О внесении изменения в решение маслихата района Алтай от 28 сентября 2021 года №7/22-VII "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Средигорненскому сельскому округу района Алтай на 2022-2023 годы"
Решение маслихата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 21 октября 2022 года № 23/13-VII
Маслихат района Алтай РЕШИЛ:
Внести в решение маслихата района Алтай от 28 сентября 2021 года №7/22-VII "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Средигорненскому сельскому округу района Алтай на 2022-2023 годы" следующее изменение:
план по управлению пастбищами и их использованию по Средигорненскому сельскому округу района Алтай на 2022-2023 годы изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему решению.
Секретарь маслихата района Алтай Л. Гречушникова
Приложение к решению
маслихата района Алтай
от 21 октября 2022 года
№ 23/13-VII
План по управлению пастбищами и их использованию в Средигорненском сельском округе района Алтай на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Средигорненском сельском округе района Алтай на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
схему (карту) расположения пастбищ на территории Средигорненского сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);

Алтай ауданының мәслихатының 2021 жылғы 28 қыркүйектегі № 7/22-VII "Алтай ауданының Средигорное ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 2022 жылғы 21 қазандағы № 23/13-VII шешімі
Алтай ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
Алтай ауданының мәслихатының 2021 жылғы 28 қыркүйектегі № 7/22-VII "Алтай ауданының Средигорное ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" шешіміне мынадай өзгеріс енгізілсін:
Алтай ауданының Средигорное ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Алтай ауданының мәслихат хатшысы Л. Гречушникова
Алтай
ауданының мәслихатының
2022 жылғы 21 қазандағы
№ 23/13-VII шешіміне қосымша
Алтай ауданының Средигорное ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Алтай ауданының Средигорное ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі- Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Средигорное ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3-қосымша);

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Средигорненском сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7);
7-1) Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (Приложение 7-1).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Средигорненском сельском округе имеются 4 населенных пункта.
Общая площадь территории Средигорненского сельского округа 51910 гектар, из них пашни – 10115 га, пастбищные земли – 33978 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 15593 га;
земли населенных пунктов – 7530 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 0,1 га;
земли запаса - 28787 га.
По природным условиям территория Средигорненского сельского округа относится к горно-лугово-степной влажной подзоне горностепной зоны. Климат влажный, умеренно теплый. Осадков выпадает за год в среднем 615 мм. Максимальное количество их приходится на июль.
Почвы в основном горные черноземы, выщелоченные и горностепные.
На территории Средигорненского сельского округа имеется ветеринарный пункт и пункт искусственного осеменения скота.

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Средигорное ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигті (7-қосымша);
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картаны құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, олардың иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Средигорное ауылдық округінде әкімшілік-аумақтық бөлінуі бойынша 4 елді мекен бар.
Средигорное ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 51910 га, оның ішінде егістіктер – 10115 га, жайылымдық жерлер – 33978 га.
Санаттар бойынша жер мыналарға бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 15593 га;
елді мекендер жерлері – 7530 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі қажеттілігі үшін, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және ауыл шаруашылығынан өзге мақсатқа арналған жерлер – 0,1 га;
босалқы жерлер –28787 га.
Средигорное ауылдық округінің аумағы табиғат шарттары бойынша таулы-шалғынды-далалы ылғалды белдем тармағына таулы-дадалы аймаққа жатады. Климаты ылғалды, қоңыржай жылы. Жауын-шашын жылына орташа 615 мм мөлшерде түседі. Олардың көп мөлшері шілде айына келеді.
Топырағы негізінен сілтісізденген және таулы далалы қара топырақ.
Средигорное ауылдық округінің аумағында ветеринарлық пункт және малды қолдан ұрықтандыру пункті бар.

На 1 января 2021 года в Средигорненском сельском округе насчитывается крупного рогатого скота 1702 головы, из них маточное (дойное) поголовье 771 голова, мелкого рогатого скота 1416 голов, лошадей 365 голов, (таблица № 1) из них:
в селе Средигорное:
крупного рогатого скота 1252 головы, из них маточное (дойное) поголовье 603 головы, мелкого рогатого скота 945 голов, лошадей - 166 голов.
Площадь пастбищ составляет 2980 га.
в селе Чиркаин:
крупного рогатого скота 249 голов, из них маточное (дойное) поголовье 82 головы, мелкого рогатого скота 349 голов, лошадей - 119 голов.
Площадь пастбищ составляет 1700 га.
в селе Андреевка:
крупного рогатого скота 74 головы, из них маточное (дойное) поголовье 38 голов, мелкого рогатого скота 75 голов, лошадей – 12 голов.
Площадь пастбищ составляет 930 га.
в селе Александровка:
крупного рогатого скота 127 голов, из них маточное (дойное) поголовье 48 голов, мелкого рогатого скота 47 голов, лошадей – 68 голов.
Площадь пастбищ составляет 1377 га.
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Средигорненскому сельскому округу
Таблица № 1
Населенные пункты
Население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
1
Село Средигорное

2021 жылдың 1 қаңтарына Средигорное ауылдық округінде ірі қара мал 1702 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 771 бас, ұсақ мал басы 1416, жылқылар басы 365 есептелген (№ 1 кесте), оның ішінде:
Средигорное ауылында:
ірі қара мал 1252 бас, соның ішінде аналық (сауын) мал басы 603 бас, ұсақ мал 945 бас, жылқылар – 166 бас.
Жайылымдар ауданы 2980 га құрайды.
Шірікқайың ауылында:
ірі қара мал 249 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 82 бас, ұсақ мал 349 бас, жылқылар – 119 бас.
Жайылымдар ауданы 1700 га құрайды.
Андреевка ауылында:
ірі қара мал 74 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 38 бас, ұсақ мал 75 бас, жылқылар – 12 бас.
Жайылымдар ауданы 930 га құрайды.
Александровка ауылында:
ірі қара мал 127 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 48 бас, ұсақ мал 47 бас, жылқылар – 68 бас.
Жайылымдар ауданы 1377 га құрайды.
Средигорное ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер
Таблица № 1
№
Елді мекендер
Халық
Ауыл шаруашылығы құрылымдары
Барлығы:
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
барлығы
оның ішінде сауын
барлығы
оның ішінде сауын
барлығы
оның ішінде сауын
1
Средигорное ауылы

601
Итого:
472
1396
300
1416
700
1500
3616
Для выпаса скота местного населения села Средигорное организовано 2 гурта: 1 гурт - севернее села Средигорное водопой - речка Березовка, ручьи; 2 гурт - восточнее села Средигорное, водопой - ручьи.
Для выпаса скота населения села Чиркаин организовано 2 гурта: 1 гурт – юго-восточнее села Чиркаин, водопой - ручей Первый ключ; 2 гурт – юго-восточнее села Чиркаин, водопой - речка Чириккаин, ручьи.
Для выпаса скота населения села Андреевка организован 1 гурт - северо-восточнее села Андреевка, водопой- ручьи.
Для выпаса скота населения села Александровка организован 1 гурт - северо-восточнее села Александровка, водопой- ручей Кочки, ручьи.
Поголовье в товариществах с ограниченной ответственностью (далее -ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах Средигорненского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 963 головы, мелкого рогатого скота 20 голов, лошадей 65 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 3231 га (таблица № 4).
Таблица № 4
№
землепользователи
Площадь (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Итого (га)
1
ТОО "Средигорненский"

601
Барлығы:
472
1396
300
1416
700
1500
3616
Средигорное ауылы жергілікті халқының малын жаю үшін 2 табын ұйымдастырылған: 1– табын – Средигорное ауылынан солтүстікке қарай, суат– Березовка жылғасы, бұлақтар; 2– табын – Средигорное ауылынан шығысқа қарай, суат- бұлақтар.
Шірікқайың ауылы халқының малын жаю үшін 2 табын ұйымдастырылған: 1– табын–Шірікқайың ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай, суат- Шірікқайың жылғасы, бұлақтар.
Андреевка ауылы халқының малын жаю үшін 1 табын ұйымдастырылған-Андреевка ауылынан солтүстік-шығыса қарай, суат– бұлақтар.
Александровка ауылы халқының малын жаю үшін 1 табын ұйымдастырылған – Александровка ауылынан солтүстік-шығысқа қарай, суат–Кочки жылғасы, бұлақтар.
Средигорное ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серктестігі (бдан әрі –ЖШС), шаруа және фермер қожалықтарының мал басы: ірі қара мал 963 басты, ұсақ мал 20 басты, жылқылар 65 басты құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтардағы жайылымдар ауданы 3231 га құрайды ( № 4 кесте).
№ 4 кесте
№
Жер пайдаланушылар
Ауданы (га)
Түрі бойынша малдың бары, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі,(га)
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
барлығы (га)
1
"Средигорненский"ЖШС

2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3 к Плану
по управлению пастбищами и их
использованию в Средигорненском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4 к Плану
по управлению пастбищами и их
использованию в Средигорненском
сельском округе район Алтай
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 5 к Плану
по управлению пастбищами и их
использованию в Средигорненском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6 к Плану
по управлению пастбищами и их
использованию в Средигорненском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Средигорненском сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7 к Плану
по управлению пастбищами и их
использованию в Средигорненском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Средигорненский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 7-1 к Плану
по управлению пастбищами и их
использованию в Средигорненском
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения:

2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз-күз
Алтай ауданының Средигорное
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына 3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Средигорное
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына 4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері
Алтай ауданының Средигорное
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына 5 -қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Средигорное
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына 6 -қосымша
Среднигорное ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Средигорное
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына 7- қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға жануарларды айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Средигорное
Сәуір-мамыр
Қыркүйек-қазан
Алтай ауданының Средигорное
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына 7- 1-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Шартты белгілері: