Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" заң күші бар Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1999 жылғы 26 шілде N 462
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" 1995 жылғы 12 желтоқсандағы заң күші бар N 2676 Z952676_ Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 23, 143-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 18, 366-құжат; 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; 1999 жылы 9 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының азаматтардың жекелеген санаттарына жеңілдіктер беру мәселелері бойынша кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1999 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы".
2. Кіріспе алып тасталсын.
3. 23, 29, 33, 45-баптарда "осы Жарлықта", "осы Жарлықтың", "осы
Жарлық" деген сөздер тиісінше "осы Заңда", "осы Заңның", "осы Заң" деген
сөздермен ауыстырылсын.
4. 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Бір адам дәрежелері бар наградалардан басқа ең жоғары дәрежелі
ерекшелік белгілерімен, сол орденмен немесе медальмен екі мәрте
наградталмайды.
Құрметті атақтар қайталап берілмейді.
Еліміздің мүддесін қорғау үстінде көрсеткен батылдығы, ерлігі,
қаһармандығы үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен
наградтау қайтыс болғаннан кейін де жүргізілуі мүмкін.";
5. 10-баптың екінші бөлігінде "Алтын жұлдыз" деген сөздерден кейін
"және "Отан ордені" деген сөздермен толықтырылсын.
6. 11-бап мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
- "Барыс" (Барс)"
7. Мынадай мазмұндағы 12-1-баппен толықтырылсын:
"12-1-бап. "Барыс" орденімен наградтау:
- Қазақстан Республикасының мемлекеттігі мен егемендігін нығайту
ісіндегі;
- бейбітшілікті, қоғамның топтасуы мен Қазақстан халқының бірлігін
қамтамасыз етудегі;
- мемлекеттік, өндірістік, ғылыми, әлеуметтік-мәдени және қоғамдық
қызметтегі;
- халықтар арасындағы ынтымақтастықты нығайтудағы, ұлттық
мәдениеттерді, мемлекеттер арасындағы достық қатынастарды жақындастыру мен
оларды өзара байытудағы ерекше еңбегі үшін жүргізіледі.
"Барыс" ордені үш дәрежеден тұрады:
- I дәрежелі "Барыс"
- II дәрежелі "Барыс"
- III дәрежелі "Барыс"
I дәреже орденнің жоғары дәрежесі болып табылады. Наградтау III дәреже,
және II дәреже және I дәреже ретінде жүргізіледі.
Айрықша жағдайларда ерекше көзге түскені үшін мемлекет Басшысының шешімімен реттілік ескерілмей наградтау жүргізілуі мүмкін.

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, "О государственных наградах Республики Казахстан"
Закон Республики Казахстан от 26 июля 1999 года № 462-1
Внести в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, от 12 декабря 1995 года № 2676 Z952676_ "О государственных наградах Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 23, ст. 143; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 18, ст.366; 1997 г., № 7, ст.79; № 12, ст. 184; Закон Республики Казахстан от 7 апреля 1999 г "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам представления льгот отдельным категориям граждан", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 9 апреля 1999 г.) следующие изменения и дополнения:
1. Заголовок изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан
"О государственных наградах Республики Казахстан".
2. Преамбулу исключить.
3. В статьях 23, 29, 33, 45 слова "настоящем Указе", "настоящего
Указа", "Настоящий Указ" заменить соответственно словами "настоящем
Законе", "настоящего Закона", "Настоящий Закон".
4. Статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Одно и то же лицо дважды не награждается знаками
высшей степени отличия, одним и тем же орденом или медалью, кроме наград,
имеющих степени.
Повторное присвоение почетных званий не производится.
Награждение государственными наградами Республики Казахстан за
мужество, отвагу и героизм, проявленные при защите интересов страны, может
быть произведено и посмертно.".
5. Часть вторую статьи 10 дополнить словами "и орден "Отан".
6. Статью 11 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"-"Барыс" (Барс)".
7. Дополнить статьей 12-1 следующего содержания:
"Статья 12-1. Награждение орденом "Барыс" производится за особые
заслуги:
- в деле укрепления государственности и суверенитета Республики
Казахстан;
- в обеспечении мира, консолидации общества и единства народа
Казахстана;
- в государственной, производственной, научной, социально-культурной
и общественной деятельности;
- в укреплении сотрудничества между народами, сближении и
взаимообогащении национальных культур, дружественных отношений между
государствами.
Орден "Барыс" состоит из трех степеней:
- "Барыс" I степени;
- "Барыс" II степени;
- "Барыс" III степени.
Высшей степенью ордена является I  степень. Награждение производится
последовательно: III степенью, II степенью и I степенью.
В исключительных случаях за особые отличия, по решению Главы государства, награждение может быть произведено без учета последовательности.".

8. 13 және 14-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бап. "Даңқ" орденімен Қарулы Күштердің, басқа әскерлердің және әскери құрамалардың жоғары офицерлік құрамдағы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының прокуратура, ұлттық қауіпсіздік, ішкі істер органдарының басшы құрамдағы адамдары:
- әскерлерге басшылық жасау және оларды басқару ісіндегі табыстары,
әскерлердің жоғары жауынгерлік даярлығы және елдің қорғаныс қабілетін
қамтамасыз еткені үшін;
- әскери, шекаралық және ішкі қызметті үздік ұйымдастырғаны, ұлттық
қауіпсіздікті қамтамасыз еткені, заңдылықты және қоғамдық тәртіпті сақтауды
нығайтқаны үшін наградталады.
"Даңқ" ордені екі дәрежеден тұрады:
- I дәрежелі "Даңқ";
- II дәрежелі "Даңқ".
I дәреже орденнің жоғары дәрежесі болып табылады. Наградтау II дәреже
және I дәреже ретімен жүргізіледі.
14-бап. "Айбын" орденімен Қарулы Күштердің, басқа әскерлердің және
әскери құрамалардың әскери қызметшілері, сондай-ақ Қазақстан
Республикасының прокуратура, ұлттық қауіпсіздік, ішкі істер органдарының
қызметкерлері:
- жауынгерлік әзірлікте, әскерлерді жоғары жауынгерлік даярлықта
ұстауда және әскери техниканы игеруде, заңдылықты және қоғамдық тәртіпті
қамтамасыз етуде қол жеткізген табыстары үшін;
- әскери және қызметтік борышын атқару үстінде көрсеткен батылдығы мен
жанқиярлығы, сондай-ақ мемлекет мүддесін қорғау кезінде жасаған ерлігі үшін
наградталады.
"Айбын" ордені үш дәрежеден тұрады:
- I дәрежелі "Айбын";
- II дәрежелі "Айбын";
- III дәрежелі "Айбын".
I және II дәрежелі "Айбын" ордендерімен офицерлердің кіші және аға
құрамдарындағы адамдар наградталады.
I дәреже орденнің жоғары дәрежесі болып табылады. Наградтау: II дәреже
және I дәреже ретімен жүргізіледі.
III дәрежелі "Айбын" орденімен сарбаздар, матростар, сержанттар,
старшиналар, прапорщиктер және мичмандар наградталады.".
9. 16-бап мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен
толықтырылсын:
"Достық" ордені екі дәрежеден тұрады:
- I дәрежелі "Достық";
- II дәрежелі "Достық".
Наградтау реттілік ескерілмей жүргізілуі мүмкін.".
10. 20-баптың бірінші бөлігіндегі "Мемлекеттік тергеу комитеті" деген
сөздер алып тасталсын.
11. 24 және 25-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"24-бап. Қазақстан Республикасында мынадай құрметті атақтар
белгіленеді:
- "Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері" (Заслуженный деятель
Казахстана);
- "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" (Летчик-космонавт Казахстана).
25-бап. Қазақстан Республикасының құрметті атақтары:
- "Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері" - Республикаға сіңірген зор еңбегі үшін көрнекті мемлекет және қоғам қайраткерлеріне, ғылым, мәдениет, өнер, өндіріс және әлеуметтік саланың өкілдеріне;
- "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" - белгіленген ғарыштық ұшу бағдарламасын ойдағыдай жүзеге асырған, алдарына қойылған ғылыми-техникалық, зерттеушілік және практикалық міндеттерді мінсіз орындаған азаматтарға беріледі.".

8. Статьи 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 13. Орденом "Данк" награждаются лица высшего офицерского состава Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также руководящего состава органов прокуратуры, национальной безопасности, внутренних дел Республики Казахстан:
- за успехи в деле руководства и управления войсками, высокую боевую готовность войск и обеспечение обороноспособности страны;
- за отличную организацию военной, пограничной и внутренней
службы, обеспечение национальной безопасности, укрепление законности и
охраны общественного порядка.
Орден "Данк" состоит из двух степеней:
- "Данк" I степени;
- "Данк" II степени.
Высшей степенью ордена является I степень. Награждение производится
последовательно: II степенью и I степенью.
Статья 14. Орденом "Айбын" награждаются военнослужащие Вооруженных
Сил,
других войск и воинских формирований, а также сотрудники органов
прокуратуры, национальной безопасности, внутренних дел Республики
Казахстан:
- за успехи, достигнутые в боевой подготовке, поддержании высокой
боевой готовности войск и освоении новой военной техники, обеспечении
законности и общественного порядка;
- за отвагу и самоотверженность, проявленные при исполнении воинского
и служебного долга, а также за подвиги, совершенные при защите интересов
государства.
Орден "Айбын" состоит из трех степеней:
- "Айбын" I  степени;
- "Айбын" II степени;
- "Айбын" III степени.
Орденами "Айбын" I и II степени награждаются лица младшего и старшего
офицерского составов.
Высшей степенью ордена является I степень. Награждение производится
последовательно: II степенью и I степенью.
Орденом "Айбын" III степени награждаются солдаты, матросы, сержанты,
старшины, прапорщики и мичманы.".
9. Статью 16 дополнить частями второй и третьей следующего
содержания:
"Орден "Достык" состоит из двух степеней:
- "Достык" I степени;
- "Достык" II степени.
Награждение может быть произведено без учета последовательности.".
10. В части первой статьи 20 слова ", Государственного следственного
комитета" исключить.
11. Статьи 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"Статья 24. В Республике Казахстан устанавливаются следующие
почетные звания:
- "Казакстаннын енбек сiнiрген кайраткерi" (Заслуженный деятель
Казахстана);
- "Казакстаннын гарышкер-ушкышы" (Летчик-космонавт Казахстана).
Статья 25. Почетные звания Республики Казахстан присваиваются:
- "Казакстаннын енбек сiнiрген кайраткерi" - видным государственным и общественным деятелям, представителям науки, культуры, искусства, производства и социальной сферы за большие заслуги перед республикой;
- "Казакстаннын гарышкер-ушкышы" - гражданам, успешно осуществившим заданную программу космического полета, образцово выполнившим поставленные перед ними научно-технические, исследовательские и практические задачи.".

12. 33-бап мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Орден белгісін иық лентасына тағу кезінде ол оң иық арқылы өтеді. Осы орденнің жұлдызы сол жақ омырауға ордендерден солға қарай орналасады.
Наградталған адамдар ордендер мен медальдардың орнына белгіленген үлгідегі наградалар рәмізін тағып жүре алады.".
13. Мынадай мазмұндағы 33-1-баппен толықтырылсын:
"33-1-бап. Наградталушыда бұрынғы КСРО-ның және өзге де шет мемлекеттердің мемлекеттік наградалары болған жағдайда КСРО-ның және шет мемлекеттердің наградалары осы Заңның 11 және 18-баптарында белгіленген ретпен Қазақстан Республикасының наградаларынан кейін тағылады.".
14. 36 және 37-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"36-бап. "Алтын алқа" алқасымен наградталған немесе бұрын "Батыр-Ана" атағына ие болған көп балалы аналар белгіленген нормалар бойынша тұрғын үй алаңымен бірінші кезекте қамтамасыз етіледі. Отбасы мүшелерімен бірге тұрғын жайды ұстап-күтуге, сондай-ақ коммуналдық қызметке шығыстарды төлеу үшін арнаулы мемлекеттік жәрдемақы төленеді.
37-бап. "Күміс алқа" алқасымен наградталған көп балалы аналарға жеңілдіктер жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен белгіленуі мүмкін.".
15. Мынадай мазмұндағы 39-1 баппен толықтырылсын:
"39-1-бап. Мемлекеттік наградалармен наградталған Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдік азаматтардың және азаматтығы жоқ адамдардың наградталуы туралы құжаттары болған жағдайда, бұл наградаларды Республикадан тыс жерге алып кетуге құқығы бар.
Бағалы металдардан жасалған мемлекеттік наградаларды алып кету тәртібі
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленеді.".
16. 44-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"44-бап. Осы Заң күшіне енгенге дейін "Отан", "Даңқ" ордендерімен
наградталған, айырымның ең жоғары дәрежесі - "Халық Қаһарманы" атағына,
республиканың құрметті атақтарына ие болған азаматтарға жергілікті өкілді
органдар жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жеңілдіктер беруге құқылы."
Қазақстан Республикасының
Президенті
Оқығандар:
Қасымбеков Б.
Нарбаев Е.

12. Статью 33 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"При ношении знака ордена на плечевой ленте она проходит через правое плечо. Звезда этого ордена располагается на левой стороне груди слева от орденов.
Вместо орденов и медалей награжденные лица могут носить установленного образца символы наград.".
13. Дополнить статьей 33-1 следующего содержания:
"Статья 33-1. При наличии у награжденного государственных наград бывшего СССР и иных иностранных государств награды СССР и иностранных государств носятся после наград Республики Казахстан в последовательности, установленной в статьях 11 и 18 настоящего Закона.".
14. Статьи 36 и 37 изложить в следующей редакции:
"Статья 36. Многодетные матери, награжденные подвеской "Алтын алка" или получившие ранее звание "Мать-героиня", обеспечиваются жилой площадью по установленным нормам в первую очередь. Для оплаты расходов на содержание жилища вместе с членами семей, а также за коммунальные услуги выплачивается специальное государственное пособие.
Статья 37. Многодетным матерям, награжденным подвеской "Кумiс алка", льготы могут быть установлены за счет средств местных бюджетов.".
15. Дополнить статьей 39-1 следующего содержания:
"Статья 39-1. Граждане Республики Казахстан, иностранные граждане и лица без гражданства, награжденные государственными наградами, имеют право вывозить эти награды за границу Республики при наличии документов о награждении.
Порядок вывоза государственных наград из драгоценных металлов определяется законодательством Республики Казахстан.".
16. Статью 44 изложить в следующей редакции:
"Статья 44. Гражданам, награжденным до вступления настоящего Закона в силу орденами "Отан", "Данк", удостоенным высшей степени отличия - звания "Халык Каhарманы", почетных званий республики, местные представительные органы вправе предоставлять льготы за счет средств местных бюджетов.".
Президент
Республики Казахстан