ИНСТРУКЦИЯ по оценке качества содержания автомобильных дорог при весеннем и осеннем обследованиях
ПР РК 218-19-2017. Утвержден и введен в действие приказом Комитета автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года № 180.
1
РАЗРАБОТАН И ВНЕСЕН
АО "Казахстанский дорожный научно-исследовательский институт" (АО "КаздорНИИ")
2
УТВЕРЖДЕН
И ВВЕДЕН В ДЕЙСТВИЕ
Приказом Председателя Комитета автомобильных дорог МИР РК от "26" декабря 2017 г.
№ 180
3
СОГЛАСОВАН
Акционерным обществом
"НК КазАвтоЖол"
от "25" мая 2017 г.
№ 15/15-2-1319-И
4
СРОК ПЕРВОЙ ПРОВЕРКИ
2022 год
ПЕРИОДИЧНОСТЬ
ПРОВЕРКИ
5 лет
5
ВВЕДЕНА ВЗАМЕН
ПР РК 218-19-00 "Инструкция по оценке качества содержания автомобильных дорог общего пользования при весеннем и осеннем обследованиях"
Настоящая Инструкция не может быть полностью или частично воспроизведена, тиражирована и распространена без разрешения Комитета автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Содержание
1
Область применения
2
Нормативные ссылки
3
Общие положения
4
Организация работ по оценке качества содержания автомобильных дорог
5
Методика выполнения полевых работ
6
Расчет показателей качества содержания автомобильных дорог
Приложение А (обязательное)
Ведомость исходных данных для расчета комплексного показателя качества содержания дорог
Приложение Б (обязательное)
Справка о наличии дефектов, опасных для движения или сохранности дорог и сооружений
Приложение В (обязательное)
Справка о состоянии проезжей части и земляного полотна на дорогах с твердыми покрытиями
Приложение Г (обязательное)
Справка об оценке ровности дорожных покрытий
Приложение Д (обязательное)
Акт проверки качества содержания автомобильных дорог
Приложение Е (обязательное)
Полевые ведомости дефектов
Приложение Ж (обязательное)
Справка о существующих объектах дорожного сервиса
Приложение И (обязательное)
Справка об обеспеченности элементами обустройства и обстановки сети дорог
Приложение К (обязательное)
Сведения о дорожно-транспортных происшествиях
Приложение Л (обязательное)
Сведения о перерывах и ограничениях в движении и нарушении правил пользования дорогами
Приложение М (обязательное)
Ведомость мостов, путепроводов, требующих капитального ремонта
Приложение Н (обязательное)
Справка о подготовке дорог к зимнему содержанию
Приложение П (обязательное)
Справка о выполнении плана устранения "узких мест" на автомобильных дорогах
Приложение Р (обязательное)
Перечень конструктивных элементов и их коэффициенты весомости для определения комплексного показателя качества
Приложение С (обязательное)
Классификация и описание дефектов
Приложение Т (обязательное)
Перечень дефектов, представляющих опасность для движения или сохранности дорог и сооружений
Приложение У (информационное)
Методика оценки состояния дорожного покрытия (РСI)
Библиография
1 Область применения

Көктемгі және күзгі тексеру кезінде автомобиль жолдарын күтіп-ұстау сапасын бағалау жөніндегі НҰСҚАУЛЫҚ
ҚР ЕР 218-19-2017. ҚР ИДМ автомобиль жолдары Комитетінің 2017 жылғы 26 желтоқсандағы № 180 бұйрығымен бекітіліп қолданысқа енгізілді.
Алғысөз
1
"Қазақстан жол ғылыми-зерттеу институты" акционерлік қоғамы ("ҚазжолҒЗИ" АҚ) ДАЙЫНДАП ЕНГІЗДІ
2
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Автомобиль жолдары комитеті Төрағасының "26" желтоқсан 2017 ж.
№180 бұйрығымен БЕКІТІЛІП ҚОЛДАНЫСҚА ЕНГІЗІЛДІ
3
"ҚазАвтоЖол" ҰК" Акционерлік қоғамымен
"25" мамыр 2017 ж. № 15/5-2-1319-И КЕЛІСІЛДІ
БІРІНШІ ТЕКСЕРУ МЕРЗІМІ
2022 ж.
ТЕКСЕРУ КЕЗЕҢДІЛІГІ
5 жыл
5
"Көктемгі және күзгі зерттеулер кезінде жалпы қолданыстағы автомобиль жолдарын күту сапасын бағалау жөніндегі нұсқаулық" ҚР ЕР 218-19-00 ОРНЫНА
Құжат Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және "InfoZhol" – http://infozhol.kad.org.kz электронды мәліметтер базасында қол жетімді
Осы Нұсқаулықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Автомобиль жолдары комитетінің рұқсатынсыз толықтай немесе ішінара қайта басып шығаруға, көбейтуге және таратуға болмайды.
Мазмұны
1
Қолдану саласы
4
2
Нормативтік сілтемелер
4
3
Жалпы ережелер
4
4
Автомобиль жолдарын күту сапасын бағалау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
5
5
Дала жұмыстарын орындау әдістемесі
8
6
Жолдарды күту сапасы көрсеткіштерінің есебі
9
А қосымшасы
(міндетті)
Жолдарды күту сапасының кешенді көрсеткішін есептеуге арналған бастапқы деректердің тізімдемесі
13
Б қосымшасы
(міндетті)
Қозғалысқа немесе жолдар мен құрылыстардың сақталуына қауіп төндіретін ақаулардың бар екендігі туралы анықтама
15
В қосымшасы
(міндетті)
Қатты жамылғысы бар жүру бөлігі мен жер төсемесінің күйі туралы анықтама
17
Г қосымшасы
(міндетті)
Жол жамылғыларының тегістігін бағалау туралы анықтама
18
Д қосымшасы
(міндетті)
Автомобиль жолдарын күту сапасын тексеру актісі
19
Е қосымшасы
(міндетті)
Ақаулардың далалық тізімдемесі
21
Ж қосымшасы
(міндетті)
Жол қызметінің қолданыстағы объектілері туралы анықтама
27
И қосымшасы
(міндетті)
Жол желілерінің жайластыру элементтері және жол жабдықтарымен қамтамасыз етілгендігі туралы анықтама
28
К қосымшасы
(міндетті)
ЖКО, қозғалыстағы үзіліс және жолдарды пайдалану ережелерінің бұзылуы туралы мәліметтер
30
Л қосымшасы
(міндетті)
Қозғалыстағы үзіліс және шектеу және жолдарды пайдалану ережелерінің бұзылуы туралы мәліметтер
31
М қосымшасы
(міндетті)
Күрделі жөндеуді талап ететін көпірлердің, жол өтпелерінің тізімдемесі
32
Н қосымшасы
(міндетті)
Жолдарды қысқы жағдайдағы жұмысқа дайындау туралы анықтама
33
П қосымшасы
(міндетті)
"Тар орындарды" жою жоспарының орындалуы туралы анықтама
34
Р қосымшасы
(міндетті)
Сапаның кешенді көрсеткішін айқындауға арналған құрылымдық элементтер мен олардың салмақтылық коэффициенттерінің тізбесі
35
С қосымшасы
(міндетті)
Ақаулардың сыныптамасы және сипаттамасы
44
Т қосымшасы
(міндетті)
Қозғалысқа немесе жолдар мен құрылыстардың сақталуына қауіп төндіретін ақаулардың тізбесі
46
У қосымшасы
(ақпараттық)
Жол жамылғысының күйін бағалау әдістемесі (PCI)
48
Библиография
49
1 Қолдану саласы

1.1 Инструкция предназначена для выполнения расчета комплексного показателя для оценки качества содержания сети автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан.
1.2 Инструкция устанавливает методику и порядок выполнения расчета для оценки качества содержания автомобильных дорог при весенне-осенних обследованиях.
2 Нормативные ссылки
В настоящей Инструкции использованы ссылки на следующие нормативно-технические документы:
СТ РК 2607-2015 Технические средства организации движения в местах производства дорожных работ. Основные параметры. Правила применения;
ПР РК 218-03-2016 Инструкция по оценке ровности дорожных покрытий;
ПР РК 218-27-2014 Инструкция по диагностике и оценке транспортно-эксплуатационного состояния автомобильных дорог;
ПР РК 218-29-2016 Технические правила ремонта и содержания автомобильных дорог.
Примечание - при пользовании инструкцией целесообразно проверить действие ссылочных нормативных документов по соответствующему указателю, составленному по состоянию на 1 января текущего года. Если ссылочный документ заменен (изменен), то при пользовании инструкцией следует руководствоваться замененным (измененным) документом. Если ссылочный документ отменен без замены, то положение, в котором дана ссылка на него, применяется в части, не затрагивающей эту ссылку.
3 Общие положения
3.1 Основным показателем качества содержания дорог является комплексный показатель, представляющий собой средневзвешенную долю (в процентах) километров дорог и сооружений на них, где выполнены все необходимые работы по поддержанию элементов дорог, в соответствии с нормативными требованиям предъявляемыми к автомобильным дорогам, к общему обследованному километражу и сооружениям на них. Дополнительными показателями являются:
- относительное количество (в процентах) километров и сооружений с опасными дефектами, представляющими опасность для движения или сохранности дорог или сооружений;
- относительная протяженность (в процентах) дорог с ровными покрытиями, ровность которых соответствует установленным в ПР РК 218-03-2016 нормативным требованиям.
3.2 Комплексный показатель эксплуатационного состояния и относительное количество километров и сооружений с опасными дефектами рассчитываются на основе результатов обследования всех конструктивных элементов дорог.
3.3 Результаты обследования используются при планировании уровня эксплуатационного состояния дорог, планированию дорожно-ремонтных работ и мероприятий по улучшению условий движения и повышению безопасности, а также для оценки эффективности затрат на дорожно-ремонтные работы, накопления сведений о наиболее опасных дефектах конструктивных элементов дорог, прогнозировании состояния автомобильных дорог.
4 Организация работ по оценке качества содержания автомобильных дорог

1.1 Нұсқаулық Қазақстан Республикасының жалпы қолданыстағы автомобиль жолдары желісін күту сапасын бағалау үшін кешенді көрсеткіш есебін орындауға арналған.
1.2 Нұсқаулық көктемгі-күзгі зерттеулер кезінде автомобиль жолдарын күту сапасын бағалауға арналған есептеуді орындау тәртібін және әдістемесін белгілейді.
2 Нормативтік сілтемелер
Осы Нұсқаулықта келесі нормативтік-техникалық құжаттарға сілтемелер пайдаланылған:
ҚР СТ 2607-2015 Жол жұмыстарын жүргізу орындарында қозғалысты ұйымдастырудың техникалық құралдары. Негізгі параметрлер. Қолдану қағидалары;
ҚР ЕР 218-03-2016 Жол жамылғылары тегістігін бағалау жөніндегі нұсқаулық;
ҚР ЕР 218-27-2014 Автомобиль жолдарының көліктік пайдалану жай-күйін диагностикалау және бағалау бойынша нұсқаулық.
ҚР ЕР 218-29-2016 Автомобиль жолдарын жөндеу және күтіп ұстау жөніндегі техникалық ережелер;
Ескертпе – нұсқаулықты қолданғанда ағымдағы жылдың 1 қаңтарының күйі бойынша әзірленген қажетті көрсеткіш бойынша сілтемелі нормативтік құжаттардың әрекет етуін тексеру қажет. Егер сілтемелі құжат ауыстырылған (өзгертілген) болса, онда нұсқаулықты қолдану кезінде ауыстырылған (өзгертілген) құжатты басшылыққа алу қажет. Егер сілтемелі құжат ауыстыруларсыз күшін жойған болса, онда бұл құжатқа сілтеме берілген ереже бұл сілтемені қозғамайтын бөлімінде қолданылады.
3 Жалпы ережелер
3.1 Жолдарды күту сапасының негізгі көрсеткіші кешенді көрсеткіш болып табылады, оған автомобиль жолдары мен құрылыстарға қойылатын нормативтік талаптарға, ортақ зерттелген километражға және ондағы құрылыстарға сәйкес жол элементтерін қолдау жөніндегі барлық қажетті жұмыстар орындалған орташа үлесін білдіретін шақырым жолдар мен ондағы құрылыстар (пайызбен) жатады.
Қосымша көрсеткіштері болып табылады:
- қозғалысқа немесе жолдар мен құрылыстардың сақталуына қауіп төндіретін қауіпті ақаулары бар құрылыстар мен шақырымдардың салыстырмалы саны (пайызбен);
- тегістігі ҚР ЕР 218-03-2016 бекітілген нормативтік талаптарга сәйкес келетін тегіс жамылғысы бар жолдардың салыстырмалы ұзындығы (пайыздарда).
3.2 Пайдалану жағдайының кешенді көрсеткіші және қауіпті ақаулар бар құрылыстар мен шақырымдардың салыстырмалы саны жолдардың барлық құрылымдық элементтерін зерттеу нәтижелерінің негізінде есептеледі.
3.3 Зерттеу нәтижелері жолдарды пайдалану күйінің деңгейін жоспарлау және жол-жөндеу қозғалысы мен жағдайларын жақсарту жөніндегі жұмыстар мен ic-шаралардың қауіпсіздігін арттыру бойынша жоспарлау, сондай-ақ, жол-жөндеу жұмыстарына жұмсалатын шығындардың тиімділігін бағалау үшін жолдардың құрылымдық элементтерінің ең қауіпті ақаулары, автомобиль жолдарының жағдайын болжау туралы мәліметтерді жинақтау кезінде пайдаланылады.
4 Автомобиль жолдарын күту сапасын бағалау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру

4.1 Оценка эксплуатационного состояния автомобильных дорог производится комиссией.
Председателем комиссии назначается первый руководитель областного филиала Национального Оператора.
Заместителем председателя назначается первый руководитель организации, осуществляющей эксплуатацию автомобильных дорог.
Членами комиссии являются представители областных предприятий, отвечающих за эксплуатацию и содержание дорог, а также сотрудники областных ведомственных лабораторий, при необходимости представители дорожной полиции, комитета транспорта и санитарно-экологических служб.
4.2 В состав работ по оценке эксплуатационного состояния автомобильных дорог входят подготовительные, полевые и камеральные работы.
4.3 Подготовительные работы заключаются в сборе необходимых данных для работы комиссии, составлении плана - графика работы комиссии с выбором направлений и очередности обследования дорог.
4.4 Для проведения осмотра необходимо иметь сведения:
- карта- схема обслуживаемых дорог (с обозначением типов покрытии и категории дорог);
- общие сведения об автомобильных дорогах;
- среднесуточная интенсивность движения;
- сведения по обустройству (ограждения, сигнальные столбики, автобусные остановки, площадки отдыха, дислокация дорожных знаков)
- титульный список водопропускных труб;
- титульный список мостов, а также общие данные по мостам и имеющиеся дефектные ведомости;
- сведения о железнодорожных переездах;
- предварительные сведения о состоянии обслуживаемых дорог (ведомости дефектов);
- титульные списки предыдущего осмотра выполненных дорожно - ремонтных работ (в том числе работ по повышению безопасности дорожного движения);
- данные о наличии (местоположение и протяженность) пучиноопасных мест (для осмотра в весенний период);
- данные о местах размещения зданий дорожной службы (служебных, производственных);
- сведения о дорожно-транспортных происшествиях (ДТП), произошедших по прямым дорожным условиям и при сопутствующих дорожных условиях, о перерывах и ограничениях в движении;
- планы зимнего содержания (для осмотров в осенний период);
- информация о притрассовых карьерах каменных материалов, а так же действующих или законсервированных предприятиях по выпуску дорожно-строительных материалов и асфальтобетонных заводов.
4.5 При составлении графика работы комиссии и выбора направления маршрута обследования дорог следует соблюдать следующие требования:
- дороги республиканского значения должны быть обследованы полностью.
- на сети дорог должно быть осмотрено выборочно не менее 70% водопропускных труб, выбранных равномерно на обследуемых дорогах;

4.1 Автомобиль жолдарының пайдалану күйін бағалауды комиссия жүргізеді.
Комиссия төрағасы болып Ұлттық Оператордың облыстық филиалының бірінші басшысы тағайындалады.
Төраға орынбасары болып автомобиль жолдарын пайдалануды жүзеге асыратын ұйымның бірінші басшысы тағайындалады.
Комиссияның мүшелері жолдарды пайдалану мен күтуге жауап беретін облыстық кәсіпорындардың өкілдері, сондай-ақ, облыстық ведомстволық зертханалар қызметкерлері, қажет болған жағдайда жол полициясы және санитариялық экологиялық қызметтер өкілдері болып табылады.
4.2 Автомобиль жолдарын пайдалану күйін бағалау жөніндегі жұмыстар құрамына дайындау, далалық және камералық жұмыстар кіреді.
4.3 Дайындық жұмыстарының маңыздылығы комиссияның жұмысы үшін қажетті деректерді жинауда, жолдарды зерттеудің бағыттары мен кезегіне сай комиссия жұмысының жоспар-кестесін дайындауда.
4.4 Тексеру жүргізу үшін мына мәліметтер болуы қажет:
- қызмет көрсетілетін жолдардың карта-сұлбасы (жолдардың санаты мен жамылғы түрлерін көрсетумен);
- автомобиль жолдары туралы жалпы мәліметтер;
- орташа тәуліктік қозғалыс қарқындылығы;
- жайластыру бойынша мәліметтер (қоршаулар, сигналдық қоршаулар, автобус аялдамалары, демалыс алаңдары, жол белгілерінің орналастырылуы);
- су жүргізу құбырларының титулдық тізімі;
- көпірлердің титулдық тізімі, сондай-ақ көпірлер мен ақаулардың болуы туралы жалпы мәліметтер тізімдемесі;
- темір жол өтпелері туралы мәліметтер;
- қызмет көрсетілетін жолдардың күйі туралы алдын ала мәліметтер (ақаулар тізімдемесі);
- орындалған жол жөндеу жұмыстарының өткен байқаудағы титулдық тізімдері (оның ішінде жол қозғалысы қауіпсіздігін арттыру бойынша жұмыстар);
- ісіну қаупі бар орындардың (орналасқан жері мен ұзындығы) болуы туралы деректер (көктемгі мерзімде байқау үшін);
- жол қызметі ғимараттарын орналастыру орындары туралы деректер (қызметтік, өндірістік);
- тікелей жол жағдайлары бойынша және ілеспе жол жағдайлары кезінде болған жол-көлік оқиғалары (ЖКО), қозғалыстағы үзілістер мен шектеулер туралы мәліметтер;
- қысқы күту жоспарлары (күзгі кезеңде байқау үшін);
- тас материалдарының трасса маңындағы ашық кеніштері, сондай-ақ жол-құрылыс материалдарын шығару бойынша жұмыс істейтін немесе тоқтап қалған кәсіпорындар мен асфальтбетон зауыттары туралы ақпарат.
4.5 Комиссияның жұмыс кестесін құру және жолдарды зерттеу бағытын таңдау кезінде келесі талаптарды сақтаған жөн:
- республикалық маңызы бар жолдар толық зерттелуі тиіс.
- жол тораптарында зерттелетін жолдардағы біркелкі іріктелген су өткізгіш құбырларының кемінде 70%-ы таңдалып тексерілуі қажет;

- осмотрено 100 % мостов. Если количество мостов на обслуживаемых дорогах более 50 штук допускается выборочный осмотр мостов. В этом случае должно быть обследовано не менее 50 % мостов. Вместе с тем за период весеннего и осеннего обследования должны быть осмотрены все искусственные сооружения;
- грунтовые, естественные дороги сезонного действия обследуются только в период, когда по ним предусматривается движение. Если время осмотра совпало с периодом весенней или осенней распутицы, то грунтовые дороги могут не обследоваться.
- участки дорог, находящихся в стадии капитального ремонта или реконструкции, а также находящиеся на гарантийном обслуживании не подлежат оценке. Проверяется обеспечение проезжаемости и организация движения автотранспорта по основной или объездной дороге (обстановка необходимыми дорожными знаками и ограждениями, наличие съездов на объездные дороги);
4.6 Полевые работы включают в себя обследование всех элементов дорог с ведением ведомостей дефектов, измерение и оценка ровности дорожных покрытий с использованием приборов.
4.7 Камеральные работы включают в себя анализ и обобщение полученных результатов с оформлением акта и расчет показателей качества содержания автомобильных дорог.
4.8 По результатам обработки и анализа материалов полевых работ составляется отчет, содержащий:
- ведомость исходных данных для расчета комплексного показателя
качества содержания дорог (приложение А);
- справка о наличии дефектов, опасных для движения или сохранности дорог и сооружений (приложение Б);
- справка о состоянии проезжей части и земляного полотна на дорогах с твердыми покрытиями (приложение В);
- справка об оценке ровности дорожных покрытий (приложение Г);
- акт проверки качества содержания автомобильных дорог
(приложение Д);
4.9 Отчет представляется в Комитет автомобильных дорог и Заказчику.
4.10 Кроме перечисленных материалов должны передаваться документы:
- полевые ведомости дефектов (приложение Е);
- справка о существующих объектах дорожного сервиса
(приложение Ж);
- справка об обеспеченности элементами обустройства и обстановки сети дорог (приложение И);
- сведения о дорожно-транспортных происшествиях (приложение К);
- сведения о перерывах и ограничениях в движении и нарушении
правил пользования дорогами (приложение Л);
- ведомость мостов, путепроводов, требующих капитального ремонта
(приложение М);
- справка о подготовке дорог к зимнему содержанию (приложение Н);
- справка о выполнении плана устранения "узких мест" на автомобильных дорогах (приложение П).
Сроки начала проведения полевых работ весной и осенью устанавливаются комиссией самостоятельно, исходя из климатических условий, сроков представления информации, численности и количества бригад по обследованию дорог.

- көпірлердің 100%-ы тексерілген. Егер қызмет көрсетілетін жолдардағы көпірлердің саны 50-ден асса, көпірлер іріктеліп тексеріледі. Бұл жағдайда көпірлердің кемінде 50%-ы тексерілуі керек. Мұнымен қатар көктемгі және күзгі зерттеу кезінде барлық жасанды құрылыстар тексерілуі тиіс;
- маусымдық қара, табиғи жолдар тек оларда қозғалыс қарастырылған кезде тексеріледі. Егер байқау уақыты көктемгі және күзгі жолдың бұзылу кезеңімен сәйкес келсе, онда қара жолдар тексерілмейді.
- күрделі жөндеу немесе қайта салу сатысында тұрған телімдер бағалауға жатпайды. Негізгі және айналма жол бойынша автокөліктің өтуін қамтамасыз ету және қозғалысының ұйымдастырылуы тексеріледі (қажетті жол белгілерімен және қоршаулармен жабдықтау, айналма жолдарға шығу құламаларының болуы);
4.6 Далалық жұмыстарға ақаулар тізімдемесінің жүргізілуімен, жолдардың барлық элементтерін тексеру, аспаптарды қолдана отырып, жол жамылғыларының тегістігін өлшеу мен бағалау жатады.
4.7 Камералық жұмыстар акт рәсімдеу арқылы алынған нәтижелерді талдау және жалпыландыруды, автомобиль жолдарын күту сапасының көрсеткіштерін есептеуді өз ішіне алады.
4.8 Дала жұмыстарының материалдарын өңдеу және талдау нәтижелері бойынша мына мазмұнда есеп жасалады:
- кешендік көрсеткішті есептеуге арналған бастапқы деректер тізімдемесі (А қосымшасы);
- қауіпті ақаулардың болуы туралы анықтама (Б қосымшасы);
- қатты жамылғысы бар жолдардағы жүру бөлігі мен жер төсемесінің күйі туралы анықтама (В қосымшасы);
- жол жамылғысының тегістігі туралы анықтама (Г қосымшасы);
- жолдарды пайдалану күйінің деңгейін бағалау актісі (Д қосымшасы);
- жөндеуді қажет ететін автомобиль жолдары телімдерінің тізімдемесі.
4.9 Есеп Автомобиль жолдары комитетіне және Тапсырыс берушіге беріледі.
4.10 Аталған материалдардан бөлек берілуге тиіс құжаттар:
- құбырлар мен кіші көпірлерді тексеру тізімдемесі (Е қосымшасы);
- жол сервисі нысандары туралы ақпарат (Ж қосымшасы);
- жол торабының жайластыру және жабдықтау элементтерімен қамтамасыз етілгендігі туралы анықтама (И қосымшасы);
- ЖКО туралы мәліметтер;
- қозғалыстағы үзілістер мен жолдарды пайдалану ережелерінің бұзылуы (К қосымшасы);
- күрделі жөндеуді талап ететін көпірлер тізбесі (Л қосымшасы)
- қысқы жағдайларда жұмысқа дайындау туралы анықтама (М қосымшасы);
- "тар орындарды" жою жоспарын орындау туралы анықтама (Н қосымшасы);
- жамылғылары қатты бұзылу сатысында тұрған жол телімдерінің тізбесі (П қосымшасы);
Көктемде және күзде жүргізілетін дала жұмыстарының басталу мерзімдері климаттық жағдайларға, ақпараттың берілу мерзіміне, жолдарды зерттеу бойынша бригадалардың саны мен мөлшеріне қарай комиссиямен дербес белгіленеді.

4.11 Сроки представления актов весеннего и осеннего смотров, а также всей перечисленной выше информации по областям установлены в таблице 1.
Таблица 1 - Сроки представления информации
Наименование областей
Сроки представления информации по результатам обследований
Весной
Осенью
Алматинская, Жамбылская, Южно - Казахстанская
01.05.
01.11.
Атырауская, Кызылординская, Мангистауская
01.05.
01.11.
Акмолинская, Актюбинская, Восточно -Казахстанская, Западно - Казахстанская, Карагандинская, Костанайская, Павлодарская, Северо - Казахстанская

4.11 Көктемгі және күзгі тексеру, сондай-ақ облыстар бойынша барлық жоғарыда аталған ақпараттың актілерін беру мерзімдері 1-кестеде белгіленген.
1-кесте - Ақпарат беру мерзімдері
Облыстардың атауы
Зерттеу нәтижелері бойынша ақпарат беру мерзімдері
Көктем
Күз
Алматы, Жамбыл, Оңтүстік-Қазақстан
01.05.
01.11.
Атырау, Қызылорда, Маңғыстау
01.05.
01.11.
Ақмола, Ақтөбе, Шығыс-Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстік-Қазақстан

01.06.
01.11.
4.12 Ведомости дефектов хранятся в течение 3 лет, акты со всеми приложениями в течение 5 лет.
4.13 По результатам весенней оценки уровня эксплуатационного состояние автомобильных дорог, областные предприятия представляют в Комитет автомобильных дорог предложения по корректировке титульных списков ремонтных работ текущего года. По результатам осеннего обследования - предложения по включению в титульный список следующего года объектов ремонтно-строительных работ.

01.06.
01.11.
4.12 Ақаулар тізбесі 3 жыл бойы, актілер барлық қосымшаларымен бірге 5 жыл бойы сақталады.
4.13 Автомобиль жолдарын пайдалану күйінің көктемгі деңгейін бағалау нәтижелері бойынша, облыстық кәсіпорындар Автомобиль жолдары комитетіне ағымдағы жылғы жөндеу жұмыстарының титулдық тізімдерін түзету жөнінде ұсыныстар береді. Күзгі зерттеу нәтижелері бойынш жөндеу-құрылыс жұмыстары нысандарын келесі жылғы титулдық тізімге енгізу жөнінде ұсыныстар береді.

4.14 Результаты весенне-осенних обследований при необходимости могут являться исходным материалом для внесения данных о состоянии дорог в базу системы управления дорожными активами (СУДА) для дальнейшего анализа состояния дорог и сооружений на них.
5 Методика выполнения полевых работ
5.1 Для проведения работ по обследованию состояния дорог выделены девять конструктивных элементов (таблица Р.1), для каждого из которых определены свои контролируемые параметры и определен перечень дефектов, соответствующих каждому параметру (таблицы Р.2-Р.4).
5.2 Осмотр проезжей части, земляного полотна производится с привязкой к километровым столбам. Классификация и описание дефектов приведены в приложении С.
5.3 При осмотрах дорог в ведомостях дефектов отдельно фиксируются опасные дефекты по проезжей части, земляному полотну, обстановке пути и искусственным сооружениям.
5.4 Осмотр нелинейных элементов, таких как дорожные устройства, мосты, трубы, здания комплексов дорожной службы производится по каждому объекту отдельно. Здесь в случае обнаружения дефектов по соответствующему параметру, дефектным считается сооружение. Местоположение этого сооружения фиксируется в ведомости дефектов. При наличии нескольких дефектных сооружений на данном километре дороги каждое из них фиксируется отдельно. Если дефектов не обнаружено, то осматриваемый объект все равно заносится в ведомость осмотров мостов, труб и комплексов дорожной службы.
5.5 Исправным считается километр дороги или сооружение, если на нем отсутствуют дефекты. При этом не учитываются единичные, незначительные или только начинающие проявляться дефекты, не требующие в данное время проведения ремонтных мероприятии по их устранению и не влияющие на скорость и безопасность движения, а также на сохранность дороги и ее сооружений.
5.6 Дороги с разделительной полосой обследуются в каждом направлении движения отдельно.
5.7 Если по результатам обследования мост имеет неудовлетворительное состояние, но при этом установлены необходимые знаки, регламентирующие пропуск транспортных средств по мосту, отсутствуют опасные дефекты (приложение Т) и выполняются все мероприятия по его содержанию, то мост не считается дефектным.
5.8 По завершении осмотра дорог необходимо подсчитать:
- суммарное количеством дефектных километров или сооружений по каждому проверяемому параметру, при необходимости по дорогам с разными покрытиями с прочной и непрочной одеждой. Эти данные заносятся в форму (приложение А);
- сумму километров и сооружений с опасными дефектами заносят в приложение Б;
- для дорог с разными типами покрытий дефекты по проезжей части и земляному полотну заносят в приложение В.

4.14 Көктемгі-күзгі зерттеу нәтижелері жол-жөндеу жұмыстарына жұмсалатын қаражатты пайдалану тиімділігі бойынша әрі қарай талдау үшін жолдардың күйі туралы деректерді жол активтерін басқару жүйесінің (ЖАБЖ) базасына енгізу үшін бастапқы материал болып табылады.
5 Дала жұмыстарын орындау әдістемесі
5.1 Жолдардың күйін зерттеу бойынша жұмыстарды жүргізу үшін тоғыз құрылымдық элемент бөлінген, (Р.1-кесте), оның әрқайсысына бақыланатын өз параметрлері белгіленеді және әрбір параметрге сәйкес ақаулар тізбесі анықталады (кесте Р.2-Р.4).
5.2 Жүру бөлігінің, жер төсемесінің тексерісі шақырымдық бағаналарға қоса жүргізіледі. Ақаулардың сыныптамасы мен сипаттамасы С қосымшасында келтірілген.
5.3 Жолдарды тексеру кезінде жүру бөлігі, жер төсемесі, жол жағдайы және жасанды құрылыстар бойынша қауіпті ақаулар ақаулардың тізімдемесінде бөлек тіркеледі. Қауіпті ақаулардың тізбесі В қосымшасында келтірілген.
5.4 Жол құрылғылары, көпірлер, құбырлар, жол қызметі кешендерінің ғимараттары сияқты сызықты емес элементтерді тексеру әрбір нысан бойынша бөлек жүргізіледі. Мұнда тиісті параметр бойынша ақаулар табылған жағдайда құрылыс ақау болып есептеледі. Бұл құрылыстың орналасқан жері ақаулардың тізімдемесінде тіркеледі. Жолдың осы шақырымында бірнеше ақаулы құрылыстар болса, олардың әрқайсысы бөлек тіркеледі. Егер ақау табылмаса, тексерілетін нысан бәрібір жол қызметінің көпірлерін, құбырларын және кешендерін тексеру тізімдемесіне енгізіледі.
5.5 Егер онда ақаулар болмаса жол шақырымы немесе құрылыс ақаусыз деп саналады. Мұнымен қатар бірлі-жарым, елеусіз немесе жаңадан қалыптаса бастаған, қазіргі кезде оларды жою бойынша жөндеу шараларын жүргізуді талап етпейтін және қозғалыс қауіпсіздігі мен жылдамдығына, жолдың және оның құрылысының сақталуына әсер етпейтін ақаулар ескерілмейді.
5.6 Бөлу жолағы бар жолдар әрбір қозғалыс бағытында жеке тексеріледі.
5.7 Егер тексеру нәтижелері бойынша көпірдің күйі қанағаттанарлықсыз болса, бірақ көлік құралдарының көпірмен өтуін регламенттейтін қажетті белгілер орнатылса, қауіпті ақаулар болмай (Т қосымшасы) және оны күту бойынша барлық шаралар орындалса, онда көпір ақаусыз деп есептеледі.
5.8 Жолдардың тексерісі аяқталғаннан кейін мыналар есептелінуі қажет:
- әрбір тексерілетін параметр бойынша, қажеттілігіне қарай берік және әлсіз төсемелері бар түрлі жамылғыдағы жолдар бойынша ақаулы шақырымдардың немесе құрылыстардың жиынтық саны. Бұл мәліметтер нысанға енгізіледі. (А қосымшасы);
- қауіпті ақаулары бар шақырымдар мен құрылыстардың соммасы
Б қосымшасына енгізіледі;
- түрлі типтегі жамылғысы бар жолдар үшін жүру бөлігі мен жер төсемесіндегі ақаулар В қосымшасына енгізіледі.

5.9 Данные по оценке ровности заносятся в форму (приложение Г).
5.10 Осмотр моста производится последовательно сверху вниз поэлементно. Форма записи дефектов приведена в таблице Е.3. Перечень учитываемых дефектов и их коды приведены в той же таблице. Дефекты в соответствующих графах записываются в виде кода дефекта.
5.11 Существуют и другие методы обследования состояния проезжей части. Их применяют в европейских странах. Одной из таких методик является Индекс Состояния Покрытия" (PCI). Краткое описание данной методики приведено в информационном приложении У.
6 Расчет показателей качества содержания дорог
6.1 Расчет комплексного показателя качества содержания оцениваемых дорог производится в следующем порядке:
6.1.1 Для каждого конструктивного элемента определяются показатели бездефектности по каждому контролируемому параметру по формуле:
где
- показатель бездефектности для i-го параметра, %;
Nобщ.i- общее количество осмотренных километров или сооружения, соответствующих i-му параметру, км (шт.);
Nдеф.i - количество километров с дефектами или сооружений по данному параметру (согласно ведомостям дефектов), км (шт.).
Например, по конструктивному элементу "Проезжая часть" контролировался параметр "Отсутствие трещин...", при этом на общей протяженности обследованных дорог с асфальтобетонным покрытием Nобщ = 272 км были отмечены не залитые трещины на 22 км т.е. признаны дефектными по этому параметру Nдеф = 22 км. Согласно формуле (1) показатель бездефектности по этому параметру будет равен:
6.1.2 На основе полученных значений показателей бездефектности определяется коэффициент качества содержания для каждого конструктивного элемента по формуле:
где Кi — коэффициент качества для i-гo элемента дороги, %;
Бl, Б2...Бn - показатели бездефектности по контролируемым параметрам для данного конструктивного элемента, рассчитанные по формуле (1),%;
al, a2... an - коэффициенты весомостей параметров, значения которых приведены для соответствующего сезона года в таблице А.2;
n - количество фактически проверяемых параметров для данного элемента при данном осмотре.
Значение "К" не может быть принято выше значения показателя бездефектности основного параметра (коэффициент весомости которого равен 1).
Например: по конструктивному элементу "Земляное полотно..." получены следующие значения показателей бездефектности и коэффициентов весомости параметров (см. приложение Д):
- Исправность обочин и откосов: Б 6.1 = 85,85; a 6.1.= l,0
- Исправность водоотводных сооружений: Б 6.2.= 98,47; a 6.2. = 0,8.
-      Чистота обочин, разделительной полосы, откосов и резервов:

5.9 Тегістігін бағалау бойынша мәліметтер Г қосымшасының нысанына енгізіледі.
5.10 Көпірдің тексерісі элемент бойынша жоғарыдан төмен қарай жүргізіледі. Ақауларды жазу нысаны Е.3. кестесінде келтірілген. Ескерілетін ақаулар тізбесі және олардың коды сол кестеде келтірілген. Тиісті бағандардағы ақаулар ақаудың коды түрінде жазылады.
5.11 Жүру бөлігінің күйін тексеретін басқа да әдістер бар. Олар еуропа елдерінде қолданылады. Мұндай әдістердің бірі - "Жамылғы Күйінің Индексі" (PCI). Бұл әдістің қысқаша сипаттамасы У ақпараттық қосымшасында келтірілген.
6 Жолдарды күту сапасы көрсеткіштерінің есебі
6.1 Бағаланатын жолдардың күту сапасының кешенді көрсеткішінің есебі мынадай тәртіппен жүргізіледі:
6.1.1 Әрбір бақыланатын параметр бойынша ақаусыздық көрсеткіштері әрбір сындарлы элемент үшін мына формуламен айқындалады:
,            (1)
бұл жерде Бi - i параметрі үшін ақаусыздық көрсеткіші, %;
Nобщ.i - i параметріне сәйкес тексерілетін шақырымдардың немесе құрылыстардың жалпы саны, шқ (дана);
Nдеф.i – осы параметр бойынша ақауы бар шақырымдардың немесе құрылыстардың саны (ақаулар тізімдемесіне сәйкес), шқ (дана.).
Мысалы, "Жүру бөлігі" құрылымдық элементі бойынша "Сызаттардың болмауы" параметрі бақыланды, мұнымен қатар асфальтбетон жамылғысы бар тексерілген жолдардың Nобщ=272 шқ жалпы ұзындығы 22 шқ-ға құйылмаған сызаттар белгіленді, яғни Nдеф=22 шқ осы параметр бойынша ақаулы деп танылды. Формулаға сәйкес (1) бұл параметр бойынша ақаусыздық көрсеткіші мынаған тең болады:
6.1.2 Ақаусыздық көрсеткіштерінің алынған мәндері негізінде әрбір құрылымдық элемент үшін күту сапасының коэффициенті мына формула бойынша айқынталады:
,             (2)
бұл жерде Кi - жолдың i- элементі үшін сапа коэффициенті, %;
Бl, Б2...Бn – формула бойынша есептелген (1) осы құрылымдық элемент үшін бақыланатын параметрлер бойынша ақаусыздық көрсеткіштері, %;
al, a2... an - тиісті жыл маусымы үшін мәндері А.2 кестесінде келтірілген параметрлердің салмақтылық коэффициенттері;
n - осы қарау кезіндегі осы элемент үшін іс жүзінде тексерілетін параметрлердің саны.
"К" мәні негізгі параметрдің ақаусыздық көрсеткіші мәнінен жоғары бола алмайды (оның салмақтылық коэффициенті 1-ге тең).
Мысалы: "Жер төсемесі" құрылымдық элементі бойынша параметрлердің ақаусыздық көрсеткіштері мен салмақтылық коэффициенттерінің мынадай мәндері алынды (Д қосымшасы):
- Жол жиектері мен еңістердің жарамдылығы: Б 6.1. =85,85; a 6.1.=l,0
Су бұрғыш құрылыстардың жарамдылығы: Б 6.2.=98,47; a 6.2. =0,8.
- Жол жиегі мен бөлу жолағының, еңістер мен қорлардың тазалығы,

Б 6.3 = 92,8; a 6.3 = 0,2. По формуле (2) получим:
Так как значение "К2" больше значения Б6.1.(91,6 > 85,85), принимаем для дальнейших расчетов К2 = Б6.1 = 85,85%.
6.1.3 При наличии на оцениваемых дорогах разных типов покрытий коэффициент содержания каждого типа покрытия подсчитывается в отдельности по формуле (2), а коэффициент содержания проезжей части в целом (К1) определяется как средневзвешенная величина с учетом протяженности участков дорог с каждым типом покрытия:
где Кч, Kщ, Kгр. — коэффициент качества содержания проезжей части для участков дорог, соответственно, с черным покрытием, со щебеночным (гравийным) покрытием, грунтовых дорог и др.;
Lч, Lщ, Lгp. - протяженность участков дорог с разными покрытиями, км
6.1.4 На основе полученных значений для всех элементов рассчитывается комплексный показатель качества содержания дорог "Р" по формуле:
где К1. К2, ... Кn - коэффициент качества содержания конструктивных элементов дороги, рассчитанные по формулам (2) и (3),%.
b1,b2,… bn - коэффициенты весомости конструктивных элементов дороги, приведены в табл. А.1.;
n - количество фактически проверяемых элементов при данном осмотре.
Значение "Р" не может быть принято выше наименьшего значения одного из коэффициентов качества содержания проезжей части (К1), земполотна (К2), обстановки пути (К3), искусственных сооружений (К6). Применяется как средневзвешенное значение показателей по проезжей части, земляному полотну, обстановке пути и искусственным сооружениям.
Например: К1 = 69,90; b1 = 1,0; К2=85,85; b2 = 0,7; К3 = 84,10; b3 = 0,93; К4 = 87,61: b4 = 0,3; К5 = 76,67; b5 = 0,8; К6 = 96,00; b6 = 0,7; К7 = 82,35; b7 = 0,7; К8 = 96,00; b8 = 0,3.
По формуле (4) получим Р = 82,81. Но так как "Р" больше К1 (82,81>69,90) для дальнейших расчетов берем значение Р = 69,90.
6.2 Относительное количество километров и сооружений с опасными дефектами рассчитывается в следующем порядке:
6.2.1 Определяется относительное количество километров с опасными дефектами - отдельно: по проезжей части (Ппр.ч.), по земляному полотну (Пз.п.) по обстановке пути (По.п.) по формуле:
где Nоп – количество километров на которых выявлены опасные дефекты по данному i-му элементу дороги, км;
Nобщ – общее количество осмотренных километров по данному i-му элементу дороги, км.
6.2.2 Определяется относительное количество искусственных сооружений с опасными дефектами (и.с.) по формуле (5), где в данном случае Nобщ – количество искусственных сооружений (вместе – мостов и труб), на которых выявлены опасные дефекты, шт.; Nобщ – общее количество осмотренных искусственных сооружений (мостов и труб), шт.

Б 6.3. = 92,8; a 6.3=0,2. Формула (2) бойынша аламыз:
"К2" мәні Б6.1.(91,6 > 85,85) мәнінен үлкен болғандықтан, әрі қарай есепеулер үшін К2=Б6.1 =85,85% қабылдаймыз.
6.1.3 Бағаланатын жолдарда түрлі типтегі жамылғылар бар болса, әрбір типтегі жамылғыны күту коэффициенті мына формула бойынша жеке есептеледі (2), ал жүру бөлігін күту коэффициенті (К1) тұтастай алғанда, жамылғының әрбір типтегі жол телімдерінің ұзындығын ескере отырып, орташа алынған шамасы ретінде анықталады:
(3)
бұл жерде Кч, Kщ, Kгр. – қара жамылғысы, шағыл тас (қиыршық тас) жамылғысы бар жол телімдері, қара жолдар және т.б. сәйкес жүру бөлігін күту сапасының коэффициенті;
Lч, Lщ, Lгp. – түрлі жамылғысы бар жол телімдерінің ұзындығы, шқ.
6.1.4 Алынған мәндерінің негізінде барлық элементтер үшін "Р" жолдарды күту сапасының кешенді көрсеткіші мына формула бойынша есептелінеді:
,             (4)
бұл жерде К1. К2, ... Кn - (2) және (3),% формулалары бойынша есептелген жолдардың құрылымды элементтерін күту сапасының коэффициенті.
b1,b2,… bn - жолдардың құрылымды элементінің салмақтылық коэффициенттері А.1. кестесінде келтірілген;
n - осы қарау кезіндегі іс жүзінде тексерілетін элементтердің саны.
"Р" мәні жүру бөлігінің (К1), жер төсемесінің (К2), жол жағдайының (К3), жасанды құрылыстардың (К6) күту сапасының коэффициенттерінің бірінің ең төменгі мәнінен жоғары қабылдана алмайды. Жүру бөлігі, жер төсемесі, жол жағдайы, жасанды құрылыстар бойынша көрсеткіштердің орташа өлшенген мәні ретінде қолданылады.
Мысалы: К1= 69,90; b1=1,0; К2=85,85; b2=0,7; К3=84,10; b3=0,93; К4=87,61: b4=0,3; К5=76,67; b5 =0,8; К6=96,00; b6=0,7; К7=82,35; b7=0,7; К8=96,00; b8==0,3.
Формула (4) бойынша алатынымыз Р=82,81. Бірақ "Р" К1-ден үлкен болғандықтан (82,81>69,90) бұдан әрі есептеу үшін Р=69,90 мәнін аламыз.
6.2 Қауіпті ақаулары бар шақырымдар мен құрылыстардың салыстырмалы саны келесі тәртіпте есептеледі:
6.2.1 Қауіпті ақаулары бар шақырымдардың салыстырмалы саны бөлек айқындалады: жүру бөлігі бойынша (Жб.б.), жер төсемесі бойынша (Жт.б.). жол жағдайы бойынша (Жж.б.) мына формуламен:
(5)
бұл жерде Nоп - жолдың осы i-элементі бойынша қауіпті ақаулар анықталған шақырымдар саны, шқ;
Nобщ – жолдың осы i-элементі бойынша тексерілген шақырымдарының жалпы саны, шқ.
6.2.2 Қауіпті ақаулары бар жасанды құрылыстардың салыстырмалы саны (5) формула бойынша айқындалады, бұл жағдайда ондағы Nобщ – қауіпті ақаулар анықталған жасанды құрылыстардың саны (бірге – көпірлер мен құбырлар), дана; Nобщ – тексерілген жасанды құрылыстардың жалпы саны (көпірлер мен құбырлар), дана.

6.2.3 На основе полученных значений "Пi" рассчитывается суммарное относительное количество километров и сооружений с опасными дефектами:
6.2.4 Относительная протяженность дорог с ровными покрытиями рассчитывается по формуле:
где Lобщ – общая протяженность дорог, на которых производилась оценка ровности, км;
Lнеуд – протяженность участков дорог (количество км), на которых ровность покрытий оценена на "неудовлетворительно
Одновременно определяются относительные протяженности дорог Si с оценкой ровности покрытий (Sотл), с хорошей (Sхор), с удовлетворительной (Sуд) и с неудовлетворительной (Sнеуд) по формуле:
где Si – относительное количество км, оцененных соответствующей оценкой (отл., хор., уд., неуд.);
Li – протяженность участков (количество км), на которых ровность покрытий оценена соответствующей оценкой (отл., хор., уд., неуд.).
Результаты расчетов заносятся в справку по форме приложения И.

6.2.3 Алынған "Пi" мәні негізінде қауіпті ақаулар бар шақырымдар мен құрылыстардың салыстырмалы жиынтық саны есептеледі:
П= Ппр.ч.+Пз.п.+ По.п+Пи.с, (%)            (6)
6.2.4 Тегіс жамылғысы бар жолдардың салыстырмалы ұзындығы мына формула бойынша есептеледі:
(7)
бұл жерде Lобщ - тегістікті бағалау жұмыстары жүргізілген жолдардың жалпы ұзындығы, шқ;
Lнеуд – жамылғылардың тегістігі "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланған жол телімдерінің ұзындығы (шқ саны);
Si жолдардың салыстырмалы ұзындығы бір мезгілде жамылғының тегістігін (Sотл), жақсы (Sхор), қанағаттанарлық (Sуд) және қанағаттанарлықсыз (Sнеуд) деп бағалау арқылы мына формула бойынша айқындалады
(8)
бұл жерде Si - тиісті бағамен (өте жақсы, жақсы, қанағат., қанағатсыз.) бағаланған шақырымның салыстырмалы саны;
Li – жамылғының тегістігі тиісті бағамен (өте жақсы, жақсы, қанағат., қанағатсыз.) бағаланған телімдердің ұзындығы (шқ саны).
Есептеулер нәтижелері И қосымшасының нысаны бойынша анықтамаға енгізіледі.

DР = 0.5+0.6+0,20+0,3 = 1,60%
Приложение В
(обязательное)
Справка
о состоянии проезжей части и земляного полотна на дорогах с твердыми покрытиями по состоянию ________20____г.
Общая протяженность осмотренных дорог. км
Кол-во км с исправной проезжей частью
Кол-во км с дефектами содержания по проезжей части
Кол-во км с исправным земполотном
Кол-во км с дефектами содержания по земполотну
Неисправное покрытие
Трещины в а/б покрытии
Несвоевременные снегоочистка и противогололедные мероприятия
Опасные дефекты
Неисправные обочины и откосы
Опасные дефекты
Неочищенные водоотводные соружения
Дороги республиканского значения с усовершенствованными покрытиями
С переходными покрытиями:
Итого
Дороги местного значения с усовершенствованными покрытиями:
С переходными покрытиями:
Итого
Всего по филиалу дорог
С усовершенствованными покрытиями:
С переходными покрытиями
Председатель комиссии:
Члены:
Приложение Г
(обязательное)
Справка об оценке ровности дорожных покрытий
по состоянию ________20____г.
Административное значение дорог. Тип покрытия
Протяженность обследованных дорог, км
Из них оценено по ровности покрытии на
Относительная протяженность дорог с ровными покрытиями
отлично
хорошо
удовлетворительно
неудовлетворительно
км
%
км
%
км
%
км
%
Дороги республиканского значения
- с капитальным покрытием
- с облегченным покрытием
- с переходным покрытием
Всего по дорогам республиканского значения
Дороги местного значения:
- с капитальным покрытием
- с облегченным покрытием
- с переходным покрытием
Всего по дорогам местного значения
Всего по дорогам
Председатель комиссии:
Члены:
Приложение Д
(обязательное)
А К Т
проверки качества содержания автомобильных дорог
________________________________________________________________________________
наименование организации
Квартал____20___г.
Комиссия в составе:
Председателя ___________________
членов _________________________________________________________________________
произвела проверку качества содержания автомобильных дорог,
обслуживаемых __________________________________________________________________
наименование организации

DР = 0.5+0.6+0,20+0,3 = 1,60%
В қосымшасы
(міндетті)
Қатты жамылғысы бар жолдардағы жүру бөлігі мен жер
төсемесінің күйі туралы анықтама
20____жылғы жағдай бойынша
Тексерілген жолдардың жалпы ұзындығы, шқ
Жарамды жүру бөлігі бар шақырымдар саны
Жүру бөлігі бойынша ақаулары бар күту шақырымдарының саны
Жарамды жер төсемелері бар шақырымдар саны
Жер төсемесін күту бойынша ақаулар бар шқ саны
Жарамсыз жамылғы
А/б жамылғысындағы сызаттар
Уақытылы орындалмаған қартазарту және тайғаққа қарсы ic-шаралар
Қауіпті ақаулар
Жарамсыз жол жиектері мен құламалар
Қауіпті ақаулар
Тазаланбаған су бұру құрылыстары
Жетілдірілген жамылғылары бар республикалық маңыздағы жолдар
Өтпелі жамылғылармен:
Бар
лығы:
Жетілдірілген жамылғылары бар жергілікті маңыздағы жолдар
Өтпелі жамылғылармен:
Бар
лығы:
Филиал бойынша барлық жолдар
Жетілдірілген жамылғылармен:
Өтпелі жамылғылармен:
Комиссия төрағасы:
Мүшелер:
Г қосымшасы
(міндетті)
Жол жамылғыларының тегістігін бағалау туралы анықтама
20____жылғы жағдай бойынша
Әкімшілік маңыздылығы бар жолдар. Жамылғы типі
Тексерілген жолдардың ұзындығы, шқ
Жамылғы тегістігі бойынша бағаланды
Тегіс жамылғысы бар жолдардың салыстырмалы ұзындығы
өте жақсы
жақсы
қанағаттанарлық
қанағаттанарлықсыз
шқ
%
шқ
%
шқ
%
шқ
%
Республикалық маңызы бар жолдар
- күрделі жамылғысы бар
- жеңіл жамылғысы бар
- өтпелі жамылғысы бар
Республикалық маңызы бар жолдар бойынша барлығы
Жергілікті маңызы бар жолдар
- күрделі жамылғысы бар
- жеңіл жамылғысы бар
- өтпелі жамылғысы бар
Жергілікті маңызы бар жолдар бойынша барлығы
Жолдар бойынша барлығы
Комиссия төрағасы:
Мүшелер:
Д қосымшасы
(міндетті)
Автомобиль жолдарын күту сапасын тексеру
АКТІСІ
_______________________________________________________________________________
ұйымның атауы
20___ж.,____тоқсан
Комиссия құрамында:
Төраға ___________________
мүшелер_______________________________________________________автомобиль жолдарын күту сапасын тексерді,
қызмет көрсетілетін ______________________________________________
ұйымның атауы

1. Из общей протяженности обслуживаемых дорог республиканского значения
_____________ км осмотрено _____км или______%.
Результаты осмотра дорог приведены в приложениях к Акту.
2. В период осмотра находились в реконструкции или капремонте _____км, на
__________км из них не обеспечена удовлетворительная проезжаемость автотранспорта и
безопасность движения.
3. По результатам осмотра установлены следующие коэффициенты качества
содержания элементов дорог:
Республиканского значения
черные покрытия (Кч)
%
щеб. (грав.) покр (Кщ)
%
грунтовые дороги (Кгр)
%
итого проезжая часть (К 1)
%
земляное полотно (К2)
%
Обстановка пути (К3)
%
дорожные устройства (К4)
%
мосты (К5)
%
трубы (К6)
%
комплексы дорож. службы (К7)
%
озеленение (К8)
%
снегозащитные устройства (К9)
%

1. Қызмет көрсетілетін республикалық маңызы бар жолдардың жалпы ұзындығынан ____________________ шақырым тексеруден өтті _____шақырым немесе______%.
Тексеруден өткен жолдардың нәтижелері Акттің қосымшаларында көрсетілген.
2. Тексеру барысында ____шақырым қайта салынып немесе күрделі жөндеуден өтіп жатты, олардың ішінде ____шақырым автокөліктің жүруі мен қозғалыс қауіпсіздігін қанағаттанарлық қамтамасыз етпеген .
3. Тексеру нәтижелері бойынша жолдар элементтерінің күту сапасының мынадай коэффициенттері белгіленген::
Республикалық маңызы бар
қара жамылғы (Кч) %
шағыл тасты (қиыршықтасты) жамылғы (Кщ) %
қара жолдар (Кгр) %
жүру бөлігінің барлығы (К 1) %
жер төсемесі (К2) %
жол жағдайы (К3) %
жол құрылығылары (К4) %
көпірлер (К5) %
құбырлар (К6) %
жол қызметі кешендері (К7) %
көгалдандыру (К8) %
қардан қорғау құрылғылары (К9) %

4. Комплексный показатель качества содержания дорог составляет:
По республиканским дорогам
без снижения (Р) %
величина снижения за опасные %
дефекты (Р)
величина снижения за ДТП (Рдтп) %
величина снижения за перерывы в %
движение (Р пер.дв.)
величина снижения за %
организационные недостатки (Р орг.нед.)
итоговая величина комплексного %
показателя (Р о)
5. Общая протяженность участков дорог с отличным содержанием составляет
Nотл= км и Lотл= %. В перечень участков с отличным содержанием входят
___________________ участки, которые
все, не все
должны были содержаться на "отлично" в соответствии с заданием. (Если не все включены,
то необходимо указать их адреса и выявленные недостатки). Перечень участков, фактически
оцененных на "отлично", прилагается к Акту.
6. Комплексный показатель качества по филиалу составляет:
Председатель (подпись, печать)
члены комиссии
Примечание:
1. В качестве приложения А, Б, В, Г, Е, Р к Акту служат приложения
И, К, Л, М, Н, П, Р к настоящей Инструкции
2. При необходимости комиссией в приведенную форму акта могут быть добавлены
необходимые сведения.
3. Причины исключения или добавления каких-либо из проверяемых параметров
должны быть отражены в акте.
4. Необходимость любых отступлений от требований Инструкции должны быть
обоснованы в акте.
Приложение Е
(обязательное)
Полевые ведомости дефектов
Таблица Е.1 - Полевая ведомость дефектов дорожной одежды
Автомобильная дорога дата осмотра_______
Адрес, км+м
Дефекты дорожной одежды
Начало
Конец
Нарушение продольн. профиля
Выбоины
Колея
Просадки
Пучины
Проломы
Волны
Сдвиг
Шелушение
Кромочность
Продольные трещины
Поперечные трещины
Косые трещины
Сетка трещин
м
м2
м
м2
м2
м2
м2
м2
м2
м
м
м
м
м2
Итого:
Продолжение приложения Е
Таблица Е.2 - Полевая ведомость дефектов земляного полотна
Автомобильная дорога ______________________дата осмотра__________
Адрес, км+
Земляное полотно
Обочины
Откосы
Кювет
Лоток разрушен
начало
окончание
промоины
просадки
колея
оползии
укреплен
сопряжение
промоины
оползии
размывы
заиливание
планировка
Застой воды
откос кювета
Длина лотка
Длина укрепления
м2
м2
м
м3
м
м
м2
м3
м
м
м2
м2
м
м
м
Итого:
Продолжение приложения Е
Таблица Е.3 - Форма ведомости осмотра мостов и путепроводов (с примером заполнения)
Название автомобильной дороги
Название дорожно эксплуатационного управления
Адрес моста, км, м
Список кодов дефектов в разрезе конструктивных элементов моста
общее, число дефектов
чистота
сопряжение моста с насыпью
мостовое полотно
пролетные строения
опоры
регуляционные сооружения
количество мостов
ДЭУ-19

4. Жолды күту сапасының кешенді көрсеткіші:
Республикалық жолдар бойынша
төмендетпей (Р) %
қауіпті ақаулар үшін азайту
шамасы (Р) %
ЖКО үшін төмендету шамасы (Ржко) %
үзілістер үшін төмендету шамасы %
қозғалыс (Р бір..қозғ.)
үшін төмендету шамасы %
ұйымдастырушылық кемшіліктері (Р ұйым.кемш.)
кешенді көрсеткіштердің жиынтық
шамасы (Р о) %
Д қосымшасының жалғасы
5. Өте жақсы күтілген жол телімдерінің жалпы ұзындығының саны Nөте жақсы= шақырым және Lөте жақсы=%. Өте жақсы күтілген жол телімдерінің тізіміне құрылуына сәйкес "өте жақсы" болуы тиісті____________________телімдер кіреді.
барлығы, барлығы емес
(Егер барлығы қамтылмаған болса, онда олрдың мекен-жайы мен анықталған кемшіліктерін көрсету керек). "Өте жақсыға" бағаланған телімдердің тізімі Актіге қоса беріледі.
6. Филиал бойынша сапаның кешенді көрсеткішін төмендегілер жасайды:
Төраға (қолы, мөр)
Комиссия мүшелері
Ескертпе:
Актіге берілетін А, Б, В, Г, Е, Р қосымша ретінде осы Нұсқаулыққа И, К, Л, М, Н, П, Р қосымшалары қызмет атқарады.
Комиссия қажет болған жағдайда келтірілген актінің нысанына қажетті мәліметтер қосуы мүмкін..
Шығару себептері немесе қандай да бір тексерілген параметрлерді қосу актіде көрсетілуге тиіс.
Нұсқаулық талаптарының кез келген ауытқу қажеттілігі актіге негізделуге тиіс
Е қосымшасы
(міндетті)
Ақаулардың далалық тізімдемесі
Е.1-кесте - Жол төсемесі ақауларының далалық тізімдемесі
Автомобиль жолы тексеру күні _______
Мекен-жайы, шқ+м
Жол төсемесінің ақаулары
Басталуы
Соңы
Бойлық бұзу
Шұңқыр
Жол бетінің бұзылуы
Шөгулер
Ісіну
Сынықтар
Толқындар
ығыстыру
Кабыршақтану
Жиектеу
Бойлық сызаттар
Көлденең сызаттар
Қиғаш сызаттар
Торсыз аттар
м
м2
м
м2
м2
м2
м2
м2
м2
м
м
м
м
м2
Барлығы
E қосымшасының жалғасы
Е.2 - кесте – Жер төсемесінің далалық тізімдемесі
Автомобиль жолы тексеру күні _______
Мекен-жайы, шқ+
Жер төсемесі
Жол
Еңістер
Кювет
Науа бұзылғын
Басталуы
Соңы
промоины
Шөгулер
Жол бетінің бұзылуы
көшкіндер
орнатылуы
Байланыстардың орайласуы
жыралар
көшкіндер
су шайған жерлер
лайлану
орналастыру
Су тоқырауы
Кюветтің құламасы
Науаның ұзындыңы
Нығайтпаның ұзындығы
м2
м2
м
м3
м
м
м2
м3
м
м
м2
м2
м
м
м
Барлығы:
Е қосымшасының жалғасы
Е.3 - кесте - Көпірлер мен жол өтпелерін тексеру тізімдемесінің нысаны (толтыру
үлгісімен)
Автомобиль жолының атауы
ЖПУ атауы
Көпірдің мекен-жайы, шқ,м
Көпірдің құрылымдық элементтерінің ақау кодтарының тізімі
Жалпы ақаулардың саны
тазалығы
көпірдің үйіндімен байланыс орнатуы
көпір төсемесі
аралық құрылыстар
тірек
қалыпқа келтіру құрылыстары
көпірлердің саны
ЖПУ -19

2+150
+
+*
+
8+400
+
+
12+00
+
27+250
+
+
+
Примечание- При наличии опасного дефекта в соответствующей графе ставится звездочка
Окончание приложения Е
Таблица Е.6 - Форма ведомости осмотра зданий комплексов
службы (с примером заполнения)
Номер дорожно эксплуатационного управления или дорожно эксплуатационного пункта
Тип здания
Неисправность помещения
Неисправность инженерного оборудования
Чистота помещения
Благоустройство и чистота территории
ДЭП-1
ДЭУ-20
служебное
крыша течет
не исправна канализация
Таблица Е.7 - Форма ведомости измерений и оценки ровности дорожного покрытия
Прибором ТЭД 2М
№ км столбов
Направление движения
Прямое
Обратное
отсчет по толчкомеру, см/км
время, сек
оценка ровности
отсчет по толчкомеру, см/км
время, сек
оценка ровности
Профилометром
Расстояние
Направление движения
Прямое
Обратное
Показание IRI, м/км
оценка ровности
Показание IRI, м/км
ценка ровности
Приложение Ж
(обязательное)
Справка о существующих объектах дорожного сервиса
по состоянию__________20___г.
(с примером заполнения)
Адрес объекта
Наименование объекта
Владелец, нас.пункт, телефон
Сведения о нарушениях условий движения безопасности
Наименование дороги
км
Алматы-Ташкент
127
АЗС, СТО, гостиница, магазин
Иванов Г.К. пос. Актерек т. 5-26-62
Расстояния от бровки земполотна 20 м, грязь на площадке, нет освещения
Председатель комиссии:
Члены:
Приложение И
(обязательное)
Справка об обеспеченности элементами обустройства и обстановки сети дорог
по состоянию__________20______г.
Наименование элементов обустройства и обстановки пути
Единица измерения
Требуются на закрепленную сеть дорог
Имеется в наличии
Включено в план 20__г.
Фактически выполнено на 20__г.
1.Площадка отдыха
шт.
2. Источники питьевой воды
шт.
3. Эстакады
шт.
4. Разметка проезжей части
км
5.Освещение
км
6. Площадки для стоянки автотранспорта
шт.
7. переходно-скоростные полосы
км
8. Тротуары и пешеходные дорожки
км
9. Пешеходные переходы
шт.
10. Остановочные площадки с автопавильонами
шт.
11. Пескобазы, пескослады
шт.
12. Островки безопасности и уширения на пересечениях
шт.
13. Повышенный колесоотбойный брус или бордюр на мостах и путепроводах
шт.
14. Обустройство пересечений с железными дорогами
шт.
15. Дорожные знаки, всего
шт.
в том числе информационно-указательные
шт.
16. Сигнальные столбики
шт.
17. Криволинейный брус
шт.
Председатель комиссии:
Члены:
Приложение К
(обязательное)
(с примером заполнения)
Сведения о дорожно-транспортных происшествиях
Таблица К.1-Данные о количестве и причинах ДТП на дорогах республиканского значения за период с ____ по ____
Адрес, км
Дата/время.
Краткая характеристика ДТП
Причина ДТП
Дорожные условия (снег, дождь, гололед, метель, туман)
Количество пострадавших
Обслуживающая организация
Рекомендации
Погибло, чел
Ранено, чел.
Наименование дороги, категория, участок, район, населенный пункт
1
622
09/09/2017
6:00 АМ
а/м Камаз двигаясь в восточном направлении, совершил наезд на животное, в результате чего произошло опрокидывание транспортного средства
( отсутствие разметки, превышение скоростного режима, нетрезвое состояние водителя, наезд на животное, наезд на транспортное средство, другие причины)
Туман, плохая видимость
2
1
ДЭУ-5
Для свободного перемещения животных необходимо строительство скотопрогона с установкой ограждения. Требуется нанесение необходимой разметки и знаков ограничения скорости движения
Приложение Л
(обязательное)
Сведения о перерывах и ограничениях в движении и нарушении правил пользования дорогами
Адреса (титул дорог, км+) возникновения перерывов, ограничений и нарушений правил
Дата
Обслуживающая организация
Продолжительность перерывов и ограничений, час
Причины перерывов и ограничений
Величина ущерба от нарушения правил пользования, тыс. тенге
Перерывы движения________________________________
Ограничения в движении____________________________
Нарушения правил пользования автомобильными дорогами____________
Председатель комиссии:
Члены:
Приложение М
(обязательное)
Ведомость мостов, путепроводов, требующих капитального ремонта
по состоянию __________20_____г.
Наименование дороги
Адрес , км
Наименование водотока
Длина моста
Схема моста
Расчетная нагрузка
Год постройки
Необходимые ремонтные мероприятия
Председатель комиссии:
Члены:
Приложение Н
(обязательное)
Справка
о подготовке дорог к зимнему содержанию по состоянию на ________20__г.
Наименование мероприятий по плану
Ед. изм
Требуется по плану
Выполнено на отчетный период
Примечание
на год
на отч. период
I Подготовка и ремонт техники для зимнего содержания дорог
шт.
Указываются причины невыполнения
плана
1.Автогрейдеров
шт.
2.Шнекокоторов
шт.
3.Бульдозеров
шт.
4.Навесного оборудования
шт.
5.Пескоразбрасывателей
шт.
II Запасы ГCМ
тн.
1.Бензина
тн.
2.Солярка
тн.
3.Дизмасла
тн.
III.Запасы противогололедных материалов
1.Подготовка пескобаз, пескоскладов
шт.
2.Противогололедного материала, всего
м3
в т.ч. вывезено на участки дорог (подъезды и.т.д.)
м3
3.Химреагентов
тн/м3
IV.Подготовка обогревательных пунктов и пунктов автосервиса
шт./
мест
V.Закрыто отверстий труб
шт.
VI.Установлено снегозадерживающих щитов
п.м.
VII.Посажено снегозащитных лесополос
км
VIII.Прорежено лесополос
км
Приложение П
(обязательное)
Справка
о выполнении плана устранения "узких мест" на автомобильных дорогах __________________ по состоянию на __________ 20__г.
Наименование дороги
Адрес, км
Характеристика узкого места и количество ДТП за последние 3 года
Объем работ и единица измерения
Стоимость работ, тыс. тенге
Фактически выполнено на отчетный период, ед.изм. тыс. тенге
Всего
На отчетный год
Председатель комиссии:
Члены:
Приложение Р
(обязательное)
Перечень конструктивных элементов и их коэффициенты весомости для определения комплексного показателя качества
Таблица Р.1 - Перечень проверяемых параметров
Наименование элементов
Обозначение коэффициента качества
Коэффициент весомости элементов, (b)
весна
осень
Проезжая часть
К1
1,0
1,0
Земляное полотно и водоотводные устройства
К2
0,5
0,7
Обстановка пути
К3
0,9
0,9
Дорожные устройства
К4
0,3
0,3
Мосты
К5
0,9
0,9
Трубы
К6
0,4
0,4
Комплексы дорожной службы
К7
-
0,2
Озеленение
К8
0,2
0,2
Снегозащитные устройства
К9
-
0,3

2+150
+
+*
+
8+400
+
+
12+00
+
27+250
+
+
+
Ескертпе: қауіпті ақау болған жағдайда тиісті бағанға жұлдызша қойылады
Е қосымшасының жалғасы
Е.6 - кесте – Қызмет ғимараттары кешендерін тексеру тізімдемесінің нысаны (толтыру
үлгісімен)
№ ЖПК, ЖПБ
Ғимараттың түрі
Ғимараттың жарамсызды-ғы
Инженерлік жабдықтың жарамсыздығы
Ғимараттың тазалығы
Аумақтың абаттандырылуы мен тазалығы
ЖПК -1
ЖПБ -20
қызметтік
шатырдан су ағады
кәріз жарамсыз
Е.7 - кесте – Жол төсемесінің тегістігін өлшеу және бағалау тізімдемесінің нысаны
ТЭҚ 2М аспабымен
шақырым бағандардың №
Қозғалыс бағыты
Тікелей
Кері
санау дүмпу өлшеуіш бойынша, см / шқ
уақыт, сек
Түзулік бағасы
дүмпу өлшеуіш бойынша санау, см / шқ
уақыт, сек
тегістікті бағалау
Профилометрмен
Қашықтық
Қозғалыс бағыты
Тік
Кері
IRI көрсеткіші, м/шқ
тегістікті бағалау
IRI көрсеткіші, м/шқ
тегістікті бағалау
Ж қосымшасы
(міндетті)
Жол қызметінің қолданыстағы нысандары туралы анықтама
20____жылғы жағдай бойынша
(толтыру үлгісі)
Нысанның мекенжайы
Нысанның атауы
Иесі, елді мекен, телефон
Қозғалыс қауіпсіздігі шарттарын бұзу туралы мәліметтер
Жолдың атауы
шқ
Алматы-Ташкент
127
МҚС, ТҚКС, қонақ үй, дүкен
Иванов Г.К., Актерек ауылы,
т. 5-26-62
Жер төсемесінің жол жиегінен
20 м, алаңда лас, жарықтандыру жоқ
Комиссия төрағасы:
Мүшелер:
И қосымшасы
(міндетті)
Жайластыру элементтері және жол желілерінің жағдайын қамтамасыз етілгендігі
туралы анықтама 20____жылғы жағдай бойынша
Жайластыру элементтері және жол желілерінің атауы
Өлшем бірлігі
Бекітілген жол торабына талап етіледі
Қолда-ныста бар
20_жыл-дың жоспарына
енгізілген
20__жылы іс жүзінде орындалғаны
1 Демалыс алаңы
дана
2 Ауыз су көзі
дана
3 Эстакадалар
дана
4 Жүру бөлігінің таңбасы
шқ
5 Жарықтандыру
шқ
6 Автокөлік тұрақтарына арналған алаңдар
дана
7 Ауыспалы-жылдамдықты жолақтар
шқ
8 Жаяужолдар және жаяу жүргіншілерге арналған жолдар
шқ
9 Жаяу өтпе жолдар
дана
10 Автопа-вильондары бар аялдама алаңдары
дана
11 Құм базалары, құм қоймалары
дана
12 Қауіпсіздік алаңшалары және қиылыстардағы кеңеюлер
дана
13 Көтеріңкі доңғалақты итергіш діңгектер немесе көпірлер мен жол өтпелерге арналған жол жиектемесі
дана
14 Темір жолдармен қиылысатын жайластырулар
дана
15 Жол белгілері, барлығы
дана
Оның ішінде, ақпараттық-көрсеткіш белгілер
дана
16 Сигналдық бағандар
дана
17 Қисық сызықты діңгек
дана
Комиссия төрағасы:
Мүшелер:
К қосымшасы
(міндетті)
Жол-көлік оқиғасы туралы мәліметтер
К.1 - кестесі - ___________ аралығындағы республикалық маңызы бар жолдарда ЖКО
саны мен себептері туралы деректер
Көрсеткіштің атауы
ЖКО саны, дана
Қаза тапты, адам
Жарақат алды, адам
Қызмет көрсететін ұйым
Бекітілген жол желілеріндегі жол-көлік оқиғасы, барлығы
(ЖПБ)
Оның ішінде:
1 Тікелей жол шарттары бойынша, олардың ішінде тайғанақ жамылғыға байланыстылары
2 Жол жағдайы қанағаттанарлықсыз болған кезде, олардың ішінде тайғанақ жамылғыға байланыстылары
Комиссия төрағасы ____________________
Л қосымшасы
(міндетті)
Қозғалыстағы үзіліс, шектеу және жолдарды пайдалану ережелерінің бұзылуы туралы
мәліметтер
Үзілістер, шектеулер және ережелер бұзу пайда болған мекен-жайлар (жол титулы, шқ+)
Күні
Қызмет көрсететін ұйым
Үзілістер мен шектеулердің ұзақтығы, сағат
Үзілістер мен шектеулердің себептері
Пайдалану ережелерін бұзу залалының шамасы, мың тенге
Қозғалыс үзілістері________________________________
Қозғалыстағы шектеулер____________________________
Автомобиль жолдарын пайдалану ережелерін бұзу___________
Комиссия төрағасы:
Мүшелер:
М қосымшасы
(міндетті)
Күрделі жөндеуді талап ететін көпірлердің, өтпе жолдардың тізімдемесі
20____жылғы жағдай бойынша
Жолдың атауы
Мекенжайы,
шқ
Су бұрғыш-тың атауы
Көпір-дің ұзын-дығы
Кө-пір-дің сұл-басы
Есептікжүкте-ме
Құры-лыс жылы
Қажетті жөндеу іс-шара-лары
Комиссия төрағасы:
Мүшелер:
Н қосымшасы
(міндетті)
Жолдарды қысқы жағдайдағы жұмысқа дайындау туралы
Анықтама
20____жылғы жағдай бойынша
Жоспар бойынша іс-шаралардың атауы
Өлшем бірлігі
Жоспар бойынша талап етіледі
Есепті кезеңде орындалғаны
Ескертпе
жылға
есепті кезеңге
I Жолдарды қысқы күтуге арналған техниканы дайындау және жөндеу
дана
Жоспардың орындалмауының себептері көрсетіледі
1 Автогрейдерлер
дана
2 Шнекокоторлар
дана
3 Бульдозерлер
дана
4 Аспалы жабдықтар
дана
5 Құм шашыратқыштар
дана
II Жанар-жағармай қорлары
тн.
1 Жанар май
тн.
2 Жағар май
тн.
3 Дизельді май
тн.
III Тайғаққа қарсы материалдар қорлары
1 Құм базаларын, құм қоймаларын дайындау
дана
2 Тайғаққа қарсы материал, барлығы
м3
Оның ішінде жер телімдеріне (кіреберістерге және т.б.) шығарылғандар
м3
3 Химиялық реагенттер
тн/м3
IV Жылу және автоқызмет көрсету пункттерін дайындау
дана /орын
V Құбырлардың тесіктері жабық
дана
VI Қар тоқтататын қалқандар орнатылған
қумам
VII Қар тоқтататын орман алқаптары отырғызылған
шқ
VIII Орман алқаптары кесілген
шқ
П қосымшасы
(міндетті)
Автомобиль жолдарындағы "тар орындарды" жою
жоспарының орындалуы туралы
Анықтама
20____жылғы жағдай бойынша
Жолдың атауы
Мекен-жайы, шқ
Соңғы 3 жылдағы тар орындың сипаттамасы және ЖКО саны
Жұмыс көлемі және өлшем бірлігі
Жұмыстардың құны, мың теңңғге
Есепті кезеңге іс-жүзінде орындалғаны, өлшем бірлігі, мың теңге
Барлығы
Есепті кезеңде
Комиссия төрағасы:
Мүшелер:
Р қосымшасы
(міндетті)
Сапаның кешенді көрсеткішін айқындау үшін құрылымдық элементтер мен олардың
салмақтылық коэффициенттері тізбесі Р.1 - кесте – Тексерілетін параметрлер тізбесі
Элементтердің атауы
Сапа коэффициентінің белгісі
Элементтердің салмақтылық коэффициенті (b)
Көктем
Күз
Жүру бөлігі
К1
1,0
1,0
Жер төсемесі мен су бұрғыш құрылғылар
К2
0,5
0,7
Жол жағдайы
К3
0,9
0,9
Жол құрылғылары
К4
0,3
0,3
Көпірлер
К5
0,9
0,9
Құбырлар
К6
0,4
0,4
Жол қызметінің кешендері
К7
-
0,2
Көгалдандыру
К8
0,2
0,2
Қардан қорғау құрылғылары
К9
-
0,3

Примечание - прочерки в графах таблиц Р.1, Р.2 означают, что в данный сезон указанной элемент или параметр не учитываются при оценке.
Продолжение приложения Р
Таблица Р.2 - Перечень проверяемых параметров и их коэффициенты весомости для конструктивных элементов
Номер и наименование элементов и проверяемых параметров
Коэффициенты весомости параметров, (a)
Перечень дефектов, соответствующих параметру
весна
осень
1
2
3
4
1 Проезжая часть черных покрытий
1.1 Исправность покрытия
1,0
1,0
Значительные разрушения покрытия, дефекты отдельными местами: выбоины, колея, волны, наплывы, просадки, поломы, избыток вяжущего на поверхности, обламывание кромок покрытия, не очищена проезжая часть в населенных пунктах от грязи и мусора.
1.2 Отсутствие трещин в покрытии (для а/б покрытий)
-
0,3
Крупные (7мм) продольные и поперечные трещины не залитые битумом или мастикой.
1.3 Своевременность снегоочистки и проведения противогололедных мероприятий.
-
-
Снежный накат неровный или при затрудненных и опасных условиях движения необработанный ПГМ, не удален слой снего-льда при оттаивании или после обработки солью, снежные заносы, возникает угроза безопасности движения из-за отсутствия обработки покрытий ПГМ при гололедице.
1.4 Обеспечение ухода за пучиноопасными участками
0,4
-
На пучиноопасных участках не ограничивается движение, не снижены скорости, не устраиваются "подушки" не очищены полностью от снега обочины, откосы и выходы дренажей, не устроены дренажные прорези.
2 Проезжая часть цементобетонных покрытий и укрепительные полосы из ц/б плит на обочине и разделительной полосе.
2.1 Отсутствие местных просадок и повреждений плит.
1,0
1,0
Выступы в местах сопряжения плит больше допустимых, раковины, выбоины, шелушение, сколы кромок у швов и граней плит.
2.2 Отсутствие в покрытии не заделанных швов и трещин
-
0,4
Швы и трещины не залиты мастикой.
3 Проезжая часть щебеночных и гравийных покрытий
3.1 Исправность покрытия
1,0
1,0
Значительные разрушения покрытия или сильные искажения поперечного профиля; слой щебня рыхлый, неуплотненный; дефекты отдельными местами: колея, гребенка, просадки, выбоины, снижающие скорость движения автомобилей; не убран катун.
4 Проезжая часть покрытия из грунтов, укрепленных вяжущими
4.1 Исправность покрытия
1,0
1,0
Значительные разрушения покрытия; дефекты отдельными местами: выбоины, колеи, волны, наплывы, избыток вяжущего на поверхности.

Ескерту - Р.1, Р.2-кестелерінің бағандарындағы сызықшалар көрсетілген элементтің немесе параметрдің бұл маусымдағы бағалау кезінде ескерілмейтінін білдіреді
Р қосымшасының жалғасы
Р.2 - кестесі - Құрылымдық элементтерге арналған тексерілетін параметрлер мен
олардың салмақтылық коэффициентінің тізбесі
Элементтер мен тексерілетін параметрлердің атауы
Параметрлердің салмақтылық коэффициенттері, (a)
Параметрге сәйкес келетін ақаулардың тізбесі
Көктем
Күз
1
2
3
4
1 Қара жамылғының жүру бөлігі
1.1 Жамылғылардың жарамдылығы
1,0
1,0
Жамылғының едәуір бұзылуы, жекелеген кей жерлерде ақаулар: шұңқырлар, жол бетінің бұзылуы, толқындар, қабаттасулар, шөгулер, сынықтар, бетінде тұтқырғыштың артылуы, жамылғы шеттерінің сынуы, елді мекендердегі жүру бөлігі кірден және қоқыстан тазаланбаған
1.2 Жамылғыларда сызаттардың болмауы (а/б жамылғылары үшін)
-
0,3
Ірі (7мм) бойлық және көлденең сызаттар битуммен немесе мастикамен құйылмаған
1.3 Қардан тазалау және көктайғаққа қарсы іc-шараларды уақтылы өткізу
-
-
Қар түсімі тегіс емес немесе ауырлаған және қауіпті қозғалыс жағдайларында ТҚМ өңделмеген, еру кезінде немесе тұзбен өңделгеннен кейін қар-мұз қабаты, қарлы күртіктер жойылмаған, көктайғақ кезінде ТҚМ жамылғылардың өңделмеуінен қозғалыс қауіпсіздігіне қатер төніп тұр
1.4 Ісіну қаупі бар телімдерді күтуді қамтамасыз ету
0,4
-
Ісіну қаупі бар телімдерде қозғалыс шектелмейді, жылдамдық төмендетілмеген, "жастықтар" орнатылмаған, жол жиектері, еңістер мен дренаждар жолы қардан толық тазартылмаған, дренажды тіліктер орнатылмаған
2 Жол жиегіндегі және бөлу жолағындағы цементбетон жамылғысы бар жүру бөлігі мен ц/б тақталарынан салынған нығайтқыш жолақтар
2.1 Жергілікті шөгудің және тақталардың зақымдануының болмауы
1,0
1,0
Тақталардың байланысу орындарындағы шегіністері рұқсат етілгеннен де көп, қабыршақтар, шұңқырлар, қабыршақтану, тақталардың жіктері мен қырларындағы жиектері жарылған
2.2 Жамылғыда бітелмеген жіктер мен сызаттардың болмауы
-
0,4
Жіктер мен сызаттар мастикамен құйылмаған
3 Қиыршықтасты және қиыршықтасты жамыл-ғылардың жүру бөлігі
3.1Жамылғының жарамдылығы
1,0
1,0
Жамылғының едәуір бұзылуы немесе көлденең пішіннің қатты мүжілуі; қиыршықтастың қабаты қопсыған, тығыздалмаған; жекелеген кей жерлерде ақаулар: көліктердің қозғалыс жылдамдығын төмендететін жол бетінің бұзылуы, жота, шөгулер, шұңқырлар; көшкінтас жиналмаған
4 Тұтқырғышпен бекітілген топырақты жамылғының жүру бөлігі
4.1 Жамылғының жарамдылығы
1,0
1,0
Жамылғының едәуір бұзылуы; жекелеген кей жерлерде ақаулар: шұңқырлар, жол бетінің бұзылуы, толқындар, қаспақтар, бетте тұтқырғыштың артылуы.

4.2 Своевременность снегоочистки и проведения противогололедных мероприятий
-
-
Колеи и ямы на снежном накате, снежный накат свыше 5 см, при оттаивании корка не удаляется, снежные заносы, возникает угроза безопасности движения из-за отсутствия обработки покрытия ПГМ при гололедице.
5 Грунтовые дороги
5.1 Исправность проезжей части
1,0
1,0
Глубокие колеи и выбоины, затрудняющие проезд или снижающие скорость движения; на грунтовых улучшенных и профилированных - необеспеченность водоотвода; зимой – снежные заносы, угроза безопасности движения из-за повышенной скользкости, глубокие колеи на снежном накате.
6 Земляное полотно, водоотводные устройства и разделительная полоса
6.1 Исправность обочин и откосов
1,0
1,0
Значительные разрушения покрытия, отдельные дефекты: промоины2, выбоины, колеи; обочины расположены более чем на 3см выше или ниже кромки покрытия, кучи материала на обочине без наличия соответствующих знаков, у бровки не убран валик грунта после планировки, не соблюден поперечный уклон, нарушено укрепление обочин, снежные валы не убраны на обочинах насыпей3 значительные размывы откосов на обочинах насыпей. Укрепление обочин произведено материалом крупных фракций, без расклинцовки.
6.2 Чистота обочин, откосов полосы отвода, разделительной полосы и резерва.
-
0,3
Трава не скошена4, не убран мусор, крупные камни и другие предметы; не вырублены деревья и кустарник, создающие опасность движению и затрудняющие водоотвод. На разделительной полосе валик из грунта, не обеспечен водоотвод.
6.3 Исправность и чистота водоотводных сооружений (резервов, кюветов и т.п)
0,2
0,3
Разрушения, размыв сооружений, засорены, заилены, нарушено укрепление, не спланированы, сток не обеспечен, отсутствие кюветов в раскрытых выемках.
7 Обстановка пути
7.1 Обеспеченность дороги знаками, ограждениями, сигнальными столбиками.
1,0
1,0
Количество знаков и места их установки не соответствуют требованиям проектной документации или схеме расстановки знаков, знаки отсутствуют при временном изменении условий движения, нет ограждений и сигнальных столбиков в положенных местах, нет километровых знаков, указателей направлений.
7.2 Исправность и чистота знаков, ограждений, сигнальных столбиков.
0,3
0,4
Видимость знаков не обеспечена, стойки погнуты, знаки не окрашены, отдельные звенья ограждений не исправны, ограждения не покрашены, грязные, отдельные столбики сбиты, грязные.
7.3 Правильность установки
знаков, ограждений, столбиков.
0,1
0,1
Форма и размеры знаков, изображения на них не соответствуют стандартам, длина установленных ограждений недостаточна, ограждения не отрихтованы, не омоноличены, количество столбиков не соответствует стандартным схемам, столбики в плане выходят из линии створа, в профиле – находятся не на одном уровне, столбики установлены вместо ограждений, бермы для знаков не устроены или не оформлены должным образом.

4.2 Қардан тазалау және көктайғаққа қарсы іc-шараларды уақтылы өткізу
-
-
Басылған қардағы жол бетінің бұзылуы мен шұңқырлар, басылған қар 5 см-ден жоғары, ерігенде қабығы алынбайды, қарлы күртіктер, көктайғақ кезінде ТҚМ жамылғылардың өңделмеуінен қозғалыс қауіпсіздігіне қатер төніп тұр.
5 Қара жолдар
5.1 Жүру бөлігінің жарамдылығы
1,0
1,0
Жүрісті ауырлататын немесе қозғалыс жылдамдығын төмендететін терең жол бетінің бұзылуы және шұңқырлар; топырақты, жақсартыл-ған және пішінделген –
су бұрғыштармен қамтамасыз етілмеуі; қыста – қар басып қалу, тайғаққа байланысты қозғалыс қауіпсіздігінің қаупі жоғары, қарлы домалатпадағы жол бетінің терең бұзылуы.
6 Жер төсемесі, су бұрғыш құрылғылар және бөлу жолақтары
6.1 Жол жиектері мен еңістердің жарамдылығы
1,0
1,0
Жамылғының едәуір бұзылуы, жекелеген ақаулар: су шайған шұңқыр-лар2, шұңқырлар, жол бетінің бұзылуы, жол жиектері 3см жоғары орна-ласқан немесе жамылғы шетінен төмен, жол жиегінде тиісті белгі жоқ материал үйіндісі, жиектерде топырақтар алынбаған, көлденең бағыты сақталмаған, жол жиегіндегі нығайтпалар бұзылған, жол жиегіндегі қар үйінділері жиналмаған, үйінділер жиегіндегі еңістерді едәуір су шайған. Жиектегі нығайтпалар ірі фракциялардың материалынан жасалған.
6.2 Жол жиектерінің, бөлінген алап еңістерінің, бөлу жолағының және қордың тазалығы
-
0,3
Шөп шабылмаған, қоқыс, ірі тастар мен басқа да заттар алынбаған; қозғалысқа қауіп төндіретін және су бұрғышты қиындататын ағаштар мен бұталар шабылмаған. Бөлу жолағындағы білікше топырақтан салынған, су бұрғышпен қамтамасыз етілмеген.
6.3 Су бұрғыш құрылғылар (қорлар, кюветтер т.б.) жа-рамдылығы мен тазалығы
0,2
0,3
Құрылыстар бұзылған, су шайған, ластанған, батпақ басқан, нығайт-па бұзылған, орналастырылмаған, ағын қамтамасыз етілмеген, ашық қуыстарда кюветтер жоқ.
7 Жол жағдайы
7.1 Жолдардың белгілермен, қоршаулармен, сигналды бағаналармен қамтамасыз етілуі.
1,0
1,0
Белгілердің саны және олардың орналасу орны жобалық құжаттама талаптарына және белгілерді орнату сұлбасына сай емес, қозғалыс жағдайы уақытша өзгерген кезде белгілер жоқ, тиісті жерлерде қоршаулар мен сигналдық бағаналар жоқ, шақырымдық белгілер, бағыт көрсеткіштер жоқ.
7.2 Белгілердің, қоршаулардың, сигналды бағана-лардың жарамдылығы мен тазалығы
0,3
0,4
Белгілердің көрінуі қамтамасыз етілмеген, тіреуіштер иілген, белгі-лер сырланбаған, қоршаулардың жекелеген буындары дұрыс емес, қоршаулар сырланбаған, лас, жекелеген бағандары соғылған, кірленген.
7.3 Белгілердің, қоршаулардың, сигналды бағаналардың орнатылыуының дұрыстығы
0,1
0,1
Белгілердің пішіні мен өлшемдері және ондағы суреттер стандарт-тарға сай емес, орнатылған қоршаулардың ұзындығы жеткіліксіз, қоршаулар тегістілмеген, құйылмаған, бағандардың саны сұлбалардың стандарттарына сәйкес келмейді, пландағы бағандар тұстаманың сызығынан шығып тұр, пішінде – бір деңгейде тұр, бағандар қоршаулардың орнына орнатылған, белгілерге арналған бермалар орнатылмаған немесе тиісті түрде рәсімделмеген.

7.4 Обеспеченность разметкой проезжей части (учитывается для усовершенствованных покрытий).
-
0,2
Отсутствует разметка на дорогах с усовершенствованными покрытиями.
8 Дорожное обустройство
8.1 Исправность и чистота автобусных остановок.
1,0
1,0
Есть дефекты в корпусе павильона, покрытие исправно, скамеек нет или они не исправны, грязь, мусор, лед, снег на площадке, автопавильон грязный.
8.2 Исправность и чистота площадок для остановок и стоянок автомобилей и площадок отдыха.
0,6
0,6
Дефекты на проезжей части, навесы неисправны, отдельные разрушения у смотровых ям, эстакады не покрашены, питьевые источники не оборудованы должным образом, грязь, мусор, снег, лед на площадках, смотровые ямы загрязнены, не обеспечен сток воды при заборе воды из открытых источников.
9 Мосты (путепроводы)
9.1 Исправность мостового
полотна
1,0
1,0
Какие-либо неисправности проезжей части парапетов, тротуаров, поломаны или отсутствуют перила, отсутствуют парапеты.
9.2 Исправность пролетных строений и опор.
0,5
0,5
В узлах пролетных строений и на опорных площадках – грязь, мусор; в железобетонных – крупные трещины, раковины и сколы бетона, значительные оголения арматуры; в деревянных мостах – зазоры и ослабления в сопряжениях, гниль.
9.3 Чистота мостового полотна
0,2
0,2
На проезжей части и тротуарах – грязь, мусор, снег, лед, водоотводные трубы засорены, застои воды.
9.4 Исправность подходов к мостам
0,2
0,2
Просадки при сопряжении моста с дорогой, отсутствие сплошного сопряжения тротуара моста с насыпью.
9.5 Исправность регуляционных и укрепительных сооружений
0,3
0,3
Наличие промоин, наносного грунта, разрушений укреплений.
10 Водопропускные трубы.
10.1 Исправность оголовков и звеньев труб, укрепления русел.
0,7
0,7
Не заделаны трещины и раковины в бетоне звеньев и оголовков трубы и швы между звеньями, есть отрыв оголовков от трубы, нарушено укрепление лотка или русла, разрушены звенья.
10.2 Чистота отверстий труб
1,0
1,0
Отверстия не очищены от ила, мусора, снега, льда, своевременно не производится закрытие отверстий труб
10.3 Исправность и чистота русла у трубы
1,0
0,5
Русло у трубы на входе и выходе не выровнено и не очищено, не обеспечен беспрепятственный вход и выход воды, весной не устроены прорези в снегу.
Продолжение приложения Р
1
2
3
4
11 Комплексы дорожной службы.

7.4 Жүру бөлігінің таңбалармен қамтамасыз етілуі (Жетілдірілген жамылғылар үшін ескеріледі).
-
0,2
Жетілдірілген жамылғысы бар жолдарда таңба жоқ.
8 Жолдарды жайластыру
8.1 Автобус аялдамаларының жарамдылығы мен тазалығы
1,0
1,0
Павильон корпусында ақаулар бар, жамылғы жарамды, орындықтар жоқ немесе олар жарамсыз, алаңшаларда лас, қоқыс, мұз, қар, автопавильон лас.
8.2 Аялдамаларға арналған алаңдардың, автомобиль тұрағы мен демалыс алаңшаларының жарамдылығы және тазалығы
0,6
0,6
Жүру бөлігінде ақаулар бар, қалқалар жарамсыз, тексеру шұңқырлары жекелеп бұзылған, эстакадалар сырланбаған, су ішу көздері тиісті түрде жабдықталмаған, алаңшалар лас, қоқыс, мұз, қар, тексеру шұңқырлары кірлеген, ашық көздерден су алу кезінде су ағыны қамтылмаған.
9 Көпірлер (өтпе жолдар)
9.1 Көпір төсемесінің жарамдылығы
1,0
1,0
Парапеттердің, жаяужолдардың жүру бөлігінде қандай да бір жарамсыздық бар, шарбақтары сынған немесе жоқ, парапеттері жоқ.
9.2 Аралық құрылыстар мен тіреуіштердің жарамдылығы.
0,5
0,5
Аралық құрылыс тораптарында және тіреу алаңшаларында – лас, қоқыс; темірбетонда – ірі сызаттар, қабыршақтанулар мен бетон сынықтары, арматура едәуір ашық қалған; ағаш көпірлерде – саңылаулар бар және ұштасулары әлсіз, шірік.
9.3 Көпір төсемесінің тазалығы
0,2
0,2
Жүру бөліктері мен жаяужолдарда – лас, қоқыс, мұз, қар, су бұрғыш құбырлар бітелген, су тоқырауы.
9.4 Көпірлерге жақын жолдардың жарамдылығы
0,2
0,2
Көпірдің жолмен түйіндесуі кезіндегі шөгуі, көпір жаяужолының үйіндімен жаппай түйісуінің болмауы
9.5 Реттеу және бекіту құрылыстарының жарамдылығы
0,3
0,3
Қоқыс жыраларының, үйінді топырақтың болуы, нығайтпалардың жойылуы.
10 Су өткізу құбырлары
10.1 Құбырлардың баулықтары мен бөліктерінің жарамдылығы, арналарды нығайту
0,7
0,7
Құбырдың бетонды бөліктері мен баулықтарының сызаттары мен қабыршақтануы және бөліктері арасындағы жіктер бітелмеген, баулықтары құбырдан бөлінген, науа немесе аңғар нығайтпасы бұзылған, бөліктері бұзылған.
10.2 Құбыр тесіктерінің тазалығы
1,0
1,0
Тесіктер тұнбадан, қоқыстан, қардан, мұздан тазартылмаған, құбырлардың тесіктері уақытылы жабылмайды.
10. 3 Құбыр арнасының жарамдылығы және тазалығы
1,0
0,5
Құбырдың кірісі мен шығысындағы арнасы тегістелмеген және тазартылмаған, судың кедергісіз кіруі мен шығуы қамтамасыз етілмеген, көктемде қарға саңылау орнатылмаған.
11 Жол қызметінің кешендері

11.1 Исправность помещений и инженерного оборудования помещений.
1,0
1,0
Неисправны стены внутри или снаружи, потолки, полы, крыши, не произведена побелка, покраска.
Примечания
1. Параметры 1.4, 8.2, 9.5 учитываются только при наличии на осматриваемых дорогах соответствующих мест, устройств или сооружений.
2. Параметр 7.4. при отсутствии краски учитывается только на опасных участках.
3. Параметры 1.3, 2.3, 3.2, 4.2 при необходимости включаются весной с Квес равным 1,0.
1Не учитываются просадки с пологими краями, без сетки трещин, не снижающие скорость движения.
2Не учитываются во время и после дождя до просыхания грунта свежие колеи и промоины на обочинах.
3Не учитываются в период метели и в течение директивного времени снежные валы на обочинах.
4В песчаных районах учитывается только высокая трава и кустарник.

11.1 Ғимараттардың және ғимараттардың инженерлік жабдықтарының жарамдылығы
1,0
1,0
Қабырғалар ішінен және сыртынан жарамсыз, төбелер, едендер, шатырлар ақталмаған, сырланбаған.
Р қосымшасының жалғасы
Ескертулер:
1.4, 8.2, 9.5 параметрлері тексерілетін жолдарда тиісті орындар, құрылғылар немесе құрылыстар бар болса ғана ескеріледі.
2. 7.4. параметрі бояуы болмаса тек қауіпті телімдерде ғана ескеріледі.
3. 1.3., 2.3., 3.2., 4.2. параметрлері қажеттілігіне қарай көктемде 1,0-ге тең Квес-пен іске қосылады.
1 Қозғалыс жылдамдығын төмендетпейтін, сызаттар торысыз, жазық жиекті шөгіндер ескерілмейді.
2 Жаңбыр кезінде және одан кейін де топырақ кепкенше жолдың жиегіндегі жаңа жол бетінің бұзылуы және сайлар ескерілмейді.
3 Бұрқасын кезеңінде және нұсқаушы уақыт ішінде жол жиегіндегі қар үйінділері ескерілмейді.
4 Құмды аудандарда тек биік шөптер және бұталар ескеріледі.

1.1 Одиночные
Продольные и поперечные одиночные трещины, расположенные на расстоянии около 10 м друг от друга без соблюдения какой-либо закономерности
1.2 Сетка трещин
Взаимопересекающиеся трещины, делящие поверхность покрытия на многоугольники со стороной 0,5- 1 м
2 Деформации
Изменение продольного и поперечного профиля покрытия, без удаления материала
2.1 Волны
Чередование на покрытии впадин и возвышений в продольном направлении по отношению у оси дороги.
2.2 Просадки
Искажение профиля покрытия в виде впадин с пологими краями, нередко сопровождающиеся сеткой трещин
2.3 Колейность
Искажение поперечного профиля вдоль полос наката,
Нередко сопровождающиеся продольными трещинами и сеткой трещин.
2.4 Сдвиги
Смещения покрытия, наблюдающиеся в местах торможений и на крутых спусках.
3 Разрушения
Разрушение целостности покрытия с удалением материала
3.1 Выбоины
Разрушения покрытия в виде углублений разной формы с резко выраженными краями (более 3см глубиной и более 200 см по площади)
3.2 Выкрашивание
Разрушение дорожного покрытия за счет потер и зерен
минерального материала (менее 3 см глубиной и менее 200 см по площади).
3.3 Шелушение
Разрушение поверхности покрытия за счет отслаивания тонких пленок и зерен материала, разрушаемого под действием воды и мороза.
3.4 Проломы
Полное разрушение дорожной одежды на всю ее толщину с резким искажением поперечного профиля, сопровождающееся сеткой трещин.
Вид дефекта
Описание дефекта
3.5 Скол кромок
Разрушение кромок швов и углов плит цементобетонных покрытий, разрушение кромок дорожных покрытий нежесткого типа в местах сопряжения их с обочинами.
3.6 Гребенка
Разрушение покрытий из щебня, гравия и грунта в виде поперечных выступов и углублений.
3.7 Открытые пучины и пучинистые места
Сетка трещин на покрытии с выдавливанием грунта на поверхность или взбугриванием покрытия
3.8 Выпотевание вяжущего
Выступание на поверхности покрытия излишка вяжущего с изменением текстуры и цвета покрытия
3.9 Размыв земляного полотна
Разрушение земляного полотна поверхностными водами
Приложение Т
(обязательное)
Перечень дефектов, представляющих опасность для движения или сохранности дорог и сооружений
I Проезжая часть
- пролом дорожной одежды, выбоина глубиной более 10 см при длине более 50 см и ширине более 30 см, наплывы и волны высотой более 10 см, просадки глубиной более 10 см без надлежащей обстановки знаками или временными ограждениями, колейность глубиной > 10 см.
II Земляное полотно и водоотводные устройства
-поперечные промоины обочин шириной более 20 см при глубине более 10 см, захватывающие зону в пределах 1,5 м от кромки покрытия; на участках с продольным уклоном на обочинах продольные промоины шириной более 10 см при глубине более 10 см, расположенные в 1,5 м и менее от кромки покрытия;

1.1 Дара
Қандай да бір заңдылықтарды сақтамай, бір-бірінен шамамен 10 м қашықтықта орналасқан бойлық және көлденең жеке сызаттар
1.2 Сызаттар торы
Жамылғының бетін 0,5 - 1 м тараппен көпбұрыштарға бөлетін өзара қиылысқан сызаттар
2 Деформация
Бойлық және көлденең жамылғы пішінінің материалды жоймай өзгеруі
2.1 Толқындар
Жамылғыдағы ойпаттар мен қыраттардың жол осіне қатысты бойлық бағытта кезектесуі
2.2 Шөгіндер
Сызаттар торымен жиі сүйемелденетін жамылғы пішінінің жазық жиекті ойпат түрінде бұрмалануы.
2.3 Жол бетінің бұзылуы
Бойлық сызаттармен және сызаттар торымен жиі сүйемелденетін көлденең пішіндің төсеу жолақтарының бойымен бұрмалануы
2.4 Шөгу
Тежеу орындарында және тік құламаларда байқалатын жамылғының шөгуі
3 Қираулар
Материалдың жойылуымен жамылғы тұтастығының бұзылуы
3.1 Шұңқырлар
Жамылғының шеттері айқын білінетін, түрлі пішіндегі қуыс түрінде бұзылуы (тереңдігі 3см астам және аумағы 200см астам)
3.2 Бояу
Минералды материал дақылының жоғалуы есебінен жол жамылғысының бұзылуы (тереңдігі 3 см кем және аумағы 200см кем)
3.3 Қабыршақтану
Жұқа қабықшалардың және су мен аяздың әсерінен бұзылатын материал дақылының қабыршақтануы есебінен жамылғы бетінің бұзылуы
3.4 Ойықтар
Бойлық пішіні күрт бұрмаланып, сызаттар торымен сүйемелденетін жол төсемесінің бүкіл қалыңдығымен қоса толық бұзылуы
3.5 Жиектер сынығы
Цементбетонды жамылғы тақталарының жіктері мен бұрыштары жиектерінің қирауы, жол жиектерімен жанасу орындарында қатқыл типтегі жол жамылғысы шетінің бұзылуы
3.6 Жота
Шағыл тас, қиыршық тас пен топырақтан жасалған жамылғының көлденең дөңес және тереңдеу түріндегі бұзылуы.
3.7 Ашық ісіну және ісінген жерлер
Топырақтың бетке қарай қысылуынан немесе жамылғылардың көтерілуінен жамылғыда пайда болған сызаттардың торы
3.8 Тұтқырғыштың терлеуі
Жамылғының түсі мен текстурасының өзгеріп, жамылғының бетіне артық тұтқырғыштардың шығуы
3.9 Жер төсемесінің шайылуы
Жер төсемесінің жерүсті суларымен қирауы
Т қосымшасы
(міндетті)
Қозғалысқа немесе жолдар мен құрылыстардың сақталуына қауіп төндіретін ақаулар
тізбесі
I Жүру бөлігі
- тиісті белгілері немесе уақытша қоршаулары жоқ жол төсемесінің ойығы, 50 см-ден астам ұзындықтағы және 30 см-ден аса ені бар тереңдігі 10 см-ден асатын шұңқыр, биіктігі 10 см-ден астам ағындар мен толқындар, тереңдігі 10 см-ден астам шөгіндер, жол бетінің тереңдігі > 10 см бұзылуы.
II Жер төсемесі мен су бұрғыш құрылғылар
- 1,5 м шегінде және жамылғы жиегінен аз аймақты алатын жолдың шетіндегі 10 см-ден астам тереңдіктегі ені 20 см-ден асатын көлденең шұңқырлар; жолдың шетінде бойлық еңістері бар телімдерде, 1,5 м аралықта және жамылғы жиегінен аз орналасқан 10 см-ден астам тереңдіктегі ені 10 см-ден асатын бойлық шұңқырлар;

-обочины на участке протяжением более 100 м имеют уклон, значительно отличающийся от нормативного (обратный уклон и обочины очень крутые - более 100 %);
- обочины значительно (более 5 см) ниже покрытия на протяжении более 30 м;
-на обочинах глубокая (более 10 см) колея и выбоины (свежие колеи на еще не просохших обочинах не учитываются);
-значительные размывы откосов, приближающиеся к бровке земляного полотна, сползание откосов;
- значительные размывы водоотводных сооружений, являющиеся источником возникновения оврагов.
III Обстановка пути
- отсутствие знака предупреждающего, предписывающего, знака приоритета, запрещающего при наличии его в схеме, согласованной с органами дорожной полиции;
- отсутствие необходимых знаков и указателей при изменившихся условиях движения и при проведении ремонтных работ (сужение проезжей части, одностороннее движение, неровная дорога и т.п.) или дезинформирующие знаки;
Окончание приложения Т
- отсутствие или сильные повреждения ограждающих устройств барьерного типа в опасных местах (в случаях, если движение на участке не регулируется дорожными знаками);
- отсутствие разметки проезжей части на опасных участках дороги;
-отсутствие направляющих столбиков в местах, где длина трубы не соответствует требуемой ширине земляного полотна.
IV Искусственные сооружения
- разрушения или дефекты проезжей части, тротуаров, перил или парапетов, укреплений конусов, пролетных строений, опор, русел, лестничных сходов, представляющие опасность для движения пешеходов или автомобильного транспорта, для сохранности моста;
- большие размывы откосов насыпей, подходов к мосту, конусов, регуляционных сооружений; значительные размывы откосов и русел у входного или выходного отверстия водопропускных труб;
- труба заилена, засорена более чем на 1/3 сечения;
- разрушены звенья или отсутствуют оголовки или откосные крылья труб;
- не обеспечен водоотвод с проезжей части моста;
- размывы и разрушения водоотводных сооружений в выемках, в местах высоких насыпей, на косогорах;
- опасные просадки в местах сопряжения моста с дорогой;
- отсутствие ограждений на подходах к мосту и отсутствие парапетного ограждения (колесоотбойного бруса) на мосту.
Приложение У
(информационное)
Методика оценки состояния дорожного покрытия (РСI)
PCI представляет собой цифровой индикатор, используемый для оценки и измерения текущего состояния дорожного покрытия на основании повреждений, наблюдаемых на поверхности дорожного покрытия, которые указывают на структурную целостность и эксплуатационные качества поверхности дорожного покрытия. Этот метод обеспечивает объективную и рациональную основу для определения необходимости технического обслуживания и ремонта, а также выбора приоритетных участков для проведения ремонтных работ, что так же позволяет определить необходимость проведения реконструкции автомобильной дороги.

- телімдегі ұзындығы 100 м-ден аса жол жиектерінде нормативтен едәуір ерекшеленетін еңістер бар (кері еңіс пен жол жиектері өте тік - 100% астам);
- жол жиектері (5 см аса) жамылғысынан ұзына бойы 30 м аса едәуір төмен;
- жол жиектерінде терең (10 см аса) жол бетінің бұзылуы мен жыралар (әлі кебе қоймаған жол жиегіндегі жаңа жол бетінің бұзылуы ескерілмейді);
- жер төсемінің жиегіне жақындаған еңістердің едәуір сумен шайылуы, құламалардың сырғуы;
- Аңғарлардың/жыралардың туындау көзі болып табылатын су бұрғыш құрылғыларының едәуір су шаюы.
III Жолдың жағдайы
- ҚР ІІМ жол полициясы органдарымен келісілген, белгі сұлбада бар болса тыйым салатын басымдық белгісінің, ескертуші, хаттаушы белгілерінің болмауы;
- өзгертілген қозғалыс жағдайлары кезінде және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде қажетті белгілер мен меңзегіштердің жоқтығы (жүргін бөлігінің тарылуы, біржақты қозғалыс, тегіс емес жол т.б.) немесе ақпаратсыздандыратын белгілер;
Т қосымшасының жалғасы
- қауіпті жерлерде тосқауыл түріндегі қоршау құрылғыларының жоқтығы немесе қатты зақымдалуы (егер учаскедегі қозғалыс жол белгілерімен реттелмейтін жағдайда болса);
- жолдың қауіпті телімдерінде жүру бөлігінің белгісі жоқ; құбыр ұзындығы жер төсемесінің талап етілген еніне сай емес жерлерде бағыттаушы бағаналардың болмауы.
IV Жасанды құрылыстар
- жаяу жүргіншілердің немесе автомобиль көлігінің қозғалысы үшін, көпірдің сақталуы үшін қауіп төндіретін жүру бөлігінің, жаяужолдардың, шарбақтардың немесе парапеттердің, конустар нығайтпасының, аралық құрылыстардың, тіректердің, арналардың, баспалдақ жиындарының қирауы немесе ақаулары;
- су өткізу құбырларының кіріс немесе шығыс тесіктеріндегі құламалары мен арналарын едәуір су шайған; конустардың, реттеу құрылыстарының, көпірге жақын жолдардың, үйінділер құламаларының үлкен су шаюы;
- Құбырды батпақ басқан, қиманың 1/3 астамы лас;
- құбырлардың бөліктері қираған немесе бастары немесе құбырлардың құлама қанаттары жоқ;
- көпірдің жүру бөлігі тұсынан су бұрғыштар қамтылмаған;
- ойықтардағы жоғары үйінділер орындарында, беткейлерде су бұрғыш құрылғыларының шайылуы мен қирауы;
- көпір мен жолдың жанасу орындарындағы қауіпті шөгіндер;
- көпірге жақын жолдарда қоршаулардың болмауы және көпірде парапетті қоршаудың (доңғалақты итергіш бөрене) жоқтығы.
У қосымшасы
(ақпараттық)
Жол төсемесінің күйін бағалау әдістемесі (РСI)
PCI жол төсемесінің бетіндегі пайдаланылу сапасын және құрылымдық тұтастығын көрсететін, ағымдағы жол төсемесінің күйін жол төсемесінің бетінде байқалатын зақымдардың негізінде бағалау және өлшеу үшін пайдаланылатын сандық индикаторды білдіреді. Бұл әдіс техникалық қызмет көрсету және жөндеу қажеттілігін айқындау үшін, сондай-ақ автомобиль жолын қайта салу қажеттілігін анықтауға мүмкіндік беретін жөндеу жұмыстарын жүргізу бойынша басым учаскелерді таңдау үшін объективті және ұтымды негізін қамтамасыз етеді.

Методика оценки дорожного покрытия заключается в разделении дороги или отдельного участка на характерные участки. Каждый характерный участок делится на выборочные участки. Тип и степень серьезности повреждения дорожного покрытия выборочных участков оценивают визуально в соответствии с имеющимся перечнем дефектов. К примеру, количество учитывающихся дефектов асфальтобетонного покрытия – девятнадцать. Их описание практически полностью соответствует принятым названиям дефектов в Казахстане. Данные по наличию и количеству дефектов используются для расчета PCI по каждому выборочному участку. PCI характерного участка дорожного покрытия определяется на основании PCI прошедших инспекцию выборочных участков в пределах характерного участка. Каждый характерный участок должен представлять собой состояние покрытия всего участка с достоверностью 95 %. Индекс состояния дорожного покрытия является численным показателем состояния дорожного покрытия, который измеряется баллами от 0 до 100, где 0 представляет собой самое худшее возможное состояние, а 100 - самое лучше возможное состояние.
Минусом данной методики оценки состояния покрытия является невозможность проведения оценки ровности покрытия и прочности дорожной конструкции, а также не учитывается состояние существующих элементов обустройства, искусственных сооружений, наличия объектов сервиса, не учитывается интенсивность движения и состав транспортного потока.
Библиография
[1]
Закон Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" от 16 июля 2001 года № 242-II (с изменениями и дополнениями по состоянию на 03.07.2017 г.).
[2]
Гражданский кодекс Республики Казахстан (особенная часть) от 01.07.1999 г. № 409-I (с изменениями и дополнениями по состоянию на 14.07.2017 г.).
[3]
Закон Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" от 17 июля 2001 года № 245.
[4]
Закон Республики Казахстан "О техническом регулировании" от 09.11.2004года № 603-II.
[5]
"ТР ТС 014/2011 Технический Регламент Таможенного союза "Безопасность автомобильных дорог" от 18 октября 2011 г. № 827".
[6]
ГОСТ 8.417-2002 Государственная система обеспечения единства измерений. Единицы величин.
[7]
Сборник типовых технических спецификаций по строительству и ремонту автомобильных дорог. Часть III.
[8]
РД 218 РК 17-93 Инструкция по оценке качества содержания автомобильных дорог общего пользования при весенних и осенних обследованиях.
[9]
Правила организации и проведения оценки степени рисков эксплуатируемых дорог на территории Республики Казахстан. Утверждены приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2014 года № 383.
[10]
Правила пользования автомобильными дорогами, дорогами оборонного значения. Утверждены приказом Министра по инвестициям и развитию

Жол төсемесін бағалау әдістемесі жолды немесе жеке телімді сипаттас телімдерге бөлуді мақсат етеді. Әрбір сипаттас телімг таңдаулы телімдерге бөлінеді. Таңдаулы телімдердің жол төсемесінің зақымдалу түрі мен қауіптілік дәрежесі қолда бар ақаулардың тізбесіне сәйкес, көзбен бағаланады. Мысалы, есепке алынатын асфальтбетон жамылғысы ақауларының саны – он тоғыз. Олардың сипаттамасы Қазақстанда қабылданған ақаулар атауына іс жүзінде толықтай сәйкес келеді. Ақаулардың бар-жоғы мен саны жөніндегі деректер әрбір таңдаулы телім бойынша PCI есептеуді үшін пайдаланылады. Жол жамылғысы сипаттас телімінің PCI-і таңдаулы телімдер инспекциясынан сипаттас телім шегінде өткен PCI негізінде анықталады. Әрбір таңдаулы телім бүкіл телім жамылғысының күйін 95% дұрыстықпен ұсынуға тиіс. Жол жамылғысы күйінің индексі 0-ден 100-ге дейін балмен өлшенетін жол жамылғысы күйінің сандық көрсеткіші болып табылады, ондағы 0 ең нашар ықтимал күйін білдіреді, ал 100 - ең жақсы ықтимал күйі.
Осы жамылғының күйін бағалау әдістемесінің кемшілігі жамылғы тегістігіне және жол құрастырымының беріктігіне бағалау жүргізу мүмкін еместігі болып табылады, сондай-ақ қолданыстағы жайластыру элементтерінің, жасанды құрылыстардың күйі, сервис объектілерінің бар-жоғы ескерілмейді, қозғалыс қарқындылығы мен көлік ағынының құрамы ескерілмейді.
Библиография
[1]
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" № 242-II Заңы (03.07.2017ж. өзгерістерімен және толықтыруларымен).
[2]
01.07.1999ж. Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі № 409-I
(14.07.2017ж. өзгерістерімен және толықтыруларымен).
[3]
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегі "Автомобиль жолдары туралы" № 245 Заңы
[4]
09.11.2004 ж. Қазақстан Республикасының "Техникалық реттеу туралы" № 603 II Заңы
[5]
КО КР 014/2011 2011 жылғы 18 қазандағы №827 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" техникалық регламенті
[6]
МЕМСТ 8.417 – 2002 Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі. Шама бірліктері.
[7]
Автомобиль жолдарын салу мен жөндеу жөніндегі үлгілік техникалық ерекшеліктер жинағы III бөлім
[8]
ҚР ЖР 218-17-93 Нұсқаулық Көктемгі және күзгі зерттеулер кезінде жалпы қолданыстағы автомобиль жолдарын күту сапасын бағалау жөніндегі
[9]
Қазақстан Республикасы аумағында пайдаланымдағы жолдардың тәуекел дәрежесін бағалауды ұйымдастыру және жүргізу ережелері. Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрінің 2014 жылғы 26 маусымдағы № 283 бұйрығымен бекітілген.
[10]

Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1267.
Ключевые слова: дефекты покрытия, земляное полотно, обустройство, искусственные сооружения, коэффициент качества содержания
Исполнители
Руководитель работы, д.т.н., профессор:
Телтаев Б.Б.
Ответственный исполнитель:
к.т.н.
Айтбаев Е.Е.
Исполнители:
Кансейтов А.Ш.
Жексембеков Б.К.
Солнцева В.В.

Автомобиль жолдарын, қорғаныс жолдарын пайдалану ережелері. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму Министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1267 бұйрығымен бекітілген.
Түйінді сөздер: жамылғы ақаулары, жер төсемесі, жайластыру, жасанды құрылыстар, күту сапасының коэффициенті
Орындаушылар
Жұмыс жетекшісі,
т.ғ.д., профессор:
Телтаев Б.Б.
Жауапты орындаушы:
т.ғ.к
Айтбаев Е.Е.
Орындаушылар:
Қансейтов А.Ш.
Жексембеков Б.К.
Солнцева В.В.