Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по району Биржан сал на 2021-2022 годы
Решение маслихата района Биржан сал Акмолинской области от 27 декабря 2021 года № С-12/17. Утратило силу решением маслихата района Биржан сал Акмолинской области от 6 мая 2022 года № С-15/5
Сноска. Утратило силу решением маслихата района Биржан сал Акмолинской области от 06.05.2022 № С-15/5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат района Биржан сал РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по району Биржан сал на 2021-2022 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата
района Биржан сал
С.Шауенов
Утвержден
решением маслихата
района Биржан сал
от 27 декабря 2021 года
№ С-12/17
План по управлению пастбищами и их использованию по району Биржан сал на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по району Биржан сал на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории района Биржан сал в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;

Біржан сал ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Біржан сал ауданы мәслихатының 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № С-12/17 шешімі. Күші жойылды - Ақмола облысы Біржан сал ауданы мәслихатының 2022 жылғы 6 мамырдағы № С-15/5 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Біржан сал ауданы мәслихатының 06.05.2022 № С-15/5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Біржан сал ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Біржан сал ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешiм оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Біржан сал ауданының
мәслихат хатшысы
С.Шәуенов
Біржан сал ауданы мәслихатының
2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ С-12/17 шешімімен
бекітілген
Біржан сал ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Біржан сал ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Осы жоспар (бұдан әрі-Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Біржан сал ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) су тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;

6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории района Биржан сал 1 098 899 гектар, в том числе пашни – 238 261 гектар, многолетние насаждения - 192 гектар, залежи – 74 305 гектар, пастбищные земли – 695 929 гектар, из них улучшенных – 136 028 гектар.
По категориям земли подразделяются на:

6) жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеудің жай-күйі туралы ақпаратты, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы, ауыл шаруашылық жануарларының саны туралы деректерді олардың иелері - жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып нысандар, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жынысы мен жас топтары бойынша құрылған табындар, отарлар, отарлар саны туралы мәліметтер; ауылшаруашылық жануарларының алыс жайылымдарда жайылымға шығуы туралы, ауылшаруашылық жануарларын мәдени және құрғақ жайылымдарда жаю ерекшеліктері туралы мәліметтер, малды айдау сервитуттары туралы мәліметтер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынатын өзге де мәліметтерді есепке ала отырып қабылданды.
Біржан сал ауданының жалпы алаңы 1 098 899 га құрайды, оның ішінде егістік – 238 261 га, көпжылдық екпелер - 192 га, тыңайған жерлер – 74 305 га, жайылымдық жерлер – 695 929 га, оның ішінде жақсартылған – 136 028 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінеді:

земли сельскохозяйственного назначения – 836 277 гектар, в том числе пашни – 237 592 гектар, залежи – 51 201 гектар, пастбищ – 547 369 гектар, из них улучшенных – 117 177 гектар.
На 1 февраля 2021 года в районе Биржан сал насчитывается общее поголовье крупного рогатого скота 36 063 голов, из них маточное поголовье 16 355 голов, мелкого рогатого скота 34 041 головы, лошадей 14 593 голов.
Потребность по району Биржан сал:
для КРС - 6,5 гектар на 1 голову;
для МРС - 1,3 гектар на 1 голову;
для лошадей - 7,8 гектар на 1 голову.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по району

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 836 277 гектар ауыл шаруашылығы алқаптары, оның ішінде егістік – 237 592 гектар, тыңайған жерлер – 51 201 гектар, жайылымдар – 547 369 гектар, оның ішінде жақсартылғаны – 117 177 гектар.
2021 жылдың 1 ақпанына Біржан сал ауданында ірі қара малдың жалпы саны 36 063 бас, оның ішінде аналық мал басы 16 355 бас, ұсақ муйізді мал 34 041 бас, жылқы 14 593 бас.
Біржан сал ауданына қажеттілік:
ірі қара үшін - 6,5 га басына;
ұсақ мүйізді мал үшін -1,3 га басына;
жылқы үшін - 7,8 га басына.
Біржан сал ауданы бойынша

