О некоторых вопросах охраны и использования историко-культурного наследия
Постановление акимата города Астаны от 28 июня 2007 года № 27-585п.
В соответствии с законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", "О нормативных правовых актах", "Об охране и использовании историко-культурного наследия" акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить список памятников истории и культуры города Астаны местного значения согласно приложению.
2. Признать утратившим силу постановление акимата города Астаны от 14 октября 2005 года № 27-10-765п "О некоторых вопросах охраны и использования историко-культурного наследия" (зарегистрировано в Департаменте юстиции города Астаны 25 ноября 2005 года № 419, опубликовано в газетах "Астана хабары" 8 декабря 2005 года, № 179, "Вечерняя Астана" 24 декабря 2005 года № 195-196).
2. Контроль за исполнением настоящего постановления акимата возложить на заместителя Акима города Астаны Аманшаева Е.А.
Аким А. Мамин
Утверждено
постановлением акимата
города Астаны
от 28 июня 2007 года
№ 27-585п
Приложение
СПИСОК
памятников истории и культуры города Астаны местного значения
Памятники истории
п/п
№ объекта
Наименование объекта,автор
Датировка
Адрес
Примечание
1.
1.
Дом купца И.С.Силина (размещалась 2-я рота Красной гвардии,медицинский центра Управления делами Президента Республики Казахстан, штаб Комиссии по передислокации столицы Республики Казахстан, Посольства Республики Беларусь).
Конец XIX –начало XX века, 1918 г.,
1997-1998 годы
Ул. Кенесары, 35
Стоит на государственной охране местного значения (решение облисполкома № 6/194 от 26 марта 1981 г.).
2.
2.
Дом, в котором формировались отряды ЧОН (областной комитет Компартии Казахстана, 1-я городская больница, облсельхозуправление, Верховный Суд Республики Казахстан, Суд г. Астаны).
1914 г.,
1921 г.
Ул.Ж.Омарова,57
Стоит на государственной охране местного значения (решение облисполкома №6/194 от 26 марта 1981г.).
3.
3.
Дворец железнодорожников
(здание Национального театра оперы и балета имени К. Байсеитовой).
Архитектор – В.Калмыков.
1954 г.
Ул. Акжайык, 10
Предлагается для включения в список памятников истории и культуры местного значения .
4.
4.
Вокзал и Привокзальная площадь, куда в 1954 году прибыл первый эшелон с целинниками.
5 марта
1954 г.
Привокзальная площадь имени
310-ой дивизии
Стоит на государственной охране местного значения (решение облисполкома №6/194 от 26 марта 1981г.).
5.
5.
Памятник Сакену Сейфуллину.
Скульптор – Ю.П. Буштрук.
5 ноября
1972 г.
Проспект Победы,
116
Стоит на государственной охране местного значения (решение облисполкома №6/194 от 26 марта 1981г.).
6.
6.
Памятник воинам Великой Отечественной войны
Скульптор- В.Б.Пирожков.
1995 г.
В близи Национальной академии музыки по проспекту Победы, 67
Предлагается для включения в список памятников истории и культуры местного значения .
7.
7.
Мемориал памяти жертв политических репрессий.Архитектор: Т.Сулейменов, А.Кенжетаев, А.Ордабаев; скульпторы: А.Баярлин, Т.Мырзагелдин.
1997 г.
У главного входа Этно-мемориальный комплекес "Карта Казахстана "Атамекен"
Предлагается для включения в список памятников истории и культуры местного значения .
Памятник археологии
8.
1.
Городище Бузок.
X – XII века нашей эры
Долина левого берега реки Ишим, в пяти километрах юго-западнее г. Астаны, восточный берег озера Бузук
Предлагается для включения в список памятников истории и культуры местного значения .
Памятники градостроительства и архитектуры
9.
1.
Константино-Еленинская церковь.
1854, 1900
годы
Ул. Коркыта, 12
Стоит на государственной охране местного значения (решение облисполкома № 2/28 от 30 января 1984 г.).
10.
2.
Здание городской управы (административное здание
Русского драматического театра
им. М. Горького)
Конец XIX века
Ул. Желтоксан, 11
Предлагается для включения в список памятников истории и культуры местного значения.
11.
3.
Гимназия
(ныне здание Русского драматического театра имени М. Горького).
Конец XIX века
Ул. Бигельдинова, 72
Предлагается для включения в список памятников истории и культуры местного значения.
12.
4.
Дом купца Д.В.Егорова
(военкомат, здание Министерства обороны Республики Казахстан).
1846 г.
Ул. М. Ауэзова, 49
Предлагается для включения в список памятников истории и культуры местного значения.
13.
5.
Дом купца П.Г. Казанцева
(контора,детсад "Зорька", музей
С. Сейфуллина).
1846 г.
Ул. М. Ауэзова, 78
Стоит на государственной охране местного значения (решение облисполкома № 2/28 от 30 января 1984 г.).
14.
6.
Жилой дом доктора
Ф.И. Благовещенского
(Центральная областная бухгалтерская школа, административное здание музея С. Сейфуллина).
Начало XX века
Ул. М. Ауэзова, 80
Стоит на государственной охране местного значения (решение облисполкома № 2/28 от 30 января 1984 г.).
15.
7.
Ограждение зеленой мечети.
1895 г.
Проспект Абая, 83
Стоит на государственной охране местного значения (решение облисполкома № 2/28 от 30 января 1984 г.).
16.
8.
Больница купца
С.А. Кубрина
(онкодиспансер, здание АО "Республиканский центр космической связи и электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств").
1880 г.
Ул. А. Джангильдина, 40
Стоит на государственной охране местного значения (решение облисполкома № 2/28 от 30 января 1984 г.).
17.
9.
Дом купца В.М. Кубрина и флигель
(Уездный исполком, штаб революционной "тройки",областной историко-краеведческий музей, Посольство Украины).
1909 г.

Тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдаланудың кейбір мәселелері туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2007 жылғы 28 шілдедегі № 27-585қ қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы", "Нормативтік құқықтық актілер туралы", "Тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Астана қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізімі қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдаланудың кейбір мәселелері туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2005 жылғы 14 қазандағы № 27-10-765қ қаулысының (2005 жылғы 25 қарашада № 419 болып Астна қаласының Әділет департаментінде тіркелген, 2005 жылғы 8 желтоқсанда "Астана хабары" газетінің № 179 және 2005 жылғы 24 желтоқсанда "Вечерняя Астана" газетінің №195-196 нөмірлерінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің орынбасары Е.Ә. Аманшаевқа жүктелсін.
Әкім А. Мамин
Астана қаласы әкімдігінің
2007 жылғы 28 маусымдағы
№ 27-585қ қаулысымен
бекітілген
Қосымша
Астана қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің
Тізімі
Р/с
Объект
Объектінің атауы, авторы
Мерзімі
Мекен-жайы
Ескертпе
1.
1.
Көпес И.С. Силиннің үйі
(Қызыл гвардияның 2-ротасы, ҚР Президенті Іс басқармасының медициналық орталығы, Қазақстан Республикасының астанасын көшіру жөніндегі комиссия штабы, Беларусь Республикасының елшілігі орналасқан).
ХІХ-ХХ ғ.басы, 1918 ж.,
1997-1998 жылдар
Кенесары к-сі, 35
Жергілікті маңызы бар мемлекеттік қорғауда (облыстық атқару комитетінің 1981 жылғы 26 наурыздағы № 6/194 шешімі).
2.
2.
ЕМБ отрядтары құрылған үй
(Қазақстан Компартиясының облыстық комитеті, 1-ші қалалық аурухана, облыстық ауыл шаруашылығы басқармасы, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты, Астана қаласының соты).
1914 ж.,
1921 ж.
Ж. Омаров к-сі, 57
Жергілікті маңызы бар мемлекеттік қорғауда (облыстық атқару комитетінің 1981 жылғы 26 наурыздағы № 6/194 шешімі).
3.
3.
Теміржолшылар сарайы
(К. Бәйсейітова атындағы опера және балет театрының ғимараты).
Сәулетші – В. Калмыков.
1954 жыл
Ақжайық к-сі, 10
Жергілікті маңызы бар мемлекеттік қорғауда (облыстық атқару комитетінің 1981 жылғы 26 наурыздағы № 6/194 шешімі)
4.
4.
1954 жылы алғашқы тың игерушілер эшелоны келген вокзал және вокзал маңындағы алаң.
1954 жылғы
5 наурыз
310 - дивизия атындағы вокзал маңындағы алаң
Жергілікті маңызы бар мемлекеттік қорғауда (облыстық атқару комитетінің 1981 жылғы 26 наурыздағы № 6/194 шешімі).
5.
5.
Сәкен Сейфуллиннің ескерткіші.
Мүсінші – Ю.П. Буштурук.
1972 жылғы
5 қараша
Победа даңғылы, 116
Жергілікті маңызы бар мемлекеттік қорғауда (облыстық атқару комитетінің 1981 жылғы 26 наурыздағы № 6/194 шешімі).
6.
6.
Ұлы Отан соғысына қатысқан жауынгерлердің ескерткіші
Мүсінші-В.Б. Пирожков.
1995 жыл
Победа даңғылы, 67,
Ұлттық музыка академиясы жанында
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізуге ұсынылады.
7.
7.
Саяси қуғын-сүргін құрбандарына арналған мемориал. Сәулетшілер: Т.Сүлейменов, А.Кенжетаев, А.Ордабаев; мүсіншілер: А.Баярлин, Т.Мырзагелдин.
1997 жыл
"Атамекен" Қазақстан картасы" этно-мемориалдық кешенінің басты кіреберісінде
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізуге ұсынылады.
Археология ескерткіші
8.
1.
Бозоқ қалашығы.
Біздің дәуірдің Х-ХІІ ғасырлары
Есіл өзенінің сол жақ жағалауы Астана қаласының оңтүстік батысында Бұзықты көлінің шығыс жағалауында
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізуге ұсынылады.
Қала құрылысы және сәулет ескерткіштері
9.
1.
Константин және Елена шіркеуі.
1854,
1900 жылдар
Қорқыт к-сі, 12
Жергілікті маңызы бар мемлекеттік қорғауда (Облыстық атқару комитетінің 1984 жылғы 30 қаңтардағы № 2/28 шешімі).
10.
2.
Қалалық басқарма ғимараты
(М. Горький атындағы Орыс драма театрының әкімшілік ғимараты)
ХІХ ғасырдың соңы
Желтоқсан к-сі, 11
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізуге ұсынылады.
11.
3.
Гимназия (қазір М. Горький атындағы Орыс драма театрының ғимараты) .
ХІХ ғасырдың соңы
Т. Бигелдинов к-сі, 72
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізуге ұсынылады.
12.
4.
Көпес Д.В. Егоровтың үйі
(Әскери комиссариат, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің ғимараты).
ХІХ ғ.соңы
ХХ ғ. басы
М. Әуезов к-сі, 49
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізуге ұсынылады.
13.
5.
Көпес П.Г. Казанцевтің үйі
("Зорька" балалар бақшасы, С. Сейфуллин мұражайы) .
1846 жыл
М. Әуезов к-сі, 78
Жергілікті маңызы бар мемлекеттік қорғауда (Облыстық атқару комитетінің 1984 жылғы 30 қаңтардағы № 2/28 шешімі).
14.
6.
Дәрігер Ф.И. Благовещенскийдің үйі
(Орталық облыстық бухгалтерлік мектеп, С. Сейфуллин мұражайының әкімшілік ғимараты).
ХХ ғасырдың басы
М. Әуезов к-сі, 80
Жергілікті маңызы бар мемлекеттік қорғауда (Облыстық атқару комитетінің 1984 жылғы 30 қаңтардағы № 2/28 шешімі).
15.
7.
Жасыл мешіттің дуалы.
1895 жыл
Абай даңғылы, 83
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізуге ұсынылады.
16.
8.
Көпес С.А. Кубриннің ауруханасы
(онкодиспансер, "Ғарыштық байланыс және радиоэлектрондық құралдардың электр магниттік үйлесімділігі республикалық орталығы" акционерлік қоғамы).
1880 жыл
Ә. Жангелдин к-сі, 40
Жергілікті маңызы бар мемлекеттік қорғауда (Облыстық атқару комитетінің 1984 жылғы 30 қаңтардағы № 2/28 шешімі).
17.
9.
Көпес С.А. Кубриннің үйі және жапсаржайы
(Уездік атқару комитеті, революциялық "үштік" штабы, тарихи-өлкетану мұражайы, Украина елшілігінің ғимараты).
1909 жыл

1920-1921 годы
Ул. Ауэзова, 57
Стоит на государственной охране местного значения (решение облисполкома № 6/194 от 26 марта 1981 г.).
18.
10.
Торговый дом купца
М.К. Кубрина
(магазин "Радуга", ныне магазин "Астана").
1905-1907 годы
Ул. Кенесары, 37
Стоит на государственной охране местного значения (решение облисполкома № 2/28 от 30 января 1984 г.).
19.
11.
Дом П.Г. Моисеева
(гимназия, Уездный Совет, Уездный комитет РКП(б), здание 3-й городской поликлиники).
1914-1917 годы,
1918г.,
1921 г.
Ул. А. Букейхана, 40
Стоит на государственной охране местного значения (решение облисполкома № 6/194 от 26 марта 1981 г.).
20.
12.
Здание кинотеатра "Октябрь"
(Ресторанно-гостиничный комплекс "Ақ сұңқар").
Начало ХХ века
Проспект Абая, 29
Предлагается для включения в список памятников истории и культуры местного значения .
21.
13.
Дом пионеров
(РГП "Дирекция Государственных резиденции Управления делами Президента Республики Казахстан").
60-е годы ХХ в.
Ул. Бейбитшилик, 6
Предлагается для включения в список памятников истории и культуры местного значения .
22.
14.
Здание гостиницы "Ишим"
(Гостиница "Гранд парк Есіл").
1958-1960
годы
Ул. Бейбитшилик, 8
Стоит на государственной охране местного значения (решение облисполкома № 2/28 от 30 января 1984 г.).
23.
15.
Здание акимата города Астаны
(Агентство по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция).
1958 г.
Ул. Ж. Омарова, 60
Предлагается для включения в список памятников истории и культуры местного значения .
24.
16.
Здание Департамента Комитета национальной безопастности Респулики Казахстан по городу Астане.
50-е годы ХХ в.
Ул. Т. Бигельдинова, 74
Предлагается для включения в список памятников истории и культуры местного значения .
25.
17.
Дворец молодежи (Дворец "Жастар").
Архитектор: А.Т.Полянский, К.В.Миронов, В.Ф.Тоскин;
Инженер: Ц.М. Нахутина.
1974 г.
Проспект
Республики, 34
Стоит на государственной охране местного значения (решение облисполкома № 6/194 от 26 марта 1981 г.).
26.
18.
Школа Косшыгулова для мусульманской молодежи
(Здание Казкоммерцбанка).
Конец ХІХ-начало ХХ века
Проспект Абая, 24
Предлагается для включения в список памятников истории и культуры местного значения .
27.
19.
Монументальное сооружение
"Астана-Бәйтерек".Архитекторы: А.Рустембеков,С.Базарбаев, Ж.Айтболаев, А.Оспанов. Конструктор: М.Вайнштейн.
2002 г.
Левобержье, 1
Предлагается для включения в список памятников истории и культуры местного значения .
Памятники монументального искусства
28.
1.
Памятник хану Кенесары.
11 мая
2001 г.
Угол улиц А. Бөкейхана и Интернациональной
Предлагается для включения в список памятников истории и культуры местного значения .
29.
2.
Памятник А.С. Пушкину
Скультор А.Н.Ковальчук.
1999 г.
Угол улиц А. Пушкина и Московской
Предлагается для включения в список памятников истории и культуры местного значения .
30.
3.
Памятник С. Сейфуллину
Скульптур А.Баярлин,
Архитектор О.Демирханов.
1994 г.
Ул. С.Сейфуллина, 67
Предлагается для включения в список памятников истории и культуры местного значения .
31.
4.
Скульптура "Астана".
Скультор А. Баярлин.
26 июня
2002 г.
Ул. Ж. Ташенова
Предлагается для включения в список памятников истории и культуры местного значения .

1920-1921 жылдар
М. Әуезов к-сі, 57
Жергілікті маңызы бар мемлекеттік қорғауда (облыстық атқару комитетінің 1981 жылғы 26 наурыздағы № 6/194 шешімі).
18.
10.
Көпес С.А. Кубриннің сауда үйі
("Радуга" дүкені, қазір -"Астана" дүкені).
1905-1907 жылдар
Кенесары к-сі, 37
Жергілікті маңызы бар мемлекеттік қорғауда (Облыстық атқару комитетінің 1984 жылғы 30 қаңтардағы № 2/28 шешімі).
19.
11.
П.Г. Моисеевтің үйі
(гимназия, Уездік кеңес, РКП(б) Уездік комитеті, 3-қалалық аурухананың ғимараты).
1914-17 жылдар, 1918 ж.,
1921 ж.
Ә. Бөкейхан к-сі, 40
Жергілікті маңызы бар мемлекеттік қорғауда (облыстық атқару комитетінің 1981 жылғы 26 наурыздағы № 6/194 шешімі).
20.
12.
"Октябрь" кинотеатрының ғимараты
("Ақ сұңқар" мейрамхана-қонақ үй кешені).
ХХ ғасырдың басы
Абай даңғылы, 29
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізуге ұсынылады.
21.
13.
Пионерлер үйі
(Қазақстан Республикасы Президенті Іс басқармасының Мемлекеттік резиденциялар дирекциясы" РМК).
ХХ ғасырдың 60- жылдары
Бейбітшілік к-сі, 6
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізуге ұсынылады.
22.
14.
"Есіл" қонақ үйінің ғимараты
("Гранд парк Есіл" қонақ үйі).
1958-1960 жылдар
Бейбітшілік к-сі, 8
Жергілікті маңызы бар мемлекеттік қорғауда (Облыстық атқару комитетінің 1984 жылғы 30 қаңтардағы № 2/28 шешімі).
23.
15.
Астана қаласы әкімдігінің ғимараты.
(Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы).
1958 жыл
Ж. Омаров к-сі, 60
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізуге ұсынылады.
24.
16.
Астана қаласы бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Қауіпсіздік Комитеті департаментінің ғимараты
ХХ ғасырдың 50 жж.
Т. Бигелдинов к-сі, 74
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізуге ұсынылады.
25.
17.
"Жастар" сарайы (Жастар сарайы)
Сәулетшілер: А.Т. Полянский, К.В.Миронов, В.Ф.Тоскин;
Инженер: Ц.М.Нахутина.
1974 жыл
Республика даңғылы, 34
Жергілікті маңызы бар мемлекеттік қорғауда (облыстық атқару комитетінің 1981 жылғы 26 наурыздағы № 6/194 шешімі).
26.
18.
Мұсылман жастарына арналған
Б. Қосшығұловтың мектебі
("Казкоммерцбанк" ғимараты).
ХІХ ғ. Соңы ХХ ғ. басы.
Абай даңғылы, 24
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізуге ұсынылады.
27.
19.
"Астана-Бәйтерек" монументалдық құрылысы. Сәулетшілер: А.Рүстембеков, С.Базарбаев, Ж.Айтболаев, А.Оспанов, конструктор: М.Вайнштейн.
2002 жыл
Есіл өзенінің сол жақ жағалауы, 1
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізуге ұсынылады.
Монументалды өнер ескерткіштері
28.
1.
Кенесары хан ескерткіші.
2001жылғы 11 мамыр
Ә. Бөкейхан және Интернациональная көшелерінің қиылысы
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізуге ұсынылады.
29.
2.
А.С. Пушкин ескерткіші
мүсінші А.Н. Ковальчук.
1999 жыл
А.Пушкин және Московская көшелерінің қиылысы
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізуге ұсынылады.
30.
3.
С. Сейфуллин ескерткіші
Мүсінші А.Баярлин,
Сәулетші О.Демірханов.
1994 жыл
С. Сейфуллин к-сі, 67
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізуге ұсынылады.
31.
4.
"Астана" мүсіні.
Мүсінші А.Баярлин.
2002 жыл 26 маусым.
Ж. Тәшенов к-сі
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізуге ұсынылады.