Об утверждении Правил взаимодействия Министерства финансов Республики Казахстан с Министерством национальной экономики Республики Казахстан в целях предоставления освобождения от обложения таможенными пошлинами и налогами отдельных категорий товаров, ввозимых на единую таможенную территорию Евразийского экономического союза, приобретенных за счет средств грантов
Совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 231 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 февраля 2018 года № 72.
В соответствии с пунктом 6 статьи 79 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия Министерства финансов Республики Казахстан с Министерством национальной экономики Республики Казахстан в целях предоставления освобождения от обложения таможенными пошлинами и налогами отдельных категорий товаров, ввозимых на единую таможенную территорию Евразийского экономического союза, приобретенных за счет средств грантов.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
________ Б. Султанов
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Р. Даленов
Утверждены
совместным приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 февраля 2018 года № 231
исполняющего обязанности
Министра национальной
экономики Республики
Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 72
Правила взаимодействия Министерства финансов Республики Казахстан с Министерством национальной экономики Республики Казахстан в целях предоставления освобождения от обложения таможенными пошлинами и налогами отдельных категорий товаров, ввозимых на единую таможенную территорию Евразийского экономического союза, приобретенных за счет средств грантов
Глава 1. Общие положения

Еуразиялық экономикалық одағының бірыңғай кедендік аумағына гранттар қаражаты есебінен сатып алынған тауарлардың жекелеген санаттарын әкелу кезінде кедендік баждар мен салықтар алудан босатуды ұсыну мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігімен өзара іс-қимыл қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 231 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2018 жылғы 23 ақпандағы № 72 бірлескен бұйрығы.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 79-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Еуразиялық экономикалық одағының бірыңғай кедендік аумағына гранттар қаражаты есебінен сатып алынған тауарлардың жекелеген санаттарын әкелу кезінде кедендік баждар мен салықтар салудан босатуды ұсыну мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігімен өзара іс-қимыл қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов _________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
Р. Дәленов __________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 ақпандағы № 231
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 72 бірлескен
бұйрығымен бекітілген
Еуразиялық экономикалық одағының бірыңғай кедендік аумағына гранттар
қаражаты есебінен сатып алынған тауарлардың жекелеген санаттарын әкелу кезінде
кедендік баждар мен салықтар салудан босатуды ұсыну мақсатында Қазақстан
Республикасы Қаржы министрлігінің Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика
министрлігімен өзара іс-қимыл қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила взаимодействия Министерства финансов Республики Казахстан с Министерством национальной экономики Республики Казахстан в целях предоставления освобождения от обложения таможенными пошлинами и налогами отдельных категорий товаров, ввозимых на единую таможенную территорию Евразийского экономического союза, приобретенных за счет средств грантов разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 79 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и определяют порядок взаимодействия государственных органов в целях предоставления льгот по уплате таможенных платежей и налогов, при ввозе на территорию Республики Казахстан товаров, в качестве безвозмездной технической помощи (содействия) за счет грантов, а также приобретенных за счет средств грантов (финансовой помощи) по линии государств, правительств, международных организаций предоставляемых на безвозмездной основе.
Глава 2. Порядок взаимодействия государственных органов при предоставлении льгот по уплате таможенных платежей и налогов
2. В соответствии с бюджетным законодательством координацию деятельности государственных органов Республики Казахстан по обеспечению условий реализации международных договоров (меморандумов, соглашений, контрактов) Республики Казахстан по оказанию на безвозмездной основе технической помощи (содействия) по ввозу товаров за счет грантов, а также товаров, приобретенных за счет средств грантов (финансовой помощи), осуществляет Министерство национальной экономики Республики Казахстан как уполномоченный орган по вопросам внешней помощи.
3. Министерство национальной экономики Республики Казахстан уведомляет заинтересованные государства, правительства государств и международные организации о правилах направления в Республику Казахстан товаров на безвозмездной основе в качестве технической помощи (содействия), а также за счет средств грантов (финансовой помощи).
4. Центральные государственные органы, обеспечивающие в пределах своей компетенции выполнение обязательств, вытекающих из международных договоров (меморандумов, соглашений, контрактов) Республики Казахстан по оказанию на безвозмездной основе технической помощи (содействия) по ввозу товаров за счет грантов, а также товаров, приобретенных за счет средств грантов (финансовой помощи), не позднее 50 (пятидесяти) календарных дней до начала таможенного декларирования ввозимых товаров, представляют в Министерство национальной экономики Республики Казахстан следующие документы и сведения:
копию договора (меморандума, соглашения, контракта) о получении товаров на безвозмездной основе в качестве технической помощи (содействия) по ввозу товаров за счет грантов, а также товаров, приобретенных за счет средств грантов (финансовой помощи);
перечень товаров, ввозимых на безвозмездной основе в качестве технической помощи (содействия) за счет грантов, а также товаров, приобретенных за счет средств грантов (финансовой помощи), в рамках соответствующего договора (меморандума, соглашения, контракта) с указанием их наименования, количества и стоимости;
информацию о лицах, ответственных за таможенное декларирование, ввозимых товаров по каждому отдельному международному договору (меморандуму, соглашению, контракту) и о конечных получателях ввозимых товаров;
график поставки товаров, с указанием территориальных органов государственных доходов, в которых будет производиться таможенная очистка и контроль ввозимых товаров.

1. Осы Еуразиялық экономикалық одағының бірыңғай кедендік аумағына гранттар қаражаты есебінен сатып алынған тауарлардың жекелеген санаттарын әкелу кезінде кедендік баждар мен салықтар салудан босатуды ұсыну мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігімен өзара іс-қимыл қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 79-бабы 6-тармағына сәйкес әзірленді және өтеусіз негізде мемлекет, үкімет, халықаралық ұйым желісі бойынша гранттар қаражатының есебінен өтеусіз негізде техникалық көмек (ықпал ету), соңдай-ақ гранттар қаражатының (қаржылық көмектің) есебінен алынған ретінде тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу кезінде кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер ұсыну мақсатында мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл тәртібін айқындайды.
2-тарау. Кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер ұсыну кезінде
мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл тәртібі
2. Гранттар қаражатының есебінен өтеусіз негізде техникалық көмек (ықпал ету) ретінде тауарларды енгізу бойынша, соңдай-ақ гранттар қаражатының (қаржылық көмектің) есебінен алынған тауарлар бойынша Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарды (меморандумдарды, келісімдерді, келісімшарттарды) іске асыру шарттарын қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының қызметін үйлестіруді сыртқы көмек мәселелері бойынша уәкілетті орган ретінде бюджеттік заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі өтеусіз негізде техникалық көмек (ықпал ету) ретінде, сондай-ақ грант қаражатының (қаржылық көмектің) есебінен Қазақстан Республикасына тауарларды жөнелту қағидалары туралы мүдделі мемлекеттерге, мемлекеттер үкіметтеріне, халықаралық ұйымдарға хабарлайды.
4. Грант қаражатының есебінен өтеусіз негізде техникалық көмек көрсету (ықпал ету) тауарларды енгізу бойынша, соңдай-ақ гранттар қаражатының (қаржылық көмектің) есебінен алынған тауарлар бойынша Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарынан (меморандум, келісім, келісім-шарттарынан) туындайтын міндеттемелерін өз құзіреті шеңберінде орындалуын қамтамасыз ететін орталық мемлекеттік орган әкелінетін тауарларды кедендік декларациялау басталғанға дейін күнтізбелік 50 (елу) күннен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігіне мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсынады:
грант қаражатының есебінен өтеусіз негізде техникалық көмек (ықпал ету) ретінде тауарларды енгізу бойынша, соңдай-ақ гранттар қаражатының (қаржылық көмектің) есебінен алу туралы шарттың (меморандумның, келісімнің, келісім-шарттың) көшірмесі;
тиісті шарттың (меморандумның, келісімнің, келісім-шарттың) шеңберінде олардың атауын, санын және құнын көрсете отырып, грант қаражатының есебінен өтеусіз негізде техникалық көмек (ықпал ету) ретінде тауарларды енгізу бойынша, соңдай-ақ гранттар қаражатының (қаржылық көмектің) ретінде әкелінетін тауарлардың тізбесі;
әрбір жеке халықаралық шарттар (меморандум, келісім, келісім-шарт) бойынша әкелінген тауарларды кедендік декларациялауда жауапты тұлға туралы және әкелінген тауарларды соңғы алушы туралы ақпарат;
әкелінетін тауарларды кедендік тазарту және бақылау жүзеге асырылатын аумақтық мемлекеттік кірістер органдарын көрсете отырып, тауарларды жеткізу кестесі.

5. Министерство национальной экономики Республики Казахстан после рассмотрения документов и сведений, представленных в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил, подтверждает конечных получателей ввозимых товаров и наличие соответствующего договора (меморандума, соглашения, контракта) о получении товаров, на безвозмездной основе в качестве технической помощи (содействия) за счет грантов, а также приобретенных за счет средств грантов (финансовой помощи) и письменно уведомляет об этом Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, как ведомство уполномоченного органа в сфере таможенного дела и центральный государственный орган, указанный в пункте 4 настоящих Правил, не позднее 30 (тридцати) календарных дней до таможенного декларирования ввозимых товаров.
6. Центральный государственный орган, указанный в пункте 4 настоящих Правил, не позднее 5 (пяти) календарных дней после получения уведомления Министерства национальной экономики Республики Казахстан направляет в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан документы и сведения, предусмотренные пунктом 4 настоящих Правил.
7. Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан после рассмотрения представленных документов и сведений направляет их в территориальные органы государственных доходов, для совершения таможенной очистки и контроля ввозимых товаров.
8. В случае, если полномочия по координации деятельности государственных органов Республики Казахстан, предусмотренные пунктом 2 настоящих Правил, передаются иному центральному исполнительному органу, Министерство национальной экономики Республики Казахстан оповещает об этом Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, а также уведомляет центральный исполнительный орган об обязательствах, вытекающих из положений настоящих Правил.

5. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі осы Қағиданың 4-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар мен мәліметтерді қарағаннан кейін гранттар қаражатының есебінен өтеусіз негізде техникалық көмек (ықпал ету), соңдай-ақ гранттар қаражатының (қаржылық көмектің) есебінен тауарларды алу туралы тиісті келісімнің (меморандум, келісім, келісім-шарттың) барын және әкелінетін тауарлардың соңғы алушысын растайды және әкелінетін тауарларды кедендік декларациялағанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей ол туралы кеден ісі саласындағы уәкілетті органның ведомствосы ретінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне және осы Қағиданың 4-тармағында көрсетілген орталық мемлекеттік органға жазбаша хабарлайды.
6. Осы Қағиданың 4-тармағында көрсетілген орталық мемлекеттік орган, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің хабарламасын алғаннан кейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне Осы Қағиданың 5-тармағында қарастрылған құжаттар мен мәліметтерді ұсынады.
7. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті ұсынған құжаттар мен мәліметтерді қарағаннан кейін әкелінетін тауарларды кедендік тазарту мен бақылау жүргізу үшін оларды аумақтық мемлекеттік кірістер органдарына жолдайды.
8. Егер, осы Қағиданың 2-тармағында көзделген Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының қызметін үйлестіру бойынша өкілеттік өзге орталық орындаушы органға берілген жағдайда, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі бұл туралы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекетік кірістер комитетіне хабарлайды, сондай-ақ осы Қағиданың ережелерінен туындайтын міндеттемелер туралы орталық орындаушы органды хабардар етеді.