Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" кешенінде тұратын және/немесе жұмыс істейтін Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы азаматтарының әлеуметтік кепілдіктері туралы келісімді бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1999 жылғы 15 шілде N 423-I
Алматыда 1998 жылғы 12 қазанда жасалған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" кешенінде тұратын және/немесе жұмыс істейтін Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы азаматтарының әлеуметтік кепілдіктері туралы келісім бекітілсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей
Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр"
кешенiнде тұратын және/немесе жұмыс iстейтiн Қазақстан
Республикасы мен Ресей Федерациясы азаматтарының
әлеуметтiк кепiлдiктерi туралы Келісім
*(2001 жылғы 20 ақпанда күшіне енді - ҚР халықаралық шарттары бюллетені, 2002 ж., N 1, 9-құжат)
Бұдан былай Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағын пайдаланудың негiзгi принциптерi мен шарттары туралы 1994 жылғы 28 наурыздағы Келiсiмдi, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" кешенiн жалға алу туралы 1994 жылғы 10 желтоқсандағы Шартты, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Байқоңыр қаласының мәртебесi, оның атқарушы органдарын қалыптастыру мен олардың мәртебесi туралы 1995 жылғы 25 желтоқсандағы Келiсiмдi басшылыққа ала отырып, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы қатысушылары болып табылатын әлеуметтiк проблемалар жөнiндегi халықаралық шарттарды назарға ала отырып, төмендегiлер туралы келiстi:
1-бап
Осы Келiсiм "Байқоңыр" кешенiнде тұратын және/немесе жұмыс iстейтiн Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы азаматтарының әлеуметтiк кепiлдiктерiн қамтамасыз ету мәселелерi жөнiндегi Тараптардың өзара iс-әрекетiнiң негiзгi бағыттары мен шарттарын белгiлейдi.
2-бап
Осы Келiсiмнiң мақсаты үшiн "Тараптың өкiлеттi органы" терминi:
Қазақстан Тарабы үшiн - Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiн;
Ресей Тарабы үшiн - Ресей Федерациясының Еңбек және әлеуметтiк даму министрлiгiн бiлдiредi.
3-бап
"Байқоңыр" кешенiнде тұратын және/немесе жұмыс iстейтiн Қазақстан Республикасы азаматтарының әлеуметтiк кепiлдiктерi, егер осы Келiсiмде өзгеше көзделмесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қамтамасыз етiледi.
Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенiнде тұратын және/немесе жұмыс iстейтiн азаматтарының әлеуметтiк кепiлдiктерi, егер осы Келiсiмде өзгеше көзделмесе Ресей Федерациясының заңдарына сәйкес қамтамасыз етiледi.

О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о социальных гарантиях граждан Республики Казахстан и Российской Федерации, проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур"
Закон Республики Казахстан от 15 июля 1999 года № 423
Ратифицировать Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о социальных гарантиях граждан Республики Казахстан и Российской Федерации, проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур", совершенное в Алматы 12 октября 1998 года.
Президент
Республики Казахстан
Соглашение*
между Правительством Республики Казахстан
и Правительством Российской Федерации о социальных гарантиях
граждан Республики Казахстан и Российской Федерации,
проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур"
*(Вступило в силу 20 февраля 2001 года - Бюллетень международных
договоров РК, 2002 г., № 1, ст. 9)
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами, руководствуясь Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 года, Договором аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года, Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о статусе города Байконур, порядке формирования и статусе его органов исполнительной власти от 25 декабря 1995 года, принимая во внимание международные договоры по социальным проблемам, участниками которых являются Республика Казахстан и Российская Федерация, согласились о нижеследующем:
Статья 1
Настоящее Соглашение определяет основные направления и условия взаимодействия Сторон по вопросам обеспечения социальных гарантий граждан Республики Казахстан и Российской Федерации, проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур".
Статья 2
Для целей настоящего Соглашения термин "полномочный орган Стороны" означает:
для Казахстанской Стороны - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
для Российской Стороны - Министерство труда и социального развития Российской Федерации.
Статья 3
Социальные гарантии граждан Республики Казахстан, проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур", обеспечиваются в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если иное не предусмотрено настоящим Соглашением.
Социальные гарантии граждан Российской Федерации, проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур", обеспечиваются в соответствии с законодательством Российской Федерации, если иное не предусмотрено настоящим Соглашением.

4-бап
"Байқоңыр" кешенiнде тұратын және/немесе жұмыс iстейтiн, Арал өңiрiндегi экологиялық апат салдарынан зардап шеккен Қазақстан Республикасы азаматтарының әлеуметтiк кепiлдiктерiн Қазақстандық тарап Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қамтамасыз етедi.
5-бап
"Байқоңыр" кешенiнде тұратын және/немесе жұмыс iстейтiн Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының азаматтарын медициналық-әлеуметтiк сараптамадан өткiзу Байқоңыр қаласының әкiмшiлiгi жанындағы медициналық-әлеуметтiк сараптама мекемесiне жүктеледі.
"Байқоңыр" кешенiнде жұмыс iстейтiн Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының азаматтары үшiн медициналық-әлеуметтiк сараптама Ресей Федерациясының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
"Байқоңыр" кешенiнде тұратын, бiрақ жұмыс iстемейтiн Қазақстан Республикасының азаматтары үшiн медициналық-әлеуметтiк сараптама Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
"Байқоңыр" кешенiнде тұратын, бiрақ жұмыс iстемейтiн Ресей Федерациясының азаматтары үшiн медициналық-әлеуметтiк сараптама Ресей Федерациясының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
"Байқоңыр" кешенiнде жұмыс iстейтiн Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы азаматтарының медициналық-әлеуметтік сараптама мекемелерiнiң шешiмiне шағымдану құқығын жүзеге асыруды Ресей Тарабы Ресей Федерациясының заңдарына сәйкес жүргiзедi.
"Байқоңыр" кешенiнде тұратын, бiрақ жұмыс iстемейтiн Қазақстан Республикасы азаматтарының медициналық-әлеуметтiк сараптама мекемелерiнiң шешiмiне шағымдану құқығын жүзеге асыруды Қазақстан Тарабы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүргiзедi.
6-бап
"Байқоңыр" кешенiнде тұратын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының азаматтарын жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру мақсатында Байқоңыр қаласында Ресей Федерациясы Еңбек және әлеуметтiк даму министрлiгiнiң жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi аумақтық органы құрылады.
Белгiленген тәртiппен жұмыссыздар деп танылған Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының азаматтарын жұмысқа орналастыру жөнiндегi жоғарыда аталған Ресей Еңбекминi аумақтық органының Қазақстан Республикасының тиiстi аумақтық органымен өзара iс-қимылы Тараптардың өкiлеттi органдары арасындағы жеке Келiсiммен айқындалады.
7-бап
"Байқоңыр" кешенiнде орналасқан ұйымдарда жұмыс iстейтiн және Ресей Федерациясының Әлеуметтiк сақтандыру қоры органдарында тiркелген Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының азаматтарын, ал тиiстi жағдайларда олардың отбасы мүшелерiн мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру, егер халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Ресей Федерациясының заңына сәйкес Ресей Федерациясының Әлеуметтiк сақтандыру қорының қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.

Статья 4
Социальные гарантии граждан Республики Казахстан, проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур", пострадавших от экологического бедствия в зоне Приаралья, обеспечиваются Казахстанской Стороной в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 5
Проведение медико-социальной экспертизы для граждан Республики Казахстан и Российской Федерации, проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур", возлагается на учреждение медико-социальной экспертизы при администрации г. Байконур.
Медико-социальная экспертиза для граждан Республики Казахстан и Российской Федерации, работающих на комплексе "Байконур", осуществляется в соответствии с законодательством Российской Федерации.
Медико-социальная экспертиза для граждан Республики Казахстан, проживающих и не работающих на комплексе "Байконур", осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Медико-социальная экспертиза для граждан Российской Федерации, проживающих и не работающих на комплексе "Байконур", осуществляется в соответствии с законодательством Российской Федерации.
Реализация прав граждан Республики Казахстан, работающих на комплексе "Байконур", а также граждан Российской Федерации, проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур", на обжалование решений учреждения медико-социальной экспертизы осуществляется Российской Стороной в соответствии с законодательством Российской Федерации.
Реализация прав граждан Республики Казахстан, проживающих и не работающих на комплексе "Байконур", на обжалование решений учреждения медико-социальной экспертизы осуществляется Казахстанской Стороной в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 6
В целях организации работы по содействию занятости граждан Республики Казахстан и Российской Федерации, проживающих на комплексе "Байконур", создается территориальный орган Министерства труда и социального развития Российской Федерации по вопросам занятости в г. Байконур.
Взаимодействие вышеназванного территориального органа Минтруда России с соответствующим территориальным органом Республики Казахстан по трудоустройству граждан Республики Казахстан и Российской Федерации, признанных в установленном порядке безработными, определяется отдельным Соглашением между полномочными органами Сторон.
Статья 7
Государственное социальное страхование граждан Республики Казахстан и Российской Федерации, работающих в организациях, расположенных на комплексе "Байконур" и зарегистрированных в органах Фонда социального страхования Российской Федерации, а в соответствующих случаях и членов их семей, осуществляется в соответствии с законодательством Российской Федерации за счет средств Фонда социального страхования Российской Федерации, если иное не предусмотрено международными договорами.

8-бап
"Байқоңыр" кешенiнде тұратын және/немесе жұмыс iстейтiн Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының азаматтарын медициналық қамтамасыз ету 1995 жылғы 20 сәуiрде қол қойылған, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi, Ленинск қаласының әкiмшiлiгi және Ресей Федерациясының Денсаулық сақтау және медициналық өнеркәсiп министрлiгi, Ресей Федерациясының Қорғаныс министрлiгi (Әскери-ғарыштық күштерi), Ресейдiң ғарыш агенттiгi арасындағы "Байқоңыр" кешенiн Ресей Федерациясының жалға алуы жағдайында "Байқоңыр" кешенiнiң қызметкерлерi мен Ленинск қаласының басқа да тұрғындарына медициналық қызмет көрсетудiң тәртiбi туралы" Келiсiмге сәйкес жүзеге асырылады.
9-бап
"Байқоңыр" кешенiнде тұратын және/немесе жұмыс iстейтiн Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы азаматтарының әлеуметтiк кепiлдiктерiн қаржылық жағынан қамтамасыз ету Тараптардың жеке келiсiмiмен белгiленедi.
10-бап
Тараптардың өкілеттi органдары осы Келiсiмнiң ережелерiн жүзеге асыру барысында бiр-бiрiмен тiкелей, сондай-ақ қажет болған жағдайда Байқоңыр қаласының әкiмшiлiгiмен өзара бiрлесе отырып әрекет етедi.
Тиiстi жағдайларда Тараптардың өкiлеттi органдары өздерiнiң құзыреттерi шегiнде осы Келiсiмнің ережелерiн жүзеге асыруды қамтамасыз етедi.
Осы Келiсiмдi түсiндiруге және қолдануға қатысты даулар Тараптардың консультациялары мен келiссөздерi арқылы шешiледi.
11-бап
Осы Келiсiм, оны күшiне енгiзу үшiн қажеттi мемлекетiшiлiк процедураларды Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламадағы күннен бастап күшiне енедi.
12-бап
Осы Келiсiм "Байқоңыр" кешенiн жалға алу шартының күшi бар кезеңiне жасалады, алайда ол Тараптардың бiрi осы Келiсiмнiң күшiн тоқтату ниетi туралы екiншi Тараптың жазбаша хабарламасын дипломатиялық арналар бойынша алған күннен бастап алты ай өткенге дейiн өз күшiн сақтайды.
13-бап
Өзара келiсу арқылы Тараптар осы Келiсiмге өзгертулер мен толықтырулар енгiзе алады.
Алматы қаласында 1998 жылғы "12" қазанда әрқайсысы қазақ және орыс тiлдерiнде екi дана болып жасалды және де екi мәтiннiң күшi бiрдей.
Қазақстан Республикасының             Ресей Федерациясының                  Үкіметі үшін                        Үкіметі үшін

Статья 8
Медицинское обеспечение граждан Республики Казахстан и Российской Федерации, проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур", осуществляется в соответствии с подписанным 20 апреля 1995 г. Соглашением между Министерством здравоохранения Республики Казахстан, администрацией г. Ленинска и Министерством здравоохранения и медицинской промышленности Российской Федерации, Министерством обороны Российской Федерации (Военно-космические силы), Российским космическим агентством "О порядке медицинского обслуживания персонала комплекса "Байконур" и других жителей г. Ленинска в условиях аренды Российской Федерацией комплекса "Байконур".
Статья 9
Финансовое обеспечение социальных гарантий граждан Республики Казахстан и Российской Федерации, проживающих и/или работающих на комплексе "Байконур", определяется отдельным Соглашением Сторон.
Статья 10
При осуществлении положений настоящего Соглашения полномочные органы Сторон непосредственно взаимодействуют друг с другом, а также, при необходимости, с администрацией г. Байконур.
В надлежащих случаях полномочные органы Сторон в пределах их компетенции обеспечивают реализацию положений настоящего Соглашения.
Споры относительно толкования и применения настоящего Соглашения разрешаются путем консультаций и переговоров Сторон.
Статья 11
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Статья 12
Настоящее Соглашение заключается на период действия Договора аренды комплекса "Байконур", однако оно остается в силе до истечения шести месяцев со дня получения одной из Сторон по дипломатическим каналам письменного уведомления другой Стороны о намерении прекратить действие настоящего Соглашения.
Статья 13
По взаимному согласию Стороны могут вносить в настоящее Соглашение изменения и дополнения.
Совершено в городе Алматы 12 октября 1998 г. в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.