Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Уральск на 2021-2022 годы
Решение Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 5 ноября 2021 года № 9-5.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Уральский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по городу Уральск на 2021-2022 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Секретарь Уральского городского маслихата Калиев Е.
Приложение
к решению Уральского
городского маслихата
от 5 ноября 2021 года № 9
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Уральск на 2021-2022 годы
Сноска. План с изменениями, внесенным решением Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 02.09.2022 № 18-5 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Уральск на 2020-2021 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;

Орал қаласы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 2021 жылғы 5 қарашадағы № 9-5 шешімі.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңына сәйкес Орал қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Орал қаласы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Орал қалалық мәслихатының хатшысы Е.Калиев
Орал қалалық мәслихатының
2021 жылғы 5 қарашадағы № 9-5
шешіміне қосымша
Орал қаласы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Ескерту. Жоспарға өзгерістер енгізілді – Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 02.09.2022 № 18-5 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Осы Орал қаласы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
7-1) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей, согласно приложению 8 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей,
физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в городе Уральск имеются 1 город, 3 поселка, 1 сельский округ, 9 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории города Уральск 71 170 га, из них пастбищные земли 13 006 га, обводняемые земли – 11 868 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 52 142 га;
земли населенных пунктов – 10 933 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 2685 га;
земли водного фонда – 235 га;

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес;
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Орал қаласы аумағында 1 қала, 3 кент, 1 ауылдық округ, 9 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Орал қаласы аумағының жалпы көлемі – 71 170 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 13 006 га, суландырылған жерлер – 11 868 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 52 142 га;
елді мекен жерлері – 10 933 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 2 685 га;
су қорының жерлері – 235 га;

земли запаса – 3 097 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -14; -18°С, иногда опускается до -40°С, в июле – +22; +33°С, иногда поднимается до +39°С. Средний размер осадков составляет 190-350 мм.
Растительный покров городских земель разнообразный, Самые распространенные из них зерновые и астроцветные травы.
Почвы темно-каштановые.

қордағы жерлер – 3 097 га.
Қала аумағының климаттық зонасы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтарда– -14, -18°С, кейде -40°С-қа дейін төмендейді, шілдедегі температура – +22, +33°С, кейде +39°С-қа дейін көтеріледі. Жауын-шашынның көпжылдық орташа мөлшері – 190 - 350 мм.
Қала аумағының өсімдік жамылғысы әртүрлі, олардың ішінде ең көп тараған түрі бидайлы және күрделі гүлділер шөптері.
Топырағы қызылқоңыр.

Толщина плодородной почвы 40-50 см.
На территории города действуют 1 ветеринарных пунктов и 4 скотомогильников.
В настоящее время на территории города насчитывается 2 997 голов крупного рогатого скота, 4 609 голов мелкого рогатого скота, 399 голов лошадей.
В связи с ростом поголовья скота на личных подворьях на территории города наблюдается нехватка 37 381га пастбищных земель, в том числе в Желаевском сельском округе 676 га, поселке Круглоозерное 7 527 га, поселке Зачаганск 3 400 га, поселке Деркул 20 468 га.
Для решения этих проблем необходимо за счет рационального предоставления пастбищных угодий из госудаственного фонда, увеличения площади пастбищ земель населенных пунктов и возврата неиспользуемых по назначению земельных участков для государственных нужд.
А также, необходимо проведение работы по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой, то есть переводу с пашни на пастбищные угодья.
Сведения о ветеринарно-санитарных объектах
Порядковый номер
Населенный пункт
Ветеринарный пункт
Пункты купания
Пункты осеменения
Скотомогильник
1
город Уральск
1
-
-
4
Всего
1
-
-
4
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу
Уральск на 2021-2022 годы
Схем (карт) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу
Уральск на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу
Уральск на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу
Уральск на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу
Уральск на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу
Уральск на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу
Уральск на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, определяющий сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
№ п/н
Наименование поселков и сельского округа
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
Примечание
1
Желаево
Первая половина апреля
Вторая декада октября
2
Круглоозерное
Первая половина апреля
Вторая декада октября
3
Зачаганск
Первая половина апреля
Вторая декада октября
4
Деркул
Первая половина апреля
Вторая декада октября

Топырақтың құнарлы қабаттың қалыңдығы – 40-50 см.
Қала аумағында 1 ветеринарлық станция, 4 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта қала аумағында мүйізді ірі қара 2 997 бас, мүйізді ұсақ мал 4 609 бас, мүйізді 399 бас жылқы бар.
Қала аумағының жеке аулаларында мал басының өсуіне байланысты 37 381 га жайылымдық алқаптардың жетіспеушілігі байқалады, атап айтқанда Желаев ауылдық округінде 676 га, Круглоозерный кентінде 7 527 га, Зачаган кентінде 3 400 га, Деркөл кентінде 20 468 га.
Бұл мәселелерді шешу үшін мемлекеттік қордан жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу және елді мекен жерлерінің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін және тиісті мақсаттарда пайдаланылмай жатырған жер учаскелерін мемлекет меншігіне қайтару есебінен ұлғайту қажет.
Сонымен қатар, ауыл шаруашылығы жер учаскелерін бір түрден екінші түрге ауыстыру, яғни егістік алқаптардан жайылымдық алқаптарға ауыстыру жұмыстарын жүргізу қажет.
Ветеринариялық-санитариялық обьектілер туралы мәлімет
р/н
Орналасқан жері
Ветеринарлық станция
Мал тоғыту орындары
Қашырым пункттері
Мал көмінділері
1
Орал қаласы
1
-
-
4
Барлығы
1
- -
4
Орал қаласы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Орал қаласы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Орал қаласы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Орал қаласы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Орал қаласы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 5-қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Орал қаласы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 6-қосымша
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Орал қаласы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
№ р/н
Кенттер және округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Желаев
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші он күндігі
2
Круглоозерный
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші он күндігі
3
Зачаган
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші он күндігі
4
Деркөл
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші он күндігі

Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно сухих на ковыльно – типчаково – полынных степях – составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной толщиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм – миллиметр;
см – сантиметр;
РФ – Российская Федерация;
с/о – сельский округ.
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
городу Уральск на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей

Сонымен қатар жайылым кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймақ зонасына, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ - селеулі - бетегелі –жусанды далада 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, ұсақ малдар, жылқы үшін қар жамылғысының тығыздығын қоса максималды қалыңдығына және басқа да факторларға байланысты.
Ескерту: аббревиатураның шешуі:
С – Цельсия көрсеткіші;
га – гектар;
мм – миллиметр;
см – сантиметр;
РФ – Ресей Федерациясы;
а/о – ауылдық округ.
Орал қаласы бойынша
2021-2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 8-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта