Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Темирскому району на 2021–2022 годы
Решение Темирского районного маслихата Актюбинской области от 26 июля 2021 года № 81. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 2–1) пункта 1 статьи 15 Земельного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Темирский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Темирскому району на 2021–2022 годы, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Темирского
районного маслихата
Б. Шаимов
Приложение 1 к решению Темирского районного маслихата от 26 июля 2021 года № 81
План по управлению пастбищами и их использованию в Аксайском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Аксайском сельском округе на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Аксайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);

Темір ауданы бойынша 2021–2022 жылдарға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 2021 жылғы 26 шілдедегі № 81 шешімі. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 15 бабының 1 тармағының 2–1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабына сәйкес, Темір аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Темір ауданы бойынша 2021–2022 жылдарға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары, осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9– қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Темір аудандық
мәслихатының хатшысы
Б. Шаимов
Темір аудандық мәслихатының 2021 жылғы 26 шілдедегі № 81 шешіміне 1-қосымша
Ақсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Ақсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақсай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Аксайском сельском округе имеются 4 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Аксайского сельского округа 149 486 гектар, из них пастбищные земли – 142 547 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –112 363 гектар;
земли населенных пунктов –37 123 гектар;
земли запаса – 7 951 гектар.
По природным условиям территория Аксайского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Аксайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 2901 голов крупного рогатого скота, из них 2114 голов маточного поголовья, 7417 голов мелкого рогатого скота, 301 голов лошадей. Из них:
в селе Аксай:

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7- қосымша);
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ақсай ауылдық округінде 4 ауылдық елді мекендер бар.
Ақсай ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 149 486 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 142 547 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 112 363 гектар;
елді мекендердің жері – 37 123 гектар;
қордағы жерлері – 7 951 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Ақсай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Ақсай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 2901 бас, оның ішінде аналық мал 2114 бас, ұсақ қара мал 7417 бас, 301 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Ақсай ауылында:

1447 голов крупного рогатого скота, из них 1055 голов маточного поголовья, 3357 голов мелкого рогатого скота, 129 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 19 483 гектар.
в селе Бирлик:
486 голов крупного рогатого скота, из них 354 голов маточного поголовья, 1308 голов мелкого рогатого скота, 55 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4 220 гектар.
в селе Шыгырлы:
622 голов крупного рогатого скота, из них 453 голов маточного поголовья, 1881 голов мелкого рогатого скота, 68 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 8 031 гектар.
в селе Ащысай:
346 голов крупного рогатого скота, из них 252 голов маточного поголовья, 871 голов мелкого рогатого скота, 49 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4 643 гектар.
Поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйствах Аксайского сельского округа составляет: 4591 голов крупного рогатого скота, 12 212 голов мелкого рогатого скота, 1218 голов лошадей.
Площадь пастбищ товариществ с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйств составляет 112 363 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Аксайскому сельскому округу имеются всего 149 486 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 36 377 гектар пастбищ.
В Аксайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Аксай, село Шыгырлы, село Бирлик, село Ащысай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 36 377 гектар, при норме нагрузки 15 гектаров/голов потребность не возникает.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 42 224 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 4 гектаров/голов, лошадей – 18 гектаров/голов.
Потребность:

ірі қара мал 1447 бас, оның ішінде аналық мал 1055 бас, ұсақ қара мал 3357 бас, жылқы 129 бас.
Жайылым көлемі 19 483 гектарды құрайды.
Бірлік ауылында:
ірі қара мал 486 бас, оның ішінде аналық мал 354 бас, ұсақ қара мал 1308 бас, жылқы 55 бас.
Жайылым көлемі 4 220 гектарды құрайды.
Шығырлы ауылында:
ірі қара мал 622 бас, оның ішінде аналық мал 453 бас, ұсақ мал 1881 бас, жылқы 68 бас.
Жайылым көлемі 8 031 гектар.
Ащысай ауылында:
ірі қара мал 346 бас, оның ішінде аналық мал 252 бас, ұсақ қара мал 871 бас, жылқы 49 бас.
Жайылым көлемі 4 643 гектарды құрайды.
Ақсай ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 4 591 бас, ұсақ қара мал 12 212 бас, 1218 басты жылқы құрайды.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің, шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 112 363 гектарды құрайды.
Ақсай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 149 486 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 36 377 гектар жайылым бар.
Ақсай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ақсай ауылы, Бірлік ауылы, Шығырлы ауылы, Ащысай ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 36 377 гектар көлемінде бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 15 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ қара мал – 4 гектар/бас, жылқы –18 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 42 224 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота - 2901 голов х 15 гектаров/голов=43 515 гектар;
для мелкого рогатого скота - 7417 голов х 4 гектаров/голов=29 668 гектар;
для лошадей- 301 голов х 18 гектаров/голов=5 418 гектар;
43 515+29 668+5 418=78 601 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аксайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аксайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ірі қара мал үшін - 2901 бас х 15 гектар/бас=43 515 гектар;
ұсақ қара мал үшін -7417 бас х 4 гектар/бас= 29 668 гектар;
жылқы үшін - 301 бас х 18 гектар/бас= 5 418 гектар;
43 515 +29 668 +5 418 =78 601 гектар.
Ақсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақсай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аксайском сельском округе на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аксайском сельском округе на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аксайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды

Ақсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Ақсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 3 -қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Ақсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 4 -қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы

Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аксайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аксайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе

Ақсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 5 -қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ақсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 6 -қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы

Приложение 2 к решению Темирского районного маслихата от 26 июля 2021 года № 81
План по управлению пастбищами и их использованию в Алтыкарасуском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Алтыкарасуском сельском округе на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
3) схему (карту) расположения пастбищ на территории Алтыкарасуского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
4) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);

Темір аудандық мәслихатының 2021 жылғы 26 шілдедегі №81 шешіміне шешіміне 2-қосымша
Алтықарасу ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Алтықарасу ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтықарасу ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша);

8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Алтыкарасуском сельском округе имеются 3 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Алтыкарасуского сельского округа 189 479 гектар, из них пастбищные земли – 94 620 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –155 793 гектар;
земли населенных пунктов –33 686 гектар;
земли запаса – 56 680 гектар.
По природным условиям территория Алтыкарасуского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Алтыкарасуском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 2156 голов крупного рогатого скота, из них 849 голов маточного поголовья, 6029 голов мелкого рогатого скота, 248 голов лошадей, 4 головы верблюдов. Из них:
в селе Алтыкарасу:
1321 головы крупного рогатого скота, из них 498 голов маточного поголовья, 3459 голов мелкого рогатого скота, 144 голов лошадей, 4 головы верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 25 014 гектар.
в селе Енбекши:
295 голов крупного рогатого скота, из них 139 голов маточного поголовья, 1077 голов мелкого рогатого скота, 66 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4020 гектар.
в селе Сартогай:
540 голов крупного рогатого скота, из них 212 голов маточного поголовья, 1493 голов мелкого рогатого скота, 38 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4652 гектар.
Поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйствах Алтыкарасуского сельского округа составляет: 4770 голов крупного рогатого скота, 16917 голов мелкого рогатого скота, 1290 голов лошадей, 8 голов верблюдов.

8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Алтықарасу ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекендер бар.
Алтықарасу ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 189 479 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 94 620 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 155 793 гектар;
елді мекендердің жері – 33 686 гектар;
қордағы жерлері – 56 680 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Алтықарасу ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Алтықарасу ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 2156 бас, оның ішінде аналық мал 849 бас, ұсақ қара мал 6029 бас, жылқы 248 бас, 4 бас түйе бар. Оның ішінде:
Алтықарасу ауылында:
ірі қара мал 1321 бас, оның ішінде аналық мал 498 бас, ұсақ қара мал 3459 бас, жылқы 144 бас, түйе 4 бас.
Жайылым көлемі 25 014 гектарды құрайды.
Еңбекші ауылында:
ірі қара мал 295 бас, оның ішінде аналық мал 139 бас, ұсақ қара мал 1077 бас, жылқы 66 бас.
Жайылым көлемі 4020 гектарды құрайды.
Сартоғай ауылында:
ірі қара мал 540 бас, оның ішінде аналық мал 212 бас, ұсақ қара мал 1493 бас, жылқы 38 бас.
Жайылым көлемі 4652 гектарды құрайды.
Алтықарасу ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 4770 бас, ұсақ қара мал 16917 бас, жылқы 1290 бас, түйе 8 басты құрайды.

Площадь пастбищ товариществ с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйств составляет 94 620 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Алтыкарасускому сельскому округу имеются всего 94 620 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 33 686 гектар пастбищ.
В Алтыкарасуском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Алтыкарасу, село Енбекши, село Сартогай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 33 686 гектар, при норме нагрузки 15 гектаров/голов, потребность не возникает.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 28 076 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 4 гектаров/голов, лошадей – 18 гектаров/голов, верблюдов – 21 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 2156 голов х 15 гектаров/голов=32 340 гектар;

Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 94 620 гектарды құрайды.
Алтықарасу ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 94 620 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 33 686 гектар жайылым бар.
Алтықарасу ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Алтықарасу ауылы, Еңбекші ауылы, Сартоғай ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 33 686 гектар мөлшерінде жайымдылық алқаптары бар, жүктеме нормасы 15 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ қара мал – 4 гектар/бас, жылқы –18 гектар/бас, түйе – 21 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 28 076 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін - 2156 бас х 15 гектар/бас=32 340 гектар;

для мелкого рогатого скота - 6029 голов х 4 гектара/голов=24 116 гектар;
для лошадей - 248 голов х 18 гектаров/голов=4 464 гектар;
для верблюдов - 4 голов х 21 гектара/голов =84 гектар;
32340+24116+4464+84=61 004 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Алтыкарасуском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Алтыкарасуского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ұсақ қара мал үшін - 6029 бас х 4 гектар/бас= 24 116 гектар;
жылқы үшін - 248 бас х 18 гектар/бас= 4 464 гектар;
түйе үшін - 4 бас х 21 гектар/бас= 84 гектар;
32340 +24116 +4464+84 =61 004 гектар.
Алтықарасу ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 -қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтықарасу ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 3 к решению Темирского районного маслихата от 26 июля 2021 года № 81
План по управлению пастбищами и их использованию в Жаксымайском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Жаксымайском сельском округе на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
5) схему (карту) расположения пастбищ на территории Жаксымайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
6) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Жаксымайском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.

Темір аудандық мәслихатының 2021 жылғы 26 шілдедегі № 81 шешіміне шешіміне 3 қосымша
Жақсымай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Жақсымай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жақсымай ауылдық окруіг аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1- қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7- қосымша);
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Жақсымай ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекендер бар.

Общая площадь территории Жаксымайского сельского округа 62 603 гектар, из них пастбищные земли – 7 411 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли населенных пунктов – 8 826 гектар.
По природным условиям территория Жаксымайского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Жаксымайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 910 голов крупного рогатого скота, из них 632 голов маточного поголовья, 3255 голов мелкого рогатого скота, 13 голов лошадей, 2 головы верблюдов. Из них:
в селе Шубаркудык:
374 голов крупного рогатого скота, из них 259 голов маточного поголовья, 1406 голов мелкого рогатого скота, 6 голов лошадей, 2 головы верблюдоы.
Площадь пастбищ составляет 3 705 гектар.
на станции Жаксымай:
536 голов крупного рогатого скота, из них 373 голов маточного поголовья, 1849 голов мелкого рогатого скота, 7 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 3 706 гектар.
Поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйствах Жаксымайского сельского округа составляет: 2022 голов крупного рогатого скота, 3718 голов мелкого рогатого скота, 1997 голов лошадей, 18 голов верблюдов.
Площадь пастбищ товариществ с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйств составляет 48 098 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Жаксымайскому сельскому округу имеются всего 7 411 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 5 509 гектар пастбищ.
В Жаксымайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (села Шубаркудык, станции Жаксымай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 7 411 гектар, при норме нагрузки 15 гектаров/голов потребность в пастбищах составляет 2 069 гектар.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 19 535 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 4 гектаров/голов, лошадей – 18 гектаров/голов, верблюдов – 21 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 910 голов х 15 гектаров/голов=13 650 гектар;

Жақсымай ауылдық округі аумағында жалпы көлемі 62 603 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 7 411 гектар.
Жер санаттары бойынша:
елді мекендердің жері – 8 826 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Жақсымай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Жақсымай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 910 бас, оның ішінде аналық мал 632 бас, ұсақ қара мал 3255 бас, жылқы 13 бас, 2 бас түйе бар. Оның ішінде:
Шұбарқұдық ауылында:
ірі қара мал 374 бас, оның ішінде аналық мал 259 бас, ұсақ қара мал 1406 бас, жылқы 6 бас, түйе 2 бас.
Жайылым көлемі 3 705 гектарды құрайды.
Жақсымай станциясында:
ірі қара мал 536 бас, оның ішінде аналық мал 373 бас, ұсақ қара мал 1849 бас, жылқы 7 бас.
Жайылым көлемі 3 706 гектарды құрайды.
Жақсымай ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2022 бас, ұсақ қара мал 3718 бас, жылқы 1997 бас, түйе 18 басты құрайды.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 48 098 гектарды құрайды.
Жақсымай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 55 509 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 7 411 гектар жайылым бар.
Жақсымай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Шұбарқұдық ауылы, Жақсымай станциясы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 7 411 гектар көлемінде жайылымдық алқаптары бар, жүктеме нормасы 15 гектар/бас болғанда жайылымға қажеттілік 2 069 гектар.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ қара мал – 4 гектар/бас, жылқы –18 гектар/бас, түйе – 21 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 19 535 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін-910 бас х 15 гектар/бас=13 650 гектар;

для мелкого рогатого скота - 3255 голов х 4 гектара/голов=13 020 гектар;
для лошадей - 13 голов х 18 гектаров/голов=234 гектар;
для верблюдов - 2 голов х 21 гектара/голов=42 гектар;
13 650+13020+234+42=26 946 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Жаксымайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жаксымайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ұсақ қара мал үшін-3255 бас х 4 гектар/бас= 13 020 гектар;
жылқы үшін-13 бас х 18 гектар/бас= 234 гектар;
түйе үшін-2 бас х 21 гектар/бас= 42 гектар;
13 650 +13020 +234+42 =26 946 гектар.
Жақсымай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 -қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жақсымай ауылдық окруіг аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) СХЕМА

Приложение 4 к решению Темирского районного маслихата от 26 июля 2021 года № 81
План по управлению пастбищами и их использованию в Каиндинском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Каиндинском сельском на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
7) схему (карту) расположения пастбищ на территории Каиндинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
8) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Каиндинском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.

Темір аудандық мәслихатының 2021 жылғы 26 шілдедегі № 81 шешіміне 4- қосымша
Қайыңды ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Қайыңды ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қайыңды ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7- қосымша);
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қайыңды ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекендер бар.

Общая площадь территории Каиндинского сельского округа 64 752 гектар, из них пастбищные земли – 63 086 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –67 252 гектар;
земли населенных пунктов –17 215 гектар.
По природным условиям территория Каиндинского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Каиндинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 1483 голов крупного рогатого скота, из них 1109 голов маточного поголовья, 6038 голов мелкого рогатого скота, 213 голов лошадей, 10 голов верблюдов. Из них:
в селе Кумкудык:
893 голов крупного рогатого скота, из них 507 голова, мелкого рогатого скота 2709 голов маточного поголовья, 113 голов лошадей, 10 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 5 553 гектар.
в селе Бабатай:
659 голов крупного рогатого скота, из них 501 голов маточного поголовья, 2608 голов мелкого рогатого скота, 83 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 6103 гектар.
в селе Шибулак:
138 голов крупного рогатого скота, из них 101 голов маточного поголовья, 721 голов мелкого рогатого скота, 17 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4 565 гектар.
Поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйствах Каиндинского сельского округа составляет: 1525 голов крупного рогатого скота, 6721 голов мелкого рогатого скота, 763 голов лошадей, 45 голов верблюдов.
Площадь пастбищ товариществ с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйств составляет 49 361 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Каиндинскому сельскому округу имеются всего 65 482 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 16 221 гектар пастбищ.
В Каиндинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (села Кумкудык, села Бабатай, села Шибулак) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 16 221 гектар, при норме нагрузки 15 гектаров/голов потребность в пастбищах составляет 414 гектар.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения 34 220 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 4 гектаров/голов, лошадей – 18 гектаров/голов, верблюдов – 21 гектаров/голов.
Потребность:

Қайыңды ауылдық округі аумағында жалпы көлемі 64 752 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 63 086 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 67 252 гектар;
елді мекендердің жері – 17 215 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Қайыңды ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Қайыңды ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 1483 бас, оның ішінде аналық мал 1109 бас, ұсақ қара мал 6038 бас, жылқы 213 бас, 10 бас түйе бар. Оның ішінде:
Құмқұдық ауылында:
ірі қара мал 893 бас, оның ішінде аналық мал 507 бас, ұсақ қара мал 2709 бас, жылқы 113 бас, түйе 10 бас.
Жайылым көлемі 5 553 гектарды құрайды.
Бабатай ауылында:
ірі қара мал 659 бас, оның ішінде аналық мал 501 бас, ұсақ қара мал 2608 бас, жылқы 83 бас.
Жайылым көлемі 6103 гектарды құрайды.
Шибұлақ ауылында:
ірі қара мал 138 бас, оның ішінде аналық мал 101 бас, ұсақ қара мал 721 бас, жылқы 17 бас.
Жайылым көлемі 4 565 гектарды құрайды.
Қайыңды ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1525 бас, ұсақ қара мал 6721 бас, жылқы 763 бас, түйе 45 басты құрайды.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 49 361 гектарды құрайды.
Қайыңды ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 65 482 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 16 221 гектар жайылым бар.
Қайыңды ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Құмқұдық ауылы, Бабатай ауылы, Шибұлақ ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 16 221 гектар көлемінде жайылымдық алқаптары бар, жүктеме нормасы 15 гектар/бас болғанда жайылымға қажеттілік 414 гектар.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ қара мал – 4 гектар/бас, жылқы –18 гектар/бас, түйе – 21 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 34 220 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота - 1483 голов х 15 гектаров/голов=22 245 гектар;
для мелкого рогатого скота - 6038 голов х 4 гектара/голов=24 152 гектар;
для лошадей - 213 голов х 18 гектаров/голов=3 834 гектар;
для верблюдов - 10 голов х 21 гектаров/голов=210 гектар;
22 245+24 152+3 834+210=50 441 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Каиндинском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Каиндинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ірі қара мал үшін - 1483 бас х 15 гектар/бас=22 245 гектар;
ұсақ қара мал үшін - 6038 бас х 4 гектар/бас= 24 152 гектар;
жылқы үшін - 213 бас х 18 гектар/бас= 3 834 гектар;
түйе үшін - 10 бас х 21 гектар/бас= 210 гектар;
22 245 +24 152 +3 834+210 =50 441 гектар.
Қайыңды ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 -қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қайыңды ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 5 к решению Темирского районного маслихата от 26 июля 2021 года № 81
План по управлению пастбищами и их использованию в Кенестуском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Кенестуском сельском округе на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
9) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кенестуского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
10) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);

Темір аудандық мәслихатының 2021 жылғы 26 шілдедегі № 81 шешіміне шешіміне 5-қосымша
Кеңестуы ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Кеңестуы ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Кеңестуы ауылдық округ аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Кеңестуы ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1- қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7- қосымша);

