Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию на 2022-2023 годы Шиликтинского сельского округа Зайсанского района
Решение Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 24 декабря 2021 года № 15-17/14
В соответствии статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", статьи 15 "Земельного кодекса" Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Зайсанский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию на 2022-2023 годы Шиликтинского сельского округа Зайсанского района согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Секретарь районного маслихата С. Маркабаев
приложение к решению
маслихата Зайсанского района
№ 15-17/14 от 24 декабря 2022 года
План по управлению пастбищами и их использованию Шиликтинского сельского округа Зайсанского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Шиликтинском сельском округе на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) карту расположения пастбищ на территории Шиликтинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбище оборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);

Зайсан ауданы Шілікті ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған Жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 2021 жылғы 24 желтоқсандағы № 15-17/14 шешімі
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы "Жер кодексінің" 15-бабының 1-тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағына сәйкес, Зайсан аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Зайсан ауданы Шілікті ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған Жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат хатшысы С. Марқабаев
Зайсан аудандық мәслихатының
2021 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 15-17/14 шешіміне
қосымша
Зайсан ауданы Шілікті ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
Шілікті ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелді), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелді) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөптерге деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үдерісінің алдын алу мақсатында қабылданады.
Жоспарда көрсетіледі:
1) Жерлердің санаттары, жер телімдерінің меншік иелері және құқық белгілеуші құжаттардың негізінде жер пайдаланушылары бойынша Шілікті ауылдық округының аумағында жайылымдардың орналасу картасы (1 қосымша);
2) Жайылым айналымының қолайлы схемалары (2 қосымша);
3) жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары, соның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым нысандары белгіленген карта (3 қосымша);

4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц в Шиликтинском сельском округе не предусмотрена в связи с неподходящими природно-климатическими условиями для отгонного животноводства и геоботаническими данными по которым установлен режим выпаса как весенне-летне-осенние пастбища.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ 1982 года, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц.
По административно-территориальному делению в Шиликтинском сельском округе имеется 5 населҰнных пункта.
Общая площадь территории Шиликтинского сельского округа – 106412 га, из них: пашни – 5696га, залежи – 1596 га, сенокосов – 8357 га, пастбищ – 87817га; огороды – 35,0 га; прочие земли – 2911га.
По категориям земли пригодные для выпаса скота подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 71663 га;
земли населенных пунктов –16154 га.
По климатическим условиям территория Шиликтинского сельского округа относится к пустынно-степной сухой и альпийской тундрово-луговой зонам. Климат резко-континентальный. Осадков выпадает за год в среднем 280-300 мм в год. Максимальное количество их приходится на летний период.
Почвы в основном горные черноземы, темно-каштановые, каштановые и светло-каштановые почвы.
На 1 января 2021 года в Шиликтинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, поголовье крестьянских хозяйств и ТОО) крупного рогатого скота 12302 голов, из них: маточное поголовье 4579 голов, овцы и козы29397 голов, лошадей8247 головы (таблица 1).
Сформированные гурты, отары, табуны сельскохозяйственных животных в Шиликтинском сельском округе по видам распределились следующим образом:
74 стада крупного рогатого скота;
88 отар мелкого рогатого скота;
94 табуна лошадей.
В Шиликтинском сельском округе действуют 4 ветеринарно-санитарных объекта, из них 3 скотомогильника, 1 ветеринарный пункт.
В Шиликтинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
Таблица 1
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Шиликтинскому сельскому округу
№
Населенные пункты
население
к/х и ТОО
Всего
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Всего
в том числе дойные коровы
Всего
в том числе дойные коровы
Всего
в том числе дойные коровы
Шиликтинский с/о

4) суды тұтыну нормасына сәйкес құрастырылған жайылым пайдаланушыларының су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, апандар, суару және суландыру арналары, құбырлы және шахталық құдықтар) қолжетімдік схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары бар жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы мал бастарын жайғастыру және оларды ұсынылған жайылымдарға ауыстыруүшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы (5 қосымша);
6) ауылшаруашылығы малдарының жайылуы мен жүруінің маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану бойынша күнтізбелік график (6 қосымша).
Отарлы мал шаруашылығы үшін табиғи-климаттық жағдайлардың сай келмеуіне байланысты және көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар ретінде мал жаю режимі тағайындалған геоботаникалық деректерге байланысты Шілікті ауылдық округінде жеке және заңды тұлғалардың отарлы жайылымдарында ауылшаруашылығы мал бастарын жайғастыру схемасы қарастырылмаған.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеу күйі туралы 1982 жылғы мәліметтерді, жеке және заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы мал бастарының саны туралы деректерді ескере отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінуі бойынша Шілікті ауылдық округінде 5 елді мекен бар.
Аумағының жалпы ауданы – 106412 га, соның ішінде: егіндік жерлер – 5696 га, тыңайған жерлер – 1596 га, шабындықтар – 8357 га, жайылымдар– 87817 га; бақшалар – 35,0 га; өзге жерлер – 2911 га.
Мал жаюүшін жарамды санаттары бойынша жер былай бөлінеді:
Ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлер – 69661 га;
Елді мекендердегі жерлер–16154 га.
Климаттық жағдайы бойынша Кенсай ауылдық округінің аумағы шөл-далалық құрғақ және альпілік тундра-шалғындық аймақтарға жатады. Жылына орташа есеппен 280-300 мм жауын-шашын түседі. Жауын-шашынның максималды мөлшері жаз мезгілінде түседі.
Топырақтары негізінен таулы қара топырақ, қошқыл-сарғылт, сарғылт және ақшыл сарғылт топырақ.
2021 жылғы 1 қаңтардағы күйі бойынша Шілікті ауылдық округінде (тұрғындардың жеке қосалқышаруашылығы және шаруашылықтардың және шаруақожалықтары мен ЖШС-ң мал басы) 12302 іріқара мал бар, олардың арасында: төлдейтін мал 4579 бас, қойлар мен ешкілер 29397бас, жылқылар 8247 бас (1-кесте).
Шілікті ауылдық округінде ауылшаруашылығы малдарының қалыптасқан табындар, отарлар түрлері бойынша былайша бөлінді:
74 табын ірі қара мал;
88 отар ұсақ малдар;
94 табын жылқы.
Шілікті ауылдық округінде 4 ветеринарлық-санитарлық нысан жұмыс жасайды, олардың ішінде 3 мал қорымы, 1 ветеринарлық пункт бар.
Шілікті ауылдық округінде малды айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
1-кесте
Шілікті ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы мал бастарының саны туралы деректер
№
Елді Мекендер
Тұрғындары
Ш/қ және ЖШС
Барлығы
ІҚМ
ҰМ
жылқылар
ІҚМ
ҰМ
жылқылар
ІҚМ
ҰМ
Жылқылар
Барлығы
Соның ішінде сауын сиырлар
Барлығы
Соның ішінде сауын сиырлар
Барлығы
Соның ішінде сауын сиырлар
Шілікті а/о

1124,5
497,9
936
2558,4
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере – 59762,3 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях населенных пунктов на площади 2881 га, а оставшуюся потребность восполнить за счет выпаса на землях запаса Зайсанского района.
Поголовье в крестьянских хозяйствах и ТОО Шиликтинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 6638 голов, овцы и козы – 15474 голов, лошадей 5924 голов.
Сложившуюся потребность в пастбищах для крестьянских хозяйств и ТОО в Шиликтинском сельском округе 48658,4 га восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях запаса Зайсанского района (таблица 4).
Таблица 4
Потребность в пастбищах для крестьянских хозяйств и ТОО в выпасе сельскохозяйственных животных
№
Наименование округа
Площадь (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (га)
1
Шиликтинский

1124,5
497,9
936
2558,4
Жайылымдардың 59762,3 га көлеміндегі қалыптасқан қажеттілігін ЖШС мен шаруа қожалықтарының бос жайылымдарын жергілікті тұрғындардың қажеттілігі үшін 2881 га ауданға қайта бөлу арқылы және тұрғындардың ауылшаруашылығы жануарларын Зайсан ауданының қордағы жерлеріне және орман қорына жаю арқылы толықтыру қажет.
Шіліктіауылдық округінің ЖШС мен шаруа қожалықтарында: ірі қара мал - 6638 бас, қойлар мен ешкілер – 15474 бас, жылқылар – 5924 бас.
Шілікті ауылдық округінің ЖШС мен шаруа қожалықтарының 48658,4 га жайылымдарға деген қажеттілігін тұрғындардың ауылшаруашылығы жануарларын Зайсан ауданының қордағы жерлеріне жаю арқылы толықтыру қажет (4-кесте).
4-кесте
ЖШС мен шаруақожалықтарына ауылшаруашылығы малдарын жаю үшін қажеттілігі
№
Округтың атауы
Ауданы (га)
Түрлері бойынша малдар (бас)
1 мал басына шаққандағы тұтыну нормасы(га)
Жайылымдардың қажеттілігі (га)
ІҚМ
ҰМ
жылқылар
ІҚМ
ҰМ
жылқылар
ІҚМ
ҰМ
жылқылар
Барлығы (га)
1
Шілікті

60812
6638
15474
5924
6,5
1,3
7,8
43147
20116,2
46207,2
109470,4
Для снижения потребности в пастбищных угодьях и их рационального использования в Шиликтинском сельском округе, крестьянским хозяйствам и ТОО рекомендуется использовать залежные земли под высев однолетних кормовых трав для сенокошения, проведение коренных мелиораций (разрыхление верхнего почвенного слоя и подсев многолетних трав на сбитых пастбищах), подсев многолетних трав на сенокосных участках с целью увеличения их урожайности для заготовки сена и сенажа в зимний период. Местному населению рекомендуется часть сельскохозяйственных животных отдавать в весенне-летне-осенний период на выпас крестьянским хозяйствам согласно нагрузкам на пастбищные угодья.
приложение 1 к Плану
по управлению пастбищ
и их использованию
по Шиликтинскому
с.о на 2022-2023 годы
Карта расположения пастбищ на территории Шиликтинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
приложение 2 к Плану
по управлению пастбищ
и их использованию
по Шиликтинскому с.о
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбище оборотов
приложение 3 к Плану
по управлению пастбищ
и их использованию
по Шиликтинскому
с.о на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану
по управлению пастбищ
и их использованию
по Шиликтинскому
с.о на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
приложение 5 к Плану
по управлению пастбищ
и их использованию
по Шиликтинскому
с.о на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
приложение 6 к Плану
по управлению пастбищ
и их использованию
по Шиликтинскому
с.о на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Преобладающая растительность
Средняя урожайность, ц/га сух. массы
Срок выгона животных на пастбища
Срок возврата животных с пастбищ
Шиликтинский
Дерновиннозлаково-разнотравные
4,2
апрель - май
сентябрь-октябрь
Кустарниково-дерновиннозлаково-разнотравные
5,9
апрель - май
сентябрь-октябрь
Мягкостебельнозлаково-разнотравные

60812
6638
15474
5924
6,5
1,3
7,8
43147
20116,2
46207,2
109470,4
Жайылымдық жерлерді қажетсінуді төмендету үшін және оларды ұтымды пайдалану үшін Шілікті ауылдық округіне, ЖШС мен шаруа қожалықтарына тыңайған жерлерді пішен шабу үшін бір жылдық жемшөптерді егуге, тамырлық мелиорацияны жүргізуге (топырақтың беткі қабатын қопсыту және жапырылған жайылымдарға көп жылдық шөптерді егу), қыс мезгілінде пішен мен пішендемені дайындау үшін олардың шығымдылығын арттыру мақсатында шабындық учаскелерге көп жылдық шөптерді егуге кеңес беріледі. Жергілікті тұрғындарға ауыл шаруашылығы малдарының бір бөлігін көктем-жаз-күз мезгілінде жайылымдық жерлердің жүктемесіне сәйкес шаруа қожалықтарына мал жаю үшін беруге кеңес беріледі.
Шілікті а.о бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 1 қосымша
Жерлердің санаттары, жер телімдерінің меншік иелері және құқық белгілеуші құжаттардың негізінде жер пайдаланушылары бойынша Шілікті ауылдық округының аумағында жайылымдардың орналасу картасы
Шілікті а.о бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымының қолайлы схемалары
Шілікті а.о бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары, соның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым нысандары белгіленген карта
Шілікті а.о бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 4 қосымша
Суды тұтыну нормасына сәйкес құрастырылған жайылым пайдаланушыларының су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, апандар, суару және суландыру арналары, құбырлы және шахталық құдықтар) қолжетімдік схемасы
Шілікті а.о бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 5 қосымша
Жайылымдары бар жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы мал бастарын жайғастыру және оларды ұсынылған жайылымдарға ауыстыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы
Шілікті а.о бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 6 қосымша
Ауылшаруашылығы малдарының жайылуы мен жүруінің маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану бойынша күнтізбелік график
Ауылдық округ
Басымөсімдіктер
Орташашығымдылығы, ц/га,құрғақ масса
Малдардыжайылымдарғашығарумерзімі
Малдардыжайылымнанқайтарумерзімі
Шілікті
Шымды-астықтұқымдас – бозды-бетегеліөсімдіктер
4,2
сәуір – мамыр
қыркүйек-қазан
Бұталы-шымды-астықтұқымдас – бозды-бетегеліөсімдіктер
5,9
сәуір – мамыр
қыркүйек-қазан
Жұмсақсабақты-астықтұқымдас – бозды-бетегеліөсімдіктер

10,6
апрель - май
сентябрь-октябрь
Грубостебельнозлаково-разнотравные
14,6
апрель - май
сентябрь-октябрь

10,6
сәуір – мамыр
қыркүйек-қазан
Ірісабақты-астықтұқымдас – бозды-бетегеліөсімдіктер
14,6
сәуір – мамыр
қыркүйек-қазан