Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по району Биржан сал на 2023-2024 годы
Решение маслихата района Биржан сал Акмолинской области от 26 июля 2023 года № С-3/18
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат района Биржан сал РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по району Биржан сал на 2023-2024 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата района Биржан сал Н.Куатова
Утвержден
решением маслихата
района Биржан сал
от 26 июля 2023 года
№ С-3/18
План по управлению пастбищами и их использованию по району Биржан сал на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по району Биржан сал на 2023-2024 годы (далее-План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории района Биржан сал в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами;
7) список возвращенных в государственную собственность земель сельскохозяйственного назначения для обеспечения населения пастбищными угодьями;

Біржан сал ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Біржан сал ауданы мәслихатының 2023 жылғы 26 шілдедегі № С-3/18 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Біржан сал ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Біржан сал ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешiм оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Біржан сал ауданы мәслихатының төрағасы Н.Қуатова
Біржан сал ауданы
мәслихатының
2023 жылғы 26 шілдедегі
№ С-3/18 шешімімен
бекітілген
Біржан сал ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Біржан сал ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Осы жоспар (бұдан әрі-Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Біржан сал ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) су тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) халықты жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету үшін мемлекет меншігіне қайтарылған ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің тізімі;

8) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории района Биржан сал составляет 1 098 900 гектар.
По категории земли подразделяются на:
- земли сельскохозяйственного назначения – 830 000 гектар сельскохозяйственных угодий, в том числе пашни – 238 100 гектар, залежь – 51 000 гектар, пастбищ – 540 800 гектар, многолетних насаждений – 1 000 гектар;
- земли населенных пунктов – 71 700 гектар (35 населенных пунктов);
- земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 10 200 гектар;
- земли особо охраняемых природных территорий – 39 400 гектар;
- земли лесного фонда – 5 000 гектар;
- земли водного фонда – 16 600 гектар;
- земли запаса – 126 000 гектар.
Рельеф территории района Биржан сал разнообразен большую часть занимают степи, мелкосопочники, равнинные и речные долины. Растительность представлена степными видами разнотравья и соответственно ландшафтом, березовыми и сосновыми лесами. Почвенный покров территории представлен в основном черноземами, южными несолонцеватами, слабосолонцеватыми и солонцеватыми, среднемощными и маломощными лучевыми почвами.
Ветеринарно-санитарные объекты – убойный пункт товарищества с ограниченной ответственностью "Казгер-КУС", убойные площадки крестьянских хозяйств "Шариповых", "Пухленкин", "Алихан", индивидуальных предпринимателей "Ахметжанов О.И.", "Темиргалиева Х.К.".
На 1 января 2023 года в районе Биржан сал во всех категориях хозяйств насчитывается общее поголовье крупного рогатого скота 30 151 голов, из них маточное поголовье 15 524 голов, мелкого рогатого скота 36 419 голов, лошадей 19 291 голов.
Потребность по району Биржан сал:

8) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеудің жай-күйі туралы ақпаратты, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы, ауыл шаруашылық жануарларының саны туралы деректерді олардың иелері - жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып нысандар, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жынысы мен жас топтары бойынша құрылған табындар, отарлар, отарлар саны туралы мәліметтер; ауылшаруашылық жануарларының алыс жайылымдарда жайылымға шығуы туралы, ауылшаруашылық жануарларын мәдени және құрғақ жайылымдарда жаю ерекшеліктері туралы мәліметтер, малды айдау сервитуттары туралы мәліметтер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынатын өзге де мәліметтерді есепке ала отырып қабылданды.
Біржан сал ауданы аумағының жалпы ауданы 1 098 900 гектар құрайды.
Санаттар бойынша жерлер бөлінеді:
- ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-830 000 гектар ауыл шаруашылығы алқаптары, оның ішінде егістік жерлер-238 100 гектар, тыңайған жерлер-51 000 гектар, жайылымдар-540 800 гектар, көпжылдық екпелер-1 000 гектар;
– елді мекендердің жерлері-71 700 гектар (35 елді мекен);
– өнеркәсіп, көлік, байланыс жерлері, ғарыш қызметінің, қорғаныстың, ұлттық қауіпсіздіктің мұқтаждықтары үшін және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер-10 200 гектар;
- ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері-39 400 гектар;
- орман қорының жерлері-5 000 гектар;
- су қорының жерлері-16 600 гектар;
- қордағы жерлер – 126 000 гектар.
Біржан сал ауданы аумағының рельефі әр түрлі, оның көп бөлігін дала, ұсақ шоқылар, жазық және өзен аңғарлары алып жатыр. Өсімдіктер дала шөптерінің түрлерімен және сәйкесінше ландшафтпен, қайың және Қарағайлы ормандармен ұсынылған. Аумақтың топырақ жамылғысы негізінен қара топырақтармен, Оңтүстік тұзсыз, аздап тұздалған және сортаң, орташа қуатты және аз қуатты сәулелі топырақтармен ұсынылған.
Ветеринариялық-санитариялық объектілер – "Қазгер-Құс" жауапкершілігі шектеулі серіктестіктін сою пункті, "Шәріповтар", "Пухленкин", "Әлихан" шаруа қожалықтарының, "Ахметжанов О.И.", "Темірғалиева Х. К." жеке кәсіпкерлердің сою алаңдары.
2023 жылғы 1 қаңтарға Біржан сал ауданында шаруашылықтардың барлық санаттарында ірі қара малдың жалпы саны 30 151 бас, оның ішінде аналық мал 15 524 бас, ұсақ мүйізді мал 36 419 бас, жылқы 19 291 бас.
Біржан сал ауданы бойынша қажеттілік:

Для крупного рогатого скота – 6,5 гектар на 1 голову;
Для мелкого рогатого скота – 1,3 гектар на 1 голову;
Для лошадей – 7,8 гектар на 1 голову.
Наименование города, сельских округов и сел
Поголовье хозяйств населения
Поголовье землепользователей
Площадь пастбищ населенных пунктов, гектар
1
село Аксу
КРС-713
МРС-429
Лошади-172
КРС-664
МРС-542
Лошади-1594
село Аксу-4837 гектар
2
Ангалбатырский сельский округ
КРС-1064
МРС-1759
Лошади-1055
КРС-119
МРС-106
Лошади-363
село Ангал батыр-1851 гектар
село Жаналык-1172 гектар
3
Баймырзинский сельский округ
КРС-258
МРС-613
Лошади-352
КРС-445
МРС-619
Лошади-279
село Баймырза-1529 гектар
село Шошкалы-858 гектар
4
Бирсуатский сельский округ
КРС-1240
МРС-2218
Лошади-920
КРС-367
МРС-679
Лошади-353
село Бирсуат-6047 гектар
село Сауле-2057 гектар
5
Валихановский сельский округ
КРС-837
МРС-2119
Лошади-537
КРС-993
МРС-2425
Лошади-1352
село Валиханово-5115 гектар
село Алга-1742 гектар
6
Донской сельский округ
КРС-2077
МРС-3013
Лошади-755
КРС-135
МРС-34
Лошади-17
село Андыкожа батыр-1466 гектар
село Тасшалкар-2162 гектар
7
Енбекшильдерский сельский округ
КРС-2041
МРС-1985
Лошади-2012
КРС-154
Лошади-680
село Енбекшильдерское-3333 гектар
село Акбулак-2671 гектар
село Актас-1762 гектар
8
село Заозерное
КРС-125
МРС-124
Лошади-1
село Заозерное-1413 гектар
9
Заураловский сельский округ
КРС-968
МРС-1994
Лошади-521
КРС-319
МРС-429
Лошади-209
село Заураловка-1885 гектар
село Кудукагаш-904 гектар
село Яблоновка-689 гектар
10
село Кенащи
КРС-282
МРС-964
Лошади-355
КРС-392
МРС-36
Лошади-198
село Кенащи-2650 гектар
11
село Краснофлотское
КРС-888
МРС-1369
Лошади-408
КРС-392
МРС-314
Лошади-2040
село Краснофлотское-4056 гектар
12
село Мамай
КРС-457
МРС-829
Лошади-600
КРС-4502
МРС-95
Лошади-117
село Мамай-1878 гектар
13
Макинский сельский округ
КРС-2378
МРС-4534
Лошади-727
КРС-1345
МРС-370
Лошади-306
село Макинка-2012 гектар
село Буланды-25 гектар
село Каратал-406 гектар
село Когам-795 гектар
село Макпал-367 гектар
село Карагай-46 гектар
14
Ульгинский сельский округ
КРС-1809
МРС-3315
Лошади-747
КРС-212
МРС-64
Лошади-16
село Ульги-2624 гектар
село Жокей-575 гектар село Карловка-582 гектар
село Кызылуюм-531 гектар
село Трамбовка-40 гектар
село Уюмшил-762 гектар
15
город Степняк
КРС-2246
МРС-6655
Лошади-698
город Степняк-2375 гектар
село Пригорхоз-1618 гектар

Ірі қара мал үшін-1 басына 6,5 гектар;
Ұсақ мүйізді мал үшін-1 басына 1,3 гектар;
Жылқылар үшін-1 басына 7,8 гектар.
Қала, ауыл, ауылдық округтердің атауы
Халық шаруашылықтарының мал саны
Жер пайдаланушылардың мал саны
Елді мекендердің жайылым алаңы, гектар
1
Ақсу ауылы
ІҚМ-713
Қой мен ешкі-429
Жылқы-172
ІҚМ-664
Қой мен ешкі-542
Жылқы-1594
Ақсу ауылы-4837 гектар
2
Аңғалбатыр ауылдық округі
ІҚМ-1064
Қой мен ешкі-1759
Жылқы-1055
ІҚМ-119
Қой мен ешкі-106
Жылқы-363
Аңғал батыр ауылы-1851 гектар
Жаңалық ауылы-1172 гектар
3
Баймырза ауылдық округі
ІҚМ-258
Қой мен ешкі-613
Жылқы-352
ІҚМ-445
Қой мен ешкі-619
Жылқы-279
Баймырза ауылы-1529 гектар
Шошқалы ауылы-858 гектар
4
Бірсуат ауылдық округі
ІҚМ-1240
Қой мен ешкі-2218
Жылқы-920
ІҚМ-367
Қой мен ешкі-679
Жылқы-353
Бірсуат ауылы-6047 гектар
Сәуле ауылы-2057 гектар
5
Уәлихан ауылдық округі
ІҚМ-837
Қой мен ешкі-2119
Жылқы-537
ІҚМ-993
Қой мен ешкі-2425
Жылқы-1352
Уәлихан ауылы-5115 гектар
Алға ауылы-1742 гектар
6
Донской ауылдық округі
ІҚМ-2077
Қой мен ешкі-3013
Жылқы-755
ІҚМ-135
Қой мен ешкі-34
Жылқы-17
Аңдықожа батыр ауылы-1466 гектар
Тасшалқар ауылы-2162 гектар
7
Еңбекшілдер ауылдық округі
ІҚМ-2041
Қой мен ешкі-1985
Жылқы-2012
ІҚМ-154
Жылқы-680
Енбекшілдер ауылы-3333 гектар
Ақбұлақ ауылы-2671 гектар
Ақтас ауылы-1762 гектар
8
Заозерный ауылы
ІҚМ-125
Қой мен ешкі-124
Жылқы-1
Заозерный ауылы-1413 гектар
9
Заурал ауылдық округі
ІҚМ-968
Қой мен ешкі-1994
Жылқы-521
ІҚМ-319
Қой мен ешкі-429
Жылқы-209
Заураловка ауылы-1885 гектар
Құдұкағаш ауылы-904 гектар
Яблоновка ауылы-689 гектар
10
Кеңащы ауылы
ІҚМ-282
Қой мен ешкі-964
Жылқы-355
ІҚМ-392
Қой мен ешкі-36
Жылқы-198
Кеңащы ауылы-2650 гектар
11
Краснофлот ауылы
ІҚМ-888
Қой мен ешкі-1369
Жылқы-408
ІҚМ-392
Қой мен ешкі-314
Жылқы-2040
Краснофлот ауылы-4056 гектар
12
Мамай ауылы
ІҚМ-457
Қой мен ешкі-829
Жылқы-600
ІҚМ-4502
Қой мен ешкі-95
Жылқы-117
Мамай ауылы-1878 гектар
13
Макинка ауылдық округі
ІҚМ-2378
Қой мен ешкі-4534
Жылқы-727
ІҚМ-1345
Қой мен ешкі-370
Жылқы-306
Макинка ауылы-2012 гектар
Бұланды ауылы-25 гектар
Қаратал ауылы-406 гектар
Қоғам ауылы-795 гектар
Макпал ауылы-367 гектар
Қарағай ауылы-46 гектар
14
Үлгі ауылдық округі
ІҚМ-1809
Қой мен ешкі-3315
Жылқы-747
ІҚМ-212
Қой мен ешкі-64
Жылқы-16
Үлгі ауылы-2624 гектар
Жөкей ауылы-575 гектар
Карловка-582 гектар
Қызылуюм-531 гектар
Трамбовка-40 гектар
Ұйымшил-762 гектар
15
Степняк қаласы
ІҚМ-2246
Қой мен ешкі-6655
Жылқы-698
Степняк қаласы-2375 гектар
Пригорхоз ауылы-1618 гектар

Для формирования поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, комплектуют стада, отары, табуны из здоровых сельскохозяйственных животных, одинаковых по возрасту, полу, упитанности. Численность поголовья сельскохозяйственных животных составляет: овец и коз 600-800 голов, крупного рогатого скота не более 250 голов, лошадей не более 200 голов, верблюдов не более 120 голов. Перегону на отгонные пастбища подлежат все виды и группы сельскохозяйственных животных необеспеченные пастбищами в пределах населенных пунктов, за исключением маточного (дойного) поголовья (в том числе перед отелом, родами и неокрепших после отела, родов) и больных сельскохозяйственных животных (в том числе зараженных заразными болезнями), неокрепшего новорожденного молодняка, сельскохозяйственных животных, не прошедших обязательных ветеринарных процедур (в том числе вакцинации).
Культурных и аридных пастбищ на территорий района не имеется.
Установление сервитутов для прогона скота не требуется, так как скотопрогоны проходят в границах населенных пунктов и землях запаса района, не затрагивая территорию сельхозтоваропроизводителей района.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по району

Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру үшін жасы, жынысы, майлылығы жағынан бірдей сау ауыл шаруашылығы жануарларының табындары, отарлары, табындары жинақталады. Ауыл шаруашылығы жануарларының саны: қой мен ешкі 600-800 басты, ірі қара мал 250 басты, жылқы 200 басты, түйе 120 басты құрайды. Аналық (сауын) мал басын (оның ішінде төлдегенге дейін, босанған және төлдегеннен кейін жетілмеген) және ауру ауыл шаруашылығы жануарларын (оның ішінде жұқпалы ауруларды жұқтырған), жетілмеген жаңа туған жас малды, ауыл шаруашылығы жануарларын қоспағанда, елді мекендер шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының барлық түрлері мен топтары шалғайдағы жайылымдарға айдауға жатады. міндетті ветеринариялық рәсімдерден (оның ішінде вакцинациядан) өтпеген.
Аудан аумағында мәдени және құрғақ жайылымдар жоқ.
Мал айдау үшін сервитуттарды белгілеу талап етілмейді, өйткені мал айдау ауданның ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерінің аумағын қозғамай, елді мекендердің шекараларында және ауданның босалқы жерлерінде өтеді.
Біржан сал ауданы бойынша

370
Товарищество с ограниченной ответственностью "Арка Саулет"
371
Товарищество с ограниченной ответственностью "Береке Агро 2030"
372
Товарищество с ограниченной ответственностью "Zere Inwest Holding"
373
Товарищество с ограниченной ответственностью "Шалкар Агро"
374
Товарищество с ограниченной ответственностью "КосДаулет М"
375
Товарищество с ограниченной ответственностью "Кызыл-Уюм"
376
Товарищество с ограниченной ответственностью "Praim provaider"
377
Товарищество с ограниченной ответственностью "Жокей Агро"
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по району
Биржан сал на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов село Аксу
Ангалбатырский сельский округ
Баймырзинский сельский округ
Бирсуатский сельский округ
Валихановский сельский округ
Донской сельский округ
Енбекшильдерский сельский округ
Заураловский сельский округ
село Кенащи
село Краснофлотское
Макинский сельский округ
Ульгинский сельский округ
село Мамай
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по району
Биржан сал на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по району
Биржан сал на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды село Аксу
Ангалбатырский сельский округ
Баймырзинский сельский округ
Бирсуатский сельский округ
Валихановский сельский округ
Донской сельский округ
Енбекшильдерский сельский округ
Заураловский сельский округ
село Кенащи
село Краснофлотское
Макинский сельский округ
село Мамай
Ульгинский сельский округ

370
"Арка Саулет" Жауапкершілігі шектеулі серіктестік
371
"Береке Агро 2030" Жауапкершілігі шектеулі серіктестік
372
"Zere Inwest Holding" Жауапкершілігі шектеулі серіктестік
373
"Шалкар Агро" Жауапкершілігі шектеулі серіктестік
374
" КосДаулет М" Жауапкершілігі шектеулі серіктестік
375
" Кызыл-Уюм" Жауапкершілігі шектеулі серіктестік
376
"Praim provaider" Жауапкершілігі шектеулі серіктестік
377
"Жокей Агро" Жауапкершілігі шектеулі серіктестік
Біржан сал ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарына
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Ақсу ауылы
Аңғал батыр ауылдық округі
Баймырза ауылдық округі
Бірсуат ауылдық округі
Уәлихан ауылдық округі
Донской ауылдық округі
Еңбекшілдер ауылдық округі
Заурал ауылдық округі
Кеңащы ауылы
Краснофлот ауылы
Макинка ауылдық округі
Үлгі ауылдық округі
Мамай ауылы
Біржан сал ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Біржан сал ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы Ақсу ауылы
Аңғал батыр ауылдық округі
Баймырза ауылдық округі
Бірсуат ауылдық округі
Уәлихан ауылдық округі
Донской ауылдық округі
Еңбекшілдер ауылдық округі
Заурал ауылдық округі
Кеңащы ауылы
Краснофлот ауылы
Макинка ауылдық округі
Мамай ауылы
Үлгі ауылдық округі

150
Ульгинский сельский округ
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищам
и их использованию по району
Биржан сал на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование города, села и сельских округов
Количество загонов в 2023 году
1
2
3
4
1
село Аксу
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
2
Ангалбатырский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
3
Баймырзинский сельский округ
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
4
Бирсуатский сельский округ
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
5
Валихановский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
6
Донской сельский округ
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
7
Енбекшильдерский сельский округ
весеннее-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
8
Заураловский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
9
село Кенащи
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
10
село Краснофлотское
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
11
Макинский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
12
село Мамай
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
13
Ульгинский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
летне- осенний сезон
отдыхающий загон
Наименование города, села и сельских округов
Количество загонов в 2024 году
1
2
3
4
1
село Аксу
весенне-летний сезон
летний сезон
летне- осенний сезон
отдыхающий загон
2
Ангалбатырский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
3
Баймырзинский сельский округ
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
4
Бирсуатский сельский округ
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
5
Валихановский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
6
Донской сельский округ
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
7
Енбекшильдерский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
8
Заураловский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
9
село Кенащи
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
10
село Краснофлотское
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
11
Макинский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
12
село Мамай
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
13
Ульгинский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
летне- осенний сезон
отдыхающий загон

150
Үлгі ауылдық округі
Біржан сал ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарына
8-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Қала, ауыл, ауылдық округтердің атауы
2023 жылғы қаламдар саны
1
2
3
4
1
Ақсу ауылы
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
Демалушы калам
2
Аңғал батыр ауылдық округі
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы-күзгі маусым
3
Баймырза ауылдық округі
Көктемгі-жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
4
Бірсуат ауылдық округі
Демалушы калам
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
5
Уәлихан ауылдық округі
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
Демалушы калам
6
Донской ауылдық округі
Көктемгі-жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
7
Еңбекшілдер ауылдық округі
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы-күзгі маусым
8
Заурал ауылдық округі
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
демалыс маусым
9
Кеңащы ауылы
Демалушы калам
Көктемгі-күзгі маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
10
Краснофлот ауылы
Көктемгі-күзгі маусым
Жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы-күзгі маусым
11
Макинка ауылдық округі
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы-күзгі маусым
12
Мамай ауылы
Демалушы калам
Көктемгі-күзгі маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
13
Үлгі ауылдық округі
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
Демалушы калам
Қала, ауыл, ауылдық округтердің атауы
2024 жылғы қаламдар саны
1
2
3
4
1
Ақсу ауылы
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
Демалушы калам
2
Аңғал батыр ауылдық округі
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы-күзгі маусым
3
Баймырза ауылдық округі
Көктемгі-жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
4
Бірсуат ауылдық округі
Демалушы калам
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
5
Уәлихан ауылдық округі
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
Демалушы калам
6
Донской ауылдық округі
Көктемгі-жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
7
Еңбекшілдер ауылдық округі
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы-күзгі маусым
8
Заурал ауылдық округі
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
демалыс маусым
9
Кеңащы ауылы
Демалушы калам
Көктемгі-күзгі маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
10
Краснофлот ауылы
Көктемгі-күзгі маусым
Жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы-күзгі маусым
11
Макинка ауылдық округі
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы-күзгі маусым
12
Мамай ауылы
Демалушы калам
Көктемгі-күзгі маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
13
Үлгі ауылдық округі
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
Демалушы калам