Об утверждении Положения о Комитете по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 июня 2016 года № 276. Утратил силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 24 января 2020 года № 64
Сноска. Утратил силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 24.01.2020 № 64.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Комитете по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан.
2. Комитету по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан (Абдуллаев К.Н.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) официальное опубликование настоящего приказа в информационно-правовой системе "Әділет";
2) направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Министр
Б.Султанов
Утверждено
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 июня 2016 года № 276
Положение о Комитете по государственным закупкам Министерства
финансов Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Комитет по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет) является ведомством Министерства финансов Республики Казахстан, осуществляющим в пределах компетенции центрального исполнительного органа реализационные функции в сфере организации и проведения единых государственных закупок по бюджетным программам и (или) товарам, работам, услугам, определяемым уполномоченным органом.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также, в соответствии с законодательством, счета в органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.

Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік сатып алу комитеті туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 1 маусымдағы № 276 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 1 маусымдағы № 276 бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 24 қаңтардағы № 64 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - ҚР Қаржы министрінің 24.01.2020 № 64 бұйрығымен.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңына және "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік сатып алу комитеті туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік сатып алу комитеті (К.Н. Абдуллаев) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
2) Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Республикалық құқықтық ақпараттандыру орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қаржы министрі Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 1 маусымдағы
№ 276 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік сатып алу комитеті туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік сатып алу комитеті (бұдан әрі - Комитет) орталық атқарушы органның құзыреті шегінде уәкілетті орган айқындайтын бюджеттік бағдарламалар және (немесе) тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша бірыңғай мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу саласындағы іске асыру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ведомствосы болып табылады.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрлері мен мөртаңбалары, белгiленген үлгідегі бланкiлерi, сондай-ақ заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің органдарында шоттары болады.
4. Комитет өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарда әрекет етеді.

5. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает правовые акты индивидуального применения, оформляемые приказами председателя Комитета или лица, исполняющего его обязанности.
6. Структура и штатная численность Комитета утверждается ответственным секретарем Министерства финансов Республики Казахстан после согласования с Министром финансов Республики Казахстан.
7. Юридический адрес Комитета: 010000, город Нур-Султан, район Сарыарка, проспект Победы, 11.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 24.04.2019 № 386.
8. Полное наименование Комитета – республиканское государственное учреждение "Комитет по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан".
9. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
10. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из средств республиканского бюджета.
11. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности
Комитета
12. Миссия Комитета заключается в организации и проведении единых государственных закупок по бюджетным программам и (или) товарам, работам, услугам, определяемым уполномоченным органом.
13. Задачей Комитета является обеспечение организации и проведении единых государственных закупок по бюджетным программам и (или) товарам, работам, услугам, определяемым уполномоченным органом.
14. Функции Комитета:
1) организация и проведение государственных закупок по перечню бюджетных программ и (или) товаров, работ, услуг, определяемому уполномоченным органом;
2) рассмотрение задания на организацию и проведение государственных закупок, содержащего документы, установленные Правилами осуществления государственных закупок;
3) разработка и утверждение проекта конкурсной документации (аукционной документации) на основании представленного заказчиком задания, содержащего документы, установленные Правилами осуществления государственных закупок;
4) определение и утверждение состава конкурсной комиссии (аукционной комиссии);
5) внесение изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию (аукционную документацию);
6) размещение на веб-портале государственных закупок объявления о проведении государственных закупок;
7) направление заказчику запросов и замечаний со стороны лиц, автоматически зарегистрированных на веб-портале государственных закупок, получивших конкурсную документацию (аукционную документацию) к проекту договора о государственных закупках и (или) технической спецификации конкурсной документации (аукционной документации);

5. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет төрағасының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен ресімделетін жеке қолданылатын құқықтық актілер шығарады.
6. Комитеттің құрылымы мен штат санын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігімен келіскеннен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Жауапты хатшысы бекітеді.
7. Комитеттің заңды мекенжайы: 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Сарыарқа ауданы, Жеңіс даңғылы, 11.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 24.04.2019 № 386 бұйрығымен.
8. Комитеттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік сатып алу комитеті" республикалық мемлекеттiк мекемесi.
9. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
10. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
11. Комитетке өзiнiң функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсiпкерлiк субъектiлерiмен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
2. Комитеттің миссиясы, негізгі мiндеттерi, функциялары,
құқықтары мен міндеттері
12. Комитеттің миссиясы уәкілетті орган айқындайтын бюджеттік бағдарламалар және (немесе) тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша бірыңғай мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу болады.
13. Уәкілетті орган айқындайтын бюджеттік бағдарламалар және (немесе) тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша бірыңғай мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз ету Комитеттің міндеті болып табылады.
14. Комитеттің функциялары:
1) уәкілетті орган айқындайтын бюджеттік бағдарламалар және (немесе) тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер тізбесі бойынша мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және жүргізу;
2) мемлекеттік сатып алуды жүргізу қағидаларында белгіленген құжаттарды қамтитын мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыруға және өткізуге арналған тапсырманы қарау;
3) тапсырыс беруші ұсынған Мемлекеттік сатып алуды жүргізу қағидаларында белгіленген құжаттарды қамтитын тапсырма негізінде конкурстық құжаттама (аукциондық құжаттама) жобасын әзірлеу және бекіту;
4) конкурстық комиссияның (аукциондық комиссияның) құрамын айқындау және бекіту;
5) конкурстық құжаттамаға (аукциондық құжаттамаға) өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу;
6) мемлекеттік сатып алу веб-порталына мемлекеттік сатып алу жүргізу туралы хабарландыруды орналастыру;
7) тапсырыс берушіге, мемлекеттік сатып алу веб-порталында автоматты түрде тіркелген, мемлекеттік сатып алу туралы шарттың жобасына конкурстық құжаттаманы (аукциондық құжаттаманы) және (немесе) конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) техникалық ерекшелігін алған тұлғалар тарапынан сұрау салулар мен ескертулер жіберу;

8) определение победителя государственных закупок способом конкурса (аукциона);
9) принятие решений о признании потенциальных поставщиков недобросовестными участниками государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках;
10) направление исков в суд о признании поставщиков недобросовестными участниками государственных закупок, в случаях предусмотренных законодательством;
11) осуществление формирования и ведение реестров в сфере государственных закупок;
12) рассмотрение обращений физических и юридических лиц по вопросам организации и проведения государственных закупок;
13) участие в разработке проектов нормативных правовых актов и международных договоров Республики Казахстан в пределах компетенции Министерства финансов Республики Казахстан;
14) утверждение нормативных правовых актов по вопросам, входящим в компетенцию Комитета, и при наличии прямой компетенции по их утверждению в актах Министерства финансов Республики Казахстан, за исключением нормативных правовых актов, затрагивающих права и свободы человека и гражданина.
Сноска. В пункт 14 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра финансов РК от 19.01.2018 № 40.
15. Права и обязанности Комитета:
1) разрабатывать и принимать в пределах своей компетенции приказы;
2) разрабатывать предложения по практическому использованию опыта работы зарубежных стран;
3) запрашивать информацию для организации и проведения государственных закупок по перечню бюджетных программ и (или) товаров, работ, услуг, определяемому уполномоченным органом, в том числе, о годовом плане государственных закупок товаров, работ и услуг, технической спецификации закупаемых товаров, работ и услуг, проектно-сметной документации, проекте договора о государственных закупках, привлеченных экспертах или экспертной комиссии, а также иную дополнительную информацию.
3. Организация деятельности Комитета
16. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Министром финансов Республики Казахстан.
Председатель Комитета имеет двух заместителей, которые назначаются на должность и освобождаются от должности ответственным секретарем Министерства финансов Республики Казахстан по представлению председателя Комитета в установленном законодательством порядке.
17. Председатель Комитета организует и руководит работой Комитета и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет функций.
18. Председатель Комитета осуществляет следующие полномочия:

8) конкурс (аукцион) тәсілімен мемлекеттік сатып алу жеңімпазын айқындау;
9) Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әлеуетті өнім берушілерді мемлекеттік сатып алудың жосықсыз қатысушылары деп тану туралы шешім қабылдау;
10) заңнамаларда көзделген жағдайларда мемлекеттік сатып алудың өнім берушілерін жосықсыз қатысушылар деп тану туралы сотқа қуыну талаптарын жіберу;
11) мемлекеттік сатып алу саласында тізілімдерді қалыптастыруды және жүргізуді жүзеге асыру;
12) жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу мәселелері бойынша өтініштерін қарау;
13) Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің және халықаралық шарттарының жобаларын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің құзыреті шегінде әзірлеуге қатысу;
14) адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қозғайтын нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің актілерінде оларды бекіту бойынша тікелей құзыреті болған кезде нормативтік құқықтық актілерді бекіту.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 19.01.2018 № 40 бұйрығымен
15. Комитеттің құқықтары мен міндеттері:
1) өз құзыреті шегінде бұйрықтар әзірлеуге және қабылдауға;
2) шетел жұмыстарының тәжірибесін іс-тәжірибеде пайдалану жөніндегі ұсыныстарды әзірлеуге;
3) уәкілетті орган айқындайтын бюджеттік бағдарламалар және (немесе) тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер тізбесі бойынша мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу үшін тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспары, сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің техникалық ерекшеліктері, жобалық-сметалық құжаттамасы, мемлекеттік сатып алу туралы шарт жобасы, сарапшыларды немесе сараптамалық комиссияны тарту туралы ақпаратты сұратуға құқылы.
3. Комитеттің қызметін ұйымдастыру
16. Комитетті Қазақстан Республикасының Қаржы министрі қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын төраға басқарады.
Комитет төрағасының заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Ресупбликасы Қаржы министрлгінің жауапты хатшысымен Комитет төрағасының ұсынуы бойынша қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын екі орынбасары болады.
17. Комитет төрағасы Комитеттің жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық етеді және Комитетке жүктелген функциялардың жүзеге асырылуына жеке жауап береді.
18. Комитеттің төрағасы мынадай өкілеттіктерді жүзеге асырады:

1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений Комитета;
2) в соответствии с законодательством Республики Казахстан назначает на должности и освобождает от должностей работников Комитета;
3) принимает меры дисциплинарной ответственности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
4) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета;
5) курирует юридическое подразделение Комитета;
6) утверждает штатное расписание в пределах лимита штатной численности Комитета;
7) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования работников Комитета;
8) подписывает приказы Комитета;
9) представляет Комитет во всех государственных органах и иных организациях;
10) несет персональную ответственность по противодействию коррупции;
11) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра финансов РК от 19.01.2018 № 40.
19. Во время отсутствия Председателя Комитета его обязанности исполняет один из заместителей, определяемый Министром финансов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра финансов РК от 19.01.2018 № 40.
4. Имущество Комитета
20. Комитет имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности, формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе Комитета.
21. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
5. Реорганизация и ликвидация Комитета
22. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

1) өз орынбасарларының, Комитеттің құрылымдық бөлімшелері басшыларының міндеттерін және өкілеттіктерін анықтайды;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Комитет қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тәртіптік жауапкершілік шараларын қабылдайды;
4) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
5) Комитеттің заң бөлімшесіне жетекшілік етеді;
6) Комитеттің штат саны лимитінің шегінде штаттық кестені бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Комитет қызметкерлерін іссапарға жіберу, оларға демалыстар беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілікті арттыру, көтермелеу, үстемеақы және сыйақы төлеу мәселелерін шешеді;
8) Комитеттің бұйрықтарына қол қояды;
9) Комитетті барлық мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда білдіреді;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша дербес жауапты болады;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 19.01.2018 № 40 бұйрығымен
19. Комитеттің Төрағасы болмаған уақытта оның міндеттерін Қазақстан Республикасының Қаржы министрі айқындайтын орынбасарларының бірі атқарады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 19.01.2018 № 40 бұйрығымен
4. Комитеттің мүлкі
20. Комитеттің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Комитетке бекітіп берілген мүлік республикалық меншікке жатқызылады, оған мемлекет берген мүліктің есебінен қалыптастырылады және негізгі қорлар мен айналым қаражатынан, сондай-ақ құны Комитеттің балансында көрсетілетін өзге де мүліктен тұрады.
21. Комитеттің өзіне бекітілген мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
22. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.