Қазақстан Республикасы Президентінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" заң күші бар Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1998 жылғы 24 желтоқсан N 333-I
1-бап. Қазақстан Республикасының Президентінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуірдегі N 2235 Z952235_ заң күші бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 6, 43-құжат; N 12, 88-құжат; N 23, 152-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180, 181-құжаттар; N 11-12, 257-құжат; N 15, 281-құжат; N 23-24, 416-құжат; 1997 ж., N 4, 51-құжат; N 7, 82-құжат; N 10, 112-құжат; N 11, 144-құжат; N 12, 184, 188-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 20, 263-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 4, 45-құжат; 1998 жылғы 3 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасы Президентінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" заң күші бар Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1998 жылғы 1 шілдедегі Z980260_ Қазақстан Республикасының Заңы; 1998 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы (Алматы қаласының мәртебесі туралы мәселелер жөнінде)" 1998 жылғы 1 шілдедегі Z980259_ Қазақстан Республикасының Заңы; 1998 жылғы 7 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасы Президентінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" заң күші бар Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1998 жылғы 1 шілдедегі Z980260_ Қазақстан Республикасының Заңы) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының салық заңдары республикалық және жергілікті бюджеттерге салық сипатындағы міндетті төлемдерді (бұдан әрі - салықтар) белгілейтін және Қазақстан Республикасында салық қатынастарын реттейтін (Қазақстан Республикасының кеден ісі жөніндегі заңдарымен реттелетін кеден төлемдері мәселелерін қоспағанда) осы Жарлықтан, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналарын
төлеу жөніндегі нормативтік құқықтық актілерден, Қазақстан Республикасы
Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінен, сондай-ақ
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісілген Қазақстан
Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Салық комитетінің
актілерінен тұрады.".

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
Закон Республики Казахстан от 24 декабря 1998 года № 333-1
Статья 1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, от 24 апреля 1995г., № 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 6, ст.43; № 12, ст.88; № 23, ст.152; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 1, ст.180, 181; № 11-12, ст.257; № 15, ст.281; № 23-24, ст.416; 1997 г., № 4, ст.51; № 7, ст.82; № 10, ст.112; № 11, ст.144; № 12, ст.184, 188; № 13-14, ст.195, 205; № 20, ст.263; № 22, ст.333; 1998 г., № 4, ст.45; Закон Республики Казахстан от 1 июля 1998 г. Z980255_ "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 1998 г.; Закон Республики Казахстан от 1 июля 1998 г. Z980259_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан (по вопросам о статусе города Алматы)", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 1998 г.; Закон Республики Казахстан от 1 июля 1998 г. Z980260_ "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 7 июля 1998 г.) следующие изменения и дополнения:
1. Пункт 1 статьи 1 изложить в следующей редакции:
"1. Налоговое законодательство Республики Казахстан состоит из настоящего Указа, который устанавливает обязательные платежи налогового характера (далее - налоги) в республиканский и местные бюджеты и регулирует налоговые отношения в Республике Казахстан (за исключением вопросов таможенных платежей, регулируемых законодательством по
таможенному делу Республики Казахстан), а также нормативных правовых актов
по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды, актов
Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, а
также актов Налогового комитета Министерства государственных доходов
Республики Казахстан, согласованных с Министерством финансов Республики
Казахстан.".

2. 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Жалпымемлекеттік салықтар мен алымдар
1. Жалпымемлекеттік салықтар мен алымдарға мыналар жатады:
1) заңды және жеке тұлғалардан алынатын табыс салығы;
2) қосылған құнға салынатын салық;
3) акциздер;
4) бағалы қағаздар эмиссиясын тіркегені үшін алынатын алым;
5) жер қойнауын пайдаланушылардың арнаулы төлемдері мен салықтары;
6) жол салығы;
7) әлеуметтік салық;
8) әлеуметтік қамсыздандыруға алынатын алым;
9) Қазақстан Республикасының аумағында автокөлік құралдарымен жүргені
үшін алынатын алым.
2. Осы баптың 1-тармағының 9) тармақшасында көзделген алымдар
төлеудің тәртібі мен олардың ставкаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі
айқындайды."
3. 5-бапта:
32) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"32) "салық сараптамасы" - Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен қолданылып жүрген заңдарға сәйкес салық режимін айқындау, оның ішінде жер қойнауын пайдаланушылардың арнаулы төлемдер мен салықтарын белгілеу мақсатымен Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген құзыретті орган жасасатын келісім-шарттың жобасына, оған толықтырулар мен өзгерістерге жүргізетін талдау мен баға беруді қамтитын міндетті сараптама;";
мынадай мазмұндағы 44) тармақшамен толықтырылсын:
"44) өз акцияларын бастапқы орналастыру - жарғылық капиталды қалыптастыру кезінде акцияларды эмитенттің орналастыруы.".
4. 6-бапта:
1-тармақ:
"заңды" деген сөзден кейін "тұлғалар (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен басқа), олардың филиалдары, өкілдіктері және жеке балансы және банктік шоты бар өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшелері" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы азатжолдармен толықтырылсын:
"Табыс салығын төлеушілер өздерінің орналасқан жерлері бойынша салық төлеуді жүзеге асырады.
Заңды тұлғалар осы тармаққа сәйкес табыс салығын төлеушілер деп танылмайтын өздерінің филиалдары, өкілдіктері және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшелері үшін табыс салығын төлеуді олардың орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасының салық заңдарымен белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Табыс салығын төлеушілерге сондай-ақ резидент емес - заңды тұлғалар, олардың филиалдары, өкілдіктері және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшелер жатады.".
5. 14-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Заңды және жеке тұлғалардың жылдық жиынтық табысынан оны алуға байланысты барлық шығыстар, соның ішінде негізгі құрал-жабдықтарды сатып алу, оларды орнату жөніндегі шығындарды және осы Жарлықтың 46-бабына сәйкес күрделі сипаттағы басқа да шығындарды, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналарын қоспағанда, еңбекке ақы төлеу, өздерінің қызметкерлеріне табыс салығы салынған материалдық және әлеуметтік игіліктер беру жөніндегі шығыстар шегеріп тасталады.".

2. Статью 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Общегосударственные налоги и сборы
1. К общегосударственным налогам и сборам относятся:
1) подоходный налог с юридических и физических лиц;
2) налог на добавленную стоимость;
3) акцизы;
4) сбор за регистрацию эмиссии ценных бумаг;
5) специальные платежи и налоги недропользователей;
6) дорожный налог;
7) социальный налог;
8) сбор на социальное обеспечение;
9) сборы за проезд автотранспортных средств по территории Республики
Казахстан.
2. Порядок уплаты и ставки сборов, предусмотренных подпунктом 9) пункта 1 настоящей статьи, определяется Правительством Республики Казахстан."
3. В статье 5:
подпункт 32) изложить в следующей редакции:
"32) "налоговая экспертиза" - обязательная экспертиза, включающая в себя анализ и оценку проекта контракта, заключаемого компетентным органом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан, дополнений и изменений к нему, проводимая с целью определения налогового режима, в том числе установления специальных платежей и налогов недропользователей в соответствии с действующим законодательством в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 44) следующего содержания:
"44) первичное размещение собственных акций - размещение акций эмитентом при формировании уставного капитала.".
4. В статье 6:
в пункте 1:
после слова "юридические" дополнить словами "лица (кроме Национального Банка Республики Казахстан), их филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения, имеющие отдельный баланс и банковский счет";
дополнить абзацами следующего содержания:
"Плательщики подоходного налога осуществляют уплату налога по месту своего нахождения.
Юридические лица в порядке, устанавливаемом налоговым законодательством Республики Казахстан, осуществляют уплату подоходного налога за свои филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения, которые не признаются плательщиками подоходного налога в соответствии с настоящим пунктом, по месту их нахождения.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. К плательщикам подоходного налога относятся также юридические лица - нерезиденты, их филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения.".
5. В статье 14:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Из совокупного годового дохода юридических и физических лиц вычитаются все расходы, связанные с его получением, в том числе расходы по оплате труда, предоставлению материальных и социальных благ их работникам, обложенных подоходным налогом, кроме затрат по приобретению основных средств, их установке и других затрат капитального характера в соответствии со статьей 46 настоящего Указа, а также обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды.".

6. 24-баптың 1-тармағындағы "уақыт ішінде" деген сөздерден кейін
"(бір жылдан астам)" деген сөздермен толықтырылсын;
7. 25-баптың 2) тармақшасындағы "және бюджеттен тыс мемлекеттік
қорларға" деген сөздер алып тасталсын;
8. 34-бапта:
1-тармақта:
"заңды тұлғалардың" деген сөздерден кейін "салық алынатын" деген
сөздермен толықтырылсын;
6) тармақшада "мемлекеттік бюджет және Қазақстан Республикасының
заңдарымен реттелетін арнаулы қорлар есебінен" деген сөздер алып
тасталынып,
"ұсталатын ұйымдар" деген сөздер "мемлекеттік мекемелер" деген сөздермен
ауыстырылсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын, қызметінің айрықша түрі ауыл шаруашылығын кредиттеу болып табылатын ұйымдар;";
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) халықаралық ұйымдар мен шет мемлекеттер өтеусіз негізде
қаржыландыратын ғылыми-зерттеу және тәжірибе-конструкторлық жұмыстарды
орындаудан алынған табыстар бойынша ұйымдар.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қызметкерлерінің жалпы санының кемінде 30 процентін мүгедектер
құрайтын өндіріс ұйымдарының жылдық жиынтық табысы мүгедектердің еңбегіне
ақы төлеу жөніндегі шығыстардың 2 еселенген сомасына, сондай-ақ
мүгедектерге қатысты әлеуметтік салық пен әлеуметтік қамсыздандыру алымы
сомасының 50 процентіне қосымша қысқартылады.".
9. 47-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Бұл ретте активтердің құны, тауарлардың (жұмыстардың, қызмет
көрсетулердің) атаулары бойынша бөлінбестен, есепті кезең үшін тұтастай
белгіленеді".
10. 48-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бюджетке енгізілуге тиіс айыппұл санкциялары;".
11. 57-бап мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Егер Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шартта тауарлар, жұмыстар немесе қызмет көрсетулер үшін өзара есеп айырысулар қосылған құнға салынатын салық ескерілетін бағалар бойынша жүргізілетіні көзделген жағдайда, Қазақстан Республикасының аумағында осындай тауарларды өткізу кезінде қолданылатын қосылған құн салығының ставкалары бойынша белгіленген мөлшерде қосылған құнға салынатын салық сомасы есепке алынады.".
12. 58-бапта:
5-тармақ "қосылған құнға салынатын салық бойынша есепке алу" деген сөздерден кейін "(осы Жарлықтың 57-бабында көрсетілген жағдайларды қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақ "жоғалған кезде" деген сөзден кейін "ол бойынша қосылған құнға салынатын салықты есепке алу көзделмеген мүлікті, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын.
13. 61-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) үйлерді сату, жерді иелену мен пайдалану құқығы, сондай-ақ үйлерді және (немесе) жер учаскелерін жалға беру, бұған: қонақ үйлерде тұрғаны үшін ақы, автомобильдерді немесе басқа көлік құралдарын қою мен сақтауға учаскелерді бергені үшін төленген, кәсіпкерлік қызметпен айналысуға учаскелерді бергені үшін төленген ақылар, салынған объектінің алғашқы өткізу ақысы қосылмайды;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) егер олар балаларды, қарттарды және мүгедектерді қорғау мен әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі қызметтерді, мәдениет, ғылым, дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметтерді көрсетуге, діни ұйымдардың жоралғылар мен рәсімдер өткізуіне байланысты болса, коммерциялық емес ұйымдар жүзеге асыратын жұмыстар немесе қызмет көрсетулер;";

6. Пункт 1 статьи 24 после слова "периода" дополнить словами "(более одного года)".
7. В подпункте 2) статьи 25 слова "и государственные внебюджетные фонды" исключить.
8. В статье 34:
в пункте 1:
после слова "налогообложения" дополнить словом "налогооблагаемые";
в подпункте 6) слова "организаций, содержащихся за счет государственного бюджета и специальных фондов, регулируемых законодательством Республики Казахстан" заменить словами "государственных учреждений";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, исключительным видом деятельности которых является кредитование сельского хозяйства;";
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) организаций по доходам, полученным от выполнения научноисследовательских и опытно-конструкторских работ, финансируемых на безвозмездной основе международными организациями и иностранными государствами.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Совокупный годовой доход производственных организаций, в которых инвалиды составляют не менее 30 процентов от общего числа их работников, дополнительно уменьшается на 2-кратную сумму расходов по оплате труда инвалидов, а также на 50 процентов от суммы социального налога и сбора на социальное обеспечение, касающихся инвалидов.".
9. Пункт 1 статьи 47 дополнить абзацем следующего содержания:
"При этом стоимость активов определяется в целом за отчетный период, без распределения по наименованиям товаров (работ, услуг).".
10. Подпункт 2) статьи 48 изложить в следующей редакции:
"2) штрафные санкции, подлежащие внесению в бюджет;".
11. Статью 57 дополнить абзацем следующего содержания:
"В случае, если международным договором, участником которого является Республика Казахстан, предусмотрены взаимные расчеты за товары, работы или услуги по ценам с учетом налога на добавленную стоимость, в зачет принимается сумма налога на добавленную стоимость в размере, определяемом по ставке налога на добавленную стоимость, применяемой при реализации аналогичных товаров на территории Республики Казахстан.".
12. В статье 58:
пункт 5 после слов "зачет по налогу на добавленную стоимость" дополнить словами "(за исключением случаев, указанных в статье 57 настоящего Указа),";
пункт 6 после слов "за исключением" дополнить словами "имущества, по которому не предусмотрен зачет по налогу на добавленную стоимость, а также".
13. В статье 61:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) продажа зданий, права владения и пользования землей, а также аренда зданий и (или) земельных участков, за исключением платы за проживание в гостиницах, платы за предоставление участка для парковки и хранения автомобилей или иных транспортных средств, платы за предоставление участка под занятие предпринимательской деятельностью, первой реализации построенного объекта;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) работ или услуг, осуществляемых некоммерческими организациями, если они связаны с оказанием услуг по защите и социальному обеспечению детей, престарелых и инвалидов, услуг в области культуры, науки, физкультуры и спорта, проведением обрядов и церемоний религиозными организациями;";

мынадай мазмұндағы 18)-22) тармақшалармен толықтырылсын:
"18) түзеу мекемелері жүзеге асыратын өздері өндірген тауарларды
(жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша айналымдар;
19) білім беру қызметін жүргізу құқығына лицензия бойынша ие ұйымдар
мектеп жасына дейінгі балалар, орта, арнаулы орта және жоғары білім беру
саласында жүзеге асыратын білім беру қызметтерін көрсету бойынша
айналымдар;
20) косметологиялық қызметті қоспағанда, медициналық қызмет жүргізу
құқығына лицензия бойынша ие ұйымдар жүзеге асыратын медициналық қызмет
көрсету бойынша айналымдар;
21) әскери бөлімшелер үшін Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрлігінің мемлекеттік кәсіпорыны жүзеге асыратын коммуналдық қызмет
көрсетулер;
22) осы Жарлықтың 65-бабында көрсетілгендерден басқа, тазаланған
бағалы металдар - алтын мен платина өткізу бойынша айналымдар.".
14. 70-баптың 4-тармағындағы "тізбе бойынша" деген сөзден кейін
" , осы Жарлықтың 61-бабының 2-тармағына сәйкес босатылғандардан
басқаларының," деген сөздермен толықтырылсын.
15. 75-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Заңды тұлғалар, олардың жеке балансы және банктік шоты бар филиалдары, өкілдіктері және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшелері және:
Қазақстан Республикасының аумағында акцизделетін тауарлар өндіретін;
Қазақстан Республикасының аумағына акцизделетін тауарларды импорттайтын;
Қазақстан Республикасының аумағында ойын бизнесін жүзеге асыратын жеке тұлғалар акциздерді төлеушілер болып табылады.
2. Осы баптың 1-тармағының ережелерін ескере отырып, резидент емес - заңды тұлғалар, олардың филиалдары, өкілдіктері және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшелері де акциздерді төлеушілерге жатады.
3. Қазақстан Республикасының аумағында акцизделетін тауар өндіретін және (немесе) ойын бизнесін жүзеге асыратын акциздерді төлеушілер өздерінің орналасқан жерлері бойынша салық төлеуді жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының аумағында акцизделетін тауар өндіретін және (немесе) ойын бизнесін жүзеге асыратын заңды тұлғалар өндіріс көлемін және (немесе) акцизделетін өнімдерді сатуды және (немесе) ойын бизнесінен түскен пайданы негізге ала отырып, осы баптың 1-тармағына сәйкес акциздерді төлеушілер болып танылмайтын өздерінің филиалдары, өкілдіктері және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшелері үшін олардың орналасқан жері бойынша акциздерді төлеуді жүзеге асырады.
4. Тәркіленген, иесіз және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген акцизделетін тауарлар бойынша, сондай-ақ қолданылып жүрген заңдарға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында ол бойынша бұрын акциз төленбеген тауарлар бойынша аталған тауарларды сатуды жүзеге асыратын тұлғалар акциз төлеушілер болып табылады.";

