Об утверждении Комплексного плана по противодействию коррупции на системной основе в сферах таможенного дела, строительства, образования и здравоохранения
Совместный приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2022 года № 540, Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 мая 2022 года № 250, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 мая 2022 года № 403 и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 июня 2022 года № 309
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план по противодействию коррупции на системной основе в сферах таможенного дела, строительства, образования и здравоохранения.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего совместного приказа в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров государственных органов.
4. Настоящий совместный приказ вступает в силу со дня его подписания последним из руководителей государственного органа.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр финансов
Республики Казахстан _____________ Е. Жамаубаев
Министр образования и науки
Республики Казахстан ____________ А. Аймагамбетов
Министр здравоохранения
Республики Казахстан _____________ А. Гиният
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан _____________ К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
______________ О. Бектенов
Утвержден
совместным приказом
Заместителя Премьер-Министра –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 мая 2022 года № 540,
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 мая 2022 года № 250,
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 1 июня 2022 года № 309 и
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 31 мая 2022 года № 403
Комплексный план по противодействию коррупции на системной основе в сфере таможенного дела, строительства, образования, и здравоохранения
№ п/п
Мероприятия
Форма завершения
Сроки исполнения
Ответственные исполнители
Примечание

Кеден ісі, құрылыс, білім беру және денсаулық сақтау салаларында жүйелі негіздегі сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдар бойынша кешенді жоспарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 30 мамырдағы № 540, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 31 мамырдағы № 250, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 31 мамырдағы № 403 және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 1 маусымдағы № 309 бірлескен бұйрығы.
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Кеден ісі, құрылыс, білім беру және денсаулық сақтау салаларында жүйелі негіздегі сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдар бойынша кешенді жоспар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдануын;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін мемлекеттік органдардың вице-министрлеріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық оған мемлекеттік орган басшыларының соңғысы қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қаржы министрі
_____________ Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
____________ А. Аймағамбетов
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
_____________ А. Ғиният
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
_____________ Қ. Өскенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл (Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет) агенттігінің төрағасы
_____________ О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қаржы министрінің
2022 жылғы "30" мамырдағы № 540,
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2022 жылғы "31" мамырдағы № 250,
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2022 жылғы "31" мамырдағы № 403,
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің
2022 жылғы "01" маусымдағы № 309
бірлескен бұйрықтарымен
бекітілді
Кеден ісі, құрылыс, білім беру және денсаулық сақтау салаларында жүйелі негіздегі сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдар бойынша кешенді жоспар
№ р/с
Іс-шаралар
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімдері
Жауапты орындаушылар
Ескертпе

1. В сфере таможенного дела
Автоматизация таможенных операций
1.1
Реализация автоматизированной оценки рисков при подаче заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары
протокол по внедрению автоматизированных профилей риска в ИС "АСТАНА-1"
июль
2022 года
МФ РК
Исключение человеческого фактора при принятии решения о мерах таможенного контроля
1.2
Модификация модуля "Документ хранения товаров" (ДХТ), в части:
- создания ДХТ без оформления транзитной декларации;
- заявления в одной ДТ товаров по 2-м и более ДХТ;
- учета задержанных товаров, а также привязки ДХТ при завершении таможенного транзита;
- контроля сроков подачи декларации на товары и фиксации признаков административных правонарушений, связанных с нарушением таких сроков
акт ввода в эксплуатацию
август
2022 года
сентябрь
2022 года
октябрь 2022 года
июль 2023 года
МФ РК
Финансирование в рамках Плана модификации ИС "АСТАНА-1" на 2022-2023 годы.
Автоматизация бизнес-процесса по контролю таможенных операций по временному хранению товаров, минимизация контактов участников ВЭД с таможней.
Автоматизация контроля сроков подачи деклараций и своевременное привлечение участников ВЭД к административной ответственности, исключение рисков по уводу от ответственности
1.3
Актуализация критериев степени риска, предназначенных для выбора проверяемых лиц в целях назначения комплексных выездных таможенных проверок
внесение изменений в приказ КГД МФ РК от 19 мая 2021 года №277-ДСП
ноябрь
2022 года
МФ РК
Реализация системных механизмов по принятию решений и исключение дискреционных полномочий с применением СУР в ходе пост-таможенного контроля
1.4
Совершенствование системы управления рисками в части автоматизации выбора объектов таможенного контроля после выпуска товаров
актуализация модели риска "Автоматизированный расчет по критериям степени риска, для назначения комплексных выездных таможенных проверок" в ИС "СУР"
ноябрь
2022 года
МФ РК
Исключение человеческого фактора и вмешательства при определении лиц, в отношении которых будет назначаться комплексная проверка.
1.5
Актуализация профилей рисков по импортированным товарам, направленных на выявление неправомерного освобождения от уплаты таможенных платежей и налогов, а также их неправомерной передачи или продажи
актуализация профилей рисков
ноябрь
2022 года
МФ РК
Выявление неправомерного применения льгот по уплате таможенных платежей и передачи льготных товаров другим лицам
1.6
Создание электронного акта таможенного досмотра (осмотра) в ИС "АСТАНА-1"
акт ввода в эксплуатацию
апрель
2023 года
МФ РК

1. Кеден ісі саласындағы
Кедендік операцияларды автоматтандыру
1.1
Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш берген кезде тәуекелдерді автоматтандырылған бағалауды іске асыру
"АСТАНА-1" АЖ-да тәуекелдің автоматтандырылған бейіндерін енгізу жөніндегі хаттама
2022 жылғы шілде
ҚР ҚМ
Кедендік бақылау шаралары туралы шешім қабылдау кезінде адами факторды алып тастау
1.2
"Тауарларды сақтау құжаты" модулін түрлендіру (ТСҚ), бөлігінде:
- транзиттік декларацияны ресімдемей ТСҚ құру;
-2 және одан да көп ДХТ бойынша бір ТД тауарларға өтініш;
- ұсталған тауарларды есепке алу, сондай-ақ кедендік транзит аяқталған кезде ТСҚ байланыстыру;
- тауарларға декларация тапсыру мерзімдерін бақылау және осындай мерзімдерді бұзумен байланысты әкімшілік құқық бұзушылық белгілерін тіркеу
пайдалануға беру актісі
2022 жылғы тамыз
2022 жылғы қыркүйек
2022 жылғы қазан
2023 жылғы шілде
ҚР ҚМ
2022-2023 жылдарға арналған "АСТАНА-1" АЖ түрлендіру жоспары шеңберінде қаржыландыру.
Тауарларды уақытша сақтау бойынша кедендік операцияларды бақылау бойынша бизнес-процесті автоматтандыру, СЭҚ қатысушыларының кеденмен байланысын барынша азайту.
Декларацияларды беру мерзімдерін бақылауды автоматтандыру және СЭҚ қатысушыларын әкімшілік жауапкершілікке уақтылы тарту, Жауапкершіліктен алып тастау бойынша тәуекелдерді жою
1.3
Кешенді көшпелі кедендік тексерулерді тағайындау мақсатында тексерілетін тұлғаларды таңдауға арналған тәуекел дәрежесінің критерийлерін өзектендіру
ҚР ҚМ МКК 2021 жылғы 19 мамырдағы №277-қбпү бұйрығына өзгерістер енгізу
2022 жылғы қараша
ҚР ҚМ
Пост-кедендік бақылау барысында ТБЖ қолдану арқылы шешімдер қабылдау және дискрециялық өкілеттіктерді алып тастау бойынша жүйелі тетіктерді іске асыру
1.4
Тауарларды шығарғаннан кейін кедендік бақылау объектілерін таңдауды автоматтандыру бөлігінде тәуекелдерді басқару жүйесін жетілдіру
"ТБЖ" АЖ-да "Кешенді көшпелі кедендік тексерулерді тағайындау үшін тәуекел дәрежесінің критерийлері бойынша автоматтандырылған есеп" тәуекел моделін өзектендіру
2022 жылғы қараша
ҚР ҚМ
Оларға қатысты кешенді тексеру тағайындалатын адамдарды анықтау кезінде адами факторды және араласуды болдырмау
1.5
Кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуден заңсыз босатуды, сондай-ақ оларды заңсыз беруді немесе сатуды анықтауға бағытталған импортталған тауарлар бойынша тәуекел бейіндерін өзектендіру
тәуекел бейіндерін өзектендіру
2022 жылғы қараша
ҚР ҚМ
Кедендік төлемдерді төлеу және жеңілдікті тауарларды басқа тұлғаларға беру бойынша жеңілдіктерді заңсыз қолдануды анықтау
1.6
"АСТАНА-1" АЖ-да электрондық кедендік тексеріп қарау (қарап тексеру) актісін жасау
пайдалануға беру актісі
2023 жылғы
сәуір
ҚР ҚМ

Финансирование в рамках Плана модификации ИС "АСТАНА-1" на 2023 год.
Фиксация результатов досмотра (осмотра) в информационной системе и исключение коррупционных рисков, связанных с внесением изменений или несанкционированных корректировок
1.7
Модификация подсистемы "Декларирование товаров", в части реализации электронного документа корректировки декларации на товары (КДТ) по структуре и формату, порядку внесения изменения и форме, утвержденных Решением Коллегии ЕЭК от 16 января 2018 года №3 и от 10 декабря 2013 г. №289
акт ввода в эксплуатацию
декабрь
2022 года
МФ РК
Финансирование в рамках Плана модификации ИС "АСТАНА-1" на 2022 год.
Цифровизация таможенных документов и процессов таможенного декларирования. Обеспечение механизмов контроля таможенной стоимости и отслеживаемости ее корректировки
1.8
Модификация интеграции ИС "АСТАНА-1" с ИС "ЭСФ" в части передачи сведений из заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары
акт ввода в эксплуатацию
декабрь
2022 года
МФ РК
Финансирование в рамках Плана модификации ИС "АСТАНА-1" на 2022 год.
Обеспечение прослеживаемости товаров от момента ввоза до момента их реализации в целях обеспечения полноты уплаты налогов и исключения уклонения и достоверного декларирования. Реализация транспарентности и механизма контроля за цепочкой создания стоимости импортируемых товаров
1.9
Автоматизация оказания государственных услуг по включению в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела посредством ИС "Единое окно по экспортно-импортным операциям"
акт ввода в эксплуатацию
декабрь
2022 года
МФ РК
Финансирование в рамках контракта по реализации ИС "Единое окно по экспортно-импортным операциям в Республике Казахстан".
Цифровизация таможенных услуг по включению в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела
1.10
Внедрение в ИС "АСТАНА-1", "Библиотеки классификационных решений", принятых в рамках контроля за классификацией товаров, позволяющей администрировать и выявлять риски при классификации товаров
запуск функционала
декабрь 2023 года
МФ РК
Финансирование в рамках Плана модификации ИС "АСТАНА-1" на 2023 год.
Обеспечение единообразных подходов при классификации товаров по ТН ВЭД ЕАЭС
Обеспечение прозрачности таможенных операций
1.11
Публикация актуальной ценовой информации на официальных ресурсах КГД МФ РК
публикация на сайте КГД МФ РК
постоянно
(актуализация не реже 1 раза в год)
МФ РК
Обеспечение предсказуемости и транспарентности таможенной стоимости и прозрачности таможенных процессов при ее определении и контроле

2023 жылға арналған "АСТАНА-1" АЖ түрлендіру жоспары шеңберінде қаржыландыру.
Ақпараттық жүйеде тексеріп қарау (қарап тексеру) нәтижелерін тіркеу және өзгерістер немесе санкцияланбаған түзетулер енгізуге байланысты сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін болдырмау
1.7
ЕЭК Алқасының 2018 жылғы 16 қаңтардағы №3 және 2013 жылғы 10 желтоқсандағы №289 шешімімен бекітілген құрылымы мен форматы, өзгерістер енгізу тәртібі мен нысаны бойынша тауарларға арналған декларацияны түзетудің (ТДТ) электрондық құжатын іске асыру бөлігінде "Тауарларды декларациялау" кіші жүйесін түрлендіру
пайдалануға беру актісі
2022 жылғы желтоқсан
ҚР ҚМ
2022 жылға арналған "АСТАНА-1" АЖ түрлендіру жоспары шеңберінде қаржыландыру
Кедендік құжаттар мен кедендік декларациялау процестерін цифрландыру.
Кедендік құнды бақылау және оны түзетуді қадағалау тетіктерін қамтамасыз ету
1.8
"Астана-1" АЖ-ның "ЭШФ" АЖ-мен тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініштен мәліметтерді беру бөлігінде интеграциясын түрлендіру
пайдалануға беру актісі
2022 жылғы желтоқсан
ҚР ҚМ
2022 жылға арналған "АСТАНА-1" АЖ түрлендіру жоспары шеңберінде қаржыландыру.
Салықтарды төлеудің толықтығын қамтамасыз ету және жалтаруды және дұрыс декларациялауды болдырмау мақсатында тауарларды әкелу сәтінен бастап оларды өткізу сәтіне дейін бақылап отыруды қамтамасыз ету.
Транспаренттілікті және импортталатын тауарлардың құнын құру тізбегін бақылау тетігін іске асыру
1.9
"Экспорттық-импорттық операциялар бойынша Бірыңғай терезе" АЖ арқылы кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың тізіліміне енгізу бойынша Мемлекеттік қызметтер көрсетуді автоматтандыру
пайдалануға беру актісі
2022 жылғы желтоқсан
ҚР ҚМ
"Қазақстан Республикасындағы экспорттық-импорттық операциялар бойынша Бірыңғай терезе" АЖ-ны іске асыру жөніндегі келісімшарт шеңберінде қаржыландыру.
Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың тізіліміне енгізу бойынша кеден қызметтерін цифрландыру
1.10
Тауарларды сыныптау кезінде тәуекелдерді әкімшілендіруге және анықтауға мүмкіндік беретін тауарлардың сыныптамасын бақылау шеңберінде қабылданған "АСТАНА-1" АЖ-ға, "Сыныптамалық шешімдер кітапханасына" енгізу
функционалдың іске қосылуы
2023 жылғы желтоқсан
ҚР ҚМ
2023 жылға арналған "АСТАНА-1" АЖ түрлендіру жоспары шеңберінде қаржыландыру.
ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша тауарларды жіктеу кезінде бірыңғай тәсілдерді қамтамасыз ету
Кедендік операциялардың ашықтығын қамтамасыз ету
1.11
ҚР ҚМ МКК-нің ресми ресурстарында өзекті баға ақпаратын жариялау
ҚР ҚМ МКК сайтында жариялау
тұрақты
(жылына кемінде
1 рет өзектендіру)
ҚР ҚМ
Кедендік құнның болжамдылығы мен транспаренттілігін және оны айқындау мен бақылау кезінде кедендік процестердің ашықтығын қамтамасыз ету

1.12
Публикация результатов деятельности органов государственных доходов по таможенной и налоговой сфере, в т.ч. о результатах цифровизации, методологической и контрольной работы налогового и таможенного администрирования
публикация на сайте КГД МФ РК
постоянно
МФ РК
Усиление общественного мониторинга, повышение уровня открытости органов государственных доходов
1.13
Мониторинг публикаций в СМИ и социальных сетях о фактах проявления коррупции должностными лицами органов государственных доходов и принятие соответствующих мер реагирования
информация Председателю КГД МФ РК
(ежеквартально)
постоянно
МФ РК
Принятие незамедлительных мер реагирования на факты проявления коррупции
1.14
Разработка и внедрение механизма автоматического распределения методом случайного отбора должностных лиц приграничных таможенных постов и ЦЭД по осуществлению функций таможенного контроля с учетом нагрузки (оформление деклараций на товары, транзитных деклараций, МПО, пассажиропотока, проведение досмотра и т.д.)
пилотный
проект в ДГД Туркестанской и Мангистауской областей;
информация Председателю КГД МФ РК об итогах пилотного проекта и мерах по дальнейшей реализации
июль - декабрь 2022
декабрь
2022 года
МФ РК
Исключение дискреционных полномочий при таможенных операциях и назначении должностных лиц для осуществления функций таможенного контроля
1.15
Установление алгоритма (регламента) действий по выявлению нарушений после выпуска товаров в течение срока исковой давности
Внесение изменений и дополнений в методические рекомендации по проведению камеральных таможенных проверок от 24 мая 2019 года
декабрь 2022 года
МФ РК
Регламентация действий должностных лиц органов государственных доходов при проведении камеральных таможенных проверок
Модернизация таможенной инфраструктуры
1.16
Совершенствование системы электронной очереди на пункте пропуска "Нур жолы" ДГД по Алматинской области:
- запуск пилотного проекта по организации электронной очереди на новой платформе "e-Border";
- ревизия электронной очереди и утверждение списка АТС, подлежащих исключению из системы очереди (АТС, не имеющие контракты на перевозку, несоответствующие целям осуществления грузовых перевозок и с дублирующими ГРНЗ)
приказ
КГД МФ РК;
публикация актуального списка электронной очереди;
информация Председателю КГД МФ РК об итогах пилота и мерах по дальнейшей реализации;
апрель
2022 года
ноябрь 2022 года
декабрь 2022 года
МФ РК
Обеспечение прозрачности и равных условий системы электронной очереди на границе, исключение возможности корректировки

1.12
Кеден және салық саласы бойынша Мемлекеттік кірістер органдары қызметінің нәтижелерін, оның ішінде салықтық және кедендік әкімшілендіруді цифрландыру, әдіснамалық және бақылау жұмысының нәтижелері туралы жариялау
ҚР ҚМ МКК сайтында жариялау
тұрақты
ҚР ҚМ
Қоғамдық мониторингті күшейту, мемлекеттік кірістер органдарының ашықтық деңгейін арттыру
1.13
Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының сыбайлас жемқорлық фактілері туралы БАҚ пен әлеуметтік желілердегі жарияланымдарды мониторингілеу және тиісті ден қою шараларын қабылдау
ҚР ҚМ МКК төрағасына ақпарат
(тоқсан сайын)
тұрақты
ҚР ҚМ
Сыбайлас жемқорлық көріністеріне дереу ден қою шараларын қабылдау
1.14
Жүктемені ескере отырып, кедендік бақылау функцияларын жүзеге асыру бойынша шекара маңындағы кеден бекеттері мен СЭҚ лауазымды адамдарын кездейсоқ іріктеу әдісімен автоматты бөлу тетігін әзірлеу және енгізу (тауарларға арналған декларацияларды, транзиттік декларацияларды, ХПЖ, жолаушылар ағынын ресімдеу, тексеріп қарауды жүргізу және т. б.)
пилоттық жоба Түркістан және Маңғыстау облыстарының МКД; ҚР ҚМ МКК төрағасына пилоттық жобаның қорытындылары және одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы ақпарат
2022 жылғы шілде-желтоқсан
2022 жылғы желтоқсан
ҚР ҚМ
Кедендік операциялар және кедендік бақылау функцияларын жүзеге асыру үшін лауазымды тұлғаларды тағайындау кезінде дискрециялық өкілеттіктерді алып тастау
1.15
Талап қою мерзімі ішінде тауарларды шығарғаннан кейін бұзушылықтарды анықтау жөніндегі іс-қимылдар алгоритмін (регламентін) белгілеу
2019 жылғы 24 мамырдағы камералдық кедендік тексерулер жүргізу жөніндегі әдістемелік ұсынымдарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу
2022 жылғы желтоқсан
ҚР ҚМ
Камералдық кедендік тексерулер жүргізу кезінде Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарының іс-қимылдарын регламенттеу
Кедендік инфрақұрылымды жаңғырту
1.16
Алматы облысы бойынша МКД "Нұр жолы" өткізу пунктінде электрондық кезек жүйесін жасау:
- "e-Border" жаңа платформасында электрондық кезекті ұйымдастыру бойынша пилоттық жобаны іске қосу;
- электрондық кезекті тексеру және кезек жүйесінен шығаруға жататын АКҚ тізімін бекіту (тасымалдауға арналған келісімшарттары жоқ, жүк тасымалдарын жүзеге асыру мақсаттарына сәйкес келмейтін және МТНБ қайталайтын АКҚ)
ҚР ҚМ МКК бұйрығы;
электрондық кезектің өзекті тізімін жариялау;
ҚР ҚМ МКК төрағасына пилоттың қорытындысы және одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы ақпарат
2022 жылғы
сәуір
2022 жылғы қараша
2022 жылғы желтоқсан
ҚР ҚМ
Шекарадағы электрондық кезек жүйесінің ашықтығын және тең жағдайларын қамтамасыз ету, түзету мүмкіндігін болдырмау

1.17
Завершение модернизации и технического дооснащения автомобильных пунктов пропуска на таможенной границе ЕАЭС ("Алаколь", "Кольжат", "Майкапчагай", "Бахты", "Капланбек", "Казыгурт", "Атамекен", "Тажен", "Темир-баба") и Главного диспетчерского управления (Ситуационный центр)
информация в Правительство Республики Казахстан
3 квартал
2024 года
МФ РК
Финансирование предусмотрено в рамках ратифицированного Рамочного соглашения (Закон РК №257-VI от 18.05.2019 г.). Стоимость проекта 115,4 млрд.тенге (программа 205 "Модернизация и техническое дооснащение пунктов пропуска на границе", подпрограмма 004 "За счет внешних займов").
В рамках проекта будет проведено расширение с 2-х до 6-ти полос движения, увеличена пропускная способность до 8-ми раз в сутки, сокращено время прохождения границы до 30-ти минут и автоматизация всего цикла перемещения транспортного средства в пункте пропуска путем использования единых сквозных автоматизированных коридоров технического контроля для безостановочного движения транспортных средств и исключения коррупционных рисков на пунктах пропуска
Совершенствование мер внутреннего контроля
1.18
Проведение внутреннего анализа коррупционных рисков органов государственных доходов совместно с привлечением представителей НПП РК "Атамекен"
аналитическая справка Председателю КГД МФ;
карта коррупционных рисков;
план мероприятий по их устранению
июнь 2022 года
МФ РК
Устранение причин и условий, способствующих совершению коррупционных правонарушений
1.19
Рассмотрение необходимости создания в пределах имеющейся штатной численности самостоятельных подразделений внутреннего контроля в территориальных ДГД с прямым подчинением первому руководителю, с предоставлением обоснований и ожидаемой эффективности от их создания
внесение предложений Министру финансов РК в части изменения структуры органов государственных доходов
октябрь
2022 года
МФ РК
Усиление ведомственного контроля в территориальных органах государственных доходов
Совершенствование кадровой работы
1.20
Организация тренингов и обучения работников органов государственных доходов по повышению антикоррупционной культуры и поддержанию высоких этических и профессиональных стандартов на базе Учебно-методического центра КГД МФ РК
приказ КГД МФ РК об утверждении плана проведения обучения и тренингов
июль
2022 года
МФ РК
Повышение антикоррупционной грамотности
1.21
Разработать правила отбора членов конкурсной комиссии по найму персонала с учетом следующих критериев:
1) внедрение автоматического выбора членов конкурсной комиссии по отбору персонала из ранее сформированного списка работников органов государственных доходов, составленного с равномерной представленностью экспертного и руководящего состава;

1.17
ЕАЭО кедендік шекарасындағы автомобиль өткізу пункттерін ("Алакөл", "Көлжат", "Майқапшағай", "Бақты", "Қапланбек", "Қазығұрт", "Атамекен", "Тәжен", "Темір баба") және Бас диспетчерлік басқарманы (Ахуалы орталық) жаңғыртуды және техникалық жарақтандыруды аяқтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы
3-тоқсан
ҚР ҚМ
Қаржыландыру ратификацияланған Негіздемелік келісім шеңберінде көзделген (18.05.2019 ж. №257-VI ҚР Заңы). Жобаның құны 115,4 млрд.теңге (205 "Шекарадағы өткізу пункттерін жаңғырту және техникалық жарақтандыру" бағдарламасы, 004 "Сыртқы қарыздар есебінен" кіші бағдарламасы).
Жоба шеңберінде 2-ден 6-ға дейін қозғалыс жолағы кеңейтіледі, өткізу қабілеті тәулігіне 8 ретке дейін ұлғайтылады, шекарадан өту уақыты 30 минутқа дейін қысқартылады және көлік құралдарының тоқтаусыз қозғалысы үшін техникалық бақылаудың бірыңғай өтпелі автоматтандырылған дәліздерін пайдалану арқылы өткізу пунктінде көлік құралын өткізудің барлық циклін автоматтандыру жүргізіледі өткізу пункттерінде сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін жою үшін
Ішкі бақылау шараларын жетілдіру
1.18
"Атамекен" ҚР ҰКП өкілдерін тарта отырып, Мемлекеттік кірістер органдарының сыбайлас жемқорлық тәуекелдеріне ішкі талдау жүргізу
ҚМ МКК Төрағасына талдамалық анықтама;
сыбайлас жемқорлық тәуекелдерінің картасы;
оларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспары
2022 жылғы маусым
ҚР ҚМ
Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою
1.19
Бар штат саны шегінде негіздемелерді және оларды құрудан күтілетін тиімділікті ұсына отырып, бірінші басшыға тікелей бағынатын аумақтық МКД-да ішкі бақылаудың дербес бөлімшелерін құру қажеттілігін қарау
мемлекеттік кірістер органдарының құрылымын өзгерту бөлігінде ҚР Қаржы министріне ұсыныстар енгізу
2022 жылғы қазан
ҚР ҚМ
Аумақтық мемлекеттік кірістер органдарында ведомстволық бақылауды күшейту
Кадрлық жұмысты жетілдіру
1.20
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті арттыру және жоғары этикалық және кәсіптік стандарттарды қолдау бойынша Мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлеріне ҚР ҚМ МКК-нің Оқұ-әдістемелік орталығының базасында тренингтер ұйымдастыру және оқыту
ҚМ МКК тренингтер өткізу және оқыту жоспарын бекіту туралы
2022 жылғы
шілде
ҚР ҚМ
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы сауаттылықты арттыру
1.21
Мынадай өлшемшарттарды ескере отырып, персоналды жалдау жөніндегі конкурстық комиссия мүшелерін іріктеу қағидаларын әзірлеу:
1) сараптамалық және басшылық құрамның біркелкі ұсынылуымен жасалған, мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің бұрын қалыптастырылған тізімінен персоналды іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия мүшелерін автоматты түрде таңдауды енгізу;

2) предусмотреть сменяемость состава работников, включенных в качестве кандидатов в члены конкурсной комиссии, на ежегодной основе;
3) предусмотреть ограничение по количеству участия одних и тех же работников, включенных в качестве кандидатов в члены конкурсной комиссии, для участия в данной комиссии (например, не реже 1 раза и не более 3 раз в 1 календарный год)
приказ Председателя КГД МФ РК
август
2022 года
МФ РК
Устранение причин, условий и непрозрачных процедур в процессе отбора персонала, способствующих проявлению фаворитизма, непотизма, покровительства и коррупционных правонарушений
1.22
Социальная защищенность и принятие мер по повышению статуса органов государственных доходов: введение классных чинов для работников органов государственных доходов с надбавкой к базовому окладу и введением единого форменного обмундирования
предложения в Правительство Республики Казахстан
июль
2022 года
МФ РК
Устранение причин и условий, способствующих совершению коррупционных правонарушений
1.23
Проработать вопрос по обеспечению мер социальной защищенности для работников приграничных таможенных постов в части представления служебного транспорта и служебного жилья
информация Председателю КГД МФ РК
1 раз в полугодие
МФ РК
Исключение коррупционных рисков по поиску дополнительных источников по обеспечению жилья и транспорта на приграничных пунктах пропуска (развозка, обеспечение арендным жильем или общежитиями)
Взаимодействие с частным сектором
1.24
Проведение заседаний Консультативного совета с участниками ВЭД по вопросам совершенствования таможенного дела.
протоколы заседаний
не реже 1 раза в полугодие
МФ РК
Обеспечение диалога и обратной связи с участниками ВЭД по решению операционных и системных проблемных вопросов в сфере таможенного дела,
содействие добропорядочности бизнеса, повышение антикоррупционной культуры
1.25
Рассмотреть вопрос проведения социологического исследования/ анкетирования участников ВЭД и работников органов государственных доходов по методике Всемирной таможенной организации (Оценка восприятия таможенной добропорядочности) по определению уровня антикоррупционной культуры и таможенной добропорядочности
социологическое исследование/
анкетирование
декабрь
2022 года
МФ РК
Финансирование за счет средств доноров.
Оценка восприятия таможенной добропорядочности и определение уровня антикоррупционной культуры таможни
Взаимодействие с другими контролирующими государственными органами
1.26
Модификация ИС "АСТАНА-1", в части интеграции с ИС "ЕРАП" (ГП РК) по передаче сведений о временно ввезенных транспортных средствах для личного пользования (ТСЛП)
акт ввода в эксплуатацию
ноябрь
2022 года
МФ РК

2) Конкурстық комиссия мүшелігіне кандидаттар ретінде енгізілген қызметкерлер құрамының жыл сайынғы негізде ауысуын көздеу;
3) осы комиссияға қатысу үшін конкурстық комиссия мүшелігіне кандидаттар ретінде енгізілген бір қызметкерлердің қатысу саны бойынша шектеуді көздеу (мысалы, 1 күнтізбелік жылда кемінде 1 рет және 3 реттен артық емес)
ҚР ҚМ МКК Төрағасының бұйрығы
2022 жылғы тамыз
ҚР ҚМ
Персоналды іріктеу процесінде фаворитизм, непотизм, қамқорлық және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық көріністеріне ықпал ететін себептерді, жағдайларды және ашық емес рәсімдерді жою
1.22
Әлеуметтік қорғалуы және Мемлекеттік кірістер органдарының мәртебесін арттыру жөнінде шаралар қабылдау: базалық айлықақысына үстемеақымен және бірыңғай нысанды киім-кешекті енгізумен мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлері үшін сыныптық шендер енгізу
Қазақстан Республикасы туралы Үкіметке ұсыныс
2022 жылғы шілде
ҚР ҚМ
Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою
1.23
Шекара маңындағы кеден бекеттерінің қызметкерлері үшін қызметтік көлік және қызметтік тұрғын үй беру бөлігінде әлеуметтік қорғау шараларын қамтамасыз ету туралы мәселені қарастыру
ҚР ҚМ МКК төрағасына ақпарат
жарты жылда
1 рет
ҚР ҚМ
Шекара маңындағы өткізу пункттерінде тұрғын үй мен көлікті қамтамасыз ету бойынша қосымша көздерді іздеу бойынша сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін болдырмау (тасымалдау, орендалық тұрғын үймен немесе жатақханамен қамтамасыз ету)
Жеке сектормен өзара іс-қимыл
1.24
Кеден ісін жетілдіру мәселелері бойынша СЭҚ қатысушыларымен Консультативтік кеңестің отырыстарын өткізу
отырыс хаттамалары
жарты жылда кемінде 1 рет
ҚР ҚМ
Кеден ісі саласындағы операциялық және жүйелі проблемалық мәселелерді шешу бойынша СЭҚ қатысушыларымен диалогты және кері байланысты қамтамасыз ету, бизнестің парасаттылығына жәрдемдесу, сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті арттыру
1.25
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениет және кедендік парасаттылық деңгейін айқындау бойынша Дүниежүзілік кеден ұйымының әдістемесі (кедендік парасаттылықты қабылдауды бағалау) бойынша СЭҚ қатысушылары мен мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлеріне әлеуметтік зерттеу/ сауалнама жүргізу мәселесін қарау
әлеуметтік зерттеу/ сауалнама жүргізу
2022 жылғы
желтоқсан
ҚР ҚМ
Донорлар қаражаты есебінен қаржыландыру.
Кедендік парасаттылықты қабылдауды бағалау және кеденнің сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетінің деңгейін айқындау
Басқа да бақылаушы мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл
1.26
Жеке пайдалануға арналған уақытша әкелінген көлік (ЖПАК) құралдары туралы мәліметтерді беру бойынша "ӘІЖБТ" АЖ-мен (ҚР БП) интеграциялау бөлігінде "АСТАНА-1" АЖ түрлендіру
пайдалануға беру актісі
2022 жылғы қараша
ҚР ҚМ

Финансирование в рамках Плана модификации ИС "АСТАНА-1" на 2022 год.
Интеграция устранит незаконную государственную регистрацию в Республике Казахстан автотранспортных средств без уплаты таможенных пошлин и налогов
1.27
Проработка вопроса предоставления Антикоррупционной службе доступа к базам данных и информационным системам органов государственных доходов
предложения в АПК РК
ноябрь 2022 года
МФ РК
В рамках реализации п. 57 Плана действий по реализации Концепции антикоррупционной политики Республики Казахстан на 2022 – 2026 годы, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 2 февраля 2022 года № 802
1.28
Доработка ИС "АСТАНА-1" в части интеграции с Информационной автоматизированной системой "Транспортная база данных" Комитет транспорта МИИР РК в целях проведения транспортного контроля в пунктах пропуска и направления/получения сведений в/из Комитета транспорта МИИР РК
акт ввода в эксплуатацию
март
2023 года
МФ РК
Финансирование в рамках Плана модификации ИС "АСТАНА-1" на 2022 год.
Минимизация запрашиваемых сведений и документов у перевозчиков; автоматизация процедуры проверки на достоверность предоставленных перевозчиком разрешений на проезд в базе данных МИИР РК
Международное таможенное сотрудничество
1.29
Заключение соглашения с уполномоченными органами Турецкой Республики об организации информационного обмена и упрощении процедур таможенного контроля
соглашение
июль
2022 года
МФ РК
Сопоставление таможенных данных Казахстана и Турции; контроль за достоверностью заявляемых сведений в таможенных декларациях
1.30
Заключение соглашения с уполномоченными органами Таджикистана об организации обмена предварительными сведениями о товарах и транспортных средствах:
1) разработать проект соглашения, направить Таджикской Стороне;
2) отчет о ходе разработки соглашения;
3) заключение соглашения
проект соглашения;
информация Министру финансов Республики Казахстан;
соглашение
июль
2022 года
ноябрь
2022 года
декабрь
2023 года
МФ РК
Сопоставление таможенных данных Казахстана и Таджикистана; контроль за достоверностью заявляемых сведений в таможенных декларациях
1.31
Интеграция ИС "АСТАНА-1" с единым реестром сертификатов соответствия ЕАЭС в целях автоматической проверки подлинности сертификатов соответствия при таможенной очистке товаров
акт ввода в эксплуатацию
декабрь 2022 года
МФ РК
Финансирование в рамках Плана модификации ИС "АСТАНА-1" на 2022 год.
Исключение фальсификации сертификатов соответствия выдаваемые органами по подтверждению о соответствии государств-членов ЕАЭС, исключение посреднических услуг, по выдаче разрешительных документов

2022 жылға арналған "АСТАНА-1" АЖ түрлендіру жоспары шеңберінде қаржыландыру.
Интеграция кедендік баждар мен салықтарды төлемей автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасында заңсыз мемлекеттік тіркелуін жою
1.27
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке Мемлекеттік кірістер органдарының деректер базаларына және ақпараттық жүйелеріне қолжетімділікті ұсыну мәселесін пысықтау
ҚР СЖҚА-не ұсыныстар
2022 жылғы қараша
ҚР ҚМ
Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 2 ақпандағы №802 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясаттың 2022 – 2026 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарының 57-тармағын іске асыру шеңберінде
1.28
Өткізу пункттерінде көліктік бақылау жүргізу және ҚР ИИДМ Көлік комитетіне/дан мәліметтерді жіберу/алу мақсатында ҚР ИИДМ Көлік комитетінің "көліктік деректер базасы" ақпараттық автоматтандырылған жүйесімен интеграциялау бөлігінде "АСТАНА-1" АЖ пысықтау
пайдалануға беру актісі
2023 жылғы наурыз
ҚР ҚМ
2022 жылға арналған "АСТАНА-1" АЖ түрлендіру жоспары шеңберінде қаржыландыру.
Тасымалдаушылардан сұратылатын мәліметтер мен құжаттарды барынша азайту; ҚР ИИДМ дерекқорында тасымалдаушы берген жол жүруге рұқсаттардың анықтығын тексеру рәсімін автоматтандыру
Халықаралық кедендік ынтымақтастық
1.29
Түрік Республикасының уәкілетті органдарымен ақпарат алмасуды ұйымдастыру және кедендік бақылау рәсімдерін оңайлату туралы келісім жасасу
келісімі
2022 жылғы шілде
ҚР ҚМ
Қазақстан мен Түркияның кедендік деректерін салыстыру; кедендік декларацияларда мәлімделетін мәліметтердің дұрыстығын бақылау
1.30
Тәжікстанның уәкілетті органдарымен тауарлар мен көлік құралдары туралы алдын ала мәліметтер алмасуды ұйымдастыру туралы келісім жасасу:
1) келісім жобасын әзірлесін, Тәжік Тарапына жіберсін;
2) келісімді әзірлеу барысы туралы есеп;
3) келісім жасасу
келісім жобасы;
Қазақстан Республикасының Қаржы министріне ақпарат;
келісім
2022 жылғы шілде
2022 жылғы қараша
2023 жылғы желтоқсан
Қазақстан мен Тәжікстанның кедендік деректерін салыстыру; кедендік декларацияларда мәлімделетін мәліметтердің дұрыстығын бақылау
1.31
Тауарларды кедендік тазарту кезінде сәйкестік сертификаттарының түпнұсқалығын автоматты түрде тексеру мақсатында "АСТАНА-1" АЖ-ны ЕАЭО сәйкестік сертификаттарының бірыңғай тізілімімен интеграциялау
пайдалануға беру актісі
2022 жылғы желтоқсан
ҚР ҚМ
2022 жылға арналған "АСТАНА-1" АЖ түрлендіру жоспары шеңберінде қаржыландыру.
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің сәйкестігін растау жөніндегі органдар беретін сәйкестік сертификаттарының бұрмалануын болғызбау, рұқсат беру құжаттарын беру жөніндегі делдалдық көрсетілетін қызметтерді алып тастау

1.32
Модификация ИС "АСТАНА-1", в части реализации общего процесса ЕАЭС: (15) Обеспечение обмена сведениями между таможенными органами государств-членов ЕАЭС в процессе учета и контроля временно ввезенных на территорию государства-члена ЕАЭС и временно вывезенных с такой территории транспортных средств международной перевозки (ТСМП)
акт ввода в эксплуатацию
декабрь
2022 года
МФ РК
Финансирование в рамках Плана модификации ИС "АСТАНА-1" на 2022 год.
Обеспечит безбумажный обмен сведениями по ввозимым транспортным средствам и товарам, а также своевременное закрытие деклараций и снятие с контроля транспортных средств
1.33
Установление системы связи и слежения в отношении товаров и транспортных средств при процедуре таможенного транзита через территорию Республики Казахстан
соглашение ЕАЭС
декабрь 2022 года
МФ РК
Обеспечение контроля за перевозкой и целостностью грузов при транзитном перемещении товаров по территории РК
1.34
Модификация интеграции ИС "АСТАНА-1" с информационной системой Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан, в части обмена предварительными данными о товарах и транспортных средствах, перемещаемых через таможенную границу сторон в процедуре транзита
акт ввода в эксплуатацию
декабрь
2022 года
МФ РК
Финансирование в рамках Плана модификации ИС "АСТАНА-1" на 2022 год.
Сопоставление таможенных данных Казахстана и Узбекистана для целей контроля достоверности декларирования товаров в процедуре транзита, перемещаемых в международном сообщении
1.35
Проведение 2-го этапа антикоррупционной диагностики ВТамО для КГД МФ РК
миссия ВТамО
март
2023 года
МФ РК
Отчет миссии ВТамО по оценке реализации КГД МФ РК рекомендаций по итогам 1-го этапа антикоррупционной диагностики (март 2019 года)
2. В сфере строительства
Мероприятия, направленные на минимизацию коррупционных рисков
2.1
Внесение изменений и дополнений в приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 декабря 2014 года № 136 "Об утверждении единых квалификационных требований, предъявляемых для осуществления лицензируемой архитектурной, градостроительной и строительной деятельности", в части определения минимальной материально-технической оснащенности субъектов
приказ МИИР РК
4 квартал 2022 года
МИИР РК
Исключаются коррупционные риски при оказании государственных услуг в сфере выдачи лицензий в архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2.2
Создание Реестра лицензиатов в сфере архитектуры, градостроительства и строительства, включающие в себя сведения о сотрудниках и исторических данных
реестр
лицензиатов
2022-2023 годы
МИИР РК,
МИО
Реализация данных мер позволит повысить прозрачность в деятельности строительных и проектных организаций, так как все данные будут в открытом доступе
2.3
Автоматизация бизнес-процессов, путем интеграции информационных систем, в т. ч. ИС "Е-Qurylys"
информация в АП (анализ и изучение возможности автоматизации и интеграции систем)
2022-2023 годы
МИИР РК
Повысит прозрачность технологических процессов, повысит эффективность контроля, сократит срок документооборота и упростит процедуру приемки объекта в эксплуатацию
2.4
Разработка и утверждение нового Сборника тестовых вопросов для аттестации экспертов, осуществляющих экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
сборник
4 квартал 2022 года
МИИР РК
Исключаются коррупционные риски при оказании государственной услуги по аттестации экспертов, осуществляющих экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
2.5
Организация тестирования на централизованной информационной системе при аттестации экспертов, осуществляющих экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
информационная система
4 квартал 2022 года
МИИР РК
2.6

1.32
ЕАЭО-ның жалпы процесін іске асыру бөлігінде "АСТАНА-1" АЖ түрлендіру: (15) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің аумағына уақытша әкелінген және осындай аумақтан уақытша әкетілген халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын (ХТКҚ) есепке алу және бақылау процесінде ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің кеден органдары арасында мәліметтер алмасуды қамтамасыз ету
пайдалануға беру актісі
2022 жылғы желтоқсан
ҚР ҚМ
2022 жылға арналған "АСТАНА-1" АЖ түрлендіру жоспары шеңберінде қаржыландыру.
Әкелінетін көлік құралдары мен тауарлары бойынша қағазсыз мәліметтер алмасуды, сондай-ақ декларацияларды уақтылы жабуды және көлік құралдарын бақылаудан алуды қамтамасыз етеді
1.33
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы кедендік транзит рәсімі кезінде тауарлар мен көлік құралдарына қатысты Байланыс және бақылау жүйесін орнату
ЕАЭО келісімі
2022 жылғы желтоқсан
ҚР ҚМ
ҚР аумағы бойынша тауарларды транзиттік өткізу кезінде жүктердің тасымалдануы мен тұтастығына бақылауды қамтамасыз ету
1.34
Транзит рәсімінде тараптардың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдары туралы алдын ала деректермен алмасу бөлігінде "АСТАНА-1" АЖ Өзбекстан Республикасы Мемлекеттік кеден комитетінің ақпараттық жүйесімен интеграциясын түрлендіру
пайдалануға беру актісі
2022 жылғы желтоқсан
ҚР ҚМ
2022 жылға арналған "АСТАНА-1" АЖ түрлендіру жоспары шеңберінде қаржыландыру.
Халықаралық қатынаста өткізілетін транзит рәсімінде Тауарларды декларациялаудың дұрыстығын бақылау мақсатында Қазақстан мен Өзбекстанның кедендік деректерін салыстыру
1.35
ҚР ҚМ МКК үшін ДКҰ сыбайлас жемқорлыққа қарсы диагностикасының 2-кезеңін өткізу
ДКҰ миссиясы
2023 жылғы наурыз
ҚР ҚМ
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы диагностиканың 1-кезеңінің қорытындысы бойынша ұсынымдарды ҚР ҚМ МКК іске асыруды бағалау бойынша ДКҰ миссиясының есебі (2019 жылғы наурыз)
2. Құрылыс саласында
Сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін барынша азайтуға бағытталған іс-шаралар
2.1
"Лицензияланатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жүзеге асыру үшін қойылатын бірыңғай біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м. а. 2014 жылғы 9 желтоқсандағы № 136 бұйрығына субъектілердің ең төменгі материалдық-техникалық жарақтандырылуын айқындау бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
ҚР ИИДМ Бұйрығы
2022 жылғы
4-тоқсан
ҚР ИИДМ
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінде лицензиялар беру саласында мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде сыбайлас жемқорлық тәуекелдері алып тасталады
2.2
Қызметкерлер мен тарихи деректер туралы мәліметтерді қамтитын сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы лицензиаттардың тізілімін жасау
лицензиаттар тізілімі
2022-2023 жылдар
ҚР ИИДМ
ЖАО
Осы шараларды іске асыру құрылыс және жобалау ұйымдары қызметінің ашықтығын арттыруға мүмкіндік береді, өйткені барлық деректерге ашық қолжетімділік болады
2.3
Бизнес-процестерді ақпараттық жүйелерді интеграциялау жолымен автоматтандыру, оның ішінде "Е-Qurylys" АЖ
ПӘ-ге ақпарат (жүйелерді автоматтандыру және интеграциялау мүмкіндігін талдау және зерделеу)
2022-2023 жылдар
ҚР ИИДМ
Технологиялық процестердің ашықтығын арттырады, бақылаудың тиімділігін арттырады, құжат айналымының мерзімін қысқартады және объектіні пайдалануға қабылдау рәсімін жеңілдетеді
2.4
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптамалық жұмыстар мен инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыратын сарапшыларды аттестаттау үшін тест сұрақтарының жаңа жинағын әзірлеу және бекіту
жинақ
2022 жылғы
4-тоқсан
ҚР ИИДМ
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптамалық жұмыстарды және инжинирингтік көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыратын сарапшыларды аттестаттау бойынша Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде сыбайлас жемқорлық тәуекелдеріне жол берілмейді
2.5
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптамалық жұмыстар мен инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыратын сарапшыларды аттестаттау кезінде орталықтандырылған ақпараттық жүйеде тестілеуді ұйымдастыру
ақпараттық жүйе
2022 жылғы
4-тоқсан
ҚР ИИДМ
2.6

Внесение изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", в части внедрения обязательной комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов, с передачей функции государственной экспертной организации
проект Закона
2022-2023 годы
МИИР РК
Позволит не допустить лоббирование интересов строительных компаний при выдаче земельных участков высокого спроса
2.7
Внесение изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года "О долевом участии в жилищном строительстве", в части наделения уполномоченного органа функциями по утверждению порядка осуществления мероприятий и механизма завершения проблемных объектов жилищного строительства и отбора инвестора
проект Закона,
приказ МИИР РК
4 квартал 2023 года
МИИР РК
1) исключит риск привлечения недобросовестных инвесторов, аффилированность;
2) защита имущественных прав добросовестных приобретателей помещений
2.8
Внесение изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", в части усиления контроля за планированием, проектированием, строительством, а также цифровизации
проект Закона
2022-2023 годы
МИИР РК
Обеспечит контроль за качеством используемых материалов и качества выполненных работ
2.9
Разработка и утверждение Нормативов предельной стоимости строительства
приказ
МИИР РК
4 квартал 2022 года
МИИР РК
Установление лимитов сметной стоимости строительства по объектам строительства, возводимым за счет государственных инвестиций в строительство и средств субъектов квазигосударственного сектора, проектам государственно-частного партнерства (концессии) и других источников финансирования, предусматривающих компенсацию инвестиционных затрат за счет бюджетных средств
2.10
Разработка и внедрение индексов цен стоимости для строительства
приказ
МИИР РК
4 квартал 2022 года
МИИР РК
В целях обеспечения достоверного расчета сметной стоимости в прогнозном уровне
2.11
Разработка Сборников сметных цен в текущем уровне на строительные материалы, изделия и конструкции
сборник
ежеквартально 2022 год
МИИР РК
Для актуализации сметных цен на строительные материалы, ежеквартально издаются сборники сметных в текущем уровне на строительные материалы, изделия и конструкции
2.12
Актуализация нормативных технических документов в сфере архитектуры, градостроительства и строительства, в рамках выделяемых средств
приказ
МИИР РК
4 квартал 2022 года
МИИР РК
Будут исключены пробелы, коррупционные риски и устаревшие требования
Меры внутреннего контроля

"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына Мемлекеттік сараптама ұйымының функциясын бере отырып, қала құрылысы жобаларына міндетті кешенді қала құрылысы сараптамасын енгізу бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
заң жобасы
2022-2023 жылдар
ҚР ИИДМ
Жоғары сұранысқа ие жер учаскелерін беру кезінде құрылыс компанияларының мүдделерін қолдауға жол бермеуге мүмкіндік береді
2.7
"Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына Тұрғын үй құрылысының проблемалық объектілерін аяқтау және инвесторды іріктеу тетігі бойынша іс-шараларды жүзеге асыру тәртібін бекіту жөніндегі уәкілетті органға функция беру бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
заң жобасы,
ҚР ИИДМ бұйрығы
2023 жылғы
4-тоқсан
ҚР ИИДМ
1) жосықсыз инвесторларды тарту тәуекелін, үлестестігін болдырмайды;
2) үй-жайларды адал сатып алушылардың мүліктік құқықтарын қорғау
2.8
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына құрылысты жоспарлауды, жобалауды, сондай-ақ цифрландыруды бақылауды күшейту бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
заң жобасы
2022-2023 жылдар
ҚР ИИДМ
Пайдаланылатын материалдардың сапасын және орындалған жұмыстардың сапасын бақылауды қамтамасыз етеді
2.9
Құрылыстың шекті құнының нормативтерін әзірлеу және бекіту
ҚР ИИДМ бұйрығы
2022 жылғы
4-тоқсан
ҚР ИИДМ
Құрылысқа мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен тұрғызылатын құрылыс объектілері, мемлекеттік-жекешелік әріптестік (концессия) жобалары және бюджет қаражаты есебінен инвестициялық шығындарды өтеуді көздейтін басқа да қаржыландыру көздері бойынша құрылыстың сметалық құнының лимиттерін белгілеу
2.10
Құрылыс үшін құн бағасының индекстерін әзірлеу және енгізу
ҚР ИИДМ бұйрығы
2022 жылғы
4-тоқсан
ҚР ИИДМ
Болжамды деңгейде сметалық құнын дұрыс есептеуді қамтамасыз ету мақсатында
2.11
Құрылыс материалдарына, бұйымдары мен конструкцияларына ағымдағы деңгейде сметалық бағалар жинақтарын әзірлеу
жинақ
2022 жылғы тоқсан сайын
ҚР ИИДМ
Құрылыс материалдарына сметалық бағаларды өзектендіру үшін тоқсан сайын ағымдағы деңгейде құрылыс материалдарына, бұйымдары мен конструкцияларына сметалық жинақтар шығарылады
2.12
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік техникалық құжаттарды бөлінетін қаражат шеңберінде өзектендіру
ҚР ИИДМ бұйрығы
2022 жылғы
4-тоқсан
ҚР ИИДМ
Олқылықтар, сыбайлас жемқорлық тәуекелдері және ескірген талаптарды жойылады
Ішкі бақылау шаралары

2.13
Проведение внутреннего анализа коррупционных рисков
Внесение информации Министру МИИР РК (утверждение Плана)
2 полугодие 2022 года
МИИР РК
Устранение причин и условий, способствующих совершению коррупционных правонарушений
2.14
Проведение семинаров для работников органов государственной архитектурно строительного контроля по повышению антикоррупционной культуры и поддержанию высоких этических и профессиональных стандартов
утверждение плана проведения обучения на
2 полугодие
2 квартал 2022 года
МИИР РК, МИО
Повышение антикоррупционной грамотности
Взаимодействие с другими государственными органами
2.15
Внести предложение по внесению изменений и дополнений в Правила осуществления государственных закупок, в части установления лимита на суммы договоров по строительным работам в 10-кратном размере, по техническому надзору в размере 10 млн.тг. на 1 эксперта
предложение в КПМ РК
3 квартал 2022 года
МИИР РК, МФ РК
1. Определение возможности подрядчика на выполнение работ в зависимости от его реальных ресурсов;
2. Капитализация и обновление собственной материально-технической базы
2.16
Внести предложение по внесению изменений и дополнений в Правила осуществления государственных закупок, в части исключения участия крупного бизнеса в конкурсах по средним и малым объектам (до 1 млрд.тг.)
предложение в КПМ РК
3 квартал 2022 года
МИИР РК, МФ РК
Развитие и повышение конкуренции МСБ на равных условиях
2.17
Внести предложение по внесению изменений и дополнений в Правила осуществления государственных закупок, в части исключения неценовых критериев за показатели уплаченных налогов и преференций за показатели финансовой устойчивости потенциального поставщика (для закупок: по строительству – до 60 млн; ПСД и технадзора – до 6 млн)
предложение в КПМ РК
3 квартал 2022 года
МИИР РК, МФ РК
1. Определение возможности подрядчика на выполнение работ в зависимости от его реальных ресурсов;
2. Капитализация и обновление собственной материально-технической базы
2.18
Внести предложение по внесению изменений и дополнений в Правила осуществления государственных закупок, в части установления обязательного требования конкурса о наличии материальных и трудовых ресурсов согласно ПСД
предложение в КПМ РК
3 квартал 2022 года
МИИР РК
МФ РК
Капитализация и недопущение в конкурсы компании, не имеющие ресурсы
2.19
Внести предложение по внесению изменений и дополнений в Правила осуществления государственных закупок, в части расторжения договора о госзакупках в случае привлечения незаявленных в конкурсе субподрядчиков
предложение в КПМ РК
3 квартал 2022 года
МИИР РК
МФ РК
Исключение недобросовестных субподрядчиков из системы государственных закупок

2.13
Сыбайлас жемқорлық тәуекелдеріне ішкі талдау жүргізу
ҚР ИИДМ
Министріне ақпарат енгізу (жоспарды бекіту)
2022 жылғы
2- жарты- жылдық
ҚР ИИДМ
Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою
2.14
Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органдарының қызметкерлері үшін сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті арттыру және жоғары этикалық және кәсіптік стандарттарды қолдау бойынша семинарлар өткізу
2-жартыжылдыққа оқыту өткізу жоспарын бекіту
2022 жылғы
2-тоқсан
ҚР ИИДМ
ЖАО
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы сауаттылықты арттыру
Басқа мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл
2.15
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына құрылыс жұмыстары бойынша шарттардың сомасына 10 еселенген мөлшерде, техникалық қадағалау бойынша 1 сарапшыға 10 млн. теңге мөлшерінде лимит белгілеу бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныс енгізу
ҚР ПМК ұсыныс
2022 жылғы
3-тоқсан
ҚР ИИДМ
ҚР ҚМ
1. Мердігердің нақты ресурстарына байланысты жұмыстарды орындау мүмкіндігін анықтау;
2. Меншікті материалдық-техникалық базаны капиталдандыру және жаңарту
2.16
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына орта және шағын объектілер бойынша ірі бизнестің конкурстарға қатысуын болдырмау бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша ұсыныс енгізу (1 млрд.теңгеге дейін)
ҚР ПМК ұсыныс
2022 жылғы
3-тоқсан
ҚР ИИДМ
ҚР ҚМ
ШОБ бәсекелестігін тең жағдайда дамыту және арттыру
2.17
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына әлеуетті өнім берушінің қаржылық орнықтылығы көрсеткіштері үшін төленген салықтар мен преференциялар көрсеткіштері үшін бағалық емес өлшемшарттарды алып тастау бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша ұсыныс енгізу (сатып алу үшін: құрылыс бойынша-60 млн-ға дейін; ЖСҚ және техникалық қадағалау үшін-6 млн-ға дейін)
ҚР ПМК ұсыныс
2022 жылғы
III
тоқсан
ҚР ИИДМ
ҚР ҚМ
1. Мердігердің нақты ресурстарына байланысты жұмыстарды орындау мүмкіндігін анықтау;
2. Меншікті материалдық-техникалық базаны капиталдандыру және жаңарту
2.18
ЖСҚ-ға сәйкес материалдық және еңбек ресурстарының болуы туралы конкурстың міндетті талаптарын белгілеу бөлігінде мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша ұсыныс енгізу
ҚР ПМК ұсыныс
2022 жылғы
III
тоқсан
ҚР ИИДМ
ҚР ҚМ
Ресурстары жоқ компанияларды капиталдандыру және конкурстарға жібермеу
2.19
Конкурсқа мәлімделмеген қосалқы мердігерлер тартылған жағдайда Мемлекеттік сатып алу туралы шартты бұзу бөлігінде мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша ұсыныс енгізу
ҚР ПМК ұсыныс
2022 жылғы
III
тоқсан
ҚР ИИДМ
ҚР ҚМ
Жосықсыз қосалқы мердігерлерді мемлекеттік сатып алу жүйесінен шығару

2.20
Внести предложение по внесению изменений и дополнений в Правила осуществления государственных закупок, в части установления запрета включать в депозитарии участников конкурса в случае передачи опыта работы двум и более компаниям
предложение в КПМ РК
3 квартал 2022 года
МИИР РК
МФ РК
Ограничение недобросовестных компании и снижение аффилированности компании
2.21
Внести предложение по внесению изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", в части передачи функций МИО по государственному архитектурно - строительному контролю и лицензированию в уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительств
предложение в КПМ РК
3 квартал 2022 года
МИИР РК
МНЭ РК
Исключает коррупционные риски и конфликты интересов, связанные с укрытием нарушении строительных норм и правил, который в свою очередь создает угрозу жизни и здоровью граждан.
Согласно действующего законодательства МИО одновременно является разрешительным органом, заказчиком строительства и осуществляет контроль качества строительства объектов, что создает конфликт интересов и коррупционные риски
2.22
Внести предложение по внесению изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", в части установления обязанности технадзора по контролю материальных и трудовых ресурсов на объекте
предложение в КПМ РК
3 квартал 2022 года
МИИР РК
МНЭ РК
Выявление и исключение незаконной передачи работ субподрядчика в субподряд
При осуществлении контроля на объекте технический надзор будет проверять трудовые договора и в случае выявления сообщать в органы контроля для принятия
3. В сфере образования
3.1
Создание единой базы очередности и выдачи направлений детям в дошкольные организации
акт приема в эксплуатацию
2023 год
МОН РК
Создание единой информационной базы по учету детей в дошкольные организации и распределению дошкольных мест
3.2
Модификации услуг через портал "электронного правительства" в части оказания услуги в электронном виде и проведение двойной интеграции Национальной образовательной базы данных с НЦПК "Өрлеу", РНПЦ "Дарын", Национальным центром тестирования.
внесение изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83
2022-2024 годы
МОН РК
Обеспечение прозрачности при приеме документов на прохождение аттестации, исключение бумажной версии
3.3
Разработка правил выбора учебников и учебно-методических комплексов педагогами государственных организаций
приказ
МОН РК
4 квартал 2022 год
МОН РК
В целях обеспечения качества учебников и учебно-методических комплексов (исключение конфликта интересов)
3.4
Внедрения аудио и видео фиксации заседания комиссии, сроков публикации итогов конкурса на интернет-ресурсе, условий для расторжения договора с поставщиками, мониторинга деятельности поставщиков по исполнению договорных обязательств в правила размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение
внесение изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 122
4 квартал 2022 года
МОН РК
Уменьшение фактов участия недобросовестных поставщиков
3.5
Финансирование системы высшего и послевузовского образования через оператора АО "Финансовый центр"
внесение изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 122
4 квартал 2022 года
МОН РК
Непосредственное участие студента в финансировании высшего образования, обеспечение прозрачности финансирования, автоматизация процесса финансирования и эффективное использование бюджетных средств (защита вкладов от арестов третьих лиц, исключение рисков ошибочного перечисления средств)
3.6
Изменение системы выплаты стипендии

2.20
Жұмыс тәжірибесін екі және одан да көп компанияға берген жағдайда конкурсқа қатысушыларды депозитарийге қосуға тыйым салуды белгілеу бөлігінде мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныс енгізу
ҚР ПМК ұсыныс
2022 жылғы
III
тоқсан
ҚР ИИДМ
ҚР ҚМ
Жосықсыз компанияларды шектеу және компанияның үлестестігін төмендету
2.21
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына ЖАО-ның мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және лицензиялау жөніндегі функцияларын сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органға беру бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныс енгізу
ҚР ПМК ұсыныс
2022 жылғы
III
тоқсан
ҚР ИИДМ,
ҚР ҰЭМ
Құрылыс нормалары мен ережелерін бұзуды жасыруға байланысты сыбайлас жемқорлық тәуекелдері мен мүдделер қақтығысын болдырмайды, бұл өз кезегінде азаматтардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіреді.
Қолданыстағы заңнамаға сәйкес ЖАО бір мезгілде рұқсат беру органы, құрылысқа тапсырыс беруші болып табылады және объектілер құрылысының сапасын бақылауды жүзеге асырады, бұл мүдделер қақтығысын және сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін тудырады
2.22
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына объектідегі материалдық және еңбек ресурстарын бақылау жөніндегі техникалық қадағалаудың міндеттерін белгілеу бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныс енгізу
ҚР ПМК ұсыныс
2022 жылғы
III
тоқсан
ҚР ИИДМ,
ҚР ҰЭМ
Қосалқы мердігердің жұмыстарын қосалқы мердігерге заңсыз беруді анықтау және алып тастау
Объектіде бақылауды жүзеге асыру кезінде техникалық қадағалау еңбек шарттарын тексереді және анықталған жағдайда қабылдау үшін бақылау органдарына хабарлайды
3. Білім беру саласындағы
3.1
Кезектіліктің және балаларға мектепке дейінгі ұйымдарға жолдама берудің бірыңғай базасын құру
Пайдалануға енгізу туралы акт
2023 жыл
ҚР БҒМ
Мектепке дейінгі ұйымдарға балаларды есепке алу және мнектепке дейінгі орындарды бөлу бойынша бірыңғай ақпараттық база құру
3.2
Электрондық түрде қызмет көрсету бөлігінде "электрондық үкімет" порталы арқылы қызметтерді түрлендіру және ұлттық білім беру деректер базасын "Өрлеу" БАҰО, "Дарын" РҒПО, Ұлттық тестілеу орталығымен қос интеграциялауды жүргізу
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығына өзгерістер енгізу
2022-24 жылғы
ҚР БҒМ
Құжаттарды аттестаттаудан өтуге қабылдау кезінде ашықтықты қамтамасыз ету, қағаз нұсқасын алып тастау
3.3
Мемлекеттік ұйымдар педагогтерінің оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді таңдау қағидалары әзірлеу
ҚР БҒМ бұйрығы
2022 жыл 4-тоқсан
ҚР БҒМ
Оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендердің сапасын қамтамасыз ету мақсатында (мүдделер қақтығын болдырмау)
3.4
Комиссия отырысын аудио және бейне тіркеуді, интернет-ресурста конкурс қорытындыларын жариялау мерзімдерін, өнім берушілермен шартты бұзу үшін талаптарды, өнім берушілердің мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидасындағы шарттық міндеттемелерді орнату бойынша қызметінің мониторингін енгізу
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 122 бұйрығына өзгерістер енгізу
2022 жылғы
4-тоқсан
ҚР БҒМ
Жосықсыз өнім берушілердің қатысу фактілерін азайту
3.5
"Қаржы орталығы" АҚ операторы арқылы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесін қаржыландыру
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 122 бұйрығына өзгерістер енгізу
2022 жылғы
4-тосқан
ҚР БҒМ
Студенттің жоғары білім беруді қаржыландыруға тікелей қатысуы, қаржыландырудың ашықтығын қамтамасыз ету, қаржыландыру процесін автоматтандыру және бюджет қаражатын тиімді пайдалану (салымдарды үшінші тұлғаларды тұтқындаудан қорғау, қаражаттың қате аударылу қаупін жою)
3.6
Стипендия төлеу жүйесін өзгерту

внесение изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2008 года № 116
4 квартал 2022 года
МОН РК
Обеспечение прозрачности финансирования, автоматизация процесса выплаты стипендии и эффективное использование бюджетных средств (исключение рисков ошибочного перечисления средств)
3.7
Внедрение единой автоматизированной системы приема абитуриентов и размещению государственного образовательного заказа в колледжах
внесение изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 октября 2018 года № 578
2022-2023 года
МОН РК
Обеспечение прозрачности процедуры приема и размещения государственного образовательного заказа (исключение контакта с услугополучателем)
3.8
Определение организациями высшего и/или послевузовского образования формы и дизайна документов об образовании собственного образца и утверждение сроком на 5 лет
внесение изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2015 года № 39
4 квартал 2022 года
МОН РК
Уменьшение риска подделки дипломов
Мероприятия, направленные на минимизацию рисков
3.9
Внедрение подбора и назначения экспертов через автоматизированную информационную систему методом случайной выборки при проведении государственной научно-технической экспертизы
поправки в ЗРК "О науке"
4 квартал 2023 года
МОН РК
Автоматизированный выбор эксперта без подбора в ручном режиме (в целях исключения конфликта интересов)
3.10
Внедрение электронного формата приобретения товаров и услуг организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка (через веб-портал государственных закупок)
внесение изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 июня 2016 года №412
4 квартал 2023 года
МОН РК
Для обеспечения прозрачности проведение конкурсов по выбору поставщика услуг, товаров т через веб-портал государственных закупок (исключается способ из одного источника путем прямого заключения договора)
3.11
Расширение функционала информационной системы "Национальная образовательная база данных"
акт об успешном тестировании
4 квартал 2022 года
МОН РК
Расширенный функционала информационной системы "Национальная образовательная база данных", интеграция деятельности государственных органов, сокращение истребуемых документов
3.12
Включение расходов, выделяемых на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных организаций образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников в подушевое нормативное финансирование
внесение изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года
№ 597
сентябрь 2022 года
МОН РК
Определение единого подхода при расчете подушевого норматива финансирования, лицам оказавшихся в трудной жизненной ситуации (обеспечения прозрачности финансирования)

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 7 ақпандағы № 116 қаулысына өзшгерістер енгізу
2022 жылғы
4-тоқсан
ҚР БҒМ
Қаржыландырудың ашықтығын қамтамасыз ету, стипендия төлеу процесін автоматтандыру және бюджет қаражатын тиімді пайдалану (қаражатты қате аудару тәуекелдерін жою)
3.7
Талапкерлерді қабылдаудың және мемлекеттік білім беру тапсырысын колледждерге орналастырудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесін енгізу
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 18 қазандағы № 578 бұйрығына өзгерістер енгізу
2022-2023 жылдар
ҚР БҒМ
Мемлекеттік білім беру тапсырысын қабылдау және орналастыру рәсімінің ашықтығын қамтамасыз ету (көрсетілетін қызметті алушымен байланысты болдырмау)
3.8
Жоғары және/немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұымдарының білім туралы өзіндің үлгідегі құжаттарының нысаны мен дизайнын айқындауы және 5 жыл мерзімге бекітуі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 қаңтардағы № 39 бұйрығына өзгерістер енгізу
2022 жылдың соңына дейін
ҚР БҒМ
Жалған дипломдардың қаупін азайту
Тәуекелдерді төмендетуге бағытталған іс-шара
3.9
Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама жүргізу кезінде кездейсоқ таңдау әдісімен автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы сарапшыларды іріктеуді және тағайындауды енгізу
"Ғылым туралы" ҚРЗ түзетулер
2023 жылғы
4-тоқсан
ҚР БҒМ
Сарапшыны қолмен таңдаусыз автоматты түрде таңдау (мүдделер қақтығысын болдырмау мақсатында)
3.10
Баланың құқытарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдардың тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін сатып алудың электрондық форматын енгізу (мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы)
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 30 маусымдағы № 412 бұйрығына өзгерістер енгізу
2023 жылғы
4-тоқсан
ҚР БҒМ
Ашықтылықты қамтмасыз ету үшін мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы қызметтерді, тауарларды жеткізушіні таңдау бойынша конкурстар өткізу (тікелей шарт жасасу арқылы бір көзден алу тәсілі алынып тасталады)
3.11
"Ұлттық білім беру деректер қоры" ақпараттық жүйесінің функционалын кеңейту
сәтті тестілеу туралы акт
2022 жылғы
4-тоқсан
"Ұлттық білім беру деректер базасы" ақпараттық жүйесінің кеңейтілген функционалы, мемлекеттік органдардың қызметін ықпалдастыру, жойылатын құжаттарды қысқарту
3.12
Мемлекеттік білім беру ұйымдарының мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне және жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді талап ететін отбасылардан шыққан балаларға және өзге де санаттағы білім алушылар мен тәрбиеленушілерге қаржылай және материалдық көмек көрсетуге бөлінетін қаражатты қалыптастыруға бөлінетін шығыстарды жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруға қосу
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 597 бұйрығына өзгерістер енгізу
2022 жылғы қараша
ҚР БҒМ
Өмірлік қиын жағдайға тап болған тұлғаларға қаржыландырудың жан басына шаққандағы нормативін есептеу кезінде бірыңғай тәсілді айқындау (қаржыланедыру ашықтығын қамтмасыз ету)

3.13
Увеличение количества ВУЗов, внедривших принципы и аналитические инструменты Лиги академической честности, от общего количества ВУЗов
информация
4 квартал 2022 года
МОН РК
Повышение качество образования с помощью конкретных принципов и стандартов, улучшить качество обучения с помощью антикоррупционных механизмов
3.14
Автоматизация процесса оценки степени риска по организациям образования путем интеграции информационной системы "Национальная образовательная база данных (НОБД)" Министерства образования и науки Республики Казахстан с информационной системой "Единый реестр субъектов и объектов проверок" Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
акт об успешном тестировании и вводе в эксплуатацию
3 квартал 2023 года
МОН РК
В результате интеграции информационных систем, будут автоматизированы системы управления рисков при формировании графиков проведения проверок и профилактического контроля
3.15
Внедрение облачной бухгалтерии в организациях образования
приказ МОН РК
2022-2023 годы
МОН РК
Усиление контроля за финансовой дисциплиной (обеспечение оперативным и достоверным мониторингом на основе первичных данных, начисление заработной платы и других выплат станет более прозрачной, что безусловно сократит количество обращений по вопросам выплат заработной палаты, договорный учет расходов в соответствии с фактическим контингентом в организациях образования за счет интеграции НОБД)
3.16
Внедрение административной ответственности за нарушение должностными лицами порядка выбора поставщиков услуг, связанных с питанием детей
поправки в КоАП РК
4 квартал 2023 года
МОН
(в рамках законопроекта МЮ РК)
Обеспечение детей качественным питанием
3.17
Автоматизация государственной услуги "Апостилирование официальных документов, исходящих из организаций образования" через систему Е-Апостиль с возможностью проставления штампа апостиля через QR код
акт об успешном тестировании и вводе в эксплуатацию
2 квартал 2023 года
МОН РК
Оптимизация государственной услуги через систему Е-Апостиль, что позволит получить штамп апостиля через QR код (настоящее время, услуга оказывается на бумажных носителях)
3.18
Конкретизации требований к процедуре рассмотрения аттестационных дел и принятия решений
внесение изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 127
2 квартал 2023 года
МОН РК
В результате внесения изменений и дополнений в Правила будет совершенствована и детализирована процедура рассмотрения аттестационных дел и принятия решения в случае равенства голосов на повторном голосовании.

3.13
Жоғары оқу орындарының жалпы санынан Академиялық адалдық лигасының қағидаттары мен талдау құралдарын енгізген жоғары оқу орындарының санын ұлғайту
ақпарат
2022 жылғы
4-тоқсан
ҚР БҒМ
Нақты қағидаттар мен стандарттардың көмегімен білім беру сапасын арттыру, сыбайлас жемқорлыққа қарсы тетіктердің көмегімен оқыту сапасын жақсарту
3.14
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Ұлттық білім беру деректер базасы "(ҰБДҚ) ақпараттық жүйесін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің "тексеру субъектілері мен объектілерінің бірыңғай тізілімі" ақпараттық жүйесімен интеграциялау арқылы білім беру ұйымдары бойынша тәуекел дәрежесін бағалау процесін автоматтандыру
сәтті тестілеу туралы және пайдалануға енгізу туралы акт
2023 жылғы
3-тоқсан
ҚР БҒМ
Ақпараттық жүйелерді интеграциялау нәтижесінде тексерулер мен профилактикалық бақылау жүргізу кестелерін қалыптастыру кезінде тәуекелдерді басқару жүйелері автоматтандырылады
3.15
Білім беру ұйымдарында бұлтты бухгалтерияны енгізу
ҚР БҒМ бұйрығы
2022-2023 жылдар
ҚР БҒМ
Қаржы тәртібіне бақылауды күшейту (бастақы деректер негізінде жедел және дұрыс мониторинпен қаматамасыз ету, жалақыны және басқада төлемдерді есептеу неғұрлым ашық болады, бұл жалақы төлеу мәселелері жөніндегі өтініштер санын, ОБДҚ-ны ингетрециялау есебінен білім беру ұйымдарындағы нақты контингентке сәйкес шығыстарды шарттық ескепке алуды қысқартады)
3.16
Лауазымды тұлғалардың балаларды тамақтандыруға байланысты көрсетілетін қызметтерді берушілерді таңдау тәртібін бұзғаны үшін әкімшілік жауапкершілікті енгізу
ҚР Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексіне түзетулер енгізу
2023 жылғы
4-тоқсан
БҒМ (ҚР ӘМ заң жобасы аясында)
Балаларды сапалы тамақтанумен қамтамасыз ету
3.17
QR код арқылы апостиль мөртабанын қою мүмкіндігімен Е-Апостиль жүйесі арқылы "Білім беру ұйымдарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою" мемлекеттік қызметін автоматтандыру
Сәтті тестілеу туралы және пайдалануға енгізу туралы акт
2023 жылғы
2-тоқсан
ҚР БҒМ
Мемлекеттік қызметті Е-Апостиль жүйесі арқылы оңтайландыру, бұл QR код арқылы апостиль мөртабанын алуға мүмкіндік береді
3.18
Аттестациялық істерді қарау және шешімдер қабылдау рәсіміне қойылатын талаптарды нақтылау
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 127 бұйрығына өзгерістер енгізу
2023 жылғы
2-тоқсан
ҚР БҒМ
Қағидаларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу нәтижесінде аттестаттау істерін қарау және қайта дауыс беруде дауыстар тең болған жағдайда шешім қабылдау рәсімі жетілдіріліп, нақтыланатын болады

3.19
Совершенствование квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им
внесение изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года №391
1 квартал 2023 года
МОН РК
В процессе совершенствования квалификационных требований будет сокращен перечень документов, подтверждающих соответствие квалификационным требованиям для малокомплектных организаций образования
3.20
Эффективное использование бюджетных средств, в части обеспечения интеграции системы управления обучением (LMS) с информационными системами (1С:Бухгалтерия, система кадрового учета) и непосредственного участия заказчика при принятии актов выполненных работ
внесение изменений в приказ Министра образования и науки РК от 23 октября 2020 года № 458
2 квартал 2022 года
МОН РК
Исключение риска образования "мертвых" душ.
Исключение риска подписания актов без фактического выполнения объема работ
4. В сфере здравоохранения
Вопросы проведения закупа и реализации ЛС и МИ
4.1
Централизация закупа медицинской техники на базе Единого дистрибьютора
Постановление Правительства
июль
2022 года
МЗ РК
Внесение изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2021 года № 375 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, медицинских изделий и специализированных лечебных продуктов в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, фармацевтических услуг и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"
4.2
Утверждение перечня лекарственных средств, подлежащих ценовому регулированию для оптовой и розничной реализации
проект приказа
июнь
2022 года
КМФК
МЗ РК
Утверждение перечня лекарственных средств, подлежащих ценовому регулированию для оптовой и розничной реализации
4.3
Поэтапное внедрение системы маркировки и прослеживаемости товаров в целях всестороннего контроля товаров на всех этапах его движения (ввоз, производство, реализация)
внесение изменений и дополнений в приказ по маркировке и прослеживаемости товаров
в срок, устанавливаемый Правительством
КМФК МЗ РК, МЗ РК, ТОО "СК-Фармация"
Внесение изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 января 2021 года № ҚР ДСМ-11 "Об утверждении правил маркировки лекарственных средств и медицинских изделий"
4.4
Установление требований к обоснованию ввоза лекарственных средств при чрезвычайной ситуации, в том числе включение оснований и регулирование процедуры отмены ранее выданных разрешительных документов
проект приказа
июнь
2022 года
КМФК МЗ РК

3.19
Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін жетілдіру
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығына өзгерістер енгізу
2023 жылғы
1-тоқсан
ҚР БҒМ
Біліктілік талаптарын жетілдіру процесінде шағын жинақталған білім беру ұйымдары үшін біліктілік талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі қысқартылатын болады
3.20
Оқытуды басқару жүйесінің (LMS) ақпараттық жүйелермен (1С:Бухгалтерия, кадрлық есеп жүйесі) интеграциясын қамтамасыз ету және орындалған жұмыстардың актілерін қабылдау кезінде тапсырыс бөлігінде берушінің тікелей қатысуы Бюджет қаражатын тиімді пайдалану ("өлі" жандар)
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы №127 бұйрығына өзгерістер енгізу
2022 жылғы
2-тоқсан
ҚР БҒМ
"Өлі" жандардың пайда болу және жұмыс көлемін іс жүзінде орындамай актілерге қол қою тәуекелі алынып тасталады
4. Денсаулық сақтау саласындағы
ДЗ және МБ сатып алуды өткізу және өткізу мәселелері
4.1
Бірыңғай дистрибьютор базасында медициналық техниканы сатып алуды орталықтандыру
Үкімет қаулысы
2022 жылғы шілде
ҚР ДСМ
"Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды және арнайы емдік өнімдерді тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде сатып алуды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 4 маусымдағы № 375 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
4.2
Көтерме және бөлшек саудада өткізу үшін бағалық реттеуге жататын дәрілік заттардың тізбесін бекіту
ҚР ДСМ бұйрығы
2022 жылғы маусым
ҚР ДСМ МФБК
Көтерме және бөлшек саудада өткізу үшін бағалық реттеуге жататын дәрілік заттардың тізбесін бекіту
4.3
Тауарларды оның қозғалысының барлық кезеңдерінде (әкелу, өндіру, өткізу) жан-жақты бақылау мақсатында тауарларды таңбалау және қадағалап отыру жүйесін кезең-кезеңмен енгізу
тауарларды таңбалау және қадағалау бойынша бұйрыққа өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Үкімет белгілеген мерзімде
ҚР ДСМ МФБК, ҚР ДСМ, ЖШС "СҚ-Фармация"
"Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды таңбалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 27 қаңтардағы № ҚР ДСМ-11 бұйрығына өзгерістер енгізу
4.4
Төтенше жағдай кезінде дәрілік заттарды әкелуді негіздеуге қойылатын талаптарды белгілеу, оның ішінде бұрын берілген рұқсат беру құжаттарының күшін жою негіздемелерін енгізу және рәсімдерін реттеу
ҚР ДСМ бұйрығы
2022 жылғы маусым
ҚР ДСМ МФБК

Внесение изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-237/2020 "Об утверждении Правил ввоза на территорию Республики Казахстан и вывоза с территории Республики Казахстан лекарственных средств и медицинских изделий и оказания государственной услуги "Выдача согласования и (или) заключения (разрешительного документа) на ввоз (вывоз) зарегистрированных и не зарегистрированных в Республике Казахстан лекарственных средств и медицинских изделий"
4.5
Внедрение в ИС автоматизированного расчета потребности лекарственных средств и изделий медицинского назначения
автоматизированный расчет
ноябрь
2022 года
МЗ РК
Внедрение автоматизированного расчета потребности лекарственных средств и изделий медицинского назначения в ИС
4.6
Уменьшение документооборота и снижения барьеров при регистрации цены на ЛС
проект приказа
июль
2022 года
КМФК МЗ РК
Внесение изменений и дополнений в Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-247/2020 "Об утверждении правил регулирования, формирования предельных цен и наценки на лекарственные средства, а также медицинские изделия в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования"
Мероприятия, направленные на минимизацию рисков при оказании услуг
4.7
Снижение барьеров применения минимальных стандартов оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями
приказ
ноябрь
2022 года
МЗ РК
Внесение изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-167/2020 "Об утверждении минимальных стандартов оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями"
4.8
Развитие цифровизации медицинских услуг в рамках ГОБМП/ОСМС с обеспечением их доступности и прозрачности, в том числе путем:
1) идентификации получателя через QR-кодирование при получении медицинских услуг, в особенности в амбулаторном лекарственном обеспечении;
2) перевод закупа лекарственных средств и медицинских изделий, услуг у субъектов здравоохранения на веб-портал государственных закупок
информация в АП (анализ и изучение возможности автоматизации и интеграции систем)
по запросу АП
МЗ РК
В реализации Концепции антикоррупционной политики Республики Казахстан на 2022 – 2026 годы
4.9
Определение степени риска проверяемых субъектов при введении карантинных и ограничительных мер
приказ
ноябрь
2022 года
КСЭК МЗ РК

"Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету және "Қазақстан Республикасында тіркелген және тіркелмеген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды әкелуге (әкетуге) келісім және (немесе) қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-237/2020 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
4.5
АЖ-ға дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар қажеттілігінің автоматтандырылған есебін енгізу
автоматтандырылған есептеу
2022 жылғы қараша
ҚР ДСМ
Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар қажеттілігінің автоматтандырылған есебін енгізу
4.6
ДЗ бағасын тіркеу кезінде кедергілерді төмендету және құжат айналымын азайту
ҚР ДСМ бұйрығы
2022 жылғы шілде
ҚР ДСМ
"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттардың, сондай-ақ медициналық бұйымдардың шекті бағалары мен үстеме бағаларын реттеу және қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-247/2020 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қызмет көрсету кезінде тәуекелдерді азайтуға бағытталған іс-шаралар
4.7
Денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттарын қолдану кедергілерін төмендету
ҚР ДСМ бұйрығы
2022 жылғы қараша
ҚР ДСМ
"Денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-167/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу
4.8
ТМККК/МӘМС шеңберінде медициналық қызметтерді олардың қолжетімділігі мен ашықтығын қамтамасыз ете отырып, оның ішінде мыналар арқылы цифрландыруды дамыту:
1) медициналық қызметтерді алу кезінде, әсіресе амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуде QR-кодтау арқылы алушыны сәйкестендіру;
2) денсаулық сақтау субъектілерінен дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды мемлекеттік сатып алу веб-порталына ауыстыру
ПӘ-ге ақпарат (жүйелердің автоматтандыруын және интеграциялауын талдау және зерделеу)
ПӘ сұратуы бойынша
ҚР ДСМ
Қазақстан Республикасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясаттың 2022 – 2026 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыруда)
4.9
Карантиндік және шектеу шараларын енгізу кезінде тексерілетін субъектілердің тәуекел дәрежесін айқындау
ҚР ДСМ бұйрығы
2022 жылғы қараша
ҚР ДСМ

Внесение изменений и дополнений в совместный приказ Министра здравоохранения от 27 июня 2017 года № 463 и Министра национальной экономики от 20 июля 2017 года № 285 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сфере санитарно- эпидемиологического благополучия населения"
4.10
Расширение проактивного мониторинга без предъявления штрафных санкций и дальнейшая автоматизация мониторинга качества и объемов услуг
приказ
июль
2022 года
МЗ РК
Внесение изменений и дополнений в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-321/2020 "Об утверждении Правил проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования"
4.11
Утверждение Порядка создания мониторинговых групп и проведения мониторинга
проект приказа
июнь
2022 года
КСЭК
МЗ РК
Утверждение правил, регламентирующие создание мониторинговых групп и порядка проведения мониторинговых мероприятий.
4.12
Определение порядка целевой подготовки кадров с послевузовским образованием в области здравоохранения
приказ
сентябрь
2022 года
МЗ РК
Внесение изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 сентября 2018 года № ҚР ДСМ-19 "Об утверждении Правил целевой подготовки кадров с послевузовским образованием в области здравоохранения"
Мероприятия по профилактике и выявлению коррупционных рисков
4.13
Проведение внутреннего анализа коррупционных рисков в деятельности МЗ РК здравоохранения по следующим направлениям:
- анализ сменяемости кадров в Центральном аппарате МЗ РК на предмет выявления коррупционных рисков;
- мониторинг плана государственных закупок, в части завышения цен;
- выявление коррупционных рисков в нормативных правовых актах, затрагивающих деятельность подразделения;
- выявление коррупционных рисков в организационно-управленческой деятельности подразделения;
- выявление "скрытых" услуг в сфере здравоохранения, при выявлении принять меры по включению в Реестр государственных услуг;
- мониторинг деятельности филиалов НАО "ФСМС" на основе целевых индикаторов комплексной безопасности в т. ч.: решений (протоколов) региональных комиссий по выбору и размещению объемов медицинских услуг среди субъектов здравоохранения, актов мониторинга исполнения субъектами здравоохранения договорных обязательств;
- предупреждение, выявление, пресечение и устранение нарушений в оптово-розничной реализации лекарственных средств в рамках проведения государственного контроля в сфере обращения ЛС и МИ;
- изучение вопроса и выработка предложений по получению паспорта вакцинации, в части исключения их подделки и продажи медицинскими организациями
Аналитическая справка, утверждение плана мероприятий по исполнению рекомендаций, внесенных по итогам
внутреннего анализа коррупционных рисков
июль-август
2022 года
МЗ РК
Проведение мероприятий в целях выявления коррупционных рисков

"Халықтың санитариялық - эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 27 маусымдағы № 463 және Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 285 бірлескен бұйрығына карантиндік және шектеу шараларын енгізу кезінде тексерілетін субъектілердің тәуекел дәрежесін айқындау бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
4.10
Айыппұл санкцияларын ұсынбай проактивті мониторингті кеңейту және қызмет көрсету сапасы мен көлемінің мониторингін одан әрі автоматтандыру
ҚР ДСМ бұйрығы
2022 жылғы шілде
ҚР ДСМ
"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушысының 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-321/2020 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
4.11
Мониторингтік топтарды құру және мониторинг жүргізу тәртібін бекіту
ҚР ДСМ бұйрығы
2022 жылғы маусым
ҚР ДСМ СЭБК
Мониторингтік топтарды құруды және мониторингтік іс-шараларды жүргізу тәртібін реттейтін қағидаларды бекіту
4.12
Денсаулық сақтау саласындағы жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды нысаналы даярлау қағидаларын бекіту
ҚР ДСМ бұйрығы
2022 жылғы қыркүйек
ҚР ДСМ
"Денсаулық сақтау саласындағы жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды нысаналы даярлау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 25 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-19 бұйрығына өзгерістер енгізу Жобада денсаулық сақтау саласында, оның ішінде резидентурада
Сыбайлас жемқорлық тәуекелдерінің алдын алу және анықтау жөніндегі іс-шаралар
4.13
Денсаулық сақтау министрлігінің қызметіндегі сыбайлас жемқорлық тәуекелдеріне ішкі талдауды мынадай бағыттар бойынша жүргізу:
- сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін анықтау үшін ДСМ орталық аппаратындағы кадрлардың ауысуын талдау;
- бағаны көтеру бөлігінде мемлекеттік сатып алу жоспарының мониторингі;
- бөлімшенің қызметіне қатысты нормативтік құқықтық актілердегі сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін анықтау;
- бөлімшенің ұйымдастырушылық-басқарушылық қызметінде сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін анықтау;
- денсаулық сақтау саласындағы "жасырын" қызметтерді анықтау, анықталған кезде Мемлекеттік қызметтер тізіліміне енгізу бойынша шаралар қабылдау;
- кешенді қауіпсіздіктің нысаналы индикаторлары негізінде "ӘлМСҚ" КеАҚ филиалдарының қызметіне мониторинг жүргізу, оның ішінде: денсаулық сақтау субъектілері арасында медициналық қызметтер көлемдерін таңдау және орналастыру жөніндегі өңірлік комиссиялардың шешімдері (хаттамалары), денсаулық сақтау субъектілерінің шарттық міндеттемелерді орындауын мониторингілеу актілері;
- ДЗ мен МБ айналысы саласындағы мемлекеттік бақылауды жүргізу шеңберінде дәрілік заттарды көтерме-бөлшек саудада өткізуде бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу және жою;
- медициналық ұйымдармен вакцинация паспорттарын қолдау жасау және сату бөлігінде, оны алу бойынша сұрақты зерделеу және ұсыныстар енгізу.
Аналитикалық анықтама, сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін ішкі талдау қорытындылар бойынша енгізілген ұсынымдарды орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту
2022 жылғы шілде-тамыз
ҚР ДСМ
Сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін анықтау мақсатында іс-шаралар өткізу

4.14
Проведение мониторинга эффективности исполнения рекомендаций, данных по результатам внутреннего анализа коррупционных рисков, проведенного в 2021 году
аналитическая справка с предложениями руководству МЗ РК
2 квартал
2022 года
МЗ РК
Проведение мониторинга в целях оценки эффективности проводимого анализа
4.15
Проведение мониторинга эффективности исполнения рекомендаций, данных по результатам внешнего анализа коррупционных рисков, проведенных в МЗ РК, НАО "ФСМС", ТОО "СК-Фармации", КСЭК МЗ РК и КМФК МЗ РК
аналитическая справка с предложениями руководству МЗ
2 квартал
2022 года
МЗ РК
Проведение мониторинга в целях оценки эффективности проводимого анализа
Примечание: список аббревиатур:
ИС – информационная система
АТС – автотранспортное средство
ИС "АСТАНА-1" – информационная система "Автоматизированная система таможенного и налогового администрирования"
НПП РК "Атамекен" – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
НАО "ФСМС" – Некоммерческое акционерное общество "Фонд социального медицинского страхования"
ИС "ЕРАП" – информационная система "Единый реестр административных производств"
СМИ – средства массовой информации
НЦПК – Национальный центр повышения квалификации
ЛС – лекарственные средства
ВТамО – Всемирная таможенная организация
ЕЭК – Евразийская экономическая комиссия
ЕАЭС – Евразийский экономический союз
ВУЗ – высшее учебное заведение
ТОО – Товарищество с ограниченной ответственностью
МИО – местные исполнительные органы
ПСД – проектно-сметная документация
КоАП РК – Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
ГП РК – Генеральная прокуратура Республики Казахстан
МОН РК – Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЗ РК– Министерство здравоохранения Республики Казахстан
КМФК МЗ РК - Комитет медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан
КСЭК МЗ РК - Комитет санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан
ЗРК – Закон Республики Казахстан
МИИР РК – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МФ РК – Министерство финансов Республики Казахстан
КГД МФ РК – Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
АП – Администрация Президента Республики Казахстан
КПМ РК – Канцелярия премьер-министра Республики Казахстан
АПК – Агентство по противодействию коррупции (Антикоррупционная служба)
КНБ РК – Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МНЭ РК – Министерство национальной экономики РК
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование
МИ – медицинские изделия
ДГД – Департамент государственных доходов
ГРНЗ – государственный регистрационный номерной знак
РНПЦ – Республиканский научно-практический центр
ВЭД – внешнеэкономическая деятельность
ТН ВЭД – товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности
ДТ – декларация на товары
ЭК ТД – электронная копия транзитной декларации
СУР – система управления рисками
ИС "СУР" – информационная система "Система управления рисками"
ГОБМП – гарантированный объем бесплатной медицинской помощи
МПО – международные почтовые отправления
ЦЭД – Центр электронного декларирования
ИС "ЭСФ" – информационная система "Электронные счет-фактуры"

4.14
2021 жылы жүргізілген сыбайлас жемқорлық тәуекелдеріне ішкі талдау нәтижелері бойынша берілген ұсынымдарды орындау тиімділігінің мониторингі
ҚР ДСМ басшылығына ұсыныстармен талдамалық анықтама
2022 жылғы 2-тоқсан
ҚР ДСМ
Жүргізілетін талдаудың тиімділігін бағалау мақсатында мониторинг жүргізу
4.15
ҚР ДСМ, "ӘлМСҚ" КеАҚ, "СҚ-Фармация" ЖШС, ҚР ДСМ СЭБК және ҚР ДСМ МФБК жүргізілген сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін сыртқы талдау нәтижелері бойынша берілген ұсынымдарды орындау тиімділігінің мониторингі
ҚР ДСМ басшылығына ұсыныстармен талдамалық анықтама
2022 жылғы 2-тоқсан
ҚР ДСМ
Жүргізілетін талдаулардың тиімділігін бағалау мақсатында мониторинг жүргізу
Ескертпе: аббревиатуралардың тізімі:
АЖ – ақпараттық жүйе
АКҚ – автокөлік құралы
"АСТАНА-1" АЖ – "Кеден және салық әкімшілендіру автоматтандырылған жүйе-1" акпараттық жүйесі
"Атамекен" ҚР ҰКП – "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкер палатасы
"ӘМСҚ" КеАҚ – "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
ӘІЖБТ АЖ – "Әкімшілік іс жүргізудің бірыңғай тізілімі" ақпараттық жүйесі
БАҚ - бұқаралық ақпарат құралдары
БАҰО – Біліктілікті арттыру ұлттық орталығы
ДЗ – дәрілік заттар
ДКҰ – Дүниежүзілік кеден ұйымы
ЕЭК – Еуразиялық экономикалық комиссия
ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ
ЖОО – жоғары оқу орны
ЖШС – Жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
ЖОО – жергілікті орындау органдары
ЖСҚ - жобалық-сметалық құжаттар
ҚР ӘҚБтК - Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқықбұзушылық туралы кодексі
ҚР БП – Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
ҚР БҒМ – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ҚР ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ҚР ДСМ МФБК – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті
ҚР ДСМ СЭБК – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті
ҚРЗ – Қазақстан Республикасының Заңы
ҚР ИИДМ – Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
ҚР ҚМ – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚР ҚМ МКК – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті
ҚР ПӘ – Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі
ҚР ПМК – Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кенсесі
ҚР СЖҚА – Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет)
ҚР ҰҚК – Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ҚР ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
МБ – медициналық бұйымдар
МКД – Мемлекеттік кірістер департаменті
МТНБ – мелекеттік тіркеу нөмірлік белгісі
РҒПО – республикалық ғылыми-практикалық орталығы
СЭҚ - сыртқы экономикалық қызмет
СЭҚ ТН - сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы
ТД - тауар декларациясы
ТД ЭК – транзиттік декларацияның электронды көшірмесі
ТБЖ - тәуекелдерді басқару жүйесі
ТБЖ АЖ – "Тәуекелдерді басқару жүйесі" ақпараттық жүйесі
ТМККК – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі
ХПЖ - Халықаралық почта жөнелтімдері
ЭДО - Электронды декларациялау орталығы
ЭШФ АЖ – "Электронды шот-фактуралар" акпараттық жүйесі