Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в Сарыагашском районе на 2022-2023 годы
Решение Сарыагашского районного маслихата Туркестанской области от 1 сентября 2022 года № 25-189-VII. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении" от 23 января 2001 года и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в Сарыагашском районе на 2022-2023 годы согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь районного маслихата С.Таскулов
Приложение к решению
Сарыагашского районного маслихата
от "01" сентября 2022 года № 25-189-VII
План по управлению пастбищами и их использованию в Сарыагашском районе на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Сарыагашскому району на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 1736 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;

Сарыағаш ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Түркістан облысы Сарыағаш аудандық мәслихатының 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 25-189-VII шешiмi. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШТІ:
1. Сарыағаш ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат хатшысы С.Таскулов
Сарыағаш ауданды мәслихатының
2022 жылғы "01" қыркүйектегі
№ 25-189-VII шешіміне қосымша
Сарыағаш ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Сарыағаш ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған осы жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы).
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары.
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота, иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Сарыагашский район Туркестанской области расположен в южной части и территория граничит с востока Казыгуртским районом, севернее с Арысским районом, на западе с Шардаринским и Келесскими районами, Республикой Узбекистан. В районе расположены 12 сельских округов, 1 город, 1 поселок и 71 сельских населенных пунктов. Районный центр город Сарыагаш.
Общая площадь Сарыагашского района составляет 418 117 гектаров. Совокупность всех сельскохозяйственных угодий 392 927 гектаров, в том числе пашни 87 609 гектаров, из них 24 015 гектара орошаемой пашни, 2 586 гектаров многолетних насаждений, 1550 гектаров сенокосных угодий, пастбищные земли 294 579 гектаров.
По категориям земли:
земли используемые в сельскохозяйственных целях 329 528 гектара;
земли населенных пунктов 53 728 гектаров;
земли промышленности, транспорта, связи, обороны и иного несельскохозяйственного назначения 5 067 гектаров;
земли особо охраняемых природных территорий 68 гектаров;
земли водного фонда 889 гектаров;
Содержание:

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы.
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы.
6) ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы.
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптар.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Сарыағаш ауданы Түркістан облысының оңтүстік аумағында орналасқан және территориялық аймақ бойынша шығысында Қазығұрт ауданымен, солтүстігінде Арыс ауданымен, батысында Шардара және Келес аудандарымен, Өзбекстан Республикасымен шектеседі. Аудан 12 ауылдық округі, 1 қала және 1 кенттен құралған, жалпы аудан аумағында 71 елді мекен орналасқан. Аудан орталығы Сарыағаш қаласы.
Сарыағаш ауданының барлық жер көлемі 418 117 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 392 927 гектар, оның ішінде егістік жерлер 87 609 гектар, оның ішінде суармалы егістік 24 015 гектар, көп жылдық екпе ағаштары 2 586 гектар, шабындық жерлер 1 550 гектар және жайылымдық 294 579 гектар.
Жер санаттары бойынша:
-ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері - 329 528 гектар;
-елді мекендердің жерлері – 53 728 гектар;
-өнеркәсіп, көлік байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер – 5 067 гектар;
-ерекше қорғаудағы табиғи аумақтардың жерлері - 68 гектар.
-су қорының жерлері - 889 гектар.
Мазмұны:

1. Природа
2. Климат
3. Гидрография
4. Сельское хозяйство
Природа:
Большая часть земель района образована холмами и предгорной равниной. Границы территории района проходит река Сырдарья, южно-восточной границы территории проходят реки Келес и Куркелес.
Климат:
Климат Сарыагашского района континентальный, зима мягкая, лето сухое малооблачное, устойчиво жаркое, знойное. Среднегодовое количество осадков составляет 80-300 мм. Большинство осадков приходится на весенние месяцы. Среднегодовая температура в январе составляет 2-3 градуса, а в июле + 24 + 28 градусов. Иногда в пустынных районах достигают + 40 + 45 С. Территория района расположена в пустынной и предгорной зоне. Основными сельскохозяйственными культурами являются пшеница, хлопок, винограды, картофель и овощебахчевые культуры.
Гидрография:

1. Табиғаты
2. Климаты
3. Гидрографиясы
4. Ауыл шаруашылығы
Табиғаты:
Аудан жерінің басым бөлігі төбелер мен тау етегі жазықтығынан құралған. Ауданның батысын бойлай Сырдария, оңтүстік-шығысынан Келес, Құркелес өзендері ағып өтеді.
Климаты:
Сарыағаш ауданының климаты континенттік, қысы жұмсақ, жазы ыстық, қуаң. Атмосфералық жауын-шашындардың орташа жылдық мөлшері 80-300 мм-ге дейін жетеді. Жауын-шашынның көбі көктем айларына тиесілі. Ауаның жылдық температурасы қаңтарда 2-3 С, шілдеде +24+28 С болады. Кейде құмды шөлді аймақтарда +40+45 С дейін барады. Аудан аумағы табиғи ауа райына байланысты шөлейтті және тауалды аймағында орналасқан. Негізгі ауыл шаруашылығы дақылдарынан бидай, картоп, жүзім және бау-бақша өсіріледі.
Гидрографиясы:

Водный фонд района состоит из поверхностных и подземных вод. В Сарыагашском районе - 329 водных объектов, общей протяженностью 2232,7 километров, в том числе каналы 168 единиц протяженностью 1401,7 километров, 161- коллекторов протяженностью 831 километров. Через эти водные сооружения орошаются 27,6 тысяч гектаров земли. По территории района протекают 3 больших и малых рек (Сырдарья, Келес, Куркелес). Длина реки Келес составляет 241 километров, вливается в Шардаринское водохранилище. В реку Келес вливаются около 10 коллекторов.
Сельское хозяйство:

Ауданның су қоры жер беті мен жер асты суларынан тұрады. Сарыағаш ауданы аумағындағы су жүйелерінің жалпы саны 329 дана, ұзындығы 2232,7 шақырым, оның ішінде каналдар - 168 бірлік, ұзындығы 1401,7 шақырым және қашыртқылар - 161 бірлік, ұзындығы 831 шақырым. Ағын су жүйелері арқылы аудандағы 27,6 мың гектар көлеміндегі суармалы жерлер сумен қамтамасыз етіледі. Сарыағаш ауданы арқылы 3 ірі және кіші (Сырдария, Келес және Құркелес) өзендері ағып өтеді. Келес өзенінің ұзындығы 241 шақырымды құрайды, Шардара су бөгеніне келіп құяды. Келес өзеніне 10 шақты су тармақтары келіп құйылады.
Ауыл шаруашылығы:

1,0 ниже
Весенне- осеннее
Оценивается в два сезона, весннее- осеннее
Поток корма оценивается по следующим показателям:
Рекомендация использоввания сезонных пастбищ
Фертильность корма
(объем кормовой единицы в 100 килограмм сухой массы)
хорошо
среднее
плохо
1
2
3
4
Весеннее
выше 68
51-69
ниже 51
Весенне-летнее, осенне-летнее
выше 50
40-50
ниже 40
Осеннее
выше 40
30-40
ниже 30
Заключение.
Общая площадь пастбищ в Сарыагашском районе составляет 294 579 гектаров, согласно приказу Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан № 3-3/332 от 14 апреля 2015 года "Об утверждении предельно допустимых норм загрузки общей площади пастбищ" с учетом пастбищ на поголовье скота в общей сложности необходимо 1 673 636 гектаров пастбищных земель.
В общей сложности по району 644 217 голов скота (69 838 голов КРС, 18 641 лошадей, 555 738 голов МРС, 89 верблюдов) используют 294 579 га пастбищ, из них 49384 голов (7 022 голов КРС, 3 355 лошадей, 39 006 голов МРС) содержатся в неволе.
На основании вышеизложенного, на 584 833 голов сельскохозяйственных животных в Сарыагашском районе не хватает пастбищных угодий общей площадью 1 379 304 га.
Для решения проблемы дефицита пастбищ в Сарыагашском районе, нужно перевести животноводство из пастбищной системы в систему содержание скота без пастбищ (заготовка, откорма) и уменьшить нагрузку на пастбища.
Предложение.
Рекомендуется пересчитать максимальный объем пастбищ установленный для скота с приказом Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3 / 332 "Об утверждении предельно допустимых норм загрузки общей площади пастбищ", в зависимости от места проживания.
В приложении содержатся данные, схемы и карты по сельским округам.
Приложение 1 – Акжарский сельский округ
Приложение 2 – Алимтауский сельский округ
Приложение 3 – Дарбазинский сельский округ
Приложение 4 – Дербисекский сельский округ
Приложение 5 – Жемистинский сельский округ
Приложение 6 – Жылгинский сельский округ
Приложение 7 – Кызылжарский сельский округ
Приложение 8 – Жартытобинский сельский округ
Приложение 9 – Жибекжолинский сельский округ
Приложение 10 – Куркелеский сельский округ
Приложение 11 – Кабланбекский сельский округ
Приложение 12 – Тегисшильский сельский округ

1,0 төмен
Көктемдік-күздік
Екі маусым бойынша бағаланады, көктемдік-күздік
Жем-шөп қорының құнарлығы төмендегі көрсеткіштер бойынша бағаланады:
Жайылымды маусымдық пайдалану ұсынысы
Жем-шөптің құнарлығы (100 килограмм құрғақ шөптегі азықтық бірліктің көлемі)
жақсы
орта
жаман
1
2
3
4
Көктемдік
68-ден жоғары
51-69
51-ден төмен
Көктемгі-жаздық, күздік және жаздық
50-ден жоғары
40-50
40-тан төмен
Күздік
40-тан жоғары
30-40
30-дан төмен
Қорытынды
Сарыағаш ауданында жалпы жайылымдық жер көлемі 294 579 гектарды құрайды, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, мал басына шаққандағы жайылымды есептей келе барлығы 1 673 636 гектар жайылым жер учаскесі қажет екендігі анықталды.
Аудан бойынша барлығы 644 217 бас (69 838 ірі қара, 18 641 жылқы, 555 738 уақ мал, 89 түйе) көлемі 294 579 гектар жайылымды пайдаланады, осы көрсетілген малдардың ішінде барлығы 49 384 бас (7 022 ірі қара, 3 355 жылқы, 39 006 уақ мал) мал бір орында, қоралық жағдайда ұсталып, бордақыланады.
Жоғарыда көрсетілгендердің негізінде Сарыағаш ауданында жалпы жайылым қажет ететін 584 833 бас малға көлемі 1 379 304 гектар жайылым жер жеткіліксіз екендігі байқалады.
Сарыағаш ауданындағы жайылымдық жердің жеткіліксіздігін шешу үшін, жайылымдық жерлерге түсетін жүктемені азайтып, мал өсіруді жайылымдық-қоралық жүйеден жайылымды қажет етпейтін мал өсіру жүйесіне (қорада ұстап бағу, бордақылау) ауыстыру қажет.
Ұсыныс
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұхсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығында мал басына белгіленген жайылымның шекті мөлшерін тұрғылықты жерге байланысты қайта есептеу ұсынылады.
Қосымшада ауылдық округтері бөлінісінде мәліметтер, схемалар мен карталар:
1-қосымша - Ақжар ауылдық округі
2-қосымша - Әлімтау ауылдық округі
3-қосымша - Дарбаза ауылдық округі
4-қосымша - Дербісек ауылдық округі
5-қосымша - Жемісті ауылдық округі
6-қосымша - Жылға ауылдық округі
7-қосымша - Қызылжар ауылдық округі
8-қосымша - Жартытөбе ауылдық округі
9-қосымша - Жібек жолы ауылдық округі
10-қосымша - Құркелес ауылдық округі
11-қосымша - Қабланбек ауылдық округі
12-қосымша - Тегісшіл ауылдық округі