8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кенестуском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Кенестуского сельского округа 153 631 гектар, из них пастбищные земли – 107 117 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –135 278 гектар;
земли населенных пунктов –18 353 гектар;
земли промышленности – 72 гектар;
земли запаса – 300 гектар.
По природным условиям территория Кенестуского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Кенестуском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 1641 голов крупного рогатого скота, из них 954 голов маточного поголовья, 3873 голов мелкого рогатого скота, 154 голов лошадей. Из них:
в селе Копа:
994 голов крупного рогатого скота, из них 560 голов маточного поголовья, 1981 голов мелкого рогатого скота, 113 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 11344 гектар.
на станции Калмактыкырган:
515 голов крупного рогатого скота, из них 301 голов маточного поголовья, 1007 голов мелкого рогатого скота, 25 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2914 гектар.
в селе Шитубек:
132 голов крупного рогатого скота, из них 93 голов маточного поголовья, 457 голов мелкого рогатого скота, 16 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4 095 гектар.
Поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйствах Кенестуского сельского округа составляет: 1655 голов крупного рогатого скота, 3126 голов мелкого рогатого скота, 1241 голов лошадей.

8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Кеңестуы ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекендер бар.
Кеңестуы ауылдық округі аумағында жалпы көлемі 153 631 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 107 117 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 135 278 гектар;
елді мекендердің жері – 18 353 гектар;
өнеркәсіп жерлері-72 гектар;
орман қордағы жерлері – 300 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Кеңестуы ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Кеңестуы ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 1641 бас, оның ішінде аналық мал 954 бас, 3873 бас ұсақ қара мал, 154 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Қопа ауылында:
ірі қара мал 994 бас, оның ішінде аналық мал 560 бас, ұсақ қара мал 1981 бас, жылқы 113 бас.
Жайылым көлемі 11344 гектарды құрайды.
Қалмақтықырған станциясында:
ірі қара мал 515 бас, оның ішінде аналық мал 301 бас, ұсақ қара мал 1007 бас, жылқы 25 бас.
Жайылым көлемі 2914 гектарды құрайды.
Шитүбек ауылында:
ірі қара мал 132 бас, оның ішінде аналық мал 93 бас, ұсақ қара мал 457 бас, жылқы 16 бас.
Жайылым көлемі 4 095 гектарды құрайды.
Кеңестуы ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1655 бас, ұсақ қара мал 3126 бас, жылқы 1241 басты құрайды.

Площадь пастбищ товариществ с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйств составляет 90 772 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кенестускому сельскому округу имеются всего 85 453 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 17 864 гектар пастбищ.
В Кенестуском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (села Копа, станции Калмактыкырган, села Шитубек) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 13 862 гектар, при норме нагрузки 15 гектаров/голов потребность в пастбищах составляет 448 гектар.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 23 303 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 4 гектаров/голов, лошадей – 18 гектаров/голов.
Потребность:

Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 90 772 гектарды құрайды.
Кеңестуы ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 85 453 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 17 864 гектар жайылым бар.
Кеңестуы ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қопа ауылы, Қалмақтықырған станциясы, Шитүбек ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 13 862 гектар көлемінде жайылымдық алқаптары бар, жүктеме нормасы 15 гектар/бас болғанда жайылымдарға қажеттілік 448 гектар.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ қара мал – 4 гектар/бас, жылқы –18 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 23 303 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота - 1641 голов х 15 гектаров/голов=24 615 гектар;
для мелкого рогатого скота - 3445 голов х 4 гектаров/голов=13 780 гектар;
для лошадей - 154 голов х 18 гектаров/голов=2 772 гектар;
24 615+13 780+2 772=41 167 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Кенестуском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кенестуского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ірі қара мал үшін-1641 бас х 15 гектар/бас=24 615 гектар;
ұсақ қара мал үшін-3445 бас х 4 гектар/бас= 13 780 гектар;
жылқы үшін-154 бас х 18 гектар/бас= 2 772 гектар;
24 615 +13 780 +2 772 =41 167 гектар.
Кеңестуы ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 -қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Кеңестуы ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 6 к решению Темирского районного маслихата от 26 июля 2021 года № 81
План по управлению пастбищами и их использованию в Кенкиякском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Кенкиякском сельском округе на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
11) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кенкиякского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
12) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кенкиякском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.

Темір аудандық мәслихатының 2021 жылғы 26 шілдедегі № 81 шешіміне шешіміне 6 -қосымша
Кеңкияқ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Кеңкияқ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Кеңкияқ ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7- қосымша);
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Кеңкияқ ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекендер бар.

Общая площадь территории Кенкиякского сельского округа 29 240 гектар, из них пастбищные земли – 29 211 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –27048 гектар;
земли населенных пунктов –16 340 гектар.
По природным условиям территория Кенкиякского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Кенкиякском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 1986 голов крупного рогатого скота, из них 1260 голов маточного поголовья, 4792 голов мелкого рогатого скота, 180 голов лошадей, 12 голов верблюдов. Из них:
в селе Кенкияк:
1458 голов крупного рогатого скота, из них 954 голов маточного поголовья, 3351 голов мелкого рогатого скота, 136 голов лошадей, 8 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 7 771 гектар.
в селе Башенколь:
528 голов крупного рогатого скота, из них 306 голов маточного поголовья, 1441 голов мелкого рогатого скота, 44 голов лошадей, 4 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 7 771 гектар.
Поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйствах Кенкиякского сельского округа составляет: 848 голов крупного рогатого скота, 2294 голов мелкого рогатого скота, 708 голов лошадей.
Площадь пастбищ товариществ с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйств составляет 10 829 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кенкиякскому сельскому округу имеются всего 29 240 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 16 311 гектар пастбищ.
В Кенкиякском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (села Кенкияк, села Башенколь) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 16 311 гектар, при норме нагрузки 15 гектаров/голов потребность в пастбищах составляет 2 589 гектар.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения 36 139 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 4 гектаров/голов, лошадей – 18 гектаров/голов, верблюдов - 21 гектаров/голов.
Потребность:

Кеңкияқ ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 29 240 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 29 211 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 27048 гектар;
елді мекендердің жері – 16 340 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Кеңкияқ ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Кеңкияқ ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 1986 бас, оның ішінде аналық мал 1260 бас, ұсақ қара мал 4792 бас, жылқы 180 бас, 12 бас түйе бар. Оның ішінде:
Кеңкияқ ауылында:
ірі қара мал 1458 бас, оның ішінде аналық мал 954 бас, ұсақ мал 3351 бас, жылқы 136 бас, түйе -8 бас.
Жайылым көлемі 7 771 гектарды құрайды.
Бәшенкөл ауылында:
ірі қара мал 528 бас, оның ішінде аналық мал 306 бас, ұсақ қара мал 1441 бас, жылқы 44 бас, түйе 4 бас.
Жайылым көлемі 7 771 гектар.
Кеңкияқ ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 848 бас, ұсақ қара мал 2294 бас, жылқы 708 басты құрайды.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 10 829 гектарды құрайды.
Кеңкияқ ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 29 240 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 16 311 гектар жайылым бар.
Кеңкияқ ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Кеңкияқ ауылы, Бәшенкөл ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 16 311 гектар көлемінде жайылымдық алқаптары бар, жүктеме нормасы 15 гектар/бас болғанда жайылымдарға қажеттілік 2 589 гектарды құрайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ қара мал – 4 гектар/бас, жылқы –18 гектар/бас, түйе – 21 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 36 139 гектар көлемінде қажеттілігі бар.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота - 1986 голов х 15 гектаров/голов=29 790 гектар;
для мелкого рогатого скота - 4792 голов х 4 гектаров/голов=19 168 гектар;
для лошадей - 180 голов х 18 гектаров/голов=3 240 гектар;
для верблюдов -12 голов х 21 гектар/голов=252 гектар;
29 790+19 168+3 240+252=52 450 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Кенкиякском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кенкиякского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ірі қара мал үшін-1986 бас х 15 гектар/бас=29 790 гектар;
ұсақ қара мал үшін-4792 бас х 4 гектар/бас= 19 168 гектар;
жылқы үшін-180 бас х 18 гектар/бас= 3240 гектар;
түйе үшін-12 бас х 21 гектар/бас= 252 гектар;
29 790 +19 168 +3240+252 =52 450 гектар.
Кеңкияқ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Кеңкияқ ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 7 к решению Темирского районного маслихата от 26 июля 2021 года № 81
План по управлению пастбищами и их использованию в Саркольском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Саркольском сельском округе на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
13) схему (карту) расположения пастбищ на территории Саркольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
14) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);

Темір аудандық мәслихатының 2021 жылғы 26 шілдедегі № 81 шешіміне шешіміне 7 қосымша
Саркөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Саркөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Саркөл ауылдық округ аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Саркөл ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1- қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4- қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5- қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7- қосымша);

8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Саркольском сельском округе имеются 4 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Саркольского сельского округа 126 778 гектар, из них пастбищные земли – 124 021 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –124 823 гектар;
земли населенных пунктов –38 501 гектар.
По природным условиям территория Саркольского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Саркольском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 3 904 голов крупного рогатого скота, из них 2381 голов маточного поголовья, 6113 голов мелкого рогатого скота, 399 голов лошадей, 43 голов верблюдов. Из них:
в поселке Шубарши:
1400 голов крупного рогатого скота, из них 970 голов маточного поголовья, 1800 голов мелкого рогатого скота, 92 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 19 154 гектар.
в селе Сарколь:
776 голов крупного рогатого скота, из них 452 голов маточного поголовья, 1283 голов мелкого рогатого скота, 74 голов лошадей, 1 голова верблюда.
Площадь пастбищ составляет 6 700 гектар.
в селе Кумсай:
935 голов крупного рогатого скота, из них 512 голов маточного поголовья, 1699 голов мелкого рогатого скота, 214 голов лошадей, 39 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 7 597 гектар.
в селе Копа:
793 голов крупного рогатого скота, из них 447 голов маточного поголовья, 1331 голов мелкого рогатого скота, 19 голов лошадей, 3 голов верблюдов.

8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Саркөл ауылдық округінде 4 ауылдық елді мекендер бар.
Саркөл ауылдық округі аумағында жалпы көлемі 126 778 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 124 021 гектар боліп бөлінеді.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 124 823 гектар;
елді мекендердің жері – 38 501 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Саркөл ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Саркөл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 3904 бас, оның ішінде аналық мал 2381 бас, ұсақ қара мал 6113 бас, жылқы 399 бас, 43 бас түйе бар. Оның ішінде:
Шұбарши кентінде:
ірі қара мал 1400 бас, оның ішінде аналық мал 970 бас, ұсақ қара мал 1800 бас, жылқы 92 бас.
Жайылым көлемі 19 154 гектарды құрайды.
Саркөл ауылында:
ірі қара мал 776 бас, оның ішінде аналық мал 452 бас, ұсақ қара мал 1283 бас, жылқы 74 бас, түйе 1 бас.
Жайылым көлемі 6 700 гектарды құрайды.
Құмсай ауылында:
ірі қара мал 935 бас, оның ішінде аналық мал 512 бас, ұсақ мал 1699 бас, жылқы 214 бас, түйе 39 бас.
Жайылым көлемі 7 597 гектар.
Қопа ауылында:
ірі қара мал 793 бас, оның ішінде аналық мал 447 бас, ұсақ қара мал 1331 бас, жылқы 19 бас, түйе 3 бас.

Площадь пастбищ составляет 7 083 гектар.
Поголовье скота в товариществе с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйствах Саркольского сельского округа составляет: 2119 голов крупного рогатого скота, 6 678 голов мелкого рогатого скота, 1605 голов лошадей, 146 голов верблюдов.
Площадь пастбищ товариществ с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйств составляет 84 141 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Саркольскому сельскому округу имеются всего 124 021 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 40 534 гектар пастбищ.
В Саркольском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании выше изложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (поселок Шубарши, село Сарколь, село Кумсай, село Копа) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 40 534 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 15 гектаров/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 50 563 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 4 гектаров/голов, лошадей – 18 гектаров/голов, верблюдов- 21 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота- 3904 голов х 15 гектаров/голов=58 560 гектаров;

Жайылым көлемі 7 083 гектарды құрайды.
Саркөл ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2 119 бас, ұсақ қара мал 6 678 бас, жылқы 1605 бас, түйе 146 басты құрайды.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 84 141 гектарды құрайды.
Саркөл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 124 021 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 40 534 гектар жайылым бар.
Саркөл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Шұбарши кенті, Саркөл ауылы, Құмсай ауылы, Қопа ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 40 534 га көлемінде жайылымдық алқаптары бар, жүктеме нормасы 15 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ қара мал – 4 гектар/бас, жылқы –18 гектар/, түйе –21 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 50 563 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін-3904 бас х 15 гектар/бас=58 560 гектар;

для мелкого рогатого скота- 6113 голов х 4 гектаров/голов=24 452 гектаров;
для лошадей- 399 голов х 18 гектаров/голов=7 182 гектаров;
для верблюдов -43 голов х 21 гетаров/голов=903 гектаров;
58 560+24 452+7 182+903=91 097 гектаров.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Саркольском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Саркольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ұсақ қара мал үшін-6113 бас х 4 гектар/бас= 24 452 гектар;
жылқы үшін-399 бас х 18 гектар/бас= 7 182 гектар;
түйе үшін-43 бас х 21 гектар/бас= 903 гектар;
58 560 +24 452 +7 182 +903=91 097 гектар.
Саркөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 -қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Саркөл ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 8 к решению Темирского районного маслихата от 26 июля 2021 года № 81
План по управлению пастбищами и их использованию в Таскопинском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Таскопинском сельском округе на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
15) схему (карту) расположения пастбищ на территории Таскопинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
16) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Таскопинском сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.

Темір аудандық мәслихатының 2021 жылғы 26 шілдедегі № 81 шешіміне шешіміне 8-қосымша
Тасқопа ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Тасқопа ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тасқопа ауылдық округіг аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7- қосымша);
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Тасқопа ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Таскопинского сельского округа 74 214 гектар, из них пастбищные земли – 73 162 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –74 214 гектар;
земли населенных пунктов –33 532 гектар.
По природным условиям территория Таскопинского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Таскопинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 2305 голов крупного рогатого скота, из них 1403 голов маточного поголовья, 6657 голов мелкого рогатого скота, 121 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 32 899 гектар.
Поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйствах Таскопинского сельского округа составляет: 2014 голов крупного рогатого скота, 4 218 голов мелкого рогатого скота, 646 голов лошадей.
Площадь пастбищ товариществ с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйств составляет 40 263 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Таскопинскому сельскому округу имеются всего 73 162 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 32 899 гектар пастбищ.
В Таскопинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (селоТаскопа) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 32 899 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 15 гектаров/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 30 482 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 4 гектаров/голов, лошадей – 18 гектаров/голов.
Потребность:

Тасқопа ауылдық округі аумағында жалпы көлемі 74 214 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 73 162 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 74 214 гектар;
елді мекендердің жері – 33 532 гектарболып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Тасқопа ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Тасқопа ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 2305 бас, оның ішінде аналық мал басы 1403 бас, 6657 бас ұсақ қара мал, 121 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жайылым көлемі 32 899 гектарды құрайды.
Тасқопа ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2 014 бас, ұсақ қара мал 4 218 бас, жылқы 646 басты құрайды.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 40 263 гектарды құрайды.
Тасқопа ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 73 162 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 32 899 гектар жайылым бар.
Тасқопа ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Тасқопа ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді меннің 32 899 гектар көлемінде жайылымдық алқаптары бар, жүктеме нормасы 15 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ қара мал – 4 гектар/бас, жылқы –18 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 30 482 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота - 2305 голов х 15 гектаров/голов=34 575 гектар;
для мелкого рогатого скота - 6657 голов х 4 гектара/голов=26 628 гектар;
для лошадей - 121голов х 18 гектаров/голов=2 178 гектар.
34 575+26 628+2 178=63 381 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Таскопинском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Таскопинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

Ірі қара мал үшін-2305 бас х 15 гектар/бас=34 575 гектар;
ұсақ қара мал үшін-6657 бас х 4 гектар/бас= 26 628 гектар;
жылқы үшін-121 бас х 18 гектар/бас= 2 178 гектар;
34 575 +26 628 +2 178 =63 381 гектар.
Тасқопа ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тасқопа ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 9 к решению Темирского районного маслихата от 26 июля 2021 года № 81
План по управлению пастбищами и их использованию в городе Темир на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в городе Темир на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
17) схему (карту) расположения пастбищ на территории города Темира в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
18) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, городе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Темір аудандық мәслихатының 2021 жылғы 26 шілдедегі № 81 шешіміне шешіміне 9-қосымша
Темір қаласында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Темір қаласында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы Заңына, "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Темір қаласы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7- қосымша);
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

По административно-территориальному делению в городе Темир имеются 1 город, 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории города Темира 184 194 гектар, из них пастбищные земли – 123 013 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –149 776 гектар;
земли населенных пунктов –34 418 гектар.
По природным условиям территория города Темира по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в городе Темир насчитывается (личное подворье населения) 2179 голов крупного рогатого скота, из них 1268 голов маточного поголовья, 4839 голов мелкого рогатого скота, 794 голов лошадей. Из них:
в городе Темир:
903 голов крупного рогатого скота, из них 527 голов маточного поголовья, 1980 голов мелкого рогатого скота, 319 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 24 279 гектар.
в селе Жамбыл:
1276 голов крупного рогатого скота, из них 741 голов маточного поголовья, 2859 голов мелкого рогатого скота, 475 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 9 593 гектар.
Поголовье скота в товариществе с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйствах города Темира составляет: 1414 крупного рогатого скота, 3 209 голов мелкого рогатого скота, 1449 голов лошадей.
Площадь пастбищ товариществ с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйств составляет 67 231 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по городу Темир имеются всего 123 013 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 33 872 гектар пастбищ.
В городе Темир сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (город Темир, село Жамбыл) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 33 872 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 15 гектаров/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 32 461 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 4 гектаров/голов, лошадей – 18 гектаров/голов.
Потребность:

Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Темір қаласында 1 қала, 1 ауылдық елді мекендер бар.
Темір қаласының жалпы көлемі 184 194 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 123 013 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 149 776 гектар;
елді мекендердің жері – 34 418 гектар болып бөлініде.
Табиғи жағдайлар бойынша Темір қаласы аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Темір қаласында (халықтың жеке ауласы) 2179 бас ірі қара мал, оның ішінде 1268 бас аналық мал, 4839 бас ұсақ қара мал, 794 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Темір қаласында:
ірі қара мал 903 бас, оның ішінде аналық мал 527 бас, ұсақ мал 1980 бас, жылқы 319 бас.
Жайылым көлемі 24 279 гектарды құрайды.
Жамбыл ауылында:
1276 бас ірі қара мал, оның 741 бас ішінде аналық мал, 2859 бас ұсақ қара мал, 475 бас жылқы.
Жайылым көлемі 9 593 гектарды құрайды.
Темір қаласының жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1414 бас, ұсақ қара 3209 бас, 1449 басты жылқы құрайды.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 67 231 гектарды құрайды.
Темір қаласы бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 123 013 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 33 872 гектар жайылым бар.
Темір қаласында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Темір қаласы, Жамбыл ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 33 872 га көлемінде жайылымдық алқаптары бар, жүктеме нормасы 15 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ қара мал – 4 гектар/бас, жылқы –18 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 32 461 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота - 2179 голов х 15 гектар/голов=32 685 гектар;
для мелкого рогатого скота - 4839 голов х 4 гектар/голов=19 356 гектар;
для лошадей – 794 голов х 18 гектар/голов=14 292 гектар;
32 685+19 356+14 292=66 333 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в городе Темир на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Темир в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ірі қара мал үшін-2179 бас х 15 ггектар/бас=32 685 гектар;
ұсақ қара мал үшін-4839 бас х 4 гектар/бас= 19 356 гектар;
жылқы үшін-794 бас х 18 гектар/бас= 14 292 гектар;
32 685 +19 356 +14 292 =66 333 гектар.
Темір қаласында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Темір қаласы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)