Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Бакинскому сельскому округу Бородулихинского района на 2022-2023 годы
Решение маслихата Бородулихинского района Восточно-Казахстанской области от 24 декабря 2021 года № 12-9-VII
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Бородулихинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Бакинскому сельскому округу Бородулихинского района на 2022-2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие 1 января 2022 года.
Секретарь районного маслихата У. Майжанов
Утвержден
решением Бородулихинского
районного маслихата
от 24 декабря 2021 года
№ 12-9-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Бакинскому сельскому округу Бородулихинского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Бакинскому сельскому округу Бородулихинского района на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самосамоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан -Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под номером 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под номером 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Бакинского сельского округа Бородулихинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);

Бородулиха ауданы Бақы ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Бородулиха аудандық мәслихатының 2021 жылғы 24 желтоқсандағы № 12-9-VII шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 бабтарына сәйкес, Бородулиха аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес, Бородулиха ауданы Бақы ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат хатшысы У. Майжанов
Бородулиха аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 12-9-VII шешімімен
бекітілді
Бородулиха ауданы Бақы ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Бородулиха ауданы Бақы ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі-Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 15090 нөмірімен тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 11064 нөмірімен тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бородулиха ауданы Бақы ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Бакинском сельском округе Бородулихинского района (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории Бакинского сельского округа Бородулихинского района 76626 га, из них пашни - 24605,9 га, пастбищные земли - 48587 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения - 70540,9 га;
земли населенных пунктов - 6086 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения - 2 га;
земли запаса - 0 га.
По природным условиям территория Бакинского сельского округа Бородулихинского района относится к степной зоне. Климат резко-континентальный с суровой и продолжительной зимой, коротким и жарким летом, скоротечной весной и осенью. Средняя температура воздуха – 25 градусов. Осадков выпадает за год в среднем 500-560 мм. Максимальное количество их приходится на июнь, июль месяцы.
Почвенный покров территории округа каштановые почвы. Каштановые почвы распространены, в основном в южной и юго-западной части. Это почвы легкого и среднесуглинистого механического состава, невысокого качества. Мощность гумусового горизонта составляет 40-50 см. При их использовании необходимо соблюдать агротехнические и противоэрозионные мероприятия.
На территории Бакинского сельского округа Бородулихинского района имеется ветеринарный пункт.

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Бородулиха ауданы Бақы ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті (7-қосымша) қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Бородулиха ауданы Бақы ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 76626 га, соның ішінде егістік – 24605,9 га, жайылымдық жерлер - 48587 га.
Санаттары бойынша жерлер бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 70540,9 га;
елді мекендердің жерлері - 6086 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 2 га;
босалқы жер – 0 га.
Табиғи жағдайлары бойынша Бородулиха ауданы Бақы ауылдық округінің аумағы дала аймағына жатады. Климаты қысы қатал және ұзақ, жазы қысқа және ыстық, көктемі мен күзі тез континенталды. Ауаның орташа температурасы – 25 градус. Жауын – шашын жылына орта есеппен 500-560 мм құрайды. Олардың ең көп саны маусым, шілде айларында болады.
Округ аумағының топырақ жамылғысы қызғылт топырақ. Қызғылт топырақтар негізінен оңтүстік және оңтүстік-батыс бөлігінде таралған. Бұл жеңіл және орташа сазды механикалық құрамдағы, сапасы төмен топырақ. Гумус қабатының қуаты 40-50 см құрайды. Оларды пайдалану кезінде агротехникалық және эрозияға қарсы шараларды сақтау қажет.
Бородулиха ауданы Бақы ауылдық округінің аумағында мал дәрігерлік бекет бар.

3893
1953
4509
10355
4355
Для выпаса отгонного скота (коров с телятами (на подсосе)) местного населения с.Коростели и ст.Аул организовано 3 гурта:
первый отгонный гурт - территория вокруг пруда "Садовский", (6 километров от с.Коростели), водопой осуществляется с пруда "Садовский", имеется загон;
второй отгонный гурт - местность Тулун Гужа, водопой со скважины (бензонасос), имеется загон;
третий отгонный гурт - 25 км. от с.Коростели, пастбище КХ "Возрождение", водопой со скважины (бензонасос), имеется загон.
Дойные гурты:
первый дойный гурт - это коровы с.Коростели, пасутся на пастбище до пруда "Садовский", водопой с этого пруда.
второй дойный гурт - это коровы ст.Аул, пасутся на пастбище в направлении с.Тарск, водопой со степного озера.
третий дойный гурт - это коровы с.Тарск, пасутся на пастбище возле с.Тарск, водопой со скважины.
Отгонные отары овец и коз:
первая отара мелкого рогатого скота с.Коростели и ст.Аул, пастбище расположено от с.Коростели до пруда "Садовский", водопой с котлована, расположенного в с.Коростели и с пруда "Садовский";
вторая отара мелкого рогатого скота с.Коростели и ст.Аул, пастбище расположено от с.Коростели до отгона Тулун Гужа, водопой с пруда "Садовский";
третья отара (не отгонная) ст.Аул, жители пасут по очереди на пастбище между ст.Аул и с.Коростели, водопой вечером во дворах.
Табун лошадей жителей с.Коростели и ст.Аул, пастбище расположено в 30 км. от с.Коростели, земли сельского округа (бывшая деревня Кызыл Кудук).
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Бакинского сельского округа Бородулихинского района составляет: крупного рогатого скота 510 голов, мелкого рогатого скота 7 голов, лошадей 287 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 42501 га (таблица № 4).
Сведения по перераспределению пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных сельхозпроизводителей по Бакинскому сельскому округу Бородулихинского района
Таблица № 4
землепользователи
Площадь (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма нагрузки пастбищ на 1 гол., (га)
Расчет по норме нагрузки (га)
Потребность (га)
КРС
МРС
Лошади,маралы
КРС
МРС
Лошади,маралы
КРС
МРС
Лошади,маралы
Итого (га)
Площадь
га.
1
ТОО "Коросте
левское"

3893
1953
4509
10355
4355
Коростели ауылы мен Ауыл станциясының жергілікті халқының шалғайдағы малын (бұзаулы сиырлар (емізулі)) жаю үшін 3 үйірлер ұйымдастырылды:
бірінші шалғайдағы үйір – "Садовский" тоғанының аумағы, (Коростели ауылынан 6 шаршы метр), суару "Садовский" тоғанынан жүзеге асырылады, қашасы бар;
екінші шалғайдағы үйір – "Тулун Гужа" жері, суару тоғаннан (бензин айдауыш), қашасы бар;
үшінші шалғайдағы үйір – Коростели ауылынан 25 ш.м., "Возрождение" ШҚ жайылымы, суару тоғаннан (бензин айдауыш), қашасы бар.
Сауынды табындар:
бірінші сауынды үйір – Коростели ауылының сиырлары, "Садовский" тоғанына дейінгі жайылымда жайылады;
екінші сауынды үйір – Ауыл станциясының сиырлары, Тарск ауылының бағытында жайылады, суару дала өзенінен;
үшінші сауынды үйір – Тарск ауылының сиырлары, Тарск ауылының жанындағы жайылымда жайылады, суары ұңғымадан.
Қой мен ешкілердің жайылым отарлары:
Коростели ауылы мен Ауыл станциясының ұсақ қара малының бірінші отары, жайылымы Коростели ауылынан "Садовский" тоғынына дейін орналасқан, суару Коростели ауылында орналасқан шұңқырдан және "Садовский" тоғанынан;
Коростели ауылы мен Ауыл станциясының ұсақ қара малының екінші отары, жайылымы Коростели ауылынан Тулун Гужа жайылымына дейін орналасқан, суару "Садовский" тоғанынан;
Ауыл станциясының үшінші отары (жайылымды емес), тұрғындар Ауыл станциясы мен Коростели ауылының арасындағы жайылымда кезекпен бағады, суару кешке аулаларда.
Коросетли ауылы мен Ауыл станцияларының тұрғындарының жылқы табындары, жайылымы Корстели ауылынан 30 ш.м. орналасқан, ауылдық округ жерлері (бұрыңғы Кызыл Кудук ауылы).
Бақы ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 510 бас, ұсақ мал 7 бас, жылқы 287 бас.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 42501 га құрайды (№4 кесте).
Бородулиха ауданы Бақы ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылық өндірушілердің ауыл шаруашылығы малдарының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу бойынша мәліметтер
№ 4 кесте
Жер пайдаланушылар
Аланы (га)
Түрі бойынша малдың бары, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жүктеме нормасы бойынша есептеу,(га)
Қажеттілік (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар, маралдар
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар, маралдар
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар, маралдар
Барлығы (га)
1
"Коростелевское" ЖШС

4613
10,5
2664
7287
301
Из данной таблицы следует, что сложившуюся потребность в пастбищах в 301 га, из них КХ "Возрождение" - 263,0 га и КХ "Айтбай" - 38,0 га, согласно Приложению 5, необходимо восполнить за счет отгонного выпаса сельскохрзяйственных животных на землях бывшего с.Кызыл Кудук, площадью 958,0 га.
Приложение 1 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию по
Бакинскому
сельскому округу
Бородулихинского района
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Бакинского сельского округа Бородулихинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану
по управлению пастбищами и их
использованию по Бакинскому
сельскому округу
Бородулихинского района
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Бакинского сельского округа Бородулихинского района
Приложение 3 к Плану
по управлению пастбищами и их
использованию по Бакинскому
сельскому округу
Бородулихинского
района на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Бакинского сельского округа Бородулихинского района
Приложение 4 к Плану
по управлению пастбищами и их
использованию по Бакинскому
сельскому округу
Бородулихинского
района на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5 к Плану
по управлению пастбищами и их
использованию по Бакинскому
сельскому округу
Бородулихинского района
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану
по управлению пастбищами и их
использованию по Бакинскому
сельскому
округу Бородулихинского
района
на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Бакинском сельском округе Бородулихинского района
Приложение 7 к Плану
по управлению пастбищами и их
использованию по Бакинскому
сельскому округу
Бородулихинского
района на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Сроки начала выпаса скота
Сроки окончания выпаса скота
1
Бакинский
1 мая
1 октября

4613
10,5
2664
7287
301
Бородулиха ауданы Бақы
ауылдық
округі бойынша жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі
бойынша 2021-2022 жылдарға
арналған жоспарына
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бородулиха ауданы Бақы ауылдық округі бойынша аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын)
Бородулиха ауданы Бақы
ауылдық
округі бойынша жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жоспарына
2-қосымша
Бородулиха ауданы Бақы ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын
Бородулиха ауданы Бақы
ауылдық
округі бойынша жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жоспарына
3-қосымша
Бородулиха ауданы Бақы ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын
Бородулиха ауданы Бақы
ауылдық
округі бойынша жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жоспарына
4-қосымша
жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын
Бородулиха ауданы Бақы
ауылдық
округі бойыншажайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын
Бородулиха ауданы Бақы
ауылдық
округі бойынша жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жоспарына
6-қосымша
Бородулиха ауданы Бақы ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Бородулиха ауданы Бақы
ауылдық
округі бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі бойынша 2021-2022
жылдарға арналған жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Мал жаюдың басталу мерзімі
Мал жаюдың аяқталу мерзімі
1
Бақы
1 мамыр
1 қазан

Календарный график по использованию пастбищ, устанавливает сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, продолжительность пастбищного периода в зависимости от почвенно-климатической зоны, видов сельскохозяйственных животных, а также продуктивности пастбищ. Продолжительность пастбищного периода в лесной зоне составляет 130-160 дней, в лесостепной и степной – 150-200 дней, в полупустыне – 220-280 дней, в пустыне – более 300 дней или круглый год.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
га – гектар;
°С – показатель Цельсия;
мм – миллиметр;
с/о – сельский округ

Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік график, соның ішінде топырақ-климаттық аймаққа, ауыл шаруашылық жануарларының түрлеріне, сонымен қатар жайылымдардың өнімділігіне байланысты орман алқабында жайылымдық кезеңнің ұзақтығы 130-160 күнді құрайды, орман дала мен далада – 150-200 күн, шөлейтте – 220-280 күн, шөлде - 300 күннен астам немесе жыл бойы.
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
га – гектар;
°С – Цельсий көрсеткіші;
мм – миллиметр;
а/о – ауылдық округі