371
ТОО " Береке Агро 2030"
372
ТОО "Zere Inwest Holding"
373
ТОО "Шалкар Агро"
374
ТОО" КосДаулет М"
375
ТОО " Кызыл-Уюм"
376
ТОО "Praim provaider"
377
ТОО "Жокей Агро"
Приложение 2
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по району
Биржан сал на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
весеннее-летний сезон
летний сезон 2
осенний сезон
отдыхающий загон
2022
отдыхающий загон
весеннее-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
Примечание: 1,2,3,4 – ежегодное использование загонов по очереди
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по району
Биржан сал на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по району
Биржан сал на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительных или обводнительных каналов на территории района не имеется.
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное составляет 45 л в сутки.
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по району
Биржан сал на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по району
Биржан сал на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами
Примечание: Отгонных пастбищ в районе не имеется
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по району
Биржан сал на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование города, села и сельских округов
Количество загонов в 2021 году
1
2
3
4
1
Аксу
весеннее-летний сезон
летний сезон
летне- осенний сезон
отдыхающий загон
2
Ангалбатырский
весеннее-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
3
Баймырзинский
весеннее-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
4
Бирсуатский
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
5
Валихановский
весеннее-летний сезон
летний сезон
летне- осенний сезон
отдыхающий загон
6
Донской
весеннее-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
7
Енбекшильдерский
весеннее-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
8
Заураловский
весеннее-летний сезон
летний сезон
летне- осенний сезон
отдыхающий загон
9
Кенащи
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
10
Краснофлотское
весеннее-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
11
Макинский
весеннее-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
12
Мамай
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
13
Ульгинский
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
Наименование города, села и сельских округов
Количество загонов в 2022 году
1
2
3
4
1
Аксу
весеннее-летний сезон
летний сезон
летне- осенний сезон
отдыхающий загон
2
Ангалбатырский
весеннее-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
3
Баймырзинский
весеннее-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
4
Бирсуатский
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
5
Валихановский
весеннее-летний сезон
летний сезон
летне- осенний сезон
отдыхающий загон
6
Донской
весеннее-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
7
Енбекшильдерский
весеннее-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
8
Заураловский
весеннее-летний сезон
летний сезон
летне- осенний сезон
отдыхающий загон
9
Кенащи
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
10
Краснофлотское
весеннее-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
11
Макинский
весеннее-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
12
Мамай
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
13
Ульгинский
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон

371
ТОО " Береке Агро 2030"
372
ТОО "Zere Inwest Holding"
373
ТОО "Шалкар Агро"
374
ТОО" КосДаулет М"
375
ТОО " Кызыл-Уюм"
376
ТОО "Praim provaider"
377
ТОО "Жокей Агро"
Біржан сал ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 2-қосымша
Біржан сал ауданының жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
Қалам 1
Қалам 2
Қалам 3
Қалам 4
2021
көктем-жаз маусымы
жаз маусымы
Күзгі маусымы
демалушы қалам
2022
демалушы қалам
көктем-жаз маусымы
жаз маусымы
күзгі маусымы
Ескерту: 1,2,3,4 – қаламдарды жыл сайын кезекпен пайдалану
Біржан сал ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Біржан сал ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Аудан аумағында суаратын немесе суландыратын каналдары жоқ.
Бір ауылшаруашылық жануарларына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы тәулігіне 45 литр.
Біржан сал ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Біржан сал ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 6-қосымша
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ескерту: Ауданда шалғайдағы жайылымдар жоқ
Біржан сал ауданы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Қала, ауыл, ауылдық округ атауы
2021 жылғы қаламдар саны
1
2
3
4
1
Ақсу
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
Демалушы калам
2
Аңғал батыр
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы-күзгі маусым
3
Баймырза
Көктемгі-жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
4
Бірсуат
Демалушы калам
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
5
Уәлихан
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
Демалушы калам
6
Донской
Көктемгі-жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
7
Енбекшілдер
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы-күзгі маусым
8
Заурал
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
демалыс маусым
9
Кенащи
Демалушы калам
Көктемгі-күзгі маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
10
Краснофлот
Көктемгі-күзгі маусым
Жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы-күзгі маусым
11
Макин
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы-күзгі маусым
12
Мамай
Демалушы калам
Көктемгі-күзгі маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
13
Үлгі
Демалушы калам
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
Қала, ауыл, ауылдық округ атауы
2022 жылғы қаламдар саны
1
2
3
4
1
Ақсу
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
Демалушы калам
2
Аңғал батыр
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы-күзгі маусым
3
Баймырза
Көктемгі-жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
4
Бірсуат
Демалушы калам
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
5
Уәлихан
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
Демалушы калам
6
Донской
Көктемгі-жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
7
Енбекшілдер
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы-күзгі маусым
8
Заурал
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
демалыс маусым
9
Кенащи
Демалушы калам
Көктемгі-күзгі маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
10
Краснофлот
Көктемгі-күзгі маусым
Жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы-күзгі маусым
11
Макин
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы-күзгі маусым
12
Мамай
Демалушы калам
Көктемгі-күзгі маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
13
Үлгі
Демалушы калам
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым