О внесении изменения в решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 28 сентября 2001 года № 11/9-II "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Аппарат Восточно-Казахстанского областного маслихата"
Решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 14 декабря 2022 года № 21/205-VІІ. Отменен решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 20 сентября 2024 года № 16/125-VІІІ
Сноска. Отменен решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 20.09.2024 № 16/125-VІІІ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего решения см. в п. 2.
В соответствии с пунктом 79 Типового регламента маслихата, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан, Восточно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 28 сентября 2001 года № 11/9-II "Об утверждении положения о государственном учреждении "Аппарат Восточно-Казахстанского областного маслихата" следующее изменение:
Положение о государственном учреждении "Аппарат Восточно-Казахстанского областного маслихата" изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь
Восточно-Казахстанского областного маслихата
Д. Рыпаков
Приложение к решению
Восточно-Казахстанского
областного маслихата
от 14 декабря 2022 года
№ 21/205-VІІ
Приложение к решению
Восточно-Казахстанского
областного маслихата
от 28 сентября 2001 года
№ 11/9-II
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственном учреждении "Аппарат Восточно-Казахстанского областного маслихата"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат Восточно-Казахстанского областного маслихата" (далее – аппарат маслихата) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере обеспечения деятельности Восточно-Казахстанского областного маслихата.
2. Аппарат маслихата не имеет ведомств.
3. Аппарат маслихата осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Аппарат маслихата является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан со своим наименованием на государственном языке, штамп со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

"Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2001 жылғы 28 қыркүйектегі № 11/9-ІІ шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 21/205-VІІ шешімі. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 20 қыркүйектегі № 16/125-VІІІ шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 20.09.2024 № 16/125-VІІІ шешімімен (қабылданған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешімнің қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітілген Мәслихаттың үлгі регламентінің 79-тармағына сәйкес, Шығыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. "Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2001 жылғы 28 қыркүйектегі № 11/9-ІІ шешіміне мынадай өзгеріс енгізілсін:
"Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже осы шешімге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының
хатшысы
Д. Рыпаков
Шығыс Қазақстан
облыстық мәслихатының
2022 жылғы 14 желтоқсандағы
№ 21/205-VІІ шешіміне қосымша
Шығыс Қазақстан
облыстық мәслихатының
2001 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 11/9-ІІ шешіміне қосымша
"Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы
ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – мәслихат аппараты) Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының қызметін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Мәслихат аппаратының ведомстволары жоқ.
3. Мәслихат аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Мәслихат аппараты мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген, атауы мемлекеттік тілде жазылған мөрі, атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабаны, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

5. Аппарат маслихата вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат маслихата имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Аппарат маслихата в целях реализации своих функций и задач, в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями председателя маслихата.
8. Структура и лимит штатной численности аппарата маслихата утверждаются Восточно-Казахстанским областным маслихатом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: индекс 070019, Республика Казахстан, Восточно-Казахстанская область, город Усть-Каменогорск, улица М. Горького, 40.
10. Настоящее положение является учредительным документом аппарата маслихата.
11. Финансирование деятельности аппарата маслихата осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Аппарату маслихата запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями аппарата маслихата.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
обеспечение деятельности областного маслихата для реализации государственной политики в сфере местного государственного управления в пределах компетенции, предусмотренных законами Республики Казахстан.
14. Полномочия: 1) права:
запрашивать и получать от должностных лиц государственных органов, общественных объединений, государственных и иных организаций информацию, необходимую для реализации своих задач и функций;
запрашивать у депутатов маслихата сведения, информации по вопросам их деятельности;
вносить на рассмотрение маслихата предложения, возникающие в процессе своей деятельности;
привлекать работников государственных органов, общественных объединений и иных организаций для участия в подготовке вопросов, вносимых на рассмотрение сессии маслихата и его постоянных комиссий;
направлять в государственные органы, общественные объединения, иным организациям для рассмотрения депутатские запросы, предложения, обращения граждан;
осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности:
обеспечивать выполнение возложенных функций в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
15. Функции:
регулировать нормативное правовое обеспечение маслихата для реализации государственной политики в сфере местного государственного управления;
контролировать соблюдение законности в деятельности областного маслихата;
готовить аналитическую и иную информацию, материалы, касающиеся деятельности маслихата;
участвовать в разработке актов областного маслихата, направленных на реализацию государственных функций маслихата;
направлять нормативные правовые решения маслихата на государственную регистрацию в органы юстиции в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и вести их правовой мониторинг;
осуществлять контроль за исполнением актов областного маслихата и его постоянных (временных) комиссий;
рассматривать обращения физических и юридических лиц;
представлять и защищать интересы областного маслихата и аппарата маслихата в судебных и иных правоохранительных органах;
планировать расходы на повышение квалификации депутатов маслихата и государственных служащих аппарата маслихата в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
осуществлять организационно-технические мероприятия по подготовке и проведению сессий маслихата;
оказывать практическую помощь и содействие депутатам маслихата в осуществлении ими своих полномочий, организации приема граждан, отчетов и встреч с избирателями, обеспечивать их необходимыми справочными материалами, обобщать поступающие в маслихат информации;
участвовать в пленарных заседаниях сессий, заседаниях постоянных (временных) комиссий и оказывать помощь депутатам в вопросах качественной подготовки проектов решений, постановлений постоянных комиссий и заключений временных комиссий маслихата;
оформлять протоколы сессий, заседаний постоянных комиссий, сборники решений в соответствии с Регламентом маслихата;
организовывать подготовку проектов докладов, решений, справок и других документов по вопросам деятельности маслихата;
обеспечивать оформление, хранение и передачу в архив актов маслихата и документации;
вести делопроизводство и обработку корреспонденции, поступающей в аппарат маслихата, обеспечивать информационный обмен в соответствии с требованиями Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.

5. Мәслихат аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Мәслихат аппараты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Мәслихат аппараты өз функциялары мен міндеттерін іске асыру мақсатында, заңнамада белгіленген тәртіппен мәслихат төрағасының өкімдерімен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Мәслихат аппаратының құрылымы мен штат санының лимитін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Шығыс Қазақстан облыстық мәслихаты бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: индекс 070019, Қазақстан Республикасы, Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы, М.Горький көшесі, 40.
10. Осы ереже мәслихат аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мәслихат аппаратының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Мәслихат аппаратына кәсіпкерлік субъектілерімен мәслихат аппаратының өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
2-тарау. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңдарында қарастырылған құзыреттер шегінде, жергілікті мемлекеттік басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру үшін облыстық мәслихаттың қызметін қамтамасыз ету.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің лауазымды тұлғаларынан, мемлекеттік және өзге де ұйымдардан өз міндеттері мен функцияларын іске асыру үшін қажетті ақпараттарды сұрау және алу;
мәслихат депутаттарынан олардың қызметі мәселелері бойынша мәліметтер, ақпараттар сұрау;
мәслихаттың қарауына өз қызметі барысында туындайтын ұсыныстарды енгізу;
мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің және өзге де ұйымдардың қызметкерлерін мәслихат сессиясы мен тұрақты комиссияларының қарауына енгізілетін мәселелерді дайындауға қатыстыру;
мемлекеттік органдарға, қоғамдық бірлестіктерге, өзге де ұйымдарға қарау үшін депутаттық сауалдар, азаматтардың ұсыныстары мен өтініштерін жолдау;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
2) міндеттері:
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес, жүктелген функциялардың орындалуын қамтамасыз ету.
15. Функциялары:
жергілікті мемлекеттік басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру үшін мәслихатты нормативтік құқықтық қамтамасыз етуді реттеу;
облыстық мәслихат қызметінде заңдылықтың сақталуын бақылау;
мәслихат қызметіне қатысты талдау ақпаратын және өзге де ақпаратты, материалдарды дайындау;
мәслихаттың мемлекеттік функцияларын іске асыруға бағытталған облыстық мәслихат актілерін әзірлеуге қатысу;
мәслихаттың нормативтік құқықтық шешімдерін Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған жағдайларда әділет органдарына мемлекеттік тіркеуге жолдау және оларға құқықтық мониторинг жүргізу;
облыстық мәслихаттың және оның тұрақты (уақытша) комиссияларының актілерінің орындалуына бақылауды жүзеге асыру;
жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
сот және өзге де құқық қорғау органдарында облыстық мәслихаттың және мәслихат аппаратының мүддесін білдіру және қорғау;
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес мәслихат депутаттарының және мәслихат аппараты мемлекеттік қызметшілерінің біліктілігін арттыруға шығыстарды жоспарлау;
мәслихат сессияларын дайындап өткізу жөніндегі ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды жүзеге асыру;
мәслихат депутаттарына өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға, азаматтар қабылдауын, есептер және сайлаушылармен кездесулер ұйымдастыруға іс жүзінде көмек пен жәрдем көрсету, оларды қажетті анықтамалық материалдармен қамтамасыз ету, мәслихатқа түсетін ақпараттарды жинақтау;
сессиялардың пленарлық отырыстарына, тұрақты (уақытша) комиссиялардың отырыстарына қатысу және мәслихат шешімдерінің жобаларын, тұрақты комиссияларының қаулыларын және уақытша комиссияларының қорытындыларын сапалы дайындау мәселелерінде депутаттарға көмек көрсету;
мәслихат Регламентіне сәйкес сессиялардың, тұрақты комиссиялар отырыстарының хаттамаларын, шешімдердің жинақтарын ресімдеу;
мәслихат қызметінің мәселелері бойынша баяндамалар, шешімдер жобаларын, анықтамалар мен басқа да құжаттарды дайындауды ұйымдастыру;
мәслихат актілері мен құжаттаманы ресімдеуді, сақтауды және архивке тапсыруды қамтамасыз ету;
іс қағаздарын жүргізу және мәслихат аппаратына түсетін хат-хабарларды өңдеу, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі талаптарына сәйкес ақпаратпен алмасуды қамтамасыз ету.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство аппаратом маслихата осуществляется председателем областного маслихата, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на аппарат маслихата задач и осуществление им своих полномочий.
17. Председатель областного маслихата избирается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Председатель областного маслихата не имеет заместителей.
19. Полномочия председателя областного маслихата:
руководит деятельностью аппарата маслихата, назначает на должность и освобождает от должности его служащих;
организует взаимодействие аппарата маслихата с иными органами местного самоуправления;
по вопросам своей компетенции издает распоряжения;
в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на работников аппарата маслихата;
представляет аппарат маслихата в государственных органах, иных организациях;
обладает правом первой подписи на всех финансовых документах аппарата маслихата;
выдает доверенности на представление интересов аппарата маслихата в судебных, правоохранительных и иных государственных органах;
в пределах своей компетенции принимает необходимые меры по противодействию коррупции и несет за это ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан;
осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
Исполнение полномочий председателя маслихата в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Аппарат маслихата возглавляется руководителем аппарата маслихата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Аппарат маслихата может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество аппарата маслихата формируется за счет имущества, переданного ему собственником.
22. Имущество, закрепленное за аппаратом маслихата, относится к коммунальной собственности.
23. Аппарат маслихата не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение аппарата маслихата осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Мәслихат аппаратын басқаруды облыстық мәслихат төрағасы жүзеге асырады, ол мәслихат аппаратына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Облыстық мәслихат төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға сайланады және лауазымнан босатылады.
18. Облыстық мәслихат төрағасының орынбасарлары жоқ.
19. Облыстық мәслихат төрағасының өкілеттіктері:
мәслихат аппаратының қызметіне басшылық жасайды, оның қызметшілерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
мәслихат аппаратының өзге жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара іс-әрекетін ұйымдастырады;
өз құзыретінің мәселелері бойынша өкімдер шығарады;
заңнамада белгіленген тәртіппен мәслихат аппаратының қызметкерлерін ынталандырады және тәртіптік жаза қолданады;
мемлекеттік органдарда, өзге ұйымдарда мәслихат аппаратының атынан өкілдік етеді;
мәслихат аппаратының барлық қаржылық құжаттарына бірінші қол қою құқығын иеленеді;
сот, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдарда мәслихат аппаратының мүддесін білдіру үшін сенімхаттар береді;
өз құзыреті шегінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша қажетті шараларды қабылдайды және ол үшін Қазақстан Республикасының заңдарында қарастырылған жауапкершілікте болады;
оған Қазақстан Республикасының заңнамасымен және осы Ережемен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Мәслихат төрағасы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Мәслихат аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын мәслихат аппаратының басшысы басқарады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Мәслихат аппаратының заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін. Мәслихат аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік есебінен қалыптастырылады.
22. Мәслихат аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, мәслихат аппаратының өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Мәслихат аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.