Қазақстан Республикасының Байқоңыр қаласы тұрғындарының зейнетақы алу құқығының кепілдіктері туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы келісімді бекіту туралы
Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 15 шілдедегі N 425-I Заңы
Алматыда 1996 жылғы 27 сәуiрде жасалған Қазақстан Республикасының Байқоңыр қаласы тұрғындарының зейнетақы алу құқығының кепiлдiктерi туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi арасындағы келiсiм бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасының Байқоңыр қаласы тұрғындарының зейнетақы алу құқығының кепiлдiктерi туралы Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi арасындағы
Келісім
ҚР халықаралық шарттары бюллетені, 2000 ж., N 6, 67-құжат.
1999 жылғы 29 қарашада күшіне енді - "Дипломатия жаршысы" ж.,
Арнайы шығарылым N 2, 2000 жылғы қыркүйек, 85 бет
Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi,
бұдан әрi Тараптар деп аталады,
"Байқоңыр" космос айлағын пайдаланудың негiзгі принциптерi мен шарттары туралы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы 1994 жылғы 28 наурыздағы Келiсiмдi және "Байқоңыр" кешенiн жалға беру туралы Ресей Федерациясының Үкiметi мен Қазақстан Республикасының Yкiметi арасындағы 1994 жылғы 10 желтоқсандағы Шартты негiзге ала отырып,
Қазақстан Республикасы Байқоңыр қаласы (бұрынғы Ленинск қаласы) тұрғындарының зейнетақы алу құқығын қорғау қажеттiлiгiн ескерiп,
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттер азаматтары құқықтарының кепiлдiктерi туралы 1992 жылғы 13 наурыздағы Келiсiмдi зейнетақымен қамсыздандыру саласында сақтаудың маңыздылығын түсiнiп,
мыналар туралы келiстi:
1-бап
Осы Келiсiмнiң мақсатында:
а) "өкiлеттi орган" терминi:
Қазақстан тарапынан - Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi,
Ресей тарапынан - Ресей Федерациясының Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi мен Ресей Федерациясының Зейнетақы қоры, дегендi бiлдiредi;
б) "Байқоңыр қаласының тұрғындары" терминi - Байқоңыр қаласында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары, Ресей Федерациясының азаматтары, үшiншi бiр мемлекеттердiң азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар дегендi бiлдiредi.
2-бап
Байқоңыр қаласының тұрғындарын зейнетақымен қамсыздандыруды, аталған адамдар үшiн жұмыс берушiлер төлейтiн мiндеттi сақтандыру жарналарын жинап, шоғырландыруды Қазақстан жағының құзыреттi органы табыстайды, ал Ресей жағының құзыреттi органы өзiне қабылдайды.
3-бап
Байқоңыр қаласының тұрғындары зейнетақымен Ресей Федерациясы заңдарының нормалары бойынша қамсыздандырылады. Зейнетақы Ресей рублiмен төленедi.

О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о гарантиях пенсионных прав жителей города Байконыр Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 15 июля 1999 года № 425
Ратифицировать Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о гарантиях пенсионных прав жителей города Байконыр Республики Казахстан, совершенное в Алматы 27 апреля 1996 года.
Президент
Республики Казахстан
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Российской Федерации о гарантиях
пенсионных прав жителей города Байконыр
Республики Казахстан
(Бюллетень международных договоров РК, 2000 г., N 6, ст. 67)
(Вступило в силу 29 ноября 1999 года - ж. "Дипломатический курьер",
спецвыпуск № 2, сентябрь 2000 года, стр. 174)
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые далее Сторонами,
основываясь на Соглашении между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 года и Договоре аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года,
исходя из необходимости защиты пенсионных прав жителей города Байконыр Республики Казахстан (бывший город Ленинск),
сознавая важность соблюдения Соглашения о гарантиях прав граждан государств-участников Содружества Независимых Государств в области пенсионного обеспечения от 13 марта 1992 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Для целей настоящего Соглашения:
а) термин "полномочный орган" означает:
для Казахстанской Стороны - Министерство социальной защиты населения Республики Казахстан;
для Российской Стороны - Министерство социальной защиты населения Российской Федерации и Пенсионный фонд Российской Федерации;
б) термин "жители города Байконыр" означает граждан Республики Казахстан, граждан Российской Федерации, граждан третьих государств и лиц без гражданства, постоянно проживающих в городе Байконыр.
Статья 2
Полномочный орган Казахстанской Стороны передает, а полномочный орган Российской Стороны принимает на себя организацию пенсионного обеспечения жителей города Байконыр, сбора и аккумуляции страховых взносов.
Статья 3
Пенсионное обеспечение жителей города Байконыр производится по нормам законодательства Российской Федерации. Выплата пенсий производится в российских рублях.

Зейнетақы алу құқығын, соның ішінде жеңiлдiктi негiздiгi және еңбек сiңiрген жылдар үшiн берiлетiн зейнетақыны алуды белгiлеу үшiн зейнетақымен қамтамасыз ету саласында 1992 жылғы 13 наурыздағы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттер азаматтарының құқықтары туралы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң кез-келгенiнiң аумағында, сондай-ақ осы Келiсiм күшiне енгiзiлгенге дейiнгi бұрынғы КСРО аумағында iстеген еңбек стажы ескерiледi.
Жалақы (табыс) Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы түрiнде төленген жағдайда оның мөлшерi Ресей Федерациясының Орталық банкi зейнетақы тағайындалған (қайта есептелген) сәтте ресми түрде белгiлеген валюта бағамына сүйене отырып белгіленедi.
4-бап
Байқоңыр қаласының тұрғындарына Қазақстан Республикасының заңдары бойынша бұрын тағайындалған зейнетақы Ресей Федерациясының заңдары бойынша қайта қаралады.
Ресей Федерациясының заңдары бойынша зейнетақы алуға құқығы болмаған жағдайда, тағайындалған зейнетақы Ресей Федерациясының Орталық банкi зейнетақы тағайындалған /қайта есептелген/ сәтте ресми түрде белгiлеген валюта бағамын басшылыққа ала отырып Ресей рублiмен төленедi. Бұл зейнетақы осы баптың бiрiншi бөлiгiне сәйкес еңбек стажы мен жалақыны ескере отырып, қайта есептелген зейнетақыдан артық болмауға тиiс.
5-бап
Байқоңыр қаласының тұрғындарына Ресей Федерациясының заңдары бойынша тағайындалған (қайта есептелген) зейнетақыны, сондай-ақ осы Келiсiмнiң 4-бабының екiншi бөлiгiнде көрсетiлген зейнетақыны төлеудi Ресей Федерациясының Зейнетақы қоры қаржыландырады.
6-бап
Зейнетақымен қамсыздандыру мақсатына арналған мiндеттi сақтандыру жарналарын төлеушiлер оны Ресей Федерациясының заңдарына сәйкес Ресей Федерациясының Зейнетақы қорына аударады және төлейдi.
7-бап
Ресей Федерациясының Зейнетақы қорына сақтандыру жарналарын жинау, Байқоңыр қаласының тұрғындарына зейнетақы тағайындап, төлеу жұмыстарын ұйымдастыру үшiн Ресей Федерациясының өкiлеттi органдары Байқоңыр қаласы әкiмшiлiгiмен келiсе отырып, тиiстi органдар құрады.
8-бап
Осы келiсiмнiң ережелерi Тараптардың келiсiмiмен өзгертiледi.
Енгiзiлетiн өзгертулер Тараптар қол қойылатын және осы келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылатын хаттамалармен ресiмделедi.
9-бап
Осы Келiсiмдi түсiндiруге және қолдануға қатысты даулар Тараптар арасындағы кеңесу және келiссөздер арқылы шешiледi.
10-бап
Осы Келiсiмнiң күшi "Байқоңыр" космос айлағын пайдаланудың негiзгi принциптерi мен шарттары туралы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1994 жылғы 28 наурыздағы Келiсiмде және Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi арасындағы 1994 жылғы 10 желтоқсандағы "Байқоңыр" кешенiн жалға беру туралы Шартта белгiленген "Байқоңыр" кешенiн жалдау мерзiмi бойына сақталады.

