Ұрпақтар бірлігі мен сабақтастығы жылына байланысты рақымшылық жасау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы. 1999 жылғы 13 шілде N 415-I.
Осы Заң ұрпақтар бiрлiгi мен сабақтастығы жылына байланысты, адамгершілік принциптерін басшылыққа ала отырып, шығарылды.
1-бап. Белгіленген жазалау шарасына қарамастан мынадай сотталғандар:
1) бұрын тәрбиелеу колонияларында ұсталмаған кәмелетке толмағандар және қылмыс жасау кезiнде кәмелетке толмаған адамдар;
2) 16 жасқа толмаған балалары немесе І және ІІ топтағы мүгедек балалары бар әйелдер, сондай-ақ жүкті әйелдер;
3) 16 жасқа толмаған балалары немесе І және ІІ топтағы мүгедек балалары бар болып, олардың аналары, қамқоршылары (қорғаншылары) болмаған жағдайда, ер адамдар;
4) 50 жастан асқан әйелдер мен 55 жастан асқан ер адамдар;
5) еңбекке жарамды басқа балалары жоқ болған жағдайда 63 жастан асқан ата-аналары (олардың біреуі) бар әйелдер мен ер адамдар;
6) 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері, сондай-ақ оларға теңестірілген адамдар;
7) әскери және интернационалдық борышын атқару кезінде қаза тапқан әскери қызметшілердің жесірлері, күйеулері соғыс мүгедектері және оларға теңестірілген адамдар болып табылатын әйелдер;
8) І және ІІ топтағы мүгедектер, сондай-ақ онкологиялық ауруы бар науқастар (екінші, үшінші және төртінші клиникалық топтар);
9) туберкулездің белсенді нысанымен ауыратын науқастар (диспансерлік есептің бірінші тобының "А" және "Б" топшалары және бесінші тобының "А" топшасы);
10) тәртіптік әскери бөлімде ұстауға немесе қамауға алуға сотталған әскери қызметшілер бас бостандығынан айыру түріндегі жазадан және бас бостандығынан айырумен байланысты емес басқа да жазалардан босатылсын.
2-бап. Осы Заңның 1-бабының күші қолданылмайтын, қоса есептегенде бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталған, жаза мерзімінің кемінде үштен бірін өтеген, кәмелетке толмағандар бас бостандығынан айыру түріндегі жазадан босатылсын.
3-бап. Осы Заңның 1-бабының күші қолданылмайтын, онша ауыр емес және орташа ауырлықтағы қылмыстары үшін қоса есептегенде бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға бірінші рет сотталған адамдар жазадан босатылсын.
4-бап. Осы Заңның 1-3-баптарының күші қолданылмайтын, қоса есептегенде алты жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға бірінші рет сотталған, жаза мерзімінің кемінде үштен бірін өтеген адамдар жазадан босатылсын.
5-бап. Осы Заңның 1-4-баптарының күші қолданылмайтын, жазасының өтелмеген бөлігі алты айдан кем болатын сотталғандар жазадан босатылсын.

Об амнистии в связи с Годом единства и преемственности поколений
Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года № 415-I.
В связи Годом единства и преемственности поколений, руководствуясь принципами гуманизма, принят настоящий Закон.
Статья 1. Освободить от наказания в виде лишения свободы и от других наказаний, не связанных с лишением свободы, независимо от назначенной меры наказания, осужденных:
1) несовершеннолетних и лиц, которые на момент преступления были несовершеннолетними, ранее не содержавшихся в воспитательных колониях;
2) женщин, имеющих детей, не достигших 16-летнего возраста или детей- инвалидов I и II групп, а также беременных женщин;
3) мужчин, имеющих детей, не достигших 16-летнего возраста или детей инвалидов I и II групп, при условии, что у последних нет матери, опекунов (попечителей);
4) женщин старше 50 лет и мужчин старше 55 лет;
5) женщин и мужчин, имеющих родителей (одного из них) в возрасте старше 63 лет, при условии, что у последних нет других трудоспособных детей;
6) участников и инвалидов Великой Отечественной войны 1941-1945 годов, а также приравненных к ним лиц;
7) вдов военнослужащих, погибших при выполнении воинского и интернационального долга, женщин, имеющих мужей-инвалидов войны и приравненных к ним лиц;
8) инвалидов I и II групп, а также больных онкологическими заболеваниями (вторая, третья и четвертая клинические группы);
9) больных туберкулезом активной формы (подгруппы "А" и "Б" первой группы и подгруппы "А" пятой группы диспансерного учета);
10) военнослужащих, осужденных к содержанию в дисциплинарной воинской части или к аресту.
Статья 2. Освободить от наказания в виде лишения свободы несовершеннолетних, на которых не распространяется действие статьи 1 настоящего Закона, осужденных к лишению свободы на срок до пяти лет включительно, отбывших не менее одной трети срока наказания.
Статья 3. Освободить от наказания лиц, на которых не распространяется действие статьи 1 настоящего Закона, впервые осужденных к лишению свободы на срок до пяти лет включительно за преступления небольшой и средней тяжести.
Статья 4. Освободить от наказания лиц, на которых не распространяется действие статей 1 и 3 настоящего Закона, впервые осужденных к лишению свободы на срок до шести лет включительно, отбывших не менее одной трети срока наказания.
Статья 5. Освободить от наказания осужденных, на которых не распространяется действие статей 1-4 настоящего Закона, неотбытая часть наказания у которых составляет менее шести месяцев.

6-бап. Осы Заңның 1-5-баптарының күші қолданылмайтын, қоса есептегенде үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталған, жаза мерзімінің кемінде үштен бірін өтеген адамдар жазадан босатылсын.
7-бап. Осы Заңның 1-6-баптарының күші қолданылмайтын, оң мінездемесі болған сотталғандарға арналған колония-қоныстарға көшірілген, жаза мерзімінің кемінде жартысын өтеген сотталғандар жазадан босатылсын.
8-бап. Бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазалау шараларына сотталған адамдар, егер бұл жаза негiзгi жаза түрiнде қолданылып, бас бостандығынан айырумен ауыстырылмаса, жазадан босатылсын.
9-бап. Абайсызда жасалған қылмыстар үшiн сотталған, жаза мерзiмiнiң кемiнде үштен бiрiн өтеген адамдар жазадан босатылсын.
10-бап. Онша ауыр емес және ауырлығы орташа әскери қылмыстар жасаған әскери қызметшiлер, сондай-ақ әскери қызметке шақырылудан жалтарған әскери мiндеттiлер жазадан босатылсын.
11-бап. Осы Заңның 1 және 2-баптары негiзiнде босатуға жатпайтын, қоса есептегенде бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға сотталған кәмелетке толмағандарға жазасының өтелмеген бөлiгiнiң жартысы қысқартылсын.
12-бап. Осы Заңның 1 және 3-6-баптары негiзiнде босатуға жатпайтын, бас бостандығынан айыруға:
1) онша ауыр емес және ауырлығы орташа қасақана қылмыстары үшiн сотталған;
2) Осы Заң күшiне енетін күнге тағайындалған жаза мерзiмiнiң кемiнде жартысын өтеген, ауыр қылмыстары үшiн сотталған адамдарға жазасының өтелмеген бөлiгiнiң жартысы қысқартылсын.
13-бап. Бас бостандығынан айыруға бұрын бiр реттен артық сотталмаған, осы Заңның 1-10-баптарының күшi қолданылмайтын, жаза мерзiмiнiң кемiнде үштен бiрiн өтеген адамдарға жазасының өтелмеген бөлiгiнiң үштен бiрi қысқартылсын.
14-бап. Осы Заңның 1 және 9-баптарының күшi қолданылмайтын, абайсызда қылмыстар жасаған адамдарға жазасының өтелмеген бөлiгiнiң үштен екісі қысқартылсын.
15-бап. Осы Заңның 1-14-баптарының күшi қолданылмайтын, жаза мерзiмiнiң жартысын өтеген кәмелетке толмағандар мен әйелдерге жазасының өтелмеген бөлiгiнің жартысы қысқартылсын.
16-бап. Осы Заңның 1 және 10-баптарында көрсетiлген адамдар осы Заң күшiне енгенге дейiн жасаған қылмыстар туралы, сондай-ақ бес жылға дейiн бас бостандығынан айыру немесе бас бостандығынан айырумен байланысты емес жаза көзделген қылмыс жасағаны үшiн қылмыстық жауапқа тартылуға тиiстi адамдарға қатысты жүргiзiлiп жатқан барлық қылмыстық iстер мен соттарда қаралмаған iстердiң жүргiзiлуi тоқтатылсын.

Статья 6. Освободить от наказания осужденных, на которых не распространяется действие статей 1-5 настоящего Закона, к лишению свободы на срок до трех лет включительно, отбывших не менее одной трети срока наказания.
Статья 7. Освободить от наказания осужденных, на которых не распространяется действие статей 1-6 настоящего Закона, переведенных в колонии-поселения для положительно характеризующихся осужденных, отбывших не менее половины срока наказания.
Статья 8. Освободить от наказания лиц, осужденных к мерам наказания, не связанным с лишением свободы, если это наказание применено в виде основного и не заменено на лишение свободы.
Статья 9. Освободить от наказания лиц, осужденных за преступления, совершенные по неосторожности, отбывших не менее одной трети срока наказания.
Статья 10. Освободить от наказания военнослужащих, совершивших воинские преступления небольшой и средней тяжести, а также военнообязанных, уклонившихся от призыва на военную службу.
Статья 11. Сократить наполовину неотбытую часть наказания несовершеннолетним, не подлежащим освобождению на основании статей 1 и 2 настоящего Закона, осужденным до пяти лет лишения свободы включительно.
Статья 12. Сократить наполовину неотбытую часть наказания лицам, осужденным к лишению свободы, которые не подлежат освобождению на основании статей 1 и 3-6 настоящего Закона:
1) осужденным за умышленные преступления небольшой и средней тяжести;
2) осужденным за тяжкие преступления, если они на день вступления в силу настоящего Закона отбыли не менее половины назначенного срока наказания.
Статья 13. Сократить на одну треть неотбытую часть наказания лицам, ранее судимым к лишению свободы не более одного раза, не подпадающим под действие статей 1-10 настоящего Закона, отбывшим не менее одной трети срока наказания.
Статья 14. Сократить на две трети неотбытую часть наказания лицам, совершившим преступления по неосторожности, на которых не распространяется действие статей 1 и 9 настоящего Закона.
Статья 15. Сократить наполовину неотбытую часть наказания несовершеннолетним и женщинам, на которых не распространяется действие статей 1-14 настоящего Закона, отбывшим половину срока наказания.
Статья 16. Прекратить производством все уголовные дела и дела, не рассмотренные судами, о преступлениях, совершенных до вступления в силу настоящего Закона лицами, перечисленными в статьях 1 и 10 настоящего Закона, а также в отношении лиц, привлекаемых к уголовной ответственности за преступления, за которые предусмотрено наказание до пяти лет лишения свободы или наказание, не связанное с лишением свободы.

17-бап. Мынадай болып белгiленсiн:
1) осы Заңның 1-бабының 1) тармақшасында аталған адамдарға сотталған болса да тәрбиелеу колониясында ұсталмаған кәмелетке толмағандар жатады;
2) Осы Заңның 1-бабының 2) тармақшасында аталған адамдарға аналық құқығынан айрылмаған және осы Заң күшiне енетiн күнге 16 жасқа толмаған, соның iшiнде асырап алған не қамқорлыққа алған балалары бар немесе жасына қарамастан І және II топтардағы мүгедек балалары бар әйелдер; осы Заң күшiне енетiн күнге жүктi болған әйелдер жатады;
3) осы Заңның 1-бабының 4) тармақшасында аталған адамдарға осы Заң күшiне енгенге дейiн 55 жасқа толған және жасы одан асқан ер адамдар мен 50 жасқа толған және жасы одан асқан әйелдер жатады. Бұл орайда осы Заңның 1-бабының 4) тармақшасында көрсетiлген жасқа жеткен адамдардың туған күнi мен айын растайтын құжаттар болмаған жағдайда 1950 жылғы 1 қаңтарға дейiн туған әйелдер мен 1945 жылғы 1 қаңтарға дейiн туған ер адамдар есептелуi керек;
4) осы Заңның 1-бабының 6) тармақшасында аталған адамдарға: Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері және оларға теңестірілген:
Ұлы Отан соғысы кезеңiнде, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағын қорғау жөнiндегi басқа да ұрыс операциялары кезiнде майдандағы армия құрамына кiрген әскери бөлiмдерде, штабтар мен мекемелерде қызмет атқарған әскери қызметшiлер, Ұлы Отан соғысының партизандары мен астыртын қимыл жасаушылары;
1945 жылы Жапонияға қарсы ұрыс қимылдарына қатысқан бұрынғы КСР Одағы Қарулы Күштерi бөлiмдерi мен құрамаларының әскери қызметшiлерi мен ерiктi жалданушылары;
Ұлы Отан соғысы кезеңiнде қорғанысқа қатысуы майдандағы армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерiне белгiленген жеңiлдiктi жағдайларда зейнетақы тағайындау үшiн еңбек сiңiрген жылдарына есептелетiн қалаларда қызмет атқарған әскери қызметшілер, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағы iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары;
Кеңес Армиясының, Әскери-Теңiз Флотының, бұрынғы КСР Одағының iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк әскерлерi мен органдарының ерiктi жалдамалы құрамының Ұлы Отан соғысы кезеңiнде майдандағы армияның құрамына енген әскери бөлiмдерiнде, штабтары мен мекемелерiнде штаттық лауазымдарда болған не тиiстi кезеңдерде қорғанысқа қатысуы майдандағы армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерiне белгiленген жеңiлдiктi жағдайларда зейнетақы тағайындау үшiн еңбек сiңiрген жылдарына есептелетiн қалаларда болған адамдар;
Ұлы Отан соғысы кезеңiнде майдандағы армия мен флоттың құрамына енген әскери бөлiмдердiң, штабтар мен мекемелердiң құрамында полк балалары (тәрбиеленушiлерi) және юнгалар ретiнде болған адамдар;
екiншi дүниежүзiлiк соғыс жылдарында шетелдер аумағында партизан отрядтарының, астыртын қимыл жасаушы топтардың және басқа да антифашистiк құрамалардың құрамында фашистiк Германия мен оның одақтастарына қарсы ұрыс қимылдарына қатысқан адамдар;
бұрынғы КСР Одағы мемлекеттiк органдарының шешiмiне сәйкес басқа мемлекеттер аумағында ұрыс қимылдарына қатысқан Кеңес Армиясының, Әскери-Теңiз Флотының, Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң әскери қызметшiлерi, бұрынғы КСР Одағы Iшкi iстер министрлiгiнің қатардағы және басшы құрамының адамдары (әскери мамандар мен кеңесшiлердi қоса алғанда);
ұрыс қимылдарын жүргізу кезеңiнде оқу жиындарына шақырылып, Ауғанстанға жiберiлген әскери мiндеттiлер;
ұрыс қимылдарын жүргiзу кезеңiнде Ауғанстанға жүк жеткiзу үшiн сол елге жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерi;
бұрынғы КСР Одағы аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмалармен ұшқан ұшқыштар құрамының әскери қызметшiлерi;
Ауғанстандағы кеңес әскери контингентiне қызмет көрсеткен, жарақаттанған, жарымжан болған немесе зақымданған, не ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен марапатталған жұмысшылар мен қызметшiлер;
Кеңес Одағының Батырлары және Даңқ орденiнiң үш дәрежесiмен марапатталған адамдар, Социалистiк Еңбек Ерлерi;
Бұрынғы КСР Одағы Қатынас жолдары халық комиссариатының арнаулы құрамаларының, кәсiпшiлiк және көлiк кемелерiнiң жүзу құрамы мен кәсiпшiлiк және көлiк кемелерiнiң ұшу-көтеру құрамының, авиацияның ұшу-көтеру құрамының, бұрынғы КСР Одағы Балық өнеркәсiбi халық комиссариатының, Теңiз және өзен флотының, Солтүстiк теңiз жолы бас басқармасы авиациясының ұшу-көтеру құрамының Ұлы Отан соғысы кезеңiнде әскери қызметшiлер жағдайына көшiрiлген және ұрысқа қатысушы майдандардың тылдағы шекаралары мен флоттың жедел қимылдар шегiндегi аймақтарында майдандағы армия және флот мүдделерi үшiн мiндеттер атқарған қызметкерлерi, сондай-ақ Ұлы Отан соғысының басында басқа мемлекеттердiң порттарында ерiксiз ұсталған көлiк флоты кемелерi экипаждарының мүшелерi;
екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезеңiнде фашистер құрған концентрациялық лагерьлердiң геттолардың және басқа да ерiксiз қамауда ұстау орындарының бұрынғы кәмелетке толмаған тұтқындары;
Ленинград қаласындағы қоршау кезеңiнде қаланың кәсiпорындарында, мекемелерi мен ұйымдарында жұмыс iстеген және "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен марапатталған азаматтар және "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен марапатталған адамдар;
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы ерлiк еңбегi мен мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағы ордендерiмен және медальдарымен марапатталған адамдар;

Статья 17. Установить, что:
1) к лицам, указанным в подпункте 1) статьи 1 настоящего Закона, относятся несовершеннолетние, которые хотя и были осуждены, но не содержались в воспитательной колонии;
2) к лицам, указанным в подпункте 2) статьи 1 настоящего Закона, относятся женщины, не лишенные родительских прав и имеющие детей, в том числе усыновленных либо взятых под опеку, не достигших 16-летнего возраста на день вступления настоящего Закона в силу, либо детей-инвалидов I и II групп, независимо от их возраста; женщины, имеющие беременность на день вступления настоящего Закона в силу;
3) к лицам, указанным в подпункте 4) статьи 1 настоящего Закона, относятся женщины, которым исполнилось 50 лет и старше, и мужчины, которым исполнилось 55 лет и старше, до вступления настоящего Закона в силу. При этом, при отсутствии документов, подтверждающих день и месяц рождения лиц, достигших возраста, указанного в подпункте 4) статьи 1 настоящего Закона, следует считать женщин, родившихся до 1 января 1950 года, и мужчин, родившихся до 1 января 1945 года;
4) к лицам, указанным в подпункте 6) статьи 1 настоящего Закона, относятся участники и инвалиды Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица:
военнослужащие, проходившие службу в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии в период Великой Отечественной войны, а также во время других боевых операций по защите бывшего Союза ССР, партизаны и подпольщики Великой Отечественной войны;
военнослужащие и вольнонаемные частей и соединений Вооруженных Сил бывшего Союза ССР, принимавшие участие в боевых действиях против Японии в 1945 году;
военнослужащие, а также лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза СССР, проходившие в период Великой Отечественной войны службу в городах, участие в обороне которых засчитывается в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
лица вольнонаемного состава Советской Армии, Военно-Морского Флота, войск и органов внутренних дел, государственной безопасности бывшего Союза ССР, занимавшие штатные должности в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии в период Великой Отечественной войны либо находившихся в соответствующие периоды в городах, участие в обороне которых засчитывается в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
лица, которые в период Великой Отечественной войны находились в составе воинских частей, штабов и учреждений, входивших в состав действующей армии и флота в качестве сыновей (воспитанников) полков и юнг;
лица, принимавшие участие в боевых действиях против фашистской Германии и ее союзников в годы второй мировой войны на территории зарубежных стран в составе партизанских отрядов, подпольных групп и других антифашистских формирований;
военнослужащие Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лица рядового и начальствующего состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решением государственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств;
военнообязанные, призывавшиеся на учебные сборы и направлявшиеся в Афганистан в период ведения боевых действий;
военнослужащие автомобильных батальонов, направлявшихся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий;
военнослужащие летного состава, совершавшие вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР;
рабочие и служащие, обслуживавшие советский воинский контингент в Афганистане, получившие ранения, контузии и увечья, либо награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий;
Герои Советского Союза и лица, награжденные орденом Славы трех степеней, Герои Социалистического Труда;
работники специальных формирований Народного комиссариата путей сообщения, плавающего состава промысловых и транспортных судов и летно- подъемного состава промысловых и транспортных судов, летно-подъемного состава авиации, Народного комиссариата рыбной промышленности, Морского и речного флота бывшего Союза ССР, летно-подъемного состава авиации Главсевморпути, переведенные в период Великой Отечественной войны на положение военнослужащих и выполнявшие задачи в интересах действующей армии и флота в пределах тыловых границ действующих фронтов, оперативных зон флотов, а также члены экипажей судов транспортного флота, интернированных в начале Великой Отечественной войны в портах других государств;
бывшие несовершеннолетние узники концентрационных лагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами в период второй мировой войны;
граждане, работавшие в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденные медалью "За оборону Ленинграда", а также лица, награжденные знаком "Житель блокадного Ленинграда";
лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;

1979 жылғы 1 желтоқсан - 1989 жылғы желтоқсан аралығындағы кезеңде Ауғанстанға және ұрыс қимылдары жүргізілген басқа да елдерге жұмысқа жiберiлген жұмысшылар мен қызметшiлер;
бұрынғы КСР Одағы Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң Ауғанстан аумағында уақытша болған және кеңес әскерлерiнiң шектеулi контингентiнiң құрамына кiрмеген жұмысшылары мен қызметшiлерi;
Чернобыль атом электр станциясындағы апат пен Семей ядролық полигонындағы жарылыстардың салдарынан зардап шеккен және мүгедек болып қалған азаматтар;
Ұлы Отан соғысы кезеңiнде майданда әскери қимылдар ауданында, темiр жолдардың майдан маңындағы учаскелерiнде, қорғаныс шептерi, әскери-теңiз базалары мен аэродромдар құрылыстарында жарақаттану, жарымжан болу, зақымдану немесе сырқаттану салдарынан мүгедек болып қалған Ұлы Отан соғысының майдандағы армиясының әскери қызметшілері, партизандары мен астыртын қимыл жасаушылары, сондай-ақ тиiстi санаттардағы жұмысшылары мен қызметшiлерi және зейнетақымен қамсыздандыру жөнiнен әскери қызметшiлерге теңестiрiлгендер;
1945 жылы Жапониямен соғыс барысында жарақаттану, жарымжан болу, зақымдану немесе сырқаттану салдарынан мүгедек болып қалған бұрынғы КСР Одағы Қарулы Күштерiнiң әскери қызметшiлерi мен ерiктi жалданушылары;
бұрынғы КСР Одағын қорғау кезiнде, басқа кезеңдерде әскери қызметтiң өзге де мiндеттерiн атқару кезiнде алған жарақаттану, жарымжан болу, зақымдану салдарынан немесе майданда болуына байланысты сырқаттану салдарынан, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа да мемлекеттерде әскери қызмет өтеген кезде мүгедек болып қалған әскери қызметшiлер;
қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде жарақаттану, жарымжан болу, зақымдану салдарынан не майданда болуына немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген мемлекеттерде қызмет мiндеттерiн атқаруына байланысты сырқаттану салдарынан мүгедек болып қалған бұрынғы КСР Одағы iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк органдарының қатардағы және басшы құрамының адамдары;
басқа елдерде iс-қимылдар жасаған әскери контингенттерге қызмет көрсеткен және ұрыс қимылдарын жүргiзу кезеңiнде жарақаттану, жарымжан болу, зақымдану не сырқаттану салдарынан мүгедек болып қалған жұмысшылар мен тиiстi санаттағы қызметшiлер қатарындағы адамдар жатады;
5) осы Заңның 1-бабының 7) тармақшасында аталған адамдарға:
жауынгерлiк немесе қызметтiк борышын атқару кезiнде қаза тапқан немесе хабар-ошарсыз кеткен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң әскери қызметшiлерiнiң, Iшкi iстер министрлiгiнiң, бұрынғы КСР Одағы Қарулы Күштерi мен тиiстi органдарының қатардағы және басшы құрамының басқа тiркелген некеге тұрмаған жесiрлерi;
соғыс мүгедектерi мен оларға теңестiрiлген адамдардың әйелдерi;
Ұлы Отан соғысының қайтыс болған мүгедектерi мен оларға теңестiрілген мүгедектердiң әйелдерi (күйеулерi), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандар мен астыртын қимыл жасаушылардың, Ленинград қаласында қоршау кезеңiнде қаланың кәсiпорындарында, мекемелерi мен ұйымдарында жұмыс iстеген және "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен, "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен марапатталған, жалпы ауруының, жұмыс кезiнде жарақаттануы және басқа да себептер нәтижесiнде мүгедек деп танылған азаматтардың (мүгедектiгi құқыққа қарсы әрекет салдарынан болғандардан басқа) басқа тiркелген некеге тұрмаған әйелдерi (күйеулерi) жатады;

рабочие и служащие, направлявшиеся на работу в Афганистан в период с 1 декабря 1979 года по декабрь 1989 года и в другие страны, в которых велись боевые действия;
рабочие и служащие Комитета государственной безопасности бывшего Союза ССР временно находившиеся на территории Афганистана и не входившие в состав ограниченного контингента советских войск;
граждане, пострадавшие и ставшие инвалидами вследствие катастрофы на Чернобыльской АЭС и взрывов на Семипалатинском ядерном полигоне;
военнослужащие действующей армии, партизаны и подпольщики Великой Отечественной войны, а также рабочие и служащие соответствующих категорий, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны на фронте, в районе военных действий, на прифронтовых участках железных дорог, на сооружении оборонительных рубежей, военно-морских баз и аэродромов и приравненные по пенсионному обеспечению к военнослужащим;
военнослужащие и вольнонаемные Вооруженных Сил бывшего Союза ССР, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в ходе войны с Японией в 1945 году;
военнослужащие, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, при исполнении иных обязанностей военной службы в другие периоды или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении военной службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия;
лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей либо вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, или выполнения служебных обязанностей в государствах, где велись боевые действия;
рабочие и служащие соответствующих категорий, обслуживавшие действовавшие воинские контингенты в других странах и ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья либо заболевания, полученных в период ведения боевых действий;
5) к лицам, указанным в подпункте 7) статьи 1 настоящего Закона, относятся:
вдовы военнослужащих Вооруженных Сил, Комитета национальной безопасности, лиц рядового и начальствующего состава Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Вооруженных Сил и соответствующих органов бывшего Союза ССР, погибших или пропавших без вести при выполнении воинского или служебного долга, и не вступившие в другой зарегистрированный брак;
жены инвалидов войны и приравненных к ним лиц;
жены (мужья) умерших инвалидов Великой Отечественной войны и приравненных к ним инвалидов, а также жены (мужья) умерших участников войны, партизан и подпольщиков, граждан, работавших в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденных медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда", признанных инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением лиц, инвалидность которых наступила вследствие противоправных действий), которые не вступали в другой зарегистрированный брак;

6) осы Заңның 1-бабының 8) тармақшасында аталған адамдарға осы Заң күшiне енгенге дейiн белгiленген тәртiппен I және II топтағы мүгедектер деп танылғандар, сондай-ақ осы Заң күшiне енгенге дейiн берiлген тиiстi медициналық қорытындының негiзiнде есепте тұрған онкологиялық аурулары бар науқастар және осы Заңның орындалу мерзiмi iшiнде онкологиялық ауруы бар деп танылған адамдар жатады;
7) осы Заңның 1-бабының 9) тармақшасында аталған адамдарға осы Заң күшiне енгенге дейiн белсендi нысандағы туберкулезбен ауыратындар болып танылған және осы Заң күшiне енгенге дейiн берiлген тиiстi медициналық қорытынды негiзiнде диспансерлiк есептiң бiрiншi және бесiншi тобында тұрған адамдар мен осы Заңды орындау мерзiмi iшiнде белсендi нысандағы туберкулезбен ауыратындар болып танылған адамдар жатады;
8) осы Заңның 1-бабының 1) тармақшасында және 2-бабында аталған адамдарға осы Заң күшiне енетiн күнге 18 жасқа толмаған еркектер мен әйелдер, сондай-ақ осы Заңның күшiне ену кезiнде 18 жасқа толған, бiрақ қылмыс жасаған кезде кәмелетке толмаған адамдар жатады;
9) осы Заңның 2-бабында аталған адамдарға бұрын екi реттен кеп сотты болмаған және тәрбиелеу колонияларында ұсталған кәмелетке толмағандар жатады. Бұл орайда:
бұрын бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазалау шараларына сотталған;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 63-бабына (Қазақ ССР Қылмыстық кодексiнiң 40-бабына) сәйкес бас бостандығынан айыруға сотталған;
сот үкiмi заңды күшiне енгенге дейiн уақытша ұстау изоляторларында немесе тергеу изоляторларында болған адамдарды бұрын тәрбиелеу колонияларында ұсталғандар ретiнде қарауға болмайды.
18-бап. Осы Заң:
1) сот үкiмi бойынша бас бостандығынан айыру түрiндегi жаза Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 63-бабы (Қазақ ССР Қылмыстық кодексiнiң 40-бабы) қолданыла отырып белгiленген сотталғандарға;
2) бас бостандығына айыруға сотталып, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 72-бабына сәйкес сот үкiмiнiң орындалуы кейiнге қалдырылған жүктi әйелдер мен жас балалары бар әйелдерге;
3) егер осы Заң күшiне енгеннен кейiн алты айдан кешiкпей әскери комиссариаттардың таяу жердегi органдарына, әскери-тергеу органдарына, әскери прокуратураларға және әскери полицияға кiнәсiн мойындап келген жағдайда әскери қызметке шақырудан жалтарған әскери мiндеттiлер және осы Заң күшiне енгенге дейiн онша ауыр емес немесе ауырлығы орташа қылмыстар жасаған әскери қызметшiлерге қолданылады.

6) к лицам, указанным в подпункте 8) статьи 1 настоящего Закона, относятся инвалиды 1 и 2 групп, признанные в установленном порядке таковыми до вступления в силу настоящего Закона, а также больные онкологическими заболеваниями, состоящие на учете на основании соответствующего медицинского заключения, выданного до вступления настоящего Закона в силу, и лица, признанные больными онкологическими заболеваниями в течение срока исполнения настоящего Закона;
7) к лицам, указанным в подпункте 9) статьи 1 настоящего Закона, относятся лица, признанные больными туберкулезом активной формы и состоящие в первой и пятой группе диспансерного учета на основании соответствующего медицинского заключения, выданного до вступления настоящего Закона в силу, и лица, признанные больными туберкулезом активной формы в течение срока исполнения настоящего Закона;
8) к лицам, указанным в подпункте 1) статьи 1 и статьи 2 настоящего Закона, относятся лица мужского и женского пола, которые на день вступления в силу настоящего Закона не достигли 18-летнего возраста, а также лица, которые к моменту вступления в силу настоящего Закона достигли 18-летнего возраста, но на момент совершения преступления были несовершеннолетними;
9) к лицам, указанным в статье 2 настоящего Закона, относятся несовершеннолетние, которые были ранее судимы не более двух раз и содержались в воспитательных колониях. При этом не могут рассматриваться как ранее содержавшиеся в воспитательных колониях лица:
осужденные в прошлом к мерам наказания, не связанным с лишением свободы;
осужденные к лишению свободы в соответствии со статьей 63 Уголовного кодекса Республики Казахстан (статьей 40 Уголовного кодекса Казахской ССР);
находящиеся в изоляторах временного содержания или в следственных изоляторах до вступления приговора суда в законную силу.
Статья 18. Под действие настоящего Закона подпадают:
1) осужденные, которым по приговору суда наказание в виде лишения свободы назначено с применением статьи 63 Уголовного кодекса Республики Казахстан (статьи 40 Уголовного кодекса Казахской ССР);
2) осужденные к лишению свободы беременные женщины и женщины, имеющие малолетних детей, которым в соответствии со статьей 72 Уголовного кодекса Республики Казахстан исполнение приговора суда отсрочено;
3) военнообязанные, уклонившиеся от призыва на военную службу, и военнослужащие, совершившие преступления небольшой или средней тяжести до вступления настоящего Закона в силу, если они не позднее шести месяцев после вступления в силу настоящего Закона явятся с повинной в ближайшие органы военных комиссариатов, военно-следственные органы, органы военной прокуратуры или военной полиции.

19-бап. Осы Заң:
1) сот үкiмi бойынша ерекше қауiптi қылмыскерлер деп танылған, сондай-ақ қауiптi не ерекше қауiптi деп танылған қайталанған қылмыс жасаған;
2) кешiрiм жасау тәртiбiмен өлiм жазасы бас бостандығынан айырумен ауыстырылған сотталған;
3) ауыр қылмыс және аса ауыр қылмыс жасағаны үшiн бұрын екi және одан көп соттылығы болған, сондай-ақ бұған дейiн рақымшылық немесе кешiрім жасалған және қайта қасақана қылмыс жасаған;
4) жазаны өтеудің белгiленген тәртiбiн әдейi бұзған және жазасын өтеу мерзiмiнде қасақана қылмыс жасаған;
5) Қазақ ССР Қылмыстық кодексiнде көзделген мынадай қылмыстар: отанға опасыздық (50-бап); шпиондық (51-бап); террорлық акт (52-бап); шетелдiк мемлекеттiң өкiлiне қарсы террорлық акт (53-бап); диверсия (54-бап); соғысты насихаттау (57-бап); ұлттық және нәсiлдiк тең құқықтылықты бұзу (60-баптың үшiншi бөлiгi); жалдамалылық (62-2-баптың екiншi бөлiгi); бандитизм (63-бап); еңбекпен түзеу мекемелерiнiң жұмысына iрiткi салатын әрекеттер (63-1-бап); қылмыстық топты не қылмыстық қоғамдастықты ұйымдастыру немесе басқару, қылмыстық қоғамдастыққа қатысу (63-2-баптың екiншi бөлiгi); контрабанда (64-баптың екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерi); жаппай тәртiпсiздiк (65-бап); жылжымалы темiр жол составын, әуе, теңiз немесе өзен кемелерiн айдап әкету не басып алу (72-1-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); жасанды ақшаны немесе бағалы қағазды қолдан жасау немесе өткiзу (73-баптың екiншi бөлiгi); ұрлық (76-баптың үшiншi бөлiгi); тонау (76-1-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); шабуыл жасап тонау (76-2-бап); алаяқтық (76-3-баптың үшiншi бөлiгi); бөгде мүлiктi меншiктену немесе жұмсап қою жолымен немесе қызмет бабын терiс пайдаланып қиянат жасау жолымен талан-таражға салу (76-4-баптың үшiншi бөлiгi); қорқытып алу (76-7-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); бөгде мүлiктi қасақана бүлдiру немесе жою (82-бап); қасақана кiсi өлтiру (88-бап); дененi ауыр дәрежеде қасақана жарақаттау (93-бап); әйелдi зорлау (101-баптың екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерi); еркек пен еркектiң жыныс қатынасын жасасуы (104-баптың екiншi бөлiгi); адамды кепiлге алу және кепiлдiкте ұстау (115-1-бап); адам ұрлау (116-бап); өкiмет билiгiнiң немесе қызмет өкiлдiгiнiң шегiнен шығу (144-баптың екiншi бөлiгi); пара алу (146-бап); iшкi iстер органдары қызметкерiнiң, халық жасақшысының, анықтама жүргiзушi адамның, тергеушiнiң, прокурордың, судьяның немесе халық заседателiнiң өмiрiне қастық әрекет (173-1-бап); куәнi, жәбiрленушiнi, эксперттi немесе аудармашыны өтiрiк жауап беруге зорлау (187-1-баптың үшiншi бөлiгi);
әдiлетсiз үкiм, шешiм, ұйғарым немесе қаулы шығару (191-баптың екiншi бөлiгi); анықтама жүргiзушi адамға, тергеушiге, прокурорға, судьяға немесе халық заседателiне қатысты қауiп төндiру (191-2-бап); еңбекпен түзеу мекемесi әкiмшілiгiнiң талаптарына қасақана бағынбау (199-2-баптың екiншi бөлiгi); бұзақылық (200-баптың екiншi бөлігi) атылатын қару-жарақты, оқ дәрiнi немесе жарылғыш заттарды ұрлау (203-бап); наркотик заттарды ұрлау (213-1-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); наркотик заттарды қолдануға азғыру (213-2-баптың екiншi бөлiгi); наркотик заттарды заңсыз жасау, алу, сақтау, тасу, жiберу немесе өткiзу (214-баптың екiншi, үшiншi, төртiншi және бесiншi бөліктерi); притон ұстау және жеңгетайлық (215-1-баптың бесiншi бөлiгi); көлік құралдарын айдап әкету (221-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); бағынбау (225-баптың "в" тармағы); бұйрықты орындамау (226-баптың "в" тармағы); бастыққа қарсылық көрсету немесе оны қызмет мiндеттерiн бұзуға зорлау (227-баптың "б" және "в" тармақтары); бастыққа зорлық әрекеттер жасау (229-баптың "б" тармағы); бiр-бiрiне бағынбайтын әскери қызметшiлердiң өзара қарым-қатынастың уставтық ережелерiн бұзуы (231-баптың "в" тармағы); дезертирлiк (234-баптың "г" тармағы); ұрыс жағдайында бөлiмдi өз бетiмен тастап кету (235-бап); өзiнiң дене мүшесiне зақым келтiру жолымен немесе басқа тәсiлмен әскери қызметтен бұлтару (236-баптың "б" тармағы); қарауыл қызметiнiң уставтық ережелерiн бұзу (242-баптың "е" тармағы); жауынгерлiк кезекшілік атқару ережелерiн бұзу (244-баптың "в" және "г" тармақтары); соғыс құпиясын жариялау немесе соғыс құпиясы жазылған документтердi жоғалту (246-баптың "в" тармағы); әкiмдiктi пайдаланып, қиянат жасау, әкiмдiктiң шегiнен шығу немесе мiндеттi қызметiн атқармау (247-баптың "б" және "в" тармақтары); соғыс жүргiзу құралдарын жауға беру немесе тастап кету (248-бап); суға батып бара жатқан соғыс кемесiн тастап кету (249-бап); өз еркiмен тұтқынға берiлу (251-бап); тонау (253-бап); соғыс жүрiп жатқан аудандағы халыққа зорлық жасау (254-бап); сондай-ақ Қазақ КСР Қылмыстық кодексiнiң 1995 жылғы 12 мамырға дейiнгi редакциясындағы: тонау (133-баптың екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерi); шабуыл жасап тонау (134-бап); қорқыту арқылы талап ету (135-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); мүлiктi қасақана жою немесе бүлдiру (141-баптың екiншi бөлігi) үшiн сотталған;

Статья 19. Действие настоящего Закона не распространяется на лиц:
1) признанных по приговору суда особо опасными рецидивистами, а также совершивших рецидив преступлений, признанный опасным либо особо опасным;
2) осужденных, которым смертная казнь заменена в порядке помилования лишением свободы;
3) имеющих две и более судимости за совершение тяжких и особо тяжких преступлений, а также на лиц, к которым ранее применялись амнистии или помилование и вновь совершивших умышленное преступление;
4) допустивших злостные нарушения установленного порядка отбывания наказания или совершивших умышленные преступления во время отбывания наказания;
5) осужденных за следующие преступления, предусмотренные в Уголовном кодексе Казахской ССР: измена Родине (статья 50); шпионаж (статья 51); террористический акт (статья 52); террористический акт против представителя иностранного государства (статья 53); диверсия (статья 54); пропаганда войны (статья 57); нарушение национального и расового равноправия (часть 3 статьи 60); наемничество (часть вторая статьи 62-2); бандитизм (статья 63); действия, дезорганизующие работу исправительно-трудовых учреждений (статья 63-1); организация или руководство преступной группой либо преступным сообществом, участие в преступном сообществе (часть вторая статьи 63-2); контрабанда (части вторая, третья и четвертая статьи 64); массовые беспорядки (статья 65); угон или захват железнодорожного подвижного состава, воздушного, морского или речного судна (части вторая и третья статьи 72-1); изготовление или сбыт поддельных денег или ценных бумаг (часть вторая статьи 73); кража (часть третья статьи 76); грабеж (части вторая и третья статьи 76-1); разбой (статья 76-2); мошенничество (часть третья статьи 76-3); хищение чужого имущества путем присвоения или растраты, либо путем злоупотребления служебным положением (часть третья статьи 76-4); вымогательство (части вторая и третья статьи 76-7); умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества (статья 82); умышленное убийство (статья 88); умышленное тяжкое телесное повреждение (статья 93); изнасилование (части вторая, третья и четвертая статьи 101); мужеложство (часть вторая статьи 104); захват или удержание лица в качестве заложника (статья 115-1); похищение человека (статья 116); превышение власти или служебных полномочий (часть вторая статьи 144); получение взятки (статья 146); посягательство на жизнь работника органов внутренних дел, народного дружинника, лица, производящего дознание, следователя, прокурора, судьи или народных заседателей (статья 173-1); подкуп или понуждение свидетеля, потерпевшего, эксперта или переводчика к даче ложных показаний (часть третья статьи 187-1); вынесение заведомо неправосудного приговора, решения, определения или постановления (часть вторая статьи 191); угроза по отношению к лицу, производящему дознание, следователю, прокурору, судье или народному заседателю (статья 191-2); злостное неповиновение требованиям администрации исправительно-трудового учреждения (часть вторая статьи 199-2); хулиганство (часть вторая статьи 200); хищение огнестрельного оружия, боевых припасов или взрывчатых веществ (статья 203); хищение наркотических средств (части вторая и третья статьи 213-1); склонение к употреблению наркотических средств (часть вторая статьи 213-2); незаконное изготовление, приобретение, хранение, перевозка, пересылка или сбыт наркотических средств (части вторая, третья, четвертая и пятая статьи 214); содержание притонов и сводничество (часть пятая статьи 215-1); угон транспортных средств (части вторая и третья статьи 221); неповиновение (пункт "в" статьи 225); неисполнение приказа (пункт "в" статьи 226); сопротивление начальнику или принуждение его к нарушению служебных обязанностей (пункты "б" и "в" статьи 227); насильственные действия в отношении начальника (пункт "б" статьи 229); нарушение уставных правил взаимоотношений между военнослужащими при отсутствии между ними отношений подчиненности (пункт "в" статьи 231); дезертирство (пункт "г" статьи 234); самовольное оставление части в боевой обстановке (статья 235); уклонение от воинской службы путем членовредительства или иным способом (пункт "б" статьи 236); нарушение уставных правил караульной службы (пункт "е" статьи 242); нарушение правил несения боевого дежурства (пункт "в" и "г" статьи 244); разглашение военной тайны или утрата документов, содержащих военную тайну (пункт "в" статьи 246); злоупотребление властью, превышение или бездействие власти (пункты "б" и "в" статьи 247); сдача или оставление противнику средств ведения войны (статья 248); оставление погибающего военного корабля (статья 249); добровольная сдача в плен (статья 251); мародерство (статья 253); насилие над населением в районе военных действий (статья 254); а также грабеж (части вторая, третья и четвертая статьи 133), разбой (статья 134), вымогательство (части вторая и третья статьи 135), умышленное уничтожение или повреждение имущества (часть вторая статьи 141) Уголовного кодекса Казахской ССР в редакции до 12 мая 1995 года;

6) Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiнде көзделген мынадай қылмыстар: адам өлтiру (96-бап); денсаулыққа қасақана ауыр зиян келтiру (103-бап); ауыстырып салу не өзгедей пайдалану үшiн адамның органдарын немесе тiнiн алуға мәжбүр ету (113-баптың 2 және 3-бөлiктерi); зорлау (120-баптың 2 және 3-бөлiктерi); нәпсiқұмарлық сипатындағы күш қолдану (121-баптың 2 және 3-бөлiктері); адамды ұрлау (125-бап); бас бостандығынан заңсыз айыру (126-баптың 3-бөлiгi); адамдарды пайдалану үшiн азғырып-көндiру (128-баптың 3-бөлiгi); кәмелетке толмаған адамды қылмыстық iске тарту (131-баптың 3 және 4-бөлiктерi); кәмелетке толмағандарды саудаға салу (133-баптың 3-бөлiгi); басқыншылық соғысты жоспарлау, әзірлеу, тұтандыру немесе жүргiзу (156-бап); жаппай қырып-жою қаруын өндiру немесе тарату (158-бап); соғыс жүргiзудiң тыйым салынған құралдары мен әдiстерiн қолдану (159-бап); геноцид (160-бап); экоцид (161-бап); жалдамалылық (162-бап); халықаралық қорғау аясындағы адамдарға немесе ұйымдарға шабуыл жасау (163-бап); мемлекеттiк опасыздық (165-бап); шпионаж (166-бап); мемлекет немесе қоғам қайраткерiнiң өмiрiне қастандық жасау (167-бап); өкiметтi күшпен басып алу немесе өкiметтi күшпен ұстап тұру (168-бап); қарулы бүлiк (169-бап); диверсия (171-бап); ұрлық (175-баптың 3-бөлiгi); сенiп тапсырылған бөтен мүлiктi иеленiп алу немесе ысырап ету (176-баптың 3-бөлiгi); алаяқтық (177-баптың 3-бөлiгi); тонау (178-баптың 2 және 3-бөлiктерi); қарақшылық (179-бап); ерекше құнды заттарды ұрлау (180-бап); қорқытып алушылық (181-баптың 2 және 3-бөлiктерi); автомобильдi немесе өзге де көлiк құралдарын ұрлау мақсатынсыз заңсыз иелену (185-баптың 2, 3, 4-бөлiктерi); бөтен адамның мүлкiн қасақана жою немесе бүлдiру (187-баптың 3-бөлiгi); жалған ақша немесе бағалы қағаздар жасау немесе сату (206-баптың 2 және 3-бөлiктерi); экономикалық контрабанда (209-баптың 3-бөлiгi); терроризм (233-бап); адамды кепiлге алу (234-бап); ұйымдасқан қылмыстық топты немесе қылмыстық қауымдастықты (қылмыстық ұйымды) құру және оны басқару қылмыстық қоғамдастыққа қатысу (235-бап); заңсыз әскерилендiрiлген құраманы ұйымдастыру (236-баптың 1-бөлiгi); бандитизм (237-бап); үйлердi, құрылыстарды, қатынас және байланыс құралдарын басып алу (238-баптың 2 және 3-бөлiктерi); әуе немесе су көлiгiн не жылжымалы темiр жол составын айдап әкету, сонымен бiрдей қолға түсiру (239-бап); теңiз қарақшылығы (240-бап); жаппай тәртiпсiздiктер (241-баптың 1 және 2-бөлiктерi); радиоактивтi материалдарды ұрлау немесе қорқытып алу (248-баптың 2 және 3-бөлiктерi); айналыстан алынған заттардың немесе айналысы шектенген заттардың контрабандасы (250-баптың 2 және 3-бөлiктерi); қаруды, оқ дәрiлердi, жарылғыш заттарды және жарылғыш құрылғыларды заңсыз сатып алу, беру өткiзу, сақтау, тасымалдау немесе алып жүру (251-баптың 3-бөлiгi); қаруды заңсыз жасау (252-баптың 3-бөлiгi); қаруды, оқ-дәрiнi, жарылғыш заттар мен жару құрылғыларын ұрлау не қорқытып алу (255-бап); бұзақылық (257-баптың 3-бөлiгi); есiрткi заттарды немесе жүйкеге әсер ететiн заттарды заңсыз дайындау, алу, сақтау, тасымалдау, жөнелту немесе сату (259-баптың 2, 3 және 4-бөлiктерi); есiрткi заттарды немесе жүйкеге әсер ететiн заттарды ұрлау не қорқытып алу (260-бап); есiрткi заттарды немесе жүйкеге әсер ететiн заттарды тұтынуға көндiру (261-баптың 2 және 3-бөлiктерi); құрамында есiрткi заттар бар, өсіруге тыйым салынған өсiмдiктердi заңсыз өсiру (262-баптың 2-бөлiгi); есiрткi заттарды немесе жүйкеге әсер ететiн заттарды дайындау үшiн пайдаланылатын шикiзаттың, аспаптардың немесе жабдықтардың заңсыз айналымы (263-баптың 2-бөлiгi); есiрткi заттарды немесе жүйкеге әсер ететiн заттарды тұтыну үшiн притондар ұйымдастыру немесе ұстау (264-баптың 2-бөлiгi); қызмет өкiлеттiгiн терiс пайдалану (307-баптың 3-бөлiгi); билiктi немесе қызметтiк өкiлеттiктi асыра пайдалану (308-баптың 3-бөлiгi); пара алу (311-баптың 2, 3 және 4-бөлiктерi); өкiмет өкiлiне қатысты күш қолдану (321-баптың 2-бөлiгi); сот төрелiгiн немесе алдын ала тергеудi жүзеге асырушы адамның өмiрiне қол сұғу (340-бап); сот төрелiгiн жүзеге асыруға немесе алдын ала тергеу жүргiзуге байланысты қорқыту немесе күш көрсету әрекеттерi (341-баптың 4-бөлiгi); көрiнеу кiнәсiз адамды қылмыстық жауаптылыққа тарту (344-баптың 2-бөлiгі); көрiнеу заңсыз ұстау, қамауға алу немесе қамауда ұстау (346-баптың 3-бөлiгi); жауап беруге мәжбүр ету (347-баптың 2-бөлiгi); көрiнеу әдiлетсiз сот үкiмiн, шешiмiн немесе өзгедей сот актiсiн шығару (350-баптың 2-бөлiгi); көрінеу жалған сөз жеткiзу (351-баптың 3-бөлiгi); жалған жауап беруге немесе жауап беруден жалтаруға, жалған қорытынды беруге не қате аударуға сатып алу не мәжбүр ету (354-баптың 4-бөлiгi); бас бостандығынан айыру орнынан, тұтқындаудан немесе қамаудан қашу (358-баптың 2-бөлiгi); қылмыстық-атқару мекемесi әкiмшiлiгiнiң талаптарына қасақана бағынбау (360-бап); қоғамнан оқшаулауды қамтамасыз ететiн мекемелердiң қалыпты қызметiнiң тәртiбiн бұзу (361-бап); бұйрыққа бағынбау немесе оны өзгедей орындамау (367-баптың 3 және 5-бөлiктерi); бастыққа қарсылық көрсету немесе оны қызметтiк мiндеттерiн бұзуға мәжбүр ету (368-баптың 2 және 3-бөлiктерi); бастыққа қатысты күш қолдану iс-әрекеттерi (369-баптың 2 және 3-бөлiктерi); бiр-бiрiнiң арасында бағыныштылық қатынастары болмаған кезде әскери қызметшiлердiң арасындағы өзара қарым-қатынастардың жарғылық ережелерiн бұзу (370-баптың 3-бөлiгi); бөлiмдi немесе қызмет орнын өз бетiмен тастап кету (372-баптың 5 және 6-бөлiктерi); қашқындық (373-баптың 2 және 3-бөлiктерi); дене мүшесiне зақым келтiру жолымен немесе өзге тәсiлмен әскери қызметтен жалтару (374-баптың 2 және 3-бөлiктерi); жауынгерлiк кезекшiлiктi атқарудың ережелерiн бұзу (375-баптың 2 және 3-бөлiктерi); қарауыл (вахта) қызметiн атқарудың жарғылық ережелерiн бұзу (377-баптың 2-бөлiгi); билiктi терiс пайдалану, билiктiң асыра қолданылуы немесе әрекетсiздiгi (380-баптың 2 және 3-бөлiктерi); құрып бара жатқан әскери кеменi тастап кету (382-баптың 2-бөлiгi); жауға соғыс жүргiзу құралдарын беру немесе тастап кету (383-бап); тұтқынға өз еркімен берілу (384-бап); тонаушылық (385-бап); әскери құпияны жария ету немесе әскери құпиясы бар құжаттарды жоғалту (386-баптың 3-бөлiгi) үшiн сотталған және қылмыстық жауапкершілiкке тартылған адамдарға қолданылмайды.

6) осужденных и привлекаемых к уголовной ответственности за следующие преступления, предусмотренные в Уголовном кодексе Республики Казахстан: убийство (статья 96); умышленное причинение тяжкого вреда здоровью (статья 103); принуждение к изъятию органов или тканей человека для трансплантации либо иного использования (части 2 и 3 статьи 113); изнасилование (части 2 и 3 статьи 120); насильственные действия сексуального характера (части 2 и 3 статьи 121); похищение человека (статья 125); незаконное лишение свободы (часть 3 статьи 126); вербовка людей для эксплуатации (часть 3 статьи 128); вовлечение несовершеннолетнего в преступную деятельность (части 3 и 4 статьи 131); торговля несовершеннолетними (часть 3 статьи 133); планирование, подготовка, развязывание или ведение агрессивной войны (статья 156); производство или распространение оружия массового поражения (статья 158); применение запрещенных средств и методов ведения войны (статья 159); геноцид (статья 160); экоцид (статья 161); наемничество (статья 162); нападение на лиц или организации, пользующиеся международной защитой (статья 163); государственная измена (статья 165); шпионаж (статья 166); посягательство на жизнь государственного или общественного деятеля (статья 167); насильственный захват власти или насильственное удержание власти (статья 168); вооруженный мятеж (статья 169); диверсия (статья 171); кража (часть 3 статьи 175); присвоение или растрата вверенного чужого имущества (часть 3 статьи 176); мошенничество (часть 3 статьи 177); грабеж (части 2 и 3 статьи 178); разбой (статья 179); хищение предметов, имеющих особую ценность (статья 180); вымогательство (части 2 и 3 статьи 181); неправомерное завладение автомобилем или иным транспортным средством без цели хищения (части 2, 3 и 4 статьи 185); умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества (часть 3 статьи 187); изготовление или сбыт поддельных денег или ценных бумаг (части 2 и 3 статьи 206); экономическая контрабанда (часть 3 статьи 209); терроризм (статья 233); захват заложника (статья 234); создание и руководство организованной преступной группой или преступным сообществом (преступной организацией), участие в преступном сообществе (статья 235); организация незаконного военизированного формирования (часть 1 статьи 236); бандитизм (статья 237); захват зданий, сооружений, средств сообщения и связи (части 2 и 3 статьи 238); угон, а равно захват воздушного или водного судна либо железнодорожного подвижного состава (статья 239); пиратство (статья 240); массовые беспорядки (части 1 и 2 статьи 241); хищение либо вымогательство радиоактивных материалов (части 2 и 3 статьи 248); контрабанда изъятых из обращения предметов или предметов, обращение которых ограничено (части 2 и 3 статьи 250); незаконное приобретение, передача, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств (часть 3 статьи 251); незаконное изготовление оружия (часть 3 статьи 252); хищение либо вымогательство оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств (статья 255); хулиганство (часть 3 статьи 257); незаконные изготовление, приобретение, хранение, перевозка либо сбыт наркотических средств или психотропных веществ (части 2, 3 и 4 статьи 259); хищение либо вымогательство наркотических средств или психотропных веществ (статья 260); склонение к потреблению наркотических средств или психотропных веществ (части 2 и 3 статьи 261); незаконное культивирование запрещенных к возделыванию растений, содержащих наркотические вещества (часть 2 статьи 262); незаконный оборот веществ, инструментов или оборудования, используемых для изготовления наркотических средств или психотропных веществ (часть 2 статьи 263); организация или содержание притонов для потребления наркотических средств или психотропных веществ (часть 2 статьи 264); злоупотребление должностными полномочиями (часть 3 статьи 307); превышение власти или должностных полномочий (часть 3 статьи 308); получение взятки (части 2, 3 и 4 статьи 311); применение насилия в отношении представителя власти (часть 2 статьи 321); посягательство на жизнь лица, осуществляющего правосудие или предварительное расследование (статья 340); угроза или насильственные действия в связи с осуществлением правосудия или производством предварительного расследования (часть 4 статьи 341); привлечение заведомо невиновного к уголовной ответственности (часть 2 статьи 344); заведомо незаконное задержание, заключение под стражу или содержание под стражей (часть 3 статьи 346); принуждение к даче показаний (часть 2 статьи 347); вынесение заведомо неправосудных приговора, решения или иного судебного акта (часть 2 статьи 350); заведомо ложный донос (часть 3 статьи 351); подкуп или принуждение к даче ложных показаний или уклонению от дачи показаний, ложному заключению либо к неправильному переводу (часть 4 статьи 354); побег из мест лишения свободы, из-под ареста или из-под стражи (часть 2 статьи 358); злостное неповиновение требованиям администрации уголовно-исполнительного учреждения (статья 360); дезорганизация нормальной деятельности учреждений, обеспечивающих изоляцию от общества (статья 361); неповиновение или иное неисполнение приказа (части 3 и 5 статьи 367); сопротивление начальнику или принуждение его к нарушению служебных обязанностей (части 2 и 3 статьи 368); насильственные действия в отношении начальника (части 2 и 3 статьи 369); нарушение уставных правил взаимоотношений между военнослужащими при отсутствии между ними отношений подчиненности (часть 3 статьи 370); самовольное оставление части или места службы (части 5 и 6 статьи 372); дезертирство (части 2 и 3 статьи 373); уклонение от военной службы путем членовредительства или иным способом (части 2 и 3 статьи 374); нарушение правил несения боевого дежурства (части 2 и 3 статьи 375); нарушение уставных правил несения караульной (вахтенной) службы (часть 2 статьи 377); злоупотребление властью, превышение или бездействие власти (части 2 и 3 статьи 380); оставление погибающего военного корабля (часть 2 статьи 382); сдача или оставление противнику средств ведения войны (статья 383); добровольная сдача в плен (статья 384); мародерство (статья 385); разглашение военной тайны или утрата документов, содержащих военную тайну (часть 3 статьи 386).

20-бап. Осы Заңның күшi:
1) осы Заңның 3 және 4-баптарында аталған, шартты соттау қолданыла отырып немесе жазасын өтеуi кейiнге қалдырылып, бұрын бас бостандығынан айыруға сотталған;
2) осы Заңның 7-бабында аталған, Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексiнiң 63 және 72-баптары (Қазақ ССР Қылмыстық кодексiнiң 40 және 41-1-баптары) қолданыла отырып бас бостандығынан айыруға сотталған, сот кейiннен шартты соттаудың немесе үкiмнiң орындалуын кейiнге қалдырудың күшiн жойып, жазалауды бас бостандығынан айыру түрiнде орындауға қаулы шығарған адамдарға қолданылмайды.
21-бап. Осы Заңның орындалуы:
1) бас бостандығынан айыру орындарындағы сотталғандарға қатысты - жазаның орындалуын басқаратын органдарға;
2) қылмыстары жөнiндегi iстерi мен материалдары анықтау және алдын ала тергеу органдарында жүргiзiлiп жатқан адамдарға қатысты - осы органдарға;
3) мыналарға қатысты:
қылмыстары туралы iстерi мен материалдары соттардың қарауында жатқан және осы Заң күшiне енгенге дейін қаралмаған, сондай-ақ қылмыстары туралы iстерi қаралған, бiрақ үкiмдерi заңды күшiне енбеген адамдарға;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 63-бабына (Қазақ ССР Қылмыстық кодексiнің 40-бабына) сәйкес шартты түрде сотталған және үкiмдерiнiң орындалуы Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 72-бабында көзделген тәртiппен кейiнге қалдырылғандарға;
негiзгi жаза түрiнде айыппұл тағайындалған адамдарға, егер осы Заң күшiне енгенге дейiн айыппұл өндiрiлiп алынбаса (рақымшылық жасауды үкiм шығарған сот шешедi);
жазадан шартты түрде мерзiмiнен бұрын босатылған және осы Заң күшiне енгенге дейiн жазаның өтелмеген бөлiгi неғұрлым жеңiлiрек жазамен ауыстырылған (рақымшылық жасауды қолдану туралы мәселенi шартты түрде мерзiмiнен бұрын босату немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiлiрек жазамен ауыстыру туралы қорытынды шығарған сот шешедi) адамдарға қатысты - соттарға;
4) мына адамдарға қатысты:
үкiмдерi заңды күшiне енген, бас бостандығынан айыруға сотталған, бiрақ қамауға алынбаған;
түзеу жұмыстары, белгiлi бiр лауазымды иелену немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi жазаны өтеп жүрген адамдарға қатысты - iшкi iстер органдарына;
5) жазасын тәртiптiк әскери бөлiмдерде ұстау немесе гауптвахтаға қамау арқылы өтеуге сотталған әскери қызметшiлерге қатысты - тәртiптiк әскери бөлiмдер мен гауптвахталардың командирлерiне жүктелсiн.
Осы Заң орындалмаған немесе тиiсiнше орындалмаған жағдайда осы бапта аталған органдардың тиiстi лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жауапкершiлiкте болады.

Статья 20. Действие настоящего Закона не распространяется на лиц, перечисленных:
1) в статьях 3 и 4 настоящего Закона, ранее судимых к лишению свободы с применением условного осуждения либо с отсрочкой отбывания наказания;
2) в статье 7 настоящего Закона, осужденных к лишению свободы с применением статей 63 и 72 Уголовного кодекса Республики Казахстан (статей 40 и 41-1 Уголовного кодекса Казахской ССР), которым суд затем отменил условное осуждение или отсрочку исполнения приговора и постановил об исполнении наказания в виде лишения свободы.
Статья 21. Возложить исполнение настоящего Закона на:
1) органы, ведающие исполнением наказания - в отношении осужденных, находящихся в местах лишения свободы;
2) органы дознания и предварительного следствия - в отношении лиц, дела и материалы о преступлениях которых находятся в производстве этих органов;
3) суды - в отношении:
лиц, дела и материалы о преступлениях которых находятся в производстве судов и до вступления настоящего Закона в силу не рассмотрены, а также в отношении лиц, дела о преступлениях которых рассмотрены, но приговоры не вступили в законную силу;
условно осужденных в соответствии со статьей 63 Уголовного кодекса Республики Казахстан (статьей 40 Уголовного кодекса Казахской ССР) и в отношении лиц, исполнение приговоров которым отсрочено в порядке, предусмотренном статьей 72 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
лиц, которым в виде основного наказания назначен штраф, если до вступления настоящего Закона в силу штраф не взыскан (амнистию применяет суд, вынесший приговор);
лиц, условно-досрочно освобожденных от наказания, и лиц, которым неотбытая часть наказания заменена более мягким наказанием до вступления настоящего Закона в силу (вопрос о применении амнистии решает суд, вынесший определение об условно-досрочном освобождении или замене неотбытой части наказания более мягким наказанием);
4) органы внутренних дел - в отношении лиц:
осужденных к лишению свободы, но не находящихся под стражей, приговоры в отношении которых вступили в законную силу;
отбывающих наказание в виде исправительных работ, лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью;
5) командиров дисциплинарных воинских частей и гауптвахт - в отношении военнослужащих, осужденных к содержанию в дисциплинарных воинских частях или к аресту с отбыванием на гауптвахте.
В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения настоящего Закона, соответствующие должностные лица органов, перечисленных в данной статье, несут ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.

22-бап. Осы Заңды қолдану - еңбекпен түзеу мекемесi бастығының прокурор санкция берген қаулысы бойынша, ал тәртiптiк әскер бөлiмi мен гауптвахтада командирдiң әскери прокурор санкция берген қаулысы бойынша жүргiзiледi. Осы тармақта аталған қаулыға:
1) көтермелеулер мен жазалаулар туралы анықтама;
2) сотталған адамның жеке iсi;
3) рақымшылық жасауды қолдану туралы мәселенi шешуге қажеттi басқа да құжаттар қоса тiркеледi.
23-бап. Соттардың осы Заңды қолдануы кезiнде прокурордың қатысуы мiндеттi.
24-бап. Егер айыпталушы бұған қарсылық бiлдiрсе, анықтау және алдын ала тергеу органдарының рақымшылық жасауды қолдану нәтижесiнде iстi қысқарту туралы қаулысын прокурор бұзуы мүмкiн.
25-бап. Осы Заңның 17-бабының 4) және 5) тармақшаларында аталған адамдарға қатысты рақымшылық жасауды қолдануға осы адамдардың жеңiлдiктерге құқығы бар екендiгiн растайтын құжаттары негiз болып табылады.
26-бап. Осы Заңның 2, 4 - 7, 9, 12 - 15-баптарында көзделген жаза мерзiмiнiң бөлiгiн өтеу рақымшылық жасау актiсiнiң күшiне енетiн күнiне есептелетiн болып белгiленсiн.
27-бап. Бiрнеше қылмыстары болған жағдайда, егер олардың бiреуiне осы Заңның күшi қолданылмаса, рақымшылық жасау қолданылмайды.
28-бап. Егер осы Заң күшiне енетiн күнге қосымша жаза орындалмаған болса, рақымшылық жасау қолданылатын адамдар негiзгi жазадан да, қосымша жазадан да босатылады.
29-бап. Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны өтеу iшкi iстер органдарының рақымшылық жасау актiсiн қолдану туралы прокурор бекiткен қаулысы шыққан күннен баптап тоқтатылады.
30-бап. Осы Заңның 11-15-баптарына сәйкес осы Заң күшiне енетiн күнге өтелмеген жаза мерзiмiнiң бөлiгi қысқартылуға жатады.
31-бап. Жаза мерзiмi кешiрiм немесе рақымшылық жасау тәртiбiмен қысқартылған адамдарға рақымшылық жасауды қолданған кезде осы актiлермен белгiленген жаза мерзiмiн негiзге алу керек.
32-бап. Осы Заңның 19-бабының 3) тармақшасының күшi бұрын жазадан (соттылығы алынуына не жойылуына қарамастан) кешiрiм жасау тәртiбiмен мерзiмiнен бұрын немесе мынадай:
1) 1986 жылғы 6 қарашадағы "Сотталған әйелдердiң кейбiр санаттарын бас бостандығынан айыру орындарынан босату туралы";
2) 1987 жылғы 18 маусымдағы "Ұлы Октябрь Социалистiк революциясының 70 жылдығына байланысты амнистия туралы" актiлер, сондай-ақ КСРО Жоғарғы Кеңесiнiң 1989 жылғы 29 қарашадағы "Ауғанстандағы кеңес әскерлерi контингентiнiң қылмыс жасаған бұрынғы әскери қызметшiлерiне амнистия туралы" қаулысы;

Статья 22. Применение настоящего Закона производится на основании постановления начальника исправительного учреждения, санкционированного прокурором, а в дисциплинарной воинской части и гауптвахте - на основании постановления командира с санкции военного прокурора. К названному в настоящем пункте постановлению прилагаются:
1) справка о поощрениях и взысканиях;
2) личное дело осужденного;
3) другие документы, необходимые для решения вопроса о применении амнистии.
Статья 23. При применении судами настоящего Закона участие прокурора обязательно.
Статья 24. Постановление органа дознания и предварительного следствия о прекращении дела вследствие применения амнистии может быть отменено прокурором, если обвиняемый против этого возражает.
Статья 25. Основанием для применения амнистии в отношении лиц, перечисленных в подпунктах 4) и 5) статьи 17 настоящего Закона, являются документы, подтверждающие право этих лиц на льготы.
Статья 26. Установить, что предусмотренное статьями 2, 4-7, 9, 12-15 настоящего Закона отбытие части срока наказания исчисляется на день вступления акта амнистии в силу.
Статья 27. При совокупности преступлений, если одно из них не подпадает под действие настоящего Закона, амнистия не применяется.
Статья 28. Лица, подпадающие под амнистию, освобождаются как от основного, так и от дополнительного наказания, если последнее не исполнено на день вступления в силу настоящего Закона.
Статья 29. Отбывание наказания в виде исправительных работ прекращается со дня вынесения органом внутренних дел постановления о применении акта амнистии, утвержденного прокурором.
Статья 30. В соответствии со статьями 11-15 настоящего Закона сокращению подлежит часть срока наказания, не отбытая на день вступления настоящего Закона в силу.
Статья 31. При применении амнистии к лицам, которым срок наказания был сокращен в порядке помилования или амнистии, следует исходить из срока наказания, установленного этими актами.
Статья 32. Действие подпункта 3) статьи 19 настоящего Закона распространяется на лиц, ранее освобождавшихся от наказания (независимо от снятия или погашения судимости) досрочно в порядке помилования либо на основании следующих актов амнистии:
1) от 6 ноября 1986 года "Об освобождении из мест лишения свободы некоторых категорий осужденных женщин";
2) от 18 июня 1987 года "Об амнистии в связи с 70-летием Великой Октябрьской Социалистической революции", а также постановления Верховного Совета СССР от 29 ноября 1989 года "Об амнистии совершивших преступления бывших военнослужащих контингента советских войск в Афганистане";

3) 1991 жылғы 16 ақпандағы "Қазақ Кеңестiк Социалистiк Республикасының мемлекеттiк егемендiгi туралы декларацияның қабылдануына байланысты рақымшылық жасау туралы";
4) 1994 жылғы 5 қазандағы "Халықаралық отбасы жылына байланысты рақымшылық жасау туралы";
5) 1996 жылғы 15 шiлдедегi "Қазақстан Республикасы жаңа Конституциясының бiр жылдығына байланысты рақымшылық жасау туралы" рақымшылық актiлерiнiң негiзiнде босатылған адамдарға қолданылады.
33-бап. Рақымшылық жасау актiсiн қолданған кезде заңмен белгiленген тәртiппен алынып тасталған немесе өтелген соттылықтар, сондай-ақ олар үшiн жауапкершiлiк заңмен жойылған қылмыстар үшiн соттылықтар ескерiлмейдi.
34-бап. Рақымшылық жасауды қолдану туралы мәселе осы Заң күшiне енген күннен бастап алты ай мерзiм өткеннен кейiн туындаған жағдайда осы Заңның 21 және 36-баптарында көзделген тәртiпте орындалады.
35-бап. Осы Заңның күшi ол күшiне енгенге дейiн жасалған қылмыстарға және Қазақстан Республикасының (Қазақ КСР-iнiң) соттары соттаған, сондай-ақ Қазақ КСР-i аумағында жасаған қылмыстары үшiн бұрынғы КСР Одағының әскери трибуналдары соттаған адамдарға қолданылады.
36-бап. Қазақстан Республикасының соттары соттаған, бiрақ жазасын одан тысқары жерде өтеп жүрген адамдарға рақымшылық жасауды қолдану жөнiндегi мәселенi Қазақстан Республикасының соттары Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттар негiзiнде сот үкiмiн орындау аумағында жүзеге асырылып жатқан мемлекеттiң құзыреттi органының ұсынуы бойынша шешедi.
37-бап. Қазақстан Республикасының Yкiметi:
1) рақымшылық жасау бойынша жазадан босатылған және туған-туыстары мен жақын жуықтары жоқ мүгедектер мен қарт адамдарды арнаулы интернат-үйлерге орналастыруға;
2) босатылған кәмелетке толмағандарды ата-аналарының, қорғаншы және қамқоршы органдардың қадағалауына беруге не қажет болған жағдайда оларды балалар үйіне, мектеп-интернаттарға немесе өзге де оқу орындарына жiберуге;
3) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған туберкулезбен ауыратындардың емделудi жалғастыруын бақылауды қамтамасыз етуге шаралар қабылдасын.
38-бап. Осы Заң күшіне енген күннен бастап алты ай ішінде орындалуға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Президенті

3) от 16 февраля 1991 года "Об амнистии в связи с принятием Декларации о государственном суверенитете Казахской Советской Социалистической Республики";
4) от 5 октября 1994 года "Об амнистии в связи с Международным годом семьи";
5) от 15 июля 1996 года "Об амнистии в связи с первой годовщиной новой Конституции Республики Казахстан".
Статья 33. При применении акта амнистии не учитываются судимости, снятые или погашенные в установленном законом порядке, а также судимости за преступления, ответственность за которые исключена законом.
Статья 34. В случаях, если вопрос о применении амнистии возникает по истечении шестимесячного срока со дня вступления настоящего Закона в силу, она исполняется в порядке, предусмотренном статьями 21 и 36 настоящего Закона.
Статья 35. Действие настоящего Закона распространяется на преступления, совершенные до его вступления в силу, и на лиц, осужденных судами Республики Казахстан (Казахской ССР), а также военными трибуналами бывшего Союза ССР, осуждавших лиц за преступления, совершенные на территории Казахской ССР.
Статья 36. Вопрос о применении амнистии к лицам, осужденным судами Республики Казахстан, но отбывающим наказание за ее пределами, решается судами Республики Казахстан на основании международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан по представлению компетентного органа государства, на территории которого осуществляется исполнение приговора суда.
Статья 37. Правительству Республики Казахстан принять меры к:
1) размещению в специальных домах-интернатах инвалидов и лиц преклонного возраста, освобожденных от наказания по амнистии и не имеющих родственников и близких;
2) передаче освобожденных несовершеннолетних под надзор родителей,
органов опеки и попечительства либо направлению их в необходимых случаях в
детские дома, школы-интернаты или иные учебные заведения;
3) обеспечению контроля за продолжением лечения освобожденных
из мест лишения свободы, больных туберкулезом.
Статья 38. Настоящий Закон подлежит исполнению в течение шести месяцев
со дня вступления в силу.
Президент
Республики Казахстан