шығарылған жер атауларын пайдалану
құқығын тiркеу және беру туралы немесе тiркеуден бас тарту туралы
шешiм қабылдайды.
3. Сараптаманың шешiмiне Қазақстан Республикасының заңдарында
белгiленген тәртiппен дау айтылуы не оның қайта қаралуы мүмкiн.
12-бап. Өтiнiм берушiнiң құқықтары
Өтiнiм берушi:
- өтiнiмдi сараптаманың кез келген сатысында қайтарып алуға;
- өтiнiмге сараптама жасау барысында туындайтын мәселелердi
қарауға қатысуға;
- өтiнiм түскен күннен бастап екi ай iшiнде өтiнiм
материалдарының негiзiн өзгертпей, оларды толықтыруға, анықтауға
немесе түзетуге;
- өткiзiп алынған мерзiмдi қалпына келтiру туралы өтiнiш
жасауға;
- қарсы қойылған материалдармен танысуға;
- шешiм алынған күннен бастап үш ай iшiнде Патент
ведомствосының шағым кеңесiне қарсы пiкiр беруге;
- шешiм алынған күннен бастап алты ай iшiнде Патент ведомствосы
шағым кеңесiнiң шешiмiне сот тәртiбiмен шағым беруге құқылы.
III БӨЛIМ
ТАУАР ТАҢБАСЫН, ТАУАР ШЫҒАРЫЛҒАН ЖЕР АТАУЫН ТIРКЕУ
13-бап. Қазақстан Республикасының тауар таңбалары мен тауарлар
шығарылған жер атауларының мемлекеттiк тiзiмдерi
1. Тауар таңбаларын және тауар шығарылған жер атауларын тiркеу тиiсiнше Тауар таңбаларының мемлекеттiк тiзiмi мен Тауарлар шығарылған жер атауларының мемлекеттiк тiзiмiнде жүргiзiледi.
2. Тауар таңбаларының мемлекеттiк тiзiмiне тауар таңбасының бейнесi, оның иесi туралы мәлiметтер, тауар таңбасына басымдық берiлген күн және оның тiркелген күнi, тауар таңбасы тiркелген тауарлар мен көрсетiлетiн қызметтiң тiзбесi, сондай-ақ тауар таңбасының тiркелуiне, оны күшiнде сақтауға қатысты басқа да мәлiметтер және аталған мәлiметтерге кейiннен жасалған барлық өзгерiстерi енгiзiледi. Ұжымдық таңбаны тiркеген кезде оны пайдаланушылар туралы мәлiметтер енгiзiледi.
3. Тауар шығарылған жер атауларының мемлекеттiк тiзiмiне тауар шығарылған жер атауы, тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығының иесi туралы мәлiметтер, тауардың айрықша қасиеттерiнiң сипаттамасы, сондай-ақ тауар шығарылған жер атауының тiркелуiне және тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығын беруге қатысты басқа да мәлiметтер, сондай-ақ аталған мәлiметтерге кейiннен жасалған барлық өзгерiстер енгiзiледi.
4. Мүдделi адамдардың өтiнiшi бойынша Патент ведомствосы тiзiмнен үзiндi бередi.
14-бап. Тауар таңбасын тiркеуден бас тартуға сөзсiз негiздер
1. Тек қана мынадай белгiлерден тұратын:
мемлекеттiк елтаңбалар, жалаулар мен эмблемалар, халықаралық немесе үкiметаралық ұйымдардың қысқартылған немесе толық атаулары, ресми бақылау кепiлдiк берушi және сынама белгiлер, мөрлер, наградалар және басқа айырым белгiлерi немесе солардан айырғысыз дәрежеге дейiн жететiн ұқсас белгiлер. Мұндай белгiлер егер бұған тиiстi органдардың немесе олардың иелерiнiң келiсiмдерi болса қорғалмайтын элементтер ретiнде пайдалануы мүмкiн;
ажыратарлық қабiлетi жоқ;
тауарлардың белгiлi бiр түрiнiң ретiнде жаппай пайдалануға енгiзiлген;
жалпы қабылданған нышандар және терминдер болып табылатын;
тауарлардың түрiн, сапасын, санын, қасиетiн, мақсатын, бағалылығын, сондай-ақ олардың өндiрiлген және өткiзiлген орны мен уақытын көрсететiн тауар таңбаларын тiркеуге жол берiлмейдi.

2. По результатам полной экспертизы Патентное ведомство принимает решение о регистрации товарного знака, о регистрации и предоставлении права пользования наименованием места происхождения товара или об отказе в регистрации.
3. Решение экспертизы может быть оспорено либо пересмотрено
в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 12. Права заявителя
Заявитель имеет право:
отозвать заявку на любом этапе экспертизы;
принимать участие в рассмотрении вопросов, возникающих в
ходе экспертизы заявки;
дополнять, уточнять или исправлять материалы заявки, не
изменяя их по существу, в течение двух месяцев с даты поступления
заявки;
ходатайствовать о восстановлении пропущенных сроков;
знакомиться с противопоставленными материалами;
подавать возражение в апелляционный совет Патентного ведомства
в течение трех месяцев с даты получения решения;
обжаловать решение апелляционного совета Патентного ведомства
в судебном порядке в течение шести месяцев со дня получения
решения.
Раздел III.
Регистрация товарного знака, наименования
места происхождения товара
Статья 13. Государственные реестры товарных знаков
и наименований мест происхождения товаров
Республики Казахстан
1. Регистрация товарных знаков и наименований мест происхождения товаров производится соответственно в Государственном реестре товарных знаков и Государственном реестре наименований мест происхождения товаров.
2. В Государственный реестр товарных знаков вносятся изображение товарного знака, сведения о его владельце, дата приоритета товарного знака и дата его регистрации, перечень товаров и услуг, для которых зарегистрирован товарный знак, а также другие сведения, относящиеся к регистрации товарного знака, поддержанию его в силе и все последующие изменения упомянутых сведений. При регистрации коллективного знака вносятся сведения о его пользователях.
3. В Государственный реестр наименований мест происхождения товаров вносятся наименование места происхождения товара, сведения об обладателе права пользования наименованием места происхождения, описание особых свойств товара, а также другие сведения, относящиеся к регистрации наименования места происхождения товара и предоставлению права пользования наименованием места происхождения товара, а также все последующие изменения упомянутых сведений.
4. По ходатайству заинтересованных лиц Патентное ведомство предоставляет выписку из реестров.
Статья 14. Абсолютные основания для отказа в
регистрации товарного знака
1. Не допускается регистрация товарных знаков, состоящих исключительно из обозначений:
представляющих собой государственные гербы, флаги и эмблемы, сокращенные или полные наименования международных или межправительственных организаций, официальные контрольные, гарантийные и пробирные клейма, печати, награды и другие знаки отличия, или сходных с ними до степени смешения. Такие обозначения могут быть использованы как неохраняемые элементы, если на это имеется согласие соответствующих органов или их владельца;
не обладающих различительной способностью;
вошедших во всеобщее употребление как обозначения товаров определенного вида;
являющихся общепринятыми символами и терминами;
указывающих на вид, качество, количество, свойство, назначение, ценность товаров, а также на место и время их производства и сбыта.

2. Осы баптағы 1-тармақтың үшiншi абзацынан бастап алтыншысына дейiн көрсетiлген белгiлер, егер олар басым жағдайға ие болмаса, тауар таңбасының қорғалмайтын элементтерi ретiнде пайдалануы мүмкiн.
3. Мынадай белгiлердi:
тауар мен оны дайындаушы жөнiнде жалған немесе шатастыра алатын;
өзiнiң мазмұны жөнiнен қоғамдық мүдделерге, iзгiлiк пен мораль принциптерiне қайшы келетiн белгiлердi тауар таңбалары немесе олардың элементтерi ретiнде тiркеуге жол берiлмейдi.
15-бап. Белгiлердi тауар таңбасы ретiнде тiркеуден бас тартудың
өзге де негiздерi
1. Мынадай белгiлердi:
бiркелкi тауарлар мен көрсетiлетiн қызметке қатысты Қазақстан Республикасында басқа адамның атына бұрын тiркелген немесе тiркеуге өтiнiм берiлген тауар таңбаларымен;
басқа адамдардың тiркелмесе де, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес қорғалатын тауар таңбаларымен;
тауар шығарылған жер атауын пайдалануға құқығы бар адамның атына тiркелетiн тауар таңбасының қорғалмайтын элементi ретiнде енгiзiлуi мүмкiн реттердi қоспағанда, Қазақстан Республикасында қорғалатын тауарлар шығарылған жерлер атауларымен бiрдей немесе ажыратуға болмайтындай дәрежеде ұқсас белгiлердi тауар таңбалары ретiнде тiркеуге болмайды.
2. Мынадай белгiлер:
Қазақстан Республикасында қорғалатын өнеркәсiп үлгiлерiн;
бiркелкi тауарлар жөнiндегi тауар таңбасына өтiнiмге басымдық берiлген күнге дейiн осы атауларды пайдалануға құқық алған басқа адамдарға жататын, Қазақстан Республикасы аумағында жалпыға мәлiм фирмалық атауларды (немесе олардың бөлiктерiн);
авторлық құқыққа сәйкес қорғалатын белгiлi әдеби, ғылыми және өнер шығармаларының атауларын, өнер шығармалары мен олардың бөлiктерiн;
адамдардың, олардың мұрагерлерi мен құқылы мирасқорларының мүлiктiк емес жеке құқықтарын бұза отырып, фамилиясын, есiмiн, бүркеншiк атын және осылардан туындаған аты-жөндерiн, портреттерi мен факсимилелерiн, сондай-ақ осы белгiлер Қазақстан Республикасының тарихи және мәдени игiлiгi болып табылса, тиiстi құзыреттi органның рұқсаты болмайынша;
олимпиадалық нышандарды көзге елестететiн белгiлер тауар таңбалары ретiнде тiркелмейдi.
16-бап. Тауар шығарылған жер атауларын тiркеу ерекшелiктерi
1. Географиялық объектiнiң тарихи атауы тауар шығарылған жер атауы болып танылуы мүмкiн.
2. Тауар шығарылған жер атауы ретiнде географиялық объектiлердiң ауызша атаулары немесе олардың тауарлар түрiн немесе шартты атаулары қосылған атаулары пайдаланылуы мүмкiн.
3. Географиялық объектiнiң атын иемденгенiмен немесе оның мағынасын бергенiмен тауар шығарылған жерге байланысты емес, бiрақ белгiлi бiр тауар түрiнiң белгiсi ретiнде жаппай пайдаланылып жүрген белгi тауар шығарылған жер атауы болып танылмайды.

2. Обозначения, указанные в абзацах с третьего по шестой пункта 1 настоящей статьи могут быть использованы как неохраняемые элементы товарного знака, если они не занимают в нем доминирующего положения.
3. Не допускается регистрация в качестве товарных знаков или их элементов обозначений:
являющихся ложными или способными ввести в заблуждение относительно товара и его изготовителя;
противоречащих по своему содержанию общественным интересам, принципам гуманности и морали.
