О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 мая 2016 года № 236 "Об утверждении Положения о Комитете по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 августа 2019 года № 286
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 мая 2016 года № 236 "Об утверждении Положения о Комитете по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (опубликован 1 июня 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Положении о Комитете по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики, утвержденном указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Комитет по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Комитет) является государственным органом и ведомством в пределах компетенции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Министерство) осуществляющим стратегические, регулятивные, реализационные и контрольно-надзорные функции в сфере управления земельными ресурсами, возложенные на него Конституцией, законами, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим Положением.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Юридический адрес Комитета: Республика Казахстан, 010000, город Нур-Султан, Есильский район, улица Мәңгілік ел, дом 8, административное здание "Дом министерств".";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Комитет имеет подведомственную организацию – Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Государственный институт сельскохозяйственных аэрофотогеодезических изысканий (ГИСХАГИ)".";
подпункт 4) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"4) организация ведения государственного земельного кадастра и составление баланса земель Республики Казахстан на основании данных балансов земель областей, городов республиканского значения, столицы;";
пункт 16 исключить;
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Задача: осуществление государственного контроля в сфере земельных отношений.
Функции:
1) осуществление контроля за законностью принятых решений уполномоченных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения в области регулирования земельных отношений по обращениям физических и юридических лиц;
2) осуществление контроля за законностью принятых решений местных исполнительных органов в области земельного законодательства Республики Казахстан с применением к нарушителям предусмотренных законодательных мер;

"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитетінің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 26 мамырдағы № 236 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 2 тамыздағы № 286 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитетінің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 26 мамырдағы № 236 бұйрығына (2016 жылғы 1 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті (бұдан әрі - Комитет) мемлекеттік орган және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) құзыреті шегіндегі Қазақстан Республикасының Конституциясымен, заңдарымен, өзге де нормативтік құқықтық актілерімен және осы Ережемен оған жүктелген жер ресурстарын басқару саласындағы стратегиялық, реттеушілік, іске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыратын ведомство болып табылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Комитеттің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік ел көшесі, 8-үй, "Министрліктер үйі" әкімшілік ғимараты.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Комитеттің ведомстволық бағынысты ұйымы - "Ауыл шаруашылығы аэрофотогеодезиялық іздестіру мемлекеттік институты (АШАІМИ)" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны бар.";
15-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мемлекеттік жер кадастрын жүргізуді ұйымдастыру және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана жерлерінің баланстары деректерінің негізінде Қазақстан Республикасы жерлерінің балансын құру;";
16-тармақ алып тасталсын;
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Міндеті: жер қатынастары саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру.
Функциялары:
1) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың уәкілетті органдарының жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша жер қатынастарын реттеу саласындағы қабылдаған шешімдерінің заңдылығын бақылауды жүзеге асыру;
2) заң бұзушыларға көзделген заңнамалық шараларды қолдана отырып, жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының жер заңнамасы саласындағы қабылдаған шешімдерінің заңдылығын бақылауды жүзеге асыру;

3) осуществление государственного контроля за правильностью ведения государственного земельного кадастра и мониторинга земель;
4) осуществление государственного контроля за использованием и охраной земель;
5) рассмотрение дела об административных правонарушениях в области земельного законодательства в пределах компетенции;
6) выдача обязательных для исполнения предписаний по устранению выявленных нарушений земельного законодательства в пределах компетенции;
7) подготовка и предъявление исков в суд по вопросам, указанным в подпункте 4) пункта 1 статьи 148 Земельного кодекса Республики Казахстан.
Комитет осуществляет иные функции, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
подпункт 15) пункта 25 изложить в следующей редакции:
"15) назначает по согласованию с Министерством руководителя подведомственной организации в установленном законодательством порядке;";
приложение к Положению исключить.
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр
сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров

3) мемлекеттік жер кадастры мен жер мониторингін жүргізудің дұрыстығын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
4) жерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
5) құзыреті шегінде жер заңнамасы саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау;
6) құзыреті шегінде анықталған жер заңнамасы саласындағы заңнаманы бұзушылықтарды жою жөнінде орындалуы міндетті нұсқамалар беру;
7) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 148-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген мәселелер бойынша сотқа талап қоюды дайындау және ұсыну.
Комитет Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген басқа да функцияларды жүзеге асырады.";
25-тармақтың 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) Министрлікпен келісім бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен ведомстволық бағынысты ұйымның басшысын тағайындайды;";
Ережеге қосымша алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесінің Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрықтан туындайтын өзге де шаралардың қабылдануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров