1999 жылға арналған республикалық бюджет туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1998 жылғы 16 желтоқсан N 318-I
1-бап. 1999 жылға арналған республикалық бюджет, қосымшаға сәйкес, кірістері бойынша 247 289 425 мың теңге, алынған ресми трансферттер бойынша 39 651 699 мың теңге, өтелімі бойынша 2 033 332 мың теңге, шығыстар бойынша - 325 687 514 мың теңге, несиелендіру бойынша - 28 335 763 мың теңге, республикалық бюджет тапшылығының шекті мөлшері 67 048 821 мың теңге немесе жалпы ішкі өнімнің 3,7 проценті мөлшерінде бекітілсін.
Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық бюджеттің тапшылығын
ішкі және сыртқы капитал рыногынан қарыздар алу есебінен үкіметтік
борыштың негізгі сомасын өтеуді ескере отырып, жабуды қамтамасыз етсін.
ЕСКЕРТУ. 1-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.04.01.
N 359 Заңымен.
ЕСКЕРТУ. 1-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.06.28.
N 406 Заңымен.
2-7 баптар.
ЕСКЕРТУ. 2-7 баптар алып тасталды, 2-1, 3-1, 4-1, 5-1, 6-1-баптармен
толықтырылды - Қазақстан Республикасының 1999.04.01.
N 359 Заңымен.
2-1-бап. Республикалық бюджетті қалыптастыру "Бюджет жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
3-1-бап. Республикалық бюджеттің кірістері "Бюджет жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, сондай-ақ мынадай салыққа жатпайтын түсімдер есебінен қалыптасады деп белгіленсін:
тәркіленген, иесіз мүліктерді, мұрагерлік құқығы бойынша мемлекетке өткен мүлікті, көмбелерді, қымбат металдар мен шетел валютасы түріндегі олжаларды сатудан алынатын түсімдер;
орталық атқарушы органдар қабылдаған шешімдер негізінде мемлекеттік мекемелердің мүлкін сатудан алынатын түсімдер;
Қазақстан Республикасының азаматтарына төлқұжаттар мен жеке куәліктер берілгені үшін алынатын ақы;
мүлікті өз еркімен беруден немесе заңсыз алынған мүлікті немесе мемлекеттік міндеттерді атқаруға уәкілдік берілген адамдарға немесе оларға теңестірілген адамдарға заңсыз көрсетілген қызметтердің құнын өндіріп алудан алынатын сомалар түсімдері;
табиғат қорғау заңдарын бұзғаны үшін айыппұлдар (50 % мөлшерінде);
өнімдерді лицензиясыз әкеткені үшін айыппұл сомаларының түсімдері;
басқа да айыппұлдар мен санкциялар;
заң актілерімен көзделген басқа да салыққа жатпайтын түсімдер.
ЕСКЕРТУ. 3-баптың 3-ші абзацы алынып тасталды - Қазақстан
Республикасының 1999.06.28. N 406 Заңымен.
4-1-бап. Жергілікті бюджеттердің кірістері "Бюджет жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, сондай-ақ мынадай салыққа жатпайтын түсімдер есебінен қалыптасады деп белгіленсін:
мұрагерлік құқығы бойынша әкімшілік-аумақтық бөлініске өткен мүлікті, көмбелерді, ұлттық валютадағы олжаларды сатудан алынатын түсімдер;
әкімшілік қамауға алынған адамдар орындайтын жұмыстар мен қызмет көрсетулер үшін ұйымдардан түсетін түсімдер;
медициналық айықтырғыштарға жатқызылған адамдардың төлеген ақысынан түсетін түсімдер;
табиғат қорғау заңдарын бұзғаны үшін айыппұлдар (50 % мөлшерінде);
қылмыстық-атқару инспекциясының қызметінен алынатын кірістер;
қаруды тіркегені үшін ақы;
өзге де төлемдер мен коммерциялық емес және ілеспе сатудан түсетін кірістер;
стандарттардың талаптарына және сертификаттау ережелеріне сәйкес келмейтін өнімдерді, жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатудан алынған кіріс сомасының түсімдері;
басқа да санкциялар мен айыппұлдар;
заң актілерімен көзделген басқа да салыққа жатпайтын түсімдер.

О республиканском бюджете на 1999 год
Закон Республики Казахстан от 16 декабря 1998 года N 318
Статья 1. Утвердить республиканский бюджет на 1999 год по доходам в сумме 245 289 425 тыс. тенге, полученным официальным трансфертам - 39 651 699 тыс. тенге, по погашению - 2 033 332 тыс. тенге, по расходам - 325 687 514 тыс. тенге, по кредитованию - 28 335 763 тыс. тенге, с предельным размером дефицита республиканского бюджета 67 048 821 тыс. тенге, или 3,7 процента к валовому внутреннему продукту, согласно приложению.
Правительству Республики Казахстан обеспечить покрытие дефицита республиканского бюджета за счет заимствования на внешних и внутренних рынках капитала с учетом погашения основной суммы правительственного долга. <*>
Сноска. В статью 1 внесены изменения - Законами РК от 1 апреля 1999 г. N 359; от 28 июня 1999 г. N 406.
Статьи 2,3,4,5,6,7,20,22,24,25 и 26 исключены, Закон дополнен статьями 2-1, 3-1, 4-1, 5-1, 6-1 Законом РК от 1 апреля 1999 г. N 359 .
Статья 2-1. Формирование республиканского бюджета осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бюджетной системе".
Статья 3-1. Установить, что доходы республиканского бюджета формируются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бюджетной системе", а также за счет следующих неналоговых поступлений:
поступлений от реализации конфискованного, бесхозяйственного имущества, имущества, перешедшего по праву наследования к государству, кладов и находок в виде драгоценных металлов и иностранной валюты;
(абзац четвертый) поступлений от продажи имущества государственными учреждениями на основании решений, принятых центральными исполнительными органами;
платы за выдачу паспортов и удостоверений личности граждан Республики Казахстан;
поступлений сумм от добровольной сдачи или взыскания незаконно полученного имущества или стоимости незаконно предоставленных услуг лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, или лицам, приравненных к ним;
штрафов за нарушения природоохранного законодательства (в размере 50%);
поступлений сумм штрафов за вывоз продукции без лицензии;
прочих штрафов и санкций;
прочих неналоговых поступлений, предусмотренных законодательными актами. <*>
Сноска. Абзац третий исключен - Законом РК от 28 июня 1999 г. N 406.
Статья 4-1. Установить, что доходы местных бюджетов формируются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бюджетной системе", а также за счет следующих неналоговых поступлений:
поступлений от реализации имущества, перешедшего по праву наследования к административно-территориальной единице, кладов и находок в национальной валюте;
поступлений от организаций за работы и услуги, выполняемые лицами, подвергшимися административному аресту;
поступлений платы от лиц, помещенных в медицинские вытрезвители;
штрафов за нарушение природоохранного законодательства (в размере 50%);
доходов, получаемых от деятельности уголовно-исполнительной инспекции;
платы за регистрацию оружия;
прочих платежей и доходов от некоммерческих и сопутствующих продаж;
поступлений суммы дохода, полученного от реализации продукции, работ и услуг, не соответствующих требованиям стандартов и правилам сертификации;
прочих санкций и штрафов;
прочих неналоговых поступлений, предусмотренных законодательными актами.

5-1-бап. 1998 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша 10 000 000 мың теңгеге дейін мөлшерде пайда болған республикалық бюджеттен қаржыландырылып келген бұрынғы бюджеттік ұйымдардың, таратылған Жол қорының тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізіп берушілер алдындағы кредиторлық берешегін, сондай-ақ жалақы мен әлеуметтік жәрдемақы төлеуге пайдаланылған және жергілікті өкілді органдар бекіткен екінші деңгейдегі банктер алдындағы несиелер бойынша кредиторлық берешегін өтеу шаруашылық жүргізуші субъектілердің республикалық бюджетке төленетін төлемдер бойынша есеп айырысуды жүргізу кезінде қалыптасқан берешегін, бірақ 1998 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша пайда болған берешегінің сомасынан аспайтын берешегін өтеу есебінен көзделсін.
Қазақстан Республикасының Үкіметі аталған кредиторлық берешекті өтеу тәртібін әзірлесін.
ЕСКЕРТУ. 5-1-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.10.04.
N 468 Заңымен.
6-1-бап. Орта білім беретін мемлекеттік мекемелер, бөбектер үйлері, балалар үйлері, қарттарға және мүгедектерге арналған жалпы үлгідегі интернат-үйлер, мүгедек жас балаларға арналған интернат-үйлер және психоневрологиялық интернат-үйлер, санитариялық-эпидемиологиялық мекемелер, мемлекеттік табиғи қорықтар, мемлекеттік ұлттық табиғат парктері ұсынатын тауарларды және қызметтерді сатудан алынатын түсімдерді олар Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі айқындайтын тәртіппен пайдаланады деп белгіленсін.
8-бап.
9-бап.
ЕСКЕРТУ. 8, 9-баптардың күші жойылды - Қазақстан Республикасының
1999.07.16. N 440 Заңымен.
10-бап. "Жер қойнауын пайдаланушылардың жұмысын келісім-шарт негізіне көшіруді жеделдету жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 24 ақпандағы N 135 қаулысының негізінде бұрын Жер қойнауын қорғаудың және минералдық шикізат базасын өркендетудің республикалық қорына төлемдер жасап келген жер қойнауын пайдаланушылар, сондай-ақ "Мұнай, газ және көмір үшін бекітілген (ренталық) төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1995 жылғы 1 маусымдағы N 764 қаулысы негізінде бекітілген (ренталық) төлемдер жасап келген кәсіпорындар жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттар жасалғанға дейін, жоғарыда аталған қаулыларда белгіленген мөлшерде және шарттармен, республикалық бюджет кірісіне роялтилердің есебіне жоғарыда көрсетілген аударымдарды жасайды.
Бұдан бұрын бекітілген (ренталық) төлемдер төленіп келген кен орындары пайдалануға немесе иеленуге алынған жағдайда заңды және жеке тұлғалар жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт жасалғанға дейін оларды осы баптың бірінші бөлігінде белгіленген тәртіппен одан әрі төлей береді.

Статья 5-1. Предусмотреть погашение кредиторской задолженности бывших бюджетных организаций, финансировавшихся из республиканского бюджета, и упраздненного Дорожного фонда перед поставщиками товаров (работ, услуг), а также кредиторской задолженности местных бюджетов по кредитам перед банками второго уровня, использованным на выплату заработной платы и социальных пособий и утвержденным местными представительными органами, образовавшейся по состоянию на 31 декабря 1998 года, в размере до 10 000 000 тыс. тенге за счет погашения задолженности хозяйствующих субъектов по платежам в республиканский бюджет, сложившейся на момент проведения расчетов, но не более суммы такой задолженности, образовавшейся по состоянию на 31 декабря 1998 года.
Правительству Республики Казахстан разработать порядок погашения указанной кредиторской задолженности. <*>
Сноска. В статью 5-1 внесены изменения - Законом РК от 4 октября 1999 г. N 468.
Статья 6-1. Установить, что поступления от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями среднего образования, домами ребенка, детскими домами, домами-интернатами для престарелых и инвалидов общего типа, домами-интернатами для малолетних инвалидов и психоневрологическими домами-интернатами, санитарно-эпидемиологическими учреждениями, государственными природными заповедниками, государственными национальными природными парками, используются ими в порядке, определяемом Министерством финансов Республики Казахстан.
Статья 8. (Статьи 8 и 9 исключены - Законом РК от 16 июля 1999 г. N 440)
Статья 10. Установить, что недропользователи, ранее вносившие платежи в Республиканский фонд охраны недр и воспроизводства минерально-сырьевой базы на основании постановления Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 1998 года № 135 "О мерах по ускорению перевода работы недропользователей на контрактную основу", а также предприятия, вносившие фиксированные (рентные) платежи на основании постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 1 июня 1995 года № 764 "О фиксированных (рентных) платежах на нефть, газ и уголь", до заключения контрактов на недропользование, производят вышеуказанные отчисления в доход республиканского бюджета в счет роялти в размерах и на условиях, определяемых вышеуказанными постановлениями.
В случае получения в пользование или владение месторождений, с которых ранее выплачивались фиксированные (рентные) платежи, юридические и физические лица до заключения контракта на недропользование продолжают выплачивать их в порядке, установленном в части первой настоящей статьи.

11-бап. Жер қойнауын пайдаланушылар Жер қойнауын қорғау және миниралдық шикізат базасын молықтыру қоры бойынша берешекті, сондай-ақ осы кен орындарын жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың негізінде пайдаланушылар өтейтін, нақты аумақтарды геологиялық зерттеу үшін мемлекет жұмсаған тарихи шығындардың сомасын роялтилердің есебіне жатқызуға тиіс деп белгіленсін.
12-бап. Төлеушілер өткен кезеңдер үшін Зейнетақы қорына Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа, Міндетті медициналық сақтандыру қорына, Әлеуметтік сақтандыру қорына, Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына төленетін жарналар жөніндегі берешекті, сондай-ақ автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдарын (бұрын Жол қорына түсіп келген) әлеуметтік салықтың есебіне аударуға тиіс деп белгіленсін.
Бұрын Жол қорына түсіп келген бензин мен дизель отынынан алынатын алымдар бойынша берешек бензинге және дизель отынына акциздердің түсімі ретінде есептеледі.
12-1-бап. 1998 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша жұмыс берушілердің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін еңбекке уақытша жарамсыздық, жүктілігі және босануы бойынша бала туылған кездегі, жерлеуге аударған жәрдемақылары сомасының, аталған қорға аударымдарының есептелген сомасынан асып түсуі нәтижесінде пайда болған теріс сальдо ай сайын еңбекке ақы төлеу қорының 1,5 %-і шегінде әлеуметтік салық төлеу шотына есептеледі деп белгіленсін.
ЕСКЕРТУ. 12-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының
1999.04.01. N 359 Заңымен.
13-бап. "Өнімдерді бөлу туралы" келісім-шарттар бойынша алынатын
өнімдерді бөлу жөніндегі Қазақстан Республикасының үлесі:
Батыс Қазақстан облысы бойынша - республикалық бюджетке - 90%,
жергілікті бюджетке - 10%;
Маңғыстау облысы бойынша - республикалық бюджетке - 100% мөлшерінде
түседі деп көзделсін.
14-бап. Мыналардың ең аз мөлшері белгіленсін:
1) айлық жалақы:
1999 жылғы 1 қаңтардан - 2440 теңге,
1999 жылғы 1 сәуірден - 2650 теңге,
1999 жылғы 1 қазаннан - 2680 теңге;
2) зейнетақылар:
1999 жылғы 1 қаңтардан - 3000 теңге.".
ЕСКЕРТУ. 14-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының
1999.04.01. N 359 Заңымен.
15-бап. Қолданылып жүрген заңдарға сәйкес зейнетақыларды,
жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін, сондай-ақ
айыппұл санкцияларын, салық және басқа төлемдерді қолдану үшін айлық
есептік көрсеткіш мынадай мөлшерде белгіленсін:
1999 жылдың 1 қаңтарынан - 660 теңге;
1999 жылдың 1 сәуірінен - 715 теңге;
1999 жылдың 1 қазанынан - 725 теңге.
16-бап. 1999 жылдың 1 қыркүйегінен бастап мемлекеттік жоғары білім
беру ұйымдарының қызметкерлеріне тиісті дипломы болған жағдайда ғылым
кандидаты және ғылым докторы ғылыми дәрежелері үшін: ғылым кандидатына -
бір айлық ең төменгі жалақы және ғылым докторларына - екі айлық ең төменгі
жалақы мөлшерінде қосымша ақы белгіленсін.

Статья 11. Установить, что недропользователи должны зачислять в счет роялти задолженность по Фонду охраны недр и воспроизводства минерально-сырьевой базы, а также суммы исторических затрат, понесенных государством на геологическое изучение контрактных территорий, которые возмещаются недропользователями, эксплуатирующими эти месторождения на основании контрактов на недропользование.
Статья 12. Установить, что плательщики должны зачислять в счет социального налога задолженность по взносам в Пенсионный фонд, Государственный центр по выплате пенсий, Фонд обязательного медицинского страхования, Фонд социального страхования, Фонд содействия занятости, а также отчисления пользователей автомобильных дорог (ранее поступавших в Дорожный фонд) за прошлые периоды.
Задолженность по сбору бензина и дизельного топлива, ранее поступавшая в Дорожный фонд, зачисляется как поступление акцизов на бензин и дизельное топливо.
Статья 12-1. Установить, что отрицательное сальдо, образовавшееся по состоянию на 31 декабря 1998 года, в результате превышения сумм начисленных работодателями пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Фонда государственного социального страхования, над начисленной суммой отчислений в указанный фонд, ежемесячно засчитывается в счет уплаты социального налога в пределах 1,5 % от фонда оплаты труда. <*>
Сноска. Закон дополнен статьей 12-1 - Законом РК от 1 апреля 1999 г. N 359.
Статья 13. Предусмотреть поступление доли Республики Казахстан по разделу продукции, получаемой по контрактам "О разделе продукции", в следующих размерах:
по Западно-Казахстанской области - 90% в республиканский бюджет, 10%- в местный бюджет;
по Мангистауской области -100% в республиканский бюджет.
Статья 14. Установить минимальные размеры:
1) месячной заработной платы:
с 1 января 1999 года - 2440 тенге,
с 1 апреля 1999 года - 2650 тенге,
с 1 октября 1999 года - 2680 тенге;
2) пенсий:
с 1 января 1999 года - 3000 тенге. <*>
Сноска. Статья 14 - в редакции Закона РК от 1 апреля 1999 г. N 359.
Статья 15. Установить месячный расчетный показатель для исчисления пенсий, пособий и иных социальных выплат, а также для применения штрафных санкций, налоговых и других платежей в соответствии с действующим законодательством в следующих размерах:
с 1 января 1999 года - 660 тенге;
с 1 апреля 1999 года - 715 тенге;
с 1 октября 1999 года -725 тенге.
Статья 16. Установить с 1 сентября 1999 года доплаты работникам государственных организаций высшего образования за ученые степени кандидата наук и доктора наук, при наличии соответствующего диплома, в размере одной месячной минимальной заработной платы для кандидата наук и двух месячных минимальных заработных плат для докторов наук.

17-бап. 1999 жылдың 1 қаңтарынан бастап мемлекеттік тапсырыс
негізінде өндірістен қол үзіп оқитын аспиранттарға ғылыми атағы жоқ кіші
ғылыми қызметкердің лауазымдық айлық ақысы деңгейінде стипендия
белгіленсін.
18-бап. Мемлекеттік тапсырыс негізінде жоғары оқу орындарында оқитын
студенттерге мынадай мөлшерлерде стипендия белгіленсін:
1999 жылдың 1 қаңтарынан - 1420 теңге;
1999 жылдың 1 сәуірінен - 1540 теңге;
1999 жылдың 1 қыркүйегінен - 1555 теңге.
Мемлекеттік тапсырыс негізінде оқитын арнаулы орта оқу орындарының оқушыларына мемлекеттік тапсырыс негізінде жоғары оқу орындарында оқитын студенттер стипендиясының 80 проценті мөлшерінде стипендия белгіленсін.
18-1-бап. Республикалық бюджетте 1999 жылғы 1 сәуірден бастап азаматтардың әлеуметтік жағынан қорғалатын санаттарына арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар беру жөніндегі шығыстар Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген тәртіп пен мөлшерде көзделсін.
18-2-бап. 1999 жылғы 1 сәуірден бастап Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тізбе бойынша ішкі әскерлердің әскери қызметшілеріне және әскери қызметшілерге (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа) еңбек сіңірген жылдарына қарамастан, сондай-ақ ішкі істер органдарының жедел іздестіру, тергеу, саптық бөлімшелері қызметкерлеріне тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызметтер көрсетуге айлық ақшалай өтемақы мөлшері 3430 теңге сомасында белгіленсін.
18-3-бап. Мемлекеттік денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет және спорт ұйымдарының ауылдық жерлерде тұратын және жұмыс істейтін мамандарына отын сатып алу үшін 1000 теңге мөлшерінде бір жолғы ақшалай төлемдер жергілікті бюджеттерден жүзеге асырылады.
ЕСКЕРТУ. 18-1, 18-2, 18-3-баптармен толықтырылды - Қазақстан
Республикасының 1999.04.01. N 359 Заңымен.
19-бап. Бала туылғанда, бұрын жұмыс істеген азаматтарды жерлеуге әлеуметтік көмек, балалары бар отбасыларына көмек, тұрмысы нашар отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үймен көмектесу және жұмыссыздарға материалдық көмек жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен заңдарда белгіленген тәртіп пен мөлшерде көрсетіледі.
Қоғамдық жұмыстар, жұмыссыздарды кәсіби даярлау және қайта даярлау, жұмыссыздардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесу жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
ЕСКЕРТУ. 19-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының
1999.04.01. N 359 Заңымен.
20-бап. Қазақстан Республикасының Үкімет 1999 жылдың 1 наурызына:
Қазақстан Республикасының аумағында жерасты тау-кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ауыр жұмыстарда қажетті стажын өтеген, бірақ 1998 жылдың 1 қаңтарына зейнетақы тағайындау үшін талап етілетін жасқа жетпеген Қазақстан Республикасы азаматтарының санын анықтауды қамтамасыз ететіні;
осы проблеманың шешілуін қамтамасыз ететін төлемдердің тетігін әзірлеуі;
тиісті заң актілерінің жобаларын енгізетіні ескерілсін.

Статья 17. Установить с 1 января 1999 года размер ежемесячной стипендии аспирантам, обучающимся с отрывом от производства на основе государственного заказа, на уровне должностного оклада младшего научного сотрудника без ученой степени.
Статья 18. Установить стипендии студентам, обучающимся в высших учебных заведениях на основе государственного заказа, в следующих размерах:
с 1 января 1999 года - 1420 тенге;
с 1 апреля 1999 года - 1540 тенге;
с 1 сентября 1999 года - 1555 тенге.
Установить стипендии учащимся средних специальных учебных заведений, обучающимся на основе государственного заказа, в размере 80 процентов от размера стипендии студентов, обучающихся в высших учебных заведениях, на основе государственного заказа.
Статья 18-1. Предусмотреть с 1 апреля 1999 года в республиканском бюджете расходы по предоставлению специальных государственных пособий социально защищаемым категориям граждан в порядке и размерах, установленных законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска. Закон дополнен статьей 18-1 - Законом РК от 1 апреля 1999 г. N 359.
Статья 18-2. Установить с 1 апреля 1999 года месячный размер денежной компенсации военнослужащим внутренних войск и военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы), независимо от выслуги лет, а также сотрудникам оперативно-розыскных, следственных, строевых подразделений органов внутренних дел по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан, на содержание жилища, коммунальные услуги в сумме 3430 тенге.
Сноска. Закон дополнен статьей 18-2 - Законом РК от 1 апреля 1999 г. N 359.
Статья 18-3. Единовременные денежные выплаты специалистам государственных организаций здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры и спорта, проживающим и работающим в сельской местности, на приобретение топлива в размере 1000 тенге осуществляются из местных бюджетов.
Сноска. Закон дополнен статьей 18-3 - Законом РК от 1 апреля 1999 г. N 359.
Статья 19. Социальная помощь на рождение ребенка, погребение работавших граждан, помощь семьям, имеющим детей, жилищная помощь малообеспеченным семьям (гражданам) и материальная помощь безработным оказывается за счет средств местных бюджетов в порядке и размерах, установленных законодательством.
Общественные работы, профессиональная подготовка и переподготовка безработных, содействие безработным в трудоустройстве осуществляются за счет средств местных бюджетов. <*>
Сноска. Статья 19 - в редакции Закона РК от 1 апреля 1999 г. N 359.

21-бап. Республикалық бюджеттен мыналарға:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен зейнеткерлерге 12-баптың бірінші бөлігінің бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы абзацтарына сәйкес және "Семей ядролық сынақ полигонындағы сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5, 6, 7, 8 және 9-баптарында (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., N 23, 560-құжат; 1994 ж., N 8, 140-құжат; N 20, 252-құжат;
1997 жылғы 3 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда"
газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заң
актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1997 жылғы
19 маусымдағы
Қазақстан Республикасының Заңы) көрсетілген
аймақтарда тұратындарға 300 000 мың теңге сомасында бір жолғы ақшалай
өтемақы төлеуге арнап қаржы бөлу көзделсін.
ЕСКЕРТУ. 21-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының
1999.04.01. N 359 Заңымен.
22-бап.
ЕСКЕРТУ. 22-бап алынып тасталды - Қазақстан Республикасының
1999.04.01. N 359 Заңымен.
23-бап. 1999 жылы облыстардың бюджеттеріне 25 471 786 мың теңге
сомасында субвенциялар бөлінсін:
Ақмола - 3 266 134 мың теңге;
Алматы - 6 047 347 мың теңге;
Шығыс Қазақстан - 282 452 мың теңге;
Жамбыл - 2 346 787 мың теңге;
Батыс Қазақстан - 344 089 мың теңге;
Қызылорда - 3 252 699 мың теңге;
Солтүстік Қазақстан - 3 815 267 мың теңге;
Оңтүстік Қазақстан - 6 117 011 мың теңге.
ЕСКЕРТУ. 23-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының
1999.04.01. N 359 Заңымен.
23-1. 1999 жылға арналған бюджеттік алып қою мөлшері 37 904 949
мың теңге көлемінде белгіленсін, оның ішінде:
Ақтөбе - 1 645 768 мың теңге;
Атырау - 6 765 916 мың теңге;
Қарағанды - 4 384 315 мың теңге;
Қостанай - 362 519 мың теңге;
Маңғыстау - 4 844 265 мың теңге;
Павлодар - 3 740 322 мың теңге;
Алматы қ. - 16 161 844 мың теңге.
ЕСКЕРТУ. 23-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының
1999.04.01. N 359 Заңымен.
24-26 баптар.
