Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию в Созакском районе на 2022-2023 годы
Решение Созакского районного маслихата Туркестанской области от 30 сентября 2022 года № 133
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении" от 23 января 2001 года и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", маслихат Сузакского района РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в Созакском районе на 2022-2023 годы согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Секретарь Созакского районного маслихата Б.Байғараев
Утверждено решением
Созакского районного
маслихата от 30 сентября
2022 года № 133
План по управлению пастбищами и их использованию в Созакском районе на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Созакскому району на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;

Созақ ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Түркістан облысы Созақ аудандық мәслихатының 2022 жылғы 30 қыркүйектегі № 133 шешiмi
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Созақ аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Созақ ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Созақ аудандық мәслихатының хатшысы Б.Байғараев
Созақ аудандық мәслихатының
2022 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 133 шешіміне қосымша
Созақ ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Созақ ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь Созакского района составляет 4 104 490 гектаров. Совокупность всех сельскохозяйственных угодий 3 519 921 гектар, в том числе пашни 13912 гектар, в том числе 5813 гектар орошаемой пашни, багарный 8099 гектар, 337 гектар многолетних насаждений, 11 773 гектар сенокосных угодий, пастбищные 3 493 899 гектар.
По категориям земли:

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Созақ ауданының барлық жер көлемі 4 104 940 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 3 519 921 гектар, оның ішінде егістік жерлер 13912 гектар, суармалы егістік 5813 гектар, тәліми 8099 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер 337 гектар, шабындық жерлер 11773 гектар, жайылымдық 3 493 899 гектар.
Жер санаттары бойынша:

земли используемые в сельскохозяйственных целях 673 261 гектар;
земли населенных пунктов 261 296 гектар;
земли используемые не в целях промышленности, транспорта, связи, обороны, сельского хозяйства – 54 537 гектар;
земли особо охраняемых природных парков - 799 гектар;
земли лесного фонда - 1 014 898 гектар,
земли водного фонда - 3245 гектар;
По административно-территориальному делению в Созакском районе имеются 10 сельских округов и 2 поселков (Шолаккорган, Жартытобе, Таукент, Сызган, Каракур, Каратау, Тасты, Шу, Жуантобе, Кыземшек,Сузак,Кумкент), 35 сельских населенных пункта.
Сельское хозяйство:
На территории района 3 521 855 гектар земель пригодных для ведения сельского хозяйства, в том числе 13912 гектар пашни, 5813 гектар орошаемой пашни, 8099 гектар багарных, 337 гектар многолетних растений , сенокосные угодья 11773 гектар, пастбищных 3 493 899 гектар.

ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері 673 261 гектар;
елді мекендердің жерлері 261 296 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер 54 537 гектар:
ерекше қорғаудағы табиғи аумақтардың жерлері 799 гектар;
орман қорының жерлері 1 014 898 гектар;
су қорының жерлері 3245 гектар.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Созақ ауданында 10 ауылдық округтер мен 2 кенттер (Шолаққорған, Жартытөбе, Таукент, Сызған, Қарақұр, Қаратау, Тасты, Шу, Құмкент, Жуантөбе, Қыземшек, Созақ), 35 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Ауыл шаруашылығы:
Ауданның ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 3521855 гектар. Оның ішінде егістік жерлер 13912 гектар, суармалы егістік 5813 гектар, тәліми 8099 гектар, көп жылдық екпелер 337 гектар, шабындық жерлер 11 773 гектар, жайылымдық 3 493899 гектар.

6. Сельский округ Каратау
Центр – сельский округ Каратау.
Населеные пункты - Каратау, Аксумбе, Саржаз, Жумысшы.
Количество населения – 2145 человека.
Общая площадь - 614399 гектар.
В том числе:
сельскохозяйственные земли – 587544 гектар;
пашни – 192 гектар;
орошаемые-189 гектар;
сад -36 гектар;
пастбищ- 586216 гектар;
сенекосы – 1100 гектар;
Данные о количестве поголовья скота сельскохозяйственных животных по месту жительства:
Населенные пункты
Верблюд
Лошадь
Крупно рогатый скот
Мелкорогатый скот
Птица
1
Каратау

6. Қаратау ауылдық округі
Орталығы-Қаратау ауылдық округі.
Елдімекендері-Қаратау,Ақсүмбе, Сарыжаз.
Халық саны-2145 адам.
Округтің жалпы жер көлемі-614399 гектар.
Оның ішінде:
ауыл шаруашылық жер-587544 гектар;
жалпы егістік - 192 гектар;
суармалы егістік - 189 гектар;
тәліми егістік-3 гектар;
көп жылдық екпелер-36 гектар;
жайылымдықжер-586216 гектар;
шабындық жер-1100 гектар.
Елді мекен бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер:
Елді мекендер
Түйе
Жылқы
Ірі қара мал
Уақ мал
Құс
1
Қаратау