Об утверждении Правил представления органами государственных доходов в Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан сведений, составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и конфиденциальной информации, а также перечня представляемых сведений и конфиденциальной информации
Совместный приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 7 октября 2022 года № 129 и и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 7 октября 2022 года № 1045
В соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 19 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан", подпунктом 4) пункта 3 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), а также с подпунктом 3) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) Правила представления органами государственных доходов в Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан сведений, составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и конфиденциальной информации, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) Перечень представляемых сведений, составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и конфиденциальной информации, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
2. Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего совместного приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.

Мемлекеттік кірістер органдарының Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросына салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан салықтық құпияны құрайтын мәліметтерді және құпия ақпаратты ұсыну қағидаларын, сондай-ақ ұсынылатын мәліметтер мен құпия ақпараттардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2022 жылғы 7 қазандағы № 129 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2022 жылғы 7 қазандағы № 1045 бірлескен бұйрығы.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 19-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 30-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына, сондай-ақ "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік кірістер органдарының Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросына салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан салықтық құпияны құрайтын мәліметтерді және құпия ақпаратты ұсыну қағидалары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан ұсынылатын салықтық құпияны құрайтын мәліметтердің және құпия ақпараттың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен орналастыруды қамтамасыз етсін.

4. Отменить совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 28 сентября 2011 года № 278 и Министра финансов Республики Казахстан от 10 января 2012 года № 8 "Об утверждении Перечня сведений о налогоплательщиках (налоговых агентах), составляющих налоговую тайну и Правил их представления".
5. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего заместителя руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан и курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
6. Настоящий совместный приказ вступает в силу со дня подписания его последним из руководителей государственного органа.
Руководитель Бюро национальной
статистики Агентства по
стратегическому планированию и
реформам Республики Казахстан ___________ Ж. Шаймарданов
Исполняющий обязанности Министра
финансов Республики Казахстан ______________ Е. Биржанов
Приложение 1
к совместному приказу
Руководителя Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 07 октября 2022 года № 129
и исполняющего обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 07 октября 2022 года № 045
Правила представления органами государственных доходов в Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан сведений, составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и конфиденциальной информации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления органами государственных доходов в Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан сведений, составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и конфиденциальной информации (далее − Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 19 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс), подпунктом 4) пункта 3 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и устанавливают порядок представления Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) сведений о налогоплательщиках (налоговых агентах), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и конфиденциальной информации, полученной органами государственных доходов в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), международными договорами Республики Казахстан, таможенным и иным законодательством Республики Казахстан (далее − Сведения), в Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – Бюро).

4. "Салық құпиясын құрайтын салық төлеушілер (салық агенттері) туралы мәліметтер тізбесін және оларды ұсыну ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2011 жылғы 28 қыркүйектегі № 278 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бірлескен бұйрығының күші жойылсын.
5. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасының жетекшілік ететін қаржы вице-министріне жүктелсін.
6. Осы бірлескен бұйрық оған мемлекеттік орган басшыларының соңғысы қол қойған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігі Ұлттық статистика
бюросының басшысы
___________ Ж. Шаймарданов
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
______________ Е. Біржанов
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросы басшысының
2022 жылғы "07" қазан № 129
және Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2022 жылғы "07" қазан № 1045
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросына салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан салықтық құпияны құрайтын мәліметтерді және құпия ақпаратты ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдарының Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросына салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан салықтық құпияны құрайтын мәліметтерді және құпия ақпаратты ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 19-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 30-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінің (бұдан әрі – Комитет) салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан салықтық құпияны құрайтын салық төлеушілер (салық агенттері) туралы мәліметтерді және Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) кеден заңнамасына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамасына сәйкес алған құпия ақпаратты (бұдан әрі − Мәліметтер) Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросына (бұдан әрі – Бюро) ұсыну тәртібін белгілейді.

2. Сведения представляются должностным лицам Бюро, включенным в перечень должностных лиц, имеющих доступ к Сведениям, в соответствии с абзацем вторым подпункта 4) пункта 3статьи 30 Налогового кодекса.
3. Предоставление Сведений осуществляется путем интеграции между информационной системой (далее – ИС) Комитета и интегрированной информационной системы "е-Статистика" Бюро (далее – ИИС "е-Статистика") посредством шлюза "электронного правительства" (далее – ШЭП 2.0) в асинхронном режиме "автоматической актуализации".
При наличии фактов нарушений анализ для выявления и устранения причин осуществляется администраторами ИС Комитета, ИИС "е-Статистика" и ШЭП 2.0.
4. Фиксация всех временных параметров в процессе передачи Сведений производится по времени города Астана.
5. До момента реализации интеграционного взаимодействия Сведения, предоставляются Комитетом в согласованные сроки в Бюро посредством FTP каналов.
Глава 2. Порядок представления сведений, составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и конфиденциальной информации
Параграф 1. Порядок интеграции информационных систем
6. Интеграция между ИС Комитета и ИИС "е-Статистика" посредством ШЭП 2.0 производится на еженедельной основе путем направления электронного сообщения в XML-формате посредством веб-сервиса, с подписанием транспортной подписью владельца ИИС "е-Статистика", при этом бизнес-данные подписываются электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) владельца ИС государственного органа с использованием регистрационного свидетельства, выпущенного Национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан (далее – НУЦ РК), и предназначенной для определения лица.
Проверка ЭЦП осуществляется в соответствии с требованиями Правил проверки подлинности электронной цифровой подписи, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1187 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12864).
Комитет и Бюро заблаговременно или в случае переиздании сертификата обмениваются официальными письмами и регистрационными свидетельствами в формате "cer".
7. Методы интеграции описываются в рамках Соглашения по интеграции в системе Smart Bridge, подписанного ЭЦП государственных органов.
8. Обмен Сведениями на серверах ИС Комитета, ИИС "е-Статистика" и ШЭП 2.0 производится с соблюдением Требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832 (далее – Требования).

2. Мәліметтер Салық кодексінің 30-бабы 3-тармағы 4) тармақшасының екінші абзацына сәйкес Мәліметтерге қолжетімділігі бар лауазымды адамдардың тізбесіне енгізілген Бюроның лауазымды адамдарына ұсынылады.
3. Мәліметтерді ұсыну Комитеттің ақпараттық жүйесі (бұдан әрі– АЖ) мен Бюроның "е-Статистика" интеграцияланған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "е-Статистика" АЖ) арасындағы "электрондық үкімет" шлюзі (бұдан әрі – ЭҮШ 2.0) арқылы "автоматты өзектендіру" асинхронды режимінде интеграциялау жолымен жүзеге асырылады.
Бұзушылық фактілері болған кезде себептерді анықтау және жою үшін талдауды Комитет АЖ, "е-Статистика" ИАЖ және ЭҮШ 2.0 әкімшілері жүзеге асырады.
4. Мәліметтерді беру процесінде барлық уақыт параметрлерін тіркеу Астана қаласының уақыты бойынша жүргізіледі.
5. Интеграциялық өзара іс-қимылды іске асыру сәтіне дейін Комитет Мәліметтерді FTP арналары арқылы Бюроға келісілген мерзімде ұсынады.
2-тарау. Салық төлеушінің (салық агентінің)жазбаша рұқсатын алмастан салықтық құпияны құрайтын мәліметтерді және құпия ақпаратты ұсыну тәртібі
1-параграф. Ақпараттық жүйелерді интеграциялау тәртібі
6. ЭҮШ 2.0 арқылы Комитеттің АЖ мен "е-Статистика" ИАЖ арасындағы интеграция апта сайынғы негізде веб-сервис арқылы XML-форматта электрондық хабарлама жіберу арқылы, "е-Статистика" ИАЖ иесінің көліктік қолымен қол қою арқылы жүргізіледі, бұл ретте бизнес-деректерге Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы (бұдан әрі – ҚР ҰКО) шығарған және тұлғаны айқындауға арналған тіркеу куәлігін пайдалана отырып, мемлекеттік органның АЖ иесінің электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылады.
ЭЦҚ тексеру Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1187 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12864 болып тіркелген) бекітілген Электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын тексеру қағидаларының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Комитет пен Бюро алдын ала немесе сертификат қайта шығарылған жағдайда ресми хаттар және тіркеу куәліктерімен ‘.cer’ форматында алмасады.
7. Интеграция әдістері мемлекеттік органдардың ЭЦҚ-мен қол қойылған SmartBridge жүйесіндегі Интеграция жөніндегі келісім шеңберінде сипатталады.
8. Комитеттің АЖ, "Е-Статистика" ИАЖ және ЭҮШ 2.0 серверлерінде Мәліметтермен алмасу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды (бұдан әрі – Талаптар)сақтай отырып жүргізіледі.

Параграф 2. Предоставление сведений в режиме "автоматической актуализации"
9. В режиме "автоматической актуализации" интеграция производится по инициативе ИС Комитета. Запросы к ИИС "е-Статистика" посредством ШЭП 2.0 и ответы в ИИС "е-Статистика" передаются в формате XML посредством веб-сервиса.
10. Сведения предоставляются в режиме онлайн в соответствии с атрибутами, типами и в формате, предусмотренными приложениями 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 к настоящим Правилам.
Параграф 2.1 Предоставление сведений до момента реализации интеграционного взаимодействия
11. До момента реализации интеграционного взаимодействия Комитет представляет в Бюро посредством FTP каналов следующие сведения в сроки:
1) сведения об экспорте товаров на территорию государств-членов ЕАЭС (из сведений по заявлениям о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, поступающих от налоговых органов государств-членов ЕАЭС) и импорте товаров с территории государств-членов ЕАЭС из формы заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00) согласно приложению 4 к настоящим Правилам, ежеквартально к 10 (десятому) числу месяца, следующего за месяцем после окончания отчетного периода;
2) сведения с чеков контрольно-кассовых машин согласно приложению 13 к настоящим Правилам, на еженедельной основе;
3) сведения из ИС "Электронные счета-фактуры" согласно приложению 15 к настоящим Правилам, на квартальной основе.
Параграф 3. Структура сведений, передаваемых из ИС Комитета в ИИС "е-Статистика" посредством асинхронного канала ШЭП 2.0, срок и требование к их объемам
12. Структура Сведений, передаваемых из ИС Комитета в ИИС "е-Статистика" посредством асинхронного канала ШЭП 2.0 определяется Комитетом и Бюро.
Изменения в структуру и формат Сведений вносятся по согласованию Комитета и Бюро, в зависимости от изменения и дополнения передаваемых сведений.
13. Передача Сведений происходит в асинхронном режиме, к реализации которого предъявляется следующие требования по производительности и надежности:
1) максимальное время обработки запроса – 30 (тридцать) секунд;
2) среднее время обработки запроса – 10 (десять) секунд;
3) пиковая нагрузка – не более 2000 запросов в час;
4) номинальная нагрузка – не более 360 запросов в час;
5) среднее время работы без сбоев – 365/7/24;
6) время на восстановление работоспособности – не более одного часа.
Размер передаваемого пакета между объектами информатизации (далее – ОИ) не должно превышать 15 мегабайт.
Параграф 4. Требования к средствам электронных коммуникаций, компьютерному и коммуникационному оборудованию

2-параграф. "Автоматты өзектілендіру"режимінде мәліметтерді ұсыну
9. "Автоматты өзектілендіру" режимінде интеграция Комитет АЖ бастамасы бойынша жүргізіледі. ЭҮШ 2.0 арқылы "е-Статистика" ИАЖ-ға сұраулар және "е-Статистика" ИАЖ-ға жауаптар веб-сервис арқылы XML форматында беріледі.
10. Мәліметтер Қағидаларға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, қосымшаларда көзделген атрибуттарға, типтерге және форматқа сәйкес онлайн режимде ұсынылады.
2.1-параграф. Интеграциялық өзара іс-қимылды іске асыру сәтіне дейін мәліметтерді ұсыну
11. Интеграциялық өзара іс қимылды іске асыру сәтіне дейін Комитет FTP арналары арқылы Бюроға мынадай мәліметтерді мына мерзімдерде ұсынады:
1) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағына тауарлардың экспорты (ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің салық органдарынан түсетін, тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштер бойынша мәліметтерден) және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш нысанынан (328.00-нысан) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағынан тауарлардың импорты туралы мәліметтерді тоқсан сайын есепті кезең аяқталғаннан кейінгі айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне;
3) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес бақылау-касса машиналарының чектерінен мәліметтерді апта сайынғы негізде;
5) осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес тоқсан сайынғы негізде "Электрондық шот-фактуралар" АЖ-дан мәліметтер.
3-параграф. Комитеттің АЖ-нен ЭҮШ 2.0 асинхронды арнасы арқылы "е-Статистика" ИАЖ-ғаберілетін мәліметтердің құрылымы,мерзімі және олардың көлеміне қойылатын талап
12. Комитеттің АЖ-нен ЭҮШ 2.0 асинхронды арнасы арқылы "е-Статистика" ИАЖ-ға берілетін мәліметтердің құрылымын Комитет пен Бюро айқындайды.
Мәліметтердің құрылымы мен форматына өзгерістер берілетін мәліметтердің өзгеруі мен толықтырылуына байланысты Комитет пен Бюроның келісімі бойынша енгізіледі.
13.Мәліметтерді беру асинхронды режимде жүзеге асырылады, оны іске асыруға өнімділік пен сенімділік бойынша мынадай талаптар қойылады:
1) сұрау салуды өңдеудің ең ұзақ уақыты-30 (отыз) секунд;
2) сұрауды өңдеудің орташа уақыты-10 (он)секунд;
3) ең жоғары жүктеме-сағатына 2000 сұраудан артық емес;
4) номиналды жүктеме-сағатына 360 сұраудан артық емес;
5) орташа үзіліссіз жұмыс уақыты-365/7/24;
6) жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру уақыты – бір сағаттан артық емес.
Ақпараттандыру объектілері (бұдан әрі - АО) арасында берілетін пакеттің мөлшері 15 мегабайттан аспауы тиіс.
4-параграф. Электрондық коммуникация құралдарына, компьютерлік және коммуникациялық жабдыққа қойылатын талаптар

14. Средства электронных коммуникаций обеспечивают обмен информацией между Комитетом и Бюро в электронном виде в соответствии с Требованиями.
15. Транспортная коммуникационная среда включает:
1) каналы передачи Сведений;
2) коммуникационное оборудование;
3) аппаратную защиту Сведений при передаче по каналам связи от хищения, утраты, утечки, уничтожения, искажения или подделки за счет несанкционированного доступа и специальных воздействий и обеспечивает скорость интеграции не менее 64 килобита в секунду.
16. Интеграция между ИС соответствует следующим форматам:
1) HTTPS, с применением регистрационных свидетельств SSL, выданных НУЦ РК, в качестве транспортного протокола;
2) SOAP протокол (SimpleObjectAccessProtocol) в качестве протокола взаимодействия;
3) язык описания WSDL;
4) язык XSD для описания структур Сведений, подписываемых ЭЦП;
5) формат передаваемых Сведений XML для веб-методов и их параметров;
6) структура подписанного ЭЦП XML-файла соответствует спецификации консорциума W3C "XML –SignatureSyntaxandProcessing" (Синтаксис и обработка подписи XML).
В рамках взаимодействия по протоколу SOAP используется ЭЦП владельца ИС государственного органа ОИ, выданной НУЦ РК, в соответствии спецификации WS-security.
17. Для передачи данных используется транспортный протокол TCP/IP.
Параграф 5. Требования к защите информации
18. Защита информации при информационном взаимодействии обеспечивается за счет мероприятий технического и организационного характера в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об информатизации", а также Едиными требованиями в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832.
Глава 3. Обеспечение конфиденциальности и достоверности Сведений
19. Должностные лица Комитета и Бюро, имеющие доступ к Сведениям, обеспечивают использование получаемой информации по прямому назначению и без ущерба для стороны, ее предоставившей, без права передачи третьим сторонам и несут ответственность за незаконное разглашение Сведений в соответствии Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
20. Комитет обеспечивает достоверность передаваемых сведений в Бюро.
Приложение 1
к Правилам представления
органами государственных
доходов в Бюро национальной
статистики Агентства по
стратегическому планированию
и реформам Республики
Казахстан сведений,
составляющих налоговую тайну,
без получения письменного
разрешения налогоплательщика
(налогового агента) и
конфиденциальной информации
Сведения о численности наемных работников и доходах по юридическим лицам, филиалам и представительствам, индивидуальным предпринимателям, крестьянским или фермерским хозяйствам
№ п/п
Атрибут
Тип (размер)
Формат
1
РНН
Текстовой (12)
Цифры 0,..,9
2
ИИН/БИН
Текстовой (12)
Цифры 0,..,9
3
КБК
Текстовой (12)
Цифры 0,..,9
5
Код УГД
Текстовой (4)
Цифры 0,..,9
6
Численность наемных работников в первом месяце квартала
Числовой (10)
Цифры 0,..,9
7
Численность наемных работников во втором месяце квартала
Числовой (10)
Цифры 0,..,9
8
Численность наемных работников в третьем месяце квартала
Числовой (10)
Цифры 0,..,9
9
Начисленные доходы в первом месяце квартала
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
10
Начисленные доходы во втором месяце квартала
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
11
Начисленные доходы в третьем месяце квартала
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
Примечание: расшифровка аббревиатур:
РНН – регистрационный номер налогоплательщика;
КБК – код бюджетной классификации – специальный реквизит из двадцати чисел, необходимый для перечисления денег в бюджет;
БИН – бизнес-идентификационный номер (для юридических лиц);
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
УГД – управления государственных доходов.
Приложение 2
к Правилам представления
органами государственных
доходов в Бюро национальной
статистики Агентства по
стратегическому планированию
и реформам Республики
Казахстан сведений,
составляющих налоговую тайну,
без получения письменного
разрешения налогоплательщика
(налогового агента) и
конфиденциальной информации
Сведения об уплаченных суммах налогов и других обязательных платежей в бюджет в разрезе индивидуальных предпринимателей и юридических лиц
№ п/п
Атрибут
Тип (размер)
Формат
1
ИИН
Текстовой (12)
Цифры 0,,9
2
БИН
Текстовой (12)
Цифры 0,,9
3
РНН
Текстовой (12)
Цифры 0,,9
4
Код ДГД
Текстовой (2)
Цифры 0,,9
5
Код УГД
Текстовой (4)
Цифры 0,,9
6
Сумма
Числовой (12)
Цифры 0,,9
7
КБК*
Текстовой (12)
Цифры 0,,9
Примечание: *Информация по налоговым поступлениям в бюджет (1 категория) в разрезе кодов бюджетной классификации в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан".
расшифровка аббревиатур:
ИИН –индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер (для юридических лиц);
РНН – регистрационный номер налогоплательщика;
КБК – код бюджетной классификации;
УГД – управление государственных доходов;
ДГД – департамент государственных доходов.
Приложение 3
к Правилам представления
органами государственных
доходов в Бюро национальной
статистики Агентства по
стратегическому планированию
и реформам Республики
Казахстан сведений,
составляющих налоговую тайну,
без получения письменного
разрешения налогоплательщика
(налогового агента) и
конфиденциальной информации
Сведения об уплаченных суммах социальных отчислений и отчислений в пенсионный фонд в разрезе индивидуальных предпринимателей и юридических лиц
№ п/п
Атрибут
Тип (размер)
Формат
1
ИИН
Текстовой (12)
Цифры 0,,9
2
БИН
Текстовой (12)
Цифры 0,,9
3
РНН
Текстовой (2)
Цифры 0,,9
4
Код ДГД
Текстовой (4)
Цифры 0,,9
5
Код УГД
Текстовой (12)
Цифры 0,,9
6
Сумма
Числовой (12)
Цифры 0,,9
7
КБК*
Текстовой (12)
Цифры 0,,9
Примечание: *Информация по налоговым поступлениям в бюджет (1 категория) в разрезе кодов бюджетной классификации в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан".
расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер (для юридических лиц);
РНН – регистрационный номер налогоплательщика
ДГД – департамент государственных доходов;
УГД – управление государственных доходов;
КБК – код бюджетной классификации;
.
Приложение 4
к Правилам представления
органами государственных
доходов в Бюро национальной
статистики Агентства по
стратегическому планированию
и реформам Республики
Казахстан сведений,
составляющих налоговую тайну,
без получения письменного
разрешения налогоплательщика
(налогового агента) и
конфиденциальной информации

14. Электрондық коммуникациялар құралдары Комитет пен Бюро арасында Талаптарға сәйкес электрондық түрде ақпарат алмасуды қамтамасыз етеді.
15. Көліктік коммуникациялық ортаға мыналар кіреді:
1) мәліметтерді беру арналары;
2) коммуникациялық жабдық;
3) мәліметтерді байланыс арналары арқылы беру кезінде рұқсатсыз қол жеткізу және арнайы әсер ету есебінен ұрлаудан, жоғалтудан, ағып кетуден, жоюдан, бұрмалаудан немесе қолдан жасаудан аппараттық қорғауды және секундына кемінде 64 килобит интеграция жылдамдығын қамтамасыз етеді.
16. АЖ арасындағы интеграция келесі форматтарға сәйкес келеді:
1) HTTPS көлік хаттамасы ретінде ҚР ҰКО берген SSL тіркеу куәліктерін қолдана отырып,;
2) SOAPхаттамасы (SimpleObjectAccessProtocol) өзара іс-қимылхаттамасы ретінде;
3) WSDL сипаттау тілі;
4) ЭЦҚ қол қоятын Мәліметтер құрылымын сипаттауға арналған XSD тілі;
5) веб-әдістер мен олардың параметрлері үшін берілетін XML мәліметтерінің форматы;
6) ЭЦҚ қол қойылған XML-файлдың құрылымы W3C "XML –SignatureSyntaxandProcessing" консорциумының (XML қолтаңбасының синтаксисі және өңделуі) ерекшелігіне сәйкес келеді.
Soap хаттамасы бойынша өзара іс-қимыл шеңберінде WS-security ерекшелігіне сәйкес ҚР ҰКО берген мемлекеттік органның АЖ иесінің ЭЦҚ пайдаланылады.
17. Деректерді беру үшін TCP / IP көлікхаттамасы қолданылады.
5-параграф. Ақпаратты қорғауға қойылатын талаптар
18. Ақпараттық өзара іс қимыл кезінде ақпаратты қорғау "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға.сәйкес техникалық және ұйымдастырушылық сипаттағы іс шаралар есебінен қамтамасыз етіледі.
3-тарау. Мәліметтердің құпиялылығы мен дұрыстығын қамтамасыз ету
19. Комитеттің және Бюроның Мәліметтерге қол жеткізе алатын лауазымды адамдары алынған ақпаратты тікелей мақсаты бойынша және оны берген Тарапқа нұқсан келтірмей, үшінші тараптарға беру құқығынсыз пайдалануды қамтамасыз етеді және "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес мәліметтерді заңсыз жария еткені үшін жауапты болады.
20. Комитет Бюроға берілетін мәліметтердің дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік кірістер
органдарының Қазақстан
Республикасы Стратегиялық
жоспарлау және реформалар
агенттігінің Ұлттық статистика
бюросына салық төлеушінің
(салық агентінің) жазбаша
рұқсатын алмастан салықтық
құпияны құрайтын мәліметтерді
және құпия ақпаратты ұсыну
қағидаларына
1-қосымша
Заңды тұлғалар, филиалдар мен өкілдіктер, дара кәсіпкерлер, шаруа немесе фермер қожалықтары бойынша жалдамалы жұмыскерлердің саны және кірістері туралы мәліметтер
р/с
Атрибут
Типі (мөлшері)
Формат
1
СТН
Мәтіндік (12)
Цифрлар 0,..,9
2
ЖСН/БСН
Мәтіндік (12)
Цифрлар 0,..,9
3
КСК
Мәтіндік (12)
Цифрлар 0,..,9
5
МКБ коды
Мәтіндік (4)
Цифрлар 0,..,9
6
Тоқсанның бірінші айындағы жалдамалы қызметкерлердің саны
Сандық (10)
Цифрлар 0,..,9
7
Тоқсанның екінші айындағы жалдамалы қызметкерлердің саны
Сандық (10)
Цифрлар 0,..,9
8
Тоқсанның үшінші айындағы жалдамалы қызметкерлердің саны
Сандық (10)
Цифрлар 0,..,9
9
Тоқсанның бірінші айында есептелген кірістер
Сандық (12)
Цифрлар 0,..,9
10
Тоқсанның екінші айында есептелген кірістер
Сандық (12)
Цифрлар 0,..,9
11
Тоқсанның үшінші айында есептелген кірістер
Сандық (12)
Цифрлар 0,..,9
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлғалар үшін);
БСК – бюджеттік сыныптама коды-бюджетке ақша аудару үшін қажетті, жиырма саннан тұратын арнайы деректеме;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
МКБ –мемлекеттік кірістер басқармасы;
СТН –салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органдарының
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің Ұлттық
статистика бюросына салық
төлеушінің (салық агентінің)
жазбаша рұқсатын алмастан
салықтық құпияны құрайтын
мәліметтерді және құпия
ақпаратты ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар бөлінісінде салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің төленген сомалары туралы мәліметтер
р/с №
Атрибут
Типі (мөлшері)
Формат
1
ЖСН
Мәтіндік (12)
Цифрлар 0,,9
2
БСН
Мәтіндік (12)
Цифрлар 0,,9
3
СТН
Мәтіндік (12)
Цифрлар 0,,9
4
МКД коды
Мәтіндік (2)
Цифрлар 0,,9
5
МКБ коды
Мәтіндік (4)
Цифрлар 0,,9
6
Сомасы
Сандық (12)
Цифрлар 0,,9
7
БСК*
Мәтіндік (12)
Цифрлар 0,,9
Ескертпе: *"Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығына сәйкес бюджеттік сыныптама кодтары бөлінісінде бюджетке түсетін салық түсімдері бойынша ақпарат (1-санат).
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСК – бюджеттік сыныптама коды;
МКБ – мемлекеттік кірістер басқармасы;
МКД – мемлекеттік кірістер департаменті.
Мемлекеттік кірістер
органдарының
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің Ұлттық
статистика бюросына салық
төлеушінің (салық агентінің)
жазбаша рұқсатын алмастан
салықтық құпияны құрайтын
мәліметтерді және құпия
ақпаратты ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар бөлінісінде әлеуметтік аударымдар мен зейнетақы қорына аударымдардың төленген сомалары туралы мәліметтер
р/с №
Атрибут
Типі (мөлшері)
Формат
1
ЖСН
Мәтіндік (12)
Цифрлар 0,,9
2
БСН
Мәтіндік (12)
Цифрлар 0,,9
3
СТН
Мәтіндік (12)
Цифрлар 0,,9
4
МКД коды
Мәтіндік (2)
Цифрлар 0,,9
5
МКБ коды
Мәтіндік (4)
Цифрлар 0,,9
6
Сомасы
Сандық (12)
Цифрлар 0,,9
7
БСК*
Мәтіндік (12)
Цифрлар 0,,9
Ескертпе:* "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығына сәйкес бюджеттік сыныптама кодтары бөлінісінде бюджетке түсетін салық түсімдері бойынша ақпарат (1 санат).
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлғалар үшін);
БСК – бюджеттік сыныптама коды;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
МКБ – мемлекеттік кірістер басқармасы;
МКД – мемлекеттік кірістер департаменті;
СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Мемлекеттік кірістер
органдарының
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің Ұлттық
статистика бюросына салық
төлеушінің (салық агентінің)
жазбаша рұқсатын алмастан
салықтық құпияны құрайтын
мәліметтерді және құпия
ақпаратты ұсыну қағидаларына
4-қосымша