О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 октября 2014 года № 662 "Об утверждении положений о ведомствах и территориальных органах Министерства внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 октября 2018 года № 721
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 октября 2014 года № 662 "Об утверждении положений о ведомствах и территориальных органах Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9792) следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Главном командовании Национальной гвардии Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Положение о Комитете уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Положение о Комитете по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Положение о Комитете административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
4-1) Положение о Комитете миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 4-1 к настоящему приказу;
5) Положение о Департаменте полиции города Астаны Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Положение о Департаменте полиции Акмолинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Положение о Департаменте полиции Актюбинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Положение о Департаменте полиции города Алматы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) Положение о Департаменте полиции Алматинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) Положение о Департаменте полиции Атырауской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) Положение о Департаменте полиции Восточно-Казахстанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) Положение о Департаменте полиции Жамбылской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 12 к настоящему приказу;

"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ведомстволары мен аумақтық органдары туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 1 қазандағы № 662 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 16 қазандағы № 721 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1."Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ведомстволары мен аумақтық органдары туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 1 қазандағы № 662 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9792 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы туралы ереже осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті туралы ереже осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес;
3) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті туралы ереже осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес;
4) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті туралы ереже осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес;
4-1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті туралы ереже осы бұйрыққа 4-1-қосымшаға сәйкес;
5) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Астана қаласының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес;
6) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ақмола облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес;
7) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ақтөбе облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес;
8) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Алматы қаласының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес;
9) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Алматы облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес;
10) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Атырау облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес;
11) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Шығыс Қазақстан облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес;
12) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Жамбыл облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес;

13) Положение о Департаменте полиции Западно-Казахстанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) Положение о Департаменте полиции Карагандинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) Положение о Департаменте полиции Костанайской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) Положение о Департаменте полиции Кызылординской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) Положение о Департаменте полиции Мангистауской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) Положение о Департаменте полиции Павлодарской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) Положение о Департаменте полиции Северо-Казахстанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) Положение о Департаменте полиции города Шымкента Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) Положение о Департаменте полиции на транспорте Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 21 к настоящему приказу;
22) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по городу Астане Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 22 к настоящему приказу;
23) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Акмолинской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 23 к настоящему приказу;
24) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Актюбинской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 24 к настоящему приказу;
25) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Алматинской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Атырауской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Восточно-Казахстанской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 27 к настоящему приказу;

13) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Батыс Қазақстан облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес;
14) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қарағанды облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес;
15) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қостанай облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес;
16) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қызылорда облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес;
17) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Маңғыстау облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес;
18) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Павлодар облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес;
19) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Солтүстік Қазақстан облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес;
20) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Шымкент қаласының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес;
21) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көліктегі полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес;
22) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Астана қаласы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес;
23) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Ақмола облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес;
24) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Ақтөбе облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес;
25) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Алматы облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес;
26) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Атырау облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес;
27) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес;

28) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Жамбылской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Западно-Казахстанской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 29 к настоящему приказу;
30) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Карагандинской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 30 к настоящему приказу;
31) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Костанайской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 31 к настоящему приказу;
32) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Кызылординской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 32 к настоящему приказу;
33) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Мангистауской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 33 к настоящему приказу;
34) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Павлодарской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 34 к настоящему приказу;
35) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Северо-Казахстанской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 35 к настоящему приказу;
36) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по городу Шымкенту Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 36 к настоящему приказу;
37) Положение о Департаменте по чрезвычайным ситуациям города Астаны Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 37 к настоящему приказу;
38) Положение о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Акмолинской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 38 к настоящему приказу;
39) Положение о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Актюбинской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 39 к настоящему приказу;

28) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Жамбыл облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес;
29) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес;
30) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Қарағанды облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес;
31) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Қостанай облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес;
32) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Қызылорда облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес;
33) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Маңғыстау облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес;
34) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Павлодар облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 34-қосымшаға сәйкес;
35) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес;
36) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Шымкент қаласы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес;
37) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Астана қаласының Төтенше жағдайлар департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес;
38) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Ақмола облысының Төтенше жағдайлар департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес;
39) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Ақтөбе облысының Төтенше жағдайлар департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес;

40) Положение о Департаменте по чрезвычайным ситуациям города Алматы Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 40 к настоящему приказу;
41) Положение о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Алматинской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 41 к настоящему приказу;
42) Положение о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Атырауской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 42 к настоящему приказу;
43) Положение о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Восточно-Казахстанской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 43 к настоящему приказу;
44) Положение о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Жамбылской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 44 к настоящему приказу;
45) Положение о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Западно-Казахстанской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 45 к настоящему приказу;
46) Положение о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Карагандинской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 46 к настоящему приказу;
47) Положение о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Костанайской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 47 к настоящему приказу;
48) Положение о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Кызылординской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 48 к настоящему приказу;
49) Положение о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Мангистауской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 49 к настоящему приказу;
50) Положение о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Павлодарской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 50 к настоящему приказу;
51) Положение о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Северо-Казахстанской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 51 к настоящему приказу;
52) Положение о Департаменте по чрезвычайным ситуациям города Шымкента Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 52 к настоящему приказу;

40) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Алматы қаласының Төтенше жағдайлар департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес;
41) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Алматы облысының Төтенше жағдайлар департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес;
42) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Атырау облысының Төтенше жағдайлар департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес;
43) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Шығыс Қазақстан облысының Төтенше жағдайлар департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес;
44) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Жамбыл облысының Төтенше жағдайлар департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес;
45) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Батыс Қазақстан облысының Төтенше жағдайлар департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес;
46) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Қарағанды облысының Төтенше жағдайлар департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 46-қосымшаға сәйкес;
47) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Қостанай облысының Төтенше жағдайлар департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 47-қосымшаға сәйкес;
48) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Қызылорда облысының Төтенше жағдайлар департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 48-қосымшаға сәйкес;
49) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Маңғыстау облысының Төтенше жағдайлар департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 49-қосымшаға сәйкес;
50) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Павлодар облысының Төтенше жағдайлар департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 50-қосымшаға сәйкес;
51) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Солтүстік Қазақстан облысының Төтенше жағдайлар департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 51-қосымшаға сәйкес;
52) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Шымкент қаласының Төтенше жағдайлар департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 52-қосымшаға сәйкес;

53) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по городу Алматы Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 53 к настоящему приказу;
54) Положение о Департаменте полиции Туркестанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 54 к настоящему приказу;
55) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Туркестанской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 55 к настоящему приказу;
56) Положение о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 56 к настоящему приказу.";
в Положении о Комитете уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами председателя Комитета и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 19:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) в установленном законодательством порядке поощряет, налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников и работников Комитета, его территориальных подразделений и подведомственных государственных учреждений;";
главу 5:
дополнить Перечнем организаций, находящихся в ведении Комитета в следующей редакции:
"Перечень организаций, находящихся в ведении Комитета
1. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Еңбек" исправительных учреждений.
2. Республиканское государственное предприятие "Еңбек-Оскемен" исправительных учреждений.";
дополнить Перечнем территориальных подразделений, находящихся в ведении Комитета в следующей редакции:
"Перечень территориальных подразделений, находящихся в ведении Комитета
1. Департамент уголовно-исполнительной системы по Акмолинской области.
2. Департамент уголовно-исполнительной системы по Актюбинской области.
3. Департамент уголовно-исполнительной системы по Алматинской области.
4. Департамент уголовно-исполнительной системы по Атырауской области.
5. Департамент уголовно-исполнительной системы по Восточно-Казахстанской области.
6. Департамент уголовно-исполнительной системы по Жамбылской области.
7. Департамент уголовно-исполнительной системы по Западно-Казахстанской области.
8. Департамент уголовно-исполнительной системы по Карагандинской области.

53) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Алматы қаласы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 53-қосымшаға сәйкес;
54) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Түркістан облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 54-қосымшаға сәйкес;
55) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Түркістан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 55-қосымшаға сәйкес;
56) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 56-қосымшаға сәйкес бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті туралы ережеде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіпте Комитет төрағасының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.";
19-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Комитеттің, оның аумақтық бөліністерінің және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің қызметкерлерін және жұмыскерлерін заңнамада белгіленген тәртіпте көтермелейді, тәртіптік жаза қолданады;";
5-тарау:
Комитеттің қарамағындағы ұйымдардың тізбесімен мынадай редакцияда толықтырылсын:
"Комитеттің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
1. Түзету мекемелерінің "Еңбек" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын.
2. Түзету мекемелерінің "Еңбек-Өскемен" республикалық мемлекеттік кәсіпорны.";
Комитеттің қарамағындағы аумақтық бөліністердің тізбесімен мынадай редакцияда толықтырылсын:
"Комитеттің қарамағындағы аумақтық бөліністердің тізбесі
1. Ақмола облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
2. Ақтөбе облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
3. Алматы облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
4. Атырау облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
5. Шығыс Қазақстан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
6. Жамбыл облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
7. Батыс Қазақстан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
8. Қарағанды облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;

9. Департамент уголовно-исполнительной системы по Кызылординской области.
10. Департамент уголовно-исполнительной системы по Костанайской области.
11. Департамент уголовно-исполнительной системы по Мангистауской области.
12. Департамент уголовно-исполнительной системы по Павлодарской области.
13. Департамент уголовно-исполнительной системы по Северо-Казахстанской области.
14. Департамент уголовно-исполнительной системы по Туркестанской области.
15. Департамент уголовно-исполнительной системы по городу Астане.
16. Департамент уголовно-исполнительной системы по городу Алматы.
17. Департамент уголовно-исполнительной системы по городу Шымкенту.";
дополнить Перечнем государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета следующего содержания:
"Перечень государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета
1. Учреждение ЕЦ-166/4.
2. Учреждение ЕЦ-166/5.
3. Учреждение ЕЦ-166/10.
4. Учреждение ЕЦ-166/11.
5. Учреждение ЕЦ-166/18.
6. Учреждение ЕЦ-166/22.
7. Учреждение ЕЦ-166/24.
8. Учреждение ЕЦ-166/25.
9. Учреждение ЕЦ-166/26.
10. Учреждение КА-168/2.
11. Учреждение КА-168/3.
12. Учреждение КА-168/5.
13. Учреждение ЛА-155/4.
14. Учреждение ЛА-155/6.
15. Учреждение ЛА-155/12.
16. Учреждение ЛА-155/13.
17. Учреждение ЛА-155/14.
18. Учреждение УГ-157/9.
19. Учреждение ОВ-156/2.
20. Учреждение ОВ-156/3.
21. Учреждение ОВ-156/6.
22. Учреждение ОВ-156/14.
23. Учреждение ОВ-156/15.
24. Учреждение ОВ-156/16.
25. Учреждение ОВ-156/17.
26. Учреждение ОВ-156/18.
27. Учреждение ОВ-156/20.
28. Учреждение OB-156/21.
29. Учреждение OB-156/22.
30. Учреждение ЖД-158/2.
31. Учреждение ЖД-158/5.
32. Учреждение РУ-170/2.
33. Учреждение РУ-170/3.
34. Учреждение АК-159/5.
35. Учреждение АК-159/6.
36. Учреждение АК-159/7.
37. Учреждение АК-159/9.
38. Учреждение АК-159/11.
39. Учреждение АК-159/17.
40. Учреждение АК-159/18.
41. Учреждение АК-159/20.
42. Учреждение ЗК-169/4.
43. Учреждение УК-161/2.
44. Учреждение УК-161/3.
45. Учреждение УК-161/4.
46. Учреждение УК-161/11.
47. Учреждение УК-161/12.
48. Учреждение ГМ-172/6.
49. Учреждение ГМ-172/8.
50. Учреждение АП-162/2.
51. Учреждение АП-162/3.
52. Учреждение АП-162/4.
53. Учреждение АП-162/10.
54. Учреждение ЕС-164/3.
55. Учреждение ЕС-164/4.
56. Учреждение ЕС-164/6.
57. Учреждение ЕС-164/8.
58. Учреждение ЕС-164/9.
59. Учреждение ИЧ-167/2.
60. Учреждение ИЧ-167/3.
61. Учреждение ИЧ-167/9.
62. Учреждение ИЧ-167/10.
63. Учреждение ЛА-155/8.
64. Учреждение ЖД-158/4.
65. Учреждение ЖД-158/7.
66. Учреждение ЗК-169/5.
67. Учреждение АК-159/1.
68. Учреждение АК-159/25.
69. Учреждение АП-162/1.
70. Учреждение ЕЦ-166/1.

9. Қызылорда облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
10. Қостанай облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
11. Маңғыстау облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
12. Павлодар облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
13. Солтүстік Қазақстан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
14. Түркістан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
15. Астана қаласы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
16. Алматы қаласы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
17. Шымкент қаласы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті.";
Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесімен мынадай редакцияда толықтырылсын:
"Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесі
1. ЕЦ-166/4 мекемесі.
2. ЕЦ-166/5 мекемесі.
3. ЕЦ-166/10 мекемесі.
4. ЕЦ-166/11 мекемесі.
5. ЕЦ-166/18 мекемесі.
6. ЕЦ-166/22 мекемесі.
7. ЕЦ-166/24 мекемесі.
8. ЕЦ-166/25 мекемесі.
9. ЕЦ-166/26 мекемесі.
10. КА-168/2 мекемесі.
11. КА-168/3 мекемесі.
12. КА-168/5 мекемесі.
13. ЛА-155/4 мекемесі.
14. ЛА-155/6 мекемесі.
15. ЛА-155/12 мекемесі.
16. ЛА-155/13 мекемесі.
17. ЛА-155/14 мекемесі.
18. УГ-157/9 мекемесі.
19. ОВ-156/2 мекемесі.
20. ОВ-156/3 мекемесі.
21. ОВ-156/6 мекемесі.
22. ОВ-156/14 мекемесі.
23. ОВ-156/15 мекемесі.
24. ОВ-156/16 мекемесі.
25. ОВ-156/17 мекемесі.
26. ОВ-156/18 мекемесі.
27. ОВ-156/20 мекемесі.
28. OB-156/21 мекемесі.
29. OB-156/22 мекемесі.
30. ЖД-158/2 мекемесі.
31. ЖД-158/5 мекемесі.
32. РУ-170/2 мекемесі.
33. РУ-170/3 мекемесі.
34. АК-159/5 мекемесі.
35. АК-159/6 мекемесі.
36. АК-159/7 мекемесі.
37. АК-159/9 мекемесі.
38. АК-159/11 мекемесі.
39. АК-159/17 мекемесі.
40. АК-159/18 мекемесі.
41. АК-159/20 мекемесі.
42. ЗК-169/4 мекемесі.
43. УК-161/2 мекемесі.
44. УК-161/3 мекемесі.
45. УК-161/4 мекемесі.
46. УК-161/11 мекемесі.
47. УК-161/12 мекемесі.
48. ГМ-172/6 мекемесі.
49. ГМ-172/8 мекемесі.
50. АП-162/2 мекемесі.
51. АП-162/3 мекемесі.
52. АП-162/4 мекемесі.
53. АП-162/10 мекемесі.
54. ЕС-164/3 мекемесі.
55. ЕС-164/4 мекемесі.
56. ЕС-164/6 мекемесі.
57. ЕС-164/8 мекемесі.
58. ЕС-164/9 мекемесі.
59. ИЧ-167/2 мекемесі.
60. ИЧ-167/3 мекемесі.
61. ИЧ-167/9 мекемесі.
62. ИЧ-167/10 мекемесі.
63. ЛА-155/8 мекемесі.
64. ЖД-158/4 мекемесі.
65. ЖД-158/7 мекемесі.
66. ЗК-169/5 мекемесі.
67. АК-159/1 мекемесі.
68. АК-159/25 мекемесі.
69. АП-162/1 мекемесі.
70. ЕЦ-166/1 мекемесі.

71. Учреждение ЕЦ-166/23.
72. Учреждение ЕС-164/1.
73. Учреждение ЖД-158/1.
74. Учреждение ЗК-169/1.
75. Учреждение ИЧ-167/11.
76. Учреждение КА-168/1.
77. Учреждение ЛА-155/1.
78. Учреждение ЛА-155/16.
79. Учреждение ЛА-155/18.
80. Учреждение ОВ-156/1.
81. Учреждение РУ-170/1.
82. Учреждение УГ-157/1.
83. Учреждение УК-161/1.
84. Учреждение ГМ-172/10.
85. Учреждение ИЧ-167/4.
86. Учреждение УГ-157/11.
87.Отдел охраны Департамента уголовно-исполнительной системы по городу Алматы.";
в Положении о Комитете по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
в главе 5:
в Перечне организаций, находящихся в ведении Комитета:
пункт 6 исключить;
в Перечне государственных учреждений – территориальных подразделений, находящихся в ведении Комитета:
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Департамент по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области.";
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Департамент по чрезвычайным ситуациям города Шымкент.";
пункт 30 исключить;
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Управление по чрезвычайным ситуациям Сайрамского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Управление по чрезвычайным ситуациям города Туркестана Департамента по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области.";
пункт 45 исключить;
пункты 187 и 188 изложить в следующей редакции:
"187. Отдел по чрезвычайным ситуациям Качирского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Павлодарской области.
188. Отдел по чрезвычайным ситуациям Лебяжинского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Павлодарской области.";
пункты 206 и 207 изложить в следующей редакции:
"206. Отдел по чрезвычайным ситуациям Арысского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области.
207. Отдел по чрезвычайным ситуациям Байдибекского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области.";
дополнить пунктом 207-1 следующего содержания:
"207-1. Отдел по чрезвычайным ситуациям Жетысайского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области.";
пункт 208 изложить в следующей редакции:
"208. Отдел по чрезвычайным ситуациям Казыгуртского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области.";
дополнить пунктом 208-1 следующего содержания:
"208-1. Отдел по чрезвычайным ситуациям Келесского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области.";
пункты 209, 210, 211 и 212 изложить в следующей редакции:
"209. Отдел по чрезвычайным ситуациям города Кентау Департамента по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области.

71. ЕЦ-166/23 мекемесі.
72. ЕС-164/1 мекемесі.
73. ЖД-158/1 мекемесі.
74. ЗК-169/1 мекемесі.
75. ИЧ-167/11 мекемесі.
76. КА-168/1 мекемесі.
77. ЛА-155/1 мекемесі.
78. ЛА-155/16 мекемесі.
79. ЛА-155/18 мекемесі.
80. ОВ-156/1 мекемесі.
81. РУ-170/1 мекемесі.
82.УГ-157/1 мекемесі.
83. УК-161/1 мекемесі.
84. ГМ-172/10 мекемесі.
85. ИЧ-167/4 мекемесі.
86. УГ-157/11 мекемесі.
87. Алматы қаласы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаментінің күзет бөлімі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті туралы ережеде:
5-тарауда:
Комитеттің қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде:
6-тармақ алынып тасталсын;
Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелер - аумақтық бөліністердің тізбесінде:
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті.";
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16-1. Шымкент қаласының Төтенше жағдайлар департаменті.";
30-тармақ алынып тасталсын;
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті Сайрам ауданының Төтенше жағдайлар басқармасы.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті Түркістан қаласының Төтенше жағдайлар басқармасы.";
45-тармақ алынып тасталсын;
187 және 188-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"187. Павлодар облысының Төтенше жағдайлар департаменті Качир ауданының төтенше жағдайлар бөлімі.
188. Павлодар облысының Төтенше жағдайлар департаменті Лебяжі ауданының төтенше жағдайлар бөлімі.";
206 және 207-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"206. Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті Арыс ауданының төтенше жағдайлар бөлімі.
207. Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті Бәйдібек ауданының төтенше жағдайлар бөлімі.";
мынадай мазмұндағы 207-1-тармақпен толықтырылсын:
"207-1. Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті Жетісай ауданының төтенше жағдайлар бөлімі.";
208-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"208. Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті Қазығұрт ауданының төтенше жағдайлар бөлімі.";
мынадай мазмұндағы 208-1-тармақпен толықтырылсын:
"208-1. Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті Келес ауданының төтенше жағдайлар бөлімі.";
209, 210, 211 және 212-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"209. Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті Кентау қаласының төтенше жағдайлар бөлімі.

210. Отдел по чрезвычайным ситуациям Мактааральского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области.
211. Отдел по чрезвычайным ситуациям Ордабасинского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области.
212. Отдел по чрезвычайным ситуациям Отрарского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области.";
дополнить пунктом 212-1 следующего содержания:
"212-1. Отдел по чрезвычайным ситуациям Сарыагашского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области.";
пункты 213, 214, 215 и 216 изложить в следующей редакции:
"213. Отдел по чрезвычайным ситуациям Созакского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области.
214. Отдел по чрезвычайным ситуациям Толебийского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области.
215. Отдел по чрезвычайным ситуациям Тюлькубасского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области.
216. Отдел по чрезвычайным ситуациям Шардаринского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области.";
дополнить пунктами 225, 226, 227 и 228 следующего содержания:
"225. Отдел по чрезвычайным ситуациям Абайского района Департамента по чрезвычайным ситуациям города Шымкент.
226. Отдел по чрезвычайным ситуациям Аль-Фарабийского района Департамента по чрезвычайным ситуациям города Шымкент.
227. Отдел по чрезвычайным ситуациям Енбекшинского района Департамента по чрезвычайным ситуациям города Шымкент.
228. Отдел по чрезвычайным ситуациям района "Каратау" Департамента по чрезвычайным ситуациям города Шымкент.";
в Перечне государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета:
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Оперативно-спасательный отряд Департамента по чрезвычайным ситуациям города Шымкент (город Шымкент).";
дополнить пунктом 35-1 следующего содержания:
"35-1. Служба пожаротушения и аварийно-спасательных работ Департамента по чрезвычайным ситуациям города Шымкент (город Шымкент).";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Служба пожаротушения и аварийно-спасательных работ Департамента по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области (город Туркестан).";
в Положении о Департаменте внутренних дел города Астаны Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Положение о Департаменте полиции города Астаны Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Департамент полиции города Астаны (далее - Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями внутренних дел на территории города Астаны.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

210. Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті Мақтаарал ауданының төтенше жағдайлар бөлімі.
211. Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті Ордабасы ауданының төтенше жағдайлар бөлімі.
212. Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті Отырар ауданының төтенше жағдайлар бөлімі.";
мынадай мазмұндағы 212-1-тармақпен толықтырылсын:
"212-1. Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті Сарыағаш ауданының төтенше жағдайлар бөлімі.";
213, 214, 215 және 216-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"213. Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті Созақ ауданының төтенше жағдайлар бөлімі.
214. Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті Төле би ауданының төтенше жағдайлар бөлімі.
215. Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті Түлкібас ауданының төтенше жағдайлар бөлімі.
216. Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті Шардара ауданының төтенше жағдайлар бөлімі.";
мынадай мазмұндағы 225, 226, 227 және 228-тармақпен толықтырылсын:
"225. Шымкент қаласының Төтенше жағдайлар департаменті Абай ауданының төтенше жағдайлар бөлімі.
226. Шымкент қаласының Төтенше жағдайлар департаменті Әл-Фараби ауданының төтенше жағдайлар бөлімі.
227. Шымкент қаласының Төтенше жағдайлар департаменті Еңбекші ауданының төтенше жағдайлар бөлімі.
228. Шымкент қаласының Төтенше жағдайлар департаменті "Қаратау" ауданының төтенше жағдайлар бөлімі.";
Комитет қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесінде:
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Шымкент қаласы Төтенше жағдайлар департаментінің жедел-құтқару жасағы (Шымкент қаласы).";
мынадай мазмұндағы 35-1-тармақпен толықтырылсын:
"35-1. Шымкент қаласы Төтенше жағдайлар департаментінің Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметі (Шымкент қаласы).";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Түркістан облысы Төтенше жағдайлар департаментінің Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметі (Түркістан қаласы).";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Астана қаласының Ішкі істер департаменті туралы ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Астана қаласының Полиция департаменті туралы ереже";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Астана қаласының Полиция департаменті (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) Астана қаласы аумағындағы ішкі істер органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Полное наименование Департамента - государственное учреждение "Департамент полиции города Астаны Министерства внутренних дел Республики Казахстан".";
в Положении о Департаменте внутренних дел Акмолинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Положение о Департаменте полиции Акмолинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Департамент полиции Акмолинской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями внутренних дел на территории области.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент полиции Акмолинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан".";
в Положении о Департаменте внутренних дел Актюбинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Положение о Департаменте полиции Актюбинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Департамент полиции Актюбинской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями внутренних дел на территории области.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент полиции Актюбинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан".";
в Положении о Департаменте внутренних дел города Алматы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Положение о Департаменте полиции города Алматы Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Департамент полиции города Алматы (далее - Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями внутренних дел на территории области.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент полиции города Алматы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".";
в Положении о Департаменте внутренних дел Алматинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Положение о Департаменте полиции Алматинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Астана қаласының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ақмола облысының Ішкі істер департаменті туралы ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ақмола облысының Полиция департаменті туралы ереже";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ақмола облысының Полиция департаменті (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) облыс аумағындағы ішкі істер органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ақмола облысының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ақтөбе облысының Ішкі істер департаменті туралы ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ақтөбе облысының Полиция департаменті туралы ереже";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ақтөбе облысының Полиция департаменті (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) облыс аумағындағы ішкі істер органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ақтөбе облысының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Алматы қаласы Ішкі істер департаменті туралы ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Алматы қаласының Полиция департаменті туралы ереже";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Алматы қаласының Полиция департаменті (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) облыс аумағындағы ішкі істер органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Алматы қаласының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Алматы облысы Ішкі істер департаменті туралы ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Алматы облысының Полиция департаменті туралы ереже";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Департамент полиции Алматинской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями внутренних дел на территории области.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент полиции Алматинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан".";
в Положении о Департаменте внутренних дел Атырауской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Положение о Департаменте полиции Атырауской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Департамент полиции Атырауской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями внутренних дел на территории области.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент полиции Атырауской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан".";
в Положении о Департаменте внутренних дел Восточно-Казахстанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Положение о Департаменте полиции Восточно-Казахстанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Департамент полиции Восточно-Казахстанской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями внутренних дел на территории области.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент полиции Восточно-Казахстанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан".";
в Положении о Департаменте внутренних дел Жамбылской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Положение о Департаменте полиции Жамбылской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Департамент полиции Жамбылской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями внутренних дел на территории области.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"1. Алматы облысының Полиция департаменті (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) облыс аумағындағы ішкі істер органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Алматы облысының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Атырау облысының Ішкі істер департаменті туралы ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Атырау облысының Полиция департаменті туралы ереже";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Атырау облысының Полиция департаменті (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) облыс аумағындағы ішкі істер органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Атырау облысының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Шығыс Қазақстан облысының Ішкі істер департаменті туралы ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Шығыс Қазақстан облысының Полиция департаменті туралы ереже";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шығыс Қазақстан облысының Полиция департаменті (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) облыс аумағындағы ішкі істер органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Шығыс Қазақстан облысының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Жамбыл облысының Ішкі істер департаменті туралы ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Жамбыл облысының Полиция департаменті туралы ереже";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жамбыл облысының Полиция департаменті (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) облыс аумағындағы ішкі істер органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент полиции Жамбылской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан".";
в Положении о Департаменте внутренних дел Западно-Казахстанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Положение о Департаменте полиции Западно-Казахстанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Департамент полиции Западно-Казахстанской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями внутренних дел на территории области.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент полиции Западно-Казахстанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан".";
в Положении о Департаменте внутренних дел Карагандинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Положение о Департаменте полиции Карагандинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Департамент полиции Карагандинской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями внутренних дел на территории области.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент полиции Карагандинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан".";
в Положении о Департаменте внутренних дел Костанайской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Положение о Департаменте полиции Костанайской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Департамент полиции Костанайской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями внутренних дел на территории области.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент полиции Костанайской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан".";
в Положении о Департаменте внутренних дел Кызылординской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Положение о Департаменте полиции Кызылординской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Жамбыл облысының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Батыс Қазақстан облысының Ішкі істер департаменті туралы ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Батыс Қазақстан облысының Полиция департаменті туралы ереже";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Батыс Қазақстан облысының Полиция департаменті (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) облыс аумағындағы ішкі істер органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Батыс Қазақстан облысының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қарағанды облысының Ішкі істер департаменті туралы ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қарағанды облысының Полиция департаменті туралы ереже";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қарағанды облысының Полиция департаменті (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) облыс аумағындағы ішкі істер органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қарағанды облысының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қостанай облысының Ішкі істер департаменті туралы ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қостанай облысының Полиция департаменті туралы ереже";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қостанай облысының Полиция департаменті (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) облыс аумағындағы ішкі істер органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қостанай облысының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қызылорда облысының Ішкі істер департаменті туралы ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қызылорда облысының Полиция департаменті туралы ереже";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Департамент полиции Кызылординской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями внутренних дел на территории области.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент полиции Кызылординской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан".";
в Положении о Департаменте внутренних дел Мангистауской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Положение о Департаменте полиции Мангистауской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Департамент полиции Мангистауской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями внутренних дел на территории области.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент полиции Мангистауской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан".";
в Положении о Департаменте внутренних дел Павлодарской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Положение о Департаменте полиции Павлодарской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Департамент полиции Павлодарской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями внутренних дел на территории области.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент полиции Павлодарской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан".";
в Положении о Департаменте внутренних дел Северо-Казахстанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Положение о Департаменте полиции Северо-Казахстанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Департамент полиции Северо-Казахстанской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями внутренних дел на территории области.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"1. Қызылорда облысының Полиция департаменті (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) облыс аумағындағы ішкі істер органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қызылорда облысының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Маңғыстау облысының Ішкі істер департаменті туралы ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Маңғыстау облысының Полиция департаменті туралы ереже";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Маңғыстау облысының Полиция департаменті (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) облыс аумағындағы ішкі істер органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Маңғыстау облысының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Павлодар облысының Ішкі істер департаменті туралы ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Павлодар облысының Полиция департаменті туралы ереже";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Павлодар облысының Полиция департаменті (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) облыс аумағындағы ішкі істер органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Павлодар облысының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Солтүстік Қазақстан облысының Ішкі істер департаменті туралы ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Солтүстік Қазақстан облысының Полиция департаменті туралы ереже";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Солтүстік Қазақстан облысының Полиция департаменті (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) облыс аумағындағы ішкі істер органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент полиции Северо-Казахстанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан".";
в Положении о Департаменте внутренних дел на транспорте Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Положение о Департаменте полиции на транспорте Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Департамент полиции на транспорте (далее - Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями внутренних дел на транспорте.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент полиции на транспорте Министерства внутренних дел Республики Казахстан".";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 20 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 36 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 52 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 54, 55, 56 согласно приложениям 5, 6, 7 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Дарменов А.Д.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после дня подписания настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр генерал-полковник полиции К. Касымов
Приложение 1
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 октября 2018 года № 721
Приложение 1
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Главном командовании Национальной гвардии Республики Казахстан

"9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Солтүстік Қазақстан облысының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Көліктегі Ішкі істер департаменті туралы ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Көліктегі полиция департаменті туралы ереже";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Көліктегі полиция департаменті (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) көліктегі ішкі істер органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Көліктегі полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
20-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
36-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
52-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 5, 6, 7-қосымшаларға сәйкес 54, 55, 56-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаменті (А.Д. Дәрменов) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрыққа қол қойған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде, қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрыққа қол қойылған күннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 16 қазандағы
№ 721 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығы туралы ереже

1. Общие положения
1. Главное командование Национальной гвардии Республики Казахстан (далее - Главное командование) является ведомством Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Министерство) на правах Комитета, осуществляющим руководство в сфере военного управления Национальной гвардией Республики Казахстан в мирное и военное время.
Главное командование является оперативно-стратегическим органом военного управления Национальной гвардии и возглавляется Главнокомандующим Национальной гвардией Республики Казахстан.
2. Главное командование осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Главное командование является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Главное командование вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Главное командование имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Главное командование по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Главнокомандующего Национальной гвардией Республики Казахстан и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Главного командования утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение Главного командования: индекс 010000, Республика Казахстан, город Астана, улица Джангильдина, 2.
9. Полное наименование Главного командования - республиканское государственное учреждение "Главное командование Национальной гвардии Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Главного командования.
11. Финансирование деятельности Главного командования осуществляется из республиканского бюджета.
12. Главному командованию запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Главного командования.
Если Главному командованию законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығы (бұдан әрі - Бас қолбасшылық), Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланға бейбіт және соғыс уақытында әскери басқару саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) Комитет құқығындағы ведомствосы болып табылады.
Бас қолбасшылық Ұлттық ұланды әскери басқарудың жедел-стратегиялық органы болып табылады және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшысы басқарады.
2. Бас қолбасшылық өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Бас қолбасшылық мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Бас қолбасшылық азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Бас қолбасшылық егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Бас қолбасшылық өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының бұйрықтарымен ресімделетін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Бас қолбасшылықтың құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Бас қолбасшылықтың орналасқан жері: 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Жангелдин көшесі, 2-үй.
9. Бас қолбасшылықтың толық атауы - "Қазақстан Республикасының Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Бас қолбасшылықтың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Бас қолбасшылықтың қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Бас қолбасшылыққа кәсіпкерлік субъектілерімен Бас қолбасшылықтың функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым-қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Бас қолбасшылық заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.

2. Основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
13. Задачи:
1) поддержание постоянной боевой и мобилизационной готовности войск;
2) разработка и реализация планов строительства и развития Национальной гвардии Республики Казахстан, совершенствования их организационно-штатной структуры;
3) организация служебно-боевой деятельности Национальной гвардии Республики Казахстан;
4) решение других задач, возложенных на Главное командование законодательством Республики Казахстан.
14. Функции:
1) осуществляет оперативно-стратегическое планирование, применение и руководство служебно-боевой и повседневной деятельностью Национальной гвардии;
2) осуществляет учет личного состава войск, их штатной и списочной численности, постоянный контроль за состоянием и соблюдением штатной дисциплины;
3) осуществляет техническое обеспечение системы связи, ввод в эксплуатацию нового телекоммуникационного оборудования;
4) осуществляет руководство организационно-техническими мероприятиями по развертыванию и эксплуатации техники связи и систем автоматизированного управления войсками на пунктах управления;
5) осуществляет контроль за соблюдением законности и правопорядка в Национальной гвардии и обеспечивает социальные и правовые гарантии военнослужащим, членам их семей и гражданскому персоналу;
6) осуществляет правовое обеспечение Национальной гвардии, координирует и обеспечивает защиту интересов Национальной гвардии в суде, иных государственных органах;
7) осуществляет подготовку, повышение квалификации и переподготовку кадров для Национальной гвардии, в том числе за рубежом на основе международных договоров;
8) осуществляет подбор, распределение кадров Национальной гвардии Республики Казахстан, их обучение в высших учебных заведениях, дислоцированных на территории республики, а также в военных учебных заведениях других государств на договорных условиях;
9) осуществляет комплекс профилактических, лечебных, оздоровительных и реабилитационных мероприятий, направленных на охрану и укрепление здоровья военнослужащих Национальной гвардии, граждан, уволенных с воинской службы, и членов их семей в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) осуществляет инспектирование войск Национальной гвардии;
11) организует и проводит мероприятия по поддержанию оперативно-служебной, боевой и мобилизационной готовности, боевому и всестороннему обеспечению Национальной гвардии;
12) организует и осуществляет взаимодействие Национальной гвардии с Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями;

2. Мемлекеттік органның негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттемелері
13. Міндеттері:
1) әскерлерді тұрақты жауынгерлік және жұмылдыру әзірлігінде ұстап тұру;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланның құрылысы және дамуы жоспарларын әзірлеу және іске асыру, олардың ұйымдық-штаттық құрылымын жетілдіру;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланның қызметтік-жауынгерлік қызметін ұйымдастыру;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасымен Бас қолбасшылығына жүктелген басқа да міндеттерді шешу.
ҚР Ішкі істер министрінің 2015.29.04. № 409 14. Функциялары:
1) жедел-стратегиялық жоспарлауды, Ұлттық ұланның қолданылуын және қызметтік-жауынгерлік және күнделікті іс-әрекетін басқаруды жүзеге асыру;
2) әскердің жеке құрамын, олардың штаттық және тізімдік санын есепке алуды, оның жай-күйін ұдайы бақылауды жүзеге асыруды және штаттық тәртіпті сақтауды жүзеге асыру;
3) байланыс жүйесін техникалық қамтамасыз етуді, жаңа телекоммуникациялық жабдықты пайдалануға енгізуді жүзеге асыру;
4) басқару пункттеріндегі байланыс техникасы мен әскерді басқарудың автоматтандырылған жүйесін өрістету және пайдалану жөніндегі ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларға басшылық етуді жүзеге асыру;
5) Ұлттық ұланда заңдылық пен құқық тәртібінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады және әскери қызметшілердің, олардың отбасы мүшелері мен азаматтық персоналдың әлеуметтік және құқықтық кепілдіктерін қамтамасыз ету;
6) Ұлттық ұланды құқықтық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, Ұлттық ұланның мүдделерін сотта, өзге де мемлекеттік органдарда қорғауды үйлестіреді және қамтамасыз ету;
7) Ұлттық ұлан үшін, оның ішінде шетелде халықаралық шарттар негізінде кадрлар даярлауды, олардың біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды жүзеге асыру;
8) Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы кадрларын іріктеу, бөлу, оларды республика аумағында орналасқан жоғары оқу орындарында, сондай-ақ шартты негізде басқа мемлекеттердің әскери оқу орындарында оқыту жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Ұлттық ұлан әскери қызметшілерінің, әскери қызметтен босатылған азаматтардың және олардың отбасы мүшелерінің денсаулығын сақтауға және нығайтуға бағытталған профилактикалық, емдеу, сауықтыру және оңалту іс-шаралары кешенін жүзеге асыру;
10) Ұлттық ұланның әскерлерін инспекциялауды жүзеге асыру;
11) Ұлттық ұланның жедел-қызметтік, жауынгерлік және жұмылдыру әзірлігін сақтау, Ұлттық ұланды жауынгерлік және жан-жақты қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
12) Ұлттық ұланның Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерімен, басқа да әскерлермен және әскери құралымдармен өзара іс-қимылын ұйымдастыру және жүзеге асыру;

13) организует своевременное оформление решений, планирование оперативного применения региональных командований, соединений и воинских частей, контроля их исполнения;
14) организует охрану общественного порядка, важных государственных объектов, специальных грузов, учреждений уголовно-исполнительной системы и осуществление надзора в них, конвоирование осужденных и лиц, содержащихся под стражей;
15) организует и проводит комплектование Национальной гвардии военнослужащими срочной службы, по контракту и прием гражданского персонала;
16) организует взаимодействие с привлеченными в рамках законодательства о государственных закупках специалистами по нормированию труда, обеспечение подготовки и представления им материалов и сведений, требуемых для разработки научно-обоснованных нормативов нагрузки военнослужащих и лиц гражданского персонала вверенных подразделений на всех уровнях управления, несет ответственность за качество разработанных нормативов нагрузки, включая их объективность и возможность применения на практике;
17) организует воспитательную и социально-правовую работу по морально-психологическому обеспечению служебно-боевой деятельности Национальной гвардии с целью формирования у военнослужащих и личного состава морально-психологических и боевых качеств и обеспечению необходимых условий безопасности воинской службы;
18) организует выполнение мероприятий по реализации международных договоров Республики Казахстан в части, касающейся Национальной гвардии;
19) организует текущее и перспективное планирование обеспечения Национальной гвардии необходимыми видами вооружения, военной техники, боеприпасами и другими материальными средствами, их эксплуатацию, сохранность, учет, списание и утилизацию, а также планирует накопление и размещение в мирное время запасов этих средств для мобилизационного развертывания Национальной гвардии;
20) организует медицинское обеспечение и осуществление надзора за санитарно-эпидемиологическим благополучием в местах дислокации региональных командований, соединений, воинских частей и военно-учебных заведений Национальной гвардии;
21) организует расквартирование военнослужащих Национальной гвардии, капитальное строительство объектов Национальной гвардии;
22) разрабатывает меры по оказанию содействия Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в охране Государственной границы Республики Казахстан;

13) шешімдерді уақтылы ресімдеу, өңірлік қолбасшылықтарды, құрамалар мен әскери бөлімдерді жедел қолдануды жоспарлау, олардың орындалуын бақылауды ұйымдастыру;
14) қоғамдық тәртіпті сақтауды, маңызды мемлекеттік объектілерді, арнайы жүктерді, қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерін күзетуді және оларда қадағалауды жүзеге асыруды, сотталғандарды және күзетпен ұсталатын адамдарды айдауылмен алып жүруді ұйымдастыру;
15) Ұлттық ұланның мерзімді қызмет, келісімшарт бойынша әскери қызметшілермен жасақталуын және азаматтық персоналды қабылдауды ұйымдастыру және өткізу;
16) мемлекеттік сатып алу туралы заңнама шеңберінде тартылған еңбекті нормалау жөніндегі мамандармен өзара іс-қимыл жасасуды, басқарудың барлық деңгейінде сеніп тапсырылған бөліністердің әскери қызметшілері мен азаматтық персонал адамдарының ғылыми негізделген жүктеме нормативтерін әзірлеу үшін талап етілетін материалдар мен мәліметтерді дайындауды және оларды ұсынуды қамтамасыз ету, олардың объективтілігін және практикада қолдану мүмкіндігін қоса алғанда, әзірленген жүктеме нормативтерінің сапасына жауапкершілікте болуды ұйымдастыру;
17) әскери қызметшілер мен жеке құрамның моральдық-психологиялық және жауынгерлік қасиеттерін қалыптастыру мақсатында Ұлттық ұланның қызметтік-жауынгерлік қызметін моральдық-психологиялық қамтамасыз ету және әскери қызмет қауіпсіздігінің қажетті жағдайларын қамтамасыз ету бойынша тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмысты ұйымдастыру;
18) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын Ұлттық ұланға қатысты бөлігінде іске асыру жөніндегі іс-шаралардың орындалуын ұйымдастыру;
19) Ұлттық ұланды қару-жарақтың, әскери техниканың қажетті түрлерімен, оқ-дәрілермен және басқа да материалдық құралдармен қамтамасыз етуді ағымдағы және перспективалық жоспарлауды, оларды пайдалануды, олардың сақталуын, есепке алынуын, есептен шығарылуын және кәдеге жаратылуын ұйымдастыру, сондай-ақ бейбіт уақытта Ұлттық ұланды жұмылдыра өрістету үшін осы құралдар запасының жинақталуы мен орналастырылуын жоспарлау;
20) медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастыру және Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланының өңірлік қолбасшылықтары, құралымдары, әскери бөлімдері және әскери-оқу орындары орналасқан жерлердегі санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылықты қадағалауды жүзеге асыру;
21) Ұлттық ұланның әскери қызметшілерін жайластыруды, Ұлттық ұлан объектілерінің күрделі құрылысын ұйымдастыру;
22) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзетуде көмек көрсету жөніндегі шараларды әзірлеу;

23) разрабатывает и реализует планы строительства и развития Национальной гвардии, совершенствование ее организационно-штатной структуры;
24) разрабатывает и своевременно уточняет планы приведения войск в высшие степени оперативно-служебной, боевой и мобилизационной готовности, планы оперативного применения войск при возникновении кризисных и чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, планы применения войск в военное время;
25) разрабатывает предложения по совершенствованию системы связи, в том числе внедрение ее новых технологий;
26) разрабатывает типовые автоматизированные комплексы задач по управлению войсками, программно-математическое, информационное и технологическое обеспечение, а также организует их внедрение и сопровождение;
27) принимает меры по совершенствованию форм и методов работы с документами, повышению исполнительской дисциплины;
28) разрабатывает типовые положения и типовые должностные инструкций военнослужащих и лиц гражданского персонала низовых подразделений. Осуществляет контроль за разработкой и утверждением соответствующих положений и должностных инструкций в низовых подразделениях, а также изучение их военнослужащими и лицами гражданского персонала;
29) разрабатывает:
положение о Главном командовании Национальной гвардии;
штат Главного командования Национальной гвардии, высшего военного учебного заведения, нормативы нагрузки военнослужащих, штатные нормативы, номенклатуру должностей в Национальной гвардии;
инструкцию по выполнению задач Национальной гвардии;
положение о военно-врачебной комиссии Национальной гвардии;
правила приема в высшее военное учебное заведение, осуществляющее подготовку кадров Национальной гвардии;
правила возмещения государству бюджетных средств, затраченных на обучение военнослужащих Национальной гвардии;
порядок присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации военнослужащим Национальной гвардии;
инструкцию прохождения воинской службы в Национальной гвардии;
правила по проведению военно-врачебной экспертизы в Национальной гвардии;
правила приведения в высшие степени оперативно-служебной и боевой готовности;
правила применения Национальной гвардии в кризисных ситуациях и в военное время;
инструкцию по службе штабов;
иные правовые акты, предусмотренные законами, актами Президента, Правительства Республики Казахстан и Министра внутренних дел Республики Казахстан;
30) участвует в разработке Плана применения Вооруженных Сил Республики Казахстан, Плана оперативного оборудования территории Республики Казахстан в целях обороны, государственных программ вооружения, развития оборонно-промышленного комплекса Республики Казахстан, в планировании и выполнении задач территориальной и гражданской обороны в пределах компетенции Национальной гвардии;

23) Ұлттық ұланның құрылысы және оны дамыту, оның ұйымдастырушылық-штаттық құрылымын жетілдіру жоспарларын әзірлеу және іске асыру;
24) әскерді жоғары деңгейдегі жедел-қызметтік, жауынгерлік және жұмылдыру бойынша әзірлікке келтіру жоспарларын, әскерді табиғи және техногендік сипаттағы төтенше және дағдарыс жағдайлар туындаған кезде жедел қолдану жоспарларын, әскерді соғыс уақытында қолдану жоспарларын әзірлеу және уақытылы нақтылау;
25) байланыс жүйесін жетілдіру, соның ішінде оның жаңа технологияларын енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу;
26) әскерді басқару жөніндегі үлгілік автоматтандырылған міндеттер кешендерін әзірлеу, бағдарламалық-математикалық, ақпараттық және технологиялық қамтамасыз ету, оларды енгізуді және сүйемелдеуді ұйымдастыру;
27) құжаттармен жұмыс істеу нысандары мен әдістерін жетілдіру, орындаушылық тәртіпті арттыру бойынша шаралар қабылдау;
28) төменгі бөліністердің үлгі ережелерін және әскери қызметшілері мен азаматтық персоналының үлгі лауазымдық нұсқаулықтарын әзірлеу. Төменгі бөліністердегі тиісті ережелердің және лауазымдық нұсқаулықтардың әзірленуін және бекітілуін, сондай-ақ оларды әскери қызметшілер мен азаматтық персонал адамдарының зерделеуін бақылауды жүзеге асыру;
29) мыналарды:
Ұлттық ұланның Бас қолбасшылығы туралы ережені;
Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығының, жоғары әскери оқу орнының штатын, әскери қызметшілер жүктемесінің нормативтерін, штаттық нормативтерді, Ұлттық ұландағы лауазымдар номенклатурасын;
Ұлттық ұланның міндеттерін орындау жөніндегі нұсқаулықты;
Ұлттық ұланның әскери-дәрігерлік комиссиясы туралы ережені;
Ұлттық ұланның кадрларын даярлауды жүзеге асыратын жоғары әскери оқу орнына қабылдау қағидаларын;
Ұлттық ұланның әскери қызметшілерін оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтеу қағидаларын;
Ұлттық ұланның әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік беру, оны жоғарылату, растау, төмендету және алу тәртібін;
Ұлттық ұланда әскери қызмет өткеру нұсқаулығын;
Ұлттық ұланда әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу жөніндегі қағидаларды;
Жедел-қызметтік және жауынгерлік әзірлікті жоғары деңгейге келтіру қағидаларды;
Ұлттық ұланды дағдарыс жағдайында және соғыс уақытында қолдану қағидаларды;
Штабтар қызметі жөніндегі нұсқаулықты;
Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің заңдарымен, актілерімен және Ішкі істер министрінің актілерінде көзделген өзге де да құқықтық актілерді әзірлеу;
30) Ұлттық ұланның құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін қолдану жоспарын, қорғаныс мақсатында Қазақстан Республикасының аумағын жедел жабдықтау жоспарын, Қазақстан Республикасының қорғаныс-өнеркәсіп кешенін қаруландырудың, дамытудың мемлекеттік бағдарламаларын әзірлеуге, аумақтық және азаматтық қорғаныс міндеттерін жоспарлауға және орындауға қатысу;

31) участвует в разработке и выполнении государственных целевых программ в пределах компетенции Национальной гвардии;
32) участвует в аварийно-спасательных и неотложных работах во взаимодействии с ведомством уполномоченного органа в сфере гражданской защиты или его территориальными подразделениями;
33) участвует в проведении карантинных, санитарно-противоэпидемических и природоохранных мероприятий;
34) участвует в подготовке проектов нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию Национальной гвардии;
35) издает в пределах своей компетенции ведомственные правовые акты по вопросам служебно-боевой деятельности Национальной гвардии и контролирует их исполнение;
36) обеспечивает управление Национальной гвардией, выполняющей служебно-боевые задачи в условиях вооруженных конфликтов, чрезвычайных ситуаций, а также задачи, связанные с обеспечением режима чрезвычайного положения, участием в борьбе с терроризмом и обеспечением правового режима антитеррористической операции;
37) обобщает и анализирует результаты служебно-боевой деятельности Национальной гвардии;
38) вносит предложения Правительству Республики Казахстан по определению перечней важных государственных объектов и коммуникаций, специальных грузов, подлежащих охране частями Национальной гвардии;
39) распределяет выделенные средства Национальной гвардии, обеспечивает их ввод в эксплуатацию и дальнейшее использование;
40) проводит профессионально-должностную подготовку, переподготовку и повышение квалификации военнослужащих и гражданского персонала Национальной гвардии Республики Казахстан или иных лиц, не состоящих с ней в трудовых отношениях;
41) проводит профилактику, предупреждение, выявление, пресечение и раскрытие уголовных правонарушений, досудебное расследование и производство по делам об административных правонарушениях в пределах компетенции, организацию и осуществление оперативно-розыскной деятельности, розыск военнослужащих, скрывающихся от органов дознания, следствия, суда, а также самовольно оставивших место расположения воинских частей;
42) привлекает силы Национальной гвардии Республики Казахстан в обеспечении правового режима чрезвычайного положения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, а также в борьбе с незаконными вооруженными формированиями. Участвует в локализации и блокировании района конфликта, пресекает особо опасные правонарушения, диверсий, террористические акты, вооруженные столкновения, проводит мероприятия по разоружению и ликвидации незаконных вооруженных формирований, изъятию оружия у населения, охране общественного порядка и безопасности в районе конфликта и примыкающей местности;

31) Ұлттық ұланның құзыреті шегінде мемлекеттік нысаналы бағдарламаларды әзірлеуге және орындауға қатысу;
32) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомствосымен немесе оның аумақтық бөлімшелерімен өзара іс-қимыл жасаса отырып, авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарға қатысу;
33) карантиндік, санитариялық-эпидемияға қарсы және табиғатты қорғау іс-шараларына қатысу;
34) Ұлттық ұланның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерінің жобаларын дайындауға қатысу;
35) өз құзыреті шегінде Ұлттық ұланның қызметтік-жауынгерлік іс-әрекеті мәселелері бойынша ведомстволық құқықтық актілер шығару және олардың орындалуын бақылау;
36) қарулы қақтығыстар, төтенше жағдайлар кезінде қызметтік-жауынгерлік міндеттерді, сондай-ақ төтенше жағдай режимін қамтамасыз етуге, терроризмге қарсы күреске қатысуға және терроризмге қарсы операцияның құқықтық режимін қамтамасыз етуге байланысты міндеттерді орындайтын Ұлттық ұланды басқаруды қамтамасыз ету;
37) Ұлттық ұланның қызметтік-жауынгерлік іс-әрекетінің нәтижелерін қорыту және талдау;
38) Қазақстан Республикасының Үкіметіне Ұлттық ұлан бөлімдерінің күзетуіне жататын маңызды мемлекеттік объектілер мен коммуникациялардың, арнайы жүктердің тізбесін айқындау бойынша ұсыныстар енгізу;
39) Ұлттық ұланның бөлінген құралдарын бөлу, оларды қолданысқа енгізуін және бұдан әрі пайдаланылуын қамтамасыз ету;
40) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілерін және азаматтық персоналын немесе өзімен еңбек қатынастарында тұрмайтын өзге адамдарды кәсіптік-лауазымдық даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды жүргізу;
41) қылмыстық құқық бұзушылықтар профилактикасы, олардың алдын алу, анықтау, жолын кесу және ашу, құзырет шегінде әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша сотқа дейінгі тергеуді және өндірісті жүзеге асыру, жедел-іздестіру қызметін ұйымдастыру және жүзеге асыру, анықтау, тергеу, сот органдарынан жасырынып жүрген, сондай-ақ әскери бөлімдер орналасқан жерін өз бетімен тастап кеткен әскери қызметшілерді іздестіру;
42) төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету және төтенше жағдайларды жою үшін, сондай-ақ заңсыз қарулы құралымдарға қарсы күреске Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланының күштерін тарту. Қақтығыс аудандарын оқшаулау және тосқауыл қоюға қатысу, аса қауіпті құқық бұзушылықтардың, диверсиялардың, террористік актілердің, қарулы қақтығыстардың жолын кесу, заңсыз қарулы құралымдарды қарусыздандыру және жою, қақтығыс ауданында және іргелес аудандарда халықтан қаруды алып қою, қақтығыс ауданында қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау;

43) в соответствии с научно-обоснованными нормативами проводит анализ фактической нагрузки на военнослужащих и лиц гражданского персонала, вверенных подразделений на всех уровнях управления, на основании которого определяет их нормативную штатную численность и вырабатывает предложения по ее перераспределению;
44) обеспечивает защиту сведений, составляющих государственные секреты, и ведомственный контроль за соблюдением режима секретности;
45) обеспечивает соблюдение требований информационной безопасности;
46) организует и проводит практические (режимные) мероприятия по противодействию техническим разведкам;
47) организует шифровальную работу Национальной гвардии;
48) осуществляет иные функции, предусмотренные законами, актами Президента, Правительства Республики Казахстан и Министра внутренних дел Республики Казахстан.
15. Права и обязанности:
1) принимать обязательные для исполнения нормативные правовые акты в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами.
3. Организация деятельности Главного командования
16. Руководство Главным командованием осуществляется Главнокомандующим Национальной гвардией Республики Казахстан (далее - Главнокомандующий), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Главное командование задач и осуществление им своих функций.
17. Главнокомандующий назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Министра внутренних дел Республики Казахстан.
18. Главнокомандующий имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия Главнокомандующего:
1) поддерживает постоянную боевую и мобилизационную готовность Национальной гвардии;
2) руководит служебно-боевой деятельностью, оперативной и боевой подготовкой войск, внедрением передового опыта, развитием материальной базы и созданием необходимых социально-бытовых условий для личного состава;
3) утверждает планы комплектования войск военнослужащими срочной службы, по контракту, организации их увольнения в запас в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) издает приказы, директивы и иные правовые акты в пределах своей компетенции;
5) утверждает:
положения о структурных подразделениях Главного командования Национальной гвардии;
структуры и штаты органов военного управления, соединений, воинских частей и Военного института Национальной гвардии Республики Казахстан в пределах установленной численности;
положения о Центре подразделений специального назначения "Бүркіт" и Центре боевой и методической подготовки подразделений специального назначения Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
положение о факультете повышения квалификации офицеров Военного института Национальной гвардии Республики Казахстан;
положения о медицинском обеспечении, санитарно-эпидемиологическом надзоре и военно-медицинских подразделениях Национальной гвардии;
положение о нагрудном знаке "ҚОҒАМДЫҚ ТӘРТІПТІ ҚОРҒАУ" Национальной гвардии Республики Казахстан;
положения о Центральном и региональных советах "Краповых беретов";
положения по проведению тактико-специальных соревнований специального назначения;
инструкции по организации боевой, специальной, курсовой подготовки, переподготовки и повышения квалификации военнослужащих воинских частей (подразделений) специального назначения "Бүркіт";
инструкцию по организации полевых выходов воинскими частями (подразделениями) специального назначения "Бүркіт";
инструкцию по организации воздушно-десантной подготовки военнослужащих воинских частей (подразделений) специального назначения "Бүркіт";
инструкцию по организации водолазной подготовки военнослужащих воинских частей (подразделений) специального назначения "Бүркіт";
инструкцию по организации курсовой подготовки, повышения квалификации, переподготовки, учебного процесса в Центре боевой и методической подготовки подразделений специального назначения Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
инструкцию по организации курса стрельб воинских частей (подразделений) специального назначения "Бүркіт";
программу подготовки военнослужащих воинских частей (подразделений) специального назначения "Бүркіт", входящих в состав формирований сил специального назначения коллективных сил оперативного реагирования Организации Договора о коллективной безопасности;
программу подготовки военнослужащих воинских частей (подразделений) специального назначения "Бүркіт", входящих в состав коллективных миротворческих сил Организации Договора о коллективной безопасности;
программы специальной подготовки военнослужащих воинских частей (подразделений) специального назначения "Бүркіт", а также порядок периодической проверки на пригодность к действиям, связанным с применением физической силы, специальных средств, оружия, военной и специальной техники, и умения оказывать доврачебную помощь пострадавшим;
программы курсовой подготовки, повышения квалификации, переподготовки в Центре боевой и методической подготовки подразделений специального назначения Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
программу воздушно-десантной подготовки военнослужащих воинских частей (подразделений) специального назначения "Бүркіт";
программу водолазной подготовки военнослужащих воинских частей (подразделений) специального назначения "Бүркіт";

43) ғылыми негізделген нормативтерге сәйкес басқарудың барлық деңгейінде сеніп тапсырылған бөліністердің әскери қызметшілері мен азаматтық персонал адамдарының нақты жүктемесіне талдау жүргізу, оның негізінде олардың нормативтік штаттық санын айқындау және оны қайта бөлу бойынша ұсыныстар әзірлеу;
44) мемлекеттік құпиясы бар мәліметтерді қорғауды және құпиялылық режимін сақтауды ведомстволық бақылауды қамтамасыз ету;
45) ақпараттық қауіпсіздік талаптарын сақтауды қамтамасыз ету;
46) техникалық барлауға қарсы іс-қимыл бойынша практикалық (режимдік) іс-шараларды ұйымдастыру мен жүргізу;
47) Ұлттық ұланның шифрлау жұмысын ұйымдастыру;
48) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және Ішкі істер министрінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
15. Құқықтары мен міндеттері:
1) өз құзыреті шегінде орындалуы міндетті нормативтік құқықтық актілерді шығару;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдар сұрату және алу;
3) қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
3. Бас қолбасшылықтың қызметін ұйымдастыру
16. Бас қолбасшылыққа басшылықты Бас қолбасшылыққа жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшы (бұдан әрі - Бас қолбасшы) жүзеге асырады.
17. Бас қолбасшыны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасы Президенті қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
18. Бас қолбасшының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
ҚР Ішкі істер министрінің 2016.23.05. № 551 19. Бас қолбасшының өкілеттері:
1) Ұлттық ұланның ұдайы жауынгерлік және жұмылдыру әзірлігін сақтайды;
2) әскерлердің қызметтік-жауынгерлік іс-әрекетіне, жедел және жауынгерлік даярлығына, озық тәжірибені енгізуге, материалдық базаны дамытуға және жеке құрам үшін қажетті әлеуметтік-тұрмыстық жағдайлар жасауға басшылық жасайды;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әскерлерді мерзімді қызметтегі, келісімшарт бойынша әскери қызметшілермен жасақтау, олардың запасқа шығарылуын ұйымдастыру жоспарларын бекітеді;
4) өз құзыреті шегінде бұйрықтар, директивалар және өзге де құқықтық актілер шығарады;
5) мыналарды:
Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығының құрылымдық бөлімшелері туралы ережені;
белгіленген адам саны шегінде Ұлттық ұланның әскери басқару органдарының, құрамаларының, әскери бөлімдері мен Қазақстан Республикасы Ұлттық ұлан Әскери институтының құрылымдары мен штаттарын;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы бөлімшелер орталығы мен Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің арнайы мақсаттағы бөлімшелерін жауынгерлік және әдістемелік даярлау орталығы туралы ережені;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұлан Әскери институты офицерлерінің біліктілігін арттыру факультеті туралы ережені;
Ұлттық ұланды медициналық қамтамасыз ету, санитарлық эпидемиологиялық қадағалау және әскери-медициналық бөліністер туралы ережені;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының "ҚОҒАМДЫҚ ТӘРТІПТІ ҚОРҒАУ" кеуде белгісі туралы ережені;
"Күрең берет" орталық және өңірлік кеңестері туралы ережені;
Арнайы мақсаттағы арнайы-тактикалық жарыстарды өткізу жөніндегі ережені;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы әскери бөлімдерінің (бөлімшелерінің) әскери қызметшілерін жауынгерлік, арнайы, курстық даярлауды, қайта даярлауды және біліктілігін арттыруды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы әскери бөлімдерінің (бөлімшелерінің) далалық шығуларын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы әскери бөлімдерінің (бөлімшелерінің) әскери қызметшілерін әуе-десанттық даярлауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы әскери бөлімдерінің (бөлімшелерінің) әскери қызметшілерін сүңгірлік даярлауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты;
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің арнайы мақсаттағы бөлімшелерін жауынгерлік және әдістемелік даярлау орталығында курстық даярлауды, олардың біліктілігін арттыруды, қайта даярлауды, оқу процесін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы әскери бөлімдерінің (бөлімшелерінің) атыс курсын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты;
Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымының ұжымдық жедел ден қою күштері арнайы мақсаттағы құралымдарының құрамына кіретін "Бүркіт" арнайы мақсаттағы әскери бөлімдерінің (бөлімшелерінің) әскери қызметшілерін даярлау бағдарламасын;
Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымы ұжымдық бітімгершілік күштерінің құрамына кіретін "Бүркіт" арнайы мақсаттағы әскери бөлімдерінің (бөлімшелерінің) әскери қызметшілерін даярлау бағдарламасын;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы әскери бөлімдерінің (бөлімшелерінің) әскери қызметшілерін арнайы даярлау бағдарламасын, сондай-ақ дене күшін, арнайы құралдарды, қаруды, әскери және арнайы техниканы қолданумен байланысты іс-әрекетке жарамдылығын кезеңді және жәбірленушіге алдын ала дәрігерлік көмек көрсету қабілетін тексеру тәртібін;
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің арнайы мақсаттағы бөлімшелерін жауынгерлік және әдістемелік даярлау орталығында курстық даярлау, біліктілігін арттыру, қайта даярлау бағдарламасы;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы әскери бөлімдерінің (бөлімшелерінің) әскери қызметшілерін әуе-десанттық даярлау бағдарламасын;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы әскери бөлімдерінің (бөлімшелерінің) әскери қызметшілерін сүңгірлік даярлау бағдарламасын бекіту;

6) определяет состав сил и средств в условиях вооруженных конфликтов, чрезвычайных ситуаций, а также задач, связанных с обеспечением режима чрезвычайного положения, участием в борьбе с терроризмом и обеспечением правового режима антитеррористической операции;
7) налагает дисциплинарные взыскания на военнослужащих и гражданский персонал Национальной гвардии в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) поощряет, в том числе награждает ведомственными наградами, военнослужащих и гражданский персонал Национальной гвардии;
9) обеспечивает принятие на вооружение Национальной гвардии военной и иной техники и другого имущества, списывает пришедшие в негодное состояние или утраченные материальные ценности в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
10) делегирует полномочия своим заместителям, руководителям структурных подразделений Главного командования Национальной гвардии, командующим войсками региональных командований, командирам соединений и воинских частей, начальнику высшего военного учебного заведения Национальной гвардии;
11) организует работу по противодействию коррупции в Национальной гвардии;
12) вносит Министру внутренних дел предложения о назначении на должности и освобождении от должностей заместителей Главнокомандующего Национальной гвардией, командующих войсками региональных командований Национальной гвардии и их заместителей, начальника высшего военного учебного заведения Национальной гвардии, командиров соединений Национальной гвардии;
13) представляет Национальную гвардию в государственных органах и международных организациях;
14) представляет Министру внутренних дел офицеров к присвоению воинского звания полковника;
15) ходатайствует Министру внутренних дел о присвоении военнослужащим высших воинских званий;
16) решает вопросы прохождения воинской службы военнослужащими по контракту Национальной гвардии в соответствии с законодательством Республики Казахстан, ротации военнослужащих, назначает на должности, освобождает от должностей, присваивает очередные воинские звания до подполковника включительно, в том числе досрочно, и на одну ступень выше воинского звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности, вносит представления по снижению воинских званий офицерского состава Министру внутренних дел, увольняет в запас или в отставку до подполковника включительно;
17) представляет Министру внутренних дел кандидатуры военнослужащих и лиц гражданского персонала Национальной гвардии к награждению государственными наградами Республики Казахстан;

6) қарулы жанжалдар, төтенше жағдайлар кезінде күштер мен құралдардың құрамын, сондай-ақ төтенше жағдай режимін қамтамасыз етуге, терроризмге қарсы күреске қатысуға және терроризмге қарсы операцияның құқықтық режимін қамтамасыз етуге байланысты міндеттерді айқындайды;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Ұлттық ұланның әскери қызметшілеріне және азаматтық персоналына тәртіптік жазалар қолданады;
8) Ұлттық ұланның әскери қызметшілерін және азаматтық персоналын көтермелейді, оның ішінде ведомстволық наградалармен наградтайды;
9) Ұлттық ұланды қару-жарағына әскери және өзге де техника мен басқа да мүлікті қабылдап алуды қамтамасыз етеді, жарамсыз күйге жеткен немесе жоғалған материалдық құндылықтарды Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен есептен шығарады;
10) өзінің орынбасарларына, Ұлттық ұланның Бас қолбасшылығы құрылымдық бөлімшелерінің басшыларына, Ұлттық ұланның өңірлік қолбасшылықтары әскерлерінің қолбасшыларына, құрамаларының және әскери бөлімдерінің командирлеріне, жоғары әскери оқу орнының бастығына өкілеттіктер береді;
11) Ұлттық ұланда сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша жұмысты ұйымдастырады;
12) Ішкі істер министріне Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының орынбасарларын, Ұлттық ұланның өңірлік қолбасшылықтары әскерлерінің қолбасшылары мен олардың орынбасарларын, Ұлттық ұланның жоғары әскери оқу орнының бастығын, Ұлттық ұлан құрамаларының командирлерін лауазымға тағайындау және лауазымнан босату туралы ұсыныстар енгізеді;
13) мемлекеттік органдарда және халықаралық ұйымдарда Ұлттық ұланның атынан өкілдік етеді;
14) полковник әскери атағын беру үшін офицерлерді Ішкі істер министріне ұсынады;
15) Ішкі істер министріне әскери қызметшілерге жоғары әскери атақтар беру туралы өтініш білдіреді;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Ұлттық ұланның келісімшарт бойынша әскери қызметшілерінің әскери қызмет өткеру, әскери қызметшілерді ротациялау мәселелерін шешеді, лауазымдарға тағайындайды, лауазымдардан босатады, подполковникті қоса алғанға дейінгі және атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделген әскери атақтан бір саты жоғары кезекті әскери атақтарды, оның ішінде мерзімінен бұрын береді, Ішкі істер министріне офицерлік құрамның әскери атақтарын төмендету бойынша ұсынымдар енгізеді, подполковникті қоса алғанға дейінгілерді запасқа немесе отставкаға шығарады;
17) Ішкі істер министріне Ұлттық ұланның әскери қызметшілерінің және азаматтық персонал адамдарының кандидатураларын Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен наградтауға ұсынады;

18) определяет обязанности и полномочия командующих региональными командованиями, командиров соединений, частей и начальнику Военного института;
19) осуществляет прием граждан, рассматривает жалобы и заявления, принимает по ним решения, назначает служебные расследования по фактам нарушений дисциплины и законности;
20) направляет в установленном порядке военнослужащих Главного командования в служебные командировки, в том числе за пределы Республики Казахстан;
21) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Главнокомандующий определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Главного командования
21. Главное командование может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Главного командования формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Главным командованием, относится к республиканской собственности.
23. Главное командование не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Главного командования
24. Реорганизация и упразднение Главного командования производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 октября 2018 года № 721
Приложение 20
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте полиции города Шымкент Министерства внутренних дел Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Департамент полиции города Шымкент (далее - Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями внутренних дел на территории города.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

18) өңірлік қолбасшылықтар қолбасшыларының, құрама, бөлім командирлерінің және Әскери институт бастығының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
19) азаматтарды қабылдауды жүзеге асырады, шағымдар мен арыздарды қарайды, олар бойынша шешімдер қабылдайды, тәртіп пен заңдылықты бұзушылық фактілері бойынша қызметтік тергеулер тағайындайды;
20) Бас қолбасшылықтың әскери қызметшілерін белгіленген тәртіпте қызметтік іссапарларға, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге жібереді;
21) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
20. Бас қолбасшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Бас қолбасшылықтың мүлкі
21. Бас қолбасшылықтың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Бас қолбасшылықтың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Бас қолбасшылыққа бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе Бас қолбасшылықтың өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Бас қолбасшылықты қайта ұйымдастыру және тарату
24. Бас қолбасшылықты қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 16 қазандағы
№ 721 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
20-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Шымкент қаласының Полиция департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Шымкент қаласының Полиция департаменті (бұдан әрі – Департамент) қала аумағындағы ішкі істер органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) аумақтық бөлінісі болып табылады.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Департамента:
160012, Республика Казахстан, город Шымкент, улица Желтоқсан, дом 13.
9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент полиции города Шымкент Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
11. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского и местного бюджетов.
12. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Департамента.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Департамента
13. Задачи Департамента:
1) профилактика правонарушений;
2) охрана общественного порядка и обеспечение дорожной безопасности;
3) борьба с преступностью;
4) исполнение административных взысканий;
5) иные задачи, возлагаемые на Департамент законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
14. Функции:
1) осуществляет руководство подразделениями специального назначения Департамента, а также обеспечивает их постоянную боевую и оперативную готовность;
2) осуществляет координацию, ведомственный контроль и планирование деятельности структурных подразделений Департамента;
3) информирует Министерство внутренних дел и государственные органы о состоянии борьбы с преступностью, охраны общественного порядка и обеспечения дорожной безопасности в регионе;
4) участвует в создании и функционировании республиканской информационной системы в города охраны общественного порядка и борьбы с преступностью;
5) вносит предложения по формированию государственной политики в сферах профилактики правонарушений, охраны общественного порядка и обеспечения дорожной безопасности, борьбы с преступностью, исполнения административных взысканий;
6) участвует в реализации государственной политики в сфере безопасности дорожного движения;

4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департамент егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент бастығының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департамент құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің заңды мекенжайы:
160012, Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы Желтоқсан көшесі, 13-үй.
9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Шымкент қаласының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департамент қызметін қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттерінен жүзеге асырылады.
12. Департаментке кәсіпкерлік субъектілерімен Департаменттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Департаменттің негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттемелері
13. Департаменттің міндеттері:
1) құқық бұзушылықтар профилактикасы;
2) қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
3) қылмысқа қарсы күрес;
4) әкімшілік жазаны орындау;
5) Департаментке Қазақстан Республикасының заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге де міндеттер.
14. Функциялары:
1) Департаменттің арнайы мақсаттағы бөліністеріне басшылық жасауды жүзеге асырады, сондай-ақ олардың ұдайы жауынгерлік және жедел әзірлігін қамтамасыз етеді;
2) Департаменттің құрылымдық бөліністері қызметін үйлестіруді, ведомстволық бақылауды және жоспарлауды жүзеге асырады;
3) Ішкі істер министрлігін және мемлекеттік органдарды қылмысқа қарсы күрес, қоғамдық тәртіпті сақтаудың және өңірдегі жол қауіпсіздігін қамтамасыз етудің жай-күйі туралы ақпараттандырады;
4) қоғамдық тәртіпті сақтау және қылмысқа қарсы күрес саласындағы республикалық ақпараттық жүйелерді құруға және жұмыс істеуіне қатысады;
5) құқық бұзушылықтың алдын алу, қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету, қылмысқа қарсы күрес, әкімшілік жазаларды орындау салаларындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру бойынша ұсыныстар енгізеді;
6) жол қозғалысы қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады;

7) осуществляет профилактическую деятельность по предупреждению правонарушений и преступлений;
8) осуществляет лицензирование и разрешительные процедуры в соответствии с законодательством Республики Казахстан по вопросам, относящимся к компетенции органов внутренних дел;
9) осуществляет государственный контроль за деятельностью лицензиатов в установленном законодательством порядке;
10) осуществляет государственный контроль за субъектами, занимающимися охранной деятельностью, монтажом, наладкой и техническим обслуживанием средств охранной сигнализации и за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должность руководителя и охранника в частной охранной организации;
11) запрашивает у субъектов охранной деятельности информацию об исполнении ими требований, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об охранной деятельности";
12) осуществляет профилактический контроль за поведением лиц, состоящих на учете в органах внутренних дел;
13) осуществляет охрану и конвоирование арестованных и осужденных;
14) осуществляет государственный контроль за оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
15) осуществляет профилактическую деятельность по предупреждению правонарушений в отношении женщин;
16) взаимодействует с гражданами и организациями, участвующими в охране общественного порядка и профилактике правонарушений;
17) осуществляет в установленном порядке сопровождение транспортных средств;
18) осуществляет выдачу водительских удостоверений, государственную регистрацию транспортных средств по идентификационному номеру и их учет, регистрацию лиц, пользующихся транспортными средствами по доверенности;
19) участвует в проведение научных исследований и научно-технических разработок в сфере обеспечения безопасности дорожного движения;
20) участвует в рабочих и государственных комиссиях по приемке в эксплуатацию автомобильных дорог, дорожных сооружений, железнодорожных переездов, линий городского электрического транспорта, жилых комплексов и отдельных зданий и сооружений, дорожной инфраструктуры, а также образцов новых транспортных средств;
21) обеспечивает регулирование дорожного движения;
22) согласует нормативную, проектную и техническую документацию на проектирование, строительство, ремонт, содержание и управление дорог в части обеспечения безопасности дорожного движения, с учетом потребностей инвалидов в целях обеспечения им равного доступа;
23) осуществляет контроль за выполнением владельцами транспортных средств и перевозчиками пассажиров обязанности по заключению договора обязательного страхования установленной законодательством гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств и перевозчиков;

7) құқық бұзушылықты және қылмысты ескерту бойынша алдын алу қызметін жүзеге асырады;
8) ішкі істер органдарының құзыретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензиялау және рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асырады;
9) заңнамада белгіленген тәртіпте лицензианттардың қызметін мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
10) күзет қызметімен айналысатын субъектілердің, күзет сигнализациясы құралын жинақтауды, баптауды және техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін және жеке күзет ұйымдарында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмысшыларды даярлауды және біліктілігін арттыру бойынша мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
11) күзет қызметі субъектілерінен олардың "Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңында көзделген талаптарды орындауы туралы ақпарат сұрайды;
12) ішкі істер органдарында есепте тұрған адамдардың тәртібін профилактикалық бақылауды жүзеге асырады;
13) қамауға алынған және сотталғандарды күзетуді және айдалуылдауды жүзеге асырады;
14) азаматтық және қызметтік қарулар мен олардың оқтары айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
15) әйелдерге қатысты құқық бұзушылықтың алдын алу бойынша профилактикалық қызметін жүзеге асырады;
16) қоғамдық тәртіпті күзетуге және құқық бұзушылықтың алдын алуға қатысатын азаматтармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасады;
17) белгіленген тәртіпте көлік құралдарына ілесіп жүруді жүзеге асырады;
18) жүргізуші куәлігін беруді, сәйкестендіру нөмірі және олардың есебі бойынша көлік құралын мемлекеттік тіркеуді, сенімхат бойынша көлік құралдарын пайдаланушы адамдарды тіркеуді жүзеге асырады;
19) жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында ғылыми зерттеулер және ғылыми-техникалық әзірлемелерді өткізуге қатысады;
20) автокөліктік жолдарды, жол құрылыстарын, темір жол өтпелерін, қалалық электрлік көлік жүйесін, тұрғын үй кешендері және жеке ғимараттар мен құрылыстарды, жол инфрақұрылымдарын, сондай-ақ жаңа көлік құралдары үлгілерін пайдалануға қабылдау бойынша мемлекеттік және жұмыс комиссияларына қатысады;
21) жол қозғалысын реттеуді қамтамасыз етеді;
22) мүгедектердің қажеттілігін ескере отырып, оларға бірдей қолжетімдікті қамтамасыз ету мақсатында жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігіндегі жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, ұстауға және басқаруға нормативтік, жобалау және техникалық құжаттарды келіседі;
23) көлік құралдарының иелерінің және тасымалдаушылардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін заңнамада белгіленген міндетті сақтандыру келісімшарт қорытындысы бойынша көлік құралдары иесінің және жолаушыларды тасымалдаушылардың міндеттерін орындауын бақылауды жүзеге асырады;

24) осуществляет контроль за обеспечением безопасности дорожного движения и выдают обязательные для исполнения предписания;
25) ведет реестр учебных организаций по подготовке водителей транспортных средств;
26) проводит аккредитацию и ведет реестр профессиональных объединений по подготовке водителей транспортных средств;
27) ведет реестр преподавателей, мастеров производственного обучения и мастеров обучения вождению во время образовательного процесса по подготовке водителей транспортных средств; 28) согласует в установленном порядке документацию по территориально-транспортному планированию и организации дорожного движения;
29) участвует в создании и эксплуатации государственных информационных систем в сфере дорожного движения и обеспечения его безопасности;
30) реализует меры по правовому воспитанию населения, изучают общественное мнение о состоянии правопорядка и деятельности органов внутренних дел;
31) выявляет лиц, вовлекающих несовершеннолетних в совершение правонарушений, антиобщественных действий либо совершающих в отношении детей другие противоправные деяния, а также родителей и законных представителей несовершеннолетних, педагогов, воспитателей, других работников учебного, воспитательного и иного учреждения, обязанного осуществлять надзор за несовершеннолетними, не исполняющих или ненадлежащим образом исполняющих свои обязанности по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних либо отрицательно влияющих на их поведение, и принимает меры по привлечению их к ответственности, предусмотренной законами Республики Казахстан;
32) рассматривает заявления и сообщения об административных и уголовных правонарушений, совершенных несовершеннолетними или с их участием, и выносят представления о принятии мер по устранению причин и условий, им способствующих, обеспечивает контроль за их исполнением;
33) в установленных законодательством порядке ведет учет и принимает меры индивидуальной профилактики в отношении несовершеннолетних, а также их родителей или законных представителей, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению, содержанию несовершеннолетних и (или) отрицательно влияющих на их поведение;
34) участвует в пресечении массовых беспорядков, в том числе в исправительных учреждениях;
35) осуществляет в пределах компетенции производство по делам об административных правонарушениях;
36) принимает участие в карантинных, санитарно-противоэпидемических и природоохранных мероприятиях;

24) жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуді бақылауды жүзеге асырады және орындау үшін міндетті нұсқамалар береді;
25) көлік құралдарының жүргізушілерін даярлайтын оқу ұйымдарының тізілімін жүргізеді;
26) көлік құралдарының жүргізушілерін даярлау жөніндегі кәсіптік бірлестіктердің тізілімін жүргізеді және аккредитация өткізеді;
27) көлік құралдарының жүргізушілерін даярлау жөніндегі білім беру процесі кезінде оқытушылардың, өндірістік оқыту шеберлерінің және жүргізуге оқытудың шеберлерінің тізілімін жүргізеді;
28) аумақтық-көліктік жоспарлау және жол қозғалысы ұйымдары жөніндегі құжаттарды белгіленген тәртіпте келіседі;
29) жол қозғалысы және оның қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік ақпараттық жүйені құруға және пайдалануға қатысады;
30) халықты құқықтық тәрбиелеу бойынша шараларды іске асырады, құқықтық тәртіптің және ішкі істер органдары қызметінің жай-күйі туралы қоғамдық пікірді зерделейді;
31) кәмелетке толмағандарды құқық бұзушылыққа тартатын, қоғамға қарсы әрекет жасауға не болмаса балаларға қатысты өзге құқыққа қайшы әрекеттер жасайтын адамдарды, сондай-ақ кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) ұстау бойынша өз міндеттерін орындамайтын немесе тиісті түрде орындамаған не болмаса олардың тәртібіне теріс ықпал ететін ата-аналарын және кәмелетке толмағандардың заңды өкілдерін, оқытушыларын, тәрбиелеушілерін, оқыту, тәрбиелеу және өзге мекемелердің кәмелетке толмағандарды қадағалауды жүзеге асыруға міндетті басқа жұмысшыларын айқындайды және оларды Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауапкершілікке тарту бойынша шаралар қабылдайды;
32) кәмелетке толмағандар немесе олардың қатысуымен жасалған әкімшілік және қылмыстық құқық бұзушылық туралы шағымдарды және хабарламаларды қарайды және оларды жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою бойынша шаралар қабылдау туралы ұсыныстар шығарады, олардың орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді;
33) белгіленген заңнамалық тәртіпте кәмелетке толмағандарға, сондай-ақ кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) ұстау бойынша өз міндеттерін орындамайтын және (немесе) олардың тәртібіне теріс ықпал ететін ата-аналарына және кәмелетке толмағандардың заңды өкілдеріне қатысты жеке алдын алу шараларын қабылдайды және есепке алуды жүргізеді;
34) жаппай тәртіпсіздіктің жолын кесуге қатысады, оның ішінде түзеу мекемелерінде;
35) құзыреті шегінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша өндірісті жүзеге асырады;
36) карантиндік, санитарлық-эпидемияға қарсы және табиғатты қорғау іс-шараларына қатысады;

37) вносит физическим и юридическим лицам обязательные для исполнения предписания, представления об устранении причин и условий, способствующих совершению уголовных или административных правонарушений;
38) устанавливает контрольно-пропускные пункты при проведении оперативно-профилактических, розыскных и иных специальных мероприятий;
39) изымает оружие, боеприпасы, наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, а также иные запрещенные предметы и вещества в соответствии с законодательством;
40) содержит в специальных учреждениях лиц, не достигших восемнадцатилетнего возраста и совершивших уголовные правонарушения, если необходима их изоляция. Несовершеннолетние, не достигшие возраста, с которого наступает уголовная ответственность, и совершившие преступления, а также направляемые в организации образования с особым режимом содержания, до вступления решения суда в законную силу передаются родителям, опекунам, попечителям и иным лицам, на которых законом возложены обязанности по их воспитанию;
41) организует конвоирование, охрану и содержание в специальных учреждениях органов внутренних дел лиц задержанных, подозреваемых и обвиняемых в совершении уголовных правонарушений, лиц без определенного местожительства и документов, удостоверяющих личность, административно-арестованных, исполнение в отношении них постановлений, определений и приговоров органов, ведущих уголовный (административный) процесс;
42) исполняет судебные акты, требования судей, постановления, предписания и требования прокурора, письменные поручения следователя, дознавателя в ходе досудебного производства по уголовным делам;
43) в пределах своей компетенции организует и осуществляет выявление, пресечение, предупреждение и раскрытие уголовных правонарушений;
44) осуществляет оперативно-розыскную деятельность в соответствии с законодательством;
45) осуществляет досудебное расследование по уголовным правонарушениям, отнесенным к компетенции органов внутренних дел;
46) осуществляет розыск должников, лиц, совершивших уголовные правонарушения, скрывшихся от досудебного расследования или суда, уклоняющихся от отбывания уголовных наказаний, призыва на военную службу, без вести пропавших, безвестно исчезнувших и иных лиц, идентификацию неопознанных трупов;
47) участвует совместно со специальными, правоохранительными и государственными органами в антитеррористических и специальных операциях по пресечению актов терроризма, освобождению заложников и обезвреживанию взрывных устройств;
48) организует прием-передачу экстрадируемых и осужденных с иностранными государствами;

37) жеке және заңды тұлғаларға қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықты жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою туралы орындауға міндетті ұсыныстарды, жарлықтарды енгізеді;
38) жедел-алдын алу, іздестіру және өзге де арнайы іс-шараларды өткізу кезінде бақылау-өткізу пунктерін белгілейді;
39) қаруларды, оқ-дәрілерді, есірткі құралдарын, психотроптық заттарды және прекурсорларды, сондай-ақ өзге де тыйым салынған нәрселер мен заттарды заңнамаға сәйкес алып қояды;
40) он сегіз жасқа жетпеген және қылмыстық құқық бұзушылық жасаған адамдарды, егер оларды оқшаулау қажет болса арнайы мекемелерде ұстайды. Қылмыстық жауапкершілік белгіленетін жасқа жетпеген және қылмыс жасаған, сондай-ақ ұстаудың ерекше режиміндегі білім беру ұйымдарына жіберілетін кәмелетке толмағандар сот үкімі заңды күшіне енгенге дейін ата-аналарына, қамқоршысына және оларды тәрбиелеу бойынша заңмен міндеттер жүктелген өзге адамдарға беріледі;
41) ішкі істер органдарының арнайы мекемелерінде қылмыс жасаған күдіктілер мен айыптыларды, белгілі бір тұрғылықты мекенжайы, құжаттары жоқ адамдарды, әкімшілік қамалғандарды ұстауды, күдіктілерді және айыпталушыларды айдауылдауды, қылмыстық (әкімшілік) процессті жүргізуші органдардың оларға қатысты қаулыларын, анықтамаларын және үкімдерін орындауды ұйымдастырады;
42) қылмыстық істер бойынша сотқа дейінгі іс жүргізу барысында сот актілерін, судья талаптарын, прокурордың қаулыларын, ұйғарымдарын және талаптарын, тергеушінің, анықтаушының жазбаша тапсырмаларын орындайды;
43) өз құзыреті шегінде қылмыстық құқық бұзушылықты анықтауды, оның жолын кесуді, алдын алуды және ашуды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
44) заңнамаға сәйкес жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырады;
45) ішкі істер органдары құзыретіне жатқызылатын қылмыстық құқық бұзушылық бойынша сотқа дейінгі тергеуді жүзеге асырады;
46) қылмыстық құқық бұзушылық жасаған адамдарды, борышкер адамдарды, сотқа дейінгі тергеуден немесе соттан жасырынғандарды, қылмыстық жазаны өтеуден, әскери қызметке шақырудан жалтарғандарды, із-түссіз жоғалғандарды, хабарсыз кеткендерді және өзге де адамдарды іздестіруді, танылмаған мәйітті сәйкестендіруді жүзеге асырады;
47) арнайы, құқық қорғау және мемлекеттік органдармен бірлесіп террористік актілердің жолын кесу, кепілге алынғандарды босату және жарылғыш заттарды залалсыздандыру бойынша терроризмге қарсы және арнайы операцияларға қатысады;
48) шет мемлекеттермен экстрадицияланатындарды және сотталғандарды қабылдау-беруді ұйымдастырады;

49) в соответствии с международными договорами Республики Казахстан в установленном законодательством порядке исполняет запросы компетентных органов зарубежных государств об оказании правовой помощи по уголовным делам;
50) осуществляет контроль за проведением оперативно-розыскных мероприятий и специальных операций;
51) осуществляет контроль за охраной жизни, здоровья, чести, достоинства и имущества участников уголовного процесса и иных лиц;
52) участвует в реализации государственной политики в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, противодействие их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
53) оказывает содействие органам государственного управления здравоохранением в организации медико-социальной помощи лицам, больным наркоманией и токсикоманией, и обеспечивают гарантии прав и свобод граждан при ее оказании;
54) организует обучение, подготовку, переподготовку, стажировку и повышение квалификации специалистов, деятельность которых связана со сферой оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими, а также специалистов в сфере организации профилактики, лечения, социальной реабилитации лиц, употребляющих наркотические средства и психотропные вещества;
55) осуществляет поиск, задерживает и доставляет в специальные медицинские учреждения лиц, уклоняющихся от назначенных решением суда принудительных мер медицинского характера;
56) участвует в реализации совместно с уполномоченными органами государственной политики и стратегии в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
57) осуществляет государственный контроль над оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, применением законодательства в этой сфере;
58) осуществляет контроль за оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров и мер противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
59) контролирует процесс разработки и внедрения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, обладающих меньшим наркотическим воздействием, более эффективных, менее опасных по сравнению с существующими;
60) проводит мероприятия по выявлению и уничтожению зарослей наркосодержащих растений, а также по перекрытию каналов незаконной транспортировки наркотических средств;
61) осуществляет координацию деятельности государственных органов и иных организаций в сфере незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров, а также региональных консультативно-совещательных органов по борьбе с наркоманией и наркобизнесом;

49) заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасының халықаралық келісімшарттарына сәйкес қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек көрсету туралы шет мемлекеттердің құзыретті органдарының сұрау салуын орындайды;
50) жедел-іздестіру іс-шараларын және арнайы операцияларды өткізуді бақылауды жүзеге асырады;
51) қылмыстық процеске қатысушылардың және өзге адамдардың өмірін, денсаулығын, ар-намысын және мүлігін сақтауды бақылауды жүзеге асырады;
52) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымы саласындағы мемлекеттік саясатты, олардың заңсыз айналымына және оларды теріс пайдалануға қарсы іс-қимылды іске асыруға қатысады;
53) нашақорлықпен және уытқұмарлықпен ауыратын адамдарға дәрігерлік-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыруда мемлекеттік денсаулық сақтау органдарына көмек көрсетеді;
54) қызметі есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың және олардың заңсыз айналымына және оларды теріс пайдалануға қарсы іс-қимыл саласымен байланысты қызметкерлердің, сондай-ақ есірткі құралдарын және психотроптық заттарды пайдаланатын адамдарды әлеуметтік оңалту, емдеу, алдын алуды ұйымдастыру саласындағы қызметкерлерді оқытуды, даярлауды, қайта даярлауды, тағылымдамадан өткізуді және біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
55) сот шешімімен тағайындалған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларынан жалтарған адамдарды іздеуді жүзеге асырады, ұстайды және арнайы медициналық мекемелерге жеткізеді;
56) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымы, олардың заңсыз айналымына және оларды теріс пайдалануға қарсы іс-қимылды іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты және стратегиясын өкілетті органдармен бірлесіп ұйымдастыруға қатысады;
57) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымын, осы салада заңнаманы қолдануды мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
58) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымын және олардың заңсыз айналымына және оларды теріс пайдалануға қарсы іс-қимыл шараларын бақылауды жүзеге асырады;
59) қолдағы барымен салыстырғанда аса қауіпті емес, анағұрлым тиімді, есірткілік әсері төмен есірткі құралдарын, психотроптық заттарды және прекурсорларды әзірлеу және енгізу процесін бақылайды;
60) құрамында есірткі бар өсімдіктерді айқындау және жою бойынша, сондай-ақ есірткі заттарын заңсыз тасымалдау арналарының жолын кесу жөніндегі іс-шаралар өткізеді;
61) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымы саласындағы мемлекеттік органдардың және өзге ұйымдардың, сондай-ақ нашақорлықпен және есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі өңірлік консультациялық-кеңесші органдардың қызметін үйлестіруді ұйымдастырады;

62) вносит предложения по изменению и дополнению Списка наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, и Сводной таблицы об отнесении наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров к небольшим, крупным и особо крупным размерам, обнаруженных в незаконном обороте;
63) анализирует состояние и тенденции развития наркоситуации в регионе, межрегиональных источников и каналов поступления наркотиков в незаконный оборот, разработку мер по их перекрытию, подготовку соответствующих информационно-аналитических материалов;
64) участвует в реализации государственной политики в города гражданства, миграции населения и беженцев;
65) оказывает содействие в пределах своей компетенции лицу, признанному беженцем, в получении информации о родственниках, проживающих в стране происхождения;
66) создает комиссию по осуществлению процедуры присвоения, продления, лишения и прекращения статуса беженца, а также разрабатывает и утверждает ее положение;
67) обеспечивает соблюдение прав лиц, ищущих убежище, и беженцев;
68) совместно с органами национальной безопасности администрирует единую информационную систему "Беркут" по контролю за въездом, пребыванием и выездом иностранцев;
69) совместно с Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан обеспечивает соблюдение правил пограничного режима;
70) оказывает содействие Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в розыске лиц, нарушивших Государственную границу Республики Казахстан и ее режим, режим в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, в выяснении и проверке обстоятельств правонарушений, совершенных гражданами на Государственной границе Республики Казахстан;
71) информирует Пограничные службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан о состоянии правопорядка в приграничных районах Республики Казахстан, лицах, покинувших место жительства при неизвестных обстоятельствах, преступных группах и лицах, имеющих противоправные устремления в отношении Государственной границы Республики Казахстан и Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
72) по представлению Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан временно ограничивает или запрещает доступ граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, в том числе беженцев, на отдельные участки местности или объекты, расположенные в пограничной зоне (полосе), во время возникших чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, пограничного поиска нарушителей границы, отражения вооруженного вторжения или массовых переходов граждан сопредельного государства на территорию Республики Казахстан;

62) Қазақстан Республикасында бақылауға жататын Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың тізіміне және Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорларды заңсыз айналымындағы айқындалған аса ірі емес, ірі және аса ірі көлемге жатқызу туралы жиынтық кестеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша ұсыныстар енгізеді;
63) өңірдегі есірткі жағдайының, есірткінің заңсыз айналымға түсуінің өңіраралық көздерімен және арналарының даму тенденциялары және жағдайын, олардың жолын кесу бойынша шараларды әзірлеуді, тиісті аппараттық-аналитикалық материалдарды дайындауды талдайды;
64) азаматтық, халық көші-қоны және босқындар саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады;
65) босқын деп танылған адамдарға өз құзыреті шегінде шыққан елінде тұратын туыстары туралы ақпарат алуға көмек көрсетеді;
66) босқын мәртебесін беру, ұзарту, айыру және тоқтату рәсімін жүзеге асыру жөніндегі комиссия құрады, сондай-ақ оның ережесін әзірлейді және бекітеді;
67) пана іздеген адамдардың және босқындардың құқығын сақтауды қамтамасыз етеді;
68) ұлттық қауіпсіздік органдарымен бірлесіп шетелдіктердің келуін және кетуін бақылау бойынша "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесіне әкімшілік етеді;
69) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметімен бірлесіп шекаралық режим қағидасын сақтауды қамтамасыз етеді;
70) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасын және оның режимін, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пунктіндегі режимді бұзған адамдарды іздестіруге, азаматтардың Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында жасаған құқық бұзушылықтарының мән-жайын анықтауға және тексеруге көмек көрсетеді;
71) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасына қатысты құқыққа қайшы әрекет жасаған адамдар мен қылмыстық топтар, тұрғылықты мекенжайын белгісіз себептермен тастап кеткен адамдар, Қазақстан Республикасының шекарасына жақын аудандарындағы құқықтық тәртіптің жай-күйі туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметін ақпараттандырады;
72) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарына, шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ адамдарға, оның ішінде босқындарға шекара аумағында (өңірінде) орналасқан жеке учаскелерге немесе нысандарға әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай туындаған уақытта, шекара бұзушыларды шекаралық іздеу, Қазақстан Республикасының аумағына шекаралас мемлекеттер азаматтарының жаппай өтуі немесе қарулы басып кіруі кезінде уақытша шектейді немесе тыйым салады;

73) осуществляет контроль за соблюдением гражданами и должностными лицами, иностранцами и лицами, без гражданства установленных для них правил въезда, выезда, пребывания и транзитного проезда через территорию Республики Казахстан;
74) осуществляет оперативно-криминалистическую деятельность;
75) для постановки на криминалистические учеты подозреваемых, обвиняемых, лиц, содержащихся в специальных учреждениях органов внутренних дел, поставленных на профилактический учет, фотографировать, дактилоскопировать, производить звукозапись, кино- и видеосъемку, отбирать биологические, одорологические и другие образцы;
76) обеспечивает непрерывный сбор оперативной информации и комплексного анализа криминогенной обстановки на обслуживаемой территории;
77) формирует и сопровождает региональные ведомственные и оперативные учеты;
78) осуществляет информационное обеспечение подразделений органов внутренних дел, специальных, правоохранительных и государственных органов Республики Казахстан в рамках нормативных правовых актов, а также государств-участников Содружества Независимых государств в рамках заключенных соглашений;
79) обеспечивает доступ подразделениям к информационным ресурсам Департамента с соблюдением требований законодательства и информационной безопасности при обработке персональных данных;
80) осуществляет сбор, накопление, обработку ведомственной статистической, архивной и иной информации, предоставление ее в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
81) участвует в реализации единой государственной кадровой политики в системе органов внутренних дел;
82) проводит аттестацию на профессиональную компетенцию сотрудников и работников Департамента;
83) организует подготовку и обучение кадров для подразделения Департамента, осуществляет трудоустройство выпускников организаций образования Министерства в подразделения Департамента;
84) организует взаимодействие с подразделением собственной безопасности по обеспечению собственной безопасности органов внутренних дел, обеспечивает противодействие коррупции в Департаменте и его структурных подразделениях, а также соблюдение законности в их деятельности;
85) обеспечивает персональную ответственность руководителей всех уровней за состояние работы по противодействию коррупции и за совершение коррупционных преступлений и правонарушений подчиненными;
86) осуществляет финансовое, материально-техническое и медицинское обеспечение;
87) обеспечивает защиту государственных секретов, контроль за соблюдением режима секретности в подчиненных органах внутренних дел;

73) азаматтардың және лауазымды адамдардың, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың олар үшін белгіленген келу, шығу, тұруы және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік өту қағидаларын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
74) жедел-криминалистикалық қызметті жүзеге асырады;
75) профилактикалық есепке қойылған ішкі істер органдарының арнайы мекемелерінде қамаудағы күдікті, айыпты адамдарды криминалистикалық есепке қою үшін суретке түсіру, саусақтарының таңбасын алу, дыбыстық жазба, кино және бейнетүсірілім жүргізу, биологиялық, одорологиялық және басқа үлгілерді алады;
76) қызмет көрсететін аумақтағы криминогендік ахуалға кешенді талдау жүргізеді және жедел ақпаратты үздіксіз жинауды қамтамасыз етеді;
77) өңірлік, ведомстволық және жедел есепті қалыптастырады және сүйемелдейді;
78) нормативтік құқықтық актілер шеңберінде, сондай-ақ Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттер жасаған келісімдер шеңберінде Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары бөліністерін, арнайы, құқық қорғау және мемлекеттік органдарын ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
79) дербес деректерді өңдеу кезінде заңнаманың ақпараттық қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, бөліністердің Департаменттің ақпараттық ресурстарына қолжетімдігін қамтамасыз етеді;
80) ведомстволық, статистикалық, архивтік және өзге ақпараттарды жинауды, жинақтауды, өңдеуді, оларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұсынуды жүзеге асырады;
81) ішкі істер органдарында бірыңғай кадр саясаты жүйесін іске асыруға қатысады;
82) Департамент қызметкерлерінің және жұмысшыларының кәсіби құзыретіне аттестаттау өткізеді;
83) Департамент бөліністері үшін кадрларды даярлауды және оқытуды ұйымдастырады, Министрліктің білім беру ұйымдарын бітірушілерді Департамент бөліністеріне жұмысқа орналастыруды жүзеге асырады;
84) ішкі істер органдарындағы өзіндік қауіпсіздікті қамтамасыз етуде өзіндік қауіпсіздік бөліністерімен өзара іс-қимыл ұйымдастырады, Департаментте және оның құрылымдық бөліністерінде жемқорлыққа қарсы іс-әрекетті, сондай-ақ олардың қызметінде заңдылықтың сақталуын қамтамасыз етеді;
85) бағынысындағылардың құқық бұзушылық және сыбайлас жемқорлық қылмыстарды жасағаны үшін және жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша жұмыстың жағдайына барлық деңгейдегі бастықтардың дербес жауаптылығын қамтамасыз етеді;
86) қаржылық, материалдық-техникалық және медициналық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
87) мемлекеттік құпияны сақтауды, бағынысты ішкі істер органдарының бөліністерінде құпиялық режимнің сақталуын бақылауды қамтамасыз етеді;

88) в пределах своей компетенции распоряжается сведениями, составляющими государственные секреты Республики Казахстан, и принимает участие в разработке Перечня сведений, подлежащих засекречиванию в системе органов внутренних дел, а также служебных сведений ограниченного распространения;
89) обеспечивает функционирование единой государственной системы делопроизводства в Департаменте;
90) обеспечивает защиту интересов Департамента и Министерства внутренних дел Республики Казахстан в судах, иных государственных органах и координацию этой работы на местах;
91) осуществляет прием граждан, своевременное и полное рассмотрение письменных, устных, либо электронных, заверенных электронной цифровой подписью заявлений, обращений и предложений граждан, должностных лиц, принятие по ним решений;
92) организует специальные и военные перевозки;
93) оказывает государственные услуги в соответствии со стандартами государственных услуг;
94) организует содержание в специальных учреждениях органов внутренних дел подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений, лиц без определенного местожительства и документов, административно-арестованных, конвоирование подозреваемых и обвиняемых, исполнение в отношении них постановлений, определений и приговоров органов, ведущих уголовный (административный) процесс;
95) осуществляет иные функции, предусмотренные законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.
15. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц и граждан необходимую информацию и материалы;
2) организовывать и осуществлять в установленном порядке защиту в судах интересов Департамента;
3) вносить предложения в Министерство внутренних дел, местные представительные и исполнительные органы о разработке новых и внесении изменений и дополнений в действующие нормативные правовые акты, а также о кадровом, материально-техническом и финансовом обеспечении структурных подразделений, принятии других мер по укреплению законности и правопорядка на обслуживаемой территории;
4) непосредственно участвовать в реализации задач, возложенных на органы внутренних дел, контролировать их исполнение структурными подразделениями, осуществлять меры, направленные на устранение факторов, оказывающих отрицательное влияние на уровень безопасности граждан;
5) отказывать в оказании государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) исполнять в пределах компетенции обязательств по международным договорам;

88) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиясын құрайтын мәліметтерге иелік етеді және ішкі істер органдары жүйесінде құпиялауға жататын мәліметтер тізбесін, сондай-ақ таралуы шектеулі қызметтік мәліметтерді әзірлеуге қатысады;
89) Департаментте бірыңғай мемлекеттік іс жүргізу жүйесінің жұмыс істетуін қамтамасыз етеді;
90) Департаменттің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мүдделерін соттарда, өзге де мемлекеттік органдарда қорғауды және осы жұмыстарды жергілікті жерлерде үйлестіруді қамтамасыз етеді;
91) азаматтарды қабылдауды, ауызша және жазбаша не болмаса электрондық, электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған арыздардың, өтініштердің және азаматтардың, лауазымды адамдардың ұсыныстарын уақтылы және толық қарауды, олар бойынша шешімдер қабылдауды жүзеге асырады;
92) арнайы және әскери тасымалдауды ұйымдастырады;
93) мемлекеттік қызмет көрсету стандарттарына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетеді;
94) ішкі істер органдарының арнайы мекемелерінде қылмыс жасаған күдіктілер мен айыпталушыларды, белгілі бір тұрғылықты мекенжайы, құжаттары жоқ адамдарды, әкімшілік қамалғандарды ұстауды, күдіктілерді және айыпталушыларды айдауылдауды, қылмыстық (әкімшілік) процесті жүргізуші органдардың оларға қатысты қаулыларын, анықтамаларын және үкімдерін орындауды ұйымдастырады;
95) Қазақстан Республикасының заңдарында, Президентiнiң және Үкiметiнiң актiлерiнде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
15. Құқықтары және міндеттемелері:
1) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, лауазымды адамдардан және азаматтардан заңнамада белгіленген тәртіпте қажетті ақпарат пен материалдар сұрату және алу;
2) Департаменттің мүдделерін соттарда белгіленген тәртіппен қорғауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
3) Ішкі істер министрлігіне, жергілікті өкілетті және атқарушы органдарға жаңа нормативтік құқықтық актілер әзірлеу және қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы, сондай-ақ құрылымдық бөлімшелерді кадрмен, материалдық-техникалық және қаржымен қамтамасыз ету, қызмет көрсететін аумақта заңдылық пен құқықтық тәртіпті нығайту жөніндегі басқа да шараларды қабылдау туралы ұсыныстар енгізу;
4) ішкі істер органдарына жүктелген міндеттерді іске асыруға тікелей қатысу, оларды құрылымдық бөлімшелердің орындалуын бақылау, азаматтардың қауіпсіздік деңгейіне теріс ықпал ететін факторларды жоюға бағытталған шараларды жүзеге асыру;
5) Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту;
6) құзыреті шегінде халықаралық шарттар бойынша міндеттерді орындау;

7) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами.
3. Организация деятельности Департамента
16. Руководство Департаментом осуществляется начальником Департамента, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций.
17. Начальник Департамента назначается на должность и освобождается от должности Министром внутренних дел в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Начальник Департамента имеет заместителей, которые назначаются и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия начальника Департамента:
1) обеспечивает общую координацию деятельности подчиненных органов и подразделений внутренних дел;
2) представляет руководству Министерства предложения по структуре и штатному расписанию Департамента;
3) назначает на должности и освобождает от должностей сотрудников Департамента, входящих в его номенклатуру;
4) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, присвоения специальных званий, поощрения, выплаты надбавок и премирования сотрудников Департамента;
5) организует воспитательную работу среди сотрудников Департамента, обеспечивает соблюдение ими дисциплины, законности, режима секретности и повышение профессионального уровня;
6) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Департаменте и несет персональную ответственность за реализацию антикоррупционных мер;
7) в пределах предоставленных прав налагает дисциплинарные взыскания в соответствии с трудовым законодательством и законодательством о правоохранительной службе;
8) в пределах своей компетенции издает приказы;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий начальника Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Начальник Департамента определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Департамента
21. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

7) қолданыстағы заңнамалық актілермен көзделген өзге құқықтарды және міндеттемелерді жүзеге асыру.
3. Департаменттің қызметін ұйымдастыру
16. Департаментке басшылықты Департаментке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бастық жүзеге асырады.
17. Департамент бастығын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Ішкі істер министрі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
18. Департамент бастығының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
19. Департамент бастығының өкілеттігі:
1) бағынысты ішкі істер органдары мен бөліністерінің қызметін жалпы үйлестіруді қамтамасыз етеді;
2) Департаменттің штаттық кестесі және құрылымы бойынша Министрлік басшылығына ұсыныстар ұсынады;
3) Департамент номенклатурасына кіретін лауазымдарға қызметкерлерді тағайындайды және босатады;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Департамент қызметкерлерін іссапарға жіберу, демалыстар ұсыну, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілікті арттыру, арнайы атақ беру, көтермелеу, үстемақы төлеу және сыйақы беру мәселелерін шешеді;
5) Департамент қызметкерлері арасында тәрбие жұмысын ұйымдастырады, олардың тәртіпті, заңдылықты, құпиялық режимін сақтауын және кәсіби деңгейін арттыруды қамтамасыз етеді;
6) Департаменттегі сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекетке бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды іске асыруға дербес жауапты;
7) берілген құқық шегінде құқық қорғау қызметі туралы заңнамаға және еңбек заңнамасына сәйкес тәртіптік жаза қолданады;
8) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құзыреттерді жүзеге асырады.
Департамент бастығы болмаған кезеңде оның өкілеттіліктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
20. Департамент бастығы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Департаменттің мүлкі
21. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской и коммунальной собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 октября 2018 года № 721
Приложение 36
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
Положение
о Департаменте уголовно-исполнительной системы по городу Шымкенту Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Департамент уголовно-исполнительной системы по городу Шымкенту (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета уголовно-исполнительной системы (далее - Комитет УИС) Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штамп со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента, и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Департамента: 160000, Республика Казахстан, город Шымкент, улица Майлы Кожа, здание 5.
9. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение "Департамент уголовно-исполнительной системы по городу Шымкенту Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".

22. Департаментке бекітілген мүлік республикалық және коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Департамент өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 16 қазандағы
№ 721 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
36-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Шымкент қаласы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Шымкент қаласы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі - Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі – ҚАЖ комитеті) аумақтық бөлінісі болып табылады.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департаментке егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент бастығының бұйрықтарымен, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің заңды мекенжайы: 160000, Қазақстан Републикасы, Шымкент қаласы, Майлы-Қожа көшесі, 5.
9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Шымкент қаласы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
11. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского бюджета.
12. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Департамента.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи и функции Департамента
13. Задачи:
1) осуществление руководства учреждениями, обеспечивающими исполнение уголовных наказаний и содержание осужденных, следственно-арестованных, подозреваемых и обвиняемых;
2) организация воспитательной работы среди лиц, отбывающих уголовное наказание, в том числе с использованием психолого-педагогических методов;
3) организация и осуществление выявления, раскрытия, пресечения и предупреждения, готовящихся и совершаемых в учреждениях УИС преступлений и нарушений установленного порядка исполнения наказании и содержания под стражей;
4) организация медицинской помощи осужденным, подозреваемым и обвиняемым, содержащиеся в учреждениях УИС;
5) организация осуществление контроля за обеспечением режима, надзора, охраны в учреждениях УИС, а также осуществление контроля за обеспечением противопожарной безопасности, за организацией пропускного режима в учреждениях УИС;
6) осуществление деятельности службы пробации;
7) осуществление иных задач возлагаемых законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
14. Функции:
1) исполняет приговоры и постановления суда в отношении осужденных, обеспечивает соблюдение порядка и условий отбывания наказаний, охрану учреждений УИС;
2) осуществляет охрану органов и учреждений уголовно-исполнительной системы, контроль за оперативной обстановкой в них, обеспечивают безопасность персонала, подозреваемых, обвиняемых и осужденных, их конвоирование;
3) обеспечивает организацию работы по подготовке осужденных к освобождению, исполнение актов амнистии и помилования, взаимодействие учреждений и органов уголовно-исполнительной системы с другими правоохранительными органами, органами государственного управления и общественными объединениями по закреплению результатов исправления осужденных, их трудовому и бытовому устройству;
4) вносит предложения о создании и ликвидации учреждений, организаций, осуществляющих деятельность в уголовно-исполнительной системе;

10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департаменттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Департаментке кәсіпкерлiк субъектiлерімен Департаменттің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуіне тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Департаменттің негізгі міндеттері мен функциялары
13. Міндеттері:
1) қылмыстық жазаларды орындауды және сотталғандарды, тергеу қамауындағыларды, күдіктілерді және айыпталушыларды ұстауды қамтамасыз ететін мекемелерге басшылық етуді жүзеге асыру;
2) қылмыстық жазасын өтеп жатқан адамдар арасында тәрбие жұмысын, оның ішінде психологиялық-педагогикалық әдістерді пайдалана отырып ұйымдастыру;
3) ҚАЖ мекемелеріндегі дайындалу және жасалу жолындағы қылмыстар мен жазаны орындаудың және қамауда ұстаудың белгіленген тәртібін бұзушылықты анықтауды, жолын кесуді, алдын алуды және ашуды ұйымдастыру;
4) ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын сотталғандарға, күдіктілерге және айыпталушыларға медициналық көмек ұйымдастыру;
5) ҚАЖ мекемелерінде режим, қадағалау, күзетті қамтамасыз ету үшін бақылауды жүзеге асыруды, сондай-ақ өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін, ҚАЖ мекемелерінде өткізу режимін ұйымдастыру үшін бақылауды жүзеге асыруды ұйымдастыру;
6) пробация қызметінің жұмысын ұйымдастыру;
7) Қазақстан Республикасының заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелетін өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
14. Функциялары:
1) сотталғандарға қатысты соттың үкімдері мен қаулыларын орындайды, ҚАЖ мекемелерінің күзетін, тәртіпті сақтауын және жазасын өтеу жағдайын қамтамасыз етеді;
2) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің және органдарының күзетін жүзеге асыру, ондағы жедел жағдайға бақылауды, персоналдың, күдіктілердің, айыпталушылардың және сотталғандардың қауіпсіздігін, олардың айдауылдануын қамтамасыз етеді;
3) сотталғандарды босатылуға дайындау бойынша жұмысты ұйымдастыруды, рақымшылық және кешiрiм жасау актілерін орындауды, сотталғандардың түзелу қорытындыларын бекіту бойынша қылмыстық-атқару жүйесi мекемелерi мен органдарының басқа құқық қорғау органдарымен, мемлекеттік басқару органдарымен және қоғамдық бiрлестiктермен өзара iс-қимыл жасасуды, олардың тұрмыстық және жұмыспен қамтамасыз етеді;
4) қылмыстық-атқару жүйесінде қызметті жүзеге асыратын мекемелерді, ұйымдарды құру және тарату туралы ұсыныстар енгізуді жүзеге асырады;

5) организует размещение осужденных в учреждениях уголовно-исполнительной системы в соответствии с приговорами, постановлениями и определениями судов;
6) регулирует порядок и условие исполнения и отбывания наказаний;
7) осуществляет розыск осужденных, совершивших побег из учреждений, а также осужденных, уклоняющихся от отбывания наказания в виде лишения свободы;
8) осуществляет взаимодействие служб пробации и подразделений полиции по контролю за поведением лиц, состоящих на учетах служб пробации, осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере уголовно-исполнительной деятельности;
9) осуществляет пробационный контроль за исполнением возложенных судом на условно осужденных обязанностей и их поведением с оказанием содействия в получении социально-правовой помощи в период испытательного срока;
10) исполняет приговоры суда в части лишения почетного, воинского, специального или иного звания, классного чина, дипломатического ранга и квалификационного класса;
11) осуществляет оперативно-розыскную деятельность;
12) обеспечивает санитарно-эпидемиологическое благополучие и охрану здоровья лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы;
13) организует подготовку и обучение кадров, определяет потребность в кадрах;
14) осуществляет иные функции, возложенные на Департамент в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Права и обязанности:
1) в пределах компетенции запрашивать и получать необходимую информацию от государственных органов и иных организаций;
2) проводить служебные расследования по случаям чрезвычайных происшествий, устанавливать и анализировать их причины, принимать меры по предотвращению подобных случаев;
3) обеспечивать законность, правопорядок в учреждениях уголовно-исполнительной системы;
4) требовать от лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, исполнения обязанностей, возложенных на них законодательством Республики Казахстан и приговором суда;
5) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности Департамента
16. Руководство Департаментом осуществляется начальником Департамента, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций.
17. Начальник Департамента назначается на должность и освобождается от должности Министром внутренних дел в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Начальник Департамента имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде сотталғандарды сот үкімдеріне, қаулыларына және ережелеріне сәйкес орналастыруды ұйымдастырады;
6) жазаны өтеу мен орындаудың тәртібі мен жағдайын реттейді;
7) мекемеден қашқан сотталғандарға, сондай-ақ бас бостандығынан айыру түріндегі жазасын өтеуден бас тартқан сотталғандарға іздеу салуды жүзеге асырады;
8) пробация қызметінде есепте тұрған адамдардың тәртібін бақылау бойынша пробация қызметі мен полиция бөліністерінің өзара іс-қимыл жасасуын жүзеге асырады, қылмыстық-атқару қызметі саласында уәкілетті органмен анықталатын тәртіпте жүзеге асырады;
9) сотпен шартты түрде сотталғандарға жүктелген міндеттердің орындалуына және сынақ мерзімі кезінде әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетумен олардың тәртібіне пробациялық бақылауды жүзеге асырады;
10) соттың құрмет, әскери, арнайы және өзге де атақтарды, сыныптық шен, дипломатиялық дәреже және сыныптық біліктіліктерінен айыру бөлігінде үкімін орындайды;
11) жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырады;
12) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдардың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын және денсаулығын қорғауды қамтамасыз етеді;
13) кадрлардың даярлығы мен оқуын ұйымдастырады, кадрлар қажеттілігін анықтайды;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Департаментке жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
15. Құқықтары мен міндеттері:
1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардан қажетті ақпараттар сұрату және алу;
2) төтенше оқиғалар жағдайлары бойынша қызметтік тергеулер жүргізу, олардың себептерін анықтау және талдау, мұндай жағдайларды болдырмау жөнінде шаралар қабылдау;
3) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде заңдылықты, құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету;
4) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдардан Қазақстан Республикасының заңнамасымен және сот үкімімен жүктелген міндеттерді орындауды талап ету;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
3. Департаменттің қызметін ұйымдастыру
16. Департаментке басшылықты Департаментке жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бастық жүзеге асырады.
17. Департамент бастығын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Ішкі істер министрі лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
18. Департамент бастығының Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.

19. Полномочия начальника Департамента:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей и руководителей структурных подразделений Департамента;
2) в пределах своей компетенции представляет Департамент в государственных органах, иных организациях;
3) обеспечивает соблюдение законности при исполнении наказаний и содержания лиц в учреждениях уголовно-исполнительной системы;
4) обеспечивает соблюдение антикоррупционного законодательства личным составом Департамента и подведомственных учреждений;
5) организует и контролирует работу по обеспечению режима секретности, работу по оперативной, режимной, воспитательной и иной деятельности, в пределах полномочий Департамента;
6) в пределах своей компетенции организует взаимодействие Департамента с правоохранительными органами и другими организациями;
7) направляет в установленном законодательством порядке работников Департамента в командировки для оказания практической помощи и проведения проверок деятельности органов и учреждений УИС, решения других служебных вопросов;
8) организует подбор, расстановку и обучение кадров уголовно-исполнительной системы города, организует воспитательную работу среди личного состава Департамента, а также учреждений исполняющих наказание и содержащих лиц, соблюдение ими дисциплины, законности, режима секретности и служебной подготовки;
9) в пределах представленных прав поощряет, налагает дисциплинарные взыскания в соответствии с трудовым законодательством и законодательством о правоохранительной службе;
10) в соответствии с законодательством и номенклатурой должностей осуществляет прием на работу, присваивает очередные специальные звания, издает приказы назначение, освобождение, увольнение, предоставляет трудовые и дополнительные отпуска;
11) осуществляет личный прием граждан, осужденных и следственно-арестованных, представителей юридических лиц, рассматривает жалобы и заявления, принимает по ним решения;
12) организует и контролирует работу по проведению мониторинга подзаконных актов, касающихся деятельности УИС, а также выработки предложений по их совершенствованию;
13) организует и контролирует работу подведомственных учреждений по направлению обращений осужденных непосредственно в государственные органы, компетентные решать поставленные в обращении вопросы;
14) утверждает положения о структурных подразделениях Департамента и функциональные обязанности должностных лиц;
15) в соответствии с законодательством осуществляет иные полномочия.
Исполнение полномочий начальника Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

19. Департамент бастығының өкілеттігі:
1) өзiнiң орынбасарларының және Департамент құрылымдық бөліністері басшыларының мiндеттерi мен өкілеттіктерін белгiлейдi;
2) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда өз құзыреті шегінде Департаменттің мүддесін білдіреді;
3) жазаларды орындау кезінде заңдылықтың сақталуын және адамдарды қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұстауды қамтамасыз етеді;
4) Департамент және оған ведомстволық бағынысты мекемелер жеке құрамының сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы сақтауын қамтамасыз етеді;
5) Департамент өкілеттігі шегінде құпиялылық режимін қамтамасыз ету, жедел, режимдік, тәрбиелеу және өзге де қызметтер жөніндегі жұмысты ұйымдастырады және бақылайды;
6) өз құзыреті шегінде Департаменттің құқық қорғау органдарымен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимылын ұйымдастырады;
7) заңнамада белгіленген тәртіппен Департаменттің қызметкерлерін ҚАЖ органдары мен мекемелеріне практикалық көмек көрсету және олардың қызметіне тексеру жүргізу, басқа да қызметтік мәселелерді шешу үшін іссапарларға жібереді;
8) қаланың қылмыстық-атқару жүйесі кадрларын іріктеуді, орналастыруды және оқытуды ұйымдастырады, Департаменттің, сондай-ақ жазаларды орындайтын және адамдарды ұстайтын мекемелердің жеке құрамының арасында тәрбие жұмысын, олардың тәртіпті, заңдылықты және құпиялылық режимін және қызметтік даярлықты сақтауын ұйымдастырады;
9) берілген құқықтар шегінде еңбек заңнамасына және құқық қорғау қызметі туралы заңнамаға сәйкес тәртіптік жазалар қолданады;
10) заңнамаға және лауазымдар номенклатурасына сәйкес жұмысқа қабылдауды жүзеге асырады, кезекті арнаулы атақ береді, тағайындау, босату, жұмыстан шығару бұйрықтарын шығарады, еңбек және қосымша демалыстарды береді;
11) азаматтарды, сотталғандарды және тергеу қамауындағыларды, заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауды жүзеге асырады, шағымдар мен арыздарды қарайды, олар бойынша шешімдер қабылдайды;
12) ҚАЖ қызметіне қатысты заңға тәуелді актілерге мониторинг жүргізу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады және бақылайды, сондай-ақ оларды жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
13) өтініште қойылған мәселелерді шешуге құзыретті тікелей мемлекеттік органдарға сотталғандардың өтініштерін жолдау бойынша ведомстволық бағынысты мекемелердің жұмысын ұйымдастырады және бақылайды;
14) Департаменттің құрылымдық бөліністері туралы ережелерді және лауазымды адамдардың функционалдық міндеттерін бекітеді;
15) заңнамаға сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департамент бастығы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.

20. Начальник Департамента определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Департамента
21. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников; не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 октября 2018 года № 721
Приложение 52
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
Положение
о Департаменте по чрезвычайным ситуациям города Шымкент Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Департамент по чрезвычайным ситуациям города Шымкент (далее – Департамент) является территориальным подразделением Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство органами и подразделениями гражданской защиты на территории города, за исключением республиканского, региональных аэромобильных оперативно-спасательных отрядов.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной в гражданско-правовых отношениях от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.

20. Департамент бастығы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Департаменттің мүлкі
21. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болу мүмкін.
Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 16 қазандағы
№ 721 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
52-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Шымкент қаласының Төтенше жағдайлар департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Шымкент қаласының Төтенше жағдайлар департаменті (бұдан әрі – Департамент) республикалық, өңірлік аэромобильді жедел-құтқару жасақтарын қоспағанда, облыс аумағындағы азаматтық қорғау органдары мен бөліністеріне басшылық жасауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлінісі болып табылады.
2. Департамент өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Үкiметiнiң актілеріне, өзге де нормативтiк құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттiк мекеменiң ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, өзiнiң атауы мемлекеттiк тiлде жазылған мөрлерi мен мөртабандары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Егер Департаментке заңнамаға сәйкес уәкiлеттiк берiлген болса, оның мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.

6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Департамента: 160024, Республика Казахстан, город Шымкент, Тамерлановское шоссе, дом 18.
9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент по чрезвычайным ситуациям города Шымкент Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
11. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского и местного бюджета.
12. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Департамента.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Департамента
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в сфере гражданской защиты;
2) обеспечение функционирования и дальнейшего развития территориальной подсистемы государственной системы гражданской защиты;
3) осуществление государственного контроля в области пожарной безопасности и гражданской обороны;
4) организация предупреждения и тушения пожаров.
14. Функции:
1) обеспечение реализации государственной политики в сфере гражданской защиты, функционирования и дальнейшего развития территориальной подсистемы государственной системы гражданской защиты;
2) обеспечение деятельности сил гражданской защиты;
3) руководство силами гражданской защиты при организации и проведении мероприятий гражданской защиты, направленных на предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, обеспечение пожарной безопасности и организации гражданской обороны на территории города;
4) ведение государственного учета чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
5) обеспечение боевой и мобилизационной готовности Департамента и подразделений государственной противопожарной службы;
6) внесение предложений в местный исполнительный орган по вопросам в сфере гражданской защиты, входящих в компетенцию местного исполнительного органа;
7) осуществление информационно-аналитической деятельности в сфере гражданской защиты;

6. Департамент өз құзыретiнің мәселелері бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен Департамент бастығының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы және штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, индексі 160024, Шымкент қаласы Тамерлан тасжолы, 18-үй.
9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Шымкент қаласының Төтенше жағдайлар департаменті" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департаменттің қызметiн қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Департаментке оның функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсiпкерлiк субъектiлерiмен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Департаменттің негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Міндеттері:
1) азаматтық қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесі аумақтық кіші жүйесінің жұмыс істеуі мен одан әрі дамуын қамтамасыз ету;
3) өрт қауіпсіздігі және азаматтық қорғаныс саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
4) өрттің алдын алуды және сөндіруді ұйымдастыру.
14. Функциялары:
1) азаматтық қорғау саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуын, азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесі аумақтық кіші жүйесінің жұмыс істеуі мен одан әрі дамуын қамтамасыз ету;
2) азаматтық қорғау күштерінің қызметін қамтамасыз ету;
3) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алуға және оларды жоюға, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және қала аумағында азаматтық қорғанысты ұйымдастыруға бағытталған азаматтық қорғау іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу кезінде азаматтық қорғау күштеріне басшылық жасау;
4) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттік есепке алуды жүргізу;
5) Департамент пен мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөліністерінің жауынгерлік және жұмылдыру даярлығын қамтамасыз ету;
6) жергілікті атқарушы органның құзыретіне кіретін азаматтық қорғау саласындағы мәселелер жөніндегі ұсыныстарды жергілікті атқарушы органға енгізу;
7) азаматтық қорғау саласында ақпараттық-талдау қызметін жүзеге асыру;

8) осуществление взаимодействия с приграничными регионами сопредельных государств в сфере гражданской защиты;
9) оказание экстренной медицинской и психологической помощи населению, находящемуся в зоне чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера, обеспечение сохранения, восстановления и реабилитации здоровья участников ликвидации чрезвычайных ситуаций;
10) организация и проведение в пределах своей компетенции, в составе комиссии расследования аварий, бедствий и катастроф, приведших к возникновению чрезвычайных ситуаций;
11) мобилизация материально-технических ресурсов организаций при ликвидации чрезвычайных ситуаций в соответствии с действующим законодательством;
12) подготовка предложений в Комитет и в местный исполнительный орган для определения потребности в средствах гражданской защиты;
13) осуществление постановки на учет и снятие с учета защитных сооружений;
14) разработка плана мероприятий по подготовке органов управления и сил гражданской защиты;
15) разработка Плана гражданской обороны и внесение его на утверждение начальнику гражданской обороны – акиму города;
16) согласование планов гражданской обороны городов и районов города;
17) разработка планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций местного масштаба и представление их на утверждение акиму города;
18) согласование планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций городов и районов города;
19) внесение предложений в Комитет по определению структуры планов гражданской обороны и планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций;
20) внесение предложений в Комитет по объемам и содержанию инженерно-технических мероприятий Гражданской обороны;
21) внесение предложений начальнику гражданской обороны – акиму города по созданию запасных (городских, загородных), вспомогательных и подвижных пунктов управления;
22) обеспечение охраны от пожаров территорий населенных пунктов и особо важных объектов государственной собственности;
23) ведение реестра добровольных противопожарных формирований;
24) разработка планов по предупреждению чрезвычайных ситуаций;
25) разработка паспортов безопасности и каталогов угроз чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера города, городов и районов;
26) внесение предложений в местный исполнительный орган об объявлении чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера акимом города при чрезвычайных ситуациях местного масштаба;
27) проведение аварийно-спасательных и неотложных работ при чрезвычайных ситуациях;
28) организация и проведение водно-спасательных и водолазно-поисковых работ;

8) азаматтық қорғау саласында шекаралас мемлекеттердің шекара маңындағы өңірлермен өзара іс-қимыл жасасуын жүзеге асыру;
9) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар аймағындағы халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету, төтенше жағдайларды жоюға қатысушылардың денсаулығын сақтау, қалпына келтіру және оңалтуды қамтамасыз ету;
10) комиссияның құрамында өз құзыреті шегінде төтенше жағдайлардың туындауына әкеп соққан аварияларды, зілзалалар мен апаттарды тергеуді ұйымдастыру және жүргізу;
11) қолданыстағы заңнамаға сәйкес төтенше жағдайларды жою кезінде ұйымдардың материалдық-техникалық ресурстарын жұмылдыру;
12) азаматтық қорғау құралдарына қажеттілікті айқындау үшін Комитетке және жергілікті атқарушы органға ұсыныстар дайындау;
13) қорғаныш құрылыстарын есепке қоюды және есептен шығаруды жүзеге асыру;
14) азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерін даярлау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу;
15) Азаматтық қорғаныс жоспарын әзірлеу және оны азаматтық қорғаныстың бастығы – қала әкіміне бекіту үшін енгізу;
16) қалалардың және қала аудандарының азаматтық қорғаныс жоспарларын келісу;
17) жергілікті ауқымдағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарларын әзірлеу және оларды қаланың әкіміне бекітуге ұсыну;
18) қалалардың және қала аудандарының төтенше жағдайларды жою бойынша іс-қимылдар жоспарларын келісу;
19) Комитетке азаматтық қорғаныс жоспарларының және төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарларының құрылымын айқындау бойынша ұсыныстар енгізу;
20) Комитетке азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының көлемі және мазмұны бойынша ұсыныстар енгізу;
21) қосалқы (қалалық, қала сыртындағы), көмекші және жылжымалы басқару пункттерін құру бойынша ұсыныстарды азаматтық қорғаныстың бастығы – қала әкіміне енгізу;
22) елді мекендер мен аса маңызды мемлекеттік меншік объектілерінің аумақтарын өрттерден қорғауды қамтамасыз ету;
23) өртке қарсы ерікті құралымдардың тізілімін жүргізу;
24) төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі жоспарларды әзірлеу;
25) қалалар мен аудандардың қауіпсіздік паспорттарын және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар қатерлерінің каталогтарын әзірлеу;
26) жергілікті ауқымдағы төтенше жағдайлар кезінде қала әкімінің табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайды жариялауы туралы ұсыныстарды жергілікті атқарушы органға енгізу;
27) төтенше жағдайлар кезінде авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстар жүргізу;
28) суда құтқару және сүңгуірлік-іздеу жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу;

29) координация деятельности противопожарных и аварийно-спасательных служб и формирований на территории города;
30) регистрация аварийно-спасательных служб и формирований;
31) аттестация аварийно-спасательных служб и формирований, спасателей в составе аттестованных комиссий;
32) организация и проведение профилактической работы, направленной на предупреждение чрезвычайных ситуаций на водоемах;
33) развитие в пределах своей компетенции систем управления, оповещения и связи и поддержание их в готовности к использованию на территории города совместно с местным исполнительным органом 34) обеспечение информирования и оповещения населения, органов управления гражданской защиты заблаговременно, при наличии прогноза об угрозе возникновения чрезвычайной ситуации и (или) оперативно при возникновении чрезвычайной ситуации;
35) обеспечение развития и функционирования единой дежурно-диспетчерской службы "112" на территории города;
36) организация взаимодействия автоматизированных систем мониторинга с единой дежурно-диспетчерской службой "112" на территории города;
37) обеспечение функционирования корпоративной информационно-коммуникационной системы государственной системы гражданской защиты, ситуационно-кризисного центра в пределах своей компетенции;
38) организация и пропаганда знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты;
39) организация подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов;
40) утверждение программы последующей подготовки добровольных пожарных;
41) осуществление государственного контроля в области пожарной безопасности;
42) осуществление государственного контроля в области гражданской обороны;
43) осуществление контроля за готовностью пожарных подразделений в населенных пунктах и на объектах к борьбе с пожарами;
44) осуществление контроля за соблюдением правил безопасности на водоемах;
45) осуществление производства дел об административных правонарушениях в города пожарной безопасности, гражданской обороны;
46) выдача гражданам, должностным и юридическим лицам предписаний об устранении выявленных нарушений и проведению мероприятий по предотвращению пожаров;
47) выдача гражданам, должностным и юридическим лицам предписаний об устранении выявленных нарушений и выполнению мероприятий по гражданской обороне;
48) выдача гражданам и юридическим лицам предписаний за не соблюдения правил безопасности на водоемах;
49) направление в суд заявления о приостановлении частично или полностью работы организаций, отдельных производств, производственных участков, агрегатов, запрещении эксплуатации зданий, сооружений, электрических сетей, приборов отопления и ведения пожароопасных работ, осуществляемых субъектами с нарушением требований пожарной безопасности, а также при невыполнении предусмотренных проектами требований пожарной безопасности при строительстве, реконструкции, расширении или техническом перевооружении организаций, объекта, сооружения, здания;
50) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов в города национальной безопасности, государственных секретов и информационной безопасности в пределах своей компетенции;
51) внесение предложений в Комитет по совершенствованию системы национальной безопасности в пределах своей компетенции;
52) участие, в пределах своей компетенции в работе городского штаба по борьбе с терроризмом;
53) участие, в пределах своей компетенции в работе городской Антитеррористической комиссии;
54) ведение специального учета военнообязанных, назначенных на должности рядового и начальствующего состава органов государственной противопожарной службы и снятых в установленном порядке с воинского учета по города;
55) согласование выдачи лицензии в части соответствия заявителя требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере гражданской защиты;
56) внесение предложений в Комитет по внесению изменений, дополнений в нормативные правовые акты, нормативные акты и стандарты в сфере гражданской защиты в пределах своей компетенции;
57) осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в сфере гражданской защиты, иными законами и подзаконными актами Республики Казахстан.
15. Права и обязанности:
1) принимать обязательные для исполнения нормативные правовые акты в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать, в установленном законодательством порядке, от государственных органов, организаций, их должностных лиц и граждан необходимую информацию и сведения;
3) организовывать и осуществлять в установленном порядке защиту в судах интересов Департамента;
4) организовывать и проводить совещания, семинары, конференции по вопросам, входящим в компетенцию Департамента;
5) проводить служебные расследования по фактам нарушений служебной деятельности и исполнительской дисциплины, устанавливать, анализировать их причины и принимать меры по недопущению нарушений;
6) использовать в установленном порядке для целей гражданской защиты государственные ведомственные и негосударственные системы, сети, средства связи и передачи информации;
7) давать распоряжение на задействование системы оповещения города при проведении технических проверок системы оповещения города и учений по гражданской защите;

29) қала аумағында өртке қарсы және авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының қызметін үйлестіру;
30) авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарын тіркеу;
31) аттестаттау комиссияларының құрамында авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарын, құтқарушыларды аттестаттаудан өткізу;
32) су айдындарындағы төтенше жағдайлардың алдын алуға бағытталған профилактикалық жұмысты ұйымдастыру және жүргізу;
33) өз құзыреті шегінде жергілікті атқарушы органмен бірлесіп, басқару, құлақтандыру және байланыс жүйелерін дамыту және оларды қаланың аумағында пайдалануға әзірлікте ұстау;
34) халыққа, азаматтық қорғаудың басқару органдарына төтенше жағдайдың туындау қаупі туралы болжам болған кезде күні бұрын және (немесе) төтенше жағдай туындаған кезде жедел хабар беруді және оларды құлақтандыруды қамтамасыз ету;
35) қала аумағында бірыңғай кезекшілік-диспетчерлік "112" қызметін дамыту және жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
36) облыстың аумағында мониторингтің автоматтандырылған жүйелерінің бірыңғай кезекшілік-диспетчерлік "112" қызметімен мониторингтің өзара іс-қимыл жасасуын ұйымдастыру;
37) өз құзыреті шегінде азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесінің корпоративтік ақпараттық-коммуникациялық жүйесінің, ахуалдық-дағдарыс орталығының жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
38) азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттауды, халықты және мамандарды оқытуды ұйымдастыру;
39) азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлауды ұйымдастыру, төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғану тәсілдері мен іс-қимылдарға халықты үйрету;
40) ерікті өрт сөндірушілерді кейінгі даярлаудың бағдарламасын бекіту;
41) өрт қауіпсіздігі саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
42) азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
43) елді мекендер мен объектілерде өртке қарсы күреске өрт сөндіру бөліністерінің әзірлігіне бақылауды жүзеге асыру;
44) су айдындарында қауіпсіздік қағидаларының сақталуына бақылауды жүзеге асыру;
45) өрт қауіпсіздігі, азаматтық қорғаныс саласында әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер жүргізуді жүзеге асыру;
46) азаматтарға, лауазымды және заңды тұлғаларға анықталған бұзушылықтарды жою және өрттерді болдырмау жөніндегі іс-шараларды жүргізу туралы ұйғарымдар беру;
47) азаматтарға, лауазымды және заңды тұлғаларға анықталған бұзушылықтарды жою және азаматтық қорғаныс жөніндегі іс-шараларды орындау туралы ұйғарымдар беру;
48) азаматтарға және заңды тұлғаларға су айдындарында қауіпсіздік қағидаларын сақтамағаны үшін ұйғарымдар беру;
49) субъектiлер өрт қауiпсiздiгi талаптарын бұза отырып жүзеге асыратын, сондай-ақ ұйымды, объектiнi, құрылысты, ғимаратты салу, реконструкциялау, кеңейту немесе техникалық қайта жарақтандыру кезiнде жобаларда көзделген өрт қауiпсiздiгiнiң талаптары орындалмаған кезде ұйымдардың, жекелеген өндiрiстердiң, өндiрiстiк учаскелердiң, агрегаттардың жұмысын iшiнара немесе толық тоқтата тұру, ғимараттарды, құрылыстарды, электр желiлерiн, жылыту аспаптарын пайдалануға және өрт шығу қаупi бар жұмыстарды жүргiзуге тыйым салу туралы өтінішті сотқа жолдау;
50) өз құзыреті шегінде ұлттық қауіпсіздік, мемлекеттік құпиялар және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңдарды және өзге де нормативтік құқықтық актілерді сақтауды қамтамасыз ету;
51) Комитетке өз құзыреті шегінде ұлттық қауіпсіздік жүйесін жетілдіру бойынша ұсыныстарды енгізу;
52) өз құзыреті шегінде терроризмге қарсы күрес жөніндегі қалалық штабтың жұмысына қатысу;
53) өз құзыреті шегінде қалалық Терроризмге қарсы комиссияның жұмысына қатысу;
54) қала бойынша мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қатардағы және басшы құрамының лауазымына тағайындалған және әскери есептен белгіленген тәртіпте шығарылған әскери міндеттілерді арнайы есепке алуды жүргізу;
55) өтініш берушінің азаматтық қорғау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі бөлігінде лицензия беруді келісу;
56) Комитетке өз құзыреті шегінде азаматтық қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерге, нормативтік актілерге және стандарттарға өзгерістер, толықтырулар енгізу бойынша ұсыныстар енгізу;
57) азаматтық қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және заңға тәуелді актілерінде көзделген өзге функцияларды жүзеге асыру.
15. Құқықтары және міндеттері:
1) өз құзыреті шегінде орындалуы міндетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдау;
2) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан және азаматтардан қажетті ақпаратты және мәліметтерді заңнамада белгіленген тәртіпте сұрату және алу;
3) заңнамада белгіленген тәртіпте Департаменттің мүдделерін сотта қорғауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
4) Департаменттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар ұйымдастыру және өткізу;
5) қызметтік жұмысты және орындаушылық тәртіпті бұзу фактілері бойынша қызметтік тергеулер жүргізу, олардың себептерін анықтау, талдау және бұзушылықтарды болдырмау бойынша шаралар қабылдау;
6) белгіленген тәртіпте азаматтық қорғау мақсаттары үшін мемлекеттік ведомстволық және мемлекеттік емес жүйелерді, желілерді, байланыс және ақпарат беру құралдарын пайдалану;
7) қаланың құлақтандыру жүйесіне техникалық тексерулер және азаматтық қорғау бойынша оқу-жаттығулар жүргізу кезінде қаланың құлақтандыру жүйесін жұмылдыруға өкім беру;

8) вносить в установленном порядке предложения о привлечении к ответственности должностных лиц, действия или бездействия которых создали угрозу или привели к возникновению чрезвычайных ситуаций и нарушений в сфере гражданской защиты;
9) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами.
3. Организация деятельности Департамента
16. Руководство Департаментом осуществляется начальником, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций.
17. Начальник Департамента назначается на должность и освобождается от должности Министром внутренних дел Республики Казахстан.
18. Начальник Департамента имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия начальника Департамента:
1) без доверенности действует от имени Департамента;
2) в пределах своих полномочий, представляет интересы Департамента в государственных органах и иных организациях;
3) вносит предложения председателю Комитета для ходатайства перед Министром по награждению особо отличившихся сотрудников Департамента государственными и ведомственными наградами, присвоению почетных званий, воинских и специальных званий среднего и старшего начальствующего состава органов государственной противопожарной службы досрочно или на одну ступень выше воинских и специальных званий, предусмотренных занимаемой штатной должностью;
4) реализует единую кадровую политику;
5) обеспечивает реализацию политики, формируемой Министерством и Комитетом, выполняет акты и поручения Министра и председателя Комитета;
6) организует информационно-аналитическое, организационно-правовое, мобилизационное, материально-техническое и финансовое обеспечение деятельности Департамента;
7) осуществляет общее руководство деятельностью дисциплинарной и аттестационной, а также конкурсной комиссий по отбору кандидатов на занятие вакантных должностей Департамента;
8) в целях обеспечения деятельности Департамента и выполнения возложенных на него задач организует проведение государственных закупок;
9) от имени Департамента заключает договоры;
10) от имени Департамента выдает доверенности;
11) открывает банковские счета;
12) утверждает план государственных закупок товаров, работ и услуг Департамента на соответствующий период;
13) утверждает порядок и планы Департамента по командировкам, стажировкам, отпускам, обучению сотрудников в казахстанских и зарубежных учебных центрах и иным видам повышения квалификации сотрудников. Выезд в командировки за пределы города и Республики Казахстан осуществляется по согласованию с Комитетом;
14) в пределах своей компетенции, издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками Департамента;

8) әрекеті немесе әрекетсіздігі төтенше жағдайлар қатеріне немесе туындауына және азаматтық қорғау саласында бұзушылықтарға әкеп соққан лауазымды адамдарды жауапкершілікке тарту туралы белгіленген тәртіпте ұсыныстар енгізу;
9) қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
3. Департамент қызметін ұйымдастыру
16. Департаментке басшылықты бастық жүзеге асырады, ол Департаментке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруына дербес жауап береді.
17. Департамент бастығын Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
18. Департамент бастығының орынбасарлары болады, олар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
19. Департамент бастығының өкілеттіктері:
1) Департамент атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
2) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Департаменттің мүддесін білдіреді;
3) Департаменттің ерекше көзге түскен қызметкерлерін мемлекеттік және ведомстволық наградалармен марапаттау, құрметті атақтар, әскери және мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының орта және аға басшы құрамының арнайы атақтарын мерзімінен бұрын немесе әскери және атқарып отырған штаттық лауазымында көзделген арнайы атақтарды бір саты жоғары беруге Министрге өтініш жасау үшін Комитет төрағасына ұсыныстар енгізеді;
4) бірыңғай кадр саясатын іске асырады;
5) Министрлік және Комитет қалыптастырған саясатты іске асыруды қамтамасыз етеді, Министрдің және Комитет төрағасының актілерін және тапсырмаларын орындайды;
6) Департамент қызметін ақпараттық-талдау, ұйымдастырушылық-құқықтық, жұмылдыру, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
7) тәртіптік және аттестаттау, сондай-ақ Департаменттің бос лауазымдарына кандидаттарды іріктеу жөніндегі конкурстық комиссиялардың қызметіне жалпы басшылық жасауды жүзеге асырады;
8) Департамент қызметін қамтамасыз ету және оған жүктелген міндеттерді орындау мақсатында мемлекеттік сатып алуды өткізуді ұйымдастырады;
9) Департамент атынан шарттар жасасады;
10) Департамент атынан сенімхаттар береді;
11) банк шоттарын ашады;
12) Департаменттің тиісті кезеңге тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу жоспарын бекітеді;
13) іссапарлар, тағылымдамалар, демалыстар, қызметкерлерді қазақстандық және шетелдік оқу орталықтарында оқыту және қызметкерлердің біліктілігін арттырудың өзге түрлері бойынша Департаменттің тәртібі мен жоспарларын бекітеді. Қаладан және Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге іссапарға шығу Комитетпен келісіліп жүзеге асырылады;
14) өз құзыреті шегінде Департаменттің барлық қызметкерлері орындау үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;

15) назначает на должности и освобождает от должностей сотрудников Департамента, городских Управлений и районных Отделов по чрезвычайным ситуациям, за исключением сотрудников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к номенклатуре Министерства и Комитета;
16) представляет к назначению на должности руководителей государственных учреждений, находящихся в ведении Департамента в соответствии с утвержденной Министром номенклатурой;
17) в пределах предоставленных прав применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Департамента, государственных учреждений, находящихся в ведении Департамента в порядке установленном законодательством Республики Казахстан;
18) обеспечивает своевременное и качественное исполнение контрольных документов, обращений физических и юридических лиц, документов с грифом секретности и "Для служебного пользования";
19) присваивает первые и очередные специальные звания лицам рядового и младшего начальствующего состава, очередные специальные звания лицам среднего начальствующего состава органов государственной противопожарной службы до капитана противопожарной службы включительно, очередные воинские звания военнослужащим офицерского состава до подполковника включительно;
20) присваивает (подтверждает) классную квалификацию сотрудникам органов государственной противопожарной службы, военнослужащим, спасателям органов и подразделений гражданской защиты Департамента и государственных учреждений, находящихся в его ведении;
21) для ходатайства перед Министром вносит в Комитет представления о присвоении первых специальных званий среднего и старшего начальствующего состава, очередных специальных званий старшего начальствующего состава и зачислении в кадры органов государственной противопожарной службы, первого воинского звания офицерского состава;
22) утверждает положения о структурных подразделениях, должностные (функциональные) обязанности сотрудников структурных подразделений Департамента, Управлений и Отделов по чрезвычайным ситуациям;
23) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Департаменте, государственных учреждениях, находящихся в ведении Департамента и несет персональную ответственность за реализацию антикоррупционных мер;
24) привлекает к ответственности сотрудников Департамента, государственных учреждений, находящихся в ведении Департамента, действия (или бездействия) которых приводят к нарушению национальных интересов, угрозе национальной безопасности Республики Казахстан;
25) обеспечивает разработку и предоставляет на утверждение в Комитет ежегодный план работы Департамента; 26) утверждает планы работ структурных подразделений Департамента, городских Управлений и районных Отделов по чрезвычайным ситуациям, государственных учреждений, находящихся в ведении Департамента;
27) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий начальника Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Начальник Департамента определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
21. В целях развития и дальнейшего совершенствования взаимоотношений с населением, институтами гражданского общества, выработки совместных действий по профилактике коррупции функционирует Общественный Совет, являющийся консультативно-совещательным органом при Департаменте. Состав Общественного Совета и положение о нем утверждаются начальником Департамента.
4. Имущество Департамента
22. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской и коммунальной собственности.
24. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и ликвидация Департамента
25. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 5
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 октября 2018 года № 721
Приложение 54
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте полиции Туркестанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан
1. Общие положения
25. Департамент полиции Туркестанской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями внутренних дел на территории области.
26. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
27. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
28. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
29. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
30. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента.
31. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
32. Юридический адрес Департамента:
161201, Республика Казахстан, Туркестанская область, город Туркестан, улица Ерубаева, строение 197.
33. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент полиции Туркестанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
34. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
35. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского и местного бюджетов.
36. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Департамента.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Департамента
37. Задачи Департамента:
6) профилактика правонарушений;
7) охрана общественного порядка и обеспечение дорожной безопасности;

15) еңбек қатынастары мәселелері Министрліктің және Комитеттің номенклатурасына жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда Департаменттің, қалалық төтенше жағдайлар басқармаларының және аудандық төтенше жағдайлар бөлімдерінің қызметкерлерін лауазымдарға тағайындайды және лауазымдарынан босатады;
16) Министр бекіткен номенклатураға сәйкес Департамент қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің басшыларын лауазымға тағайындауға ұсынады;
17) берілген құқықтар шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте Департаменттің қызметкерлеріне, Департаменттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне көтермелеу шараларын және тәртіптік жаза қолданады;
18) бақылаудағы құжаттардың, жеке және заңды тұлғалардың өтініштерінің, құпиялылық және "Қызмет бабында пайдалану үшін" белгісі бар құжаттардың уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз етеді;
19) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қатардағы және кіші басшы құрамдағы адамдарына алғашқы және кезекті арнаулы атақтар, орта басшы құрамдағы адамдарына өртке қарсы қызмет капитаны атағына дейін қоса кезекті арнаулы атақтар, офицерлік құрамдағы әскери қызметшілерге подполковникке дейін қоса кезекті әскери атақтар береді;
20) Департаменттің және оның қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлеріне, әскери қызметшілерге, азаматтық қорғау органдары мен бөліністерінің құтқарушыларына сыныптық біліктілік береді (растайды);
21) орта және аға басшы құрамның алғашқы арнаулы атақтарын, аға басшы құрамның кезекті арнаулы атақтарын беру және мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының кадрына қабылдау, офицерлік құрамның алғашқы әскери атағын беру туралы Министрге өтініш жасау үшін Комитет төрағасына ұсыным енгізеді;
22) құрылымдық бөліністер туралы ережелерді, Департаменттің құрылымдық бөліністерінің және Төтенше жағдайлар бөлімдері қызметкерлерінің лауазымдық (функционалдық) міндеттерін бекітеді;
23) Департаментте, Департамент қарамағындағы мемлекеттік мекемелерде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың іске асырылуына дербес жауап береді;
24) әрекеті (немесе әрекетсіздігі) ұлттық мүдделерді бұзуға, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігінің қаупіне әкеп соғатын Департаменттің, Департамент қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің қызметкерлерін жауапкершілікке тартады;
25) Департаменттің жыл сайынғы жұмыс жоспарын әзірлеуді және оны Комитетке бекітуге ұсынуды қамтамасыз етеді;
26) Департаменттің құрылымдық бөліністерінің және Департамент қарамағындағы қалалық төтенше жағдайлар басқармаларының және аудандық төтенше жағдайлар бөлімдерінің жұмыс жоспарларын бекітеді;
27) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департамент бастығы болмаған кезде оның өкілеттіктерін орындау қолданыстағы заңнамаға сәйкес оның орнын ауыстыратын адамға жүктеледі.
20. Департамент бастығы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзінің орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.
21. Халықпен, азаматтық қоғам институттарымен өзара қарым-қатынастарды дамыту және одан әрі жетілдіру, сыбайлас жемқорлықтың алдын алу бойынша бірлескен іс-қимылдар әзірлеу мақсатында Департамент жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылатын Қоғамдық кеңес жұмыс істейді. Қоғамдық кеңестің құрамын және ол туралы ережені Департамент бастығы бекітеді.
4. Департаменттің мүлкі
22. Департаментте заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Департаментке бекітілген мүлік республикалық және коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Департамент өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 16 қазандағы
№ 721 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
54-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Түркістан облысының Полиция департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Түркістан облысының Полиция департаменті (бұдан әрі – Департамент) облыс аумағындағы ішкі істер органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) аумақтық бөлінісі болып табылады.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департамент егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент бастығының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департамент құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің заңды мекенжайы:
160012, Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы Желтоқсан көшесі, 13-үй.
9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Түркістан облысының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департамент қызметін қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттерінен жүзеге асырылады.
12. Департаментке кәсіпкерлік субъектілерімен Департаменттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Департаменттің негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттемелері
13. Департаменттің міндеттері:
1) құқық бұзушылықтар профилактикасы;
2) қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
3) қылмысқа қарсы күрес;
4) әкімшілік жазаны орындау;
5) Департаментке Қазақстан Республикасының заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге де міндеттер.
14. Функциялары:
1) Департаменттің арнайы мақсаттағы бөліністеріне басшылық жасауды жүзеге асырады, сондай-ақ олардың ұдайы жауынгерлік және жедел әзірлігін қамтамасыз етеді;
2) Департаменттің құрылымдық бөліністері қызметін үйлестіруді, ведомстволық бақылауды және жоспарлауды жүзеге асырады;
3) Ішкі істер министрлігін және мемлекеттік органдарды қылмысқа қарсы күрес, қоғамдық тәртіпті сақтаудың және өңірдегі жол қауіпсіздігін қамтамасыз етудің жай-күйі туралы ақпараттандырады;
4) қоғамдық тәртіпті сақтау және қылмысқа қарсы күрес саласындағы республикалық ақпараттық жүйелерді құруға және жұмыс істеуіне қатысады;
5) құқық бұзушылықтың алдын алу, қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету, қылмысқа қарсы күрес, әкімшілік жазаларды орындау салаларындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру бойынша ұсыныстар енгізеді;
6) жол қозғалысы қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады;
7) құқық бұзушылықты және қылмысты ескерту бойынша алдын алу қызметін жүзеге асырады;

8. Юридический адрес Департамента: 161200, Республика Казахстан, Туркестанская область, город Туркестан, квартал 037, строение 3685.
9. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение "Департамент уголовно-исполнительной системы по Туркестанской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
11. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского бюджета.
12. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Департамента.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи и функции Департамента
13. Задачи:
1) осуществление руководства учреждениями, обеспечивающими исполнение уголовных наказаний и содержание осужденных, следственно-арестованных, подозреваемых и обвиняемых;
2) организация воспитательной работы среди лиц, отбывающих уголовное наказание, в том числе с использованием психолого-педагогических методов;
3) организация и осуществление выявления, раскрытия, пресечения и предупреждения, готовящихся и совершаемых в учреждениях УИС преступлений и нарушений установленного порядка исполнения наказании и содержания под стражей;
4) организация медицинской помощи осужденным, подозреваемым и обвиняемым, содержащиеся в учреждениях УИС;
5) организация осуществление контроля за обеспечением режима, надзора, охраны в учреждениях УИС, а также осуществление контроля за обеспечением противопожарной безопасности, за организацией пропускного режима в учреждениях УИС;
6) осуществление деятельности службы пробации;
7) осуществление иных задач возлагаемых законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
14. Функции:
1) исполняет приговоры и постановления суда в отношении осужденных, обеспечивает соблюдение порядка и условий отбывания наказаний, охрану учреждений УИС;
2) осуществляет охрану органов и учреждений уголовно-исполнительной системы, контроль за оперативной обстановкой в них, обеспечивают безопасность персонала, подозреваемых, обвиняемых и осужденных, их конвоирование;
3) обеспечивает организацию работы по подготовке осужденных к освобождению, исполнение актов амнистии и помилования, взаимодействие учреждений и органов уголовно-исполнительной системы с другими правоохранительными органами, органами государственного управления и общественными объединениями по закреплению результатов исправления осужденных, их трудовому и бытовому устройству;

8. Департаменттің заңды мекенжайы: 161200, Қазақстан Републикасы Түркістан облысы Түркістан қаласы 037-орам, 3685-құрылыс.
9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Түркістан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департаменттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Департаментке кәсіпкерлiк субъектiлерімен Департаменттің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуіне тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Департаменттің негізгі міндеттері мен функциялары
13. Міндеттері:
1) қылмыстық жазаларды орындауды және сотталғандарды, тергеу қамауындағыларды, күдіктілерді және айыпталушыларды ұстауды қамтамасыз ететін мекемелерге басшылық етуді жүзеге асыру;
2) қылмыстық жазасын өтеп жатқан адамдар арасында тәрбие жұмысын, оның ішінде психологиялық-педагогикалық әдістерді пайдалана отырып ұйымдастыру;
3) ҚАЖ мекемелерінде дайындалып жатқан және жасалатын қылмыстар мен жазаны орындаудың және қамауда ұстаудың белгіленген тәртібін бұзушылықты анықтауды, ашуды, жолын кесуді, алдын алуды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
4) ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын сотталғандарға, күдіктілерге және айыпталушыларға медициналық көмек ұйымдастыру және жүзеге асыру;
5) ҚАЖ мекемелерінде режимді, қадағалауды, күзетті қамтамасыз етуге бақылауды жүзеге асыруды, сондай-ақ өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, ҚАЖ мекемелерінде өткізу режимін ұйымдастыруға бақылауды жүзеге асыруды ұйымдастыру;
6) пробация қызметінің жұмысын жүзеге асыру;
7) Қазақстан Республикасының заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелетін өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
14. Функциялары:
1) сотталғандарға қатысты соттың үкімдері мен қаулыларын орындайды, жазасын өтеудің тәртібі мен жағдайын сақтауын, ҚАЖ мекемелерінің күзетін қамтамасыз етеді;
2) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің және органдарының күзетін, ондағы жедел жағдайға бақылауды жүзеге асырады, персоналдың, күдіктілердің, айыпталушылардың және сотталғандардың қауіпсіздігін, оларды айдауылдауды қамтамасыз етеді;
3) сотталғандарды босатылуға дайындау бойынша жұмысты ұйымдастыруды, рақымшылық және кешiрiм жасау актілерін орындауды, сотталғандарды түзету нәтижелерін бекіту бойынша қылмыстық-атқару жүйесi мекемелерi мен органдарының басқа құқық қорғау органдарымен, мемлекеттік басқару органдарымен және қоғамдық бiрлестiктермен өзара iс-қимыл жасасуын, олардың тұрмыстық және жұмыспен қамтамасыз етеді;

18. Начальник Департамента имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия начальника Департамента:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей и руководителей структурных подразделений Департамента;
2) в пределах своей компетенции представляет Департамент в государственных органах, иных организациях;
3) обеспечивает соблюдение законности при исполнении наказаний и содержания лиц в учреждениях уголовно-исполнительной системы;
4) обеспечивает соблюдение антикоррупционного законодательства личным составом Департамента и подведомственных учреждений;
5) организует и контролирует работу по обеспечению режима секретности, работу по оперативной, режимной, воспитательной и иной деятельности, в пределах полномочий Департамента;
6) в пределах своей компетенции организует взаимодействие Департамента с правоохранительными органами и другими организациями;
7) направляет в установленном законодательством порядке работников Департамента в командировки для оказания практической помощи и проведения проверок деятельности органов и учреждений УИС, решения других служебных вопросов;
8) организует подбор, расстановку и обучение кадров уголовно-исполнительной системы области, организует воспитательную работу среди личного состава Департамента, а также учреждений исполняющих наказание и содержащих лиц, соблюдение ими дисциплины, законности, режима секретности и служебной подготовки;
9) в пределах представленных прав поощряет, налагает дисциплинарные взыскания в соответствии с трудовым законодательством и законодательством о правоохранительной службе;
10) в соответствии с законодательством и номенклатурой должностей осуществляет прием на работу, присваивает очередные специальные звания, издает приказы назначение, освобождение, увольнение, предоставляет трудовые и дополнительные отпуска;
11) осуществляет личный прием граждан, осужденных и следственно-арестованных, представителей юридических лиц, рассматривает жалобы и заявления, принимает по ним решения;
12) организует и контролирует работу по проведению мониторинга подзаконных актов, касающихся деятельности УИС, а также выработки предложений по их совершенствованию;
13) организует и контролирует работу подведомственных учреждений по направлению обращений осужденных непосредственно в государственные органы, компетентные решать поставленные в обращении вопросы;
14) утверждает положения о структурных подразделениях Департамента и функциональные обязанности должностных лиц;

18. Департамент бастығының Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Департамент бастығының өкілеттігі:
1) өзiнiң орынбасарларының және Департаменттің құрылымдық бөліністері басшыларының мiндеттерi мен өкілеттіктерін белгiлейдi;
2) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда өз құзыреті шегінде Департаменттің мүддесін білдіреді;
3) жазаларды орындау кезінде заңдылықтың сақталуын және адамдарды қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұстауды қамтамасыз етеді;
4) Департамент және оған ведомстволық бағынысты мекемелер жеке құрамының сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы сақтауын қамтамасыз етеді;
5) Департаменттің өкілеттігі шегінде құпиялылық режимін қамтамасыз ету, жедел, режимдік, тәрбиелеу және өзге де қызмет жөніндегі жұмысты ұйымдастырады және бақылайды;
6) өз құзыреті шегінде Департаменттің құқық қорғау органдарымен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасуын ұйымдастырады;
7) заңнамада белгіленген тәртіпте Департаменттің қызметкерлерін ҚАЖ органдары мен мекемелеріне практикалық көмек көрсету және олардың қызметіне тексеру жүргізу, басқа да қызметтік мәселелерді шешу үшін іссапарларға жібереді;
8) облыстың қылмыстық-атқару жүйесі кадрларын іріктеуді, орналастыруды және оқытуды ұйымдастырады, Департаменттің, сондай-ақ жазаларды орындайтын және адамдарды ұстайтын мекемелердің жеке құрамының арасында тәрбие жұмысын, олардың тәртіпті, заңдылықты және құпиялық режимін және қызметтік даярлықты сақтауын ұйымдастырады;
9) берілген құқықтар шегінде еңбек заңнамасына және құқық қорғау қызметі туралы заңнамаға сәйкес тәртіптік жазалар қолданады;
10) заңнамаға және лауазымдар номенклатурасына сәйкес жұмысқа қабылдауды жүзеге асырады, кезекті арнаулы атақ береді, тағайындау, босату, жұмыстан шығару бұйрықтарын шығарады, еңбек және қосымша демалыстар береді;
11) азаматтарды, сотталғандарды және тергеу қамауындағыларды, заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауды жүзеге асырады, шағымдар мен арыздарды қарайды, олар бойынша шешімдер қабылдайды;
12) ҚАЖ қызметіне қатысты заңға тәуелді актілерге мониторинг жүргізу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады және бақылайды, сондай-ақ оларды жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлейді;
13) өтініште қойылған мәселелерді шешуге құзыретті мемлекеттік органдарға сотталғандардың өтініштерін тікелей жолдау бойынша ведомстволық бағынысты мекемелердің жұмысын ұйымдастырады және бақылайды;
14) Департаменттің құрылымдық бөліністері туралы ережелерді және лауазымды адамдардың функционалдық міндеттерін бекітеді;

15) в соответствии с законодательством осуществляет иные полномочия.
Исполнение полномочий начальника Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Начальник Департамента определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Департамента
21. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников; не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 7
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 октября 2018 года № 721
Приложение 56
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
Положение
о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Департамент по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области (далее – Департамент) является территориальным подразделением Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим руководство органами и подразделениями гражданской защиты на территории области, за исключением республиканского, региональных аэромобильных оперативно-спасательных отрядов.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

15) заңнамаға сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департамент бастығы болмаған жағдайда оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
20. Департамент бастығы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Департаменттің мүлкі
21. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болуы мүмкін.
Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 16 қазандағы
№ 721 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
56-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті (бұдан әрі – Департамент) республикалық, өңірлік аэромобильді жедел-құтқару жасақтарын қоспағанда, облыс аумағындағы азаматтық қорғау органдары мен бөлімшелеріне басшылық жасауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлінісі болып табылады.
2. Департамент өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Үкiметiнiң актілеріне, өзге де нормативтiк құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттiк мекеменiң ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, өзiнiң атауы мемлекеттiк тiлде жазылған мөрлерi мен мөртабандары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной в гражданско-правовых отношениях от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Департамента: 161225, Республика Казахстан, Туркестанская область, г.Туркестан, мкр. Отырар, 160 квартал, участок № 5.
9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
11. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского и местного бюджета.
12. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Департамента.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Департамента
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в сфере гражданской защиты;
2) обеспечение функционирования и дальнейшего развития территориальной подсистемы государственной системы гражданской защиты;
3) осуществление государственного контроля в области пожарной безопасности и гражданской обороны;
4) организация предупреждения и тушения пожаров.
14. Функции:
1) обеспечение реализации государственной политики в сфере гражданской защиты, функционирования и дальнейшего развития территориальной подсистемы государственной системы гражданской защиты;
2) обеспечение деятельности сил гражданской защиты;
3) руководство силами гражданской защиты при организации и проведении мероприятий гражданской защиты, направленных на предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, обеспечение пожарной безопасности и организации гражданской обороны на территории области;
4) ведение государственного учета чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
5) обеспечение боевой и мобилизационной готовности Департамента и подразделений государственной противопожарной службы;

4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Егер Департаментке заңнамаға сәйкес уәкiлеттiк берiлген болса, оның мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретiнің мәселелері бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен Департамент бастығының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы және штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, индексі 161225, Түркістан облысы, Түркістан қаласы, Отырар шағын ауданы, 160-орам, № 5 учаске.
9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департаменттің қызметiн қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Департаментке Департаменттің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсiпкерлiк субъектiлерiмен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Департаменттің негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Міндеттері:
1) азаматтық қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесі аумақтық кіші жүйелерінің жұмыс істеуі мен одан әрі дамуын қамтамасыз ету;
3) өрт қауіпсіздігі және азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
4) өрттің алдын алуды және сөндіруді ұйымдастыру.
14. Функциялар:
1) азаматтық қорғау саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуын, азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесі аумақтық кіші жүйелерінің жұмыс істеуі мен одан әрі дамуын қамтамасыз ету;
2) азаматтық қорғау күштерінің қызметін қамтамасыз ету;
3) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алуға және оларды жоюға, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және облыс аумағында азаматтық қорғанысты ұйымдастыруға бағытталған азаматтық қорғау іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу кезінде азаматтық қорғау күштеріне басшылық жасау;
4) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды мемлекеттік есепке алуды жүргізу;
5) Департамент пен мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөліністерінің жауынгерлік және жұмылдыру әзірлігін қамтамасыз ету;

6) внесение предложений в местный исполнительный орган по вопросам в сфере гражданской защиты, входящих в компетенцию местного исполнительного органа;
7) осуществление информационно-аналитической деятельности в сфере гражданской защиты;
8) осуществление взаимодействия с приграничными регионами сопредельных государств в сфере гражданской защиты;
9) оказание экстренной медицинской и психологической помощи населению, находящемуся в зоне чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера, обеспечение сохранения, восстановления и реабилитации здоровья участников ликвидации чрезвычайных ситуаций;
10) организация и проведение в пределах своей компетенции, в составе комиссии расследования аварий, бедствий и катастроф, приведших к возникновению чрезвычайных ситуаций;
11) мобилизация материально-технических ресурсов организаций при ликвидации чрезвычайных ситуаций в соответствии с действующим законодательством;
12) подготовка предложений в Комитет и в местный исполнительный орган для определения потребности в средствах гражданской защиты;
13) осуществление постановки на учет и снятие с учета защитных сооружений;
14) разработка плана мероприятий по подготовке органов управления и сил гражданской защиты;
15) разработка Плана гражданской обороны и внесение его на утверждение начальнику гражданской обороны – акиму области;
16) согласование планов гражданской обороны городов и районов области;
17) разработка планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций местного масштаба и представление их на утверждение акиму области;
18) согласование планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций городов и районов области;
19) внесение предложений в Комитет по определению структуры планов гражданской обороны и планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций;
20) внесение предложений в Комитет по объемам и содержанию инженерно-технических мероприятий Гражданской обороны;
21) внесение предложений начальнику гражданской обороны – акиму области по созданию запасных (городских, загородных), вспомогательных и подвижных пунктов управления;
22) обеспечение охраны от пожаров территорий населенных пунктов и особо важных объектов государственной собственности;
23) ведение реестра добровольных противопожарных формирований;
24) разработка планов по предупреждению чрезвычайных ситуаций;
25) разработка паспортов безопасности и каталогов угроз чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера области, городов и районов;
26) внесение предложений в местный исполнительный орган об объявлении чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера акимом области при чрезвычайных ситуациях местного масштаба; 27) проведение аварийно-спасательных и неотложных работ при чрезвычайных ситуациях;

6) жергілікті атқарушы органның құзыретіне кіретін азаматтық қорғау саласындағы мәселелер жөніндегі ұсыныстарды жергілікті атқарушы органға енгізу;
7) азаматтық қорғау саласында ақпараттық-талдау қызметін жүзеге асыру;
8) шекаралас мемлекеттердің шекара маңындағы өңірлерімен азаматтық қорғау саласында өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асыру;
9) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар аймағындағы халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету, төтенше жағдайларды жоюға қатысушылардың денсаулығын сақтау, қалпына келтіру және оңалтуды қамтамасыз ету;
10) комиссиясының құрамында өз құзыреті шегінде төтенше жағдайлардың туындауына әкеп соққан аварияларды, зілзалалар мен апаттарды тергеуді ұйымдастыру және жүргізу;
11) қолданыстағы заңнамаға сәйкес төтенше жағдайларды жою кезінде ұйымдардың материалдық-техникалық ресурстарын жұмылдыру;
12) азаматтық қорғау құралдарына қажеттілікті айқындау үшін Комитетке және жергілікті атқарушы органға ұсыныстар дайындау;
13) қорғаныш құрылыстарын есепке қоюды және есептен шығаруды жүзеге асыру;
14) азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерін даярлау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу;
15) Азаматтық қорғаныс жоспарын әзірлеу және оны азаматтық қорғаныстың бастығы – қала әкіміне бекіту үшін енгізу;
16) облыс қалалары мен аудандарының азаматтық қорғаныс жоспарларын келісу;
17) жергілікті ауқымдағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарларын әзірлеу және оларды облыс әкіміне бекітуге ұсыну;
18) облыс қалалары мен аудандарының төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарларын келісу;
19) азаматтық қорғаныс жоспарларының және төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарларының құрылымын айқындау жөнінде Комитетке ұсыныстар енгізу;
20) Азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының көлемі және мазмұны жөнінде Комитетке ұсыныстар енгізу;
21) қосалқы (қалалық, қала сыртындағы), көмекші және жылжымалы басқару пункттерін құру бойынша ұсыныстарды азаматтық қорғаныстың бастығы – облыс әкіміне енгізу;
22) елді мекендер мен аса маңызды мемлекеттік меншік объектілерінің аумақтарын өрттерден қорғауды қамтамасыз ету;
23) өртке қарсы ерікті құралымдардың тізілімін жүргізу;
24) төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі жоспарларды әзірлеу;
25) облыстың, қалалар мен аудандардың қауіпсіздік паспорттарын және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар қатерлерінің каталогтарын әзірлеу;
26) жергілікті ауқымдағы төтенше жағдайлар кезінде облыс әкімінің табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайды жариялауы туралы ұсыныстарды жергілікті атқарушы органға енгізу;
27) төтенше жағдайлар кезінде авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстар жүргізу;

28) организация и проведение водно-спасательных и водолазно-поисковых работ;
29) координация деятельности противопожарных и аварийно-спасательных служб и формирований на территории области;
30) регистрация аварийно-спасательных служб и формирований;
31) аттестация аварийно-спасательных служб и формирований, спасателей в составе аттестованных комиссий;
32) организация и проведение профилактической работы, направленной на предупреждение чрезвычайных ситуаций на водоемах;
33) развитие в пределах своей компетенции систем управления, оповещения и связи и поддержание их в готовности к использованию на территории области совместно с местным исполнительным органом;
34) обеспечение информирования и оповещения населения, органов управления гражданской защиты заблаговременно, при наличии прогноза об угрозе возникновения чрезвычайной ситуации и (или) оперативно при возникновении чрезвычайной ситуации;
35) обеспечение развития и функционирования единой дежурно-диспетчерской службы "112" на территории области;
36) организация взаимодействия автоматизированных систем мониторинга с единой дежурно-диспетчерской службой "112" на территории области;
37) обеспечение функционирования корпоративной информационно-коммуникационной системы государственной системы гражданской защиты, ситуационно-кризисного центра в пределах своей компетенции;
38) организация и пропаганда знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты;
39) организация подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов;
40) утверждение программы последующей подготовки добровольных пожарных;
41) осуществление государственного контроля в области пожарной безопасности;
42) осуществление государственного контроля в области гражданской обороны;
43) осуществление контроля за готовностью пожарных подразделений в населенных пунктах и на объектах к борьбе с пожарами;
44) осуществление контроля за соблюдением правил безопасности на водоемах;
45) осуществление производства дел об административных правонарушениях в области пожарной безопасности, гражданской обороны;
46) выдача гражданам, должностным и юридическим лицам предписаний об устранении выявленных нарушений и проведению мероприятий по предотвращению пожаров;
47) выдача гражданам, должностным и юридическим лицам предписаний об устранении выявленных нарушений и выполнению мероприятий по гражданской обороне;

28) суда құтқару және сүңгуірлік-іздестіру жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу;
29) облыс аумағындағы өртке қарсы және авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының қызметін үйлестіру;
30) авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарын тіркеу;
31) аттестаттау комиссияларының құрамында авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарын, құтқарушыларды аттестаттаудан өткізу;
32) су айдындарындағы төтенше жағдайлардың алдын алуға бағытталған профилактикалық жұмысты ұйымдастыру және жүргізу;
33) өз құзыреті шегінде жергілікті атқарушы органмен бірлесіп басқару, құлақтандыру мен байланыс жүйелерін дамыту және оларды облыстың аумағында пайдалануға әзірлікте ұстау;
34) халыққа, азаматтық қорғаудың басқару органдарына төтенше жағдайдың туындау қатері туралы болжам болған кезде күні бұрын және (немесе) төтенше жағдай туындаған кезде жедел хабар беруді және оларды құлақтандыруды қамтамасыз ету;
35) облыс аумағында бірыңғай кезекшілік-диспетчерлік "112" қызметін дамытуды және жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
36) облыстың аумағында бірыңғай кезекшілік-диспетчерлік "112" қызметімен автоматтандырылған мониторинг жүйелерінің өзара іс-қимылын ұйымдастыру;
37) өз құзыреті шегінде азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесінің корпоративтік ақпараттық-коммуникациялық жүйесінің, ахуалдық-дағдарыс орталықтарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
38) азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттауды, халықты және мамандарды оқытуды ұйымдастыру;
39) төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғану тәсілдері мен іс-қимылдарға азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлауды ұйымдастыру;
40) ерікті өрт сөндірушілерді кейінгі даярлаудың бағдарламасын бекіту;
41) өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
42) азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
43) елді мекендер мен объектілерде өртке қарсы күреске өрт сөндіру бөлімшелерінің әзірлігіне бақылауды жүзеге асыру;
44) су айдындарында қауіпсіздік қағидаларының сақталуына бақылауды жүзеге асыру;
45) өрт қауіпсіздігі, азаматтық қорғаныс саласында әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер жүргізуді жүзеге асыру;
46) анықталған бұзушылықтарды жою және өрттерді болдырмау жөніндегі іс-шараларды жүргізу туралы азаматтарға, лауазымды және заңды тұлғаларға ұйғарымдар беру;
47) анықталған бұзушылықтарды жою және азаматтық қорғаныс жөніндегі іс-шараларды орындау туралы азаматтарға, лауазымды және заңды тұлғаларға ұйғарымдар беру;

48) выдача гражданам и юридическим лицам предписаний за не соблюдения правил безопасности на водоемах;
49) направление в суд заявления о приостановлении частично или полностью работы организаций, отдельных производств, производственных участков, агрегатов, запрещении эксплуатации зданий, сооружений, электрических сетей, приборов отопления и ведения пожароопасных работ, осуществляемых субъектами с нарушением требований пожарной безопасности, а также при невыполнении предусмотренных проектами требований пожарной безопасности при строительстве, реконструкции, расширении или техническом перевооружении организаций, объекта, сооружения, здания;
50) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов в области национальной безопасности, государственных секретов и информационной безопасности в пределах своей компетенции;
51) внесение предложений в Комитет по совершенствованию системы национальной безопасности в пределах своей компетенции;
52) участие, в пределах своей компетенции в работе областного штаба по борьбе с терроризмом;
53) участие, в пределах своей компетенции в работе областной Антитеррористической комиссии;
54) ведение специального учета военнообязанных, назначенных на должности рядового и начальствующего состава органов государственной противопожарной службы и снятых в установленном порядке с воинского учета по области;
55) согласование выдачи лицензии в части соответствия заявителя требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере гражданской защиты;
56) внесение предложений в Комитет по внесению изменений, дополнений в нормативные правовые акты, нормативные акты и стандарты в сфере гражданской защиты в пределах своей компетенции;
57) осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в сфере гражданской защиты, иными законами и подзаконными актами Республики Казахстан.
15. Права и обязанности:
1) принимать обязательные для исполнения нормативные правовые акты в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать, в установленном законодательством порядке, от государственных органов, организаций, их должностных лиц и граждан необходимую информацию и сведения;
3) организовывать и осуществлять в установленном порядке защиту в судах интересов Департамента;
4) организовывать и проводить совещания, семинары, конференции по вопросам, входящим в компетенцию Департамента;
5) проводить служебные расследования по фактам нарушений служебной деятельности и исполнительской дисциплины, устанавливать, анализировать их причины и принимать меры по недопущению нарушений;

48) су айдындарында қауіпсіздік қағидаларын сақтамағаны үшін азаматтарға және заңды тұлғаларға ұйғарымдар беру;
49) субъектiлер өрт қауiпсiздiгi талаптарын бұза отырып жүзеге асыратын, сондай-ақ ұйымды, объектiнi, құрылысты, ғимаратты салу, реконструкциялау, кеңейту немесе техникалық қайта жарақтандыру кезiнде жобаларда көзделген өрт қауiпсiздiгiнiң талаптары орындалмаған кезде ұйымдардың, жекелеген өндiрiстердiң, өндiрiстiк учаскелердiң, агрегаттардың жұмысын iшiнара немесе толық тоқтата тұру, ғимараттарды, құрылыстарды, электр желiлерiн, жылыту аспаптарын пайдалануға және өрт шығу қаупi бар жұмыстарды жүргiзуге тыйым салу;
50) өз құзыреті шегінде ұлттық қауіпсіздік, мемлекеттік құпиялар және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңдарды және өзге де нормативтік құқықтық актілерді сақтауды қамтамасыз ету;
51) өз құзыреті шегінде ұлттық қауіпсіздік жүйесін жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды Комитетке енгізу;
52) өз құзыреті шегінде терроризмге қарсы күрес жөніндегі облыстық штабтың жұмысына қатысу;
53) өз құзыреті шегінде облыстық Терроризмге қарсы комиссияның жұмысына қатысу;
54) облыс бойынша мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қатардағы және басшы құрамының лауазымына тағайындалған және жауынгерлік есептен белгіленген тәртіпте шығарылған әскери міндеттілерді арнайы есепке алуды жүргізу;
55) өтініш берушінің азаматтық қорғау саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі бөлігінде лицензия беруді келісу;
56) өзінің өкілеттігі шеңберінде азаматтық қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерге, нормативтік актілерге және стандарттарға өзгерістер, толықтырулар енгізу бойынша Комитетке ұсыныстар енгізу;
57) азаматтық қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және заңға тәуелді актілерінде көзделген өзге функцияларды жүзеге асыру.
15. Құқықтары және міндеттері:
1) өз құзыреті шегінде орындалуы міндетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдау;
2) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан және азаматтардан қажетті ақпаратты және мәліметтерді заңнамада белгіленген тәртіпте сұрату және алу;
3) белгіленген тәртіпте Департаменттің мүдделерін сотта қорғауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
4) Департаменттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар ұйымдастыру және өткізу;
5) қызметтік жұмысты және орындаушылық тәртіпті бұзу фактілері бойынша қызметтік тексерістер жүргізу, олардың себептерін анықтау, талдау және бұзушылықтарды болдырмау бойынша шаралар қабылдау;

10) от имени Департамента выдает доверенности;
11) открывает банковские счета;
12) утверждает план государственных закупок товаров, работ и услуг Департамента на соответствующий период;
13) утверждает порядок и планы Департамента по командировкам, стажировкам, отпускам, обучению сотрудников в казахстанских и зарубежных учебных центрах и иным видам повышения квалификации сотрудников. Выезд в командировки за пределы области и Республики Казахстан осуществляется по согласованию с Комитетом;
14) в пределах своей компетенции, издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками Департамента;
15) назначает на должности и освобождает от должностей сотрудников Департамента, городских Управлений и районных Отделов по чрезвычайным ситуациям, за исключением сотрудников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к номенклатуре Министерства и Комитета;
16) представляет к назначению на должности руководителей государственных учреждений, находящихся в ведении Департамента в соответствии с утвержденной Министром номенклатурой;
17) в пределах предоставленных прав применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Департамента, государственных учреждений, находящихся в ведении Департамента в порядке установленном законодательством Республики Казахстан;
18) обеспечивает своевременное и качественное исполнение контрольных документов, обращений физических и юридических лиц, документов с грифом секретности и "Для служебного пользования";
19) присваивает первые и очередные специальные звания лицам рядового и младшего начальствующего состава, очередные специальные звания лицам среднего начальствующего состава органов государственной противопожарной службы до капитана противопожарной службы включительно, очередные воинские звания военнослужащим офицерского состава до подполковника включительно;
20) присваивает (подтверждает) классную квалификацию сотрудникам органов государственной противопожарной службы, военнослужащим, спасателям органов и подразделений гражданской защиты Департамента и государственных учреждений, находящихся в его ведении;
21) для ходатайства перед Министром вносит в Комитет представления о присвоении первых специальных званий среднего и старшего начальствующего состава, очередных специальных званий старшего начальствующего состава и зачислении в кадры органов государственной противопожарной службы, первого воинского звания офицерского состава;
22) утверждает положения о структурных подразделениях, должностные (функциональные) обязанности сотрудников структурных подразделений Департамента, Управлений и Отделов по чрезвычайным ситуациям;

10) Департамент атынан сенімхаттар береді;
11) банк шоттарын ашады;
12) Департаменттің тиісті кезеңге тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу жоспарын бекітеді;
13) іссапарлар, тағылымдамалар, демалыстар, қызметкерлерді қазақстандық және шетелдік оқу орталықтарында оқыту және қызметкерлердің біліктілігін көтерудің өзге түрлері бойынша Департаменттің тәртібі мен жоспарларын бекітеді. Қаладан және Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге іссапарға шығу Комитетпен келісіліп жүзеге асырылады;
14) өз құзыреті шегінде Департаменттің барлық қызметкерлері орындау үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
15) еңбек қатынастары Министрліктің және Комитеттің номенклатурасына жатқызылған қызметкерлерден басқа Департаменттің, аудандық Төтенше жағдайлар басқармаларының қызметкерлерін лауазымдарға тағайындайды және лауазымдарынан босатады;
16) Министр бекіткен номенклатураға сәйкес Департамент қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің басшыларын лауазымға тағайындауға ұсынады;
17) берілген құқықтары шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Департаменттің қызметкерлеріне, Департаменттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ынталандыру шараларын және тәртіптік жаза қолданады;
18) бақылаудағы құжаттардың, жеке және заңды тұлғалар өтініштерінің, құпиялылық және "Қызмет бабында пайдалану үшін" белгісі бар құжаттардың уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз етеді;
19) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қатардағы және кіші басшы құрамдағы адамдарына алғашқы және кезекті арнаулы атақтар, орта басшы құрамдағы адамдарына өртке қарсы қызмет капитаны атағына дейін қоса кезекті арнаулы атақтар, офицерлік құрамдағы әскери қызметшілерге подполковникке дейін қоса кезекті әскери атақтар береді;
20) Департаменттің және оның қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлеріне, әскери қызметшілерге, азаматтық қорғау органдары мен бөлімшелерінің құтқарушыларына сыныптық біліктілігін береді (растайды);
21) орта және аға басшы құрамның алғашқы арнаулы атақтарын, аға басшы құрамның кезекті арнаулы атақтарын беру және мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының кадрына қабылдау, офицерлік құрамның алғашқы әскери атағын беру туралы Министрге өтініш жасау үшін Комитет төрағасына ұсыныстар енгізеді;
22) құрылымдық бөлімшелер туралы ережелерді, Департаменттің құрылымдық бөлімшелерінің және Төтенше жағдайлар басқармалары мен бөлімдері қызметкерлерінің лауазымдық (функционалдық) міндеттерін бекітеді;

23) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Департаменте, государственных учреждениях, находящихся в ведении Департамента и несет персональную ответственность за реализацию антикоррупционных мер;
24) привлекает к ответственности сотрудников Департамента, государственных учреждений, находящихся в ведении Департамента, действия (или бездействия) которых приводят к нарушению национальных интересов, угрозе национальной безопасности Республики Казахстан;
25) обеспечивает разработку и предоставляет на утверждение в Комитет ежегодный план работы Департамента;
26) утверждает планы работ структурных подразделений Департамента, городских Управлений и районных Отделов по чрезвычайным ситуациям, государственных учреждений, находящихся в ведении Департамента;
27) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий начальника Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Начальник Департамента определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
21. В целях развития и дальнейшего совершенствования взаимоотношений с населением, институтами гражданского общества, выработки совместных действий по профилактике коррупции функционирует Общественный Совет, являющийся консультативно-совещательным органом при Департаменте. Состав Общественного Совета и положение о нем утверждаются начальником Департамента.
4. Имущество Департамента
22. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской и коммунальной собственности.
24. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и ликвидация Департамента
25. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

23) Департаментте, Департамент қарамағындағы мемлекеттік мекемелерде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың іске асырылуына дербес жауап береді;
24) Әрекеті (немесе әрекетсіздігі) ұлттық мүдделерге, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне қауіп төндіретін Департаменттің, Департамент қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің қызметкерлерін жауапкершілікке тартады;
25) Департаменттің жыл сайынғы жұмыс жоспарын әзірлеуді және оны Комитетке бекітуге ұсынуды қамтамасыз етеді;
26) Департаменттің құрылымдық бөлімшелерінің және Департамент қарамағындағы қалалық Төтенше жағдайлар басқармаларының және аудандық төтенше жағдайлар бөлімдерінің жұмыс жоспарларын бекітеді;
27) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департамент бастығы болмаған кезде оның өкілеттіктерін орындау қолданыстағы заңнамаға сәйкес оның орнын ауыстыратын адамға жүктеледі.
20) Департамент бастығы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзінің орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.
21. Халықпен, азаматтық қоғам институттарымен өзара қарым-қатынастарды дамыту және одан әрі жетілдіру, сыбайлас жемқорлықтың алдын алу бойынша бірлескен іс-қимылдар әзірлеу мақсатында Департамент жанында консультациялық-кеңесші орган болып табылатын Қоғамдық кеңес жұмыс істейді. Қоғамдық кеңестің құрамын және ол туралы ережені Департамент бастығы бекітеді.
4. Департаменттің мүлкі
22. Департаментте заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Департаментке бекітілген мүлік республикалық және коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Департамент өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.