Қазақстан Республикасы мен Халықаралық Қайта Жаңарту және Даму Банкінің арасындағы (Жол көлігі саласын қайта құрылымдау жобасы) Заем туралы келісімді бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1999 жылғы 20 шілде N 446-I
Америка Құрама Штаттары, Колумбия округінде 1999 жылғы
16 сәуірде жасалған "Қазақстан Республикасы мен Халықаралық Қайта Жаңарту
және Даму Банкінің арасындағы (Жол көлігі саласын қайта құрылымдау
жобасы) Заем туралы келісім бекітілсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Заемның нөмірі 4437 KZ
1999 жылғы 16  сәуірдегі
Қазақстан Республикасы
мен
Халықаралық Қайта Жаңарту және Даму
Банкінің
арасындағы
(Жол көлігі саласын қайта құрылымдау жобасы)
Заем туралы келісім
Заемның нөмірі 4437 KZ
Заемды беру туралы келісім
Қазақстан Республикасы ("Заемшы") мен Халықаралық Қайта Жаңарту
және Даму Банкінің ("Банк") арасындағы 1999 жылғы 16 сәуірдегі Келісім.
(А) Заемшының сипаттамасы осы Келісімнің 2-Қосымшасында
келтірілген Жобаның жүзеге асырылатындығына және басымдылығына көзі
жеткендігін, Банкке Жобаны қаржыландыруға көмек көрсету туралы өтініш
жасағанын
Назарға ала отырып; және
(В) Банк Заемшыға осы Келісімде жазылған шарттар мен ережелерде,
атап айтқанда, жоғарыда аталғанның негізінде Заемшыға заем беруге
келісім бергендігін
Назарға ала отырып;
Тараптар жоғарыда айтылғандарды негізге ала отырып, төмендегі
туралы келіседі:
I бап
Жалпы шарттар; Анықтамалар
1.01-бөлім
Банктiң 1995 жылғы 30 мамырдағы "Заем туралы келiсiмдерге қолданылатын жалпы шарттар және заем бойынша бiрыңғай валютада кепiлдiктер беруi" (1997 жылғы 2 желтоқсанға дейiн енгiзiлген түзетулерiмен) (жалпы шарттар) осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылады.
1.02-бөлiм
Анықтамасы Жалпы шарттарда және осы Келiсiмге Кiрiспе тарауда берiлетiн кейбiр терминдердiң контексте өзгеше ұғынылатын жағдайларын қоспағанда, осында жазылған тиiстi мәндерi бар және мынадай қосымша терминдердiң мынадай мәндеріне ие:
(а) "ИЖБ" Заемшының РМЖК-ның құрамында құрған Инвестициялық жобаларын басқаруды бiлдiредi және оның кез келген құқықтық мұрагерiн немесе құқықтық мұрагерлерiн қамтиды;
(b) "АЖД" Заемшының ККМ-ның құрамында құрған Автомобиль жолдары департаментiн бiлдiредi және оның кез келген құқықтық мұрагерiн немесе құқықтық мұрагерлерiн қамтиды;
(с) "АЖКД" 3аемшының ККМ-ның құрамындағы Автомобиль жол көлiгi департаментiн бiлдiредi және оның кез келген құқықтық мұрагерiн немесе құқықтық мұрагерлерiн қамтиды;
(d) "ҚМ" Заемшының Қаржы министрлiгiн бiлдiредi және оның кез келген құқықтық мұрагерiн немесе құқықтық мұрагерлерiн қамтиды;
(е) "ККМ" Заемшының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiн бiлдiредi және оның кез келген құқықтық мұрагерiн немесе құқықтық мұрагерлерiн қамтиды;

О ратификации Cоглашения о займе (Проект реструктуризации дорожно-транспортной отрасли) между Республикой Казахстан и Международным Банком Реконструкции и Развития
Закон Республики Казахстан от 20 июля 1999 года № 446-I
Ратифицировать Соглашение о займе (Проект реструктуризации дорожно-
транспортной отрасли) между Республикой Казахстан и Международным Банком
Реконструкции и Развития, совершенное в округе Колумбия, Соединенные Штаты
Америки, 16 апреля 1999 года.
Президент
Республики Казахстан
Номер займа 4437 KZ
Соглашение о займе
(Проект реструктуризации дорожно-транспортной отрасли)
между Республикой Казахстан и
Международным Банком Реконструкции и Развития
от 16 апреля 1999 года
Принимая во внимание, что
(А) Заемщик, убедившись в осуществимости и приоритетности Проекта, описание которого приводится в Приложении 2 к настоящему Соглашению, обратился к Банку с просьбой об оказании помощи в финансировании Проекта; и
Принимая во внимание, что
(В) Банк дал согласие на основании, в частности, вышеупомянутого, предоставить заем Заемщику на условиях и положениях, изложенных в настоящем Соглашении;
Стороны, исходя из вышеизложенного, соглашаются о нижеследующем:
Статья 1
Общие условия; Определения
Раздел 1.01
"Общие условия, применимые к Соглашениям о займе и предоставлении гарантий по займу в единой валюте" Банка от 30 мая 1995 года (с поправками, внесенными включительно до 2 декабря 1997 года) (Общие условия), являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Раздел 1.02
За исключением тех случаев, когда в контексте подразумевается иное, некоторые термины, определение которых дается в Общих условиях и Вводной части к настоящему Соглашению, имеют соответствующие значения, изложенные здесь, и следующие дополнительные термины имеют следующие значения:
(а) "УИП" означает Управление инвестиционных проектов, созданное Заемщиком в составе РГДП и включает любого его правопреемника или правопреемников;
(b) "ДАД" означает Департамент автомобильных дорог Заемщика в составе МТК и включает любого его правопреемника или правопреемников;
(с) "ДАДТ" означает Департамент автодорожного транспорта Заемщика в составе МТК и включает также любого его правопреемника или правопреемников;
(d) "МФ" означает Министерство финансов Заемщика и включает также любого его правопреемника или правопреемников;
(е) "МТК" означает Министерство транспорта и коммуникаций Заемщика и включает любого его правопреемника или правопреемников;

(f) "ЖЖТ" осы Келiсiмге 5-қосымшаның 2-тармағында айтылатын Жобаны жүзеге асыру жөнiндегi топты бiлдiредi;
(g) "Жобаны әзiрлеуге арналған несие" 1996 жылғы 27 қыркүйекте Банк қол қойған және Заемшының 1996 жылғы 18 қарашадағы қолымен бекiтiлген хат алмасуларына және 1998 жылғы 23 қыркүйекте Банк қол қойған және 1998 жылғы 23 желтоқсанда 3аемшының қолымен бекiтілген хат алмасуына сәйкес Банктiң Заемшыға беретiн Жобаны әзiрлеуге арналған несиесiн бiлдіредi;
(h) "РМЖК" Заемшының Республикалық мемлекеттiк жол кәсiпорнын
бiлдiредi және оның кез келген құқықтық мұрагерiн немесе құқықтық
мұрагерлерiн қамтиды;
(i) "Арнаулы шот" осы Келiсiмнiң 2.02 (b) бөлiмiнде айтылатын
шотты бiлдiредi;
(j) "ЖТ" осы Келiсiмге 5-қосымшаның 3-тармағында айтылатын Жұмыс
тобын бiлдiредi, ол кез келген құқықтық мұрагерiн немесе құқықтық
мұрагерлерiн қамтиды.
II бап
Заем
2.01-бөлім
Банк Заемшыға жазылған шарттар мен ережелерде, немесе бұл туралы Заем беру туралы келiсiмде айтылатын жүз миллион АҚШ долларына тең соманы (100.000 000 АҚШ доллары) беруге келiсiм бередi.
2.02-бөлім
(а) Заем сомасы Заем беру туралы осы Келiсiмнiң 1-қосымшасының ережелерiне сәйкес Жобаны жүзеге асыру үшiн қажет осы Келiсiмнiң 2-қосымшасында сипатталған оны қаржыландыру заемдық қаражаттан жүргiзiлетiн тауарларға, жұмыстар мен қызмет көрсетулерге шеккен шығыстары үшiн (немесе Банктiң келiсiмi бойынша - алдағы шығыстар үшiн), сондай-ақ Заем бойынша проценттер мен өзге де төлемдерге қатысты несие шотынан алынуы мүмкiн.
(b) Заемшы Жобаның мақсаты үшiн - есептесуден, мүлiктi тұтқындаудан немесе оны борыш үшiн ұстап қалудан тиiстi қорғануды қоса алғанда Банк үшiн қолданымды шарттар мен ережелерде, коммерциялық банкте АҚШ долларында арнаулы депозит шотын ашып, оны жүргiзе алады. Арнаулы шотқа салымдар мен одан төлемдер төлеу осы Келiсiмге 6-қосымшаның ережелерiне сәйкес жүргiзiледi.
(с) Банк Заемды орналастыру басталған күннен кейiн бiрден 3аемшының атынан Жобаны әзiрлеуге арналған, белгiлi бiр күнде алынған және төленбеген негiзгi соманы өтеу үшiн және ол бойынша барлық төленбеген алымдарды төлеу үшiн қажеттi соманы несие шотынан алады
және оны өзiне өзi төлейдi. Бұдан соң Жобаны әзiрлеуге арналған
несиенiң рұқсат етiлген сомасының алынбаған қалдығы жойылады.
2.03-бөлiм
Жабу күнi 2004 жылдың 31 желтоқсаны болып табылады немесе одан
анағұрлым кеш мерзiмдi Банк белгiлейдi. Банк осы анағұрлым кеш мерзiм
туралы дереу Заемшыны құлақтандырады.
2.04-бөлiм
Заемшы Банкке Заем сомасының бiр процентiне (1%) тең сомада
комиссиялық алым төлейдi. 3аемның орналастырылған күнiнiң басында
немесе бiрден содан кейiн Банк Заемшының атынан жоғарыда аталған
алымның сомасын несие шотынан алады және өзiне өзi төлейдi.
2.05-бөлім
Заемшы Банкке Заемның негiзгi сомасы бойынша жылына ұдайы алынбайтын бiр проценттiң төрттен үшiн құрайтын (3/4 1%) ставка бойынша кредит беру мiндеттемесi үшiн комиссиялық алым төлейдi.
2.06-бөлiм
(а) Заемшы Заемның негiзгi сомасы бойынша әрбiр проценттiк кезең үшiн евровалютада берiлетiн қысқа мерзiмдi кредиттер бойынша Базистiк Лондон банкаралық ставкасына тең ставка бойынша мерзiм сайын алынатын және төленбейтiн проценттердi және бұған қоса Лондон банкаралық ставкасымен айырманы төлейдi.
(b) Осы бөлiмде:
(i) "Проценттiк кезең" осы Келiсiм күшiне енген күнiнен бастап проценттердi төлеудiң бiрiншi кезеңiне дейiнгi бастапқы кезеңдi, және бастапқы кезеңнен кейiн - проценттердi төлеудiң келесi датасын қоса алғанда, проценттердi төлеу күнiнен бастап, бiрақ ол қосылмайтын әрбiр кезеңдi бiлдiредi.
(ii) "Проценттердi төлеудiң датасы" осы Келiсiмнiң 2.07-бөлiмiнде көрсетiлген кез келген датаны бiлдiредi.
(iii) "Валюталық мәмiлелердiң Лондондық банкаралық рыногының базистiк ставкасы" әрбiр проценттiк кезеңге қатысты АҚШ долларындағы жартыжылдық депозиттер бойынша, белгiленген проценттiк кезеңнiң бiрiншi күнiндегi бағалау бойынша (немесе, бастапқы проценттiк кезең жағдайында, проценттердi төлеу күнiндегi немесе айқындалған проценттiк кезеңнiң бiрiншi күнiнен кейiнгi күндегi бағалау бойынша) валюталық мәмiлелердiң Лондондық банкаралық рыногы ұсынатын және Банк белгiлеген және жыл сайынғы проценттiк аударымдар ретiндегi ставканы бiлдiредi.
(iv) "Лондондық банкаралық рыноктың проценттік ставкаларының арасындағы айырма" әрбiр проценттiк кезеңге қатысты мыналарды бiлдiредi:
(А) бiр проценттiң төрттен үшi (1%-тен 3/4);
(В) төленбеген банктiк Заемдарға қатысты немесе Лондондық банкаралық валюталық мәмiлелер рыногы ұсынатын ставкалардан төмен (немесе жоғары) болып бiр проценттiк кеден немесе Банктiң заемдарды қаржыландыру үшiн бiрыңғай валютада бөлетiн олардың үлестерiне немесе Заемды қамтитын олардың үлестерiне қатысты жартыжылдық депозиттер бойынша өзге де бақылаулық ставкалар үшiн;
Банк белгiлеген және жыл сайынғы проценттiк аударымдар ретiндегi минус (немесе плюс) орташа есептелген маржа;
(с) Банк Заемшының назарына Лондондық банкаралық рыноктың Базистiк ставкасы және оларды айқындаған соң бiрден әрбiр проценттiк кезең үшiн Лондондық банкаралық рыноктың ставкаларының арасындағы Айырмалар туралы ақпаратты жеткiзуi тиiс.
(d) Осы 2.06-бөлiмде айтылатын проценттiк ставкаларды айқындауға ықпал ететiн нарықтық практикадағы өзгерiстер тұрғысында әрбiр ретте Банк тұтастай алғанда өзiнiң Заемшыларының және Банктiң мүдделерi үшiн белгiлейдi және жоғарыда аталған Бөлiмде берiлгеннен ерекшелiгi бар заемға қолданылатын проценттiк ставкаларды айқындау үшiн қолданылатын негiздi құлақтандырмаса, Банк заемға қолданылатын проценттiк ставкаларды айқындау үшiн Заемшыны жаңа негiз туралы алты айдан (6) кешiктiрмей құлақтандырып, негiздi өзгерте алады. Негiз егер 3аемшы
Банкке жоғарыда аталған уақыт аралығының iшiнде мұндай негiзге өзiнiң
қарсы екендiгi туралы наразылығын негiздi құлақтандыру үшiн мерзiмнiң
өтуi бойынша қолдануға ие болады, онда жоғарыда аталған өзгерiс Заемға
қолданылмайды.
2.07-бөлім
Проценттер мен өзге де алымдар жарты жылда 15 наурызда және әрбiр
жылы 15 қыркүйекте бiр рет төленуге жатады.
2.08-бөлiм
Заемшы заемның негiзгi сомасын заемды өтеудiң осы Келiсiмге
3-қосымшада келтiрiлген кестесiне сәйкес бөлiп-бөлiп өтейдi.
III бап
Жобаны атқару
3.01-бөлiм
(а) Заемшы осы Келiсiмнiң 2-қосымшасында жазылған Жобаның мiндеттерi бойынша өзiнiң мiндеттемелерi туралы хабарлайды және Жобаның А, В, С және Е тарауларын ИЖБ және ЖЖТ арқылы, Жобаның D тарауын ЖТ арқылы, әкiмшiлiк, қаржы, инженерлiк, қоршаған ортаны қорғауға және техникалық практикаға сәйкестiкте орындайды және қажет болуына қарай Жоба үшiн керек құралдармен, объектiлермен, қызмет көрсетулермен және өзге де ресурстармен қамтамасыз етедi.
(b) Заемшы мен Банк өзге келiсiмге келген жағдайларды қоспағанда 3аемшы осы Жобаны Бөлiмнiң (а) тармағының ережелерi бойынша шек қоюсыз жүзеге асырады және Жобаның А, В және С тарауларын ИЖБ және ЖЖТ арқылы Жобаның D бөлiмiн - осы Келiсiмнiң 5-қосымшасында жазылған орындау Бағдарламасына сәйкес ЖТ арқылы орындайды.
3.02-бөлiм
Жоба үшiн қажеттi және Заем қаражатынан қаржыландырылатын тауарларды сатып алу, жұмыстар мен консультанттардың қызмет көрсетулерiн қамтамасыз ету Банк өзге шешiм қабылдайтын жағдайларды қоспағанда, осы Келiсiмге 4-қосымшаның ережелерiмен реттеледi.
3.03-бөлiм

(f) "ГОП" означает Группу по осуществлению проекта, о которой говорится в пункте 2 Приложения 5 к настоящему Соглашению;
(g) "Ссуда на подготовку проекта" означает ссуду на подготовку проекта, предоставляемую Банком Заемщику в соответствии с обменом письмами, подписанными Банком 27 сентября 1996 года и скрепленными подписью Заемщика 18 ноября 1996 года и обменом письмами, подписанными Банком 23 сентября 1998 года и скрепленными подписью Заемщика 23 декабря 1998 года;
(h) "РГПД" означает Республиканское государственное предприятие дорог Заемщика и включает любого его правопреемника или правопреемников;
(i) "Специальный счет" означает счет, о котором говорится в Разделе
2.02 (b) настоящего Соглашения;
(j) "РГ" означает Рабочую группу, о которой говорится в пункте 3 Приложения 5 к настоящему Соглашению, она включает любого его правопреемника или правопреемников.
Статья II
Заем
Раздел 2.01
Банк дает согласие на предоставление Заемщику на излагаемых условиях и положениях, или о которых говорится в Соглашении о предоставлении займа, суммы, равной ста миллионам долларов США (100,000,000 долларов США).
Раздел 2.02
(а) Сумма займа может быть снята со ссудного счета согласно положениям Приложения 1 к настоящему Соглашению о предоставлении займа за понесенные расходы (или по согласию Банка - за предстоящие расходы) на товары, работы и услуги, необходимые для осуществления проекта, описанного в Приложении 2 к настоящему Соглашению, финансирование которого будет произведено из заемных средств, и то же в отношении процентов и иных выплат по займу.
(b) Заемщик может - для целей Проекта - открыть и вести в долларах США специальный депозитный счет в коммерческом банке, приемлемом для Банка, на условиях и положениях, приемлемых для Банка, включая соответствующую защиту от зачета, наложения ареста на имущество или его удержания за долги. Вклады на специальный счет и выплаты с него производятся в соответствии с положениями Приложения 6 к настоящему Соглашению.
(с) Сразу же после даты начала размещения займа Банк, от имени Заемщика, снимает со ссудного счета и выплачивает самому себе сумму, необходимую для погашения основной суммы ссуды на подготовку проекта, снятой и невыплаченной к определенной дате и для выплаты всех неуплаченных сборов по ней. После чего неснятый остаток разрешенной суммы ссуды на подготовку проекта аннулируется.
Раздел 2.03
Датой закрытия является 31 декабря 2004 года или более поздняя дата, которая устанавливается Банком. Банк немедленно уведомляет Заемщика об этой более поздней дате.
Раздел 2.04
Заемщик выплачивает Банку комиссионный сбор в сумме, равной одному проценту (1%) суммы Займа. В день начала размещения займа или сразу же после него Банк, от имени Заемщика снимает со ссудного счета и выплачивает самому себе сумму вышеупомянутого сбора.
Раздел 2.05
Заемщик выплачивает Банку комиссионные за обязательство предоставить кредит по ставке, составляющей три четвертых одного процента (3/4 1%) в год по основной сумме Займа, не снимаемой периодически.
Раздел 2.06
(а) Заемщик уплачивает проценты по основной сумме займа, периодически снимаемой и не выплачиваемой по ставке за каждый процентный период равной Базисной Лондонской межбанковской ставке по краткосрочным кредитам, представляемым в евровалюте плюс разница с Лондонской межбанковской ставкой.
(b) В настоящем разделе:
(i) "Процентный период" означает первоначальный период со дня вступления в силу настоящего Соглашения до первой даты выплаты процентов, но, не включая ее, и после первоначального периода - каждый период со дня уплаты процентов включительно до следующей даты уплаты процентов, но, не включая ее.
(ii) "Дата уплаты процентов" означает любую дату, указанную в разделе
2.07 настоящего Соглашения.
(iii) "Базисная ставка Лондонского межбанковского рынка валютных сделок" в отношении каждого процентного периода означает ставку, предлагаемую Лондонским межбанковским рынком валютных сделок по полугодовым депозитам в долларах США, по оценке на первый день определенного процентного периода (или,в случае с первоначальным процентном периодом, по оценке на день выплаты процентов или на день, предшествующий первому дню определенного процентного периода) и установленную Банком, и выраженную в качестве ежегодных процентных отчислений.
(iv) "Разница между процентными ставками Лондонского межбанковского рынка" в отношении каждого процентного периода означает:
(А) три четвертых одного процента (3/4 от 1%);
(B) минус (или плюс) средневзвешенная маржа за определенный процентный период ниже (или выше) ставок, предлагаемых Лондонским межбанковским рынком валютных сделок или иных контрольных ставок по полугодичным депозитам в отношении невыплаченных банковских займов, или их долей, распределяемых Банком для финансирования займов в единой валюте, или их долей, включающих заем; установленную Банком и выраженную в качестве ежегодных процентных отчислений.
(с) Банк должен доводить до сведения Заемщика информацию о Базисной ставке Лондонского межбанковского рынка и Различии между ставками Лондонского межбанковского рынка для каждого процентного периода сразу же после их определения.
(d) Всякий раз, в свете изменений в рыночной практике, влияющих на определение процентных ставок, о которых говорится в настоящем рзделе 2.06, Банк устанавливает, что в интересах его заемщиков в целом и Банка применить основу для определения процентных ставок, применимых к займу, отличную от той, которая дается в вышеупомянутом разделе. Банк может изменить основу для определения процентных ставок, применимых к займу, уведомив Заемщика о новой основе не позднее, чем за шесть (6) месяцев. Основа становится действительной по истечении срока для уведомления, если Заемщик не уведомил банк в течение вышеупомянутого промежутка времени о своем возражении против такой основы, то вышеупомянутое изменение не применяется к займу.
Раздел 2.07
Проценты и иные сборы подлежат уплате один раз в полгода 15 марта и 15 сентября каждого года.
Раздел 2.08
Заемщик погашает основную сумму займа в соответствии с графиком погашения займа в рассрочку, приведенным в Приложении 3 к настоящему Соглашению.
Статья III
Исполнение Проекта
Раздел 3.01
(а) Заемщик объявляет о своих обязательствах по задачам Проекта, изложенным в Приложении 2 к настоящему Соглашению, и эффективно выполняет Части А, В, С и Е Проекта через УИП и ГОП и Часть D Проекта - через РГ, с соответствующей административной, финансовой, инженерной, связанной с охраной окружающей среды и технической практикой и, по мере надобности, обеспечивает средствами, объектами, услугами и иными ресурсами, необходимыми для Проекта.
(b) Без ограничений по положениям пункта (а) настоящего раздела и, за исключением случаев, когда Заемщик и Банк пришли к иному соглашению, Заемщик осуществляет Проект и выполняет Части А, В и С Проекта через УИП и ГОП, Часть D Проекта - через РГ в соответствии с Программой выполнения, изложенной в Приложении 5 к настоящему Соглашению.
Раздел 3.02
За исключением случаев, когда Банк принимает иное решение, закупка товаров, обеспечение работ и услуг консультантов, необходимых для Проекта и финансируемых из средств займа, регулируются положениями Приложения 4 к настоящему Соглашению.
Раздел 3.03

Заемшы Жалпы шарттардың 9.08-бөлiмiнiң мақсаты үшiн және ол бойынша шек қоюсыз:
(а) Банк үшiн қабылданымды ережелердiң негiзiнде, Банкке жабу датасынан кейiн Жобаның мiндеттерiн тұрақты орындауды қамтамасыз етуге арналған жоспарды әзiрлейдi немесе Банкке алты (6) айдан кешiктiрмей Заемшы мен Банктiң арасында осы мақсат үшiн келiсiлуi мүмкiн анағұрлым кешiрек мерзiмде ұсынады; және
(b) Банкке жоғарыда аталған жоспар бойынша Заемшымен пiкiрлер
алмасу мүмкiншiлiгiн бередi.
3.04-бөлiм
Заемшы тиiстi түрде қаржыландыруды қаржыландыруды қамтамасыз етуді
қоса алғанда өзiнiң мемлекеттiк, мемлекетаралық және аймақтық (облыстық)
жол желiлерiн қанағаттанарлық ұстауды қамтамасыз ету үшiн барлық қажеттi
шараларды қабылдайды және өзiнiң мемлекеттiк және мемлекетаралық
жолдарының желiлерiн ұстауға және қайта жаңартуға АҚШ долларымен
есептегенде 1999-шы күнтiзбелiк жылда 100 000 000-нан кем емес, 2000-шы
күнтiзбелiк жылда 125 000 000-нан кем емес және 2001-шы күнтiзбелiк жылда
150 000 000-нан кем емес қаражат жұмсайды.
3.05-бөлім
3аемшы:
(а) 2000 жылдың 31 наурызында Банк үшiн қабылданымды
өкiлеттiктерiнiң шеңберiн, жолдарды пайдаланушылар мен алымдардың
жүйесiн қарауы және Банкпен осы талдаудың нәтижелерiн талқылауы; және
(b) 2000 жылдың 30 қыркүйегiне қарай барлық осы секiлдi
алымдардың сомасы жолдарды пайдалануға кететiн шығындардың кем дегенде
75%-iн құрауы және ол автомобильдер мен автобус иелерiнiң есебiне
жатқызылуы, ал 2002 жылдың 30 қыркүйегiне қарай - мұндай шығындар 100%
болуы үшiн жүк автомобильдерi мен автобустардың иелерiнен алымдарды
бiрте-бiрте өсiруi тиiс.
IV бап
Заемшыны кейбiр қаржылық көрсеткiштердi қолдауға
мiндеттейтiн шарттың талаптары
4.01-бөлiм
(а) Заемшы есеп құжаттары мен шоттарын қоса алғанда қаржы қызметiн басқару жүйесiн жүргiзедi немесе жүргiзудi қамтамасыз етедi, Банк үшiн қабылданымды, жобаға байланысты операцияларды, қаражат пен шығыстарды көрсету бойынша талаптарға жауап беретiн нысанда қаржы есептерiн дайындайды.
(b) Заемшы:
(i) есеп құжаттарын, шоттарды жүргiзедi және осы Бөлiмнiң (а) тармағында айтылатын қаржы есептерiн және Банк үшiн қабылданымды аудиттi жүргiзудiң тиiстi стандарттарына сәйкес, Банк үшiн қабылданымды тәуелсiз аудиторлар ұдайы қолданатын аудит жүргiзiлген әрбiр қаржы жылы бойынша есеп құжаттары мен арнайы шоттар бойынша шоттарды дайындайды;
(ii) Банкке мүмкiндiгiне қарай ерте, бiрақ қалай болған күнде де әрбiр осындай жыл аяқталған соң алты айдан кешiктiрмей:
(А) талдау жүргiзiлген әрбiр осындай жыл бойынша осы Бөлiмнiң (а) тармағында айтылатын қаржы есептерiнiң куәландырылған көшiрмелерiн, және
(В) Осындай есептер, есеп құжаттары мен шоттары бойынша қорытындыны және жоғарыда аталған аудиторлар, Банк негiздi сұрау салатын көлемдер және егжей-тегжейде аудит жүргiзiлген осы секілдi есептi ұсынады және
(iii) Банкке Банк мерзiм сайын негiздi сұрайтын осындай есеп құжаттары мен шоттарына, олардың аудитiне және жоғарыда аталған аудиторларға қатысты кез келген басқа ақпаратты ұсынады.
(с) Шығыстар туралы есептердiң негiзiнде несие шотынан қаражатты алу жүргiзiлген барлық шығыстар бойынша
3аемшы:
(i) осы Бөлiмнiң (а) тармағына сәйкес осындай шығыстарды көрсететiн есеп құжаттары мен арнаулы шоттарды жүргізедi немесе жүргізілуін қамтамасыз етедi;
(ii) Банк есеп шотынан қаражатты соңғы алу жүргiзiлген қаржы жылы үшiн аудиторлық есептi алған соң осындай шығыстарды растайтын барлық есеп құжаттарын (келiсiмшарттар, тапсырмалар, шот-фактуралар, жүктеме қағаздар, түбiршектер және өзге де құжаттар), кемiнде бiр жыл бойы сақтайды;
(iii) Банк өкiлдерiне есеп құжаттарын зерделеуi үшiн жағдай
жасайды; және
(iv) осы есеп құжаттары мен шоттарын осы Бөлiмнiң (b) тармағында
айтылатын жылдық аудитке енгiзудi және мұндай аудит туралы қаржылық жылдың
iшiнде ұсынылған шығыстар туралы есептердiң негiзiнде шоттардан
қаражатты алуды қамтамасыз етуге болатын-болмайтындығы туралы жоғарыда
аталған аудиторлар енгiзген қорытындының, оларды дайындаудағы рәсiмдер
мен iшкi бақылаудың болуын қамтамасыз етедi.
V бап
Келiсiмнiң күшiне ену датасы;
келiсiмiнiң қолданылуының тоқтатылуы
5.01-бөлiм
Мынадай жағдайлар:
(а) осы Келiсiмнiң 4.01(а) бөлiмiнде айтылатын ЖЖТ-да құрылған
қаржы қызметiн басқару жүйесi;
(b) Осы Келiсiмнiң 4.01(b)(i) бөлiмiнде айтылатын осы Келiсiмнiң
4.01(b)(i) бөлiмiне сәйкес Жобаны жүзеге асыру уақытында бiрiншi қаржы
жылы үшiн аудит жүргiзуге тағайындалған аудиторлар; және
(с) осы Келiсiмнiң 5-қосымшасының 2-тармағына сәйкес құрылған ЖЖТ

Для целей раздела 9.08 Общих условий и без ограничений по ним Заемщик:
(а) подготавливает, на основании правил, приемлемых для Банка и представляет Банку не позднее, чем через шесть (6) месяцев после даты закрытия или более позднего срока, который может быть согласован для этой цели между Заемщиком и Банком, план, предназначенный для обеспечения стабильного выполнения задач Проекта; и
(b) предоставляет Банку возможность обмена мнениями с заемщиком по вышеупомянутому плану.
Раздел 3.04
Заемщик принимает все необходимые меры для обеспечения удовлетворительного содержания своей государственной, межгосударственной и региональной (областной) сети дорог, включая обеспечение надлежащего финансирования, и расходует на содержание и реконструкцию своей государственной межгосударственной сети дорог средства, составляющие в пересчете на доллары США не менее 100,000,000 в 1999 календарном году, не менее 125,000,000 в 2000 календарном году и не менее 150,000,000 в 2001 календарном и в каждом последующем.
Раздел 3.05
Заемщик должен:
(а) к 31 марта 2000 года рассмотреть приемлемый для Банка круг полномочий, свою систему сборов с пользователей дорог и обсудить с Банком результаты данного анализа; и
(b) постепенно увеличить сборы с владельцев грузовых автомобилей и автобусов, чтобы к 30 сентября 2000 года сумма всех подобных сборов составляла, по меньшей мере, 75 процентов затрат на пользование дорогами и была отнесена на счет владельцев автомобилей и автобусов, а к 30 сентября 2002 года - 100 процентов таких затрат.
Статья IV
Условия договора, обязывающие Заемщика
поддерживать некоторые финансовые показатели
Раздел 4.01
(а) Заемщик ведет или обеспечивает ведение системы управления финансовой деятельностью, включая учетные документы и счета, и подготавливает финансовые отчеты в форме, приемлемой для Банка, отвечающей требованиям по отражению операций, средств и расходов, связанных с Проектом.
(b) Заемщик:
(i) ведет учетные документы, счета и подготавливает финансовые отчеты, о которых говорится в пункте (а) настоящего раздела и учетные документы и счета по специальному счету по каждому финансовому году, аудит которого проведен согласно соответствующим стандартам проведения аудита, приемлемым для Банка, регулярно применяемым независимыми аудиторами, приемлемыми для Банка;
(ii) представляет Банку по возможности раньше, но в любом случае, не позднее шести месяцев после окончания каждого такого года:
(А) заверенные копии финансовых отчетов, о которых говорится в пункте (а) настоящего раздела по каждому такому году, анализ которого проведен и
(В) заключение по таким отчетам, учетным документам и счетам и отчет о подобном аудите, проведенном вышеупомянутыми аудиторами, в таком объеме и таких деталях, о которых обоснованно запрашивает Банк и
(iii) представляет Банку любую другую информацию, касающуюся таких учетных документов и счетов, их аудита и вышеупомянутых аудиторов, которую Банк периодически обоснованно запрашивает.
(с) По всем расходам, по которым было произведено снятие средств со ссудного счета на основании отчетов о расходах, Заемщик:
(i) ведет или обеспечивает ведение, в соответствии с пунктом (а) настоящего раздела, учетных документов и специальных счетов, отражающих такие расходы;
(ii) хранит в течение не менее одного года после получения Банком аудиторского отчета за финансовый год, в котором было произведено последнее снятие средств со ссудного счета, все учетные документы (контракты, поручения, счета-фактуры, накладные, квитанции и иные документы), подтверждающие такие расходы;
(iii) создает условия для изучения представителями Банка учетных документов; и
(iv) обеспечивает включение этих учетных документов и счетов в годовой аудит, о котором говорится в пункте (b) настоящего раздела и содержание в отчете о таком аудите специального заключения, вынесенного вышеупомянутыми аудиторами о том, можно ли обеспечить снятие средств со счета на основании отчетов о расходах, представленных в течение финансового года, процедур и внутреннего контроля в их подготовке.
Статья V
Дата вступления в силу соглашения;
прекращение действия соглашения
Раздел 5.01

Жалпы шарттардың  12.01 (с) Бөлiмiнiң мәнiнде Заем туралы Келiсiм
күшiне енуi үшiн қосымша шарттар ретiнде айқындалады.
5.02-бөлім
Жалпы шарттардың 12.04-бөлімінің мақсаты үшiн осымен осы
Келiсімнiң датасынан кейiн тоқсан (90) күннен кейiн басталатын дата
белгiленедi.
VI бап
Заемшының өкілдері; Мекен-жайлары
6.01-бөлiм
Заемшының сонымен бiр мезгілде қаржы үшiн жауапты Министрі Жалпы
шарттардың 11.03-бөлiмiнiң мақсаты үшін Заемшының өкілі ретінде
тағайындалады.
6.02-бөлiм
Жалпы шарттардың 11.01-бөлiмiнiң мақсаты үшiн мынадай
мекен-жайлар көрсетiледi:
Заемшының мекен-жайы:
Ministry fo Finance                 Қаржы министрлігі
60 Republic Avenue                  Республика даңғылы, 60
473000, Astana                      473000, Астана
Republic of Kazakhstan              Қазақстан Республикасы
Cable аddrеss:                      Телеграфтың мекен-жайы:
Теlех: 264126 (FILIN)               Телекс: 264126 (FILIN)
Банктің мекен-жайы:
International Bank for              Халықаралық Қайта жаңарту
Reconstruction                      және Даму Банкі
and Dtvttlopment                    1818 Н көшесі, Солтүстік
1818 H Strееt, N.W.                 Батыс Вашингтон, Колумбия
Wаshingtоn, D.С. 20433              Округі 20433
United States of America            Америка Құрама Штаттары
Cable аddrеss:                      Телеграфтың мекен-жайы:
INTBAFRAD                            INTBAFRAD
Wаshingtоn, D.С.                     Wаshingtоn, D.С.
Теlех: 248423 (MCI) or              Телекс: 248423 (MCI) немесе
64145 (MCI)                          64145 (MCI)
Осыны куәландыру үшін осы Келісімнің тараптары өздерінің тиісті
түрдегі уәкілеттік берілген өкілдері арқылы жоғарыда аталған күн мен
жылда Америка Құрама Штаттарының Колумбия округінде өздерінің
аттарынан осы Келісімге қол қоюды қамтамасыз етті.
Қазақстан Республикасы
Ресми Өкіл
Халықаралық Қайта Жаңару және Даму Банкі
Еуропа және Орталық Азия
Аймағы бойынша
қызмет істеп отырған вице-президент
1-қосымша
1. Төменде келтірілген кестеде заем қаражатынан қаржыландырылатын
баптардың санаттары, әрбір санат бойынша заем сомаларының бөлінуі және
қаржыландырылуға жататын әрбір санаттың баптары бойынша шығыстардың
проценттегі көрінісі берілген.
__________________________________________________________________________
|             Санаты             |  Аударылатын заем   | Қаржыландырылатын
|                                |       сомасы        |
|                                |  (АҚШ долларында)   |   шығыстар %-пен
|________________________________|_____________________|___________________
|(1) Инженерлік құрылыс жұмысы   |                     |        70%
|                                |                     |
|(а) Жобаның А 1-тарауына сәйкес |           61,800,000|
|(b) Жобаның A) 2-тарауына сәйкес|           13,200,000|
|________________________________|_____________________|___________________

Следующие случаи определяются как дополнительные условия для вступления в силу соглашения о займе в значении Раздела 12.01 (с) Общих условий:
(а) система управления финансовой деятельностью, о которой говорится в разделе 4.01 (а) настоящего Соглашения, создана в ГОП;
(b) аудиторы, о которых говорится в разделе 4.01 (b) (i) настоящего Соглашения назначены для проведения аудита за первый финансовый год во время осуществления Проекта в соответствии с Разделом 4.01 (b)(i) настоящего Соглашения; и
(с) ГОВП создана в соответствии с пунктом 2 Приложения 5 к настоящему Соглашению.
Раздел 5.02
Для целей Раздела 12.04 Общих условий настоящим устанавливается
дата, наступающая через девяносто (90) дней после даты настоящего
Соглашения.
Статья VI
Представители Заемщика; Адреса
Раздел 6.01
Министр Заемщика, одновременно ответственный за финансы, назначается
в качестве представителя Заемщика для целей раздела 11.03 Общих Условий.
Раздел 6.02
Для целей раздела 11.01 Общих Условий указываются следующие адреса:
Адрес Заемщика:
Ministry of Finance                          Министерство Финансов
60 Republic Avenue                           60 Проспект Республики
473000, Astana                               473000, Астана
Republic of Kazakhstan                       Республика Казахстан
Cable аddrеss:                               Телеграфный адрес:
Telex 264126 (FILIN)                         Телекс: 264126 (FILIN)
Адрес Банка:
International Bank for Reconstruction        Международный Банк
and Development                              Реконструкции и Развития
1818 H Strееt, N.W.                          1818 Улица Н, Северо-Запад
Wаshingtоn, D.С. 20433                       Вашингтон, Округ Колумбия 20433
United States of Amerika                     Соединенные Штаты Америки
Cable аddrеss:                               Телеграфный адрес:
INTBAFRAD                                    INTBAFRAD
Wаshingtоn, D.С.                             Wаshingtоn, D.С.
Теlех: 248423 (MCI) or                       Телекс:248423 (MCI) или
64145 (MCI)                                  64145 (MCI)
В удостоверение чего, стороны настоящего Соглашения, действуя через своих должным образом уполномоченных представителей, обеспечили подписание настоящего Соглашения от своих имен в Округе Колумбия, Соединенные Штаты Америки, в указанные выше день и год.
Приложение 1
Снятие заемных средств
1. В приведенной ниже таблице представлены категории статей,
финансируемых из заемных средств, распределение заемных сумм по каждой
категории и выражение в процентах расходов по Статьям каждой категории,
подлежащих финансированию.
________________________________________________________________________
Категория      !  Сумма займа, которая ! Финансируемые Расходы в % !
!отчисляется (Выражается!                           !
!в Долларах США )       !                           !
-----------------------------------------------------------------------!
(1) Инженерно-
строительные работы                          70 %
(а) Согласно Части         61,800,000
А. 1 Проекта
13,200,000
(b) Согласно Части
А. 2 Проекта
------------------------------------------------------------------------

|2) Консультанттардың қызмет     |            5,400,000|       100%
|көрсетуі, оқуды және оқу        |                     |
|мақсатымен жол жүруді қоса      |                     |
|алғанда                         |                     |
|________________________________|_____________________|___________________
|3) Тауарлар                     |                     |100% шетелдік
|(а) Жобаның В тарауына сәйкес   |            5,200,000|шығыстар, 100%
|(а) Жобаның С, Е, F тарауларына |            1,400,000|жергілікті
|сәйкес                          |                     |шығыстар
|                                |                     |(өндірістік
|                                |                     |жүктеме шығыстар)
|                                |                     |және 80% сатып алуы
|                                |                     |осы жердің шегінде
|                                |                     |жүзеге асырылатын
|                                |                     |басқа позициялар
|                                |                     |бойынша жергілікті
|                                |                     |шығыстар
|________________________________|_____________________|___________________
|(4) Қосымшалар ЖЖТ-ның пайдалану|            1,100,000|       100%
|шығындары                       |                     |
|________________________________|_____________________|___________________
|(5) Қайта қаржыландыру Жобаны   |            1,100,000|Осы Келісімнің 2.02
|дайындауға арналған несие       |                     |(с) бөліміне сәйкес
|                                |                     |есептелетін сома
|________________________________|_____________________|___________________
|(6) Комиссиялық алым            |            1,000,000|Осы Келісімнің
|                                |                     |2.04-бөліміне
|                                |                     |сәйкес есептелетін
|                                |                     |сома
|________________________________|_____________________|___________________
|(7) Бөлінбегені                 |            9,800,000|
|________________________________|_____________________|___________________
|Жиыны                           |          100,000,000|
|________________________________|_____________________|___________________
2. Осы Қосымшаның мақсаты үшін:
(а) "шетелдік шығыстар" деген термин Заемшының елінің валютасынан ерекшелігі бар, кез келген елдің валютасындағы Заемшының елін қоспағанда, кез келген елдің аумағынан берілетін немесе көрсетілетін тауарларға немесе қызмет көрсетулерге арналған шығыстарды білдіреді;
(b) "жергілікті шығыстар" деген термин Заемшының валютасындағы не Заемшының аумағынан берілетін, не көрсетілген тауарларға немесе қызмет көрсетулерге арналған шығыстарды білдіреді; және
(с) "қосымша пайдалану шығындары" деген термин Заемшының лауазымды тұлғаларының еңбекақысын қоспағанда, қызметтiк үй-жайларды жалға алу, жабдықтар мен материалдардың, коммуналдық қызмет көрсетулердiң, оларды жөндеу мен техникалық қызмет көрсету байланыстың құнын, iссапарларға, Жобаның есептерiнiң аудитiне және ЖЖТ консультанттарының жұмысына арналған шығыстарды қоса алғанда, Жобаны жүзеге асыруға байланысты ЖЖТ шеккен қосымша пайдалану шығындарын, басқаруға, ағымдағы бақылау мен қадағалауға байланысты шығыстарды білдіреді.
3. 1-тармақта жоғарыда келтiрiлген ережелерге қарамастан:
(а) осы Келiсiмнiң күшiне енуi датасына дейiн;
(b) егер Заемшы және осы Келiсiмнiң 5-қосымшасының 6-тармағына сәйкес Жобаның А.2 тарауына орай қайта жаңарту жұмыстарына қатысты Банк үшiн қабылданымдар 3аемшы қоршаған ортаны қорғау мәселелерiне қатысты экономикалық, техникалық жұмыс деректерi мен ақпаратты әзiрлемесе (1) (b) санаттар бойынша; және
(с) егер Заемшы Банк үшiн қабылданымды техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу бойынша осы Келiсiмнiң 5-қосымшасының 4-тармағына сәйкес Алматы-Қарағанды трассасында күнделiктi және қысқы кезеңдегi жұмыстарды бағдарламалау, келiсiмшарттарды жасау және орындау және Банкпен келiсiм бойынша жабдықты жалға алу жүйесiн, рәсiмдер мен техникалық санаттарын белгiлемесе, (3) (а) санаттар бойынша қаражатты алу жүргiзiлмейдi.

(2) Услуги консультантов,   5,400,000        100 %
включая обучение и поездки
с целью обучения
------------------------------------------------------------------------
(3) Товары
(а) Согласно Части В       5,200,000        100 % иностранных расходов,
Проекта                                 100 % местных расходов
(b) Согласно Частям        1,400,000        (производственные накладные
С,Е и F Проекта                            расходы) и 80 % местных
расходов по другим позициям,
закупки по которым
осуществляются в пределах
данной местности
------------------------------------------------------------------------
(4) Дополнительные          1,100,000        100 %
Эксплуатационные
Затраты ГОП
------------------------------------------------------------------------
(5) Рефинансирование        1,100,000        Суммы, причитающиеся согласно
Ссуды          на                            Разделу 2.02 (с) настоящего
Подготовку Проекта                           Соглашения
-------------------------------------------------------------------------
(6) Комиссионный Сбор       1,000,000        Сумма, причитающаяся согласно
Разделу 2.04 настоящего
Соглашения
--------------------------------------------------------------------------
(7) Нераспределено          9,800,000
--------------------------------------------------------------------------
Итого                     100,000,000
___________________________________________________________________________
2. Для целей настоящего Приложения:
(а) термин "иностранные расходы" означает расходы в валюте любой страны, отличной от валюты страны Заемщика, на товары или услуги, поставляемые или оказываемые с территории любой страны, за исключением страны Заемщика;
(b) термин "местные расходы" означает расходы в валюте Заемщика либо на товары или услуги, поставляемые либо оказываемые с территории Заемщика; и
(с) термин "Дополнительные эксплуатационные затраты" означает дополнительные эксплуатационные затраты, понесенные ГОП в связи с осуществлением Проекта, расходы, связанные с управлением, текущим контролем и надзором, включая стоимость аренды служебных помещений, оборудования и материалов, коммунальных услуг, их ремонта и технического обслуживания, связи, расходы на поездки, аудит счетов Проекта и работой консультантов ГОП, за исключением заработной платы должностных лиц Заемщика.
3. Независимо от положений приводимого выше пункта 1 снятие средств не производится на расходы:
(а) до даты вступления в силу настоящего Соглашения;
(b) по Категории (1)(b), если Заемщик не разработал экономические, технические, относящиеся к вопросам охраны окружающей среды и рабочие данные и информацию, приемлемые для Банка в отношении реконструкционных работ согласно Части А.2 Проекта в соответствии с пунктом 6 Приложения 5 к настоящему Соглашению; и
(с) по Категории (3)(а), если Заемщик не установил системы, процедуры и технические стандарты, приемлемые для Банка, для программирования, заключения контрактов и выполнения работ по техническому обслуживанию и текущему ремонту - повседневных и в зимний период на трассе Алматы - Караганда в соответствии с пунктом 4 Приложения 5 к настоящему Соглашению и аренды оборудования по согласованию с Банком.

4. Банк:
(а) келiсiмшарттар бойынша АҚШ долларына есептегенде құны кемiнде
200 000 құрайтын тауарларға;
(b) келiсiмшарттар бойынша құны АҚШ долларына есептегенде кемiнде
100 000 құрайтын - әңгiме құны АҚШ долларына есептегенде кемiнде 50
мыңды құрайтын фирмалар мен келiсiмшарттар туралы болған жағдайда,
әңгiме жеке тұлғалар туралы болған жағдайда қызмет көрсетулерге; және
(с) Банк Заемшыны құлақтандырылатын шарттар мен ережелерге
сәйкес - ЖЖТ қосымша пайдалану шығындарына арналған шығыстар туралы
есептердiң негiзiнде жүргiзiлген несие шотынан қаражатты алуды талап
ете алады.
2-Қосымша
Жобаның сипаттамасы
Жобаның мақсаты Заемшыға жұмыс iстеп тұрған iшкi секторларды - Қазақстандағы жол және жолды және жол көлiгiн мейлiнше тиiмдi дамытуға көмек көрсету болып табылады.
Жоба мынадай мақсаттарға қол жеткiзу үшiн Заемшы мен Банктiң келiсiмi бойынша мезгiл сайын өзгерiстер енгiзуге жататын мынадай тараулардан тұрады:
А тарауы: Мемлекеттік жолдарды қайта жаңарту
1. Жол жабындарын нығайту және қайта жаңартуды, жекелеген учаскелердi жалпы қабылданған ен стандарттарына сәйкес келтiрудi, қауiпсiздiктi қамтамасыз ету үшiн жолдардың геометриясын кейбiр шектеулi сипатта жақсартуды, дренаждық қасиеттердi жақсартуды және су жiберетiн құбырларды жөндеу мен көпiрлердi қайта жаңартуды немесе ауыстыруды қоса алғанда, жалпы ұзындығы шамамен 500 километрдi құрайтын мемлекеттiк жол желiсiнiң бiрқатар жекелеген учаскелерiн қайта жаңарту.
2. Жол жабындарын нығайту және қайта жаңартуды, жекелеген учаскелердi жалпы қабылданған ен стандарттарына сәйкес келтiрудi, қауiпсiздiктi қамтамасыз ету үшiн жолдардың геометриясын кейбiр шектеулi сипатта жақсартуды, дренаждық қасиеттердi жақсартуды және су жiберетiн құбырларды жөндеу мен көпiрлердi қайта жаңартуды немесе ауыстыруды және айналма жолдардың құрылысын салуды қоса алғанда, жалпы
ұзындығы шамамен 500 километрдi құрайтын Қарағанды және Астана
қалаларының арасындағы мемлекеттiк жол желiсiнiң бiрқатар жекелеген
учаскелерiн қайта жаңарту.
3. Мынадай қызмет көрсетулер:
- инженерлiк әзiрлемелер саласында;
- сатып алуға байланысты; және
- консультациялық
және мемлекеттiк жолдарды қайта жаңарту және жолдардағы құрылыс
жұмыстарын қадағалау мәселелерi бойынша оқу.
В тарауы: Күнделікті техникалық қызмет көрсетуді және
ағымдағы жөндеуді жақсарту
Күнделiктi техникалық қызметтi көрсетудi және ағымдағы жөндеудi жақсарту үшiн жабдықтар мен босалқы бөлшектердi беру арқылы Қазақстан кәсiпорындарының техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жөнiндегi функционалдық мүмкiндiктерiн арттыру.
С тарауы: Институционалдық күшейту
Мынадай шараларды:
(а) жолдардың жай-күйiн объективтi бағалауға және баламалы шешiмдердi экономикалық талдауға негiзделген мемлекеттiк және аймақтық жол желiлерi үшiн ағымдағы бақылауды жүргiзудiң сметасы мен әдiстерiн жасау, жоспарлау әдiстерiн енгiзу, сондай-ақ осындай әдiстерге ККМ персоналын және жергiлiктi мамандарды оқытуды және мемлекеттiк және аймақтық (облыстық) бюджеттердi 2001 жылға дайындауды техникалық қамтамасыз етудi;
(b) мемлекеттiк және аймақтық жолдардың желiлерiне қатысы бар келiсiмшарттар бойынша орындалатын жол жұмыстарына қадағалау жұмыстарын енгiзудi, сондай-ақ ККМ персоналын және осы әдiстерге жергiлiктi мамандарды оқытуды;
(с) осындай мәселелер бойынша саудаластыққа дайындық, келiсiмшарттың атқарылуын бақылау, шығындардың деңгейiн бақылау ретiнде қазақстандық мердiгерлерi үшiн оқу бағдарламаларын дайындау, сапаны басқару мен бақылау;
(d) ККМ-нiң жоғарыда аталған үш мәселе бойынша оқытудағы мүмкiншiлiгiн арттыру; және
(е) консультациялар, оқулар, оқу сапарларын жүргiзу және жолдың жай-күйiн, көлiк қозғалысын, деректердi өңдеу, жергiлiктi жерлерде және лабораториялық, қызметтiк пайдалануға сынақтар жүргiзу арқылы жолдың iшкi секторында ең негiзгi Үкiметтiк ұйымдардың институционалдық мүмкiндiктерiн орнықты арттыру.
D тарауы: Жол-көлік заңдары, ережелері мен саясаты
Қазiргi заманғы құқықтық-көлiк жүйесiн әзiрлеу және жол iшкi секторын бақылайтын режимдi жетiлдiру, сондай-ақ оны:
(а) жол және жол көлiгi туралы заңдар мен ережелердi, мысалы, халықаралық жүк тасымалдауына арналған көлiк құралдарының, көлiктiң көлемi мен салмағы, жол қозғалысының ережелерi, көлiк құралдарының жарамдылық және атмосфераға шығарып тастаулар мен автобус маршруттарын - халықаралық және ауылдық жерлерге пайдалану нормалары туралы ережелердi жетiлдiру және әзiрлеу, сондай-ақ ескiрген немесе бiр-бiрiне қайшы ережелердi бiрте-бiрте алып тастау; (қай жерде қолданымды болса);
(b) олардың сақталуын қамтамасыз ету, бiрiн-бiрi қайталауды және тиiмсiз бақылауды, болдырмау мекемелердi нығайту және тұрғындарды барынша толық хабардар етудi қамтамасыз ету бойынша мекемелердiң функцияларын түсiндiру және жақсы үйлестiру жолымен заңдар мен ережелердiң сақталуын қамтамасыз ету туралы қызметтi жетiлдiру;
(с) жол көлiгiнiң iшкi секторы бойынша деректердi жинау мен өңдеу және оның дамуын байқау; жүйелерiн жетiлдiру
(d) жолаушы көлiгiнiң - тәуелсiз автобус станцияларын құруды қоса алғанда халықаралық және ауылдық жердегi саласында неғұрлым бәсекелестiк қабiлетi бар қызмет көрсетудi дамыту;
(е) консультациялар мен оқыту жүргiзу арқылы қамтамасыз ету.
Е тарауы: Жол қозғалысының қауіпсіздігін арттыру
Жол қозғалысының қауiпсiздiгiн арттыруға мыналар кiредi:
(а) жол қозғалысының қауiпсiздiгi және жол қозғалысының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мәселелерi бойынша алдын ала мемлекеттiк жоспарды және оларда жалпы сипатта жол қозғалысының қауiпсiздiгiнiң ұлттық саясатының негiзгi ерекшелiктерi көзделiнетiн осы секiлдi жоспарларды дайындау жөнiндегi уақытша топтарды құру, басты iс-әрекет жақын арадағы жылдарда қолға алынатын болады; бақылауды жүзеге асыру бойынша мiндеттердi айқындау;
(b) жол-көлiк оқиғалары туралы деректердi жинау мен өңдеудi жетiлдiру және оларды тарату (жол учаскелерiнiң аса қауiптi учаскелерiн табу мен талдаудың әдiстерiн жетiлдiрудi қоса алғанда);
(с) ең жаңа халықаралық әдiстердi қолдана отырып, жол-көлiк оқиғаларына егжей-тегжейлi экономикалық бағалау жүргiзуде жергiлiктi мамандарға көмек көрсету және жол қозғалысының қауiпсiздiгi мәселелерi бойынша қазақстандық және халықаралық мекемелердiң арасында байланыс орнатуға көмек көрсетудi қоса алғанда, Қазақстанда жол қауiпсiздiгi мәселелерiн зерделеудi жандандыру;
(d) құзыреттi органдардың осындай қызметтi орындауы үшiн тиiстi жабдықпен қамтамасыз етуiн қоса алғанда, жол қозғалысының қауiпсiздiгi бойынша ережелермен және тәртiптермен қамтамасыз етуiн жақсарту;
(е) жастар мен қалың жұртшылықтың арасында жол қозғалысының қауiпсiздiгi проблемаларын түсiну дәрежесiн арттыру, өзге жәйттер мен бiрге жол қозғалысының қауiпсiздiгiн насихаттау жөнiндегi науқанды қоса алғанда, рульде жақсы отыру және қауiпсiз жүруге жәрдемдесу, оларға байланысты материалдарды тарату, мектептерде жол қозғалысы қауiпсiздiгiнiң ережелерiне оқыту және осындай қауiпсiздiк мәселелерi бойынша нұсқаушылар мен оқытушыларды дайындау;
(f) қолда бар жабдықтың жай-күйiне талдау жасау және жол-көлiк оқиғалары жағдайында қажеттi қосымша медициналық және басқа жабдықты беру мүмкiндiгi (жедел жәрдемнiң жол бойындағы телефондық аппараттары); және
(g) консультациялар, оқытулар, оқу сапарларын жүргiзу және деректердi жинау, оларды өңдеу және қызмет бабында пайдалану үшiн жабдықтарды қамтамасыз ету.
F тарауы: Жобаны басқару
Аудит жүргiзудегi қызмет көрсетулердi қоса алғанда
консультациялар жүргiзу жолымен Жобаны басқару кезiнде ЖЖТ-ның
мүмкiншiлiгiн кеңейту, офистер үшiн жабдықтар, қызметтiк үй-жайлар
және материалдар, коммуналдық қызмет көрсетулер, жөндеу жұмыстары мен
техникалық қызмет көрсетудi, жарнамалық-насихаттық қызметтi,
байланысты ұсыну, ЖЖТ-ның жұмысы үшiн қажеттi оқыту, iссапарлар және
кез келген өзге де хабарлар мен қызмет көрсетулер.

4. Банк может потребовать снятия средств со ссудного счета, производимого на основании отчетов о расходах на:
(а) товары по контрактам, стоимость которых в пересчете на доллары США составляет менее 200,000;
(b) услуги по контрактам, стоимость которых в пересчете на доллары США составляет менее 100,000 - в случае, когда речь идет о фирмах и по контрактам, стоимость которых в пересчете на доллары США составляет менее 50,000 - в случае, когда речь идет о физических лицах; и
(с) дополнительные эксплуатационные затраты ГОП - согласно таким условиям и положениям, о которых Банк уведомляет Заемщика.
Приложение 2
Описание Проекта
Целью Проекта является оказание помощи Заемщику в развитии более эффективно функционирующих подсекторов - дорожного и дорожного транспорта в Казахстане.
Проект состоит из следующих частей, подлежащих периодическому внесению изменений по согласованию Заемщика и Банка для достижения следующих целей:
Часть А: Реконструкция государственных дорог
1. Реконструкция ряда отдельных участков государственной сети дорог, общая протяженность которых составляет около 500 километров, включая упрочнение и реконструкцию дорожных покрытий, приведение отдельных участков дорог в соответствие с общепринятыми стандартами ширины, некоторые ограниченного характера улучшения геометрии дорог для обеспечения безопасности, улучшение дренажных свойств и ремонт водопропускных труб и реконструкция или замена мостов.
2. Реконструкция ряда отдельных участков государственной сети дорог
между городами Караганда и Астана, общая протяженность которых составляет
около 500 километров, включая упрочнение и реконструкцию дорожных покрытий,
приведение отдельных участков дорог в соответствие с общепринятыми
стандартами ширины, некоторые ограниченного характера улучшения геометрии
дорог для обеспечения безопасности, улучшение дренажных свойств и ремонт
водопропускных труб и реконструкция или замена мостов и строительство
объездных путей.
3. Оказание услуг:
в области инженерных разработок;
связанных с закупками; и
консультационных
и обучения по вопросам реконструкции государственных дорог и надзора за
строительными работами на дорогах.
Часть В: Улучшение повседневного технического
обслуживания и текущего ремонта
Повышение функциональных возможностей казахстанских предприятий по техническому обслуживанию и текущему ремонту дорог путем предоставления оборудования и запасных частей для улучшения повседневного технического обслуживания и текущего ремонта.
Часть С: Институциональное усиление
Устойчивое повышение институциональных возможностей ключевых правительственных организаций в дорожном подсекторе путем проведения следующих мероприятий:
(а) введение методов планирования, составления сметы и методов проведения текущего контроля для государственной и региональной сети дорог, основанных на объективной оценке состояния дорог и экономическом анализе альтернативных решений, а также обучение персонала МТК и местных специалистов этим методам и техническое обеспечение подготовки государственного и региональных (областных) бюджетов в 2001 году;
(b) введение методов надзора за дорожными работами, выполняемыми по контрактам, относящимся к государственной и региональной сети дорог, а также обучение персонала МТК и местных специалистов этим методам;
(с) подготовка учебных программ для казахстанских подрядчиков по таким вопросам, как подготовка к торгам, контроль за исполнением контракта, контроль за уровнем издержек, управление и контроль качества;
(d) повышение возможностей МТК в обучении по трем вышеупомянутым вопросам; и
(е) проведение консультаций, обучения, учебных поездок и предоставление оборудования для наблюдения за состоянием дорог, транспортным движением, обработки данных, испытаний на местах и лабораторных и служебного пользования.
Часть D: Дорожно-транспортное законодательство,
положения и политика
Разработка современной правовой транспортной системы и совершенствование режима, контролирующего дорожный подсектор, а также обеспечение его посредством:
(а) совершенствования и разработки законов и положений о дорогах и дорожном транспорте, например, положений о размере и весе транспортных средств, транспорте для международных грузовых перевозок, правилах дорожного движения, нормах пригодности транспортных средств и выбросов в атмосферу и эксплуатации автобусных маршрутов - междугородних и в сельской местности, а также постепенная отмена (где это применимо) устаревших или противоречивых положений;
(b) совершенствование деятельности по обеспечению соблюдения законов и правил путем уяснения и лучшего координирования функций учреждений по обеспечению их соблюдения, устранению дублирования и неэффективного контроля, укреплению учреждений и более полному информированию населения;
(с) совершенствование систем сбора и обработки данных по подсектору дорожного транспорта и наблюдения за его развитием;
(d) развитие более конкурентоспособного рынка услуг в сфере пассажирского транспорта - междугороднего и в сельской местности, включая создание независимых автобусных станций; и
(е) проведение консультаций и обучения.
Часть Е: Повышение безопасности дорожного движения
Повышение безопасности дорожного движения включает следующее:
(а) создание временной группы по вопросам безопасности дорожного движения и подготовку предварительного государственного плана по обеспечению безопасности дорожного движения и подобных планов на местах, которые наметят в общих чертах основные особенности национальной политики безопасности дорожного движения, главные действия будут предприняты в ближайшие годы; определение задач по осуществлению контроля;
(b) совершенствование сбора и обработки данных о дорожно-транспортных происшествиях и их распространения (включая совершенствование методов выявления и анализа участков дороги повышенной опасности);
(с) активизация изучения вопросов безопасности дорожного движения в Казахстане, включая оказание помощи местным специалистам в проведении детальной экономической оценки дорожно-транспортных происшествий с применением самых новых международных методов и оказание помощи в установлении связи между казахстанскими и международными учреждениями по вопросам безопасности дорожного движения;
(d) улучшение обеспечения компетентными органами правилами и положениями по безопасности дорожного движения, включая обеспечение соответствующим оборудованием для выполнения такой деятельности;
(e) повышение степени понимания проблем безопасности дорожного движения среди молодежи и широких слоев населения, содействие практике лучшего поведения за рулем и безопасного движения, включая, среди прочего, кампании по пропаганде безопасного дорожного движения, распространение, связанных с ними материалов, обучение правилам безопасности дорожного движения в школах и подготовка инструкторов и преподавателей по вопросам такой безопасности;
(f) анализ состояния имеющегося в наличии и возможность предоставления дополнительного медицинского и другого оборудования (воздушные транспортные средства скорой помощи, придорожные телефонные аппараты скорой помощи), необходимых в случае дорожно-транспортных происшествий; и
(g) проведение консультаций, обучения, учебных поездок и обеспечение оборудования для сбора данных, их обработки и служебного пользования.
Часть F: Управление проектом
Расширение возможностей ГОП при управлении Проектом путем проведения
консультаций, включая услуги в проведении аудита, предоставление служебных
помещений, оборудования для офисов и материалов, коммунальные услуги,
ремонтные работы и техническое обслуживание, рекламно-пропагандистскую
деятельность, связь, обучение, поездки и любые иные товары и услуги,
необходимые для работы ГОП.

1-бөлім
Тауарларды сатып алу және жұмыстарды қамтамасыз ету
А тарауы
Жалпы ережелер
Тауарлар Банктiң 1995 жылғы жариялаған "ХКДБ Заемдары мен МАР
несиелерi бойынша сатып алулардың ережелерi" және 1996 жылдың
қаңтарында және тамызында, 1997 жылдың қыркүйегiнде қайта қаралған
(Ережелер) және осы Бөлiмнiң төмендегi ережелерiне сәйкес сатып
алынады және жұмыстар қамтамасыз етiледi.
В тарауы
Халықаралық бәсекелестi саудаластықтар
1. Осы Бөлiмнiң С тарауында өзгеше көзделiнетiн жағдайларды қоспағанда, тауарлар ережелердiң II бөлiмнiң қағидаларына және оған 1-қосымшаның 5-тармағының тәртiптерiне сәйкес жасалған келiсiмшарттар бойынша сатып алынады және жұмыстар қамтамасыз етiледi.
2. Мынадай ережелер осы В тарауының 1-тармағының ережелерiне сәйкес жасалған келiсiмшарттар бойынша сатып алынатын және қамтамасыз етiлетiн тауарлар мен жұмыстарға қолданылады.
(а) Қайта бағалау құны 5 000 000 және одан көп АҚШ долларын құрайтын инженерлiк құрылыс жұмыстарының құны тәртiптiң 2.09 және 2.10-тармақтарының ережелерiне сәйкес қайта бағалауға түседi.
(b) Келiсiмшарттарды топтар бойынша бөлу
Инженерлiк құрылыс жұмыстарын жүргiзуге арналған келiсiмшарттар мүмкiндiгiне қарай ұсынылған бағалардың пакеттерi бойынша бөлiнетiн болады, олардың әрқайсысының құны АҚШ долларына есептегендегi бағалауларға сәйкес 4000000 немесе одан астамды құрайды.
(с) Осы елде өндiрiлген тауарларға үстемдiк беру
Тәртiптiң 2.54 және 2.55-тармақтарының ережелерi және оған 2-қосымша
Заемшының аумағында өндiрiлген тауарларға қолданылады.
(d) Құлақтандыру және жарнама
Құны АҚШ долларына есептегендегi бағалауларға сәйкес 10000000-ды
немесе одан астамды құрайтын әрбiр келiсiмшарт бойынша қайта бағалау
жүргiзуге немесе баға тағайындауға шақыру Тәртiптiң 2.8-тармағына сәйкес
iрi келiсiмшарттарға қолданылатын рәсiмдерге орай жарияланады.
С тарауы
Сатып алулардың басқа да рәсімдері
1. Халықаралық сатып алулар
Құны келiсiмшартта АҚШ долларымен есептегенде 200000-нан кем және
1000000-нан асатын тауарлар Тәртiптiң 3.5 және З.6-тармақтарының
ережелерiне сәйкес халықаралық сатып алу рәсiмдерiнiң негiзiнде жасалған
келiсімшарттар бойынша сатып алынады.
2. Ұлттық сатып алулар
Құны келiсiмшартта АҚШ долларымен есептегенде 75 000-нан кем және
350000-нан асатын тауарлар Тәртiптiң 3.5 және 3.6-тармақтарының
ережелерiне сәйкес халықаралық сатып алу рәсiмдерiнiң негiзiнде жасалған
келiсiмшарттар бойынша сатып алынады.
D тарауы
Банктiң сатып алулар туралы шешімдердi қарауы
1. Сатып алуларды жоспарлау
Саудаластықтарды қайта бағалауға шақыруларды беруге немесе келiсiмшарттарға бағалар тағайындауға дейiн Банкке Тәртiптiң 1-қосымшасы 1-тармағының ережелерiне сәйкес Жоба үшiн ұсынылатын сатып алулардың жоспарын қарау және мақұлдау ұсынылады. Барлық тауарды сатып алу және барлық жұмыстарды қамтамасыз ету Банк мақұлдаған осындай сатып алу жоспарына және жоғарыда аталған 1-тармақтың ережелерiне сәйкес жүргізіледi.

Раздел 1
Закупка товаров и обеспечение работ
Часть А
Общие положения
Товары закупаются, и работы обеспечиваются о соответствии с положениями Раздела 1 "Правил закупок по займам МБРР и кредитам МАР", опубликованными Банком в январе 1995 года и пересмотренными в январе и августе 1996 и сентябре 1997 года (Правила) и следующими положениями настоящего Раздела.
Часть В
Международные конкурентные торги
1. За исключением тех случаев, когда в Части С настоящего Раздела предусматривается иное, товары закупаются, и работы обеспечиваются по контрактам, заключенным в соответствии с положениями Раздела II Правил и пункта 5 Приложения 1 к ним.
2. Следующие положения применяются к товарам и работам, закупаемым и обеспечиваемым по контрактам, заключенным в соответствии с положениями пункта 1 настоящей Части В.
(а) Переоценка
Стоимость инженерно-строительных работ, которая составляет 5,000,000 долларов США и более, подвергнется переоценке в соответствии с положениями пунктов 2.9 и 2.10 Правил.
(b) Распределение контрактов по группам
По мере возможности, контракты на проведение инженерно-строительных
работ будут распределены по пакетам предложенных цен, стоимость каждого из
которых, согласно оценкам в пересчете на доллары США, составляет 4,000,000
или более.
(с) Предпочтение товарам, произведенным в данной стране
Положения пунктов 2.54 и 2.55 Правил и Приложения 2 к ним применяются
к товарам, произведенным на территории Заемщика.
(d) Уведомление и реклама
Приглашение провести переоценку  или назначить цену каждому контракту,
стоимость которого согласно оценкам в пересчете на доллары США составляет
10,000,000 или более, объявляется в соответствии с процедурами, применимыми
к крупным контрактам согласно пункту 2.8 Правил.
Часть С
Другие процедуры закупок
1. Международные закупки
Товары, стоимость которых составляет от менее 200,000 в пересчете на доллары США за контракт и не превышает 1,000,000, могут закупаться по контрактам, заключенным на основе процедур международных закупок в соответствии с положениями пунктов 3.5 и 3.6 Правил.
2. Национальные закупки
Товары, стоимость которых согласно оценкам в пересчете на доллары США составляет от менее 75,000 за контракт и не превышает 350,000, могут закупаться по контрактам, заключенным на основе процедур национальных закупок в соответствии с положениями пунктов 3.5 и 3.6 Правил.
Часть D
Рассмотрение Банком решений о закупках
1. Планирование закупок
До выдачи приглашений на переоценку торгов или назначение цен на контракты, Банку представляется на рассмотрение и одобрение предлагаемый план закупок для Проекта - в соответствии с положениями пункта 1 Приложения 1 к Правилам. Закупка всех товаров и обеспечение всех работ производятся в соответствии с таким планом закупок, который был одобрен Банком и положениями вышеупомянутого пункта 1.

2. Алдын ала қарау
(а) Осы Бөлiмнiң В.1 тарауына сәйкес сатып алынатын әрбiр келiсiмшартқа қатысты Тәртiптiң 1-қосымшасының 2 және 3-тармақтарында жазылған рәсiмдер қолданылады.
(b) осы Бөлiмнiң С.1 және С.2 тарауларына сәйкес сатып алынатын әрбiр
келiсiмшартқа қатысты мынадай рәсiмдер қолданылады:
(i) қандай да бiр болмасын сатып алушыны таңдағанға дейiн 3аемшы
Банкке алынған ұсыныстарды салыстыру және бағалау туралы есептi ұсынады;
(ii) қандай да бiр болмасын келiсiмшартты атқарғанға дейiн Заемшы
Банкке ерекшелiктердiң көшiрмесiн және келiсiмшарттың жобасын ұсынады; және
(iii) Тәртiптiң 1-қосымшасының 2(f) және 2(g) және 3-тармақтарында
жазылған рәсiмдер қолданылады.
II бөлім
Консультанттарды жалдау
А тарауы
Жалпы ережелер
Консультанттардың қызмет көрсетулерi Банктiң 1997 жылғы қаңтарда
жариялаған және 1997 жылғы қыркүйекте қайта қаралған (Консультанттар
туралы ереже) және осы Қосымшаның 2-бөлiмiнiң мынадай ережелерi мен
"Тәртiп: Дүниежүзiлiк Банк Заемшыларының консультанттарды iрiктеуi және
жалдауының" деген Кiрiспе бөлiмi мен IV бөлiмiнiң ережелерiне сәйкес сатып
алынады.
В тарауы
Сапа мен құнына негізделген iрiктеу
Осы Бөлiмнiң С тарауында өзгеше көзделетiн жағдайларды қоспағанда
консультанттардың қызмет көрсетулерi Консультанттар туралы ереженiң
II бөлiмiнiң, оған 1-қосымшаның З-тармағының, оған 2-қосымшаның
ережелерiне және сапа мен құнына негiзделген консультанттарды iрiктеулер
қолданылатын 3.13-тен бастап 3.18-ге дейiнгi тармақтардың ережелерiне
сәйкес жасалатын келiсiмшарттар бойынша сатып алынады.
С тарауы
1. Консультанттарды iрiктеудiң басқа рәсiмдерi
Құны АҚШ долларына есептегенде кемiнде 100000 АҚШ долларын құрайтын
бағалауларға сәйкес қызмет көрсетулер Консультанттар туралы ереженiң 3.1
және 3.7-тармақтарының ережелерiне сәйкес жасалған келiсiмшарттар бойынша
сатып алына алады.
2. Жеке консультанттар
Консультанттар туралы ереженің 5.1-тармағында жазылған талаптарға
сәйкес келетiн мiндеттердi шешу жөнiндегi қызмет көрсетулер Консультанттар
туралы ереженiң 5.1-ден бастап 5.3-тармақтарының талаптарына сәйкес жеке
консультанттармен жасалған келiсiмшарттар бойынша сатып алынады.
D тарауы
Банктiң консультанттарды iрiктеудi қарауы
1. Iрiктеудi жоспарлау
Консультанттарға ұсыныстар енгiзу туралы қандай да бiр болмасын өтiнiш жасағанға дейiн Жобаға сәйкес консультанттарды iрiктеудiң ұсынылатын жоспары Банкке Консультанттар туралы ереженiң 1-қосымшасының 1-тармағының талаптарына сәйкес оған қарауға және мақұлдауға табыс етiледi. Консультанттардың барлық қызмет көрсетуiн iрiктеу Банк мақұлдаған iрiктеудiң осындай жоспарына және жоғарыда аталған 1-тармақтың ережелерiне сәйкес жүргiзiледi.

2. Предварительное рассмотрение
(а) Что касается каждого контракта, приобретаемого согласно Части В. 1 настоящего Раздела, применяются процедуры, излагаемые в пунктах 2 и 3 Приложения 1 к Правилам.
(b) Что касается каждого контракта, приобретаемого согласно Частям
С. 1 и С. 2 настоящего Раздела, применяются следующие процедуры:
(i) до выбора какого-либо поставщика Заемщик представляет Банку отчет
о сравнении и оценке полученных предложений;
(ii) до исполнения какого-либо контракта Заемщик представляет Банку
копию спецификаций и проекта контракта; и
(iii) применяются процедуры, излагаемые в пунктах 2 (f) и 2 (g) и 3
Приложения 1 к Правилам.
Раздел II
Наем консультантов
Часть А
Общие положения
Услуги консультантов приобретаются в соответствии с положениями Вступительной части и Раздела IV "Правил: отбор и наем консультантов заемщиками Всемирного Банка", опубликованными Банком в январе 1997 года и пересмотренными в сентябре 1997 года (Правила о консультантах) и следующими положениями Раздела II настоящего Приложения.
Часть В
Отбор, основанный на качестве и стоимости
За исключением тех случаев, когда в Части С настоящего Раздела предусматривается иное, услуги консультантов приобретаются по контрактам, заключенным в соответствии с положениями Раздела II Правил о консультантах, пункта 3 Приложения 1 к ним, Приложения 2 к ним и положениями из пунктов с
3.13 по 3.18 включительно, применимыми к отбору консультантов, основанному на качестве и стоимости.
Часть С
1. Другие процедуры отбора консультантов
1. Отбор, основанный на квалификации консультантов
Услуги, стоимость которых согласно оценкам в пересчете на доллары США составляет менее 100,000 долларов США, могут приобретаться по контрактам, заключенным в соответствии с положениями пунктов 3.1 и
3.7 Правил о консультантах.
2. Частные консультанты
Услуги по решению задач, которые соответствуют требованиям, излагаемым в пункте 5.1 Правил о консультантах, приобретаются по контрактам, заключенным с частными консультантами в соответствии с положениями пунктов с 5.1 по 5.3 включительно Правил о консультантах.
Часть D
Рассмотрение Банком отбора консультантов
1. Планирование отбора
До обращения к консультантам с какой-либо просьбой о внесении предложений, предлагаемый план отбора консультантов, согласно Проекту, представляется Банку на его рассмотрение и одобрение в соответствии с положениями пункта 1 Приложения 1 к Правилам о консультантах. Отбор всех услуг консультантов производится в соответствии с таким планом отбора, который одобрен Банком и положениями вышеупомянутого пункта 1.

2. Алдын ала қарау
(а) Консалтингтiк компанияларды жалдау үшiн әрбiр келiсiмшартқа
қатысты айтар болсақ, Консультанттар туралы ереженiң 1-қосымшасының 2 (а)
және 5-тармақтарының 3-тармақшасынан ерекшеленетiн 1, 2-тармақтарында
жазылған рәсiмдер қолданылады.
(b) Жеке консультанттарды жалдау үшiн әрбiр келiсiмшартқа қатысты
Банкке консультанттардың бiлiктiлiгi, қызметiнiң стажы, өкiлеттігiнiң
шеңберi және жалдау шарттары туралы мәлiметтер алдын ала қарауға және
мақұлдауға ұсынылады. Келiсiмшарт жоғарыда аталған мақұлдау берiлген соң
ғана жасалады.
5-қосымша
Жүзеге асыру бағдарламасы
1.3аемшы:
(а) стратегияны жүргiзедi және рәсiмдердi сақтайды, олар оған тиiсiнше Банк үшiн қабылданымды көрсеткiштерге сәйкес тұрақты негiзде ағымдағы бақылау мен бағалау жүргiзуге, өзiнiң мақсаты үшiн Жобаны жүзеге асыруға және өзiнiң мақсатына жетуге мүмкiндiк бередi;
(b) Банк үшiн қабылданымды өкiлеттiктер шеңберiне сәйкес Банкке осы Бөлiмнiң (а) тармағына сәйкес жүргiзiлген ағындағы бақылау мен бағалау бойынша жұмыстардың бiрыңғай тұтас нәтижелерi бiрiктiрiлген есептi, осы жоғарыда аталған датадан кейiнгi уақыт аралығының iшiнде нәтижелердiң Жобасын жүзеге асыруға қол жеткiзiлгенi және Жобаны табысты қамтамасыз ету үшiн осы датадан кейiнгi уақыт аралығындағы мақсаттарға жету үшiн ұсынылатын шараларды белгiлейтiн есептi дайындайды және оны 2001 жылдың 31 желтоқсанына немесе шамамен осы мерзiмдерде; және
(с) Банкпен - 2001 жылдың 31 наурызына дейiн немесе осы мерзiмнен кезең Банктiң өтiнiшi бойынша осы тармақтың (b) тармақшасында айтылған есептi қарайды және бұдан соң жоғарыда аталған есептiң қорытындылары мен ұсынымдарына және мәселе бойынша Банктiң пiкiрiн негiзге ала отырып Жобаның табысты аяқталуын қамтамасыз ету және оның мақсаттарына жету үшiн барлық қажеттi шараларды қабылдайды.
2. Заемшы жобаны орындау жөнiндегi жұмыс тобын құрады және жоба аяқталғанға дейiн оны Жоба бойынша бүкiл қызметтi үйлестiру үшiн ИЖБ құрамында сақтайды және осындай түрде және осындай құрамда, осындай ұйыммен ЖЖТ тұрақты жұмыс iстеуiн қамтамасыз етедi, бұған Банк үшiн қабылданымды қаржы қызметiн басқару және бақылау объектiлердi және өзге де ресурстарды, қаражатты бақылау жүйесi кiредi. ЖЖТ әрбiр күнтiзбелiк жылға Жобаны орындау кезiнде Банк үшiн қабылданымды алдағы жылға көзделген шығыстардың жылдық сметасын дайындайды.
3. Заемшы Жобаның D тарауына сәйкес қызметтi үйлестiру үшiн АЖТ, ККМ Көлiк инспекциясының және ККМ Заң бөлiмiнiң өкiлдерiн қамтитын жұмыс тобын Жоба аяқталғанға дейiн сақтайды және ЖТ-ның осындай түрде және осындай құрамда, Банк үшiн қабылданымды қаражатпен, объектiлермен және ресурстармен тұрақты жұмыс iстеуiн қамтамасыз етедi.

2. Предварительное рассмотрение
(а) Что касается каждого контракта, для найма консалтинговых компаний применяются процедуры, излагаемые в пунктах 1, 2 (отличные от третьего подпункта пункта 2 (а)) и 5 Приложения 1 к Правилам о консультантах.
(b) Что касается каждого контракта, для найма частных консультантов Банку представляются на предварительное рассмотрение и одобрение сведения о квалификации, стаже деятельности, круге полномочий и условиях найма консультантов. Контракт заключается только после того как будет дано вышеупомянутое одобрение.
Приложение 5
Программа осуществления
1. Заемщик:
(а) проводит стратегию и соблюдает процедуры, которые соответственно дают ему возможность проводить на постоянной основе текущий контроль и оценку, в соответствии с показателями, приемлемыми для Банка, осуществление Проекта и достижение своих целей;
(b) подготавливает согласно кругу полномочий, приемлемого для Банка, и представляет Банку 31 января 2001 года или приблизительно в эти сроки отчет, объединяющий в единое целое результаты работы по текущему контролю и оценке, проведенной согласно пункту (а) настоящего Раздела, о достигнутых в осуществлении Проекта результатах в течение промежутка времени, предшествующего дате вышеупомянутого отчета, и устанавливающий рекомендуемые меры для обеспечения успешного осуществления Проекта и достижения целей в течение промежутка времени, следующего за такой датой; и
(с) рассматривает с Банком - до 31 марта 2001 или позднее этого срока, по просьбе Банка, отчет, о котором говорится в подпункте (b) настоящего пункта и после этого принимает все необходимые меры для обеспечения успешного завершения Проекта и достижения его целей, основываясь на заключениях и рекомендациях вышеупомянутого отчета и мнении Банка по вопросу.
2. Заемщик - через РГПД - создает Группу по выполнению проекта и до завершения Проекта сохраняет ее в составе УИП для координации всей деятельности по Проекту и обеспечивает постоянное функционирование ГОП, таким образом, и в таком составе, с такой организацией, системами, включая систему управления финансовой деятельностью и контроля, средствами, объектами и иными ресурсами, которые приемлемы для Банка. ГОП на каждый календарный год во время выполнения Проекта подготавливает годовую смету предполагаемых расходов на предстоящий год, приемлемую для Банка.
3. Заемщик создает и до завершения Проекта сохраняет рабочую группу, включающую представителей ДАДТ, Транспортный Инспекции МТК и Юридического Отдела МТК для координации деятельности согласно Части D Проекта и обеспечивает постоянное функционирование РГ, таким образом, и в таком составе, с средствами, объектами и иными ресурсами, которые приемлемы для Банка.

4. Заемшы 1999 жылдың 31 желтоқсанына келiсiмшарттарды бағдарламалау, жасау және Алматы-Қарағанды трассасына күнделiктi және қысқы жағдайларда техникалық қызмет көрсетулер мен ағымдағы жөндеудi жүзеге асыру үшiн Банк үшiн қабылданымды жүйелердi, рәсiмдер мен техникалық стандарттарды әзiрлейдi, қабылдайды және енгiзедi.
5. Заемшы егер Жобаға сәйкес жолға қайта жаңарту үшiн мұндай қажет
болса, және қоршаған ортаға және тұрғындарға қатысты Банктiң қабылданымды
стратегиясына сәйкес Банк үшiн қабылданымды түрде жүргiзiлетiн болса, кез
келген жаңа учаскелерiнiң құрылысын салуды қамтамасыз етедi.
6. Жобаның А.2 тарауын орындағанға дейiн Заемшы Жобаның А.2 тарауына
сәйкес қайта жаңартуға қатысты Банк үшiн қабылданымды құзырет пен көлемде
және детальдарға орай экономикалық, техникалық, табиғат қорғау және жұмыс
деректерi мен ақпаратты әзiрлейдi.
6-Қосымша
Арнаулы шот
1. Осы Қосымшаның мақсаты үшiн:
(а) "Қабылданымды санаттар" деген термин осы Келiсiмнiң 1-қосымшасының 1-тармағындағы кестеде келтiрiлген (1), (2), (3) және (4) санаттарды бiлдiредi;
(b) "Қабылданымды шығыстар" деген термин Жоба үшiн қажеттi және 3аем қаражатынан қаржыландырылатын осы Келiсiмнiң 1-қосымшасының ережелерiне сәйкес қабылданымды санаттар бойынша ұдайы аударылатын тауарлар мен қызмет көрсетулердiң қабылданымды құнына қатысты шығыстарды бiлдiредi; және
(с) "Рұқсат етiлген аудару" деген термин осы қосымшаның 3а тармағына сәйкес несие шотынан алынатын және арнаулы шотта сақталатын АҚШ долларына есептегенде 7 000 000 құрайтын соманы бiлдiредi, алайда, егер Банк өзге шешiм қабылдамаған жағдайда - рұқсат етiлген аудару несие шотынан алынған қаражаттың жиынтық сомасы, мұның үстiне жалпы Шарттардың 5.02-бөлiмiне сәйкес Банк өзiне алған барлық мiндеттемелер бойынша төлемге ұсынылмаған жалпы сома АҚШ долларымен есептегенде 14 000 000-ды құрайтын сомаға тең немесе одан асқанға дейiн АҚШ долларына есептегенде 3 500 000 сомаға дейiн шектелiнетiн болады.
2. Арнаулы шоттан төлемдер осы Қосымшаның ережелерiне сәйкес тек қабылданымды шығыстарға қатысты ғана жүргiзiледi.
3. Банк өзi үшiн арнаулы шот тиiстi түрде ашылғандығына растау алған соң рұқсат етiлген аударым сомасын алу және қаражатты арнаулы шотты толықтыру үшiн бұдан кейiнгi алу мынадай түрде жүргiзiледi:
(а) Заемшы рұқсат етiлген аударым қаражатын алу үшiн Банкке арнаулы шотта рұқсат етiлген аударымның жиынтық сомасын немесе одан аспайтын соманы сақтау туралы сұрау салуды немесе сұрау салуларды ұсынады. Осындай сұрау салудың немесе сұрау салулардың негiзiнде Банк 3аемшының атынан несие шотынан осындай соманы немесе Заемшы сұрау салған сомаларды несие шотынан алады және арнаулы шотқа сақтайды
(b) (i) Заемшы арнаулы шотты толықтыру үшiн Банкке арнаулы шотта Банк айқындайтын жүйеде сақтау туралы сұрау салуды ұсынады.
(ii) Заемшы әрбiр осындай сұрау салуға дейiн немесе соның сәтiнде Банкке осы Қосымшаның 4-тармағына сәйкес талап етiлетiн құжаттар мен толықтыру сұралатын төлемi немесе төлемдердi, өзге де растауды ұсынады. Әрбiр осындай сұрау салудың негiзiнде Банк Заемшының атынан Заемшы сұрау салған, жоғарыда аталған құжаттарда көрсетiлген және өзге растауда көрсетiлген қабылданымды шығыстарға қатысты арнаулы шоттан төленетiн осындай соманы несие шотынан алады және арнаулы шотқа сақтайды. Барлық осындай салымдарды Банк осы жоғарыда аталған құжаттармен және басқа да растаулармен негiзделген тиiстi баламды сомалардағы қабылданымды санаттар бойынша несие шотынан алады.

4. Заемщик к 31 декабря 1999 года разрабатывает, принимает и вводит системы, процедуры и технические стандарты, приемлемые для Банка, для программирования, заключения контрактов и осуществления повседневного и в зимних условиях технического обслуживания и текущего ремонта трассы Алматы - Караганда.
5. Заемщик обеспечивает строительство любых новых участков, если таковое необходимо для реконструкции дорог согласно Проекту и проводится в соответствии с приемлемой стратегией Банка, касающейся охраны окружающей среды и переселения, таким образом, как это приемлемо для Банка.
6. До выполнения Части А. 2 Проекта заемщик разрабатывает экономические, технические, природоохранные и рабочие данные и информацию в соответствии с пределами компетенции и в объеме и деталях, приемлемых для Банка, касающихся реконструкции согласно Части А. 2 Проекта.
Приложение 6
Специальный счет
1. Для целей настоящего Приложения:
(а) термин "приемлемые категории" означает Категории (1), (2), (3) и (4), представленные в таблице в пункте 1 Приложения 1 к настоящему Соглашению;
(b) термин "приемлемые расходы" означает расходы, касающиеся приемлемой стоимости товаров и услуг, необходимых для Проекта и финансируемых из заемных средств, периодически отчисляемых по приемлемым Категориям в соответствии с положениями Приложения 1 к настоящему Соглашению; и
(с) термин "Разрешенное отчисление" означает сумму, составляющую в пересчете на доллары США 7,000,000, которая снимается со ссудного счета и депонируется на специальном счете согласно пункту 3 (а) настоящего Приложения, однако, при условии, что, если Банк не примет иного решения - разрешенное отчисление будет ограничено до суммы, в пересчете на доллары США составляющей 3,500,000, до тех пор, пока совокупная сумма средств, снятых со ссудного счета плюс общая сумма, не предъявленных к платежу по всем обязательствам, взятым на себя Банком согласно Разделу 5.02 Общих Условий, не будет равной или не превысит сумму, в пересчете на доллары США составляющую 14,000,000.
2. Платежи со специального счета производятся исключительно в отношении приемлемых расходов в соответствии с положениями настоящего Приложения.
3. После того, как Банк получит приемлемое для него подтверждение того, что специальный счет надлежащим образом открыт, снятие сумм разрешенного отчисления, и последующие снятия средств для пополнения специального счета производятся следующим образом:
(а) Для снятия средств разрешенного отчисления Заемщик представляет Банку запрос или запросы о депонировании на специальном счете суммы или сумм, которые не превышают совокупной суммы разрешенного отчисления. На основании такого запроса или запросов Банк, от имени Заемщика, снимает со ссудного счета и депонирует на специальном счете такую сумму или суммы, которую(-ые) Заемщик запросил.
(b)(i) Для пополнения специального счета Заемщик представляет Банку запросы о депонировании на специальном счете с такой регулярностью, как это определяется Банком.
(ii) До или в момент каждого такого запроса Заемщик представляет Банку документы и иное подтверждение, требующиеся согласно пункту 4 настоящего Приложения, платежа или платежей, в отношении которых пополнение запрашивается. На основании каждого такого запроса Банк - от имени Заемщика - снимает со ссудного счета и депонирует на специальном счете такую сумму, которую Заемщик запросил и которая указывается в вышеупомянутых документах и ином подтверждении, выплачиваемую со специального счета в отношении приемлемых расходов. Все подобные вклады снимаются Банком со ссудного счета по приемлемым категориям в соответствующих эквивалентных суммах, как это обосновывается вышеупомянутыми документами и другими подтверждениями.

4. Арнаулы шоттан Заемшы жүргiзген әрбiр төлем бойынша Заемшы Банк сұраған мерзiмдерде Банкте мұндай төлемнiң тек қабылданымды шығыстар бойынша жүргiзiлетiнiн көрсететiн осындай құжаттар мен растауларды ұсынады.
5. Осы Қосымшаның 3-тармағының ережелерiне қарамастан, Банк:
(а) егер бұдан кейiнгi алу Жалпы шарттардың V бабының және осы Келiсiмнiң 2.02-бөлiмiнiң (а) тармағының ережелерiне сәйкес несие шотынан Заемшы тiкелей толық жүргiзiлуi тиiс деп кез келген уақытта айқындайтын болса;
(b) егер Заемшы осы Келiсiмнiң 4.01(b) (i) бөлiмiнде көрсетiлген мерзiмнiң iшiнде есеп құжаттарының аудитiне және арнаулы шот бойынша шоттарға қатысты жоғарыда аталған бөлiмге сәйкес талап етiлетiн Банк аудит туралы есептердiң әлдебiрiн ұсынбаған болса;
(с) егер Банк кез келген уақытта Заемшыға Жалпы шарттардың 6.02-бөлiмiнiң ережелерiне сәйкес 3аемшының несие шотынан қаражатты алуды жүргiзу құқығын толық немесе iшiнара тоқтату туралы өзiнiң ниетiн хабарлаған болса; немесе
(d) Заемның қабылданымды санаттар бойынша аударылатын жиынтығындағы алынбаған сомасы және минус Жобаға қатысты Жалпы шарттардың 5.02-бөлiмiне сәйкес Банк өзiне алған барлық арнаулы мiндеттемелер бойынша төлемге ұсынылмаған жалпы сома рұқсат етiлген аударым сомасының екi есе баламына тең болса. Қабылданымды санаттар бойынша аударылатын заемның қалған алынбаған сомасын несие шотынан алғаннан кейiн, мұндай рәсiмдердi Заемшыға хабарлауды Банк айқындайды. Қаражатты одан әрi алу Банк талаптарына жауап беретiн осындай хабарландыру датасында арнайы шотта сақтауда қалған барлық осы секiлдi сомалар Банктiң талабына жауап беретiн мөлшерде ғана қабылданымды шығыстар бойынша төлемдердi жүзеге асыру үшiн пайдаланылатын болады.
6. (а) Егер Банк кез келген төлемнiң:
(i) шығыстар бойынша немесе осы Қосымшаның 2-тармағы үшiн қабылданымсыз сомада жүргiзiлгендiгiн; немесе
(ii) Банкке ұсынылған растаумен негiзделмегендiгiн кез келген уақытта айқындайтын болса,
Заемшы Банктiң хабарландыруын алуы бойынша:
(А) Банк сұрауы мүмкiн осындай қосымшаны растауды ұсынады; немесе
(В) арнаулы шотты (немесе) егер Банк осылай сұраса, Банкке қайтарады (қабылданымды) немесе негiзделмеген осындай түрде болып табылатын осындай төлемнiң немесе оның бiр бөлiгiнiң сомасына тең соманы сақтайды.
Егер Банк өзге шешiм қабылдамаған жағдайда Банктiң арнаулы шотқа ештеңенi одан әрi сақтауы Заемшы осындай растауды ұсынғанға немесе мiндеттемелерiне қарай осындай сақтауды жүргiзгенге немесе қайтарғанға дейiн жүргiзiлмейдi.
(b) Егер Банк арнаулы шотқа төлемге ұсынылмаған кез келген соманың қабылданымды шығыстарға қатысты бұдан арғы төлемдердi жабуы үшiн талап етiлмейтiндiгiн кез келген уақытта айқындаса, Заемшы Банктiң хабарландыруын алуы бойынша дереу Банкке төлемге ұсынылмаған осындай соманы қайтарады.
(с) Заемшы Банкке хабарлай отырып арнаулы шотта сақтаулы қаражаттың
бәрiн немесе бiр бөлiгiн Банкке қайтарады.
(d) Банкке осы қосымшаның 6(а), (b) және (с)-тармақтарына сәйкес
жүргiзiлген қаражаттарды қайтару Жалпы шарттарды қоса алғанда, осы
Келiсiмнiң тиiстi ережелерiне сәйкес одан әрi алу немесе жою үшiн несие
шотына кредитке жазылады.
Халықаралық Қайта Жаңарту және Даму Банкі
1995 жылғы 30 мамырдағы моновалюталық
заемдардың шеңберіндегі заемдар туралы
шарттарға және кепілдік шарттарына
қолданылатын жалпы ережелер
(1997 жылғы 2 желтоқсанда рецензияланған)
Вашингтон, Колумбия
1995 жылғы 30 мамырдағы бір ғана валюталық
заемдардың шеңберіндегі заемдар туралы
шарттарға және кепілдік шарттарына
қолданылатын жалпы ережелер
(1997 жылғы 2 желтоқсанда рецензияланған)
I бап
Заемдар туралы шарттарға және Кепілдікті
шарттарына қойылатын талаптар
1.01-бөлiм. Жалпы ережелердi қолдану
Жалпы ережелер терминдерге анықтамалар бередi және осы келiсiмдерде
белгiленген кез келген өзгерiстерге сәйкес және оларды орындау жағдайында
заем туралы шартқа және Кепiлдiк шартына қолданылатын талаптарды
белгiлейдi.
1.02-бөлiм. Заем туралы шарттар мен Кепiлдiк шарттары ережелерiнiң
Жалпы ережелерге сәйкессiздігi
Егер Заем туралы шарттың немесе Кепiлдiк шартының қандай да бiр
болмасын ережесi осы Жалпы ережелердiң шарттарына қайшы келетiн болса,
онда кез келген жағдайда Заем туралы шарттың немесе Кепiлдiк шартының
ережесi айқындаушы болып табылады.
II бап
Анықтамалар; Тақырыптар
2.01-бөлiм. Анықтамалар
Төменде санамаланған терминдердiң Жалпы ережелердiң, Заем туралы
шарттардың, не Кепiлдiк шарттарының кез келген контекстерiнде мынадай мәнi
бар:

4. По каждому платежу, произведенному Заемщиком со специального счета, Заемщик в сроки, запрашиваемые Банком, представляет Банку такие документы и подтверждения, показывающие, что такой платеж произведен исключительно по приемлемым расходам.
5. Независимо от положений пункта 3 настоящего Приложения Банк может не производить дальнейшее депонирование на специальном счете:
(a) если Банк определяет в любое время, что последующее снятие полностью должно производиться Заемщиком прямо со ссудного счета в соответствии с положениями Статьи V Общих условий и пункта (а) Раздела
2.02 настоящего Соглашения;
(b) если Заемщик не представил Банку - в течение срока, указанного в Разделе 4.01 (b) (ii) настоящего Соглашения - какой-либо из отчетов об аудите, представление Банку которых требуется согласно вышеупомянутому Разделу в отношении аудита учетных документов и счетов по специальному счету;
(с) если Банк в любое время уведомляет Заемщика о своем намерении приостановить полностью или частично право Заемщика производить снятие средств со ссудного счета согласно положениям Раздела 6.02 Общих условий; или
(d) как только неснятая сумма Займа в совокупности, отчисляемая по приемлемым категориям минус общая сумма, непредъявленная к платежу по всем специальным обязательствам, взятым на себя Банком согласно Разделу 5.02 Общих условий в отношении Проекта, станет равной двойному эквиваленту суммы разрешенного отчисления. После снятия со ссудного счета остающейся неснятой суммы займа, отчисляемой по приемлемым категориям, следуют такие процедуры, которые Банк определяет в уведомлении Заемщику. Дальнейшее снятие средств производится только после того и в том размере, который отвечает требованиям Банка, так, что все подобные суммы, остающиеся на хранении на специальном счете на дату такого уведомления, будут использованы для осуществления платежей по приемлемым расходам.
6.(а) Если Банк в любое время определяет, что любой платеж со специального счета:
(i) произведен по расходам или в сумме, неприемлемой для пункта 2 настоящего Приложения; или
(ii) не обоснован подтверждением, представленным Банку,
Заемщик немедленно по получении уведомления Банка:
(А) представляет такое дополнительное подтверждение, которое Банк может запросить; или
(В) депонирует на специальном счете (или, если Банк так запрашивает, возвращает Банку) сумму, равную сумме такого платежа или его части, не являющихся, таким образом, приемлемыми или обоснованными.
В случае если Банк не принял иного решения, никакое дальнейшее депонирование Банком средств на специальном счете не производится до тех пор, пока Заемщик не представит такое подтверждение или не произведет такое депонирование или возврат - в зависимости от обстоятельств.
(b) Если Банк в любое время определил, что любая сумма, не предъявленная к платежу на специальный счет, не потребуется для покрытия дальнейших платежей в отношении приемлемых расходов, Заемщик немедленно по получении уведомления Банка, возвращает Банку такую не предъявленную к платежу сумму.
(с) Заемщик, уведомив Банк, возвращает Банку все или часть средств,
находящихся на хранении на специальном счете.
(d) Возврат средств Банку, произведенный согласно пунктам 6 (а),
(b) и (с) настоящего Приложения, записывается на кредит ссудного счета для
дальнейшего снятия или аннулирования согласно соответствующим положениям
настоящего Соглашения, включая Общие условия.
Общие условия, распространяемые на соглашения
о займах и гарантиях в рамках моновалютных займов,
от 30 мая 1995 года
(с дополнениями до 2 декабря 1997 года)
Статья I
Применение к Соглашениям о займах и гарантиях
Раздел 1.01. Применение Общих условий
В настоящих Общих условиях излагаются термины и условия, применяемые к Соглашению о займе и к Соглашению о гарантии в соответствии с и при условии выполнения любых изменений, установленных в таких соглашениях.
Раздел 1.02. Несоответствие с соглашениями о займах и гарантиях
Если какое-либо положение соглашения о займе или соглашения о гарантии не согласуется с положениями настоящих общих условий, то в зависимости от конкретного случая, определяющим выступает положение из соглашения о займе или из соглашения о гарантии.
Статья II
Определения; Заголовки
Раздел 2.01. Определения
Нижеперечисленные термины, когда бы не употреблялись в настоящих Общих условиях, Соглашении о Займе либо Соглашении о Гарантии, имеют следующие значения:

1. "Активтер" мүлiктi, түсiмдердi және кез келген түрдегi талап-
арыздарды қамтиды.
2. "Ассоциация" - Халықаралық Даму Ассоциациясы.
3. "Банк" - Халықаралық қайта жаңарту және даму банкi.
4. "Заемшы" - Заем туралы шартқа қатысушы заем берiлетiн тарап.
5. "Заемды жабу датасы" Заем туралы шартта айқындалған, датаны бiлдiредi одан соң Банк Заемшыға немесе Кепiлдiк берушiге құлақтандыру жасау арқылы заемшыны заем шотынан қаражат алу құқығынан айыра алады.
6. "Валюта" - елдiң ақша бiрлiгi, Халықаралық валюта қорының қарыз алуының арнаулы құқығы, еуропа валюта бiрлiгi және Банктiң осындай мiндеттемелердiң шеңберiнде борышқа қызмет көрсету жөнiндегi борыштық мiндеттемесi ұсынылған кез келген есеп айырысу бiрлiгiн бiлдiредi. "Елдiң валютасы" - осы елде мемлекеттiк және жеке борыштар бойынша төлем қаражаты болып табылатын металл немесе қағаз ақшалар.
7. "Dоllаr", "$" белгiсi және "USD" аббревиатурасы Америка Құрама Штаттарының ақша бiрлiгiн бiлдiредi.
8. "Күшiне ену датасы" - 12.03-бөлiмге сәйкес Заем туралы шарт пен Кепiлдiк шартының күшiне ену датасы.
9. "Еуропа валюта бiрлiгi" және "ЭКЮ" - Еуропа ақша жүйесiнде қолданылатын бiрлiгiне құны бойынша еуропа валютасының бiрлiгiне тең валюта.
10. "Сыртқы борыш" - Заемшы немесе Кепiлдiк берушi болып табылатын елдiң валютасына қарағанда өзге валютада төлеуге жататын немесе төленуге жатуы мүмкiн борыш.
11. "Кепiлдiк шарты" - Банктiң мүшесi мен Банктiң арасындағы оларға түзетулер енгiзу мүмкiндiгiмен заем бойынша кепiлдiктердi көздейтiн борыш. Кепiлдiк шарты Жалпы Ережелердiң аталмыш жағдайға қолданымды деректерiн, сондай-ақ Кепiлдiк шартын толықтыратын барлық қосымшалар мен уағдаластықтарды қамтиды.
12. "Кепiлдiк берушi" - Кепiлдiк шартының қатысушысы болып табылатын Қайта жаңарту және Даму Банкiнiң мүшесi.
13. "Борыштық мiндеттеменi қабылдау" - борыштық мiндеттеменi және ол бойынша кепiлдiктердi тану, сондай-ақ борыштық мiндеттеменi бастау, ұзарту немесе оның шарттарына өзгерiстер кез келген қайта енгiзу немесе осындай мiндет бойынша кепiлдiктердi тану.
14. "Заем" - Заем туралы шартта көзделген заем.
15. "Заемдық шот" - Банктiң өзiнiң шоттық кiтаптарында ашылған Заемның сомасы аударылатын заемшының атына шот.
16. "Заем туралы шарт" - Банк пен Заемшының арасындағы заем бөлудi және шартқа түзетулер енгiзудi көздейтiн Заем туралы шарт. Заем туралы шарт Жалпы ережелердiң деректерiн, сондай-ақ Заем туралы шартты толықтыратын барлық толықтырулар мен уағдаластықтарды қамтиды.

1. "Активы" включают имущество, доходы и иски любого рода.
2. "Ассоциация" означает Международную Ассоциацию Развития.
3. "Банк" означает Международный банк реконструкции и развития.
4. "Заемщик" означает ту сторону Соглашения о займе, которой предоставляется Заем.
5. "Заключительная дата" означает дату, указанную в Соглашении о займе, после которой Банк, уведомив Заемщика, может аннулировать право Заемщика снимать средства с Заемного счета.
6. "Валюта" включает валюту страны, специальное право заимствования Международного валютного фонда, европейскую валютную единицу и любую расчетную единицу, которая олицетворяет обязательство Банка по обслуживанию долга в пределах такого обязательства. "Валюта страны" означает металлические и бумажные деньги, являющиеся законным средством платежа по государственным и частным долгам в данной стране.
7. "Доллары", знак "$" и аббревиатура "USD" означают доллары в валюте Соединенных Штатов Америки.
8. "Дата вступления в силу" означает дату вступления в силу Соглашения о займе и Соглашения о гарантии в соответствии с Разделом 12.03.
9. "Европейская валютная единица" и "ЭКЮ" означают валюту, одна единица которой по стоимости равна Европейской валютной единице, применяемой в Европейской валютной системе.
10. "Внешний долг" означает любой долг, который подлежит или может подлежать выплате в валюте, иной нежели валюта страны, которая является Заемщиком или Гарантом.
11. "Соглашение о гарантии" означает соглашение между членом Банка и Банком, предусматривающее гарантии по займу с возможным внесением время от времени поправок в такое соглашение. Соглашение о гарантии включает настоящие Общие условия в том виде, в каком они к нему применимы, а также все приложения и договоренности, дополняющие Соглашение о гарантии.
12. "Гарант" означает члена Банка, выступающего стороной в Соглашении о гарантии.
13. "Принятие долгового обязательства" включает признание долгового обязательства и гарантий по нему, а также любое возобновление, продление или внесение изменений в условия долгового обязательства или признание долгового обязательства или гарантий по такому обязательству.
14. "Заем" означает заем, предусмотренный в Соглашении о займе.
15. "Заемный счет" означает счет, открытый Банком в его счетных книгах на имя Заемщика, на который переводится сумма Займа.
16. "Соглашение о займе" означает соглашение о займе между Банком и Заемщиком, предусматривающее выделение займа, в которое время от времени могут вноситься поправки. Соглашение о займе включает данные Общие условия, в том виде, в каком к нему применимы, а также все приложения и договоренности, дополняющие Соглашение о займе.