Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Заң күшi бар Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1998 жылғы 1 шiлдедегi N 255
1-бап. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Z952235_ Заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 6, 43-құжат; N 12, 88-құжат; N 23, 152-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180, 181-құжаттар; N 11-12, 257-құжат; N 15, 281-құжат; N 23-24, 416-құжат; 1997ж., N 4, 51-құжат; N 7, 82-құжат; N 10, 112-құжат; N 11, 144-құжат; N 12, 184-құжат; 188-құжат; N 13-14, 195-құжат, 205-құжат; N 20, 263-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 жылғы 18 сәуiрде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Заң күшi бар Жарлығына өзгерiстер енгiзу туралы" 1998 жылғы 15 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңы) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
3-бапта:
баптың атауы "мен алымдар" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi бөлiктегi "салыққа" деген сөзден кейiн "және алымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
5-бапта:
6) тармақшада:
в) тармақшасының бесiншi азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"- егер Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан тұрақты
мекемеге және (немесе) Қазақстан Республикасының резиденттерiне
шегерiм ретiнде есептелетiн болса, жұмыстың (көрсетiлетiн қызметтiң)
барлық түрлерiнен алынатын табыс;
3) тармақшасында "резиденттiң мүлiктi сатудан түсiрген өзге
табыстары" деген сөздер "резидентке мүлiктi сатудан түскен өзге де
табыстар" деген сөздермен ауыстырылсын.
29-тармақша мынадай мазмұндағы "д" және "е" тармақшаларымен
толықтырылсын:
"д) лизинг (қаржылық жал);
е) зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi көрсетiлетiн
қызметтер;"
6-баптың 4-тармағының екiншi бөлiгi алып тасталсын;
11-бапта:
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) экспорттау кезiнде төмендетiлген құны бойынша активтердi
сатудан түскен табыстар;";
13) тармақша "20-бабының 7-тармағына" деген сөздерден кейiн
"және 42-бабының 3-тармағына" деген сөздермен толықтырылсын;
7)-14) тармақшалар тиiсiнше 8)-15) тармақшалар болып есептелсiн;
13-баптың 1) тармақшасы "жеке" деген сөзден кейiн "және заңды"
деген сөздермен толықтырылсын;
14-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Салық заңдарымен реттелетiн шығыстар белгiленген нормалар
шегiнде шегерiлiп тасталады.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Табиғи монополистердiң жасаған ысырабы Қазақстан
Республикасының заңдарында белгiленген нормалар шегiнде шегерiлiп
тасталады;";
17-баптың 2-тармағындағы "Қаржы министрлiгiнiң келiсуi бойынша"
деген сөздер "Қазақстан Республикасы министрлiгiмен бiрлесiп" деген
сөздермен ауыстырылсын;
18-баптың 2-тармағының төртiншi бөлiгi алып тасталсын.
20-бапта:
4-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Салық төлеушiнi таратқан немесе қайта ұйымдастырған жағдайда амортизацияға бөлiнген қаржы салық жылындағы қызмет кезеңiне түзетiледi,";
6-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "инфляция деңгейiнiң шегiнде" деген сөздер алып тасталсын;
7-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Инфляция деңгейiнен тыс топтың негiзгi құрал-жабдықтарын қайта бағалау сомасы жылдық жиынтық табысқа енгiзiледi.";
10-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Үш жылдық кезең өткенге дейiнгi жабдықтарды сату кезiнде жүргiзiлген шегерiс есептi кезеңдегi шегерiстердi кемiту есебiнен өтеледi.";
23-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
Закон Республики Казахстан от 1 июля 1998 года № 255
Статья 1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 24 апреля 1995г. № 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 6, ст. 43; № 12, ст.88; № 23, ст. 152; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 1, ст. 180, 181; № 11-12,
ст. 257; № 15, ст. 281; № 23-24, ст. 416; 1997 г., № 4, ст.51; № 7, ст.82;
№ 10, ст. 112; № 11, ст. 144; № 12, ст. 184, ст. 188; № 13-14, ст.195,
ст. 205; № 20, ст. 263; № 22, ст. 333; Закон  Республики  Казахстан от
15 апреля 1998 г. "О внесении изменений в Указ Президента Республики
Казахстан, имеющий   силу Закона, "О налогах  и других обязательных
платежах  в бюджет"
Z980216_
, опубликованный в газетах "Егемен Казахстан"
и "Казахстанская правда" 18 апреля 1998 г.) следующие изменения и дополнения:
в статье 3:
название статьи дополнить словами "и сборы";
часть первую после слова "налогам" дополнить словами "и  сборам";
в статье 5:
в подпункте 6):
абзац пятый подпункта в) изложить в следующей редакции:
"- доход, получаемый от всех видов работ (услуг), если он начисляется
как вычет постоянному учреждению, расположенному на территории Республики
Казахстан, и (или) резидентам Республики Казахстан.";
в подпункте з) слово "резидентом" заменить словом "резиденту";
подпункт 29) дополнить подпунктами "д" и "е" следующего содержания:
"д) лизинг (финансовая аренда);
е) услуги по управлению пенсионными активами.";
часть вторую пункта 4 статьи 6 исключить;
в статье 11:
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) доходы от реализации активов по заниженной стоимости при
экспорте;";
подпункт 13) после слов "статьи 20" дополнить словами "и пункту 3
статьи 42";
подпункты 7) - 14)  считать соответственно подпунктами 8) - 15);
подпункт 1) статьи 13 после слова "физическими" дополнить словами
"и юридическими";
в статье 14:
пункт 1 дополнить предложением следующего содержания:
"Расходы, регламентируемые налоговым законодательством, вычитаются  в
пределах  установленных норм.";
пункт 4 дополнить частью второй следующего  содержания:
"Потери естественных монополистов вычитаются в пределах норм,
установленных  законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 2 статьи 17 слова "по согласованию  с" заменить словами
"совместно с";
часть четвертую пункта 2 статьи 18 исключить;
в статье 20:
пункт 4 дополнить частью второй следующего  содержания:
"В случае ликвидации или реорганизации налогоплательщика отчисления
на амортизацию  корректируются на период деятельности в налоговом году.";
в части первой пункта 6 слова "в пределах уровня инфляции" исключить;
пункт 7 дополнить частью второй следующего  содержания:
"Сумма   переоценки основных средств группы сверх уровня инфляции
включается в совокупный годовой доход.";
пункт 10 дополнить частью второй следующего содержания:
"При реализации оборудования до  истечения трехлетнего периода
произведенный вычет компенсируется за счет  уменьшения вычетов в отчетном
периоде.";
пункт 1 статьи 23 изложить в следующей редакции:

"1. Бағалау, жайластыру жөнiндегi шығыстарды, жалпы әкiмшiлiк шығыстарын және қол қойылатын бонус пен коммерциялық табу бонусын төлеуге байланысты шығыстарды қоса алғанда, геологиялық зерттеуге, барлауға және пайдалы қазбаларды өндiру iсiне дайындық жұмыстарына жер қойнауын пайдаланушы жұмсаған шығыстар амортизациялық қаржылар түрiнде жылдық жиынтық табыстан шегерiлуге тиiс және жеке топ құрайды. Бұл топ бойынша амортизациялық аударымдар жер қойнауын пайдаланушының қалауынша белгiленген нормалар бойынша пайдалы қазбаларды өндiру басталған кезден бастап жүргiзiледi, бiрақ осы Жарлықтың 20-бабының 3-тармағында белгiленген 2-топтың негiзгi құрал-жабдықтары амортизациясының шектi нормасынан аспауға тиiс.";
24-баптың 2-тармағындағы "3" деген цифр "4" деген цифрмен ауыстырылсын;
25-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бюджетке және бюджеттен тыс мемлекеттiк қорларға енгiзiлуге тиiстiлерiнен өзге айыппұлдар мен өсiмдердi қоса алғанда төленген айыпақылар,";
31-бапта:
1-тармақ "салық салынуға тиiс және" деген сөздерден кейiн "бұл салықтың төлем көздерiнен ұсталғанын растайтын құжаттар болған жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қатысушы (акционер) заңды тұлғаға қатысу үлесiн алып қойған немесе сатқан жағдайда, инфляцияға сай түзетудi ескере отырып, алып қою және сату кезiндегi қатысу үлесiнiң құны мен қатысушының (акционердiң) жарна ретiнде жарғылық капиталға енгiзген меншiктi
мүлкiнiң құны арасындағы айырма ретiнде анықталатын құн өсiмiнiң тек
15 процент ставкасы бойынша ғана төлем көзiне салық салынуға тиiс.";
3-тармақ 2-тармақ болып есептелсiн;
32-бапта:
1-тармақта:
"резидент-банктерге" деген сөздерден кейiн "және жинақтаушы
зейнетақы қорларына" деген сөздермен толықтырылсын;
"және төлем көздерiнде осы салықтың төленгенiн растайтын
құжаттар болғанда бұдан әрi салық салуға жатпайды" деген сөздермен
толықтырылсын;
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақ 2-тармақ болып есептелсiн;
34-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ұйымдар, Астана қаласындағы құрылыстан алынған кiрiстер бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi белгiлеген тәртiппен;";
8)-10) тармақшалар тиiсiнше 7)-9) тармақшалар болып есептелсiн;
9) тармақшадағы "ауыл шаруашылығына" деген сөздер "ауыл шаруашылығы өндiрiсiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың 8) тармақшасы алып тасталсын;
6-тармақта "қайырымдылық" деген сөзден кейiн "және бiлiм беретiн" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Расходы, произведенные недропользователем на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых, включая расходы по оценке, обустройству, общие административные расходы и расходы, связанные с выплатой подписного бонуса и бонуса коммерческого обнаружения, подлежат вычету из совокупного годового дохода в виде амортизационных отчислений и образуют отдельную группу. Амортизационные, отчисления по данной группе производятся с момента начала добычи полезных ископаемых по нормам, определяемым по усмотрению недропользователя, но не выше предельной нормы амортизации основных средств группы 2, установленной
в пункте 3 статьи 20 настоящего Указа.";
в пункте 2 статьи 24 цифру "3" заменить цифрой "4";
подпункт 2) статьи 25 изложить в  следующей редакции:
"2) уплаченные неустойки, включая  штрафы и пени, за исключением
подлежащих внесению в бюджет и государственные внебюджетные фонды;";
в статье 31:
пункт 1 дополнить словами "при наличии документов, подтверждающих
удержание этого налога источником выплаты.";
пункт 2 исключить;
пункт 3 дополнить частью второй  следующего содержания:
"При изъятии или реализации доли участия в юридическом лице участником
(акционером) налогообложению у источника выплаты по ставке 15 процентов
подлежит только прирост стоимости, определяемый как разница между
стоимостью доли участия на момент изъятия или реализации и стоимостью
собственного имущества участника (акционера), внесенного в качестве взноса
в уставный капитал с учетом корректировки на инфляцию.";
пункт 3 считать пунктом 2;
в статье 32:
в пункте 1:
после слов "банкам-резидентам" дополнить словами "и накопительным
пенсионным фондам";
дополнить словами "и дальнейшему налогообложению  не подлежат при
наличии документов,   подтверждающих удержание этого налога источником
выплаты.";
пункт 2 исключить;
пункт 3 считать пунктом 2;
в статье 34:
в пункте 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) организаций, по доходам, полученным от строительства в городе
Астане, в порядке, определяемом Министерством финансов  Республики
Казахстан;";
подпункты 8)-10) считать соответственно подпунктами 7)-9);
в подпункте 9) слова "сельского хозяйства" заменить словами
"сельскохозяйственного производства";
подпункт 8) пункта 5 исключить;
пункт 6 после слова "благотворительной" дополнить словами "и
образовательной";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Облыстарда, Астана және Алматы қалаларында құрылған тұрмысы төмен азаматтарға қолдау көрсету жөнiндегi жалпы ұлттық және аймақтық қорларға қызмет көрсететiн банктердiң жылдық жиынтық табысы осы қорларға өтеусiз аударылатын қаржының сомасына азайтылады.";
36-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Бұл тәртiп Қазақстан Республикасының резиденттерi сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн импорттық тауарларға ақы төлеген жағдайда қолданылмайды.";
42-бапта:
2-тармақтағы "тауар-материалдық қорлардың қалдықтарын" деген сөздер "тауар-материалдық қорларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Инфляция деңгейi шегiндегi жете бағалау сомасы салық салынатын табысқа енгiзiлмейдi. Тауар-материалдық қорлар құнын салық төлеушiнiң есептi жыл iшiнде инфляция индексiнен асып түсетiн мөлшерде ұлғайтуы салық төлеушiнiң жиынтық табысын ұлғайтуына жатқызылады.";
45-бапта:
1-тармақтағы "бұл ұзақ мерзiмдi активтердi" деген сөздердiң алдынан "амортизация сомасына кемiтiлген" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "құрал-жабдықтың" деген сөздiң алдынан "амортизация сомасына кемiтiлген" деген сөздермен толықтырылсын;
47-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"47-бап. Активтердi өтемсiз негiзде беруден және (немесе) төмендетiлген құны бойынша сатудан түскен табыс
1. Активтердi өтемсiз негiзде беру және (немесе) төмендетiлген құны бойынша сату кезiнде берушi (сатушы) тұлға активтерiнiң құны - салық салу мақсатында айқындалатын өзiндiк құн негiзге алынып, ал алушы тұлға активтерiнiң құны - берiлетiн (сатылатын) активтердiң кiрiске алынған бағалау құны бойынша белгiленедi.
2. Экспорттық операциялар бойынша төмендетiлген құнымен активтердi сату кезiндегi салық сату мақсатында айқындалған, сатылған активтердiң сатылатын бағасы мен өзiндiк құны арасындағы айырма сатушы тұлғаның табысы болып табылады.";
48-бапта:
2) тармақша "және бюджеттен тыс мемлекеттiк қорлар" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) кәсiпкерлiк қызметке байланыссыз шығыстар.";
49-баптың 1-тармағындағы:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тұрғын үй салуды және осындай құрылыс үшiн құрылыс материалдарын iрi көлемде сатып алуды қоспағанда, салық жылында 500 айлық есептiк көрсеткiштен астам сомаға құрылыс салған немесе iрi көлемде сатып алу жасаған жеке тұлғалар.";
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметтi жүзеге асыратын резидент еместер;";
50-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшадағы "және жеке адамдарға жасалған басқа да төлемдерден" деген сөздер "кәсiпкерлiк қызметтiң субъектiсi ретiнде тiркелген жеке тұлғаларға жасалған төлемдердi қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:

"7. Совокупный годовой доход банков, обслуживающих общенациональный
и региональные фонды  по поддержке малообеспеченных граждан, созданные в
областях, городах Астане и Алматы, уменьшается на сумму  безвозмездных
отчислений в эти фонды.";
пункт 1 статьи 36 дополнить частью второй следующего содержания:
"Данный порядок  не применяется в случаях оплаты резидентами
Республики Казахстан импортных товаров, ввозимых на территорию Республики
Казахстан по внешнеторговым контрактам.";
в статье 42:
в пункте 2 слова "остатки товарно-материальных запасов" заменить
словами "товарно-материальные запасы";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Сумма дооценки в пределах уровня инфляции не включается в налогооблагаемый доход. Увеличение стоимости товарно-материальных запасов налогоплательщиком в течение отчетного года, превышающее индекс инфляции, относится на увеличение совокупного годового дохода налогоплательщика.";
в статье 45:
пункт 1 после слов "этих долгосрочных активов" дополнить словами "уменьшенной на сумму амортизации";
пункт 2 после слова "средств" дополнить словами "уменьшенной на сумму амортизации";
статью 47 изложить в следующей редакции:
"Статья 47. Доходы от передачи активов на безвозмездной основе и (или) реализации по заниженной стоимости
1. При передаче активов на безвозмездной основе и (или) реализации по
заниженной  стоимости стоимость активов передающего  (реализующего) лица
определяется исходя из себестоимости, определяемой в целях налогообложения,
а стоимость активов получающего лица - по оприходованной оценочной
стоимости передаваемых (реализуемых) активов.
2. При реализации активов по заниженной стоимости по экспортным
операциям разница между  ценой реализации  и себестоимостью реализованных
активов, определяемой в целях налогообложения, является доходом
реализующего  лица.";
в статье 48:
подпункт 2)дополнить словами "и государственные внебюджетные фонды";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) расходы, не связанные с предпринимательской деятельностью.";
в пункте 1 статьи 49:
подпункт 3) изложить в следующей   редакции:
"3) физические лица, совершившие в налоговом  году строительство или
крупное приобретение на сумму свыше 500 месячных расчетных показателей, за исключением строительства жилища и крупных приобретений строительных материалов для такого строительства;";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) нерезиденты, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан
через постоянное учреждение.";
в статье 50:
в пункте 1:
в подпункте 1) после слов "и других  выплат" слова "физическим лицам"
заменить  словами  "за исключением выплат физическим лицам,
зарегистрированным в качестве субъектов предпринимательской деятельности";
дополнить подпунктом 7) следующего  содержания:

"7) жеке тұлға резидент-заңды тұлғадағы қатысу үлесiн сатудан түскен табысты төлейтiн заңды немесе жеке тұлғалар.";
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Орналастырылған зейнетақы активтерi бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларына төленетiн инвестициялық кiрiстерге төлем көзiнде табыс салығы салынбауға тиiс.";
2 және 3-тармақтар тиiсiнше 3 және 4-тармақтар болып есептелсiн.
4-тармақтың 1) тармақшасындағы "жалақы" деген сөз "осы баптың 1-тармағында көзделген төлемдердi" деген сөздермен ауыстырылсын";
51-баптың 2-тармағындағы "немесе басқа да шарттары бар" деген сөздер алып тасталсын;
55-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жарлықтың 54-бабына сәйкес салық салынатын объектiлерi
бар тұрақты мекеме арқылы қызметiн жүзеге асыратын заңды және жеке
тұлғалар, сондай-ақ резидент еместер қосылған құнға салынатын
салықты төлеушiлер болып табылады.";
3-тармақтағы "осы Жарлықтың 70-бабының 3-тармағында көзделген
шарттарды ескерiп" деген сөздер алып тасталсын;
61-бапта:
1-тармақта:
14) тармақша "мектеп оқу құралдарын" деген сөздерден кейiн
"балалар әдебиетiн" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 16-тармақшамен толықтырылсын:
"16) газет және журнал өнiмдерiн шығару мен сату жөнiндегi
айналымдар.";
2-тармақтағы 6) және 7) тармақшалар "тауарлардың" деген сөздiң
алдынан "акцизделетiн тауарлардан басқа" деген сөздермен
толықтырылсын;
65-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"65-бап. Тазаланған бағалы металдарға - алтын мен платинаға
салық салу
Өздерi өндiрген тазаланған бағалы металдар - алтын мен
платинаны Қазақстан Республикасы резиденттерiнiң сатуына салық
нөлдiк ставка бойынша салынады.";
68-баптың 1 және 3-тармақтарындағы "Салық төлеушi есептеу
әдiсiн қолданған кезде" деген сөздер алып тасталсын;
69-баптың 3-тармағы "сондай-ақ осы Жарлықтың 70-бабының
5-тармағына сәйкес салық төленетiн шикiзат бойынша" деген сөздермен
толықтырылсын;
70-бапта:
3-тармақта:
екiншi бөлiкте "тауарлар" деген сөз "шикiзат пен материалдар"
деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiкте:
"мұндай тауарлар" деген сөздер "мұндай шикiзат пен материалдар"
деген сөздермен ауыстырылсын;
"1 және 2" деген цифрлар "1, 2 және 6" деген цифрлармен
ауыстырылсын;
"айыппұл санкциялары қолданылмай" деген сөздер "белгiленген тәртiппен өсiмдi есептей отырып" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Шикiзат (спирттiң барлық түрлерiн қоспағанда) өндiрушi Қазақстан Республикасының резиденттерi оны Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiстiк iлкi ұқсату үшiн сату кезiнде қосылған құнға салынатын салықты Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi белгiлейтiн тәртiп бойынша есептеу әдiсiмен төлейдi.

"7) юридические  или  физические лица, которые выплачивают физическим
лицам доход от реализации доли участия в юридическом лице-резиденте.";
дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. Инвестиционные доходы, выплачиваемые  накопительным пенсионным
фондам по размещенным пенсионным активам, не подлежат обложению подоходным
налогом у источника выплаты.";
пункты 2 и 3 считать соответственно   пунктами 3 и 4;
в подпункте 1) пункта 4 слова "заработной платы" заменить словами
"платежей, предусмотренных в пункте 1 настоящей статьи";
в пункте 2 статьи 51 слова "или другие условия" исключить;
в статье 55:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
" 1. Плательщиками налога на добавленную стоимость являются
юридические и физические лица, а также нерезиденты, осуществляющие
деятельность   через постоянное учреждение, имеющие объекты налогообложения
в соответствии со статьей 54 настоящего Указа.";
в пункте 3 слова "с учетом условий, предусмотренных пунктом  3 статьи
70 настоящего Указа" исключить;
в статье 61:
в пункте 1:
подпункт 14) после слов "школьных  учебных пособий" дополнить словами
"детской литературы";
дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) обороты по производству и реализации газетной и журнальной
продукции.";
подпункты 6) и 7) пункта 2 после слова "товаров" дополнить словами "за
исключением подакцизных";
статью 65 изложить в следующей редакции:
"Статья 65. Налогообложение аффинированных драгоценных металлов -
золота и платины.
Реализация резидентами Республики Казахстан аффинированных драгоценных
металлов - золота и платины -  собственного производства облагается по
нулевой ставке.";
в пунктах 1 и 3 статьи 68 слова "При применении налогоплательщиком
метода начисления" исключить;
пункт 3 статьи 69 дополнить словами "а также по сырью, по которому
налог уплачивается в соответствии с пунктом 5 статьи 70 настоящего Указа.";
в статье 70:
в пункте 3:
в части второй слово  "товары" заменить словами "сырье и материалы";
в части четвертой:
слова "таких товаров" заменить словами "такого сырья и материалов";
цифры  "1 и 2" заменить цифрами "1, 2 и 6";
слова "без применения  штрафных санкций" заменить словами
"с начислением пени в установленном порядке";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Резиденты Республики Казахстан, производящие сырье (за исключением всех видов спирта), при реализации его для первичной промышленной переработки на территории Республики Казахстан уплачивают налог на добавленную стоимость методом зачета в порядке, устанавливаемом Министерством финансов Республики Казахстан.

Осы тармақта көзделген шарттар сақталмаған жағдайда қосылған құнға салынатын салық шикiзатты сатқан кезден бастап айыппұлдар мен өсiмдердi есептей отырып, осы Жарлықтың 58-бабының 1, 2 және 6-тармақтарына сәйкес есептеледi.";
72-баптың 1-тармағында:
"айдың он үшi, жиырма үшi, келесi айдың үшi күндерi" деген сөздер "айдың жиырма бесi күнi, келесi айдың бесi күнi" деген сөздермен ауыстырылсын;
73-баптың 1-тармағында:
бiрiншi бөлік "оның iшiнде импорттау кезiнде төленуге тиiстi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Аталған артық соманы импорттау кезiндегi қосылған құнға
салынатын салықты төлеу есебiне есептеудiң тәртiбiн Қазақстан
Республикасының Қаржы министрлiгi белгiлейдi.";
екiншi және үшiншi бөлiктер тиiсiнше үшiншi және төртiншi
бөлiктер болып есептелсiн;
үшiншi бөлiктегi "салық салынатын айналымы бар" деген сөздер
"салық салынатын айналымдар бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
75-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"75-бап. Төлеушiлер
Мыналар:
акцизделетiн тауарларды Қазақстан Республикасының аумағында
өндiрушi;
акцизделетiн тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына
импорттаушы;
Қазақстан Республикасының аумағында құмар ойындар бизнесiн
жүзеге асырушы заңды және жеке тұлғалар акциздердi төлеушiлер болып
табылады.";
79-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Акциздеуге жататын, өзi өндiрген шикiзаттан акцизделетiн
өнiмдi өндiрген кезде, осы шикiзаттың құны немесе оның заттай көлемi
салық салу объектiсi болып табылады.";
3 және 4-тармақтар тиiсiнше 4 және 5-тармақтар болып саналсын;
80-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Акциздеуге жататын, өзi өндiрген шикiзаттан акцизделетiн өнiмдi өндiрген кезде, осы шикiзаттың акцизi осы баптың 1 және 2-тармақтарында көзделген мерзiмде ұқсатылған өнiмдi сату кезiнде төленедi.";
5-тармақ алып тасталсын;
83-баптың 1-тармағындағы ("өңделмеген мұнайды және спирттiң барлық түрлерiн қоспағанда") деген сөздер ("газ конденсатын қоса алғанда, өңделмеген мұнайды және спирттiң барлық түрлерiн қоспағанда") деген сөздермен ауыстырылсын;
92-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Бағалы қағаздар эмиссиясын тiркегенi үшiн алымдар жөнiндегi декларацияны эмитент Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi белгiлеген нысан бойынша есептi жылдан кейiнгi жылдың 31 наурызына дейiн салық қызметi органдарына табыс етедi.";
94-5-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшада "өндiру" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) өнiм бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесi.";
95-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы алып тасталсын;
98-бап алып тасталсын;
98-1-бап алып тасталсын;
100-2-баптың 1-тармағындағы "өндiрiлген көмiрсутектер" деген сөздерге дейiнгi сөздер түгел алып тасталып, "1. Есептi кезең iшiнде көмiрсутектердi өткiзудiң орташа бағасы негiзiнде есептелетiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
123-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

В случае несоблюдения условий, предусмотренных настоящим пунктом, налог на добавленную стоимость исчисляется в соответствии с пунктами 1, 2 и 6 статьи 58 настоящего Указа с начислением штрафов и пени с момента реализации сырья.";
в пункте 1 статьи 72 слова "тринадцатого числа месяца, двадцать
третьего числа месяца, третьего числа" заменить словами "двадцать пятого
числа месяца, пятого числа";
в пункте 1 статьи 73:
часть первую дополнить словами "в том числе подлежащему уплате при
импорте";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Порядок зачета указанного превышения  в счет уплаты налога на
добавленную стоимость при импорте устанавливается Министерством финансов
Республики Казахстан.";
части вторую и третью  считать соответственно частями третьей и
четвертой;
в части третьей слова "имеющим обороты, облагаемые" заменить словами
"по оборотам, облагаемым";
статью 75 изложить в следующей редакции:
"Статья 75. Плательщики
Плательщиками акцизов  являются юридические и физические лица:
производящие подакцизные товары на территории Республики Казахстан;
импортирующие  подакцизные товары на территорию Республики Казахстан;
осуществляющие игорный бизнес  на территории Республики  Казахстан.";
в статье 79:
дополнить пунктом 3 следующего  содержания:
"3. При производстве подакцизной продукции из сырья собственного производства, которое подлежит обложению акцизом, стоимость данного сырья или его физический объем являются объектом обложения.";
пункты 3 и 4 считать соответственно пунктами 4 и 5;
в статье 80:
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"При производстве подакцизной продукции из сырья собственного производства, которое подлежит обложению акцизом, акциз на данное сырье уплачивается в момент реализации продукта переработки в сроки, предусмотренные в пунктах 1 и 2 настоящей статьи.";
пункт 5 исключить;
в пункте 1 статьи 83 слова "(за исключением сырой нефти и всех видов
спирта)" заменить словами "(за  исключением сырой нефти, включая  газовый
конденсат, и всех видов спирта)";
статью 92 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Декларацию по сбору за регистрацию эмиссии ценных бумаг эмитент
представляет органам налоговой службы до 31 марта года, следующего за
отчетным, по форме, установленной Налоговым комитетом Министерства
финансов Республики Казахстан.";
в статье 94-5:
в пункте 1:
в подпункте 1) слово "добычи" исключить;
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) долю Республики Казахстан по разделу продукции.";
подпункт 3) пункта 2 статьи 95 исключить;
статью 98 исключить;
статью 98-1 исключить;
в пункте 1 статьи 100-2 слова "справочных цен за единицу продукции на
стандартные сорта углеводородов с поправкой на разницу в качестве и в
стоимости фрахта (транспортных расходов), но не ниже" исключить;
в статье 123:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Мынадай:
1) елдi мекендердiң жалпы пайдаланымындағы;
2) жалпы пайдаланымдағы мемлекеттiк автомобиль жолдарының
желiлерi алып жатқан;
3) Астана қаласында құрылыс салуға құрылыс кезеңiнде, бiрақ үш
жылдан аспайтын уақытқа пайдаланылып жатқан;
4) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша тұмшаланып
отырған объектiлерi алып жатқан жер учаскелерiнен салық алынбайды.";
3-тармақта:
7) және 9) тармақшалар алып тасталсын;
8) және 10) тармақшалар тиiсiнше 7) және 8) тармақшалар болып
саналсын;
128-бапта:
2-тармақта:
"пайдалану мерзiмiне" деген сөздер "шығарылған жылына" деген
сөздермен ауыстырылсын;
"1 жылдан" деген сөздер алып тасталсын;
130-баптың 1-тармағында:
"салық мөлшерiн салық төлеушiлер", "дербес белгiлейдi" деген
сөздер тиiсiнше "салықты", "салық төлеушiлер есептейдi" деген
сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Көлiк құралдарына салынатын салық жөнiндегi декларацияны заңды
тұлғалар есептi жылдан кейiнгi жылдың 31 наурызынан кешiктiрмей,
Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi белгiлеген нысан бойынша табыс
етедi.";
132-баптың 1) тармақшасы "көлiк құралдарынан" деген сөздерден
кейiн "және жер салығы салынатын жер учаскелерiнен" деген сөздермен
толықтырылсын;
134-баптың 1-тармағында:
5) тармақша алып тасталсын:
6) тармақша 5) тармақша болып саналсын;
138-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi бөлiмде:
"салық қызметi тиiстi қаржы органдарымен келiсе отырып", деген сөздер "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(шаруа, фермер қожалықтарын және ауыл шаруашылық тауар өндiрушiлерiн қоса алғанда)" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi және төртiншi бөлiктермен толықтырсын:
"Шаруа (фермер) қожалықтары және өздерi үшiн жер негiзгi өндiрiс құрал-жабдығы болып табылатын немесе қызметi ауыл шаруашылығы өнiмiн өндiру үшiн жердi пайдаланумен байланысты, сондай-ақ өздерi өндiрген ауыл шаруашылығы өнiмiн ұқсатушы ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi белгiлейтiн тәртiппен патент негiзiнде салық төлейдi.
Патенттiң құнын есептеу кезiнде бюджетке төленуге тиiстi салықтар сомасы шаруа (фермер) қожалықтары және жердi пайдалана отырып, ауыл шаруашылық өнiмiн өндiрумен айналысатын ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлер үшiн 80 процентке кемiтiледi.";
6-тармақтағы "байланысты тараппен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының резидентi емес болып табылатын тараппен немесе салықтық жеңiлдiктердi пайдаланатын ұйыммен" деген сөздермен ауыстырылсын;
139-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Салық төлеушiлердi тiркеу жүйесiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi белгiлейдi.";
3-тармақтағы "есеп айырысу" деген сөздер "төмен (вексельдердi қоспағанда)" деген сөздермен ауыстырылсын;
144-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:

"2. Налог не взимается с земельных участков:
1) общего пользования населенных пунктов;
2) занятых сетью государственных автомобильных  дорог общего пользования;
3) занятых под строительство в городе Астане на период строительства,
но не более трех лет;
4) занятых под объекты, находящиеся на консервации по решению
Правительства Республики Казахстан.";
в пункте 3:
подпункты 7) и 9) исключить;
подпункты 8) и 10) считать соответственно подпунктами 7) и 8);
в статье 128:
в пункте 2:
слова "срока эксплуатации" заменить словами "года выпуска";
слова "от 1" исключить;
в пункте 1 статьи 130:
слова "Размер налога", "определяется плательщиками самостоятельно"
заменить словами "Налог", "исчисляется плательщиками";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Декларация по налогу на транспортные средства представляется
юридическими лицами по форме, установленной Налоговым  комитетом
Министерства финансов, не позднее 31  марта года, следующего за отчетным.";
подпункт 1) статьи 132 дополнить словами "и земельных участков,
облагаемых земельным налогом;";
в пункте 1 статьи 134:
подпункт 5) исключить;
подпункт 6) считать подпунктом 5);
в статье 138:
в пункте 1:
в части первой:
слова "налоговая служба по согласованию с соответствующими финансовыми органами" заменить словами "Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан";
слова "(включая крестьянские, фермерские хозяйства и сельскохозяйственных товаропроизводителей)" исключить;
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Крестьянские (фермерские) хозяйства и сельскохозяйственные товаропроизводители, для которых земля является основным средством производства или деятельность которых связана с использованием земли для производства сельскохозяйственной продукции, а также перерабатывающие сельскохозяйственную продукцию собственного производства, уплачивают налоги на основе патента в порядке, устанавливаемом Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан.
При расчете стоимости патента сумма налогов, подлежащих уплате в бюджет, уменьшается на 80 процентов для крестьянских (фермерских) хозяйств и сельскохозяйственных товаропроизводителей, занимающихся производством сельскохозяйственной продукции с использованием земли.";
в пункте 6 слова "связанной стороной" заменить словами "стороной, которая является нерезидентом Республики Казахстан или организацией, пользующейся налоговыми льготами";
в статье 139:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Система регистрации налогоплательщиков определяется Министерством финансов Республики Казахстан.";
в пункте 3 слово "расчетных" заменить словами "платежных (за исключением векселя)";
статью 144 дополнить пунктом 4 следующего содержания:

"4. Салық декларациясы салық қызметi органдарына әкелiп тапсыру тәртiбiмен немесе хабарлама арқылы тапсырыс хатпен почта арқылы берiледi.";
146-бапта "Салық қызметi", "бiр жылдан" деген сөздер тиiсiнше "Салық комитетi", "үш айдан" деген сөздермен ауыстырылсын;
147-бапта:
1) тармақшада "банк құжаттарында" деген сөздер "төлем құжаттарында (вексельдi қоспағанда)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшаның екiншi азатжолы "салық төлеушiлердiң" деген сөздердiң алдынан "осы шоттарға салық қызметi органдарының инкассалық тапсырмалары (өкiмдерi) негiзiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша "банк шоттары" деген сөздердiң алдынан "тексерiлiп отырған салық төлеушiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
152-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi бөлiмде "салық қызметi органының" деген сөздер "Салық комитетi органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi және төртiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Салық төлеушiлерге төлем көзiнен ұсталған заңды тұлғалардың табыстарынан табыс салығын төлеудi кейiнге қалдыру жеңiлдiгi берiлмейдi.
Басқа адамға құқықтар ауысып берiлген жағдайда салықты және айыппұл санкцияларын төлеу мерзiмiн ұзарту құқығы ауыспайды.";
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Акциздi төлеу мерзiмдерi ұзартылмайды.";
2 және 3-тармақтар тиiсiнше 3 және 4-тармақтар болып саналсын;
154-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Салық төлеушiлердiң немесе олардың дебиторларының шоттарынан
салықтар және мемлекет алдындағы басқа да қаржы мiндеттемелерi
бойынша берешектi алудың тәртiбiн Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлiгi мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлейдi.";
155-баптың 1-тармағындағы "салық төлеушi" деген сөздерден кейiн
"мен" деген жалғаулық "немесе" деген жалғаулықпен ауыстырылсын;
161-баптың 1-тармағы "ағымдық" деген сөзден кейiн "және
мәлiмдеген" деген сөздермен толықтырылсын;
162-баптағы "жеткiлiктi негiзсiз" деген сөздер алып тасталсын;
163-бапта:
4-тармақтағы "аванстық төлемдер сомасынан" деген сөздер
"енгiзiлген аванстық төлемдер сомасынан" деген сөздермен
ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын, табыс салығын төлеген
заңды және жеке тұлғаларға табыс салығы сомасының төлем көзiнен
ұстамағаны үшiн тиесiлi салық сомасының 100 процентi мөлшерiнде
айыппұл салынады.";
167-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"167-бап. Салық қызметi органдарының мәртебесi, құрылымы
мен мiндеттерi
1. Салық қызметi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi, Салық полициясы комитетiнен және олардың аумақтық органдарынан тұрады.
Салық комитетi органдарына:
мемлекеттiк бюджетке төленетiн төлемдердiң түсуiн және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық мiндеттемелердi көздейтiн салық заңдары мен басқа да заң актiлерi негiзiнде барлық деңгейлердегi бюджеттерге салықтар алымы мен басқа да мiндеттi төлемдердiң толық жиналуын қамтамасыз ету;
салық заңдарының тиiмдiлiгiн зерделеу;
салық салу мәселелерi жөнiндегi заң жобаларын, және басқа мемлекеттермен шарттарды әзiрлеуге қатысу;
салық төлеушiлерге олардың құқықтары мен мiндеттерiн түсiндiру, салық төлеушiлерге салық заңдары мен салық салу жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердегi өзгерiстер туралы уақытылы хабарлап отыру жөнiндегi мiндеттер жүктеледi.
Салық полициясы қылмыстар мен құқық бұзушылықтарды анықтау және олардың жолын кесу, заңдарда белгiленген шекте қылмыстық қудалау жөнiндегi арнаулы құқықтық орган болып табылады.
Салық полициясы органдарына заңды және жеке тұлғалардың салық төлемеуiне байланысты не табысын жасыру немесе кемiтiп көрсету, салық салынатын объектiлерiн жасыру мақсатымен жасаған қылмыстары мен өзге де құқық бұзушылықтарын, салықтарды төлеуден және мемлекет алдындағы басқа да қаржы мiндеттемелерiн орындауын өзгедей жалтаруды, мемлекетке зиян келтiруге әкеп соққан өзге де қылмыстар мен құқық бұзушылықтарды анықтау және жолын кесу жөнiндегi мiндеттер жүктеледi.

"4. Налоговая декларация представляется органам налоговой службы в явочном порядке или по почте заказным письмом с уведомлением.";
в статье 146 слова "налоговой службы", "одного года" заменить словами "Налогового комитета", "трех месяцев";
в статье 147:
в подпункте 1) слова "банковских документах" заменить словами "платежных документах (за исключением векселя)";
абзац второй подпункта 2) после слова "налогоплательщиков" дополнить словами "на основании инкассовых поручений (распоряжений) органов налоговой службы к этим счетам";
подпункт 4) после слов "по банковским счетам" дополнить словами "проверяемого налогоплательщика";
в статье 152:
в пункте 1:
в части первой слова "органа налоговой службы" заменить словами "органа Налогового комитета";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Налогоплательщикам не предоставляется отсрочка уплаты подоходного
налога с доходов юридических лиц, удержанного у источника выплаты.
Право на продление срока  уплаты налога и штрафных санкций не
передается при переуступке прав другому лицу.";
дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. Сроки уплаты акциза продлению не подлежат.";
пункты 2 и 3 считать соответственно пунктами 3 и 4;
пункт 2 статьи 154 дополнить частью второй следующего содержания:
"Порядок взимания  задолженности по налогам и другим финансовым
обязательствам перед государством со счетов налогоплательщиков или его
дебиторов устанавливается Министерством финансов Республики Казахстан
и Национальным Банком Республики Казахстан.";
в пункте 1 статьи 155 после слова "налогоплательщика" союз "и"
заменить союзом "или";
пункт 1 статьи 161 после слов "текущие и" дополнить словом
"заявленные";
в статье 162 слова "без достаточных оснований" исключить;
в статье 163:
пункт 4 после слов "над суммой"  дополнить словом "внесенных";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. За неудержание у источника выплаты сумм подоходного налога на
юридических и физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью,
выплативших доход, налагается штраф в размере 100 процентов причитающихся
сумм налога.";
статью 167 изложить в следующей  редакции:
"Статья 167. Статус, структура и задачи органов налоговой службы
1. Налоговая служба состоит из Налогового комитета, Комитета налоговой полиции Министерства финансов Республики Казахстан и их территориальных органов.
На органы Налогового комитета возлагаются задачи:
по обеспечению полноты сбора налогов и других обязательных платежей в бюджеты всех уровней на основе налогового законодательства и других законодательных актов, предусматривающих поступление платежей в государственный бюджет, и других финансовых обязательств перед государством;
изучение эффективности налогового законодательства;
участие в подготовке проектов законов, договоров по вопросам налогообложения с другими государствами;
разъяснение налогоплательщикам их прав и обязанностей, своевременное информирование налогоплательщиков об изменениях налогового законодательства и нормативных правовых актов по налогообложению.
Налоговая полиция является специальным правоохранительным органом по выявлению и пресечению преступлений и правонарушений, осуществлению уголовного преследования в пределах, установленных законодательством.
На органы налоговой полиции возлагается задача по выявлению и пресечению преступлений и иных правонарушений, связанных с неуплатой налогов либо совершенных с целью сокрытия или занижения доходов, укрытия объектов налогообложения юридическими и физическими лицами, иного уклонения от уплаты налогов и исполнения других финансовых обязательств перед государством, иных преступлений и правонарушений, повлекших причинение убытков государству.

2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрi салық қызметi органдарына жалпы басшылықты жүзеге асырады.
3. Салық қызметiнiң құрылымына Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi, облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша салық комитеттерi, ауданаралық (аймақтық) салық комитеттерi, аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша салық комитеттерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық полициясы комитетi, облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша салық полициялары басқармалары, салық полициясының ауданаралық (аймақтық) бөлiмдерi немесе аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша салық полициясы бөлiмдерi кiредi.
Салық қызметiнiң аумақтық органдары жоғары тұрған тиiстi салық қызметi органына тiкелей жоғарыдан төмен қарай бағынады және жергiлiктi атқарушы органдарға кiрмейдi.
4. Салық комитетiн Төраға басқарады, оны қызметке Қаржы министрiнiң ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi, ал оның орынбасарларын - Салық комитетi төрағасының ұсынысы бойынша Қаржы министрi тағайындайды.
5. Облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша салық комитеттерiнiң төрағаларын, ауданаралық (аймақтық) салық комитеттерiнiң, аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша салық комитеттерiнiң төрағаларын қызметке Қаржы министрлiгi Салық комитетi төрағасының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрi тағайындайды. Салық комитетi орталық аппаратының қызметкерлерiн қызметке Төраға тағайындайды.
Облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша салық комитеттерi, ауданаралық (аймақтық) салық комитеттерi, аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша салық комитеттерi төрағаларының орынбасарларын, Салық комитетi орталық аппаратының қызметкерлерiн қызметке Төраға тағайындайды.
Облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша салық комитеттерiнiң, ауданаралық (аймақтық) салық комитеттерiнiң, аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша салық комитеттерiнiң қызметкерлерiн қызметке облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша салық комитеттерiнiң төрағалары тағайындайды.
6. Салық полициясы комитетiн Төраға басқарады, оны қызметке Қаржы министрiнiң ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi, ал оның орынбасарларын - Салық полициясы комитетi Төрағасының ұсынысы бойынша Қаржы министрi тағайындайды.
Облыстар және Астана мен Алматы қалалары бойынша салық полициясы басқармаларының бастықтарын, ауданаралық (аймақтық) салық полициясы бөлiмдерiнiң, қалалар, аудандар және қалалардағы аудандар бойынша салық полициясы бөлiмдерiнiң бастықтарын қызметке Салық полициясы комитетi төрағасының ұсынысы бойынша Қаржы министрi тағайындайды.
Облыстар және Астана мен Алматы қалалары бойынша салық полициясы басқармалары бастықтарының, ауданаралық (аймақтық) салық полициясы бөлiмдерi, қалалар, аудандар және қалалардағы аудандар
бойынша салық полициясы бөлiмдерi бастықтарының қызметке Салық орынбасарларын, Салық полициясы комитетi орталық аппаратының қызметкерлерiн қызметке Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Салық полициясы комитетiнiң Төрағасы тағайындайды.
Салық полициясының облыстық және қалалық басқармаларының, ауданаралық (аймақтық), аудандық бөлiмдерiнiң қызметкерлерiн қызметке облыстар және Астана мен Алматы қалалары бойынша салық полициясы басқармаларының бастықтары тағайындайды.

2. Министр финансов Республики Казахстан осуществляет общее руководство органами налоговой службы.
3. В структуру налоговой службы входят Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан, налоговые комитеты по областям, городам Астане и Алматы, межрайонные (региональные) налоговые комитеты, налоговые комитеты по районам, городам и районам в городах, а также Комитет налоговой полиции Министерства финансов Республики Казахстан, управления налоговых полиций по областям, городам Астане и Алматы, межрайонные (региональные) отделы налоговой полиции или отделы налоговой полиции по районам, городам и районам в городах.
Территориальные органы налоговой службы подчиняются непосредственно по вертикали соответствующему вышестоящему органу налоговой службы и не входят в местные исполнительные органы.
4. Налоговый комитет возглавляет председатель, который назначается на должность Правительством Республики Казахстан по представлению министра финансов, а его заместители - министром финансов по представлению председателя Налогового комитета.
5. Председатели налоговых комитетов по областям, городам Астане и Алматы, председатели межрайонных (региональных) налоговых комитетов, налоговых комитетов по районам, городам и районам в городах, назначаются на должности министром финансов Республики Казахстан по представлению председателя Налогового комитета Министерства финансов.
Заместители председателей налоговых комитетов по областям, городам Астане и Алматы, межрайонных (региональных) налоговых комитетов, налоговых комитетов по районам, городам и районам в городах, работники центрального аппарата Налогового комитета назначаются на должность председателем.
Работники налоговых комитетов по областям, городам Астане и Алматы, межрайонных (региональных) налоговых комитетов и налоговых комитетов по районам, городам и районам в городах назначаются на должность председателями налоговых комитетов по областям, городам Астане и Алматы.
6. Комитет налоговой полиции возглавляет председатель, который назначается на должность Правительством Республики Казахстан по представлению министра финансов, а его заместители министром финансов по представлению председателя Комитета налоговой полиции.
Начальники управлений налоговой полиции по областям и городам Астане и Алматы, начальники межрайонных (региональных) отделов налоговой полиции, отделов налоговой полиции по городам, районам и районам в городах назначаются на должности министром финансов по представлению председателя Комитета налоговой полиции.
Заместители начальников управлений налоговой полиции по областям и городам Астане и Алматы, межрайонных (региональных) отделов налоговой полиции, отделов налоговой полиции по городам, районам и районам в городах, работники центрального аппарата Комитета налоговой полиции назначаются на должности председателем Комитета налоговой полиции Министерства финансов Республики Казахстан.
Работники областных и городских управлений, межрайонных (региональных),
районных отделов налоговой полиции назначаются начальниками управлений
налоговой полиции по областям и городам Астане и Алматы.

7. Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi мен Салық полициясы комитетi туралы ережелердi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
8. Барлық деңгейдегi салық қызметiнiң органдары заңды тұлғалар болып табылады, олардың белгiленген үлгiдегi бланкiлерi және мөрлерi болады, сондай-ақ банктерде шоттары болуы мүмкiн.
9. Салық қызметiнiң органдары республикалық бюджет қаражаты есебiнен қамтылады";
169-бап алып тасталсын.
170-173-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"170-бап. Салық қызметi органдарының мiндеттерi
1. Салық қызметi органдары:
1) салық төлеушiлердiң құқықтары мен мемлекеттiң мүдделерiн сақтауға және қорғауға;
2) тәркiленiп және иесiз қалып мемлекет меншiгiне көшкен мүлiктердi есепке алу, бағалау және сату жөнiнде жұмыс жүргiзуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бекiткен көлемде және тәртiппен жүргiзiлген жұмыстар туралы есептiлiк әзiрлеп, оны Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне берiп отыруға;
3) осы Жарлықтың 175-бабының ережелерiне сәйкес салық төлеушiлер туралы ақпараттың құпиясын сақтауға;
4) салық заңдарын бұзу фактiлерiн жинауға талдау мен бағалауға және салық құқық бұзушылықтары мен қылмыстарының орын алуына ықпал ететiн себептер мен жағдайларды жою жөнiнде тиiстi ұсыныстар енгiзуге;
5) салық қызметi органдары басшыларының ұйғарымы бойынша салық төлеушiлерге тексеру жүргiзуге мiндеттi.
2. Салық комитетiнiң органдары:
1) салық төлеушiлер мен салық салынатын объектiлердiң уақтылы есебiн алуды қамтамасыз етуге, бюджетке есептелген және төленген салықтар есебiн жүргiзуге;
2) есептелген салық сомасының салыстырғанда артық төленген соманы осы Жарлықтың 151-бабының ережелерiне сәйкес салық төлеушiлерге қайтарып беруге;
3) салықты есептеу мен төлеуге байланысты декларацияның және өзге құжаттардың нысандарын әзiрлеуге;
4) салықтардың және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық мiндеттемелердiң келiп түсуi, салық органдарының жұмысы туралы мемлекеттiк статистикаға басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк органның келiсiмiмен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң төрағасы бекiткен көлемде және тәртiппен есептiлiк жасауға;
5) келiп түскен салықтардың және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық мiндеттемелердiң сомасы туралы Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi белгiлеген нысан мен мерзiмде қаржы органдарына есептер берiп отыруға;
6) заңдарда белгiленген жағдайларда салық полициясы органдарына материалдар беруге;
7) дивидендтердiң дұрыс есептелуiне және оларды мемлекеттiк акция пакеттерi бар акционерлiк қоғамдардың уақытылы төлеуiне бақылауды жүзеге асыруға;

7. Положения о Налоговом комитете и Комитете налоговой полиции
Министерства финансов утверждаются Правительством Республики Казахстан.
8. Органы налоговой службы всех  уровней являются юридическими лицами,
имеют бланки и печати установленного образца, а также могут  иметь счета в
банках.
9. Органы налоговой службы содержатся за счет средств республиканского
бюджета.";
статью 169 исключить;
статьи 170 - 173 изложить в следующей редакции:
"Статья 170. Обязанности органов налоговой службы
1. Органы налоговой службы обязаны:
1) соблюдать и защищать права налогоплательщиков и интересы
государства;
2) проводить работу по учету, оценке и реализации конфискованного и бесхозного имущества, перешедшего в собственность государству, а также составлять и представлять в Министерство финансов Республики Казахстан отчетность о проведенной работе в объеме и порядке, утвержденных Министерством финансов Республики Казахстан;
3) соблюдать тайну информации о налогоплательщиках в соответствии с положениями статьи 175 настоящего Указа;
4) проводить сбор, анализ и оценку фактов нарушений налогового законодательства и вносить соответствующие предложения по устранению причин и условий, способствующих налоговым правонарушениям и преступлениям;
5) проводить проверки налогоплательщиков по предписаниям руководителей
органов налоговой службы.
2. Органы Налогового комитета обязаны:
1) обеспечивать своевременный учет налогоплательщиков и объектов обложения, вести учет начисленных и уплаченных налогов в бюджет;
2) в соответствии с положениями статьи 151 настоящего Указа возвращать плательщикам суммы, излишне внесенные по сравнению с начисленной суммой налога;
3) разрабатывать формы декларации и иных документов, связанных с исчислением и уплатой налогов;
4) составлять отчетность о поступлении налогов и других финансовых обязательств перед государством, работе налоговых органов в объеме и порядке, утвержденных председателем Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан по согласованию с государственным органом, осуществляющим руководство государственной статистикой;
5) представлять отчеты в финансовые органы о суммах поступления налогов и других финансовых обязательств перед государством по форме и в сроки, установленные Министерством финансов Республики Казахстан;
6) в установленных законодательством случаях передавать материалы в органы налоговой полиции;
7) осуществлять контроль за правильностью начисления дивидендов и их своевременной выплатой акционерными обществами с государственным пакетом акций;

8) салықтың және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық мiндеттемелердiң есептелуiнiң дұрыстығына, толықтығына және олардың уақытылы төленуiне, сондай-ақ мiндеттi зейнетақы жарналарының толықтығы мен уақтылы аударылуына бақылауды жүзеге асыруға;
9) Қазақстан Республикасының салық заңдарының бұзылуы туралы арыздарды, хабарларды және басқа ақпаратты тексеруге мiндеттi.
3. Салық полициясы органдары:
1) заңда көзделген негiздерде және тәртiппен салықтардың төленбеуiне, салық салынудан жалтаруға немесе мемлекет алдындағы басқа да қаржылық мiндеттемелерiн орындамауына байланысты қылмыстарды ашу және тергеу мақсатында жедел iздестiру қимылдарын, анықтау, алдын ала және тергеу жүргiзуге;
2) заңды және жеке тұлғалардың салық төлемеуiне байланысты не табысын бүркемелеу немесе кемiтiп көрсету, салық салынатын объектiлердi жасыру мақсатымен жасаған өзге де құқық бұзушылықтарын, салықтар төлеуден және мемлекет алдындағы басқа да қаржылық мiндеттемелерiн орындаудан өзгедей жалтаруын мемлекетке зиян келтiруге әкеп соққан өзге де қылмыстар мен құқық бұзушылықтарды ашуға және олардың жолын кесуге;
3) салық және кеден қызметi органдарындағы сыбайлас жемқорлық фактiлерiнiң алдын алуға, ашуға және олардың жолын кесуге;
4) өз құзыретi шегiнде салық қызметi жұмысының қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге, олардың қызметкерлерiн қызметтiк мiндеттерiн атқаруы кезiнде қылмыстық және өзге де құқыққа қарсы қол сұғушылықтардан қорғауға;
5) салықтарды төлеуден, мемлекет алдындағы басқа да қаржылық мiндеттемелерiн орындаудан, мiндеттi зейнетақы жарналарын толық және уақтылы аударудан, олардың мемлекет алдындағы қарызы туралы, мiндеттi зейнетақы жарналарын толық және уақтылы аудармағаны не декларация толтырудан жалтарған туралы мәлiметтер түскен жеке және заңды тұлғаларды iздестiру жүзеге асыруға мiндеттi.
4. Осы Жарлықты қолдану жөнiндегi актiлердi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi әзiрлеп, бекiтедi.
171-бап. Салық қызметi органдарының құқықтары
1. Салық қызметi органдарының:
1) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тәртiппен және шарттарда заңды тұлғалардың (ерекше жұмыс режимiндегi заңды тұлғаларды қоса алғанда) және жеке тұлғалардың барлық ақша құжаттарын, бухгалтерлiк кiтаптарын, есептерiн, сметаларын, қолда бар ақшасын, бағалы қағаздарын және басқа да құндылықтарын, есеп айырысуларын, декларацияларын және бюджетке салық пен басқа да төлемдердi есептеу мен төлеуге және мемлекет алдындағы өзге де қаржы мiндеттемелерiне байланысты, сондай-ақ мiндеттi зейнетақы жарналарын толығымен және уақтылы аудару жөнiндегi өзге де құжаттарын тексеруге, ұйымдардың лауазымды адамдарынан және басқа қызметкерлерiнен, сондай-ақ азаматтардан аталған тексерулер барысында туындайтын мәселелер жөнiнде анықтамалар, ауызша және жазбаша түсiнiктемелер алуға құқығы бар.
Бұл орайда жүргiзiлетiн тексерулер ұйымның ағымдағы қызметiн тоқтата тұруға әкеп соқпауға тиiс;

8) осуществлять контроль за правильностью исчисления, полнотой и своевременностью уплаты налогов и других финансовых обязательств перед государством, а также за полнотой и своевременностью перечисления обязательных пенсионных взносов;
9) проводить проверки заявлений, сообщений и другой информации о нарушениях налогового законодательства Республики Казахстан.
3. Органы налоговой полиции обязаны:
1) проводить на основании и в порядке, предусмотренном законом, оперативно-розыскные действия, дознание, предварительное следствие в целях выявления и расследования преступлений, связанных с неуплатой налогов, уклонением от налогообложения или неисполнением других финансовых обязательств перед государством;
2) выявлять и пресекать иные правонарушения, связанные с неуплатой налогов, либо совершаемые с целью сокрытия или занижения доходов, укрытия объектов налогообложения юридическими и физическими лицами, иного уклонения от уплаты налогов и исполнения других финансовых обязательств перед государством, иных преступлений и правонарушений, повлекших причинение убытков государству;
3) предупреждать, выявлять и пресекать факты коррупции в органах налоговой и таможенной службы;
4) в пределах компетенции обеспечивать безопасность деятельности налоговой службы, защиту ее работников от преступных и иных противоправных посягательств при исполнении служебных обязанностей;
5) осуществлять розыск физических и юридических лиц, уклонившихся от уплаты налогов, исполнения других финансовых обязательств перед государством, от полного и своевременного перечисления обязательных пенсионных взносов, в отношении которых поступили сведения об их долге перед государством, о неполноте и несвоевременности перечисления обязательных пенсионных взносов либо уклонении от подачи декларации.
4. Акты по применению настоящего Указа разрабатываются и утверждаются Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан.
Статья 171. Права органов налоговой службы
1. Органы налоговой службы имеют право:
1) производить у юридических (включая юридические лица с особым режимом работы) и у физических лиц проверки всех денежных документов, бухгалтерских книг, отчетов, смет, наличия денег, ценных бумаг и других ценностей, расчетов, деклараций и иных документов, связанных с исчислением и уплатой налогов и других платежей в бюджет и иными финансовыми обязательствами перед государством, а также по полному и своевременному перечислению обязательных пенсионных взносов, в порядке и на условиях в соответствии с законодательством Республики Казахстан, получать от должностных лиц и других работников организаций, а также граждан справки, устные и письменные объяснения по вопросам, возникающим в ходе указанных проверок.
При этом проводимые проверки не должны повлечь приостановление текущей деятельности организаций;

2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде, оның филиалдарында, өкiлдiктерi мен ұйымдарында заңдарда белгiленген қорларға аударымдар жасалғаннан кейiн қалған пайданың бюджетке толығымен және уақытылы түсуi мәселесi бойынша тексерулер жүргiзуге;
3) ұйымдардың басшылары мен басқа да лауазымды адамдарына, сондай-ақ азаматтарға анықталған салық заңдарын бұзушылықты жою туралы орындалуы мiндеттi нұсқаулар беруге және олардың орындалуын бақылап отыруға;
4) ұйымдар мен азаматтардың банктердегi және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын және өзге де ұйымдардағы банк шоттары бойынша, анықталған салық заңдарын бұзушылықты жою туралы талаптарды орындамаған, тексеру мен зерттеп қарауға жiбермеген, салық қызметiне есеп айырысуларды, декларацияларды және табыс түсiруге, салық салынатын объектiлердi ұстауға, салық пен басқа да төлемдердi бюджетке есептеу мен төлеуге және мемлекет алдындағы өзге де қаржы мiндеттемелерiне байланысты, сондай-ақ мiндеттi зейнетақы жарналарын толығымен және уақтылы аудару, қаржы есебiн тапсырмағаны жөнiндегi өзге де құжаттарды табыс етпеген жағдайда, салық қызметiнiң талап етуi бойынша, анықталған тәртiп бұзушылық жойылғанға дейiн шығыс операцияларын тоқтата тұруға құқығы бар. Салық заңдары бұзылғандығының фактiлерi анықталған жағдайда салық қызметi органдары заңдардың бұзылғандығын айғақтайтын құжаттарды, ақшалай және материалдық қаражаттарды, салық төлеушiге алынған нәрселердiң тiзiмдемесi бар актiнiң көшiрмесiн тапсыра отырып алып қоюға;
5) салық заңдарын бұзған ұйымдарға, лауазымды тұлғалар мен азаматтарға осы Жарлыққа сәйкес салық санкциясын және қолданылып жүрген заңдарда көзделген айыппұл салуды қолдануға;
6) ұйымдардың лауазымды тұлғалары мен азаматтардың салық заңдарын бұзу фактiлерi бойынша осы тармақтың 4), 5) тармақшаларында және осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетiлген негiздер бойынша салық қызметi органының басшысы немесе оның орынбасарлары бекiтетiн актiлер (хаттама) жасауға және қаулы шығаруға;
7) сауда ұйымдары мен басқа да ұйымдардан, жеке кәсiпкерлерден тауарларды (өнiмдердi), атқарылатын жұмыс пен көрсетiлетiн қызметтi бақылау ретiнде сатып алуға;
8) басқа заңды тұлғалардан, банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын өзге де ұйымдардан, биржалар мен азаматтардан тексерiлетiн ұйымдар мен азаматтардың кәсiпкерлiк қызметi, операциялары және банк шоттарындағы ақшасының жай-күйi туралы мәлiметтердi, анықтамаларды, сондай-ақ құжаттарды тек қана қызмет бабындағы мақсатта алуға;

2) проводить проверки в Национальном Банке Республики Казахстан, в его филиалах, представительствах и организациях по вопросу полноты и своевременности поступления в бюджет прибыли, оставшейся после отчислений в установленные законодательством фонды;
3) давать руководителям и другим должностным лицам организаций, а также гражданам обязательные для исполнения указания об устранении выявленных нарушений налогового законодательства и контролировать их выполнение;
4) приостанавливать расходные операции организаций и граждан по их банковским счетам в банках и иных организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в случаях невыполнения требований об устранении выявленных нарушений налогового законодательства, недопуска к проверке и обследованиям, непредставления налоговой службе расчетов, деклараций и других документов, связанных с извлечением доходов, содержанием объектов налогообложения, исчислением и уплатой налогов и других платежей в бюджет и иными финансовыми обязательствами перед государством, а также по полному и своевременному перечислению обязательных пенсионных взносов, непредставлении финансовой отчетности по требованию налоговых служб, до устранения выявленных нарушений. При обнаружении фактов нарушения налогового законодательства органы налоговой службы имеют право изымать документы, денежные и материальные средства, свидетельствующие об этом, с вручением плательщику копии акта с описью изъятого;
5) применять к организациям, должностным лицам и гражданам, нарушившим налоговое законодательство, налоговые санкции в соответствии с настоящим Указом и штрафы, предусмотренные действующим законодательством;
6) составлять акты (протоколы), утверждаемые руководителем органа налоговой службы или его заместителями, по фактам нарушений налогового законодательства должностными лицами организаций и гражданами по основаниям, указанным в подпунктах 4),5) настоящего пункта и подпункте 2) пункта 2 настоящей статьи, и выносить постановления;
7) совершать в торговых и других организациях, у индивидуальных предпринимателей контрольные закупы товаров (продукции), предоставляемых работ и услуг;
8) получать сведения, справки, а так же документы о предпринимательской деятельности, операциях и состоянии денег на банковских счетах проверяемых организаций и граждан от других юридических лиц, банков и иных организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, бирж и граждан исключительно в служебных целях;

9) ұйымдардың бiлiктi мамандарын, басқа да бақылаушы органдардың қызметкерлерiн салық қызметi органдарының қаражаты есебiнен ақы төлей отырып, тексерулер мен сараптамалар жүргiзуге тартуға;
10) қолданылып жүрген заңдарды сақтай отырып, өз өкiлеттiгiн жүзеге асырған кезде ұйымдар мен азаматтардың табыс түсiру үшiн пайдаланатын не тұрған жерiне қарамастан салық салынатын объектiлердi ұстауға байланысты кез келген өндiрiстiк, қойма, сауда және басқа үй-жайларын тексеруге құқығы бар.
2. Салық комитетi органдарының:
1) белгiленген мерзiмде төленбеген салықты, айыппұлды және өсiмдi, сондай-ақ әкiмшiлiк жолымен салынған айыппұлды ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларымен азаматтардан бiрiншi кезектi тәртiппен өндiрiп алуға, салық салу кезеңi аяқталғаннан кейiн 5 жыл iшiнде бұрын есептелген салық сомасын есептеуге немесе қайта қарауға;
2) салық, айыппұл және өсiм белгiленген мерзiмде төленбеген жағдайда Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес ұйымдар мен азаматтардың жылжымалы және жылжымайтын мүлкiн ақшасын хаттауға құқығы бар;
3) Салық комитетi органдарының басшылары осы Жарлықтың ережелерiне сәйкес ұйымдар мен азаматтардың бюджетке салықтар мен басқа да төлемдер жасау мерзiмiн ұзартуға және оларды дүркiн-дүркiн бөлiп төлеуге мұрсат бередi.
3. Салық полициясы органдарының:
1) қолданылып жүрген заңдарға сәйкес салық тексерiстерiн жүргiзуге;
2) егер азаматтар мен лауазымды адамдар қылмыс жасады деп күдiктенетiн жеткiлiктi негiздер болса немесе олар әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған жағдайда салық полицияларының бөлiмшелерi арқылы олардың жеке басын анықтау үшiн қажеттi құжаттарды талап етiп алуға және тексеруге;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген негiзде және тәртiппен салық полицияларының бөлiмшелерiмен жедел-iздестiру қызметiн жүзеге асыруға;
4) салықтардың төленбеуiне, салық салудан жалтаруға немесе мемлекет алдындағы басқа қаржылық мiндеттемелердiң орындалмауына, байланысты қылмыстар туралы iстер жөнiнде, мемлекетке зиян келтiруге әкеп соққан өзге де қылмыстар мен құқық бұзушылықтарды салық полицияларының бөлiмшелерiмен анықтау мен алдын ала тергеудi жүзеге асыруға;
5) салық полициялары бөлiмшелерi қызметкерлерiнiң Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген негiзде және тәртiппен қарауды, арнаулы құралдарды сақтауға, алып жүруге, оларды қолдануға және күш жұмсауға;
6) салық полициялары бөлiмшелерiнiң әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасауға, әкiмшiлiк ұстауды жүзеге асыруға, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңдарда көзделген басқа да шараларды қолдануға құқығы бар.

9) привлекать к проведению проверок и экспертиз квалифицированных специалистов организаций, работников других контролирующих органов с оплатой за счет средств органов налоговой службы;
10) обследовать с соблюдением действующего законодательства при осуществлении своих полномочий любые используемые для извлечения доходов либо связанные с содержанием объектов налогообложения независимо от места их нахождения производственные, складские, торговые и иные помещения организаций и граждан.
2. Органы Налогового комитета имеют право:
1) взимать налоги, штрафы и пени, а также административные штрафы, не внесенные в установленный срок, с организаций, их должностных лиц и граждан в первоочередном порядке, начислить или пересмотреть ранее начисленные суммы налога в течение 5 лет после окончания налогооблагаемого периода;
2) при неуплате в установленный срок налогов, штрафов и пени описывать движимое и недвижимое имущество, деньги организаций и граждан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) руководители органов Налогового комитета предоставляют организациям и гражданам отсрочку и рассрочку по уплате налогов и других платежей в бюджет, согласно положениям настоящего Указа.
3. Органы налоговой полиции имеют право:
1) проводить налоговые расследования в соответствии с действующим законодательством;
2) истребовать и проверять подразделениями налоговых полиций у граждан и должностных лиц документы, необходимые для установления личности, если имеются достаточные основания подозревать их в совершении преступления или в случае совершения ими административного правонарушения;
3) осуществлять подразделениями налоговых полиций оперативно-розыскную деятельность на основании и в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
4) осуществлять подразделениями налоговых полиций дознание и предварительное следствие по делам о преступлениях, связанных с неуплатой налогов, уклонением от налогообложения или не исполнением других финансовых обязательств перед государством, иных преступлений и правонарушений, повлекших причинение убытков государству;
5) хранить, носить, применять оружие, специальные средства и физическую силу работниками подразделений налоговых полиций на основании и в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
6) составлять подразделениями налоговых полиций протоколы об административных правонарушениях, осуществлять административное задержание, а также применять другие меры, предусмотренные законодательством об административных правонарушениях.

172-бап. Салық қызметi органдарының жауапкершiлiгi
1. Салық қызметi органдары лауазымды тұлғасының қызмет бабындағы мiндеттерiн атқармауы немесе тиiсiнше атқармауы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртiптiк, материалдық немесе өзге жауапкершiлiкке әкеп соғады.
2. Салық қызметi қызметкерлерiнiң заңсыз iс-әрекетi салдарынан салық төлеушiге келтiрiлген зиян сот шешiмi бойынша республикалық бюджеттен (бес жылдан аспайтын кезең үшiн) төленедi.
173-бап. Салық қызметi органдарының басқа мемлекеттiк
органдармен және өзара қарым-қатынастары
1. Салық қызметi органдары орталық және жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарымен, құқық қорғау, қаржы және басқа да мемлекеттiк бақылау органдарымен өзара iс-қимыл жасап отырады, бiрлескен бақылау шараларын қолданады, осы Жарлықтың 174-бабының ережелерiн ескере отырып, өзара ақпарат алмасуды қамтамасыз етедi.
2. Мемлекеттiк органдар салық қызметi органдарына Қазақстан Республикасының салық заңдары мен мемлекет алдындағы басқа да қаржылық мiндеттемелер туралы заңдардың орындалуына бақылау жасау жөнiндегi мiндеттердi атқаруына, салық құқық бұзушылықтары мен қылмыстарына қарсы күресте жәрдемдесiп отыруға мiндеттi.
3. Салықтың, бюджетке төленетiн басқа да төлемдердiң және мемлекет алдындағы өзге де қаржылық мiндеттемелердiң толық және уақытылы төленуiне мемлекеттiк бақылау жасауды қамтамасыз етуге салық қызметiнiң органдары ғана уәкiлеттi.
4. Салық қызметi органдары өздерiне жүктелген мiндеттердi өзара iс-қимыл жасай отырып атқарады.
5. Салық қызметiнiң бөлiмшелерi салық тәртiп бұзушылықтары мен қылмыстарына байланысты жедел деректердi сұрыптап талдау кезiнде салық төлеушiлерге бiрлес тексеру жүргiзу үшiн, сондай-ақ салық тәртiп бұзушылық пен қылмыс фактiлерiн анықтау үшiн өздерiнiң лауазымды тұлғаларын жiберiп отырады.
Бiр салық қызметi бөлiмшесi өзiнiң лауазымды тұлғаларын жiберу туралы шешiмдi салық қызметiнiң басқа бөлiмшесiнен тиiстi сұрау түскеннен бастап бес күн iшiнде қабылдайды.
6. Салық комитетi органдары заңдарда салық полициясы органдарының тергеуiне жатқызылатын қылмыстар жасалды деп жорамалдауға мүмкiндiк беретiн фактiлердi ашу кезiнде аталған фактiлер ашылған күннен бастап үш күн iшiнде олар жөнiнде анықтау, алдын ала тексеру жүргiзудi және заңдарға сәйкес шешiм қабылдауды жүзеге асыру үшiн тиiстi салық полициясы органына материалдарды жолдауға мiндеттi.
7. Салық қызметi органдары өздерiнiң арасындағы келiсiм бойынша белгiленген тәртiппен салық жолсыздықтары мен қылмыстар туралы өздерiнде бар материалдар мен олардың жолын кесу жөнiнде қолданылған шаралар, өздерi жүргiзген бақылаушылық салық тексерулерi туралы бiрiне-бiрi хабарлап отырады, сондай-ақ өздерiне жүктелген тапсырмаларды орындау мақсатында басқа да қажеттi ақпарат алмасуды жүзеге асырады.";
176-бапта:
7-тармақта:
үшiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Кiшi, орта және аға басшы құрам арнаулы атақтары Қазақстан
Республикасының Үкiметi бекiтетiн Салық полициясы органдарында
қызмет өткеру туралы ережеге сәйкес берiледi.";
мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Салық полициясы органы қызметкерi лауазымына тұңғыш рет
тағайындалып отырған адам мәтiнiн Қазақстан Республикасының
Президентi бекiтетiн ант қабылдайды.";
"Күшiне енгiзу" атты жаңа ХIII бөлiм енгiзiлiп, оған 179-бап
кiргiзiлсiн.

Статья 172. Ответственность органов налоговой службы
1. Неисполнение или ненадлежащее исполнение служебных обязанностей должностным лицом органов налоговой службы влечет дисциплинарную, материальную и иную ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
2. Убытки, причиненные налогоплательщику в результате неправомерных действий работников налоговой службы, возмещаются (за период не более пяти лет) из республиканского бюджета по решению суда.
Статья 173. Взаимоотношения органов налоговой службы с другими государственными органами и между собой
1. Органы налоговой службы взаимодействуют с центральными и местными органами исполнительной власти, правоохранительными, финансовыми и другими государственными контролирующими органами, принимают совместные меры контроля, обеспечивают взаимный обмен информацией с учетом положений статьи 174 настоящего Указа.
2. Государственные органы обязаны оказывать содействие органам налоговой службы в выполнении задач по контролю за исполнением налогового законодательства Республики Казахстан и законодательства о других финансовых обязательствах перед государством, в борьбе с налоговыми правонарушениями и преступлениями.
3. Только органы налоговой службы уполномочены обеспечивать государственный контроль за полнотой и своевременностью внесения налогов, иных платежей в бюджет и других финансовых обязательств перед государством.
4. Органы налоговой службы исполняют возложенные на них задачи во взаимодействии между собой.
5. Подразделения налоговой службы направляют своих должностных лиц для осуществления совместных проверок налогоплательщиков при отработке оперативных данных, связанных с налоговыми нарушениями и преступлениями, а также для установления фактов налоговых нарушений и преступлений.
Решение о направлении своих должностных лиц одним подразделением налоговой службы принимается в течение пяти дней со дня поступления соответствующего запроса от другого подразделения налоговой службы.
6. Органы Налогового комитета при выявлении фактов, позволяющих предполагать совершение преступления, отнесенного законодательством к подследственности органов налоговой полиции, обязаны в течение трех дней со дня выявления указанных фактов направить материалы в соответствующий орган налоговой полиции для осуществления производства дознания, предварительного следствия и принятия решения по ним в соответствии с законодательством.
7. Органы налоговой службы в порядке, определяемом по соглашению
между ними, информируют друг друга об имеющихся у них материалах по
налоговым нарушениям и преступлениям и принятых мерах по их пресечению, о
проводимых ими контрольных налоговых проверках, а так же осуществляют
обмен другой необходимой информацией в целях исполнения возложенных на
них задач.";
в статье 176:
в пункте 7:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Специальные звания младшего, среднего и старшего начальствующего
состава присваиваются в соответствии с Положением о прохождении  службы в
органах налоговой полиции, утверждаемым Правительством  Республики
Казахстан.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Лицо, впервые назначаемое на должность сотрудника органа налоговой
полиции, принимает присягу, текст которой утверждается Президентом Республики
Казахстан.";
ввести новый раздел ХIII "Введение в действие" и включить в него
статью 179.

2-бап. Осы Заң 1998 жылғы 1 шiлдеден бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 июля 1998 года.
Президент
Республики Казахстан