Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Разинскому сельскому округу Шемонаихинского района на 2022-2023 годы
Решение Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 11 февраля 2022 года № 15/15-VII
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Шемонаихинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Разинскому сельскому округу Шемонаихинского района на 2022-2023 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня официального опубликования.
Секретарь Шемонаихинского районного маслихата М. Желдыбаев
Утвержден решением
Шемонаихинского районного
маслихата
от 11 февраля 2022 года
№ 15/15-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Разинскому сельскому округу Шемонаихинского района на 2022-2023 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Разинскому сельскому округу Шемонаихинского района на 2022-2023 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Разинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) список собственников и землепользователей земельных участков пастбищ на территории Разинского сельского округа, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) приемлемые схемы пастбищеоборотов Разинского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ Разинского сельского округа, согласно приложению 4 к настоящему Плану;

Шемонаиха ауданының Разин ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 2022 жылғы 11 ақпандағы № 15/15-VII шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағы 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес Шемонаиха аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Шемонаиха ауданының Разин ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шемонаиха аудандық мәслихатының хатшысы М. Желдыбаев
Шемонаиха аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 11 ақпандағы
№ 15/15-VII шешімімен
бекітілді
Шемонаиха ауданының Разин ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі ЖОСПАР
Кіріспе
Осы Шемонаиха ауданының Разин ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Разин ауылдық округі аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) Разин ауылдық округі аумағындағы жайылым жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың тізімі осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) Разин ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) Разин ауылдық округі жайылымдарының сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары көрсетілген карта осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;

5) схему доступа пастбищепользователей к водным источникам Разинского сельского округа, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Разинского сельского округа, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных Разинского сельского округа, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Разинский сельский округ расположен в северной части Шемонаихинского района. Административный центр - село Красная Шемонаиха находится в 4 км к северу от районного центра города Шемонаиха, в округе числится 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь Разинского сельского округа составляет 27436 га, в том числе по категориям:
земли сельскохозяйственного назначения - 23330 га;
земли населенных пунктов - 2590 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны,национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения-329 га;
земли водного фонда - 85 га;
земли запаса - 1102 га.

5) Разин ауылдық округіндегі су көздеріне жайылым пайдаланушыларының қол жеткізу схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) Разин ауылдық округіндегі жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы, осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) Разин ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес жасалды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректерді, олардың иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, малдардың түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректерді ескере отырып қабылданды.
Разин ауылдық округі Шемонаиха ауданының солтүстік бөлігінде орналасқан. Әкімшілік орталығы – Красная Шемонаиха Шемонаиха қаласының аудандық орталығының 4 км солтүстігіне қарай орналасқан, округте 3 елді мекен бар.
Разин ауылдық округінің жалпы ауданы 27436 га құрайды, оның ішінде санаттар бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 23330 га;
елді мекендердің жерлері - 2590 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және өзге де ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер – 329 га;
су қорының жері – 85 га;
қор жерлер - 1102 га.

Природно-климатические зоны: горная лугово-степная, предгорно-степная умеренно влажная. Климат резко-континентальный с большими суточными и годовыми амплитудами температуры воздуха, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Зима суровая, лето жаркое, температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68 %.
Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Водными артериями являются несколько рек, на территории округа в них впадает большое количество ручьев. Основное сельскохозяйственное водоснабжение базируется на поверхностных водах, наличие достаточного количества водных источников обеспечивают полную обводненность пастбищных угодий.
Почвенный покров территории представлен горно-лесными светлосерыми оподзоленными почвами, распространены черноземы (оподзоленные, выщелоченные, южные и обыкновенные), каштановые почвы, пойменно-луговые почвы.
Растительность горная лугово-степная, разнотравно-злаковые луга, умеренно-влажные и разнотравно-злаковые остепненные луга и степи.
Для выпаса животных используются пастбища, входящие в земли сельскохозяйственного назначения, земли населенных пунктов и земли запаса.
Отгонных сезонных пастбищ на территории округа нет.

Табиғи-климаттық аймақтар: таулы шалғынды-дала, тау бөктеріндегі далалық орташа ылғалды. Климаты ауа температурасының үлкен тәуліктік және жылдық амплитудасымен кенет континенті, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Қысы қатты, жазы ыстық, ең төмен ауа температурасы -45, ең жоғары +40. Жылдық орташа температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдығы-68 %.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнықтайды, сәуір айының бірінші онкүндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Негізгі су артериясы бірнеше өзендер болып табылады, округ аумағында оған бұлақтардың үлкен көлемі құйылады. Негізгі ауылшаруашылық сумен жабдықтау шалағай суларда негізделіп жатыр, ал су көздерінің жеткілікті көлемі жайылым алқаптарының толық сулануын қамтамасыз етеді.
Аумақтың топырақ жамылғысы тау-орман қышқыл және тау-орман ашық сұр топырақтармен көрсетілген, қара топырақтар (күлгінделген, сілтісізденген, оңтүстікті және кәдімгі), қызғылт топырақ, жайылмалық-шалғындық топырақтармен көрсетілген.
Өсімдік жамылғысы таулы далалы-жазық түрлі шөпті-дәнді жазық,орташа ылғалды және түрлі шөпті-дәнді далаланған.
Малды бағу үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге, елді мекендердің және қордағы жерлерге енетін жайылымдар пайдаланылады..
Округ аумағындағы шалғайдағы маусымдық жайылымдар жоқ.
Округте 1 ветеринариялық пункт жұмыс істейді.

По Разинскому сельскому округу всего числится: 2477 голов крупного рогатого скота, в том числе 962 дойных коров, 904 голов мелкого рогатого скота, 171 голов лошадей (таблица № 1).
таблица № 1
Имеющееся поголовье
КРС
МРС
Лошади
всего
в том числе дойные
Всего по Разинскому сельскому округу, в том числе:
2477
962
904
171
население
630
250
904
120
КХ и ТОО
1847
712
0
51
Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС - 2,5 га/гол., МРС - 0,5 га/гол., лошадей - 3 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.

Разин ауылдық округі бойынша барлығы: ірі қара мал 2477 бас, оның ішінде сауын сиыр 962 бас, ұсақ қара мал 904 бас, жылқы 171 бас бар ( № 1 кесте).
№ 1 кесте
Қолда бар мал басы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар
барлығы
оның ішінде сауын
Барлығы Разин ауылдық округі бойынша, оның ішінде:
2477
962
904
171
халқы
630
250
904
120
ШҚ және ЖШС
1847
712
0
51
Округтер бойынша жайылымдарға қажеттілікті есептеу "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен белгіленген жүктеме нормаларына сәйкес жүргізілді, округ орналасқан табиғи аймақты және жайылым түрін алғанда, қолда бар мал басына сәйкес ІҚМ жүктеме нормасы кезінде -2,5 га /бас, ҰМ-0,5 га/бас, жылқы -3га / бас.

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Разинского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 625 га (таблица № 2), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 2170 га, дефицита пастбищ нет.
таблица № 2
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Разинский

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Разин ауылдық округі жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы малдарының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 625 га елді мекеннің қолда бар жайылым алқаптары кезінде 2170 га құрайды (№ 2 кесте), жайылым жетіспеушілігі жоқ.
№ 2 кесте
Ауылдық округі
Жайылым ауданы, (га)
Сауын сиырлардың бар болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жетіспеушілігі, (га)
1
Разин

2170
250
2,5
625
нет
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 2590 га, в том числе 2170 га пастбищ для нужд населения.
Поголовье скота местного населения Разинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 630 голов, мелкого рогатого скота 904 голов, лошадей 120 голов (таблица № 3).
таблица № 3
Наименование округа
Закрепленные земли за населенными пунктами
в т.ч. пастбищные угодья для нужд населения
Количество поголовья с/х животных по видам у населения
из них
Средняя нагрузка на голову, га
Потребность в пастбищах согласно нормативам на выпасаемых животных
Дополнительная потребность в пастбищах на выпасаемых животных
Воспол-нение потребности за счет свободных участков пастбищ
стойлового содержания
выпасаемые
Разинский сельский округ

2170
250
2,5
625
жоқ
Елді мекен жерлерінің құрылымында ауыл шаруашылық алқаптар 2590 га, оның ішінде халық қажеттілігіне 2170 га алады.
Разинский ауылдық округіндегі жергілікті халықтың мал басы келесіні құрайды: ірі қара мал 630 бас, ұсақ қара мал 904 бас, жылқы 120 бас.
№ 3 кесте
Округ атауы
Елді мекендерге бекітілген жерлер
Оның ішінде халық қажеттілігіне арналған жайылым алқаптар
Халықтағы
ауыл шаруашылығы жануарлардың түрлері бойыншамал басының саны
оның ішінде
Бір мал басының орташа жүктемесі, га
Бағылатын жануарлардың нормативіне сәйкес жайылым қажеттілігі
Бағылатын жануарларға
жайылымдардың қосымша қажеттілігі
Жайылымдардың бос учаскелері есебінен қажеттілікті орындау
Қорада ұстау
Бағылатын
Разин ауылдық округі

6980
1847
0
51
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Разинскому
сельскому округу
Шемонаихинского
района на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Разинского сельского округа
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Разинскому
сельскому округу
Шемонаихинского
района на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ Разинского сельского округа
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Разинскому
сельскому округу
Шемонаихинского
района на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам Разинского сельского округа
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Разинскому
сельскому округу
Шемонаихинского
района на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Разинского сельского округа
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Разинскому
сельскому округу
Шемонаихинского
района на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных Разинского сельского округа
Период выпаса
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Площадь, га
722
725
723
2022 год
1 декада мая-
3 декада июня
1 декада июля-
3 декада августа
1 декада сентября-
3 декада октября
2023 год
1 декада сентября-
3 декада октября
1 декада мая-
3 декада июня
1 декада июля-
3 декада августа

6980
1847
0
51
Шемонаиха ауданының
Разинский
ауылдық округі бойынша
2022-2023
жылдарға арналған
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Разинский ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шемонаиха ауданының
Разинский
ауылдық округі бойынша
2022-2023
жылдарға арналған
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Разинский ауылдық округі жайылымдарының сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары көрсетілген картасы
Шемонаиха ауданының
Разинский
ауылдық округі бойынша
2022-2023
жылдарға арналған
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Разинский ауылдық округіндегі су көздеріне жайылым пайдаланушыларының қол жеткізу схемасы
Шемонаиха ауданының
Разинский
ауылдық округі бойынша
2022-2023
жылдарға арналған
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Разинский ауылдық округіндегі жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шемонаиха ауданының
Разинский
ауылдық округі бойынша
2022-2023
жылдарға арналған
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Разинский ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Мал жаю кезеңі
1 айдау
2 айдау
3 айдау
Ауданы, га
722
725
723
2022 жыл
мамырдың 1 он күндігі-маусымның 3 он күндігі
шілденің 1 он күндігі- тамыздың 3 он күндігі
қыркүйектің 1 он күндігі-
қазанның 3 он күндігі
2023 жыл
қыркүйектің 1 он күндігі-
қазанның 3 он күндігі
мамырдың 1 он күндігі-
маусымның 3 он күндігі
шілденің 1 он күндігі-
тамыздың 3 он күндігі