Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление информатизации, оказания государственных услуг и архивов акимата Костанайской области"
Постановление акимата Костанайской области от 31 декабря 2021 года № 615.
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат Костанайской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Управление информатизации, оказания государственных услуг и архивов акимата Костанайской области".
2. Государственному учреждению "Управление информатизации, оказания государственных услуг и архивов акимата Костанайской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию вышеуказанного Положения в органах юстиции в установленном законодательством порядке;
2) в течение двадцати календарных дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Костанайской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Костанайской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Костанайской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким Костанайской области А. Мухамбетов
Утверждено
постановлением акимата
Костанайской области
от 31 декабря 2021 года
№ 615
Положение о государственном учреждении "Управление информатизации, оказания государственных услуг и архивов акимата Костанайской области"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление информатизации, оказания государственных услуг и архивов акимата Костанайской области" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере информатизации, оказания государственных услуг, цифровизации региона и ведения архивного дела.

"Қостанай облысы әкімдігінің ақпараттандыру, мемлекеттік қызметтер көрсету және архивтер басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Қостанай облысы әкімдігінің 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 615 қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес Қостанай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Қостанай облысы әкімдігінің ақпараттандыру, мемлекеттік қызметтер көрсету және архивтер басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. "Қостанай облысы әкімдігінің ақпараттандыру, мемлекеттік қызметтер көрсету және архивтер басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) жоғарыда көрсетілген Ереженің заңнамада белгіленген тәртіпте әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулыға қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік жиырма күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Қостанай облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
3) осы қаулының ресми жарияланғанынан кейін оның Қостанай облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қостанай облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қостанай облысының әкімі А. Мұхамбетов
Қостанай облысы әкімдігінің
2021 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 615 қаулысымен
бекітілген
"Қостанай облысы әкімдігінің ақпараттандыру, мемлекеттік қызметтер көрсету және архивтер басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1 тарау. Жалпы ережелер
1. "Қостанай облысы әкімдігінің ақпараттандыру, мемлекеттік қызметтер көрсету және архивтер басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) ақпараттандыру, мемлекеттік қызметтер көрсету, өңірді цифрландыру және архив ісін жүргізу саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

2. Управление имеет подведомственные организации:
1) коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Костанайской области" государственного учреждения "Управление информатизации, оказания государственных услуг и архивов акимата Костанайской области";
2) коммунальное государственное учреждение "Ситуационный центр акимата Костанайской области" Управления информатизации, оказания государственных услуг и архивов акимата Костанайской области.
Сноска. Пункт 2 – в редакции постановления акимата Костанайской области от 15.11.2023 № 481 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, 110000, Костанайская область, город Костанай, улица Гоголя, дом 75.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления акимата Костанайской области от 23.06.2023 года № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению не допускается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа

2. Басқарманың ведомстволық бағынысты ұйымдары бар:
1) "Қостанай облысы әкімдігінің ақпараттандыру, мемлекеттік қызметтер көрсету және архивтер басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Қостанай облысының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі";
2) Қостанай облысы әкімдігінің ақпараттандыру, мемлекеттік қызметтер көрсету және архивтер басқармасының "Қостанай облысы әкімдігінің ахуалдық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы әкімдігінің 15.11.2023 № 481 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ретінде ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы мемлекеттік тілде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. Басқарманың, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Басқарма өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 110000, Қостанай облысы, Қостанай қаласы, Гоголь көшесі, 75-үй.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы әкімдігінің 23.06.2023 № 267 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге жол берілмейді.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2 тарау. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері

13. Задачи:
1) обеспечение соблюдения единых требований в области информационно-коммуникационных технологий, а также правил реализации сервисной модели информатизации;
2) обеспечение повышения качества, доступности оказания государственных услуг на территории Костанайской области;
3) координация работы по внедрению цифровых технологий в основные отрасли экономики;
4) реализация единой государственной политики в архивном деле и документообразовании на территории Костанайской области.
14. Полномочия:
1) права:
организация и осуществление в установленном законодательством порядке защиты прав и интересов Управления, в том числе в судах;
дача юридическим и физическим лицам разъяснений по вопросам, отнесенным к компетенции Управления;
осуществление иных прав в соответствии с действующим законодательством;
2) обязанности:
соблюдение норм действующего законодательства Республики Казахстан;
качественное и своевременное исполнение актов и поручений Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, также акима и акимата Костанайской области.
15. Функции:
1) создает и развивает объекты информатизации "электронного правительства";
2) утверждает архитектуру государственного органа и обеспечивает ее реализацию и развитие;
3) координирует работу по реализации государственных программ, направленных на развитие проектов "SmartCity", информатизации и цифровизации;
4) осуществляет мониторинг наполнения, обеспечения достоверности и актуальности государственных электронных информационных ресурсов и информационных систем акимата Костанайской области;
5) проводит мероприятия по повышению оценки эффективности деятельности местных исполнительных органов по применению информационных технологий и открытости государственных органов;
6) координирует работу по актуализации и размещению открытых данных на портале "Открытое правительство";
7) организует мероприятия по повышению рейтинга в операционных оценках эффективности деятельности акимата Костанайской области по направлению "Открытость государственного органа" и "Применение информационных технологий" блока "Организационное развитие государственного органа";
8) обеспечивает соблюдение требований по развитию архитектуры "электронного правительства" и внедрение типовой архитектуры "электронного акимата" с учетом направлений деятельности акимата области;
9) осуществляет взаимодействие местных исполнительных органов с территориальными подразделениями государственных органов, гражданами и организациями по вопросам информатизации, оказывает консультационную и методологическую помощь;

13. Мақсаттары:
1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы бірыңғай талаптардың, сондай-ақ ақпараттандырудың сервистік моделін іске асыру қағидаларының сақталуын қамтамасыз ету болып табылады;
2) Қостанай облысының аумағында мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын, қолжетімділігін арттыруды қамтамасыз ету;
3) экономиканың негізгі салаларына цифрлық технологияларды енгізу бойынша жұмысты үйлестіру;
4) Қостанай облысының аумағында архив ісінде және құжат жасауда бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыру болып табылады.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтар:
заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарманың, соның ішінде соттарда құқықтары мен мүдделерін қорғауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
Басқарманың құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша заңды және жеке тұлғаларға түсініктемелер беру;
қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыру;
2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтау;
Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, сондай-ақ Қостанай облысы әкімінің және әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақтылы орындау.
15. Функциялары:
1) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құрады және дамытады;
2) мемлекеттік органның архитектурасын бекітеді және оның іске асырылуы мен дамуын қамтамасыз етеді;
3) "SmartCity", ақпараттандыру және цифрландыру жобаларын дамытуға бағытталған мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша жұмысты үйлестіреді;
4) Қостанай облысы әкімдігінің мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстары мен ақпараттық жүйелерін толтыру, олардың анықтығы мен өзектілігін қамтамасыз ету мониторингін жүзеге асырады;
5) ақпараттық технологияларды қолдану және мемлекеттік органдардың ашықтығы бойынша жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалауды арттыру бойынша іс-шаралар өткізеді;
6) "Ашық үкімет" порталында ашық деректерді өзектендіру және орналастыру бойынша жұмысты үйлестіреді;
7) "Мемлекеттік органның ұйымдық дамуы" блогының "Мемлекеттік органның ашықтығы" және "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыттары бойынша Қостанай облысы әкімдігі қызметінің тиімділігінің операциялық бағаларында рейтингті арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады;
8) облыс әкімдігі қызметінің бағыттарын ескере отырып, "электрондық үкіметтің" архитектурасын дамыту және "электрондық әкімдіктің" үлгілік архитектурасын енгізу жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
9) ақпараттандыру мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерімен, азаматтармен және ұйымдармен өзара іс-қимылын жүзеге асырады, консультациялық және әдіснамалық көмек көрсетеді;

10) обеспечивает предоставление информации в уполномоченный орган по операционной оценке взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами по направлению "Открытость государственного органа" и по оценке эффективности деятельности местных исполнительных органов по направлению "Применение информационных технологий" блока "Организационное развитие государственного органа";
11) координирует работу по внедрению технологий "SmartCity";
12) обеспечивает реализацию национальных проектов в сфере информатизации и связи;
13) вырабатывает предложения, обеспечивает единый подход и координирует мероприятия по внедрению и использованию информационных систем, обеспечивающих доступ к широкополосному интернету;
14) контролирует обеспечение политики информационной безопасности в местных исполнительных органах;
15) проводит мониторинг исполнения требований технической документации по информационной безопасности, управления активами в части обеспечения информационной безопасности, управления рисками в сфере информационно-коммуникационных технологий, обеспечения непрерывности бизнес-процессов, использующих информационно-коммуникационные технологии, соблюдения требований информационной безопасности при управлении персоналом и проведения внутреннего аудита информационной безопасности, организацию внешнего аудита информационной безопасности;
16) организует размещение открытых данных на казахском и русском языках на интернет-портале открытых данных и размещение интернет-ресурсов на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов, а также обеспечение их достоверности и актуализации;
17) обеспечивает приобретение информационно-коммуникационных услуг у оператора связи в соответствии с каталогом информационно-коммуникационных услуг;
18) координирует мероприятия по оптимизации и автоматизации процессов оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
19) обеспечивает предоставление информации в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг для проведения оценки качества оказания государственных услуг, а также информации по результатам внутреннего контроля за качеством оказания государственных услуг в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
20) проводит внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

10) уәкілетті органға "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау бойынша және "Мемлекеттік органды ұйымдық дамыту" блогының "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалау бойынша ақпарат беруді қамтамасыз етеді;
11) "SmartCity" технологияларын енгізу жөніндегі жұмысты үйлестіреді;
12) ақпараттандыру және байланыс саласындағы ұлттық жобаларды іске асыруды қамтамасыз етеді;
13) ұсыныстар әзірлейді, бірыңғай тәсілді қамтамасыз етеді және кең жолақты Интернетке қолжетімділікті қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелерді енгізу және пайдалану жөніндегі іс-шараларды үйлестіреді;
14) Жергілікті атқарушы органдарда ақпараттық қауіпсіздік саясатын қамтамасыз етуді бақылайды;
15) ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі техникалық құжаттама талаптарының орындалуына, ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы тәуекелдерді басқару, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланатын бизнес-процестердің үздіксіздігін қамтамасыз ету бөлігінде активтерді басқаруға, персоналды басқару және ақпараттық қауіпсіздіктің ішкі аудитін жүргізу кезінде ақпараттық қауіпсіздік талаптарының сақталуына, ақпараттық қауіпсіздіктің сыртқы аудитін ұйымдастыруға мониторинг жүргізеді;
16) Ашық деректердің интернет-порталында қазақ және орыс тілдерінде ашық деректерді орналастыруды және мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында интернет-ресурстарды орналастыруды, сондай-ақ олардың анықтығы мен өзектілігін қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
17) ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтер каталогына сәйкес байланыс операторынан ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды қамтамасыз етеді;
18) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету процестерін оңтайландыру және автоматтандыру жөніндегі іс-шараларды үйлестіреді;
19) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына бағалау жүргізу үшін мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға ақпарат, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын ішкі бақылау нәтижелері бойынша ақпарат беруді қамтамасыз етеді;
20) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына ішкі бақылау жүргізеді;

21) предоставляет отчет о работе по внутреннему государственному контролю за качеством государственных услуг, оказываемых местными исполнительными органами области, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг и его территориальное подразделение;
22) проводит внутренний мониторинг качества оказания государственных услуг;
23) вырабатывает предложения по повышению качества оказания государственных услуг с учетом заключения общественного мониторинга качества оказания государственных услуг;
24) обеспечивает организационную, техническую и информационно-аналитическую деятельность, оптимизирует процесс управления информационными активами и данными государственных органов области, создает иерархию ответственности за процессы обеспечения качества данных государственных органов области;
25) обеспечивает единый подход и координацию мероприятий по внедрению и использованию информационных систем, автоматизирующих оказание государственных услуг местных исполнительных органов;
26) осуществляет мероприятия по повышению оценки эффективности по применению информационных технологий;
27) обеспечивает соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий, а также правил реализации сервисной модели информатизации;
28) согласовывает и координирует финансовые расчеты и расходы в сфере цифровизации, автоматизации и оптимизации местных исполнительных органов;
29) определяет и вносит в акимат области для утверждения планы строительства сооружений связи, линий телекоммуникаций и других объектов инженерной инфраструктуры, за исключением сетей подразделений правительственной связи;
30) обеспечивает развитие цифровизации на территории Костанайской области, а также планирование и внедрение цифровых решений в рамках национальных проектов в сфере информатизации и связи;
31) обеспечивает и организует подключение местных исполнительных органов Костанайской области к Единой транспортной среде государственных органов Республики Казахстан;
32) взаимодействует с операторами связи по вопросу качества предоставления услуг связи;
33) координирует взаимодействие отраслевых управлений акимата области, акиматов городов и районов области, других заинтересованных организаций в вопросах цифровизации;
34) обеспечивает организацию мероприятий по реализации элементов проектов цифровизации;
35) проводит анализ, планирование и организацию работ по аналитике и совершенствованию элементов проектов цифровизации;

21) облыстың жергілікті атқарушы органдары көрсететін мемлекеттік қызметтердің сапасына ішкі мемлекеттік бақылау жөніндегі жұмыс туралы есепті мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға және оның аумақтық бөлімшесіне ұсынады;
22) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына ішкі мониторинг жүргізеді;
23) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына қоғамдық мониторинг қорытындысын ескере отырып, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
24) ұйымдастыру, техникалық және ақпараттық-талдау қызметін қамтамасыз етеді, облыстың мемлекеттік органдарының ақпараттық активтері мен деректерін басқару процесін оңтайландырады, облыстың мемлекеттік органдары деректерінің сапасын қамтамасыз ету процестері үшін жауапкершілік иерархиясын құрады;
25) Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік қызметтер көрсетуін автоматтандыратын ақпараттық жүйелерді енгізу және пайдалану жөніндегі іс-шаралардың бірыңғай тәсілін және үйлестіруді қамтамасыз етеді;
26) ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалауды арттыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады;
27) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы бірыңғай талаптардың, сондай-ақ ақпараттандырудың сервистік моделін іске асыру қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
28) жергілікті атқарушы органдарды цифрландыру, автоматтандыру және оңтайландыру саласындағы қаржылық есептер мен шығыстарды келіседі және үйлестіреді;
29) үкіметтік байланыс бөлімшелерінің желілерін қоспағанда, байланыс құрылыстарын, телекоммуникация желілерін және инженерлік инфрақұрылымның басқа да объектілерін салу жоспарларын айқындайды және бекіту үшін облыс әкімдігіне енгізеді;
30) Қостанай облысының аумағында цифрландыруды дамытуды, сондай-ақ ақпараттандыру және байланыс саласындағы ұлттық жобалар шеңберінде цифрлық шешімдерді жоспарлауды және енгізуді қамтамасыз етеді;
31) Қостанай облысының жергілікті атқарушы органдарын Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының бірыңғай көлік ортасына қосуды қамтамасыз етеді және ұйымдастырады;
32) байланыс қызметтерін ұсыну сапасы мәселесі бойынша байланыс операторларымен өзара іс-қимыл жасайды;
33) облыс әкімдігінің салалық басқармаларының, облыстың қалалары мен аудандары әкімдіктерінің, басқа да мүдделі ұйымдардың цифрландыру мәселелеріндегі өзара іс-қимылын үйлестіреді;
34) цифрландыру жобаларының элементтерін іске асыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
35) цифрландыру жобаларының элементтерін талдау және жетілдіру бойынша жұмыстарды талдауды, жоспарлауды және ұйымдастыруды жүргізеді;

36) участвует в организации тренингов, семинаров и презентаций по применению современных цифровых технологий в отраслях, для государственных органов, с привлечением как внешних, так и внутренних экспертов;
37) внедряет и развивает дорожную карту по цифровизации региона;
38) изучает международный опыт в сфере цифровых технологий посредством участия в обучающих семинарах, конференциях иностранных государств;
39) создает условия для повышения цифровой грамотности;
40) организует защиту документальных памятников истории и культуры, находящихся в коммунальной собственности, их хранения и использования;
41) организует экспертизу научной и практической ценности документов;
42) организует хранение, комплектование и использование документов Национального архивного фонда, принятых на хранение в государственные архивы области;
43) ведет государственный учет и обеспечивает сохранность документов Национального архивного фонда, хранящихся в государственных архивах области, а также регулирует формирования баз данных по документам Национального архивного фонда, хранящимся в государственных архивах области;
44) осуществляет организационно-методическое руководство и контроль за состоянием делопроизводства, хранением документов в организациях – источниках пополнения Национального архивного фонда, расположенных на территории области;
45) организует деятельность экспертно-проверочной комиссии;
46) координирует использование документов Национального архивного фонда для удовлетворения запросов государства, физических и юридических лиц и осуществляет сбор и возврат архивных документов по истории области;
47) утверждает сеть архивных учреждений области;
48) организует исполнение запросов физических и юридических лиц;
48-1) реализует государственную политику в области государственно-частного партнерства в пределах своей компетенции;
49) осуществляет иные функции в соответствии с законодательством.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлением акимата Костанайской области от 23.06.2023 года № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Статус и полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несҰт персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должность и освобождаются от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

36) сыртқы, сондай-ақ ішкі сарапшыларды тарта отырып, мемлекеттік органдар үшін салаларда қазіргі заманғы цифрлық технологияларды қолдану жөніндегі тренингтерді, семинарларды және тұсаукесерлерді ұйымдастыруға қатысады;
37) өңірді цифрландыру жөніндегі жол картасын енгізеді және дамытады;
38) шет мемлекеттердің оқыту семинарларына, конференцияларына қатысу арқылы цифрлық технологиялар саласындағы халықаралық тәжірибені зерделейді;
39) цифрлық сауаттылықты арттыру үшін жағдай жасайды;
40) коммуналдық меншіктегі тарихи және мәдени құжаттық ескерткіштерді қорғауды, оларды сақтауды және пайдалануды ұйымдастырады;
41) құжаттардың ғылыми және практикалық құндылығына сараптама жүргізуді ұйымдастырады;
42) Облыстың мемлекеттік архивтеріне сақтауға қабылданған Ұлттық архив қорының құжаттарын сақтауды, жинақтауды және пайдалануды ұйымдастырады;
43) Облыстың мемлекеттік архивтерінде сақталатын Ұлттық архив қоры құжаттарының мемлекеттік есебін жүргізеді және олардың сақталуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ Облыстың мемлекеттік архивтерінде сақталатын Ұлттық архив қорының құжаттары бойынша Дерекқордың қалыптасуын реттейді;
44) облыс аумағында орналасқан, Ұлттық архив қорын толықтыру көздері болып табылатын ұйымдарда іс жүргізудің жай-күйіне, құжаттардың сақталуына ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылықты және бақылауды жүзеге асырады;
45) сараптау-тексеру комиссиясының қызметін ұйымдастырады;
46) мемлекеттің, жеке және заңды тұлғалардың сұрауларын қанағаттандыру үшін Ұлттық архив қорының құжаттарын пайдалануды үйлестіреді және облыс тарихы бойынша архивтік құжаттарды жинауды және қайтаруды жүзеге асырады;
47) облыстың архив мекемелерінің желісін бекітеді;
48) жеке және заңды тұлғалардың сұрауларын орындауды ұйымдастырады;
48-1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
49) заңнамаға сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерістер енгізілді - Қостанай облысы әкімдігінің 23.06.2023 № 267 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
3 тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. Басқармаға басшылықты Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.

Сноска. Пункт 18 – в редакции постановления акимата Костанайской области от 15.11.2023 № 481 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) назначает на должности и освобождает от должностей работников Управления, руководителя подведомственной организаций, указанной в пункте 2 настоящего Положения;
2) утверждает структуру, положения о структурных подразделениях и должностные инструкции работников Управления;
3) утверждает план финансирования по обязательствам и платежам;
4) представляет Управление в государственных органах, иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
5) обладает правом первой подписи;
6) несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции;
7) издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения работниками Управления;
8) принимает меры поощрения, оказания материальной помощи и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления и руководителя подведомственной организации, указанной в пункте 2 настоящего Положения;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 20 – в редакции постановления акимата Костанайской области от 15.11.2023 № 481 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счҰт средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы әкімдігінің 15.11.2023 № 481 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың қызметкерлерін, осы Ереженің 2-тармағында көрсетілген ведомстволық бағынысты ұйымдардың басшысын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
2) құрылымды, құрылымдық бөлімшелер туралы ережелерді және Басқарма қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
3) міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарын бекітеді;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда Басқарманың атынан өкілдік етеді;
5) бірінші қол қою құқығына ие;
6) Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдамағаны үшін дербес жауапты болады;
7) Басқарма қызметкерлерінің орындауы үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
8) осы Ереженің 2-тармағында көрсетілген басқарма қызметкерлері мен ведомстволық бағынысты ұйым басшысына көтермелеу, материалдық көмек көрсету шараларын қабылдайды және тәртіптік жаза қолданады;
9) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы әкімдігінің 15.11.2023 № 481 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
4 тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5 тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.