Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Заң күшi бар Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1996 жылғы 31 желтоқсан N 61
1-бап. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Z952235_ Заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 6, 43-құжат; N 12, 88-құжат; N 23, 152-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180, 181-құжаттар; N 11-12, 257-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Жарлық мәтiнiндегi "Министрлер Кабинетi", "Қаржы министрлігiнiң Бас салық инспекциясы" және "Бас салық инспекциясы", "Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi" деген сөздер тиiстi септiкпен тиiсiнше "Үкiмет", "Мемлекеттiк салық комитетi", "Қазақстан Республикасының Ұлттық статистикалық агенттiгi" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 1-бапта: 1-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Бас салық инспекциясының" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiлген мемлекеттiк салық комитетiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-тармақта соңғы сөйлем мынадай редакцияда жазылсын: "Салық салуға қатысты нормативтiк құқықтық актiлер ресми жариялануға тиiс".
3. 2-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Қазақстан Республикасының аумағында қолданылып жүрген салықтар тiкелей және жанама болып бөлiнедi. Жанама салықтарға қосылған құнға салынатын салық пен акциздер жатады. Басқа салықтар тiкелей салықтарға жатады";
2-тармақ 3-тармақ деп есептелсiн және "Қазақстан Республикасының салық заңдарында" деген сөздерден кейiн "және Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлдiк берген Құзыреттi органның жер қойнауын пайдалануға жасасқан келiсiм-шарттарының ережелерiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
3 және 4-тармақтар тиiсiнше 4 және 5-тармақтар болып есептелсiн.
4. 5-бапта:
1) тармақша "ұзақ мерзiмдi" деген сөздерден кейiн "соның iшiнде" деген сөздермен толықтырылсын:
9)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) "жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарт" - жер қойнауын пайдаланушы мен Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлдiк берген Құзыреттi орган арасында жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзуге жасалған шарт";
17)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) "ұтыстар" - жеке және заңды тұлғалардың конкурстарда, жарыстарда (олимпиадаларда), фестивальдарда салымдар, бағалы қағаздар, лотереялар бойынша алатын заттай және ақшалай түрдегi кiрiстерiнiң кез келген түрлерi";
24)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) " жер қойнауын пайдаланушының үстеме пайдасы" - жер қойнауын пайдаланушының осы Жарлықта белгiленген нормативтен тыс алған қосымша табыстары";
29) -тармақша мынадай мазмұндағы жаңа "б" тармақшасымен толықтырылсын:
"б) өндiрiсте пайдаланылатын негiзгi құралдардың лизингi бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң лицензиясы бар банктер мен банк емес қаржы мекемелерi жүзеге асыратын операциялар";
"б", "в", "г" және "д" тармақшалары тиiсiнше "в", "г", "д" және "е" тармақшалары болып есептелсiн;

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
Закон Республики Казахстан от 31 декабря 1996 г. N 61-1
Статья 1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 24 апреля 1995 г. N 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 6, ст.43; N 12, ст.88; N 23, ст.152; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст.180, 181; N 11 - 12, ст.257) следующие изменения и дополнения:
1. В тексте Указа слова "Кабинет Министров", "Главная налоговая инспекция Министерства финансов" и "Главная налоговая инспекция", "Государственный комитет Республики Казахстан по статистике и анализу" заменить соответственно словами "Правительство", "Государственный налоговый комитет", "Национальное статистическое агентство Республики Казахстан" в надлежащем падеже.
2. В пункте 1 статьи 1 слова "Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан" заменить словами "Государственного налогового комитета, согласованных с Министерством финансов";
последнее предложение пункта 2 изложить в следующей редакции: "Нормативные правовые акты, касающиеся налогообложения, подлежат официальному опубликованию.".
3. В статье 2:
дополнить новым пунктом 2 следующего содержания:
"2. Налоги, действующие на территории Республики Казахстан, подразделяются на прямые и косвенные. К косвенным налогам относятся налог на добавленную стоимость и акцизы. Другие налоги относятся к прямым налогам";
пункт 2 считать пунктом 3 и после слов "налоговым законодательством Республики Казахстан" дополнить словами "и положениями контрактов на недропользование, заключенных Компетентным органом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан";
пункты 3 и 4 считать соответственно пунктами 4 и 5.
4. В статье 5:
подпункт 1) после слова "долгосрочные" дополнить словами "в том числе";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) "контракт на недропользование" - договор между недропользователем и Компетентным органом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан на проведение операций по недропользованию;";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) "выигрыши" - любые виды доходов в натуральном и денежном выражении, получаемые физическими и юридическими лицами на конкурсах, соревнованиях (олимпиадах), фестивалях, по вкладам, ценным бумагам, лотереям;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) "сверхприбыль недропользователя" - дополнительные доходы, полученные недропользователем сверх норматива, установленного настоящим Указом;";
подпункт 29) дополнить новым подпунктом б) следующего содержания:
"б) операции по лизингу основных средств, используемых в производстве, осуществляемые банками и небанковскими финансовыми учреждениями, имеющими лицензию Национального Банка Республики Казахстан на проведение таких операций;";
подпункты б), в), г) и д) считать соответственно подпунктами в), г), д) и е);

мынадай мазмұндағы 32) - 36)-тармақшалармен толықтырылсын:
"32) "салық сараптамасы" - Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен қолданылып жүрген заңдарға сәйкес салық режимiн белгiлеу, оның iшiнде жер қойнауын пайдаланушылардың арнаулы төлемдерi мен салықтарын айқындау мақсатымен Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлдiк берген Құзыреттi орган жасасатын келiсiм-шарт жобасына, оған енгiзiлетiн толықтырулар мен өзгерiстерге жүргiзiлетiн талдау мен бағалауды қамтитын экономикалық сараптаманың мiндеттi бөлiгi;
33) "тарихи шығындар" -мемлекеттiң осы келiсiм-шарттық аумақты барлау мен онда ашылған кен орындарын жайғастыруға байланысты және осы кен орындарын пайдалану кезiнде орны толтырылуға тиiстi бұрынғы шығындары;
34) "пайданың iшкi нормасы" - жүргiзiлген инвестициялардың өтелу коэффициентi;
35) "тiкелей салықтар" - салық төлеушiнiң табысынан немесе мүлкiнен тiкелей төленетiн салықтар;
36) "жанама салықтар" - салық төлеушiнiң табысына немесе мүлкiне тiкелей байланысты емес, бағаға немесе тарифке үстеме түрiнде белгiленетiн, тауарлар мен қызметтерге салынатын салық (қосылған құнға салынатын салық пен акциздер).
5. 6-бапта:
1-тармақ "төлеушiлер" деген сөзден кейiн "осы баптың 4-тармағының екiншi азатжолында көзделген жағдайларды қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ "бөлiнедi әрi" деген сөздерден кейiн "осы Жарлықтың 94-бабының 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк салық комитетiнiң Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiлген ұсынысы бойынша, Қазақстан Республикасының Үкiметi бiр өндiрiстiк кешенде қызмет iстейтiн бiрнеше заңды тұлғаны бiртұтас салық төлеушi деп анықтауға құқылы".
6. 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Салық салу объектiсi
1. Табыс салығын салу объектiсi жылдық жиынтық табыс пен осы жарлықта көзделген шегерiмдер арасындағы айырма ретiнде есептелiп, салық салынатын табыс болып табылады.
2. Салық салынатын табыс теңгемен белгiленедi. Салық салынатын табыс шетел валютасымен көрсетiлген жағдайда ол Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң салық төленген кездегi бағамы бойынша теңгемен қайта есептеледi".
7. 11-баптың 3) тармақшасы мынадай мазмұндағы төртiншi азатжолмен толықтырылсын:
"ұтыстар".
8. 14-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Iссапарлық, өкiлдiк шығыстар Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген нормалар шегiнде шегерiлiп тасталады".
9. 18-бап:
мынадай мазмұндағы жаңа 2-тармақпен толықтырылсын:

дополнить подпунктами 32) - 36) следующего содержания:
"32) "налоговая экспертиза" - обязательная часть экономической экспертизы, включающая в себя анализ и оценку проекта контракта, заключаемого Компетентным органом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан, дополнений и изменений к нему, проводимой с целью определения налогового режима, в том числе установления специальных платежей и налогов недропользователей в соответствии с действующим законодательством в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
33) "исторические затраты" - прошлые затраты государства, связанные с разведкой данной контрактной территории и обустройством открытых на ней месторождений и подлежащие возмещению при эксплуатации этих месторождений;
34) "внутренняя норма прибыли" - коэффициент окупаемости производимых инвестиций;
35) "прямые налоги" - налоги, уплачиваемые непосредственно с доходов или имущества налогоплательщика;
36) "косвенные налоги" - налоги (налог на добавленную стоимость и акцизы) на товары и услуги, устанавливаемые в виде надбавки к цене или тарифу, непосредственно не связанные с доходами или имуществом налогоплательщика.".
5. В статье 6:
пункт 1 дополнить словами ",за исключением случаев, предусмотренных абзацем вторым пункта 4 настоящей статьи.";
пункт 3 дополнить словами "за исключением случаев, предусмотренных в пункте 4 статьи 94 настоящего Указа.";
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"По предложению Государственного налогового комитета, согласованного с Министерством финансов Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан вправе определять нескольких юридических лиц, осуществляющих деятельность в одном производственном комплексе, как единого налогоплательщика.".
6. Статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Объект налогообложения
1. Объектом обложения подоходным налогом является облагаемый доход, исчисленный как разница между совокупным годовым доходом и вычетами, предусмотренными настоящим Указом.
2. Облагаемый доход определяется в тенге. В случае, когда облагаемый доход выражен в иностранной валюте, он пересчитывается в тенге по курсу Национального Банка Республики Казахстан на момент уплаты налога.".
7. Подпункт 3) статьи 11 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"выигрыши;".
8. Статью 14 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Командировочные, представительские расходы вычитаются в пределах норм, установленных Правительством Республики Казахстан.".
9. В статье 18:
дополнить новым пунктом 2 следующего содержания:

"2. Өз қызметiн заңдарға сәйкес жасалған келiсiм-шарт негiзiнде жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының осы кен орнында жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операциялардың аяқталуына байланысты кен орнын игеру зардаптарын жою қорына (резервтiк қорға) аударылған аударымдар сомасын шегерiп тастауға құқығы бар.
Кен орындарын игеру зардаптарын жою қорына аударымдар жасаудың мөлшерi мен тәртiбi Құзыреттi органмен келiсiм бойынша, кен орнын игеру зардаптарын жоюға жұмсалатын шығындардың жобалық сомасы негiзге алына отырып, келiсiм-шарттарға салық сараптамасын жүргiзу барысында жер қойнауын пайдалануға жасалған келiсiм-шартта кен орнын игерудiң бүкiл мерзiмiне белгiленедi.
Егер кен орындарын игеру зардаптарын жою жөнiндегi нақты
шығындар аталған қорға аударылған аударымдардан аз болса, оң айырма
жер қойнауын пайдаланушының салық салынатын табысына қосылуға тиiс";
2-тармақ 3-тармақ болып есептелсiн:
3-тармақта "1-тармағында" деген сөздер "1 және 2-тармақтарында"
деген сөздермен ауыстырылсын.
10. 20-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Амортизациялауға жататын негiзгi құрал-жабдықтар
амортизациялаудың мынадай шектi нормалары бойынша топтарға бөлiнедi:
___________________________________________________________________
Топ  |                                             |Амортизацияның
нөмiрi|                Мүлiк атауы                  |шектi нормасы,
|                                             |процент есебiмен
______|_____________________________________________|_______________
1  |                      2                      |       3
______|_____________________________________________|_______________
1  |Труба құбырлары: мұнай-газ құбырлары; пайдалы|       25
|қазбаларды өндiру және ұқсату үшiн пайдаланы.|
|латын жабдықтар, машиналар мен механизiмдер. |
|компьютерлер, деректер өңдеу жөнiндегi шетке.|
|рi құрылғылар мен жабдықтар                  |
|                                             |
2  |Жолдарда пайдаланылатын автотрактор техника. |       20
|сы; арнаулы аспаптар, құрал-саймандар мен    |
|керек-жарақтар                               |
3  |Жеңiл автомобильдер; такси; автомобиль       |
|көлiгiнiң жылжымалы құрамы; жүк              |       15
|автомобильдерi, автобустар, арнаулы автомо.  |
|бильдер мен автотiркемелер. Машиналар мен    |
|жабдықтар; өнеркәсiптiң барлық салалары,     |
|құю өндiрiсi үшiн; ұста-пресс жабдықтары;    |
|электронды жабдықтар; құрылыс жабдықтары;ауыл|
|шаруашылығы машиналары мен жабдықтары; Кеңсе |
|жиhазы.                                      |
|                                             |
4  |Басқа топтарға енгiзiлмеген амортизациялана. |       10
|тын активтер                                 |
|                                             |
5  |Темiр жол, теңiз және өзен көлiк құралдары.  |        8
|                                             |
|Қуат машиналары мен жабдықтар; жылу-техника. |
|лық жабдықтар, турбиналық жабдықтар, электр  |
|қозғалтқыштары мен дизель генераторлары.     |
|Электр қуатын беру және байланыс құрылғылары |
|                                             |
|                                             |

"2. Недропользователь, осуществляющий свою деятельность на основании контракта, заключенного в соответствии с законодательством, имеет право на вычет суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождения (резервный фонд), связанных с завершением операций по недропользованию на этом месторождении.
Размер и порядок отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений устанавливаются контрактом на недропользование на весь срок разработки месторождения в ходе проведения налоговой экспертизы контрактов по согласованию с Компетентным органом, исходя из проектных сумм затрат на ликвидацию последствий разработки месторождения.
В случае, если фактические затраты по ликвидации последствий
разработки месторождений ниже произведенных отчислений в указанный
фонд, положительная разница подлежит включению в налогооблагаемый
доход недропользователя.";
пункт 2 считать пунктом 3;
в пункте 3 слова "пунктом 1" заменить словами "пунктами 1 и 2".
10. В статье 20:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Подлежащие амортизации основные средства распределяются по
группам со следующими предельными нормами амортизации:
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
Номер   і     Наименование имущества    і Предельная норма
группы  і                               і амортизации    в
і                               і     процентах
ДДДДДДДДіДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДіДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
1     і               2               і        3
ДДДДДДДДіДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДіДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
1     іТрубопроводы;  нефтегазопрово- і
іды; оборудование, машины и ме- і
іханизмы,используемые для добы- і
ічи  и переработки полезных ис- і
ікопаемых,  компьютеры, перифе- і
ірийные устройства и оборудова- і
іние по обработке данных        і        25
і                               і
2     іАвтотракторная техника для ис- і
іпользования на дорогах; специ- і
іальные инструменты,  инвентарь і
іи принадлежности               і        2О
і                               і
3     іЛегковые автомобили;    такси; і
іподвижной состав автомобильно- і
іго транспорта:  грузовые авто- і
імобили,  автобусы, специальные і
іавтомобили и автоприцепы.      і
іМашины и   оборудование:   для і
івсех отраслей  промышленности, і
ілитейного  производства;  куз- і
інечно-прессовое  оборудование; і
іэлектронное      оборудование; і
істроительное     оборудование; і
ісельскохозяйственные  машины и і
іоборудование.Мебель для офиса  і        15
і                               і
і                               і
4     іАмортизируемые активы,      не і
івключенные в другие группы     і        1О
і                               і
5     іЖелезнодорожные, морские     и і
іречные транспортные  средства. і
іСиловые машины и оборудование: і
ітеплотехническое оборудование, і
ітурбинное оборудование, элект- і
іродвигатели и дизель-генерато- і
іры.Устройства электропередачи иі
ісвязи                          і         8
і                               і

6  |Үйлер, ғимараттар, құрылыстар                |        7
______|_____________________________________________|_______________
Салық төлеушi өз қалауы бойынша кез келген салық жылында амортизацияның өзге де нормаларын қолдануға құқылы, бiрақ бұл шектi нормалардан аспауы керек."
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Өндiрiстiк мақсаттар үшiн өз құрылысына жұмсалған шығындар және өндiрiстiк мақсаттар үшiн кемiнде үш жыл пайдаланылып сатып алынған технологиялық жабдықтардың құны салық төлеушiнiң қалауы бойынша амортизациялық кезең iшiнде қалған амортизация сомасы шегiнде кез-келген сәтiнде шегерiлуге тиiс."
11. 23-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жер қойнауын пайдаланушылар пайдалы қазбаларды геологиялық зерттеуге, барлауға және өндiруге дайындау жұмыстарына жұмсаған шығындар, соның iшiнде бағалау, жайғастыру жөнiндегi шығындар, жалпы әкiмшiлiк шығындар және жазылу бонусы мен коммерциялық табу бонусын төлеуге байланысты шығындар амортизациялық аударылымдар түрiнде жылдық жиынтық табыстан шегерiлуге тиiс және жеке топ құрайды. Осы топ бойынша амортизациялық аударылымдар пайдалы қазбаларды өндiру басталған кезден бастап алғашқы бес жыл iшiнде 1-топтың негiзгi құрал-жабдықтары амортизациясының шектi нормасы бойынша жүргiзiледi, ал құнның қалған бөлiгi бес жыл өткеннен кейiн жер қойнауын пайдаланушының қалауы бойынша анықталатын нормалармен келесi амортизациялық кезеңнiң кез келген сәтiнде шегерiлiп тасталады."
2-тармақ "шығыстарына да" деген сөздерден кейiн "сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушы бюджетке iс жүзiнде төлеген, келiсiм-шарттық аумақтарда мемлекет жұмсаған тарихи шығындарды өтеу сомасына да" деген сөздермен толықтырылсын.
12. 24-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Материалдық емес активтерге жұмсалған шығындар 3-топтағы негiзгi құрал-жабдықтар амортизациясының ставкасы бойынша амортизациялық аударылымдар түрiнде шегерiлуге тиiс және жеке топ құрайды."
13. 25-бапта:
1) тармақша "және үстеме пайдаға салынатын салықтар" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) жер қойнауын пайдаланушының қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтiк саласын дамытуға жер қойнауын пайдалануға жасалған келiсiм-шарттарда белгiленген сома шегiнде iс жүзiнде жұмсаған шығындары."
14. 27-бап:
"бес жылға дейiнгi" деген сөздердiң алдынан "қоса алғанда" деген
сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Жер қойнауын пайдалануға жасалған келiсiм-шарттар бойынша жүзеге
асырылатын қызметке байланысты пайда болатын залалдар қоса алғанда
жетi жылға дейiнгi мерзiмге кейiнге көшiрiледi."

6     іЗдания, сооружения, строения   і         7
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
Налогоплательщик вправе по своему усмотрению применять иные нормы амортизации в любой налоговый год, но не выше предельных.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Расходы по собственному строительству для производственных целей и стоимость приобретенного технологического оборудования, используемого для производственных целей не менее трех лет, подлежат вычету по усмотрению налогоплательщика в любой момент в течение амортизационного периода в пределах суммы оставшейся амортизации.".
11. В статье 23:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Расходы, произведенные недропользователями на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых, включая расходы по оценке, обустройству, общие административные расходы и расходы, связанные с выплатой подписного бонуса и бонуса коммерческого обнаружения, подлежат вычету из совокупного годового дохода в виде амортизационных отчислений и образуют отдельную группу. Амортизационные отчисления по данной группе производятся с момента начала добычи полезных ископаемых в течение первых пяти лет по предельной норме амортизации основных средств группы 1, а остальная часть стоимости по истечении пяти лет вычитается в любой момент последующего амортизационного периода по нормам, определяемым по усмотрению недропользователя";
пункт 2 дополнить словами ",а также на фактически выплаченные недропользователем в бюджет суммы возмещения исторических затрат, произведенных государством на контрактных территориях.".
12. Пункт 2 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"2. Расходы на нематериальные активы подлежат вычету в виде
амортизационных отчислений по ставке амортизации основных средств
группы 3 и образуют отдельную группу".
13. В статье 25:
подпункт 1) дополнить словами "и налога на сверхприбыль;";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) расходы,  фактически понесенные недропользователем на
обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов в
пределах сумм, установленных контрактами на недропользование.".
14. В статье 27:
после слов "до пяти лет" дополнить словом "включительно";
дополнить частью второй  следующего содержания:
"Убытки, образующиеся в связи с деятельностью, осуществляемой
по контрактам на недропользование, переносятся на срок до семи лет
включительно.".

15. 29-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Төлем көзiнен ұсталатын табыс салығын есептеу салық жылы iшiнде
бiркелкi (ай сайын) жасалып отырады."
16. 32-бапта:
баптың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"32-бап. Төлем көзiндегi проценттер мен ұтыстар бойынша салық
ставкалар";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Жеке тұлғаларға төленетiн ұтыстарға төлем көзiне 15 процент
ставка бойынша салық салынады".
17. 34-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша "қалпына келтiру орталығы" деген сөздерден кейiн "Қазақстан Республикасының Қызыл Жарты Ай және Қызыл Крест қоғамы" деген сөздермен "өндiрiстiк ұйымдар" деген сөздерден кейiн "толық" деген сөзбен толықтырылсын:
3) тармақшада "жарғылық қызметi" деген сөздерден кейiн мынадай "соның iшiнде демеушiлiк көмек, кiру және мүшелiк жарналар, қайырымдылық көмек, аударылымдар мен қайырмалдықтар түрiнде алынған табыстар, жоғарыда аталған қаражат тегiн негiзде берiлген жағдайда, сондай-ақ тегiн берiлген мүлiк бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң лицензиясы бар банктер мен банктiк емес қаржы мекемелерi негiзгi құрал-жабдықтарды жасау мен жаңғырту үшiн үш жылдан астам мерзiмге берiлген орташа және ұзақ мерзiмдi инвестициялық несиелер бойынша алынған проценттер жөнiнен.";
2-тармақ "сомасына" деген сөзден кейiн "қосымша" деген сөзбен
толықтырылсын;
5-тармақтағы 3) тармақшада "iзгiлiк көмек" деген сөздер
"iзгiлiк, қайырымдылық көмек пен гранттардың" деген сөздермен
ауыстырылсын.
18. 39-бапта:
1-тармақта "10 процентiнен астамы" деген сөздер "бiр бөлiгi"
деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "Салық қызметi шет мемлекеттi... қарайды" деген
сөздер "Шет мемлекет... ретiнде қарайды" деген сөздермен ауыстырылсын.
19. 40-бапта "түсiмдi" деген сөз "кiрiстер мен шығыстарды" деген
сөздермен ауыстырылсын, "немесе кассалық әдiс бойынша" деген сөздер
алынып тасталсын;
20. 41-бапта:
2-тармақта "қолданылған жағдайда" деген сөздер "қолданылған
кезде" деген сөздермен ауыстырылсын:
3-тармақ алынып тасталсын:
21. 45 және 46-баптардың атаулары мен мәтiнiнде "активтердiң", "активтердi", "актив" деген сөздердiң алдынан тиiсiнше "ұзақ мерзiмдi" деген сөздермен толықтырылсын.
22. 48-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"48-бап. Таза табыс есебiнен жүзеге асырылатын
шығыстар
Шегерiлуге тиiстi емес таза табыс есебiнен жүзеге асырылатын шығыстарға мыналар жатады:
1) негiзгi құрал-жабдықтарды сатып алу мен құрылысын жүргiзуге арналған шығыстар және күрделi сипаттағы басқа да шығыстар.

15. Статью 29 дополнить частью второй следующего содержания:
"Исчисление подоходного налога, удерживаемого у источника
выплаты, производится равномерно (помесячно) в течение налогового
года.".
16. В статье 32:
название статьи изложить в следующей редакции:
"Статья 32. Ставки налога по процентам и выигрышам у источника
выплаты";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Выигрыши, выплачиваемые физическим лицам, облагаются у
источника выплаты по ставке 15 процентов.".
17. В статье 34:
в пункте 1:
подпункт 1) после слов "физического развития" дополнить словами "Общества Красного Полумесяца и Красного Креста Республики Казахстан", после слов "являющихся собственностью этих обществ и" дополнить словом "полностью";
подпункт 3) после слов "уставной деятельности" дополнить словами "в том числе доходы, полученные в виде спонсорской помощи, вступительных и членских взносов, благотворительной помощи, отчислений и пожертвований при условии передачи вышеуказанных средств на безвозмездной основе, а также по безвозмездно переданному имуществу";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) банков и небанковских финансовых учреждений, имеющих лицензию Национального Банка Республики Казахстан, по процентам, полученным по среднесрочным и долгосрочным инвестиционным кредитам, выданным на срок более трех лет, для создания и модернизации основных средств";
в пункте 2 после слова "работников" дополнить словом
"дополнительно";
в подпункте 3) пункта 5 слова "гуманитарной помощи" заменить
словами "гуманитарной, благотворительной помощи и грантов,".
18. В статье 39:
в пункте  1  слова  "более  10 процентов" заменить словом
"часть";
в пункте 2 слова "Налоговая служба рассматривает иностранное
государство" заменить словами "Иностранное государство
рассматривается".
19. В статье 40 слово "выручку" заменить словами "доходы и
расходы", слова "или по кассовому методу" исключить.
20. В статье 41:
в пункте 2 слова "В случае применения" заменить словами "При
применении";
пункт 3 исключить.
21. В названии и тексте статей 45 и 46 перед словами "активов", "активам", "актива" дополнить соответственно словами "долгосрочных", "долгосрочным", "долгосрочного".
22. Статью 48 изложить в следующей редакции:
"Статья 48. Расходы, осуществляемые за счет чистого
дохода
К расходам, осуществляемым за счет чистого дохода, не подлежащим вычету, относятся:
1) расходы на приобретение и строительство основных средств и другие расходы капитального характера;

2) бюджетке енгiзiлуге тиiстi айыппұл санкциялары.
3) кәсiпкерлiк қызметке байланысы жоқ шаруашылық жүргiзушi субъектiлер қызметкерлерiнiң 15 процент ставка бойынша төлем көзiне салық салынатын тiкелей немесе жанама табыстары болып табылатын шығыстар.
4) кәсiпкерлiк қызметке пайдаланылмайтын объектiлердi салу, пайдалану және ұстау жөнiндегi шығыстар."
23. 49-бап:
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Кез келген он екi айлық кезең iшiнде Қазақстан Республикасында 30 күннен астам тұрып жатқан немесе қазақстандық көзден 500 айлық есеп айырысу көрсеткiшiнен астам табыс алған жеке тұлғалар - резидент еместер қызметiн тоқтатқан немесе Қазақстан Республикасының аумағынан кеткен кезде салық қызметi органдарына жиынтық табыс пен шегерiмдер туралы декларация табыс етедi."
5-тармақ 6-тармақ болып есептелсiн.
24. 50-баптың 1-тармағында:
1) тармақша "олардың кәсiпкерлiк қызметiнiң шегiнде" деген сөздерден кейiн "сондай-ақ жеке қосалқы шаруашылығының өнiмiн (анықтамасы болған жағдайда) және тұтынуда болған жеке мүлкiн өткiзуден алған табысын қоспағанда, кәсiпкерлiк қызмет субъектiлерi ретiнде тiркелмеген жеке тұлғаларға төлейтiн табыс сомаларынан" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшадағы "және жеке" деген сөздер алынып тасталсын:
мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын;
"6) жеке тұлғаларға ұтыстар төлейтiн заңды және жеке тұлға;
7) осы Жарлықтың 48-бабының 3-тармақшасына сәйкес төлемдер төлейтiн заңды немесе жеке тұлға."
25. 51-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"51-бап. Табыс салығы бойынша аванстық төлемдер
1. Кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды және жеке тұлғалар аванстық төлемдер сомасын бюджетке салық қызметi органдарына мәлiмделген салық жылына болжалынып отырған табыс салығы сомасының 1/12 бөлiгiн негiзге ала отырып, әр айдың жиырмасынан кешiктiрмей төлеуге мiндеттi.
2. Маусымдық жұмыс сипатындағы немесе басқа да шарттары бар кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды және жеке тұлғалар салық жылы iшiнде төленуге тиiстi аванстық төлемдер сомасын салық қызметi органдарымен келiсiм бойынша айқындайды.
3. Еңбек шарты (келiсiм-шарт) бойынша немесе мердiгер-жалдау шарты бойынша жұмыс iстейтiн жеке тұлғалар - резидент еместер аванстық төлемдер сомасын бюджетке салық жылының 20 ақпанында, 20 мамырында, 20 тамызында және 20 қарашасында төлеуге мiндеттi.
4. Табыс салығының төленген аванстық төлемдер сомасы салық жылында салық төлеушiге есептелген табыс салығына есептеледi."
26. 53-бапта "(төленген)" деген сөз алынып тасталсын.

2) штрафные санкции, подлежащие внесению в бюджет;
3) расходы, являющиеся прямым или косвенным доходом работников хозяйствующих субъектов, не связанные с предпринимательской деятельностью, которые облагаются у источника выплаты по ставке 15 процентов;
4) расходы по строительству, эксплуатации и содержанию объектов, не используемых в предпринимательской деятельности.".
23. В статье 49:
дополнить новым пунктом 5 следующего содержания:
"5. Физические лица - нерезиденты, находящиеся в Республике Казахстан более 30 дней в течение любого двенадцатимесячного периода или получившие доход свыше 500 месячных расчетных показателей из казахстанского источника, представляют декларацию о совокупном доходе и вычетах в органы налоговой службы в момент прекращения деятельности или выезда с территории Республики Казахстан.";
пункт 5 считать пунктом 6.
24. В пункте 1 статьи 50:
подпункт 1) дополнить словами ",а также с сумм дохода, выплачиваемого физическим лицам, не зарегистрированным в качестве субъектов предпринимательской деятельности, кроме доходов от сдачи продукции личного подсобного хозяйства (при наличии справки) и личного имущества, бывшего в употреблении;";
в подпункте 4) слова "и физическим" исключить;
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) юридическое и физическое лицо, которое выплачивает выигрыши физическим лицам;
7) юридическое или физическое лицо, которое выплачивает платежи в соответствии с подпунктом 3) статьи 48 настоящего Указа.".
25. Статью 51 изложить в следующей редакции:
"Статья 51. Авансовые платежи по подоходному налогу
1. Юридические и физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью, обязаны вносить в бюджет суммы авансовых платежей не позднее двадцатого числа каждого месяца, исходя из 1/12 части суммы предполагаемого подоходного налога за налоговый год, заявленной в органы налоговой службы.
2. Юридические и физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью, имеющей сезонный характер работ или другие условия, определяют сумму авансовых платежей, подлежащих уплате в течение налогового года, по согласованию с органами налоговой службы.
3. Физические лица - нерезиденты, работающие по трудовому
договору (контракту) или по договору подряда - найма, обязаны
вносить в бюджет суммы авансовых платежей 20 февраля, 20 мая, 20
августа и 20 ноября налогового года.
4. Внесенные суммы авансовых платежей подоходного налога идут в
зачет подоходного налога, начисленного налогоплательщику за
налоговый год.".
26. В статье 53 слово "(уплаченными)" исключить.

27. 54-бапта:
5-тармақ алынып тасталсын;
6-тармақ 5-тармақ болып есептелсiн.
28. 55-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсе отырып Мемлекеттiк салық комитетi заңды тұлғаның бөлiмшелерiн дербес салық төлеушiлер ретiнде қарауы мүмкiн."
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Қазақстандық көзден табыс алып жүрген және қосылған құнға салынатын салық бойынша есепке тұрмаған резидент еместер Қазақстан Республикасының аумағында тауарлар сатқан (жұмыс атқарған, қызмет көрсеткен) жағдайда аталған резидент еместермен есеп айырысуды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резиденттерi қосылған құнға салынатын салықты толық мөлшерде төлейдi."
29. 56-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Бұл баптың ережелерi осы Жарлықтың 55-бабының 4-тармағында аталған резидент еместерге қолданылмайды."
30. 58-баптың 1-тармағы "анықталады" деген сөзден кейiн "бiрақ олардың сатып алу бағасынан төмен болмауы керек" деген сөздермен толықтырылсын.
31. 61-баптың 1-тармағында:
1) тармақша "немесе үйлердi жалға беру" деген сөздерден кейiн "және сату" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 9) - 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"9) лотерея билеттерiн сату бойынша айналымдар;
10) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен оның бөлiмшелерiнде тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi сатуды жүзеге асыру бойынша айналым;
11) Қазақстан Республикасының Мүгедектер ерiктi қоғамының, Қазақ зағиптар қоғамының, Қазақ мылқаулар қоғамының, сондай-ақ сол қоғамдардың меншiгi болып табылатын және толығымен солардың қаражаты есебiнен құрылған өндiрiстiк ұйымдардың тауарларын (жұмысын, қызметiн) сату бойынша айналымдар, бұған сауда-делдалдық қызмет тауарларын (жұмыстарын, қызметтерiн) сату бойынша айналымдар кiрмейдi;"
9) - 12) тармақшалар тиiсiнше 12) - 15) тармақшалар болып есептелсiн;
мынадай мазмұндағы 16) және 17) тармақшалармен толықтырылсын:
"16) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi және оның бөлiмшелерi жүзеге асыратын тауарлар импорты;
17) мектептiң оқу құралдары."
32. мынадай мазмұндағы 65-баппен толықтырылсын:
"65-бап. Тазартылған қымбат бағалы металдарға - алтын мен
платинаға салық салу
Тазартылған қымбат бағалы металдарды - алтын мен платинаны бастапқы сауда-саттықта сатуға нөлдiк ставка бойынша салық салынады."
33. 68-бапта:
1-тармақтың екiншi азатжолы алынып тасталсын:
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Қосылған құнға салынатын салық бойынша Қазақстан Республикасында есепте тұратын өнiм жеткiзушi төлеген (төлеуге тиiстi) қосылған құнға салынған салық сомасы есепке алынады. Қосылған құнға салынатын салық бойынша Қазақстан Республикасында есепте тұрмайтын өнiм берушiлер төлеген (төлеуге тиiстi) қосылған құнға салынған салық шығын есебiне жатқызылуға тиiс."

27. В статье 54:
пункт 5 исключить;
пункт 6 считать пунктом 5.
28. В статье 55:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственный налоговый комитет по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан может рассматривать подразделения юридического лица в качестве самостоятельных налогоплательщиков.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. В случае реализации товаров (работ, услуг) на территории Республики Казахстан нерезидентами, получающими доход из казахстанского источника и не вставшими на учет по налогу на добавленную стоимость, налог на добавленную стоимость уплачивается в
полном размере резидентами Республики Казахстан, осуществляющими
расчеты с названными нерезидентами.".
29. Статью 56 дополнить пунктом 6 следующего  содержания:
"6. Положения настоящей статьи не распространяются на
нерезидентов, указанных в пункте 4 статьи 55 настоящего Указа.".
30. Пункт 1 статьи 58 дополнить словами ",но не ниже цен их
приобретения.".
31. В пункте 1 статьи 61:
подпункт 1)  после слов "или аренда" дополнить словами "и
продажа";
дополнить новыми подпунктами 9) - 11) следующего содержания:
"9) обороты  по реализации лотерейных билетов;
10) обороты по реализации товаров, работ и услуг, осуществляемых Национальным Банком Республики Казахстан и его подразделениями;
11) обороты по реализации товаров (работ, услуг) Добровольного общества инвалидов Республики Казахстан, Казахского общества слепых, Казахского общества глухих, а также производственных организаций, являющихся собственностью этих обществ и полностью созданных за счет
их средств, кроме оборотов по реализации товаров (работ, услуг) от
торгово-посреднической деятельности;";
подпункты 9) - 12) считать соответственно подпунктами 12) - 15);
дополнить подпунктами 16) и 17) следующего содержания:
"16) импорт  товаров,  осуществляемых Национальным Банком
Республики Казахстан и его подразделениями;
17) школьные учебные пособия".
32. Дополнить статьей  65  следующего  содержания:
"Статья 65.  Налогообложение  аффинированных  драгоценных
металлов - золота и платины
Реализация на первичных торгах аффинированных драгоценных металлов - золота и платины, облагается по нулевой ставке".
33. В статье 68:
абзац второй пункта 1 исключить;
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. В зачет принимается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченная (подлежащая уплате) поставщикам, состоящим на учете по налогу на добавленную стоимость в Республике Казахстан. Налог на добавленную стоимость, уплаченный (подлежащий уплате) поставщикам, не состоящим на учете по налогу на добавленную стоимость в Республике Казахстан, подлежит отнесению на затраты.".

34. 70-бапта:
3-тармақта:
бiрiншi азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Импортталатын тауарлар бойынша қосылған құнға салынатын салық Қазақстан Республикасының кеден заңдарымен кеден төлемдерiн төлеу үшiн белгiленген күнi төленедi, бұған осы баптың 4-тармағында аталған жағдайларда салық төлеушiлер төлеуге тиiс болатын қосылған құнға салынатын салық қосылмайды."
екiншi азатжолы "Салық қызметiнiң органдары" деген сөздерден кейiн "қаржы қызметiнiң органдарымен келiсiм бойынша" деген сөздермен:
4-тармақта:
"мен медикаменттердiң" деген сөздер "шикiзаттың, материалдардың, қосалқы бөлшектердiң, ауыл шаруашылық өндiрiсiнде пайдаланылатын медикаменттер мен тауарлардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнiң келiсуi бойынша Бас салық инспекциясы" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiмен және Кеден комитетiмен келiсе отырып Мемлекеттiк салық комитетi" деген сөздермен толықтырылсын.
35. 73-баптың 1-тармағының үшiншi азатжолында "салық
инспекциясына" деген сөздер "салық органына" деген сөздермен
ауыстырылсын.
36. 75-бапта "акцизделетiн тауарларды импорттайтын немесе" деген
сөздерден кейiн "егер Қазақстан Республикасының аумағында осы
тауарлар бойынша акциз төленбеген болса, акцизделетiн тауарларды
сататын" деген сөздермен толықтырылсын.
37. 76-баптың 1-тармағында: 20) тармақша "(мүгедектерге арнайы
арналған қолмен басқарылатын автомобильдерден басқасы)" деген
сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 22) тармақшамен толықтырылсын:
"22) өңделмеген мұнай"
38. 79-бапта:
мынадай мазмұндағы жаңа 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген өңделмеген
мұнайды өнеркәсiптiк ұқсатуға берген кезде акциз оның берiлген кезiнен
төленедi."
4-тармақ 5-тармақ болып есептелсiн.
39. 80-бапта:
2-тармақ алынып тасталсын;
3, 4, 5 және 6-тармақтар тиiсiнше 2, 3, 4 және 5-тармақтар болып
есептелсiн.
40. 83-бап "шикiзаттан акцизделетiн өнiм" деген сөздерден кейiн
"(өңделмеген мұнайды қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын.
41. 88-баптың 1-тармағының 1-тармақшасы соңынан "бұған
акционерлiк қоғамның мүлкiн қолданылып жүрген заңдарға сәйкес қайта
бағалау құнына арналған акциялар эмиссиясы қосылмайды" деген
сөздермен толықтырылсын.
42. 89-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) эмиссияның көрсетiлген құнынан:
- бағалы қағаздардың бастапқы эмиссиясын тiркеу кезiнде 0,1
процент мөлшерiнде;
- бағалы қағаздардың қосымша эмиссиясын тiркеу кезiнде 0,5
процент мөлшерiнде."
43. VI бөлiм мынадай редакцияда жазылсын:
"VI бөлiм
ЖЕР ҚОЙНАУЫН ПАЙДАЛАНУШЫЛАРҒА
САЛЫҚ САЛУ

34. В статье 70:
в пункте 3:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Налог на добавленную стоимость по импортируемым товарам уплачивается в день, определяемый таможенным законодательством Республики Казахстан для уплаты таможенных платежей, за исключением налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате налогоплательщиками в случаях, указанных в пункте 4 настоящей статьи.";
абзац второй  после  слова "службы" дополнить словами "по
согласованию с органами финансовой службы";
в пункте 4:
слова "и медикаментам" заменить словами ",сырья, материалов,
запасных частей, медикаментов и товаров, используемых в
сельскохозяйственном производстве";
после слов "по согласованию с" дополнить словами "Министерством
финансов и".
35. В абзаце третьем пункта 1 статьи 73 слова "налоговую
инспекцию" заменить словами "налоговый орган".
36. В статье 75 после слов ",или импортирующие подакцизные
товары" дополнить словами "или реализующие подакцизные товары, если
акциз по этим товарам на территории Республики Казахстан не был
уплачен,".
37. В пункте 1 статьи 76:
подпункт 20) дополнить словами "(кроме автомобилей с ручным
управлением, специально предназначенных для инвалидов)";
дополнить подпунктом 22) следующего содержания:
"22) сырая нефть.".
38. В статье 79:
дополнить новым пунктом 4 следующего содержания:
"4. При передаче сырой нефти, добытой на территории Республики
Казахстан, на промышленную переработку акциз уплачивается на момент
ее передачи.";
пункт 4 считать пунктом 5.
39. В статье 80:
пункт 2 исключить;
пункты 3, 4, 5 и 6 считать соответственно пунктами 2, 3, 4 и 5.
40. Статью 83 после слов "продукции из  сырья"  дополнить
словами "(за исключением сырой нефти)".
41. Подпункт 1) пункта 1 статьи 88 дополнить словами ",кроме
эмиссии акций, на стоимость переоценки имущества акционерного
общества согласно действующему законодательству;".
42. Подпункт  1) статьи 89 изложить в следующей редакции:
"1) от номинальной стоимости эмиссии:
- при регистрации первоначальной эмиссии ценных бумаг в
размере 0,1 процента;
- при регистрации дополнительной эмиссии ценных бумаг в размере
0,5 процента;".
43. Раздел VI изложить в следующей редакции:
"Раздел VI.
НАЛОГООБЛОЖЕНИЕ НЕДРОПОЛЬЗОВАТЕЛЕЙ

21 - тарау. ЖЕР ҚОЙНАУЫН ПАЙДАЛАНУШЫЛАРҒА
САЛЫҚ САЛУ ЖӨНIНДЕГI ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
94-бап. Жер қойнауын пайдалануға жасалған келiсiм-шарттарда
салық режимiн белгiлеу
1. Жер қойнауын пайдаланушылар үшiн салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдер жөнiнде белгiленетiн талаптар (салық режимi) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жер қойнауын пайдаланушы мен Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлдiк берген Құзыреттi орган арасында жер қойнауын пайдалануға жасалатын келiсiм-шарттарда айқындалады.
2. Келiсiм-шартта белгiленетiн салық режимi заңды және жеке тұлғалардың салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдердi төлеуiн реттейтiн, келiсiм-шарт жасалған күнi қолданылып жүрген Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес болуға тиiс.
3. Жер қойнауын пайдалануға жасалған келiсiм-шарттарды қоспағанда, салық мен төлемдер төлеуге қатысты мәселелердi лицензияларға және жер қойнауын пайдалануға байланысты басқа да актiлерге енгiзуге тыйым салынады.
4. Құрамында ұйымдар мен жеке тұлғалар бiр келiсiм-шарт бойынша қызмет атқаратын жер қойнауын пайдаланушы салық салу мақсаты жөнiнен бiртұтас салық төлеушi деп саналады және келiсiм-шартта белгiленген салықтар мен төлемдердi төлеуге мiндеттi.
5. Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлдiк берген Құзыреттi органмен жасаған бiр келiсiм-шарттан көп келiсiм-шарт бойынша қызмет атқаратын жер қойнауын пайдаланушылар салықтар мен төлемдердi айқындау мақсатында табыстары мен шығындарын бiрiктiре алмайды.
Кең таралған пайдалы қазбалар өндiру жөнiндегi келiсiм-шарттарда пайдалы қазбалардың басқа түрлерiн өндiру көзделмеген жағдайда, бұл ереже ол келiсiм-шарттарға қолданылмайды.
94-1-бап. Жер қойнауын пайдалануға жасалатын келiсiм-шарттардың
салық режимiнiң үлгiлерi
1. Жер қойнауын пайдаланушыларға салық салу келiсiм-шарттардың негiзгi түрлерiне қарай мынадай екi үлгiге бөлiнедi:
1) бiрiншi үлгi жер қойнауын пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдердiң барлық түрлерiн төлеп отыруын көздейдi;
2) екiншi үлгi жер қойнауын пайдаланушылардың өнiмдi бөлiсу бойынша Қазақстан Республикасының үлесiн төлеуiн (беруiн), сондай-ақ салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдердiң мынадай түрлерiн төлеуiн көздейдi: төлем көзiнен ұсталып қалатын табыс салығы мен шетелдiк заңды тұлғаның тұрақты мекемесiнiң таза табысына салынатын салықты ескере отырып, заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы, қосылған құнға салынатын салық, бонустар, роялти, заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу үшiн алынатын алым, жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн алынатын алымдар, Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген және осы Жарлықтың 3 және 4-баптарында көзделмеген басқа да мiндеттi төлемдер.

Глава 21. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ ПО НАЛОГООБЛОЖЕНИЮ
НЕДРОПОЛЬЗОВАТЕЛЕЙ
Статья 94. Установление налогового режима в контрактах
на недропользование
1. Требования по уплате налогов и других обязательных платежей (налоговый режим), устанавливаемые для недропользователей, определяются в контрактах на недропользование между недропользователем и Компетентным органом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан, заключаемых в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Налоговый режим, устанавливаемый контрактом, должен соответствовать законодательству Республики Казахстан, регулирующему уплату налогов и других обязательных платежей юридическими и физическими лицами, действующему на дату заключения контракта.
3. Запрещается включение вопросов, относящихся к уплате налогов и платежей, в лицензии и другие акты, связанные с недропользованием, за исключением контрактов на недропользование.
4. Недропользователь, в составе которого организации и физические лица осуществляют деятельность по одному контракту, считается, в целях налогообложения, единым налогоплательщиком и обязан выплачивать налоги и платежи, установленные в контракте.
5. Недропользователи, осуществляющие деятельность по более чем одному контракту, заключенному с Компетентным органом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан, не могут объединять доходы и затраты для целей определения налогов и платежей.
Данное положение не распространяется на контракты по добыче общераспространенных полезных ископаемых, при условии, что эти контракты не предусматривают добычу других видов полезных ископаемых.
Статья 94-1. Модели налогового режима контрактов на
недропользование
1. Налогообложение недропользователей, исходя из основных видов контрактов, разделяется на две модели:
1) первая модель предусматривает уплату недропользователями всех видов налогов и других обязательных платежей, установленных законодательными актами Республики Казахстан;
2) вторая модель предусматривает уплату (передачу) недропользователями доли Республики Казахстан по разделу продукции, а также уплату следующих видов налогов и других обязательных платежей: подоходного налога с юридических лиц с учетом удерживаемого у источника выплаты подоходного налога и налога на чистый доход постоянного учреждения иностранного юридического лица, налога на добавленную стоимость, бонусов, роялти, сбора за государственную регистрацию юридических лиц, сборов за право занятия отдельными видами деятельности, других обязательных платежей, установленных законодательными актами Республики Казахстан и не предусмотренных статьями 3 и 4 настоящего Указа.

2. Салық режимiнiң бiрiншi үлгiсi келiсiм-шарттардың барлық түрлерiне белгiленедi, бұған салық режимiнiң екiншi үлгiсi белгiленетiн "Өнiмнiң бөлiнуi туралы" түрiндегi келiсiм-шарттар қосылмайды.
3. "Өнiмнiң бөлiнуi туралы" келiсiм-шарттар бойынша алынатын өнiмнiң бөлiнуi жөнiндегi Қазақстан Республикасының үлесi республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң көзi болып табылады және кезектi жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасы заңында белгiленген тәртiп бойынша тиiстi бюджеттердiң кiрiсiне түседi.
4. Жер қойнауын пайдаланушының салық мiндеттемелерiнiң деңгейi салық режимiнiң екi үлгiсiнiң бiрi қолданылуына қарамастан тең болуға тиiс.
94-2-бап. Жер қойнауын пайдалануды жүзеге асыруға қатысы жоқ
операциялар бойынша салық режимi
Жер қойнауын пайдаланушының келiсiм-шарт ережелерi бойынша төлейтiн төлемдерi оны келiсiм-шартта көзделмеген қызметтi жүзеге асырғаны үшiн Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген салықтар мен төлемдердi төлеу мiндеттемелерiнен босатпайды.
94-3-бап. Салық режимiнiң тұрақтылығы
1. Жер қойнауын пайдалануға белгiленген тәртiппен жасалған келiсiм-шартта айқындалған және мiндеттi салық сараптамасынан өткен салық режимi, осы баптың 2-тармағында көзделген реттердi қоспағанда, сол келiсiм-шарттың қолданылу мерзiмi бiткенге дейiн ұдайы қолданылады.
2. Келiсiм-шартқа қол қойылған күннен кейiн заңдарға өзгерiстер енгiзiлiп, олар келiсiм-шарттың бастапқы ережелерiн одан әрi сақтаудың мүмкiн болмауына әкеп соқтыратын жағдайда немесе оның жалпы экономикалық жағдайлардың едәуiр өзгеруiне әкеп соқтырғанда жер қойнауын пайдаланушы мен Құзыреттi және салық органдарының өкiлдерi келiсiм-шартқа қол қойған кездегi жағдай бойынша тараптардың экономикалық мүдделерiн қалпына келтiру үшiн келiсiм-шартқа қажеттi
өзгерiстер мен түзетулер енгiзе алады. Келiсiм-шарт ережелерiндегi
бұл өзгерiстер немесе түзетулер салық қызметi органы немесе жер
қойнауын пайдаланушы жазбаша хабарлаған кезден бастап алпыс күн
iшiнде енгiзiледi.
94-4-бап. Құқықтарды қайта беруге салық салу
Келiсiм-шартта берiлген құқықтарды қайта беруден алынатын
табыстарға осы Жарлықта белгiленген тәртiп бойынша салық салынуға
тиiс.
94-5-бап. Жер қойнауын пайдаланушылардың арнаулы төлемдерi мен
салықтары
1. Жер қойнауын пайдаланушылардың арнаулы төлемдерi мен
салықтары:
1) жазылу жүргiзiлетiн, коммерциялық табу, өндiру бонустарын;
2) роялтидi;
3) үстеме пайдаға салынатын салықты қамтиды.
2. Бонустар мен роялтидiң барлық түрлерi табыс салығы мен үстеме пайдаға салынатын салыққа арналған салық салынатын табысты айқындаған жағдайдағы шегерiмдер болып табылады.

2. Первая модель налогового режима устанавливается во всех видах контрактов, за исключением контрактов вида "О разделе продукции", для которых устанавливается вторая модель налогового режима.
3. Доля Республики Казахстан по разделу продукции, получаемая по контрактам "О разделе продукции", является источником республиканского и местных бюджетов и поступает в доходы соответствующих бюджетов в порядке, определенном законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на очередной год.
4. Уровень налоговых обязательств недропользователя должен быть равным, независимо от применения одной из двух моделей налогового режима.
Статья 94-2. Налоговый режим по операциям, не
относящимся к осуществлению недропользования
Платежи, уплачиваемые по условиям контракта, не освобождают недропользователя от обязательств выплачивать налоги и платежи, установленные законодательными актами Республики Казахстан за осуществление деятельности, не предусмотренной контрактом.
Статья 94-3. Стабильность налогового режима
1. Налоговый режим, установленный контрактом на недропользование, заключенным в установленном порядке и прошедшим обязательную налоговую экспертизу, действует неизменно до окончания срока действия данного контракта, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 2 настоящей статьи.
2. В случае внесения изменений в законодательство после даты подписания контракта, которые приводят к невозможности дальнейшего соблюдения первоначальных условий контракта или приводят к существенному изменению его общих экономических условий, недропользователь и представители Компетентного и налогового органов могут внести изменения или поправки в контракт, необходимые для восстановления экономических интересов сторон по состоянию на момент подписания контракта. Данные изменения или поправки условий контракта вносятся в течение шестидесяти дней с момента письменного
уведомления органа налоговой службы или недропользователя.
Статья 94-4. Налогообложение переуступки прав
Доходы, получаемые от переуступки прав, предоставляемых
контрактом, подлежат налогообложению в порядке, установленном
настоящим Указом.
Статья 94-5.  Специальные платежи и налоги недрополь-
зователей
1. Специальные платежи и налоги недропользователей включают в
себя:
1) бонусы:  подписной, коммерческого обнаружения, добычи;
2) роялти;
3) налог на сверхприбыль.
2. Все виды бонусов и роялти являются вычетами при определении облагаемого дохода для подоходного налога и налога на сверхприбыль.

94-6-бап. Салық сараптамасы
1. Уағдаласушы тараптар арасында жасалатын барлық келiсiм-шарттар олар жасалған кезге дейiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн тәртiппен мiндеттi салық сараптамасынан өтуге тиiс. Бұл ереже бұрын жасалған келiсiм-шарттарға енгiзiлген өзгерiстер мен толықтыруларға да қолданылады.
2. Келiсiлген салық режимi келiсiм-шарттың түпкiлiктi мәтiнiне
мiндеттi түрде енгiзiлуге тиiс.
22 - тарау. БОНУСТАР
95-бап. Бонустар туралы жалпы ережелер
1. Бонустар жер қойнауын пайдаланушылардың тiркелген төлемдерi
болып табылады және жер қойнауын пайдалануға жасалған келiсiм-шарттар
белгiленген мөлшер мен тәртiп бойынша ақшалай түрде төленедi.
2. Жер қойнауын пайдалануды жүргiзудiң жеке шарттары негiзге
ала отырып, жер қойнауын пайдаланушылар бонустардың мынадай түрлерiн
төлейдi:
1) жазылу жүргiзiлетiн бонус;
2) коммерциялық табу бонусы;
3) өндiру бонусы.
Жасалатын келiсiм-шарттар жобасының экономикасына сәйкес
бонустардың бiр немесе бiрнеше түрi қолданылуы мүмкiн.
96-бап. Жазылу жүргiзiлетiн бонус
Жазылу жүргiзiлетiн бонус жер қойнауын пайдаланушының заңдарда белгiленген тәртiп бойынша келiсiм-шарт жасалған кезде жер қойнауын пайдалану жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығы үшiн бiр жолғы тiркелген төлемi болып табылады.
96-1-бап. Жазылу жүргiзiлетiн бонусты белгiлеу тәртiбi,
оның мөлшерi мен төлену мерзiмi
1. Жазылу жүргiзiлетiн бонустардың бастапқы мөлшерiн Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе Құзыреттi орган белгiлейдi не ол тендер өткiзу ережелерi бойынша белгiленедi.
2. Жазылу жүргiзiлетiн бонустың түпкiлiктi мөлшерi келiсiм-шартта жер қойнауын пайдалану үшiн берiлген кен орындарының (аумақтардың) экономикалық құндылығына байланысты белгiленедi.
3. Жазылу жүргiзiлетiн бонусты төлеу мерзiмi тараптардың
келiсiм-шартымен немесе келiсiмiмен, бiрақ келiсiм-шарт жасасқан
уақыттан бастап күнтiзбелiк отыз күннен кешiктiрiлмей берiледi.
97-бап. Коммерциялық табу бонусы
1. Коммерциялық табу бонусы тiркелген төлем болып табылады және
жер қойнауын пайдаланушы оны келiсiм-шарт жасалған аумақтағы әрбiр
коммерциялық табу үшiн төлейдi.
2. Пайдалы қазбаларды кейiннен өндiрудi көздемейтiн кен орнына
барлау жүргiзуге жасалған келiсiм-шарттар бойынша коммерциялық табу
бонусы төленбейдi.
97-1-бап. Коммерциялық табу бонусын есептеу тәртiбi, оның мөлшерi
мен төлену мерзiмi
1. Коммерциялық табу бонусын есептеу тәртiбiн Қазақстан
Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
2. Коммерциялық табу бонусының мөлшерi келiсiм-шартпен
белгiленедi.
3. Коммерциялық табу бонусы белгiленген тәртiпке сәйкес
коммерциялық табу расталған уақыттан бастап күнтiзбелiк отыз күннен
кешiктiрiлмей төленедi.

Статья 94-6. Налоговая экспертиза
1. Все контракты, заключаемые между договаривающимися сторонами, до момента их заключения должны проходить обязательную налоговую экспертизу в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан. Данное положение распространяется и на изменения и дополнения, вносимые в ранее заключенные контракты.
2. Согласованный налоговый режим подлежит обязательному включению в окончательный текст контракта.
Глава 22. БОНУСЫ
Статья 95. Общие положения о бонусах
1. Бонусы являются фиксированными платежами недропользователей и выплачиваются в денежной форме в размерах и порядке, установленных в контракте на недропользование.
2. Недропользователи, исходя из индивидуальных условий проведения недропользования, выплачивают следующие виды бонусов:
1) подписной бонус;
2) бонус коммерческого обнаружения;
3) бонус добычи.
В соответствии с экономикой проекта заключаемых контрактов могут применяться один или несколько видов бонусов.
Статья 96. Подписной бонус
Подписной бонус является разовым фиксированным платежом недропользователя за право осуществления деятельности по недропользованию при заключении контракта в установленном законодательством порядке.
Статья 96-1. Порядок установления, размер и срок
уплаты подписного бонуса
1. Стартовые размеры подписных бонусов определяются Правительством Республики Казахстан или Компетентным органом, либо по условиям проведения тендера.
2. Окончательный размер подписного бонуса устанавливается в контракте в зависимости от экономической ценности передаваемых для недропользования месторождений (территорий).
3. Срок уплаты подписного бонуса устанавливается контрактом или соглашением сторон, но не позднее тридцати календарных дней с даты заключения контракта.
Статья 97. Бонус коммерческого обнаружения
1. Бонус коммерческого обнаружения является фиксированным платежом и уплачивается недропользователем за каждое коммерческое обнаружение на контрактной территории.
2. Бонус коммерческого обнаружения не выплачивается по контрактам на проведение разведки месторождений полезных ископаемых, не предусматривающим последующей их добычи.
Статья 97-1. Порядок исчисления, размер и срок уплаты бо-
нуса коммерческого обнаружения
1. Порядок исчисления бонуса коммерческого обнаружения определяется Правительством Республики Казахстан.
2. Размер бонуса коммерческого обнаружения устанавливается контрактом.
3. Бонус коммерческого обнаружения уплачивается не позднее тридцати календарных дней с даты подтверждения коммерческого обнаружения в соответствии с установленным порядком.

98-бап. Өндiру бонусы
Өндiру бонусы тiркелген төлем болып табылады және жер қойнауын
пайдаланушы оны келiсiм-шартта белгiленген өндiру көлемiне қол
жеткiзген кезде мезгiл-мезгiл төлеп отырады.
98-1-бап. Өндiру бонусын есептеу тәртiбi, оның мөлшерi мен
төлену мерзiмi
1. Пайдалы қазбалардың топтары бойынша өндiру бонустарын есептеу
тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
2. Өндiру бонусының мөлшерi жер қойнауын пайдалануға жасалған
келiсiм-шартта белгiленедi.
3. Өндiру бонусы келiсiм-шартта белгiленген өндiру деңгейiнiң
әрқайсысына қол жеткiзiлген айдан кейiнгi айдың жиырмасынан
кешiктiрiлмей төленедi.
23-тарау. РОЯЛТИ
99-бап. Роялти туралы жалпы ережелер
Роялтидi жер қойнауын пайдаланушылар Қазақстан Республикасының аумағындағы пайдалы қазбалардың барлық түрлерi бойынша жеке-жеке төлейдi.
99-1-бап. Роялтидiң төлену түрi
1. Жер қойнауын пайдалануға жасалған келiсiм-шарттарда, осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, роялтидi ақшалай түрде төлеу белгiленедi.
2. Келiсiм-шарттар бойынша қызметтi жүзеге асыру барысында, тараптардың қосымша келiсiмi негiзiнде, роялтидi ақшалай төлеу түрi белгiленген мерзiмде ақшалай түрiне балама төлеуiнiң заттай нысанына толық немесе iшiнара уақытша ауыстырылуы мүмкiн.
99-2-бап. Роялти белгiлеудiң жалпы шарттары
1. Жер қойнауын пайдалануға жасалған әрбiр келiсiм-шартта роялтидiң ставкалары пайдалы қазбалардың түрiне қарай:
1) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген кесiмдi ставкалармен кең таралған пайдалы қазбалар мен жерасты сулары бойынша;
2) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiп бойынша техникалық-экономикалық есеп-қисаптарға негiзделген жоба экономикасын негiзге ала отырып, әрбiр келiсiм-шартта жеке-дара барлық қалған пайдалы қазбалар бойынша белгiленедi.
2. Бiр келiсiм-шарт бойынша пайдалы қазбалардың бiрнеше түрiн өндiрген жағдайда роялти пайдалы қазбалардың әрбiр түрi бойынша белгiленiп, төленедi.
100-бап. Кең таралған пайдалы қазбалар мен жерасты сулары
бойынша роялти
Есептi кезең iшiндегi орташа сату бағасын негiзге ала отырып, өндiрiлген пайдалы қазбалар мен жерасты сулары көлемiнiң құны кең таралған пайдалы қазбалар мен жерасты сулары бойынша роялти салынатын объектiлер болып табылады.
Роялтидi есептеудiң бұл тәртiбi жер қойнауын пайдаланушының өз қажетiне пайдалану үшiн өндiрiлген кең таралған пайдалы қазбалар мен жерасты суларына да қолданылады.
100-1-бап. Бағалы металдар мен асыл тастар бойынша роялти
Алтынды, күмiстi, платинаны қоспағанда, бағалы металдар мен асыл тастар бойынша роялти салу объектiсi бағалы металдар мен асыл тастардың нақты сату бағасы бойынша алынған құны болып табылады, бiрақ ол есептi кезеңдегi орташа сату бағасынан кем болмауы керек.
Алтын, күмiс және платина бойынша роялти салу объектiсi түстi металдарды халықаралық биржада сатудың Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген бағасы бойынша есептелген өндiрiлген металл құны болып табылады.

Статья 98. Бонус добычи
Бонус добычи является фиксированным платежом и уплачивается недропользователем периодически, при достижении определенных контрактом объемов добычи.
Статья 98-1. Порядок исчисления, размер и срок уплаты
бонуса добычи
1. Порядок исчисления бонуса добычи по группам полезных ископаемых определяется Правительством Республики Казахстан.
2. Размеры бонуса добычи устанавливаются контрактом на недропользование.
3. Бонус добычи уплачивается не позднее двадцатого числа месяца, следующего за месяцем, в котором был достигнут каждый из установленных контрактом уровней добычи.
Глава 23. РОЯЛТИ
Статья 99. Общие положения о роялти
Роялти выплачиваются недропользователями по всем видам полезных ископаемых в отдельности на территории Республики Казахстан.
Статья 99-1. Форма выплаты роялти
1. Выплата роялти в контрактах на недропользование устанавливается в денежной форме, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
2. В ходе осуществления деятельности по контрактам денежная форма выплаты роялти, на основании дополнительного соглашения сторон, может быть временно, полностью или частично заменена на натуральную форму выплаты, эквивалентную денежной форме, в установленные сроки.
Статья 99-2. Общие условия установления роялти
1. Ставки роялти в каждом контракте на недропользование устанавливаются в зависимости от видов полезных ископаемых:
1) по общераспространенным полезным ископаемым и подземным водам - по установленным Правительством Республики Казахстан фиксированным ставкам;
2) по всем остальным полезным ископаемым - индивидуально в каждом контракте, исходя из экономики проекта, основанной на технико-экономических расчетах, в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.
2. В случае добычи по одному контракту нескольких видов полезных ископаемых роялти устанавливаются и уплачиваются по каждому виду полезных ископаемых.
Статья 100. Роялти по общераспространенным полезным
ископаемым и подземным водам
Объектом обложения роялти по общераспространенным полезным ископаемым и подземным водам является стоимость объема добытых полезных ископаемых и подземных вод, исходя из средней цены реализации за отчетный период.
Данный порядок исчисления роялти распространяется и на добытые общераспространенные полезные ископаемые и подземные воды, используемые недропользователем для собственных нужд.
Статья 100-1. Роялти по драгоценным металлам и
драгоценным камням
Объектом обложения роялти по драгоценным металлам, за исключением золота, серебра, платины, и драгоценным камням является стоимость извлеченных драгоценных металлов и драгоценных камней по фактической цене реализации, но не менее средней цены реализации за отчетный период.
Объектом обложения роялти по золоту, серебру и платине является стоимость добытого металла, исчисленная по цене реализации на той международной бирже цветных металлов, которая определяется Правительством Республики Казахстан.

100-2-бап. Көмiрсутектер бойынша роялти
1. Көмiрсутектердiң әрбiр өнiмiнiң стандартты сортының сапасындағы және фракт құнындағы (көлiк шығындарындағы) айырма есепке алынып түзетiлген анықтамалық бағасы негiзiнде есептелетiн, бiрақ көмiрсутектер өткiзудiң есептi кезең iшiндегi орташа бағасынан төмен емес өндiрiлген көмiрсутектер көлемiнiң құны көмiрсутектер бойынша роялти салынатын объект болып табылады.
2. Көмiрсутектер өндiруге жасалған келiсiм-шарттарда роялти өндiру көлемiне қарай айқындалған процент ретiнде өзгермелi шкала бойынша белгiленедi.
100-3-бап. Кең таралған пайдалы қазбалардан, сондай-ақ бағалы
металдар мен асыл тастардан басқа қатты пайдалы
қазбалар бойынша роялти
1. Өндiрiлген пайдалы қазбалар көлемiнiң құны есептi кезең iшiнде пайдалы қазбаларды сатудың орташа бағасын негiзге ала отырып, қатты пайдалы қазбалар бойынша роялти салынатын объект болып табылады, бұған 100 және 100-1-баптарда көрсетiлгендерi қосылмайды.
2. Осы бапта көрсетiлген қатты пайдалы қазбалар өндiруге жасалған келiсiм-шарттар бойынша роялти келiсiм-шарт қолданылатын барлық кезең үшiн кесiмдi проценттiк мөлшерде белгiленедi.
101-бап. Роялтидi төлеу тәртiбi
1. Осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда,
күнтiзбелiк ай роялти төлеудi белгiлеу жөнiндегi есептi кезең болып
табылады.
2. Егер роялти бойынша тоқсандық төлемдердiң орташа айлық
мөлшерi есеп айырысатын ең төменгi айлық 1000 көрсеткiштен кем болса,
есептi кезең тоқсан болып табылады.
3. Төлеушiлер роялти жөнiндегi есеп айырысуды салық тiркеу орны
бойынша салық қызметi органдарына есептi кезеңнен кейiнгi айдың онына
дейiн табыс етедi.
4. Роялти есептi кезеңнен кейiнгi айдың он бесiнен кешiктiрiлмей
төленедi.
24-тарау. ҮСТЕМЕ ПАЙДАҒА САЛЫНАТЫН САЛЫҚ
102-бап. Үстеме пайдаға салынатын салық жөнiндегi жалпы
ережелер
"Өнiмнiң бөлiнуi туралы" келiсiм-шарттар және кең таралған
пайдалы қазбалар мен жерасты суларын өндiруге жасалған
келiсiм-шарттар бойынша қызметтi жүзеге асыратын жер қойнауын
пайдаланушылардан басқаларға осы келiсiм-шарттар пайдалы қазбалардың
басқа түрлерiн өндiрудi көздемейтiн жағдайда, үстеме пайдаға салық
103 және 104-баптарда белгiленген тәртiп пен ставкалар бойынша
салынады.
103-бап. Үстеме пайдаға салық салынатын объект және оны есептеу
тәртiбi
1. Жер қойнауын пайдаланушы пайданың жиырма процентiнен жоғары
iшкi нормасын алған жағдайда жер қойнауын пайдаланушының есептi жылғы
әрбiр жеке келiсiм-шарт бойынша алған таза табысының сомасы үстеме
пайдаға салық салынатын объект болып табылады.
2. Үстеме пайдаға салынатын салық пайданың есептi жылдың
аяғындағы iшкi нормасының қол жеткен деңгейiн негiзге ала отырып.
104-бапта белгiленген ставкалар бойынша есептеледi. Пайданың iшкi
нормасын анықтау тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi
белгiлейдi.
104-бап. Үстеме пайдаға салынатын салық ставкалары және оны
төлеу мерзiмдерi

Статья 100-2. Роялти по углеводородам
1. Объектом обложения роялти по углеводородам является стоимость объема добытых углеводородов, которая рассчитывается на базе справочных цен за единицу продукции на стандартные сорта углеводородов с поправкой на разницу в качестве и в стоимости фрахта (транспортных расходов), но не ниже средней цены реализации углеводородов за отчетный период.
2. В контрактах на добычу углеводородов роялти устанавливаются по скользящей шкале как определенный процент, в зависимости от объемов добычи.
Статья 100-3. Роялти по твердым полезным ископаемым, кро-
ме общераспространенных полезных ископае-
мых, а также драгоценных металлов и драго-
ценных камней
1. Объектом обложения роялти по твердым полезным ископаемым, за исключением указанных в статьях 100 и 100-1, является стоимость объема добытых полезных ископаемых, исходя из средней цены реализации полезных ископаемых за отчетный период.
2. По контрактам на добычу твердых полезных ископаемых, указанных в настоящей статье, роялти устанавливаются в фиксированном процентном выражении на весь период действия контракта.
Статья 101. Порядок уплаты роялти
1. Отчетным периодом по определению платежей роялти является календарный месяц, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 2 настоящей статьи.
2. Если среднемесячные платежи за квартал по роялти составляют менее 1000 минимальных месячных расчетных показателей, то отчетным периодом является квартал.
3. Расчеты по роялти представляются плательщиками органам налоговой службы по месту налоговой регистрации до десятого числа месяца, следующего за отчетным периодом.
4. Роялти уплачиваются не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Глава 24. НАЛОГ НА СВЕРХПРИБЫЛЬ
Статья 102. Общие положения по налогу на сверхприбыль
Недропользователи, за исключением осуществляющих деятельность по контрактам "О разделе продукции" и контрактам на добычу общераспространенных полезных ископаемых и подземных вод, при условии, что данные контракты не предусматривают добычу других видов полезных ископаемых, облагаются налогом на сверхприбыль в порядке и по ставкам, установленным статьями 103 и 104.
Статья 103. Объект обложения и порядок исчисления налога
на сверхприбыль
1. Объектом обложения налогом на сверхприбыль является сумма чистого дохода недропользователя по каждому отдельному контракту за отчетный год, по которому недропользователем получена внутренняя норма прибыли выше двадцати процентов.
2. Налог на сверхприбыль исчисляется по ставкам, установленным
статьей 104, исходя из достигнутого уровня внутренней нормы прибыли
на конец отчетного года. Порядок определения внутренней нормы
прибыли устанавливается Правительством Республики Казахстан.
Статья 104. Ставки и сроки уплаты налога на  сверхприбыль

1. Үстеме пайдаға салынатын салық ставкалары мынадай мөлшерде
белгiленедi:
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
Пайданың iшкi нормасы                  Есептi жылғы таза табысқа
(ПIН), %                         шаққанда %-пен алынған
үстеме пайдаға салынатын
салық ставкасы
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
20-дан кем немесе оған тең                            0
20-дан артық, бiрақ 22-ден кем немесе
оған тең                                              4
22-ден артық, бiрақ 24-тен кем немесе
оған тең                                              8
24-тен артық, бiрақ 26-дан кем немесе
оған тең                                             12
26-дан артық, бiрақ 28-ден кем немесе
оған тең                                             18
28-ден артық, бiрақ 30-дан кем немесе
оған тең                                             24
30-дан артық                                         30
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
2. Үстеме пайдаға салынатын салық жөнiндегi есептердi жер
қойнауын пайдаланушылар салық тiркейтiн орын бойынша салық қызметiнiң
органдарына есептi жылдан кейiнгi жылдың оныншы сәуiрiне дейiн табыс
етедi.
3. Үстеме пайдаға салынатын салық есептi жылдан кейiнгi жылдың
он бесiншi сәуiрiне дейiн төленедi."
44. 105-баптағы 2-тармақтың 4) -тармақшасы мынадай редакцияда
жазылсын:
"4) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы жерлер".
45. 107-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. 108, 112 және 114-баптар бойынша жер салығының негiзге алынатын ставкаларына Қазақстан Республикасының Үкiметi жыл сайын белгiлеп отыратын коэффициент қолданылады".
46. 108-бапта:
1-тармақтағы "азаматтардың жеке қосалқы шаруашылық жүргiзуiне, бау-бақшаға және саяжай құрылысына арнап берiлген жерлердi қоспағанда" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Азаматтардың жеке қосалқы шаруашылық жүргiзуiне, бау-бақшаға және саяжай құрылысына арнап берiлген жерлерге, құрылыстар салынған жердi қоса алғанда, салынатын салық ставкасы 0,01 гектар жерге 20 теңге мөлшерiнде белгiленедi."
47. 110-бапта "табиғат қорғау, сауықтыру, қалпына келтiру және тарихи-мәдени мақсаттарға" деген сөздер "ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлерi" деген сөздермен ауыстырылсын.
48. 113-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Елдi мекеннiң шегiнде, бiрақ игерiлген аумақтардан тысқары орналасқан өнеркәсiп, көлiк, байланыс және өзге де ауыл шаруашылық мақсатындағы емес (шахталарды, карьерлердi және олардың санитариялық-қорғаныш, техникалық және өзге аймақтарын қоса) жерлерге 112-бапта көзделген ставкалар бойынша жетпiс процентке дейiн төмендетiлген салық салынады. Төмендетудiң нақты мөлшерi жергiлiктi өкiлдi органдар белгiлейдi."

1. Ставки налога на сверхприбыль устанавливаются в следующих
размерах:
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
Внутренняя норма прибыли     Ставка налога на сверхприбыль в %
(ВНП),  %               к чистому доходу за отчетный год
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
менее или равна 20                                0
более 20, но менее или равна 22                   4
более 22, но менее или равна 24                   8
более 24, но менее или равна 26                  12
более 26, но менее или равна 28                  18
более 28, но менее или равна 30                  24
более 30                                         30
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
2. Расчеты по налогу на сверхприбыль представляются
недропользователями органам налоговой службы по месту налоговой
регистрации до десятого апреля года, следующего за отчетным.
3. Налог на сверхприбыль уплачивается до пятнадцатого апреля
года, следующего за отчетным.".
44. Подпункт  4) пункта 2 статьи 105 изложить в следующей
редакции:
"4) земли особо охраняемых природных территорий;".
45. Статью 107 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. К базовым ставкам земельного налога по статьям 108, 112 и 114 применяется коэффициент, устанавливаемый ежегодно Правительством Республики Казахстан.".
46. В статье 108:
в пункте 1 слова "за исключением земель, предоставленных гражданам для ведения личного подсобного хозяйства, садоводства, огородничества и дачного строительства" исключить;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Ставка налога на земли, предоставленные гражданам для ведения личного подсобного хозяйства, садоводства, огородничества и дачного строительства, включая земли, занятые под постройками, устанавливается в размере 20 тенге за 0,01 гектара.".
47. В статье 110 слова "природоохранного, оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения" заменить словами "земли особо охраняемых природных территорий".
48. Пункт 3 статьи 113 изложить в следующей редакции:
"3. Земли промышленности, транспорта, связи и иного несельскохозяйственного назначения (включая шахты, карьеры и их санитарно-защитные, технические и иные зоны), расположенные в черте населенных пунктов, но за пределами селитебной территории, облагаются налогом по ставкам, предусмотренным статьей 112, сниженным до семидесяти процентов. Конкретные размеры снижения устанавливаются местными представительными органами.".

49. 29-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"29-тарау. ЕРЕКШЕ ҚОРҒАЛАТЫН ТАБИҒИ АУМАҚТАРДАҒЫ ЖЕРЛЕРГЕ
САЛЫНАТЫН САЛЫҚ"
50. 117-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"117-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы
жерлерге салынатын салық
Заңды және жеке тұлғаларға иелену немесе пайдалану үшiн берiлген ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы жерлерге салық салынуға тиiс."
51. 118-бапта "сауықтыру және қалпына келтiру мақсатындағы" деген сөздер "ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы" деген сөздермен ауыстырылсын.
52. 123-бапта:
1-тармақта "табиғат қорғау мен тарихи-мәдени, сауықтыру және қалпына келтiру "мақсатындағы" деген сөздер "ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы" деген сөздермен ауыстырылсын.
3-тармақтың 9) -тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша консервацияда тұрған объектiлер салынған жерлер."
53. 124-баптың 1-тармағындағы "есеп-қисабын" деген сөз "декларациясын" деген сөзбен ауыстырылсын.
54. 133-бапта:
1-тармақтағы "0,5 проценттiк" деген сөздер "1 проценттiк" деген сөздермен ауыстырылсын:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жеке тұлғалардың кәсiпкерлiк қызметке пайдаланылмайтын
мүлкiне салынатын салық Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлдiк
берген органның төмендегiдей ставкалар бойынша белгiлеген жылжымайтын
мүлiк құнынан жыл сайын төленiп отырады:
1) 1 000 000 теңгеге дейiн
жылжымайтын мүлiк құнының 0,1 процентi;
2) 1 000 000 теңгеден 2 000 000 теңгеге дейiн
1 000 000 теңге тұратын жылжымайтын мүлiк құнына салынатын салық
сомасы + одан артық соманың 0,15 процентi;
3) 2 000 000 теңгеден 3 000 000 теңгеге дейiн
2 000 000 теңге тұратын жылжымайтын мүлiк құнына салынатын салық
сомасы + одан артық соманың 0,2 процентi;
4) 3 000 000 теңге және одан көбiнен
3 000 000 теңге тұратын жылжымайтын мүлiк құнына салынатын салық
сомасы + одан артық соманың 0,3 процентi."
55. 134-баптың 2-тармағындағы бiрiншi азатжол мынадай редакцияда
жазылсын:
"2. Мына санаттардағы азаматтардың кәсiпкерлiк қызметте
пайдаланылмайтын мүлкi бойынша есеп айырысатын 1000 айлық көрсеткiш
мөлшерiнде салық салынбайтын ең төменгi деңгей белгiленедi:"
56. 135-бапта:
1-тармақтағы "0,5 проценттiк" деген сөздер "1 проценттiк" деген
сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi азатжолмен толықтырылсын:
"Салықты есептеу салық жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жылжымайтын мүлiк құнын негiзге ала отырып жүргiзiледi."
57. 136-баптың 2-тармағы алынып тасталсын.
58. 138-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Көбiнесе қолма-қол ақша қаражатымен жұмыс iстейтiн немесе тауарлар сату, жұмыстар атқару (қызмет көрсету) бойынша шектеулi айналымы бар және оларда жұмыс iстейтiн қызметкерлер саны шектеулi жеке және заңды тұлғалар, соның iшiнде шаруа және фермер қожалықтары жөнiнде салық қызметi тиiстi қаржы органдарының келiсiмi бойынша салықтардың кесiмдi сомасы патентiнiң немесе салық негiзiн анықтау мен салық есебiн жүргiзудiң жеңiлдетiлген жүйесiнiң негiзiнде салық төлеу тәртiбiн белгiлейдi.
Жер негiзгi өндiрiс құрал-жабдығы болып табылатын шаруа және фермер қожалықтарының патентi құнына жер бонитетi балын, маусымдылығын, ауа райы жағдайын және өнiм өткiзетiн рыноктан қашықтығын ескере отырып, тiркелген жиынтық жер салығы ғана енедi.
Шаруа және фермер қожалықтарына салынатын тiркелген жиынтық жер салығын анықтау тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi";
6-тармақта "егер тараптардың бiрi Қазақстан Республикасының резидентi емес болса немесе салық жеңiлдiктерiн пайдаланатын ұйым болса" деген сөздер алынып тасталсын.

49. Название главы 29 изложить в следующей редакции:
"Глава 29. НАЛОГ НА ЗЕМЛИ ОСОБО ОХРАНЯЕМЫХ
ПРИРОДНЫХ ТЕРРИТОРИЙ"
50. Статью 117 изложить в следующей редакции:
"Статья 117. Налог на земли особо охраняемых природных
территорий
Подлежат обложению налогом земли особо охраняемых природных
территорий, предоставленные во владение или пользование юридическим
и физическим лицам.".
51. В статье 118 слова "оздоровительного и рекреационного
назначения" заменить словами "особо охраняемых природных
территорий".
52. В статье 123:
в пункте 1 слова "природоохранного, историко-культурного,
оздоровительного и рекреационного назначения" заменить словами
"особо охраняемых природных территорий";
подпункт 9) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"9) земли, занятые под объекты, находящиеся на консервации по
решению Правительства Республики Казахстан.".
53. В пункте 1 статьи 124 слово "расчет" заменить  словом
"декларацию".
54. В статье 133:
в пункте 1 слова "0,5 процента" заменить словами "1 процент";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Налог на имущество физических лиц, не используемое в
предпринимательской деятельности, уплачивается ежегодно от стоимости
недвижимого имущества, определяемой органом, уполномоченным
Правительством Республики Казахстан, по следующим ставкам:
1) до 1 000 000 тенге
0,1 процента от стоимости недвижимого имущества;
2) от 1 000 000 до 2 000 000 тенге
сумма налога от стоимости недвижимого имущества 1 000 000
тенге + 0,15 процента с суммы, превышающей ее;
3) от 2 000 000 до 3 000 000 тенге
сумма налога от стоимости недвижимого имущества 2 000 000
тенге + 0,2 процента с суммы, превышающей ее;
4) от 3 000 000 тенге и свыше
сумма налога от стоимости недвижимого имущества 3 000 000
тенге + 0,3 процента с суммы, превышающей ее.".
55. Абзац первый пункта 2 статьи 134 изложить в следующей
редакции:
"2. Устанавливается необлагаемый минимум в размере одной тысячи
месячных расчетных показателей по имуществу, не используемому в
предпринимательской деятельности, следующих категорий граждан:".
56. В статье 135:
в пункте 1 слова "0,5 процента" заменить словами "1 процент";
пункт 2 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Исчисление налога производится исходя из стоимости недвижимости по состоянию на 1 января налогового года.".
57. Пункт 2 статьи 136 исключить.
58. В статье 138:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. По физическим и юридическим лицам, преимущественно работающим с наличными денежными средствами или имеющим ограниченный оборот по реализации товаров, работ (услуг) и ограниченное число занятых в них работников, включая крестьянские и фермерские хозяйства, налоговая служба,по согласованию с соответствующими финансовыми органами, определяет порядок уплаты налогов на основе патента, фиксированной суммы налогов или упрощенной системы определения налоговой базы и ведения налогового учета.
В стоимость патента крестьянских и фермерских хозяйств, для которых земля является основным средством производства, входит только фиксированный суммарный земельный налог с учетом балла бонитета земли, сезонности, погодных условий и отдаленности от рынков сбыта.
Порядок определения фиксированного суммарного земельного налога
с крестьянских и фермерских хозяйств устанавливается Правительством
Республики Казахстан.";
в пункте 6 слова "если одна из сторон является нерезидентом
Республики Казахстан или организацией, пользующейся налоговыми
льготами" исключить.

59. 139-баптың 3-тармағы "осы Жарлыққа сәйкес пайдаланылатын" деген сөздерден кейiн "есептiк" деген сөздермен толықтырылсын.
60. 147-баптың 1)-тармақшасы "аталған шоттардың" деген сөздерден кейiн "он банктiк күн iшiнде" деген сөздермен толықтырылсын.
61. 152-бапта:
баптың атауынан "қолдану" деген сөз алынып тасталсын:
1-тармақта:
"Салық қызметi органының басшысы" деген сөздерден кейiн "тиiстi
қаржы органының басшысымен келiсе отырып" деген сөздермен
толықтырылсын;
"айыппұл санкцияларын қолданбау" деген сөздер "айыппұл
санкциялары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бiр жылға" деген сөздер "бiр салық жылына" деген сөздермен
ауыстырылсын;
"қоспағанда" деген сөзден кейiн "салық" деген сөзбен
толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi азатжолмен толықтырылсын:
"Салық және айппұл санкцияларын төлеу мерзiмiн ұзарту тәртiбiн
Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi".
62. 154-баптың 2-тармағы "ағымдағы" деген сөзден кейiн "және
аванстық" деген сөзбен толықтырылсын.
63. 158-баптағы "тiкелей салық қызметiне" деген сөздер "тиiстi
бюджетке" деген сөздермен ауыстырылсын.
64. 161-баптың 1-тармағы "ағымдық" деген сөзден кейiн "және
аванстық" деген сөзбен толықтырылсын.
65. 163-бапта:
баптың атауы "ағымдағы" деген сөзден кейiн "және аванстық" деген
сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Бiр жыл iшiнде iс жүзiнде есептелген табыс салығының сомасы жыл бойындағы аванстық төлемдер сомасынан 10 проценттен астам мөлшерде артқан жағдайда салық төлеушiге салық салынатын табыстың 2 процентi мөлшерiнде, 25 проценттен артқан кезде - салық салынатын табыстың 5 процентi мөлшерiнде айыппұл салынады.
5. Қосылған құнға салынатын салық бойынша есепке тұрмаған тұлғаға қосылған құнға салынатын салықты есепке алып, салық шот-фактурасын жазғаны үшiн бюджетке аударылуға тиiстi, бiрақ аударылмаған салық шот-фактурасында көрсетiлген қосылған құнға салынатын салық сомасының 100 процентi мөлшерiнде айыппұл салынады."
66. 44-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"44-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
167-бап. Салық қызметiнiң мәртебесi мен құрылымы
1. Салық қызметi мемлекеттiк бюджетке төлемдердiң түсiмiн көздейтiн салық заңдары мен басқа да заң актiлерi негiзiнде барлық деңгейдегi бюджеттердiң кiрiс бөлiгiнiң атқарылуы үшiн жауап беретiн бiрыңғай мемлекеттiк орган болып табылады.
2. Салық қызметi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық комитетiнен, облыстар мен Алматы қаласының, аудандардың, қалалардың және қалалардағы аудандардың салық комитеттерiне тұрады. Салық қызметiнiң құрылымында Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық комитетiнiң Салық полициясы бас басқармасынан, облыстар мен Алматы қаласының, аудандардың, қалалардың және қалалардағы аудандардың салық комитеттерiнiң салық полициялары бөлiмдерiнен тұратын салық полициясының органы жұмыс iстейдi.
Облыстар мен Алматы қаласының, аудандардың, қалалардың және қалалардағы аудандардың салық комитеттерi салық қызметiнiң жоғары тұрған органына бағынады және жергiлiктi атқарушы органдарға кiрмейдi.

59. Пункт  3 статьи 139 после слов "налоговой декларации"
дополнить словом  ",  расчетных".
60. Подпункт 1) статьи 147 после слов "указанных счетов"
дополнить словами "в течение десяти банковских дней".
61. В статье 152:
в названии статьи слово "применение" исключить;
в пункте 1:
после слов "налоговой службы" дополнить словами ", по
согласованию с руководителем соответствующего финансового органа,";
слова "не применять штрафные санкции" заменить словами
"штрафных санкций";
слова "на  один  год" заменить словами "на один налоговый
год";
после слов "Продление срока уплаты" дополнить словом "налогов";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Порядок продления срока уплаты налога и штрафных санкций
определяется Правительством Республики Казахстан.".
62. Пункт 2 статьи 154 после  слова  "текущих"  дополнить
словом "и авансовых".
63. В статье 158 слова "непосредственно налоговой службе"
заменить словами "в соответствующий бюджет".
64. Пункт 1 статьи 161 после слова "текущие" дополнить словом
"и авансовые".
65. В статье 163:
Название статьи после слова "текущих" дополнить словом "и
авансовых";
дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. В случае превышения суммы фактически начисленного подоходного налога за год над суммой авансовых платежей в течение года в размере, превышающем 10 процентов, на налогоплательщика налагается штраф в размере 2 процентов налогооблагаемого дохода, при превышении 25 процентов - в размере 5 процентов налогооблагаемого дохода.
5. На лицо, не состоящее на учете по налогу на добавленную стоимость, за выписку налогового счета-фактуры с учетом налога на добавленную стоимость налагается штраф в размере 100 процентов суммы налога на добавленную стоимость, указанной в налоговом счете-фактуре и подлежащей перечислению в бюджет, но не перечисленной.".
66. Главу 44 изложить в следующей редакции:
"Глава 44. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 167. Статус и структура налоговой службы
1. Налоговая служба является единым государственным органом, несущим ответственность за исполнение доходной части бюджетов всех уровней на основе налогового законодательства и других законодательных актов, предусматривающих поступление платежей в государственный бюджет.
2. Налоговая служба состоит из Государственного налогового комитета Республики Казахстан, налоговых комитетов по областям и городу Алматы, по районам, городам и районам в городах. В структуре налоговой службы действует орган налоговой полиции, состоящий из Главного управления налоговой полиции Государственного налогового комитета Республики Казахстан, отделов налоговых полиций налоговых комитетов по областям и городу Алматы, районам, городам и районам в городах.
Налоговые комитеты по областям и городу Алматы, районам, городам и районам в городах подчиняются вышестоящему органу налоговой службы и не входят в местные исполнительные органы.

3. Салық қызметiн Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк салық комитетiнiң төрағасы басқарады. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк салық комитетiнiң төрағасын қызметке Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң ұсынуымен Қазақстан Республикасының Президентi, ал оның орынбасарларын, салық полициясы Бас басқармасының бастығын қоса алғанда - Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк салық комитетi төрағасының ұсынуымен Қазақстан Республикасының Үкiметi тағайындайды.
4. Облыстар мен Алматы қаласының, аудандардың, қалалардың және қалалардағы аудандардың салық комитеттерiнiң төрағаларын, облыстар мен Алматы қаласы салық комитеттерi төрағаларының орынбасарларын, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк салық комитетiнiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң қызметкерлерiн Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк салық комитетiнiң төрағасы тағайындайды. Салық комитеттерi салық полициялары бөлiмдерiнiң бастықтарын қызметке Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк салық комитетiнiң төрағасы тағайындайды.
5. Салық полициясы мен оның жергiлiктi жерлердегi органдары Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк салық комитетi төрағасының орынбасары болып табылатын Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк салық комитетiнiң Салық полициясы бас басқармасының бастығына тiкелей
бағынады.
6. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық комитетi туралы
ереженi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
7. Барлық деңгейдегi салық қызметiнiң органдары заңды тұлғалар
болып табылады, банктерде шоттары мен белгiленген үлгiдегi мөрлерi
болады.
8. Салық қызметiнiң органдары республикалық бюджет есебiнен
ұсталады.
168-бап. Салық қызметi жұмысының құқықтық негiзi
Қазақстан Республикасының Конституциясы, осы Жарлық және
Қазақстан Республикасының өзге де заңдары салық қызметi жұмысының
құқықтық негiзi болып табылады.
169-бап. Салық қызметiнiң негiзгi мiндеттерi
Салық қызметiнiң негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
бюджетке салықтар мен төлемдердiң толық әрi уақытылы түсуiн,
тиiстi жылға республикалық және жергiлiктi бюджеттерде бекiтiлген
мөлшер мен сомада мемлекет алдындағы өзге де қаржы мiндеттемелерiн
қамтамасыз ету;
салық заңдарының тиiмдiлiгiн зерделеу;
басқа мемлекеттермен салық салу мәселелерi жөнiндегi заңдардың,
шарттардың жобаларын әзiрлеуге қатысу;
салық төлеушiлерге олардың құқықтары мен мiндеттерiн түсiндiру,
салық төлеушiлерге салық заңдарындағы және салық салу жөнiндегi
нормативтiк құқықтық актiлердегi өзгерiстер туралы дер кезiнде
хабарлап отыру.
170-бап. Салық қызметi органдарының басқа мемлекеттiк
органдармен өзара қатынастары

3. Налоговая служба возглавляется Председателем Государственного налогового комитета Республики Казахстан. Председатель Государственного налогового комитета Республики Казахстан назначается на должность Президентом Республики Казахстан по представлению Премьер-Министра Республики Казахстан, а его заместители, включая начальника Главного управления налоговой полиции, - Правительством Республики Казахстан по представлению Председателя Государственного налогового комитета Республики Казахстан.
4. Председатели налоговых комитетов по областям и городу Алматы, районам, городам и районам в городах, заместители председателей налоговых комитетов по областям и городу Алматы, работники структурных подразделений Государственного налогового комитета Республики Казахстан назначаются Председателем Государственного налогового комитета Республики Казахстан. Начальники отделов налоговых полиций налоговых комитетов назначаются на должности Председателем Государственного налогового комитета Республики Казахстан.
5. Налоговая полиция и ее органы на местах находятся в прямом подчинении у начальника Главного управления налоговой полиции Государственного налогового комитета Республики Казахстан, который является заместителем Председателя Государственного налогового комитета Республики Казахстан.
6. Положение о Государственном налоговом комитете Республики Казахстан утверждается Правительством Республики Казахстан.
7. Органы налоговой службы всех уровней являются юридическими лицами, имеют счета в банках и печати установленного образца.
8. Органы налоговой службы содержатся за счет республиканского бюджета.
Статья 168. Правовая основа деятельности налоговой
службы
Правовой основой деятельности налоговой службы являются Конституция Республики Казахстан, настоящий Указ и иное законодательство Республики Казахстан.
Статья 169. Основные задачи налоговой службы
Основными задачами налоговой службы являются:
обеспечение полного и своевременного поступления налогов и платежей в бюджет и других финансовых обязательств перед государством в размерах и суммах, утвержденных в республиканском и местных бюджетах на соответствующий год;
изучение эффективности налогового законодательства;
участие в подготовке проектов законов, договоров по вопросам налогообложения с другими государствами;
разъяснение налогоплательщикам их прав и обязанностей, своевременное информирование налогоплательщиков об изменениях налогового законодательства и нормативных правовых актов по налогообложению.
Статья 170. Взаимоотношения органов налоговой службы с
другими государственными органами

1. Салық қызметiнiң органдары орталық және жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарымен, құқық қорғау, қаржы және басқа да мемлекеттiк бақылау органдарымен өзара iс-қимыл жасап отырады, бiрлескен бақылау шараларын қолданады, осы Жарлықтың 175-бабының ережелерiн ескере отырып, өзара ақпарат алмасуды қамтамасыз етедi.
2. Мемлекеттiк органдар Қазақстан Республикасының салық заңдары мен республикалық және жергiлiктi бюджеттерге басқа да төлемдер туралы заңдардың орындалуына бақылау жасау жөнiндегi мiндеттердi орындауда, салық заңдарын бұзушылыққа және қылмысқа қарсы күресте салық қызметi органдарына жәрдемдесiп отыруға мiндеттi.
3. Бюджетте салықтар мен төлемдердi толық және уақтылы төлеуге мемлекеттiк бақылау жасауды қамтамасыз етуге салық қызметiнiң органдары ғана уәкiлеттi."
67. 171-бапта:
1-тармақта:
1)-тармақша: "мемлекет мүдделерiн" деген сөздерден кейiн "және мемлекет алдындағы өзге де қаржылық мiндеттемелердi" деген сөздермен толықтырылсын;
3)-тармақшада "Қаржы министрлiгi Бас салық инспекциясының бастығы" деген сөздер "Мемлекеттiк салық комитетiнiң төрағасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
9)-тармақша "салық төлемеуге" деген сөздерден кейiн "салық төлеуден жалтаруға немесе мемлекет алдындағы өзге де қаржылық мiндеттемелерiн орындамауға" деген сөздермен толықтырылсын;
12)-тармақша "салық төлеуден жалтарып жүрген" деген сөздерден кейiн "олардың мемлекет алдындағы қарызы немесе декларация тапсырудан жалтаруы туралы өздерiне қатысты ресми мәлiметтер түскен" деген сөздермен толықтырылсын;
13)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) салық қызметi органдары басшыларының нұсқамасы бойынша салық төлеушiлерге тексеру жүргiзу;"
мынадай мазмұндағы 14)-тармақшамен толықтырылсын:
"14) қаржы органдарына Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi белгiлеген нысанда және мерзiмде салықтардың түскен сомасы мен бюджет алдындағы өзге де қаржылық мiндеттемелер туралы есептер тапсыру."
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Жарлықты қолдану жөнiндегi актiлердi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсе отырып, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық комитетi әзiрлейдi және бекiтедi."
68. 172-баптың 3)-тармақшасындағы "инспекциялар" деген сөз "органдар" деген сөзбен ауыстырылсын.
69. 176-бапта:
7-тармақ алынып тасталсын:
8-тармақтағы "Қаржы министрi" деген сөздер "Мемлекеттiк салық комитетiнiң төрағасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8, 9 және 10-тармақтар тиiсiнше 7, 8 және 9-тармақтар деп есептелсiн.
70. 179-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Үкiметiнiң немесе Құзыреттi орган мен отандық немесе шетелдiк жер қойнауын пайдаланушылар арасында жер қойнауын пайдалану жөнiндегi 1996 жылғы 1 қаңтарға дейiн жасалған келiсiм-шарттарда, сондай-ақ мiндеттi салық сараптамасынан өткен, 1996 жылғы 1 қаңтардан бастап 1996 жылғы 1 қазанға дейiнгi кезеңде жасалған келiсiм-шарттарда белгiленген салық салу ережелерi олардың қолданылу мерзiмiнде сақталады."
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

1. Органы налоговой службы взаимодействуют с центральными и местными органами исполнительной власти, правоохранительными, финансовыми и другими государственными контролирующими органами, принимают совместные меры контроля, обеспечивают взаимный обмен информацией с учетом положений статьи 175 настоящего Указа.
2. Государственные органы обязаны оказывать содействие органам налоговой службы в выполнении задач по контролю за исполнением налогового законодательства Республики Казахстан и законодательства о других платежах в республиканский и местные бюджеты, в борьбе с налоговыми правонарушениями и преступлениями.
3. Только органы налоговой службы уполномочены обеспечивать государственный контроль за полнотой и своевременностью внесения налогов и платежей в бюджет.".
67. В статье 171:
в пункте 1:
подпункт 1) дополнить словами "и других финансовых обязательств перед государством";
в подпункте 3) слова "Начальником Главной налоговой инспекции Министерства финансов" заменить словами "Председателем Государственного налогового комитета";
подпункт 9) дополнить словами "уклонением от налогообложения или невыполнением других финансовых обязательств перед государством";
подпункт 12) дополнить словами "в отношении которых поступили
официальные сведения о их долге перед государством, либо уклонении
от подачи декларации";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) проводить проверки налогоплательщиков по предписаниям
руководителей органов налоговой службы;";
дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) представлять отчеты в финансовые органы о суммах
поступления налогов и других финансовых обязательств перед бюджетом
по форме и в сроки, установленные Министерством финансов Республики
Казахстан.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Акты по применению настоящего Указа разрабатываются и
утверждаются Государственным налоговым комитетом Республики
Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики
Казахстан.".
68. В подпункте 3) статьи 172 слово "инспекции" заменить словом
"органы".
69. В статье 176:
пункт 7 исключить;
в пункте 8 слова "Министром финансов" заменить словами "Председателем Государственного налогового комитета";
пункты 8, 9 и 10 считать соответственно пунктами 7, 8 и 9.
70. В статье 179:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Условия налогообложения, определенные в контрактах по недропользованию между Правительством Республики Казахстан или Компетентным органом и отечественными или иностранными недропользователями, заключенных до 1 января 1996 года, а также в контрактах по недропользованию, прошедших обязательную налоговую экспертизу, заключенных в период с 1 января 1996 года по 1 октября 1996 года, сохраняются на срок их действия.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:

"5. Осы Жарлықтың 152-бабына сәйкес 1997 жылғы 1 шiлдеге дейiнгi кезенде берiлген салық төлеу мерзiмiн ұзарту бюджетке салық жарнасын уақтылы төлемегенi үшiн өсiм есептелмей жүзеге асырылады."
2-бап. Осы Заң 1997 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiне енгiзiлсiн, бұған 1997 жылғы 1 шiлдеден бастап күшiне енгiзiлетiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" заң күшi бар Жарлығының 40-бабына, 41-бабының 3-тармағына, 53-бабына, 54-бабының 5-тармағына, 68-бабының 2-тармағының екiншi бөлiгiне, 80-бабының 2-тармағына, 136-бабының 2-тармағына енгiзiлген өзгерiстер мен толықтырулар қосылмайды.
Қазақстан Республикасының
Президентi

"5. Продление срока уплаты налога в соответствии со статьей 152 настоящего Указа, предоставленное в период до 1 июля 1997 года, осуществляется без начисления пени за несвоевременный взнос налога в бюджет.".
Статья 2. Ввести настоящий Закон в действие с 1 января 1997 года, за исключением изменений и дополнений, внесенных в статью 40, пункт 3 статьи 41, статью 53, пункт 5 статьи 54, часть вторую пункта 2 статьи 68, пункт 2 статьи 80, пункт 2 статьи 136 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", которые вводятся в действие с 1 июля 1997 года.
Президент Республики Казахстан