дополнить подпунктами 18) - 22) следующего содержания:
"18) обороты по реализации товаров собственного производства (работ, услуг), осуществляемые исправительными учреждениями;
19) обороты по оказанию образовательных услуг в сфере детского дошкольного, среднего, среднеспециального и высшего образования, осуществляемые организациями по лицензии на право ведения образовательной деятельности;
20) обороты по оказанию медицинских услуг, за исключением косметологических, осуществляемых организациями по лицензии на право ведения медицинской деятельности;
21) коммунальных услуг, осуществляемых государственным предприятием Министерства обороны Республики Казахстан для воинских частей;
22) обороты по реализации аффинированных драгоценных металлов - золота и платины, кроме указанных в статье 65 настоящего Указа.".
14. Пункт 4 статьи 70 после слова "медикаментов" дополнить словами ", за исключением освобожденных в соответствии с пунктом 2 статьи 61 настоящего Указа".
15. Статью 75 изложить в следующей редакции:
"1. Плательщиками акцизов являются юридические лица, их филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения, имеющие отдельный баланс и банковский счет, и физические лица:
производяшие подакцизные товары на территории Республики Казахстан;
импортирующие подакцизные товары на территорию Республики Казахстан;
осуществляющие игорный бизнес на территории Республики Казахстан.
2. К плательщикам акцизов с учетом положений пункта 1 настоящей статьи также относятся юридические лица - нерезиденты, их филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения.
3. Плательщики акцизов, производящие подакцизные товары и (или) осуществляющие игорный бизнес на территории Республики Казахстан, осуществляют уплату налога по месту своего нахождения.
Юридические лица, производящие подакцизные товары и (или) осуществляющие игорный бизнес на территории Республики Казахстан, осуществляют уплату акцизов за свои филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения, которые не признаются плательщиками акцизов в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, по месту их нахождения, исходя из объемов производства и (или) реализации подакцизной продукции, и (или) выручки от игорного бизнеса.
4. По конфискованным, бесхозяйным и безвозмездно переданным в собственность государству подакцизным товарам, а также по товарам, по которым акциз на территории Республики Казахстан ранее не был уплачен в соответствии с действующим законодательством, плательщиками акциза являются лица, осуществляющие реализацию указанных товаров.".

16. Мынадай мазмұндағы VI-I, VI-II және VI-III бөлімдермен толықтырылсын:
"VI-I Бөлім. Жол салығы
24-1-тарау. Жол салығы бойынша жалпы ережелер
104-1-бап. Салық төлеушілер
Заңды тұлғалар (шетел заңды тұлғаларының филиалдары мен өкілдіктерін қоса), олардың жеке балансы және банктік шоты бар филиалдары, өкілдіктері және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшелері жол салығын төлеушілер болып табылады.
Жол салығын төлеушілер салық төлеуді өздерінің орналасқан жерлері бойынша жүзеге асырады.
Заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының салық заңдарымен белгіленген тәртіппен осы бапқа сәйкес салық төлеушілер болып танылмайтын өздерінің филиалдары, өкілдіктері және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшелері үшін жол салығын төлеуді олардың орналасқан жері бойынша жүзеге асырады.
104-2-бап. Салық салу объектісі
Жылдық жиынтық табыс салық салу объектісі болып табылады.
24-2-тарау. Салықты төлеу
104-3-бап. Салық ставкалары
Жол салығы, олардың қызмет түрлеріне қарамастан, заңды тұлғалардың жылдық жиынтық табысынан (мемлекеттік бағалы қағаздардан алынатын табысты қоспағанда) 0,2 процент ставка бойынша төлеуге жатады.
104-4-бап. Салық бойынша жеңілдіктер
Жол салығын төлеуден:
1) мемлекеттік мекемелер;
2) Қазақстан Республикасы мүгедектерінің ерікті қоғамы, Қазақ зағиптар қоғамы, Қазақ саңыраулар қоғамы, Ақыл-есі мен дене бітімінің кемістігі бар балалар мен жасөспірімдерді әлеуметтік бейімдеу және еңбекпен оңалту орталығы, Қазақстан Республикасының Қызыл Жарты ай және Қызыл Крест қоғамы, сондай-ақ осы қоғамдардың меншігі болып табылатын және толықтай олардың қаражаты есебінен құрылған өндірістік ұйымдар, Ауғанстандағы соғыс ардагерлерінің Қазақ республикалық ұйымы (өндірістік ұйымдарсыз), Асырауында балалары бар мүгедек аналардың "Бибі-Ана" республикалық қоғамы; сауда-делдалдық қызметтерінен, акцизделетін
тауарларды өндіруден және сатудан түскен табыстарынан басқалары;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі;
4) қызметкерлерінің жалпы санының кемінде 50 процентін мүгедектер
құрайтын, тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) өндірумен айналысатын
өндірістік ұйымдар;
5) коммерциялық емес ұйымдар - кәсіпкерліктен басқа жарғылық
қызметінен;
6) тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін халықаралық
ұйымдар босатылады.
104-5-бап. Салықтарды есептеу және төлеу тәртібі
1. Жол салығының мөлшерін салықтық есепке алу мен есептілік деректері
бойынша салық төлеушілердің өздері анықтайды.

16. Дополнить разделами VI-I, VI-II и VI-III следующего содержания:
"Раздел VI-I. Дорожный налог
Глава 24-1. Общие положения по дорожному налогу
Статья 104-1. Плательщики налога
Плательщиками дорожного налога являются юридические лица (включая филиалы и представительства иностранных юридических лиц), их филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения, имеющие отдельный баланс и банковский счет.
Плательщики дорожного налога осуществляют уплату налога по месту своего нахождения.
Юридические лица в порядке, устанавливаемом налоговым законодательством Республики Казахстан, осуществляют уплату дорожного налога за свои филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения, которые не признаются плательщиками налога в соответствии с настоящей статьей, по месту их нахождения.
Статья 104-2. Объект налогообложения
Объектом налогообложения является совокупный годовой доход.
Глава 24-2. Уплата налога
Статья 104-3. Ставки налога
Дорожный налог подлежит уплате по ставке 0,2 процента от совокупного годового дохода юридических лиц (за исключением дохода от государственных ценных бумаг), независимо от вида их деятельности.
Статья 104-4. Льготы по налогу
От уплаты дорожного налога освобождаются:
1) государственные учреждения;
2) Добровольное общество инвалидов Республики Казахстан, Казахское общество слепых, Казахское общество глухих, Центр социальной адаптации и трудовой реабилитации детей и подростков с нарушением умственного и физического развития, Общество Красного Полумесяца и Красного Креста Республики Казахстан, а также производственные организации, являющиеся собственностью этих обществ и полностью созданные за счет их средств, Казахская республиканская организация ветеранов войны в Афганистане (без производственных организаций), Республиканское общество женщин-инвалидов, имеющих на иждивении детей, "Бибі-Ана", кроме доходов от торгово-посреднической деятельности, производства и реализации подакцизных товаров;
3) Национальный Банк Республики Казахстан;
4) производственные организации, занимающиеся производством товаров (работ, услуг), в которых инвалиды составляют не менее 50 процентов от общего числа их работников;
5) некоммерческие организации - от уставной деятельности, кроме предпринимательской;
6) международные организации, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан.
Статья 104-5. Порядок исчисления и уплаты налога
1. Размер дорожного налога определяется плательщиками самостоятельно по данным налогового учета и отчетности.

2. Әрбір салық төлеуші:
1) әрбір есепті кезең үшін жол салығы бойынша декларация тапсыруға;
2) декларация тапсыру бойынша белгіленген мерзімге дейін немесе сол
күні әрбір есепті кезең үшін бюджетке салық төлеуге міндетті.
3. Жол салығы бойынша декларация есепті кезеңнен кейінгі айдың
15-күнінен кешіктірілмей әрбір есепті кезең үшін тапсырылады.
4. Төленген салық сомасы шегеруге жатады.
104-6-бап. Жол салығы бойынша есепті кезең
1. Күнтізбелік ай жол салығы бойынша бюджетпен іс жүзінде есеп
айырысу жөніндегі есепті кезең болып табылады.
2. Егер жол салығы бойынша тоқсан ішіндегі орташа айлық төлемдер 500
айлық есептік көрсеткіштен аз болса, онда есепті кезең тоқсан болып
табылады.
VI-II Бөлім. Әлеуметтік салық
24-3-тарау. Әлеуметтік салық бойынша жалпы ережелер
104-7-бап. Салық салу объектісі
1. Салық салу объектісі еңбекке ақы төлеу қоры болып табылады.
2. Әлеуметтік салық қаржыландыру көздеріне қарамастан тиісті
салықтарды ұстағанға дейін есептеледі.
3. Заңды тұлғалар төлемнің мынадай түрлеріне әлеуметтік салық
төлемейді:
1) жеке тұлғалар (қызметкерлер) үшін заңды тұлғалар төлейтін жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналарына;
2) пайдаланылмаған демалыс үшін өтемақыға;
3) қызметтен босату кезінде жұмыстан шығу жәрдемақысына;
4) заңдарға сәйкес белгіленген өтемақы төлемдеріне;
5) тұрақты жұмысы жолда істелетін немесе жолсапар сипатындағы не қызмет көрсетілетін учаскелер шегінде қызметтік іссапарларға байланысты тәулікақының орнына жалақыға қосымша ақылар мен үстеме ақыларға;
6) берілген арнаулы киімдердің, арнаулы аяқкиімдердің және басқа да жеке қорғаныс құралдарының, сабынның, майды кетіретін құралдардың, сүттің және емдеу-алдын алу тамағының құнына;
7) қызметкерлерге мертігуі себепті не олардың жұмысына байланысты денсаулығына басқадай келген залалға жасалатын төлемдермен орнын толтыруға (алынбаған жалақы бөлігіндегі төлемдерден басқа);
8) спорт жарыстарында, байқауларда, конкурстарда және тағы басқаларда жүлделі орын үшін берілетін ақшалай сыйлықтарға;
9) әскери қызметшілер мен ішкі істер органдары қызметкерлеріне ақшалай ақыға;
10) қызметкерлерге бала туған кезде, ақылы медициналық операция жасату үшін, жерлеуге берілетін материалдық көмекке;
11) жұмыс ауыстырған кезде немесе жұмысқа басқа жерге көшкен кезде жолақы, мүлікті тасымалдау және үй-жай жалдау шығындарының орнын толтыруға;
12) уақытша еңбекке жарамсыздық күндеріне ақы төлеуге;
13) екіқабат болу мен босануына байланысты демалысқа ақы төлеуге.
104-8-бап. Салықты төлеушілер
Салықты төлеушілер мыналар:
заңды тұлғалар (шетелдіктер қатысқан заңды тұлғаларды, шетелдік заңды тұлғалардың өкілдіктері мен филиалдарын қоса), олардың жеке балансы және банктік шоты бар филиалдары, өкілдіктері және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшелері;

2. Каждый налогоплательщик обязан:
1) представить декларацию по дорожному налогу за каждый отчетный период;
2) уплатить налог в бюджет за каждый отчетный период до или в день установленного срока по представлению декларации.
3. Декларация по дорожному налогу представляется за каждый отчетный период не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным.
4.Сумма уплаченного налога относится на вычеты.
Статья 104-6. Отчетный период по дорожному налогу
1. Отчетным периодом по фактическим расчетам с бюджетом по дорожному налогу является календарный месяц.
2. Если среднемесячные платежи за квартал по дорожному налогу составляют менее 500 месячных расчетных показателей, то отчетным периодом является квартал.
Раздел VI-II. Социальный налог
Глава 24-3. Общие положения по социальному налогу
Статья 104-7. Объект налогообложения
1. Объектом налогообложения является фонд оплаты труда.
2. Социальный налог начисляется до удержания соответствующих налогов, независимо от источников финансирования.
3. Юридические лица не начисляют социальный налог на следующие виды выплат:
1) обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды, уплачиваемые юридическими лицами за физических лиц (работников);
2) компенсация за неиспользованный отпуск;
3) выходное пособие при увольнении;
4) компенсационные выплаты, установленные в соответствии с законодательством;
5) доплаты и надбавки к заработной плате взамен суточных, в случаях, когда постоянная работа протекает в пути или имеет разъездной характер, либо в связи со служебными поездками в пределах обслуживаемых участков;
6) стоимость выданной спецодежды, спецобуви и других средств индивидуальной защиты, мыла, обезжиривающих средств, молока и лечебно- профилактического питания;
7) выплаты в возмещение ущерба, причиненного работникам увечьем, либо иным повреждением здоровья, связанным с их работой (кроме выплат в части утраченного заработка);
8) денежные награды, присуждаемые за призовые места на спортивных соревнованиях, смотрах, конкурсах и т.п.;
9) денежное довольствие военнослужащих и сотрудников органов внутренних дел;
10) материальная помощь, оказываемая работникам при рождении ребенка, для проведения платной медицинской операции, на погребение;
11) возмещение расходов по проезду, провозу имущества и найму помещения при переводе либо переезде на работу в другую местность;
12) оплата дней временной нетрудоспособности;
13) оплата отпуска по беременности и родам.
Статья 104-8. Плательщики налога
Плательщиками налога являются:
юридические лица (включая юридические лица с иностранным участием, представительства и филиалы иностранных юридических лиц), их филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения, имеющие отдельный баланс и банковский счет;

осы Жарлықтың 104-7-бабына сәйкес салық салу объектісі бар, заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлғалар.
Әлеуметтік салықты төлеушілер салық төлеуді өздерінің орналасқан жерлері бойынша жүзеге асырады.
Заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының салық заңдарымен белгіленген тәртіппен осы бапқа сәйкес салық төлеушілер болып танылмайтын өз филиалдары, өкілдіктері мен өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшелері үшін әлеуметтік салық төлеуді олардың орналасқан жері бойынша жүзеге асырады.
24-4-тарау. Салықты төлеу
104-9-бап. Салық ставкалары
1. Әлеуметтік салықты заңды тұлғалар Қазақстан Республикасы азаматтарының еңбекке ақы төлеу қорының 21 процент ставкасы бойынша төлейді.
2. Мемлекеттік мекемелер және Ақыл-ойы мен дене дамуы жөнінен кемістігі бар балалар мен жасөспірімдерді әлеуметтік бейімдеу және еңбекпен оңалту орталығы әлеуметтік салықты еңбекке ақы төлеу қорының 20,5 проценті ставкасы бойынша төлейді.
3. "Ардагер" зейнеткерлер кәсіпорындарының Республикалық бірлестігі, сондай-ақ тек қана зейнеткерлер жұмыс істейтін, осы бірлестіктің меншігі болып табылатын және оның қаражаттары есебінен құрылған өндірістік, оқу- өндірістік ұйымдар; "SOS - Қазақстанның Балалар қалашықтары" Балалар қайырымдылық қоры, Қызыл Жарты ай және Қызыл Крест Қоғамы, Ауғанстандағы соғыс ардагерлерінің Қазақ республикалық ұйымы кәсіпорындарының Республикалық бірлестігі (өндірістік ұйымдарсыз), Ауғанстандағы соғыс мүгедектерінің Ерікті қоғамы (өндірістік ұйымдарсыз) еңбекке ақы төлеу қорының 7,5 процент ставкасы бойынша салық төлейді. Олар сауда-делдалдық қызметтен, акцизделетін тауарларды өндіруден және сатудан табыс тапқан жағдайда салық 8 процент ставка бойынша төленеді.
4. Қазақстан Республикасы мүгедектерінің ерікті қоғамы, Қазақ саңыраулар қоғамы, Қазақ зағиптар қоғамы, қызметкерлерінің жалпы санының кемінде 50 процентін мүгедектер құрайтын, осы қоғамдардың меншіктері болып табылатын және солардың қаражаттары есебінен құрылған өндірістік, оқу- өндірістік ұйымдар, асырауында балалары бар мүгедек аналардың "Бибі-Ана" республикалық қоғамы, мүгедектерді және психикалық-дене дамуы бұзылған балаларды қорғау жөніндегі "Ақ бота" Лига қоғамдық бірлестігі еңбекке ақы төлеу қорының 6,5 процент ставкасы бойынша төлейді.
Олар сауда-делдалдық қызметтен, акцизделетін тауарлар өндіру мен сатудан табыс тапқан жағдайда, салық 7 проценттік ставка бойынша төленеді.

физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, имеющие объекты обложения в соответствии со статьей 104-7 настоящего Указа.
Плательщики социального налога осуществляют уплату налога по месту своего нахождения.
Юридические лица в порядке, устанавливаемом налоговым законодательством Республики Казахстан, осуществляют уплату социального налога за свои филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения, которые не признаются плательщиками налога в соответствии с настоящей статьей, по месту их нахождения.
Глава 24-4. Уплата налога
Статья 104-9. Ставки налога
1. Социальный налог юридическими лицами уплачивается по ставке 21 процент от фонда оплаты труда граждан Республики Казахстан.
2. Государственные учреждения и Центр социальной адаптации и трудовой реабилитации детей и подростков с нарушениями умственного и физического развития уплачивают социальный налог по ставке 20,5 процента от фонда оплаты труда.
3. Республиканское объединение предприятий пенсионеров "Ветеран", а также производственные, учебно-производственные организации, являющиеся собственностью данного объединения и созданные за счет его средств, в которых работают только пенсионеры, Детский благотворительный фонд "SOS - Детские деревни Казахстана", Общество Красного Полумесяца и Красного Креста, Республиканское объединение предприятий Казахской республиканской организации ветеранов войны в Афганистане (без производственных организаций), Добровольное общество инвалидов войны в Афганистане (без производственных организаций) уплачивают налог по ставке 7,5 процента от фонда оплаты труда. В случае получения ими доходов от торгово-посреднической деятельности, производства и реализации подакцизных товаров налог уплачивается по ставке 8 процентов.
4. Добровольное общество инвалидов Республики Казахстан, Казахское общество глухих, Казахское общество слепых, а также производственные, учебно-производственные организации, являющиеся собственностью этих обществ и созданные за счет их средств, в которых инвалиды составляют не менее 50 процентов от общего числа работающих, Республиканское общество женщининвалидов, имеющих на иждивении детей, "Бибі-Ана", общественное объединение Лига "Ак-бота" по опеке инвалидов и детей с нарушениями в психофизическом развитии уплачивают налог по ставке 6,5 процента от фонда оплаты труда.
В случае получения ими доходов от торгово-посреднической деятельности, производства и реализации подакцизных товаров налог уплачивается по ставке 7 процентов.

5. Заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлғалардың әлеуметтік салық ставкасы мен оны есептеу тәртібі Республикалық бюджет туралы заңмен белгіленеді.
6. Заңды тұлғалардың, олардың филиалдарының, өкілдіктерінің және өзге оқшауланған құрылымдық бөлімшелерінің шетелдік азаматтар еңбегіне ақы төлеу бөлігінде әлеуметтік салық ставкалары мен оларды есептеу тәртібі Республикалық бюджет туралы Заңмен белгіленеді.
104-10-бап. Салықты есептеу мен төлеу тәртібі
1. Әлеуметтік салық төлеу, жалақының төленуіне қарамастан, бірақ келесі айдың 15-інен кешіктірілмей, айдың екінші жартысы үшін жалақы төлеуге белгіленген мерзімде ай сайын жүргізіледі.
2. Әлеуметтік салық бойынша декларация есепті айдан кейінгі айдың 15-інен кешіктірілмей әрбір есептік кезең үшін ұсынылады.
3. Төленген салық сомасы шегеріске жатқызылады.
104-11-бап. Әлеуметтік салық бойынша есепті кезең
Әлеуметтік салық бойынша бюджетпен нақтылы есеп айырысу жөніндегі есепті кезең күнтізбелік ай болып табылады.
VI-III Бөлім. Әлеуметтік қамсыздандыруға алынатын алым
24-5-тарау. Әлеуметтік қамсыздандыруға алынатын алым
жөніндегі жалпы ережелер
104-12-бап. Салық салу объектісі
1. Салық салу объектісі еңбекке ақы төлеу қоры болып табылады.
2. Әлеуметтік қамсыздандыруға алынатын алым қаржыландыру көздеріне қарамастан тиісті салықтар ұсталғанға дейін есептеледі.
3. Әлеуметтік қамсыздандыруға арналған алым төлемнің мынадай түрлеріне есептелмейді:
1) жеке тұлғалар (қызметкерлер) үшін заңды тұлғалар жинақтаушы зейнетақы қорларына төлейтін міндетті зейнетақы жарналары;
2) пайдаланылмаған демалыс үшін өтемақы;
3) жұмыстан шығу кезіндегі шығу жәрдемақысы;
4) заңдарға сәйкес белгіленген өтемақылық төлемдер;
5) тұрақты жұмысы жолда істелетін немесе жолсапар сипатындағы не қызмет көрсетілетін учаскелер шегіндегі қызметтік іссапарларға байланысты тәулікақының орнына жалақыға қосымша ақылар мен үстеме ақылар;
6) берілген арнаулы киімнің, арнаулы аяқ киімнің және басқа да жеке қорғаныс құралдарының, сабынның, май кетіретін құралдардың, сүттің және емдеу-алдын алу тамақтарының құны;
7) қызметкерлерге олардың жұмысына байланысты мертігуден не денсаулығының зақымдалуынан келген залалдың орнын толтыру үшін төлемдер (алынбаған жалақы бөлігіндегі төлемдерден басқа);
8) жарыстарда, байқауларда, конкурстарда және тағы басқаларда жүлделі орындар үшін берілетін ақшалай сыйлықтар;
9) әскери қызметшілер мен ішкі істер органдары қызметкерлеріне ақшалай ақы;
10) жұмыс ауыстырған кезде не жұмыс бабымен басқа жерге көшкен кезде жолақының, мүлікті тасымалдау мен үй-жайды жалға беру шығындарының орнын толтыру.

5. Ставки и порядок исчисления социального налога физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, устанавливаются законом о республиканском бюджете.
6. Ставки и порядок исчисления социального налога юридическими лицами, их филиалами, представительствами и иными обособленными структурными подразделениями в части оплаты труда иностранных граждан устанавливаются законом о республиканском бюджете.
Статья 104-10. Порядок исчисления и уплаты налога
1. Уплата социального налога производится ежемесячно в срок, установленный для выплаты заработной платы за вторую половину месяца, но не позднее 15 числа следующего месяца, независимо от выплаты заработной платы.
2. Декларация по социальному налогу представляется за каждый отчетный период не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным.
3. Сумма уплаченного налога относится на вычеты.
Статья 104-11. Отчетный период по социальному налогу
Отчетным периодом по фактическим расчетам с бюджетом по социальному налогу является календарный месяц.
РАЗДЕЛ VI-III. Сбор на социальное обеспечение
Глава 24-5. Общие положения по сбору на социальное обеспечение
Статья 104-12. Объект обложения
1. Объектом обложения является фонд оплаты труда.
2. Сбор на социальное обеспечение начисляется до удержания соответствующих налогов, независимо от источников финансирования.
3. Сбор на социальное обеспечение не начисляется на следующие виды выплат:
1) обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды, уплачиваемые юридическими лицами за физических лиц (работников);
2) компенсация за неиспользованный отпуск;
3) выходное пособие при увольнении;
4) компенсационные выплаты, установленные в соответствии с законодательством;
5) доплаты и надбавки к заработной плате взамен суточных в случаях, когда постоянная работа протекает в пути или имеет разъездной характер, либо в связи со служебными поездками в пределах обслуживаемых участков;
6) стоимость выданной спецодежды, спецобуви и других средств индивидуальной защиты, мыла, обезжиривающих средств, молока и лечебно- профилактического питания;
7) выплаты в возмещение ущерба, причиненного работникам увечьем, либо иным повреждением здоровья, связанным с их работой (кроме выплат в части утраченного заработка);
8) денежные награды, присуждаемые за призовые места на соревнованиях, смотрах, конкурсах и т.п.;
9) денежное довольствие военнослужащих и сотрудников органов внутренних дел;
10) возмещение расходов по проезду, провозу имущества и найму помещения при переводе либо переезде на работу в другую местность.

104-13-бап. Алымды төлеушілер
Заңды тұлғалар (шетелдіктер қатысқан заңды тұлғаларды, шетелдік заңды тұлғалардың өкілдіктері мен филиалдарын қоса), олардың осы Жарлықтың 104-12-бабына сәйкес салық салу объектілері бар, жеке балансы және банктік шоты бар филиалдары, өкілдіктері және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшелері алымды төлеушілер болып табылады.
Әлеуметтік қамсыздандыруға алым төлеушілер алым төлеуді өздерінің орналасқан жерлері бойынша жүзеге асырады.
Заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының салық туралы заңдарымен белгіленген тәртіппен осы бапқа сәйкес алым төлеушілер болып танылмайтын өздерінің филиалдары, өкілдіктері және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшелері үшін алым төлеуді олардың орналасқан жерлері бойынша жүзеге асырады.
24-6-тарау. Әлеуметтік қамсыздандыруға алым төлеу
104-14-бап. Алым ставкалары
Әлеуметтік қамсыздандыруға арналған алым заңды тұлғалар (шетелдіктер
қатысқан заңды тұлғаларды қоса), шетелдік заңды тұлғалардың өкілдіктері
мен филиалдары үшін еңбекақы төлеу қорының 1,5 процент ставкасы бойынша
төленеді.
104-15-бап. Алымды есептеу және төлеу тәртібі
1. Алымды төлеу ай сайын айдың екінші жартысына жалақы төлеу үшін
белгіленген мерзімде, бірақ жалақының төленуіне қарамастан келесі айдың
15-інен кешіктірмей жүзеге асырылады.
2. Әлеуметтік қамсыздандыруға алынатын алым бойынша декларация есепті
айдан кейінгі айдың 15-інен кешіктірмей әрбір есепті кезең үшін
тапсырылады.
3. Есептелген алым сомасы шегеріске жатқызылады.
104-16-бап. Әлеуметтік қамсыздандыруға алынатын алым
бойынша есепті кезең
Әлеуметтік қамсыздандыруға алынатын алым бойынша бюджетпен нақты есеп
айырысу бойынша есепті кезең күнтізбелік ай болып табылады.".
17. 123-баптың 3-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік мекемелер";
мынадай мазмұндағы 9) және 10) тармақшалармен толықтырылсын:
"9) түзеу мекемелері;
10) мектепке дейінгі балалар мекемелері, орта, арнаулы орта және жоғары білім саласында медициналық көмек (косметологиялық қызмет көрсетуді қоспағанда) және (немесе) білім беру қызметін көрсетуге байланысты жұмысты қызметтің осы түрлерін жүргізуге құқық беретін тиісті лицензиялар бойынша жүзеге асыратын ұйымдар, осындай қызметтен алынатын табысы жылдық жиынтық табыс көлемінің кем дегенде 50 процентін құраған жағдайда босатылады.
18. 129-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) мемлекеттік мекемелер және кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмайтын көлік құралдары бойынша коммерциялық емес ұйымдар босатылады;".

Статья 104-13. Плательщики сбора
Плательщиками сбора являются юридические лица (включая юридические лица с иностранным участием, представительства и филиалы иностранных юридических лиц), их филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения, имеющие отдельный баланс и банковский счет, имеющие объекты обложения в соответствии со статьей 104-12 настоящего Указа.
Плательщики сбора на социальное обеспечение осуществляют уплату сбора по месту своего нахождения.
Юридические лица в порядке, устанавливаемом налоговым законодательством Республики Казахстан, осуществляют уплату сбора за свои филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения, которые не признаются плательщиками сбора в соответствии с настоящей статьей, по месту их нахождения.
Глава 24-6. Уплата сбора на социальное обеспечение
Статья 104-14. Ставки сбора
Сбор на социальное обеспечение уплачивается по ставке 1,5 процента от фонда оплаты труда для юридических лиц (включая юридические лица с иностранным участием), представительств и филиалов иностранных юридических лиц.
Статья 104-15. Порядок исчисления и уплаты сбора
1. Уплата сбора производится ежемесячно в срок, установленный для выплаты заработной платы за вторую половину месяца, но не позднее 15 числа следующего месяца, независимо от выплаты заработной платы.
2. Декларация по сбору на социальное обеспечение представляется за
каждый отчетный период не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным.
3. Сумма начисленного сбора относится на вычеты.
Статья 104-16. Отчетный период по сбору на социальное
обеспечение
Отчетным периодом по фактическим расчетам с бюджетом по сбору на
социальное обеспечение является календарный месяц.".
17. В пункте 3 статьи 123:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) государственные учреждения;";
дополнить подпунктами 9) и 10) следующего содержания:
"9) исправительные учреждения;
10) организации, осуществляющие деятельность, связанную с оказанием медицинской помощи (за исключением косметологических услуг) и (или) образовательных услуг в сфере детского дошкольного, среднего, среднеспециального и высшего образования по соответствующим лицензиям на право ведения данных видов деятельности, при условии, что доходы от такой деятельности составляют не менее 50 процентов в объеме совокупного годового дохода.".
18. Подпункт 8) статьи 129 изложить в следующей редакции:
"8) государственные учреждения и некоммерческие организации по транспортным средствам, не используемым в предпринимательской деятельности;".

19. 134-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік мекемелер және кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмайтын мүліктер бойынша коммерциялық емес ұйымдар;";
мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) түзеу мекемелері;
7) мектепке дейінгі балалар мекемелері, орта, арнаулы орта және жоғары білім саласында медициналық көмек (косметологиялық қызмет көрсетуді қоспағанда) және (немесе) білім беру қызметін көрсетуге байланысты жұмысты жүзеге асыратын, қызметтің осы түрлерін жүргізуге құқық беретін тиісті лицензиялары бар ұйымдар осындай қызметтен алынатын табысы жылдық жиынтық
табыс көлемінің кем дегенде 50 процентін құраған жағдайда босатылады.
2-бап. 1999 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енгізілетін 1-бабының
1-3, 5, 6, 8-тармақтарын, 9-тармағының төртінші - оныншы азатжолдарын,
16-тармағының екінші-бесінші азатжолдарын, 17-20-тармақтарын қоспағанда,
осы Заң жарияланған күнінен бастап күшіне енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Оқығандар:
(Қасымбеков Б.А.)
(Үмбетова А.М.)

19. В пункте 1 статьи 134:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) государственные учреждения и некоммерческие организации по имуществу, не используемому в предпринимательской деятельности;";
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) исправительные учреждения;
7) организации, осуществляющие деятельность, связанную с оказанием медицинской помощи (за исключением косметологических услуг) и (или) образовательных услуг в сфере детского дошкольного, среднего, среднеспециального и высшего образования, имеющие соответствующие лицензии
на право ведения данных видов деятельности) при условии, что доходы от
такой деятельности составляют не менее 50 процентов в объеме совокупного
годового дохода.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его
опубликования, за исключением пунктов 1, 2, 4, 5, 7, абзацев
четвертого-десятого пункта 8, абзацев второго-пятого пункта 15, пунктов
16-19 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 1999 года.
Президент
Республики Казахстан
(специалист: Р.Жантасова
оператор:   А.Турсынова)