Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Маркакольскому сельскому округу на 2021-2022 годы
Решение Курчумского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 27 декабря 2021 года № 14/15-VII
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан, Курчумский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Маркакольскому сельскому округу на 2021-2022 годы, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней, после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Курчумского районного маслихата М. Калелов
Приложение к решению
Курчумского районного
маслихата
от 27 декабря 2021 года
№ 14/15-VII
План по управлению пастбищами и их использованию Маркакольского сельского округа на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Маркакольскому сельскому округу на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлений и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Маркакольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);

Марқакөл ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Күршім аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 14/15-VII шешімі
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына сәйкес, Күршім ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Марқакөл ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Күршім аудандық мәслихатының хатшысы М. Калелов
Күршім аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 14/15-VII шешіміне
қосымша
Марқакөл ауылдық округінің 2021 – 2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес Марқакөл ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар), "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары –Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Марқакөл ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын (3-қосымша);

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Маркакольском сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Природная зона Маркакольского сельского округа Курчумского района: горная, преобладающий вид пастбищ разнотравные луговые.
Общая площадь земель сельского округа составляет 259732 гектара (далее-га). Из них пастбища-49824 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения-17571 га;
земли населенных пунктов-21551 га;
земли для нужд промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иные земли несельскохозяйственного назначения-3153 га.
Основными пользователями пастбищ являются жители сел Акжайлау, Кайнарлы, Маркаколь, Былгары-Табыты, Карой, Карашилик Маркакольского сельского округа.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На 1 января 2021 года в Маркакольском сельском округе Курчумского района насчитывается (личное подворье населения и поголовье сельскохозяйственных предприятий, крестьянских хозяйств) крупного рогатого скота-1821 голов, мелкий рогатый скот- 6160 голов, лошади-2183 голов.
В селе Акжайлау:

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Марқакөл ауылдық округі аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Күршім ауданы Марқакөл ауылдық округінің табиғи аймағы - таулы, жайылымдардың басым түрі: әр түрлі шөптесінді шалғынды.
Ауылдық округтің жалпы жерқоры 259732 гектар (бұдан әрі - га).
Соның ішінде жайылымдар-49824 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 17571 га;
елдi мекендердiң жерлерi - 21551 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауылшаруашылығына арналмаған өзге де жерлер - 3153 га.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Марқакөл ауылдық округіндегі Ақжайлау, Қайнарлы, Марқакөл, Былғары-Табыты, Қарой, Қарашілік ауылдарының тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
2021 жылдың 1 қаңтарына Күршім ауданының Марқакөл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, шаруа қожалықтары) ірі қара мал - 1821 бас, ұсақ мал- 6160 бас, жылқы- 2183 бас тіркелген.

крупного рогатого скота- 373 головы, мелкого рогатого скота-850 голов, лошадей-246 головы.
Площадь пастбищ села Акжайлау-1478 гектара.
В селе Кайнарлы:
крупного рогатого скота - 296 голов, мелкого рогатого скота - 916 голов, лошадей - 242 головы.
Площадь пастбищ села Кайнарлы-2139 гектара.
В селе Маркаколь:
крупного рогатого скота - 406 голов, мелкого рогатого скота - 1904 головы, лошадей - 705 голов.
Площадь пастбищ села Маркаколь-3642 гектара.
В селе Былгары-Табыты:
крупного рогатого скота - 102 головы, мелкого рогатого скота - 649 голов, лошадей-71 головы.
Площадь пастбищ села Былгары-Табыты-1617 гектара.
В селе Карой:
крупного рогатого скота - 316 голов, мелкого рогатого скота - 918 голов, лошадей - 271 головы.
Площадь пастбищ села Карой-3917 гектаров.
В селе Карашилик:

Ақжайлау ауылында ірі қара мал - 373 бас, ұсақ мал - 850 бас, жылқы- 246 бас.
Ақжайлау ауылы жайылымдарының ауданы- 1478 гектар.
Қайнарлы ауылында:
ірі қара мал - 296 бас, ұсақ мал - 916 бас, жылқы - 242 бас.
Қайнарлы ауылының жайылым алаңы- 2139 гектар.
Марқакөл ауылында:
ірі қара мал - 406 бас, ұсақ мал - 1904 бас, жылқы - 705 бас.
Марқакөл ауылы жайылымдарының ауданы- 3642 гектар.
Былғары-Табыты ауылында:
ірі қара мал - 102 бас, ұсақ мал - 649 бас, жылқы - 71 бас.
Былғары - Табыты ауылы жайылымдарының ауданы- 1617 гектар.
Қарой ауылында:
ірі қара мал - 316 бас, ұсақ мал - 918 бас, жылқы - 271 бас.
Қарой ауылы жайылымдарының ауданы- 3917 гектар.
Қарашілік ауылында:

923
648
Для ветеринарного обслуживания сельскохозяйственных животных и птиц в округе организован 1 ветеринарный пункт, 2 скотомогильника.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Маркакольскому сельскому округу имеется 21551 гектара пастбищных угодий.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", в Маркакольском сельском округе для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных излишки пастбищных угодий составляют 18479 гектара (Таблица№2).
Таблица№2
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
В том числе дойные коровы (гол.)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность
пастбищ, (га)
Излишки (га)
1
Маркакольский
21551
1536
2,0

923
648
Округте ауыл шаруашылық жануарлары мен құстарына ветеринарлық қызмет көрсету үшін 1-ветеринарлық пункт, 2-мал қорымы ұйымдастырылған.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Марқакөл ауылдық округі бойынша 21551 гектар жайылым жерлер бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, Марқакөл ауылдық округі жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы малдарының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің артықшылығы 18479 гектар(№ 2 кесте).
№ 2 кесте
Ауылдық округі
Жайылым алаңы, (га)
Оның ішінде сауын сиырлар (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артықшылығы, (га)
1
Марқакөл
21551
1536
2,0

218
Итого
445,6
166
200
15
448
Расшифровка аббревиатур:
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот;
КХ – крестьянское хозяйство.
Приложение 1 к плану
по управлению пастбищами и их
использованию по
Маркакольскому
сельскому округу на
2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Маркакольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
IIIIII64-74
Приложение 2 к плану
по управлению пастбищами и их
использованию по
Маркакольскому
сельскому округу на
2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Участки
1
2
3
1
Выпас скота
Выпас скота
Отдых
2
Выпас скота
Отдых
Выпас скота
Приложение 3 к плану
по управлению пастбищами и их
использованию по
Маркакольскому
сельскому округу на
2021-2022 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к плану
по управлению пастбищами и их
использованию по
Маркакольскому
сельскому округу на
2021-2022 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к источникам воды
Приложение 5 к плану
по управлению пастбищами и их
использованию по
Маркакольскому
сельскому округу на
2021-2022 годы
Схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к плану
по управлению пастбищами и их
использованию по
Маркакольскому
сельскому округу на
2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами
Приложение 7 к плану
по управлению пастбищами и их
использованию по
Маркакольскому
сельскому округу на
2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Название округа
Срок вывоза животных на пастбища
Срок возврата животных с пастбищ
1
Маркакольский сельский округ
1 половина июня
1 половина сентября

218
Жиыны
445,6
166
200
15
448
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ІММ-ірі мүйіздімал;
ҰММ- ұсақ мүйізді мал;
ШҚ-шаруа қожалығы.
Марқакөл ауылдық округі
бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі 2021-2022
жылдарға арналған жоспарына
1 қосымша
Марқакөл ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Марқакөл ауылдық округі
бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2021-2022 жылдарға арналған
жоспарына 2 қосымша
Жайылымайн алымының қолайлы схемалары
Жылдар
Учаскелер
1
2
3
1
Мал жаю
Мал жаю
Демалыс
2
Мал жаю
Демалыс
Мал жаю
Марқакөл ауылдық округі
бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі 2021-2022
жылдарға
арналған жоспарына
3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Марқакөл ауылдық округі
бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі 2021-2022
жылдарға арналған жоспарына
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Марқакөл ауылдық округі
бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2021-2022 жылдарға арналған
жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Марқакөл ауылдық округі
бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2021-2022 жылдарға арналған
жоспарына 6 қосымша
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Марқакөл ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі
2021-2022 жылдарға арналған
жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Жайылымға малдардын шығарылу мерзімі
Жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
1
Марқакөл ауылдық округі
Маусымны 1 жартысы
Қыркүйектің 1 жартысы