Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 22 сәуiрдегі N 221 Заңы
Мына заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне  /жалпы бөлiм/ (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274, 277-құжаттар; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар):
1) 41-баптың 4-тармағы бiрiншi бөлiгiнiң екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын: "Егер осы Кодексте немесе заңды тұлғалардың жекелеген түрлерi туралы заң актiлерiнде өзгеше көзделмесе, шартта құрылтайшылар арасында таза табысты бөлудiң, заңды тұлға қызметiн басқарудың, оның құрамынан құрылтайшылардың шығуының шарттары мен тәртiбi де белгiленедi және оның жарғысы бекiтiледi."
2) 60-баптың 3-тармағындағы "басқару" деген сөз алып тасталсын;
3) 77-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi бөлiк мынадай сөйлеммен толықтырылсын:
"Осы ережеден өзгеше жағдайлар осы Кодексте және заң актiлерiнде көзделуi мүмкiн.";
екiншi бөлiктегi "төлемеген" деген сөз "салмаған" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiкке қатысушылардың саны елуден аспауға тиiс. Егер жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiкке қатысушылардың саны елуден асып кеткен жағдайда, ол бiр жыл iшiнде бөлiнуге, не бөлiп шығарылуға, не өзге де шаруашылық серiктестiк немесе өндiрiстiк кооператив болып қайта құрылуға, ал бұл мерзiм өткен соң, егер қатысушылар саны елуге дейiн азайтылмаса, серiктестiктi мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асырған органның немесе өзге мүдделi адамның өтiнiшi бойынша сот тәртiбiмен таратылуға жатады.";
4-тармақтың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк өзге де шаруашылық серiктестiк немесе өндiрiстiк кооператив болып қайта құрылуға құқылы.";
4) 79-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Серiктестiк органдарының құзiретi, сондай-ақ олардың серiктестiк атынан шешiмдер қабылдау немесе әрекет ету тәртiбi осы Кодекске, заң актiлерiне және серiктестiк жарғысына сәйкес белгiленедi.";
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) серiктестiктiң атқарушы органын құру және оның өкiлеттiгiн мерзiмiнен бұрын тоқтату, сондай-ақ жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктi немесе оның мүлкiн сенiмгерлiк басқаруға беру туралы шешiм қабылдау және осындай беру шарттарын белгiлеу;";
5-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 22 апреля 1998 г. № 221-1
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст.109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст.187; N 14, ст.274, 277; N19, ст.370; 1997 г., N 1-2, ст.8; N 5, ст.55; N 12, ст.183, 184; N 13-14, ст.195, 205):
1) второе предложение части первой пункта 4 статьи 41 изложить в следующей редакции:
"Договором определяются также условия и порядок распределения
между учредителями чистого дохода,  управления  деятельностью
юридического лица,  выхода учредителей из его состава и утверждается
его устав,  если иное не предусмотрено  настоящим Кодексом или
законодательными актами об отдельных видах юридических лиц.";
2) в пункте 3 статьи 60 слово "управления" исключить;
3) в статье 77:
в пункте 1:
часть первую дополнить предложением  следующего  содержания:
"Исключения из этого  правила  могут  быть  предусмотрены
настоящим Кодексом и законодательными актами.";
в части второй слово "неоплаченной" заменить словом
"невнесенной";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Число  участников  товарищества с ограниченной
ответственностью не  должно  превышать пятидесяти.  В случае,
если число участников товарищества с ограниченной  ответственностью
превысит пятьдесят,  то оно подлежит разделению,  либо выделению,
либо преобразованию в иное хозяйственное товарищество или производственный кооператив в течение года, а по истечении этого срока - ликвидации в судебном порядке по заявлению органа, осуществившего государственную регистрацию товарищества или иного заинтересованного лица, если число участников не уменьшится до пятидесяти.";
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Товарищество с ограниченной ответственностью вправе преобразоваться в иное хозяйственное товарищество или в производственный кооператив.";
4) в статье 79:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Компетенция органов товарищества, а также порядок принятия ими решений или выступления от имени товарищества определяются в соответствии с настоящим Кодексом, законодательными актами и уставом товарищества.";
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) образование исполнительного органа товарищества и досрочное прекращение его полномочий, а также принятие решения о передаче товарищества с ограниченной ответственностью или его имущества в доверительное управление и определение условий такой передачи;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:

"5) серiктестiктiң байқау кеңесiн және (немесе) тексеру комиссиясын (тексерушiсiн) сайлау және өкiлеттiгiн мерзiмiнен бұрын тоқтату, сондай-ақ серiктестiк тексеру комиссиясының (тексерушiсiнiң) есептерi мен қорытындыларын бекiту;";
мынадай мазмұндағы 6) -9) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) iшкi ережелердi, оларды қабылдау рәсiмдерiн және серiктестiктiң iшкi қызметiн реттейтiн басқа да құжаттарды бекiту;
7) серiктестiктiң өзге де шаруашылық серiктестiктерге, сондай-ақ коммерциялық емес бiрлестiктерге қатысуы туралы шешiм шығару;
8) тарату комиссиясын тағайындау және тарату баланстарын бекiту;
9) осы Кодекстiң 82-бабына сәйкес жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк қатысушысынан үлестi мәжбүрлеп сатып алу туралы шешiм шығару";
5) 81-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктiң жарғысында өзгеше көзделмесе, қатысушылардың жалпы жиналысы серiктестiк мүлкiне қатысушылардың қосымша жарналар енгiзуi туралы шешiм қабылдай алады. Шешiм серiктестiктiң барлық қатысушыларының төрттен үш көпшiлiк дауысымен қабылданады.";
6) 84-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi "құрылтай құжаттарында" деген сөздер "жарғыда" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. "Шетелдiк инвестициялар туралы" Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 23-24, 280-құжат; 1995 ж., N 20, 120-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 14, 274-құжат; 1997 ж., N 11, 143-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 17-18, 218-құжат):
1) 15-баптың атауы мен 1-5-тармақтарындағы, 22-баптың 1-тармағындағы "қорын", "қорға", "қор", "қорындағы", "қордың", "қорына" деген сөздер тиiсiнше "капиталын", "капиталға", "капитал", "капиталындағы", "капиталдың", "капиталына" деген сөздермен ауыстырылсын.
2) 15-бапта:
2-тармақтағы "жарналар", "интеллектуалдық меншiкке құқықты" деген сөздер тиiсiнше "салымдар", "интеллектуалдық қызмет нәтижелерiне құқықты" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Егер мұндай салымның құны жиырма мың айлық есептiк көрсеткiштiң мөлшерiне тең сомадан асып кетсе, оны бағалауды тәуелсiз сарапшы растауға тиiс.".
3. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2198 заң күшi бар Жарлығына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 35-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180-құжат; N 14, 274-құжат; 1997 ж., N 12, 183-құжат):

"5) избрание и досрочное прекращение полномочий
наблюдательного совета  и (или) ревизионной комиссии (ревизора)
товарищества, а также утверждение отчетов и заключений ревизионной
комиссии (ревизора) товарищества;";
дополнить подпунктами 6)-9) следующего содержания:
"6) утверждение внутренних правил,  процедуры их принятия
и других документов,  регулирующих внутреннюю деятельность
товарищества;
7) решение  об  участии товарищества в иных хозяйственных
товариществах, а также в некоммерческих объединениях;
8) назначение  ликвидационной комиссии и утверждение
ликвидационных балансов;
9) решение о принудительном выкупе доли у участника товарищества с ограниченной ответственностью в соответствии со статьей 82 настоящего Кодекса.";
5) статью 81 изложить в следующей редакции:
"Если уставом товарищества с ограниченной ответственностью не предусмотрено иное, общее собрание участников может принять решение о внесении участниками дополнительных взносов в имущество товарищества. Решение принимается большинством в три четверти голосов всех участников товарищества.";
6) в части первой пункта 2 статьи 84 слова "в учредительных документах" заменить словами "в уставе".
2. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 1994 г. "Об иностранных инвестициях" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24, ст. 280; 1995 г., N 20, ст.120; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст.274; 1997 г., N 11, ст.143; N 13-14, ст.205; N 17-18, ст.218):
1) в названии и пунктах 1-5 статьи 15, пункте 1 статьи 22
слова "фонд", "фонда", "фонде" заменить соответственно словами
"капитал", "капитала", "капитале";
2) в статье 15:
в пункте 2 слова  "взносы",  "право  на  интеллектуальную
собственность" заменить соответственно словами "вклады", "право
на результаты интеллектуальной деятельности";
пункт 3 дополнить предложением следующего содержания:
"Если стоимость такого вклада  превышает  сумму,
эквивалентную двадцати тысячам размеров месячного расчетного
показателя,  ее оценка должна быть подтверждена независимым
экспертом.".
3. В Указ Президента Республики Казахстан,  имеющий  силу
Закона, от 17 апреля 1995 г. N 2198 "О государственной регистрации юридических лиц" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст.35; N 15-16, ст.109; N 20, ст.121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996г., N1, ст.180; N 14, ст. 274; 1997 г., N 12, ст.183):

1) 6-баптың екiншi бөлiгi алып тасталсын;
2) 7-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер заң актiлерiнде өзгеше көзделмесе, тiркеушi органға жарғы табыс етiледi.".
4. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Шаруашылық серiктестiктерi туралы" 1995 жылғы 2 мамырдағы N 2255 заң күшi бар Жарлығына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 7, 49-құжат; N 15-16, 109-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 12, 183,184-құжаттар; N 13-14, 205,210-құжаттар):
1) Жарлықтың мәтiнiндегi "қор", "қорлар", "қоры", "қордың", "қормен", "қорға" деген сөздер тиiсiнше "капитал", "капиталдар" "капиталы", "капиталдың", "капиталмен", "капиталға" деген сөздермен ауыстырылсын.
2) 4-баптың 5-тармағының бiрiншi бөлiгi "егер заң актiлерiнде өзгеше тәртiп көзделмесе" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 6-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шаруашылық серiктестiктiң жарғылық капиталына салым ақша, бағалы қағаздар, заттар, мүлiктiк құқықтар, оның iшiнде жер пайдалану құқығы мен интеллектуалдық қызмет нәтижелерiне құқықтық және өзге де мүлiк болуы мүмкiн.
Жеке мүлiктiк емес құқықтар және өзге де материалдық емес игiлiктер түрiнде салымдар енгiзуге жол берiлмейдi.";
3-тармақтың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Серiктестiкке салым ретiнде мүлiктi пайдалану құқығы берiлген жағдайларда бұл салымның мөлшерi құрылтайшы құжаттарда көрсетiлген бүкiл мерзiмге есептелген пайдалану төлемiмен айқындалады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жарғылық капиталға құрылтайшылардың (қатысушылардың) заттай нысандағы немесе мүлiктiк құқықтар түрiндегi салымдары барлық құрылтайшылардың келiсiмi бойынша немесе серiктестiктiң барлық қатысушыларының жалпы жиналысының шешiмi бойынша ақшалай нысанда бағаланады. Егер мұндай салымның құны жиырма мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiндегi балама сомадан асып кетсе, оны бағалауды тәуелсiз сарапшы растауға тиiс.";
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Жарғылық капиталға салымдар енгiзу тәртiбi мен мерзiмi, сондай-ақ жарғылық капиталды құрау бойынша мiндеттемелердiң орындалмағаны үшiн жауапкершiлiк заң актiлерiмен және (немесе) құрылтай құжаттарымен белгiленедi.";
4) 28-баптың 1-тармағындағы "заңмен белгiленген ең төменгi жүз есептiк көрсеткiш, ал шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi үшiн - елу есептiк көрсеткiш мөлшерiнен" деген сөздер "заңмен белгiленген елу есептiк көрсеткiш мөлшерiнен" деген сөздермен ауыстырылсын.
5) 57-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгiндегi "он мың" деген сөздер "екi жүз" деген сөздермен; "бес мың" деген сөздер "жүз" деген сөздермен ауыстырылсын.

1) часть вторую статьи 6 исключить;
2) часть первую статьи 7 изложить в следующей редакции:
"В регистрирующий орган представляется устав,  если  иное
не предусмотрено законодательными актами.".
4. В  Указ Президента Республики Казахстан,  имеющий силу
Закона, от 2 мая 1995 г.  N 2255 "О хозяйственных  товариществах"
(Ведомости   Верховного  Совета  Республики  Казахстан  1995 г.,
N 7,  ст. 49; N 15-16, ст. 109; Ведомости Парламента Республики
Казахстан,  1996 г.,  N 14,  ст. 274; N 19, ст.370; 1997 г.,
N 12, ст.183, 184; N 13-14, ст.205, 210):
1) в тексте Указа слова "фонд",  "фонда", "фондом", "фонде"
заменить соотвественно словами "капитал", "капитала", "капиталом",
"капитале";
2) часть первую пункта 5 статьи 4 дополнить словами "если иной порядок не предусмотрен законодательными актами.";
3) в статье 6:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Вкладом в уставный капитал хозяйственного товарищества могут быть деньги, ценные бумаги, вещи, имущественные права, в том числе право землепользования и право на результаты интеллектуальной деятельности и иное имущество.
Не допускается внесение вкладов в виде личных неимущественных прав и иных нематериальных благ.";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. В случаях, когда в качестве вклада товариществу передается право пользования имуществом, размер этого вклада определяется платой за пользование, исчисленной за весь срок, указанный в учредительных документах.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Вклады учредителей (участников) в уставный капитал в натуральной форме или в виде имущественных прав оцениваются в денежной форме по соглашению всех учредителей или по решению общего собрания участников товарищества. Если стоимость такого вклада превышает сумму, эквивалентную двадцати тысячам размеров месячного расчетного показателя, ее оценка должна быть подтверждена независимым экспертом.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Порядок и сроки внесения вкладов в уставный капитал, а также ответственность за неисполнение обязательств по формированию уставного капитала устанавливаются законодательными актами и (или) учредительными документами.";
4) в пункте 1 статьи 28 слова "не менее ста, а для субъектов малого предпринимательства - пятидесяти размеров расчетного показателя, законодательно установленной" заменить словами "не менее пятидесяти размеров месячного расчетного показателя, законодательно установленного";
5) в части второй пункта 1 статьи 57 слова "менее десяти
тысяч" заменить словами "менее двухсот"; слова "менее пяти тысяч
размеров расчетного показателя, законодательно установленной"
заменить словами "менее ста размеров месячного расчетного показателя,
законодательно установленного";