Об утверждении Правил прогнозирования поступлений в местный бюджет
Постановление акимата Актюбинской области от 26 мая 2022 года № 158
Примечание ИЗПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 65 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 34 "Об утверждении Методики прогнозирования поступлений бюджета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10322), акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила прогнозирования поступлений в местный бюджет.
2. Государственному учреждению "Управление экономики и бюджетного планирования Актюбинской области" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление настоящего постановления на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Актюбинской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Актюбинской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие после дня первого официального опубликования.
Аким Актюбинской области О. Уразалин
Утверждено постановлением
акимата Актюбинской области
от 26 мая 2022 года № 158
Правила прогнозирования поступлений местного бюджета
1. Общие положения
1. Настоящие Правила прогнозирования поступлений местного бюджета (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1-1 статьи 65 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
2. Прогнозирование поступлений в местный бюджет на плановый период осуществляется в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Бюджетным кодексом Республики Казахстан и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан местным уполномоченным органом по государственному планированию.
3. При прогнозировании доходов используются показатели Прогноза социально-экономического развития Актюбинской области.
В расчетах прогнозируемых поступлений доходов используются показатели налоговой отчетности (о начислении, поступлении налогов, о задолженности по налогам и сборам, о налоговой базе), данные статистики и другие.

Жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді болжау Қағидаларын бекіту туралы
Ақтөбе облысы әкімдігінің 2022 жылғы 26 мамырдағы № 158 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 65-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына, "Бюджет түсімдерін болжау әдістемесін бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10322 тіркелген) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығына сәйкес, Ақтөбе облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді болжау Қағидалары бекітілсін.
2. "Ақтөбе облысының Экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы қаулыны оны ресми жариялағаннан кейін Ақтөбе облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Ақтөбе облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Ақтөбе облысының әкімі О. Оразалин
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2022 жылғы 26 мамырдағы
№ 158 қаулысымен бекітілді
Жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді болжау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы жергілікті бюджет түсімдерін болжау Қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 65-бабының 1-1-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Жоспарлы кезеңге жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді болжауды "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі), Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
3. Кірістерді болжау кезінде Ақтөбе облысының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштері пайдаланылады.
Кірістердің болжамды түсімдерін есептеулерде салық есептілігінің көрсеткіштері (салықтардың есептелуі, түсімі, салықтар мен алымдар бойынша берешек, салық базасы туралы), статистика деректері және басқалар пайдаланылады.

4. При прогнозировании поступлений в местный бюджет на плановый период учитываются внесенные изменения в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Бюджетный кодекс Республики Казахстан.
5. Прогнозирование поступлений осуществляется несколькими методами расчета в целях определения оптимальных прогнозных показателей.
6. При определении прогнозов поступлений в областной бюджет на плановый период за базу принимается оценка поступлений по текущему году в условиях действующего законодательства.
7. При определении оценки налогового потенциала на плановый период за базу принимается налоговый потенциал по текущему году в условиях действующего законодательства.
8. Методы расчета оценки поступлений (налогового потенциала) различные в зависимости от базы, принимаемой за основу расчета при прогнозировании налоговых поступлений.
2. Прогнозирование поступлений в местный бюджет
2.1. Налоговые поступления
9. Прогнозирование налоговых поступлений осуществляется следующими методами:
1) прямой счет путем применения налоговых ставок к соответствующим налоговым базам по следующей формуле:
P = NB * S, где:
P - прогноз или оценка поступлений доходов;
NB - налоговая база;
S - ставка, установленная Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
2) исходя из макроэкономических показателей и эффективной ставки по формуле:
P = MP * Sотч
Sотч = Pотч/MPотч * 100%, где:
P - прогноз или оценка поступлений доходов;
MP - параметры макроэкономических показателей;
Sотч - эффективная ставка за отчетный год, %;
Ротч - фактические поступления налогов за финансовый год;
MPотч - параметры макроэкономических показателей за отчетный финансовый год;
3) путем индексации фактических поступлений за отчетный финансовый год на уровень инфляции, по формуле:
P = Pотч * (100% + I), где:
P - прогноз или оценка поступлений по текущему финансовому году;
Pотч - фактические поступления за отчетный финансовый год (для оценки) или оценка текущего финансового года (для прогноза);
I - уровень инфляции, %;
4) усредненный расчҰт, осуществляемый на основании темпа роста годовых объемов доходов не менее чем за 3 года или за весь период поступления соответствующего вида доходов в случае, если он не превышает 3 года по формуле:
P = Pотч * Trсрд, где:
P - прогноз или оценка поступлений по текущему финансовому году;
Pотч - фактические поступления за отчетный финансовый год (для оценки) или оценка текущего финансового года (для прогноза);
Trсрд - средний темп роста за три года, %, при этом:

4. Жоспарлы кезеңге жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді болжау кезінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі), Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне енгізілген өзгерістер ескеріледі.
5. Түсімдерді болжау оңтайлы болжамды көрсеткіштерді айқындау мақсатында есептеудің бірнеше әдісімен жүзеге асырылады.
6. Жоспарлы кезеңге арналған облыстық бюджетке түсетін түсімдердің болжамдарын айқындау кезінде қолданыстағы заңнама жағдайларында ағымдағы жыл бойынша түсімдерді бағалау негізге алынады.
7. Жоспарлы кезеңге арналған салықтық әлеуетін бағалауды айқындау кезінде қолданыстағы заңнама шарттарында ағымдағы жыл бойынша салықтық әлеует негізге алынады.
8. Түсімдер бағалауын (салықтық әлеуетті) есептеу әдістері салықтық түсімдерді болжау кезінде есептеудің негізі болып алынатын базаға байланысты әртүрлі болады.
2. Жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді болжау
2.1. Салықтық түсімдер
9. Салықтық түсімдерді болжау мынадай әдістермен жүзеге асырылады:
1) тиісті салықтық базаға салық мөлшерлемелерін қолдану арқылы тікелей есеп мынадай формула бойынша:
P = NB * S, мұндағы:
P - кірістер түсімдерін болжау немесе бағалау;
NB - салық базасы;
S - "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген мөлшерлеме;
2) макроэкономикалық көрсеткіштер мен тиімді мөлшерлемені негізге ала отырып, мынадай формула бойынша:
P = MP * Sесеп
Sесеп = Pесеп/MPесеп * 100%, мұндағы:
P - кірістер түсімдерін болжау немесе бағалау;
MP - макроэкономикалық көрсеткіштер параметрлері;
Sесеп - есепті қаржылық жылдағы тиімді мөлшерлеме, %;
Pесеп - есепті қаржылық жылдағы салықтардың іс жүзіндегі түсімдері;
MPесеп - есепті қаржылық жылдағы макроэкономикалық көрсеткіштердің параметрлері;
3) инфляция деңгейіне есепті қаржылық жылдағы іс жүзіндегі түсімдерді индекстеу жолымен, мынадай формула бойынша:
P = Pесеп * (100% + I), мұндағы:
P - ағымдағы қаржылық жыл бойынша түсімдерді болжау немесе бағалау;
Pесеп - есепті қаржылық жылдағы іс жүзіндегі түсімдер (бағалау үшін) немесе ағымдағы қаржылық жылдың бағалауы (болжау үшін);
I - инфляция деңгейі, %.
4) кемінде үш жыл ішіндегі кірістердің жылдық көлемінің немесе үш жылдан аспайтын болса, кірістердің тиісті түрінің барлық түсу кезеңіндегі өсу қарқыны негізінде жүзеге асырылатын орташа есеп, мынадай формула бойынша:
P = Pесеп * Trорт., мұндағы:
P - ағымдағы қаржылық жыл бойынша түсімдерді болжау немесе бағалау;
Pесеп - есепті қаржылық жылдағы іс жүзіндегі түсімдер (бағалау үшін) немесе ағымдағы қаржылық жылдың бағалауы (болжау үшін);
Trорт. - үш жылдағы орташа өсу қарқыны, %,
бұл ретте:

Trсрд = (Trотч(1год) + Trотч(2год) + Trотч(3год))/3 , где:
Trотч(1год) - темп роста поступлений первого года, %;
Trотч(2год) - темп роста поступлений второго года, %;
Trотч(3год) - темп роста поступлений третьего года, %.
2.1.1. Индивидуальный подоходный налог
10. Прогноз по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты на плановый период определяется следующим методом:
путем применения эффективной ставки налога к прогнозируемому объему фонда заработной платы по следующей формуле:
IPN(об)п = (Dfzp * Sотч) ± Iipn
Sотч = IPN(об)отч /Dотч * 100где:
IPN(об)п - прогноз по индивидуальному подоходному налогу на плановый период;
Dfzp - прогнозируемый объем фонда заработной платы на плановый период;
Sотч - эффективная ставка за отчетный финансовый год, %;
Iipn - корректирующая сумма поступлений, учитывающая изменения законодательства о налогах и сборах;
IPN(об)отч - фактические поступления налогов за отчетный финансовый год;
Dотч - фонд заработной платы за отчетный финансовый год;
2.1.2. Индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты
11. Прогноз по индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты на плановый период определяется по следующей формуле:
IPN(ноб)п = IPN(ноб)оц * (100% + Iп), где:
IPN(ноб)п - прогноз по индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, на плановый период;
IPN(ноб)оц - оценка налогового потенциала по текущему финансовому году;
Iп - прогнозируемый уровень инфляции, %.
2.1.3. Корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора
12. Прогноз по корпоративному подоходному налогу, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства по перечню, утверждаемому центральным уполномоченным органом по государственному планированию совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, рассчитывается на основе объема валовой добавленной стоимости не нефтяного сектора (далее - ВДС, статистические данные) прогноза социально-экономического развития по следующей формуле:
KPNп = KPNоц * T(вдс)/100, где:
KPNп - прогноз по корпоративному подоходному налогу;
KPNоц - оценка налогового потенциала по корпоративному подоходному налогу по текущему финансовому году;
T(вдс) - прогноз темпа роста ВДС не нефтяного сектора, %.
2.1.4. Социальный налог
13. Прогноз по социальному налогу на плановый период рассчитывается следующим методом:
путем применения эффективной ставки налога к прогнозируемому объему фонда заработной платы по следующей формуле:
SNп = (Dfzp * Sотч) + Isn
Sотч = SNотч/Dотч * 100%, где:
SNп - прогноз по социальному налогу на плановый период;
Dfzp - прогнозируемый объем фонда заработной платы на плановый период;
Sотч - эффективная ставка за отчетный финансовый год, %;
Isn - корректирующая сумма поступлений, учитывающая изменения законодательства о налогах и сборах;
SNотч - фактические поступления налогов за отчетный финансовый год;
Dотч - фонд заработной платы за отчетный финансовый год.

Trорт. = (Trесеп(1жыл) + Trесеп(2жыл) + Trесеп(3жыл))/3, мұндағы:
Trесеп(1жыл) - бірінші жылғы түсімдердің өсу қарқыны,%;
Trесеп(2жыл) - екінші жылғы түсімдердің өсу қарқыны,%;
Trесеп(3жыл) - үшінші жылғы түсімдердің өсу қарқыны,%;
2.1.1. Жеке табыс салығы
10. Төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша жоспарлы кезеңге арналған болжам келесі әдіспен айқындалады:
жалақы қорының болжамды көлеміне салықтың тиімді мөлшерлемесін қолдану арқылы мынадай формула бойынша:
IPN(салық.салын)б = (Dfzp * Sесеп) ± Iipn
Sесеп = IPN(салық.салын)есеп /Dесеп * 100, мұндағы:
IPN(салық.салын)б - жоспарлы кезеңге жеке табыс салығы бойынша болжам;
Dfzp - жоспарлы кезеңге арналған жалақы қорының болжамды көлемі;
Sесеп - есепті қаржылық жылдағы тиімді мөлшерлеме, %;
Iipn - салық және алымдар туралы заңнама өзгерістерін ескеретін түсімдердің түзетуші сомасы;
IPN(салық.салын)есеп - есепті қаржылық жылдағы салықтардың іс жүзіндегі түсімдері;
Dесеп - есепті қаржылық жыл үшін жалақы қоры;
2.1.2. Төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы
11. Төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша жоспарлы кезеңге арналған болжам мынадай формула бойынша айқындалады:
IPN (ноб)п = IPN (ноб)бағ * (100% + Іп), мұндағы:
IPN (ноб)п - жоспарлы кезеңге төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша болжам;
IPN (ноб)бағ - ағымдағы қаржы жылы бойынша салықтық әлеуетті бағалау;
I п-инфляцияның болжамды деңгейі,%.
2.1.3. Ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы
12. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп бекітетін тізбе бойынша ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін түсімдерді қоспағанда, корпоративтік табыс салығы бойынша болжам әлеуметтік-экономикалық даму болжамының мұнай емес секторының жалпы қосылған құнының көлемі (бұдан әрі - ЖҚҚ, статистикалық деректер) негізінде мынадай формула бойынша есептеледі:
KPNп = KPNбағ. * T(жққ)/100%, мұндағы:
KPNп - корпоративтік табыс салығы бойынша болжам;
KPNбағ. - ағымдағы қаржылық жыл бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша салықтық әлеуетті бағалау;
T(жққ) - мұнай емес сектордың ЖҚҚ өсу қарқынының болжамы,%.
2.1.4. Әлеуметтік салық
13. Жоспарлы жылға арналған әлеуметтік салық бойынша болжам келесі әдістпен есептеледі:
жалақы қорының болжамды көлеміне салықтың тиімді мөлшерлемесін қолдану арқылы мынадай формула бойынша:
SNп = (Dfzp * Sесеп) ± Isn
Sесеп = SNесеп/Dесеп * 100, мұндағы:
SNп - жоспарлы жылға арналған әлеуметтік салық бойынша болжам;
Dfzp - жоспарлы жылға арналған жалақы қорының болжамды көлемі;
Sесеп - есепті қаржылық жылдағы тиімді мөлшерлеме, %;
Isn - салықтар мен алымдар туралы заңнама өзгерістерін ескеретін түсімдерді түзету сомасы;
SNесеп - есепті қаржылық жылдағы салықтардың іс жүзіндегі түсімдері;
Dесеп - есепті қаржылық жыл үшін жалақы қоры.

2.1.5. Налог на имущество
14. РасчҰт прогнозного объҰма поступлений налога на имущество производится отдельно по налогу на имущество юридических лиц и индивидуальных предпринимателей и по налогу на имущество физических лиц.
Прогноз на плановый период по налогу на имущество рассчитывается следующим методом:
Усредненный расчҰт, осуществляемый на основании усредненного темпа роста годовых объемов доходов не менее чем за три года по следующей формуле:
NIп = NIоц * Тp, где:
NIп - прогноз по налогу на имущество на плановый период;
NIоц - оценка налогового потенциала по налогу на имущество по текущему финансовому году;
Тp - средний темп роста, сложившийся за предшествующие годы (не менее трех лет), %.
При определении оценки налогового потенциала по налогу на имущество с физических лиц по текущему году в расчетах по сведениям органов государственных доходов учитываются недоимка и переплата по состоянию на 1 января текущего финансового года.
2.1.6. Земельный налог
15. Прогноз по земельному налогу на плановый период рассчитываются усредненным расчетом, осуществляемый на основании усредненного темпа роста годовых объемов доходов не менее чем за три года, по следующей формуле:
NIп = NIоц *Tр, где:
NIп - прогноз по земельному налогу на плановый период;
NIоц - оценка налогового потенциала по земельному налогу по текущему финансовому году;
Tр - средний темп роста, сложившийся за предшествующие годы (не менее трех лет), %.
2.1.7. Налог на транспортные средства
16. РасчҰт прогнозного объҰма поступлений налога на транспортные средства производится отдельно по налогу на транспортные средства юридических лиц и по налогу на транспортные средства с физических лиц.
Прогноз на плановый период по налогу на транспортные средства рассчитывается следующим методом:
путем индексации фактических поступлений за отчетный финансовый год на уровень инфляции, по формуле:
NTп = NTоц * (100% + Iп), где:
NТп - прогноз по налогу на транспортные средства на плановый период;
NТоц - оценка налогового потенциала по налогу на транспортные средства по текущему финансовому году;
Iп - прогнозируемый уровень инфляции, %.
17. При определении оценки налогового потенциала по налогу на транспортные средства с физических лиц по текущему финансовому году в расчетах по сведениям органов государственных доходов учитываются недоимка и переплата по состоянию на 1 января текущего финансового года.
2.1.8. Единый земельный налог
18. Прогноз по единому земельному налогу рассчитывается по следующей формуле:
EZп = EZоц * (100% + Iп), где:
EZп - прогноз по единому земельному налогу на плановый период;
EZоц - оценка налогового потенциала по единому земельному налогу по текущему финансовому году;
Iп - прогнозируемый уровень инфляции, %.

2.1.5. Мүлік салығы
14. Мүлік салығы түсімдерінің болжамды көлемін есептеу заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің мүлік салығы бойынша және жеке тұлғалардың мүлік салығы бойынша жеке жүргізіледі.
Мүлік салығы бойынша жоспарлы кезеңге арналған болжамы келесі әдістермен есептеледі:
кемінде үш жыл ішіндегі кірістердің жылдық көлемінің орташа өсу қарқыны негізінде жүзеге асырылатын орташа есеп, мынадай формула бойынша:
NIп = NIбағ. * Тp, мұндағы:
NIп - жоспарлы жылға мүлік салығы бойынша болжам;
NIбағ. - ағымдағы қаржылық жыл бойынша мүлік салығы бойынша салықтық әлеуетті бағалау;
Тр - алдыңғы жылдары қалыптасқан орташа өсу қарқыны (кемінде үш жыл), %.
Ағымдағы жыл бойынша жеке тұлғалардан мүлік салығы бойынша салықтық әлеуетті бағалауды айқындау кезінде мемлекеттік кірістер органдарының мәліметтері бойынша есептеулерде ағымдағы қаржылық жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша берешегі мен артық төлемі ескеріледі.
2.1.6. Жер салығы
15. Жоспарлы жылға жер салығы бойынша болжам кемінде үш жыл ішіндегі кірістердің жылдық көлемінің орташа өсу қарқыны негізінде жүзеге асырылатын орташа есеппен мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
NIп = NIбағ. * Тp, мұндағы:
NIп - жоспарлы жылға жер салығы бойынша болжам;
NIбағ. - ағымдағы қаржылық жыл бойынша жер салығы бойынша салықтық әлеуетті бағалау;
Тp - алдыңғы жылдары қалыптасқан орташа өсу қарқыны (кемінде үш жыл), %.
2.1.7. Көлік құралдарына салынатын салық
16. Көлік құралдарына салық түсімдерінің болжамды көлемін есептеу заңды тұлғалардың көлік құралдарына салынатын салық бойынша және жеке тұлғалардың көлік құралдарына салынатын салық бойынша жеке жүргізіледі.
Көлік құралдарына салынатын салық бойынша жоспарлы жылға арналған болжамы келесі әдіспен есептеледі:
инфляция деңгейіне есепті қаржылық жылдағы іс жүзіндегі түсімдерді индекстеу жолымен, мынадай формула бойынша:
NTп = NTбағ. * (100% + Iп), мұндағы:
NTп - жоспарлы жылға арналған көлік құралдары салығы бойынша болжам;
NTбағ. - ағымдағы қаржылық жыл бойынша көлік құралдары салығы бойынша салықтық әлеуетті бағалау;
Iп - инфляцияның болжамды деңгейі, %;
17. Ағымдағы жыл бойынша жеке тұлғалардан көлік құралдарына салынатын салық бойынша салықтық әлеуетті бағалауды айқындау кезінде мемлекеттік кірістер органдарының мәліметтері бойынша есептеулерде ағымдағы қаржылық жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша берешегі мен артық төлемі ескеріледі.
2.1.8. Бірыңғай жер салығы
18. Бірыңғай жер салығы бойынша болжам мынадай формула бойынша есептеледі:
EZп = EZбағ. * (100% + Iп), мұндағы:
EZп - жоспарлы жылға арналған бірыңғай жер салығы бойынша болжам;
EZбағ. - ағымдағы қаржылық жыл бойынша бірыңғай жер салығы бойынша салықтық әлеуетті бағалау;
Iп - инфляцияның болжамды деңгейі, %.

2.1.9. Акцизы на товары, производимые в Республике Казахстан
19. Расчет прогноза по акцизам на товары, производимые в Республике Казахстан на плановый период осуществляется отдельно по видам подакцизной продукции следующим методом:
на основе оценки текущего финансового года, скорректированной на уровень инфляции по следующей формуле:
Ап = Аоц * (100% + Iп) + Iаk, где:
Aп - прогноз по акцизам на плановый период;
Аоц - налоговый потенциал по акцизам по текущему финансовому году;
Iп - прогнозируемый уровень инфляции, %.
Iаk - корректирующая сумма поступлений, учитывающая изменения законодательства о налогах и сборах;
2.2. Неналоговые поступления
20. Неналоговые поступления прогнозируются исходя из анализа динамики по каждому виду неналоговых поступлений, оценки ожидаемого поступления текущего финансового года, скорректированной на уровень инфляции в прогнозируемом году, и используются прогнозные данные, представленные уполномоченными государственными органами.
21. Прогнозирование административных штрафов, пени, санкций, взысканий и прочих штрафов, налагаемых государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета, а также штрафов пени, санкций, взысканий по бюджетным кредитам (займам), налагаемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан не осуществляется.
2.3. Поступления от продажи основного капитала
22. Прогнозирование поступлений от продажи земли и нематериальных активов, имущества, закрепленного за государственными учреждениями, за исключением поступлений от продажи гражданам квартир, осуществляется по данным уполномоченного органа или исходя из оценки ожидаемого поступления текущего финансового года, скорректированной на уровень инфляции в прогнозируемом году.
2.4. Поступления трансфертов
23. Трансферты из республиканского бюджета в бюджет области рассчитываются на основе методики расчетов трансфертов общего характера, определяемой центральным уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии со статьей 45 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Трансферты из областного бюджета в бюджеты районов (города областного значения) рассчитываются местным уполномоченным органом по государственному планированию области в порядке, определяемом местным исполнительным органом области в соответствии со статьей 45 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Трансферты из районного бюджета в бюджеты городов районного значения, сел, поселков, сельских округов рассчитываются местным уполномоченным органом по государственному планированию района (города областного значения) в порядке, определяемом местным исполнительным органом района (города областного значения) в соответствии со статьей 45 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.

2.1.9. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін тауарларға акциздер
19. Жоспарлы жылға Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін тауарлардың акциздері бойынша болжамды есептеу акцизделетін өнім түрлері бойынша жеке түрде, мынадай әдіспен жүзеге асырылады:
инфляция деңгейіне түзетілген ағымдағы қаржылық жылғы бағалау негізінде мынадай формула бойынша:
Ап = Абағ. * (100% + Iп) + Iаk, мұндағы:
Ап - жоспарлы жылға арналған акциздер бойынша болжам;
Абағ. - ағымдағы қаржылық жыл бойынша акциздердің салықтық әлеуеті;
Iп - инфляцияның болжамды деңгейі, %.
Iаk - салықтар мен алымдар туралы заңнама өзгерістерін ескерілетін түсімдерді түзету сомасы.
2.2. Салықтық емес түсімдер
20. Салықтық емес түсімдер салықтық емес түсімдердің әрбір түрі бойынша серпінін талдау, болжанатын жылдағы инфляция деңгейіне түзетілген ағымдағы қаржылық жылда күтілетін түсімін бағалауды негізге ала отырып болжанады және уәкілетті мемлекеттік органдар ұсынған болжамды деректер пайдаланылады.
21. Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын әкімшілік айыппұлдарды, өсімпұлдарды, санкцияларды, өндіріп алуды және басқа да айыппұлдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салынатын бюджеттік кредиттер (қарыздар) бойынша өсімпұлдарды, санкцияларды, өндіріп алуды болжау жүзеге асырылмайды
2.3. Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
22. Азаматтарға пәтерлерді сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жерді және материалдық емес активтерді, мемлекеттік мекемелерге бекітілген мүлікті сатудан түсетін түсімдерді болжау уәкілетті органның деректері бойынша немесе болжанатын жылы инфляция деңгейіне түзетілген ағымдағы қаржылық жылдың күтілетін түсімінің бағалауы негізге алына отырып жүзеге асырылады.
2.4. Трансферттердің түсімдері
23. Республикалық бюджеттен облыс бюджетіне берілетін трансферттер Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 45-бабына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу әдістемесі негізінде есептеледі.
Облыстық бюджеттен аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттеріне берілетін трансферттерді Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 45-бабына сәйкес облыстың жергілікті атқарушы органы айқындайтын тәртіппен облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы есептейді.
Аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін трансферттерді Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 45-бабына сәйкес ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы айқындайтын тәртіппен ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы есептейді.

3. Прогнозирование поступлений в местный бюджет для определения трансфертов общего характера
24. Доходы для расчетов трансфертов общего характера определяются в целом по трем категориям: налоговые поступления, неналоговые поступления и поступления от продажи основного капитала (за исключением поступлений от продажи гражданам квартир) с соблюдением тенденции роста за последние три года.
Для определения объемов бюджетов следует руководствоваться нормами бюджетного законодательства при применении регулируемых налогов (статья 50, 52 Бюджетного кодекса Республики Казахстан).
25. В расчетах не учитываются поступления несистемного характера (разовые) представленные органами государственных доходов.
26. Местные исполнительные органы города областного значения и районов области предоставляют свои прогнозы доходов, за исключением трансфертов на предстоящий трехлетний период с приложением соответствующих расчетов, обоснований и пояснительной записки, согласно настоящих Правил.
27. Местный уполномоченный орган по государственному планированию области рассматривает доходы местных исполнительных органов, за исключением трансфертов.
В случае необходимости производятся корректировки расчетов по доходам с учетом обоснований, и определяется окончательный прогноз доходов.
3.1. Налоговые поступления
28. При определении объемов доходов, для установления трансфертов общего характера используются следующие методы расчета оценки налогового потенциала по текущему финансовому году:
1) по удельному весу фактических поступлений за определенный период в отчетном финансовом году, по формуле:
P = Рфт/Uотч, где:
P - налоговый потенциал по текущему финансовому году;
Рфт - фактические поступления за определенный период по текущему финансовому году;
Uотч - удельный вес аналогичного периода в отчетном финансовом году, %;
2) по среднемесячному поступлению за определенный период по текущему финансовому году, по формуле:
P = Рфт /Kб(отч) * 12, где:
P - налоговый потенциал по текущему финансовому году;
Рфт - фактические поступления за определенный период по текущему финансовому году;
Kб(отч) - количество месяцев в определенном периоде текущего финансового года;
12 - количество месяцев в году;
3) путем индексации фактических поступлений за отчетный финансовый год на уровень инфляции, по формуле:
P = Pотч * (100% + Iб), или P = (Pотч * (100% + Iб))/12 * Кб + Nб(отч), где:
P - налоговый потенциал по текущему финансовому году;
Pотч - фактические поступления за отчетный финансовый год;
Iб - уровень инфляции по текущему финансовому году, %.
12 - количество месяцев в году;
Кб - прогнозируемый период (количество месяцев) по текущему финансовому году;
Nб(отч) - фактические поступления налога за определенный период текущего финансового года;

3. Жалпы сипаттағы трансферттерді айқындау үшін жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді болжау
24. Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу үшін кірістер тұтас алғанда үш санат бойынша айқындалады: салық түсімдері, салықтық емес түсімдер және соңғы үш жылдағы өсу үрдісін сақтай отырып, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер (азаматтарға пәтерлерді сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда).
Бюджеттердің көлемін айқындау үшін реттелетін салықтарды қолдану кезінде бюджет заңнамасының нормаларын басшылыққа алған жөн (Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 50, 52-баптары).
25. Есептеулерде мемлекеттік кіріс органдары ұсынған жүйесіз сипаттағы (біржолғы) түсімдер есепке алынбайды.
26. Қалалар мен аудандардың жергілікті атқарушы органдары осы Қағидаларға сәйкес тиісті есептеулерді, негіздемелерді және түсіндірме жазбаны қоса бере отырып, алдағы үш жылдық кезеңге арналған трансферттерді қоспағанда, өздерінің кірістерінің болжамдарын ұсынады.
27. Облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы трансферттерді қоспағанда, жергілікті атқарушы органдардың кірістерін қарайды.
Қажет болған жағдайда негіздемелер ескеріле отырып, кірістер бойынша есептеулерге түзетулер жүргізіледі және кірістердің түпкілікті болжамы айқындалады.
3.1. Салықтық түсімдер
28. Кірістердің көлемін айқындау кезінде жалпы сипаттағы трансферттерді белгілеу үшін ағымдағы қаржылық жыл бойынша салықтық әлеуетін бағалауды есептеудің мынадай әдістері пайдаланылады:
1) есепті қаржылық жылдағы белгілі бір кезеңдегі іс жүзіндегі түсімдердің үлес салмағы мынадай формула бойынша:
Pбағ. = Ріс.ж/Uесеп, мұндағы:
Pбағ. - ағымдағы қаржылық жыл бойынша салықтық әлеуеті;
Ріс.ж - ағымдағы қаржылық жыл бойынша белгілі бір кезеңдегі іс жүзіндегі түсімдер;
Uесеп - есепті қаржылық жылдағы ұқсас кезеңнің үлес салмағы, %;
2) ағымдағы қаржылық жыл бойынша белгілі бір кезеңдегі орташа айлық түсім бойынша, мынадай формула бойынша:
Pбағ. = Ріс.ж/Kб(есеп) * 12, мұндағы:
Pбағ. - ағымдағы қаржылық жыл бойынша салықтық әлеуеті;
Ріс.ж - ағымдағы қаржылық жыл бойынша белгілі бір кезеңдегі іс жүзіндегі түсімдер;
Kб(есеп) - ағымдағы қаржылық жылдың белгілі бір кезеніңдегі айлар саны;
12 - жылдағы айлар саны;
3) инфляция деңгейіне есепті қаржылық жылдағы іс жүзіндегі түсімдерді индекстеу жолымен, мынадай формула бойынша:
Pбағ. = Pесеп. * (100% + Iб), немесе Pбағ. = (Pесеп * (100% + Iб))/12 * Кб + Nб(есеп), мұндағы:
Pбағ - ағымдағы қаржылық жыл бойынша салықтық әлеуеті;
Pесеп - есепті қаржылық жыл бойынша іс жүзіндегі түсімдер;
Іб - ағымдағы қаржылық жыл бойынша инфляция деңгейі,%.
12 - жылдағы айлар саны;
Кб - ағымдағы қаржылық жыл бойынша болжанатын кезең (айлар саны)
Nб(есеп) - ағымдағы қаржылық жылдың белгілі бір кезеңі үшін салықтың іс жүзіндегі түсімі;

4) усредненный расчҰт, осуществляемый на основании темпа роста годовых объемов доходов не менее чем за три года или за весь период поступления соответствующего вида доходов в случае, если он не превышает три года по формуле:
P = Pотч * Trсрд, где:
P - оценка поступлений по текущему финансовому году;
Pотч - фактические поступления за отчетный финансовый год;
Trсрд - средний темп роста за три года, %, при этом:
Trсрд = (Trотч(1год) + Trотч(2год) + Trотч(3год))/3, где:
Trотч(1год) - темп роста поступлений первого года,%;
Trотч(2год) - темп роста поступлений второго года, %;
Trотч(3год) - темп роста поступлений третьего года,%;
5) путем экстраполяции по формуле:
P = Pотч + Sсрд, где:
P - оценка поступлений по текущему финансовому году;
Pотч - фактические поступления за отчетный финансовый год;
Sсрд - сумма прироста в среднем за три года, при этом:
Sсрд = ((Sотч(1 год) - Sотч(пред.год))+ (Sотч(2 год) - Sотч(1 год))+ (Sотч(3 год) - Sотч(2 год)))/3, где:
Sотч(пред.год) - сумма поступлений предыдущего первому году;
Sотч(1год) - сумма поступлений первого года, предшествующего второму году;
Sотч(2год) - сумма поступлений второго года, предшествующего третьему году;
Sотч(3год) - сумма поступлений третьего года, предшествующего текущему финансовому году.
При использовании в расчетах нескольких методов, в прогнозе учитывается метод, обеспечивающий наибольшее поступление доходов.
3.1.1. Индивидуальный подоходный налог
29. Налоговой базой для исчисления индивидуального подоходного налога с доходов, облагаемых у источника выплаты, является заработная плата в номинальном выражении.
Прогнозируемый фонд заработной платы определяется путем применения усредненного темпа роста фонда заработной платы за предыдущие годы, не менее чем за три года, к отчетным (статистическим) данным фонда заработной платы, отдельно по хозяйствующим субъектам и бюджетным учреждениям по каждому региону.
30. В оценке налогового потенциала по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, на плановый период учитывается изменение налогового потенциала по индивидуальному подоходному налогу в регионе, связанное с изменением места регистрации налогоплательщика (передислокация), изменение количества работников на отдельных предприятиях (завершение проекта, открытие дополнительно рабочих мест и другие). Расчет изменения налогового потенциала по индивидуальному подоходному налогу производится отдельно по конкретным налогоплательщикам по сведениям органов государственных доходов.
31. Прогноз по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты на плановый период определяется следующими методами:

4) кемінде үш жыл ішіндегі кірістердің жылдық көлемінің немесе егер үш жылдан аспайтын болса, кірістердің тиісті түрінің барлық түсу кезеңіндегі өсу қарқыны негізінде жүзеге асырылатын орташа есеп, мынадай формула бойынша:
Pбағ = Pесеп * Trорт, мұндағы:
Pбағ - ағымдағы қаржылық жыл бойынша салықтық әлеуеті;
Pесеп - есепті қаржылық жыл бойынша іс жүзіндегі түсімдер;
Trорт - үш жылдағы орташа өсу қарқыны, %, бұл ретте:
Trорт = (Trесеп(1жыл) + Trесеп(2жыл) + Trесеп(3жыл))/3, мұндағы:
Trесеп(1жыл) - бірінші жылғы түсімдердің өсу қарқыны,%;
Trесеп(2жыл) - екінші жылғы түсімдердің өсу қарқыны,%;
Trесеп(3жыл) - үшінші жылғы түсімдердің өсу қарқыны,%;
5) экстраполяция арқылы мынадай формула бойынша:
Pбағ = Pесеп + Sорт, мұндағы:
Pбағ - ағымдағы қаржылық жыл бойынша түсімдерді бағалау;
Pесеп - есепті қаржылық жыл бойынша іс жүзіндегі түсімдер;
Sорт - үш жыл ішіндегі орташа өсім сомасы; бұл ретте:
Sорт = ((Sесеп(1жыл) - Sесеп(өтк.жыл))+ (Sесеп(2жыл) - Sесеп(1жыл))+ (Sесеп(3жыл) - Sесеп(2жыл)))/3, мұндағы:
Sесеп(өтк.жыл) - бірінші жылдың алдыңдағы жылғы түсімдер сомасы;
Sесеп(1жыл) - екінші жылдың алдыңдағы бірінші жылғы түсімдер сомасы;
Sесеп(2жыл) - үшінші жылдың алдыңдағы екінші жылғы түсімдер сомасы;
Sесеп(3жыл) - ағымдағы қаржылық жылдың алдыңдағы үшінші жылғы түсімдер сомасы.
Есептеулерде бірнеше әдістерді пайдаланған кезде, болжамдауда неғұрлым көп кірістердің түсуін қамтамасыз ететін әдіс ескеріледі.
3.1.1. Жеке табыс салығы
29. Номиналды мәндегі жалақы төлем көзінен салық салынатын табыстардан түсетін жеке табыс салығын есептеуге арналған салық базасы болып табылады.
Болжамды жалақы қоры әрбір өңір бойынша жалақы қорының есепті (статистикалық) деректеріне алдыңғы жылдардағы жалақы қорының кемінде үш жыл үшін орташа өсу қарқынын қолдану арқылы шаруашылық субъектілері мен бюджеттік мекемелер бойынша жеке айқындалады.
30. Төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша салықтық әлеуетін бағалауда жоспарлы кезеңге салық төлеушінің тіркеу орнының өзгеруіне (қайта орналастыруға) байланысты өңірдегі жеке табыс салығы бойынша салықтық әлеуетінің өзгеруі, жекелеген кәсіпорындардағы қызметкерлер санының өзгеруі (жобаның аяқталуы, қосымша жұмыс орындарының ашылуы) ескеріледі. Жеке табыс салығы бойынша салықтық әлеуеттің өзгеруінің есебі мемлекеттік кірістер органдарының мәліметтері бойынша нақты салық төлеушілер бойынша жеке жүргізіледі.
31. Төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша жоспарлы кезеңге арналған болжам келесі әдістермен айқындалады:

1) путем применения эффективной ставки налога к прогнозируемому объему фонда заработной платы по следующей формуле:
IPN(об)п = (Dfzp * Sотч) ± Iipn
Sотч = IPN(об)отч /Dотч * 100, где:
IPN(об)п - прогноз по индивидуальному подоходному налогу на плановый период;
Dfzp - прогнозируемый объем фонда заработной платы на плановый период;
Sотч - эффективная ставка за отчетный финансовый год, %;
Iipn - корректирующая сумма поступлений, учитывающая изменения законодательства о налогах и сборах;
IPN(об)отч - фактические поступления налогов за отчетный финансовый год;
Dотч - фонд заработной платы за отчетный финансовый год;
2) путем применения налоговой ставки к прогнозируемому объему облагаемого фонда заработной платы (для вновь созданных предприятий) по следующей формуле:
IPN(об)п = (Ofzp * Fipn), где:
IPN(об)п - прогноз по индивидуальному подоходному налогу на плановый период;
Ofzp - размер прогнозируемого облагаемого фонда заработной платы;
Fipn - ставка индивидуального подоходного налога в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), %.
Прогноз по индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты на плановый период определяется по следующей формуле:
IPN(ноб)п = IPN(ноб)оц * (100% + Iп), где:
IPN(ноб)п - прогноз по индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты на плановый период;
IPN(ноб)оц - оценка налогового потенциала по текущему финансовому году;
Iп - прогнозируемый уровень инфляции, %.
3.1.2. Корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора
32. Прогноз по корпоративному подоходному налогу, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства по перечню, утверждаемому центральным уполномоченным органом по государственному планированию совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии со статьей 50 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, и поступлений от организаций нефтяного сектора рассчитывается на основе объема валовой добавленной стоимости не нефтяного сектора (далее - ВДС, статистические данные) прогноза социально-экономического развития по следующей формуле:
KPNп = KPNоц * T(вдс)/100, где:
KPNп - прогноз по корпоративному подоходному налогу;
KPNоц - оценка налогового потенциала по корпоративному подоходному налогу по текущему финансовому году;
T(вдс) - прогноз темпа роста ВДС не нефтяного сектора, %.

1) жалақы қорының болжамды көлеміне салықтың тиімді мөлшерлемесін қолдану арқылы мынадай формула бойынша:
IPN(салық.салын)б = (Dfzp * Sесеп) ± Iipn
Sесеп = IPN(салық.салын)есеп /Dесеп * 100, мұндағы:
IPN(салық.салын)б - жоспарлы жылға жеке табыс салығы бойынша болжам;
Dfzp - жоспарлы жылға арналған жалақы қорының болжамды көлемі;
Sесеп - есепті қаржылық жылдағы тиімді мөлшерлеме, %;
Iipn - салық және алымдар туралы заңнама өзгерістерін ескеретін түсімдердің түзетуші сомасы;
IPN(салық.салын)есеп - есепті қаржылық жылдағы салықтардың іс жүзіндегі түсімдері;
Dесеп - есепті қаржылық жыл үшін жалақы қоры;
2) салық салынатын жалақы қорының болжамды көлеміне салық мөлшерлемесін қолдану жолымен (жаңадан құрылған кәсіпорындар үшін) мынадай формула бойынша:
IPN(салық.салын)б = (Ofzp * Fipn), мұндағы:
IPN(салық.салын)б - жоспарлы жылға арналған жеке табыс салығы бойынша болжамы;
Ofzp - болжамды салық салынатын жалақы қорының мөлшері;
Fipn - Салық кодексіне сәйкес жеке табыс салығының мөлшерлемесі, %.
Төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша жоспарлы жылға арналған болжамы мынадай формулабойынша айқындалады:
IPN(салық.салынб)б = IPN(ноб)оц * (100% + Iп), мұндағы:
IPN(салық.салынб)б - жоспарлы жылға төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша болжам;
IPN(салық.салынб)оц - ағымдағы қаржылық жыл бойынша салықтық әлеуетті бағалау;
Iп - инфляцияның болжамды деңгейі, %.
3.1.2. Ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы
32. Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 50-бабына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп бекітетін тізбе бойынша ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін түсімдерді және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, корпоративтік табыс салығы бойынша болжам әлеуметтік-экономикалық даму болжамының мұнай емес секторының жалпы қосылған құнының көлемі (бұдан әрі - ЖҚҚ, статистикалық деректер) негізінде мынадай формула бойынша есептеледі:
KPNп = KPNбағ. * T(жққ)/100, мұндағы:
KPNп - корпоративтік табыс салығы бойынша болжам;
KPNбағ. - ағымдағы қаржылық жыл бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша салықтық әлеуетті бағалау;
T(жққ) - мұнай емес сектордың ЖҚҚ өсу қарқынының болжамы, %.

3.1.3. Социальный налог
33. Налоговой базой для исчисления социального налога, является заработная плата в номинальном выражении.
Прогнозируемый фонд заработной платы определяется путем применения усредненного темпа роста за предыдущие годы, не менее чем за три года, к отчетным (статистическим) данным фонда заработной платы, отдельно по хозяйствующим субъектам и бюджетным учреждениям по каждому региону.
34. В оценке налогового потенциала по социальному налогу на плановый период учитывается изменение налогового потенциала по налогу в регионе, связанное с изменением места регистрации налогоплательщика (передислокация), изменение количества работников на отдельных предприятиях (завершение проекта, открытие дополнительно рабочих мест и другие). Расчет изменения налогового потенциала по социальному налогу производится отдельно по конкретным налогоплательщикам по сведениям территориальных органов государственных доходов.
35. Прогноз по социальному налогу на плановый период рассчитывается следующими методами:
1) путем применения эффективной ставки налога к прогнозируемому объему фонда заработной платы по следующей формуле:
SNп = (Dfzp * Sотч) + Isn
Sотч = SNотч /Dотч * 100, где:
SNп - прогноз по социальному налогу на плановый период;
Dfzp - прогнозируемый объем фонда заработной платы на плановый период;
Sотч - эффективная ставка за отчетный финансовый год, %;
Isn - корректирующая сумма поступлений, учитывающая изменения законодательства о налогах и сборах;
SNотч - фактические поступления налогов за отчетный финансовый год;
Dотч - фонд заработной платы за отчетный финансовый год.
2) путем применения налоговой ставки к прогнозируемому объему облагаемого фонда заработной платы (для вновь созданных предприятий) по следующей формуле:
SNп = (Ofzp * Fsn) ± Isn, где:
SNп - прогноз по социальному налогу на плановый период;
Ofzp - размер прогнозируемого облагаемого фонда заработной платы;
Fsn - ставка социального налога в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), за минусом отчислений в Государственный фонд социального страхования, %;
Isn - корректирующая сумма поступлений, учитывающая изменения законодательства о налогах и сборах.
3.1.4. Налог на имущество
36. РасчҰт прогнозного объҰма поступлений налога на имущество производится отдельно по налогу на имущество юридических лиц и индивидуальных предпринимателей и по налогу на имущество физических лиц.
37. Прогноз на плановый период по налогу на имущество рассчитывается следующим методом:

3.1.3. Әлеуметтік салық
33. Әлеуметтік салықты есептеу үшін салық базасы ретінде номиналды мәндегі жалақы болып табылады.
Болжамды жалақы қоры, жалақы қорының есепті (статистикалық) деректеріне әрбір өңір бойынша алдыңғы жылдардағы жалақы қорының кемінде үш жыл үшін орташа өсу қарқынын қолдану жолымен, шаруашылық субъектілер және бюджеттік мекемелер бойынша жеке айқындалады.
34. Жоспарлы кезеңге арналған әлеуметтік салық бойынша салықтық әлеуетті бағалауда, салық төлеушіні тіркеу орнының өзгеруіне (көшіру) байланысты өңірдегі салық бойынша салықтық әлеуеттің өзгеруі, жекелеген кәсіпорындардағы қызметкерлер санының өзгеруі (жобаның аяқталуы, қосымша жұмыс орындарының ашылуы) ескеріледі. Әлеуметтік салық бойынша салықтық әлеуеттің өзгеруін есептеу аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының мәліметтері бойынша нақты салық төлеушілер бойынша жеке жүргізіледі.
35. Жоспарлы кезеңге арналған әлеуметтік салық бойынша болжам келесі әдістермен есептеледі:
1) жалақы қорының болжамды көлеміне салықтың тиімді мөлшерлемесін қолдану арқылы мынадай формула бойынша:
SNп = (Dfzp * Sесеп) ± Isn
Sесеп = SNесеп /Dесеп * 100, мұндағы:
SNп - жоспарлы жылға арналған әлеуметтік салық бойынша болжам;
Dfzp - жоспарлы жылға арналған жалақы қорының болжамды көлемі;
Sесеп - есепті қаржылық жылдағы тиімді мөлшерлеме, %;
Isn - салықтар мен алымдар туралы заңнама өзгерістерін ескеретін түсімдерді түзету сомасы;
SNесеп - есепті қаржылық жылдағы салықтардың іс жүзіндегі түсімдері;
Dесеп - есепті қаржылық жыл үшін жалақы қоры.
2) салық салынатын жалақы қорының болжамды көлеміне салық мөлшерлемесін қолдану жолымен (жаңадан құрылған кәсіпорындар үшін) мынадай формула бойынша:
SNп = (Ofzp * Fsn) ± Isn , мұндағы:
SNп - жоспарлы жылға арналған әлеуметтік салық бойынша болжам;
Ofzp - болжамды салық салынатын жалақы қорының мөлшері;
Fsn - Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдарды алып тастағандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әлеуметтік салық мөлшерлемесі, %;
Isn - салықтар мен алымдар туралы заңнама өзгерістерін ескеретін түсімдерді түзету сомасы.
3.1.4. Мүлік салығы
36. Мүлік салығы түсімдерінің болжамды көлемін есептеу заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің мүлік салығы бойынша және жеке тұлғалардың мүлік салығы бойынша жеке жүргізіледі.
37. Мүлік салығы бойынша жоспарлы кезеңге арналған болжамы келесі әдістермен есептеледі:

1) путем индексации фактических поступлений за отчетный финансовый год на уровень инфляции, по формуле:
NIn = NIоц *(100%+In), где:
NIn - прогноз по налогу на имущество на плановый год;
NIоц - оценка налогового потенциала налога на имущество по текущему финансовому году;
In - прогнозируемый уровень инфляции, %
2) усредненный расчҰт, осуществляемый на основании усредненного темпа роста годовых объемов доходов не менее чем за три года по следующей формуле:
NIп = NIоц * Тp, где:
NIп - прогноз по налогу на имущество на плановый период;
NIоц - оценка налогового потенциала по налогу на имущество по текущему финансовому году;
Тp - средний темп роста, сложившийся за предшествующие годы (не менее трех лет), %.
38. При определении оценки налогового потенциала по налогу на имущество с физических лиц по текущему году, в расчетах по сведениям органов государственных доходов учитываются недоимка и переплата по состоянию на 1 января текущего финансового года.
3.1.5. Земельный налог
39. Прогноз по земельному налогу на плановый период рассчитываются усредненным расчетом, осуществляемый на основании усредненного темпа роста годовых объемов доходов не менее чем за три года, по следующей формуле:
NIп =NIоц *Tр, где:
NIп - прогноз по земельному налогу на плановый период;
NIоц - оценка налогового потенциала по земельному налогу по текущему финансовому году;
Tр - средний темп роста сложившийся за предшествующие годы (не менее трех лет), %.
3.1.6. Налог на транспортные средства
40. РасчҰт прогнозного объҰма поступлений налога на транспортные средства производится отдельно по налогу на транспортные средства юридических лиц и по налогу на транспортные средства с физических лиц.
41. Прогноз на плановый период по налогу на транспортные средства рассчитывается следующими методами:
1) путем индексации фактических поступлений за отчетный финансовый год на уровень инфляции, по формуле:
NTп = NTоц * (100% + Iп), где:
NТп - прогноз по налогу на транспортные средства на плановый период;
NТоц - оценка налогового потенциала по налогу на транспортные средства по текущему финансовому году;
Iп - прогнозируемый уровень инфляции, %.
2) усредненный расчҰт, осуществляемый на основании усредненного темпа роста годовых объемов доходов не менее чем за три года по следующей формуле:
NTп = NТоц * Тp, где:
NTп - прогноз по налогу на транспортные средства на плановый период;
NТоц - оценка налогового потенциала по налогу на транспортные средства по текущему финансовому году;
Тp - средний темп роста, сложившийся за предшествующие годы (не менее 3 лет), %.

1) инфляция деңгейіне есепті қаржылық жылдағы іс жүзіндегі түсімдерді индекстеу жолымен, мынадай формула бойынша:
NIп = NIбағ. * (100% + Iп), мұндағы:
NIп - жоспарлы жылға мүлік салығы бойынша болжам;
NIбағ. - ағымдағы қаржылық жыл бойынша мүлік салығының салықтық әлеуетін бағалау;
Iп - инфляцияның болжамды деңгейі, %;
2) кемінде үш жыл ішіндегі кірістердің жылдық көлемінің орташа өсу қарқыны негізінде жүзеге асырылатын орташа есеп, мынадай формула бойынша:
NIп = NIбағ. * Тp, мұндағы:
NIп - жоспарлы жылға мүлік салығы бойынша болжам;
NIбағ. - ағымдағы қаржылық жыл бойынша мүлік салығы бойынша салықтық әлеуетті бағалау;
Тр - алдыңғы жылдары қалыптасқан орташа өсу қарқыны (кемінде үш жыл), %.
38. Ағымдағы қаржылық жыл бойынша жеке тұлғалардан мүлік салығы бойынша салықтық әлеуетті бағалауды айқындау кезінде мемлекеттік кірістер органдарының мәліметтері бойынша есептеулерде ағымдағы қаржылық жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша берешегі мен артық төлемі ескеріледі.
3.1.5. Жер салығы
39. Жоспарлы жылға жер салығы бойынша болжам кемінде үш жыл ішіндегі кірістердің жылдық көлемінің орташа өсу қарқыны негізінде жүзеге асырылатын орташа есеппен мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
NIп = NIбағ. * Тp, мұндағы:
NIп - жоспарлы жылға жер салығы бойынша болжам;
NIбағ. - ағымдағы қаржылық жыл бойынша жер салығы бойынша салықтық әлеуетті бағалау;
Тp - алдыңғы жылдары қалыптасқан орташа өсу қарқыны (кемінде үш жыл), %.
3.1.6. Көлік құралдарына салынатын салық
40. Көлік құралдарына салық түсімдерінің болжамды көлемін есептеу заңды тұлғалардың көлік құралдарына салынатын салық бойынша және жеке тұлғалардың көлік құралдарына салынатын салық бойынша жеке жүргізіледі.
41. Көлік құралдарына салынатын салық бойынша жоспарлы кезеңге арналған болжамы келесі әдістермен есептеледі:
1) инфляция деңгейіне есепті қаржылық жылдағы іс жүзіндегі түсімдерді индекстеу жолымен, мынадай формула бойынша:
NTп = NTбағ. * (100% + Iп), мұндағы:
NTп - жоспарлы жылға арналған көлік құралдары салығы бойынша болжам;
NTбағ. - ағымдағы қаржылық жыл бойынша көлік құралдары салығы бойынша салықтық әлеуетті бағалау;
Iп - инфляцияның болжамды деңгейі, %;
2) кемінде үш жыл ішіндегі кірістердің жылдық көлемінің орташа өсу қарқыны негізінде жүзеге асырылатын орташа есеп, мынадай формула бойынша есептеледі:
NTп = NТбағ. * Тp, мұндағы:
NTп - жоспарлы жылға көлік құралдары салығы бойынша болжам;
NТбағ. - ағымдағы қаржылық жыл бойынша көлік құралдары салығы бойынша салықтық әлеуетті бағалау;
Тp - алдыңғы жылдары қалыптасқан орташа өсу қарқыны (кемінде үш жыл), %.

