Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Шемонаиха Шемонаихинского района на 2022-2023 годы
Решение Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 11 февраля 2022 года № 15/6-VII
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Шемонаихинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по городу Шемонаиха Шемонаихинского района на 2022-2023 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня официального опубликования.
Секретарь Шемонаихинского районного маслихата М. Желдыбаев
Утвержден
решением Шемонаихинского
районного маслихата
от 11 февраля 2022 года
№ 15/6-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Шемонаиха Шемонаихинского района на 2022-2023 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Шемонаиха Шемонаихинского района на 2022-2023 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории города Шемонаиха в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) список собственников и землепользователей земельных участков пастбищ на территории города Шемонаиха, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) приемлемые схемы пастбищеоборотов города Шемонаиха, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ города Шемонаиха, согласно приложению 4 к настоящему Плану;

Шемонаиха ауданының Шемонаиха қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 2022 жылғы 11 ақпандағы № 15/6-VII шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағы 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес Шемонаиха аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Шемонаиха ауданының Шемонаиха қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шемонаиха аудандық мәслихатының хатшысы М. Желдыбаев
Шемонаиха аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 11 ақпандағы
№ 15/6-VII шешімімен
бекітілді
Шемонаиха ауданының Шемонаиха қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі ЖОСПАР
Кіріспе
Осы Шемонаиха ауданының Шемонаиха қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шемонаиха қаласы аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) Шемонаиха қаласы аумағындағы жайылым жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың тізімі осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) Шемонаиха қаласының жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) Шемонаиха қаласы жайылымдарының сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары көрсетілген карта осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;

5) схему доступа пастбищепользователей к водным источникам города Шемонаиха, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища города Шемонаиха, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных города Шемонаиха, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Город Шемонаиха расположен в центральной части Шемонаихинского района, на реке Уба. Является админстративным центром Шемонаихинского района.
Общая площадь города Шемонаиха составляет 6402 га, в том числе по категориям:
земли сельскохозяйственного назначения - 1190 га;
земли населенных пунктов - 4766 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны,национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения-191 га;
земли водного фонда - 244 га;
земли запаса - 11 га.

5) Шемонаиха қаласындағы су көздеріне жайылым пайдаланушыларының қол жеткізу схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) Шемонаиха қаласындағы жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы, осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) Шемонаиха қаласының ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес жасалды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректерді, олардың иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, малдардың түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректерді ескере отырып қабылданды.
Шемонаиха қаласы Шемонаиха ауданының орталық бөлігінде орналасқан–Шемонаиха ауданының әкімшілік орталығы болып табылады.
Шемонаиха қаласының жалпы ауданы 6402 га құрайды, оның ішінде санаттар бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 1190 га;
елді мекендердің жерлері - 4766 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және өзге де ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер – 191 га;
су қорының жері – 244 га;
қор жерлер - 11 га.

Природно-климатические зоны: горная лугово-степная, предгорно-степная умеренно влажная. Климат резко-континентальный с большими суточными и годовыми амплитудами температуры воздуха, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Зима суровая, лето жаркое, температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68 %.
Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Главной водной артерией является река Уба, на территории города в нее впадает большое количество ручьев. Основное сельскохозяйственное водоснабжение базируется на поверхностных водах, наличие достаточного количества водных источников обеспечивают полную обводненность пастбищных угодий.
Почвенный покров территории представлен горно-лесными светлосерыми оподзоленными почвами, распространены черноземы (оподзоленные, выщелоченные, южные и обыкновенные), каштановые почвы, пойменно-луговые почвы.
Растительность горная лугово-степная, разнотравно-злаковые луга, умеренно-влажные и разнотравно-злаковые остепненные луга и степи.
Для выпаса животных используются пастбища, входящие в земли сельскохозяйственного назначения, земли населенных пунктов и земли запаса.
Отгонных сезонных пастбищ на территории округа нет.

Табиғи-климаттық аймақтар: таулы шалғынды-дала, тау бөктеріндегі далалық орташа ылғалды. Климаты ауа температурасының үлкен тәуліктік және жылдық амплитудасымен кенет континенті, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Қысы қатты, жазы ыстық, ең төмен ауа температурасы -45, ең жоғары +40. Жылдық орташа температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдығы-68 %.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнықтайды, сәуір айының бірінші онкүндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Негізгі су артериясы Уба өзені болып табылады, қала аумағында оған бұлақтардың үлкен көлемі құйылады. Негізгі ауылшаруашылық сумен жабдықтау шалағай суларда негізделіп жатыр, ал су көздерінің жеткілікті көлемі жайылым алқаптарының толық сулануын қамтамасыз етеді.
Аумақтың топырақ жамылғысы тау-орман қышқыл және тау-орман ашық сұр топырақтармен көрсетілген, қара топырақтар (күлгінделген, сілтісізденген, оңтүстікті және кәдімгі), қызғылт топырақ, жайылмалық-шалғындық топырақтармен көрсетілген.
Өсімдік жамылғысы таулы далалы-жазық түрлі шөпті-дәнді жазық, орташа ылғалды және түрлі шөпті-дәнді далаланған.
Малды бағу үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге, елді мекендердің және қордағы жерлерге енетін жайылымдар пайдаланылады..
Қала аумағындағы шалғайдағы маусымдық жайылымдар жоқ.

В округе действует 1 ветеринарный пункт, имеется 1 скотомогильник, 1 убойный пункт.
По городу Шемонаиха всего числится: 481 голов крупного рогатого скота, в том числе 137 дойных коров, 1175 голов мелкого рогатого скота, 161 голов лошадей (таблица № 1).
таблица № 1
Имеющееся поголовье
КРС
МРС
Лошади
всего
в том числе дойные
Всего по городу Шемонаиха,
в том числе:
481
137
1175
161
население
384
77
1175
157
КХ и ТОО
97
60
0
4
Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС - 2,5 га/гол., МРС - 0,5 га/гол., лошадей - 3 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.

Округте 1 ветеринариялық пункт жұмыс істейді, 1 мал қорымы, 1 мал сою пунктісі бар.
Шемонаиха қаласы бойынша барлығы: ірі қара мал 481 бас, оның ішінде сауын сиыр 137 бас, ұсақ қара мал 1175 бас, жылқы 161 бас бар ( № 1 кесте).
№ 1 кесте
Қолда бар мал басы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар
барлығы
оның ішінде сауын
Барлығы Шемонаиха қаласы бойынша, оның ішінде:
481
137
1175
161
халқы
384
77
1175
157
ШҚ және ЖШС
97
60
0
4
Округтер бойынша жайылымдарға қажеттілікті есептеу "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен белгіленген жүктеме нормаларына сәйкес жүргізілді, округ орналасқан табиғи аймақты және жайылым түрін алғанда, қолда бар мал басына сәйкес ІҚМ жүктеме нормасы кезінде -2,5 га /бас, ҰМ-0,5 га/бас, жылқы -3га / бас.

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения города Шемонаиха по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 192,5 га (таблица № 2), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 3141 га, дефицита пастбищ нет.
таблица № 2
Округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Город
Шемонаиха

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Шемонаиха қаласы бойынша жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы малдарының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 192,5 га елді мекеннің қолда бар жайылым алқаптары кезінде 3141 га құрайды (№ 2 кесте), жайылым жетіспеушілігі жоқ.
№ 2 кесте
Округ
Жайылым ауданы, (га)
Сауын сиырлардың бар болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жетіспеушілігі, (га)
1
Шемонаиха қаласы

3141
77
2,5
192,5
нет
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 4766 га, в том числе 3141 га пастбищ для нужд населения.
Поголовье скота местного населения города Шемонаиха составляет: крупного рогатого скота 384 голов, мелкого рогатого скота 1175 голов, лошадей 157 голов (таблица № 3).
таблица № 3
Наименование округа
Закрепленные земли за населенными пунктами
в т.ч. пастбищные угодья для нужд населения
Количество поголовья с/х животных по видам у населения
из них
Средняя нагрузка на голову, га
Потребность в пастбищах согласно нормативам на выпасаемых животных
Дополнительная потребность в пастбищах на выпасаемых животных
Воспол-нение потребности за счет свободных участков пастбищ
стойлового содержания
выпасаемые
Город
Шемонаиха

3141
77
2,5
192,5
жоқ
Елді мекен жерлерінің құрылымында ауыл шаруашылық алқаптар 4766 га, оның ішінде халық қажеттілігіне 3141 га алады.
Шемонаиха қаласындағы жергілікті халықтың мал басы келесіні құрайды: ірі қара мал 384 бас, ұсақ қара мал 1175 бас, жылқы 157 бас.
№ 3 кесте
Округ атауы
Елді мекендерге бекітілген жерлер
Оның ішінде халық қажеттілігіне арналған жайылым алқаптар
Халықтағы
ауыл шаруашылығы жануарлардың түрлері бойыншамал басының саны
оның ішінде
Бір мал басының орташа жүктемесі, га
Бағылатын жануарлардың нормативіне сәйкес жайылым қажеттілігі
Бағылатын жануарларға
жайылымдардың қосымша қажеттілігі
Жайылымдардың бос учаскелері есебінен қажеттілікті орындау
Қорада ұстау
Бағылатын
Шемонаиха қаласы

4766
3141
915
-2227
пастбищ дополнительно не требуется
Поголовье: КРС
384
127
257
2,5
643
МРС
1175
1075
100
0,5
50
лошади
157
83
74
3
222
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота у населения по округу пастбищ дополнительно не требуется, дефицита нет.
В составе земель сельскохозяйственного назначения округа числится 441 га пастбищ, практически все земли сельскохозяйственного назначения находятся в пользовании и собственности физических лиц и негосударственных юридических лиц.
Поголовье в сельскохозяйственных формированиях округа - ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах составляет: крупного рогатого скота 97 голов, лошадей 4 голов (таблица № 4).
таблица № 4
Наименование округа
Земли сельскохозяйственного назначения
в т.ч. пастбищные угодья
Количество поголовья с/х животных по видам у населения
из них
Средняя нагрузка на голову, га
Потребность в пастбищах согласно нормативам на выпасаемых животных
Дополнительная потребность в пастбищах на выпасаемых животных
Воспол- нение потребности за счет свободных участков пастбищ
стойлового содержания
выпасаемые
Город
Шемонаиха
1190
441
255
-187
пастбищ дополнительно не требуется
Поголовье: КРС
97
0
97
2,5
243
МРС
0
0
0
0,5
0
лошади
4
0
4
3
12
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота в сельскохозяйственных формированиях по округу пастбищ дополнительно не требуется, дефицита нет.
Чтобы не допустить ухудшения кормового достоинства и снижения урожаев травостоя естественных и сеяных пастбищ при использовании сельскохозяйственных угодий необходимо соблюдать пастбищеобороты, что улучшит состояние кормовой базы.
Пастбищеоборотом называется такая система использования пастбищ и ухода за ними, при которой в определенном порядке (в течение сезона, через год или несколько лет) изменяются сроки и способы их использования. Для этого периодически чередуют выпас и сенокошение со сменой сроков пастьбы, предоставляют пастбищу отдых.
Исходя из природно-климатических условий и сбитости пастбищ (что особенно актуально применительно к пастбищам, используемым населением), используется сменно-сезонный пастбищеоборот, который предусматривает трех-загонную схему с последовательной сменой загонов в течение сезонов года. При такой схеме пастбищеоборота каждый участок необходимо делить на загоны очередного стравливания: для начала, середины и конца сезона.
Пастбищеоборот необходимо применять при организации пастбищ для выпаса скота, учитывая приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 3 к настоящему Плану.
Разработанный План по управлению пастбищами и их использованию по городу Шемонаиха Шемонаихинского района на 2022-2023 годы позволит обеспечить рациональное использование пастбищ, улучшить их состояние, предотвратить процесс деградации.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по городу
Шемонаиха Шемонаихинского
района на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Шемонаиха в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по городу
Шемонаиха Шемонаихинского
района на 2022-2023 годы
Список собственников и землепользователей земельных участков пастбищ на территории города Шемонаиха
Наименование землепользователя
Площадь пастбищ (га)
Наличие скота по видам (голов)
КРС
МРС
Лошади
1
Акулов Владимир Иосифович

4766
3141
915
-2227
жайылымдар қосымша талап етілмейді
Мал басы: ІҚМ
384
127
257
2,5
643
ҰҚМ
1175
1075
100
0,5
50
жылқылар
157
83
74
3
222
Халықтағы бағылатын мал басына жайылым қажеттілігін есептеу кезінде округ бойынша қосымша жайылым талап етілмейді, жетіспеушілік жоқ.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің құрамы 441 га жайылым бар, ауыл шаруашылығы мақсатындағы барлық жерлер жеке тұлғалар мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың пайдаланылуында және меншігінде.
Округтің ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы мал басы –ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарында келісіні құрайды: ірі қара мал 97 бас, жылқы 4 бас. (№ 4 кесте).
№ 4 кесте
Округ атауы
Елді мекендерге бекітілген жерлер
Оның ішінде халық қажеттілігіне арналған жайылым алқаптар
Халықтағы
ауыл шаруашылығы жануарлардың түрлері бойыншамал басының саны
оның ішінде
Бір мал басының орташа жүктемесі, га
Бағылатын жануарлардың нормативіне сәйкес жайылым қажеттілігі
Бағылатын жануарларға
жайылымдардың қосымша қажеттілігі
Жайылымдардың бос учаскелері есебінен қажеттілікті орындау
Қорада ұстау
Бағылатын
Шемонаиха қаласы
1190
441
255
-187
жайылымдар қосымша талап етілмейді
Мал басы: ІҚМ
97
0
97
2,5
243
ҰҚМ
0
0
0
0,5
0
жылқылар
4
0
4
3
12
Халықтағы бағылатын мал басына жайылым қажеттілігін есептеу кезінде округ бойынша ауыл шаруашылық құрылымдарында қосымша жайылым талап етілмейді, жетіспеушілік жоқ.
Ауыл шаруашылығы алқаптарын пайдалану кезінде астықтың жем-шөптік қасиеті мен табиғи және егілген жайылымдардың астық алымын төмендетуге жол бермеу үшін, жайылым айналымын сақтау қажет, ол жем-шөп базасының жағдайын жақсартады.
Белгілі тәртіппен (маусым ішінде, бір жылдан кейін немесе бірнеше жылдардан кейін) жайылым айналымын пайдалану мерзімдері мен тәсілдері өзгеретін жайылымдарды пайдалану мен күтудің жүйесі жайылым айналымы деп аталады. Ол үшін мерзім бойынша мал жаю ауысымы мен шабындықты кезекпен ауыстырып отырады, жайылымға демалуға мүмкіндік береді.
Табиғи-климаттық жағдайлар мен жайылымдардың нығыздылығына қарай (әсіресе тұрғындармен пайдаланылатын жайылымдарға белсенді қатысты) жыл маусымының ағымында айдаулардың дәйекті түрде ауысуымен үш айдаулық сызбасын көздейтін, ауысымдық-маусымдық жайылым айналмасы пайдаланылады. Жайылым айналманың осындай сызбасында әр учаскені айдауларға бөлу керек: маусымның басы, ортасы және соңы үшін.
Жайылым айналымының қолайлы кестесін есепке ала отырып, жайылым айналымын мал бағуға арналған жайылымдарды ұйымдастыру кезінде пайдалану қажет, осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес.
Әзірленген Шемонаиха ауданының Шемонаиха қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалануға, олардың жағдайын, деградация үдерісін болдырмауға мүмкіндік береді.
Шемонаиха ауданының
Шемонаиха қаласы
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шемонаиха қаласы аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шемонаиха ауданының
Шемонаиха қаласы
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Шемонаиха қаласы аумағындағы жайылым жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың тізімі
Жер пайдаланушының атауы
Жайылым ауданы (га)
Түрлері бойынша қолда бар малдар (бас)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
1
Акулов Владимир Иосифович