Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Аккольскому району на 2021-2022 годы
Решение Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 16 ноября 2021 года № С 11-2
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Аккольский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Аккольскому району на 2021-2022 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Аккольского
районного маслихата
Д.Салыбекова
Утвержден
решением Аккольского
районного маслихата
от 16 ноября 2021 года
№ С 11-2
План по управлению пастбищами и их использованию по Аккольскому району на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Аккольскому району на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах".
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Аккольского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;

Ақкөл ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 2021 жылғы 16 қарашадағы № С 11-2 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес, Ақкөл аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Ақкөл ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі қоса беріліп отырған жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ақкөл аудандық
мәслихатының хатшысы
Д.Салыбекова
Ақкөл аудандық мәслихаттың
2021 жылғы 16 қарашадағы
№ C 11-2 шешімімен
бекітілген
Ақкөл ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Ақкөл ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді.
Жоспар құрамында:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақкөл ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес су тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;

7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о численности гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Аккольском районе имеются 29 населенных пунктов.
По природным условиям территория Аккольского района находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.

7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелері-жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетіле отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының қалыптастырылуы, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер және өзге де деректер.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Ақкөл ауданында 29 елді мекен бар.
Табиғи жағдайлары бойынша Ақкөл ауданының аумағы дала аймағы шегінде және агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы қуаң қоңыржай жылумен (орталық және оңтүстік бөлігі) және қуаң қоңыржай жылумен (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық белгілерімен сипатталады: қатты ұзақ қыс, қысқа қоңыржай ыстық жаз, қыс және жаз температурасының күрт қарама-қайшылығы, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен.
Топырақ негізінен қара топырақ оңтүстік төмен гумусты ауыр сазды.

214.
266
Товарищество с ограниченной ответственностью "Техторг"
215.
267
Товарищество с ограниченной ответственностью "Базис-Актив"
216.
268
Товарищество с ограниченной ответственностью "Грань"
Приложение 2
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Аккольскому
району на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Загон 1 весенний
Загон 2 весенне-летний
Загон 3 весенне-летний-осенний
Загон 4 осенний
2021
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий загон
2022
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
Примечание: 1,2,3,4 – очередность использования загонов в году.
Город Акколь
Село Азат
Енбекский сельский округ
Жалгызкарагайский сельский округ
Карасайский сельский округ
Кенесский сельский округ
Наумовский сельский округ
Новорыбинский сельский округ
Урюпинский сельский округ
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Аккольскому
району на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Площади земель сельскохозяйственного назначения по Аккольскому району составляют 512737,71 гектар.
В том числе пастбищных угодий 272 922,3 гектар, в том числе сезонных пастбищ 176 300 гектар, внешние границы пастбищ 115 600 гектар, внутренние границы пастбищ 83 400 гектар. Пастбищ на землях населенных пунктов 55 776,72 гектара, на землях производства, транспорта, обороны, связи и других направлений 336,01 гектар, на землях лесного фонда 40 752,5 гектар, на землях запаса 56 282,48 гектар.
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Аккольскому
району на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное: крупный рогатый скот – 100 литров, лошади – 80 литров, мелкий рогатый скот - 10 литров.
Оросительных или обводнительных каналов на территории района не имеется.
Город Акколь
Село Азат
Енбекский сельский округ
Жалгызкарагайский сельский округ
Карасайский сельский округ
Кенесский сельский округ
Наумовский сельский округ
Новорыбинский сельский округ
Урюпинский сельский округ
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Аккольскому
району на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Карасайский сельский округ
Кенесский сельский округ
Жалгызкарагайский сельский округ
Новорыбинский сельский округ
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Аккольскому
району на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Карасайский сельский округ
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Аккольскому
району на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование города, села, сельского округа Аккольского района
Количество загонов в 2021 году
1 весенний
2 весенне-летний
3 весенне-летне-осенний
4 осенний
1
2
3
4
5
6
1
город Акколь
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
2
село Азат
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
3
Енбекский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
4
Жалгызкарагайский сельский округ
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
5
Карасайский сельский округ
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
6
Кенесский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
7
Наумовский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
8
Новорыбинский сельский округ
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
9
Урюпинский сельский округ
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
продолжение таблицы
Количество загонов в 2022 году
1 весенний
2 весенне-летний
3 весенне-летне-осенний
4 осенний
7
8
9
10
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон

214.
266
"Техторг" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
215.
267
"Базис-Актив" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
216.
268
"Грань" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Ақкөл ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1 қаша көктемгі
2 қаша көктемгі-жазғы
3 қаша көктемгі-жазғы-күзгі
4 қаша күзгі
2021
1 көктемгі-жазғы маусым
2 жазғы маусым
3 күзгі маусым
демалатын қаша
2022
демалатын қаша
1 көктемгі-жазғы маусым
2 жазғы маусым
3 күзгі маусым
Ескертпе: 1,2,3,4 – жылына қашаларды пайдалану тәртібі.
Ақкөл қаласы
Азат ауылы
Еңбек ауылдық округі
Жалғызқарағай ауылдық округі
Қарасай ауылдық округі
Кеңес ауылдық округі
Наумов ауылдық округі
Новорыбин ауылдық округі
Урюпин ауылдық округі
Ақкөл ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта
Ақкөл ауданы бойынша ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер көлемі 512737,71 гектарды құрайды.
Оның ішінде жайылымдық алқаптар 272 922,3 гектар, оның ішінде маусымдық жайылымдар 176 300 гектар, жайылымдардың сыртқы шекаралары 115 600 гектар, жайылымдардың ішкі шекаралары 83 400 гектар. Елді мекендер жерлеріндегі жайылымдар 55 776,72 гектар, өндіріс, көлік, қорғаныс, байланыс және басқа да бағыттағы жерлерде 336,01 гектар, орман қоры жерлерінде 40 752,5 гектар, босалқы жерлерде 56 282,48 гектар.
Ақкөл ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына суды тұтынудың орташа тәуліктік нормасы: ірі қара мал – 100 литр, жылқы-80 литр, ұсақ мал - 10 литр.
Аудан аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Ақкөл қаласы
Азат ауылы
Еңбек ауылдық округі
Жалғызқарағай ауылдық округі
Қарасай ауылдық округі
Кеңес ауылдық округі
Наумов ауылдық округі
Новорыбин ауылдық округі
Урюпин ауылдық округі
Ақкөл ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қарасай ауылдық округі
Кеңес ауылдық округі
Жалғызқарағай ауылдық округі
Новорыбин ауылдық округі
Ақкөл ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қарасай ауылдық округі
Ақкөл ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ақкөл ауданы қаласының, ауылының, ауылдық округінің атауы
2021 жылғы қашалар саны
1 көктемгі
2 көктемгі-жазғы
3 көктемгі-жызғы-күзгі
4 күзгі
1
2
3
4
5
6
1
Ақкөл қаласы
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
демалатын қаша
2
Азат ауылы
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
демалатын қаша
3
Еңбек ауылдық округі
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы-күзгі маусым
4
Жалғызқарағай ауылдық округі
көктемгі-жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
5
Қарасай ауылдық округі
демалатын қаша
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
6
Кеңес ауылдық округі
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
демалатын қаша
7
Наумов ауылдық округі
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы-күзгі маусым
8
Новорыбин ауылдық округі
көктемгі-жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
9
Урюпин ауылдық округі
демалатын қаша
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
кестенің жалғасы
2022 жылғы қашалар саны
1 көктемгі
2 көктемгі-жазғы
3 көктемгі-жызғы-күзгі
4 күзгі
7
8
9
10
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы-күзгі маусым
демалатын қаша
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
демалатын қаша
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы-күзгі маусым
көктемгі-жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы-күзгі маусым
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
демалатын қаша
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы-күзгі маусым
көктемгі-жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым