Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Аксускому району на 2021-2022 годы
Решение маслихата Аксуского района Алматинской области от 4 октября 2021 года № 13-50
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Аксуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Аксускому району на 2021-2022 годы согласно приложению к настоящему решению.
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на замистителя акима Аксуского района С. Кусмолнину.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата Аксуского района Б. Сулейменов
Приложение к решению Аксуского районного маслихата от 30 сентября 2021 года № 13-50 "Об утверждении Плана по управлению пасбищами и их использованию по Аксускому району на 2021-2022 года"
План по управлению пастбищами и их использованию по Аксускому району на 2021-2022 года
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Аксускому району на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1. Схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категории земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2. Приемлемую схему пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3. Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4. Схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводительными каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;

Ақсу ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Алматы облысы Ақсу аудандық мәслихатының 2021 жылғы 4 қазандағы № 13-50 шешімі
"Жайылымдар туралы" жылҚазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Ақсу аудандық мәслихаты ШЕШІТІ:
1. Ақсу ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Ақсу ауданы әкімінің орынбасары С. Кусмолдинге жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ақсу аудандық мәслихатының хатшысы Б. Су лейменов
Ақсу аудандық мәслихатының 2021 жылғы 30 қыркүйектегі "Ақсу ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоапарды бекіту туралы" № 13-50 шешіміне қосымша
Ақсу ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Ақсу ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңы түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 3-3/332 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдарды тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1. Осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдалынушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2. Осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3. Осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым обьектілері белгіленген картасын;
4. Осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;

5. Схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6. Схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселка, селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7. Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах.
Аксуский район был образован в 1930 году 17 декабря. Административно-территориальное деление района состоит из 17 сельских округов, 49 сельских населенных пунктов.
Общая площадь земель Аксуского района 1259293 тысяч гектаров, из них пастбищные земли - 967595 тысяч гектаров, в том числе сенокосы - 56162 тысяч гектаров.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения - 726564 тысяч гектаров;
земли населенных пунктов - 75357 тысяч гектаров;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения - 37061 тысяч гектаров;
земли лесного фонда - 36271 тысяч гектаров;
земли природных заповедников - 55310 тысяч гектаров;
земли водного фонда - 21 тысяч гектаров;
земли запаса - 328709 тысяч гектаров.
Климат района резко континентальный. Годовое количество атмосферных осадков на равнинной территории 150-250 мм, в горных районах 400-600 мм. Средние температуры января -10-15 С, июля +20+23 С.
На равнине распространены серо-бурые полупустынные почвы, в предгорьях светло-каштановые и черноземные.
На территории района протекают реки – Биен, Бурган, Саркан, Карасу, Капал, Кызылагаш.
На территории района распространены 87 видов растений. Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,5 центнер/гектар.

5. Осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жанурларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6. Осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңдытұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7. Осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық обьектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшіліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Ақсу ауданы 1930 жылы 17 желтоқсанында құрылды. Ауданның әкімшілік-аумақтық бөлінісі 17 ауылдық округтен, 49 ауылдық елді мекеннен тұрады.
Ақсу ауданының жалпы көлемі - 1259293 мың гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер - 967595 мың гектар, шабындық жерлер - 56162 мың гектар.
Жерлер категория бойынша келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы нысанындағы жерлер - 726564 мың гектар;
елді мекен жерлері - 75357 мың гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналған өзге де жерлер -37061 мың гектар;
орман қорының жерлері – 36 271 мың гектар;
табиғи қорық жерлері – 55 310 мың гектар;
су қорының жерлері – 21 мың гектар;
босалқы жер қоры – 328709 мың гектар.
Ақсу ауданының климаты континенталды. Жылдық жауын-шашын мөлшері жазық аймақтарда 150-250 мм, тау бөктерлері мен аңғарларында 400-600 мм. Қаңтардың орташа температурасы -12-15°С, шілдеде +20+23°С.
Жазық даласы жартылай шөлейтті сұры-қоңыр топырақтан, ал тау бөктері ашық-қоңыр, қара топырақтан тұрады.
Аудан аумағында Бүйен, Бұрған, Сарқан, Қарасу, Қапал,Қызылағаш өзендері ағып жатыр.
Аудан аумағында өсімдіктердің 87 түрі тараған. Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,5 центнер/гектарды құрайды.

Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 180-200 дней.
В Аксуском районе действуют 17 ветеринарно-санитарных объектов, из них: 49 скотомогильников, 10 сибирский очагов, 17 ветеринарных пунктов, 49 мест для обработки животных, 10 пунктов осеменения крупного рогатого скота.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Аксускому району на 2021-2022 годы"
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аксуского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Аксускому району на 2021-2022 годы"
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Аксускому району на 2021-2022 годы"
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Аксускому району на 2021-2022 годы"
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Аксускому району на 2021-2022 годы"
Схема перераспределение пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Аксускому району на 2021-2022 годы"
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Аксускому району на 2021-2022 годы"
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота из пастбищ
Весна
Лето
Осень
Зима
2021
І- декада марта ІІ- декада мая
I- декада июня ІІ- декада августа
І- декада сентября ІІ- декада ноября
І- декада декабря ІІ- декада февраля
2022
І- декада марта ІІ- декада мая
I- декада июня ІІ- декада августа
І- декада сентября ІІ- декада ноября
І- декада декабря ІІ- декада февраля

Жайылымдар азықтарының қоры жайылымдық кезеңде 180-200 күн ұзақтығымен пайдаланылады.
Ақсу ауданында 17 ветеринариялық-санитарлық объектілер әрекет етеді. Оның ішінде: 49 мал қорымы, 10 сібір ошағы, 17 ветеринариялық пункт, 49 мал емдеу орындары, 10 ірі қара малын қолдан ұрықтандыру пунктер.
Ақсу ауданы бойынша 2021-20122 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақсу ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақсу ауданы бойынша 2021-20122 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Ақсу ауданы бойынша 2021-20122 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайлымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Ақсу ауданы бойынша 2021-20122 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ақсу ауданы бойынша 2021-20122 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4-қосымша
Ақсу ауданы бойынша 2021-20122 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5-қосымша
Ақсу ауданы бойынша 2021-20122 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6-қосымша
Ақсу ауданы бойынша 2021-20122 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан қайтару мерзімі
Көктем
Жаз
Күз
Қыс
2021
Нурызайының І-ші он күндігі Мамырайының ІІ-ші он күндігі
Маусым айының І-ші он күндігі тамыз айының ІІ-ші
он күндігі
Қыркүйек айының І-ші он күндігі Қарашаайының
ІІ-ші он күндігі
Желтоқсан айының І-ші он күндігі Ақпанайының
ІІ-ші он күндігі
20122
Нурызайының І-ші он күндігі Мамырайының ІІ-ші он күндігі
Маусым айының І-ші он күндігі тамыз айының ІІ-ші
он күндігі
Қыркүйек айыныңІ-ші он күндігі Қарашаайының
ІІ-ші он күндігі
Желтоқсан айының І-ші он күндігі Ақпан айының
ІІ-ші он күндігі