Об утверждении Хромтауского районного бюджета на 2023-2025 годы
Решение Хромтауского районного маслихата Актюбинской области от 23 декабря 2022 года № 302. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Хромтауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 13 020 953 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 9 963 348 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 95 402 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 3 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 2 959 203 тысяч тенге;
2) затраты – 14 562 717,9 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 169 705 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 195 009 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 25 304 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1 711 469,9 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 711 469,9 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 77 111 тысяч тенге;
погашение займов – 25 304 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 659 662,9 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Хромтауского районного маслихата Актюбинской области от 15.12.2023 № 96 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Установить, что в доход районного бюджета зачисляются:
индивидуальный подоходный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом, за исключением индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащими обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории города районного значения, села, поселка расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;
индивидуальный подоходный налог с физических лиц, уплативших единый совокупный платеж в соответствии с законами Республики Казахстан, по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
корпоративный подоходный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства по перечню, утверждаемому центральным уполномоченным органом по государственному планированию совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, и поступлений от организаций нефтяного сектора;
социальный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
налог на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
земельный налог, за исключением земельного налога на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц на земельные участки, находящиеся на территории города районного значения, села, поселка;
налог на транспортные средства, за исключением налога на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории города районного значения, села, поселка;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории города районного значения, села, поселка;
фиксированный налог;
акцизы на:
все виды спирта, произведенные на территории Республики Казахстан;
алкогольную продукцию, произведенную на территории Республики Казахстан;

2023-2025 жылдарға арналған Хромтау ауданының бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 302 шешімі. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 9 бабының 2 тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес, Хромтау аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде, 2023 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 13 020 953 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 9 963 348 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 95 402 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 3 000 мың теңге;
трансферттер түсімі – 2 959 203 мың теңге;
2) шығындар – 14 562 717,9 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 169 705 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 195 009 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 25 304 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерiн сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -1 711 469,9 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 711 469,9 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 77 111 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 25 304 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1 659 662,9 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 15.12.2023 № 96 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Аудандық бюджеттің кірісіне есептелетін болып белгіленсін:
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында мемлекеттік кіріс органында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығын қоспағанда, облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша жеке табыс салығы;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеген жеке тұлғалардан облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша алынатын жеке табыс салығы;
бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органмен бірлесіп мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкілетті орган бекітетін тізбе бойынша ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін түсімдерді және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша корпоративтік табыс салығы;
облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша әлеуметтік салық;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықты қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салық;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағындағы жер учаскелеріне жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығын қоспағанда, жер салығы;
мыналардан:
тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілетін тұрған жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығын қоспағанда, көлік құралдары салығы;
тіркелген салық;
мыналарға:
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген спирттің барлық түріне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген алкоголь өніміне;

пиво с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента, произведенное на территории Республики Казахстан;
табачные изделия, произведенные на территории Республики Казахстан;
легковые автомобили (кроме автомобилей с ручным управлением или адаптером ручного управления, специально предназначенных для лиц с инвалидностью), произведенные на территории Республики Казахстан;
бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо;
плата за пользование земельными участками, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка;
налоговым поступлением в бюджет города областного значения является единый земельный налог;
лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности;
плата за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
сбор за государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств, а также их перерегистрацию, за исключением юридических лиц, являющихся коммерческими организациями, их филиалов и представительств;
сбор за государственную регистрацию транспортных средств, а также их перерегистрацию;
сбор за государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна или строящегося судна;
плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в городе областного значения, в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территорию города областного значения;
государственная пошлина, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет.
Неналоговыми поступлениями в районный (города областного значения) бюджет являются:
доходы от коммунальной собственности:
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению акимата района (города областного значения);
дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в коммунальной собственности района (города областного значения);
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности района (города областного значения);
доходы от аренды имущества коммунальной собственности района (города областного значения), за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района (города областного значения), находящегося в управлении акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа;
вознаграждения по кредитам, выданным из районного (города областного значения) бюджета;
другие доходы от коммунальной собственности района (города областного значения);
поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;
поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;
штрафы, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета, за исключением штрафов, налагаемых акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
туристские взносы для иностранцев;
другие неналоговые поступления в районный (города областного значения) бюджет.
Поступлениями в районный (города областного значения) бюджет от продажи основного капитала являются:
деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;
поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения или находящихся на территории города районного значения, села, поселка;
плата за продажу права аренды земельных участков, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка.
Поступлениями трансфертов в районный (города областного значения) бюджет являются трансферты из областного бюджета и бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
В районный (города областного значения) бюджет зачисляются поступления от погашения выданных из районного (города областного значения) бюджета кредитов, продажи финансовых активов государства, находящихся в коммунальной собственности района (города областного значения), займов местного исполнительного органа района (города областного значения).

Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген құрамындағы этил спиртінің көлемі 0,5 пайыздан аспайтын сыраға;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген темекі бұйымдарына;
Қазақстан Республикасының аумағында жасалған жеңіл автомобильдерге (мүгедектігі бар адамдар үшін арнайы арналған қолмен басқарылатын немесе қолмен басқаруға бейімделген автомобильдерден басқа);
бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынына акциздер;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
бірыңғай жер салығы облыстық маңызы бар қала бюджетіне түсетін салықтық түсім болып табылады;
қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым;
қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысуға лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақы;
коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін қоспағанда, заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркегені және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
көлік құралдарын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
жылжымалы мүлік кепілін және кеменің немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркегені үшін алым;
сыртқы (көрнекі) жарнаманы облыстық маңызы бар қаладағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте, облыстық маңызы бар қаланың аумағы арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде орналастырғаны үшін төлемақы;
республикалық бюджет есебіне жазылатын консулдық алымнан және мемлекеттік баждардан басқа, мемлекеттік баж.
Мыналар аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер болып табылады:
коммуналдық меншіктен түсетін кірістер:
аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі акциялардың мемлекеттік пакеттеріне дивидендтер;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі заңды тұлғаларға қатысу үлестеріне кірістер;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігінен түсетін басқа да кірістер;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері;
аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері салатын айыппұлдарды қоспағанда, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары;
шетелдіктер үшін туристік жарналар;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.
Мыналар аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер болып табылады:
аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын, мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін жалға беру құқығын сатқаны үшін төлемақы.
Облыстық бюджеттен және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінен берілетін трансферттер аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке трансферттер түсімдері болып табылады.
Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен берілген кредиттерді өтеуден, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі мемлекеттің қаржы активтерін сатудан, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының қарыздарын өтеуден түсетін түсімдер аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің есебіне жатқызылады.

Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным решением Хромтауского районного маслихата Актюбинской области от 14.07.2023 № 39 (вводится в действие с 01.01.2023).
3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2023 - 2025 годы" установлено:
с 1 января 2023 года:
1) минимальный размер заработной платы – 70 000 тенге;
2) минимальный размер пенсии – 53 076 тенге;
3) месячный расчетный показатель для исчисления пособий и иных социальных выплат, а также для применения штрафных санкций, налогов и других платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан – 3 450 тенге;
3) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 40 567 тенге.
4.
Сноска. Пункт 4 – в редакции решения Хромтауского районного маслихата Актюбинской области от 14.07.2023 № 39 (вводится в действие с 01.01.2023).
5. Учесть в районном бюджете на 2023 год трансферты, изъятие из районного бюджета в областной бюджет 4 727 186 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2023 год субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты города районного значения, сельских округов в сумме 765 295 тысяч тенге.
7. Учесть в районном бюджете на 2023 год поступление целевых текущих трансфертов и трансфертов на развитие из Национального фонда и республиканского бюджета:
1) на выплату государственной адресной социальной помощи;
2) на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
3) на субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью;
4) на повышение заработной платы работников государственных организаций: медико-социальных учреждений стационарного и полустационарного типов, организаций надомного обслуживания, временного пребывания, центров занятости населения;
5) на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
6) на установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений;

Ескерту. 2 тармаққа өзгеріс енгізілді - Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 14.07.2023 № 39 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Қазақстан Республикасының "2023-2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 8-бабына сәйкес белгіленгені еске және басшылыққа алынсын:
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төменгі мөлшері – 70 000 теңге;
2) зейнетақының ең төмен мөлшері – 53 076 мың теңге;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін, сондай-ақ айыппұл санкцияларын, салықтар мен басқа да төлемдерді қолдану үшін айлық есептік көрсеткіш – 3 450 теңге;
4) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы – 40 567 теңге.
4. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте салық түсімдерінің жалпы сомасын келесі мөлшерде бөлу белгіленсін:
1) төлем көзінен кірістерге салынатын жеке табыс салығы бойынша 50 пайыз;
2) әлеуметтік салық бойынша 55 пайыз;
3) мұнай секторындағы ұйымдардың кірістерін қоспағанда, кәсіпорындардан корпоративтік табыс салығы 60 пайыз.
Ескерту. 4 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 14.07.2023 № 39 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. 2023 жылға арналған аудандық бюджеттен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлар 4 727 186 мың теңге көлемінде ескерілсін.
6. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен аудандық манызы бар қала, ауыл, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялар 765 295 мың теңге сомасында ескерілсін.
7. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте Ұлттық қордан және республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер және даму трансферттер түскені ескерілсін:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеміне;
2) Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
3) мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялауға;
4) мемлекеттік ұйымдардың: стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелердің, үйде қызмет көрсету, уақытша болу ұйымдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге;
5) азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге;
6) мемлекеттік мәдениет ұйымдарының және архив мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына мәдениет ұйымдарындағы және архив мекемелеріндегі ерекше еңбек жағдайлары үшін лауазымдық айлықақысына қосымша ақылар белгілеуге;

7) на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі";
8) на финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры;
9) на развитие продуктивной занятости и массового предпринимательства;
10) на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах.
Распределение указанных текущих целевых трансфертов определяется на основании постановления районного акимата.
8. Учесть в районном бюджете на 2023 год поступление кредитов из республиканского бюджета на:
1) реализацию мер социальной поддержки специалистов. Распределение указанных текущих трансфертов определяется на основании постановления районного акимата.
9. Учесть в районом бюджете на 2023 год поступление с областного бюджета целевые текущие трансферты и трансферты на развитие:
1) на выплату государственной адресной социальной помощи;
2) на финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры;
3) на содействие занятости населения;
4) на вспомогательные компенсаторные средства;
5) на специальные средства передвижения;
6) на протезно-ортопедические средства;

7) "Ауыл-ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға;
8) көлік инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға;
9) нәтижелі жұмыспен қамтуға және жаппай кәсіпкерлікті дамытуға;
10) ауылдық елді мекендерді сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға.
Көрсетілген ағымдағы нысаналы трансферттерді бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
8. 2023 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен кредиттер түскені ескерілсін:
1) мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға.
Көрсетілген ағымдағы нысаналы трансферттерді бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
9. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер және даму трансферттері түскені ескерілсін:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге;
2) көлік инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға;
3) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуге;
4) қосалқы компенсаторлық құралдарға;
5) арнаулы жүріп-тұру құралдарына;
6) протездік-ортопедиялық құралдарға;

7) на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов;
8) на развитие продуктивной занятости и массового предпринимательства;
9) на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
10) на проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда;
Распределение указанных текущих целевых трансфертов определяется на основании постановления районного акимата.

7) аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді – мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеуге;
8) нәтижелі жұмыспен қамтуға және жаппай кәсіпкерлікті дамытуға;
9) ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
10) коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялауға.
Көрсетілген ағымдағы нысаналы трансферттерді бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

65 343
006
Функционирование районных (городских) библиотек
65 343
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
104 122
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
54 524
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
16 170
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
38 354
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
49 598
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
20 598
032
Капитальные затраты подведомственных государственных органов и организаций
29 000
9
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
21 275
9
Прочие услуги в области топливно-энергетического комплекса и недропользования
21 275
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
21 275
036
Развитие газотранспортной системы
21 275
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
83 206
1
Сельское хозяйство
72 728
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
23 507
010
Развитие объектов сельского хозяйства
23 507
477
Отдел сельского хозяйства и земельных отношений района (города областного значения)
49 221
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства и земельных отношений на территории района (города областного значения)
45 483
009
Земельно-хозяйственное устройство населенных пунктов
2 250
011
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельского округов, поселков, сел
1 488
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
10 478
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
10 478
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
10 478
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
75 208
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
75 208
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
75 208
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)

65 343
006
Аудандық (қалалық) кітапханалардың жұмыс істеуі
65 343
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістікті ұйымдастыру жөніндегі өзге де қызметтер
104 122
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
54 524
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
16 170
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
38 354
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
49 598
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
20 598
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
29 000
9
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
21 275
9
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
21 275
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
21 275
036
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
21 275
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
83 206
1
Ауыл шаруашылығы
72 728
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
23 507
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
23 507
477
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы және жер қатынастары бөлімі
49 221
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағында жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы және жер қатынастары саласында мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
45 483
009
Елдi мекендердi жер-шаруашылық орналастыру
2 250
011
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдық округтердiң, кенттердiң, ауылдардың, шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
1 488
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
10 478
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
10 478
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
10 478
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
75 208
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
75 208
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
75 208
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер