Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию на 2022-2023 годы
Решение Аральского районного маслихата Кызылординской области от 26 декабря 2022 года № 358
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" и статьей 27 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" Аральский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить планы по управлению пастбищами и их использованию поселков Саксаульск, Жаксыкылыш, сельских округов Аралкум, Аманоткел, Акирек, Атанши, Бекбауыл, Беларан, Боген, Жанакурылыс, Жетес би, Женишкекум, Камыстыбас, Каракум, Каратерен, Косаман, Косжар, Куланды, Мергенсай, Октябрь, Райым, Сазды, Сапак на 2020-2021 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение Аральского районного маслихата от 24 июня 2020 года № 369 "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию на 2020-2021 годы" (зарегистрировано департаментом Юстиции Кызылординской области 30 июня 2020 года № 7555).
3. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель Аральского района Б.Турахметов
Приложение 1 к решению
Аральского районного маслихата
от "26" декабря 2022 года № 358
План по управлению пастбищами и их использованию в поселке Саксаульск на 2022-2023 годы.
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию в поселкеСаксаульск (далее план) разработан в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" и приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2017 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимых норм нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации за №11064)
План принят с целью рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и исключения деградации пастбищ.
В составе плана:
1) Схема размещения пастбищ на территории о поселке Саксаульск в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов приложение 1;
2) Приложение 2 к приемлемым схемам пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищпользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перевода его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных, не обеспеченных пастбищами физических и (или) юридических лиц, расположенных в сельском округе, на отгонных пастбищах;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных приложение 7.
8) ветеринарно-санитарные объекты.
План принят с указанием сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных, их владельцев и (или) иных данных, представленных юридическими лицами, данные о количестве стад, отаров, стад, сформированных по видам сельскохозяйственных животных и половозрастным группам, сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведения о сервитутах на перегон скота и предоставляются государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Территория поселкаСаксаульскобщей площадью 25000 гектаров;
По категориям земель:
Земли сельскохозяйственного назначения-8420 гектаров;
в том числе пастбища-8380 га;
Земли населенных пунктов-25000 гектаров;
По природным условиям территория поселка Саксаульск находится в пределах степной зоны и агроклиматические показатели: резко континентальная зима, неустойчивая погода, осадки в соответствии с нормами, ранняя весна, лето жаркое, осень холодная, продолжительная.
Почва в основном серо-коричневая.
По данным переписи сельскохозяйственных животных по состоянию на 1 января 2022 года в сельском округе Саксаульск (личных подворий населения и ТОО, КХ) насчитывается 5859 голов крупного рогатого скота, 9105 голов мелкого рогатого скота, -2266 голов лошадей, 2358 голов верблюдов.
Всего для обеспечения сельскохозяйственных животных поселке Саксаульск имеется 8380 гектаров пастбищных угодий. В поселке Саксаульск сервитуты для перегона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения в т. ч. В поселке Саксаульск отсутствуют земельные площади по содержанию, разведению маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Приложение 1 к плану управления
пастбищами и их использованию
в поселке Саксаульск на 2022-2023 годы
На основании правоустанавливающих документов в разрезе схемы (карты) размещения пастбищ категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на территории поселка Саксаульск
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории поселка Саксаульск
Таблица №1
Наи-мен-ова-ние зем-ле-поль-зова-тел-ей зе-мель-ных учас-тков
Пас-тби-щн-ая пло-щадь,
(га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные пастбища , (га)
КРС
МРС
лошади
верблюды
КРС
МРС
лошади
верблюды
КРС
МРС
Лошади
верблюды
Итого (га)
1
Ерімбетов Рахымжан

2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қызылорда облысы Арал аудандық мәслихатының 2022 жылғы 26 желтоқсандағы № 358 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына және "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 6 сәуірдегі Заңының 27-бабына сәйкес Арал аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 - қосымшаларына сәйкес Сексеуіл, Жақсықылыш кенттері, Аралқұм, Аманөткел, Ақирек, Атанши, Бекбауыл,Беларан,Бөген, Жаңақұрылыс, Жетес би, Жіңішкеқұм, Қамыстыбас, Қарақұм,Қаратерең, Қосаман, Қосжар, Құланды, Мергенсай, Аққұм,Райым,Сазды, Сапақ ауылдық округтерінің 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарлары бекітілсін.
2. "2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" Арал аудандық мәслихатының 2020 жылғы 24 маусымдағы № 369 шешімінің (Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 30 маусымдағы №7555 болып тіркелді) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Арал аудандық мәслихатының хатшысы Б.Турахметов
Арал аудандық мәслихатының
2022 жылғы "26" желтоқсандағы
№ 358 шешіміне 1 қосымша
Сексеуіл кентінің 2022 - 2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи төмендеуінен қамтамасыз етіледі – көлдерден. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 8,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Сексеуіл кенті Арал ауданының батыс бөлігінде орналасқан, солтүстіктен және солтүстік-батыс жағынан Ырғыз ауданымен, шығыс, оңтүстік жағынан Қазалы ауданымен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлісу Сексеуіл кентінде Жалғызағым, Көнту, Терменбес, Құрлық, Құмсағыз, Сарышығанақ елді мекендері кіреді ,
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Сексеуіл кенті күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Ауылдық округтің жалпы жерқоры 25000 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар – 8380 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 8420 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 25000 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауылшаруашылығына арналмаған өзге де жерлер –жоқ.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: мүйізді ірі қара- 667 бас, уақ мал-2899 бас, жылқы-410 бас ,түйе- 2358 бас тіркелген.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
іріқара мал-1табын;
уақ мал - 5 отар;
жылқылар - 11 үйір;
түйелер - 1 келе.
Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Кенттің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Сексеуіл кентінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Сексеуіл кентінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, және 1 мал тоғыту пункті, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Сексеуіл кентінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Сексеуіл кентінің аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаске-лерін жер пайда-ланушы-лардың атауы
Жай-ылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
МІҚ
ҰМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
ҰМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
ҰМ
Жылқы
Түйе
Жиыны (га)
1
Ерімбетов Рахымжан

7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных приложение 7.
8) ветеринарно-санитарные объекты.
План принят с указанием сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных, их владельцев и (или) иных данных, представленных юридическими лицами, данные о количестве стад, отаров, стад, сформированных по видам сельскохозяйственных животных и половозрастным группам, сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведения о сервитутах на перегон скота и предоставляются государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Территория поселка Жаксыкылыш общей площадью 10261 гектаров;
По категориям земель:
Земли сельскохозяйственного назначения-10261 гектаров;
в том числе пастбища-3589 га;
Земли населенных пунктов-5995 гектаров;
По природным условиям территория поселка Жаксыкылыш находится в пределах степной зоны и агроклиматические показатели: резко континентальная зима, неустойчивая погода, осадки в соответствии с нормами, ранняя весна, лето жаркое, осень холодная, продолжительная.
Почва в основном серо-коричневая.
По данным переписи сельскохозяйственных животных по состоянию на 1 января 2022 года в сельском округе Саксаульск (личных подворий населения и ТОО, КХ) насчитывается 2135 голов крупного рогатого скота, 4612голов мелкого рогатого скота, -1485 голов лошадей, 1905 голов верблюдов.
Всего для обеспечения сельскохозяйственных животных поселке Жаксыкылыш имеется 3589 гектаров пастбищных угодий. В поселке Саксаульск сервитуты для перегона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения в т. ч. В поселке Жаксыкылыш отсутствуют земельные площади по содержанию, разведению маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Приложение 1 к плану управления
пастбищами и их использованию
в поселке Жаксыкылыш
на 2022-2023 годы
На основании правоустанавливающих документов в разрезе схемы (карты) размещения пастбищ категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на территории поселка Жаксыкылыш
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории поселка Жаксыкылыш
Таблица №1
Наи-мен-ова-ние зем-леп-оль-зова-тел-ей зем-ель-ных уча-ст-ков
Пас-тби-щная пло-ща-дь,
(га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные пастбища , (га)
КРС
МС
лошади
верблюды
КРС
МС
лошади
верблюды
КРС
МС
лошади
верблюды
Итого (га)
1
Баймырзаев Бауыржан

7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: жусан, сораң, жантақ, еркек, шағыр түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи төмендеуінен қамтамасыз етіледі – көлдерден. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 8,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Әкімшілік-аумақтық бөлісу Жақсықылыш кентіне,Жақсықылыш елді мекені кіреді.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Жақсықылыш кенті күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Ауылдық округтің жалпы жерқоры 10261 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар – 3589 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 3589 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 5995 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауылшаруашылығына арналмаған өзге де жерлер –5995 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: мүйізді ірі қара- 2135 бас, уақ мал-4612 бас, жылқы-1485 бас ,түйе- 1905 бас тіркелген.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
іріқара мал-1табын;
уақ мал – 10 отар;
жылқылар – 37 үйір;
түйелер - 1 келе.
Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Кенттің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Жақсықылыш кентінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жақсықылыш кентінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, және 1 мал тоғыту пункті, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Жақсықылыш кентінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жақсықылыш кенті аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер уча-скеле-рін жер пайда-лан-ушы-лар-дың атауы
Жай-ылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
УМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
УМ
Жылқы
Түйе
Жиыны (га)
1
Баймырзаев Бауыржан

5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перевода его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных, не обеспеченных пастбищами физических и (или) юридических лиц, расположенных в сельском округе, на отгонных пастбищах;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных приложение 7.
8) ветеринарно-санитарные объекты.
План принят с указанием сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных, их владельцев и (или) иных данных, представленных юридическими лицами, данные о количестве стад, отаров, стад, сформированных по видам сельскохозяйственных животных и половозрастным группам, сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведения о сервитутах на перегон скота и предоставляются государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Территория аульного округа Аманоткел общей площадью 17 822гектаров;
По категориям земель:
Земли сельскохозяйственного назначения-12725 гектаров;
в том числе пастбища-12 725 га;
Земли населенных пунктов-2000 гектаров;
По природным условиям территория аульного округа Аралкум находится в пределах степной зоны и агроклиматические показатели: резко континентальная зима, неустойчивая погода, осадки в соответствии с нормами, ранняя весна, лето жаркое, осень холодная, продолжительная.
Почва в основном серо-коричневая.
По данным переписи сельскохозяйственных животных по состоянию на 1 января 2022 года в сельском округе Аманоткел (личных подворий населения и ТОО, КХ) насчитывается 2775 голов крупного рогатого скота, 3372 голов мелкого рогатого скота, -1577 голов лошадей, 150 голов верблюдов.
Всего для обеспечения сельскохозяйственных животных аульном округе Аралкум имеется 12725 гектаров пастбищных угодий. В аульном округе Аралкум сервитуты для перегона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения в т. ч. В аульном округе Аманоткел отсутствуют земельные площади по содержанию, разведению маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Приложение 1 к плану управления
пастбищами и их использованию
в аульном округе Аманоткел
на 2022-2023 годы
На основании правоустанавливающих документов в разрезе схемы (карты) размещения пастбищ категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на территории аульного округа Аманоткел
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории аульного округа Аманоткел
Таблица №1
Наи-мен-ова-ние зем-ле-по-ль-зо-ват-ел-ей зе-ме-льн-ых учас-тков
Пас-тби-щн-ая пло-ща-дь,
(га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные пастбища , (га)
КРС
МРС
лошади
верблюды
КРС
МРС
лошади
верблюды
КРС
МРС
лошади
верблюды
Итого (га)
1
"Ақберген" шаруа қожалығы

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: жусан, сораң, жантақ, пішен т.б түрлі шөптер өседі және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи төмендеуінен қамтамасыз етіледі – көлдерден. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 8,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Аманөткел ауылдық округіне Аманөткел, Аққұлақ, Ақшатау және Хан елді мекендері кіреді.
Аманөткел ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 17 822гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер– 12 725 га, басқа да алқаптар- 3097га, елді мекендер шегі жинағы-2000 га.
Халықтың жеке малдарын жем-шөппен қамтамасыз етуге елді мекенге іргелес жайылым алқаптарын трансформациялау ұсынылады.
2020 жылдың 01 қаңтарына ауылдық округ бойынша жеке және шаруа қожалықтарында мүйізді ірі қара-2775 бас, уақ мал-3372, жылқы-1577 және түйе- 150 бас тіркелген.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Аманөткел ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Аманөткел ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, және 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Аманөткел ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған. Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Аманөткел ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелерітізімі № 1 кесте
Жер уча-ске-лерін жер пай-дала-нушы-лар-дың атауы
Жай-ыл-ым ала-ңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
Жиыны (га)
1
"Ақберген" шаруақожалығы

2) Приложение 2 к приемлемым схемам пастбищеоборотов;
3)карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищпользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перевода его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных, не обеспеченных пастбищами физических и (или) юридических лиц, расположенных в сельском округе, на отгонных пастбищах;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных приложение 7.
8) ветеринарно-санитарные объекты.
План принят с указанием сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных, их владельцев и (или) иных данных, представленных юридическими лицами, данные о количестве стад, отаров, стад, сформированных по видам сельскохозяйственных животных и половозрастным группам, сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведения о сервитутах на перегон скота и предоставляются государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Территория аульного округа Аккирек общей площадью 39861гектаров;
По категориям земель:
Земли сельскохозяйственного назначения-52 534,3 гектаров;
в том числе пастбища-35877 га;
Земли населенных пунктов-1669гектаров;
По природным условиям территория аульного округа Акирек находится в пределах степной зоны и агроклиматические показатели: резко континентальная зима, неустойчивая погода, осадки в соответствии с нормами, ранняя весна, лето жаркое, осень холодная, продолжительная.
Почва в основном серо-коричневая.
По данным переписи сельскохозяйственных животных по состоянию на 1 января 2022 года в аульном округе Акирек (личных подворий населения и ТОО, КХ) насчитывается 672 голов крупного рогатого скота, 1245 голов мелкого рогатого скота, -405 голов лошадей, 12 голов верблюдов.
Всего для обеспечения сельскохозяйственных животных аульном округе Акирек имеется 35877 гектаров пастбищных угодий. В аульном округе Акирек сервитуты для перегона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения в т. ч. В аульном округе Акирек отсутствуют земельные площади по содержанию, разведению маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Приложение 1 к плану управления
пастбищами и их использованию
в аульном округе Акирек
на 2022-2023 годы
На основании правоустанавливающих документов в разрезе схемы (карты) размещения пастбищ категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на территории аульного округа Акирек
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории аульного округа Акирек
Таблица №1
Наи-ме-но-ва-ние зе-мле-поль-зова-те-лей зе-мель-ных уча-стк- ов
Пас-тби-щн-ая пло-ща-дь,
(га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные пастбища , (га)
КРС
МРС
лошади
верблюды
КРС
МРС
лошади
верблюды
КРС
МРС
лошади
верблюды
Итого (га)
1
Каныбетов Алдонгар

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи төмендеуінен қамтамасыз етіледі – көлдерден. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 8,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Әкімшілік-аумақтық бөлісу Ақирек ауылдық округіне, Ақбай елді мекені кіреді,
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Ақирек ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Ауылдық округтің жалпы жерқоры 39861 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар – 35877 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 13087,5 га;
елдi мекен жерi – 3984 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауылшаруашылығына арналмаған өзге де жерлер –жоқ.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: мүйізді ірі қара- 667 бас, уақ мал-2899 бас, жылқы-410 бас тіркелген.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
іріқара мал-1табын;
уақ мал - 15 отар;
жылқылар - 10 үйір;
түйелер - жоқ.
Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Округ аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Ақирек ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Ақирек ауылдық округі аумағында 1 ветеринарлық пункт, және 1 мал тоғыту пункті жоқ, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Ақирек ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақирек ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
Жер уча-скел-ерін жер пай-дала-нушы-лар-дың атауы
Жай-ыл-ым ала-ңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
МІҚ
ҰМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
ҰМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
ҰМ
Жылқы
Түйе
Жиыны (га)
1
Каныбетов Алдонгар

1) Схема размещения пастбищ на территории о аульном округе Атанши в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов приложение 1;
2) Приложение 2 к приемлемым схемам пастбищеоборотов;
3)карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищпользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перевода его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных, не обеспеченных пастбищами физических и (или) юридических лиц, расположенных в сельском округе, на отгонных пастбищах;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных приложение 7.
8) ветеринарно-санитарные объекты.
План принят с указанием сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных, их владельцев и (или) иных данных, представленных юридическими лицами, данные о количестве стад, отаров, стад, сформированных по видам сельскохозяйственных животных и половозрастным группам, сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведения о сервитутах на перегон скота и предоставляются государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Территория аульного округа Атанши общей площадью 8227гектаров;
По категориям земель:
Земли сельскохозяйственного назначения-8227гектаров;
в том числе пастбища-3013 га;
По природным условиям территория аульного округа Атанши находится в пределах степной зоны и агроклиматические показатели: резко континентальная зима, неустойчивая погода, осадки в соответствии с нормами, ранняя весна, лето жаркое, осень холодная, продолжительная.
Почва в основном серо-коричневая.
По данным переписи сельскохозяйственных животных по состоянию на 1 января 2022 года в аульном округе Атанши (личных подворий населения и ТОО, КХ) насчитывается 2090 голов крупного рогатого скота, 6925 голов мелкого рогатого скота, -649 голов лошадей, 681 голов верблюдов.
Всего для обеспечения сельскохозяйственных животных аульном округе Акирек имеется 3013 гектаров пастбищных угодий. В аульном округе Атанши сервитуты для перегона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения в т. ч. В аульном округе Атанши отсутствуют земельные площади по содержанию, разведению маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Приложение 1 к плану управления
пастбищами и их использованию
в аульном округе Атанши
на 2022-2023 годы
На основании правоустанавливающих документов в разрезе схемы (карты) размещения пастбищ категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на территории аульного округа Атанши
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории аульного округа Атанши
Таблица №1
На-име-но-ва-ние зе-мле-поль-зо-ва-те-лей зе-ме-ль-ных уча-стк-ов
Па-ст-би-щн-ая пло-ща-дь,
(га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Из-бы-то-чн-ые па-ст-би-ща , (га)
КРС
МРС
лошади
верблюды
КРС
МРС
лошади
верблюды
КРС
МРС
лошади
верблюды
Итого (га)
1
Демесінов Сар-жау

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи төмендеуінен қамтамасыз етіледі – көлдерден. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 8,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Атанши ауылдық округіне, Атанши елді мекені кіреді.
Табиғи жағдайлар бойынша Атанши ауылдық округінің аумағы күрт континентальды, жазы ыстық құрғақ келеді, қысы қар жамылғысының аздығымен ерешеленеді. Мұндағы агроклиматтық жағдайлар біркелкі емес. Жылу мен ылғалдың қамтамасыз етілуіне байланысты өте құрғақ, құрғақ және ыстық. Агроклиматтық әртүрлі жылу сүйгіш дақылдарды өсіруге қолайлы. Мұнда негізінен жусан, сораң, жантақ, пішен т.б түрлі шөптер өседі.
Ауылдық округтің жалпы жер қоры 8227 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар – 3013 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 5214га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауылшаруашылығына арналмаған өзге де жерлер –жоқ.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: мүйізді ірі қара- 710 бас, уақ мал-1217 бас, жылқы-215 бас, түйе-120 бас тіркелген.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
іріқара мал-1табын;
уақ мал - 15 отар;
жылқылар - 10 үйір;
түйелер – 1 келе.
Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Округ аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Атанши ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Атанши ауылдық округі аумағында 1 ветеринарлық пункт қызмет істейді.
Атанши ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Атанши уылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
Жер уча-ске-ле-рін жер пай-дал-ану-шы-лар-дың ата-уы
Жай-ыл-ым ала-ңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Тү-йе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Тү-йе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Тү-йе
Жиыны (га)
1
Демесінов Сар-жау

5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перевода его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных, не обеспеченных пастбищами физических и (или) юридических лиц, расположенных в сельском округе, на отгонных пастбищах;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных приложение 7.
8) ветеринарно-санитарные объекты.
План принят с указанием сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных, их владельцев и (или) иных данных, представленных юридическими лицами, данные о количестве стад, отаров, стад, сформированных по видам сельскохозяйственных животных и половозрастным группам, сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведения о сервитутах на перегон скота и предоставляются государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Территория аульного округа Беларан общей площадью 14529 гектаров;
По категориям земель:
Земли сельскохозяйственного назначения-4045 гектаров;
в том числе пастбища-14049 га;
Земли населенных пунктов-10060гектаров;
По природным условиям территория аульного округа Беларан находится в пределах степной зоны и агроклиматические показатели: резко континентальная зима, неустойчивая погода, осадки в соответствии с нормами, ранняя весна, лето жаркое, осень холодная, продолжительная.
Почва в основном серо-коричневая.
По данным переписи сельскохозяйственных животных по состоянию на 1 января 2022 года в аульном округе Беларан (личных подворий населения и ТОО, КХ) насчитывается 846 голов крупного рогатого скота, 1157 голов мелкого рогатого скота, -2947 голов лошадей, 2101 голов верблюдов.
Всего для обеспечения сельскохозяйственных животных аульном округе Беларан имеется 14049 гектаров пастбищных угодий. В аульном округе Беларан сервитуты для перегона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения в т. ч. В аульном округе Беларан отсутствуют земельные площади по содержанию, разведению маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Приложение 1 к плану управления
пастбищами и их использованию
в аульном округе Беларан
на 2022-2023 годы
На основании правоустанавливающих документов в разрезе схемы (карты) размещения пастбищ категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на территории аульного округа Беларан
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории аульного округа Беларан
Таблица №1
На-име-но-ва-ние зе-мле-поль-зо-ва-те-лей зе-ме-льн-ых уча-ст-ков
Па-ст-би-щн-ая пло-ща-дь,
(га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные пастбища , (га)
КРС
МРС
лошади
верблюды
КРС
МРС
лошади
верблюды
КРС
МРС
лошади
верблюды
Итого (га)
Тлеуов Сарсенбай "Айбек" ш/қ

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи төмендеуінен қамтамасыз етіледі – көлдерден. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 8,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Әкімшілік-аумақтық бөлісу Беларан ауылдық округіне, Құланды елді мекені кіреді,
Табиғи жағдайлар бойынша Беларан ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда: құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Ауылдық округтің жалпы жер қоры 14529 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар – 14049 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 4045 га;
елдi мекен жерi – 10060 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауылшаруашылығына арналмаған өзге де жерлер –424 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: мүйізді ірі қара- 846 бас, уақ мал-1157 бас, жылқы-2947. түйе -2101 бас тіркелген.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал- 1 табын;
уақ мал - 15 отар;
жылқылар - 10 үйір;
түйелер - . 2 келе
Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Округ аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Беларан ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Беларан ауылдық округі аумағында ветеринарлық пункті 1, мал тоғыту пункті жоқ, үлгілік мал қорымы жоқ.
Беларан ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Беларан ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
Жер уча-ске-ле-рін жер пай-да-лан-ушы-лар-дың ата-уы
Жай-ыл-ым ала-ңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Ар-тық жай-ылы-мдар, (га)
МІҚ
ҰМ
Жылқы
Тү-йе
МІҚ
ҰМ
Жыл-қы
Тү-йе
МІҚ
ҰМ
Жыл-қы
Тү-йе
Жиы-ны (га)
1
Тлеуов Сарсенбай "Айбек" ш/қ

7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных приложение 7.
8) ветеринарно-санитарные объекты.
План принят с указанием сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных, их владельцев и (или) иных данных, представленных юридическими лицами, данные о количестве стад, отаров, стад, сформированных по видам сельскохозяйственных животных и половозрастным группам, сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведения о сервитутах на перегон скота и предоставляются государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Территория аульного округа Боген общей площадью 18254 гектаров;
По категориям земель:
Земли сельскохозяйственного назначения-14868гектаров;
в том числе пастбища-14868 га;
Земли населенных пунктов-3386гектаров;
По природным условиям территория аульного округа Боген находится в пределах степной зоны и агроклиматические показатели: резко континентальная зима, неустойчивая погода, осадки в соответствии с нормами, ранняя весна, лето жаркое, осень холодная, продолжительная.
Почва в основном серо-коричневая.
По данным переписи сельскохозяйственных животных по состоянию на 1 января 2022 года в аульном округе Боген (личных подворий населения и ТОО, КХ) насчитывается 1954 голов крупного рогатого скота, 2618 голов мелкого рогатого скота, -1185 голов лошадей, 164 голов верблюдов.
Всего для обеспечения сельскохозяйственных животных аульном округе Беларан имеется 14049 гектаров пастбищных угодий. В аульном округе Боген сервитуты для перегона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения в т. ч. В аульном округе Боген отсутствуют земельные площади по содержанию, разведению маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Приложение 1 к плану управления
пастбищами и их использованию
в аульном округе Боген
на 2022-2023 годы
На основании правоустанавливающих документов в разрезе схемы (карты) размещения пастбищ категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на территории аульного округа Беларан
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории аульного округа Боген
Таблица №1
На-име-но-ва-ние зе-мле-поль-зо-ва-тел-ей зе-ме-ль-ных уча-ст-ков
Па-ст-би-щн-ая пло-ща-дь,
(га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные пастбища , (га)
КРС
МРС
лошади
верблюды
КРС
МРС
лошади
верблюды
КРС
МРС
лошади
верблюды
Итого (га)
1
Смагулов Гарифулла
400 га
25
15
84
15
12
3
18
15

7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи төмендеуінен қамтамасыз етіледі – көлдерден. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 8,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Бөген ауылдық округіне Бөген және Қарашалаң елді мекендері кіреді.
Табиғи жағдайлар бойынша Бөген ауылдық округінің аумағы күрт континентальды, жазы ыстық құрғақ келеді, қысы қар жамылғысының аздығымен ерешеленеді. Мұндағы агроклиматтық жағдайлар біркелкі емес. Жылу мен ылғалдың қамтамасыз етілуіне байланысты, құрғақ және ыстық. Жазы үнемі ыстық болып тұрады. Жалпы алғанда негізінен мал шаруашылығы жақсы дамыған. Мұнда негізінен жусан, сораң, жантақ, пішен т.б түрлі шөптер өседі. Халықтың жеке малдарын жем-шөппен қамтамасыз етуге елді мекенге іргелес жайылым алқаптарын трансформациялау ұсынылады.
Ауылдық округтің жалпы жер қоры 18254 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар – 14868 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 14868 га;
елдi мекен жерi – 3386 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауылшаруашылығына арналмаған өзге де жерлер –жоқ.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: мүйізді ірі қара- 1954 бас, уақ мал-2618 бас, жылқы-1185 бас, түйе 164 бас тіркелген.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
іріқара мал-1табын;
уақ мал - 15 отар;
жылқылар – 25 үйір;
түйелер – 1 келе.
Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Округ аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Бөген ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Бөген ауылдық округі аумағында 1 ветеринарлық пункт, және 1 мал тоғыту пункті жоқ, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Бөген ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Бөген ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
Жер уча-ске-ле-рін жер пай-дал-ану-шы-лар-дың ата-уы
Жай-ыл-ым ала-ңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Тү-йе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Тү-йе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Тү-йе
Жиыны (га)
1
Смагулов Гарифулла
400 га
25
15
84
15
12
3
18
15

1) Схема размещения пастбищ на территории о аульном округе Сапак в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов приложение 1;
2) Приложение 2 к приемлемым схемам пастбищеоборотов;
3)карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищпользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перевода его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных, не обеспеченных пастбищами физических и (или) юридических лиц, расположенных в сельском округе, на отгонных пастбищах;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных приложение 7.
8) ветеринарно-санитарные объекты.
План принят с указанием сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных, их владельцев и (или) иных данных, представленных юридическими лицами, данные о количестве стад, отаров, стад, сформированных по видам сельскохозяйственных животных и половозрастным группам, сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведения о сервитутах на перегон скота и предоставляются государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Территория аульного округа Сапак общей площадью 18254 гектаров;
По категориям земель:
Земли сельскохозяйственного назначения-14868 гектаров;
в том числе пастбища-14868 га;
Земли населенных пунктов-3386гектаров;
По природным условиям территория аульного округа Боген находится в пределах степной зоны и агроклиматические показатели: резко континентальная зима, неустойчивая погода, осадки в соответствии с нормами, ранняя весна, лето жаркое, осень холодная, продолжительная.
Почва в основном серо-коричневая.
По данным переписи сельскохозяйственных животных по состоянию на 1 января 2022 года в аульном округе Сапак (личных подворий населения и ТОО, КХ) насчитывается 1954 голов крупного рогатого скота, 2618 голов мелкого рогатого скота, -1185 голов лошадей, 164 голов верблюдов.
Всего для обеспечения сельскохозяйственных животных аульном округе Сапак имеется 14049 гектаров пастбищных угодий. В аульном округе Сапак сервитуты для перегона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения в т. ч. В аульном округе Сапак отсутствуют земельные площади по содержанию, разведению маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Приложение 1 к плану управления
пастбищами и их использованию
в аульном округе Сапак
на 2022-2023 годы
На основании правоустанавливающих документов в разрезе схемы (карты) размещения пастбищ категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на территории аульного округа Сапак
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории аульного округа Сапак
Таблица №1
На-име-но-ва-ние зе-мле-по-льзо-ва-те-лей зе-ме-льн-ых уча-ст-ков
Па-ст-би-щн-ая пло-ща-дь,
(га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные па-стбища , (га)
КРС
МРС
лошади
верблюды
КРС
МРС
лошади
верблюды
КРС
МРС
лошади
верблюды
Итого (га)
1
Мусаев Талапбай

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи төмендеуінен қамтамасыз етіледі – көлдерден. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 8,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Әкімшілік-аумақтық бөлісу Сапақ ауылдық округіне, Сапақ, Көктем, Тасбөгет, Алтықұдық елді мекендері кіреді,
Табиғи жағдайлар бойынша Сапақ ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда: шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Ауылдық округтің жалпы жер қоры 42192 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар – 31222 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
елді мекендердің жері-9449 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер жоқ;
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: мүйізді ірі қара- 1226 бас, уақ мал-3174 бас, жылқы-3421 бас, түйе-1652 бас тіркелген.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
Ірі қара мал-1табын;
уақ мал - 15 отар;
жылқылар - 10 үйір;
түйелер – 1 келе.
Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Округ аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Сапақ ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Сапақ ауылдық округіаумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Сапақ ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Сапақ ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
Жер уча-скел-ерін жер пай-дала-нушы-лар дың ата-уы
Жа-йы-лым ала-ңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Ар-тық (+), Кем -) жайы-лым дар, (га)
МІҚ
ҰМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
ҰМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
ҰМ
Жылқы
Түйе
Жиыны
(га)
1
Мусаев Талапбай