Статья 15. Иные основания для отказа в регистрации
обозначения в качестве товарного знака
1. Не могут быть зарегистрированы в качестве товарных знаков обозначения, тождественные или сходные до степени их смешения:
с товарными знаками, ранее зарегистрированными или заявленными на регистрацию в Республике Казахстан на имя другого лица в отношении однородных товаров и услуг;
с товарными знаками других лиц, охраняемых без регистрации в силу международных договоров Республики Казахстан;
с наименованиями мест происхождения товаров, охраняемыми в Республике Казахстан, кроме случаев, когда они могут быть включены в качестве неохраняемого элемента товарного знака, регистрируемого на имя лица, имеющего право на использование данного наименования места происхождения товара.
2. Не регистрируются в качестве товарных знаков обозначения, воспроизводящие:
промышленные образцы, охраняемые в Республике Казахстан;
общеизвестные на территории Республики Казахстан фирменные наименования (или их часть), принадлежащие другим лицам, получившим право на эти наименования до даты приоритета заявки на товарный знак в отношении однородных товаров;
названия известных произведений литературы, науки и искусства, произведения искусства и их фрагменты, охраняемые в соответствии с авторским правом;
фамилии, имена, псевдонимы и производные от них, портреты и факсимиле в нарушение личных неимущественных прав этих лиц, их наследников или правопреемников, а также, если эти обозначения являются достоянием истории и культуры Республики Казахстан без разрешения соответствующего компетентного органа;
олимпийскую символику.
Статья 16. Особенности регистрации наименования
места происхождения товара
1. Наименованием места происхождения товара может быть признано историческое название географического объекта.
2. В качестве наименований мест происхождения товаров могут быть использованы словесные названия географических объектов или их сочетания с видовыми или условными наименованиями товаров.
3. Не признается наименованием места происхождения товара обозначение, хотя представляющее собой или содержащее название географического объекта, но вошедшее во всеобщее употребление как обозначение товара известного вида, не связанного с местом его изготовления.

4. Тауар шығарылған жер атауы белгiлi бiр географиялық объектiде тауар шығарушы бiр немесе бiрнеше шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң атына тiркелуi мүмкiн.
5. Тауар шығарылған жер атауының шаруашылық жүргiзушi бiр немесе бiрнеше субъектiнiң атына тiркелуi осы атауды айрықша қасиеттерi мiндеттi түрде немесе негiзiнен оны өндiрушi жерге байланысты және нақ сол географиялық объектiде орналасқан тауар шығаратын шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң атына тiркеуге өтiнiм беруге кедергi жасамайды.
6. Тауар шығарылған жер атауы шаруашылық жүргiзушi бiр немесе бiрнеше субъектiнiң құқығындағы ғана объект болмайды, ол мемлекет игiлiгi болып табылады.
17-бап. Қорғаушы құжат
1. Осы Заңға сәйкес тiркелген тауар таңбалары мен тауар шығарылған жер атауларына белгiленген үлгiдегi куәлiктер берiледi.
2. Тауар таңбасына берiлген куәлiк тауар таңбасы ретiндегi
белгiнiң тiркелгендiгiн, тауар таңбасы басымдығын, куәлiкте
көрсетiлген тауарлар мен қызметке қатысты тауар таңбасы иесiнiң
ерекше құқығын куәландырады.
3. Тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығына берiлген
куәлiк тауар шығарылған жер атауы ретiнде мәлiмделген белгiнiң
тiркелгендiгi мен куәлiк иесiнiң куәлiкте көрсетiлген тауар түрiне
қатысты оны пайдалану құқығын куәландырады.
IV БӨЛIМ
ҚОРҒАУШЫ ҚҰЖАТТАРДЫҢ ҚОЛДАНЫЛУЫ
18-бап. Куәлiктiң қолданылу мерзiмi
1. Тауар таңбасына берiлген куәлiк өтiнiм берiлген күннен
бастап есептегенде он жыл бойы қолданылады.
2. Тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығына берiлген куәлiк Патент ведомствосына өтiнiм түскен күннен бастап есептегенде он жыл бойы қолданылады.
3. Куәлiктiң қолданылу мерзiмi куәлiк қолданылуының соңғы жылында куәлiк иесi берген өтiнiш бойынша баж төленген жағдайда әр жолы он жылға ұзартылуы мүмкiн.
4. Тауар таңбасына немесе тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығына берiлген куәлiктiң қолданылу мерзiмiн ұзарту үшiн куәлiк иесi берген өтiнiш бойынша қосымша баж төленген жағдайда куәлiктiң қолданылу мерзiмi бiткеннен кейiн алты ай мерзiм берiлуi мүмкiн.
19-бап. Тауар таңбасына берiлген куәлiктiң қолданылу мерзiмiн
ұзарту тәртiбi
1. Тауар таңбасына берiлген куәлiктiң қолданылу мерзiмiн ұзарту туралы арыз Патент ведомствосына берiледi. Арызға:
тауар таңбасына берiлген куәлiк (түпнұсқа);
белгiленген мөлшерде баж төленгендiгiн растайтын құжат;
егер куәлiктiң қолданылу мерзiмiн ұзарту туралы арыз патенттiк сенiмдi өкiл арқылы берiлсе, оның өкiлеттiгiн куәландыратын құжат қоса тiркелуге тиiс.

4. Наименование места происхождения товара может быть зарегистрировано на имя одного или нескольких хозяйствующих субъектов, выпускающих товар в данном географическом объекте.
5. Регистрация наименования места происхождения товара на имя одного или нескольких хозяйствующих субъектов не препятствует подаче заявки на регистрацию данного наименования на имя других хозяйствующих субъектов, выпускающих товары, особые свойства которых исключительно или главным образом связаны с местом его производства и находящихся в том же географическом объекте.
6. Наименование места происхождения товара не является объектом исключительного права одного или нескольких хозяйствующих субъектов, оно является достоянием государства.
Статья 17. Охранный документ
1. На зарегистрированные в соответствии с настоящим Законом товарные знаки и наименования мест происхождения товаров выдаются свидетельства установленного образца.
2. Свидетельство на товарный знак удостоверяет факт регистрации заявленного в качестве товарного знака обозначения, приоритет товарного знака, исключительное право владельца на товарный знак в отношении товаров и услуг, указанных в свидетельстве.
3. Свидетельство на право пользования наименованием места происхождения товара удостоверяет факт регистрации заявляемого в качестве наименования места происхождения товара обозначения и право владельца свидетельства на его использование в отношении вида товара, указанного в свидетельстве.
Раздел IV.
Действие охранных документов
Статья 18. Срок действия свидетельства
1. Свидетельство на товарный знак действует в течение десяти лет, считая с даты подачи заявки.
2. Свидетельство на право пользования наименованием места происхождения товара действует в течение десяти лет, считая с даты поступления заявки в Патентное ведомство.
3. Срок действия свидетельства может быть продлен по ходатайству владельца свидетельства, поданному в течение последнего года действия, каждый раз на десять лет при условии уплаты пошлины.
4. Для продления срока действия свидетельства на товарный знак или на право пользования наименованием места происхождения товара по ходатайству владельца может быть предоставлен шестимесячный срок после истечения срока действия свидетельства при условии уплаты дополнительной пошлины.
Статья 19. Порядок продления срока действия
свидетельства на товарный знак
1. Заявление о продлении срока действия свидетельства на
товарный знак подается в Патентное ведомство. К заявлению должны
быть приложены:
свидетельство на товарный знак (подлинник);
документ, подтверждающий уплату пошлины в установленном
размере;
документ, удостоверяющий полномочия патентного поверенного,
если заявление о продлении срока действия свидетельства подается
через него.

2. Тауар таңбасына берiлген куәлiктiң қолданылу мерзiмiн ұзарту туралы жазба Тауар таңбаларының мемлекеттiк тiзiмiне және тауар таңбасына берiлген куәлiкке жазылады.
20-бап. Тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығына берiлген
куәлiктiң қолданылу мерзiмiн ұзарту тәртiбi
1. Тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығына берiлген куәлiктiң қолданылу мерзiмiн ұзартуды сұраған арыз Патент ведомствосына берiледi. Арызға:
куәлiк (түпнұсқа);
тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығына, берiлген куәлiк иесiнiң белгiлi бiр географиялық объектiде екенiн және куәлiкте көрсетiлген қасиеттерi бар тауарды өндiретiнiн растайтын жергiлiктi өкiмет органының қорытындысы;
белгiленген мөлшерде баж төленгендiгiн растайтын құжат;
егер куәлiк мерзiмiн ұзарту туралы арыз патенттiк сенiмдi өкiл арқылы берiлсе, оның өкiлеттiгiн куәландыратын құжат қоса тiркелуге тиiс.
2. Куәлiктiң қолданылу мерзiмiн ұзарту туралы жазбаны Тауар шығарылған жер атауының мемлекеттiк тiзiмiне және тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығына берiлген куәлiкке Патент ведомствосы жазады.
21-бап. Тiркеу құжаттарына өзгерiстер енгiзу
1. Тауар таңбасына (оның iшiнде ұжымдық тауар таңбасына) немесе тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығына берiлген куәлiк иесi тiркеуге қатысты өзгерiстер туралы Патент ведомствосына хабарлайды.
2. Патент ведомствосы Қазақстан Республикасының тиiстi Мемлекеттiк тiзiмiне және куәлiкке өзгерiстер туралы жазба жасайды.
22-бап. Тiркеу туралы мәлiметтердi жариялау
Мемлекеттiк тiзiмдерге енгiзiлген тауар таңбасын және тауар шығарылған жер атауын тiркеуге қатысты мәлiметтердi Патент ведомствосы тiзiмге тiркелген күннен бастап алты ай iшiнде ресми бюллетеньде жариялайды. Тiркеуге қатысты мәлiметтердегi одан кейiнгi барлық өзгерiстер де жарияланады.
23-бап. Тауар таңбасын қайтадан тiркеу шарттары
1. Қолданылу мерзiмi өтiп кеткен тауар таңбасын тiркеудiң қолданылуы тоқтатылған күннен бастап үш жыл iшiнде бұрынғы иесiнiң есiмiмен өзге адамның есiмiне қайта тiркеуге болмайды.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген ереже тауар таңбасы иесi одан тiркеудiң қолданылу мерзiмi бiткенге дейiн бас тартқаны ретте де қолданылады.
V БӨЛIМ
ТАУАР ТАҢБАСЫ МЕН ТАУАР ШЫҒАРЫЛҒАН ЖЕР АТАУЫН ПАЙДАЛАНУ
24-бап. Тауар таңбасы мен тауар шығарылған жер атауын мiндеттi
түрде пайдалануды талап ету

2. Запись о продлении срока действия свидетельства на товарный
знак вносится в Государственный реестр товарных знаков и в
свидетельство на товарный знак.
Статья 20. Порядок продления срока действия
свидетельства на право пользования
наименованием места происхождения
товара
1. Заявление о продлении срока действия свидетельства на право пользования наименованием места происхождения товара подается в Патентное ведомство. К заявлению должны быть приложены:
свидетельство (подлинник);
заключение местного органа власти, подтверждающего, что владелец свидетельства на право пользования наименованием места происхождения товара находится в данном географическом объекте и производит товар с указанными в свидетельстве свойствами;
документ, подтверждающий уплату пошлины в установленном размере;
документ, удостоверяющий полномочия патентного поверенного, если заявление о продлении срока свидетельства подается через него.
2. Запись о продлении срока действия свидетельства вносится Патентным ведомством в Государственный реестр наименований мест происхождения товаров и в свидетельство на право пользования наименованием места происхождения товара.
Статья 21. Внесение изменений в документы
регистрации
1. Владелец свидетельства на товарный знак (в том числе коллективного товарного знака) или на право пользования наименованием места происхождения товара уведомляет Патентное ведомство об изменениях касающихся регистрации.
2. Запись об изменениях вносится Патентным ведомством в соответствующий Государственный реестр Республики Казахстан и в свидетельство.
Статья 22. Публикация сведений о регистрации
Сведения, относящиеся к регистрации товарного знака и наименования места происхождения товара, внесенные в государственные реестры, публикуются Патентным ведомством в официальном бюллетене в течение шести месяцев с даты регистрации в реестре. Производится также публикация всех последующих изменений в сведениях, относящихся к регистрации.
Статья 23. Условия повторной регистрации
товарного знака
1. Товарный знак, срок действия на который истек, не может
быть вновь зарегистрирован в течение трех лет с даты прекращения
действия регистрации, на имя лица иного, чем прежний владелец.
2. Указанное в пункте 1 настоящей статьи правило применяется
и в том случае, когда владелец товарного знака отказался от него
до истечения срока действия регистрации.
Раздел V.
Использование товарного знака и наименования
места происхождения товара
Статья 24. Требование обязательного использования
товарного знака и наименования места
происхождения товара

1. Тауар таңбасына немесе тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығына берiлген куәлiк иесi тауар таңбасын немесе тауар шығарылған жер атауын пайдалануға мiндеттi.
2. Тауар таңбасын немесе тауар шығарылған жер атауын шаруашылық айналымға енгiзудiң кез келгенi: дайындау, қолдану, алып келу, сақтау, сатуға ұсыну, оның өзiн немесе сол таңбамен белгiленген тауарды сату, жарнамада, баспа өнiмдерiнде, iс құжаттамасы мен маңдайшаларда қолдану және басқа да iс-әрекеттер пайдалану болып есептеледi.
3. Делдалдық қызметтi жүзеге асыратын кәсiпкерлер өз таңбасын өздерi сататын тауарларда тауарларды дайындаушының тауар таңбасымен қатар пайдалануға, сондай-ақ бiр-бiрiмен өзара келiскен жағдайда оны дайындаушының таңбасының орнына да қоюға құқылы.
4. Ұжымдық таңба иелерi болып табылатын шаруашылық жүргiзушi субъектiлер өздерi шығаратын тауарларға ұжымдық таңбамен қатар өздерiнiң тауар таңбаларын қоя алады.
5. Кез келген мүдделi адам тiркелген күннен бастап бес жыл немесе күшiн жою туралы арыз берудiң алдындағы бес жыл iшiнде мүлде пайдаланылмауына байланысты Патент ведомствосына тауар таңбасын немесе тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығын тiркеудiң күшiн жою туралы арыз бере алады.
Тауар таңбасын немесе тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығын тiркеудiң пайдаланылмауына байланысты күшiн жою туралы мәселенi шешкен кезде иеленушiнiң тауар таңбасын немесе тауар шығарылған жер атауын өзiне байланысты емес мән-жайлар себептi пайдалана алмағандығы жөнiнде табыс еткен дәлелдемелерi ескерiлуi мүмкiн.
6. Тауар таңбасын немесе тiркелген тауар шығарылған жер атауына барабар немесе ұқсас өзге де белгiлердi ол тiркелгенге дейiн кемiнде алты ай iшiнде адал пайдаланып келген адамдар мұндай белгiлердi әрбiр ретте Патент ведомствосы белгiлейтiн мерзiм шегiнде одан әрi пайдалану құқығын сақтап қалады.
25-бап. Сақтандырушылық белгi соғу
Тауар таңбасына немесе тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығына берiлген куәлiк иесi тауар таңбасымен немесе тауар шығарылған жер атауымен қатар, тауарға немесе оның қабына қолданылып жүрген таңбалар Қазақстан Республикасында тiркелген тауар таңбасы немесе тауар шығарылған жер атауы екенiн көрсететiн белгi соға алады.
VI БӨЛIМ
ТАУАР ТАҢБАСЫ ҚҰҚЫҒЫН БЕРУ ШАРТТАРЫ
26-бап. Құқық беру
1. Куәлiкте көрсетiлген барлық тауарлар мен көрсетiлетiн қызмет не олардың бiр бөлiгi жөнiндегi тауар таңбасына берiлген ерекше құқықты оның иесi басқа бiр мүдделi шаруашылық жүргiзушi субъектiге шарт бойынша беруi мүмкiн және оның берiлгенi туралы шарт ресiмделiп, мiндеттi түрде Патент ведомствосында тiркеледi.

1. Владелец свидетельства на товарный знак или на право пользования наименованием места происхождения товара обязан использовать товарный знак или наименование места происхожаения товара.
2. Использованием считается любое введение в хозяйственный оборот товарного знака или наименования места происхождения товара: изготовление, применение, ввоз, хранение, предложение к продаже, продажа его или товара, обозначенного этим знаком, использование в рекламе, печатной продукции, деловой документации, вывесках и другие действия.
3. Предприниматели, осуществляющие посредническую деятельность, вправе использовать свой знак на реализуемых ими товарах наряду с товарным знаком изготовителя товаров, а также помещать его вместо товарного знака изготовителя при взаимном согласии между ними.
4. Хозяйствующие субъекты - владельцы коллективного знака могут наряду с коллективным знаком проставлять свои товарные знаки на выпускаемых ими товарах.
5. Любое заинтересованное лицо может подать в Патентное ведомство заявление об аннулировании регистрации товарного знака или права пользования наименованием места происхождения товара в связи с их неиспользованием непрерывно в течение пяти лет с даты регистрации или пяти лет, предшествующих подаче заявления об аннулировании.
При решении вопроса об аннулировании регистрации товарного знака или права пользования наименованием места происхождения товара в связи с их неиспользованием могут быть приняты во внимание представленные владельцем доказательства того, что товарный знак или наименование места происхождения товара не использовались по независящим от него обстоятельствам.
6. Лица, добросовестно использовавшие товарный знак или иные обозначения, тождественные или сходные с зарегистрированным наименованием места происхождения товара не менее, чем за шесть месяцев до даты его регистрации, сохраняют право на последующее использование таких обозначений в пределах срока, устанавливаемого в каждом случае Патентным ведомством.
Статья 25. Предупредительная маркировка
Владелец свидетельства на товарный знак или на право пользования наименованием места происхождения товара может производить рядом с товарным знаком или наименованием места происхождения товара предупредительную маркировку, указывающую на то, что применяемое на товаре или его упаковке обозначение является зарегистрированным в Республике Казахстан товарным знаком или наименованием места происхождения товара.
Раздел VI.
Условия передачи права на товарный знак
Статья 26. Передача права
1. Исключительное право на товарный знак в отношении всех указанных в свидетельстве товаров и услуг либо их части может быть уступлено владельцем другому заинтересованному хозяйствующему субъекту по договору и оформляется договором об уступке с обязательной регистрацией в Патентном ведомстве.

2. Куәлiкте көрсетiлген барлық тауарлар мен көрсетiлетiн қызмет немесе олардың бiр бөлiгi жөнiндегi тауар таңбасын пайдалану құқығын тауар таңбасының иесi (лицензиар) басқа мүдделi адамға (лицензиатқа) лицензияланған шарт бойынша берiп, ол Патент ведомствосында мiндеттi түрде тiркелуге тиiс.
3. Лицензиялық шартта лицензиат тауарларының сапасы лицензиар тауарларының сапасынан төмен болмайтыны және лицензиардың осы шарттың орындалуына бақылауды жүзеге асыруға құқылы екенi көрсетiлуге тиiс.
4. Егер құқық беру тауар немесе оны дайындаушы орналасқан жер жөнiнде адасушылық туғызуға себеп болуы мүмкiн болса, оны беруге жол берiлмейдi.
5. Ұжымдық тауар таңбаларына бұл бап қолданылмайды.
27-бап. Тауар таңбасының иесi болып табылатын шаруашылық
жүргiзушi субъектi қайта құрылған кезде тауар
таңбасының ауысуы
1. Шаруашылық жүргiзушi субъектiлер бiрiккен кезде тауар таңбалары жаңадан тiркелген субъектiге ауысады.
2. Тауар таңбасының иесi болып табылатын шаруашылық жүргiзушi субъектi бөлiнген кезде тауар таңбасы тауар өндiру мен қызмет көрсету билiгiне тиген жаңа тiркелген субъектiге ауысады.
Тауар таңбасы тiркелген тауарлар өндiрудiң немесе қызмет
көрсетудiң бiр бөлiгi тауар таңбасының иесiнде сақталып қалған ретте
шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң екеуi де өздерiнiң келiсiмi бойынша
тауар таңбасын қоса иеленушi деп танылуы мүмкiн.
3. Тауар таңбасының иесi болып табылатын шаруашылық жүргiзушi
субъект шаруашылық жүргiзушi басқа субъектiмен қосылған кезде тауар
таңбасы соңғысына ауысады.
VII БӨЛIМ
ТАУАР ТАҢБАСЫНА БЕРIЛГЕН КУӘЛIК ПЕН ТАУАР ШЫҒАРЫЛҒАН
ЖЕР АТАУЫН ПАЙДАЛАНУ ҚҰҚЫҒЫНА БЕРIЛГЕН КУӘЛIКТIҢ ҚОЛДАНЫЛУЫН
ТОҚТАТУ
28-бап. Тауар таңбасына және тауар шығарылған жер атауын
пайдалану құқығына берiлген куәлiктердi жарамсыз
деп тану
1. Егер осы Заңда не Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық келiсiмде белгiленген талаптар бұзылып берiлген болса, тауар таңбасына және тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығына берiлген куәлiк оның бүкiл қолданылу мерзiмi iшiнде толық немесе ішiнара жарамсыз деп танылуы мүмкiн.
2. Кез келген мүдделi адам куәлiктiң бүкiл қолданылу мерзiмi iшiнде осы баптың 1-тармағында көрсетiлген негiз бойынша тауар таңбасына және тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығына куәлiк беруге қарсы Патент ведомствосының Шағым кеңесiне қарсылық бере алады.
Тауар таңбасына немесе тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығына куәлiк беруге қарсылық оның түскен күнiнен бастап алты ай iшiнде қаралуға тиiс. Қарсылық берген адам, сондай-ақ куәлiк иесi ол қаралған кезде қатысуға құқылы.

2. Право на использование товарного знака может быть предоставлено владельцем товарного знака (лицензиаром) другому заинтересованному лицу (лицензиату) в отношении всех указанных в свидетельстве товаров и услуг либо их части по лицензионному договору с обязательной регистрацией в Патентном ведомстве.
3. Лицензионный договор должен содержать условие о том, что качество товаров лицензиата будет не ниже качества товаров лицензиара, и, что лицензиар имеет право осуществлять контроль за выполнением этого условия.
4. Передача права не допускается, если она может явиться причиной введения в заблуждение относительно товара или места нахождения его изготовителя.
5. На коллективные товарные знаки действие настоящей статьи не распространяется.
Статья 27. Переход товарного знака при реорганизации
хозяйствующего субъекта - владельца
товарного знака
1. При слиянии хозяйствующих субъектов товарные знаки переходят к вновь зарегистрированному субъекту.
2. При разделении хозяйствующего субъекта - владельца товарного знака, товарный знак переходит к вновь зарегистрированному субъекту, к которому переходит производство товаров или услуг.
В случае сохранения за владельцем товарного знака части производства товаров или услуг, для которых зарегистрирован товарный знак, оба хозяйствующих субъекта по их согласию могут быть признаны совладельцами товарного знака.
3. При присоединении хозяйствующего субъекта - владельца товарного знака к другому хозяйствующему субъекту товарный знак переходит к последнему.
Раздел VII.
Прекращение действия свидетельства на
товарный знак и свидетельства на право
пользования наименованием места
происхождения товара
Статья 28. Признание свидетельства на товарный знак
и на право пользования наименованием места
происхождения товара недействительным
1. Свидетельство на товарный знак и на право пользования наименованием места происхождения товара может быть признано недействительным полностью или частично в течение всего срока его действия, если оно было выдано в нарушение требований, установленных настоящим Законом либо международным соглашением, участником которого является Республика Казахстан.
2. Любое заинтересованное лицо в течение всего срока действия свидетельства может по основанию, указанному в пункте 1 настоящей статьи, подать возражение против выдачи свидетельства на товарный знак и на право пользования наименованием места происхождения товара в Апелляционный совет Патентного ведомства.
Возражение против выдачи свидетельства на товарный знак или на право пользования наименованием места происхождения товара должно быть рассмотрено в течение шести месяцев с даты его поступления. Лицо, подавшее возражение, а также владелец свидетельства имеют право участвовать в его рассмотрении.

3. Патент ведомствосы Шағым кеңесiнiң шешiмiне ол қабылданған күннен бастап алты ай iшiнде Қазақстан Республикасының сот органдарына шағым берiлуi мүмкiн.
29-бап. Куәлiктiң қолданылуын тоқтату
1. Тауар таңбасы мен тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығына берiлген куәлiктiң қолданылуы оның мерзiмi бiткеннен кейiн тоқтатылады.
2. Тауар таңбасына немесе тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығына берiлген куәлiктiң қолданылуы:
тараптардың келiсуiмен Патент ведомствосы Шағым кеңесiнiң шешiмi негiзiнде;
сот органдары шешiмiнiң негiзiнде;
тауар таңбасына берiлген куәлiк иесiнiң немесе тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығына берiлген куәлiктi иеленушiнiң Патент ведомствосына берген арызы негiзiнде;
тауар таңбасы немесе тауар шығарылған жер атауы атына тiркелген заңды ұйым таратылған жағдайда;
тауар таңбасына немесе тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығына берiлген куәлiк осы Заңның 28-бабының 1-тармағына сәйкес жарамсыз деп танылған ретте;
тауардың осы тауар шығарылған жер атауы жөнiндегi тиiстi
мемлекеттiк тiзiмде көрсетiлген ерекше қасиеттерiнен айырылуына
байланысты;
ұжымдық тауар таңбасымен белгiленген тауарлардың бiрыңғай
сапалық немесе басқа сипаттамаларынан айырылуына байланысты
мерзiмiнен бұрын тоқтатылады.
3. Тауар шығарылған жердiң шетелдiк атауына берiлген куәлiктiң
қолданылуы, аталған негiздерден басқа, шығарылған елiнде оны құқылық
жағынан қорғаудың қолданылуы тоқтатылуына байланысты тоқтатылады.
VIII БӨЛIМ
ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
30-бап. Заңды ұйымдар мен нақты адамдардың тауар таңбалары және
тауарлар шығарылған жер атаулары туралы заңдарды бұзғаны
үшiн жауаптылығы
1. Бiркелкi тауарларға тауар таңбасын немесе онымен ұқсас белгiнi, тауар шығарылған жер атауын осы Заң талаптарын бұза отырып пайдаланғаны үшiн кiнәлi нақты адамдар Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес мүлiктiк, әкiмшiлiк немесе қылмыстық жауапты болады.
2. Тауар таңбасына немесе тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығына берiлген куәлiк иесiне шығын келтiргенi үшiн заңды ұйымдар осы Заңға және Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарына сәйкес жауапты болады.
31-бап. Тауар таңбасы иесiнiң құқығын бұзғаны үшiн кiнәлi
адамның жауаптылығы
Тауар таңбасы иесiнiң құқығын бұзатын әрекет жасаушы заңды ұйымдар мен нақты адамдар таңба иесiнiң талап етуi бойынша:
тауар таңбасын немесе онымен айырғысыз дәрежеге дейiн ұқсас белгiнi пайдалануды тоқтатуға, сондай-ақ тауар таңбасы иесiнiң қалауы бойынша, келтiрiлген шығынды толық мөлшерiнде өтеуге немесе оған белгiнi заңсыз пайдалану кезiнде алынған пайданың бүкiл сомасын төлеуге;
тауардан немесе оның қабынан заңсыз пайдаланылған тауар таңбасын немесе онымен айырғысыз дәрежеге дейiн ұқсас белгiнi алып тастауға және тауар таңбаларын пайдалануға байланысты дауларды қарауға заңмен уәкiлдiк берiлген орган шешiмiн жариялауға мiндеттi.

3. Решение Апелляционного совета Патентного ведомства может быть обжаловано в судебных органах Республики Казахстан в течение шести месяцев со дня его принятия.
Статья 29. Прекращение действия свидетельства
1. Действия свидетельства на товарный знак и на право пользования наименованием места происхождения товара прекращается по истечении срока их действия.
2. Действия свидетельства на товарный знак или на право пользования наименованием места происхождения товара прекращается досрочно:
на основании решения Апелляционного совета Патентного ведомства при соглашении сторон;
на основании решения судебных органов;
на основании заявления владельца свидетельства на товарный знак или обладателя свидетельства на право пользования наименованием места происхождения товара, поданного в Патентное ведомство;
при ликвидации юридического лица, на имя которого зарегистрирован товарный знак или наименование места происхождения товара;
в случае признания свидетельства на товарный знак или на право пользования наименованием места происхождения товара недействительным в соответствии с пунктом 1 статьи 28 настоящего Закона;
в связи с утратой товаром особых свойств, указанных в соответствующем государственном реестре в отношении данного наименования места происхождения товара;
в связи с утратой единых качественных или иных характеристик товаров, обозначенных коллективным товарным знаком.
3. Действие свидетельства на зарубежное наименование места происхождения товара, помимо указанных оснований, прекращается также в связи с прекращением действия его правовой охраны в стране происхождения.
Раздел VIII.
Заключительные Положения
Статья 30. Ответственность юридических и физических
лиц за нарушение законодательства о
товарных знаках и наименованиях мест
происхождения товаров
1. За использование товарного знака или сходного с ним обозначения для однородных товаров, наименования места происхождения товара с нарушением требований настоящего Закона, виновные физические лица несут имущественную, административную или уголовную ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. За причинение убытков владельцу свидетельства на товарный знак или на право пользования наименованием места происхождения товара юридические лица несут ответственность в соответствии с настоящим Законом и гражданским законодательством Республики Казахстан.
Статья 31. Обязанности лица, виновного в нарушении
права владельца товарного знака
Юридические и физические лица, осуществляющие действия, нарушающие права владельца товарного знака, обязаны по требованию последнего:
прекратить использование товарного знака или обозначения, сходного с ним до степени смешения, а также по выбору владельца товарного знака возместить в полном размере причиненные убытки или выплатить ему всю сумму прибыли, полученной при незаконном использовании обозначения;
удалить с товара или его упаковки незаконно используемый товарный знак или обозначение, сходное с ним до степени смешения, и опубликовать решение органа, уполномоченного законодательством рассматривать споры, связанные с применением товарных знаков.

32-бап. Осы Заңды қолдануға байланысты дауларды қарау
Осы Заңды қолдануға байланысты даулар Қазақстан Республикасы заңдарында белгiленген тәртiп бойынша қаралады.
33-бап. Баж
1. Тауар таңбасын немесе тауар шығарылған жер атауын тiркеуге, куәлiктердiң қолданылу мерзiмiн ұзартуға байланысты операциялар үшiн, сондай-ақ заң жүзiнде мәнi бар өзге де әрекеттер жасағаны үшiн баж алынады.
Жасалғаны үшiн баж алынатын әрекеттердiң тiзбесiн, оларды төлеудiң тәртiбiн, мөлшерi мен мерзiмiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
2. Өтiнiм берушi, тауар таңбасына және тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығына берiлген куәлiк иесi, сондай-ақ кез келген мүдделi адам баж төлейдi.
34-бап. Шет елдерде тiркеу
1. Қазақстан Республикасының шаруашылық жүргiзушi субъектiлерi тауар таңбаларын шет елдерде тiркеуге немесе оны халықаралық тiркеуден өткiзуге құқылы.
2. Тауар шығарылған жер атауы шет елдерде ол Қазақстан
Республикасында тiркелiп, осы тауар шығарылған жер атауын пайдалану
құқығы алынғаннан кейiн тiркеледi.
3. Тауар таңбасын халықаралық тiркеуге өтiнiм Патент
ведомствосы арқылы берiледi.
35-бап. Шетелдiк заңды ұйымдар мен нақты адамдардың құқықтары
Шетелдiк заңды ұйымдар мен нақты адамдар осы Заңда көзделген
құқықтарды халықаралық шарттарға сәйкес немесе өзара сыйластық
принципi негiзiнде пайдаланады.
36-бап. Халықаралық шарттар
Егер Қазақстан Республикасының халықаралық шартында осы Заңда
айтылғанынан өзгеше ережелер белгiленген болса, халықаралық шарттың
ережелерi қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Статья 32. Рассмотрение споров, связанных
с применением настоящего Закона
1. Споры, связанные с применением настоящего Закона, рассматриваются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 33. Пошлины
1. За операции, связанные с регистрацией товарного знака или наименования места происхождения товара, продлением срока действия свидетельств, а также за совершение иных юридически значимых действий взимаются пошлины.
Перечень действий, за совершение которых взимаются пошлины, порядок, размер и сроки уплаты устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
2. Пошлины уплачиваются заявителем, владельцем свидетельства на товарный знак и на право пользования наименованием места происхождения товара, а также любым заинтересованным лицом.
Статья 34. Регистрация в зарубежных странах
1. Хозяйствующие субъекты Республики Казахстан вправе зарегистрировать товарный знак в зарубежных странах или произвести его международную регистрацию.
2. Регистрацию наименования места происхождения товара в зарубежных странах производится после его регистрации и получения права пользования этим наименованием места происхождения товара в Республики Казахстан.
3. Заявка на международную регистрацию товарного знака подается через Патентное ведомство.
Статья 35. Права иностранных юридических и
физических лиц
Иностранные юридические и физические лица пользуются правами,
предусмотренными настоящим Законом в силу международных договоров
или на основе принципа взаимности.
Статья 36. Международные договоры
Если международным договором Республики Казахстан установлены
иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то
применяются правила международного договора.
Президент
Республики Казахстан