42. При определении оценки налогового потенциала по налогу на транспортные средства с физических лиц по текущему финансовому году, в расчетах по сведениям органов государственных доходов учитываются недоимка и переплата по состоянию на 1 января текущего финансового года.
3.1.7. Единый земельный налог
43. Прогноз по единому земельному налогу рассчитывается по следующей формуле:
EZп = EZоц * (100% + Iп), где:
EZп - прогноз по единому земельному налогу на плановый период;
EZоц - оценка налогового потенциала по единому земельному налогу по текущему финансовому году;
Iп - прогнозируемый уровень инфляции, %.
3.1.8. Акцизы на товары, производимые в Республике Казахстан
44. Расчет прогноза по акцизам на товары, производимые в Республике Казахстан на плановый период осуществляется отдельно по видам подакцизной продукции следующими методами:
1) на основе прогнозируемого объема производства подакцизной продукции и ставки акциза по следующей формуле:
Aп = Vп * S, где:
Aп - прогноз по акцизам на плановый период;
Vп - прогнозируемый объем производства подакцизной продукции;
S - ставка акциза в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), где:
Vп = Vоц * Тр,
Vп - прогнозируемый объем производства подакцизной продукции;
Vоц - объем производства подакцизной продукции по текущему финансовому году;
Тр - средний темп роста объема производства подакцизной продукции, сложившийся за предшествующие годы (не менее 3 лет), %;
2) на основе оценки текущего финансового года, скорректированной на уровень инфляции по следующей формуле:
Апоц * (100% + Iп) + Iаk, где:
Aп - прогноз по акцизам на плановый период;
Аоц - налоговый потенциал по акцизам по текущему финансовому году;
Iп - прогнозируемый уровень инфляции, %.
Iаk - корректирующая сумма поступлений, учитывающая изменения законодательства о налогах и сборах.
3.1.9. Платы и сборы, зачисляемые в местный бюджет
45. К платам и сборам, зачисляемые в местный бюджет, согласно статьям 50, 52, 52-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан относятся:
плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
плата за лесные пользования;
плата за использование особо охраняемых природных территорий местного значения;
плата за пользование земельными участками;
плата за негативное воздействие на окружающую среду;
лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности;
плата за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
сбор за государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств, а также их перерегистрацию, за исключением юридических лиц, являющихся коммерческими организациями, их филиалов и представительств;
сбор за государственную регистрацию транспортных средств, а также их перерегистрацию;
сбор за государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна или строящегося судна;
плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в городе областного значения, в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территорию города областного значения;
плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в городе районного значения, селе, поселке, в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территорию города районного значения, села, поселка, сельского округа, на открытом пространстве за пределами помещений вне населенных пунктов и вне полосы отвода автомобильных дорог общего пользования;
сбор за выдачу и (или) продление разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан.

42. Ағымдағы жыл бойынша жеке тұлғалардан көлік құралдарына салынатын салық бойынша салықтық әлеуетті бағалауды айқындау кезінде мемлекеттік кірістер органдарының мәліметтері бойынша есептеулерде ағымдағы қаржылық жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша берешегі мен артық төлемі ескеріледі.
3.1.7. Бірыңғай жер салығы
43. Бірыңғай жер салығы бойынша болжам мынадай формула бойынша есептеледі:
EZп = EZбағ. * (100% + Iп), мұндағы:
EZп - жоспарлы жылға арналған бірыңғай жер салығы бойынша болжам;
EZбағ. - ағымдағы қаржылық жыл бойынша бірыңғай жер салығы бойынша салықтық әлеуетті бағалау;
Iп - инфляцияның болжамды деңгейі, %.
3.1.8. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін тауарларға акциздер
44. Жоспарлы жылға Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін тауарлардың акциздері бойынша болжамды есептеу акцизделетін өнім түрлері бойынша жеке түрде, мынадай әдістермен жүзеге асырылады:
1) акцизделетін өнім өндірісінің болжамды көлемінің және акциз мөлшерлемесінің негізінде мынадай формула бойынша:
Aп = Vп * S, мұндағы:
Aп - жоспарлы жылға арналған акциздер бойынша болжам;
Vп - акцизделетін өнім өндірудің болжамды көлемі;
S - "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес акциз мөлшерлемесі, мұндағы:
Vп = Vбағ. * Тр,
Vп - акцизделетін өнім өндірісінің болжамды көлемі;
Vбағ. - ағымдағы қаржылық жыл бойынша акцизделетін өнім өндірісінің көлемі;
Тр - акцизделетін өнім өндірісі көлемінің алдыңғы жылдары қалыптасқан орташа өсу қарқыны (кемінде үш жыл), %;
2) инфляция деңгейіне түзетілген ағымдағы қаржылық жылғы бағалау негізінде мынадай формула бойынша:
Ап = Абағ. * (100% + Iп) + Iаk, мұндағы:
Ап - жоспарлы жылға арналған акциздер бойынша болжам;
Абағ. - ағымдағы қаржылық жыл бойынша акциздердің салықтық әлеуеті;
Iп - инфляцияның болжамды деңгейі, %.
Iаk - салықтар мен алымдар туралы заңнама өзгерістерін ескерілетін түсімдерді түзету сомасы.
3.1.9. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне есептелетін төлемақылар мен алымдар
45. Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 50, 52, 52-1-баптарына сәйкес жергілікті бюджетке есептелетін төлемдер мен алымдарға мыналар жатады:
жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы;
орманды пайдаланғаны үшiн төлемақы;
жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін төлемақы;
жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
қоршаған ортаға жағымсыз әсер еткені үшін төлемақы;
қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым;
сыртқы (көрнекі) жарнаманы республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумақтары арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде орналастырғаны үшін төлемақы;
сыртқы (көрнекі) жарнаманы облыстық маңызы бар қаладағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте, облыстық маңызы бар қаланың аумағы арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде орналастырғаны үшін төлемақы;
жұмыс берушілерге Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты бергені немесе ұзартқаны үшін алым;
қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысуға лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақы;
коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін қоспағанда, заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркегені және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
жылжымалы мүлік кепілін және кеменің немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркегені үшін алым;
көлік құралдарын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым.

46. Прогноз по платам и сборам, зачисляемые в бюджет области, осуществляется путем индексации налогового потенциала по текущему финансовому году на уровень инфляции по формуле:
SPп = SPоц * (100% + Iп), где:
SPп - прогноз плат и сборов на плановый период;
SPоц - оценка налогового потенциала плат и сборов по текущему финансовому году;
Iп - прогнозируемый уровень инфляции, %.
3.1.10. Государственная пошлина, зачисляемая в местный бюджет
47. Расчет прогноза по государственной пошлине, зачисляемой в местный бюджет на плановый период осуществляется следующими методами:
1) путем применения усредненного темпа роста годовых объемов доходов за три года по формуле:
GPп = GPоц * Trсрд, где:
GPп - прогноз по государственной пошлине, зачисляемой в местный бюджет;
GPоц - оценка налогового потенциала по государственной пошлине, зачисляемой в местный бюджет по текущему финансовому году;
Trсрд - средний темп роста за три года, %
2) путем индексации налогового потенциала по текущему финансовому году на уровень инфляции по формуле:
GPп = GPоц * (100% + Iп), где:
GPp - прогноз по государственной пошлине, зачисляемой в местный бюджет;
GPоц - оценка налогового потенциала по государственной пошлине, зачисляемой в местный бюджет по текущему финансовому году;
Iп - прогнозируемый уровень инфляции, %.
3.1.11. Прочие налоги
48. Расчет прогноза по прочим налогам на плановый период осуществляется по динамике поступлений прочих налогов.
3.2. Неналоговые поступления
49. Неналоговые поступления прогнозируются исходя из анализа динамики по каждому виду неналоговых поступлений за ряд лет, за исключением других неналоговых поступлений в местный бюджет и кодам, относящихся к взаимопогашаемым операциям, оценки ожидаемого поступления текущего финансового года, скорректированной на уровень инфляции в прогнозируемом году.
По прогнозированию данных видов неналоговых поступлений определить местные государственные уполномоченные органы:
Код бюджетной классификации 201102 - Поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий - Уполномоченный орган по исполнению бюджета;
Код бюджетной классификации 201302 - Дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в коммунальной собственности - Уполномоченный орган по исполнению бюджета;
Код бюджетной классификации 201402 - Доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности - Уполномоченный орган по исполнению бюджета;
Код бюджетной классификации 201504 - Доходы от аренды имущества, находящегося в коммунальной собственности области - Уполномоченный орган по исполнению бюджета;
Код бюджетной классификации 201505 - Доходы от аренды жилищ из жилищного фонда, находящегося в коммунальной собственности области -Уполномоченный орган по исполнению бюджета;
Код бюджетной классификации 201508 - Доходы от аренды имущества коммунальной собственности района (города областного значения), за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района (города областного значения), находящегося в управлении акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа, столицы - Уполномоченный орган по исполнению бюджета;
Код бюджетной классификации 201509 - Доходы от аренды жилищ из жилищного фонда, находящегося в коммунальной собственности района (города областного значения), за исключением доходов от аренды государственного имущества, находящегося в управлении акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа - Уполномоченный орган по исполнению бюджета;
Код бюджетной классификации 201510 - Доходы от аренды имущества коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа - Уполномоченный орган по исполнению бюджета;
Код бюджетной классификации 201602 - Вознаграждения, полученные от размещения в депозиты временно свободных бюджетных денег - Уполномоченный орган по исполнению бюджета;
Код бюджетной классификации 201706 - Вознаграждения по бюджетным кредитам, выданным из местного бюджета специализированным организациям - Уполномоченный орган по исполнению бюджета;
Код бюджетной классификации 201907 - Поступления от реализации бесхозяйного имущества, имущества, безвозмездно перешедшего в установленном порядке в коммунальную собственность, безнадзорных животных, находок, а также имущества, перешедшего по праву наследования к государству - Уполномоченный орган по исполнению бюджета;
Код бюджетной классификации 201910 - Плата за сервитут по земельным участкам, находящихся в коммунальной собственности - Уполномоченный орган по исполнению бюджета;
Код бюджетной классификации 202102 - Поступления от реализации товаров (работ, услуг), предоставляемых государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета - Уполномоченный орган по исполнению бюджета;
Код бюджетной классификации 203102 - Поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета - Уполномоченный орган по исполнению бюджета;
Код бюджетной классификации 205102 - Гранты, привлекаемые местными исполнительными органами - Уполномоченный орган по исполнению бюджета;
Код бюджетной классификации 205202 - Гранты, привлекаемые местными исполнительными органами - Уполномоченный орган по исполнению бюджета;
Код бюджетной классификации 206105 - Поступления дебиторской, депонентской задолженности государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета - Уполномоченный орган по исполнению бюджета;
Код бюджетной классификации 206107 - Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из местного бюджета - Уполномоченный орган по исполнению бюджета;
Код бюджетной классификации 206114 - Отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры - Управление индустриально-инновационного развития Актюбинской области.

46. Облыстық бюджетке есептелетін төлемдер мен алымдар бойынша болжам ағымдағы қаржылық жыл бойынша салықтық әлеуетін инфляция деңгейіне индекстеу жолымен мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
SPп = SPбағ. * (100% + Iп), мұндағы:
SPп - жоспарлы жылға төлемдер мен алымдардың салықтық әлеуетінің болжамы;
SPбағ. - ағымдағы қаржылық жыл бойынша төлемдер мен алымдардың салықтық әлеуетін бағалау;
Iп - инфляцияның болжамды деңгейі, %.
3.1.10. Жергілікті бюджетке төленетін мемлекеттік баж
47. Жоспарлы жылға жергілікті бюджетке есептелетін мемлекеттік баж бойынша болжамды есептеу мынадай әдістермен жүзеге асырылады:
1) үш жыл ішіндегі кірістердің жылдық көлемінің орташа өсу қарқынын мына формула бойынша қолдану:
GPп = GPбағ. * Trорт, мұндағы:
GPп - жергілікті бюджетке есептелетін мемлекеттік баж бойынша болжам;
GPбағ. - ағымдағы қаржылық жыл бойынша жергілікті бюджетке есептелетін мемлекеттік баж бойынша салықтық әлеуетті бағалау;
Trорт - үш жылдағы орташа өсу қарқыны, %;
2) ағымдағы қаржылық жыл бойынша салықтық әлеуетін инфляция деңгейіне индекстеу арқылы мына формула бойынша:
GPп = GPбағ. * (100% + Iп), мұндағы:
GPп - жергілікті бюджетке есептелетін мемлекеттік баж бойынша болжам;
GPбағ. - ағымдағы қаржылық жыл бойынша жергілікті бюджетке есептелетін мемлекеттік баж бойынша салықтық әлеуетті бағалау;
Iп - инфляцияның болжамды деңгейі, %.
3.1.11. Басқа да салықтар
48. Жоспарлы жылға арналған басқа да салықтар бойынша болжамын есептеу түсімдердің серпіні бойынша жүзеге асырылады.
3.2. Салықтық емес түсімдер
49. Салықтық емес түсімдер, жергілікті бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдерді және өзара өтелетін операцияларға жататын кодтарды, болжанатын жылдағы инфляция деңгейіне түзетілген ағымдағы қаржы жылының күтілетін түсімін бағалауды қоспағанда, бірқатар жылдардағы салықтық емес түсімдердің әрбір түрі бойынша серпінге талдау жасау негізге алына отырып болжанады.
Салықтық емес түсімдердің осы түрлерін болжау бойынша жергілікті мемлекеттік уәкілетті органдар айқындалсын:
Бюджеттік сыныптама коды 201102 - Коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісінің бір бөлігінің түсімдері - бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган;
Бюджеттік сыныптама коды 201302 - Коммуналдық меншіктегі акциялардың мемлекеттік пакетіне берілетін дивидендтер - бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган;
Бюджеттік сыныптама коды 201402 - Коммуналдық меншіктегі заңды тұлғаларға қатысу үлесіне кірістер - бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган;
Бюджеттік сыныптама коды 201504 - Облыстың коммуналдық меншігіндегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістер - бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган;
Бюджеттік сыныптама коды 201505 - Облыстың коммуналдық меншігіндегі тұрғын үй қорынан үйлердi жалға беруден түсетін кірістер - бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган;
Бюджеттік сыныптама коды 201508 - Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістер - бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган;
Бюджеттік сыныптама коды 201509 - Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы мемлекеттік мүлікті жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі тұрғын үй қорынан үйлердi жалға беруден түсетін кірістер - бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган;
Бюджеттік сыныптама коды 201510 - Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістер - бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган;
Бюджеттік сыныптама коды 201602 - Депозиттерге уақытша бос бюджеттік ақшаны орналастырудан алынған сыйақылар - бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган;
Бюджеттік сыныптама коды 201706 - Мамандандырылған ұйымдарға жергілікті бюджеттен берілген бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылар - бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган;
Бюджеттік сыныптама коды 201907 - Иесіз мүлікті, белгіленген тәртіппен коммуналдық меншікке өтеусіз өткен мүлікті, қадағалаусыз жануарларды, олжаларды, сондай-ақ мұрагерлік құқығы бойынша мемлекетке өткен мүлікті сатудан алынатын түсімдер - бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган;
Бюджеттік сыныптама коды 201910 - Коммуналдық меншігіне жататын жер учаскелері бойынша сервитут үшін төлемақы - бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган;
Бюджеттік сыныптама коды 202102 - Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер - бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган;
Бюджеттік сыныптама коды 203102 - Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақшаның түсімі - бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган;
Бюджеттік сыныптама коды 205102 - Жергілікті атқарушы органдар тартатын гранттар - бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган;
Бюджеттік сыныптама коды 205202 - Жергілікті атқарушы органдар тарататын гранттар - бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган;
Бюджеттік сыныптама коды 206105 - Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің дебиторлық, депоненттік берешегінің түсімі - бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган;
Бюджеттік сыныптама коды 206107 - Бұрын жергілікті бюджеттен алынған, пайдаланылмаған қаражаттардың қайтарылуы - бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган;
Бюджеттік сыныптама коды 206114 - Өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуы мен оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары - Ақтөбе облысының индустриялық-инновациялық даму басқармасы.

50. По остальным неналоговым поступлениям прогноз определяется исходя из анализа динамики по каждому виду неналоговых поступлений за ряд лет, оценки ожидаемого поступления текущего года, скорректированной на уровень инфляции в прогнозируемом году.
51. Прогнозирование административных штрафов, пени, санкций, взысканий и прочих штрафов, налагаемых государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета, а также штрафов пени, санкций, взысканий по бюджетным кредитам (займам) не осуществляется.
3.3. Поступления от продажи основного капитала
52. Прогнозирование поступлений от продажи земли и нематериальных активов, имущества, закрепленного за государственными учреждениями, за исключением поступлений от продажи гражданам квартир, осуществляется исходя из оценки ожидаемого поступления текущего года, скорректированной на уровень инфляции в прогнозируемом году.

50. Қалған салықтық емес түсімдер бойынша болжам бірқатар жылдардағы салықтық емес түсімдердің әрбір түрі бойынша динамиканы талдауға, болжанатын жылдағы инфляция деңгейіне түзетілген ағымдағы жылдың күтілетін түсімін бағалауға негізделе отырып айқындалады.
51. Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын әкімшілік айыппұлдарды, өсімпұлдарды, санкцияларды, өндіріп алуды және басқа да айыппұлдарды, сондай-ақ бюджеттік кредиттер (қарыздар) бойынша өсімпұл, санкциялар, өндіріп алулар айыппұлдарын болжау жүзеге асырылмайды.
3.3. Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
52. Азаматтарға пәтерлерді сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жерді және материалдық емес активтерді, мемлекеттік мекемелерге бекітілген мүлікті сатудан түсетін түсімдерді болжау болжанатын жылдағы инфляция деңгейіне түзетілген ағымдағы жылдың күтілетін түсімінің бағасы негізге алына отырып жүзеге асырылады.