"Жаппай саяси қуғын-сүргiндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының заңы 1997 жылғы 22 шiлдедегi N 169
"Жаппай саяси қуғын-сүргiндер құрбандарын ақтау туралы" 1993 жылғы 14 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 10, 242-құжат; 1994 ж., N 8, 140-құжат; 1997 жылғы 3 сәуiрде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Азаматтардың жекелеген санаттарына жеңiлдiктер берудi ретке келтiру мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 1997 жылғы 2 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңы) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 2-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заңның күшi бұрынғы КСР Одағы аумағында саяси қуғын-сүргiндерге тiкелей ұшыраған және қазiргi уақытта Қазақстан Республикасының азаматты болып табылатын адамдардың бәрiне қолданылады.";
үшiншi бөлiктегi "Қазақстанға" деген сөзден кейiн "және Қазақстаннан" деген сөздермен толықтырылсын;
төртiншi бөлiктегi "балалары" деген сөзден кейiн үтiр қойылып "сондай-ақ қуғын-сүргiн кезiнде он сегiз жасқа толмаған және оның қолданылуы нәтижесiнде ата-анасының қамқорлығынсыз қалған саяси қуғын-сүргiндер құрбандарының балалары" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 3-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Елден аластату, тұратын жерлерiнен немесе мекен еткен аудандарынан аулақтатылу (айдауға немесе жер аударуға жiберу) арнайы қоныс аударуға жiберу түрiндегi саяси қуғын-сүргiндердiң қолданылғанын растайтын құжаттар болмаған жағдайда (олардың жойылып жiберiлуiне байланысты), қуғын-сүргiндердi қолдану фактiсiн тану үшiн негiз адамдардың қуғын-сүргiндер акцияларының салдарынан Қазақстанның
аумағында нақты тұрғанын анықтау болып табылады.".
3. 22-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "психиатриялық мекемелерге
жатқызу" деген сөзден кейiн үтiр қойылып "арнайы қоныс аударуға
жiберу" деген сөздермен толықтырылсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий"
Закон Республики Казахстан от 22 июля 1997 г. N 169-I
Внести в Закон Республики Казахстан от 14 апреля 1993 г. Z932200_ "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 10, ст.242; 1994 г., N 8, ст.140; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 1997 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам упорядочения предоставления льгот отдельным категориям граждан", опубликованный в газетах "Егемен Казахстан" и "Казахстанская правда" 3 апреля 1997 г.) следующие изменения и дополнения:
1. В статье 2:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Действие настоящего Закона распространяется на всех без исключения лиц, непосредственно подвергшихся политическим репрессиям на территории бывшего Союза ССР и в настоящее время являющихся гражданами Республики Казахстан.";
часть третью после слов "в Казахстан" дополнить словами "и из Казахстана";
часть четвертую дополнить словами "а также дети жертв политических репрессий, не достигшие восемнадцатилетнего возраста на момент репрессии и в результате ее применения оставшиеся без родительского попечения.
2. Статью 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае отсутствия (в связи с их уничтожением) документов, подтверждающих применение политических репрессий в виде изгнания из страны, удаления из мест проживания или районов обитания (ссылки или высылки), направления на спецпоселение, основанием для признания
факта применения репрессий является установление фактического
проживания лиц на территории Казахстана вследствие репрессивных
акций.".
3. Часть первую статьи 22 после слов "психиатрические
учреждения" дополнить словами "направления на спецпоселение".
Президент
Республики Казахстан