Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Индерскому району на 2021 год
Решение Индерского районного маслихата Атырауской области от 6 сентября 2021 года № 49-VIІ
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и статьей 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Индерский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить:
1) план по управлению пастбищами и их использованию по поселке Индербор на 2021 год согласно приложению 1 к настоящему решению;
2) план по управлению пастбищами и их использованию по Буденевскому сельскому округу на 2021 год согласно приложению 2 к настоящему решению;
3) план по управлению пастбищами и их использованию по Жарсуатскому сельскому округу на 2021 год согласно приложению 3 к настоящему решению;
4) план по управлению пастбищами и их использованию по Коктогайскому сельскому округу на 2021 год согласно приложению 4 к настоящему решению;
5) план по управлению пастбищами и их использованию по Орликовскому сельскому округу на 2021 год согласно приложению 5 к настоящему решению;
6) план по управлению пастбищами и их использованию по Есболскому сельскому округу на 2021 год согласно приложению 6 к настоящему решению;
7) план по управлению пастбищами и их использованию по Елтайскому сельскому округу на 2021 год согласно приложению 7 к настоящему решению;
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь районного маслихата Б. Сапаров
Приложение 1 к решению Индерского районного маслихата от 6 сентября 2021 года № 49-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по поселке Индербор на 2021 год
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по поселке Индербор на 2021 год (далее - План), разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Индер ауданы бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Атырау облысы Индер аудандық мәслихатының 2021 жылғы 6 қыркүйектегі № 49-VІI шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Индер аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Бекітілсін:
1) осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес Индербор кенті бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
2) осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес Бөдене ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
3) осы шешімнің 3-қосымшасына сәйкес Жарсуат ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
4) осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес Көктоғай ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
5) осы шешімнің 5-қосымшасына сәйкес Өрлік ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
6) осы шешімнің 6-қосымшасына сәйкес Есбол ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
7) осы шешімнің 7-қосымшасына сәйкес Елтай ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
2. Осы шешім алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат хатшысы Б. Сапаров
Индер аудандық мәслихатының 2021 жылғы 06 қыркүйектегі № 49-VII шешіміне 1-қосымша
Индербор кенті бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Индербор кенті бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, мал азығына қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории поселке Индербор в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбище оборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в поселке Индербор имеются 1 населенных пункта.
По административно-территориальному делению в поселке Индербор имеются 1 населенных пункта.
Общая площадь территории поселка Индербор 40484 гектар, из них пастбищные земли – 5702 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 1552 гектар;
земли населенных пунктов – 5012 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 819 гектар.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Индербор кенті аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып, есепке ала отырып қабылданды - малдардың түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректерді қамтиды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Индербор кентінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Индербор кентінің жалпы алаңы 40484 гектар, оның ішінде жайылым – 5702 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер -1552 гектар;
елді мекендердің жерлері -5012 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және өзге де ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер -819 гектар.

По природным условиям западная часть поселка Индербор Индерского представляет пустынную песчаную равнину, восточная - плато переходящее в степь с солонцовыми почвами. Климат континентальный: зима относительно тҰплая, лето очень жаркое. Средние температуры января − 12,3 °С, июля 25,3 °С. Среднегодовое количество осадков 200 мм.
Почвы бурые солонцеватые, в речных поймах — луговые.
На 1 января 2021 года в поселке Индербор насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 2050 голов, из них маточное поголовье 1754 голов, мелкого рогатого скота 5067 голов, 733 головы лошадей, 12 головы верблюд. Из них:
в поселке Индербор:
крупного рогатого скота 1605 головы, из них маточное поголовье 1369 голова, мелкого рогатого скота 3725 голов, 390 голов лошадей, 12 головы верблюд.
Площадь пастбищ составляет 4150 гектар.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах поселке Индербор составляет: крупного рогатого скота – 445 головы, мелкого рогатого скота -1342 головы, 343 головы лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 1552 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по поселку Индербор имеются всего 10522 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 4150 гектар пастбищ.
В поселке Индербор сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4150 га, потребность составляет 20492 га, при норме нагрузки 18,0 га/гол. Частично сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 12994 га необходимо восполнить за счет использования участков Қорғантау, Тереңқұдық, Мәтешкөл и на землях принадлежащих Муслимову А.-1170 га, ТОО "ИСИ ГИПС ИНДЕР" - 2 га расположенный на территорий поселка Индербор. Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 7498 га необходимо восполнить за счет перемещения на отгонные пастбища Жарсуатскийй сельский округ – 7498 га, согласно приложению 8 к настоящему плану.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 26384 га, при норме нагрузки на голову КРС – 18,0 га/гол., МРС – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюд – 25,2 га/гол.
Потребность:
Для КРС- 236 гол. * 18,0 га/гол.=4248 га;
для МРС- 3725 гол. * 3,6 га/гол.=13410 га;
для лошадей- 390 гол. * 21,6 га/гол.=8424 га.

Табиғи жағдайы бойынша Индербор кентінің батыс бөлігі шөлді құмды жазықты білдіреді, шығысы сортаң дала. Климаты континенттік: қысы салыстырмалы түрде жылы, жазы өте ыстық. Қаңтар айының орташа температурасы -12,3° С, шілде айының орташа температурасы - 25,3° С, жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 200 мм.
Топырақ қоңыр сортаң, өзен жайылмаларында — шалғынды.
2021 жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша Индербор кентінде 2050 бас ірі қара, оның ішінде 1754 бас аналығы, 5067 бас қой, ешкі, 733 бас жылқы, 12 бас түйе бар. Оның ішінде:
Индербор кентінде:
ірі қара 1605 бас, оның ішінде 1369 бас аналығы, 3725 бас қой, ешкі, 390 бас жылқы, 12 бас түйе.
Жайылым алаңы 4150 гектарды құрайды.
Индербор кентіндегі ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал – 445 бас, қой, ешкі -1342 бас, жылқы - 343 бас құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары 1552 гектарды құрайды.
Индербор кенті бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін 10522 гектар жайылым жерлері бар. Елді мекендер шегінде 4150 гектар жайылым бар.
Индербор кентінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда көрсетілгендей, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша мұқтажын қанағаттандыру үшін елді мекендердің шегінде (Индербор кенті) орналасқан жайылымдар алаңы 4150 га, ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына түсетін жайылым алаңы нормасы 18,0 га/бас болғанда жайылым қажеттілігі 20492 га құрайды. Ішінара 12994 га жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін Индербор кентінің аумағында орналасқан Қорғантау, Тереңқұдық, Мәтешкөл учаскелерін және Муслимову А. - 1170 га, ТОО "ИСИ ГИПС ИНДЕР" - 2 га жер телімдерін пайдалану есебінен толықтыру қажет. Қалған 7498 га жайылым алқаптарының қажеттілігін осы жоспардың 8 - қосымшасына сәйкес, Жарсуат ауылдық округінің 7498 га жайылымдық алқаптарына ауыстыру есебінен толтыру қажет.
Жергілікті тұрғындардың басқа ауыл шаруашылық жануарларын жаю бойынша 26384 га көлемінде жайылымдық жер қажеттілігі бар, ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына түсетін жайылым алаңы нормасы ірі қара мал – 18,0 га/бас, қой мен ешкілер - 3,6 га/бас, жылқы - 21,6 га/бас, түйе - 25,2 га/бас.
Қажеттілік:
Ірі қара мал үшін-236 бас. * 18,0 га/бас.=4248 га;
Қой, ешкі үшін-3725 бас. * 3,6 га/бас.=13410 га;
Жылқы үшін-390 бас. * 21,6 га/бас.=8424 га.

для верблюд- 12 гол. * 25,2 га/гол.=302 га.
4248+13410+8424+302=26384 га
Сложившую потребность пастбищных угодий в размере 26384 га необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения поселка Индербор на отгонные пастбища Жарсуатскийй сельский округ – 26384 га, согласно приложению 8 к настоящему плану.
Приложение 1 к плану по управлению пастбищами и их использованию в поселке Индербор на 2021 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории поселка Индербор в разрезе категорий земель, собственников и землепользователей земельных участков на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории поселка Индербор
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, га
Наличие скота
Потребность пастбищ,
га
Излишки пастбищ, га
1
Муслимов Аймурат "Муслим"

Түйе үшін-12 бас. * 25,2 га/бас.=302 га.
4248+13410+8424+302=26384 га
Халықтың ауыл шаруашылық жануарларын ұстау үшін 26384 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптардың қажеттілігін осы жоспардың 8 - қосымшасына сәйкес, Жарсуат ауылдық округінің - 26384 га жайылымдық алқаптарына ауыстыру есебінен толықтыру қажет.
Индербор кенті бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Индербор кенті аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Индербор кенті аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілетін жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, га
Атындағы мал басы
Жайылымдардың қажеттілігі,
га
Артық жайылым, га
1
Муслимов Аймурат "Муслим"

4150
КРС- 1605 головы,
(Из них маточное поголовье -1369 голов),
МРС – 3725 головы,
Лошади – 390 головы
Верблюд-12 головы
КРС 236гол.*18,0га/гол.=4248 га
(КРС (мат.) 1369 гол.*18,0га/гол.= 24642 га)
МРС 3725 гол.*3,6га/гол.=13410 га
Лошади 390 гол.*21,6га/гол.=8424 га
Верблюд 12 гол.*25,2га/гол.=302га
4248га+13410га+8424га+302га=26384 га на отгонно-пастбищное содержание животных
1369га маточное поголовье
4150га-24642га= -20492га
Сведения о перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения.
Таблица № 3
Населенный пункт
Наличие скота
Потребность пастбищ, га
Наименование земельных участков и землепользователей
Площадь, га
Нехватка/излишки пастбищ, га
1
КРС 236 гол.(пос.Индербор)
КРС 236 гол.*18,0 га/гол.=4248 га
4248 га
-
-
-4248 га
2
МРС 3725гол. (пос.Индербор)
Лошади 390 гол. (пос.Индербор)
Верблюд 12 гол. (пос.Индербор)
МРС 3725гол.*3,6га/гол. =13410 га
Лошади 390гол.*21,6га/гол =8424 га
Верблюд 12гол.*25,2 га/гол =302 га
13410га+8424га+302га= 22136 га
-
-
-22136 га
Приложение 2 к плану по управлению пастбищами и их использованию в поселке Индербор на 2021 год
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для поселка Индербор
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
отдыхающий
загон
весенне-летний
сезон 1
летний
сезон 2
осенний
сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность использования загонов в году.
Приложение 3 к плану по управлению пастбищами и их использованию в поселке Индербор на 2021 год
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4 к плану по управлению пастбищами и их использованию в поселке Индербор на 2021 год
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090). Оросительных или обводнительных каналов на территории поселка Индербор не имеется.
Поселка Индербор
Условные обозначения:
Приложение 5 к плану по управлению пастбищами и их использованию в поселке Индербор на 2021 год
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:

4150
ІҚМ- 1605 бас (оның ішінде аналық (сауын) мал басы-1369 бас)
Қой, ешкі-3725 бас
Жылқы-390 бас
Түйе-12 бас
ІҚМ 236 бас *18,0 га/бас=4248 га
(ІҚМ (аналығы)1369 бас*18,0 га/бас=24642 га)
Қой, ешкі 3725 бас *3,6 га/бас=13410 га
Жылқы 390 бас *21,6га/бас=8424 га
Түйе 12 бас *25,2 га/бас=302 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын 4248га+13410га+8424га+302га=26384 га шалғайдағы жайылымда ұстау
1369 аналық мал басына
4150 га-24642 га= -20492 га жайылым жетіспейді
Халықтың ауыл шаруашылық жануарларын орнаастыру үшін жайылым алқаптарының қайта бөлінуі жөнінде мәлімет
№ 3 кесте
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, га
Жайылым алаңы, га
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Алаңы, га
Жайылым алқаптарының жетіспеушілігі немесе артықтығы,га
1
ІҚМ 236 бас
(Индербор кенті)
ІҚМ 236 бас*18,0 га/бас=4248 га
4248 га
-
-
-4248 га
2
Қой, ешкі 3725 бас (Индербор кенті)
Жылқы 390 бас
(Индербор кенті)
Түйе 12 бас
(Индербор кенті)
Қой, ешкі 3725 бас*3,6га/бас =13410 га
Жылқы 390 бас*21,6га/бас =8424 га
Түйе 12 бас*25,2 га/бас =302 га
13410га+8424га+302га= 22136 га
-
-
-22136 га
Индербор кенті бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымының қолайлы схемалары
Индербор кентіндегі жайылым айналымының қолайлы схемасы
Жылы
1 қаша
2 қаша
3 қаша
4 қаша
2021
Демалушы қаша
1 маусым
көктемгі-жазғы
2 маусым жазғы
3 маусым күзгі
Ескерту: 1, 2, 3, 4-жыл ішінде қашаларды пайдалану кезектілігі.
Индербор кенті бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Шартты белгілер:
Индербор кенті бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану ережесінің 9-тармағына сәйкес анықталады (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген). Индербор кентінің аумағындағы суару-суландыру каналы жоқ.
Индербор кенті
Шартты белгілер:
Индербор кенті бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы

Приложение 6 к плану по управлению пастбищами и их использованию в поселке Индербор на 2021 год
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7 к плану по управлению пастбищами и их использованию в поселке Индербор на 2021 год
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование округа
Количество загонов
в 2021 году
1
2
3
4
1
пос.Индербор
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 8 к плану по управлению пастбищами и их использованию в поселке Индербор на 2021 год
Жарсуатский сельский округ – 33882 гектар
Условные обозначения:
Приложение 2 к решению Индерского районного маслихата от 6 сентября 2021 года № 49-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Буденескому сельскому округе на 2021 год
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Буденескому сельскому округе на 2021 год (далее - План), разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Буденевском сельском округе в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);

Индербор кенті бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Кент маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Индербор кенті бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Елді мекен атауы
2021 жылға қашалар саны
1
2
3
4
1
Индербор кенті
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қаша.
Индербор кенті бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 8-қосымша
Жарсуат ауылдық округінен – 26384 гектар
Шартты белгілер:
Индер аудандық мәслихатының 2021 жылғы 06 қыркүйектегі № 49-VII шешіміне 2-қосымша
Бөдене ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Бөдене ауылдық окургі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, мал азығына қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бөдене ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымының қолайлы схемалары (2-қосымша);

3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Буденевском сельском округе имеются 1 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Буденевского сельского округа 40484 гектар, из них пашни – 159 гектар, пастбищные земли – 36471 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 13858 гектар;
земли населенных пунктов – 406 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 94 гектар;
земли запаса - 26126 гектар.
По природным условиям западная часть Буденевского сельского округа Индерского представляет пустынную песчаную равнину, восточная - плато переходящее в степь с солонцовыми почвами. Климат континентальный: зима относительно тҰплая, лето очень жаркое. Средние температуры января − 12,3 °С, июля 25,3 °С. Среднегодовое количество осадков 200 мм.
Почвы бурые солонцеватые, в речных поймах — луговые.

3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып, есепке ала отырып қабылданды - малдардың түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректерді қамтиды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Бөдене ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Бөдене ауылдық округінің жалпы алаңы 40484 гектар, оның ішінде егістік – 159 гектар, жайылым – 36471 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 13858 гектар;
елді мекендердің жерлері - 406 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және өзге де ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер -94 гектар;
босалқы жер - 26126 гектар.
Табиғи жағдайы бойынша Бөдене ауылдық округінің батыс бөлігі шөлді құмды жазықты білдіреді, Шығысы сортаң дала. Климаты континенттік: қысы салыстырмалы түрде жылы, жазы өте ыстық. Қаңтар айының орташа температурасы - 12,3° С, шілде айының орташа температурасы - 25,3° С. жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 200 мм.
Топырақ қоңыр сортаң, өзен жайылмаларында - шалғынды.

На 1 января 2021 года в Буденевском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 1210 голов, из них маточное поголовье 962 голов, мелкого рогатого скота 3420 голов, 591 головы лошадей, 896 головы верблюд. Из них:
в селе Будене:
крупного рогатого скота 954 головы, из них маточное поголовье 771 голова, мелкого рогатого скота 2740 голов, 322 голов лошадей, 187 головы верблюд.
Площадь пастбищ составляет 136 гектар.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Буденевском сельском округе составляет: крупного рогатого скота – 256 головы, мелкого рогатого скота - 680 головы, 269 головы лошадей, 118 головы верблюд.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 13858 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Буденевскому сельскому округу имеются всего 17036 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 136 гектар пастбищ.
В Буденевском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 136 га, потребность составляет 13742 га, при норме нагрузки 18,0 га/гол. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет использования участков Шамырмола, Ақсерке, Қособа расположенный на территорий Буденевского сельского округа.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 24825 га, при норме нагрузки на голову КРС – 18,0 га/гол., МРС – 3,6 га/гол., лошадей – 1,6 га/гол., верблюд – 25,2 га/гол.
Потребность:
Для КРС- 183 гол. * 18,0 га/гол.=3294 га;
для МРС- 2740 гол. * 3,6 га/гол.=9864 га;
для лошадей- 322 гол. * 21,6 га/гол.=6955 га.
для верблюд- 187 гол. * 25,2 га/гол.=4712 га.
3294+9864+6955+4712=24825 га
Частично сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 8959 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения в участке Кособа и на землях, принадлежащих Гумарову К. - 612 га, Демеуову А.-100 га, Хасангалиеву М.-30 га, Жумашеву А.-10 га, Аязгалиевой Т.-15 га, Беккалиеву А.-50 га, Чуйншкалиеву Л.-5 га, Табылдиевой Н.-38 га, Тулегеновой И.- 30 га, Зулкаш А.-300 га, ТОО "Мол" -475 га.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 15866 га необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Буденевского сельского округа на отгонные пастбища Жарсуатскийй сельский округ – 15866 га, согласно приложению 8 к настоящему плану.

2021 жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша Бөдене ауылдық округінде 1210 бас ірі қара, оның ішінде 962 бас аналығы, 3420 бас қой, ешкі, 591 бас жылқы, 896 бас түйе бар. Оның ішінде:
Бөдене ауылында:
ірі қара 954 бас, оның ішінде 771 бас аналығы, 2740 бас қой, ешкі, 322 бас жылқы, 187 бас түйе.
Жайылым алаңы 136 гектарды құрайды.
Бөдене ауылдық округіндегі ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал – 256 бас, қой, ешкі - 680 бас, жылқы 269 бас, түйе 118 бас құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары 13858 гектарды құрайды.
Бөдене ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін 21036 гектар жайылым жерлері бар. Елді мекендер шегінде 136 гектар жайылым бар.
Бөдене ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда көрсетілгендей, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының-15 бабына сәйкес, жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша мұқтажын қанағаттандыру үшін елді мекендердің шегінде (Бөдене, Аққала ауылдары) орналасқан жайылымдар алаңы 136 га, ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына түсетін жайылым алаңы нормасы 18,0 га/бас болғанда жайылым қажеттілігі 13742 га құрайды. Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін Бөдене ауылдық округінің аумағында орналасқан Шамырмола, Ақсерке, Қособа учаскелерін пайдалану есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті тұрғындардың басқа ауыл шаруашылық жануарларын жаю бойынша 24825 га көлемінде жайылымдық жер қажеттілігі бар, ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына түсетін жайылым алаңы нормасы ірі қара мал – 18,0 га/бас, қой мен ешкілер - 3,6 га/бас, жылқы - 21,6 га/бас, түйе - 25,2 га/бас.
Қажеттілік:
Ірі қара мал үшін-183 бас. * 18,0 га/бас.=3294 га;
Қой, ешкі үшін-2740 бас. * 3,6 га/бас.=9864 га;
Жылқы үшін-322 бас. * 21,6 га/бас.=6955 га.
Түйе үшін-187 бас. * 25,2 га/бас.=4712 га.
3294+9864+6955+4712=24825 га
Халықтың ауыл шаруашылық жануарларын ұстау үшін ішінара 8959 га көлеміндегі жайылымдық алқаптардың қажеттілігін Қособа учаскесін және Гумарову К.-612 га, Демеуову А.-100 га, Хасангалиеву М.-30 га, Жумашеву А.-10 га, Аязгалиевой Т. -15 га, Беккалиеву А.-50 га, Чуйншкалиеву Л. -5 га, Табылдиевой Н.-38 га, Тулегеновой И.- 30 га, Зулкаш А.-300 га, ТОО "Мол" -475 га жер телімдерін пайдалану есебінен толықтыру қажет.
Қалған 15866 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптардың қажеттілігін осы жоспардың 8 - қосымшасына сәйкес Бөдене ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы малдарының басын Жарсуат ауылдық округінің - 15866 га жайылымдық алқаптарына ауыстыру есебінен толықтыру қажет.

Приложение 1 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Буденевскому сельскому округе на 2021 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Буденевского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников и землепользователей земельных участков на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории Буденевского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, га
Наличие скота
Потребность пастбищ,
га
Излишки пастбищ, га
1
Темиргалиева Ирина "Акку"
83
8 голов

Бөдене ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бөдене ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Бөдене ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілетін жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, га
Атындағы мал басы
Жайылымдардың қажеттілігі,
га
Артық жайылым, га
1
Темиргалиева Ирина "Акку"
83
8 бас

136
КРС- 954 головы
(из них маточное поголовье -771 голова)
МРС –2740 голов
Лощади -322 голов
Верблюд-187 головы
КРС 183 гол.*18,0 га/гол.=3294 га
(КРС (мат.)771 гол.*18,0 га/гол.=13878 га)
МРС 2740 гол.*3,6га/гол.=9864 га
Лошади 322 гол.*21,6га/гол.=6955 га
Верблюд 187 гол.*25,2 га/гол.=4712 га
3294га+9864га+6955га+4712га= 24825 га на сезонное и отгонно-пастбищное содержание животных
136 га маточное поголовье
136 га-13878 га= -13742 га
Сведения о перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения
Таблица № 3
Населенный пункт
Наличие скота
Потребность пастбищ, га
Наименование земельных участков и землепользователей
Площадь, га
Нехватка/излишки пастбищ, га
1
КРС 183 гол.(с.Будене)
КРС 183 гол.*18,0 га/гол.=3294 га
3294 га
участок Қособа -7294 га
Итого: 7294 га
3294 га
7294 га – 3294 га = 4000 га
2
МРС 2740гол. (с.Будене)
Лошади 322гол. (с.Будене)
Верблюд 187гол. (с.Будене)
МРС 2740гол.*3,6га/гол. =9864 га
Лошади 322гол.*21,6га/гол =6955 га
Верблюд 187гол.*25,2 га/гол =4712 га
9864га+6955га+4712га= 21531га
Участок Кособа - 4000 га
Гумарову К. -612 га
Демеуову А. -100 га
Хасангалиеву М. -30 га
Жумашеву А. -10 га
Аязгалиевой Т. -15 га
Беккалиеву А. -50 га
Чуйншкалиеву Л. -5 га
Табылдиевой Н. -38 га
Тулегеновой И. - 30 га
Зулкаш А. -300 га
ТОО "Мол" -475 га
Итого : 5665 га
5665 га
5665 га-21531 га= -15866 га
Приложение 2 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Буденевскому сельскому округе на 2021 год
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Буденевского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
отдыхающий
загон
весенне-летний
сезон 1
летний
сезон 2
осенний
сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность использования загонов в году.
Приложение 3 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Буденевскому сельскому округе на 2021 год
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Буденевскому сельскому округе на 2021 год
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090). Оросительных или обводнительных каналов на территории Буденевского сельского округа имеется.
Буденеский сельский округ
Условные обозначения:

136
ІҚМ- 954бас (оның ішінде аналық (сауын) мал басы-771 бас)
Қой, ешкі-2740 бас
Жылқы-322 бас
Түйе-87 бас
ІҚМ 183 бас *18,0 га/бас=3294 га
(ІҚМ (аналығы) 771 бас*18,0га/бас=13878 га)
Қой, ешкі 2740 бас *3,6 га/бас=9864 га
Жылқы 322 бас *21,6 га/бас=6955 га
Түйе 187 бас *25,2 га/бас=4712 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын 3294 га+9864 га+6955 га+4712 га= 24825 га маусымдық және шалғайдағы жайылымда ұстау
771аналық мал басына
136 га-13878 га= -13742 га жайылым жетіспейді
Халықтың ауыл шаруашылық жануарларын орналастыру үшін жайылым алқаптарының қайта бөлінуі жөнінде мәлімет
№ 3 кесте
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, га
Жайылым алаңы, га
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Алаңы, га
Жайылым алқаптарының жетіспеушілігі немесе артықтығы,га
1
ІҚМ 183 бас (Бөдене ауылы)
ІҚМ 183 бас*18,0 га/бас=3294 га
3294 га
Қособа учаскесі-7294 га
Барлығы 7294 га
7294 га
7294 га-3294 га= -4000 га
2
Қой, ешкі 2740 бас (Бөдене ауылы)
Жылқы 322 бас (Бөдене ауылы)
Түйе187 бас (Бөдене ауылы)
Қой, ешкі 2740 бас*3,6 га/бас =9864 га
Жылқы 322 бас*21,6 га/бас =6955 га
Түйе187 бас*25,2 га/бас =4712 га
9864 га+6955 га+4712 га= 21531 га
Кособа учаскесі - 4000 га
Гумарову К.-612 га
Демеуову А.-100 га
Хасангалиеву М.-30 га
Жумашеву А.-10 га
Аязгалиевой Т.-15 га
Беккалиеву А. -50 га
Чуйншкалиеву Л.-5 га
Табылдиевой Н.-38 га
Тулегеновой И.- 30 га
Зулкаш А.-300 га
ТОО "Мол" -475 га
Барлығы: 5665 га
5665 га
5665 га-21531 га=-15866 га
Бөдене ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымының қолайлы схемалары
Бөдене ауылдық округіндегі жайылым айналымының қолайлы схемасы
Жылы
1 қаша
2 қаша
3 қаша
4 қаша
2021
Демалушы қаша
1 маусым
көктемгі-жазғы
2 маусым жазғы
3 маусым күзгі
Ескерту: 1, 2, 3, 4-жыл ішінде қашаларды пайдалану кезектілігі
Бөдене ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Шартты белгілер:
Бөдене ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану ережесінің 9-тармағына сәйкес анықталады (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген). Бөдене ауылдық округінің аумағындағы суару-суландыру каналы бар.
Бөдене ауылдық округі
Шартты белгілер:

Приложение 5 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Буденевскому сельскому округе на 2021 год
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Буденевскому сельскому округе на 2021 год
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Буденевскому сельскому округе на 2021 год
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование округа
Количество загонов
в 2021 году
1
2
3
4
1
село Будене
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 8 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Буденевскому сельскому округе на 2021 год
Жарсуатский сельский округ – 15866 гектар
Условные обозначения:
Приложение 3 к решению Индерского районного маслихата от 6 сентября 2021 года № 49-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Жарсуатскому сельскому округе на 2021 год
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Жарсуатскому сельскому округе на 2021 год (далее - План), разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Бөдене ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер:
Бөдене ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Бөдене ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Елді мекен атауы
2021 жылға қашалар саны
1
2
3
4
1
Бөдене ауылы
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қаша.
Бөдене ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 8-қосымша
Жарсуат ауылдық округінен – 15866 гектар
Шартты белгілер:
Индер аудандық мәслихатының 2021 жылғы 06 қыркүйектегі № 49-VII шешіміне 3-қосымша
Жарсуат ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Жарсуат ауылдық окургі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, мал азығына қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

По природным условиям западная часть Жарсуатского сельского округа представляет пустынную песчаную равнину, восточная - плато переходящее в степь с солонцовыми почвами. Климат континентальный: зима относительно тҰплая, лето очень жаркое. Средние температуры января − 12,3 °С, июля 25,3 °С. Среднегодовое количество осадков 200 мм.
Почвы бурые солонцеватые, в речных поймах - луговые.
На 1 января 2021 года в Жарсуатском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 3539 голов, из них маточное поголовье 2866 голов, мелкого рогатого скота 12245 голов, 1220 головы лошадей, 553 головы верблюд. Из них:
в селе Жарсуат:
крупного рогатого скота 975 головы, из них маточное поголовье 896 голова, мелкого рогатого скота 4523 голов, 176 голов лошадей, 249 головы верблюд.
Площадь пастбищ составляет 8585 гектар.
в селе Курылыс:
крупного рогатого скота 341 головы, из них маточное поголовье 256 голов, мелкого рогатого скота 1059 голов, 60 головы лошадей, 64 головы верблюд.
Площадь пастбищ составляет 100 гектар.
в селе Кызылжар:
крупного рогатого скота 53 головы, из них маточное поголовье 40 голов, мелкого рогатого скота 295 голов, 26 головы лошадей, 1 головы верблюд.
Площадь пастбищ составляет 100 гектар.
в селе Актан:
крупного рогатого скота 124 головы, из них маточное поголовье 112 голов, мелкого рогатого скота 138 голов, 5 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 100 гектар.
в селе Кетебай:
крупного рогатого скота 674 головы, из них маточное поголовье 637 голов, мелкого рогатого скота 2558 голов, 23 головы лошадей, 29 головы верблюд.
Площадь пастбищ составляет 100 гектар.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Жарсуатском сельском округе составляет: крупного рогатого скота – 1372 головы, мелкого рогатого скота -3672 головы, 930 головы лошадей, 210 головы верблюд.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 97903 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Жарсуатскому сельскому округу имеются всего 149988 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 8985 гектар пастбищ.
В Жарсуатском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Жарсуат, с.Кызылжар, с.Актан, с.Курылыс, с.Кетебай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 8985 га, потребность составляет 25953 га, при норме нагрузки 18,0 га/гол. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет использования участков каналы Курайлы Сай, Мұратмола, Баймаганбет, Молымбет, возле кладбищ Мешит, Жанакудык, Калымбет, Саршыганак расположенный на территорий Жарсуатского сельского округа .
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 49838 га, при норме нагрузки на голову КРС – 18,0 га/гол., МРС – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюд – 25,2 га/гол.
Потребность:

Табиғи жағдайы бойынша Жарсуат ауылдық округінің батыс бөлігі шөлді құмды жазықты білдіреді, шығысы сортаңдала. Климаты континенттік: қысы салыстырмалы түрде жылы, жазы өте ыстық. Қаңтар айының орташа температурасы-12,3 ° С, шілде айының орташа температурасы-25,3 ° С. жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 200 мм.
Топырақ қоңыр сортаң, өзен жайылмаларында - шалғынды.
2021 жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша Жарсуат ауылдық округінде 3539 бас ірі қара, оның ішінде 2866 бас аналығы, 12245 бас қой, ешкі, 1220 бас жылқы, 553 бас түйе бар. Оның ішінде:
Жарсуат ауылында:
ірі қара 975 бас, оның ішінде 896 бас аналығы, 4523 бас қой, ешкі, 176 бас жылқы, 249 бас түйе.
Жайылым алаңы 8585 гектарды құрайды.
Құрылыс ауылында:
ірі қара 341 бас, оның ішінде аналығы 256 бас, 1059 бас қой, ешкі, 60 бас жылқы, 64 бас түйе.
Жайылым алаңы 100 гектарды құрайды.
Қызылжар ауылында:
ірі қара 53 бас, оның ішінде аналығы 40 бас, 295 бас қой, ешкі, 26 бас жылқы, 1 бас түйе.
Жайылым алаңы 100 гектарды құрайды.
Ақтан ауылында:
ірі қара 124 бас, оның ішінде аналығы 112 бас, 138 бас қой, ешкі, 5 бас жылқы.
Жайылым алаңы 100 гектарды құрайды.
Кетебай ауылында:
ірі қара 674 бас, оның ішінде аналығы 637 бас, 2558 бас қой, ешкі, 23 бас жылқы, 29 бас түйе.
Жайылым алаңы 100 гектарды құрайды.
Жарсуат ауылдық округіндегі ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал – 1372 бас, қой, ешкі - 3672 бас, жылқы 930 бас, түйе 210 бас құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары 97903 гектарды құрайды.
Жарсуат ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін 149988 гектар жайылым жерлері бар. Елді мекендер шегінде 8985 гектар жайылым бар.
Жарсуат ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда көрсетілгендей, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша мұқтажын қанағаттандыру үшін елді мекендердің шегінде (Жарсуат, Қызылжар, Ақтан, Құрылыс, Кетебай ауылдары) орналасқан жайылымдар алаңы 8985 га, ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына түсетін жайылым алаңы нормасы 18,0 га/бас болғанда жайылым қажеттілігі 25953 га құрайды. Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін Жарсуат ауылдық округінің аумағында орналасқан Құрайлы Сай каналы, Мұратмола, Баймаганбет, Молымбет, Мешит зираты маңы, Жаңақұдық, Қалымбет, Саршығанақ учаскелерін пайдалану есебінен толықтыру қажет .
Жергілікті тұрғындардың басқа ауыл шаруашылық жануарларын жаю бойынша 49838 га көлемінде жайылымдық жер қажеттілігі бар, ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына түсетін жайылым алаңы нормасы ірі қара мал – 18,0 га/бас, қой мен ешкілер -3,6 га/бас, жылқы - 21,6 га/бас, түйе - 25,2 га/бас.
Қажеттілік:

Для КРС- 226 гол. * 18,0 га/гол.=4068 га;
для МРС- 8573 гол. * 3,6 га/гол.=30863 га;
для лошадей- 290 гол. * 21,6 га/гол.=6264 га.
для верблюд- 343 гол. * 25,2 га/гол.=8643 га.
4068+30863+6264+8643=49838 га
Частично сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 19102 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения в участках Жанакудык, Калымбет, Сарышыганак расположенный на територий Жарсуатского сельского округа.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 30736 га необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения на отгонные пастбища в участках канал Сухой, Сарышыганак.
Приложение 1 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Жарсуатскому сельскому округе на 2021 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жарсуатского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников и землепользователей земельных участков на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории Жарсуатского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, га
Наличие скота
Потребность пастбищ,
га
Излишки пастбищ, га
1
Жаналисов Керей "Магзом Мурасы"

Ірі қара мал үшін-226 Бас. * 18,0 га/бас.=4068 га;
Қой, ешкі үшін-8573 бас. * 3,6 га/бас.=30863 га;
Жылқы үшін-290 бас. * 21,6 га/бас.=6264 га.
Түйе үшін-343 бас. * 25,2 га/бас.=8643 га.
4068+30863+6264+8643=49838 га
Халықтың ауыл шаруашылық жануарларын ұстау үшін ішінара 19 102 га көлеміндегі жайылымдық алқаптардың қажеттілігін Жарсуат ауылдық округінің аумағында орналасқан Жаңақұдық, Қалымбет, Сарышығанақ учаскелері есебінен толықтыру қажет.
Қалған 30736 га көлеміндегі жайылым алқаптарының қажеттілігін ауыл шаруашылық жануарларын шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру арқылы Сухой каналы, Сарышығанақ учаскелері есебінен толықтыру қажет.
Жарсуат ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жарсуат ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Жарсуат ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілетін жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, га
Атындағы мал басы
Жайылымдардың қажеттілігі,
га
Артық жайылым, га
1
Жаналисов Керей "Магзом Мурасы"

300
21 голов
7 крс*18,0га=126га
8 мрс*3,6га=29 га
3 лошадь*21,6 га=65 га
3 верблюд*25,2 га=75 га
126га+29га+65га+75га=295 га
5
56
ПК Жарсуат
35000
1171 голов
37 крс*18,0га=666 га
1100 мрс *3,6га=3960 га
17 лошадь*21,6 га=367 га
17 верблюд*25,2 га=428 га
666га+3960га+367га+428га=5421га
29527
Сведения о наличие скота и пастбищных угодий по Жарсуатскому сельскому округу в разрезе по населенным пунктам
Таблица № 2
Населенный пункт
Площадь пастбищь, га
Наличие скота
Потребность пастбищ,га
Нехватка/излишки пастищ, га
1
с. Жарсуат
8585
КРС- 975 головы
(из них маточное поголовье -896 голова)
МРС – 4523 голов
Лощади -176 голов
Верблюд-249 головы
КРС 79 гол.*18,0га/гол.=1422 га
(КРС (мат.) 896 гол.*18,0га/гол.= 16128 га)
МРС 4523 гол.*3,6га/гол.=16283 га
Лошади 176 гол.*21,6га/гол.=3801 га
Верблюд 249 гол.*25,2га/гол.=6275 га
1422га+16283га+3801га+6275га=27781 га на отгонно-пастбищное содержание животных
16128га маточное поголовье
8585га-16128 га= -7543га
2
с.Қызылжар
100
КРС- 53 головы
(из них маточное поголовье -40 голова)
МРС – 295 голов
Лощади -26 голов
Верблюд-1 головы
КРС 13 гол.*18,0га/гол.=234 га
(КРС (мат.) 40 гол.*18,0га/гол.= 720 га)
МРС 295 гол.*3,6га/гол.=1062 га
Лошади 26 гол.*21,6га/гол.=562 га
Верблюд 1 гол.*25,2га/гол.=25 га
234га+1062га+562га+25га=1883 га на отгонно-пастбищное содержание животных
620га маточное поголовье
100га-720га= -620га
3
с.Актан
100
КРС- 124 головы
(из них маточное поголовье -112 голова)
МРС –138 голов
Лощади -5 голов
КРС 12 гол.*18,0га/гол.=216 га
(КРС (мат.) 112 гол.*18,0га/гол.=2016 га)
МРС 138 гол.*3,6га/гол.=497 га
Лошади 5 гол.*21,6га/гол.=108 га
216га+497га+108га=821 га на отгонно-пастбищное содержание животных
1736га маточное поголовье
100га-2016га= -1916га
4
с.Курылыс
100
КРС- 341 головы
(из них маточное поголовье -256 голова)
МРС – 1059 голов
Лощади -60 голов
Верблюд-64 головы
КРС 85 гол.*18,0га/гол.=1530 га
(КРС (мат.) 256 гол.*18,0га/гол.= 4608 га)
МРС 1059 гол.*3,6га/гол.=3812 га
Лошади 60 гол.*21,6га/гол.=1296 га
Верблюд 64 гол.*25,2га/гол.=1612 га
1530га+3812га+1296га+1612га=8250га на отгонно-пастбищное содержание животных
3968 га маточное поголовье
100га-4608га= -4508га
5
с.Кетебай
100
КРС- 674 головы
(из них маточное поголовье -637 голова)
МРС – 2558 голов
Лощади -23 голов
Верблюд-29 головы
КРС 37 гол.*18,0га/гол.=666 га
(КРС (мат.) 637 гол.*18,0га/гол.= 11466 га)
МРС 2558 гол.*3,6га/гол.=9209 га

300
21 бас
7 ІҚМ*18,0га=126га
8 қой, ешкі*3,6га=29 га
3 түйе*21,6 га=65 га
3 түйе*25,2 га=75 га
126га+29га+65га+75га=295 га
5
56
ПК Жарсуат
35000
1171 бас
37 ІҚМ*18,0га=666 га
1100 қой, ешкі *3,6га=3960 га
17 түйе*21,6 га=367 га
17 түйе*25,2 га=428 га
666га+3960га+367га+428га=5421га
29527
Жарсуат ауылдық округінің елді мекендер шегіндегі жайылымдық алқаптар мен мал басы саны туралы мәлімет
№ 2 кесте
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, га
Жайылым алаңы, га
Жайылым алқаптарының қажеттілігі, га
Жайылым алқаптарының жетіспеушілігі немесе артықтығы, га
1
Жарсуат ауылы
8585
ІҚМ- 975 бас
(оның ішінде аналық (сауын) мал басы-896 бас)
Қой,ешкі– 4523 бас
Жылқы -176 бас
Түйе-249 бас
ІҚМ 79 бас *18,0 га/бас=1422 га
(ІҚМ (аналығы) 896 бас*18,0 га/бас=16128 га)
Қой, ешкі 4523 бас *3,6 га/бас=16283 га
Жылқы 176 бас *21,6 га/бас=3801 га
Түйе 249 бас *25,2 га/бас=6275 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын 1422га+16283га+3801га+6275га=27781маусымдық және шалғайдағы жайылымда ұстау
4523 аналық мал басына
8585га-16128 га= -7543га жайылым жетіспейді
2
Қызылжар ауылы
100
ІҚМ- 53 бас
(оның ішінде аналық (сауын) мал басы-40 бас)
Қой,ешкі– 295 бас
Жылқы -26 бас
Түйе-1 бас
ІҚМ 13 бас *18,0 га/бас=234 га
(ІҚМ (аналығы) 40 бас*18,0 га/бас=720 га)
Қой,ешкі 295 бас *3,6 га/бас=1062 га
Жылқы 26 бас *21,6 га/бас=562 га
Түйе 1 бас *25,2 га/бас=25 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын 234га+1062га+562га+25га=1883 га маусымдық және шалғайдағы жайылымда ұстау
40 аналық мал басына
100га-720га= -620га жайылым жетіспейді
3
Ақтан ауылы
100
ІҚМ- 124 бас
(оның ішінде аналық (сауын) мал басы-112 бас)
Қой,ешкі– 138 бас
Жылқы -5 бас
ІҚМ 12 бас *18,0 га/бас=216 га
(ІҚМ (аналығы)112 бас*18,0 га/бас=2016 га)
Қой,ешкі 138бас *3,6 га/бас=497 га
Жылқы 5 бас *21,6 га/бас=108 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын 216га+497га+108га=821 га маусымдық және шалғайдағы жайылымда ұстау
112 аналық мал басына
100га-2016га= -1916га жайылым жетіспейді
4
Құрылыс ауылы
100
ІҚМ- 341 бас
(оның ішінде аналық (сауын) мал басы-256 бас)
Қой,ешкі–1059 бас
Жылқы -60 бас
Түйе-64 бас
ІҚМ 85 бас *18,0 га/бас=1530 га
(ІҚМ (аналығы)256 бас*18,0 га/бас=4608 га)
Қой, ешкі 1059 бас *3,6 га/бас=3812 га
Жылқы 60 бас *21,6 га/бас=1296 га
Түйе 64 бас *25,2 га/бас=1612 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын 1530га+3812га+1296га+1612га=8250гамаусымдық және шалғайдағы жайылымда ұстау
256 аналық мал басына
100га-4608га= -4508га жайылым жетіспейді
5
Кетебай ауылы
100
ІҚМ- 674 бас
(оның ішінде аналық (сауын) мал басы-637 бас)
Қой,ешкі–2558 бас
Жылқы -23 бас
Түйе-29 бас
ІҚМ 37 бас *18,0 га/бас=666 га
(ІҚМ (аналығы) 637 бас*18,0 га/бас=11466 га)
Қой,ешкі 2558 бас *3,6 га/бас=9209 га

Лошади 23 гол.*21,6га/гол.=497 га
Верблюд 29 гол.*25,2га/гол.=731 га
666га+9209га+497га+731га=11103 га на отгонно-пастбищное содержание животных
9874га маточное поголовье
100га-11466= -11366га
Сведения о перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения.
Таблица № 3
Населенный пункт
Наличие скота
Потребность пастбищ, га
Наименование земельных участков и землепользователей
Площадь, га
Нехватка/излишки пастбищ, га
1
КРС 79 гол.(с.Жарсуат)
КРС 79 гол.*18,0 га/гол.=1422 га
1422 га
Учасок Жанакудык - 1774 га
Итого 1774 га
1774 га
1774га-1422га= 352 га
2
МРС 4523гол.(с.Жарсуат)+ МРС 295гол.(с.Кызылжар) + МРС 138гол.(с.Актан) + МРС 1059гол.(с.Курылыс) + МРС 2558гол.(с.Кетебай) = 8573 гол.
Лошади 176гол.(с.Жарсуат)+ Лошади 26гол.(с.Кызылжар) + Лошади 5гол.(с.Актан) + Лошади 60гол.(с.Курылыс) + Лошади 23гол.(с.Кетебай) = 290 гол.
Верблюд 249гол.(с.Жарсуат)+ Верблюд 1гол.(с.Кызылжар) + Верблюд 64гол.(с.Курылыс) + Верблюд 29гол.(с.Кетебай) = 343 гол.
МРС 8573 гол.*3,6га/гол. =30863 га
Лошади 290гол.*21,6га/гол =6264 га
Верблюд 343 гол.*25,2 га/гол =8643 га
30863га+6264га+8643 га= 45770 га
Участок Калымбет -4334 га
Участок канал Сухой -18415 га
Участок Сарышыганак -99799 га
Итого 122548 га
122548 га
122548 га-45770 га= 76778 га
3
КРС 13 гол.(с.Кызылжар)
КРС 13гол.*18,0га/гол.=234 га
234 га
Участок Жанакудык - 352 га
Итого 352 га
352 га
352га-234га=118 га
4
КРС 12 гол.(с.Актан)
КРС 12гол.*18,0га/гол.=216 га
216 га
Участок Жанакудык - 118 га
Участок Калымбет -5962 га
Итого 6080га
6080 га
6080га-216га=5864 га
5
КРС 85 гол.(с.Курылыс)
КРС 85гол.*18,0га/гол.=1530 га
1530 га
Участок Калымбет -5864 га
Итого 5864 га
5864 га
5864га-1530га=4334 га
6
КРС 37 гол.(с.Кетебай)
КРС 37гол.*18,0га/гол.=666 га
666 га
Участок Сарышығанақ -100465 га
Итого 100465 га
100465 га
100465га-666га=99799 га
Приложение 2 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Жарсуатскому сельскому округе на 2021 год
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Жарсуатского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
отдыхающий
загон
весенне-летний
сезон 1
летний
сезон 2
осенний
сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность использования загонов в году.
Приложение 3 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Жарсуатскому сельскому округе на 2021 год
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:

Жылқы 23 бас *21,6 га/бас=497 га
Түйе 29 бас *25,2 га/бас=731 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын 666га+9209га+497га+731га=11103га маусымдық және шалғайдағы жайылымда ұстау
637 аналық мал басына
100га-11466= -11366га жайылым жетіспейді
Халықтың ауыл шаруашылық жануарларын орналастыру үшін жайылым алқаптарының қайта бөлінуі жөнінде мәлімет
№ 3 кесте
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, га
Жайылым алаңы, га
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Алаңы, га
Жайылым алқаптарының жетіспеушілігі немесе артықтығы,га
1
ІҚМ 79 бас.(Жарсуат ауылы)
ІҚМ 79 гол.*18,0 га/бас.=1422 га
1422 га
Жаңақұдык учаскесі-1774 га
Барлығы: 1774 га
1774 га
1774га-1422га= 352 га
2
Қой, ешкі 4523 бас.(Жарсуат ауылы)+ Қой, ешкі 295 бас. (Қызылжар ауылы) + Қой, ешкі 138 гол. (Ақтан ауылы) + Қой, ешкі 1059 бас. (Құрылыс ауылы) + Қой, ешкі 2558 бас. (Кетебай ауылы) = 8573 бас.
Жылқы 176 бас.(Жарсуат ауылы)+ Жылқы 26 гол.(Қызылжар ауылы) + Жылқы 5 бас.(Ақтан ауылы) + Жылқы 60 бас.(Құрылыс ауылы) + Жылқы 23 бас (Кетебай ауылы) = 290 бас
Түйе 249 бас (Жарсуат ауылы)+ Түйе 1 бас (Қызылжар ауылы) + Түйе 64 бас (Құрылыс ауылы) + Түйе 29 бас (Кетебай ауылы) = 3443 бас.
Қой, ешкі 8573 гол.*3,6га/бас. =30863 га
Жылқы 290гол.*21,6 га/бас =6264 га
Түйе 343 бас.*25,2 га/бас =8643 га
30863га+6264га+8643 га= 45770 га
Калымбет учаскесі-4334 га
Сухой каналы учаскесі-18415 га
Сарышыганак учаскесі-99799 га
Барлығы: 122548 га
122548 га
122548 га-45770 га= 76778 га
3
ІҚМ 13 бас (Қызылжар ауылы)
ІҚМ 13 бас*18,0га/бас=234 га
234 га
Жанақұдык учаскесі - 352 га
Барлығы: 352 га
352
352га-234га=118 га
4
ІҚМ 12 бас (Ақтан ауылы)
ІҚМ 12 бас*18,0га/бас=216 га
216 га
Жанақұдык учаскесі - 118 га
Қалымбет учаскесі - 5962 га
Барлығы: 6080га
6080
6080га-216га=5864 га
5
ІҚМ 85 бас (Құрылыс ауылы)
ІҚМ 85 бас*18,0га/бас=1530 га
1530 га
Қалымбет учаскесі - 5864 га
Барлығы: 5864 га
5864
5864га-1530га=4334 га
6
ІҚМ 37 бас (Кетебай ауылы)
ІҚМ 37 бас*18,0га/бас=666 га
666 га
Сарышыганак учаскесі -100465 га
Барлығы: 100465 га
100465
100465га-666га=99799 га
Жарсуат ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымының қолайлы схемалары
Жарсуат ауылдық округіндегі жайылым айналымының қолайлы схемасы
Жылы
1 қаша
2 қаша
3 қаша
4 қаша
2021
Демалушы қаша
1 маусым
көктемгі-жазғы
2 маусым жазғы
3 маусым күзгі
Ескерту: 1, 2, 3, 4-жыл ішінде қашаларды пайдалану кезектілігі.
Жарсуат ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Шартты белгілер:

Приложение 4 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Жарсуатскому сельскому округе на 2021 год
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090). Оросительных или обводнительных каналов на территории Жарсуатского сельского округа имеется.
Жарсуатский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Жарсуатскому сельскому округе на 2021 год
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Жарсуатскому сельскому округе на 2021 год
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Жарсуатскому сельскому округе на 2021 год
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование округа
Количество загонов
в 2021 году
1
2
3
4
1
село Жарсуат
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
2
село Курылыс
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
3
село Актан
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
4
село Кызылжар
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
5
село Кетебай
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 4 к решению Индерского районного маслихата от 6 сентября 2021 года № 49-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Коктогайскому сельскому округе на 2021 год
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Коктогайскому сельскому округе на 2021 год (далее - План), разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Жарсуат ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану ережесінің 9-тармағына сәйкес анықталады (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген). Жарсуат ауылдық округінің аумағындағы суару-суландыру каналы бар.
Жарсуат ауылдық округі
Шартты белгілер:
Жарсуат ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер:
Жарсуат ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Жарсуат ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Елді мекен атауы
2021 жылға қашалар саны
1
2
3
4
1
Жарсуат ауылы
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
2
Құрылыс ауылы
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
3
Ақтан ауылы
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
4
Қызылжар ауылы
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
5
Кетебай ауылы
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қаша.
Индер аудандық мәслихатының 2021 жылғы 06 қыркүйектегі № 49-VII шешіміне 4-қосымша
Көктоғай ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Көктоғай ауылдық окургі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі -Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, мал азығына қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

По природным условиям западная часть Коктогайского сельского округа представляет пустынную песчаную равнину, восточная - плато переходящее в степь с солонцовыми почвами. Климат континентальный: зима относительно тҰплая, лето очень жаркое. Средние температуры января - 12,3 °С, июля 25,3 °С. Среднегодовое количество осадков 200 мм.
Почвы бурые солонцеватые, в речных поймах - луговые.
На 1 января 2021 года в Коктогайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 2138 голов, из них маточное поголовье 1745 голов, мелкого рогатого скота 11232 голов, 2495 головы лошадей, 967 головы верблюд. Из них:
в селе Коктогай:
крупного рогатого скота 1360 головы, из них маточное поголовье 1101 голова, мелкого рогатого скота 6301 голов, 615 голов лошадей, 430 головы верблюд.
Площадь пастбищ составляет 7835 гектар.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Коктогайском сельском округе составляет: крупного рогатого скота – 778 головы, мелкого рогатого скота - 4931 головы, 1880 головы лошадей, 537 головы верблюд.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 67514 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Коктогайскому сельскому округу имеются всего 77787 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 7835 гектар пастбищ.
В Коктогайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 7835 га, потребность составляет 11983 га, при норме нагрузки 18,0 га/гол. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет использования участков Қуттыбике, Жылқыбай, Қарасу расположенный на территорий Коктогайского сельского округа .
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 51466 га, при норме нагрузки на голову КРС – 18,0 га/гол., МРС – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюд – 25,2 га/гол.
Потребность:
Для КРС- 259 гол. * 18,0 га/гол.=4662 га;
для МРС- 6301 гол. * 3,6 га/гол.=22684 га;
для лошадей- 615 гол. * 21,6 га/гол.=13284 га.

Табиғи жағдайы бойынша Көктоғай ауылдық округінің батыс бөлігі шөлді құмды жазықты білдіреді, шығысы сортаңдала. Климаты континенттік: қысы салыстырмалы түрде жылы, жазы өте ыстық. Қаңтар айының орташа температурасы - 12,3 ° С, шілде айының орташа температурасы-25,3° С. жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 200 мм.
Топырақ қоңыр сортаң, өзен жайылмаларында - шалғынды.
2021 жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша Көктоғай ауылдық округінде 2138 бас ірі қара, оның ішінде 1745 бас аналығы, 11232 бас қой, ешкі, 2495 бас жылқы, 967 бас түйе бар. Оның ішінде:
Көктоғай ауылында:
ірі қара 1360 бас, оның ішінде 1101 бас аналығы, 6301 бас қой, ешкі, 615 бас жылқы, 430 бас түйе.
Жайылым алаңы 7835 гектарды құрайды.
Көктоғай ауылдық округіндегі ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал – 778 бас, қой, ешкі - 4931 бас, жылқы 1880 бас, түйе 537 бас құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары 67514 гектарды құрайды.
Көктоғай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін 77787 гектар жайылым жерлері бар. Елді мекендер шегінде 7835 гектар жайылым бар.
Көктоғай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда көрсетілгендей, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша мұқтажын қанағаттандыру үшін елді мекендердің шегінде (Көктоғай ауылы) орналасқан жайылымдар алаңы 7835 га, ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына түсетін жайылым алаңы нормасы 18,0 га/бас болғанда жайылым қажеттілігі 11983 га құрайды. Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін Көктоғай ауылдық округінің аумағында орналасқан Құттыбике, Жылқыбай, Қарасу учаскелерін пайдалану есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті тұрғындардың басқа ауыл шаруашылық жануарларын жаю бойынша 51466 га көлемінде жайылымдық жер қажеттілігі бар, ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына түсетін жайылым алаңы нормасы ірі қара мал– 18,0 га/бас, қой мен ешкілер -3,6 га/бас, жылқы-21,6 га/бас, түйе - 25,2 га/бас.
Қажеттілік:
Ірі қара мал үшін – 259 бас. * 18,0 га/бас.=4662 га;
Қой, ешкі үшін – 6301 бас. * 3,6 га/бас.=22684 га;
Жылқы үшін – 615 бас. * 21,6 га/бас.=13284 га.

для верблюд- 430 гол. * 25,2 га/гол.=10836 га.
4662+22684+13284+10836=51466 га
Частично сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 17189 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения в участках канала Аксай, Қуттыбике, Шархат расположенный на територий Коктогайского сельского округа.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 34277 га необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения на отгонные пастбища в участках Болекбай, Бакибас.

Түйе үшін – 430 бас. * 25,2 га/бас.=10836 га.
4662+22684+13284+10836=51466 га
Халықтың ауыл шаруашылық жануарларын ұстау үшін ішінара 17189 га көлеміндегі жайылымдық алқаптардың қажеттілігін Есбол ауылдық округінің аумағында орналасқан Ақсай каналы, Құттыбике, Шархат учаскелері есебінен толықтыру қажет.
Қалған 34277 га көлеміндегі жайылым алқаптарының қажеттілігін ауыл шаруашылық жануарларын шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру арқылы Бөлекбай, Бәкібас учаскелері есебінен толықтыру қажет.

Приложение 1 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Коктогайскому сельскому округе на 2021 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Коктогайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников и землепользователей земельных участков на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории Коктогайского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, га
Наличие скота
Потребность пастбищ,
га
Излишки пастбищ, га
1
Абуова Тилектес "Актобе"

Көктоғай ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Көктоғай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Көктоғай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілетін жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, га
Атындағы мал басы
Жайылымдардың қажеттілігі,
га
Артық жайылым, га
1
Абуова Тилектес "Актобе"

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090). Оросительных или обводнительных каналов на территории Коктогайского сельского округа имеется.
Коктогайовский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Коктогайскому сельскому округе на 2021 год
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Коктогайскому сельскому округе на 2021 год
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Коктогайскому сельскому округе на 2021 год
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование округа
Количество загонов
в 2021 году
1
2
3
4
1
село Коктогай
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 5 к решению Индерского районного маслихата от 6 сентября 2021 года № 49-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Орликовскому сельскому округе на 2021 год
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Орликовскому сельскому округе на 2021 год (далее - План), разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану ережесінің 9-тармағына сәйкес анықталады (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген). Көктоғай ауылдық округінің аумағындағы суару-суландыру каналы бар.
Көктоғай ауылдық округі
Шартты белгілер:
Көктоғай ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер:
Көктоғай ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Көктоғай ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Елді мекен атауы
2021 жылға қашалар саны
1
2
3
4
1
Көктоғай ауылы
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қаша.
Индер аудандық мәслихатының 2021 жылғы 06 қыркүйектегі № 49-VII шешіміне 5-қосымша
Өрлік ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Өрлік ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, мал азығына қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

По природным условиям западная часть Орликовского сельского округа Индерского представляет пустынную песчаную равнину, восточная - плато переходящее в степь с солонцовыми почвами. Климат континентальный: зима относительно тҰплая, лето очень жаркое. Средние температуры января − 12,3 °С, июля 25,3 °С. Среднегодовое количество осадков 200 мм.
Почвы бурые солонцеватые, в речных поймах - луговые.
На 1 января 2021 года в Орликовском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 3422 голов, из них маточное поголовье 2769 голов, мелкого рогатого скота 24763 голов, 1290 головы лошадей, 638 головы верблюд. Из них:
в селе Орлик:
крупного рогатого скота 3015 головы, из них маточное поголовье 2548 голова, мелкого рогатого скота 11455 голов, 897 голов лошадей, 518 головы верблюд.
Площадь пастбищ составляет 10389 гектар.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Орликовском сельском округе составляет: крупного рогатого скота – 407 головы, мелкого рогатого скота - 13308 головы, 393 головы лошадей, 120 головы верблюд.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 39804 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Орликовскому сельскому округу имеются всего 106553 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 10389 гектар пастбищ.
В Орликовском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 10389 га, потребность составляет 35475 га, при норме нагрузки 18,0 га/гол. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет использования участков канала Багырлай, Кедейкызыл, Канбакты расположенный на территорий Орликовского сельского округа .
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 82072 га, при норме нагрузки на голову КРС – 18,0 га/гол., МРС – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюд – 25,2 га/гол.
Потребность:
Для КРС- 467 гол. * 18,0 га/гол.=8406 га;
для МРС- 11455 гол. * 3,6 га/гол.=41238 га;
для лошадей- 897 гол. * 21,6 га/гол.=19375 га.
для верблюд- 518 гол. * 25,2 га/гол.=13053 га.
8406+41238+19375+13053=82072 га
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 82072 га необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения на отгонные пастбища в участках Кедейкызыл, Кызылкабак и на землях принадлежащих Умиргалиев Х.-1593 га, Амангалиев Н.-668 га, Бисен А.-302 га, Абдолов С.-135 га, Жиесова И.-300 га, Куанов М.-169 га, Тлегенов А.-2606 га, Муханбедин Т.-1523 га, Сатканбаев К.-1000 га, Мухамедиев Р.-485 га, Нажмеденов М.-100 га, Бодикова С.-605 га, Кайреденов А.-1500 га, ТОО "Алишер" - 3 га.

Табиғи жағдайы бойынша Өрлік ауылдық округінің батыс бөлігі шөлді құмды жазықты білдіреді, Шығысы сортаңдала. Климаты континенттік: қысы салыстырмалы түрде жылы, жазы өте ыстық. Қаңтар айының орташа температурасы-12,3 ° С, шілде айының орташа температурасы-25,3° С. жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 200 мм.
Топырақ қоңыр сортаң, өзен жайылмаларында - шалғынды.
2021 жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша Өрлік ауылдық округінде 3422 бас ірі қара, оның ішінде 2769 бас аналығы, 24763 бас қой,ешкі, 1290 бас жылқы, 638 бас түйе бар. Оның ішінде:
Өрлік ауылында:
ірі қара 3015 бас, оның ішінде 2548 бас аналығы, 11455 бас қой, ешкі, 897 бас жылқы, 518 бас түйе.
Жайылым алаңы 10389 гектарды құрайды.
Өрлік ауылдық округіндегі ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал – 407 бас, қой, ешкі -13308 бас, жылқы 393 бас, түйе 120 бас құрайды..
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары 39804 гектарды құрайды.
Өрлік ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін 106553 гектар жайылым жерлері бар. Елді мекендер шегінде 10389 гектар жайылым бар.
Өрлік ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда көрсетілгендей, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша мұқтажын қанағаттандыру үшін елді мекендердің шегінде (Өрлік ауылы) орналасқан жайылымдар алаңы 10389 га, ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына түсетін жайылым алаңы нормасы 18,0 га/бас болғанда жайылым қажеттілігі 35475 га құрайды. Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін Өрлік ауылдық округінің аумағында орналасқан Бағырлай каналы, Кедейқызыл, Қаңбақты учаскелерін пайдалану есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті тұрғындардың басқа ауыл шаруашылық жануарларын жаю бойынша 82072 га көлемінде жайылымдық жер қажеттілігі бар, ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына түсетін жайылым алаңы нормасы ірі қара мал – 18,0 га/бас, қой мен ешкілер -3,6 га/бас, жылқы-21,6 га/бас, түйе - 25,2 га/бас.
Қажеттілік:
Ірі қара мал үшін – 467 бас. * 18,0 га/бас.=8406 га;
Қой, ешкі үшін-11455 бас. * 3,6 га/бас.=41238 га;
Жылқы үшін-897 бас. * 21,6 га/бас.=19375 га.
Түйе үшін-518 бас. * 25,2 га/бас.=13053 га.
8406+41238+19375+13053=82072 га.
82072 га көлеміндегі жайылым алқаптарының қажеттілігін ауыл шаруашылық жануарларын шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру арқылы Кедейқызыл, Қызылқабақ учаскелеріжәне Умиргалиев Х. -1593 га, Амангалиев Н. - 668 га, Бисен А. - 302 га, Абдолов С. - 135 га, Жиесова И. - 300 га, Куанов М. - 169 га, Тлегенов А. - 2606 га, Муханбедин Т. - 1523 га, Сатканбаев К. - 1000 га, Мухамедиев Р. - 485 га, Нажмеденов М. - 100 га, Бодикова С. - 605 га, Кайреденов А. - 1500 га, ТОО "Алишер" - 3 га жер телімдері есебінен толықтыру қажет.

Приложение 1 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Орликовскому сельскому округе на 2021 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Орликовского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников и землепользователей земельных участков на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории Орликовского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, га
Наличие скота
Потребность пастбищ,
га
Излишки пастбищ, га
1
Байзаков Айбар "Шалда"
50
202 голов

Өрлік ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Өрлік ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Өрлік ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілетін жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, га
Атындағы мал басы
Жайылымдардың қажеттілігі,
га
Артық жайылым, га
1
Байзаков Айбар "Шалда"
50
202 бас

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090). Оросительных или обводнительных каналов на территории Орликовского сельского округа имеется.
Орликовский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Орликовскому сельскому округе на 2021 год
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Орликовскому сельскому округе на 2021 год
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Орликовскому сельскому округе на 2021 год
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование округа
Количество загонов
в 2021 году
1
2
3
4
1
село Орлик
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 6 к решению Индерского районного маслихата от 6 сентября 2021 года № 49-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Есболскому сельскому округе на 2021 год
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Есболскому сельскому округе на 2021 год (далее - План), разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану ережесінің 9-тармағына сәйкес анықталады (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген). Өрлік ауылдық округінің аумағындағы суару-суландыру каналы бар.
Өрлік ауылдық округі
Шартты белгілер:
Өрлік ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер:
Өрлік ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Өрлік ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Елді мекен атауы
2021 жылға қашалар саны
1
2
3
4
1
Өрлік ауылы
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қаша.
Индер аудандық мәслихатының 2021 жылғы 06 қыркүйектегі № 49-VII шешіміне 6-қосымша
Есбол ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Есбол ауылдық окургі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, мал азығына қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

На 1 января 2021 года в Есболском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 923 голов, из них маточное поголовье 725 голов, мелкого рогатого скота 11813 голов, 310 головы лошадей, 200 головы верблюд. Из них:
в селе Есбол:
крупного рогатого скота 720 головы, из них маточное поголовье 602 голов, мелкого рогатого скота 10138 голов, 279 головы лошадей, 180 головы верблюд.
Площадь пастбищ составляет 9832 гектар.
в селе Ынтымак:
крупного рогатого скота 203 головы, из них маточное поголовье 123 голов, мелкого рогатого скота 1675 голов, 31 головы лошадей, 20 головы верблюд.
Площадь пастбищ составляет 2000 гектар.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Есболском сельском округе составляет: крупного рогатого скота – 1759 головы, мелкого рогатого скота -7474 головы, 759 головы лошадей, 214 головы верблюд.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 89898 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Есболскому сельскому округу имеются всего 53774 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 11832 гектар пастбищ.
В Есболском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Есбол, с.Ынтымак) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 11832 га, потребность составляет 1218 га, при норме нагрузки 18,0 га/гол. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет использования участка Жаланаш-Жар расположенный на территорий Есболского сельского округа .
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 57827 га, при норме нагрузки на голову КРС – 18,0 га/гол., МРС – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюд – 25,2 га/гол.
Потребность:
Для КРС- 198 гол. * 18,0 га/гол.=3564 га;
для МРС- 11813 гол. * 3,6 га/гол.=42527 га;
для лошадей- 310 гол. * 21,6 га/гол.=6696 га.
для верблюд- 200 гол. * 25,2 га/гол.=5040 га.
3564+42527+6696+5040=57827 га
Частично сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 29606 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения в участках канала Багырлай, Касенгелды, Жамансай, Жарқабақ, Ескендір расположенный на територий Есболского сельского округа.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 28221 га необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения на отгонные пастбища в участках Кашкын, Елеусин, Толыбай расположенный на територий Есболского сельского округа.

2021 жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша Есбол ауылдық округінде 923 бас ірі қара, оның ішінде 725 бас аналығы, 11813 бас қой, ешкі, 310 бас жылқы, 200 бас түйе бар. Оның ішінде:
Есбол ауылында:
ірі қара 720 бас, оның ішінде 602 бас аналығы, 10138 бас қой, ешкі, 279 бас жылқы, 180 бас түйе.
Жайылым алаңы 9832 гектарды құрайды.
Ынтымақ ауылында:
ірі қара 203 бас, оның ішінде аналығы 123 бас, 1675 бас қой, ешкі, 31 бас жылқы, 20 бас түйе.
Жайылым алаңы 2000 гектарды құрайды.
Есбол ауылдық округіндегі ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал – 1759 бас, қой,ешкі -7474 бас, жылқы 759 бас, түйе 214 бас құрайды..
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары 89898 гектарды құрайды.
Есбол ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін 53774 гектар жайылым жерлері бар. Елді мекендер шегінде 11832 гектар жайылым бар.
Есбол ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда көрсетілгендей, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша мұқтажын қанағаттандыру үшін елді мекендердің шегінде (Есбол, Ынтымақ ауылдары) орналасқан жайылымдар алаңы 11832 га, ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына түсетін жайылым алаңы нормасы 18,0 га/бас болғанда жайылым қажеттілігі 1218 га құрайды. Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін Есбол ауылдық округінің аумағында орналасқан Жалаңаш-Жар учаскеcін пайдалану есебінен толықтыру қажет .
Жергілікті тұрғындардың басқа ауыл шаруашылық жануарларын жаю бойынша 57827 га көлемінде жайылымдық жер қажеттілігі бар, ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына түсетін жайылым алаңы нормасы ірі қара мал– 18,0 га/бас, қой мен ешкілер -3,6 га/бас, жылқы-21,6 га/бас, түйе - 25,2 га/бас.
Қажеттілік:
Ірі қара мал үшін-198 бас. * 18,0 га/бас.=3564 га;
Қой, ешкі үшін-11813 бас. * 3,6 га/бас.=42527 га;
Жылқы үшін-310 бас. * 21,6 га/бас.=6696 га.
Түйе үшін-200 бас. * 25,2 га/бас.=5040 га.
3564+42527+6696+5040=57827 га
Халықтың ауыл шаруашылық жануарларын ұстау үшін ішінара 29606 га көлеміндегі жайылымдық алқаптардың қажеттілігін Есбол ауылдық округінің аумағында орналасқан Бағарлай каналы, Қасенгелді, Жамансай, Жарқабақ, Ескендір учаскелері есебінен толықтыру қажет.
Қалған 28221 га көлеміндегі жайылым алқаптарының қажеттілігін ауыл шаруашылық жануарларын шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру арқылы Қашқын, Елеусін, Толыбай учаскелері есебінен толықтыру қажет.

Приложение 1 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Есболскому сельскому округе на 2021 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Есболского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников и землепользователей земельных участков на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории Есболского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, га
Наличие скота
Потребность пастбищ,
га
Излишки пастбищ, га
1
Конасов Марат "Айнек"

Есбол ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Есбол ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Есбол ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілетін жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, га
Атындағы мал басы
Жайылымдардың қажеттілігі,
га
Артық жайылым, га
1
Конасов Марат "Айнек"

9832
КРС- 720 головы
(из них маточное поголовье -602 голова)
МРС – 10138 голов
Лощади -279 голов
Верблюд-180 головы
КРС 118 гол.*18,0 га/гол.=2124 га
(КРС (мат.)602 гол.*18,0 га/гол.=10836 га)
МРС 10138 гол.*3,6га/гол.=36497 га
Лошади 279 гол.*21,6га/гол.=6026 га
Верблюд 180 гол.*25,2 га/гол.=4536 га
2124га+36497га+6026га+4536га=49183 га на сезонное и отгонно-пастбищное содержание животных
10836 га маточное поголовье
9832 га-10836га= -1004 га
2
с.Ынтымақ
2000
КРС- 203 головы
(из них маточное поголовье -123 голова)
МРС – 1675 голов
Лощади -31 голов
Верблюд-20 головы
КРС 80 гол.*18,0 га/гол.=1440 га
(КРС (мат.)123 гол.*18,0 га/гол.=2214 га)
МРС 1675 гол.*3,6га/гол.=6030 га
Лошади 31 гол.*21,6 га/гол.=670 га
Верблюд 20 гол.*25,2га/гол.=504 га
1440га+6030га+670га+504га=8644 га на сезонное и отгонно-пастбищное содержание животных
2214 га маточное поголовье
2000га-2214га= -214 га
Сведения о перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения
Таблица № 3
Населенный пункт
Наличие скота
Потребность пастбищ, га
Наименование земельных участков и землепользователей
Площадь, га
Нехватка/излишки пастбищ, га
1
КРС 118 гол.(с.Есбол)
КРС 118 гол.*18,0 га/гол.=2124 га
2124 га
Участок Ескендир - 2210 га
Итого 2210 га
2210 га
2210 га-2124 га= -86 га
2
МРС 10138гол.(с.Есбол)+ МРС 1675гол.(с.Ынтымак) = 11813 гол.
Лошади 279гол.(с.Есбол)+ Лошади 31гол.(с.Ынтымак)= 310 гол.
Верблюд 180 гол.(с.Есбол)+ Верблюд 20гол.(с.Ынтымак) =200 гол
МРС 11813 гол.*3,6га/гол. =42527 га
Лошади 31 0гол.*21,6га/гол =6696 га
Верблюд 200 гол.*25,2 га/гол =5040 га
42527га+6696га+5040га= 54263 га
Участок Касенгельды -617 га
Участок Жамансай -4133 га
Участок канал Багырлай -8102 га
Участок Жарқабақ -13104 га Участок Ескендір - 86 га
Участок Кашкын -6917 га
Участок Елеусін -5458 га
Участок Толыбай -27775 га
Итого 66192 га
66192 га
66192 га-54263 га= 11929 га
3
КРС 80 гол.(с.Ынтымак)
КРС 80гол.*18,0га/гол.=1440 га
1440 га
Участок канал Багырлай -2482 га
Итого 2482 га
2482
2482га-1440га=- 1042 га
Приложение 2 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Есболскому сельскому округе на 2021 год
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Есболского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
отдыхающий
загон
весенне-летний
сезон 1
летний
сезон 2
осенний
сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность использования загонов в году.
Приложение 3 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Есболскому сельскому округе на 2021 год
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:

9832
ІҚМ- 720 бас
(оның ішінде аналық (сауын) мал басы-602 бас)
Қой,ешкі - 10138 бас
Жылқы -279 бас
Түйе -180 бас
ІҚМ 118 бас *18,0 га/бас=2124 га
(ІҚМ (аналығы) 602 бас*18,0 га/бас=10836 га)
Қой,ешкі 10138 бас *3,6га/бас=36497 га
Жылқы 279 бас *21,6га/бас=6026 га
Түйе 180 бас *25,2 га/бас=4536 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын 2124га+36497га+6026га+4536га=49183 га маусымдық және шалғайдағы жайылымда ұстау
10836 аналық мал басына
9832 га-10836га= -1004 га жайылым жетіспейді
2
Ынтымақ ауылы
2000
ІҚМ- 203 бас
(оның ішінде аналық (сауын) мал басы-123 бас)
Қой,ешкі – 1675 бас
Жылқы -31 бас
Түйе-20 бас
ІҚМ 80 бас *18,0 га/бас=1440 га
(ІҚМ (аналығы)123 бас *18,0 га/бас=2214 га)
Қой, ешкі 1675 бас*3,6га/бас=6030 га
Жылқы 31 бас.*21,6 га/бас=670 га
Түйе 20 бас*25,2га/бас=504 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын 1440га+6030га+670га+504га=
8644 га маусымдық жәнешалғайдағы жайылымда ұстау
2214 аналық мал басына
2000га-2214га= -214 гажайылым жетіспейді
Халықтың ауыл шаруашылық жануарларын орналастыру үшін жайылым алқаптарының қайта бөлінуі жөнінде мәлімет
№ 3 кесте
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, га
Жайылым алаңы, га
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Алаңы, га
Жайылым алқаптарының жетіспеушілігі немесе артықтығы,га
1
ІҚМ 118 бас (Есбол ауылы)
ІҚМ 118 бас*18,0 га/бас=2124 га
2124 га
Ескендр учаскесі - 2210 га
Барлығы: 2210 га
2210 га
2210 га-2124 га= -86 га
2
Қой, ешкі 10138 бас (Есбол ауылы)+ Қой, ешкі 1675 бас (Ынтымақ ауылы) = 11813 бас
Жылқы 279 бас (Есбол ауылы)+ Жылқы 31 бас (Ынтымақ ауылы)= 310 бас
Түйе 180 бас (Есбол ауылы)+ Түйе 20 бас (Ынтымақ ауылы) =200 бас
Қой, ешкі 11813 бас*3,6га/бас =42527 га
Жылқы 310 бас*21,6га/бас =6696 га
Түйе 200 бас*25,2 га/бас =5040 га
42527га+6696га+5040га= 54263 га
Касенгельды учаскесі -617 га
Жамансай учаскесі -4133 га
Бағырлай каналы учаскесі -8102 га
Жарқабақ учаскесі -13104 га Ескендір учаскесі - 86 га
Қашқын учаскесі -6917 га
Елеусін учаскесі -5458 га
Толыбай учаскесі -27775 га
Барлығы: 66192 га
66192 га
66192 га-54263 га= 11929 га
3
ІҚМ 80 бас (Ынтымақ ауылы)
ІҚМ 80 бас*18,0га/бас=1440 га
1440 га
Бағырлай каналы учаскесі -2482 га
Барлығы: 2482 га
2482
2482га-1440га=- 1042 га
Есбол ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымының қолайлы схемалары
Есбол ауылдық округіндегі жайылым айналымының қолайлы схемасы
Жылы
1 қаша
2 қаша
3 қаша
4 қаша
2021
Демалушы қаша
1 маусым
көктемгі-жазғы
2 маусым жазғы
3 маусым күзгі
Ескерту: 1, 2, 3, 4- жыл ішінде қашаларды пайдалану кезектілігі.
Есбол ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Шартты белгілер:

Приложение 4 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Есболскому сельскому округе на 2021 год
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №15090). Оросительных или обводнительных каналов на территории Есболского сельского округа имеется.
Есболский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Есболскому сельскому округе на 2021 год
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Есболскому сельскому округе на 2021 год
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7 к плану по управлению пастбищами и их использованию в Есболскому сельскому округе на 2021 год
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование округа
Количество загонов
в 2021 году
1
2
3
4
1
село Есбол
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
2
село Ынтымак
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 7 к решению Индерского районного маслихата от 6 сентября 2021 года № 49-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Елтайскому сельскому округе на 2021 год
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Елтайскому сельскому округе на 2021 год (далее - План), разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Есбол ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану ережесінің 9-тармағына сәйкес анықталады (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген). Есбол ауылдық округінің аумағындағы суару-суландыру каналы бар.
Есбол ауылдық округі
Шартты белгілер:
Есбол ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер:
Есбол ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Есбол ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Елді мекен атауы
2021 жылға қашалар саны
1
2
3
4
1
Есбол ауылы
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
2
Ынтымақ ауылы
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қаша.
Индер аудандық мәслихатының 2021 жылғы 06 қыркүйектегі № 49-VII шешіміне 7-қосымша
Елтай ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Елтай ауылдық окургі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, мал азығына қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

На 1 января 2021 года в Елтайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 4129 голов, из них маточное поголовье 3261 голов, мелкого рогатого скота 16211 голов, 915 головы лошадей, 388 головы верблюд. Из них:
в селе Елтай:
крупного рогатого скота 1826 головы, из них маточное поголовье 1453 голов, мелкого рогатого скота 3320 голов, 182 головы лошадей, 108 головы верблюд.
Площадь пастбищ составляет 116 гектар.
в селе Аккала:
крупного рогатого скота 828 головы, из них маточное поголовье 664 голов, мелкого рогатого скота 1620 голов, 180 головы лошадей, 49 головы верблюд.
Площадь пастбищ составляет 2000 гектар.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Елтайском сельском округе составляет: крупного рогатого скота – 1400 головы, мелкого рогатого скота - 9000 головы, 290 головы лошадей, 169 головы верблюд.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 66727 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Елтайскому сельскому округу имеются всего 46767 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 2116 гектар пастбищ.
В Елтайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Елтай, с.Аккала) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2116 га, потребность составляет 35990 га, при норме нагрузки 18,0 га/гол. Частично сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет использования участков канала Багырлай, на берегу реки Урал, НПС, Алма агаш, Кызылтумсык и на землях принадлежащих Кенжалиев А.-182 га, Жанетова Ф. – 20 га, Абенова Г.-20 га, Нигметдинова Р.-408 га, Батыров А.-100 га, Панченко Д.-13 га , Кабулов Б.- 10 га, Оразгали К.-1 га, Байсейтов П.-200 га, Курмангалиев А.-100 га, Макимова Э.-50 га, Нуриев Н.-2 га, Ихсанов Б.- 150 га,Сариев Т.-60 га, Игалиева Б.-750 га, ОС "Ветеранов Афгана"-306 га, ТОО "БН-Вест КЗ"-225 га, ТОО "NAVA GRA"-1608 га расположенный на территорий Елтайского сельского округа.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 39225 га, при норме нагрузки на голову КРС – 18,0 га/гол., МРС – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюд – 25,2 га/гол.
Потребность:
Для КРС- 537 гол. * 18,0 га/гол.=9666 га;
для МРС- 4940 гол. * 3,6 га/гол.=17784 га;

2021 жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша Елтай ауылдық округінде 4129 бас ірі қара, оның ішінде 3261 бас аналығы, 16211 бас қой, ешкі, 915 бас жылқы, 388 бас түйе бар. Оның ішінде:
Елтай ауылында:
ірі қара 1826 бас, оның ішінде 1453 бас аналығы, 3320 бас қой, ешкі, 182 бас жылқы, 108 бас түйе.
Жайылым алаңы 116 гектарды құрайды.
Аққала ауылында:
ірі қара 828 бас, оның ішінде аналығы 664 бас, 1620 бас қой, ешкі, 180 бас жылқы, 49 бас түйе.
Жайылым алаңы 2000 гектарды құрайды.
Елтай ауылдық округіндегі ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал – 1400 бас, қой, ешкі -9000 бас, жылқы 290 бас, түйе 169 бас құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары 66727 гектарды құрайды.
Елтай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін 46767 гектар жайылым жерлері бар. Елді мекендер шегінде 2116 гектар жайылым бар.
Елтай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда көрсетілгендей, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша мұқтажын қанағаттандыру үшін елді мекендердің шегінде (Елтай, Аққала ауылдары) орналасқан жайылымдар алаңы 2116 га, ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына түсетін жайылым алаңы нормасы 18,0 га/бас болғанда жайылым қажеттілігі 35990 га құрайды. Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін Елтай ауылдық округінің аумағында орналасқан Жайық өзені жағалауы, Бағырлай каналы жағалауынан, МАС маңы, Алма ағаш, Қызылтұмсық учаскелерін және Кенжалиев А.-182 га, Жанетова Ф. – 20 га, Абенова Г. -20 га, Нигметдинова Р.-408 га, Батыров А.-100 га, Панченко Д.-13 га , Кабулов Б.- 10 га, Оразгали К.-1 га, Байсейтов П.-200 га, Курмангалиев А.-100 га, Макимова Э.-50 га, Нуриев Н.-2 га, Ихсанов Б.- 150 га, Сариев Т.-60 га, Игалиева Б.-750 га, ОС "Ветеранов Афгана"-306 га, ТОО "БН-Вест КЗ"-225 га, ТОО "NAVA GRA"-1608 га жер телімдерін пайдалану есебінен толықтыру қажет .
Жергілікті тұрғындардың басқа ауыл шаруашылық жануарларын жаю бойынша 39225 га көлемінде жайылымдық жер қажеттілігі бар, ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына түсетін жайылым алаңы нормасы ірі қара мал– 18,0 га/бас, қой мен ешкілер -3,6 га/бас, жылқы-21,6 га/бас, түйе - 25,2 га/бас.
Қажеттілік:
Ірі қара мал үшін-537 бас. * 18,0 га/бас.=9666 га;
Қой, ешкі үшін-4940 бас. * 3,6 га/бас.=17784 га;

для лошадей- 362 гол. * 21,6 га/гол.=7819 га.
для верблюд- 157 гол. * 25,2 га/гол.=3956 га.
9666+17784+7819+3956=39225 га
Частично сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 27296 га необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения на отгонные пастбища в участке Токбай и на землях принадлежащих Бейс С.-545 га, Кусаинов К. - 739 га, Кенжалиев Е.-736 га, Куанов Ж. - 390 га, Адилбаев А. - 346 га, Шайдуллин Е. - 2 га, Карабалин М. - 840 га, Сабыргали К. - 10 га, Каражанов У. - 572 га, Карабалин Б. - 436 га, Уразмуханбетов А. - 913 га, Рамазанов К. - 950 га, Сариев Т. - 363 га, Жиренова К. - 74 га, Султангалиев Ж. - 1167 га, Атимова С. - 421 га, Есетова Г. - 310 га, Жумаш Т. - 192 га, Сейфуллин А. - 1010 га, Сахипов А. - 298 га, Диярова Ж. - 2000 га.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 11929 га необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Елтайского сельского округа на отгонные пастбища Есболский сельский округ – 11929 га, согласно приложению 8 к настоящему плану.
Приложение1 к плану управлению пастбищами и их использованию в Елтайскому сельскому округе на 2021 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Елтайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников и землепользователей земельных участков на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории Елтайского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, га
Наличие скота
Потребность пастбищ, га
Излишки пастбищ, га
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, га
Наличие скота
Потребность пастбищ, га
Излишки пастбищ, га
1
Жалиев Есен "Спан"

Жылқы үшін-362 бас. * 21,6 га/бас.=7819 га.
Түйе үшін-157 бас. * 25,2 га/бас.=3956 га.
9666+17784+7819+3956=39225 га
Халықтың ауыл шаруашылық жануарларын ұстау үшін ішінара 27 296 га көлеміндегі жайылымдық алқаптардың қажеттілігін ауыл шаруашылық жануарларын шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру арқылы Тоқбай учаскесі және Бейс С.-545 га, Кусаинов К. -739 га, Кенжалиев Е.-736 га, Куанов Ж.-390 га, Адилбаев А.-346 га, Шайдуллин Е.-2 га, Карабалин М.-840 га, Сабыргали К.-10 га, Каражанов У.-572 га, Карабалин Б.-436 га, Уразмуханбетов А.-913 га, Рамазанов К.-950 га, Сариев Т.-363 га, Жиренова К.-74 га, Султангалиев Ж.-1167 га, Атимова С.-421 га, Есетова Г.-310 га, Жумаш Т.-192 га, Сейфуллин А.-1010 га, Сахипов А.-298 га, Диярова Ж.-2000 га жер телімдерін пайдалану есебінен толықтыру қажет.
Қалған 11929 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптардың қажеттілігін осы жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес Елтай ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы малдарының басын Есбол ауылдық округінің-11929 га жайылымдық алқаптарына ауыстыру есебінен толықтыру қажет.
Елтай ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Елтай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Елтай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілетін жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, га
Атындағы мал басы
Жайылымдардың қажеттілігі,
га
Артық жайылым, га
1
Жалиев Есен "Спан"

116
КРС- 1826 головы
(из них маточное поголовье -1453 голова)
МРС – 3320 голов
Лощади -182 голов
Верблюд-108 головы
КРС 373 гол.*18,0 га/гол.=6714 га
(КРС (мат.)1453 гол.*18,0 га/гол.=26154 га)
МРС 3320 гол.*3,6га/гол.=11952 га
Лошади 182 гол.*21,6га/гол.=3931 га
Верблюд 108 гол.*25,2 га/гол.=2721 га
6714га+11952га+3931га+2721га=25318 га на отгонно-пастбищное содержание животных
26154 га маточное поголовье
116 га-26154га= -26038га
2
с.Аккала
2000
КРС- 828 головы
(из них маточное поголовье -664 голова)
МРС – 1620 голов
Лощади -180 голов
Верблюд-49 головы
КРС 164 гол.*18,0 га/гол.=2952 га
(КРС (мат.)664 гол.*18,0 га/гол.=11952 га)
МРС 1620 гол.*3,6га/гол.=5832 га
Лошади 180 гол.*21,6 га/гол.=3888 га
Верблюд 49 гол.*25,2га/гол.=1235 га
2952га+5832га+3888га+1235га= 13907 га на отгонно-пастбищное содержание животных
11952 га маточное поголовье
2000га-11952га= -9952 га
Сведения о перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения
Таблица № 3
Населенный пункт
Наличие скота
Потребность пастбищ, га
Наименование земельных участков и землепользователей
Площадь, га
Нехватка/излишки пастбищ, га
1
КРС 373 гол.(с.Елтай)
КРС 373 гол.*18,0 га/гол.=6714 га
6714 га
Участок Тоқбай - 14982 га
Барлығы 14982 га
14982 га
14982 га-6714 га= 8268 га
2
МРС 3320гол.(с.Елтай)+ МРС 1620гол.(с.Аккала) = 4940 гол.
Лошади 182гол.(с.Елтай)+ Лошади 180гол.(с.Аккала)= 362 гол.
Верблюд 108гол.(с.Елтай)+ Верблюд 49гол.(с.Аккала) =157 гол
МРС 4940 гол.*3,6га/гол. =17784 га
Лошади 362гол.*21,6га/гол =7819 га
Верблюд 157 гол.*25,2 га/гол =3956 га
17784га+7819га+3956га= 29559 га
Участок Тоқбай -5316 га
Бейс С. -545 га
Кусаинов К. -739 га
Кенжалиев Е. -736 га
Куанов Ж. -390 га
Адилбаев А. -346 га
Шайдуллин Е. -2 га
Карабалин М. -840 га
Сабыргали К. -10 га
Каражанов У. -572 га
Карабалин Б. -436 га
Уразмуханбетов А. -913 га
Рамазанов К. -950 га
Сариев Т. -363 га
Жиренова К. -74 га
Султангалиев Ж. -1167 га
Атимова С. -421 га
Есетова Г. -310 га
Жумаш Т. -192 га
Сейфуллин А. -1010 га
Сахипов А. -298 га
Диярова Ж. -2000 га
Барлығы 17630 га
17630 га
17630 га-29559га= -11929 га
3
КРС 164 гол.(с.Аккала)
КРС 164 гол.*18,0га/гол.=2952 га
2952 га
Участок Тоқбай -8268 га
Барлығы 8268 га
8268
8268 га-2952 га= 5316 га
Приложение 2 к плану управлению пастбищами и их использованию в Елтайскому сельскому округе на 2021 год
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Елтайского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
отдыхающий
загон
весенне-летний
сезон 1
летний
сезон 2
осенний
сезон 3

116
ІҚМ- 1826 бас
(оның ішінде аналық (сауын) мал басы-1453 бас)
Қой,ешкі–3320 бас
Жылқы -182 бас
Түйе-108 бас
ІҚМ373бас *18,0 га/бас=6714 га
(ІҚМ (аналығы)1453 бас*18,0га/бас=26154 га)
Қой, ешкі 3320 бас *3,6га/бас=11952 га
Жылқы 182 бас *21,6га/бас=3931 га
Түйе 108бас *25,2 га/бас=2721 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын 6714га+11952га+3931га+2721га=25318 га шалғайдағы жайылымда ұстау
26154аналық мал басына
116 га-26154га= -26038 гажайылым жетіспейді
2
Аққала ауылы
2000
ІҚМ- 828 бас
(оның ішінде аналық (сауын) мал басы-664 бас)
Қой,ешкі – 1620 бас
Жылқы -180 бас
Түйе-49 бас
ІҚМ 164 бас *18,0 га/бас=2952 га
(ІҚМ (аналығы) 664 бас *18,0 га/бас=11952 га)
Қой, ешкі 1620 бас*3,6га/бас=5832 га
Жылқы 180 бас.*21,6 га/бас=3888 га
Түйе 49 бас*25,2га/бас=1235 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын 2952га+5832га+3888га+1235га=
13907 га шалғайдағы жайылымда ұстау
11952 аналық мал басына
2000га-11952га= -9952 гажайылым жетіспейді
Халықтың ауыл шаруашылық жануарларын орнаастыру үшін жайылым алқаптарының қайта бөлінуі жөнінде мәлімет
№ 3 кесте
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, га
Жайылым алаңы, га
Жер учаскелердің және жер пайдаланушылардың атауы
Алаңы, га
Жайылым алқаптарының жетіспеушілігі немесе артықтығы,га
1
ІҚМ 373 бас (Елтай ауылы)
ІҚМ 373 бас*18,0 га/бас=6714 га
6714 га
Тоқбай учаскесі - 14982 га
Барлығы: 14982 га
14982га
14982 га-6714 га= 8268га
2
Қой, ешкі 3320 бас (Елтай ауылы)+ Қой, ешкі 1620 бас (Аққала ауылы) =4940 бас
Жылқы 182 бас (Елтай ауылы)+ Жылқы 180 бас (Аққала ауылы)= 362 бас
Түйе 108 бас (Елтай ауылы)+ Түйе 49 бас (Аққала ауылы)=157 бас
Қой, ешкі 4940бас*3,6га/бас =17784 га
Жылқы 362 бас*21,6га/бас =7819 га
Түйе 157 бас*25,2 га/бас =3956 га
17784га+7819га+3956га= 29559 га
Тоқбай учаскесі -5316 га
Бейс С. -545 га
Кусаинов К. -739 га
Кенжалиев Е. -736 га
Куанов Ж. -390 га
Адилбаев А. -346 га
Шайдуллин Е. -2 га
Карабалин М. -840 га
Сабыргали К. -10 га
Каражанов У. -572 га
Карабалин Б. -436 га
Уразмуханбетов А. -913 га
Рамазанов К. -950 га
Сариев Т. -363 га
Жиренова К. -74 га
Султангалиев Ж. -1167 га
Атимова С. -421 га
Есетова Г. -310 га
Жумаш Т. -192 га
Сейфуллин А. -1010 га
Сахипов А. -298 га
Диярова Ж. -2000 га
Барлығы: 17630 га
17630 га
17630 га-29559га=-11929га
3
ІҚМ 164 бас (Аққала ауылы)
ІҚМ 164 бас*18,0га/бас=2952 га
2952 га
Тоқбай учаскесі -8268 га
Барлығы: 8268га
8268
8268 га-2952 га= 5316га
Елтай ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымының қолайлы схемалары
Елтай ауылдық округіндегі жайылым айналымының қолайлы схемасы
Жылы
1 қаша
2 қаша
3 қаша
4 қаша
2021
Демалушы қаша
1 маусым
көктемгі-жазғы
2 маусым жазғы
3 маусым күзгі