ЕСКЕРТУ. 24-26-баптар алып тасталды - Қазақстан Республикасының
1999.04.01. N 359 Заңымен.
27-бап. "Жергілікті деңгейде жалпы білім беретін оқу" бағдарламасы
бойынша қаражат мөлшері жергілікті бюджет облыстар бойынша мына сомадан
кем болмауға тиіс деп ескерілсін:
Ақмола - 2046852 мың теңге,
Ақтөбе - 2032134 мың теңге,
Алматы - 4857350 мың теңге,
Атырау - 1603168 мың теңге,
Шығыс Қазақстан - 5318554 мың теңге,
Жамбыл - 2619854 мың теңге,
Батыс Қазақстан - 2265422 мың теңге,
Қарағанды - 4313102 мың теңге,
Қызылорда - 2156923 мың теңге,
Қостанай - 3002873 мың теңге,
Маңғыстау - 1059796 мың теңге,
Павлодар - 2928704 мың теңге,
Солтүстік Қазақстан - 3641636 мың теңге,
Оңтүстік Қазақстан - 4026437 мың теңге,
Алматы қаласы - 3799435 мың теңге,
Астана қаласы - 536455 мың теңге.
ЕСКЕРТУ. 27-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының
1999.04.01. N 359 Заңымен.

Статья 21. Предусмотреть в республиканском бюджете ассигнования на выплату единовременных денежных компенсаций:
пенсионерам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, в соответствии с абзацами первым, вторым, третьим, четвертым, пятым и шестым части первой статьи 12, и проживающим в зонах, указанных в статьях 5, 6, 7, 8 и 9 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., № 23, ст. 560; 1994 г. № 8, ст. 140, № 20, ст. 252 Закона Республики Казахстан от 19 июня 1997 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан", опубликованного в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 1997 года) в сумме 300 000 тыс. тенге.
Сноска. Статья 21 - в редакции Закона РК от 1 апреля 1999 г. N 359.
Статья 23. Выделить в 1999 году субвенции бюджетам областей в сумме 25 471 786 тыс. тенге:
Акмолинской - 3 266 134 тыс. тенге;
Алматинской - 6 047 347 тыс. тенге;
Восточно-Казахстанской - 282 452 тыс. тенге;
Жамбылской - 2 346 787 тыс. тенге;
Западно-Казахстанской - 344 089 тыс. тенге;
Кызылординской - 3 252 699 тыс. тенге;
Северо-Казахстанской - 3 815 267 тыс. тенге;
Южно-Казахстанской - 6 117 011 тыс. тенге.
Сноска. Статья 23 - в редакции Закона РК от 1 апреля 1999 г. N 359.
Статья 23-1. Установить объемы бюджетных изъятий на 1999 год в объеме 37 904 949 тыс. тенге, в том числе:
Актюбинской - 1 645 786 тыс. тенге;
Атырауской - 6 765 916 тыс. тенге;
Карагандинской - 4 384 315 тыс. тенге;
Костанайской - 362 519 тыс. тенге;
Мангистауской - 4 844 265 тыс. тенге;
Павлодарской - 3 740 322 тыс. тенге;
г. Алматы - 16 161 844 тыс. тенге.
Сноска. Закон дополнен статьей 23-1 - Законом РК от 1 апреля 1999 г. N 359.
Статья 27. Учесть, что размеры средств по местной бюджетной программе "Общеобразовательное обучение на местном уровне" должны быть по областям не ниже следующих сумм:
Акмолинской - 2 046 852 тыс. тенге,
Актюбинской - 2 032 134 тыс. тенге,
Алматинской - 4 857 350 тыс. тенге,
Атырауской - 1 603 168 тыс. тенге,
Восточно-Казахстанской - 5 318 554 тыс. тенге,
Жамбылской - 2 619 854 тыс. тенге,
Западно-Казахстанской - 2 265 422 тыс. тенге,
Карагандинской - 4 313 102 тыс. тенге,
Кызылординской - 2 156 923 тыс. тенге,
Костанайской - 3 002 873 тыс. тенге,
Мангистауской - 1 059 796 тыс. тенге,
Павлодарской - 2 928 704 тыс. тенге,
Северо-Казахстанской - 3 641 636 тыс. тенге,
Южно-Казахстанской - 4 026 437 тыс. тенге,
г. Алматы - 3 799 435 тыс. тенге,
г. Астане - 536 455 тыс. тенге. <*>
Сноска. В статью 27 внесены изменения - Законом РК от 1 апреля 1999 г. N 359.