Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в Жаксынском районе на 2021-2022 годы
Решение Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 10 сентября 2021 года № 7ВС-11-3. Утратило силу решением Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 7 декабря 2021 года № 7ВС-16-4
Сноска. Утратило силу решением Жаксынского районного маслихата Акмолинской области от 07.12.2021 № 7ВС-16-4 (вступает в силу и вводится в действие со дня подписания).
В соответствии со статьей 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Жаксынский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию в Жаксынском районе на 2021-2022 годы, согласно приложении 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня подписания и вводится в действие со дня официального опубликования.
Секретарь Жаксынского районного маслихата Д.Пшембаева
Утверждено решением
Жаксынского районного
маслихата
от "10" сентября 2021 года
№ 7ВС-11-3
План по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2021-2022 годы
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карта) расположения пастбищ на территории Жаксынского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2021-2022 годы);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2021-2022 годы);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2021-2022 годы);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2021-2022 годы);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2021-2022 годы);

2021-2022 жылдарға арналған Жақсы ауданындағы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану Жоспарын бекіту туралы
Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2021 жылғы 10 қыркүйектегі № 7ВС-11-3 шешімі. Күші жойылды - Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 2021 жылғы 7 желтоқсандағы № 7ВС-16-4 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Жақсы аудандық мәслихатының 07.12.2021 № 7ВС-16-4 (қол қойылған күннен бастап күшіне енеді және қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13 бабына сәйкес, Жақсы аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 қосымшаларына сәйкес қоса беріліп отырған Жақсы ауданындағы 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану Жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Жақсы аудандық мәслихатының хатшысы Д.Пшембаева
Жақсы аудандық мәслихаты
2021 жылғы "10" қыркүйектегі
№ 7ВС-11-3 шешімімен
бекітілді
Жақсы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
Жоспар жайылымдарды тиімді пайдалану, жемге деген сұранысты тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың деградациялық процестерін болдырмау мақсатында қабылданды.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жақсы ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (Жақсы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (Жақсы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2 қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (Жақсы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3 қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (Жақсы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4 қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (Жақсы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5 қосымша);

6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе (приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2021-2022 годы);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2021-2022 годы);
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на территории Жаксынского района (приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жаксынскому району на 2021-2022 годы).
Приложение 1 к решению
Жаксынского районного
маслихата
от "10" сентября 2021 года
№ 7ВС-11-3
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жаксынского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к решению
Жаксынского районного
маслихата
от "10" сентября 2021 года
№ 7ВС-11-3
2) Приемлемые схемы пастбищеоборотов.
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ села Жаксы Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ села Белагаш Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ села Подгорное Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ села Чапаевское Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ села Терсакан Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ села Киевское Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ Калининского сельского округа Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основани геоботанического обследования пастбищ Запорожского сельского округа Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ Ишимского сельского округа Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ Жанакийминского сельского округа Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ Беловодского сельского округа Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ Тарасовского сельского округа Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ села Новокиенка Жаксынского района
Схема пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ Кызылсайского сельского округа Жаксынского района
Приложение 3 к решению
Жаксынского районного
маслихата

6) ауылдың, шағын ауылдардың, ауылдық округтің, ауылдық маңызы бар қаланың маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (Жақсы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (Жақсы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7 қосымша);
8) Жақсы ауданы аумағындағы жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті басқа да талаптар (Жақсы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8 қосымша).
Жақсы аудандық мәслихаты
2021 жылғы "10" қыркүйектегі
№ 7ВС-11-3 шешіміне
1-қосымша
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жақсы ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы).
Жақсы аудандық мәслихаты
2021 жылғы "10" қыркүйектегі
№ 7ВС-11-3 шешіміне
2-қосымша
2) Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары.
Жақсы ауданы Жақсы ауылының жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Белағаш ауылының жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Подгорное ауылының жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Чапай ауылының жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Терісаққан ауылының жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Киев ауылының жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Калинин ауылдық округінің жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Запорожье ауылдық округінің жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Ешим ауылдық округінің жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Жаңа Қийма ауылдық округінің жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Беловод ауылдық округінің жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Тарас ауылдық округінің жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Новокиенка ауылының жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы ауданы Қызылсай ауылдық округінің жайылымдарын геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы
Жақсы аудандық мәслихаты

от "10" сентября 2021 года
№ 7ВС-11-3
3) Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Площади сезонных пастбищ по Жаксынскому району составляет 351 087,2 гектаров. В том числе земли сельскохозяйственного назначения 237 920,8 гектаров, земли населенных пунктов 63 195 гектаров, земли запаса 49 971,4 гектаров.
Приложение 4 к решению
Жаксынского районного
маслихата
от "10" сентября 2021 года
№ 7ВС-11-3
4) Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителем Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительных или обводнительных каналов на территории района не имеется.
Приложение 5 к решению
Жаксынского районного
маслихата
от "10" сентября 2021 года
№ 7ВС-11-3
5) Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к решению
Жаксынского районного
маслихата
от "10" сентября 2021 года
№ 7ВС-11-3
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе.
Приложение 7 к решению
Жаксынского районного
маслихата
от "10" сентября 2021 года
№ 7ВС-11-3
7) Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Наименование сел и сельских округов
Количество загонов в 2021 году
1
2
3
4
1
Жаксы
Апрель-май
Июнь-август
отдых
Сентябрь-ноябрь
2
Белагаш
Июнь-июль
отдых
Сентябрь-ноябрь
Апрель-май
3
Подгорное
отдых
Апрель-май
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
4
Запорожский
Сентябрь-ноябрь
отдых
Апрель-май
Июнь-август
5
Ишимский
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
отдых
Июнь-август
6
Жанакииминский
Июнь-июль
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
отдых
7
Терсакан
отдых
Июнь-август
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
8
Беловодский
Сентябрь-ноябрь
отдых
Июнь-август
Апрель-май
9
Тарасовский
Апрель-май
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
отдых
10
Новокиенка
отдых
Апрель-май
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
11
Киевское
Сентябрь-ноябрь
Июнь-июль
отдых
Апрель-май
12
Калининский
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
Июнь-июль
отдых
13
Кызылсайский
Июнь-июль
отдых
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
14
Чапаевский
отдых
Апрель-май
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
продолжение таблицы
Количество загонов в 2022 году
1
2
3
4
Апрель-май
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
отдых
Сентябрь-ноябрь
Май-июнь
отдых
Апрель-май
Июнь-август
отдых
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
отдых
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
отдых
Апрель-май
Июнь-август
Июнь-август
Апрель-май
отдых
Сентябрь-ноябрь
отдых
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
Апрель-май
Апрель-май
отдых
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
отдых
Апрель-май
Сентябрь-ноябрь
Июнь-август
Апрель-май
отдых
Июнь-август
Апрель-май
отдых
Сентябрь-ноябрь
Апрель-май
отдых
Сентябрь-ноябрь
Июнь-июль
отдых
Апрель-май
Июнь-июль
Сентябрь-ноябрь
Сентябрь-ноябрь
Июнь-август
Апрель-май
отдых
Приложение 8 к решению
Жаксынского районного
маслихата

2021 жылғы "10" қыркүйектегі
№ 7ВС-11-3 шешіміне
3-қосымша
3) Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Жақсы ауданы бойынша маусымдық жайылымдардың алаңы 351 087,2 гектарды құрайды. Оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде 237 920,8 гектар, елді мекендердің жерлерінде 63 195 гектар, босалқы жерлерінде 49 971,4 гектар.
Жақсы аудандық мәслихаты
2021 жылғы "10" қыркүйектегі
№ 7ВС-11-3 шешіміне
4-қосымша
4) Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары, жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы.
Ауыл шаруашылық жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылық министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) анықталады.
Аудан аумағында суару немесе суландыру арналары жоқ.
Жақсы аудандық мәслихаты
2021 жылғы "10" қыркүйектегі
№ 7ВС-11-3 шешіміне
5-қосымша
5) Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жақсы аудандық мәслихаты
2021 жылғы "10" қыркүйектегі
№ 7ВС-11-3 шешіміне
6-қосымша
6) Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы.
Жақсы аудандық мәслихаты
2021 жылғы "10" қыркүйектегі
№ 7ВС-11-3 шешіміне
7-қосымша
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің атауы
2021 жылғы қаламдар саны
1
2
3
4
Жақсы
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
демалатын қаша
қыркүйек-қараша
Белағаш
маусым-шілде
демалатын қаша
қыркүйек-қараша
сәуір-мамыр
Подгорное
демалатын қаша
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
Запорожье
қыркүйек-қараша
демалатын қаша
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
Ешім
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
демалатын қаша
маусым-тамыз
Жаңа Қима
маусым-шілде
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
демалатын қаша
Терісаққан
демалатын қаша
маусым-тамыз
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
Беловод
қыркүйек-қараша
демалатын қаша
маусым-тамыз
сәуір-мамыр
Тарас
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
маусым-тамыз
демалатын қаша
Новокиенка
демалатын қаша
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
Киев
қыркүйек-қараша
маусым-шілде
демалатын қаша
сәуір-мамыр
Калинин
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
маусым-шілде
демалатын қаша
Қызылсай
маусым-шілде
демалатын қаша
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
Чапай
демалатын қаша
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
кестенің жалғасы
2021 жылғы қаламдар саны
1
2
3
4
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалатын қаша
қыркүйек-қараша
мамыр-маусым
демалатын қаша
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
демалатын қаша
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
демалатын қаша
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалатын қаша
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
маусым-тамыз
сәуір-мамыр
демалатын қаша
қыркүйек-қараша
демалатын қаша
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
сәуір-мамыр
сәуір-мамыр
демалатын қаша
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалатын қаша
сәуір-мамыр
қыркүйек-қараша
маусым-тамыз
сәүір-мамыр
демалатын қаша
маусым-тамыз
сәуір-мамыр
демалатын қаша
қыркүйек-қараша
сәуір-мамыр
демалатын қаша
қыркүйек-қараша
маусым-шілде
демалатын қаша
сәуір-мамыр
Маусым-шілде
қыркүйек-қараша
қыркүйек-қараша
маусым-тамыз
сәүір-мамыр
демалатын қаша
Жақсы аудандық мәслихаты

от "10" сентября 2021 года
№ 7ВС-11-3
8) Иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на территории Жаксынского района.
1. Сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ
К весенне-летне-осенним пастбищам отнесены сообщества дерновинные и рыхлокустовые злаки со значительной примесью разнотравья. Пастбища с преобладанием тырсы рекомендуется использовать в весенне-раннелетне-осенний период для всех видов скота, так как по ритму развития тырса относиться к растениям с позднелетним цветением. Весенне-раннелетние использование пастбищ рекомендуется на сообществах с доминированием: ломко колосников, волоснецов, бескильниц. Эти виды растений хорошо поедаются ранней весной, а к осени становятся грубыми и почти не поедаются.
Особое место в системе использования занимают небольшие по площади, злаковые и злаково-разнотравные пастбища на луговых и лугово-каштановых почвах. Эти угодья используются как летне-осенние местами косимые пастбища для крупного рогатого скота и лошадей.
Пастбища с преобладанием полыней плохо поедаются в ранних стадиях развития, так как в этот период в полынях содержится много эфирных масел, придающих им горечь и сильный запах. Данные пастбища рекомендуются использовать в весенне-осенний период для овец и коз.

2021 жылғы "10" қыркүйектегі
№ 7ВС-11-3 шешіміне
8-қосымша
8) Жақсы ауданының аумағындағы жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті басқа да талаптар.
1. Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу жай-күйі туралы ақпарат.
Көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдарға әртүрлі шөптердің елеулі қоспасы бар дерновиндер және қопсытылған дақылдар жатады. Тырсы басым жайылымдарды көктемгі-жаздың басында-күзгі кезеңде малдың барлық түрлері үшін пайдалану ұсынылады, өйткені тырса даму ырғағы бойынша кеш гүлдейтін өсімдіктерге жатады.. Жайылымдарды көктемгі-ерте жазғы кезеңде пайдалану басымдылығы бар қауымдастықтарда ұсынылады: сынықжолақты, шаш қылтықты, бескильницалар. Өсімдіктердің бұл түрлері ерте көктемде жақсы жетіледі, ал күзге қарай олар қатты және желінбейді.
Пайдалану жүйесіндегі ерекше орын шалғынды және шабындық-қоңыр топырақты жерлерде кішігірім аудандарда, дәнді дақылдар мен шөп шабындықтармен қамтамасыз етілген. Бұл жерлер ірі қара мал мен жылқы үшін жазғы-күзгі жайылым, кейбір жерлерде шабуға болатын жайылым орындары ретінде қолданылады.
Жусаны басым жайылымдар ерте даму сатыларында нашар желінеді, өйткені осы кезеңде жусанда ащы және күшті иіс беретін эфир майлары көп болады. Бұл жайылымдарды көктемгі-күзгі кезеңде қой мен ешкі үшін пайдалану ұсынылады.