Для установления права на пенсию, в том числе пенсии на льготных основаниях и за выслугу лет, учитывается трудовой стаж, приобретенный на территории любого из государств-участников Соглашения о гарантиях прав граждан государств-участников Содружества Независимых Государств в области пенсионного обеспечения от 13 марта 1992 года, а также на территории бывшего СССР за время до вступления в силу названного Соглашения.
В случае, если заработок (доход) выплачивается в национальной валюте Республики Казахстан, его размер для исчисления пенсии определяется исходя из официально установленного Центральным банком Российской Федерации курса валют к моменту назначения (перерасчета) пенсии.
Статья 4
Пенсии, ранее назначенные жителям города Байконыр в соответствии с законодательством Республики Казахстан, пересматриваются в соответствии с законодательством Российской Федерации.
В случае, если право на пенсию в соответствии с законодательством Российской Федерации отсутствует, назначенная пенсия выплачивается в российских рублях исходя из официально установленного Центральным банком Российской Федерации курса валют к моменту назначения (перерасчета) пенсии. Эта пенсия не может быть выше пенсии, пересчитанной с учетом стажа работы и заработка в соответствии с частью первой настоящей статьи.
Статья 5
Финансирование выплаты пенсий жителям города Байконыр, назначенных (пересчитанных) в соответствии с законодательством Российской Федерации, а также пенсий, указанных в части второй статьи 4 настоящего Соглашения, осуществляет Пенсионный фонд Российской Федерации.
Статья 6
Уплата начисленных страховых взносов на цели пенсионного обеспечения производится в Пенсионный фонд Российской Федерации в соответствии с законодательством Российской Федерации.
Статья 7
Для организации работ по сбору страховых взносов в Пенсионный фонд Российской Федерации, назначению и выплате пенсий жителям города Байконыр полномочным органом Российской Федерации по согласованию с администрацией города Байконыр создаются соответствующие органы.
Статья 8
Изменение положений настоящего Соглашения осуществляется с согласия Сторон.
Изменения оформляются протоколами, которые будут подписываться Сторонами и являться неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 9
Споры относительно толкования и применения настоящего Соглашения решаются путем консультаций и переговоров между Сторонами.
Статья 10
Настоящее Соглашение остается в силе в течение срока аренды комплекса "Байконур", установленного Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 года и Договором аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года.

11-бап
Осы Келiсiм бекiтiлуге тиiс және бекiтiлген грамоталарды алмасқан күннен бастап күшiне енедi. Әрбiр Тарап осы Келiсiмнiң қолданылу күшiн тоқтата алады. Бұл ретте Тараптардың бiрi оның қолданылуын тоқтатпақ ниетте екені туралы жазбаша хабарлама жолдаған күннен бастап алты ай өткеннен кейін Келісім күшін жояды. Осы Келісімнің ережелеріне сәйкес ие болған зейнетақы құқығы оның қолданылу күші тоқтатылған жағдайда күшін жоймайды.
Алматы қаласында 1996 жылғы 27 сәуірде әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі данадан жасалды, әрі екі мәтіннің де күші бірдей.
Қазақстан Республикасының        Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін                     Үкіметі үшін

Статья 11
Настоящее Соглашение подлежит ратификации и вступает в силу с даты обмена ратификационными грамотами.
Каждая Сторона может прекратить действие настоящего Соглашения. В этом случае Соглашение утрачивает силу через шесть месяцев со дня направления письменного уведомления одной из Сторон о своем намерении прекратить его действие.
Пенсионные права, приобретенные согласно положениям настоящего Соглашения, не теряют своей силы в случае прекращения его действия.
Совершено в г. Алматы 27 апреля 1996 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.