Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Аршалынскому району на 2021-2022 годы
Решение Аршалынского районного маслихата Акмолинской области от 24 ноября 2021 года № 16/3
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", Аршалынский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Аршалынскому району на 2021-2022 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющая обязанности секретаря районного маслихата И.Слободянюк
Утвержден
решением Аршалынского
районного маслихата
от 24 ноября 2021 года
№ 16/3
План по управлению пастбищами и их использованию по Аршалынскому району на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Аршалынскому району на 2021-2022 годы (далее-План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Аршалынского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложениям 4-15;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 16;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе, согласно приложению 17;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 18;

Аршалы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Аршалы аудандық мәслихатының 2021 жылғы 24 қарашадағы № 16/3 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік баскару және өзін-өзі баскару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес, Аршалы аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Аршалы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешiм алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат хатшысының міндетін атқарушы И. Слободянюк
Аршалы аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 24 қарашадағы
№ 16/3 шешімімен
бекітілген
Аршалы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Аршалы ауданы бойынша 2021- 2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы Жоспар (бұдан әрі-Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Аршалы ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) 3-қосымшаға сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) 4-15-қосымшаларына сәйкес су тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) 16-қосымшаға сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) 17-қосымшаға сәйкес кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) 18-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;

8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, согласно приложению 19.
План принят с учҰтом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев, пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории Аршалынского района 584 786 гектаров, в том числе пашни – 217 057 гектаров, земли запаса и специального земельного фонда – 9 524 гектаров, залежи – 13 800 гектаров, сенокосы – 3 606 гектаров, пастбищные земли – 239 505 гектаров, земли сельских населҰнных пунктов – 58 815 гектаров, прочие земли – 42 479 гектаров.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 473 968 гектаров сельско-хозяйственных угодий, в том числе пашни 217 057 гектаров, залежи – 13 800 гектаров, сенокосы – 3 606 гектаров, пастбищ – 239 505 гектаров;
прочие земли (земли промышленности, особо охраняемые, лесной и водный фонд, также земли городов) - 42 479 гектаров.
Аршалынский район находится в пределах сухостепной зоны. По природным условиям почвенный покров территории представлен тҰмно-каштановыми почвами. Климат континентальный. 3има холодная, продолжительная; средняя температура января - 17 C; лето умеренно-жаркое, средняя температура июля 20 C. Среднегодовое количество атмосферных осадков 300 - 350 мм. По территории района протекает река Ишим с притоками Кызылмола, Оленты. Множество озҰр, самые крупные: Улькен и Киши Сарыоба, Балыктыколь, Танаколь, Байдалы, Шалкар, Кызылколь и другие. Из растительности преобладает: степной ковыль, ковыль-волосатик, типчак, овсец, полынь и другие растения и другие.
На 1 февраля 2021 года в Аршалынском районе насчитывается общее поголовье крупного рогатого скота 14 834 голов, из них маточное поголовье
7 028 голов, мелкого рогатого скота 21 230 голов, лошадей 7 057 голов.
Потребность по Аршалынскому району:
для КРС - 8,5 гектар на 1 голову;
для МРС - 1,7 гектар на 1 голову;

8) 19-қосымшаға сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптар.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін , жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Аршалы ауданының жалпы ауданы 584 786 гектар құрайды, оның ішінде егістік – 217 057 гектар, қордағы және арнайы жер қорындағы жерлер – 9 524 гектар, шоғыр – 13 800 гектар, шабындықтар – 3 606 гектар, жайылымдық жерлер – 239 505 гектар, ауылдық елді мекендердің жерлері – 58 815 гектар, басқа жерлер – 42 479,1 гектар.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 473 968 гектар ауыл шаруашылығы алқаптары, оның ішінде егістік 217 057 гектар, тыңайған жерлер - 13 800 гектар, шабындық - 3 606 гектар, жайылым - 239 505 гектар;
Басқа жерлер (өнеркәсіп жерлері, ерекше қорғалатын, орман және су қоры, сондай - ақ қалалардың жерлері) – 42 479,1 гектар.
Аршалы ауданы құрғақ дала аймағында орналасқан. Табиғи жағдайларға сәйкес аумақтың топырақ жамылғысы қара қоңыр топырақтармен ұсынылған. Климаты континенттік. Қыс суық, ұзақ; қаңтардың орташа температурасы - 17 C; жазы орташа ыстық, шілденің орташа температурасы 20 C. Жауын - шашынның орташа жылдық мөлшері 300-350 мм.аудан аумағы арқылы Қызылмола, Өлеңті салаларымен Есіл өзені ағып өтеді. Көптеген көлдер бар, ең ірілері: үлкен және кіші Сарыоба, Балықтыкөл, Танакөл, Байдалы, Шалқар, Қызылкөл және басқалары. Өсімдіктерден: дала селеу, шаш селеу, бетеге, сұлыбас, жусан және басқа да өсімдіктер басым.
2021 жылдың 1 ақпанына Аршалы ауданында ірі қара малдың жалпы саны 14834 бас, оның ішінде аналық мал басы 7028 бас, ұсақ қара мал 21230 бас, жылқы 7057 бас.
Аршалы ауданы бойынша қажеттілік:
ІҚМ үшін - 1 басқа - 8,5 гектар;
ұсақ мал үшін-1 басқа - 1,7 гектар;

для лошадей - 10,2 гектар на 1 голову.
Водопойные пункты размещаются с учетом видов и групп выпасного поголовья животных, сезонности их использования, рельефа местности. При размещении водных источников необходимо учитывать удобные подходы к водопою и соблюдать санитарно-профилактические правила. В этих целях нельза допускать размещение водных источников на затапливаемых и загрязненных участках. Лучше всего, если животные имеют свободный доступ к воде. Лучшими источниками пастбищного водоснабжения являются реки, озера и пруды с проточной водой.
РасчҰт постребности в воде по видам скота и сезонам года производится по нормам водопотребления, установленным для определенной породы животных. Средносуточная норма потребления воды по видам сельскохозяйственных животных, согласно утвержденного Приказа Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090):
для КРС и лошадей – 45-60 литров;
для молодняка в возрасте 1-2 лет – 25-35 литров;
для молодняка младше 1 года – 10-15 литров;

жылқылар үшін-1 басқа - 10,2 гектар.
Суаратын пункттер мал басының түрлері мен топтарын, оларды пайдалану маусымдылығын, жергілікті жер бедерін ескере отырып орналастырылады. Су көздерін орналастыру кезінде суаруға ыңғайлы тәсілдерді ескеру және санитарлық-профилактикалық ережелерді сақтау қажет. Осы мақсатта су көздерін су басқан және ластанған жерлерге орналастыруға жол берілмейді. Егер жануарлар суға еркін қол жеткізе алса жақсы. Жайылымдық сумен жабдықтаудың ең жақсы көздері-өзендер, көлдер және ағынды суы бар тоғандар.
Мал түрлері мен жыл мезгілдері бойынша суға қажеттілікті есептеу жануарлардың белгілі бір тұқымы үшін белгіленген су тұтыну нормалары бойынша жүргізіледі. "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бекітілген бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізімінде № 15090 болып тіркелген) сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша суды тұтынудың орташа тәуліктік нормасы:
- ІҚМ мен жылқы үшін - 45-60 литр;
- 1-2 жастағы төлдер үшін - 25-35 литр;
- 1 жастан кіші төлдер үшін - 10-15 литр;

223
Товарищество с ограниченной ответственностью "Адал-Ниет"
224
Производственный кооператив "Ижевский"
225
Товарищество с ограниченной ответственностью "Енбек-1"
226
Товарищество с ограниченной ответственностью "Калкаман-Агро"
227
Товарищество с ограниченной ответственностью "Сары-Оба Астық"
228
Товарищество с ограниченной ответственностью "Норд-Диалог"
229
Товарищество с ограниченной ответственностью "Ақнұр 2030"
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аршалынскому району
на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий загон 4
2022
Отдыхающий загон 4
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осениий сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аршалынскому району
на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Аршалынскому району
на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Акбулакского сельского округа Аршалынского района
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аршалынскому району
на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Анарского сельского округа Аршалынского района
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аршалынскому району
на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды сельского округа Арнасай Аршалынского района
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аршалынскому району
на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Берсуатского сельского округа Аршалынского района
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аршалынскому району
на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Булаксайского сельского округа Аршалынского района
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аршалынскому району
на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Волгодоновского сельского округа Аршалынского района
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аршалынскому району
на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды сельского округа Жибек жолы Аршалынского района
Приложение 11
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аршалынскому району
на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Ижевского сельского округа Аршалынского района
Приложение 12
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аршалынскому району
на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Константиновского сельского округа Аршалынского района
Приложение 13
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аршалынскому району
на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Михайловского сельского округа Аршалынского района
Приложение 14
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аршалынскому району
на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Сарабинского сельского округа Аршалынского района
Приложение 15
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аршалынскому району
на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды сельского округа Турген Аршалынского район
Приложение 16
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аршалынскому району
на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 17
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аршалынскому району
на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе
Примечание: Отгонных пастбищ в Аршалынском районе не имеется.
Приложение 18
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аршалынскому району
на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование поселка и сельских округов
Количество загонов в 2021 году
Количество загонов в 2022 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Акбулакский сельский округ
весенне- летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне- летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
2
Анарский сельский округ
весенне- летний сезон
летний сезон
отды-хающий загон
летне-осенний сезон
весенне- летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
3
Сельский округ Арнасай
весенне- летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне- летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
4
Берсуатский сельский округ
отдыхающий загон
весенне- летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне- летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
5
Булаксайский сельский округ
весенне- летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне- летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
6
Волгодоновский сельский округ
весенне- летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне- летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
7
Сельский округ Жибек жолы
весенне- летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне- летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
8
Ижевский сельский округ
отдыхающий загон
весенне- летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне- летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
9
Константиновский сельский округ
весенне- летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне- летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
10
Михайловский сельский округ
весенне- летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне- летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
11
Сельский округ Турген
весенне- летни сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
12
Сарабинский сельский округ
отдыхающий загон
весенне- летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне- летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
Приложение 19
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Аршалынскому району
на 2021-2022 годы
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
КРС,
голов
МРС,
голов
Лошади,
голов
Акбулакский

223
"Адал-Ниет" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
224
"Ижевский" өндірістік кооперативі
225
"Енбек-1" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
226
"Калкаман-Агро" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
227
"Сары-Оба Астық" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
228
"Норд-Диалог" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
229
"Ақнұр 2030" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Аршалы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
Қаша 1
Қаша 2
Қаша 3
Қаша 4
2021
Көктемгі-жазғы мезгіл 1
Жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Демалатын қаша 4
2022
Демалатын қаша 4
Көктемгі-жазғы мезгіл 1
Жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Ескерту: 1, 2, 3, 4 – жылына қашаларды пайдалану кезегі
Аршалы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Аршалы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4 қосымша
Аршалы ауданы Ақбұлақ ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Аршалы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5 қосымша
Аршалы ауданы Анар ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Аршалы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6 қосымша
Аршалы ауданы Арнасай ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Аршалы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7 қосымша
Аршалы ауданы Бірсуат ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Аршалы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 8 қосымша
Аршалы ауданы Бұлақсай ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Аршалы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 9 қосымша
Аршалы ауданы Волгодонов ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Аршалы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 10 қосымша
Аршалы ауданы Жібек жолы ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Аршалы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 11 қосымша
Аршалы ауданы Ижев ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Аршалы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 12 қосымша
Аршалы ауданы Константинов ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Аршалы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 13 қосымша
Аршалы ауданы Михайлов ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Аршалы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 14 қосымша
Аршалы ауданы Сараба ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Аршалы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 15 қосымша
Аршалы ауданы Турген ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Аршалы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 16 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Аршалы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 17 қосымша
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ескерту: Ауданда шалғайдағы жайылымдар жоқ
Аршалы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 18 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Кент және ауылдық округтер атаулары
2021 жылғы қашалар саны
2022 жылғы қашалар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ақбұлақ ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы- күзгі мезгіл
демалатын қаша
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы- күзгі
мезгіл
2
Анар ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демала-тын қаша
жазғы- күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы- күзгі мезгіл
демалатын қаша
3
Арнасай ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы- күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы- күзгі мезгіл
4
Бірсуат ауылдық округі
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы- күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы- күзгі мезгіл
5
Бұлақсай ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы- күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы- күзгі мезгіл
6
Волгодонов ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы- күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы- күзгі мезгіл
7
Жібек жолы ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демала-тын қаша
жазғы- күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы- күзгі мезгіл мезгіл
8
Ижев ауылдық округі
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы- күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы- күзгі мезгіл
9
Константинов ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демала-тын қаша
жазғы- күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы- күзгі мезгіл
демалатын қаша
10
Михайлов ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы- күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы- күзгі мезгіл
11
Турген ауылдық округі
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы- күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы- күзгі мезгіл
12
Сараба ауылдық округі
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы- күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы- күзгі мезгіл
демалатын қаша
Аршалы ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 19 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы мәліметтер
Ауылдық округ атауы
Ірі қара мал,
бас
Ұсақ қара мал,
бас
Жылқылар,
бас
Ақбұлақ