О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 11 мая 2016 года № 224 "Об утверждении Положения о Комитете внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 октября 2018 года № 922
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 11 мая 2016 года № 224 "Об утверждении Положения о Комитете внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан" (опубликован 21 июня 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Положении о Комитете внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Комитет внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) является ведомством Министерства финансов Республики Казахстан, осуществляющим в пределах компетенции центрального исполнительного органа реализационные и контрольные функции в сфере внутреннего государственного аудита и финансового контроля, государственных закупок, государственного имущества, аудиторской деятельности, бухгалтерского учета и финансовой отчетности, оценочной деятельности.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Комитет имеет территориальные органы, являющиеся юридическими лицами в форме государственного учреждения, создаваемые и упраздняемые Правительством Республики Казахстан, к которым относятся Департаменты внутреннего государственного аудита по областям и городам Астана, Алматы и Шымкент, подконтрольные и подотчетные Комитету.";
пункт 16:
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) принимает правовые акты по согласованию со Счетным комитетом для координации работы уполномоченных органов по внутреннему государственному аудиту и финансовому контролю, в том числе по взаимодействию с другими государственными органами или организациями;";
дополнить подпунктами 12-1) и 12-2) следующего содержания:
"12-1) рассматривает споры, возникающие при обжаловании документов, принимаемых по результатам государственного аудита, и уведомлений об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля территориального органа уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту;
12-2) рассматривает жалобы на решения, действия (бездействия) территориального органа уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его должностных лиц;";
подпункты 23) и 24) изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ішкі мемлекеттік аудит комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 11 мамырдағы № 224 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 18 қазандағы № 922 бұйрығы.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" 2008 жылғы 24 сәуірдегі №387 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ішкі мемлекеттік аудит комитеті туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 11 мамырдағы №224 бұйрығына ("Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 21 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ішкі мемлекеттік аудит комитеті туралы ережеде
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ішкі мемлекеттік аудит комитеті (бұдан әрі - Комитет) орталық атқарушы органнның құзыреті шегінде ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, мемлекеттік сатып алу, мемлекеттік мүлік, аудиторлық қызмет, бухгалтерік есеп және қаржылық есептілік, бағалау қызметі саласында іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ведомствосы болып табылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Комитеттің республикалық мемлекеттiк мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының Үкіметі құратын және тарататын аумақтық органдары бар, оларға: Комитеттің бақылауындағы және оған есеп беретін облыстар және Астана, Алматы мен Шымкент қалалары бойынша Ішкі мемлекеттік аудит департаменттері жатады.";
16-тармақ:
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) Есеп комитетімен келісу бойынша ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі уәкілетті органдардың, соның ішінде басқа мемлекеттік органдармен немесе ұйымдармен өзара іс-қимыл бойынша жұмысты үйлестіру үшін құқықтық актілерді қабылдайды.";
мынадай мазмұндағы 12-1) және 12-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"12-1) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның аумақтық органының мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданатын құжаттарына шағымдану кезінде туындайтын дауларды және камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаларын қарайды;
12-2) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның аумақтық органының және оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдарды қарайды;";
23) және 24) тармақшылар мынадай редакцияда жазылсын:

"23) проводит оценку эффективности местных исполнительных органов по достижению целей и показателей бюджетных программ, а также перепроверка отчетных данных центральных государственных органов по реализации бюджетных программ;
24) осуществляет государственный контроль в пределах компетенции в областях аудиторской деятельности и деятельности аккредитованных профессиональных аудиторских организаций и аудиторских организаций, оценочной деятельности, за соблюдением палатами оценщиков требований, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 10 января 2018 года "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан", устава палаты оценщиков и принятых ею правил и стандартов;";
подпункт 25) исключить;
подпункт 26) изложить в следующей редакции:
"26) ведет реестр аудиторов, реестр аккредитованных профессиональных организаций аудиторов, реестр аудиторских организаций;";
подпункты 32), 33), 34) и 35) изложить в следующей редакции:
"32) проводит аккредитацию профессиональных организаций бухгалтеров и профессиональных организаций аудиторов, организаций по профессиональной сертификации бухгалтеров;
33) обеспечивает публикацию в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, получивших в установленном порядке право официального опубликования нормативных правовых актов, на государственном и русском языках перечня профессиональных организаций бухгалтеров и организаций по профессиональной сертификации бухгалтеров, сведений о выдаче, лишении, приостановлении и прекращении действия лицензии на осуществление аудиторской деятельности;
34) выносит предупреждения профессиональным организациям бухгалтеров, организациям по профессиональной сертификации бухгалтеров в случае фактов несоблюдения правил аккредитации;
35) принимает решения о лишении свидетельства об аккредитации профессиональных организаций бухгалтеров, профессиональных аудиторских организаций, организаций по профессиональной сертификации бухгалтеров;";
дополнить подпунктами 35-1), 35-2), 35-3) и 35-4) следующего содержания:
"35-1) запрашивает информацию о деятельности палат оценщиков;
35-2) делегирует представителей в состав квалификационной комиссии;
35-3) подает иски в суд о принудительной ликвидации палаты оценщиков по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан от 10 января 2018 года "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан";
35-4) ведет реестр саморегулируемых организаций оценщиков;";
подпункт 36) изложить в следующей редакции:
"36) рассматривает обращения физических и юридических лиц в пределах компетенции в установленном законодательством порядке;";
Перечень территориальных органов, находящихся в ведении Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан изложить в следующей редакции:
"Перечень государственных учреждений – территориальных органов Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан

"23) жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламалар мақсаттары мен көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша тиімділігін бағалау, сондай-ақ орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша есептік деректерін қайта тексеру жүргізеді;
24) құзыреті шегінде аудиторлық қызмет пен аккредиттелген кәсіби аудиторлық ұйымдардың және аудиторлық ұйымдардың қызметі, бағалау қызметі салаларындағы бағалаушылар палаталарының "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген талаптарды, бағалаушылар палатасының жарғысын және ол қабылдаған қағидалар мен стандарттарды сақтауын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";
25) тармақша алып тасталсын;
26) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"26) аудиторлар тізілімін, аккредиттелген кәсіби аудиторлық ұйымдардың тізілімін, аудиторлық ұйымдардың тізілімін жүргізеді;";
32), 33), 34) және 35) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"32) бухгалтерлердiң кәсiби ұйымдарын және кәсiби аудиторлық ұйымдарды, бухгалтерлердi кәсiби сертификаттау жөнiндегi ұйымдарды аккредиттеудi жүргiзеді;
33) Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында таратылатын, белгiленген тәртiппен нормативтiк құқықтық актiлердi ресми жариялау құқығын алған мерзiмдi баспасөз басылымдарында бухгалтерлердің кәсiби ұйымдарының және бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымдардың тiзбесiн, аудиторлық қызметті жүзеге асыруға лицензияның берілуі, одан айыру, оның қолданылуын тоқтата тұру және тоқтату туралы мәліметтерді мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жариялануын қамтамасыз етеді;
34) аккредиттеу ережелері сақталмаған жағдайда бухгалтерлердiң кәсiби ұйымдарына, бухгалтерлердi кәсiби сертификаттау жөнiндегi ұйымдарға ескерту жасайды;
35) бухгалтерлердiң кәсiби ұйымдарын, кәсiби аудиторлық ұйымдарды, бухгалтерлердi кәсiби сертификаттау жөнiндегi ұйымдарды аккредиттеу жөніндегі куәлiгінен айыру туралы шешiм қабылдайды;";
мынадай мазмұндағы 35-1), 35-2), 35-3) и 35-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"35-1) бағалаушылар палаталарының қызметі туралы ақпарат сұратады;
35-2) біліктілік комиссиясының құрамына өкілдерін жібереді;
35-3) бағалаушылар палатасын "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" 2018 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша мәжбүрлеп тарату туралы талап қоюды сотқа береді;
35-4) бағалаушылардың өзін-өзі реттейтін ұйымдарының тізілімін жүргізеді;";
36) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"36) құзыретіне шегінде жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін заңнамада белгіленген тәртіппен қарайды".
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Ішкі мемлекеттік аудит комитетiнiң аумақтық органдары – мемлекеттiк мекемелерiнiң тiзбесi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Ішкі мемлекеттік аудит комитетiнiң аумақтық органдары – мемлекеттiк мекемелерiнiң тiзбесi

1. Департамент внутреннего государственного аудита по Акмолинской области Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан.
2. Департамент внутреннего государственного аудита по Актюбинской области Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Департамент внутреннего государственного аудита по Алматинской области Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Департамент внутреннего государственного аудита по Атырауской области Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан.
5. Департамент внутреннего государственного аудита по Восточно-Казахстанской области Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан.
6. Департамент внутреннего государственного аудита по Жамбылской области Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан.
7. Департамент внутреннего государственного аудита по Западно-Казахстанской области Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан.
8. Департамент внутреннего государственного аудита по Карагандинской области Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан.
9. Департамент внутреннего государственного аудита по Костанайской области Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан.
10. Департамент внутреннего государственного аудита по Кызылординской области Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан.
11. Департамент внутреннего государственного аудита по Мангистауской области Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан.
12. Департамент внутреннего государственного аудита по Павлодарской области Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан.
13. Департамент внутреннего государственного аудита по Северо-Казахстанской области Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан.
14. Департамент внутреннего государственного аудита по Туркестанской области Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан.
15. Департамент внутреннего государственного аудита по городу Алматы Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан.
16. Департамент внутреннего государственного аудита по городу Астане Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан.

1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Ішкі мемлекеттік аудит комитетiнiң Ақмола облысы бойынша Ішкі мемлекеттік аудит департаменті.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Ішкі мемлекеттік аудит комитетiнiң Ақтөбе облысы бойынша Ішкі мемлекеттік аудит департаменті.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Ішкі мемлекеттік аудит комитетiнiң Алматы облысы бойынша Ішкі мемлекеттік аудит департаменті.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Ішкі мемлекеттік аудит комитетiнiң Атырау облысы бойынша Ішкі мемлекеттік аудит департаменті.
5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Ішкі мемлекеттік аудит комитетiнiң Шығыс Қазақстан облысы бойынша Ішкі мемлекеттік аудит департаменті.
6. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Ішкі мемлекеттік аудит комитетiнiң Жамбыл облысы бойынша Ішкі мемлекеттік аудит департаменті.
7. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Ішкі мемлекеттік аудит комитетiнiң Батыс Қазақстан облысы бойынша Ішкі мемлекеттік аудит департаменті.
8. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Ішкі мемлекеттік аудит комитетiнiң Қарағанды облысы бойынша Ішкі мемлекеттік аудит департаменті.
9. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Ішкі мемлекеттік аудит комитетiнiң Қостанай облысы бойынша Ішкі мемлекеттік аудит департаменті.
10. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Ішкі мемлекеттік аудит комитетiнiң Қызылорда облысы бойынша Ішкі мемлекеттік аудит департаменті.
11. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Ішкі мемлекеттік аудит комитетiнiң Маңғыстау облысы бойынша Ішкі мемлекеттік аудит департаменті.
12. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Ішкі мемлекеттік аудит комитетiнiң Павлодар облысы бойынша Ішкі мемлекеттік аудит департаменті.
13. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Ішкі мемлекеттік аудит комитетiнiң Солтүстiк Қазақстан облысы бойынша Ішкі мемлекеттік аудит департаменті.
14. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Ішкі мемлекеттік аудит комитетiнiң Түркістан облысы бойынша Ішкі мемлекеттік аудит департаменті.
15. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Ішкі мемлекеттік аудит комитетiнiң Алматы қаласы бойынша Ішкі мемлекеттік аудит департаменті.
16. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Ішкі мемлекеттік аудит комитетiнiң Астана қаласы бойынша Ішкі мемлекеттік аудит департаменті.

17. Департамента внутреннего государственного аудита по городу Шымкент Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан.".
2. Комитету внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Ахметов А.К.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр финансов
Республики Казахстан
А. Смаилов

17. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Ішкі мемлекеттік аудит комитетiнiң Шымкент қаласы бойынша Ішкі мемлекеттік аудит департаменті.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Ішкі мемлекеттік аудит комитетi (А.Қ.Ахметов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін жіберуді;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық қол қойылған күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
А.Смайылов