Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2023-2024 годы
Решение Мартукского районного маслихата Актюбинской области от 2 ноября 2023 года № 49
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Мартукский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2023-2024 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Мартукского
районного маслихата
Т. Көлкебаев
Утвержден решением Мартукского районного маслихата от 2 ноября 2023 года № 49
План по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064), приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090) и в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ в Мартукском районе.
План содержит:
1) План по управлению пастбищами и их использованию в Аккудыкском сельском округе на 2023-2024 годы, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) План по управлению пастбищами и их использованию в Байнассайском сельском округе на 2023-2024 годы, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) План по управлению пастбищами и их использованию в Байтурасайском сельском округе на 2023-2024 годы, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) План по управлению пастбищами и их использованию в Жайсанском сельском округе на 2023-2024 годы, согласно приложению 4 к настоящему Плану;

Мәртөк ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Мәртөк аудандық мәслихатының 2023 жылғы 2 қарашадағы № 49 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Мәртөк аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Мәртөк ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәртөк аудандық
мәслихатының төрағасы
Т. Көлкебаев
Мәртөк аудандық мәслихатының 2023 жылғы 2 қарашадағы № 49 шешімімен бекітілген
Мәртөк ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы, Мәртөк ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес және Мәртөк ауданында жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында әзірленді.
Жоспар мазмұны:
1) Аққұдық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар осы Жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;
2) Байнассай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) Байторысай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;
4) Жайсан ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;

5) План по управлению пастбищами и их использованию в Каратогайском сельском округе на 2023-2024 годы, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) План по управлению пастбищами и их использованию в Карачаевском сельском округе на 2023-2024 годы, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) План по управлению пастбищами и их использованию в Курмансайском сельском округе на 2023-2024 годы, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) План по управлению пастбищами и их использованию в Кызылжарском сельском округе на 2023-2024 годы, согласно приложению 8 к настоящему Плану;
9) План по управлению пастбищами и их использованию в Мартукском сельском округе на 2023-2024 годы, согласно приложению 9 к настоящему Плану;
10) План по управлению пастбищами и их использованию в Родниковском сельском округе на 2023-2024 годы, согласно приложению 10 к настоящему Плану;
11) План по управлению пастбищами и их использованию в Сарыжарском сельском округе на 2023-2024 годы, согласно приложению 11 к настоящему Плану;
12) План по управлению пастбищами и их использованию в Танирбергенском сельском округе на 2023-2024 годы, согласно приложению 12 к настоящему Плану;
13) План по управлению пастбищами и их использованию в Хазретовском сельском округе на 2023-2024 годы, согласно приложению 13 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Мартукском районе имеются 13 сельских округов, 32 сельских населенных пункта. Общая площадь территории Мартукского района 660532 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2023-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию в Аккудыкском сельском округе на 2023-2024 годы

5) Қаратоғай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар осы Жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;
6) Қарашай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) Құрмансай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес;
8) Қызылжыр ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар осы Жоспардың 8 қосымшасына сәйкес;
9) Мәртөк ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар осы Жоспардың 9 қосымшасына сәйкес;
10) Родников ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар осы Жоспардың 10 қосымшасына сәйкес;
11) Сарыжар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар осы Жоспардың 11 қосымшасына сәйкес;
12) Тәңірберген ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар осы Жоспардың 12 қосымшасына сәйкес;
13) Хазірет ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар осы Жоспардың 13 қосымшасына сәйкес.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданған.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Мәртөк ауданда 13 ауылдық округтер, 32 ауылдық елді-мекендер орналасқан. Мәртөк ауданының жалпы көлемі 660532 гектар.
Мәртөк ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1 қосымша
Аққұдық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Аккудыкском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064), приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса сельскохозяйственных животных.
План содержит:
1) Схему (карту) расположения пастбищ на территории Аккудыкского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) Перераспределение пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевод их на передаваемые пастбища (приложение 2);
3) Список собственников земельных участков на территории Аккудыкского сельского округа (приложение 3).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Аккудыкского сельском округе имеются 5 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Аккудыкского сельского округа 49597 гектаров, из них сенокос – 1471 гектаров, пастбищные земли – 20139 гектара, прочие угодия – 27987 гектара.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 32907 гектаров;
земли населенных пунктов – 8593 гектара;
земли запаса – 8097 гектаров.

Осы Аққұдық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрі ескеріледі.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Аққұдық ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оларды берілетін жайылымдарға ауыстыру (2 қосымша)
3) Аққұдық ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі (3 қосымша);
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданған.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Аққұдық ауылдық округінде 5 ауылдық елді мекендер бар.
Аққұдық ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 49597 гектар, оның ішінде шабындық - 1471 гектар, жайылым жерлері – 20139 гектар, 27987 гектар - басқа алаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 32907 гектар;
елді мекендердің жері – 8593 гектар;
қордағы жерлер – 8097 гектар болып бөлінеді.

Растительный покров разнообразен, разнотравно-типчаково-ковыльной и типчаково-ковыльной, таволга зверовоелистной-карагана кустарниковой растительностью. Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные. Растительный покров формируется в условиях недостаточного и неустойчивого увлажнения, в целом носит степной характер и отличается небольшой видовой растительностью. Травостой используется как весенно-летне-осенние пастбища, где позволяет условия рельефа выкашивается на сено. Эффективное использование пастбищ, предотвращение его износа связано с размещением каждого скота в зависимости от его хорошо потребляемой травы. Если характеризовать в целом пастбища Аккудыкского сельского округа, то их производительность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,0 до 2 центнера с гектара, в зависимости от погодных условий. Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, в зависимости от мягкости зимы, скот хозяйственных структур чаще всего бывает на пастбищах.
На 1 января 2023 года в Аккудыкском сельском округе (частное подворье населения) насчитывается 865 голов крупного рогатого скота, в том числе маточного поголовья 480 голов, 963 овец и коз и 919 лошадей. В том числе:
В селе Вознесеновка: крупный рогатый скот 222 головы, в том числе маточное поголовье 111 голов, овцы и козы 169 голов и лошади 63 головы. Площадь пастбищ составляет 9236 га.
В селе Достык: 281 голов крупного рогатого скота, в том числе маточного поголовья 146 голов, овец и коз 320 голов и лошадей 824 головы. Площадь пастбищ составляет 380 га.
В селе Карабулак: КРС-41 голов, из них маточного поголовья 21 голов, овец и коз 259 голов. Площадь пастбищ составляет 2055 га.
В селе Жанажол: крупный рогатый скот 86 голов, в том числе маточное поголовье 54 голов, овцы и козы 120 голов и лошади 28 голов. Площадь пастбищ составляет 26081 га
В селе Первомайка: крупный рогатый скот 235 голов, в том числе маточное поголовье 148 голов, овцы и козы 95 голов и лошади 4 головы. Площадь пастбищ составляет 1831 га
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Аккудыкского сельского округа составляет: КРС – 3642 голов, овец и коз – 4421 голов, лошадей – 820 голов.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 16988 га. Нет необходимости в выпасе.

Табиғи жағдайлар бойынша Аққұдық ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Өсімдік жамылғысы әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Топырағы қызыл қоңыр, қоңыр, аз гумусты. Өсімдік жамылғысы тұрақты емес және жеткіліксіз ылғалданған жағдайда, жалпы жазықтық сипатты және аздаған қанық түрлерімен ерекшеленді. Жер оты көктемгі-жазғы-күзгі жайылым ретінде қолданылады, жер бедерінің жағдайына қарай шөп шабуға да болады. Жайылымды тиімді пайдалану, тозуының алдын алу әрбір малды оған қолданылатын шөптің қажеттілігіне қарай орналастыру болып табылады. Ал Аққұдық ауылдық округі жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын-қардың аз-көптігіне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 2 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.
2023 жылдың 1 қаңтарына Аққұдық ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 865 бас, оның ішінде аналық мал басы 480 бас, 963 қой мен ешкілер және жылқы 919 бар. Оның ішінде:
Вознесеновка ауылында: ірі қара мал 222 бас, оның ішінде аналық мал 111 бас, қой мен ешкілер 169 бас және жылқы 63 бас. Жайылым көлемі 9236 гектарды құрайды.
Достық ауылында: ірі қара мал 281 бас, оның ішінде аналық мал 146 бас, қой мен ешкілер 320 бас және жылқы 824 бас. Жайылым көлемі 380 гектарды құрайды.
Қарабұлақ ауылында: ірі қара мал 41 бас, оның ішінде аналық мал 21 бас, қой мен ешкілер 259 бас. Жайылым көлемі 2055 гектарды құрайды.
Жаңажол ауылында: ірі қара мал 86 бас, оның ішінде аналық мал 54 бас, қой мен ешкілер 120 бас және жылқы 28 бас. Жайылым көлемі 26081 гектарды құрайды
Первомайка ауылында: ірі қара мал 235 бас, оның ішінде аналық мал 148 бас, қой мен ешкілер 95 бас және жылқы 4 бас. Жайылым көлемі 1831 гектарды құрайды
Аққұдық ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 3642 бас, қой мен ешкілер 4421 бас, жылқы 820 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 16988 гектарды құрайды. Жайылым қажеттілігі жоқ.

В Аккудыкского сельском округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
Пастбищный корм составляет значительную долю рациона животных. В траве содержится намного больше питательных веществ, чем в сене. Пастбищное содержание скота способствует хорошему развитию и усиливает рост животных, создаются благоприятные условия для получения здорового приплода.
В Аккудыкском сельском округе ясно наблюдается сезонный характер природных пастбищ. На территории Аккудыкского сельского округа культурные и аридные пастбища отсутствуют. Все пастбища делятся на участки (загоны), количество и размеры которых зависят от урожайности пастбища, количества скота и нормы скармливания зеленой травы. Следует использовать сезонные пастбища путем традиционных выездов, на дальних сезонных пастбищах следует пасти скот на заранее установленных участках. Эффективное использование пастбищ производится путем чередования его различных схем. Под пастбищеоборотом понимается система мер, направленная на улучшение природных пастбищ от одного года или повторяющиеся через несколько лет без снижения его продуктивности. В целом, применение пастбищеоборота и системы использования окружения, чередование по сезонам, позволяет сохранить продуктивность растений.
Максимально удобное для пастбищ Аккудыкского сельского округа с распространенной полынью и различными травами – во все сезоны, по порядку, ежегодный выпас скота с составлением 4-поясного пастбищеоборота. Каждый загон должен быть использован только в течение одного сезона, если участок используется весной, в следующем году этот участок должен использоваться летом, а в следующем году осенью. Только в этом случае растительность пастбищ можеть дать семена и изношенные участки могут восстановить прежнюю производительность.
Регулирование пастбищного процесса, загонная очередность выпаса, удобрения, подсевы растений повышают общую продуктивность пастбищ и обеспечивают их сохранность.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Аккудыкскому сельскому округу имеются всего 20139 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 8593 гектаров пастбищ.
В Аккудыкского сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

Аққұдық ауылдық округінде 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылымдық жемшөп жануарлар рационының едәуір бөлігін құрайды. Шөпте азыққа қарағанда әлдеқайда көп қоректік заттар бар. Малды жайылымда ұстау жақсы дамуына ықпал етеді және жануарлардың өсуін күшейтеді, сау төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады. Аққұдық ауылдық округінде табиғи жайылымдардың маусымдық сипаты айқын байқалады. Аққұдық ауылдық округі аумағында мәдени және аридтік жайылымдар жоқ. Барлық жайылымдар саны мен мөлшері жайылымның шығымдылығына, мал санына және жасыл шөпті азықтандыру нормаларына байланысты учаскелерге (қоршауларға) бөлінеді. Аққұдық ауылдық округі маңындағы жайылымдар үшін маусымдық жайылымдарды көшпелі жолмен дәстүрлі пайдаланған жөн, ал алыс маусымдық жайылымдарда алдын ала белгіленген учаскелерде мал жаю керек. Жайылымдарды тиімді пайдалану оны пайдалану мерзімінің түрлі схемасын кезектестіру жолымен жүргізіледі. Жайылым айналымы деп табиғи жайылымдарды бір жылдан бастап жақсартуға бағытталған немесе оның өнімділігін төмендетпей бірнеше жылдан кейін қайталанатын шаралар жүйесі түсініледі. Жалпы, жайылым айналымы мен қоршаған ортаны пайдалану жүйесін қолдану, маусымдар бойынша кезектестіру, өсімдіктердің өнімділігін сақтауға мүмкіндік береді.
Аққұдық ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 4-белдеулі жайылым айналымын жасау. Әрбір малды қоршап бағатын учаскелер жыл бойы тек бір маусым пайдалануы тиіс, егер учаске көктемде пайдаланылса, келесі жылы бұл учаске жазда, ал келесі жылы күзде пайдалануы тиіс. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Аққұдық ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 20139 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 8593 гектар жайылым бар.
Аққұдық ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (села Вознесеновка, Достык, Карабулак, Жанажол и Первомайка) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 8593 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Пастбищные угодья по выпасу прочих сельскохозяйственных животных местного населения при норме нагрузки 8,5 га/поголовье крупного рогатого скота, овец и коз – 1,7 га/поголовье, лошадей – 10,2 га/поголовье.
Потребность:

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Вознесеновка, Достық, Қарабұлақ, Жаңажол және Первомайка ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 8593 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 8,5 гектар/бас, қой мен ешкілер – 1,7 гектар/бас, жылқы – 10,2 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлері.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота – 865 голов х 8,5 гектаров/голов = 7352 гектаров;
для овец и коз – 963 голов х 1,7 гектара/голов = 1637 гектаров;
для лошадей - 919 голов х 10,2 гектаров/голов = 9373 гектаров.
Итого: 18362 гектара.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аккудыкском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта)расположения пастбищ на территории Аккудыкского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ірі қара мал үшін – 865 бас х 8,5 гектар/бас = 7352 гектар;
қой мен ешкілер үшін – 963 бас х 1,7 гектар/бас = 1637 гектар;
жылқы үшін – 919 бас х 10,2 гектар/бас = 9373 гектар.
Барлығы: 18362 гектар.
Аққұдық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Аққұдық ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аккудыкском сельском округе на 2023-2024 годы
Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС по Аккудыкскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность в пастбищах, (га)
Необеспечено пастбищами, (га)
Обеспеченность потребностей, %
Излишки, (га)
1
Вознесеновка

Аққұдық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Аққұдық ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ІҚМ аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Вознесеновка

138,0
30 957
7 516
8 364
46 837
-29 849
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2023-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию в Байнассайском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Байнассайском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064), приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса сельскохозяйственных животных.
План содержит:

138,0
30 957
7 516
8 364
46 837
-29 849
Мәртөк ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2 қосымша
Байнассай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Осы Байнассай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрі ескеріледі.
Жоспар құрамында:

1) Схему (карту) расположения пастбищ на территории Байнассайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) Перераспределение пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевод их на передаваемые пастбища (приложение 2);
3) Список собственников земельных участков на территории Байнассайского сельского округа (приложение 3).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Байнассайском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Байнассайского сельского округа 63348 гектара, из них сенокос – 886 гектаров, пастбищные земли – 22022 гектара, прочие угодия – 40440 гектара.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 31468 гектаров;
земли населенных пунктов – 7235 гектара;
земли запаса – 24645 гектаров.
Растительный покров разнообразен, разнотравно-типчаково-ковыльной и типчаково-ковыльной, таволга зверовоелистной-карагана кустарниковой растительностью. Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные. Растительный покров формируется в условиях недостаточного и неустойчивого увлажнения, в целом носит степной характер и отличается небольшой видовой растительностью. Травостой используется как весенно-летне-осенние пастбища, где позволяет условия рельефа выкашивается на сено. Эффективное использование пастбищ, предотвращение его износа связано с размещением каждого скота в зависимости от его хорошо потребляемой травы. Если характеризовать в целом пастбища Байнассайского сельского округа, то их производительность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,0 до 2 центнера с гектара, в зависимости от погодных условий. Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, в зависимости от мягкости зимы, скот хозяйственных структур чаще всего бывает на пастбищах.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Байнассай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оларды берілетін жайылымдарға ауыстыру (2 қосымша)
3) Байнассай ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі (3 қосымша);
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданған.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Байнассай ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекендер бар.
Байнассай ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 63348 гектар, оның ішінде шабындық - 886 гектар, жайылым жерлері – 22022 гектар, 40440 гектар - басқа алаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 31468 гектар;
елді мекендердің жері – 7235 гектар;
қордағы жерлер – 24645 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Байнассай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Өсімдік жамылғысы әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Топырағы қызыл қоңыр, қоңыр, аз гумусты. Өсімдік жамылғысы тұрақты емес және жеткіліксіз ылғалданған жағдайда, жалпы жазықтық сипатты және аздаған қанық түрлерімен ерекшеленді. Жер оты көктемгі-жазғы-күзгі жайылым ретінде қолданылады, жер бедерінің жағдайына қарай шөп шабуға да болады. Жайылымды тиімді пайдалану, тозуының алдын алу әрбір малды оған қолданылатын шөптің қажеттілігіне қарай орналастыру болып табылады. Ал Байнассай ауылдық округі жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын-қардың аз-көптігіне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 2 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.

По состоянию на 1 января 2023 года в Байнассайском сельском округе (индивидуальный двор населения) поголовье крупного рогатого скота составляет 1539 голов, в том числе овец и коз 2581, лошадей 90 голов. Включая:
В селе Байнассай: 986 голов крупного рогатого скота, в том числе 2324 овец и коз, 77 лошадей. Площадь пастбищ составляет 10 545 га.
В селе Акмоласай: 553 голов крупного рогатого скота, в том числе 257 овец и коз, 13 лошадей. Площадь пастбищ составляет 4718 га.
Поголовье скота в хозяйствах Байнассайского сельского округа: 1643 голов крупного рогатого скота, 3431 голов овец и коз, 166 голов лошадей.
Площадь пастбищ фермерских хозяйств составляет 27325 га.
В Байнассайском сельском округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
Пастбищный корм составляет значительную долю рациона животных. В траве содержится намного больше питательных веществ, чем в сене. Пастбищное содержание скота способствует хорошему развитию и усиливает рост животных, создаются благоприятные условия для получения здорового приплода.
В Байнассайском сельском округе ясно наблюдается сезонный характер природных пастбищ. На территории Байнассайского сельского округа культурные и аридные пастбища отсутствуют. Все пастбища делятся на участки (загоны), количество и размеры которых зависят от урожайности пастбища, количества скота и нормы скармливания зеленой травы. Для того, чтобы пастбища вокруг сел отдышались, отдохнули, следует использовать сезонные пастбища путем традиционных выездов, на дальних сезонных пастбищах следует пасти скот на заранее установленных участках. Эффективное использование пастбищ производится путем чередования его различных схем. Под пастбищеоборотом понимается система мер, направленная на улучшение природных пастбищ от одного года или повторяющиеся через несколько лет без снижения его продуктивности. В целом, применение пастбищеоборота и системы использования окружения, чередование по сезонам, позволяет сохранить продуктивность растений.
Максимально удобное для пастбищ Байнассайского сельского округа с распространенной полынью и различными травами – во все сезоны, по порядку, ежегодный выпас скота с составлением 4-поясного пастбищеоборота. Каждый загон должен быть использован только в течение одного сезона, если участок используется весной, в следующем году этот участок должен использоваться летом, а в следующем году осенью. Только в этом случае растительность пастбищ можеть дать семена и изношенные участки могут восстановить прежнюю производительность.
Регулирование пастбищного процесса, загонная очередность выпаса, удобрения, подсевы растений повышают общую продуктивность пастбищ и обеспечивают их сохранность.

2023 жылдың 1 қаңтарына Байнассай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 1539 бас, оның ішінде 2581 қой мен ешкілер, 90 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Байнассай ауылында: ірі қара мал 986 бас, оның ішінде қой мен ешкілер 2324 бас, жылқы 77 бас. Жайылым көлемі 10545 гектарды құрайды.
Ақмоласай ауылында: ірі қара мал 553 бас, оның ішінде қой мен ешкілер 257 бас, жылқы 13 бас. Жайылым көлемі 4718 гектарды құрайды.
Байнассай ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1643 бас, қой мен ешкілер 3431 бас, жылқы 166 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 27325 гектарды құрайды.
Байнассай ауылдық округінде 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылымдық жемшөп жануарлар рационының едәуір бөлігін құрайды. Шөпте азыққа қарағанда әлдеқайда көп қоректік заттар бар. Малды жайылымда ұстау жақсы дамуына ықпал етеді және жануарлардың өсуін күшейтеді, сау төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады. Байнасай ауылдық округінде табиғи жайылымдардың маусымдық сипаты айқын байқалады. Байнасай ауылдық округі аумағында мәдени және аридтік жайылымдар жоқ. Барлық жайылымдар саны мен мөлшері жайылымның шығымдылығына, мал санына және жасыл шөпті азықтандыру нормаларына байланысты учаскелерге (қоршауларға) бөлінеді. Байнасай ауылдық округі маңындағы жайылымдар үшін маусымдық жайылымдарды көшпелі жолмен дәстүрлі пайдаланған жөн, ал алыс маусымдық жайылымдарда алдын ала белгіленген учаскелерде мал жаю керек. Жайылымдарды тиімді пайдалану оны пайдалану мерзімінің түрлі схемасын кезектестіру жолымен жүргізіледі. Жайылым айналымы деп табиғи жайылымдарды бір жылдан бастап жақсартуға бағытталған немесе оның өнімділігін төмендетпей бірнеше жылдан кейін қайталанатын шаралар жүйесі түсініледі. Жалпы, жайылым айналымы мен қоршаған ортаны пайдалану жүйесін қолдану, маусымдар бойынша кезектестіру, өсімдіктердің өнімділігін сақтауға мүмкіндік береді.
Байнассай ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 4-белдеулі жайылым айналымын жасау. Әрбір малды қоршап бағатын учаскелер жыл бойы тек бір маусым пайдалануы тиіс, егер учаске көктемде пайдаланылса, келесі жылы бұл учаске жазда, ал келесі жылы күзде пайдалануы тиіс. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Байнассайскому сельскому округу имеются всего 31468 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 7235 гектаров пастбищ.
В Байнассайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (села Байнассай и Акмоласай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 7235 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.

Байнассай ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 31468 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 7235 гектар жайылым бар.
Байнассай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Байнассай және Ақмоласай ауылдары) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 7235 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас.

Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Байнассайском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта)расположения пастбищ на территории Байнассайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Байнассайском сельском округе на 2023-2024 годы
Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС по Байнассайскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность в пастбищах, (га)
Необеспечено пастбищами, (га)
Обеспеченность потребностей, %
Излишки, (га)
1
Байнассай

Байнассай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Байнассай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Байнассай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Байнассай ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Байнассай

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Байтурасайском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064), приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса сельскохозяйственных животных.
План содержит:
1) Схему (карту) расположения пастбищ на территории Байтурасайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) Перераспределение пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевод их на передаваемые пастбища (приложение 2);
3) Список собственников земельных участков на территории Байтурасайского сельского округа (приложение 3).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Байтурасайском сельском округе имеются 4 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Байтурасайского сельского округа 50516 гектаров, из них сенокос – 302 гектаров, пастбищные земли – 11059 гектара, прочие угодия – 39155 гектара.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 34351 гектаров;
земли населенных пунктов – 12791 гектара;
земли запаса – 3373 гектаров.

Осы Байторысай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрі ескеріледі.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Байторысай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оларды берілетін жайылымдарға ауыстыру (2 қосымша)
3) Байторысай ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі (3 қосымша);
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданған.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Байторысай ауылдық округінде 4 ауылдық елді мекендер бар.
Байторысай ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 50516 гектар, оның ішінде шабындық - 302 гектар, жайылым жерлері – 11059 гектар, 39155 гектар - басқа алаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 34351 гектар;
елді мекендердің жері – 12791 гектар;
қордағы жерлер – 3373 гектар болып бөлінеді.

Растительный покров разнообразен, разнотравно-типчаково-ковыльной и типчаково-ковыльной, таволга зверовоелистной-карагана кустарниковой растительностью. Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные. Растительный покров формируется в условиях недостаточного и неустойчивого увлажнения, в целом носит степной характер и отличается небольшой видовой растительностью. Травостой используется как весенно-летне-осенние пастбища, где позволяет условия рельефа выкашивается на сено. Эффективное использование пастбищ, предотвращение его износа связано с размещением каждого скота в зависимости от его хорошо потребляемой травы. Если характеризовать в целом пастбища Байтурасайского сельского округа, то их производительность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,0 до 2 центнера с гектара, в зависимости от погодных условий. Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, в зависимости от мягкости зимы, скот хозяйственных структур чаще всего бывает на пастбищах.
На 1 января 2023 года в Байтурасайском сельском округе (частное подворье населения) насчитывается 1552 голов крупного рогатого скота, из них маточного поголовья 611 голов, 621 овец и коз и 174 головы лошадей. В том числе:
В селе Байтурасай: крупный рогатый скот 511 голов, в том числе маточное поголовье 225 голов, овцы и козы 243 головы и лошади 65 голов. Площадь пастбищ составляет 3666 га.
В селе Дмитриевка: 198 голов крупного рогатого скота, из них маточного поголовья 97 голов, овец и коз 65 голов и лошадей 6 голов. Площадь пастбищ составляет 2326 га.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах села Покровка: крупный рогатый скот 201 голов, овцы и козы 16 голов и лошади 2 головы. Площадь пастбищ составляет 3857 га.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах села Полтавка составляет: крупного рогатого скота 642 головы, овец и коз 297 голов и лошадей 101 голов. Площадь пастбищ составляет 5372 га.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 9949 га.
В Байтурасайском сельском округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
Пастбищный корм составляет значительную долю рациона животных. В траве содержится намного больше питательных веществ, чем в сене. Пастбищное содержание скота способствует хорошему развитию и усиливает рост животных, создаются благоприятные условия для получения здорового приплода.
В Байтурасайском сельском округе ясно наблюдается сезонный характер природных пастбищ. На территории Байтурасайском сельского округа культурные и аридные пастбища отсутствуют. Все пастбища делятся на участки (загоны), количество и размеры которых зависят от урожайности пастбища, количества скота и нормы скармливания зеленой травы. Следует использовать сезонные пастбища путем традиционных выездов, на дальних сезонных пастбищах следует пасти скот на заранее установленных участках. Эффективное использование пастбищ производится путем чередования его различных схем. Под пастбищеоборотом понимается система мер, направленная на улучшение природных пастбищ от одного года или повторяющиеся через несколько лет без снижения его продуктивности. В целом, применение пастбищеоборота и системы использования окружения, чередование по сезонам, позволяет сохранить продуктивность растений.
Максимально удобное для пастбищ Байтурасайского сельского округа с распространенной полынью и различными травами – во все сезоны, по порядку, ежегодный выпас скота с составлением 4-поясного пастбищеоборота. Каждый загон должен быть использован только в течение одного сезона, если участок используется весной, в следующем году этот участок должен использоваться летом, а в следующем году осенью. Только в этом случае растительность пастбищ можеть дать семена и изношенные участки могут восстановить прежнюю производительность.
Регулирование пастбищного процесса, загонная очередность выпаса, удобрения, подсевы растений повышают общую продуктивность пастбищ и обеспечивают их сохранность.

Табиғи жағдайлар бойынша Байторысай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Өсімдік жамылғысы әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Топырағы қызыл қоңыр, қоңыр, аз гумусты. Өсімдік жамылғысы тұрақты емес және жеткіліксіз ылғалданған жағдайда, жалпы жазықтық сипатты және аздаған қанық түрлерімен ерекшеленді. Жер оты көктемгі-жазғы-күзгі жайылым ретінде қолданылады, жер бедерінің жағдайына қарай шөп шабуға да болады. Жайылымды тиімді пайдалану, тозуының алдын алу әрбір малды оған қолданылатын шөптің қажеттілігіне қарай орналастыру болып табылады. Ал Байторысай ауылдық округі жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын-қардың аз-көптігіне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 2 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.
2023 жылдың 1 қаңтарына Байторысай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 1552 бас, оның ішінде аналық мал басы 611 бас, 621 қой мен ешкілер және 174 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Байторысай ауылында: ірі қара мал 511 бас, оның ішінде аналық мал 225 бас, қой мен ешкілер 243 бас және жылқы 65 бас. Жайылым көлемі 3666 гектарды құрайды.
Дмитриевка ауылында: ірі қара мал 198 бас, оның ішінде аналық мал 97 бас, қой мен ешкілер 65 бас және жылқы 6 бас. Жайылым көлемі 2326 гектарды құрайды.
Покровка ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 201 бас, қой мен ешкілер 16 бас және жылқы 2 бас. Жайылым көлемі 3857 гектарды құрайды.
Полтавка ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 642 бас, қой мен ешкілер 297 бас және жылқы 101 басты құрайды. Жайылым көлемі 5372 гектарды құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 9949 гектарды құрайды.
Байторысай ауылдық округінде 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылымдық жемшөп жануарлар рационының едәуір бөлігін құрайды. Шөпте азыққа қарағанда әлдеқайда көп қоректік заттар бар. Малды жайылымда ұстау жақсы дамуына ықпал етеді және жануарлардың өсуін күшейтеді, сау төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады. Байторысай ауылдық округінде табиғи жайылымдардың маусымдық сипаты айқын байқалады. Байторысай ауылдық округі аумағында мәдени және аридтік жайылымдар жоқ. Барлық жайылымдар саны мен мөлшері жайылымның шығымдылығына, мал санына және жасыл шөпті азықтандыру нормаларына байланысты учаскелерге (қоршауларға) бөлінеді. Байторысай ауылдық округі маңындағы жайылымдар үшін маусымдық жайылымдарды көшпелі жолмен дәстүрлі пайдаланған жөн, ал алыс маусымдық жайылымдарда алдын ала белгіленген учаскелерде мал жаю керек. Жайылымдарды тиімді пайдалану оны пайдалану мерзімінің түрлі схемасын кезектестіру жолымен жүргізіледі. Жайылым айналымы деп табиғи жайылымдарды бір жылдан бастап жақсартуға бағытталған немесе оның өнімділігін төмендетпей бірнеше жылдан кейін қайталанатын шаралар жүйесі түсініледі. Жалпы, жайылым айналымы мен қоршаған ортаны пайдалану жүйесін қолдану, маусымдар бойынша кезектестіру, өсімдіктердің өнімділігін сақтауға мүмкіндік береді.
Байторысай ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 4-белдеулі жайылым айналымын жасау. Әрбір малды қоршап бағатын учаскелер жыл бойы тек бір маусым пайдалануы тиіс, егер учаске көктемде пайдаланылса, келесі жылы бұл учаске жазда, ал келесі жылы күзде пайдалануы тиіс. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Байтурасайскому сельскому округу имеются всего 9949 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 12791 гектаров пастбищ.
В Байтурасайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (села Байтурасай, Дмитриевка, Покровка и Полтавка) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 12791 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.

Байторысай ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 9949 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 12791 гектар жайылым бар.
Байторысай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Байторысай, Дмитриевка, Покровка және Полтавка ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 12791 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар.

Пастбищные угодья по выпасу прочих сельскохозяйственных животных местного населения при норме нагрузки 8,5 га/поголовье крупного рогатого скота, овец и коз – 1,7 га/поголовье, лошадей – 10,2 га/поголовье.
Потребность:
для крупного рогатого скота – 1552 голов х 8,5 гектаров/голов = 13192 гектара;
для овец и коз – 621 голов х 1,7 гектара/голов = 1055,7 гектара;
для лошадей - 174 голов х 10,2 гектаров/голов = 1774,8 гектара.
Итого: 16022,5 гектара.

Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 8,5 гектар/бас, қой мен ешкілер – 1,7 гектар/бас, жылқы – 10,2 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлері.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін – 1552 бас х 8,5 гектар/бас = 13192 гектар;
қой мен ешкілер үшін – 621 бас х 1,7 гектар/бас = 1055,7 гектар;
жылқы үшін – 174 бас х 10,2 гектар/бас = 1774,8 гектар.
Барлығы: 16022,5 гектар.

Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Байтурасайском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта)расположения пастбищ на территории Байтурасайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Байтурасайском сельском округе на 2023-2024 годы
Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС по Байтурасайскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность в пастбищах, (га)
Необеспечено пастбищами, (га)
Обеспеченность потребностей, %
Излишки, (га)
1
Байтурасай

Байторысай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Байторысай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Байторысай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Байторысай ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Байторысай

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Жайсанском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064), приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса сельскохозяйственных животных.
План содержит:
1) Схему (карту) расположения пастбищ на территории Жайсанского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) Перераспределение пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевод их на передаваемые пастбища (приложение 2);
3) Список собственников земельных участков на территории Жайсанского сельского округа (приложение 3).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Жайсанского сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Жайсанского сельского округа 53999 гектаров, из них сенокос – 2465 гектаров, пастбищные земли – 24928 гектара, прочие угодия – 26606 гектара.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 25126 гектаров;
земли населенных пунктов – 16823 гектара;
земли запаса – 12050 гектаров.

Осы Жайсан ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрі ескеріледі.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жайсан ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оларды берілетін жайылымдарға ауыстыру (2 қосымша)
3) Жайсан ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі (3 қосымша);
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданған.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Жайсан ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекендер бар.
Жайсан ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 53999 гектар, оның ішінде шабындық - 2465 гектар, жайылым жерлері – 24928 гектар, 26606 гектар - басқа алаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 25126 гектар;
елді мекендердің жері – 16823 гектар;
қордағы жерлер – 12050 гектар болып бөлінеді.

Растительный покров разнообразен, разнотравно-типчаково-ковыльной и типчаково-ковыльной, таволга зверовоелистной-карагана кустарниковой растительностью. Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные. Растительный покров формируется в условиях недостаточного и неустойчивого увлажнения, в целом носит степной характер и отличается небольшой видовой растительностью. Травостой используется как весенно-летне-осенние пастбища, где позволяет условия рельефа выкашивается на сено. Эффективное использование пастбищ, предотвращение его износа связано с размещением каждого скота в зависимости от его хорошо потребляемой травы. Если характеризовать в целом пастбища Жайсанского сельского округа, то их производительность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,0 до 2 центнера с гектара, в зависимости от погодных условий. Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, в зависимости от мягкости зимы, скот хозяйственных структур чаще всего бывает на пастбищах.
На 1 января 2023 года в Жайсанском сельском округе (частный двор населения) насчитывается 3088 голов крупного рогатого скота, 7387 овец и коз 4788 голов и 680 лошадей. В том числе:
В селе Жайсан: крупный рогатый скот 1957 голов, овцы и козы 3554 головы и лошади 305 голов. Площадь пастбищ составляет 9733 га.
В селе Кокпекты: крупный рогатый скот составляет 790 голов, овцы и козы-1083 головы, лошади-364 головы. Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 25127 га.
В Жайсанском сельском округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
Пастбищный корм составляет значительную долю рациона животных. В траве содержится намного больше питательных веществ, чем в сене. Пастбищное содержание скота способствует хорошему развитию и усиливает рост животных, создаются благоприятные условия для получения здорового приплода.
В Жайсанском сельском округе ясно наблюдается сезонный характер природных пастбищ. На территории Жайсанском сельского округа культурные и аридные пастбища отсутствуют. Все пастбища делятся на участки (загоны), количество и размеры которых зависят от урожайности пастбища, количества скота и нормы скармливания зеленой травы. Следует использовать сезонные пастбища путем традиционных выездов, на дальних сезонных пастбищах следует пасти скот на заранее установленных участках. Эффективное использование пастбищ производится путем чередования его различных схем. Под пастбищеоборотом понимается система мер, направленная на улучшение природных пастбищ от одного года или повторяющиеся через несколько лет без снижения его продуктивности. В целом, применение пастбищеоборота и системы использования окружения, чередование по сезонам, позволяет сохранить продуктивность растений.
Максимально удобное для пастбищ Жайсанском сельского округа с распространенной полынью и различными травами – во все сезоны, по порядку, ежегодный выпас скота с составлением 4-поясного пастбищеоборота. Каждый загон должен быть использован только в течение одного сезона, если участок используется весной, в следующем году этот участок должен использоваться летом, а в следующем году осенью. Только в этом случае растительность пастбищ можеть дать семена и изношенные участки могут восстановить прежнюю производительность.
Регулирование пастбищного процесса, загонная очередность выпаса, удобрения, подсевы растений повышают общую продуктивность пастбищ и обеспечивают их сохранность.

Табиғи жағдайлар бойынша Жайсан ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Өсімдік жамылғысы әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Топырағы қызыл қоңыр, қоңыр, аз гумусты. Өсімдік жамылғысы тұрақты емес және жеткіліксіз ылғалданған жағдайда, жалпы жазықтық сипатты және аздаған қанық түрлерімен ерекшеленді. Жер оты көктемгі-жазғы-күзгі жайылым ретінде қолданылады, жер бедерінің жағдайына қарай шөп шабуға да болады. Жайылымды тиімді пайдалану, тозуының алдын алу әрбір малды оған қолданылатын шөптің қажеттілігіне қарай орналастыру болып табылады. Ал Жайсан ауылдық округі жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын-қардың аз-көптігіне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 2 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.
2023 жылдың 1 қаңтарына Жайсан ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 3088 бас, 7387 қой мен ешкілер 4788 бас және жылқы 680 бас бар. Оның ішінде:
Жайсан ауылында: ірі қара мал 1957 бас, қой мен ешкілер 3554 бас және жылқы 305 бас. Жайылым көлемі 9733 гектарды құрайды.
Көкпекті ауылында: ірі қара мал 790 бас, қой мен ешкілер 1083 бас, жылқы 364 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 25127 гектарды құрайды.
Жайсан ауылдық округінде 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылымдық жемшөп жануарлар рационының едәуір бөлігін құрайды. Шөпте азыққа қарағанда әлдеқайда көп қоректік заттар бар. Малды жайылымда ұстау жақсы дамуына ықпал етеді және жануарлардың өсуін күшейтеді, сау төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады. Жайсан ауылдық округінде табиғи жайылымдардың маусымдық сипаты айқын байқалады. Жайсан ауылдық округі аумағында мәдени және аридтік жайылымдар жоқ. Барлық жайылымдар саны мен мөлшері жайылымның шығымдылығына, мал санына және жасыл шөпті азықтандыру нормаларына байланысты учаскелерге (қоршауларға) бөлінеді. Жайсан ауылдық округі маңындағы жайылымдар үшін маусымдық жайылымдарды көшпелі жолмен дәстүрлі пайдаланған жөн, ал алыс маусымдық жайылымдарда алдын ала белгіленген учаскелерде мал жаю керек. Жайылымдарды тиімді пайдалану оны пайдалану мерзімінің түрлі схемасын кезектестіру жолымен жүргізіледі. Жайылым айналымы деп табиғи жайылымдарды бір жылдан бастап жақсартуға бағытталған немесе оның өнімділігін төмендетпей бірнеше жылдан кейін қайталанатын шаралар жүйесі түсініледі. Жалпы, жайылым айналымы мен қоршаған ортаны пайдалану жүйесін қолдану, маусымдар бойынша кезектестіру, өсімдіктердің өнімділігін сақтауға мүмкіндік береді.
Жайсан ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 4-белдеулі жайылым айналымын жасау. Әрбір малды қоршап бағатын учаскелер жыл бойы тек бір маусым пайдалануы тиіс, егер учаске көктемде пайдаланылса, келесі жылы бұл учаске жазда, ал келесі жылы күзде пайдалануы тиіс. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Жайсанском сельскому округу имеются всего 53999 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 16823 гектаров пастбищ.
В Жайсанском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (села Жайсан, Жанатан и Кокпекты) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 16823 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.

Жайсан ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 53999 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 16823 гектар жайылым бар.
Жайсан ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Жайсан, Жаңатан және Көкпекті ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 16823 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар.

Пастбищные угодья по выпасу прочих сельскохозяйственных животных местного населения при норме нагрузки 8,5 га/поголовье крупного рогатого скота, овец и коз – 1,7 га/поголовье, лошадей – 10,2 га/поголовье.
Потребность:
для крупного рогатого скота – 3088 голов х 8,5 гектара/голов = 26248 гектара;
для овец и коз – 4788 голов х 1,7 гектара/голов = 8139 гектара;
для лошадей - 680 голов х 10,2 гектаров/голов = 6936 гектара.
Итого: 41323 гектара.

Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 8,5 гектар/бас, қой мен ешкілер – 1,7 гектар/бас, жылқы – 10,2 гектар/бас, болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлері.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін – 3088 бас х 8,5 гектар/бас = 26248 гектар;
қой мен ешкілер үшін – 4788 бас х 1,7 гектар/бас = 8139 гектар;
жылқы үшін – 680 бас х 10,2 гектар/бас = 6936 гектар;
Барлығы: 41323 гектар.

Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Жайсанском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта)расположения пастбищ на территории Жайсанского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Жайсанском сельском округе на 2023-2024 годы
Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС по Жайсанскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность в пастбищах, (га)
Необеспечено пастбищами, (га)
Обеспеченность потребностей, %
Излишки, (га)
1
Жайсан

Жайсан ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жайсан ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жайсан ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Жайсан ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Жайсан

1) Схему (карту) расположения пастбищ на территории Каратогайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) Перераспределение пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевод их на передаваемые пастбища (приложение 2);
3) Список собственников земельных участков на территории Каратогайского сельского округа (приложение 3).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Каратогайском сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Каратогайского сельского округа 22840 гектаров, из них сенокос – 15 гектаров, пастбищные земли – 10930 гектара, прочие угодия – 11895 гектара.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 13823 гектаров;
земли населенных пунктов – 4915 гектара;
земли запаса – 4102 гектаров.
Растительный покров разнообразен, разнотравно-типчаково-ковыльной и типчаково-ковыльной, таволга зверовоелистной-карагана кустарниковой растительностью. Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные. Растительный покров формируется в условиях недостаточного и неустойчивого увлажнения, в целом носит степной характер и отличается небольшой видовой растительностью. Травостой используется как весенно-летне-осенние пастбища, где позволяет условия рельефа выкашивается на сено. Эффективное использование пастбищ, предотвращение его износа связано с размещением каждого скота в зависимости от его хорошо потребляемой травы. Если характеризовать в целом пастбища Каратогайского сельского округа, то их производительность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,0 до 2 центнера с гектара, в зависимости от погодных условий. Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, в зависимости от мягкости зимы, скот хозяйственных структур чаще всего бывает на пастбищах.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қаратоғай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оларды берілетін жайылымдарға ауыстыру (2 қосымша)
3) Қаратоғай ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі (3 қосымша);
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданған.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қаратоғай ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекендер бар.
Қаратоғай ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 22840 гектар, оның ішінде шабындық - 15 гектар, жайылым жерлері – 10930 гектар, 11895 гектар - басқа алаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 13823 гектар;
елді мекендердің жері – 4915 гектар;
қордағы жерлер – 4102 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Қаратоғай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Өсімдік жамылғысы әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Топырағы қызыл қоңыр, қоңыр, аз гумусты. Өсімдік жамылғысы тұрақты емес және жеткіліксіз ылғалданған жағдайда, жалпы жазықтық сипатты және аздаған қанық түрлерімен ерекшеленді. Жер оты көктемгі-жазғы-күзгі жайылым ретінде қолданылады, жер бедерінің жағдайына қарай шөп шабуға да болады. Жайылымды тиімді пайдалану, тозуының алдын алу әрбір малды оған қолданылатын шөптің қажеттілігіне қарай орналастыру болып табылады. Ал Қаратоғай ауылдық округі жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын-қардың аз-көптігіне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 2 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.

На 1 января 2023 года в Каратогайском сельском округе (частное подворье населения) насчитывается 1160 голов крупного рогатого скота, 1570 овец и коз и 143 головы лошадей. В том числе:
В селе Каратогай: КРС-715 голов, из них маточного поголовья-365 голов, овец и коз-227 голов и лошадей-121 голов. Площадь пастбищ составляет 7526 га.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 13823 га.
В Каратогайском сельском округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
Пастбищный корм составляет значительную долю рациона животных. В траве содержится намного больше питательных веществ, чем в сене. Пастбищное содержание скота способствует хорошему развитию и усиливает рост животных, создаются благоприятные условия для получения здорового приплода.
В Каратогайском сельском округе ясно наблюдается сезонный характер природных пастбищ. На территории Каратогайском сельского округа культурные и аридные пастбища отсутствуют. Все пастбища делятся на участки (загоны), количество и размеры которых зависят от урожайности пастбища, количества скота и нормы скармливания зеленой травы. Следует использовать сезонные пастбища путем традиционных выездов, на дальних сезонных пастбищах следует пасти скот на заранее установленных участках. Эффективное использование пастбищ производится путем чередования его различных схем. Под пастбищеоборотом понимается система мер, направленная на улучшение природных пастбищ от одного года или повторяющиеся через несколько лет без снижения его продуктивности. В целом, применение пастбищеоборота и системы использования окружения, чередование по сезонам, позволяет сохранить продуктивность растений.
Максимально удобное для пастбищ Каратогайского сельского округа с распространенной полынью и различными травами – во все сезоны, по порядку, ежегодный выпас скота с составлением 4-поясного пастбищеоборота. Каждый загон должен быть использован только в течение одного сезона, если участок используется весной, в следующем году этот участок должен использоваться летом, а в следующем году осенью. Только в этом случае растительность пастбищ можеть дать семена и изношенные участки могут восстановить прежнюю производительность.
Регулирование пастбищного процесса, загонная очередность выпаса, удобрения, подсевы растений повышают общую продуктивность пастбищ и обеспечивают их сохранность.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Каратогайскому сельскому округу имеются всего 13823 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 4915 гектаров пастбищ.
В Каратогайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Каратогай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 8593 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.

2023 жылдың 1 қаңтарына Қаратоғай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 1160 бас, 1570 қой мен ешкілер және 143 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Қаратоғай ауылында: ірі қара мал 715 бас, оның ішінде аналық мал 365 бас, қой мен ешкілер 227 бас және жылқы 121 бас. Жайылым көлемі 7526 гектарды құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 13823 гектарды құрайды.
Қаратоғай ауылдық округінде 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылымдық жемшөп жануарлар рационының едәуір бөлігін құрайды. Шөпте азыққа қарағанда әлдеқайда көп қоректік заттар бар. Малды жайылымда ұстау жақсы дамуына ықпал етеді және жануарлардың өсуін күшейтеді, сау төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады. Қаратоғай ауылдық округінде табиғи жайылымдардың маусымдық сипаты айқын байқалады. Қаратоғай ауылдық округі аумағында мәдени және аридтік жайылымдар жоқ. Барлық жайылымдар саны мен мөлшері жайылымның шығымдылығына, мал санына және жасыл шөпті азықтандыру нормаларына байланысты учаскелерге (қоршауларға) бөлінеді. Қаратоғай ауылдық округі маңындағы жайылымдар үшін маусымдық жайылымдарды көшпелі жолмен дәстүрлі пайдаланған жөн, ал алыс маусымдық жайылымдарда алдын ала белгіленген учаскелерде мал жаю керек. Жайылымдарды тиімді пайдалану оны пайдалану мерзімінің түрлі схемасын кезектестіру жолымен жүргізіледі. Жайылым айналымы деп табиғи жайылымдарды бір жылдан бастап жақсартуға бағытталған немесе оның өнімділігін төмендетпей бірнеше жылдан кейін қайталанатын шаралар жүйесі түсініледі. Жалпы, жайылым айналымы мен қоршаған ортаны пайдалану жүйесін қолдану, маусымдар бойынша кезектестіру, өсімдіктердің өнімділігін сақтауға мүмкіндік береді.
Қаратоғай ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 4-белдеулі жайылым айналымын жасау. Әрбір малды қоршап бағатын учаскелер жыл бойы тек бір маусым пайдалануы тиіс, егер учаске көктемде пайдаланылса, келесі жылы бұл учаске жазда, ал келесі жылы күзде пайдалануы тиіс. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Қаратоғай ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 13823 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 4915 гектар жайылым бар.
Қаратоғай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қаратоғай ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 119433 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас.

Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Каратогайском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта)расположения пастбищ на территории Каратогайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Каратогайском сельском округе на 2023-2024 годы
Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС по Каратогайскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность в пастбищах, (га)
Необеспечено пастбищами, (га)
Обеспеченность потребностей, %
Излишки, (га)
1
Каратогай

Қаратоғай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қаратоғай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қаратоғай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Қаратоғай ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Қаратоғай

-1 543,5
10 141
386
0
10 526
-1 487
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2023-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию в Карачаевском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Карачаевском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064), приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса сельскохозяйственных животных.
План содержит:

-1 543,5
10 141
386
0
10 526
-1 487
Мәртөк ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6 қосымша
Қарашай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Осы Қарашай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрі ескеріледі.
Жоспар құрамында:

1) Схему (карту) расположения пастбищ на территории Карачаевского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) Перераспределение пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевод их на передаваемые пастбища (приложение 2);
3) Список собственников земельных участков на территории Карачаевского сельского округа (приложение 3).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Карачаевском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Карачаевского сельского округа 46806 гектаров, из них сенокос – 27 гектаров, пастбищные земли – 14517 гектара, прочие угодия – 32262 гектара.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 31484 гектаров;
земли населенных пунктов – 7688 гектара;
земли запаса – 7634 гектаров.
Растительный покров разнообразен, разнотравно-типчаково-ковыльной и типчаково-ковыльной, таволга зверовоелистной-карагана кустарниковой растительностью. Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные. Растительный покров формируется в условиях недостаточного и неустойчивого увлажнения, в целом носит степной характер и отличается небольшой видовой растительностью. Травостой используется как весенно-летне-осенние пастбища, где позволяет условия рельефа выкашивается на сено. Эффективное использование пастбищ, предотвращение его износа связано с размещением каждого скота в зависимости от его хорошо потребляемой травы. Если характеризовать в целом пастбища Карачаевского сельского округа, то их производительность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,0 до 2 центнера с гектара, в зависимости от погодных условий. Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, в зависимости от мягкости зимы, скот хозяйственных структур чаще всего бывает на пастбищах.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қарашай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оларды берілетін жайылымдарға ауыстыру (2 қосымша)
3) Қарашай ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі (3 қосымша);
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданған.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қарашай ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекендер бар.
Қарашай ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 46806 гектар, оның ішінде шабындық - 27 гектар, жайылым жерлері – 14517 гектар, 32262 гектар - басқа алаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 31484 гектар;
елді мекендердің жері – 7688 гектар;
қордағы жерлер – 7634 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Қарашай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Өсімдік жамылғысы әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Топырағы қызыл қоңыр, қоңыр, аз гумусты. Өсімдік жамылғысы тұрақты емес және жеткіліксіз ылғалданған жағдайда, жалпы жазықтық сипатты және аздаған қанық түрлерімен ерекшеленді. Жер оты көктемгі-жазғы-күзгі жайылым ретінде қолданылады, жер бедерінің жағдайына қарай шөп шабуға да болады. Жайылымды тиімді пайдалану, тозуының алдын алу әрбір малды оған қолданылатын шөптің қажеттілігіне қарай орналастыру болып табылады. Ал Қарашай ауылдық округі жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын-қардың аз-көптігіне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 2 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.

На 1 января 2023 года в Карачаевском сельском округе (собственный двор населения) насчитывается 1232 голов крупного рогатого скота, 1004 овец и коз и 274 головы лошадей. В том числе:
В селе Каратаусай: 448 голов крупного рогатого скота, 320 голов овец и коз и 120 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 6252 га.
В селе Аккайын: крупный рогатый скот 784 головы, овцы и козы 684 головы и лошади 154 головы. Площадь пастбищ составляет 2816 га.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 17569 га.
В Карачаевском сельском округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
Пастбищный корм составляет значительную долю рациона животных. В траве содержится намного больше питательных веществ, чем в сене. Пастбищное содержание скота способствует хорошему развитию и усиливает рост животных, создаются благоприятные условия для получения здорового приплода.
В Карачаевском сельском округе ясно наблюдается сезонный характер природных пастбищ. На территории Карашайского сельского округа культурные и аридные пастбища отсутствуют. Все пастбища делятся на участки (загоны), количество и размеры которых зависят от урожайности пастбища, количества скота и нормы скармливания зеленой травы. Следует использовать сезонные пастбища путем традиционных выездов, на дальних сезонных пастбищах следует пасти скот на заранее установленных участках. Эффективное использование пастбищ производится путем чередования его различных схем. Под пастбищеоборотом понимается система мер, направленная на улучшение природных пастбищ от одного года или повторяющиеся через несколько лет без снижения его продуктивности. В целом, применение пастбищеоборота и системы использования окружения, чередование по сезонам, позволяет сохранить продуктивность растений.
Максимально удобное для пастбищ Карачаевского сельского округа с распространенной полынью и различными травами – во все сезоны, по порядку, ежегодный выпас скота с составлением 4-поясного пастбищеоборота. Каждый загон должен быть использован только в течение одного сезона, если участок используется весной, в следующем году этот участок должен использоваться летом, а в следующем году осенью. Только в этом случае растительность пастбищ можеть дать семена и изношенные участки могут восстановить прежнюю производительность.
Регулирование пастбищного процесса, загонная очередность выпаса, удобрения, подсевы растений повышают общую продуктивность пастбищ и обеспечивают их сохранность.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Карачаевскому сельскому округу имеются всего 46806 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 7688 гектаров пастбищ.
В Карачаевском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

2023 жылдың 1 қаңтарына Қарашай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 1232 бас, 1004 қой мен ешкілер және 274 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Қаратаусай ауылында: ірі қара мал 448 бас, қой мен ешкілер 320 бас және жылқы 120 бас. Жайылым көлемі 6252 гектарды құрайды.
Аққайың ауылында: ірі қара мал 784 бас, қой мен ешкілер 684 бас және жылқы 154 бас. Жайылым көлемі 2816 гектарды құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 17569 гектарды құрайды.
Қарашай ауылдық округінде 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылымдық жемшөп жануарлар рационының едәуір бөлігін құрайды. Шөпте азыққа қарағанда әлдеқайда көп қоректік заттар бар. Малды жайылымда ұстау жақсы дамуына ықпал етеді және жануарлардың өсуін күшейтеді, сау төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады. Қарашай ауылдық округінде табиғи жайылымдардың маусымдық сипаты айқын байқалады. Қарашай ауылдық округі аумағында мәдени және аридтік жайылымдар жоқ. Барлық жайылымдар саны мен мөлшері жайылымның шығымдылығына, мал санына және жасыл шөпті азықтандыру нормаларына байланысты учаскелерге (қоршауларға) бөлінеді. Қарашай ауылдық округі маңындағы жайылымдарды тыныстандырып, демалдыру үшін маусымдық жайылымдарды көшпелі жолмен дәстүрлі пайдаланған жөн, ал алыс маусымдық жайылымдарда алдын ала белгіленген учаскелерде мал жаю керек. Жайылымдарды тиімді пайдалану оны пайдалану мерзімінің түрлі схемасын кезектестіру жолымен жүргізіледі. Жайылым айналымы деп табиғи жайылымдарды бір жылдан бастап жақсартуға бағытталған немесе оның өнімділігін төмендетпей бірнеше жылдан кейін қайталанатын шаралар жүйесі түсініледі. Жалпы, жайылым айналымы мен қоршаған ортаны пайдалану жүйесін қолдану, маусымдар бойынша кезектестіру, өсімдіктердің өнімділігін сақтауға мүмкіндік береді.
Қарашай ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 4-белдеулі жайылым айналымын жасау. Әрбір малды қоршап бағатын учаскелер жыл бойы тек бір маусым пайдалануы тиіс, егер учаске көктемде пайдаланылса, келесі жылы бұл учаске жазда, ал келесі жылы күзде пайдалануы тиіс. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Қарашай ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 46806 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 7688 гектар жайылым бар.
Қарашай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (села Каратаусай и Аккайын) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 7688 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Пастбищные угодья по выпасу прочих сельскохозяйственных животных местного населения при норме нагрузки 8,5 га/поголовье крупного рогатого скота, овец и коз – 1,7 га/поголовье, лошадей – 10,2 га/поголовье.
Потребность:

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қаратаусай және Аққайың ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 7688 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 8,5 гектар/бас, қой мен ешкілер – 1,7 гектар/бас, жылқы – 10,2 гектар/бас, болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлері.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота – 1232 голов х 8,5 гектара/голов = 10472 гектара;
для овец и коз – 1004 голов х 1,7 гектара/голов = 1706,8 гектара;
для лошадей - 274 голов х 10,2 гектара/голов = 2731,8 гектара.
Итого: 14910,6 гектара.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Карачаевском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта)расположения пастбищ на территории Карачаевского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ірі қара мал үшін – 1232 бас х 8,5 гектар/бас = 10472 гектар;
қой мен ешкілер үшін – 1004 бас х 1,7 гектар/бас = 1706,8 гектар;
жылқы үшін – 274 бас х 10,2 гектар/бас = 2731,8 гектар.
Барлығы: 14910,6 гектар.
Қарашай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қарашай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Карачаевском сельском округе на 2023-2024 годы
Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС по Карачаевскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность в пастбищах, (га)
Необеспечено пастбищами, (га)
Обеспеченность потребностей, %
Излишки, (га)
1
Каратаусай

Қарашай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Қарашай ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Қаратаусай

265,0
4 684
1 734
4 427
10 844
6 725
Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2023-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию в Курмансайском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Курмансайском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064), приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса сельскохозяйственных животных.
План содержит:

265,0
4 684
1 734
4 427
10 844
6 725
Мәртөк ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7 қосымша
Құрмансай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Осы Құрмансай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрі ескеріледі.
Жоспар құрамында:

1) Схему (карту) расположения пастбищ на территории Курмансайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) Перераспределение пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевод их на передаваемые пастбища (приложение 2);
3) Список собственников земельных участков на территории Курмансайского сельского округа (приложение 3).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Курмансайском сельском округе имеются 3 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Курмансайского сельского округа 82999 гектаров, из них сенокос – 20 гектаров, пастбищные земли – 40398 гектара, прочие угодия – 42581 гектара.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 51897 гектаров;
земли населенных пунктов – 16600 гектара;
земли запаса – 14502 гектаров.
Растительный покров разнообразен, разнотравно-типчаково-ковыльной и типчаково-ковыльной, таволга зверовоелистной-карагана кустарниковой растительностью. Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные. Растительный покров формируется в условиях недостаточного и неустойчивого увлажнения, в целом носит степной характер и отличается небольшой видовой растительностью. Травостой используется как весенно-летне-осенние пастбища, где позволяет условия рельефа выкашивается на сено. Эффективное использование пастбищ, предотвращение его износа связано с размещением каждого скота в зависимости от его хорошо потребляемой травы. Если характеризовать в целом пастбища Курмансайского сельского округа, то их производительность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,0 до 2 центнера с гектара, в зависимости от погодных условий. Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, в зависимости от мягкости зимы, скот хозяйственных структур чаще всего бывает на пастбищах.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Құрмансай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оларды берілетін жайылымдарға ауыстыру (2 қосымша)
3) Құрмансай ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі (3 қосымша);
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданған.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Құрмансай ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекендер бар.
Құрмансай ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 82999 гектар, оның ішінде шабындық - 20 гектар, жайылым жерлері – 40398 гектар, 42581 гектар - басқа алаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 51897 гектар;
елді мекендердің жері – 16600 гектар;
қордағы жерлер – 14502 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Құрмансай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Өсімдік жамылғысы әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Топырағы қызыл қоңыр, қоңыр, аз гумусты. Өсімдік жамылғысы тұрақты емес және жеткіліксіз ылғалданған жағдайда, жалпы жазықтық сипатты және аздаған қанық түрлерімен ерекшеленді. Жер оты көктемгі-жазғы-күзгі жайылым ретінде қолданылады, жер бедерінің жағдайына қарай шөп шабуға да болады. Жайылымды тиімді пайдалану, тозуының алдын алу әрбір малды оған қолданылатын шөптің қажеттілігіне қарай орналастыру болып табылады. Ал Құрмансай ауылдық округі жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын-қардың аз-көптігіне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 2 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.

На 1 января 2023 года в Курмансайском сельском округе (частное подворье населения) насчитывается 849 голов крупного рогатого скота, из них маточного поголовья 453 головы, 1361 овец и коз и 87 голов лошадей. В том числе:
В селе Курмансай: крупный рогатый скот 269 голов, овцы и козы 1177 голов и лошади 50 голов. Площадь пастбищ составляет 9197 га.
В селе Егизата: 190 голов крупного рогатого скота, 108 голов овец и коз и 19 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 2494 гектара.
В селе Шанды: крупный рогатый скот 54 головы, овцы и козы 76 голов и лошади 18 голов. Площадь пастбищ составляет 5157 гектаров.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Курмансайского сельского округа составляет: КРС-3622 головы, овец и коз-4596 голов и лошадей-727 голов.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 51897 га.
В Курмансайском сельском округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
Пастбищный корм составляет значительную долю рациона животных. В траве содержится намного больше питательных веществ, чем в сене. Пастбищное содержание скота способствует хорошему развитию и усиливает рост животных, создаются благоприятные условия для получения здорового приплода.
В Курмансайском сельском округе ясно наблюдается сезонный характер природных пастбищ. На территории Курмансайском сельского округа культурные и аридные пастбища отсутствуют. Все пастбища делятся на участки (загоны), количество и размеры которых зависят от урожайности пастбища, количества скота и нормы скармливания зеленой травы. Следует использовать сезонные пастбища путем традиционных выездов, на дальних сезонных пастбищах следует пасти скот на заранее установленных участках. Эффективное использование пастбищ производится путем чередования его различных схем. Под пастбищеоборотом понимается система мер, направленная на улучшение природных пастбищ от одного года или повторяющиеся через несколько лет без снижения его продуктивности. В целом, применение пастбищеоборота и системы использования окружения, чередование по сезонам, позволяет сохранить продуктивность растений.
Максимально удобное для пастбищ Курмансайского сельского округа с распространенной полынью и различными травами – во все сезоны, по порядку, ежегодный выпас скота с составлением 4-поясного пастбищеоборота. Каждый загон должен быть использован только в течение одного сезона, если участок используется весной, в следующем году этот участок должен использоваться летом, а в следующем году осенью. Только в этом случае растительность пастбищ можеть дать семена и изношенные участки могут восстановить прежнюю производительность.
Регулирование пастбищного процесса, загонная очередность выпаса, удобрения, подсевы растений повышают общую продуктивность пастбищ и обеспечивают их сохранность.

2023 жылдың 1 қаңтарына Құрмансай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 849 бас, оның ішінде аналық мал басы 453 бас, 1361 қой мен ешкілер және 87 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Құрмансай ауылында: ірі қара мал 269 бас, қой мен ешкілер 1177 бас және жылқы 50 бас. Жайылым көлемі 9197 гектарды құрайды.
Егізата ауылында: ірі қара мал 190 бас, қой мен ешкілер 108 бас және жылқы 19 бас. Жайылым көлемі 2494гектарды құрайды.
Шанды ауылында: ірі қара мал 54 бас, қой мен ешкілер 76 бас және жылқы 18 бас. Жайылым көлемі 5157гектарды құрайды.
Құрмансай ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 3622 бас, қой мен ешкілер 4596 бас және жылқы 727 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 51897 гектарды құрайды.
Құрмансай ауылдық округінде 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылымдық жемшөп жануарлар рационының едәуір бөлігін құрайды. Шөпте азыққа қарағанда әлдеқайда көп қоректік заттар бар. Малды жайылымда ұстау жақсы дамуына ықпал етеді және жануарлардың өсуін күшейтеді, сау төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады. Құрмансай ауылдық округінде табиғи жайылымдардың маусымдық сипаты айқын байқалады. Құрмансай ауылдық округі аумағында мәдени және аридтік жайылымдар жоқ. Барлық жайылымдар саны мен мөлшері жайылымның шығымдылығына, мал санына және жасыл шөпті азықтандыру нормаларына байланысты учаскелерге (қоршауларға) бөлінеді. Құрмансай ауылдық округі маңындағы жайылымдар үшін маусымдық жайылымдарды көшпелі жолмен дәстүрлі пайдаланған жөн, ал алыс маусымдық жайылымдарда алдын ала белгіленген учаскелерде мал жаю керек. Жайылымдарды тиімді пайдалану оны пайдалану мерзімінің түрлі схемасын кезектестіру жолымен жүргізіледі. Жайылым айналымы деп табиғи жайылымдарды бір жылдан бастап жақсартуға бағытталған немесе оның өнімділігін төмендетпей бірнеше жылдан кейін қайталанатын шаралар жүйесі түсініледі. Жалпы, жайылым айналымы мен қоршаған ортаны пайдалану жүйесін қолдану, маусымдар бойынша кезектестіру, өсімдіктердің өнімділігін сақтауға мүмкіндік береді.
Құрмансай ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 4-белдеулі жайылым айналымын жасау. Әрбір малды қоршап бағатын учаскелер жыл бойы тек бір маусым пайдалануы тиіс, егер учаске көктемде пайдаланылса, келесі жылы бұл учаске жазда, ал келесі жылы күзде пайдалануы тиіс. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Курмансайском сельскому округу имеются всего 51897 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 16600 гектаров пастбищ.
В Курмансайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (села Курмансай, Егизата и Шанды) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 8593 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Пастбищные угодья по выпасу прочих сельскохозяйственных животных местного населения при норме нагрузки 8,5 га/поголовье крупного рогатого скота, овец и коз – 1,7 га/поголовье, лошадей – 10,2 га/поголовье.
Потребность:

Құрмансай ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 51897 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 16600 гектар жайылым бар.
Құрмансай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Құрмансай, Егізата және Шанды ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 16600 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 8,5 гектар/бас, қой мен ешкілер – 1,7 гектар/бас, жылқы – 10,2 гектар/бас, түйе – 23 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлерді.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота – 849 голов х 8,5 гектара/голов = 7216 гектара;
для овец и коз – 1361 голов х 1,7 гектара/голов = 2313 гектара;
для лошадей - 87 голов х 10,2 гектара/голов = 887 гектара.
Итого: 10417 гектара.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Курмансайском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта)расположения пастбищ на территории Курмансайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ірі қара мал үшін – 849 бас х 8,5 гектар/бас = 7216 гектар;
қой мен ешкілер үшін – 1361 бас х 1,7 гектар/бас = 2313 гектар;
жылқы үшін – 87 бас х 10,2 гектар/бас = 887 гектар;
Барлығы: 10417 гектар.
Құрмансай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Құрмансай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Курмансайском сельском округе на 2023-2024 годы
Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС по Курмансайскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность в пастбищах, (га)
Необеспечено пастбищами, (га)
Обеспеченность потребностей, %
Излишки, (га)
1
Курмансай

Құрмансай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Құрмансай ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Құрмансай

490
2 496
-1 799,6
29 776
7 166
10 996
47 937
-14 988
Приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2023-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию в Кызылжарском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Қызылжарском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064), приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса сельскохозяйственных животных.
План содержит:

490
2 496
-1 799,6
29 776
7 166
10 996
47 937
-14 988
Мәртөк ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 8 қосымша
Қызылжар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Осы Қызылжар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрі ескеріледі.
Жоспар құрамында:

1) Схему (карту) расположения пастбищ на территории Кызылжарского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) Перераспределение пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевод их на передаваемые пастбища (приложение 2);
3) Список собственников земельных участков на территории Кызылжарского сельского округа (приложение 3).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кызылжарском сельском округе имеются 3 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Қызылжарского сельского округа 49399 гектаров, из них сенокос – 54 гектаров, пастбищные земли – 15342 гектара, прочие угодия – 34003 гектара.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 34399 гектаров;
земли населенных пунктов – 5950 гектара;
земли запаса – 9050 гектаров.
Растительный покров разнообразен, разнотравно-типчаково-ковыльной и типчаково-ковыльной, таволга зверовоелистной-карагана кустарниковой растительностью. Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные. Растительный покров формируется в условиях недостаточного и неустойчивого увлажнения, в целом носит степной характер и отличается небольшой видовой растительностью. Травостой используется как весенно-летне-осенние пастбища, где позволяет условия рельефа выкашивается на сено. Эффективное использование пастбищ, предотвращение его износа связано с размещением каждого скота в зависимости от его хорошо потребляемой травы. Если характеризовать в целом пастбища Қызылжарского сельского округа, то их производительность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,0 до 2 центнера с гектара, в зависимости от погодных условий. Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, в зависимости от мягкости зимы, скот хозяйственных структур чаще всего бывает на пастбищах.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қызылжар ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оларды берілетін жайылымдарға ауыстыру (2 қосымша)
3) Қызылжар ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі (3 қосымша);
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданған.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қызылжар ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекендер бар.
Қызылжар ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 49399 гектар, оның ішінде шабындық - 54 гектар, жайылым жерлері – 15342 гектар, 34003 гектар - басқа алаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 34399 гектар;
елді мекендердің жері – 5950 гектар;
қордағы жерлер – 9050 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Қызылжар ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Өсімдік жамылғысы әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Топырағы қызыл қоңыр, қоңыр, аз гумусты. Өсімдік жамылғысы тұрақты емес және жеткіліксіз ылғалданған жағдайда, жалпы жазықтық сипатты және аздаған қанық түрлерімен ерекшеленді. Жер оты көктемгі-жазғы-күзгі жайылым ретінде қолданылады, жер бедерінің жағдайына қарай шөп шабуға да болады. Жайылымды тиімді пайдалану, тозуының алдын алу әрбір малды оған қолданылатын шөптің қажеттілігіне қарай орналастыру болып табылады. Ал Қызылжар ауылдық округі жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын-қардың аз-көптігіне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 2 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.

На 1 января 2023 года в Кызылжарском сельском округе (частное подворье населения) насчитывается 1692 голов крупного рогатого скота, 2007 овец и коз и 251 голов. В том числе:
В селе Кызылжар: 420 голов крупного рогатого скота, 689 голов овец и коз и 155 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 3453 га.
В селе Борте: крупный рогатый скот 886 голов, овцы и козы 987 голов и лошади 24 головы. Площадь пастбищ составляет 5287 га.
В селе Шевченко: крупный рогатый скот 486 голов, овцы и козы 331 голов и лошади 72 головы. Площадь пастбищ составляет 3063 га.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Кызылжарского сельского округа составляет: КРС-897 голов, овец и коз-617 голов и лошадей-310 голов.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 34339 га. Нет необходимости в выпасе.
В Кызылжарском сельском округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
Пастбищный корм составляет значительную долю рациона животных. В траве содержится намного больше питательных веществ, чем в сене. Пастбищное содержание скота способствует хорошему развитию и усиливает рост животных, создаются благоприятные условия для получения здорового приплода.
В Кызылжарском сельском округе ясно наблюдается сезонный характер природных пастбищ. На территории Кызылжарского сельского округа культурные и аридные пастбища отсутствуют. Все пастбища делятся на участки (загоны), количество и размеры которых зависят от урожайности пастбища, количества скота и нормы скармливания зеленой травы. Следует использовать сезонные пастбища путем традиционных выездов, на дальних сезонных пастбищах следует пасти скот на заранее установленных участках. Эффективное использование пастбищ производится путем чередования его различных схем. Под пастбищеоборотом понимается система мер, направленная на улучшение природных пастбищ от одного года или повторяющиеся через несколько лет без снижения его продуктивности. В целом, применение пастбищеоборота и системы использования окружения, чередование по сезонам, позволяет сохранить продуктивность растений.
Максимально удобное для пастбищ Кызылжарского сельского округа с распространенной полынью и различными травами – во все сезоны, по порядку, ежегодный выпас скота с составлением 4-поясного пастбищеоборота. Каждый загон должен быть использован только в течение одного сезона, если участок используется весной, в следующем году этот участок должен использоваться летом, а в следующем году осенью. Только в этом случае растительность пастбищ можеть дать семена и изношенные участки могут восстановить прежнюю производительность.
Регулирование пастбищного процесса, загонная очередность выпаса, удобрения, подсевы растений повышают общую продуктивность пастбищ и обеспечивают их сохранность.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кызылжарскому сельскому округу имеются всего 34399 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 5950 гектаров пастбищ.
В Кызылжарском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (села Кызылжар, Борте, и Шевченко) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 8593 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.

2023 жылдың 1 қаңтарына Қызылжар ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 1692 бас, 2007 қой мен ешкілер және 251 бас бар. Оның ішінде:
Қызылжар ауылында: ірі қара мал 420 бас, қой мен ешкілер 689 бас және жылқы 155 бас. Жайылым көлемі 3453 гектарды құрайды.
Бөрте ауылында: ірі қара мал 886 бас, қой мен ешкілер 987 бас және жылқы 24 бас. Жайылым көлемі 5287 гектарды құрайды.
Шевченко ауылында: ірі қара мал 486 бас, қой мен ешкілер 331 бас және жылқы 72 бас. Жайылым көлемі 3063 гектарды құрайды.
Қызылжар ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 897 бас, қой мен ешкілер 617 бас және жылқы 310 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 34339 гектарды құрайды. Жайылым қажеттілігі жоқ.
Қызылжар ауылдық округінде 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылымдық жемшөп жануарлар рационының едәуір бөлігін құрайды. Шөпте азыққа қарағанда әлдеқайда көп қоректік заттар бар. Малды жайылымда ұстау жақсы дамуына ықпал етеді және жануарлардың өсуін күшейтеді, сау төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады. Қызылжар ауылдық округінде табиғи жайылымдардың маусымдық сипаты айқын байқалады. Қызылжар ауылдық округі аумағында мәдени және аридтік жайылымдар жоқ. Барлық жайылымдар саны мен мөлшері жайылымның шығымдылығына, мал санына және жасыл шөпті азықтандыру нормаларына байланысты учаскелерге (қоршауларға) бөлінеді. Қызылжар ауылдық округі маңындағы жайылымдар үшін маусымдық жайылымдарды көшпелі жолмен дәстүрлі пайдаланған жөн, ал алыс маусымдық жайылымдарда алдын ала белгіленген учаскелерде мал жаю керек. Жайылымдарды тиімді пайдалану оны пайдалану мерзімінің түрлі схемасын кезектестіру жолымен жүргізіледі. Жайылым айналымы деп табиғи жайылымдарды бір жылдан бастап жақсартуға бағытталған немесе оның өнімділігін төмендетпей бірнеше жылдан кейін қайталанатын шаралар жүйесі түсініледі. Жалпы, жайылым айналымы мен қоршаған ортаны пайдалану жүйесін қолдану, маусымдар бойынша кезектестіру, өсімдіктердің өнімділігін сақтауға мүмкіндік береді.
Қызылжар ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 4-белдеулі жайылым айналымын жасау. Әрбір малды қоршап бағатын учаскелер жыл бойы тек бір маусым пайдалануы тиіс, егер учаске көктемде пайдаланылса, келесі жылы бұл учаске жазда, ал келесі жылы күзде пайдалануы тиіс. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Қызылжар ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 34339 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 5950 гектар жайылым бар.
Қызылжар ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қызылжар, Бөрте және Шевченко ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 5950 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас.

Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Кызылжарском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта)расположения пастбищ на территории Кызылжарского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Кызылжарском сельском округе на 2023-2024 годы
Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС по Кызылжарскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность в пастбищах, (га)
Необеспечено пастбищами, (га)
Обеспеченность потребностей, %
Излишки, (га)
1
Кызылжар

Қызылжар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қызылжар ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қызылжар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Қызылжар ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Қызылжар

План по управлению пастбищами и их использованию в Мартукском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Мартукском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064), приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса сельскохозяйственных животных.
План содержит:
1) Схему (карту) расположения пастбищ на территории Мартукского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) Перераспределение пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевод их на передаваемые пастбища (приложение 2);
3) Список собственников земельных участков на территории Мартукского сельского округа (приложение 3).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Мартукского сельском округе имеются 4 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Мартукского сельского округа 26425 гектаров, из них сенокос – 127 гектаров, пастбищные земли – 8611 гектара, прочие угодия – 17687 гектара.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 13455 гектаров;
земли населенных пунктов – 9606 гектара;
земли запаса – 3363 гектаров.

Мәртөк ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Осы Мәртөк ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрі ескеріледі.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Мәртөк ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оларды берілетін жайылымдарға ауыстыру (2 қосымша)
3) Мәртөк ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі (3 қосымша);
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданған.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Мәртөк ауылдық округінде 4 ауылдық елді мекендер бар.
Мәртөк ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 26425 гектар, оның ішінде шабындық - 127 гектар, жайылым жерлері – 8611 гектар, 17687 гектар - басқа алаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 13455 гектар;
елді мекендердің жері – 9606 гектар;
қордағы жерлер – 3363 гектар болып бөлінеді.

Растительный покров разнообразен, разнотравно-типчаково-ковыльной и типчаково-ковыльной, таволга зверовоелистной-карагана кустарниковой растительностью. Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные. Растительный покров формируется в условиях недостаточного и неустойчивого увлажнения, в целом носит степной характер и отличается небольшой видовой растительностью. Травостой используется как весенно-летне-осенние пастбища, где позволяет условия рельефа выкашивается на сено. Эффективное использование пастбищ, предотвращение его износа связано с размещением каждого скота в зависимости от его хорошо потребляемой травы. Если характеризовать в целом пастбища Мартукского сельского округа, то их производительность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,0 до 2 центнера с гектара, в зависимости от погодных условий. Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, в зависимости от мягкости зимы, скот хозяйственных структур чаще всего бывает на пастбищах.
На 1 января 2023 года в Мартукском сельском округе (собственный двор населения) насчитывается 3124 голов крупного рогатого скота, 5417 овец и коз и 96 голов лошадей. В том числе:
В селе Мартук крупный рогатый скот 2363 головы, овцы и козы 4676 голов, лошади 90 голов. Площадь пастбищ составляет 7372 га.
В селе Казан крупный рогатый скот 529 голов, овцы и козы 528 голов, лошади 1 голов. Площадь пастбищ составляет 2192 га.
В селе Кумсай крупный рогатый скот 232 головы, овцы и козы 213 голов, лошади 5 голов. Площадь пастбищ составляет 1386 га.
В селе Жанатан: крупный рогатый скот 341 голов, овцы и козы 151 голов и лошади 11 голов. Площадь пастбищ составляет 2632 га.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Мартукского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 875 голов, овец и коз 487 голов, лошадей 46 голов.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 13455 га. Нет необходимости в выпасе.
В Мартукском сельском округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
Пастбищный корм составляет значительную долю рациона животных. В траве содержится намного больше питательных веществ, чем в сене. Пастбищное содержание скота способствует хорошему развитию и усиливает рост животных, создаются благоприятные условия для получения здорового приплода.
В Мартукском сельском округе ясно наблюдается сезонный характер природных пастбищ. На территории Мартукского сельского округа культурные и аридные пастбища отсутствуют. Все пастбища делятся на участки (загоны), количество и размеры которых зависят от урожайности пастбища, количества скота и нормы скармливания зеленой травы. Следует использовать сезонные пастбища путем традиционных выездов, на дальних сезонных пастбищах следует пасти скот на заранее установленных участках. Эффективное использование пастбищ производится путем чередования его различных схем. Под пастбищеоборотом понимается система мер, направленная на улучшение природных пастбищ от одного года или повторяющиеся через несколько лет без снижения его продуктивности. В целом, применение пастбищеоборота и системы использования окружения, чередование по сезонам, позволяет сохранить продуктивность растений.
Максимально удобное для пастбищ Мартукском сельского округа с распространенной полынью и различными травами – во все сезоны, по порядку, ежегодный выпас скота с составлением 4-поясного пастбищеоборота. Каждый загон должен быть использован только в течение одного сезона, если участок используется весной, в следующем году этот участок должен использоваться летом, а в следующем году осенью. Только в этом случае растительность пастбищ можеть дать семена и изношенные участки могут восстановить прежнюю производительность.
Регулирование пастбищного процесса, загонная очередность выпаса, удобрения, подсевы растений повышают общую продуктивность пастбищ и обеспечивают их сохранность.

Табиғи жағдайлар бойынша Мәртөк ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Өсімдік жамылғысы әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Топырағы қызыл қоңыр, қоңыр, аз гумусты. Өсімдік жамылғысы тұрақты емес және жеткіліксіз ылғалданған жағдайда, жалпы жазықтық сипатты және аздаған қанық түрлерімен ерекшеленді. Жер оты көктемгі-жазғы-күзгі жайылым ретінде қолданылады, жер бедерінің жағдайына қарай шөп шабуға да болады. Жайылымды тиімді пайдалану, тозуының алдын алу әрбір малды оған қолданылатын шөптің қажеттілігіне қарай орналастыру болып табылады. Ал Мәртөк ауылдық округі жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын-қардың аз-көптігіне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 2 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.
2023 жылдың 1 қаңтарына Мәртөк ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 3124 бас, 5417 қой мен ешкілер және 96 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Мәртөк ауылында: ірі қара мал 2363 бас, қой мен ешкілер 4676 бас, жылқы 90 бас. Жайылым көлемі 7372 гектарды құрайды.
Қазан ауылында: ірі қара мал 529 бас, қой мен ешкілер 528 бас, жылқы 1 бас. Жайылым көлемі 2192 гектарды құрайды.
Құмсай ауылында: ірі қара мал 232 бас, қой мен ешкілер 213 бас, жылқы 5 бас. Жайылым көлемі 1386 гектарды құрайды.
Жаңатан ауылында: ірі қара мал 341 бас, қой мен ешкілер 151 бас және жылқы 11 бас. Жайылым көлемі 2632 гектарды құрайды.
Мәртөк ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 875 бас, қой мен ешкілер 487 бас, жылқы 46 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 13455 гектарды құрайды. Жайылым қажеттілігі жоқ.
Мәртөк ауылдық округінде 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылымдық жемшөп жануарлар рационының едәуір бөлігін құрайды. Шөпте азыққа қарағанда әлдеқайда көп қоректік заттар бар. Малды жайылымда ұстау жақсы дамуына ықпал етеді және жануарлардың өсуін күшейтеді, сау төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады. Мәртөк ауылдық округінде табиғи жайылымдардың маусымдық сипаты айқын байқалады. Мәртөк ауылдық округі аумағында мәдени және аридтік жайылымдар жоқ. Барлық жайылымдар саны мен мөлшері жайылымның шығымдылығына, мал санына және жасыл шөпті азықтандыру нормаларына байланысты учаскелерге (қоршауларға) бөлінеді. Мәртөк ауылдық округі маңындағы жайылымдар үшін маусымдық жайылымдарды көшпелі жолмен дәстүрлі пайдаланған жөн, ал алыс маусымдық жайылымдарда алдын ала белгіленген учаскелерде мал жаю керек. Жайылымдарды тиімді пайдалану оны пайдалану мерзімінің түрлі схемасын кезектестіру жолымен жүргізіледі. Жайылым айналымы деп табиғи жайылымдарды бір жылдан бастап жақсартуға бағытталған немесе оның өнімділігін төмендетпей бірнеше жылдан кейін қайталанатын шаралар жүйесі түсініледі. Жалпы, жайылым айналымы мен қоршаған ортаны пайдалану жүйесін қолдану, маусымдар бойынша кезектестіру, өсімдіктердің өнімділігін сақтауға мүмкіндік береді.
Мәртөк ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 4-белдеулі жайылым айналымын жасау. Әрбір малды қоршап бағатын учаскелер жыл бойы тек бір маусым пайдалануы тиіс, егер учаске көктемде пайдаланылса, келесі жылы бұл учаске жазда, ал келесі жылы күзде пайдалануы тиіс. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Мартукскому сельскому округу имеются всего 13455 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 9606 гектаров пастбищ.
В Мартукском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (села Мартук, Казан, Кумсай и Жанатан) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 9606 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.

Мәртөк ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 13455 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 9606 гектар жайылым бар.
Мәртөк ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Мәртөк, Казан және Құмсай ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 9606 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас.

Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Мартукском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта)расположения пастбищ на территории Мартукского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
-
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Мартукском сельском округе на 2023-2024 годы
Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС по Мартукскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность в пастбищах, (га)
Необеспечено пастбищами, (га)
Обеспеченность потребностей, %
Излишки, (га)
1
Марток

Мәртөк ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Мәртөк ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Мәртөк ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Мәртөк ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Мәртөк

-1 081,0
7 438
828
469
8 735
818
Приложение 10 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2023-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию в Родниковском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Родниковском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064), приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса сельскохозяйственных животных.
План содержит:

-1 081,0
7 438
828
469
8 735
818
Мәртөк ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 10 қосымша
Родников ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Осы Родников ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрі ескеріледі.
Жоспар құрамында:

1) Схему (карту) расположения пастбищ на территории Родниковского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) Перераспределение пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевод их на передаваемые пастбища (приложение 2);
3) Список собственников земельных участков на территории Родниковского сельского округа (приложение 3).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Родниковский сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Родниковский сельского округа 75913 гектаров, из них сенокос – 356 гектаров, пастбищные земли – 37292,1 гектара, прочие угодия – 38625 гектара.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 63284 гектаров;
земли населенных пунктов – 8221 гектара;
земли запаса – 4408 гектаров.
Растительный покров разнообразен, разнотравно-типчаково-ковыльной и типчаково-ковыльной, таволга зверовоелистной-карагана кустарниковой растительностью. Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные. Растительный покров формируется в условиях недостаточного и неустойчивого увлажнения, в целом носит степной характер и отличается небольшой видовой растительностью. Травостой используется как весенно-летне-осенние пастбища, где позволяет условия рельефа выкашивается на сено. Эффективное использование пастбищ, предотвращение его износа связано с размещением каждого скота в зависимости от его хорошо потребляемой травы. Если характеризовать в целом пастбища Родниковского сельского округа, то их производительность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,0 до 2 центнера с гектара, в зависимости от погодных условий. Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, в зависимости от мягкости зимы, скот хозяйственных структур чаще всего бывает на пастбищах.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Родников ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оларды берілетін жайылымдарға ауыстыру (2 қосымша)
3) Родников ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі (3 қосымша);
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданған.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Родников ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекендер бар.
Родников ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 75913 гектар, оның ішінде шабындық - 356 гектар, жайылым жерлері – 37292,1 гектар, 38265 гектар - басқа алаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 63284 гектар;
елді мекендердің жері – 8221 гектар;
қордағы жерлер – 4408 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Родников ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Өсімдік жамылғысы әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Топырағы қызыл қоңыр, қоңыр, аз гумусты. Өсімдік жамылғысы тұрақты емес және жеткіліксіз ылғалданған жағдайда, жалпы жазықтық сипатты және аздаған қанық түрлерімен ерекшеленді. Жер оты көктемгі-жазғы-күзгі жайылым ретінде қолданылады, жер бедерінің жағдайына қарай шөп шабуға да болады. Жайылымды тиімді пайдалану, тозуының алдын алу әрбір малды оған қолданылатын шөптің қажеттілігіне қарай орналастыру болып табылады. Ал Родников ауылдық округі жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын-қардың аз-көптігіне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 2 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.

На 1 января 2023 года в Родниковском сельском округе (частный подворье населения) насчитывается 2259 голов крупного рогатого скота, 3180 овец и коз и 456 голов лошадей. В том числе:
В селе Родников: крупный рогатый скот 1953 головы, овцы и козы 2942 головы и лошади 343 головы. Площадь пастбищ составляет 8221 га.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Родниковского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 937 голов, овец и коз 1769 голов, лошадей 347 голов.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 63284 га. Нет необходимости в выпасе. В Родниковском сельском округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
Пастбищный корм составляет значительную долю рациона животных. В траве содержится намного больше питательных веществ, чем в сене. Пастбищное содержание скота способствует хорошему развитию и усиливает рост животных, создаются благоприятные условия для получения здорового приплода.
В Родниковском сельском округе ясно наблюдается сезонный характер природных пастбищ. На территории Родниковский сельского округа культурные и аридные пастбища отсутствуют. Все пастбища делятся на участки (загоны), количество и размеры которых зависят от урожайности пастбища, количества скота и нормы скармливания зеленой травы. Следует использовать сезонные пастбища путем традиционных выездов, на дальних сезонных пастбищах следует пасти скот на заранее установленных участках. Эффективное использование пастбищ производится путем чередования его различных схем. Под пастбищеоборотом понимается система мер, направленная на улучшение природных пастбищ от одного года или повторяющиеся через несколько лет без снижения его продуктивности. В целом, применение пастбищеоборота и системы использования окружения, чередование по сезонам, позволяет сохранить продуктивность растений.
Максимально удобное для пастбищ Родниковского сельского округа с распространенной полынью и различными травами – во все сезоны, по порядку, ежегодный выпас скота с составлением 4-поясного пастбищеоборота. Каждый загон должен быть использован только в течение одного сезона, если участок используется весной, в следующем году этот участок должен использоваться летом, а в следующем году осенью. Только в этом случае растительность пастбищ можеть дать семена и изношенные участки могут восстановить прежнюю производительность.
Регулирование пастбищного процесса, загонная очередность выпаса, удобрения, подсевы растений повышают общую продуктивность пастбищ и обеспечивают их сохранность.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Родниковскому сельскому округу имеются всего 63284 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 8221 гектаров пастбищ.
В Родниковском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

2023 жылдың 1 қаңтарына Родников ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 2259 бас, 3180 қой мен ешкілер және 456 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Родников ауылында: ірі қара мал 1953 бас, қой мен ешкілер 2942 бас және жылқы 343 бас. Жайылым көлемі 8221 гектарды құрайды.
Родников ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 937 бас, қой мен ешкілер 1769 бас, жылқы 347 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 63284 гектарды құрайды. Жайылым қажеттілігі жоқ.
Родников ауылдық округінде 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылымдық жемшөп жануарлар рационының едәуір бөлігін құрайды. Шөпте азыққа қарағанда әлдеқайда көп қоректік заттар бар. Малды жайылымда ұстау жақсы дамуына ықпал етеді және жануарлардың өсуін күшейтеді, сау төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады. Родников ауылдық округінде табиғи жайылымдардың маусымдық сипаты айқын байқалады. Родников ауылдық округі аумағында мәдени және аридтік жайылымдар жоқ. Барлық жайылымдар саны мен мөлшері жайылымның шығымдылығына, мал санына және жасыл шөпті азықтандыру нормаларына байланысты учаскелерге (қоршауларға) бөлінеді. Родников ауылдық округі маңындағы жайылымдар үшін маусымдық жайылымдарды көшпелі жолмен дәстүрлі пайдаланған жөн, ал алыс маусымдық жайылымдарда алдын ала белгіленген учаскелерде мал жаю керек. Жайылымдарды тиімді пайдалану оны пайдалану мерзімінің түрлі схемасын кезектестіру жолымен жүргізіледі. Жайылым айналымы деп табиғи жайылымдарды бір жылдан бастап жақсартуға бағытталған немесе оның өнімділігін төмендетпей бірнеше жылдан кейін қайталанатын шаралар жүйесі түсініледі. Жалпы, жайылым айналымы мен қоршаған ортаны пайдалану жүйесін қолдану, маусымдар бойынша кезектестіру, өсімдіктердің өнімділігін сақтауға мүмкіндік береді.
Родников ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 4-белдеулі жайылым айналымын жасау. Әрбір малды қоршап бағатын учаскелер жыл бойы тек бір маусым пайдалануы тиіс, егер учаске көктемде пайдаланылса, келесі жылы бұл учаске жазда, ал келесі жылы күзде пайдалануы тиіс. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Родников ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 63284 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 8221 гектар жайылым бар.
Родников ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Родниковка) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 8221 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Пастбищные угодья по выпасу прочих сельскохозяйственных животных местного населения при норме нагрузки 8,5 га/поголовье крупного рогатого скота, овец и коз – 1,7 га/поголовье, лошадей – 10,2 га/поголовье.
Потребность:

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Родников ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 8221 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 8,5 гектар/бас, қой мен ешкілер – 1,7 гектар/бас, жылқы – 10,2 гектар/бас, болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлерді.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота – 2259 голов х 8,5 гектара/голов = 19201 гектара;
для овец и коз – 3180 голов х 1,7 гектара/голов = 5406 гектара;
для лошадей - 456 голов х 10,2 гектара/голов = 4651 гектара.
Итого: 29258 гектара.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Родниковском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта)расположения пастбищ на территории Родниковского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ірі қара мал үшін – 2259 бас х 8,5 гектар/бас = 19201 гектар;
қой мен ешкілер үшін – 3180 бас х 1,7 гектар/бас = 5406 гектар;
жылқы үшін – 456 бас х 10,2 гектар/бас = 4651 гектар;
Барлығы: 29258 гектар.
Родников ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Родников ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

1) Схему (карту) расположения пастбищ на территории Сарыжарского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) Перераспределение пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевод их на передаваемые пастбища (приложение 2);
3) Список собственников земельных участков на территории Сарыжарского сельского округа (приложение 3).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Сарыжарского сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Сарыжарского сельского округа 33984 гектаров, из них сенокос – 63 гектаров, пастбищные земли – 14253 гектара, прочие угодия – 19688 гектара.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 18633 гектаров;
земли населенных пунктов – 8363 гектара;
земли запаса – 6958 гектаров.
Растительный покров разнообразен, разнотравно-типчаково-ковыльной и типчаково-ковыльной, таволга зверовоелистной-карагана кустарниковой растительностью. Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные. Растительный покров формируется в условиях недостаточного и неустойчивого увлажнения, в целом носит степной характер и отличается небольшой видовой растительностью. Травостой используется как весенно-летне-осенние пастбища, где позволяет условия рельефа выкашивается на сено. Эффективное использование пастбищ, предотвращение его износа связано с размещением каждого скота в зависимости от его хорошо потребляемой травы. Если характеризовать в целом пастбища Сарыжарского сельского округа, то их производительность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,0 до 2 центнера с гектара, в зависимости от погодных условий. Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, в зависимости от мягкости зимы, скот хозяйственных структур чаще всего бывает на пастбищах.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Сарыжар ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оларды берілетін жайылымдарға ауыстыру (2 қосымша)
3) Сарыжар ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі (3 қосымша);
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданған.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Сарыжар ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекендер бар.
Сарыжар ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 33984 гектар, оның ішінде шабындық - 63 гектар, жайылым жерлері – 14253 гектар, 19688 гектар - басқа алаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 18633 гектар;
елді мекендердің жері – 8363 гектар;
қордағы жерлер – 6958 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Сарыжар ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Өсімдік жамылғысы әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Топырағы қызыл қоңыр, қоңыр, аз гумусты. Өсімдік жамылғысы тұрақты емес және жеткіліксіз ылғалданған жағдайда, жалпы жазықтық сипатты және аздаған қанық түрлерімен ерекшеленді. Жер оты көктемгі-жазғы-күзгі жайылым ретінде қолданылады, жер бедерінің жағдайына қарай шөп шабуға да болады. Жайылымды тиімді пайдалану, тозуының алдын алу әрбір малды оған қолданылатын шөптің қажеттілігіне қарай орналастыру болып табылады. Ал Сарыжар ауылдық округі жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын-қардың аз-көптігіне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 2 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.

На 1 января 2023 года в Сарыжарском сельском округе (частный двор населения) насчитывается 2035 голов крупного рогатого скота, 4832 овец и коз и 184 головы лошадей. В том числе:
В селе Сарыжар крупный рогатый скот 1957 голов, овцы и козы 3554 головы, лошади 305 голов. Площадь пастбищ составляет 9733 га.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах сарыжарского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 790 голов, овец и коз 1083 головы, лошадей 364 головы.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 18663 га.
В Сарыжарском сельском округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
Пастбищный корм составляет значительную долю рациона животных. В траве содержится намного больше питательных веществ, чем в сене. Пастбищное содержание скота способствует хорошему развитию и усиливает рост животных, создаются благоприятные условия для получения здорового приплода.
В Сарыжарском сельском округе ясно наблюдается сезонный характер природных пастбищ. На территории Сарыжарского сельского округа культурные и аридные пастбища отсутствуют. Все пастбища делятся на участки (загоны), количество и размеры которых зависят от урожайности пастбища, количества скота и нормы скармливания зеленой травы. Для того, чтобы пастбища вокруг сел отдышались, отдохнули, следует использовать сезонные пастбища путем традиционных выездов, на дальних сезонных пастбищах следует пасти скот на заранее установленных участках. Эффективное использование пастбищ производится путем чередования его различных схем. Под пастбищеоборотом понимается система мер, направленная на улучшение природных пастбищ от одного года или повторяющиеся через несколько лет без снижения его продуктивности. В целом, применение пастбищеоборота и системы использования окружения, чередование по сезонам, позволяет сохранить продуктивность растений.
Максимально удобное для пастбищ Сарыжарского сельского округа с распространенной полынью и различными травами – во все сезоны, по порядку, ежегодный выпас скота с составлением 4-поясного пастбищеоборота. Каждый загон должен быть использован только в течение одного сезона, если участок используется весной, в следующем году этот участок должен использоваться летом, а в следующем году осенью. Только в этом случае растительность пастбищ можеть дать семена и изношенные участки могут восстановить прежнюю производительность.
Регулирование пастбищного процесса, загонная очередность выпаса, удобрения, подсевы растений повышают общую продуктивность пастбищ и обеспечивают их сохранность.

2023 жылдың 1 қаңтарына Сарыжар ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 2035 бас, 4832 қой мен ешкілер және 184 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Сарыжар ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 790 бас, қой мен ешкілер 1083 бас, жылқы 364 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 18663 гектарды құрайды.
Сарыжар ауылдық округінде 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылымдық жемшөп жануарлар рационының едәуір бөлігін құрайды. Шөпте азыққа қарағанда әлдеқайда көп қоректік заттар бар. Малды жайылымда ұстау жақсы дамуына ықпал етеді және жануарлардың өсуін күшейтеді, сау төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады. Сарыжар ауылдық округінде табиғи жайылымдардың маусымдық сипаты айқын байқалады. Сарыжар ауылдық округі аумағында мәдени және аридтік жайылымдар жоқ. Барлық жайылымдар саны мен мөлшері жайылымның шығымдылығына, мал санына және жасыл шөпті азықтандыру нормаларына байланысты учаскелерге (қоршауларға) бөлінеді. Сарыжар ауылдық округі маңындағы жайылымдарды тыныстандырып, демалдыру үшін маусымдық жайылымдарды көшпелі жолмен дәстүрлі пайдаланған жөн, ал алыс маусымдық жайылымдарда алдын ала белгіленген учаскелерде мал жаю керек. Жайылымдарды тиімді пайдалану оны пайдалану мерзімінің түрлі схемасын кезектестіру жолымен жүргізіледі. Жайылым айналымы деп табиғи жайылымдарды бір жылдан бастап жақсартуға бағытталған немесе оның өнімділігін төмендетпей бірнеше жылдан кейін қайталанатын шаралар жүйесі түсініледі. Жалпы, жайылым айналымы мен қоршаған ортаны пайдалану жүйесін қолдану, маусымдар бойынша кезектестіру, өсімдіктердің өнімділігін сақтауға мүмкіндік береді.
Сарыжар ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 4-белдеулі жайылым айналымын жасау. Әрбір малды қоршап бағатын учаскелер жыл бойы тек бір маусым пайдалануы тиіс, егер учаске көктемде пайдаланылса, келесі жылы бұл учаске жазда, ал келесі жылы күзде пайдалануы тиіс. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Сарыжарскому сельскому округу имеются всего 18633 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 8363 гектаров пастбищ.
В Сарыжарском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Сарыжар) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 8363 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Пастбищные угодья по выпасу прочих сельскохозяйственных животных местного населения при норме нагрузки 8,5 га/поголовье крупного рогатого скота, овец и коз – 1,7 га/поголовье, лошадей – 10,2 га/поголовье.
Потребность:
для крупного рогатого скота – 3088 голов х 8,5 гектара/голов = 26248 гектара;
для овец и коз – 4788 голов х 1,7 гектара/голов = 15504 гектара;
для лошадей - 680 голов х 10,2 гектара/голов = 6936 гектара.
Итого: 48688 гектара.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Сарыжарском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта)расположения пастбищ на территории Сарыжарского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Сарыжарском сельском округе на 2023-2024 годы
Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС по Сарыжарскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность в пастбищах, (га)
Необеспечено пастбищами, (га)
Обеспеченность потребностей, %
Излишки, (га)
1
Сарыжар
-
-
Итого
-
-
Сведения по перераспределению пастбищ для размещения пологоловья сельскохозяйственных животных в разрезе собственников земельных участков по Сарыжарскому сельскому округу
Населенный пункт
Наличие скота по видам (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
КРС
МРС
лошади
верблюды
КРС
МРС
лошади
верблюды
1
Сарыжар
Итого
Продолжение таблицы
Потребность пастбищ, (га)
КРС
МРС
лошади
верблюды
Вывод (га)

Сарыжар ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 18633 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 8363 гектар жайылым бар.
Сарыжар ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Жайсаң, Жаңатаң және Кокбекті ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 8363 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 8,5 гектар/бас, қой мен ешкілер – 1,7 гектар/бас, жылқы – 10,2 гектар/бас, болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлері.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін – 3088 бас х 8,5 гектар/бас = 26248 гектар;
қой мен ешкілер үшін – 4788 бас х 1,7 гектар/бас = 15504 гектар;
жылқы үшін – 680 бас х 10,2 гектар/бас = 6936 гектар;
Барлығы: 48688 гектар.
Сарыжар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Сарыжар ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Сарыжар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Сарыжар ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Сарыжар
-
-
Барлығы
-
-
Сарыжар ауылдық округі бойынша жер учаскелерінің меншік иелері бөлігінде ауыл шаруашылығы малдарының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекен
Малдың болуы түрлері бойынша (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
түйе
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
түйе
1
Сарыжар
Барлығы
кестенің жалғасы
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
түйе
Қорытынды (га)

334,1
2 941
2 164
622
5 727
4 472
Приложение 12 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2023-2024 годы
План по управлению пастбищами и их использованию в Танирбергенском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Танирбергенском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064), приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса сельскохозяйственных животных.
План содержит:

334,1
2 941
2 164
622
5 727
4 472
Мәртөк ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 12 қосымша
Тәңірберген ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Осы Тәңірберген ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрі ескеріледі.
Жоспар құрамында:

1) Схему (карту) расположения пастбищ на территории Танирбергенского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) Перераспределение пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевод их на передаваемые пастбища (приложение 2);
3) Список собственников земельных участков на территории Танирбергенского сельского округа (приложение 3).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Танирбергенском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Танирбергенского сельского округа 59085 гектаров, из них сенокос – 175 гектаров, пастбищные земли – 25528 гектара, прочие угодия – 33382 гектара.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 42103 гектаров;
земли населенных пунктов – 7831 гектара;
земли запаса – 9151 гектаров.
Растительный покров разнообразен, разнотравно-типчаково-ковыльной и типчаково-ковыльной, таволга зверовоелистной-карагана кустарниковой растительностью. Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные. Растительный покров формируется в условиях недостаточного и неустойчивого увлажнения, в целом носит степной характер и отличается небольшой видовой растительностью. Травостой используется как весенно-летне-осенние пастбища, где позволяет условия рельефа выкашивается на сено. Эффективное использование пастбищ, предотвращение его износа связано с размещением каждого скота в зависимости от его хорошо потребляемой травы. Если характеризовать в целом пастбища Танирбергенского сельского округа, то их производительность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,0 до 2 центнера с гектара, в зависимости от погодных условий. Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, в зависимости от мягкости зимы, скот хозяйственных структур чаще всего бывает на пастбищах.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тәңірберген ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оларды берілетін жайылымдарға ауыстыру (2 қосымша)
3) Тәңірберген ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі (3 қосымша);
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданған.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Таңірберген ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекендер бар.
Тәңірберген ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 59085 гектар, оның ішінде шабындық - 175 гектар, жайылым жерлері – 25528 гектар, 33382 гектар - басқа алаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 42103 гектар;
елді мекендердің жері – 7831 гектар;
қордағы жерлер – 9151 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Таңірберген ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Өсімдік жамылғысы әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Топырағы қызыл қоңыр, қоңыр, аз гумусты. Өсімдік жамылғысы тұрақты емес және жеткіліксіз ылғалданған жағдайда, жалпы жазықтық сипатты және аздаған қанық түрлерімен ерекшеленді. Жер оты көктемгі-жазғы-күзгі жайылым ретінде қолданылады, жер бедерінің жағдайына қарай шөп шабуға да болады. Жайылымды тиімді пайдалану, тозуының алдын алу әрбір малды оған қолданылатын шөптің қажеттілігіне қарай орналастыру болып табылады. Ал Таңірберген ауылдық округі жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын-қардың аз-көптігіне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 2 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.

На 1 января 2023 года в Танирбергенском сельском округе (частное подворье населения) поголовье крупного рогатого скота составило 1634 голов, 1649 овец и коз и 79 голов лошадей. В том числе:
В селе Саржансай: крупный рогатый скот 784 головы, овцы и козы 748 голов и лошади 33 головы. Площадь пастбищ составляет 4637 га.
В селе Кенсахара: крупный рогатый скот 850 голов, овцы и козы 901 голов и лошади 46 голов. Площадь пастбищ составляет 5717 га.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 42103 га.
В Танирбергенском сельском округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
Пастбищный корм составляет значительную долю рациона животных. В траве содержится намного больше питательных веществ, чем в сене. Пастбищное содержание скота способствует хорошему развитию и усиливает рост животных, создаются благоприятные условия для получения здорового приплода.
В Танирбергенском сельском округе ясно наблюдается сезонный характер природных пастбищ. На территории Танирбергенского сельского округа культурные и аридные пастбища отсутствуют. Все пастбища делятся на участки (загоны), количество и размеры которых зависят от урожайности пастбища, количества скота и нормы скармливания зеленой травы. Следует использовать сезонные пастбища путем традиционных выездов, на дальних сезонных пастбищах следует пасти скот на заранее установленных участках. Эффективное использование пастбищ производится путем чередования его различных схем. Под пастбищеоборотом понимается система мер, направленная на улучшение природных пастбищ от одного года или повторяющиеся через несколько лет без снижения его продуктивности. В целом, применение пастбищеоборота и системы использования окружения, чередование по сезонам, позволяет сохранить продуктивность растений.
Максимально удобное для пастбищ Танирбергенского сельского округа с распространенной полынью и различными травами – во все сезоны, по порядку, ежегодный выпас скота с составлением 4-поясного пастбищеоборота. Каждый загон должен быть использован только в течение одного сезона, если участок используется весной, в следующем году этот участок должен использоваться летом, а в следующем году осенью. Только в этом случае растительность пастбищ можеть дать семена и изношенные участки могут восстановить прежнюю производительность.
Регулирование пастбищного процесса, загонная очередность выпаса, удобрения, подсевы растений повышают общую продуктивность пастбищ и обеспечивают их сохранность.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Танирбергенскому сельскому округу имеются всего 59085 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 7831 гектаров пастбищ.
В Танирбергенском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

2023 жылдың 1 қаңтарына Таңірберген ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 1634 бас, 1649 қой мен ешкілер және 79 бас жылқы. Оның ішінде:
Саржансай ауылында: ірі қара мал 784 бас, қой мен ешкілер 748 бас және жылқы 33 бас. Жайылым көлемі 4637 гектарды құрайды.
Кеңсахара ауылында: ірі қара мал 850 бас, қой мен ешкілер 901 бас және жылқы 46 бас. Жайылым көлемі 5717 гектарды құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 42103 гектарды құрайды.
Таңірберген ауылдық округінде 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылымдық жемшөп жануарлар рационының едәуір бөлігін құрайды. Шөпте азыққа қарағанда әлдеқайда көп қоректік заттар бар. Малды жайылымда ұстау жақсы дамуына ықпал етеді және жануарлардың өсуін күшейтеді, сау төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады. Таңірберген ауылдық округінде табиғи жайылымдардың маусымдық сипаты айқын байқалады. Таңірберген ауылдық округі аумағында мәдени және аридтік жайылымдар жоқ. Барлық жайылымдар саны мен мөлшері жайылымның шығымдылығына, мал санына және жасыл шөпті азықтандыру нормаларына байланысты учаскелерге (қоршауларға) бөлінеді. Таңірберген ауылдық округі маңындағы жайылымдарды тыныстандырып, демалдыру үшін маусымдық жайылымдарды көшпелі жолмен дәстүрлі пайдаланған жөн, ал алыс маусымдық жайылымдарда алдын ала белгіленген учаскелерде мал жаю керек. Жайылымдарды тиімді пайдалану оны пайдалану мерзімінің түрлі схемасын кезектестіру жолымен жүргізіледі. Жайылым айналымы деп табиғи жайылымдарды бір жылдан бастап жақсартуға бағытталған немесе оның өнімділігін төмендетпей бірнеше жылдан кейін қайталанатын шаралар жүйесі түсініледі. Жалпы, жайылым айналымы мен қоршаған ортаны пайдалану жүйесін қолдану, маусымдар бойынша кезектестіру, өсімдіктердің өнімділігін сақтауға мүмкіндік береді.
Таңірберген ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 4-белдеулі жайылым айналымын жасау. Әрбір малды қоршап бағатын учаскелер жыл бойы тек бір маусым пайдалануы тиіс, егер учаске көктемде пайдаланылса, келесі жылы бұл учаске жазда, ал келесі жылы күзде пайдалануы тиіс. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Таңірберген ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 59085 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 7831 гектар жайылым бар.
Таңірберген ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (села Саржансай и Кенсахара) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 7831 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.
Пастбищные угодья по выпасу прочих сельскохозяйственных животных местного населения при норме нагрузки 8,5 га/поголовье крупного рогатого скота, овец и коз – 1,7 га/поголовье, лошадей – 10,2 га/поголовье.
Потребность:

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Саржансай және Кеңсахара ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 7831 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 8,5 гектар/бас, қой мен ешкілер – 1,7 гектар/бас, жылқы – 10,2 гектар/бас, болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлерді.
Қажеттілік:

для крупного рогатого скота – 1634 голов х 8,5 гектаров/голов = 13889 гектаров;
для овец и коз – 1649 голов х 1,7 гектара/голов = 2803,3 гектаров;
для лошадей - 79 голов х 10,2 гектаров/голов = 805,8 гектаров.
Итого: 17498,1 гектара.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Танирбергенском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта)расположения пастбищ на территории Танирбергенского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

ірі қара мал үшін – 1634 бас х 8,5 гектар/бас = 13889 гектар;
қой мен ешкілер үшін – 1649 бас х 1,7 гектар/бас = 2803,3 гектар;
жылқы үшін – 79 бас х 10,2 гектар/бас = 805,8 гектар;
Барлығы: 17498,1 гектар.
Тәңірберген ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тәңірберген ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Танирбергенском сельском округе на 2023-2024 годы
Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС по Танирбергенскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность в пастбищах, (га)
Необеспечено пастбищами, (га)
Обеспеченность потребностей, %
Излишки, (га)
1
Саржансай

Тәңірберген ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Тәңірберген ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Саржансай

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Хазретовском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064), приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ и учитываются традиции выпаса сельскохозяйственных животных.
План содержит:
1) Схему (карту) расположения пастбищ на территории Хазретовского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) Перераспределение пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевод их на передаваемые пастбища (приложение 2);
3) Список собственников земельных участков на территории Хазретовского сельского округа (приложение 3).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Хазретовском сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Хазретовского сельского округа 45152 гектаров, из них сенокос – 15 гектаров, пастбищные земли – 24599 гектара, прочие угодия – 20538 гектара.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 39443 гектаров;
земли населенных пунктов – 4689 гектара;
земли запаса – 1020 гектаров.

Осы Хазірет ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрі ескеріледі.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Хазірет ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оларды берілетін жайылымдарға ауыстыру (2 қосымша)
3) Хазірет ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі (3 қосымша);
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданған.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Хазірет ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекендер бар.
Хазірет ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 45152 гектар, оның ішінде шабындық - 15 гектар, жайылым жерлері – 24599 гектар, 20538 гектар - басқа алаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 39443 гектар;
елді мекендердің жері – 4689 гектар;
қордағы жерлер – 1020 гектар болып бөлінеді.

Растительный покров разнообразен, разнотравно-типчаково-ковыльной и типчаково-ковыльной, таволга зверовоелистной-карагана кустарниковой растительностью. Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные. Растительный покров формируется в условиях недостаточного и неустойчивого увлажнения, в целом носит степной характер и отличается небольшой видовой растительностью. Травостой используется как весенно-летне-осенние пастбища, где позволяет условия рельефа выкашивается на сено. Эффективное использование пастбищ, предотвращение его износа связано с размещением каждого скота в зависимости от его хорошо потребляемой травы. Если характеризовать в целом пастбища Хазретовского сельского округа, то их производительность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,0 до 2 центнера с гектара, в зависимости от погодных условий. Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных весенних, летних и осенне-зимних пастбищах. В отдельные годы, в зависимости от мягкости зимы, скот хозяйственных структур чаще всего бывает на пастбищах.
На 1 января 2023 года в Хазретовском сельском округе (частный двор населения) насчитывается 514 голов крупного рогатого скота, 1569 овец и коз, 297 голов лошадей. В том числе:
Площадь пастбищ составляет 4496 га.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах хазретского сельского округа составляет: КРС-2472 головы, овец и коз-5562 головы, лошадей-2371 голова, верблюдов-815 голов.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 39443 га. Нет необходимости в выпасе.
В Хазретовском сельском округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
Пастбищный корм составляет значительную долю рациона животных. В траве содержится намного больше питательных веществ, чем в сене. Пастбищное содержание скота способствует хорошему развитию и усиливает рост животных, создаются благоприятные условия для получения здорового приплода.
В Хазретовском сельском округе ясно наблюдается сезонный характер природных пастбищ. На территории сельского округа культурные и аридные пастбища отсутствуют. Все пастбища делятся на участки (загоны), количество и размеры которых зависят от урожайности пастбища, количества скота и нормы скармливания зеленой травы. Для того, чтобы пастбища вокруг сел отдышались, отдохнули, следует использовать сезонные пастбища путем традиционных выездов, на дальних сезонных пастбищах следует пасти скот на заранее установленных участках. Эффективное использование пастбищ производится путем чередования его различных схем. Под пастбищеоборотом понимается система мер, направленная на улучшение природных пастбищ от одного года или повторяющиеся через несколько лет без снижения его продуктивности. В целом, применение пастбищеоборота и системы использования окружения, чередование по сезонам, позволяет сохранить продуктивность растений.
Максимально удобное для пастбищ сельского округа с распространенной полынью и различными травами – во все сезоны, по порядку, ежегодный выпас скота с составлением 4-поясного пастбищеоборота. Каждый загон должен быть использован только в течение одного сезона, если участок используется весной, в следующем году этот участок должен использоваться летом, а в следующем году осенью. Только в этом случае растительность пастбищ можеть дать семена и изношенные участки могут восстановить прежнюю производительность.
Регулирование пастбищного процесса, загонная очередность выпаса, удобрения, подсевы растений повышают общую продуктивность пастбищ и обеспечивают их сохранность.

Табиғи жағдайлар бойынша Хазірет ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Өсімдік жамылғысы әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Топырағы қызыл қоңыр, қоңыр, аз гумусты. Өсімдік жамылғысы тұрақты емес және жеткіліксіз ылғалданған жағдайда, жалпы жазықтық сипатты және аздаған қанық түрлерімен ерекшеленді. Жер оты көктемгі-жазғы-күзгі жайылым ретінде қолданылады, жер бедерінің жағдайына қарай шөп шабуға да болады. Жайылымды тиімді пайдалану, тозуының алдын алу әрбір малды оған қолданылатын шөптің қажеттілігіне қарай орналастыру болып табылады. Ал Хазрет ауылдық округі жайылымдарына жалпы сипаттама жасайтын болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, жауын-қардың аз-көптігіне қарап әр жылдарда өзгеріп отырады. Шөбінің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына қарай, гектарына 1,0 центнерден 2 центнерге дейін болады. Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы себепті малды алыстағы көктемгі, жазғы және күзгі-қысқы жайылымдарға жаюды керек етеді. Кей жылдары қыстың жұмсақтығына қарай шаруашылық құрылымдардың малдары көбіне жайылымда болады.
2023 жылдың 1 қаңтарына Хазірет ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 514 бас, 1569 қой мен ешкілер, 297 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 4496 гектарды құрайды.
Хазірет ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2472 бас, қой мен ешкілер 5562 бас, жылқы 2371 бас, түйе 815 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 39443 гектарды құрайды. Жайылым қажеттілігі жоқ.
Хазірет ауылдық округінде 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал көміндісі бар.
Жайылымдық жемшөп жануарлар рационының едәуір бөлігін құрайды. Шөпте азыққа қарағанда әлдеқайда көп қоректік заттар бар. Малды жайылымда ұстау жақсы дамуына ықпал етеді және жануарлардың өсуін күшейтеді, сау төл алу үшін қолайлы жағдайлар жасалады. Хазірет ауылдық округінде табиғи жайылымдардың маусымдық сипаты айқын байқалады. Хазірет ауылдық округі аумағында мәдени және аридтік жайылымдар жоқ. Барлық жайылымдар саны мен мөлшері жайылымның шығымдылығына, мал санына және жасыл шөпті азықтандыру нормаларына байланысты учаскелерге (қоршауларға) бөлінеді. Хазірет ауылдық округі маңындағы жайылымдар маусымдық жайылымдарды көшпелі жолмен дәстүрлі пайдаланған жөн, ал алыс маусымдық жайылымдарда алдын ала белгіленген учаскелерде мал жаю керек. Жайылымдарды тиімді пайдалану оны пайдалану мерзімінің түрлі схемасын кезектестіру жолымен жүргізіледі. Жайылым айналымы деп табиғи жайылымдарды бір жылдан бастап жақсартуға бағытталған немесе оның өнімділігін төмендетпей бірнеше жылдан кейін қайталанатын шаралар жүйесі түсініледі. Жалпы, жайылым айналымы мен қоршаған ортаны пайдалану жүйесін қолдану, маусымдар бойынша кезектестіру, өсімдіктердің өнімділігін сақтауға мүмкіндік береді.
Хазірет ауылдық округіндегі кең таралған бетеге, селеу, жусан мен әртүрлі шөптерден тұратын жайылымдар үшін барынша қолайлысы жыл сайын ретімен, жылдың барлық маусымында мал жайып, кезек-кезек 4-белдеулі жайылым айналымын жасау. Әрбір малды қоршап бағатын учаскелер жыл бойы тек бір маусым пайдалануы тиіс, егер учаске көктемде пайдаланылса, келесі жылы бұл учаске жазда, ал келесі жылы күзде пайдалануы тиіс. Тек осы жағдайда ғана жайылымдық өсімдіктердің тұқым тастауы мүмкін және азып тозған учаскелер бұрынғы өнімділігін қалпына келтіре алады.
Жайылымдық процесті реттеу, жайылымның айдау кезектілігі, тыңайтқыштар, өсімдіктерді себу жайылымдардың жалпы өнімділігін арттырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Хазретовскому сельскому округу имеются всего 39443 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 4689 гектаров пастбищ.
В Хазретовском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Хазрет) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4689 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 10 гектаров/голов.

Хазірет ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 39443 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 4689 гектар жайылым бар.
Хазірет ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Хазрет ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 4689 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар.