Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Зерендинскому району на 2023-2024 годы
Решение Зерендинского районного маслихата Акмолинской области от 17 мая 2023 года № 5-33
Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Зерендинскому району на 2023-2024 годы
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Зерендинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Зерендинскому району на 2023-2024 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Р. Габдуллина
Утвержден решением
Зерендинского районного
маслихата от 17 мая
2023 года № 5-33
План по управлению пастбищами и их использованию по Зерендинскому району на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Зерендинскому району на 2023-2024 годы (Далее - План), разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 27 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Пример-министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Зерендинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложениям 1-22 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 23-44;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 45- 66;

Зеренді ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Зеренді аудандық мәслихатының 2023 жылғы 17 мамырдағы № 5-33 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8-бабына сәйкес, Зеренді аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Зеренді ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың төрағасы Р. Ғабдуллина
Зеренді аудандық мәслихатының
2023 жылғы 17 мамырдағы
№ 5-33 шешімімен
бекітілді
Зеренді ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және олардың пайдалану жөніндегі Жоспар
Зеренді ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Осы жоспар (бұдан әрі-жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 27 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) әзірленген.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) осы жоспарға 1-22-қосымшаларға сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Зеренді ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) 23-44-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) 45-66-қосымшаға сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 67-88;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 89;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе, согласно приложению 90;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 91;
8) Иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на территории Зерендинского района, согласно приложению 92.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обслседования пастбищ, сведений о ветеринарно - санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставляемых государственными органами, органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории Зерендинского района 780 809,99 гектар, в том числе: пашни - 341 602,3 гектар, многолетние насаждения - 614,0 гектар, залежи - 47 859,59 гектар, сенокосов - 12 510,0 гектар, пастбищные земли - 266 237,43 гектар, из них улучшенных - 72 786,70 гектар.
По категориям земли подразделяются на: земли сельскохозяйственного назначения – 495 094,5 гектар сельхозугодий, залежи – 21 330,20 гектар, сенокосов – 670,40 гектар, пастбищ - 147 577,0 гектар, из них улучшенных – 49 437,30 гектар;
крестьянских хозяйств по Зерендинскому району числится 362, занимают общую площадь сельхозугодий – 81 592,2 гектар, в том числе пашни – 53 367,5 гектар, сенокосы – 134,4 гектар, пастбищ – 29 941,57 гектар, из них улучшенных – 8 999,0 гектар;

4) 67-88-қосымшаға сәйкес суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, компанияларға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы бекітілсін;
5) 89-қосымшаға сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) 90-қосымшаға сәйкес ауыл, кент, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) 91-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте;
8) 92-қосымшаға сәйкес Зеренді ауданының аумағында жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптар.
Жоспар жайылымдарға геоботаникалық қызмет көрсетудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық - санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды – түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуралар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынатын өзге де деректерді қамтитын жеке және (немесе) заңды тұлғалар ағымдағы нысаналы трансферттер болып табылады.
Зеренді ауданы аумағының жалпы ауданы - 780 809,99 гектар, оның ішінде егістік - 341 602,3 гектар, көп жылдық екпелер - 614,0 гектар, тыңайған жерлер - 47 859,59 гектар, шабындық - 12 510,0 гектар, жайылымдық жерлер - 266 237,46 гектар, оның ішінде жақсартылған - 72 786,70 гектар.
Жер санаттары бойынша: ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 495 094,5 гектар ауыл шаруашылығы алқаптары, тыңайған жерлер -21 330.20 гектар, шабындықтар – 670,40 гектар, жайылымдар – 147 577,0 гектар, оның ішінде жақсартылғаны - 49 437,30 гектар;
Зеренді ауданы бойынша 362 шаруа қожалығы бар, ауыл шаруашылығына пайдаланылатын жерлердің жалпы ауданы – 81 592,2 гектар, оның ішінде егістік – 53 367,5 гектар, шабындық – 134,4 гектар, жайылым – 29 941,57 гектар, оның ішінде жақсартылғаны - 8 999,0 гектар;

негосударственных юридических лиц по Зерендинскому району числится 170, занимают общую площадь сельхозугодий – 405 347,9 гектар, в том числе пашни – 268 915,1 гектар, сенокосы – 536,0 гектар, пастбищ – 119 339,54 гектар, из них улучшенных – 40 313,60 гектар;
государственных юридических лиц по Зерендинскому району числится 4, занимают общую площадь сельхозугодий – 1 252,4 гектар, сенокосы – 0 гектар;
земли населенных пунктов – 98 814,9 гектар (79 населенных пункта);
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения - 8 895,5 гектар;
земли лесного фонда – 79 256,0 гектар;
земли водного фонда – 6 039,0 гектар;
земли запаса – 45 032,1 гектар, в том числе многолетних насаждений – 75 гектар, залежи – 6 037,0 гектар, сенокосов – 162,6 гектар, пастбищ – 26 336,4 гектар, из них улучшенных – 4 879,4 гектар.
Рельеф территории Зерендинского района расположена в зоне сухих степей, где получил распространение дерновый тип почвообразования, а зональными почвами являются темно-каштановые. Кроме зональных почв получили широкое распространение интразональные почвы: луговато-каштановые, лугово-каштановые, луговые каштановые, лугово-болотные почвы, солонцы каштановые и солончаки.
На 1 января 2023 года в Зерендинском районе насчитывается общее поголовье крупного рогатого скота 40 239 голова, из них маточное поголовье 19 287 голов, мелкого рогатого скота 61 287 голов, 17 561 голов лошадей.
Потребность по Зерендинскому району:
Для КРС – 6,5 гектар на 1 голову, МРС – 1,3 гектар на 1 голову, для лошадей – 7,8 гектар на 1 голову.
Условные сокращения:
га – гектар;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зерендинскому району

Зеренді ауданы бойынша мемлекеттік емес заңды тұлғалардың саны 170, ауыл шаруашылығы алқаптарының жалпы ауданы – 405 347,9 гектар, оның ішінде егістік – 268 915,1 гектар, шабындық – 536,0 гектар, жайылым – 119 339,54 гектар, оның ішінде жақсартылғаны – 40 313,60 гектар;
Зеренді ауданы бойынша мемлекеттік заңды тұлғалардың саны 4, ауыл шаруашылығы алқаптарының жалпы ауданы - 1 252,4 гектар, шабындық - 0 гектар;
елді мекендердің жерлері - 98 814,9 гектар (79 елді мекен);
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналған өзге де жер - 8 895,5 гектар;
орман қорының жері - 79 256,0 гектар;
су қорының жері - 6 039,0 гектар;
босалқы жерлер - 45 032,1 гектар, оның ішінде көпжылдық екпелер – 75 гектар, тыңайған жерлер – 6 037,0 гектар, шабындықтар – 162,6 гектар, жайылымдар – 26 336,4 гектар, оның ішінде жақсартылғаны - 4 879,4 гектар.
Зеренді ауданы аумағының жер бедері құрғақ дала аймағында орналасқан, онда топырақ түзудің шымды түрі таралған, ал аймақтық топырақтар қара-қызғылт болып табылады.
Аймақтық топырақтардан басқа интразональды топырақтар кең таралды: шалғынды-каштан, шалғынды-каштан, шалғынды-каштан, шалғынды-батпақты топырақтар, каштан сортаңдары және сортаңдар.
2023 жылдың 1 қантарына Зеренді ауданында ірі қара малдың жалпы саны 40 239 бас, оның ішінде аналық мал басы 19 287 бас, ұсақ мал 61 287 бас, жылқы 17 561 бас.
Зеренді ауданы бойынша қажеттілік:
ІММ үшін – 1 басқа 6,5 гектар, ҰММ үшін – 1 басқа 1,3 гектар, жылқы үшін-1 басқа 7,8 гектар.
Шартты қысқартулар:
га – гектар;
ІМҚМ - ірі мүйізді қара мал;
ҰҚМ - ұсақ қара мал.

1836,04 га
8323,61 га
КРС – 1141 голов
МРС – 2011 голов
Лошади - 552 голов
КРС - 7635 голов
МРС – 152 голов
Лошади - 496 голов
Условные сокращения:
га – гектар;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот.
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зерендинскому району
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории села Айдабол Зерендинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории села Айдабол Зерендинского района
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
1
Ивахин Агбай Туреханович
2
Шкурихин Николай Иванович
3
Кашаев Тюлебай Абилькажиевич
4
Ландыс Отто Оттович
5
ТОО Зеренда астык
Сведения земельных участков и поголовья животных собственников и землепользователей
Таблица № 2
Пастбища населенного пункта
Пастбища землепользователей
Поголовье населенного пункта
Поголовье землепользователей
1
3462 га
6646,4 га
КРС – 894 голов
МРС – 553 голов
Лошади - 234 голов
КРС – 234 голов
МРС – 18 голов
Лошади - 4 голов
Условные сокращения:
га – гектар;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зерендинскому району
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории поселка Алексеевка Зерендинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории поселка Алексеевка Зерендинского района
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
1
СПК "Сериктесу"
Сведения земельных участков и поголовья животных собственников и землепользователей
Таблица № 2
Пастбища населенного пункта
Пастбища землепользователей
Поголовье населенного пункта
Поголовье землепользователей
1
828,27 га
6646,4 га
КРС - 296 голов
МРС – 1182 голов
Лошади -154 голов
КРС - 36 голов
МРС – 882 голов
Лошади -59 голов
Условные сокращения:
га – гектар;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зерендинскому району

1836,04 га
8323,61 га
ІММ – 1141 бас
ҰММ – 2011 бас
Жылқы – 552 бас
ІММ – 7635 бас
ҰММ – 152 бас
Жылқы – 496 бас
Кәдімгі қысқартулар:
га – гектар;
ІМҚМ - ірі мүйізді қара мал;
ҰҚМ - ұсақ қара мал.
2023-2024 жылдарға арналған
Зеренді ауданында
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 4-қосымша
Зеренді ауданы Айдабол ауыл аумағында жайылымдардың жер категориялары, жер иелері және жер пайдаланушылар контекстінде орналасу схемасы (картасы)
Зеренді ауданының Айдабол ауыл аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілген жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерінің жер пайдаланушыларының атауы
1
Ивахин Ақбай Төреханұлы
2
Шкурихин Николай Иванович
3
Қашаев Төлебай Әбілқажыұлы
4
Ландыс Отто Оттович
5
Зеренді Астық ЖШС
Жануарлар иелері мен жер пайдаланушылардың жер учаскелері мен малдары туралы ақпарат
№ 2 кесте
Елді мекеннің жайылымдары
пайдаланушылар
жайылым жері
Елді мекеннің мал саны
жер пайдаланушылар
мал саны
1
3462 га
6646,4 га
ІММ – 894 бас
ҰММ – 553 бас
Жылқы - 234 бас
ІММ – 234 бас
ҰММ – 18 бас
Жылқы - 4 бас
Кәдімгі қысқартулар:
га – гектар;
ІММ – ірі мұизді мал;
ҰММ – ұсақ мұизді мал.
2023-2024 жылдарға арналған
Зеренді ауданында
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 5-қосымша
Зеренді ауданы Алексеевка кенті аумағында жайылымдардың жер категориялары, жер иелері және жер пайдаланушылар контекстінде орналасу схемасы (картасы)
Зеренді ауданының Алексеевка кенті аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілген жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерінің жер пайдаланушыларының атауы
1
"Сериктесу" СПК
Жануарлар иелері мен жер пайдаланушылардың жер учаскелері мен малдары туралы ақпарат
№ 2 кесте
Елді мекеннің жайылымдары
пайдаланушылар
жайылым жері
Елді мекеннің мал саны
жер пайдаланушылар
мал саны
1
828,27 га
6646,4 га
ІММ – 296 бас
ҰММ – 1182 бас
Жылқы -154 бас
ІММ – 36 бас
ҰММ – 882 бас
Жылқы - 59 бас
Кәдімгі қысқартулар:
га – гектар;
ІММ – ірі мұизді мал;
ҰММ – ұсақ мұизді мал.

4442,0 га
8792,1 га
КРС – 1081 голов
МРС – 2077 голов
Лошади - 371 голов
КРС - 468 голов
МРС – 80 голов
Лошади - 255 голов
Условные сокращения:
га – гектар;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот.
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зерендинскому району
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Исаковского сельского округа Зерендинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории Исаковского сельского округа Зерендинского района
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
1
Абылхаев Асылбек Евсекеевич
2
Айсин Майра Дюсековна
3
Байсеитов Кайрат Келисович
4
Кабданов Серик Енбекович
5
Кожахметов Каиржан Негметжанович
6
Рамазанов Жуматай Беккожинович
7
Тлегенова Айжан Камашевна
8
Шарипов Нурланбек Кабдыкаримович
9
ТОО Кокшетау Астык инвест
Сведения земельных участков и поголовья животных собственников и землепользователей
Таблица № 2
Пастбища населенного пункта
Пастбища землепользователей
Поголовье населенного пункта
Поголовье землепользователей
1
2106,5 га
2766,0 га
КРС - 561 голов
МРС - 997 голов
Лошади - 197 голов
КРС – 120 голов
МРС – 627 голов
Лошади – 240 голов
Условные сокращения:
га – гектар;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот.
Приложение 11
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зерендинскому району

4442,0 га
8792,1 га
ІММ - 1081 бас
ҰММ - 2077 бас
Жылқы - 371 бас
ІММ - 468 бас
ҰММ - 80 бас
Жылқы - 255 бас
Кәдімгі қысқартулар:
га – гектар;
ІМҚМ - ірі мүйізді қара мал;
ҰҚМ - ұсақ қара мал.
2023-2024 жылдарға арналған
Зеренді ауданында
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 10-қосымша
Зеренді ауданы Исаковка ауылдық округі аумағында жайылымдардың жер категориялары, жер иелері және жер пайдаланушылар контекстінде орналасу схемасы (картасы)
Зеренді ауданының Исаковка ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілген жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерінің жер пайдаланушыларының атауы
1
Әбілхаев Асылбек Евсекейұлы
2
Айсина Майра Дүйсекқызы
3
Байсеитов Қайрат Келісұлы
4
Қабданов Серік Енбекұлы
5
Қожахметов Қайыржан Неғметжанұлы
6
Рамазанов Жұматай Бекқожинұлы
7
Тлегенова Айжан Қамашқызы
8
Шәріпов Нұрланбек Қабдыкәрімұлы
9
Көкшетау Астық инвест ЖШС
Жануарлар иелері мен жер пайдаланушылардың жер учаскелері мен малдары туралы ақпарат
№ 2 кесте
Елді мекеннің жайылымдары
пайдаланушылар
жайылым жері
Елді мекеннің мал саны
жер пайдаланушылар
мал саны
1
2106,5 га
2766,0 га
ІММ – 561 бас
ҰММ – 997 бас
Жылқы – 197 бас
ІММ – 120 бас
ҰММ – 627 бас
Жылқы - 240 бас
Кәдімгі қысқартулар:
га – гектар;
ІМҚМ - ірі мүйізді қара мал;
ҰҚМ - ұсақ қара мал.

2609,8 га
3503,6 га
КРС - 1108 голов
МРС - 3745 голов
Лошади - 626 голов
КРС – 144 голов
МРС – 138 голов
Лошади – 95 голов
Условные сокращения:
га – гектар;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот.
Приложение 13
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зерендинскому району
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кызылсаянского сельского округа Зерендинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории Кызылсаянского сельского округа Зерендинского района
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
1
Акишев Жолдасбек Абдильдинович
2
Бексултанов Сабыржан Каденович
3
Молдашев Алимжан Кенесович
4
ТОО ZerenGrain Зерендинское МТС
5
ТОО "Егін и К"
6
ТОО "АЛТЫН БИДАЙ 2020"
7
ТОО "FART 2015"
8
ТОО МТС Кокшетау
Сведения земельных участков и поголовья животных собственников и землепользователей
Таблица № 2
Пастбища населенного пункта
Пастбища землепользователей
Поголовье населенного пункта
Поголовье землепользователей
1
2899,6 га
4313,0 га
КРС - 1035 голов
МРС - 2179 голов
Лошади - 687 голов
КРС - 127 голов
МРС – 151 голов
Лошади – 89 голов
Условные сокращения:
га – гектар;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот.
Приложение 14
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зерендинскому району

2609,8 га
3503,6 га
ІММ – 1108 бас
ҰММ – 3745 бас
Жылқы - 626 бас
ІММ – 144 бас
ҰММ –138 бас
Жылқы - 95 бас
Кәдімгі қысқартулар:
га – гектар;
ІММ – ірі мұизді мал;
ҰММ – ұсақ мұизді мал.
2023-2024 жылдарға арналған
Зеренді ауданында
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 13-қосымша
Зеренді ауданы Қызылсая ауылдық округі аумағында жайылымдардың жер категориялары, жер иелері және жер пайдаланушылар контекстінде орналасу схемасы (картасы)
Зеренді ауданының Қызылсая ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілген жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерінің жер пайдаланушыларының атауы
1
Акишев Жолдасбек Әбділдіұлы
2
Бексұлтанов Сабыржан Қаденұлы
3
Молдашев Әлімжан Кенесұлы
4
ZerenGrain Зерендинское МТС ЖШС
5
"Егін и К" ЖШС
6
"АЛТЫН БИДАЙ 2020" ЖШС
7
"FART 2015" ЖШС
8
МТС Көкшетау ЖШС
Жануарлар иелері мен жер пайдаланушылардың жер учаскелері мен малдары туралы ақпарат
№ 2 кесте
Елді мекеннің жайылымдары
пайдаланушылар
жайылым жері
Елді мекеннің мал саны
жер пайдаланушылар
мал саны
1
2899,6 га
4313,0 га
ІММ – 1035 бас
ҰММ – 2179 бас
Жылқы – 687 бас
ІММ – 127 бас
ҰММ – 151 бас
Жылқы – 89 бас
Кәдімгі қысқартулар:
га – гектар;
ІМҚМ - ірі мүйізді қара мал;
ҰҚМ - ұсақ қара мал.

2265,1 га
4313,0 га
КРС - 692 голов
МРС - 2817 голов
Лошади - 397 голов
КРС - 64 голов
МРС – 151 голов
Лошади – 141 голов
Условные сокращения:
га – гектар;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот.
Приложение 15
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зерендинскому району
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кусепского сельского округа Зерендинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории Кусепского сельского округа Зерендинского района
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
1
Сергеев Владимир Викторович
2
Актаев Батырбек Жантемимрович
3
Бейсенбаев Каирбек Адилханович
4
Каршалова Шарбан Жумагуловна
5
Мустафин Сагымбай Актаевич
6
Мусин Сайдалы Баймурзинович
7
Хасенов Толеген Шарипович
8
Мурзагельдинов Омар Курмангужанович
9
Такишев Мейрам Елемесович
10
ТОО Актас
11
ТОО Нарол
12
ТОО Дихан Плюс
13
ТОО Грин Азия
14
ТОО Альянс Агро Инвест
Сведения земельных участков и поголовья животных собственников и землепользователей
Таблица № 2
Пастбища населенного пункта
Пастбища землепользователей
Поголовье населенного пункта
Поголовье землепользователей
1
4291,5 га
7253,5 га
КРС - 980 голов
МРС – 4068 голов
Лошади - 862 голов
КРС - 797 голов
МРС – 80 голов
Лошади - 312 голов
Условные сокращения:
га – гектар;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот.
Приложение 16
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зерендинскому району

2265,1 га
4313,0 га
ІММ – 692 бас
ҰММ – 2817 бас
Жылқы - 397 бас
ІММ – 64 бас
ҰММ – 151 бас
Жылқы - 141 бас
Кәдімгі қысқартулар:
га – гектар;
ІМҚМ - ірі мүйізді қара мал;
ҰҚМ - ұсақ қара мал.
2023-2024 жылдарға арналған
Зеренді ауданында
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 15-қосымша
Зеренді ауданы Күсеп ауылдық округі аумағында жайылымдардың жер категориялары, жер иелері және жер пайдаланушылар контекстінде орналасу схемасы (картасы)
Зеренді ауданының Күсеп ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілген жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізімі
№ 1 кесте
Наименование землепользователей земельных участков
1
Сергеев Владимир Викторович
2
Ақтаев Батырбек Жантемірұлы
3
Бейсенбаев Қайырбек Әділханұлы
4
Каршалова Шарбан Жұмағулқызы
5
Мустафин Сағымбай Ақтайұлы
6
Мусин Сайдалы Байморзаұлы
7
Хасенов Төлеген Шәріпұлы
8
Мурзагельдинов Омар Құрманғожаұлы
9
Такишев Мейрам Елемесұлы
10
Ақтас ЖШС
11
Нарол ЖШС
12
Дихан Плюс ЖШС
13
Грин Азия ЖШС
14
Альянс Агро Инвест ЖШС
Жануарлар иелері мен жер пайдаланушылардың жер учаскелері мен малдары туралы ақпарат
№ 2 кесте
Елді мекеннің жайылымдары
пайдаланушылар
жайылым жері
Елді мекеннің мал саны
жер пайдаланушылар
мал саны
1
4291,5 га
7233,5 га
ІММ – 980 бас
ҰММ – 4068 бас
Жылқы - 862 бас
ІММ – 797 бас
ҰММ – 80 бас
Жылқы - 312 бас
Кәдімгі қысқартулар:
га – гектар;
ІМҚМ - ірі мүйізді қара мал;
ҰҚМ - ұсақ қара мал.

3191,7 га
6646,4 га
КРС - 880 голов
МРС – 1905 голов
Лошади - 981 голов
КРС - 232 голов
МРС – 119 голов
Лошади - 337 голов
Условные сокращения:
га – гектар;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот.
Приложение 17
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зерендинскому району
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Приреченского сельского округа Зерендинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории Приреченского сельского округа Зерендинского района
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
1
Айткужин Утемис Курмангалиевич
2
Антоненко Олег Андреевич
3
Блоха Константин Михайлович
4
Гельманов Давлетбек Беккожинович
5
Дюсенов Калымжан Негметович
6
Ибраева Анар Сергалиевна
7
Койшыбаев Океш
8
Сагандыков Ербол Уралбаевич
9
Стригин Сергей Иванович
10
Фельбуш ФҰдор Валерьевич
11
Фланчев Сергей Сергеевич
12
ТОО Павловка
13
ТОО "Приречное"
14
ТОО Жаксылык Agro
15
ТОО JAKSY
16
ТОО Олжа 2021
17
ТОО Кумдыколь
Сведения земельных участков и поголовья животных собственников и землепользователей
Таблица № 2
Пастбища населенного пункта
Пастбища землепользователей
Поголовье населенного пункта
Поголовье землепользователей
1
2066,2 га
5624,4 га
КРС – 869 голов
МРС - 953 голов
Лошади - 353 голов
КРС - 617 голов
МРС – 515 голов
Лошади – 105 голов
Условные сокращения:
га – гектар;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот.
Приложение 18
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зерендинскому району

3191,7 га
6646.4 га
ІММ – 880 бас
ҰММ – 1905 бас
Жылқы - 981 бас
ІММ – 232 бас
ҰММ – 119 бас
Жылқы - 337бас
Кәдімгі қысқартулар:
га – гектар;
ІММ – ірі мұизді мал;
ҰММ – ұсақ мұизді мал.
2023-2024 жылдарға арналған
Зеренді ауданында
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 17-қосымша
Зеренді ауданы Приречен ауылдық округі аумағында жайылымдардың жер категориялары, жер иелері және жер пайдаланушылар контекстінде орналасу схемасы (картасы)
Зеренді ауданының Приречен ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілген жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерінің жер пайдаланушыларының атауы
1
Айтқожин Өтеміс Құрманғалиұлы
2
Антоненко Олег Андреевич
3
Блоха Константин Михайлович
4
Гельманов Давлетбек Бекқожинұлы
5
Дүйсенов Қалымжан Неғметұлы
6
Ыбраева Анар Серғалиқызы
7
Қойшыбаев Өкеш
8
Сағындықов Ербол Оралбайұлы
9
Стригин Сергей Иванович
10
Фельбуш ФҰдор Валерьевич
11
Фланчев Сергей Сергеевич
12
Павловка ЖШС
13
"Приречное" ЖШС
14
Жақсылық Agro ЖШС
15
JAKSY ЖШС
16
Олжа 2021 ЖШС
17
Қумдыколь ЖШС
Жануарлар иелері мен жер пайдаланушылардың жер учаскелері мен малдары туралы ақпарат
№ 2 кесте
Елді мекеннің жайылымдары
пайдаланушылар
жайылым жері
Елді мекеннің мал саны
жер пайдаланушылар
мал саны
1
2066,2 га
5624,4 га
ІММ – 869 бас
ҰММ – 953 бас
Жылқы – 353 бас
ІММ – 617 бас
ҰММ – 515бас
Жылқы - 105 бас
Кәдімгі қысқартулар:
га – гектар;
ІМҚМ - ірі мүйізді қара мал;
ҰҚМ - ұсақ қара мал.

2549,4 га
5624,4 га
КРС - 1484 голов
МРС - 3067 голов
Лошади – 1015 голов
КРС – 1136 голов
МРС – 180 голов
Лошади – 487 голов
Условные сокращения:
га – гектар;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот.
Приложение 20
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зерендинскому району
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Симферопольского сельского округа Зерендинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории Симферопольского сельского округа Зерендинского района
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
1
Абуталипов Берикжан Нуртаевич
2
Бркенов Есембек
3
Бркенов Нурлан Есетович
4
Ескендиров Ерсаин Калымович
5
Исин Кенесары Кенжебаевич
6
Кулатаев Думан Шоматович
7
Кизатов Абай Мубаракович
8
Тулеубеков Аккыз
9
ТОО Жигер-А
10
ТОО Агро MILK PROJEK
11
ТОО Жаркын 2020
12
ТОО Корпорация ORLEYLTD
13
ТОО Тумалин В.
Сведения земельных участков и поголовья животных собственников и землепользователей
Таблица № 2
Пастбища населенного пункта
Пастбища землепользователей
Поголовье населенного пункта
Поголовье землепользователей
1
6003,7 га
5624,4 га
КРС - 895 голов
МРС - 2298 голов
Лошади - 632 голов
КРС – 456 голов
МРС – 286 голов
Лошади – 118 голов
Условные сокращения:
га – гектар;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот.
Приложение 21
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зерендинскому району

2549,4 га
5624,4 га
ІММ – 1484 бас
ҰММ – 3067 бас
Жылқы – 1015 бас
ІММ – 1136 бас
ҰММ – 180 бас
Жылқы - 487 бас
Кәдімгі қысқартулар:
га – гектар;
ІМҚМ - ірі мүйізді қара мал;
ҰҚМ - ұсақ қара мал.
2023-2024 жылдарға арналған
Зеренді ауданында
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 20-қосымша
Зеренді ауданы Симферополь ауылдық округі аумағында жайылымдардың жер категориялары, жер иелері және жер пайдаланушылар контекстінде орналасу схемасы (картасы)
Зеренді ауданының Симферополь ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілген жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушыларының тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерінің жер пайдаланушыларының атауы
1
Әбуталіпов Берікжан Нұртайұлы
2
Бркенов Есімбек
3
Бркенов Нұрлан Есетұлы
4
Ескендіров Ерсаин Қалымұлы
5
Исин Кенесары Кенжебайұлы
6
Құлатаев Думан Шоматұлы
7
Қизатов Әбәй Мубарақұлы
8
Тілеубеков Аққыз
9
Жігер-А ЖШС
10
MILK PROJEK ЖШС
11
Жарқын 2020 ЖШС
12
Корпорация ORLEYLTD ЖШС
13
Тумалин В. ЖШС
Жануарлар иелері мен жер пайдаланушылардың жер учаскелері мен малдары туралы ақпарат
№ 2 кесте
Елді мекеннің жайылымдары
пайдаланушылар жайылым жері
Елді мекеннің мал саны
жер пайдаланушылар мал саны
1
6003,7 га
5624,4 га
ІММ – 895 бас
ҰММ – 2298 бас
Жылқы – 632 бас
ІММ – 456 бас
ҰММ – 286 бас
Жылқы - 118 бас
Кәдімгі қысқартулар:
га – гектар;
ІМҚМ - ірі мүйізді қара мал;
ҰҚМ - ұсақ қара мал.

1. Сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ
Для определения урожайности пастбищ были взяты данные геоботанического обследования, проведенным специалистами Республиканского государственного предприятия "ГосНПЦзем" в 2017-2019 и 2022 годах. Средняя урожайностьсухой массы пастбищных угодий 3,33 ц/га, в перерасчете на кормовые единицы 1,52 ц/га. Исходя из этого можно рассчитать запас кормов в кормовых единицах на землях района, который составит:
1,52*1477053 га=2245120,65 центнеров кормовых единиц.

1. Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау жағдайы туралы мәліметтер
Жайылымдардың өнімділігін анықтау үшін 2017-2019 жылдары және 2022 жылғы "МемлЖерҒӨО" республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен жүргізілген жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау жағдайы туралы мәліметтер алынды. Жайылым танаптарының құрғақ салмағының орташа шығымдылығы гектарынан 3,33 центнер малазық бірлігіне шаққанда гектардан 1,52 центнерді құрады. Осы көрсеткіштерді ескеріп, аудан жерлерінде малазық бірлігінде жем қорының баршылық және ол 1,52*1477053 га=2245120,65 центнер мал азық бірлігін құрайды.

Запас кормов с пастбищ используется в пастбищный период, продолжительность которого 135-200 дней. Запас кормов с сенокосов и искусственных сенокосов используется в стойловый период.
Зная количество кормов на одну условную голову (согласно "Нормативному справочнику по экономике и организации сельскохозяйственного производства", 1957 г.) в каждый период можно рассчитать количество стада, которое возможно содержать на пастбищный период. Данные расчеты проводятся при учете лишь однократного стравливания и без учета отавности.
ЕМКОСТЬ ПАСТБИЩ

Жайылымдардағы жем қорының ұзақтығы 135-200 күнге созылған жайылымдық кезеңде пайдаланылады. Шабындықтарда және жасанды шабындықтардағы мал азығы қысқы кезеңде пайдаланылады.
Бір бас малға ("Экономика және ауыл шаруашылық өнімнің нормативтік анықтамасына" сәйкес, 1957 ж.) мал азық көлемін ескеріп, әр кезеңде жайылымдық кезеңде күтілетін табындағы мал санын есептеп шығаруға болады. Бұл есептер бір жолғы мал жаюды есепке алып және балғыншөпті есепке алмағанда жүргізіледі.
ЖАЙЫЛЫМ СЫЙЫМДЫЛЫҒЫ

Определение емкости пастбищ в пастбищный период проведены на основе имеющихся данных о продуктивности пастбищ. Ориентировочно взяты следующие нормы зеленого корма (в среднем на одну голову): коровам в зависимости от удоя 40-75 кг, молодняку крупного рогатого скота старше 1 года 30-40 кг, молодняку до 1 года 15-25 кг, овцам 6-8 кг, ягнятам 2-3 кг, лошадям 30-40 кг. Продолжительность пастбищного периода в различных зонах в среднем следующая: в лесостепи 150-200 дней, в степи 180-200 дней. Таким образом, зная урожаи пастбища, суточную потребность животного в зеленом корме и продолжительность пастбищного периода, можно определить емкость пастбища.

Жайылымдық кезеңдегі жайылым сыйымдылығын анықтау жайылым өнімділігі туралы деректер негізінде жүргізілді. Шамамен көк азықтың келесі нормалары алынды (орташа бір басқа): сиырларға сауылатын сүт мөлшеріне қарай 40-75 кг, 1 жастан үлкен ірі қара төлдеріне 30-40 кг, 1 жасқа дейінгі төлдерге 15-25 кг, қойларға 6-8 кг, қозыларға 2-3 кг, жылқыларға 30-40 кг. Жайылымдық кезеңнің әртүрлі аймақтағы ұзақтығын орташа алғанда келесідей: орманды далада 150-200 күн, далада 180-200 күн. Сөйтіп жайылымның өнімділігін, малдың көк азықтағы тәуліктік қажеттілігі мен жайылым кезеңінің ұзақтығын біліп, жайылым сыйымдылығын анықтауға болады.

При среднем урожае пастбищ 3,33 центнеров сухой массы с гектара, продолжительности пастбищного периода 180 дней, одной корове требуется в сутки 50 кг зеленого корма, следовательно, на весь пастбищный период потребуется 50*180=9000 кг или 90 ц.
ВЫВОДЫ
В районе имеется 154 482 га пастбищ, именно поэтому вопрос реализации Плана по управлению пастбищами и их использованию на территории земель Зерендинского района даст возможность более эффективно и рационально использовать земли, чтобы создать условия для получения высокой продуктивности пастбищ, сохранить ценный состав травостоя в течение длительного времени, обеспечить пастбищными кормами наибольшее количество животных, получить высокий выход животноводческой продукции и увеличить поголовье скота.
В целом дефицит пастбищ в районе есть, но в некоторых округах с учетом повышения поголовья скота всех видов может образоваться нехватка пастбищ в следствии чего может возникнуть необходимость выгонять скот на летние отгоны отдаленностью более 20 км.

Жайылымның құрғақ салмағының гектардан 3,33 центнер орташа шығымдылығы кезінде, жайылымдық кезеңінің ұзақтығы 180 күн, бір сиырға тәулігіне 50 кг көк азық жұмсалса, сәйкесінше барлық жайылым кезеңіне 50*180=9000 кг немесе 90 ц қажет.
Осы есептерге сүйеніп мал басы санын және геоботаникалық жайылымдарды ескеріп әр округ бойынша жайылым қажеттілігіне есеп жүргізілді.
ҚОРЫТЫНДЫ
Аудан бойынша жайылым жер 154 482 гектар жерді алып жатыр, сондықтан Зеренді ауданының аумағында жайылымдарды басқару және пайдалану бойынша Жоспарды жүзеге асыру мәселесі мал басын көбейтуге және мал өнімдерін арттыруға малдарды жем-шөппен қамтамасыз ету үшін жайылым жер танаптарын тиімді әрі дұрыс пайдалануға мүмкіндік береді.
Жалпы жайылым тапшылығы байқалмайды, алайда кейбір ауылдық округтерде мал басының барлық түрлерінің көбеюіне байланысты жайылым жерлер жетіспеушілігі болуы мүмкін, сондықтан жазғы уақытта малдарды 20 км қашықтықта орналасқан жайылымдарға жаюға тура келеді.